جمهوری فدرال آلمان، کشوری وسیع در قلب قاره اروپاست که امروزه به عنوان صنعتی‌ترین کشور قاره اروپا شناخته می‌شود. بازار کار مناسب، رشد اقتصادی بالا، ثبات اقتصادی و سیاسی و امکان برخورداری از تحصیل رایگان در اروپا، از جمله مواردی هستند که کشور آلمان را به مقصدی جذاب برای مهاجران تبدیل نموده است. ما در این مقاله، به بررسی شرایط مهاجرت به آلمان، اخذ تابعیت و اقامت آلمان از راه‌های مختلف می‌پردازیم. همچنین می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون قوانین جدید اقامت، تابعیت و شرایط مهاجرت به آلمان با مشاوران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه‌گران مهر) تماس حاصل فرمایید.

شرایط مهاجرت به آلمان

شرایط مهاجرت به آلمان

برای مهاجرت به آلمان، روش‌های مهاجرتی متعددی وجود دارد که از جمله آن‌ها مهاجرت از طریق دریافت ویزای کار، تحصیل در آلمان، سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در آلمان را می‌توان نام برد. مهاجرت امری تخصصی و بسیار حساس است. به شما هموطن عزیز توصیه می‌نماییم قبل از هر اقدامی، تمامی جوانب را در مورد کشور مورد نظر و روش مهاجرتی انتخابی بسنجید تا بتوانید انتخابی آگاهانه داشته باشید.

تابعیت؛ رابطه‌ای سیاسی، معنوی، اقتصادی و اجتماعی میان یک فرد و دولت متبوع اوست. مهم‌ترین روش اخذ تابعیت تولد است، که از دو نظام حقوقی خون یا خاک تبعیت می‌کند. در سیستم خون به این امر توجه می‌شود که، تابعیت والدین فرزند متولد شده متعلق به کدام کشور است و به فرزند هم همان تابعیت اعطا می‌شود؛ اما در سیستم خاک محل تولد فرزند، نقش اصلی را در اعطای تابعیت ایفا می‌کند.

کشور آلمان مانند برخی کشورهای توسعه‌یافته دیگر، سیستم خون را به عنوان نظام حقوقی اصلی خود در اعطای تابعیت انتخاب نموده است. این امر بدان معنی است که، فرزند یا نوزاد متولد شده در آلمان اگر دارای پدر یا مادری آلمانی باشد از زمان تولد خود تابعیت کشور آلمان را دریافت می‌کند و تفاوتی نمی‌نماید که در کدام کشور متولد شده است.

حال این سوال پیش می‌آید، که آیا تولد در خاک آلمان هیچ مزایایی برای فرد ندارد؟ اگر کودکی در خاک آلمان به دنیا بیاید و پدر و مادر او مشخص نباشند و یا دارای تابعیت هیچ کشوری نباشند، تابعیت کشور آلمان به او اعطا می‌شود. این امر برای جلوگیری از تولد افراد بی‌تابعیت، اجرا می‌شود . از طرف دیگر باید گفت بر اساس قانونی که در سال 2000 در کشور آلمان به تصویب رسیده است، کودکانی که بعد از ژانویه 2000 در کشور المان متولد می‌شوند و دارای پدر یا مادری باشند که حداقل به مدت 3 سال اقامت دائم آلمان را داشته باشند و خود کودک 8 سال در کشور آلمان زندگی کند می‌تواند تقاضای دریافت تابعیت آلمان را بنماید.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

ازدواج با اتباع یک کشور، همواره یکی از روش‌های اخذ اقامت و تابعیت آن کشور است. کشور آلمان نیز از این قاعده تبعیت می‌کند. طبق قوانین ازدواج در آلمان و از جمله شرایط مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج این است که، اگر شما به عنوان یک خارجی با شخصی که تابعیت کشور آلمان را دارد و به عبارت دیگر یک آلمانی است ازدواج نمایید، می‌توانید به اقامت کشور آلمان و پس از آن به تابعیت این کشور دست پیدا کنید.

در قدم اول، شرط مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج این است که، شخص تبعه المان باید اثبات نماید دارای درآمد کافی برای تامین زندگی خود و همسرش می‌باشد و برای تامین هزینه‌های زندگی خود نیازی به کمک‌های دولتی ندارد. از طرف دیگر طبق قانون ازدواج در آلمان، شخص متقاضی ازدواج با تبعه آلمان باید زبان المانی را حداقل تا سطح A1 فراگرفته باشد. پس از ازدواج و ثبت قانونی آن؛ متقاضی دریافت ویزا باید به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه نماید و مدارک ثبت ازدواج و تقاضای خود را برای دریافت ویزای ازدواج ارائه کند.

پس از بررسی مدارک، صحت آن‌ها باید مورد تایید قرار گیرد. همچنین مدارک شغلی و درآمدی شخص آلمانی نیز باید کفایت نماید. سپس ویزای ازدواج صادر می‌شود. با صدور ویزای ازدواج آلمان، شما می‌توانید وارد کشور المان شده و در این کشور اقامت داشته باشید. همچنین امکان کار و یا تحصیل رایگان برای شما وجود دارد. ضمن آنکه با اقامتی 3 ساله در خاک آلمان، می‌توانید به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنید.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

کشور آلمان به عنوان صنعتی‌ترین کشور اروپا، امکان جذب سرمایه‌های خارجی را به بهترین نحو ممکن فراهم نموده است. رشد بالای اقتصادی، امنیت اقتصادی، صنایع بزرگ و پیشرفته، زیرساخت‌های قوی و …. آلمان را به جذاب‌ترین کشور اروپا برای سرمایه‌گذاری تبدیل نموده است. این امر چه در مورد سرمایه‌گذاران اروپایی و چه سرمایه‌گذاران خارج از اروپا صادق است. سرمایه‌گذاری در آلمان از راه‌های مختلف امکان‌پذیر است. در زیر به تعدادی از آن‌ها به صورت مختصر پرداخته‌ایم.

طبق قوانین سرمایه‌گذاری در آلمان، برای سرمایه‌گذاری سبک یا ثبت شرکت در کشور آلمان شما نیاز دارید یک طرح اقتصادی یا Business plan ارائه دهید. این طرح باید در کشور المان قابلیت اجرا داشته باشد. از طرف دیگر این طرح باید به گونه‌ای باشد که، امکان سودآوری آن وجود داشته باشد و متقاضی ثبت شرکت در آن حوزه، دارای تجربه کاری باشد.

حداقل هزینه مورد نیاز سرمایه‌گذاری در آلمان برای ثبت شرکت، 25000 یورو می‌باشد. با این میزان سرمایه شما می‌توانید یک شرکت با مسئولیت محدود در المان تاسیس نمایید که حداقل تعداد اعضای آن یک نفر است. نوع دیگری از شرکت‌های قابل تاسیس در المان شرکت سهامی است، که به حداقل سرمایه‌ای 50،000 یورویی نیاز دارد. امکان ثبت انواع دیگری از شرکت‌ها مانند تاسیس شعبه‌ای از یک شرکت اصلی خارج از آلمان، در خاک المان نیز وجود دارد که شرایط و ضوابط خود را دارا می‌باشد.

با ثبت شرکت در آلمان شما اجازه بازگشایی حساب بانکی در کل قاره اروپا را خواهید داشت. علاوه بر این امر، می‌توانید به تجارت و معامله با همه کشورهای دنیا نیز بپردازید. امکان تحصیل رایگان و برخورداری از خدمات درمانی رایگان از دیگر مزایای این روش مهاجرت به کشور آلمان است، که برای شخص متقاضی، همسر و فرزندان کمتر از 18 سال او وجود دارد.

البته امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ بالاتر همچون 250.000 یورو، 500.000 یورو و 1.000.000 یورو نیز در المان وجود دارد که هر کدام شرایط و ضوابط خاص خود را دارند. البته شایان ذکر است که، سرمایه‌گذاری در تمام مناطق دنیا با ریسک همراه است. سعی کارشناسان ما بر این است که، شرایط مهاجرت به آلمان با ریسک کمتری را برای متقاضیان عزیز فراهم نماییم تا پس از ورود به کشور مورد نظر با شناخت کافی خود به سرمایه‌گذاری بپردازند. درباره کشور آلمان، استفاده از دیگر روش‌های مهاجرتی نظیر دریافت پذیرش مقاطع مختلف تحصیلی در المان و یا اخذ ویزای کار این کشور بسیار راحت‌تر است.

مهاجرت تحصیلی به آلمان یا تحصیل در آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

آلمان کشوری صنعتی و ثروتمند می‌باشد، که امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین‌الملی فراهم کرده است. این کشور، همواره یکی از انتخاب‌های افرادی است که مایلند در اروپا تحصیلات خود را ادامه دهند. شایان ذکر است که، شرایط تحصیل رایگان در اتریش، نروژ و فرانسه نیز وجود دارد.

آیا شما نیز مایل به ادامه تحصیل خود در آلمان هستید؟ آیا می‌دانید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، چگونه ویزای تحصیلی کشور آلمان را اخذ نمایید؟ پس با ما تماس بگیرید. کارشناسان برجسته حقوق بین‌الملل در موسسه حقوقی توسعه‌گران مهر شیراز، با سال‌ها تجربه در زمینه اخذ ویزاهای تحصیلی، شما را در این راه هدایت و راهنمایی می‌نمایند. مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل، یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به این کشور است.

به طور خلاصه می‌توان گفت، تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی به زبان المانی است و متقاضی نیازمند مدرکی معتبر دال بر اثبات دانش زبان المانی خود می‌باشد. برای رشته‌های مختلف، مدرک زبان مورد نیاز متفاوت خواهد بود. معمولا یکی از دو مدرک B1 یا B2 مورد نیاز است. از دیگر ملزومات تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های المان، قبولی فرد در آزمون سراسری ایران است.

با داشتن این دو شرط، شما می‌توانید وارد کالج‌های کشور المان شده و سپس در دانشگاه به تحصیل بپردازید. مدت تحصیل در این مقطع در دانشگاه‌های المان، 4 ساله است. به طور معمول تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، رایگان یا همراه با هزینه‌های اندک می‌باشد.

مقطع فوق لیسانس آلمان، از پرطرفدارترین مقاطع تحصیلی در این کشور است. امکان تحصیل در این مقطع، هم به زبان انگلیسی و هم زبان المانی در اکثر رشته‌ها وجود دارد. تحصیل در دانشگاه‌های المانی زبان و دانشگاه‌های انگلیسی زبان با هزینه‌ای بسیار اندک، امکان‌پذیر است. متقاضی باید دارای مدرکی باشد که توانایی او را در زبان انگلیسی و یا المانی به اثبات برساند. این امر با ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 به بالا و یا B2 المانی ممکن است.

برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان، اولین شرط یافتن یک استاد راهنماست. اگر متقاضی بتواند پس از برقراری ارتباط با اساتید دانشگاه مورد نظر، استادی را متقاعد نماید می‌توان گفت پذیرش خود را اخذ کرده است. لازمه این امر آن است که، فرد متقاضی ضمن برخورداری از دانش زبان، رزومه تحصیلی قوی نیز داشته باشد.

مهاجرت کاری به آلمان و اخذ ویزا

مهاجرت به آلمان از طریق کار

لازمه دریافت ویزای کار آلمان آن است که، متقاضی دارای پیشنهاد شغلی معتبری از کشور مورد نظر خود باشد. آگهی شغلی که بتواند این پیشنهاد را برای فرد فراهم کند، باید 3 ماه در کشور مورد نظر آگهی شود. اگر این کشور عضو اتحادیه اروپا باشد، باید 3 ماه نیز در اتحادیه اروپا آگهی شود. اگر از اشخاصی که اجازه کار در اروپا دارند، کسی نتوانست این کار را برعهده بگیرد کارفرما می‌تواند استخدام بین‌المللی داشته باشد.

باید گفت داشتن چنین پیشنهاد شغلی معمولا دشوار است. اگر کشوری با کمبود نیروی کار در رشته‌های مختلف مواجه شود، می‌تواند این شرط را کنار بگذارد. آن‌گاه مجوز ورود نیروهای جوان و متخصص برای یافتن کار صادر می‌شود. کشور آلمان در حال حاضر برای متخصصان در رشته‌های الکترونیک، الکتروتکنیک، صنایع، مکانیک، IT و غیره ویزای جستجوی کار صادر می‌کند.

طول مدت این ویزا 6 ماهه است. این بدان معنی است که، شما فرصت 6 ماهه‌ای برای یافتن کار در اختیار خواهید داشت. درآمد متوسط یک مهندس در آلمان حدودا 30.000 تا 50.000 یورو در سال می‌باشد. به همین علت، دریافت این ویزا مورد نظر بسیاری از افراد است. اگر شما نیز متقاضی دریافت این ویزا هستید، با ما تماس بگیرید، تا از مشاوره تخصصی توسط کارشناسان حقوق بین‌الملل در موسسه حقوقی توسعه‌گران مهر برخوردار شوید.

از دیگر شرایط دریافت ویزای کار آلمان آن است که، متقاضی دارای سن مناسب، مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی و سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی خود باشد. بدیهی است که، تسلط بر زبان آلمانی یا انگلیسی نیز از شروط لازم برای دریافت این ویزا و در مرحله بعد یافتن کار مناسب است. لازم به ذکر است، شما با دریافت این ویزا و 4 سال کار کردن در آلمان می‌توانید به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنید.

از دیگر مزایای ویزای کار آلمان آن است که، اگر درآمد شما بیش از 3000 یورو در ماه باشد واجد شرایط دریافت بلو کارت آلمان خواهید شد. از مزایای این کارت می‌توان به امکان کار، تحصیل و زندگی در اکثر کشورهای اتحادیه اروپا اشاره کرد. همچنین امکان اخذ اقامت دائم در مدت زمان کوتاه‌تری را برای فرد و خانواده‌اش ایجاد می‌کند.

هزینه مورد نیاز جهت مهاجرت

سوال درباره هزینه مهاجرت به آلمان مقداری کلی است. این هزینه در زمینه راه‌های مختلف مهاجرت به این کشور متفاوت است. همچنین اینکه از چه طریقی(به صورت شخصی یا از طریق موسسات مهاجرتی) اقدام می‌کنید نیز، بر میزان هزینه‌ها اثرگذار است. به صورت کلی، معمولا هزینه‌ها شامل: هزینه ترجمه مدارک، هزینه وکیل و هزینه‌های مربوط به سفارت می‌باشند.

معرفی کارت آبی کشور آلمان

کارت آبی اقامت آلمان

کارت آبی اتحادیه اروپا، مجوز اقامت قانونی شهروندان از یک کشور غیر عضو اتحادیه اروپا در یک کشور عضو اتحادیه اروپا برای کار است. بنابراین کارت آبی، کارتی است که برای شهروندان کشورهای غیر اروپایی صادر می‌شود.

مقررات اتحادیه اروپا در مورد کارت آبی، در تاریخ 1 آگوست 2012 از طریق قانون واکنش به طرح صلاحیت اتحادیه اروپا، تایید شد. به بیان دیگر، قانون اقامت اصلاح شد. مقررات اصلی قانون اقامت، طبق استانداردهای کارت آبی اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار می‌گیرند.

کارت گواهینامه اتحادیه اروپای کشور آلمان، فارغ‌التحصیلان دانشگاه را از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به منظور دریافت ویزیت محل سکونت به کار می‌گیرد. کارت آبی اتحادیه اروپا به متقاضیان اقامت کمک می‌کند، تا مستقل از کشورهای ثالث برای مهاجرت به آلمان به طور دائم اقدام کنند. این امر به ایجاد بازار کار آلمان برای کارگران واجد شرایط و کاهش کمبود کارگران ماهر کمک می‌کند.

ارائه یک قرارداد کاری یا پیشنهاد کار برای افراد متقاضی دریافت بلو کارت، اجباری است. اشخاصی که بدون بلو کارت در آلمان زندگی می‌کنند، تحت عنوان اقامت موقت سکونت دارند. اگر این افراد مایل به دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا هستند می‌توانند با مرجع مهاجرت محلی خود تماس بگیرند. افرادی که در یک کشور غیر اروپایی ساکن هستند، ابتدا باید درخواستی جهت دریافت ویزای کار آلمان ارسال کنند. این ویزا می‌تواند توسط سفارت آلمان در کشورشان صادر شود. ویزای توریستی جهت دریافت بلوکارت و اقامت مجاز نخواهد بود.

تابعیت دوگانه در آلمان

تابعیت دوگانه مهاجرت به آلمان

شهروندان غیر اتحادیه اروپا که قصد اخذ شهروندی آلمانی را دارند، معمولا شهروندی قدیمی آن‌ها حذف می‌شود. البته استثنائاتی برای شهروندان کشورهایی که دولت آن‌ها اجازه نمی‌دهد شهروندی خود را پس از تابعیت حذف کنند(به عنوان مثال: آرژانتین، بولیوی، برزیل و کاستاریکا)، وجود دارد.

کشورهایی که از لحاظ قانونی آزادتر هستند مانند: جمهوری دومینیکن، اکوادور، گواتمالا، هندوراس، مکزیک، نیکاراگوئه و اروگوئه، اجازه می‌دهند که شهروندی قبلی افراد از هویت‌نامه آن‌ها پاک شود. در صورتی که فرآیند واگذاری بیش از حد دشوار باشد، مثلا در پرونده‌هایی که افراد مقیم کشورهایی چون: افغانستان، الجزایر، آنگولا، اریتره، ایران، عراق، لبنان، لبنان، تایلند، تونس و آمریکا می‌باشند، چشم‌پوشی از شهروندی قدیمی به معنی مضرات فراوانی برای فرد خواهد بود.

اگر یک شهروند آلمانی، شهروندی غیر رسمی یا غیر سوئیسی را با اجازه (Beibehaltungsgenehmigung) از دولت آلمان به دست آورد(به عنوان مثال: روابط نسبی موجود، اموال در آلمان یا در کشور دیگر، در صورتی که اشغال خارجی نیاز به شهروندی خانگی داشته باشد). اکتساب داوطلبانه یک شهروند غیر اروپایی یا غیر سوئیسی بدون اجازه، معمولا به معنی از دست دادن اتوماتیک شهروندی آلمان است. اگر تابعیت دیگر یکی از کشورهای عضو دیگر اتحادیه اروپا یا سوییس باشد و یا اگر تابعیت دوگانه در بدو تولد به دست آید، مجوز لازم نیست.

اگر فرزندی که یکی از والدین او آلمانی است و دیگری خارجی، در کشوری غیر از آلمان به دنیا بیاید، دارای تابعیت هر دو کشور خواهد بود. البته در صورتی که، حداقل یکی از والدین او دارای مجوز اقامت دائم آلمان به مدت 3 سال باشد. البته، تابعیت کامل پس از 8 سال زندگی فرزند در کشور آلمان به او تعلق می‌یابد.

سوالات متداول مهاجرت به آلمان

هزینه مهاجرت به آلمان چقدر است؟

راه‌های مختلفی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد. با توجه به راهی که برای مهاجرت انتخاب می‌کنید، هزینه آن مشخص می‌شود.

چه شرایط سنی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد؟

محدودیت سن طبق روشی که برای مهاجرت به این کشور انتخاب می‌کنید، مشخص می‌شود. به عنوان مثال: برای مهاجرت از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی بهتر است تا سن 24 سالگی اقدام فرمایید. همینطور برای سایر روش‌های مهاجرتی این قضیه وجود دارد.

سریع‌ترین راه برای اخذ تابعیت آلمان پس از مهاجرت به این کشور چیست؟

ویزای جستجوی کار آلمان و پناهندگی، از سریع‌ترین راه‌های اخذ تابعیت آلمان پس از مهاجرت به این کشور هستند.

کودکان جهت اخذ تابعیت آلمان، باید حداقل هشت سال در این کشور زندگی کنند. همچنین می‌توانند از شانزده سالگی تا 21 سالگی در مدارس کشور شرکت داشته باشند. والدین غیر اروپایی و غیر شهروندی متولد شده در خارج از کشور، معمولا نمی‌توانند شهروندی دوگانه داشته باشند. بدیهی است مطالب تخصصی در باب هر کدام از ویزاهای فوق‌الذکر بسیار گسترده است و در یک مبحث نمی‌گنجد. در صورتی که نیاز به مشاوره تخصصی دارید، با مشاوران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه‌گران مهر) تماس بگیرید. 

436 دیدگاه برای “مهاجرت به آلمان

 1. سپیده گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  میخاستم بدونم اگر معدل دیپلمم بالای ۱۹ باشه و مدرک b2 زبان آلمانی رو داشته باشم میتونم از طریق ویزای تحصیلی به آلمان مهاجرت کنم و پزشکی بخونم؟
  یا حتما باید توی کنکور پزشکی بیارم ک بتونم اونجاهم پزشکی بخونم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بله، امکان تحصیل در کالج های پزشکی آلمان وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *