مهاجرت کاری به سوئیس

در این مقاله به بررسی شرایط کار در سوئیس ،  اجازه کار و مجوز فعالیت در سوئیس پرداخته شده است. سوئیس سهمیه کارگران خارجی را محدود کرده است، و هر کس برای کار از نظر قانونی نیاز به اجازه ویزای کار در این کشور دارد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

برای دریافت ویزای کار در سوئیس، شرایط مختلف برای افراد وجود دارد شهروندان از یک کشور در اتحادیه اروپا یا اروپایی انجمن تجارت آزاد (انجمن تجارت آزاد اروپا) (کشورهای عضو اتحادیه اروپا به علاوه ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس) هستند، با شهروندانی که از اتباع دیگر کشور هستند متفاوت هستند (شهروندان غیر اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا).

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز میتوانند به شما در اخذ ویزای کار در کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه دیگر راه های مهاجرت به سوئیس به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

شریط اخذ ویزای کار درسوئیس

یکی از راه های مهاجرت به سوئیس از طریق کار می باشد، که پس از اخذ اقامت از طریق کار نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت می باشد روش های دیگر نظیر اخذ ویزای تحصیلی جهت مهاجرت تحصیلی در این کشور و سرمایه گذاری نیز وجود دارند. تابعیت سوئیس از طریق تولد فرزند در این کشور وجود ندارد. جهت اطلاع از شرایط مهاجرت، هزینه زندگی و شرایط ویزای کار، حقوق کار و شرایط اقامت از طریق کار یا تخصص میتوانید با موسسات مهاجرتی مراجعه کنید.

مهاجرت کاری به سوئیس

قانون کار سوئیس مختص این کشور می باشد و قبل از شروع به کار بایستی راجع به آن و همچنین شرایط کار در سوئیس تحقیق کرد.

مشاغل در سوئیس

کار دانشجویی در سوئیس امکان پذیر است اما باید قبل از شروع  اجازه کار در این کشور را دریافت کرد. بسته به مقطع تحصیلی به شما اجازه کار تمام وقت یا اجازه کار نیمه وقت داده می شود.

پیدا کردن کار حقوقی در در این کشور و دیگر کشور های اروپایی و آمریکایی بسیار مشکل می باشد، کار حسابداری و کار رشته IT در جزو مشاغلی است که نسبت به دیگر مشاغل دارای فراوانی بیشتری می باشد. شرایط کار مهندسی و کار فنی در سوئیس نسبت به دیگر رشته ها مناسب تر می باشد. به طور کلی دانشجویان پس از اخذ پذیرش و اقامت تحصیلی میتوانند اجازه کار تمام وقت یا اجازه کار نیمه وقت را در کنار تحصیل خود داشته باشند.

با این حال، به دست آوردن اجازه کار در در این کشور به طور فزاینده ای در حال سخت تر شدن است. در سال 2015، در مقابل احساسات رو به رشد ضد مهاجرت، دولت سوئیس تعداد مجوزهای کار موجود برای اتباع غیر اتحادیه اروپا و برای افراد از اتحادیه اروپا / کشورها انجمن تجارت آزاد اروپا کاهش داد. سهمیه افراد از کشور های غیر اروپایی/ انجمن تجارت آزاد اروپا برای اجازه کار کوتاه مدت (مجوز L) و برای مجوز کار طولانی مدت (مجوز B) به ازای هر 1000 نفر کاهش یافت، و سهمیه برای مجوز کوتاه مدت برای اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا نیز کاهش یافت. همچنین انتظار می رود که مقامات فرکانس و تعداد بازرسی در محل کار را افزایش دهند، به این معنی که کارمندان خارجی باید حتما مجوز داشته باشند.

مقامات اداره مهاجرت نیز برنامه و شیوه های سخت تری ایجاد کرده اند، این برنامه ها عبارتند از موشکافی نزدیک تر از برنامه های کاربردی، افزایش حقوق و دستمزد و قوانین سختگیرانه تر می باشد. این اقدامات را برای مشکل تر کردن اخذ مجوز کار ایجاد کرده اند، اما گرفتن اجازه کار در سوئیس برای افراد با شرایط کاری عالی، و یا زمانی که نیروی کار در یک صنعت دچار کمبود است هنوز هم ممکن است. سوئیس در واقع یکی از بالاترین نرخ مهاجرت در اروپا را بعد از آلمان ، با حدود یک پنجم از جمعیت خارجی دارد.

سهمیه سالانه تقسیم شده و به صورت سه ماهه منتشر می شود و انتظار می رود که در پایان هر سه ماه، درخواست را به تاخیر انداخت تا سهمیه بندی برای سه ماهه آینده منتشر شود. برای جلوگیری از رد شدن درخواست با توجه به سهمیه بندی، اتباع خارجی باید درخواست اجازه کار خود را به خوبی برنامه ریزی کرده و  در سال 2015 آن را ارسال کنند.

اطلاعات داده شده در اینجا تنها برای راهنمایی شما ایجاد شده است، شما باید توصیه های ویژه اداره فدرال مهاجرت (FOM) و یا کنسولگری کشور خود را دنبال کنید.

اجازه کار در سوئیس

شهروندان اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا میتوانند آزادانه وارد سوئیس شوند، اما باید برای آنها اجازه کار اعمال شود. در ادامه مطلب ما راهنمایی را برای افراد اتحادیه اروپا / اتباع انجمن تجارت آزاد اروپا در در سوئیس ارائه خواهیم کرد. بقیه این راهنمایی ها تنها در مورد شهروندان غیر اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا می باشد.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا نیاز به گرفتن اجازه اقامت ویژه همراه با مجوز کار در سوئیس  دارند. شما بایستی قرارداد کاری با یک شرکت سوئیسی یا خارجی در در این کشور داشته باشید. مجوز کار معمولا بستگی به سهمیه کار موجود، سطح و سابقه کار آموزشی شما، و این که هیچ درخواستی برای گرفتن کار از طرف افراد اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا برای موقعیت موجود نداشته باشد بستگی دارد.

شما باید قدرت کافی برای انجام کار را قبل از وارد شدن به این کشور اخذ کرده باشید؛ شما می توانید به عنوان یک گردشگر وارد سوئیس شوید، و به عنوان یک بازدید کننده و یا در سفر کسب و کار خود به جستجوی کار بپردازید. اگر شما می خواهید به کار در سوئیس بپردازید، مجبور به ترک سوئیس و سپس اخر ویزا و مجوز از داخل کشور خود هستید.

هنگامی که شغل مورد نظر شما پیدا شد، کارفرما پس از آن به دنبال اخذ مجوز برای ویزای کار از طرف شما از مقامات در سوئیس میرود در حالی که شما برای ویزای ورود به این کشور در کشور خود درخواست می دهید. اجازه اقامت و اجازه کار در سوئیس هم زمان با هم به دست شما می رسند. این مجوزها به شما اجازه می دهد تا شما به زندگی و کار در سوئیس بپردازید.

مجوز کار در مورد دانش آموزان و بستگان آنها دارای استثنا است، ممکن است دانش آموزان بتوانند بدون مجوز تا زمانی که در حال تحصیل هستند به کار پاره وقت بپردازند. برای کسب اطلاعات بیشتر، درباره تحصیل در سوئیس و یا پیوستن به یک کار شریکی با ما تماس بگیرید.

ورود به سوئیس به عنوان یک کارمند

ابتدا شما نیاز به پیدا کردن یک شغل دارید؛ راهنماهای ما را در مورد چگونگی پیدا کردن کار و درخواست کار برای سوئیس را مطالعه کنید. هنگامی کار شما امن است، که کارفرمای شما یک برنامه خدمات محلی اشتغال استانی، برای بررسی ارسال کند و پس برای تصویب درخواست را به اداره فدرال مهاجرت (FOM) ارسال کند. که FOM با توجه به برنامه خود، عواملی مانند مهارت های زبان، سن و توانایی یکپارچه سازی حساب مجوز را معمولا فقط در مواردی زیر اعطا می کنند:

 • شما به عنوان یک مدیر، متخصص و یا یک کارگر واجد شرایط باشید، شما یک مدرک دانشگاهی مناسب دارید، تخصص خاص و چندین سال تجربه حرفه ای؛
 • سهمیه یا اجازه تاسیس داشته باشند.
 • (انجمن تجارت آزاد اروپا) فرد از سوئیس و یا اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا باشد.

درخواست مجوز یا ویزای کار در سوئیس

فرم های درخواست و مورد نیاز خاص از کانتون متفاوت است (پیدا کردن جزئیات تماس تمام مقامات استانی سوئیس برای ارسال درخواست های بیشتر) اما در کل درخواست شما باید برای ارسال باید موارد زیر را در بر داشته باشد:

 • یک کپی از همه صفحات گذرنامه / ID سفر .
 • یک نسخه از آگهی کار (مطبوعات و یا آنلاین)؛
 • شواهدی از تلاش های دیگر در رابطه با کار؛
 • CV یا رزومه شما؛
 • کپی از تمام مدارک، مانند گواهی دیپلم، که باید به آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، یا انگلیسی (توسط مترجم رسمی در صورت لزوم) ترجمه شود.
 • جزئیات در مورد دانشگاه / محل آموزش عالی، مانند تاریخ و نمرات.

در همین حال، شما باید به سفارت سویس یا کنسولگری این کشور در کشور خود مراجعه کرده و برای شما یک ویزای ورود به سویس و یا اقامت طولانی مدت اعمال می شود. برای اطلاعات بیشتر از راه های اخذ ویزای سوئیس اجازه کار در سوئیس با ما تماس حاصل فرمایید.

FOM برای شما، کارفرمای شما و کانتون ارسال خواهد شد و اگر مجوز صادر شده باشد برای شما ارسال می شود، صدور ویزای خود را به دفتر استانی سفارت سوئیس یا کنسولگری اطلاع دهید. هنگامی که شما به سوئیس می رسید، پس از 14 روز بایستی اجازه اقامت خود را ثبت کرده یا با اداره ثبت ساکنان از طریق دفاتر مهاجرت استانی محلی ارتباط برقرار کنید. پس از طی کردن این مراحل، شما می توانید شروع به کار کنید.

انواع اقامت و اجازه کار در سوئیس

ممکن است یکی از انواع مجوز اقامت و اجازه کار زیر برای شما صادر شود:

 • اجازه L – ) اجازه اقامت کوتاه مدت است که اجازه می دهد شما تا یک سال در سوئیس بمانید. مجوز L به شرایط قرارداد کار گره خورده است و ممکن است در موارد استثنایی به مدت یک سال تمدید شود اگر برای همان کارفرما هنوز کار می کنید اما تمدید بیشتر ممکن نیست.
 • اجازه B – ) اجازه اقامت اولیه یا موقت است که به مدت یک سال معتبر است، اما می تواند سالانه تمدید شود، تا زمانی که هیچ آگهی دیگری برای گرفتن کارمند جدید چاپ نشده باشد، این مجوز برای یک دریافت کننده مزایای رفاهی وجود دارد. این مجوز بر اساس سهمیه صادر شده و به کارفرما گره خورده است. در مجوزها اغلب در حیطه مشخص است و شما نمی توانید در خارج از آن کانتون حرکت یا زندگی کنید.
 • اجازه- C) اجازه اسکان برای کسانی که به مدت 10 سال به طور مداوم در در این کشور زندگی کرده اند. شهروندان آمریکایی و کانادایی فقط نیاز است که به مدت پنج سال به طور مداوم در این کشور زندگی کنند تا اجازه اسکان دائم اعمال شود. برای اطلاعات بیشتر، با راهنمای ما برای تابعیت سوئیس و اقامت دائم تماس حاصل کنید.

کار در سوئیس به عنوان یک فرد خود اشتغالی

معمولا، اگر شما اجازه اسکان خود را دائمی نگه دارید شما فقط می توانید در سوئیس در ظرفیت های خود اشتغالی کار کنید. این به این معنی است که شما نیاز است به مدت پنج سال و یا در برخی موارد، 10 سال در در این کشور زندگی کنید. برای اطلاعات بیشتر، قسمت تابعیت و اقامت دائم در در این کشور را ببینید. این قانون در رابطه با ازدواج با یک شهروند سوئیسی صدق نمی کند اما شما می توانید اثبات کنید که کسب و کار شما ایجاد شغل یا برخی خدمت میکند یا دارای برخی از منافع های اقتصادی در سوئیس است.

کار در سوئیس به عنوان یک زوج  AU

شما می توانید به عنوان یک زوج AU در سوئیس کار کنید اگر سن شما بین 18 تا 25 سال است و شما از طریق یک آژانس مورد تایید و دارای مجوز توسط دولت سوئیس یا دبیرخانه امور اقتصادی (SECO) کار را پیدا کردید.

توافقات بین المللی در رابطه با کارآموزی

سوئیس ضمن توافق کارآموزی به کارآموزان تعدادی از کشورها اجازه می دهد تا متخصصان جوان برای ویزای کار در سوئیس تا 18 ماه به منظور توسعه مهارت های حرفه ای زبان خود .ارد این کشور گردند. این کشورها عبارتند از: آرژانتین، استرالیا، بلغارستان، کانادا، ژاپن، موناکو، نیوزیلند، فیلیپین، رومانی، روسیه، آفریقای جنوبی، اوکراین و ایالات متحده می باشند.

برای واجد شرایط بودن، شما باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • کد ملی از یکی از این کشورها؛
 • سنی بین 18 و 35 سال سن داشته باشد (سن 20-30 سال اگر شما از استرالیا باشید سنی بین 18-30، اگر شما از نیوزیلند و روسیه هستند).
 • آموزش های حرفه ای (مانند کارآموزی) را تکمیل کرده باشید و یا یک درجه مرتبط با این کار را داشته باشید.

کانادایی ها می توانند به عنوان بخشی از مدرک لیسانس خود به سوئیس آیند و باید مدرک ثبت نام خود در دانشگاه یا کالج را ارائه کنند؛ متقاضیان ژاپنی باید فارغ التحصیلان باشد. این مجوز برای حداکثر 18 ماه داده می شود اما این مجوز می تواند تا چند ماه دیگر باقی بماند.

اگر شما برای این منظور به سوئیس آمده اید، تا یافتن یک موقعیت مناسب، باید در این حرفه شما مطالعه های لازم را انجام داده باشید و یا آموزش دیده باشید. برای شما امکان پذیر نیست که تا زمان یافتن کار جهت کارآموزی به کار پاره وقت مشغول شوید و یا به عنوان یک کارگر خود اشتغال با حقوق و یا دستمزد در خط با مشاغل دیگر در محل و بخش مشغول باشید.

هنگامی که یک موقعیت مناسب جهت کارآموزی پیدا کردید، شما نیاز به حداقل سه نسخه از قرارداد کاری از کارفرمای خود دارید به طوری که شما می توانید برای اجازه اقامت و اجازه کار موقت از فرم درخواست استفاده کنید. شما همچنین نیاز به یک نسخه از مدرک خود و یا دیپلم خود، رزومه و یک سند ID پاسپورت معتبر دارید. این اسناد باید به زبان آلمانی، فرانسوی و یا انگلیسی باشند، شما ممکن است نیاز به ترجمه مدارک خود داشته باشید. شما بایستی درخواست خود را برای تایید به مقامات اداره فدرال مهاجرت سوئیس (FOM) ارسال کنید. برای جزئیات بیشتر در مورد این روش علاوه بر ارسال درخواست خود در کشور اینجا را کلیک کنید.

اگر اجازه کار به یکی از افراد از کشورهای، بلغاری، رومانیایی، ژاپنی، Monegasque و زلاند نو داده شد aZusicherung DER Aufenthaltsbewilligung (قبل از اخذ اجازه اقامت باید مجوز کار توسط FOM تایید شود). همراه فرد درخواست دهنده باید یک کارت پاسپورت / ID معتبر، برای ورود به سوئیس و شروع به کار باشد.

افراد از آرژانتین، استرالیا، کانادا، فیلیپین، روسیه، آفریقای جنوبی، اوکراین و آمریکای نیاز به ویزا برای وارد شدن و اقامت در سوئیس برای بیش از 90 روز دارند، به طوری که آنها را با یک Ermächtigung در Zur Visumerteilung (مجوز برای صدور ویزا (مجوز ورود) تایید شده توسط FOM) نیاز دارند. و پس از آن باید برای درخواست ویزا را به سفارت سوئیس / کنسولگری در کشور خود ارائه دهند. برای خواندن اطلاعات بیشتر و  راهنمای کامل اخذ ویزا و اجازه کتذ در سوئیس با ما تماس بگیرید.

کارآموزان باید با مراجعه به دفتر رجیستری ساکنان محلی در مدت 14 روز پس از ورود به سوئیس ثبت نام کنند.

توجه: سوئیس پس از توافق با برزیل قرار دادی را امضا کرد اما تا به حال هنوز به اجرا در نیامده است.

 علاقه مندان به کار در در این کشور برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط اخذ ویزای کار به صورت تضمینی در این کشور می توانند با تحویل مدارک خود به وکیل مهاجرت به سوئیس ، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در شهر شیراز از موسسات به راحتی و در کمترین زمان ویزای کار در در این کشور را دریافت کرده و به کار بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین آگاهی از قوانین جدید مهاجرت به سوئیس می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر از بهترین موسسات حقوقی کشور آماده پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط تحصیل در در این کشور ، شرایط مهاجرت از طریق تولد فرزند در این کشور، شرایط مهاجرت به در این کشور از طریق کار یا تخصص، شرایط مهاجرت به سوئیس از طریق خرید ملک، اخذ اقامت سوئیس از طریق ازدواج، نحوه مهاجرت به  سوئیس ،  مهاجرت به در این کشور از طریق ازدواج با موسسه حقوقی توسعه گران مهر یا سفارت کشور مورد نظر تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *