مهاجرت به لیتوانی

لیتوانی یکی از کشور های عضو اتحادیه اروپا می باشد که در حال حاضر اقتصاد رو به رشدی دارد. این کشور به دلیل داشتن جاذبه های توریستی فراوان، به یکی از مقاصد جذاب مهاجران تبدیل شده است. همانند سایر کشورهای خارجی، روش های مختلفی همچون تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج، برای مهاجرت به لیتوانی وجود دارد. در ادامه این مقاله به بررسی هر کدام از این روش ها به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

همکاران ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی این مقاله را تهیه کرده اند تا اطلاعات لازم را در خصوص مهاجرت لیتوانی در اختیار شما عزیزان قرار دهند. در صورتی که نیاز به مشاوره در این خصوص دارید، می توانید با کارشناسان ما در این مجموعه تماس بگیرید.

نگاهی جامع به مهاجرت به کشور لیتوانی

سالانه افراد زیادی از سراسر دنیا، برای مهاجرت به لیتوانی اقدام می کنند و برای اهداف مختلفی راهی این کشور می شوند.

برخی از افراد برای تحصیل، کار و یا تجارت به این کشور مهاجرت می کنند و برخی دیگر نیز به دلایل خانوادگی همچون ازدواج.

لیتوانی یکی از تحصیل کرده ترین کشور های اتحادیه اروپا به شمار می رود و مقصدی مناسب برای افراد با تخصص می باشد.

جمعیت قابل توجهی از افراد جوان، تحصیل کرده و سخت کوش در این کشور وجود دارد.

شبکه اینترنت لیتوانی جزو پر سرعت ترین شبکه های دنیا می باشد و افراد می توانند به راحتی با سراسر جهان در تعامل و ارتباط باشند. ثبات و امنیت اقتصادی در این کشور بسیار بالا است و همین مسئله سبب شده سرمایه گذاران خارجی ترغیب شوند تا سرمایه خود را به کشور بیاورند.

شرایط کلی مهاجرت به لیتواتی

متقاضیانی که به کشور لیتوانی مهاجرت می کنند، باید برای اقامت خود مجوز داشته باشند. معمولا برای اولین بار به افراد خارجی، اجازه اقامت یک ساله داده می شود. شخص هر ساله باید برای تمدید اقامت خود اقدام نماید و در صورت عدم تمدید باید این کشور را ترک کند. متقاضی پس از پنج سال اقامت در این کشور، می تواند اقدام به اخذ اقامت دائم لیتوانی نماید و در صورت واجد شرایط بودن این اقامت را به دست آورد.

یکی از ملاک هایی که برای مهاجرت به کشور های خارجی باید مد نظر قرار داد، امنیت کشور مقصد می باشد. لیتوانی یک کشور امن محسوب می شود و نرخ جرم و جنایت در این کشور متوسط است. کشور های لیتوانی و لهستان دو کشور مقرون به صرفه با استاندارد های اروپایی می باشند، که البته هزینه ها در لیتوانی کمی گران تر است.

روش های مهاجرت به لیتوانی

برای مهاجرت به کشور لیتوانی روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

 • مهاجرت به کشور لیتوانی از طریق تحصیل
 • مهاجرت به کشور لیتوانی از طریق کار
 • مهاجرت به کشور لیتوانی از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به کشور لیتوانی از طریق ازدواج
 • مهاجرت به کشور لیتوانی از طریق تولد
 • مهاجرت به لیتوانی از طریق پناهندگی

مهاجرت از طریق تحصیل به لیتوانی

با این که لیتوانی کشور کوچکی است، اما از دانشگاه های پیشرفته ای برخوردار است و متقاضیان زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل در این کشور اقدام می کنند. این کشور یکی از کشور های مقرون به صرفه اتحادیه اروپا برای تحصیل به شمار می رود.

مهاجرت از طریق تحصیل به لیتوانی

مهاجرت از طریق تحصیل به لیتوانی

امکان تحصیل در لیتوانی به دو زبان انگلیسی و لیتوانیایی وجود دارد. مقطع کارشناسی در این کشور، همچون بیشتر کشور های دیگر حدود 3 تا 4 سال طول می کشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز نیاز به 1 تا 2 سال زمان می باشد.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا بستگی به رشته افراد دارد و حدود 4 تا 6 سال خواهد بود.

برای تحصیل در لیتوانی، پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور، نوبت به دریافت ویزای تحصیلی می رسد. ویزای مورد نیاز برای تحصیل در لیتوانی، ویزای تایپ D می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور نیز بستگی به مقطع و همچنین رشته تحصیلی افراد دارد، اما در حالت کلی این هزینه از 2 هزار یورو شروع شده و بالا تر می رود. در کشور لیتوانی 6 دانشگاه مهم وجود دارد و علاوه بر آن موسسات و کالج های مختلفی نیز، به دانشجویان خدمات آموزشی ارائه می دهند.

مهاجرت از طریق کار به لیتوانی

مهاجرت به لیتوانی از طریق کار نیز یکی دیگر از روش های مهاجرت به این کشور به شمار می رود. در این روش متقاضیان باید یک پیشنهاد کاری یا اصطلاحا جاب آفر از یک کارفرمای لیتوانیایی داشته باشند. پس از آن افراد مجوز ورود به این کشور برای کار را دارند و می توانند برای مهاجرت اقدام کنند. لیتوانی به دلیل رشد اقتصادی که در سال های اخیر داشته است، مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری محسوب می شود. نرخ بیکاری در سال های گذشته در این کشور به شدت پایین آمده و در سال 2019 این نرخ به رقم 6.4 رسیده است.

افرادی که در مهارت خود تخصص دارند، شانس بیشتری برای دریافت جاب آفر خواهند داشت. پس از مهاجرت به لیتوانی در صورتی که افراد 5 سال در این کشور اقامت داشته باشند، می توانند برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنند. مشاغلی در حوزه های معماری، فناوری اطلاعات، نرم افزار و مدیریت پروژه، از جمله مشاغل مورد نیاز در این کشور می باشند.

مهاجرت به کشور لیتوانی از طریق سرمایه‌ گذاری

یکی دیگر از راه های مهاجرت به لیتوانی از طریق سرمایه گذاری می باشد. این روش در واقع بهترین و آسان ترین روش مهاجرتی محسوب می شود. سرمایه گذاری در کشور های خارجی از روش های مختلفی امکان پذیر است که از جمله آن ها می توان به خرید ملک، خرید اوراق قرضه، ثبت شرکت و … اشاره کرد. توجه داشته باشید که همه راه های مهاجرت لیتوانی، منجر به اخذ اقامت این کشور نخواهند شد. برای دریافت اقامت لیتوانی می توان از روش های ثبت شرکت و یا برنامه استارتاپ لیتوانی اقدام کرد.

یکی دیگر از نکاتی که باید برای سرمایه گذری در خارج از کشور به ان توجه کرد، بررسی نظام قضائی حاکم برای مبارزه با فساد است. افراد برای سرمایه گذاری باید اطمینان پیدا کنند که کشور مقصد دارای امنیت اقتصادی می باشد. وجود ثبات و امنیت اقتصادی بالا، سبب ترغیب سرمایه گذاران خارجی برای مهاجرت به این کشور خواهد شد.

مهاجرت به کشور لیتوانی از طریق ثبت شرکت

اگر افراد بتوانند یک شرکت در لیتوانی ثبت کنند، بعد از 5 سال این امکان را خواهند داشت که اقامت دائم این کشور را به دست اورند. برای مهاجرت به لیتوانی از طریق ثبت شرکت، متقاضی باید یک بیزینس پلن یا طرح تجاری قوی ارائه کند. از طریق ثبت شرکت در این کشور می توان یک اقامت دو ساله قابل تمدید کسب کرد. از این طریق می توان برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز ویزای همراه دریافت کرد.

برای سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت، افراد باید حداقل مبلغ 28 هزار یورو هزینه کنند که از این مبلغ باید حداقل 14 هزار یورو، متعلق به سرمایه شخصی فرد سرمایه گذار باشد. متقاضیان خارجی باید برای ثبت شرکت در لیتوانی، حداقل 3 نفر را استخدام کنند. شرکتی که در لیتوانی تاسیس می شود باید حداقل 6 ماه قبل از درخواست متقاضی برای صدور اجازه اقامت موقت، فعالیت خود را آغاز کرده باشد.

مهاجرت به کشور لیتوانی از طریق تولد

به طور کلی اعطای تابعیت از دو قانون خاک و خون پیروی می کند. کشور لیتوانی برای اعطای تابعیت به نوزادان تازه متولد شده از قانون خون تبعیت می کتد. به این معنی که اگر نوزادی در لیتوانی به دنیا بیاید که یکی از والدین وی تبعه لیتوانی باشند، کودک نیز تابعیت این کشور را اخذ خواهد کرد. در این قانون حتی اگر کودک خارج از خاک این کشور نیز متولد شود، باز هم تابعیت لیتوانیایی خواهد داشت. در واقع در اصل خون، ملاک، تابعیت پدر و مادر است و محل تولد اهمیتی ندارد. همچنین در صورتی که کودکی در خاک لیتوانی متولد شود و پدر و مادر وی نا شناخته باشند، این کودک شهروند لیتوانیایی محسوب خواهد شد.

مهاجرت به کشور لیتوانی از طریق تولد

مهاجرت به کشور لیتوانی از طریق تولد

مهاجرت به کشور لیتوانی از طریق پناهندگی

یکی از روش های مهاجرتی که خطرات بسیاری هم به دنبال دارد، پناهندگی می باشد. این روش به هیچ عنوان توصیه نمی شود و بهتر است افراد روش های دیگری را برای مهاجرت به کشور لیتوانی انتخاب کنند. برای درخواست پناهندگی، شخص باید ثابت کند، امکان زندگی در کشورش وجود ندارد و در صورت بازگشت به کشور مبدا، جانش در خطر است. توجه داشته باشید که از میان درخواست های فراوانی که برای پناهندگی ارائه می شود، تنها تعداد کمی پذیرفته می شوند.

لازم به ذکر است کارشناسان ما در موسسه مهاجرتي اصطهباناتی، به علت خطرات موجود در اين روش هيچ گونه خدماتي را در زمينه پناهندگي ارائه نمي دهند و اين بخش تنها براي افزايش آگاهي شما عزيزان مي باشد.

هزینه های زندگی و اقامت در لیتوانی

هزینه های زندگی در لیتوانی نسبت به سایر کشور های اروپایی مقرون به صرفه تر است. افرادی که قصد دارند به لیتوانی مهاجرت کنند، باید ابتدا در مورد هزینه های موجود آگاهی کسب کنند. هزینه های زندگی در این کشور برای یک فرد مجرد، بدون احتساب اجاره حدود 658 دلار و برای یک خانواده چهار نفره حدود 2.277 دلار در ماه خواهد بود. در ادامه هزینه برخی اقلام مصرفی در لیتوانی به صورت جدولی آورده شده است:

مک دو نالد5 یورویک لیتر شیر0.91 یورو
یک کیلو سیب1.10 یورویک وعده غذلیی در رستوران7 یورو
یک کیلو پیاز0.54 یورویک کیلو سیب زمینی0.47 یورو
پنیر محلی6.88 یورویک کیلو برنج سفید1.48 یورو
12 عدد تخم مرغ1.79 یورویک کیلو گوجه1.65 یورو
آب معدنی 1.5 لیتری0.64 یورویک کیلو پرتقال1.45 یورو
یک کیلو سینه مرغ5.28 یورویک کیلو گوشت7.73 یورو
یک پاکت سیگار3.92 یورویک کیلو موز1.23 یورو

یکی از اصلی ترین هزینه های زندگی، هزینه های مربوط به مسکن و محل اقامت است. بسته به شهر و منطقه مورد نظر، هزینه های مربوط به آپارتمان متفاوت خواهد بود. هزینه های مربوط اجاره و خرید مسکن در لیتوانی در ادامه به صورت جدولی آمده است:

خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر1.628 یورو
خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز شهر1.089 یورو
اجاره آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر361 یورو
اجاره آپارتمان تک خوابه خارج از مرکز شهر260 یورو
اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر642 یورو
اجاره آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر458 یورو

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای لیتوانی

برای مهاجرت به لیتوانی، افراد باید ویزا دریافت کنند تا اجازه ورود به این کشور را داشته باشند. مدارک لازم برای ویزا بایستی توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شده و به تائید وزارت امور خارجه و دادگستری برسد. در ادامه به مدارک لازم جهت اخذ ویزای لیتوانی اشاره می کنیم:

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای لیتوانی

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای لیتوانی

 • فرم درخواست ویزای لیتوانی
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • برگه تعیین وقت سفارت
 • شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه آن هاسند ازدواج در صورت همراهی همسر به همراه ترجمه آن
 • کلیه اسناد ملکی به همراه ترجمه آن
 • بیمه مسافرتی با پوشش حداقل 30 روز
 • ارائه دعوت نامه در صورت وجود
 • واچر هتل
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • دو قطعه عکس شش در چهار
 • گردش حساب سه ماه اخیر

مشاور و وکیل مهاجرت به لیتوانی

همان طور که گفته شد، برای مهاجرت به کشور لیتوانی روش های مختلفی وجود دارد که هر کس بسته به شرایطی که دارد یکی از این راه ها را انتخاب می کند. افراد باید از الزامات و شرایط موجود برای روش های مهاجرتی اطلاعات کسب کنند. برای آگاهی از مدارک و شرایط مهاجرت، چه کسی بهتر از یک وکیل مهاجرتی؟ وکیل و مشاور متخصص در زمینه مهاجرت بهترین کسی است که می تواند افراد را در این مسیر یاری کند. وکیل مهاجرت با داشتن تجربه و تسلط بر قوانین مهاجرت، سبب هموار تر شدن روند پرونده و سرعت بخشیدن به امر مهاجرت خواهد شد.

افراد باید دقت داشته باشند که در این مسیر ممکن است موسسه ها غیر رسمی با عناوین سازمان مهاجرتی و یا وکیل متخصص مهاجرت، در صدد فریب متقاضیان مهاجرت می باشند. از این رو حتما هنگام مراجعه به موسسات حقوقی و یا وکیل مهاجرت، به ثبت رسمی موسسه و داشتن پروانه وکالت مشاورین حقوقی دقت داشته باشید.

مشاوران ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی با داشتن وکلای برجسته در موضوع مهاجرت، آماده ارائه هر گونه خدمات حقوقی و مهاجرتی به شما متقاضیان برای مهاجرت به لیتوانی و یا سایر کشور ها می باشند. در صورتی که هر گونه سوال و یا ابهامی در خصوص مهاجرت به این کشور دارید، می توانید با کارشناسان ما در این مجموعه تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد شرایط مهاجرت به لیتوانی صحبت شد و روش های مهاجرت به این کشور مورد بررسی قرار گرفت. هر کدام از روش های مهاجرتی به این کشور شرایط و الزامات خاصی دارند که افراد باید آن ها را فراهم نمایند. به دلیل پایین بودن هزینه های تحصیل در لیتوانی، این کشور به عنوان مقصد مهاجرتی بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است. هزینه های زندگی نیز در لیتوانی نسبت به سایر کشور های اروپایی مقرون به صرفه تر است و همین امر موجب شده، بسیاری از افراد علاقمند به اروپا، این کشور را برای زندگی انتخاب کنند.

اگر شما هم قصد مهاجرت به لیتوانی را دارید می توانید با مراجعه به کارشناسان ما در مجموعه مهاجرتی اصطهباناتی از شرایط مهاجرت به این کشور و شرایط اقامت لیتوانی، اطلاعات کسب کنید و راهنمایی های لازم را در این خصوص دریافت کنید. با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره مهاجرت لیتوانی

1- تحصیل در کشور لیتوانی به چه زبان هایی امکان پذیر است؟

در این کشور می توان به دو زبان انگلیسی و لیتوانیایی تحصیل کرد.

2- آسان ترین روش مهاجرت به لیتوانی کدام است؟

مهاجرت تحصیلی به این کشور آسان ترین و کم هزینه ترین روش برای افرادی است که سرمایه و یا تخصص کاری ندارند.

3- شرایط مهاجرت به لیتوانی از طریق کار چگونه است؟

افراد برای مهاجرت کاری به این کشور باید از یک کارفرمای لیتوانیایی، پیشنهاد کاری یا جاب آفر داشته باشند.

4- مهاجرت به کشور لیتوانی از طریق تولد چه قانونی دارد؟

این کشور برای ارائه تابعیت به فرزندان تازه متولد شده از قانون خون پیروی می کند.

5- شرایط اقامت لیتوانی چگونه است؟

پس از 5 سال زندگی در این کشور می توان اقدام به اخذ اقامت لیتوانی نمود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *