تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان توسط تعدادی زیادی از دانشجویان از سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته است و متقاضیان به سمت این کشور برای ثبت نام در این برنامه ها سرازیر شده اند. زیرساخت های بسیار عالی همراه با شیوه های آموزشی بسیار پیشرفته یکی از دلایل محبوبیت در زمینه رشته های علوم پزشکی ارمنستان است.

در کنار روش های متعدد مهاجرتی بهترین روش های مهاجرت به ارمنستان مهاجرت از طریق مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت از طریق تحصیل می باشد. در تمام این روش ها شخص پس از چند سال اقامت می تواند تابعیت یا شهروندی ارمنستان را اخذ نماید.

اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان

 موسسه مهاجرت به ارمنستان برگزیده اصطهباناتی میتواند به شما در اخذ پذیرش تحصیل از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران  برای افرادی که تمایل به تحصیل در ارمنستان کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو به ارمنستان به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

بسیاری افراد جهت مهاجرت به ارمنستان معمولا از طریق تحصیل اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت می باشد. در این قسمت به بررسی برخی دانشگاه های پزشکی این کشور می پردازیم.

دانشگاه پزشکی ایروان ارمنستان

دانشگاه ایالتی پزشکی ایروان یک موسسه آموزشی عالی کشور در ارائه آموزش در زمینه های پزشکی، داروسازی، دندان پزشکی، بهداشت عمومی و تحقیقات بنیادی علمی را سازماندهی می کند. پزشکی عمومی، دهان پزشکی، داروسازی، طب نظامی، بهداشت عمومی و کارشناسی ارشد رشته های پزشکی و آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی دولتی ایروان (YSMU) آن را تبدیل به یک نهاد پیشرو در آموزش پزشکی در ارمنستان کرده است این دانشگاه در سال 1920 تاسیس شد.

دانشگاه پزشکی ایروان ارمنستان

این دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شش دانشکده آموزش پزشکی دارد. آموزش توسط متخصصان پزشکی به دانشجویان از جملع ملزومات آموزش و پرورش جمهوری ارمنستان و بسیاری از کشورهای سراسر جهان است. آموزش و پرورش به استانداردهای آموزشی بین المللی مربوط به رشته های پزشکی را فراهم می کند، حصول اطمینان از بالاترین کیفیت دانش حرفه ای و رقابت در عرصه بین المللی جزو اهداف این دانشگاه است.

در حال حاضر بیش از 5000 دانشجو در دانشکده های مختلف YSMU به تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان میپردازند. دانشگاه دارای بیمارستان بالینی، مرکز رادیولوژی، کلینیک های درمان سرپایی دارد که دارای امکانات اصلی برای پرسنل و دانشجویان برای تمرین و انجام روند علمی در YSMU هستند، در عین حال سطح سلامت جامعه را ارتقاء می دهد.

از سال 2000 YSMU در تعدادی از سازمان های بین المللی عضو شده است، این سازمان ها عبارتند از: انجمن بین المللی دانشگاه (IAU)، فدراسیون جهانی آموزش پزشکی (WFME)، عضویت در انجمن آموزش پزشکی در اروپا (AMEE)، فدراسیون بین المللی پزشکی انجمن دانشجویان (IFMSA)، فدراسیون بین المللی دانشجویان داروسازی (IPSF) و دانشگاه جهانی آموزش از راه دور برخی از این موارد می باشند. موافقتنامه های همکاری بین YSMU و تعدادی از دانشگاه های علوم پزشکی برجسته، درمانگاه ها و بیمارستان ها در اروپا و ایالات متحده تاکنون امضا شده است.

دانشکده های پزشکی دانشگاه ایروان ارمنستان

پشش دانشکده در دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی YSMU وجود دارد: پزشکی عمومی، دندانپزشکی و پروتز (دندان)، داروسازی، پزشکی نظامی، بهداشت عمومی، کارشناسی ارشد رشته های بهداشتی. از خصوصیات این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آموزش به زبان ارمنی، روسی و انگلیسی در این دانشگاه انجام می شود. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان بدون مدرک زبان ممکن است، تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه ها مقدور است زبان تحصیل در این کشور به زبان ارمنی، روسی و انگلیسی می باشد. سال تحصیلی در این دانشگاه شامل 40 هفته و به دو ترم تحصیلی تقسیم می شود.

 • دانشکده پزشکی عمومی

اعطای درجه: دکترای پزشکی (MD)

 • دانشکده دندانپزشکی و پروتز (دندان)

اعطای درجه: دکترای دندان پزشکی

 • دانشکده داروسازی

اعطای درجه: کارشناسی ارشد داروسازی

 • دانشکده پزشکی نظامی

اعطای درجه: دکترای پزشکی در نیروهای مسلح

 • دانشکده بهداشت

اعطای درجه: اپیدمیولوژیست، متخصص بهداشت، متخصص بهداشت عمومی

 • دانشکده کارشناسی ارشد

اعطای درجه: با توجه به تخصص

پذیرش دانشجویان بین المللی در ارمنستان

از سال 1957 شهروندان خارجی نیز و در YSMU حق تحصیل داشته اند. زبان آموزش در این کشور به زبان ارمنی، روسی و انگلیسی است. متقاضیان دانشگاه ایالتی پزشکی ایروان باید قبل از تقاضا دوره دبیرستان و یا آموزش حرفه ای خود را گذرانده باشند. متقاضیان باید مدارک دبیرستان خود را به سفارت و یا کنسولگری های جمهوری ارمنستان در کشور خود ارسال کنند. همه مدارک مورد نیاز نیز ممکن است از طریق پست به وزارت آموزش و علوم ارسال شود.

متقاضی در سال بایستی با موفقیت امتحانات آزمون ورودی در مواد فیزیک، شیمی، زیست شناسی را بگذارند. آن دسته از متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان خارجی در ارمنستان را دارند. اطلاعات بیشتر در مورد شرایط پذیرش را از همکاران موسسه سوال فرمایید. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان معمولا وابسته به دانشگاه و زبان انتخابی شما دارد. اخذ پذیرش در دانشگاه های دولتی سخت تر از اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی است زیرا شهریه دانشگاه های خصوصی ارمنستان بسیار بالاتر است.

در سیستم آموزش و پرورش ارمنستان ممکن است در یک رشته خاص اما در دانشگاه های مختلف دروس دانشگاه های ارمنستان با یکدیگر متفاوت باشند. . شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشور های می باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان در دانشگاه های پزشکی تایید وزارت علوم این کشور امکانپذیر است.  مدرسه و مدارس نیز برای دانش آموزانی بین المللی که سن آنها کمتر از 18 سال می باشد موجود است.

خوابگاه دانشگاه در ارمنستان

خوابگاه دانشگاه در منطقه “Zeytun” واقع شده است، که در آن از پردیس دانشگاه و امکانات بالینی به راحتی در فاصبه 10-15 دقیقه قرار دارد. خوابگاه از دو ساختمان تشکیل شده است. هر اتاق برای اقامت 2 یا 3 نفر می باشد. اتاق های خوابگاه دارای تجهیزات و لوازم لازم و مبله می باشد. خوابگاه امکانات کامل اقامت و امکانات (کامپیوتر، سالن غذاخوری مناسب، سالن ورزش، و غیره) و فضاهایی برای فعالیت های مختلف مانند مطالعه، تماشای تلویزیون و غیره را فراهم می کند.

دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه ایروان Haybusak می توانند در آپارتمان اجاره ای و یا در خوابگاه دانشجویی متعلق به دانشگاه  زندگی کنند. در مقاله هزینه زندگی در ارمنستان اطلاعات کاملی در این باب موجود است.

بورسیه های تحصیلی پزشکی ارمنستان دانشگاه YSMU

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ارمنستان معمولا به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد در صورت پذیرش از دانشگاه های ارمنستان  با بورسیه در هر دانشگاهی شرایط تحصیل رایگان درارمنستان برای شما امکان پذیر میگردد. دانش آموزان YSMU می توانند کمک هزینه تحصیلی مختلف و فرصت های مطالعاتی را به دست آورند. به نامزدهای دارای یکی از شرایط زیر کمک هزینه تحصیلی اعطا میگردد:

 • دارای برتری علمی
 • دارای انتشارات علمی
 • متقاضیان دارای دانش زبان خارجی
 • مشارکت در فعالیت های جمهوری خواه، مسابقات بین المللی، المپیادهای دانشجویی، جلسات علمی دانشجویی
 • مشارکت در فعالیت های علمی و اجتماعی دانشکده های دانشگاه
 • دقت کنید قبل از مهاجرت بایستی اطلاعات لازم در رابطه با هزینه زندگی دانشجویی درارمنستان را به دست آورید.
 • بورس های تحصیلی با اسم های مختلفی در دسترس هستند و اغلب به نام پزشکان ارمنی، پژوهشگران و دانشمندان به نام می باشند.

معمولا بورسیه برای تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکتری PHD و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و شرایط تحصیل در ارمنستان در مقطع دکترا یا PhD و شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را آسان تر می کند. سطح علمی دانشگاه های ارمنستان با یکدیگر متفاوت می باشد حتما قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود رتبه این دانشگاه در سال جاری را بیابید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان MBBS

برای بیش از ده سال، دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی Heybusak ارمنستان افتتاح شده است، آموزش پرسنل مراقبت های بهداشتی حرفه ای در این دانشگاه صورت میگیرد. بیش از 70٪ از فارغ التحصیلان این دانشگاه مشغول به کار در زمینه های مربوطه در سراسر جمهوری ارمنستان هستند. آنها به طور گسترده در تمام بیمارستان ها، کلینیک ها، سازمان های مراقبت های بهداشتی می توانند به کار بپردازند، و همچنین در خارج از کشور (اروپا، ایالات متحده، روسیه، آسیا، و غیره) از آنها برای کار و ادامه تحصیل استقبال میگردد.

تمام فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی  YHU  مدرک معتبر دولتی دریافت خواهند کرد. پس از فارغ التحصیلی، آنها با توسط فرصت های ارائه شده به ادامه تحصیل خود در YHU و دریافت مدرک دکترا میپردازند. دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف، شرایط مختلف اجتماعی و مالی متفاوت، اقوام مذاهب گوناگون، و جنس های مختلف، زبان متفاوت امکان تحصیل در دانشگاه ایروان Haybusak را دارند. دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی Haybusak:

 • داروسازی عمومی
 • دندانپزشکی
 • پزشکی

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان

هزینه تحصیل در ارمنستان (دانشکده های پزشکی، دانشکده های دندانپزشکی) بسیار مقرون به صرفه است، که باعث می شود ارمنستان مقصدی عالی برای دانشجویان بین المللی برای دریافت آموزش با کیفیت بالا باشد. برنامه های تحصیلی کارشناسی پزشکی عمومی ارائه شده در ارمنستان عبارتند از: پزشکی و دندان پزشکی3000دلار است. پس از دریافت نامه پذیرش مربوط به دانشگاه و وزارت آموزش و پرورش، هزینه تحصیلی به حساب بانکی دانشگاه پرداخت می شود.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان

هزینه ها یا به صورت کلی در ابتدای تحصیل و یا در دو دوره در طول هر سال تحصیلی پرداخت می شوند. برنامه های تحصیلات تکمیلی (تخصص و درجه دکترا) تنها به زبان بلغاری ارائه می شوند و سالانه 4،420 دلار برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا هزینه می شود.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ارمنستان مورد تایید وزارت بهداشت

هیچ دانشگاهی از دانشگاه های ارمنستان مورد تایید وزارت بهداشت برای ورودی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ واقع نشده اند. در نهایت موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) از بهترین موسسات حقوقی کشور آماده پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

25 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان

 1. Avatar علی عربی گفت:

  سلام من 27 سالمه و قبلا دانشجوی رشته حسابداری دانشگاه آزاد بودم که چندسالی میشه نرفتم و در واقع کلا بیخیالش شدم باشرایط مالی متوسط ؛ سوالم اینکه میتونم برم دندان پزشکی ارمنستان بخونم ؟ از دوستم شنیدم روسیه و اوکراین و ترکیه و ارمنستان شرایطشون بهتره واسم . میخواستم نظر شمارو بدونم و اینکه چه مدت طول میکشه بخوام برم ؟ لطفا پاسخ بدید

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   می بایست معدل دیپلم و پیش دانشگاهی شما را مورد ارزیابی قرار دهیم.
   ممکن است کشورهای بهتری باشند که شما بتوانید به صورت رایگان در آنجا تحصیل نمایید.
   به عنوان مثال کشورهای آلمان و فرانسه دارای شرایط تحصیل رایگان هستند.
   عجله در بحث مهاجرت خطاست؛ به همین دلیل برنامه ریزی های بلند مدت همیشه نتایج بهتری داشته اند.

 2. Avatar یاس گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه و امسال در این ماه قراره زیروکورس دانشگاه دولتی ایروان رو بگذرونم و سال بعد به امید خدا رشته ی دندانپزشکی رو بخونم. معدل کل من ۱۹.۶۸ بوده ولی میخوام درباره ی بورسیه و یا اعطای کمک هزینه ی تحصیلی بیشتر بدونم چکار باید بکنم؟

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   برای تحصیل در کشور ارمنستان، نظام آموزشی این کشور بودجه ای را بابت بورسیه دانشجویان بین الملل تخصیص نداده است.

 3. Avatar ناظری گفت:

  با سلام من دیپلم حسابداری دارم میشه با این مدرک به دانشگاه بروم یا نه؟احتیاج ب پیش دانشگاهی دارد؟اگه دارد میشود ارمنستان خوند یا خیر؟
  من هم مدرک هلال احمر.بهیاری.تکنسین داروخانه هم دارم اینا هیچ کمکی نمیکنن

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام معمولا طبق تجربه باید مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم را به دانشگاه ارائه دهیم تا بررسی کند و پاسخ دهد.
   سایر مدارک نیز گاها تاثیر خاصی بر روند پذیرش ندارند و اماممکن است برخی دانشگاه ها به آن اهمیت بدهند.

 4. Avatar سروش گفت:

  با سلام.من 22 سالمه و رشته بیوتکنولوژی دانشگاه یزد میخوندم.بنا به اصرار خانواده انصراف دادم و اومدم تا به رشته پزشکی برم.الانم تصمیم هست که خارج برم و با این وضع ارز بهتره جای ارزون برم. میخواستم بدونم هزینه تحصیل پزشکی در ارمنستان با خوابگاه و خوراک و … سالی چقدر میشه. با تشکر

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام دوست عزيز جهت أخذ پذيرش در دانشگاه هاي مقرون به صرفه و معتبر کشورهای زیادی را می توان به شما معرفی کرد، هزینه تحصیل ارمنستان از 1500 دلار به بالا می تونه باشه البته به این نکته توجه کنید که دانشگاه های ارمنستان مورد تایید نمی باشند.

 5. Avatar محمد گفت:

  با سلام من ۱۹ سالمه و تازه کنکور دادم می خواهم بدونم شرایط برای تحصیل رایگان چیه؟
  معدل دیپلمم ۱۸ و رشته تجربی

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت به خیر
   کشورهایی مثل آلمان، اتریش و نروژ تحصیل رایگان است.

 6. Avatar یلدا گفت:

  سلام خدمت شما میخواستم بدونم در کشور ارمنستان امکان خواندن پزشکی بدون کنکور هست. من دیپلم ریاضی و کارشناسی مدیریت مالی دارم

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   ساام، بله بدون آزمون ورودی هم می توانید پذیرش دانشگاه ارمنستان را بگیرید.

 7. Avatar امیر گفت:

  سلام … من 18 سالمه و امسال دوازدهم هستم … از نظر درسی هم نمره های بالایی دارم … میخواستم بدونم چجور میشه رشته دندون پزشکی رو تو دانشگاه ارمنستان بخونم

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، برای پذیرش در دانشگاه های ارمنستان دو گزینه دارید، از طریق کالج های پری مدیکال اقدام کنید و یا در آزمون ورودی دانشگاه پذیرفته شوید.

 8. Avatar محتشمی گفت:

  سلام
  من دیپلم تجربی با معدل ۱۹/۰۳ دارم میخواستم ببینم میتونم برا ادامه تحصیل در رشته دندان پزشکی در ارمنستان یا روسیه اقدام کنم ؟

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   اگر تایید بودن مدرک از نظر وزارت بهداشت ایران برای شما مهم است، روسیه را پیشنهاد می کنیم.

 9. Avatar Mahsa.kh گفت:

  سلام,ببخشید من 19 سالمه و در مدرسه تیزهوشان درس خوندم.میخواستم ببینم مدرسم امتیاز خوبی به حساب میاد برای تحصیل تو دانشگاه های خارج؟و اینکه چه کشوری الان با این شرایط ایران مناسبه برای تحصیل پزشکی؟

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، مدرسه شما در پذیرش دانشگاه های خارج از کشور تاثیری ندارد. باید شرایط شما بررسی شود.

 10. Avatar baharak گفت:

  سلام ، من میخوام برای پزشکی به ارمنستان مهاجرت کنم ایا باید امتحان ورودی بدم ؟ دیپلم تجربی دارم ولی معدلم خیلی پایین هست ؟ ابا امکانش هست ؟

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   برای پذیرش در دانشگاه های ارمنستان باید معدل ۱۶ به بالا داشته باشید.

 11. Avatar سهیلا.خ گفت:

  پذیرش خواهر وبرادر در دانشکده پزشکی از لحاظ پرداخت هزینه ها ارفاقی دارد؟؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   خیر برای هردو جنس، هزینه های تحصیلی یکسان است.

 12. Avatar نگین گفت:

  با سلام و تشکر بابت مطالب مفیدتون
  یک سوال داشتم
  ایا دانشگاه های ارمنستان برای رشته دندان پزشکی ازمون ورودی میگیرند ؟و اگر نمیگیرند کدوم دانشگاه ها هستنند ممنونم

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   خیر آزمون ورودی ندارند، همه دانشگاههایی که رشته پزشکی دارند.

 13. Avatar Parham گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم دانشگاه های ارمنستان واسه ی رشته دندانپزکشی موردتایید کشور های اروپایی و یا کانادا و امریکا است؟؟

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله، موردتایید هستند. اگر کشور خاصی مدنظرتون است باید دانشگاه موردنظر را موردی بررسی کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *