هزینه تحصیل در ایتالیا

امروزه به دلایل متفاوتی، بسیاری از دانشجویان کشور ایتالیا را به عنوان کشور محل تحصیل خود انتخاب می‌کنند. تحصیل در ایتالیا به علت سطح علمی بالای دانشگاه‌ها، هزینه اندک، تنوع رشته فراوان و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از رشته‌ها متقاضیان بسیاری دارد. آیا شما از مزایای تحصیل در ایتالیا آگاهی دارید؟ اگر شما هم به دنبال اخذ ویزای تحصیلی این کشور و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر اروپایی هستید، با ما تماس بگیرید.

وکلای حقوق بین‌الملل ما در موسسه حقوقی توسعه‌گران مهر، با کادری مجرب و تجربه فراوان در زمینه اخذ ویزای تحصیلی این کشور اروپایی، شما را راهنمایی و حمایت می‌کنند. بسیاری افراد از موضوع اخذ اقامت تحصیلی اروپا استفاده نموده و پس از اخذ ویزای تحصیلی و کسب شرایط خاص، اقدام به مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط:

تحصیل پزشکی در ایتالیا

اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به کشور ایتالیا در سال 2021 مهاجرت تحصیلی به این کشور است البته علاوه بر مهاجرت تحصیلی راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید به مهاجرت و اقامت در ایتالیا بپردازید. جمهوری ایتالیا کشوری است واقع در اروپای جنوبی که از اصلی‌ترین قدرت‌های اقتصادی در دنیا است. این کشور از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنی در دریای مدیترانه تشکیل شده است. پایتخت کشور ایتالیا شهر تاریخی رم می‌باشد. جمعیت کشور ایتالیا حدود 60 میلیون نفر به شمار می‌رود و اکثریت آن ها دین مسیحی دارند. مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا شامل موارد زیر می‌شود.

 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • ریز نمرات ترجمه شده در مقاطع قبل تحصیلی
 • ترجمه مدرک تحصیلی آخرین مقطع تحصیلی
 • گزارش شرح دروس برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد
 • حداقل دو انگیزه نامه از طرف اساتید برجسته برای مقطع کارشناسی ارشد
 • رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک
 • مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس 6 برای رشته های انگلیسی زبان
 • مدرک زبان ایتالیایی حداقل در سطح B2 برای رشته های ایتالیایی زبان
 • انگیزه نامه تحصیلی متقاضی

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در ایتالیا

شرایط اعزام دانشجو به ایتالیا برای هر رشته متفاوت است. دانشگاه‌های ایتالیا در رشته‌هایی چون معماری، باستان شناسی، هنر، تاریخ و مهندسی همواره سرآمد دانشگاه‌های اروپایی بوده‌اند و قدمت، شهرت و اعتبار جهانی دارند. از 4 دانشگاه برتر برای تحصیل در ایتالیا می‌توان به دانشگاه بولونیا به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه جهان با قدمتی بیش از 900 سال، دانشگاه پلی تکنیک میلان به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه فنی و مهندسی این کشور، دانشگاه ساپینزا رم از معتبرترین دانشگاه‌های اروپا در مهندسی، پزشکی، اقتصاد و دانشگاه فلورانس در رشته‌های معماری و طراحی صنعتی اشاره کرد.

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

لازم به ذکر است که، تحصیل در ایتالیا اکثریت رشته‌ها در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند. بنابراین متقاضیان نیازمند ارائه مدارکی دال بر دانش زبان ایتالیایی هستند. البته تعدادی از رشته‌ها مانند: علوم مهندسی، اقتصاد، مدیریت، کسب و کار بین‌المللی پزشکی، داروسازی، بیوتکنولوژی و به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند.

در مقطع کارشناسی ارشد بیش از 148 رشته به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند که در این مقطع داشتن مدرکی دال بر دانش زبان انگلیسی مانند IELTS (Academic) 6 و یا TOEFL iBT 80ضروری است. در تحصیل مقطع دکترا در ایتالیا تمام رشته‌ها علاوه بر ایتالیایی به زبان انگلیسی نیز ارائه خواهند شد.

پذیرش در مقطع کارشناسی جهت تحصیل در ایتالیا و دانشگاه‌های ایتالیا یک بار در سال انجام می‌گیرد، که محدوده زمانی آن معمولا از سپتامبر تا ژوئن (اواسط مهر ماه تا اواخر خرداد ماه) است و شروع ترم در ماه سپتامبر (اوایل شهریور) می‌باشد. در مقطع کارشناسی ارشد بسته به نوع دانشگاه‌ها ممکن است یک یا دو بار در سال پذیرش انجام شود، که مهلت پذیرش برای ترم پاییز سپتامبر تا ژوئن (اواسط مهر ماه تا اواخر خرداد ماه) است و برای ترم بهار از ژوئیه تا نوامبر (تیرماه تا اواسط آذر ماه) است.

لازم به ذکر است که رشته‌های تحصیلی در ترم دوم بسیار محدودتر از ترم اول می‌باشند. در مقطع دکتری یک‌بار در سال و معمولا در محدوده زمانی ماه‌های مارس تا دسامبر اسفند ماه تا آذر ماه، و شروع ترم بسته به نوع دانشگاه از نوامبر تا فوریه است.

ویدئو و فیلم تحصیل در ایتالیا

در بخش زیر، فیلم کوتاهی از شرایط تحصیل در ایتالیا به صورت مختصر قرار داده شده است. این فیلم احتمالاً به سوالات شما در زمینه این کشور پاسخ می‌دهد.

هزینه و شهریه تحصیل

هزینه تحصیل در شهرهای مختلف، دانشگاه‌ها و مقاطع تحصیلی کشور ایتالیا متفاوت می‌باشد. البته می‌توان گفت میانگین شهریه دانشگاه‌های ایتالیا 3000 تا 4000 یورو در سال است. این شهریه در مقایسه با شهریه بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی غیر اروپایی بسیار ناچیز است. حفظ کیفیت آموزشی و ارزش بالای مدارک تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا در اروپا و جهان، در کنار هزینه اندک تحصیل این کشور را به مقصد بسیاری از مشتاقان تحصیل تبدیل کرده است.

اعزام دانشجو به ایتالیا

اعزام دانشجو به ایتالیا

همچنین وجود ارتباطات علمی میان دانشگاه‌های این کشور و دیگر کشورهای اروپا، آمریکا و کانادا بر جذابیت‌های تحصیل در ایتالیا می‌افزاید. هزینه زندگی در ایتالیا به صورت ماهیانه و به طور میانگین 500 تا 700 یورو در ماه می‌باشد، که با توجه به سبک زندگی شخص متغیر است. محل اسکان بیشترین سهم را در این هزینه دارد.

بسته به اینکه متقاضی، خوابگاه، سوئیت‌های دانشجویی و یا آپارتمان‌های یک یا دو خوابه را مد نظر داشته باشد، این هزینه متفاوت است؛ اما به طور کلی می‌توان مبلغی در حدود 150 تا 500 یورو را به صورت ماهیانه برای آن در نظر گرفت و برای هزینه‌های دیگر مانند: خورد و خوراک و ایاب و ذهاب مبلغی در حدود 150 تا 200 یورو کفایت می‌کند.

شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا

شرط معدل در دانشگاه‌های ایتالیا، نسبت به نوع رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه انتخابی دانشجو متغیر است. به بیانی دیگر برخی از دانشگاه‌های ایتالیا نظیر “باری آلدو مورو” یا دانشگاه معروف رم از نرخ پذیرش بالاتری برخوردار بوده و سخت‌گیری کمتری نسبت به شروط پذیرش تحصیلی دارند؛ اما از جانب دیگر، نرخ پذیرش دانشگاه‌هایی نظیر میلان، دانشگاه پیزا و یا بولونیا ایتالیا کمتر بوده و در نتیجه شرایط پذیرش سختگیرانه‌تری دارند.

برای مثال: برای درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه پلی تکنیک میلان ایتالیا، حداقل معدل ۱۴.۵ از ۲۰ برای دانشجویان ایرانی مورد نیاز است.

تبدیل معدل ایران به ایتالیا

 • نمره معدل 27 تا 30 ایتالیا معادل 16 تا 20 در ایران
 • نمره 24 تا 26 ایتالیا معادل نمره 14 تا 15  ایران
 • نمره 21 تا 23 ایتالیا معادل 12 تا 13 ایران
 • نمره 18 تا 20 معادل 10 تا 11 ایران
 • نمرات 0 تا 17 ایتالیا معادل نمرات 0 تا 9 معدل در ایران

بورسیه‌های تحصیلی کشور ایتالیا

کشور ایتالیا به دانشجویان خارجی که از کشورهای کمتر توسعه یافته برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا اقدام می‌کنند بورسیه‌هایی را اختصاص می‌دهد. به همین دلیل، رقابت برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های تراز اول ایتالیا بسیار شدید است. اگر شما نیز قصد تحصیل در ایتالیا به صورت تقریبا رایگان را دارید بهتر است هرچه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهید.

از جمله این بورس‌ها می‌توان به بورس‌های استانی (DSU) اشاره کرد. مبلغ این بورس‌ها معمولا در محدوده 3600 تا 5200 یورو در سال می‌باشد. نکته حائز اهمیت این است که دانشجویان ایرانی نیز می‌توانند بدون در نظر گرفتن معدل و نمرات دوران پیشین تحصیل خود از این بورس‌ها استفاده کنند.

متقاضی این بورس می‌بایست پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، با ارائه مدارک مالی مربوط به والدین خود مانند اجاره‌نامه – فیش حقوقی – شناسنامه سرپرست و … برای این بورس اقدام کند. از سوی دیگر چنانچه متقاضی دارای شرایط ممتاز تحصیلی نظیر مدرک زبان IELTS بالا یا GRE، رزومه پژوهشی قوی، مقالات بین‌المللی، معدل بالا و غیره باشد می‌تواند از بورس‌هایی به مبلغ 11.000 تا 14.000 یورو در سال بهره‌مند شود.

از نکات مثبت این بورسیه‌ها می‌توان به بلاعوض بودن آن اشاره کرد. به این معنا که، دانشجو تعهدی به بازپرداخت آن ندارد. ضمن آنکه دانشجو اجازه 10 ساعت کار در هفته در مقطع کارشناسی را خواهد داشت. همچنین دانشجو به 20 ساعت کار در مقطع کارشناسی ارشد و 25 ساعت کار در هفته در مقطع دکتری با حقوق میانگین هر ساعت 6 تا 9 یورو مجاز است.

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا

تحصیل رایگان در کشور ایتالیا برخلاف عقیده بسیاری وجود ندارد و دانشجویان باید هزینه‌های تحصیل خود را بپردازند. دانشجویان پس از ثبت درخواست خود جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور ایتالیا باید برای دریافت بورسیه‌های استانی این کشور نیز اقدام کنند. اگر موفق به دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا شوید مبلغ 10000€(یورو) دریافت خواهید کرد.

آیا ایتالیا برای تحصیل پزشکی مناسب است؟

رشته پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در ایتالیا، به دلیل داشتن کنکوری دشوار که به نام آزمون IMAT شناخته می‌شود و در سال یک‌بار (در اوایل سپتامبر در شهرهای مختلف ایتالیا و شهر دبی امارات) برگزار می‌گردد و همچنین تعداد محدود ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی، گزینه مناسبی برای تحصیل نیست.

اگر شما نیز به دنبال تحصیل پزشکی در ایتالیا و همچنین رشته‌های دندان پزشکی و داروسازی با شرایطی مناسب و هزینه اندک هستید، تحصیل در کشور بلاروس و روسیه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای اطلاع از شرایط عالی و استثنایی این دو کشور در زمینه تحصیل در رشته پزشکی، به دیگر مقالات سایت مراجعه نمایید. موسسه حقوقی توسعه‌گران مهر با کادری مجرب و بهره‌گیری از وکلای حقوق بین‌الملل در این زمینه، شما را راهنمایی و حمایت می‌نماید.

اقامت پس از تحصیل

بعد از به پایان رسیدن تحصیلات در کشور ایتالیا می‌توان برای مدت زمان حداقل 6 ماه ویزای تحصیلی را تمدید کرد. همچنین می‌توان برای تبدیل آن به انواع دیگر ویزاهای اقامتی از جمله ویزای کار اقدام نمود. شرط اقدام برای اقامت دائم ایتالیا، حداقل 5 سال زندگی در خاک این کشور می‌باشد که 2 سال آن باید با کار و پرداخت مالیات باشد. این مدت، از زمان ورود فرد به خاک این کشور و اخذ کارت اقامت ایتالیا محاسبه می‌گردد.

کشور ایتالیا کشوری در جنوب قاره اروپا به پایتختی شهر رم است. جمعیت آن در حدود 61 میلیون نفر و دین اکثریت مردم این کشور مسیحی است. واحد پول کشور ایتالیا، واحد پول اتحادیه اروپا، یورو می‌باشد . کشور ایتالیا همواره از مهم‌ترین اعضای اتحادیه اروپا بوده است. زبان رسمی این کشور زبان ایتالیایی است؛ ولی به دلیل مهاجرت زیاد افراد، مردم این کشور با زبان انگلیسی بیگانه نیستند.

ایتالیا دارای مردمی خون‌گرم با روابط اجتماعی بسیار مناسب است. آب و هوای بیشتر مناطق آن معتدل و مدیترانه‌ای است. البته به جز مناطق شمالی آن که به علت وجود رشته کوه، آب و هوای تقریبا سردی دارد. دو کشور کوچک واتیکان و سن مارینو در درون کشور ایتالیا قرار دارند که هردو کشورهای مستقلی هستند. ایتالیا امروزه به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته عضو گروه هشت شناخته می‌شود.

در حالت کلی، معمولاً تحصیل در ایتالیا برای افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های خاصی مثل هنر و معماری دارند و یا افرادی که قصد تحصیل در اروپا با قیمت بسیار ارزان را دارند توصیه می‌شود. دانشگاه‌های این کشور از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند.

تحصیل در مقاطع لیسانس و کارشناسی ارشد

زمانی که برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه‌های ایتالیا درخواست می‌دهید، الزامات متعددی وجود دارد که باید آن‌ها را به خاطر بسپارید. به منظور واجد شرایط بودن برای دوره کارشناسی در یک دانشگاه ایتالیایی، شما باید با موفقیت دوره دبیرستان را تکمیل کنید. همچنین باید مدرک معتبری از مدرسه خود و شایستگی تحصیل در موسسات آموزش عالی کشور خود را داشته باشید.

مدارک مورد نیاز

به یاد داشته باشید، از شما خواسته می‌شود که سطح دانش خود را به ایتالیایی ثابت کنید. به منظور تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، شما نیاز به ارائه مدرک کارشناسی در رشته مربوطه یا مدرک معادل آن دارید. به عنوان بخشی از الزامات ورود، در هنگام درخواست برای دوره مورد نظر باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • مدرک شناسایی
 • مدارک دانشگاهی تحصیلات قبلی
 • فرم درخواست دانشگاه
 • توصیه‌نامه ها
 • بیانیه‌های شخصی
 • زبان( زبان انگلیسی یا ایتالیایی، بسته به دوره تحصیلی متفاوت است)

دانشگاه‌های ایتالیا، برنامه‌های تحصیل را به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ارائه می‌دهند. با این حال، اکثر برنامه‌های تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. در بعضی از دانشگاه‌های ایتالیا، ممکن است شما برای یک دوره ایتالیایی درخواست دهید؛ اما تکالیف درسی و امتحانات به زبان انگلیسی باشد. آزمون‌های زبان مورد پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا:

 • CILS : این آزمون در ایتالیا و در موسسات فرهنگی ایتالیا در سراسر جهان برگزار می‌شود.
 • CELI: این آزمون در مراکز مجاز با مشارکت دانشگاه PERUGIA انجام می‌شود.

اگر برای دوره‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود درخواست می‌دهید، باید مهارت زبان انگلیسی خود را ثابت کنید. مدارک زبان مورد پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا:

 • TOEFL
 • TOEIC
 • IELTS
 • C1 ADVANCED

دانشجویانی که می‌توانند اثبات کنند انگلیسی را در آموزش متوسطه به عنوان مدرک کارشناسی(حداقل برای سه سال) گذرانده‌اند از ارائه مدرک زبان انگلیسی معاف هستند. دانشجویان پذیرفته شده معمولا بر اساس میانگین نمرات تحصیلات قبلی رتبه‌بندی می‌شوند. با دانشگاه مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید و از حداقل امتیاز مورد نیاز برای واجد شرایط بودن در دوره‌ای که آرزوی تحصیل در آن را دارید مطلع شوید. ممکن است شما مجاز به شرکت در آزمون‌های پذیرش برای دوره‌های تخصصی مانند موارد زیر باشید:

 • پزشکی
 • معماری
 • مهندسی

دانش‌آموزان کشورهایی که بعد از 10 یا 11 سال تحصیل در دانشگاه پذیرفته شده‌اند، باید ثابت کنند که تمام آزمون‌های لازم برای دو سال یا یک سال تحصیل اضافی را گذارنده‌اند.

 

 

تحصیل دکترا در ایتالیا

در دوره دکترا، دانشجویان می‌توانند بخشی از تحقیقات اصلی خود را در مراکز تحقیقاتی شناخته شده بین‌المللی انجام دهند. این دپارتمان‌ها بسیار وسیع هستند و به طور برجسته‌ای رشته‌های مختلف علمی را شامل می‌شوند. هر کسی که برای تحصیل به ایتالیا می‌رود با استقبال خوبی مواجه می‌شود؛ اما آن‌ها ملزم به ارائه ویزای دانشجویی یا گذرنامه و تمام مدارک مورد نیاز هستند. علاوه بر این ممکن است نیاز باشد که مدارک در اداره پلیس ثبت شوند.

مهم‌ترین نکته در مورد ویزا این است که مطمئن شوید چه نوع ویزایی نیاز دارید. پیش از ورود به دانشگاه، جهت کسب اطلاعات بیشتر خود به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنید. درخواست برای ویزا می‌تواند در نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری ایتالیا انجام شود. PH.D.( همچنین PHD و دکترای فلسفه) بالاترین مدرک تحصیلات تکمیلی است که دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند. افرادی که مدرک PHD را به دست می‌آورند، معمولا اجازه تدریس در دانشگاه را دارند.

PH.D. یک دکترای تحقیقات علمی یا دکترایی است که معمولا بین 3 تا 5 سال تحصیلی طول می‌کشد. برخلاف نام آن، دکترای فلسفه (PHD) منحصر به تحصیلات مربوط به فلسفه نمی‌شود و در اکثر رشته‌ها اعطا می‌شود. به طور معمول PH.D. بعد از دوره کارشناسی ارشد است. با این حال، در بعضی از موارد ممکن است بعد از دوره کارشناسی باشد. در انگلستان متقاضیان PH.D. معمولا برای اولین بار در کارشناسی ارشد فلسفه ثبت‌نام می‌کنند. بعد از یک دوره کوتاه که معمولا یک سال است، سرپرست برای پذیرش دوره PH.D. تصمیم می‌گیرد. تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا نیز بسیار محبوب است و دانشجویان زیادی را به کشور ایتالیا جذب می‌کند.

دانشگاه‌های معتبر ایتالیا

 • Politecnico di Milano
 • Università di Bologna
 • Scuola Normale Superiore di Pisa
 • Scuola Superiore Sant’AnnaPisa
 • Sapienza – Università di Roma
 • Vita-Salute San Raffaele University
 • University of Trento
 • University of Naples Federico II
 • University of Pisa
 • University of Modena and Reggio Emilia

شرایط اخذ ویزای دانشجویی و تحصیلی ایتالیا

دانشجویان خارجی به گرمی در کشور ایتالیا پذیرفته می‌شوند؛ اما ملزم به همراه داشتن ویزای دانشجویی، گذرنامه و سایر مدارک مورد نیاز می‌باشند. به علاوه، مدارک فوق می‌بایستی در اداره پلیس ثبت شوند. مهم‌ترین نکته در به همراه داشتن ویزا این است که، شما نوع متناسب با شرایط خود را به مرکز پلیس ارائه دهید. قبل از ورود به دانشگاه مورد نظر خود، می‌بایست نگاهی به سایت دانشگاه بیاندازید تا از مدارک مورد نیاز آگاهی یابید.

ثبت‌نام در یکی از نزدیک‌ترین کنسول‌گری‌ها یا سفارت به ایتالیا انجام می‌شود. برای ارسال تقاضای ویزای بین‌الملل ایتالیا، می‌بایستی مبلغ 50 یورو بپردازید. شما می‌توانید به طور مستقیم به سفارت ایتالیا در کشور ایران مراجعه کرده و یا تلفنی امور خود را انجام دهید و مدارک خود را ارائه کنید. دانشجویان ایرانی ممکن است ملزم به ارائه سوابق زیستی در طول پروسه کاری خود باشند. سوابق زیستی متقاضی در واقع، اطلاعات شخصی اضافه می‌باشد که کشورها برای اهداف امنیتی از متقاضیان درخواست می‌کنند.

در پروسه دریافت ویزا، ممکن است برای مصاحبه ویزایی خود به سفارت فراخوانده شوید. ویزای بین‌المللی ایتالیا برای بیش از 3 ماه معتبر خواهد بود. بنابراین قادر خواهید بود تا در مدت دوره تحصیل خود با همین ویزا اقامت کنید و سالی یک مرتبه آن را تجدید نمایید. اگر مایل به اقامت پس از دوران تحصیل خود در ایتالیا باشید، می‌بایستی برای دریافت ویزای مناسب، درخواست خود را به اداره امور مهاجرتی ارسال نمایید.

یکی از نکات مهم در دریافت ویزا، آن است که بتوانید توانایی حمایت از خود را در طول تحصیل اثبات کنید. برای کشور ایتالیا، نیاز است تا ماهانه 900 یورو از منبعی خارجی یا در حساب بانکی خود داشته باشید تا بتوانید اقامت خود را موجه کنید.

اگر دانشجویان ایرانی بخواهند در دانشگاه بین‌المللی ایتالیا درس بخوانند، نیاز به تسلط زبان ایتالیایی نخواهند داشت. مهارت در زبان دوم این اطمینان را به شما و دانشکده می‌دهد که می‌توانید به عنوان عضوی فعال در کلاس‌های درس حضور یابید و یا به طور عادی با مردم ارتباط برقرار نمایید.

تحصیل در دوره‌های غیر دانشگاهی در ایتالیا

در این بخش قرار است تا به بررسی شرایط تحصیل در مقاطع ابتدایی، متوسطه و دبیرستان بپردازیم. در صورتی که تمایل به دریافت پذیرش در این مقاطع دارید، تا انتهای این بخش با ما همراه باشید.

تحصیل در دوره مهدکودک

دوره مهدکودک در ایتالیا، مخصوص کودکان 3 تا 6 سال است. تحصیل این دوره برای افراد اجباری نیست و به صورت داوطلبانه است. البته تعداد دانش‌آموزان شرکت کننده در دوره مهدکودک، در کشور ایتالیا روزانه افزایش می‌یابد. کل دوره 3 سال به طول می‌انجامد.

تحصیل در دوره ابتدایی

دوره ابتدایی برای تحصیل در ایتالیا کاملا اجباری است. شرط سنی افراد برای شرکت در این دوره، از 5 سال تا 10 سال است.

دوره راهنمایی یا متوسطه

دروس این دوره هم به صورت عمومی و هم تخصصی ارائه می‌شوند و برای افراد از سن 11 تا 16 سالگی برگزار می‌شوند. دوره‌هایی مثل: زبان خارجه، ورزش، کامپیوتر و هنر در سطح متوسطه ارائه می‌شوند.

تحصیل در دبیرستان

جهت ورود به دوره دبیرستان، متقاضیان باید مدرک پایان تحصیل دوره متوسطه خود را ارائه کنند. همچنین این دوره برای افراد از سن 14 تا 19 برگزار می‌شود.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در ایتالیا

آیا ایتالیا برای تحصیل مناسب است؟

ایتالیا یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. این کشور، آموزش عالی را با کیفیت بالا و با شهریه مقرون به صرفه‌تر از سایر کشورهای اروپایی ارائه می‌دهد. در ایتالیا حدود 32000 دانشجو بین‌المللی وجود دارد، از جمله دانشجویان مستقل و افرادی که در برنامه‌های تبادل دانشجو هستند.

آیا دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در ایتالیا کار کنند؟

دانشجویان بین‌المللی که تابعیت اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا هستند حق دارند در کنار تحصیلات خود در ایتالیا مشغول به کار شوند. البته آن‌ها نباید در طول دوره‌های تحصیلی منظم بیش از 20 ساعت در هفته کار کنند. قوانین ایتالیا به دانشجویان اجازه می‌دهد که 4 ساعت در روز و حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند.

سال تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا به چه صورت است؟

سال تحصیلی ایتالیا به دو ترم از سپتامبر-اکتبر تا ژانویه-فوریه و از فوریه تا جولای تقسیم می‌شود. به طور معمول هر ترم در ایتالیا از 14 هفته تشکیل می‌شود. پس از آن یک دوره امتحان در شش هفته برگزار می‌شود.

هزینه پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا چقدر است؟

شهریه دانشگاه ایتالیا بسته به موسسه و دوره متفاوت است. طبق دستورالعمل دولت، متوسط هزینه‌ها بین 850 دلار و 1000 دلار در سال است. دانشگاه‌های خصوصی گران‌تر خواهند بود.

آیا می‌توانم بورسیه تحصیلی در ایتالیا دریافت نمایم؟

دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط دریافت بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های مشابه دانشجویان بومی هستند. متقاضیان براساس شایستگی دانشگاهی یا نیاز مالی ارزیابی می‌شوند.

چه مدت می‌توانم بعد از فارغ‌التحصیلی در ایتالیا بمانم؟

فقط دانشجویان مقطع دکترا و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند برای اجازه اقامت موقت درخواست کنند. این ویزا به مدت 6 تا 12 ماه اجازه می‌دهد تا فارغ‌التحصیلان به طور قانونی در ایتالیا زندگی کنند. سایر دانشجویان می‌توانند تنها تا زمان پایان مدت اجازه اقامت خود در ایتالیا بمانند.

آیا می‌توانم بعد از فارغ‌التحصیلی در ایتالیا در کشور دیگر کار کنم؟

هر کشور برای صدور مجوز کار به بیگانگان قوانین مختلفی دارد. همیشه مقررات معتبر در یک کشور خاص را بررسی کنید و قبل از پذیرش پیشنهاد شغلی، با کارفرمای خود صحبت کنید.

آیا می‌توانم به صورت رایگان در ایتالیا تحصیل کنم؟

آموزش رایگان دانشجویان در ایتالیا، از 6 تا 16 سال است. این امر برای ساکنین ایتالیایی و همچنین دانشجویان بین‌المللی در این کشور رایگان است. مدارس دولتی نیز بسیار مجهز هستند و آموزش با کیفیتی را ارائه می‌دهند.

آیا دانشگاه‌های ایتالیا به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند؟

دانشگاه‌های ایتالیا دوره‌های تحصیلی ارائه می‌دهند که به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می‌شوند. با این وجود، بیشتر برنامه‌های تحصیل انگلیسی برای مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس است.

چگونه می‌توانم بعد از تحصیل در ایتالیا PR کسب کنم؟

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا پس از تحصیل در ایتالیا و اجازه اقامت دانشجو، به مجوز کار نیاز دارند. فقط دانشجویان مقطع دکترا هستند که می‌توانند بعد از اتمام دوره تحصیلی، مجوز اقامت موقت را دریافت نمایند.

آیا مدرک زبان آیلتس برای تحصیل در ایتالیا مورد نیاز است؟

برای تحصیل در ایتالیا نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 است. نمرات هیچ یک از مهارت‌های شما نباید کمتر از 6 باشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز باید نمره آیلتس 7 ارائه دهید.

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا چگونه است؟

تحصیل رایگان در کشور ایتالیا برخلاف عقیده بسیاری وجود ندارد و دانشجویان باید هزینه‌های تحصیل خود را بپردازند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا چیست؟

 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • ریز نمرات ترجمه شده در مقاطع قبل تحصیلی
 • ترجمه مدرک تحصیلی آخرین مقطع تحصیلی
 • گزارش شرح دروس برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد
 • حداقل دو انگیزه نامه از طرف اساتید برجسته برای مقطع کارشناسی ارشد
 • رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک
 • مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس 6 برای رشته های انگلیسی زبان
 • مدرک زبان ایتالیایی حداقل در سطح B2 برای رشته های ایتالیایی زبان
 • انگیزه نامه تحصیلی متقاضی

دانشجویان ایرانی، نیازی به انجام آزمایشات پزشکی و همچنین باز کردن حساب بانکی به محض ورود به ایتالیا نخواهند داشت. این نوع از حساب بانکی، میزان پولی که هرماه بر می‌دارید را محدود می‌نماید. تنها زمانی به شما اجازه دسترسی را می‌دهد که به ایتالیا رسیده باشید.

به شما توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه اقدامی برای تحصیل در ایتالیا، با کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه‌گران مهر) تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان و وکلای حقوق بین‌الملل ما بهره‌مند شوید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

164 دیدگاه برای “تحصیل در ایتالیا

 1. reza گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما یه سوالی داشتم من لیسانس معماری با معدل 18 دارم از دانشگاه غیرانتفاعی سراج تبریز میخوام واسه مهر ماه اقدام کنم حداقل نمره آیلتس و نهایتا تا کی زمان دارم مدرک آیلتس رو بگیرم؟ درضمن میخوام از دانشگاه پلی تکنیک میلان پذیرش بگیرم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   با توجه به زمان سفارت ایتالیا، مدرک زبان خود را می بایست قبل از سفارت آماده کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.