تابعیت و شهروندی هلند مبتنی بر اصل خون است ، صرف نظر از محل تولد فرزند در هلند والدین وی باید تبعه هلند باشند. موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز از موسسات معتبر مهاجرتی کشور آماده مشاوره اخذ تابعیت و اقامت هلند برای متقاضیان می باشد. ما در این مطلب به بررسی مسائل حقوقی پیرامون اخذ شهروندی هلند پرداخته ایم. طبیعتاً برای افراد متقاضی مهاجرت به هلند اطلاع از نحوه رسیدن به اقامت هلند مهم به نظر می رسد.

افراد از طرق مختلف می توانند به این کشور مهاجرت نمایند، تحصیل در هلند یکی از روش های معمول مهاجرت به این کشور است، اخذ ویزای کار یا تخصص در هلند و مهاجرت کاری، اقامت سرمایه گذاری یا ثبت شرکت و اخذ اقامت از طریق ازدواج در هلند از راه های رسیدن به این کشور سر سبز و خوشنام اروپا است. خوشبختانه کشور هلند در ایران سفارت دارد و افراد جهت اخذ ویزا می توانند به آدرس سفارت هلند واقع در فرمانیه تهران مراجعه نمایند. همان طور که ذکر شد مهاجرت تحصیلی به هلند از روش های پرطرفدار و البته مناسب مهاجرت به این کشور است. راه های تابعیت و شهروندی هلند پس از تحصیل را در این مقاله مطالعه فرمایید.

شرایط و راه های اخذ تابعیت و شهروندی هلند

ما در این قسمت به بررسی همه روش های اخذ تابعیت یا شهروندی هلند می پردازیم.

 از طریق تولد، قانون تولد فرزند در هلند

یکی از سوالاتی که معمولاً در ذهن موکلین ما شکل می گیرد، شرایط بچه دار شدن در هلند و تولد فرزند و نوزاد در هلند است. هرگاه طفلی بعد از اول ژانویه 1985 از پدر و مادر هلندی و یا از مادری که هنوز ازدواج نکرده باشد متولد گردد وی تبعه هلند محسوب خواهد شد. اما هرگاه طفلی که از پدر هلندی و مادر غیر هلندی که هنوز با همدیگر ازدواج نکرده اند بدنیا آمده باشد در صورتی تابعیت هلند را تحصیل خواهد نمود که تحت سرپرستی پدر باشد.

در دسامبر سال 2008 طرحی برای حمایت از کودکانی که از مادر هلندی متولد شده بودند به مجلس عوام ارسال که در ژانویه 2010 با کثریت آرا مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت و در ژوئن 2010 نیز مورد تایید نمایندگان محلس سنا قرار گرفت. بعد از تصویب این قانون (1873 R) مشکل بسیاری از افرادی که از پدر خارجی و مادر هلندی بدنیا آمده بودند حل شد.

تابعیت و اقامت هلند

اخذ تابعیت هلند از طریق انتخاب تابعیت

انتخاب اختیاری تابعیت هلند، در مقایسه با تحصیل تابعیت از طریق تقاضا، آسان تر و سریع تر صورت می گیرد. گرچه این روش نیز یکی از راه های تحصیل تابعیت بصورت ساده محسوب می گردد. ولی برای تحصیل تابعیت از این طریق، متقاضی باید دارای اجازه اقامت هلند و همچنین شرایط زیر باشد:

 • شخصی که در هلند، آروبا، کورکاوو، یا سنت مارتین بدنیا آمده باشد و به طور مداوم از زمان تولد در آنجا اقامت داشته باشد؛
 • شخصی که در هلند، آروبا، کوراکاوو، یا سنت مارتین بدنیا آمده باشد، و به طور متوالی مدت سه سال در آنجا اقامت کرده باشد، و تابعیت کشور دیگری را نداشته ( یعنی بدون تابعیت ) و یا تحصیل نکرده باشد؛
 • شخصی که از چهارسالگی بطور قانونی در هلند ، آروبا ، کوراکاوو ، یا سنت مارتین اقامت داشته باشد؛
 • شخصی که با تیعه هلندی ازدواج کرده باشد و سه سال از ازدواج آن ها نیز گذشته باشد و بطور قانونی در هلند ، آروبا ، کوراکاوو ، یا سنت مارتین بطور قانونی حداقل بمدت 15 سال اقامت داشته باشد؛
 • شخصی که شصت و پنج سال سن یا بیشتر داشته باشد و بطور قانونی بمدت 15 سال در هلند ، آروبا ، کوراکاوو ، یا سنت مارتین اقامت داشته باشد.

اخذ اقامت از طریق تولد در خاک هلند

هرگاه طفلی که در هلند از والدین خارحی بدنیا آمده باشد و پدر یا مادر آن ها نیز در هلند بدنیا آمده باشد یا متول شده باشد، وی هلندی محسوب خواهد شد.

تابعیت از طریق تقاضا

برای تحصیل تابعیت هلند از طریق تقاضا شرایط زیر لازم است:

 • متقاضی هیجده سال سن یا بیشتر داشته باشد؛
 • دارای اجازه اقامت دائم هلند باشد؛
 • بمدت پنج سال اقامت قانونی در هلند، آروبا، کوراکاوو، یا سنت مارتین داشته باشد؛
 • قادر به خواندن، نوشتن، صحبت کردن و فهمیدن زبان هلندی باشد. برای اثبات این موارد از متقاضی امتحان به عمل خواهد آمد.
 • در مدت چهار سالی که متقاضی برای تحصیل تابعیت اقدام نموده تباید مرتکب هیچ جرم مهمی شده باشد.
 • از اول مارس 2009 به بعد کسانی که تابعیت هلند را تحصیل می نمایند باید سوگند یاد نماید که به قانون اساسی وفادار بوده و به حقوق و آزادی های عمومی احترام بگذارند.

اقامت هلند

بازگشت به تابعیت هلند

تبعه سابق هلند، که ترک تابعیت نموده پس از گذشت یکسال از تقاضا به بازگشت به تابعیت هلند می تواند مجدداً به تابعیت هلند برگردد. هرگاه شخصی که به سن هیجده سالگی رسیده باشد و در خارج از هلند اقامت داشته باشد و تابعیت کشور دیگری را تحصیل کرده باشد باید تابعیت هلندی خود را ترک نماید.

از دست دادن تابعیت هلند

هرگاه اتباع هلندی برای مدت طولانی در خارج از کشور اقامت داشته و یا تابعیت کشور دیگری را تحصیل کرده باشند ممکن است تابعیت هلندی خود را از دست دهند.

سلب تابعیت هلند

کسانی که از طریق تقاضا، تابعیت هلند را براساس تقلب (مدارک جعلی) تحصیل کرده باشند و یا اینکه در زمان تحصیل تابعیت هلند، تابعیت خارجی خود را ترک نکرده باشند ممکن است تابعیت هلندی آن ها سلب گردد.

قانون تابعیت مضاعف در هلند

در قوانین تابعیت هلند تابعیت مضاعف به رسمیت شناخته نشده است، اما در برخی موارد ممکن است تابعیت مضاعف برای اتباع هلندی بوجود آید که عبارتند از:

 • کسانی که در زمان تولد خود تابعیت دیگری نیز به آن ها اعطا شده باشد، مثلاً کسانی که در آمریکا از پدر و مادر هلندی متولد شده باشند، بواسطه تولد در خاک آمریکا دارای تابعیت آمریکایی خواهند شد و به لحاظ اصل خون نیز دارای تابعیت هلندی می گردند؛
 • کسانی که از طریق روش انتخابی به تابعیت هلند در آمده باشد؛
 • اتباع خارجی که با اتباع هلندی ازدواج کرده باشند و بواسطه این ازدواج تابعیت هلند را نیز تحصیل کرده باشند.

امید است که مطلب فوق توانسته باشد، هر چند مختصر کمکی به اطلاعاتی شما در زمینه تابعیت و شهروندی هلند کرده باشد. شایان ذکر است اخذ اقامت از طریق خرید ملک در هلند موجب اقامت نمی شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت اخذ تابعیت هلند مراجعه نمایید و یا با کارشناسان موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز تماس حاصل فرمایید.

77 دیدگاه برای “تابعیت و شهروندی هلند

 1. Avatar رضا دهقانی گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  من یه سوال داشتم
  برای من امکانش هست از طریق ویزای آلمان برم هلند و اونجا دوستی دارم کارفرما و آمادگی داره درخواست ویزا کار به من بده، آیا من برسم به هلند ایشون در خواست بدن میتونم ویزای کاری بگیرم؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   ابتدا ایشان بایستی پیشنهاد کار را به شما بدهند و در صورت قبول کشور هلند، شما می توانید مراحل اخذ ویزای کار هلند را پیگیری کنید.
   در هر صورت امکان پذیر است.

 2. Avatar صحرا گفت:

  با سلام. می خواستم ببینم اگر همراه با همسرم و توسط ویزای تحصیلی و یا همسری به هلند مهاجرت کنم؛ آیا امکان فرستادن دعوتنامه برای مهاجرت به والدینم را دارم؟ یا بطور کلی چگونه و بعد چند سال میتوانم آنها را ببرم؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   در صورتی که اقامت کشور هدف را اخذ کنید، می توانید با ارسال دعوتنامه تحت شرایط قانونی آن کشور، از خویشاوندان خود دعوت بعمل بیاورید.

 3. Avatar ش.یا گفت:

  سلام وقت بخیر
  تحصیل در مقطع ارشد و یا دکتری چه مدارکی لازم داره؟
  شما برای اقامت از طریق سرمایه گذاری کدوم کشورهارو تایید میکنید؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   داشتن رزومه تحصیلی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور هدف، همچنین نمرات و مدارک اخذ شده از الزامات است.
   سرمایه گذاری در کشور های مختلف امکان پذیر است اما بستگی دارد شما چه شرایط و پیش نیازی را در نظر داشته باشید.
   ما می توانیم برای سرمایه گذاری کشور های آلمان، مجارستان، لهستان، کانادا و یا گرجستان را به شما پیشنهاد دهیم.

 4. Avatar النا گفت:

  سلام.من 26سالمه وهمسر وفرزند یکی دوساله دارم.ولیسانس فیزیک هسته ای دارم.
  برای اقامت درهلند از چه طریقی اقدام کنم اسان تر وکم هزینه تره؟طوری ک بتوانم برای همسروفرزندم هم اقامت بگیرم.همسرم دیپلمه ست.
  وزبان انگلیسی بجای هلندی برای اخذ اقامت قبول میکنند؟

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   سلام، وقت بخیر
   برای پاسخ به این سوال لازم است اطلاعات کاملتری ارائه دهید، راحت ترین روش ‌‌‌‌‌‌‌‌‌ویزای تحصیلی است.

 5. Avatar سپیده گفت:

  سلام و وقت بخیر من سپیده هستم قصد مهاجرت دارم 40 سالمه فوق لیسانس حسابداری 15.سال سابقه بیمه در یک اداره دولتی هستم ولی نمیدونم کدوم کشور و با چه شرایطی میتونم برم. هلند و سویس و سوئد و نروژ رو دوس دارم انتخاب کنم

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   سلام، وقت بخیر
   در صورتی که منظور مهاجرت کاری باشد، لازم است که پیشنهاد و قرارداد کاری داشته باشید
   البته در صورتی که رزومه قوی داشته باشید برای تحصیل دکتری هم می توانید اقدام کنید.

 6. Avatar نظری گفت:

  سلام خسته نباشید. من دکتری تخصصی جامعه شناسی دارم و ۳۶ ساله هستم. امکان داره بتونم برای فرصت مطالعاتی از هلند بورسیه بگیرم و در ادامه اخذ تابعیت داشته باشم؟
  پیشاپیش سپاسگزارم

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   بله، برای فرصت مطالعاتی می توانید اقدام کنید، برای بررسی مدارک با دفتر موسسه تماس بگیرید.

 7. Avatar سارا گفت:

  با ویزای تحصیلی هلند همسرم اجازه کار خواهد داشت؟

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   سلام، وقت بخیر
   بله، هم شما و هم همسرتون اجازه کار دارید.

 8. Avatar سینا گفت:

  سلام خسته نباشید من یک فامیل درجه یک در هلند دارم میخواستم ببینم با ارسال دعوت نامه میتونم اقامت اون کشورو بگیرم؟

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   شما می توانید برای دریافت ویزای توریستی این کشور از طریق دعوتنامه اقدام کنید.

 9. Avatar سینا گفت:

  اسلام مجدید ممنون از پاسخگویی سریعتون الان برای ویزای توریستی من اقدام شده چقدر زمان طول میکشه تا بدستم برسه و عازم هلند بشم؟

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بعد از باز شدن مرز ها می توانید برای دریافت ویزای توریستی اقدام نمایید.

 10. Avatar امیر نجفی گفت:

  سلام من و همسرم هر دو مدرک کارشناسی داریم مادرم ساکن کشور هلند میباشد میخواستم بدونم راهی هست که من و همسر و فرزندم بتونیم به مادرم ملحق بشیم؟
  ایا اینکه ماردم شهروند هلندی هستش تاثیری داره یا خیر؟
  اگر ممکنه راهنمایی که باید چه کاری انجام بدیم؟
  با تشکر

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   سن شما بالای سن قانونی است و باید به صورت مستقل و جداگانه اقدام نمایید.

 11. Avatar اشکان بیرقی گفت:

  سلام من دانشجوی حسابداری هستم اخذ اقامت هلند از طریق تحصیلی چکونه است البته اشنا توی اروپا هم دارم که میتونن برام دعوتنامه هم بفرستن میشه توضیح بدید

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   شرایط تحصیل بسته به مقطع تحصیلی شما دارد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 12. Avatar محمد مهدی نریمانی گفت:

  سلام ما به خانواده،4نفره هستیم واز طریق ویزای تحصیلی همسرم تصمیم داریم اقامت هلند رو دریافت کنیم،دخترم 17ساله است اگر تا زمان دریافت ویزا ایشون به سن 18سالگی برسن،آیا میتوانند از طریق اقامت پدر ،ایشان هم اقامت بگیرند،یا اینکه بعد از 8سال باید جداگانه هزینه پرداخت کرد؟

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   فرد 18 ساله به عنوان یک فرد مستقل شناخته می شود.

 13. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  کشور هایی مانند دانمارک، سوئد و آلمان برای فارغ التحصیلان گروه درمان ویزای کاری ارائه می دهند. به شما توصیه می کنیم برای این کشور های اقدام نمایید.

 14. Avatar ﻋﺒﺎﺱﺛﺎﺑﺖ گفت:

  ﺑﺎﺳﻼﻡ
  ﻣﻦ 28 ﺳﺎﻝ ﺩاﺭﻡ و ﺩاﺭاﻱ ﻣﺪﺭﻙ ﻛﺎﺭﺷﻨﺎﺳﻲ ﻣﻬﻨﺪﺳﻲ ﺷﻴﻤﻲ ﻣﻴﺒﺎﺷﻢ ﻣﻴﺨﻮاﺳﺘﻢ ﺑﺪﻭﻧﻢ ﺑﺮا ﺗﺤﺼﻴﻞ ﺩﺭ ﻣﻘﻂﻊ ﻛﺎﺭﺷﻨﺎﺳﻲ اﺭﺷﺪ ﺩﺭ ﻫﻠﻨﺪ ﺑﺎﻳﺪ ﻛﺎﺭﻫﺎﻳﻲ اﻧﺠﺎﻡ ﺑﺪﻡ
  ﻣﻤﻨﻮﻥ

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   ابتدا دانشگاه و گرایش تحصیلی خود را انتخاب کرده و بر اساس الزامات دانشگاه شرایط تحصیل را فراهم نمایید.

 15. Avatar سپیده عسگری گفت:

  سلام من ۳۱ ساله و فوق دیپلم رشته اموربانوی از دانشگاه علمی کاربردی هستم و همسرم ۵۰ ساله،دیپلم و کارمند هستن. دختر ۱۱ ساله ام از ازدواج اولم با ما زندگی میکنه. تمام دارایی ما حدود ۹۰۰میلیون تومن هستش. از نظر زبان همسرم هم زبان انگلیسی و هم زبانی آلمانی رو میتونن حرف بزنن و متوجه بشن ولی مدرک ندارن.
  قصد مهاجرت داریم،باتوجه به شرایط من و خانواده ام کدام کشور و نوع مهاجرت رو پیشنهاد میکنید؟
  سپاس از شما

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بهترین روش برای شما سرمایه گذاری است که با خانواده ویزای همزمان دریافت می کنید. برای دریافت اطلاعات جزئی تر می توانید به دفاتر ما مراجعه نمایید.

 16. Avatar مهدی دلواری گفت:

  سلام من متاهل و با همسرم که الان باردار هستش قصد رفتن به هلند رو داریم ویزای گردشگری داریم میگیریم و تا وقت رفتنمون و رسیدن به خاک هلند بچمون شاید دوماه بعدش متولد بشه، با توجه به شرایط ما اقامت به بچه و ما راحتتر داده میشه یا نه؟ مرسیییی

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   خیر، کشور هلند اقامت به فرزند تازه متولد شده بر اساس خون نه خاک اعطا می کند.

 17. Avatar مبینا علوی گفت:

  سلام خسته نباشید من 21 سال دارم .هم دانشجوی رشته ادبیات انگلیسی هستم ترم 5 و هم در هتل مهرگان در قسمت رزرواسیون مشغول به کار هستم بیمه هم دارم . در صورت نیاز برای گرفتن آزمون IELTS هم مشکلی ندارم و براحتی میتوانم مدرک بگیرم . سوال من اینست که با توجه به این شرایط من میتوانم ویزای توریستی از سفارت هلند بگیرم ؟ممنون میشوم راهنمایی کنید

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای اخذ ویزای توریستی باید از طریق دفاتر هواپیمایی اقدام نمایید.

 18. Avatar کیوان غلامی گفت:

  سلام
  من ۲۳ سالمه و متاهل هستم، ی خبر خوندم مبنی بر این ک پدر و مادر خارجی ک اولین فرزندشونو در یه کشور اروپایی که جز اتحادیه اروپا هستن به دنیا بیارن هم به اون نوزاد و هم به پدرو مادرش اقامت میدن و بعدشم تابعیت اون کشورو، حالا خواستم ببینم هلند ک جز اتحادیست این قانونو داره یا ن ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   اخذ تابعیت هلند برای نوزاد متولد شده در هلند بر اساس قانون خون است. در صورتیکه یکی از والدین اقامت این کشور را داشته باشند تابعیت ارائه می شود.

 19. Avatar Sepideh گفت:

  سلام وقت بخیر
  من لیسانس مهندسی معماری دارم.۲۲ سالمه و درحال یادگیری زبان انگلیسی هستم که بعد از اتمام یادگیریم من ارشدمم خوندم.اون زمان قصد دارم به هلند مهاجرت کنم به نظرتون میتونم برم؟و چطور باشه راحت ترم تو رفتن؟!

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   در صورت داشتن سوابق علمی و مدرک زبان مناسب امکان اقدام برای شما وجود دارد و تحصیلی یکی از آسانترین روش های مهاجرت به هلند برای شما می تواند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *