مهاجرت به چین و شرایط مهم برای اقامت 2023

مهاجرت به چین

کشور قدرتمند و پهناور چین فراتر از زیبایی مسحورکننده دیوار بزرگ چین و طبیعت بکر و جاذبه های گردشگری بی شمار آن است. این کشور در سال های اخیر به یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای آسیایی تبدیل شده است. در این راستا در این مقاله به بررسی موارد مهم در رشد این مهاجرپذیری و گرایش مهاجران به مهاجرت به این کشور چشم بادامی ها می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

چرا مهاجرت به کشور چین؟

جمهوری خلق چین که پرجمعیت ترین و سومین کشور پهناور جهان می باشد، یکی از کهن ترین تمدن های جهان محسوب می شود. این کشور با تولید ناخالص داخلی ۴۹۶.۹ تریلیون دلار در سال دومین اقتصاد بزرگ جهان بعد از کشور آمریکا به شمار می آید. کشور چین بزرگترین صادر کننده و دومین واردکننده بزرگ کالا به داخل کشور می باشد. این کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی، سازمان اپک، سازمان همکاری شانگهای و گروه ۲۰ است. این کشور که دارای بزرگترین ارتش دنیا است، از لحاظ نظامی و اقتصادی و سیاسی یک ابر قدرت محسوب می شود.این کشور با رشد سریع اقتصاد در حال رقابت با بزرگترین اقتصاد جهان است. کشور چین به عنوان یکی از قطب های سیاسی و اقتصادی جهان نقش مهمی در اقتصاد جهان دارد. برخورداری از سیستم آموزشی برتر، وجود دانشگاه هایی با رتبه ها و رنکینگ های جهانی از موارد جذب مهاجران تحصیلی به این کشور پهناور محسوب می شود. این کشور با توسعه سیستم آموزشی خود با تاکید بر رشته های علوم مهندسی و ریاضیات به عنوان دومین کشور منتشر کننده مقاله های علمی و تحقیقی در دنیا محسوب می شود.ابر کامپیوترهای این کشور از قدرتمندترین ابر کامپیوترهای جهان به شمار می آید. این کشور پهناور و پرجمعیت با دارا بودن میراث غنی و تاریخ باشکوه و بی نظیر بنا به گوناگونی جاذبه های تاریخی و طبیعی مهاجران زیادی را به سمت خود جذب می کند. اما برای افرادی که قصد مهاجرت به  چین ،این کشور زیبا را دارند، معیارهای مهمی چون کیفیت زندگی، امنیت، ثبات اقتصادی، کار و اشتغال مناسب و درآمد مکفی ارجحیت دارد.

بر این اساس مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی با تهیه این مقاله قصد بررسی مواردی را دارند که موجب مهاجرت مهاجران تحصیلی و شغلی و سرمایه گذاری به این کشور ابرقدرت جهانی شده است. اگر درصدد مهاجرت به این کشور پهناور و علاقمند به روش های مهاجرت و اخذ اقامت این کشور می باشید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

رضایت مندی مهاجران در کشور چین

میزان رضایت مندی مهاجران از مهاجرت به کشور چین در حدود ۵۰ درصد است. این میزان به نسبت رضایتمندی مهاجران در کشورهای اروپایی چندان بالا نمی باشد اما پایین بودن هزینه های تحصیل و هزینه زندگی در چین به عنوان یک امتیاز مثبت در نظر گرفته می شود. میزان رضایتمندی مهاجران تحصیلی که در دانشگاه های زبان چینی تحصیل کرده اند در حدود ۸۹ درصد می باشد. متقاضیان فراوانی از کشور ایران اقدام به مهاجرت به این کشور کرده اند. این افراد بنا به شباهت های آب و هوایی و پایین بودن هزینه های اجاره مسکن و اقامت در مناطق شمالی و مرکزی این کشور زندگی می کنند.به طور کلی شرایط زندگی در این مناطق برای ایرانیان بیسار مناسب است. کشور مهاجرپذیر چین علی رغم جمعیت زیاد این کشور دارای سیستم های درآمدزایی فراوان و فرصت های شغلی برای متقاضیان است. این کشور در فهرست ۱۰ کشور مهاجرپذیر برای مهاجران ایرانی قرار دارد. در سال ۲۰۱۷ بیشترین میزان مهاجرت از کشور ایران به این کشور بوده است. مهاجران ایرانی سعی می کنند در ۶ ماه اول ورود به این کشور به فراگیری زبان چینی اقدام کنند.

مهاجرت به چین از طریق کار

متقاضیان اخذ اقامت کشور چین می توانند از طریق اخذ ویزای کار برای اقامت چین اقدام کنند. بدین منظور متقاضی نیازمند ویزای Z می باشد و باید از طرف یک کارفرمای چینی دعوت نامه داشته باشد. متقاضی باید رزومه و سوابق کاری خود را برای موسسات کاریابی در چین ارسال کند. این موسسه های کاریابی از طریق کارفرماها فرد متخصص حرفه ای را برای کار در این کشور انتخاب می کنند. متقاضی کار در کشور چین باید دارای تخصص و مهارت حرفه ای باشد. از جمله تخصص های مورد نیاز در این کشور می توان این شغل ها را ذکر کرد:

 • مهندسی نفت و گاز
 • مدیریت فروش
 • فناوری اطلاعات
 • بازاریابی
 • حسابداری

و تدریس زبان انگلیسی که از بهترین مشاغل برای متقاضیان خارجی می باشد که قصد کار و اشتغال در کشور چین را دارند. از آن جا که در این کشور تقاضای فراوانی برای فراگیری زبان انگلیسی وجود دارد، تدریس این زبان بازار کار خوبی دارد.متقاضی با دریافت ویزای کار این کشور در مدت ۳ ماه باید وارد کشور چین شود. متقاضی برای اخذ ویزای کار چین باید مدارکی را ارائه دهد. مهم ترین این مدارک عبارت است از:

 • سوابق کاری و رزومه حرفه ای متقاضی به همراه ترجمه آن به انگلیسی یا چینی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای کار چین
 • پاسپورت معتبر متقاضی و کپی آن
 • مجوز وزارت کار و امور اجتماعی چین
 • ۲ قطعه عکس در اندازه عکس پاسپورت
مهاجرت به چین از طریق کار

مهاجرت به چین از طریق کار

متقاضی اخذ ویزای کار چین باید در حرفه و کار خود دارای تخصص ویژه باشد. از دیگر شرایط مهم برای این منظور نداشتن سابقه کیفری متقاضی و داشتن پاسپورت معتبر می باشد. مجوز استخدام متقاضی خارجی را وزارت کار چین صادر می کند و کارفرما باید برای استخدام متقاضی خارجی این مجوز را اخذ کند. کارفرما مدارک متقاضی را به اداره بازرگانی چین ارسال می کند. از جمله مدارک ارسال شده می توان مدارک تحصیلی متقاضی و نامه قصد اشتغال در کشور چین را نام برد. اداره بازرگانی کشور چین مجوز استخدام متقاضی خارجی را برای یک منطقه مشخص صادر می کند. این قرارداد کاری برای ۵ سال اعتبار دارد.به طور کلی متقاضی پس از ۵ سال کار و فعالیت و زندگی در این کشور می تواند اقمت دائم این کشور را اخذ کند. ویزای نوع Z را متقاضیانی می توانند اخذ کنند که مدت اقامت آن ها در این کشور بیشتر از ۶ ماه و به منظور کاری و اشتغال باشد. متقاضیان کار برای دریافت ویزای کار چین به دو روش می توانند عمل کنند: روش اول استخدام کاری و نامه تائید خارجی و روش دوم دعوت نامه ویزای نوع Z می باشد.ویزای کاری که سفارت های خارج از کشور چین صادر می کنند، ویزای یک بار ورود است و تا یک ماه پس از ورود متقاضی به کشور چین معتبر است. متقاضی در طی این یک ماه باید درخواست اقامت خود را ارائه دهد.متقاضیان اخذ اقامت کشور چین با لحاظ شرایطی می توانند از طریق کار در این کشور اقامت این کشور را دریافت کند:

 • متقاضی که به مدت ۳ سال در یک شرکت معتبر در حال فعالیت و کسب و کار باشد، می تواند برای اخذ اقامت این کشور اقدام کند.
 • متقاضی که به مدت ۴ سال به طور مداوم و پیوسته در شهر شانگهای چین کار کرده باشد و از هر سال مدت ۶ ماه را در این شهر اقامت داشته باشد. این متقاضی در صورتی می تواند اقامت کشور چین را اخذ کند که درآمد وی بیشتر از ۶۰۰.۰۰۰ یوان باشد و مالیات ۱۲۰.۰۰۰ یوان خود را پرداخت کرده باشد.

مطالب مرتبط:

تحصیل در چین

مهاجرت تحصیلی به چین

تابعیت و شهروندی چین

مهاجرت به چین از طریق تحصیل

متقاضیان اخذ اقامت کشور چین از طریق تحصیل در این کشور می توانند زمینه لازم برای اخذ اقامت این کشور را فراهم کنند. پایین بودن هزینه های تحصیل و بالا بودن کیفیت فضای آموزشی و دانشگاهی این کشور موجب شده است تا هر روز به تعداد مهاجران تحصیلی به این کشور شگفت آسیایی اضافه شود. دانشگاه های این کشور دارای امکانات آموزشی پیشرفته و آزمایشگاه های مدرن و سیستم های آموزشی نوین می باشد. خبر خوب برای متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در چین را دارند این است که ۱۹۰ دانشگاه کشور چین مورد تائید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار دارد.متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی و لیسانس این کشور باید به زبان چینی و یا انگلیسی مسلط باشند. به طور کلی متقاضیان فقط با تحصیل در این کشور نمی توانند اقامت این کشور را اخذ کنند، بلکه با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری و اشتغال پس از فارغ تحصیلی متقاضی می تواند با لحاظ کردن موارد و شرایطی اقامت چین را اخذ کند.متقاضیانی که قصد تحصیل در یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان با کم ترین هزینه های تحصیل را دارند، کشور چین گزینه مناسبی است. اگر متقاضی قصد تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان چین را داشته باشد، نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی دارد. اگر متقاضی فاقد این مدرک باشد، می تواند در دوره های آزمون زبان انگلیسی در کالج ها و دانشگاه های کشور چین شرکت کند و پس از اخذ مهارت و نمره لازم تحصیل در دانشگاه های این کشور را شروع کند.

مهاجرت به چین از طریق تحصیل

مهاجرت به چین از طریق تحصیل

اگر متقاضی قصد تحصیل در دانشگاه های کشور چین را دارد که به زبان چینی تدریس می کنند، نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان چینی دارد. بدین منظور متقاضی باید در آزمون مهارت زبان چینی(Chinese Proficiency Test) شرکت کند. این آزمون در کشورهای مختلف برگزار می شود و الزامی به سفر به کشور چین برای شرکت در این آزمون وجود ندارد. حداقل نمره لازم برای قبولی در این آزمون ۱۱ می باشد اما برخی دانشگاه برای پذیرش به نمره های متفاوتی (از ۳ تا ۸ ) نیاز دارند.در کشور چین تحصیل رایگان وجود ندارد و دانشجو ملزم به پرداخت شهریه و هزینه های تحصیل می باشد. اما دانشجویان با برخورداری از بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی و همچنین اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی می توانند بخش زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین کنند. دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی مجاز به کار هفتگی از ۱۰ تا ۳۰ ساعت می باشند.دانشجویان پس از فارغ تحصیلی در چین می توانند برای اخذ اقامت این کشور به کار و اشتغال بپردازند و با یافتن کار ویزای تحصیلی چین را به ویزای کاری تبدیل کنند. همان طور که قبلا ذکر شد، صرفا تحصیل در چین موجب اخذ اقامت این کشور نمی شود. اما دانشجویان با تجربه و مهارت کاری کسب شده در دوران دانشجویی به واسطه اشتغال دانشجویی می توانند زمینه لازم را در اشتغال پس از فارغ تحصیلی فراهم کنند. دانشجویان از روش های دیگر مانند ازدواج با تبعه چین، سرمایه گذاری و ثبت شرکت نیز اقامت این کشور را اخذ کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی چین

متقاضی تحصیل در دوره های کارشناسی و لیسانس کشور چین نیازمند مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی می باشد. از آن جا که بیشتر دانشگاه های چین در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی تدریس می کنند، متقاضی نیازمند ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل می باشد. مدت زمان تحصیل در این مقطع در حدود ۳ تا ۴ سال می باشد. معدل تحصیلی دیپلم متقاضی نباید از ۱۴ کمتر باشد. محدودیت سنی برای تحصیل در این مقطع کمتر از ۲۵ سال می باشد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی چین در حدود ۳۰۰۰ دلار تا ۴۰۰۰ دلار در سال می باشد. این کشور در زمره ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین کشورهای جهان ار لحاظ هزینه های تحصیلی و زندگی می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و فوق لیسانس کشور چین باید دارای مدرک کارشناسی باشد. معدل دوره کارشناسی متقاضی باید بیشتر از ۱۴ باشد. دانشگاه های چین در دوره کارشناسی ارشد به زبان های چینی و انگلیسی تدریس می کنند و بر این اساس متقاضی برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان نیازمند ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی و در دانشگاه های زبان چینی نیازمند ارائه مدرک مهارت زبان چینی می باشد.طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چین در حدود یک تا دو سال می باشد. محدودیت سنی برای تحصیل در این مقطع کمتر از ۳۵ سال می باشد. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چین سالانه در حدود ۴۰۰۰ دلار تا ۵۰۰۰ دلار می باشد.

تحصیل در مقطع دکترا چین

متقاضی تحصیل در مقطع دکترا باید دارای مدرک کارشناسی ارشد و فوق لیسانس باشد. بیشتر دانشگاه های کشور چین مقطع دکترا را به زبان انگلیسی ارائه می کنند. تحصیل در مقطع دکترا در چین بر اساس دو دوره می باشد. دانشجو در دوره اول به فراگیری دروس می پردازد و در دوره دوم به ارائه پایان نامه و تز دکترای خود با کمک و نظارت استاد راهنما و مشاور می پردازد. به طور کلی تحصیل دکترا در چین طرفداران زیادی دارد. طول مدت تحصیل در مقطع دکترای چین در حدود ۳ سال می باشد. هزینه تحصیل در این مقطع سالانه در حدود ۵۰۰۰ دلار می باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

پایین بودن هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و اعتبار مدارک تحصیلی دانشگاهی و اهمیت دانشگاه های کشور چین موجب شده است تا متقاضیان فراوانی از سرتاسر جهان برای تحصیل در این رشته ها در چین روانه این کشور شوند. مهم ترین موردی که موجب ترغیب متقاضیان به تحصیل در این دو رشته در کشور چین می شود، این است که متقاضیان الزامی به شرکت در آزمون ورودی و یا شرکت در دوره پیش پزشکی مانند دوره پیش پزشکی پاتفک روسیه ندارند.متقاضی به منظور تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین نیازمند دو مدرک مهم می باشند: مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس ۶. طول مدت تحصیل در این دو رشته در حدود ۵ تا ۶ سال می باشد. از آن جا که دانشجویان پس از تمام شدن دوره آموزشی باید دوران کارآموزی خود را در بیمارستان ها و درمانگاه های کشور چین بگذرانند، مهارت و تسلط به زبان چینی حائز اهمیت می باشد.

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری

بالا بودن رشد اقتصادی و وجود صنایع قدرتمند، ثبات اقتصادی و رونق کسب و کار در کشور چین موجب می شد تا سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در این کشور ترغیب شوند. کشور چین به عنوان بزرگترین بازار داخلی دنیا محسوب می شود که در حدود یک میلیارد و سیصد میلیون مشتری دارد. موقعیت جغرافیایی این کشور و توسعه شبکه صادرات این کشور موجب می شود تا سرمایه گذاران خارجی اقدام به سرمایه گذاری در این کشور کنند. سرمایه گذاران خارجی به منظوور سرمایه گذاری در این کشور می توانند اقدام به ثبت شرکت، خرید ملک و یا خرید سهام کنند. وجود سیاست های جدید در گشودن درهای تجارت به سوی سرمایه گذاران خارجی و رونق بازارهای تجارت جهانی در این کشور موجب شده است تا این کشور در چند سال آینده به بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل شود.معیار سرمایه گذاران به منظور سرمایه گذاری در کشورهای خارجی شاخص های اقتصادی مانند نرخ تورم، نرخ بیکاری، رشد اقتصادی، تولید ناخالص داخلی و نرخ مالیات می باشد. در همین راستا دولت چین با ایجاد فضای کسب و کار و تجارت مطمئن و امنیت اقتصادی و اجتماعی و ثبات در بازار اقتصاد این کشور سرمایه گذاران را ترغیب به سرمایه گذاری در این کشور می کنند.سرمایه گذاران خارجی در صورتی که به مدت ۳ سال در این کشور سرمایه گذاری کرده باشند، می توانند برای اخذ اقامت این کشور درخواست دهند. سرمایه گذاری در کشور چین به سهولت موجب اخذ اقامت این کشور نمی شود. متقاضی می تواند به روش های زیر سرمایه گذاری خود در این کشور را انجام دهد:

 • سرمایه گذار باید در حدود ۵۰۰.۰۰۰ دلار در صنایع دولتی سرمایه گذاری کند. صنایع دولتی منظور آن صنایعی است که مورد نظر کشور چین می باشد و فهرست وار در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار دارد.
 • سرمایه گذار باید بیش از ۵۰۰.۰۰۰ دلار در نواحی غربی و مناطق کمتر توسعه یافته و محروم این کشور سرمایه گذاری کند.
 • هدف از این نوع سرمایه گذاری کمک به توسعه این مناطق و پایین آوردن درصد محرومیت مناطق محروم و دورافتاده کشور چین می باشد.
 • سرمایه گذار باید در نواحی مرکزی کشور چین در حدود یک میلیون دلار هزینه کند.
 • سرمایه گذار باید در منطقه و شهر کشور چین در حدود ۲ میلیون دلار سرمایه گذاری کند.
 • سرمایه گذار باید این نکته را نیز در نظر بگیرد که مالکیت صدردصد در این کشور وجود ندارد. به طور کلی قوانین مالکیتی در کشور چین به نفع سرمایه گذاران خارجی نمی باشد.
مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک

سرمایه گذاری در کشور چین برای متقاضیان خارجی بر اساس قوانین خاص اتباع خارجی می باشد. از آن جا که چین یک کشور کمونیستی است، املاک خریداری شده توسط افراد پس از ۷۰ سال توسط دولت مصادره می شود. سرمایه گذاران خارجی باید تابع قوانین این کشور باشند. سرمایه گذاران در امر خرید ملک در این کشور با محدودیت هایی مواجه می باشند. یکی از مهم ترین این محدودیت ها این است که متقاضی خرید ملک و خانه در چین باید در حدود یک سال قبل از اقدام به خرید خانه و ملک در این کشور مشغول تحصیل و یا کار در این کشور باشد. متقاضی برای خرید ملک و خانه در کشور چین باید دارای ویزای بلندمدت چین باشد.قوانین خرید خانه در شهرهای چین متفاوت است. در شهر شانگهای برای خرید خانه و ملک متقاضی باید با یک شهروند و تبعه چینی ازدواج کرده باشد. متقاضی سرمایه گذار برای خرید خانه و ملک باید ثابت کند که به مدت یک سال در این کشور اقامت داشته است، البته این مدت در شهرهای مختلف متفاوت است. نرخ مالیات برای خرید خانه در چین ۳ درصد می باشد. متقاضی برای خرید خانه در شهر شانگهای باید در حدود ۶۰.۰۰۰ یوان چین ( هر یوان معادل ۱۵٪ دلار است) سرمایه گذاری کند.

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری در ثبت شرکت

متقاضی سرمایه گذاری در چین می تواند از طریق ثبت شرکت در این کشور سرمایه گذاری کند. متقاضی می تواند از طریقتاسیس یک شعبه از شرکت خود در این کشور نیز اقدام کند. اگر متقاضی از طریق ثبت نمایندگی شرکت سرمایه گذاری کند، مسولیت اموال و رعایت قوانین شرکت بر عهده شرکت اصلی می باشد. اگر متقاضی قصد ثبت شرکت سهامی در این کشور را دارد، باید از طریق مراجع قانونی صنایع و اقتصاد درخواست خود را ثبت کند.متقاضی باید مدارکی را برای ثبت شرکت در چین ارائه دهد. از جمله مهم ترین این مدارک موارد زیر را می توان نام برد:

 • افتتاح حساب بانکی، حساب سرمایه و حساب تجاری
 • ارائه اساس نامه شرکت و تائید مجوز شرکت
 • ارائه ثبت شرکت از طریق مراجع صنایع و اقتصاد

متقاضی می تواند از طریق زیر اقدام به ثبت شرکت و سرمایه گذاری در کشور چین کند:

شرکت مشترک در چین

در این روش متقاضی به عنوان یک شخصیت حقوقی در بخش صنعتی چین مشغول به فعالیت می شود. در این روش متقاضی می تواند اقدام به ایجاد یک شبکه توزیع کند.

نمایندگی یک شرکت در چین

در این روش متقاضی با تاسیس یک شرکت فرعی از شرکت اصلی و مادر در کشور چین اقدام به سرمایه گذاری در این کشور می کند. متقاضی با هزینه سرمایه مناسب و نه چندان زیاد می تواند این سرمایه گذاری را در چین انجام دهد. متقاضی با تاسیس نمایندگی در کشور چین به نوعی یک ارتباط را میان شرکت اصلی و مادر و مشتری ها در خارج از کشور ایجاد می کند.

شرکت با مالکیت خارجی در چین

متقاضی با تاسیس این نوع شرکت در کشور چین مالکیت صددرصد آن را بر عهده می گیرد. دولت چین فعالیت های این نوع شرکت ها را بیشتر مجاز اعلام کرده است. این نوع شرکت ها مخاطره های استخدام افراد بومی این کشور را به همراه ندارد.

شرکت تجاری با سرمایه خارجی در چین

متقاضی با تاسیس این نوع شرکت ها می تواند مجوز لازم برای امر صادرات و واردات را اخذ کند. متقاضی برای ثبت و تاسیس شرکت تجاری با سرمایه خارجی نیازمند سرمایه گذاری مبلغ گزافی نمی باشد. تاسیس و ثبت این نوع شرکت ها مجوز خرید و فروش را به سرمایه گذار این شرکت ها می دهد.متقاضیان سرمایه گذاری در کشور چین برای ثبت شرکت باید از نیروهای متخصص در امور تجاری و بازرگانی استفاده کنند. متقاضیان باید در راستای رسمی و قانونی کردن امور شرکت همه اسناد و مدارک را ثبت نمایند. بر این اساس متقاضی سرمایه گذاری در ثبت شرکت در چین باید فرم های مرتبط با شرکت و اسناد و مدارک شرکت را به موقع ارائه دهند.

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری در خرید سهام

متقاضی برای سرمایه گذاری در خرید سهام چین باید کارگزاری را برای خود مشخص کند. البته متقاضی می تواند از طریق کارگزار آن لاین و یا بازار فارکس نیز سهام را خریداری کند. علاوه بر این متقاضی می تواند از طریق یک کارگزار چینی نیز اقدام کند.

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری در منطقه آزاد شانگهای

در صورتی که متقاضی دارای سرمایه محدودی باشد، می تواند در منطقه آزاد شانگهای سرمایه گذاری کند. دولت چین در سال ۲۰۰۶ قوانین ویژه ای را برای داد و ستد و تجارت در این منطقه مشخص کرد. بر اساس این قوانین شرکت هایی که اخیرا در این منطقه تاسیس شده اند از پرداخت مالیات تا زمان مشخصی معاف شده اند. معمولا شرکت های تازه تاسیس شده در سال اول و در برخی مواقع سال دوم نیاز به پرداخت مالیات ندارند. متقاضی برای ثبت شرکت و راه انداری آن در این منطقه آزاد نیازی به اجاره یک دفتر ندارد و این امر هزینه های شرکت را تا حد زیادی کاهش می دهد. متقاضی با ثبت شرکت در منطقه آزاد شانگهای از مزایایی مانند دسترسی سریع به بازارهای جهانی، امکان نقل و انتقال ارزهای گوناگون، نامحدود بودن حواله ها و سرمایه گذاری با سرمایه کم در کشور چین برخوردار می شود.

مهاجرت به چین از طریق ازدواج

متقاضیان اخذ اقامت کشور چین از طریق ازدواج با یک تبعه و شهروند چین می توانند این اقامت را اخذ کنند. بدین منظور متقاضی ازدواج باید اثبات کند که این ازدواج صرفا به منظور اخذ اقامت این کشور انجام نشده است و این ازدواج بر پایه علاقه متقابل و تعهد صورت گرفته است. سن ازدواج در چین برای آقایان ۲۲ سال و برای خانم ها ۲۰ سال می باشد. به منظور ازدواج متقاضی باید واجد شرایط خاصی باشد و مدارکی را ارائه دهد. از مهم ترین این شرایط و مدارک موارد زیر را می توان ذکر کرد:

 • متقاضی باید گواهی وضعیت تائید شده توسط وزارت امور خارجه را ارائه دهد.در برخی از ایالت های چین باید اسناد محضری ارائه شود که این اسناد قبل از ارائه به وزارت امور خارجه باید توسط دفاتر اسناد رسمی تائید شود.
 • متقاضی باید گواهی اشتغال و میزان درآمد مکفی خود را ارائه دهد.
 • متقاضی ازدواج باید با ارائه گواهی تمکن مالی کافی ثابت کند که توانایی تامین هزینه های زندگی مشترک با همسر خود پس از ازدواج در کشور چین را دارا می باشد. تمکن مالی همسر در ۳ سال اول زندگی مشترک در کشور چین حائز اهمیت فراوانی است که این امر باید از طریق ارائه اسناد مالی و گواهی تمکن مالی کافی اثبات شود.
 • متقاضی باید با ارائه مدارکی واقعی بودن ازدواج را ثابت کند.
 • متقاضی باید در صورت جدایی از ازدواج قبلی گواهی طلاق را ارائه دهد. این گواهی باید توسط یک وکیل رسمی تائید شده باشد و مقامات دولتی چین نیز آن را تائید کرده باشند.
 • متقاضی باید در صورت مرگ همسر قبلی گواهی فوت را ارائه دهد. این گواهی باید توسط یک وکیل رسمی تائید شده باشد و مقامات دولتی چین نیز آن را تائید کرده باشند.
 • متقاضی باید ازدواج را در دفتر ثبت رسمی و قانونی کشور چین ثبت کند.

پس از گذشت ۵ سال از ازدواج در صورتی که واقعی بودن ازدواج ثابت شود و این که متقاضی در هر سال ۹ ماه را در چین زندگی کرده باشد، متقاضی می تواند برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کند. از مهم ترین شرایط اخذ اقامت کشور چین از طریق ازدواج تسلط و مهارت به زبان چینی می باشد. در صورتی که متقاضی فاقد این مهارت باشد و یا در طول مدت زندگی در این کشور نتوانسته باشد به خوبی بر این زبان تسلط یابد، اخذ اقامت این کشور با مشکل مواجه می شود.اگر به طریقی ثابت شود که این ازدواج صوری بوده و صرفا بر اساس اخذ اقامت کشور چین انجام شده است، روند اخذ اقامت این کشور دشوار می شود. تمکن مالی متقاضی مبنی بر تامین هزینه های زندگی در کشور چین و دارا بودن حقوق مکفی برای گذران زندگی از شرایط مهم اخذ اقامت دائم از طریق ازدواج می باشد. اگر این زوج در مدت زندگی مشترک صاحب فرزند شوند، روال اخذ تابعیت و شهروندی آن ها سرعت بیشتری می گیرد.

مهاجرت به چین از طریق تولد

به طور کلی کشورهای جهان به منظور اعطای تابعیت و شهروندی بر اساس دو قانون عمل می کنند: قانون خون و قانون خاک. بر اساس قانون خون اگر کودکی در یک کشور مشخص از پدر و مادری متولد شود که دارای تابعیت و شهروندی آن کشور باشند، آن کودک نیز تابعیت آن کشور را اخذ می کند. بر اساس قانون خاک اگر کودکی در خاک یک کشور مشخص متولد شود، صرف نظر از تابعیت پدر و مادر، این کودک تابعیت و شهروندی آن کشور را بر اساس تولد در خاک آن کشور اخذ می کند.کشور چین از این لحاظ بر اساس قانون خون عمل می کند. بر این اساس اگر کودکی که دارای پدر و مادر چینی است در این کشور متولد شود، این کودک تابعیت چین را دریافت خواهد کرد. البته از سال ۲۰۱۵ قوانین جدیدی در مورد تابعیت کشور چین از طریق تولد تصویب شده است که می توان این قوانین را از جمله قانون خاک دانست.

 • اگر کودکی در خاک کشور چین متولد شود و دارای پدر و مادری باشد که تابعیت نامعلومی دارند، این کودک تابعیت کشور چین را اخذ خواهد کرد.
 • اگر کودکی در خاک کشور چین متولد شود و مادر این کودک دارای تابعیت نامعلوم باشد و پدر و مادر قبل از تولد کودک از هم جدا شده باشند، در صورتی که پدر کودک چینی باشد این کودک تابعیت چینی را اخذ خواهد کرد.
 • اگر کودکی در خاک کشور چین متولد شود و مادر این کودک دارای تابعیت نامعلوم باشد و پدر و مادر قبل از تولد کودک از هم جدا شده باشند، در صورتی که پدر کودک تابعیت کشور دیگری را داشته باشد با لحاظ تبصره های مختلف این کودک تابعیت چین را اخذ خواهد کرد.
 • اگر کودکی از پدر و مادری متولد شود که در کشور چین اقامت دارند اما تابعیت مشخصی ندارند، این کودک تابعیت چین را اخذ می کند.
 • اگر یکی از والدین کودک متولد شده دارای تابعیت و شهروندی چین باشد، این کودک نیز تابعیت چین را اخذ می کند.
 • اگر کودکی از والدینی متولد شود که یکی از آن ها دارای تابعیت چین و دیگری اتباع خارجی باشد، این کودک تبعه و شهروندی چین را اخذ می کند.

مهاجرت به چین از طریق پناهندگی

متقاضی اخذ اقامت دائم چین از طریق پناهندگی می تواند اقامت این کشور را اخذ کند. البته موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی به هیچ عنوان گزینه پناهندگی را به متقاضیان مهاجرت به کشور چین پیشنهاد نمی دهند و ذکر این مطلب در این مقاله صرفا در جهت آگاهی و اطلاع متقاضیان از روش های اخذ اقامت دائم این کشور می باشد و هدف دیگری ندارد.به طور کلی پناهندی فردی است که بنا به داشتن عقاید مذهبی، اجتماعی، سیاسی و قومی متفاوت در کشور خود امنیت جانی ندارد و در صورت برگشت به کشور خود مورد آسیب و تهدید و حتی مرگ قرار می گیرد. اگر برای کشور چین ثابت شود که متقاضی نمی تواند بنا به دلایل ذکر شده در کشور خود بماند، با درخواست پناهندگی متقاضی موافقت می شود. ذکر این نکته ضروری است که با توجه به جمعیت زیاد این کشور ورود غیرقانونی به این کشور بسیار سخت و دشوار است.هر چند تا رسیدن به این مرحله متقاضی باید شرایط سخت زندگی در کمپ های پناهندگان، وضعیت دشوار زندگی در این مکان و بلاتکلیفی از آینده ای نامعلوم را تحمل کند. دولت چین عملا هیچ حمایتی از همسر و فرزندان فرد پناهنده نمی کند و این افراد در معرض آسیب جدی قرار می گیرند.

مشاوران موسسه وکلای برگزیده اصطهباناتی به متقاضیان توصیه می کنند که روش های قانونی و مطمئن مهاجرت و اخذ اقامت کشور چین را امتحان کنند.

شرایط اخذ گرین کارت یا کارت اقامت دائم چین

اگر سرمایه گذار خارجی در مدت ۳ سال از سرمایه گذاری همه مالیات خود را پرداخته باشد، می تواند از طریق وزارت امنیت ملی برای دریافت کارت اقامت دائم و یا گرین کارت چین اقدام کند. مجوز اقامت دائم کشور چین برای افراد زیر ۱۸ سال برای مدت ۵ سال و برای افراد بالای ۱۸ سال برای مدت ۱۰ سال اعتبار دارد. متقاضی و سرمایه گذاری که گرین کارت چین را اخذ کرده است، باید در هر سال بیشتر از ۳ ماه در این کشور اقامت داشته باشد.متقاضی باید تا قبل از تمام شدن اعتبار این کارت برای تمدید آن اقدام کند. متقاضی سرمایه گذار با در دست داشتن گرین کارت چین می تواند آزادانه و بدون نیاز به ویزا به این کشور رفت و آمد کند. از دیگر مزیت های این کارت می توان به اقامت نامحدود متقاضی در چین اشاره کرد. متقاضی برای اخذ گرین کارت و یا کارت اقامت دائم چین باید دارای شرایط زیر باشد:

 • متقاضی دارای سوپیشینه نباشد و در این کشور مرتکب جرم و جنایتی نشده باشد.
 • متقاضی در یک شغل سطح بالا در چین اشتغال داشته باشد.
 • متقاضی دارای تخصص و مهارت حرفه ای باشد که کشور چین به آن نیاز داشته باشد.
 • متقاضی همسر یک شهروند و تبعه کشور چین باشد.
 • متقاضی فرزند زیر ۱۸ سال و مجرد پدر و مادر تبعه و شهروند چین باشد.
 • متقاضی بیشتر از ۶۰ سال داشته باشد و همه اعضا خانواده درجه یک وی در چین زندگی کنند.
شرایط اخذ گرین کارت چین

شرایط اخذ گرین کارت چین

در شرایط زیر کارت اقامت دائم و مجوز اقامت متقاضی باطل خواهد شد:

 • اگر متقاضی در کشور چین مرتکب جرم و جنایتی شود و وجود وی در چین تهدیدی برای امنیت این کشور محسوب شود.
 • اگر متقاضی بر اساس حکم قانون محکوم به خروج از کشور چین شود.
 • اگر متقاضی با مخدوش کردن اسناد و مدارک خود و به روش غیرقانونی گرین کارت چین را دریافت کرده باشد.
 • اگر متقاضی در مدت یک سال کمتر از ۳ ماه و در مدت ۵ سال کمتر از یک سال در این کشور اقامت و حضور داشته باشد.

مدارک لازم برای اخذ اقامت دائم چین

متقاضی اخذ اقامت دائم و تابعیت چین باید تابعیت فعلی خود را ترک کند. کشور چین تابعیت مضاعف را قانونی و رسمی نمی شناسد. متقاضی باید درخواست اخذ اقامت دائم این کشور و مدارک لازم را به اداره امنیت عمومی ارائه دهد. اداره امنیت عمومی پس از بررسی مدارک متقاضی در ظرف مدت ۶ ماه نتیجه درخواست را به متقاضی اعلام می کند. متقاضی دریافت اقامت کشور چین باید این مدارک را ارائه کند:

 • فرم تکمیل شده درخواست اقامت دائم کشور چین
 • قرارداد کاری و مجوز کار از طرف کارفرما
 • پاسپورت متقاضی به همراه ویزای ورود به کشور چین
 • مجوز اقامت موقت تائید شده از دفتر امنیت عمومی
 • نتیجه آزمایش های پزشکی
 • رسید پرداخت هزینه درخواست
 • عکس در اندازه عکس پاسپورت

متقاضی برای اخذ اقامت دائم این کشور باید یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

 • متقاضی در کشور چین بالغ بر ۵۰۰.۰۰۰ دلار سرمایه گذاری مستقیم کرده باشد.
 • متقاضی دارای شغل خاص در حوزه ترویج و توسعه اقتصادی، علمی و فناوری در کشور چین باشد.
 • متقاضی کار خاصی در کشور چین انجام داده باشد.
 • متقاضی دارای پدر و مادر و یا فرزندی در کشور چین باشد.
 • متقاضی که در گذشته تابعیت و اقامت کشور چین را اخذ کرده است اما این کشور را ترک کرده است.
 • متقاضی که دارای دلایل منطقی و مناسب برای سکونت و زندگی در چین باشد.
 • متقاضی که در این کشور ازدواج کرده باشد و از ازدواج وی بیش از ۵ سال گذشته باشد.
 • متقاضی که همسر شهروند و تبعه چین باشد.
 • متقاضی در مدت ۵ سال متوالی و بدون وقفه در این کشور زندگی کرده باشد و هر سال بیش از ۹ ماه در این کشور اقامت داشته باشد.
مدارک لازم برای اخذ اقامت دائم چین

مدارک لازم برای اخذ اقامت دائم چین

انواع ویزاهای کشور چین

کشور چین به متقاضیان ورود و سفر به این کشور ویزاهای گوناگونی را ارائه می دهد. از مهم ترین این ویزاها موارد زیر را می توان نام برد:

 • ویزای نوع Z: متقاضیان کار و سرمایه گذاری در چین باید این ویزا را دریافت کنند.
 • ویزای نوع M: متقاضیانی که برای امور تجاری و غیر تجاری قصد ورود به کشور چین را دارند باید این ویزا را دریافت کنند.
 • ویزای نوع F: این نوع ویزا برای افرادی است که به منظور کار، امور تجاری، امور غیرتجاری، تحقیق و پژوهش علمی و سمینارهای علمی آموزشی و امور ورزشی به این کشور دعوت می شوند. اگر متقاضی کار قصد ورود به این کشور را داشته باشد، فقط از طریق دعوت نامه کاری که از یک کارفرمای چینی صادر می شود و با اخذ این ویزا می تواند وارد این کشور شود. ویزای تجاری و ویزای همراه سرمایه گذار از دیگر ویزاهای کشور چین می باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

ویزای تجاری چین(China Business Visa)

متقاضی سرمایه گذاری در چین برای اخذ ویزای تجاری چین نیازمند ارائه مدارکی می باشد. از جمله مهم ترین این مدارک مدارک زیر را می توان ذکر کرد:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تجاری چین
 • ارائه دعوت نامه تجاری از طرف یک مقام رسمی چین و یا همکار تجاری متقاضی که باید شامل اطلاعات و عکس متقاضی و اطلاعات فرد و یا ارگان دعوت کننده و نوع کار و فعالیت تجاری باشد.
 • پاسپورت معتبر با ۶ ماه اعتبار
 • گواهی محل اقامت متقاضی در کشور چین

ویزای همراه سرمایه گذار در چین

متقاضی سرمایه گذاری در کشور چین با سرمایه گذاری در این کشور می تواند مجوز اقامت و یا گرین کارت چین را اخذ کند. متقاضی می تواند برای اعضا خانواده و همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز این اقامت را اخذ کند. ذکر این نکته ضروری است که فرزندان زیر ۱۸ سال سرمایه گذار بدون هیچ محدودیتی می توانند به همراه سرمایه گذار به کشور چین وارد شوند. همراهان سرمایه گذار در چین باید شرایطی داشته باشند. از جمله مهم ترین این شرایط عبارت است از:

 • فرد همراه ثابت کند که در زمان همراهی سرمایه گذار و ورود به کشور چین هیچ فامیل درجه یک به جز سرمایه گذار در خارج از کشور ندارد.
 • فرد همراه محل اقامت و زندگی برای زندگی در کشور چین داشته باشد.
 • فرد همراه بالغ بر ۶۰ سال داشته باشد و حداقل ۵ سال در کشور چین زندگی کرده باشد و هر سال حداقل به مدت ۹ ماه در این کشور زندگی کرده باشد.

شرایط اخذ پاسپورت کشور چین

پاسپورت کشور چین در رتبه بندی و رنکینگ پاسپورت های جهان در رتبه ۵۹ جهان قرار دارد. افرادی که موفق به اخذ پاسپورت چین می شوند، می توانند بدون نیاز به ویزا به ۲۹ کشور جهان رفت و آمد کنند. به طور کلی می توان گفت که پاسپورت کشور چین در رتبه متوسط پاسپورت های جهان قرار دارد و در مقایسه با کشورهای اروپایی قدرت کمی دارد. متقاضیان درخواست پاسپورت کشور چین باید از روش های ذکر شده مانند سرمایه گذاری، ازدواج و کار و تحصیل اقامت موقت این کشور را اخذ کنند.
متقاضی پس از ۵ سال کار و اشتغال و تحصیل و سرمایه گذاری می تواند کارت اقامت این کشور را اخذ کند. متقاضیان برای دریافت پاسپورت کشور چین باید واجد شرایطی باشند. از جمله این شرایط می توان موارد زیر را نام برد:

 • متقاضی در کشور چین دارای بستگانی باشد که تبعه و شهروند چین هستند.
 • متقاضی در کشور چین زندگی و کار و اقامت داشته باشد.
 • متقاضی در کشور چین متولد شده باشد.
 • متقاضی برای اخذ پاسپورت این کشور دلایل منطقی داشته باشد.
 • متقاضی به منظور اخذ پاسپورت کشور چین باید در ابتدا اقامت دائم این کشور را اخذ کند.

سخن آخر

در این مقاله مهاجرت به کشور چین و روش های اخذ اقامت و تابعیت این کشور و نکات مهم در این مورد به طور مفصل و مستند مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت. از مجموع موارد ذکر شده می توان این طور نتیجه گیری کرد که مهاجرت به کشور چین بنا به پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل و با لحاظ شرایطی تحصیل رایگان از بهترین مزیت های مهاجرت به این کشور پیشرفته و مدرن محسوب می شود.

این کشور از چنان اقتصاد قدرتمند و عظیمی برخوردار است که علی رغم جمعیت بسیار زیاد از مهاجرپذیرترین کشورهای آسیا محسوب می شود و این امر بنا به ساختارهای اقتصادی و ثبات اجتماعی و اقتصادی و رشد و توسعه همه جانبه یک کشور امکان پذیر است. تحصیل، اشتغال و یا سرمایه گذاری از بهترین روش های مهاجرت و اخذ اقامت این کشور است که فرد مهاجر پس از چند سال فعالیت اقتصادی و اشتغال می تواند اقامت این کشور آسیایی را اخذ کند.

اگر با موارد شرح داده شده و ذکر موارد مثبت و مزایای مهاجرت به این کشور هنوز سوالاتی ذهن شما را به خود مشغول کرده است و ابهامات زیادی در این مورد برای شما وجود دارد، می توانید از خدمات مشاوره ای مهاجرتی کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی بهره مند شوید. این مشاوران در شعبه های تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز به صورت آن لاین، تلفنی و حضوری بهترین گزینه های مهاجرتی را به شما ارائه می دهند و بر اساس شرایط زندگی، سن، تحصیلات و بودجه مناسب ترین راه مهاجرتی را در اختیار شما قرار می دهند.

سوالات متداول در مورد مهاجرت به کشور چین

1- شرایط اخذ ویزای کار چین چیست؟

متقاضی اخذ ویزای کار چین باید در حرفه و کار خود دارای تخصص ویژه باشد. از دیگر شرایط مهم برای این منظور نداشتن سابقه کیفری متقاضی و داشتن پاسپورت معتبر می باشد. مجوز استخدام متقاضی خارجی را وزارت کار چین صادر می کند و کارفرما باید برای استخدام متقاضی خارجی این مجوز را اخذ کند. کارفرما مدارک متقاضی را به اداره بازرگانی چین ارسال می کند. از جمله مدارک ارسال شده می توان مدارک تحصیلی متقاضی و نامه قصد اشتغال در کشور چین را نام برد. اداره بازرگانی کشور چین مجوز استخدام متقاضی خارجی را برای یک منطقه مشخص صادر می کند.

این قرارداد کاری برای ۵ سال اعتبار دارد. به طور کلی متقاضی پس از ۵ سال کار و فعالیت و زندگی در این کشور می تواند اقمت دائم این کشور را اخذ کند. ویزای نوع Z را متقاضیانی می توانند اخذ کنند که مدت اقامت آن ها در این کشور بیشتر از ۶ ماه و به منظور کاری و اشتغال باشد. متقاضیان کار برای دریافت ویزای کار چین به دو روش می توانند عمل کنند: روش اول استخدام کاری و نامه تائید خارجی و روش دوم دعوت نامه ویزای نوع Z می باشد.ویزای کاری که سفارت های خارج از کشور چین صادر می کنند، ویزای یک بار ورود است و تا یک ماه پس از ورود متقاضی به کشور چین معتبر است.

متقاضی در طی این یک ماه باید درخواست اقامت خود را ارائه دهد. متقاضیان اخذ اقامت کشور چین با لحاظ شرایطی می توانند از طریق کار در این کشور اقامت این کشور را دریافت کند: متقاضی که به مدت ۳ سال در یک شرکت معتبر در حال فعالیت و کسب و کار باشد، می تواند برای اخذ اقامت این کشور اقدام کند. متقاضی که به مدت ۴ سال به طور مداوم و پیوسته در شهر شانگهای چین کار کرده باشد و از هر سال مدت ۶ ماه را در این شهر اقامت داشته باشد. این متقاضی در صورتی می تواند اقامت کشور چین را اخذ کند که درآمد وی بیشتر از ۶۰۰.۰۰۰ یوان باشد و مالیات ۱۲۰.۰۰۰ یوان خود را پرداخت کرده باشد.

2- آیا متقاضی اخذ اقامت کشور چین از طریق تحصیل می تواند اقامت این کشور را اخذ کند؟

متقاضیان اخذ اقامت کشور چین از طریق تحصیل در این کشور می توانند زمینه لازم برای اخذ اقامت این کشور را فراهم کنند. در کشور چین تحصیل رایگان وجود ندارد و دانشجو ملزم به پرداخت شهریه و هزینه های تحصیل می باشد. اما دانشجویان با برخورداری از بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی و همچنین اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی می توانند بخش زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین کنند. دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی مجاز به کار هفتگی از ۱۰ تا ۳۰ ساعت می باشند.

دانشجویان پس از فارغ تحصیلی در چین می توانند برای اخذ اقامت این کشور به کار و اشتغال بپردازند و با یافتن کار ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. همان طور که قبلا ذکر شد، صرفا تحصیل در چین موجب اخذ اقامت این کشور نمی شود. اما دانشجویان با تجربه و مهارت کاری کسب شده در دوران دانشجویی به واسطه اشتغال دانشجویی می توانند زمینه لازم را در اشتغال پس از فارغ تحصیلی فراهم کنند. دانشجویان از روش های دیگر مانند ازدواج با تبعه چین، سرمایه گذاری و ثبت شرکت نیز اقامت این کشور را اخذ کنند.

3- شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین چیست؟

پایین بودن هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و اعتبار مدارک تحصیلی دانشگاهی و اهمیت دانشگاه های کشور چین موجب شده است تا متقاضیان فراوانی از سرتاسر جهان برای تحصیل در این رشته ها در چین روانه این کشور شوند. مهم ترین موردی که موجب ترغیب متقاضیان به تحصیل در این دو رشته در کشور چین می شود، این است که متقاضیان الزامی به شرکت در آزمون ورودی و یا شرکت در دوره پیش پزشکی مانند دوره پیش پزشکی پاتفک روسیه ندارند.

متقاضی به منظور تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی چین نیازمند دو مدرک مهم می باشند: مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس ۶. طول مدت تحصیل در این دو رشته در حدود ۵ تا ۶ سال می باشد. از آن جا که دانشجویان پس از تمام شدن دوره آموزشی باید دوران کارآموزی خود را در بیمارستان ها و درمانگاه های کشور چین بگذرانند، مهارت و تسلط به زبان چینی حائز اهمیت می باشد.

4- متقاضی به چه روش های می تواند در کشور چین سرمایه گذاری کند؟

سرمایه گذار باید در حدود ۵۰۰.۰۰۰ دلار در صنایع دولتی سرمایه گذاری کند. صنایع دولتی منظور آن صنایعی است که مورد نظر کشور چین می باشد و فهرست وار در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار دارد سرمایه گذار باید بیش از ۵۰۰.۰۰۰ دلار در نواحی غربی و مناطق کمتر توسعه یافته و محروم این کشور سرمایه گذاری کند.

هدف از این نوع سرمایه گذاری کمک به توسعه این مناطق و پایین آوردن درصد محرومیت مناطق محروم و دورافتاده کشور چین می باشد سرمایه گذار باید در نواحی مرکزی کشور چین در حدود یک میلیون دلار هزینه کند سرمایه گذار باید در منطقه و شهر کشور چین در حدود ۲ میلیون دلار سرمایه گذاری کند. سرمایه گذار باید این نکته را نیز در نظر بگیرد که مالکیت صدردصد در این کشور وجود ندارد. به طور کلی قوانین مالکیتی در کشور چین به نفع سرمایه گذاران خارجی نمی باشد.

5- شرایط مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک چیست؟

سرمایه گذاری در کشور چین برای متقاضیان خارجی بر اساس قوانین خاص اتباع خارجی می باشد. از آن جا که چین یک کشور کمونیستی است، املاک خریداری شده توسط افراد پس از ۷۰ سال توسط دولت مصادره می شود. سرمایه گذاران خارجی باید تابع قوانین این کشور باشند. سرمایه گذاران در امر خرید ملک در این کشور با محدودیت هایی مواجه می باشند. یکی از مهم ترین این محدودیت ها این است که متقاضی خرید ملک و خانه در چین باید در حدود یک سال اقدام به خرید خانه و ملک در این کشور مشغول تحصیل و یا کار در این کشور باشد.

متقاضی برای خرید ملک و خانه در کشور چین باید دارای ویزای بلندمدت چین باشد. قوانین خرید خانه در شهرهای چین متفاوت است. در شهر شانگهای برای خرید خانه و ملک متقاضی باید با یک شهروند و تبعه چینی ازدواج کرده باشد. متقاضی سرمایه گذار برای خرید خانه و ملک باید ثابت کند که به مدت یک سال در این کشور اقامت داشته است، البته این مدت زمان در شهرهای مختلف متفاوت است. نرخ مالیات برای خرید خانه در چین ۳ درصد می باشد. متقاضی برای خرید خانه در شهر شانگهای باید در حدود ۶۰.۰۰۰ یوان چین ( هر یوان معادل ۱۵٪ دلار است) سرمایه گذاری کند.

6- انواع ویزاهای کشور چین را نام ببرید؟

ویزای نوع Z: متقاضیان کار و سرمایه گذاری در چین باید این ویزا را دریافت کنند. ویزای نوع M: متقاضیانی که برای امور تجاری و غیر تجاری قصد ورود به کشور چین را دارند باید این ویزا را دریافت کنند. ویزای نوع F: این نوع ویزا برای افرادی است که به منظور کار، امور تجاری، امور غیرتجاری، تحقیق و پژوهش علمی و سمینارهای علمی آموزشی و امور ورزشی به این کشور دعوت می شوند. اگر متقاضی کار قصد ورود به این کشور را داشته باشد، فقط از طریق دعوت نامه کاری که از یک کارفرمای چینی صادر می شود و با اخذ این ویزا می تواند وارد این کشور شود.

7- شرایط اخذ گرین کارت و یا کارت اقامت دائم چین چیست؟

اگر سرمایه گذار خارجی در مدت ۳ سال از سرمایه گذاری همه مالیات خود را پرداخته باشد، می تواند از طریق وزارت امنیت ملی برای دریافت کارت اقامت دائم و یا گرین کارت چین اقدام کند. مجوز اقامت دائم کشور چین برای افراد زیر ۱۸ سال برای مدت ۵ سال و برای افراد بالای ۱۸ سال برای مدت ۱۰ سال اعتبار دارد. متقاضی و سرمایه گذاری که گرین کارت چین را اخذ کرده است، باید در هر سال بیشتر از ۳ ماه در این کشور اقامت داشته باشد. متقاضی باید تا قبل از تمام شدن اعتبار این کارت برای تمدید آن اقدام کند.

متقاضی سرمایه گذار با در دست داشتن گرین کارت چین می تواند آزادانه و بدون نیاز به ویزا به این کشور رفت و آمد کند. از دیگر مزیت های این کارت می توان به اقامت نامحدود متقاضی در چین اشاره کرد. متقاضی برای اخذ گرین کارت و یا کارت اقامت دائم چین باید دارای شرایط زیر باشد: متقاضی دارای سوپیشینه نباشد و در این کشور مرتکب جرم و جنایتی نشده باشد متقاضی در یک شغل سطح بالا در چین اشتغال داشته باشد متقاضی دارای تخصص و مهارت حرفه ای باشد که کشور چین به آن نیاز داشته باشد متقاضی همسر یک شهروند و تبعه کشور چین باشد متقاضی فرزند زیر ۱۸ سال و مجرد پدر و مادر تبعه و شهروند چین باشد متقاضی بیشتر از ۶۰ سال داشته باشد و همه اعضا خانواده درجه یک وی در چین زندگی کنند.

8- شرایط اخذ ویزای تجاری چین(China Business Visa) چیست؟

متقاضی سرمایه گذاری در چین برای اخذ ویزای تجاری چین نیازمند ارائه مدارکی می باشد. از جمله مهم ترین این مدارک مدارک زیر را می توان ذکر کرد: فرم تکمیل شده درخواست ویزای تجاری چین ارائه دعوت نامه تجاری از طرف یک مقام رسمی چین و یا همکار تجاری متقاضی که باید شامل اطلاعات و عکس متقاضی و اطلاعات فرد و یا ارگان دعوت کننده و نوع کار و فعالیت تجاری باشد. پاسپورت معتبر با ۶ ماه اعتبار گواهی محل اقامت متقاضی در کشور چین

9- مزایای مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری در منطقه آزاد شانگهای چیست؟

در صورتی که متقاضی دارای سرمایه محدودی می باشد، می تواند در منطقه آزاد شانگهای سرمایه گذاری کند. دولت چین در سال ۲۰۰۶ قوانین ویژه ای را برای داد و ستد و تجارت در این منطقه مشخص کرد. بر اساس این قوانین شرکت هایی که اخیرا در این منطقه تاسیس شده اند از پرداخت مالیات تا زمان مشخصی معاف شده اند

معمولا شرکت های تازه تاسیس شده در سال اول و در برخی مواقع سال دوم نیاز به پرداخت مالیات ندارند. متقاضی برای ثبت شرکت و راه انداری آن در این منطقه آزاد نیازی به اجاره یک دفتر ندارد و این امر هزینه های شرکت را تا حد زیادی کاهش می دهد. متقاضی با ثبت شرکت در منطقه آزاد شانگهای از مزایایی مانند دسترسی سریع به بازارهای جهانی، امکان نقل و انتقال ارزهای گوناگون، نامحدود بودن حواله ها و سرمایه گذاری با سرمایه کم در کشور چین برخوردار می شود.

10- شرایط اخذ اقامت کشور چین چیست؟

متقاضی اخذ اقامت دائم و تابعیت چین باید تابعیت فعلی خود را ترک کند. کشور چین تابعیت مضاعف را قانونی و رسمی نمی شناسد. متقاضی باید درخواست اخذ اقامت دائم این کشور و مدارک لازم را به اداره امنیت عمومی ارائه دهد. اداره امنیت عمومی پس از بررسی مدارک متقاضی در ظرف مدت ۶ ماه نتیجه درخواست را به متقاضی اعلام می کند.

متقاضی دریافت اقامت کشور چین باید این مدارک را ارائه کند: فرم تکمیل شده درخواست اقامت دائم کشور چین قرارداد کاری و مجوز کار از طرف کارفرما پاسپورت متقاضی به همراه ویزای ورود به کشور چین مجوز اقامت موقت تائید شده از دفتر امنیت عمومی نتیجه آزمایش های پزشکی رسید پرداخت هزینه درخواست عکس در اندازه عکس پاسپورتمتقاضی برای اخذ اقامت دائم این کشور باید یکی از شرایط زیر را داشته باشد: متقاضی در کشور چین بالغ بر ۵۰۰.۰۰۰ دلار سرمایه گذاری مستقیم کرده باشد.

متقاضی دارای شغل خاص در حوزه ترویج و توسعه اقتصادی، علمی و فناوری در کشور چین باشد. متقاضی کار خاصی در کشور چین انجام داده باشد. متقاضی دارای پدر و مادر و یا فرزندی در کشور چین باشد. متقاضی که در گذشته تابعیت و اقامت کشور چین را اخذ کرده است اما این کشور را ترک کرده است. متقاضی که دارای دلایل منطقی و مناسب برای سکونت و زندگی در چین باشد. متقاضی که در این کشور ازدواج کرده باشد و از ازدواج وی بیش از ۵ سال گذشته باشد. متقاضی که همسر شهروند و تبعه چین باشد. متقاضی در مدت ۵ سال متوالی و بدون وقفه در این کشور زندگی کرده باشد و هر سال بیش از ۹ ماه در این کشور اقامت داشته باشد.

11- شرایط اخذ پاسپورت کشور چین چیست؟

پاسپورت کشور چین در رتبه بندی و رنکینگ پاسپورت های جهان در رتبه ۵۹ جهان قرار دارد. افرادی که موفق به اخذ پاسپورت چین می شوند، می توانند بدون نیاز به ویزا به ۲۹ کشور جهان رفت و آمد کنند. به طور کلی می توان گفت که پاسپورت کشور چین در رتبه متوسط پاسپورت های جهان قرار دارد و در مقایسه با کشورهای اروپایی قدرت چندانی ندارد. متقاضیان درخواست پاسپورت کشور چین باید از روش های ذکر شده مانند سرمایه گذاری، ازدواج و کار و تحصیل اقامت موقت این کشور را اخذ کنند. متقاضی پس از ۵ سال کار و اشتغال و تحصیل و سرمایه گذاری می تواند کارت اقامت این کشور را اخذ کند.

متقاضیان برای دریافت پاسپورت کشور چین باید واجد شرایطی باشند. از جمله این شرایط می توان موارد زیر را نام برد: متقاضی در کشور چین دارای بستگانی باشد که تبعه و شهروند چین هستند. متقاضی در کشور چین زندگی و کار و اقامت داشته باشد. متقاضی در کشور چین متولد شده باشد. متقاضی برای اخذ پاسپورت این کشور دلایل منطقی داشته باشد.متقاضی به منظور اخذ پاسپورت کشور چین باید در ابتدا اقامت دائم این کشور را اخذ کند.

12- آیا مهاجرت به چین سخت است؟

مهاجرت به چین خیلی آسان نیست اما امکان پذیر است.

13- چگونه می توانم برای همیشه به چین مهاجرت کنم؟

اقامت دائم تنها به افرادی که شامل موارد زیر هستند اعطا می‌شود:

 • همسران دارای اقامت دائم
 • مدیران سطح بالا یا مدیران ارشد
 • متخصصان فناوری پیشرفته
 • دانشجویان با سابقه کار 4 سال در چین
 • سرمایه گذاران خارجی با حضور در چین برای حداقل سه سال

14- مهاجران تا چند مدت می توانند در چین بمانند؟

مدت زمان مورد نظر برای اقامت در چین تا 180 روز است. اقامت موقت برای کسانی که قصد ملاقات با اعضای خانواده خود را دارند که مشغول به کار یا تحصیل در چین هستند و یا برای کسانی که قصد دارند برای سایر امور خصوصی به چین بروند صادر می شود. مدت زمان مورد نظر برای اقامت در چین بیش از 180 روز نخواهد بود.

15- آیا مهاجران می توانند در چین خانه بخرند؟

یک مهاجر فقط می تواند یک ملک در چین داشته باشد و آن ملک باید مسکونی باشد. الزامات اضافی بر اساس استان و شهر وجود دارد. به عنوان مثال: در پکن، قبل از اینکه اجازه خرید ملک را داشته باشید، باید حداقل پنج سال مالیات و تامین اجتماعی بپردازید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *