امروزه به دلایل متفاوتی، بسیاری از دانشجویان کشور ایتالیا را به عنوان کشور محل تحصیل خود انتخاب می‌کنند. تحصیل در ایتالیا به علت سطح علمی بالای دانشگاه‌ها، هزینه اندک، تنوع رشته فراوان و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از رشته‌ها متقاضیان بسیاری دارد. آیا شما از مزایای تحصیل در ایتالیا آگاهی دارید؟ اگر شما هم به دنبال اخذ ویزای تحصیلی این کشور و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر اروپایی هستید، با ما تماس بگیرید.

وکلای حقوق بین‌الملل ما در موسسه حقوقی توسعه‌گران مهر، با کادری مجرب و تجربه فراوان در زمینه اخذ ویزای تحصیلی این کشور اروپایی، شما را راهنمایی و حمایت می‌کنند. بسیاری افراد از موضوع اخذ اقامت تحصیلی اروپا استفاده نموده و پس از اخذ ویزای تحصیلی و کسب شرایط خاص، اقدام به مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط:

تحصیل پزشکی در ایتالیا

اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به کشور ایتالیا در سال 2021 مهاجرت تحصیلی به این کشور است البته علاوه بر مهاجرت تحصیلی راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید به مهاجرت و اقامت در ایتالیا بپردازید. جمهوری ایتالیا کشوری است واقع در اروپای جنوبی که از اصلی‌ترین قدرت‌های اقتصادی در دنیا است. این کشور از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنی در دریای مدیترانه تشکیل شده است. پایتخت کشور ایتالیا شهر تاریخی رم می‌باشد. جمعیت کشور ایتالیا حدود 60 میلیون نفر به شمار می‌رود و اکثریت آن ها دین مسیحی دارند. مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا شامل موارد زیر می‌شود.

 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • ریز نمرات ترجمه شده در مقاطع قبل تحصیلی
 • ترجمه مدرک تحصیلی آخرین مقطع تحصیلی
 • گزارش شرح دروس برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد
 • حداقل دو انگیزه نامه از طرف اساتید برجسته برای مقطع کارشناسی ارشد
 • رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک
 • مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس 6 برای رشته های انگلیسی زبان
 • مدرک زبان ایتالیایی حداقل در سطح B2 برای رشته های ایتالیایی زبان
 • انگیزه نامه تحصیلی متقاضی

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در ایتالیا

شرایط اعزام دانشجو به ایتالیا برای هر رشته متفاوت است. دانشگاه‌های ایتالیا در رشته‌هایی چون معماری، باستان شناسی، هنر، تاریخ و مهندسی همواره سرآمد دانشگاه‌های اروپایی بوده‌اند و قدمت، شهرت و اعتبار جهانی دارند. از 4 دانشگاه برتر برای تحصیل در ایتالیا می‌توان به دانشگاه بولونیا به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه جهان با قدمتی بیش از 900 سال، دانشگاه پلی تکنیک میلان به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه فنی و مهندسی این کشور، دانشگاه ساپینزا رم از معتبرترین دانشگاه‌های اروپا در مهندسی، پزشکی، اقتصاد و دانشگاه فلورانس در رشته‌های معماری و طراحی صنعتی اشاره کرد.

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

لازم به ذکر است که، تحصیل در ایتالیا اکثریت رشته‌ها در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند. بنابراین متقاضیان نیازمند ارائه مدارکی دال بر دانش زبان ایتالیایی هستند. البته تعدادی از رشته‌ها مانند: علوم مهندسی، اقتصاد، مدیریت، کسب و کار بین‌المللی پزشکی، داروسازی، بیوتکنولوژی و به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند.

در مقطع کارشناسی ارشد بیش از 148 رشته به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند که در این مقطع داشتن مدرکی دال بر دانش زبان انگلیسی مانند IELTS (Academic) 6 و یا TOEFL iBT 80ضروری است. در تحصیل مقطع دکترا در ایتالیا تمام رشته‌ها علاوه بر ایتالیایی به زبان انگلیسی نیز ارائه خواهند شد.

پذیرش در مقطع کارشناسی جهت تحصیل در ایتالیا و دانشگاه‌های ایتالیا یک بار در سال انجام می‌گیرد، که محدوده زمانی آن معمولا از سپتامبر تا ژوئن (اواسط مهر ماه تا اواخر خرداد ماه) است و شروع ترم در ماه سپتامبر (اوایل شهریور) می‌باشد. در مقطع کارشناسی ارشد بسته به نوع دانشگاه‌ها ممکن است یک یا دو بار در سال پذیرش انجام شود، که مهلت پذیرش برای ترم پاییز سپتامبر تا ژوئن (اواسط مهر ماه تا اواخر خرداد ماه) است و برای ترم بهار از ژوئیه تا نوامبر (تیرماه تا اواسط آذر ماه) است.

لازم به ذکر است که رشته‌های تحصیلی در ترم دوم بسیار محدودتر از ترم اول می‌باشند. در مقطع دکتری یک‌بار در سال و معمولا در محدوده زمانی ماه‌های مارس تا دسامبر اسفند ماه تا آذر ماه، و شروع ترم بسته به نوع دانشگاه از نوامبر تا فوریه است.

ویدئو و فیلم تحصیل در ایتالیا

در بخش زیر، فیلم کوتاهی از شرایط تحصیل در ایتالیا به صورت مختصر قرار داده شده است. این فیلم احتمالاً به سوالات شما در زمینه این کشور پاسخ می‌دهد.

هزینه و شهریه تحصیل

هزینه تحصیل در شهرهای مختلف، دانشگاه‌ها و مقاطع تحصیلی کشور ایتالیا متفاوت می‌باشد. البته می‌توان گفت میانگین شهریه دانشگاه‌های ایتالیا 3000 تا 4000 یورو در سال است. این شهریه در مقایسه با شهریه بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی غیر اروپایی بسیار ناچیز است. حفظ کیفیت آموزشی و ارزش بالای مدارک تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا در اروپا و جهان، در کنار هزینه اندک تحصیل این کشور را به مقصد بسیاری از مشتاقان تحصیل تبدیل کرده است.

اعزام دانشجو به ایتالیا

اعزام دانشجو به ایتالیا

همچنین وجود ارتباطات علمی میان دانشگاه‌های این کشور و دیگر کشورهای اروپا، آمریکا و کانادا بر جذابیت‌های تحصیل در ایتالیا می‌افزاید. هزینه زندگی در ایتالیا به صورت ماهیانه و به طور میانگین 500 تا 700 یورو در ماه می‌باشد، که با توجه به سبک زندگی شخص متغیر است. محل اسکان بیشترین سهم را در این هزینه دارد.

بسته به اینکه متقاضی، خوابگاه، سوئیت‌های دانشجویی و یا آپارتمان‌های یک یا دو خوابه را مد نظر داشته باشد، این هزینه متفاوت است؛ اما به طور کلی می‌توان مبلغی در حدود 150 تا 500 یورو را به صورت ماهیانه برای آن در نظر گرفت و برای هزینه‌های دیگر مانند: خورد و خوراک و ایاب و ذهاب مبلغی در حدود 150 تا 200 یورو کفایت می‌کند.

شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا

شرط معدل در دانشگاه‌های ایتالیا، نسبت به نوع رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه انتخابی دانشجو متغیر است. به بیانی دیگر برخی از دانشگاه‌های ایتالیا نظیر “باری آلدو مورو” یا دانشگاه معروف رم از نرخ پذیرش بالاتری برخوردار بوده و سخت‌گیری کمتری نسبت به شروط پذیرش تحصیلی دارند؛ اما از جانب دیگر، نرخ پذیرش دانشگاه‌هایی نظیر میلان، دانشگاه پیزا و یا بولونیا ایتالیا کمتر بوده و در نتیجه شرایط پذیرش سختگیرانه‌تری دارند.

برای مثال: برای درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه پلی تکنیک میلان ایتالیا، حداقل معدل ۱۴.۵ از ۲۰ برای دانشجویان ایرانی مورد نیاز است.

تبدیل معدل ایران به ایتالیا

 • نمره معدل 27 تا 30 ایتالیا معادل 16 تا 20 در ایران
 • نمره 24 تا 26 ایتالیا معادل نمره 14 تا 15  ایران
 • نمره 21 تا 23 ایتالیا معادل 12 تا 13 ایران
 • نمره 18 تا 20 معادل 10 تا 11 ایران
 • نمرات 0 تا 17 ایتالیا معادل نمرات 0 تا 9 معدل در ایران

بورسیه‌های تحصیلی کشور ایتالیا

کشور ایتالیا به دانشجویان خارجی که از کشورهای کمتر توسعه یافته برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا اقدام می‌کنند بورسیه‌هایی را اختصاص می‌دهد. به همین دلیل، رقابت برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های تراز اول ایتالیا بسیار شدید است. اگر شما نیز قصد تحصیل در ایتالیا به صورت تقریبا رایگان را دارید بهتر است هرچه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهید.

از جمله این بورس‌ها می‌توان به بورس‌های استانی (DSU) اشاره کرد. مبلغ این بورس‌ها معمولا در محدوده 3600 تا 5200 یورو در سال می‌باشد. نکته حائز اهمیت این است که دانشجویان ایرانی نیز می‌توانند بدون در نظر گرفتن معدل و نمرات دوران پیشین تحصیل خود از این بورس‌ها استفاده کنند.

متقاضی این بورس می‌بایست پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، با ارائه مدارک مالی مربوط به والدین خود مانند اجاره‌نامه – فیش حقوقی – شناسنامه سرپرست و … برای این بورس اقدام کند. از سوی دیگر چنانچه متقاضی دارای شرایط ممتاز تحصیلی نظیر مدرک زبان IELTS بالا یا GRE، رزومه پژوهشی قوی، مقالات بین‌المللی، معدل بالا و غیره باشد می‌تواند از بورس‌هایی به مبلغ 11.000 تا 14.000 یورو در سال بهره‌مند شود.

از نکات مثبت این بورسیه‌ها می‌توان به بلاعوض بودن آن اشاره کرد. به این معنا که، دانشجو تعهدی به بازپرداخت آن ندارد. ضمن آنکه دانشجو اجازه 10 ساعت کار در هفته در مقطع کارشناسی را خواهد داشت. همچنین دانشجو به 20 ساعت کار در مقطع کارشناسی ارشد و 25 ساعت کار در هفته در مقطع دکتری با حقوق میانگین هر ساعت 6 تا 9 یورو مجاز است.

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا

تحصیل رایگان در کشور ایتالیا برخلاف عقیده بسیاری وجود ندارد و دانشجویان باید هزینه‌های تحصیل خود را بپردازند. دانشجویان پس از ثبت درخواست خود جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور ایتالیا باید برای دریافت بورسیه‌های استانی این کشور نیز اقدام کنند. اگر موفق به دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا شوید مبلغ 10000€(یورو) دریافت خواهید کرد.

آیا ایتالیا برای تحصیل پزشکی مناسب است؟

رشته پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در ایتالیا، به دلیل داشتن کنکوری دشوار که به نام آزمون IMAT شناخته می‌شود و در سال یک‌بار (در اوایل سپتامبر در شهرهای مختلف ایتالیا و شهر دبی امارات) برگزار می‌گردد و همچنین تعداد محدود ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی، گزینه مناسبی برای تحصیل نیست.

اگر شما نیز به دنبال تحصیل پزشکی در ایتالیا و همچنین رشته‌های دندان پزشکی و داروسازی با شرایطی مناسب و هزینه اندک هستید، تحصیل در کشور بلاروس و روسیه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای اطلاع از شرایط عالی و استثنایی این دو کشور در زمینه تحصیل در رشته پزشکی، به دیگر مقالات سایت مراجعه نمایید. موسسه حقوقی توسعه‌گران مهر با کادری مجرب و بهره‌گیری از وکلای حقوق بین‌الملل در این زمینه، شما را راهنمایی و حمایت می‌نماید.

اقامت پس از تحصیل

بعد از به پایان رسیدن تحصیلات در کشور ایتالیا می‌توان برای مدت زمان حداقل 6 ماه ویزای تحصیلی را تمدید کرد. همچنین می‌توان برای تبدیل آن به انواع دیگر ویزاهای اقامتی از جمله ویزای کار اقدام نمود. شرط اقدام برای اقامت دائم ایتالیا، حداقل 5 سال زندگی در خاک این کشور می‌باشد که 2 سال آن باید با کار و پرداخت مالیات باشد. این مدت، از زمان ورود فرد به خاک این کشور و اخذ کارت اقامت ایتالیا محاسبه می‌گردد.

کشور ایتالیا کشوری در جنوب قاره اروپا به پایتختی شهر رم است. جمعیت آن در حدود 61 میلیون نفر و دین اکثریت مردم این کشور مسیحی است. واحد پول کشور ایتالیا، واحد پول اتحادیه اروپا، یورو می‌باشد . کشور ایتالیا همواره از مهم‌ترین اعضای اتحادیه اروپا بوده است. زبان رسمی این کشور زبان ایتالیایی است؛ ولی به دلیل مهاجرت زیاد افراد، مردم این کشور با زبان انگلیسی بیگانه نیستند.

ایتالیا دارای مردمی خون‌گرم با روابط اجتماعی بسیار مناسب است. آب و هوای بیشتر مناطق آن معتدل و مدیترانه‌ای است. البته به جز مناطق شمالی آن که به علت وجود رشته کوه، آب و هوای تقریبا سردی دارد. دو کشور کوچک واتیکان و سن مارینو در درون کشور ایتالیا قرار دارند که هردو کشورهای مستقلی هستند. ایتالیا امروزه به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته عضو گروه هشت شناخته می‌شود.

در حالت کلی، معمولاً تحصیل در ایتالیا برای افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های خاصی مثل هنر و معماری دارند و یا افرادی که قصد تحصیل در اروپا با قیمت بسیار ارزان را دارند توصیه می‌شود. دانشگاه‌های این کشور از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند.

تحصیل در مقاطع لیسانس و کارشناسی ارشد

زمانی که برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه‌های ایتالیا درخواست می‌دهید، الزامات متعددی وجود دارد که باید آن‌ها را به خاطر بسپارید. به منظور واجد شرایط بودن برای دوره کارشناسی در یک دانشگاه ایتالیایی، شما باید با موفقیت دوره دبیرستان را تکمیل کنید. همچنین باید مدرک معتبری از مدرسه خود و شایستگی تحصیل در موسسات آموزش عالی کشور خود را داشته باشید.

مدارک مورد نیاز

به یاد داشته باشید، از شما خواسته می‌شود که سطح دانش خود را به ایتالیایی ثابت کنید. به منظور تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، شما نیاز به ارائه مدرک کارشناسی در رشته مربوطه یا مدرک معادل آن دارید. به عنوان بخشی از الزامات ورود، در هنگام درخواست برای دوره مورد نظر باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • مدرک شناسایی
 • مدارک دانشگاهی تحصیلات قبلی
 • فرم درخواست دانشگاه
 • توصیه‌نامه ها
 • بیانیه‌های شخصی
 • زبان( زبان انگلیسی یا ایتالیایی، بسته به دوره تحصیلی متفاوت است)

دانشگاه‌های ایتالیا، برنامه‌های تحصیل را به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ارائه می‌دهند. با این حال، اکثر برنامه‌های تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. در بعضی از دانشگاه‌های ایتالیا، ممکن است شما برای یک دوره ایتالیایی درخواست دهید؛ اما تکالیف درسی و امتحانات به زبان انگلیسی باشد. آزمون‌های زبان مورد پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا:

 • CILS : این آزمون در ایتالیا و در موسسات فرهنگی ایتالیا در سراسر جهان برگزار می‌شود.
 • CELI: این آزمون در مراکز مجاز با مشارکت دانشگاه PERUGIA انجام می‌شود.

اگر برای دوره‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود درخواست می‌دهید، باید مهارت زبان انگلیسی خود را ثابت کنید. مدارک زبان مورد پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا:

 • TOEFL
 • TOEIC
 • IELTS
 • C1 ADVANCED

دانشجویانی که می‌توانند اثبات کنند انگلیسی را در آموزش متوسطه به عنوان مدرک کارشناسی(حداقل برای سه سال) گذرانده‌اند از ارائه مدرک زبان انگلیسی معاف هستند. دانشجویان پذیرفته شده معمولا بر اساس میانگین نمرات تحصیلات قبلی رتبه‌بندی می‌شوند. با دانشگاه مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید و از حداقل امتیاز مورد نیاز برای واجد شرایط بودن در دوره‌ای که آرزوی تحصیل در آن را دارید مطلع شوید. ممکن است شما مجاز به شرکت در آزمون‌های پذیرش برای دوره‌های تخصصی مانند موارد زیر باشید:

 • پزشکی
 • معماری
 • مهندسی

دانش‌آموزان کشورهایی که بعد از 10 یا 11 سال تحصیل در دانشگاه پذیرفته شده‌اند، باید ثابت کنند که تمام آزمون‌های لازم برای دو سال یا یک سال تحصیل اضافی را گذارنده‌اند.

 

 

تحصیل دکترا در ایتالیا

در دوره دکترا، دانشجویان می‌توانند بخشی از تحقیقات اصلی خود را در مراکز تحقیقاتی شناخته شده بین‌المللی انجام دهند. این دپارتمان‌ها بسیار وسیع هستند و به طور برجسته‌ای رشته‌های مختلف علمی را شامل می‌شوند. هر کسی که برای تحصیل به ایتالیا می‌رود با استقبال خوبی مواجه می‌شود؛ اما آن‌ها ملزم به ارائه ویزای دانشجویی یا گذرنامه و تمام مدارک مورد نیاز هستند. علاوه بر این ممکن است نیاز باشد که مدارک در اداره پلیس ثبت شوند.

مهم‌ترین نکته در مورد ویزا این است که مطمئن شوید چه نوع ویزایی نیاز دارید. پیش از ورود به دانشگاه، جهت کسب اطلاعات بیشتر خود به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنید. درخواست برای ویزا می‌تواند در نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری ایتالیا انجام شود. PH.D.( همچنین PHD و دکترای فلسفه) بالاترین مدرک تحصیلات تکمیلی است که دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند. افرادی که مدرک PHD را به دست می‌آورند، معمولا اجازه تدریس در دانشگاه را دارند.

PH.D. یک دکترای تحقیقات علمی یا دکترایی است که معمولا بین 3 تا 5 سال تحصیلی طول می‌کشد. برخلاف نام آن، دکترای فلسفه (PHD) منحصر به تحصیلات مربوط به فلسفه نمی‌شود و در اکثر رشته‌ها اعطا می‌شود. به طور معمول PH.D. بعد از دوره کارشناسی ارشد است. با این حال، در بعضی از موارد ممکن است بعد از دوره کارشناسی باشد. در انگلستان متقاضیان PH.D. معمولا برای اولین بار در کارشناسی ارشد فلسفه ثبت‌نام می‌کنند. بعد از یک دوره کوتاه که معمولا یک سال است، سرپرست برای پذیرش دوره PH.D. تصمیم می‌گیرد. تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا نیز بسیار محبوب است و دانشجویان زیادی را به کشور ایتالیا جذب می‌کند.

دانشگاه‌های معتبر ایتالیا

 • Politecnico di Milano
 • Università di Bologna
 • Scuola Normale Superiore di Pisa
 • Scuola Superiore Sant’AnnaPisa
 • Sapienza – Università di Roma
 • Vita-Salute San Raffaele University
 • University of Trento
 • University of Naples Federico II
 • University of Pisa
 • University of Modena and Reggio Emilia

شرایط اخذ ویزای دانشجویی و تحصیلی ایتالیا

دانشجویان خارجی به گرمی در کشور ایتالیا پذیرفته می‌شوند؛ اما ملزم به همراه داشتن ویزای دانشجویی، گذرنامه و سایر مدارک مورد نیاز می‌باشند. به علاوه، مدارک فوق می‌بایستی در اداره پلیس ثبت شوند. مهم‌ترین نکته در به همراه داشتن ویزا این است که، شما نوع متناسب با شرایط خود را به مرکز پلیس ارائه دهید. قبل از ورود به دانشگاه مورد نظر خود، می‌بایست نگاهی به سایت دانشگاه بیاندازید تا از مدارک مورد نیاز آگاهی یابید.

ثبت‌نام در یکی از نزدیک‌ترین کنسول‌گری‌ها یا سفارت به ایتالیا انجام می‌شود. برای ارسال تقاضای ویزای بین‌الملل ایتالیا، می‌بایستی مبلغ 50 یورو بپردازید. شما می‌توانید به طور مستقیم به سفارت ایتالیا در کشور ایران مراجعه کرده و یا تلفنی امور خود را انجام دهید و مدارک خود را ارائه کنید. دانشجویان ایرانی ممکن است ملزم به ارائه سوابق زیستی در طول پروسه کاری خود باشند. سوابق زیستی متقاضی در واقع، اطلاعات شخصی اضافه می‌باشد که کشورها برای اهداف امنیتی از متقاضیان درخواست می‌کنند.

در پروسه دریافت ویزا، ممکن است برای مصاحبه ویزایی خود به سفارت فراخوانده شوید. ویزای بین‌المللی ایتالیا برای بیش از 3 ماه معتبر خواهد بود. بنابراین قادر خواهید بود تا در مدت دوره تحصیل خود با همین ویزا اقامت کنید و سالی یک مرتبه آن را تجدید نمایید. اگر مایل به اقامت پس از دوران تحصیل خود در ایتالیا باشید، می‌بایستی برای دریافت ویزای مناسب، درخواست خود را به اداره امور مهاجرتی ارسال نمایید.

یکی از نکات مهم در دریافت ویزا، آن است که بتوانید توانایی حمایت از خود را در طول تحصیل اثبات کنید. برای کشور ایتالیا، نیاز است تا ماهانه 900 یورو از منبعی خارجی یا در حساب بانکی خود داشته باشید تا بتوانید اقامت خود را موجه کنید.

اگر دانشجویان ایرانی بخواهند در دانشگاه بین‌المللی ایتالیا درس بخوانند، نیاز به تسلط زبان ایتالیایی نخواهند داشت. مهارت در زبان دوم این اطمینان را به شما و دانشکده می‌دهد که می‌توانید به عنوان عضوی فعال در کلاس‌های درس حضور یابید و یا به طور عادی با مردم ارتباط برقرار نمایید.

تحصیل در دوره‌های غیر دانشگاهی در ایتالیا

در این بخش قرار است تا به بررسی شرایط تحصیل در مقاطع ابتدایی، متوسطه و دبیرستان بپردازیم. در صورتی که تمایل به دریافت پذیرش در این مقاطع دارید، تا انتهای این بخش با ما همراه باشید.

تحصیل در دوره مهدکودک

دوره مهدکودک در ایتالیا، مخصوص کودکان 3 تا 6 سال است. تحصیل این دوره برای افراد اجباری نیست و به صورت داوطلبانه است. البته تعداد دانش‌آموزان شرکت کننده در دوره مهدکودک، در کشور ایتالیا روزانه افزایش می‌یابد. کل دوره 3 سال به طول می‌انجامد.

تحصیل در دوره ابتدایی

دوره ابتدایی برای تحصیل در ایتالیا کاملا اجباری است. شرط سنی افراد برای شرکت در این دوره، از 5 سال تا 10 سال است.

دوره راهنمایی یا متوسطه

دروس این دوره هم به صورت عمومی و هم تخصصی ارائه می‌شوند و برای افراد از سن 11 تا 16 سالگی برگزار می‌شوند. دوره‌هایی مثل: زبان خارجه، ورزش، کامپیوتر و هنر در سطح متوسطه ارائه می‌شوند.

تحصیل در دبیرستان

جهت ورود به دوره دبیرستان، متقاضیان باید مدرک پایان تحصیل دوره متوسطه خود را ارائه کنند. همچنین این دوره برای افراد از سن 14 تا 19 برگزار می‌شود.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در ایتالیا

آیا ایتالیا برای تحصیل مناسب است؟

ایتالیا یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. این کشور، آموزش عالی را با کیفیت بالا و با شهریه مقرون به صرفه‌تر از سایر کشورهای اروپایی ارائه می‌دهد. در ایتالیا حدود 32000 دانشجو بین‌المللی وجود دارد، از جمله دانشجویان مستقل و افرادی که در برنامه‌های تبادل دانشجو هستند.

آیا دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در ایتالیا کار کنند؟

دانشجویان بین‌المللی که تابعیت اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا هستند حق دارند در کنار تحصیلات خود در ایتالیا مشغول به کار شوند. البته آن‌ها نباید در طول دوره‌های تحصیلی منظم بیش از 20 ساعت در هفته کار کنند. قوانین ایتالیا به دانشجویان اجازه می‌دهد که 4 ساعت در روز و حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند.

سال تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا به چه صورت است؟

سال تحصیلی ایتالیا به دو ترم از سپتامبر-اکتبر تا ژانویه-فوریه و از فوریه تا جولای تقسیم می‌شود. به طور معمول هر ترم در ایتالیا از 14 هفته تشکیل می‌شود. پس از آن یک دوره امتحان در شش هفته برگزار می‌شود.

هزینه پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا چقدر است؟

شهریه دانشگاه ایتالیا بسته به موسسه و دوره متفاوت است. طبق دستورالعمل دولت، متوسط هزینه‌ها بین 850 دلار و 1000 دلار در سال است. دانشگاه‌های خصوصی گران‌تر خواهند بود.

آیا می‌توانم بورسیه تحصیلی در ایتالیا دریافت نمایم؟

دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط دریافت بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های مشابه دانشجویان بومی هستند. متقاضیان براساس شایستگی دانشگاهی یا نیاز مالی ارزیابی می‌شوند.

چه مدت می‌توانم بعد از فارغ‌التحصیلی در ایتالیا بمانم؟

فقط دانشجویان مقطع دکترا و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند برای اجازه اقامت موقت درخواست کنند. این ویزا به مدت 6 تا 12 ماه اجازه می‌دهد تا فارغ‌التحصیلان به طور قانونی در ایتالیا زندگی کنند. سایر دانشجویان می‌توانند تنها تا زمان پایان مدت اجازه اقامت خود در ایتالیا بمانند.

آیا می‌توانم بعد از فارغ‌التحصیلی در ایتالیا در کشور دیگر کار کنم؟

هر کشور برای صدور مجوز کار به بیگانگان قوانین مختلفی دارد. همیشه مقررات معتبر در یک کشور خاص را بررسی کنید و قبل از پذیرش پیشنهاد شغلی، با کارفرمای خود صحبت کنید.

آیا می‌توانم به صورت رایگان در ایتالیا تحصیل کنم؟

آموزش رایگان دانشجویان در ایتالیا، از 6 تا 16 سال است. این امر برای ساکنین ایتالیایی و همچنین دانشجویان بین‌المللی در این کشور رایگان است. مدارس دولتی نیز بسیار مجهز هستند و آموزش با کیفیتی را ارائه می‌دهند.

آیا دانشگاه‌های ایتالیا به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند؟

دانشگاه‌های ایتالیا دوره‌های تحصیلی ارائه می‌دهند که به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می‌شوند. با این وجود، بیشتر برنامه‌های تحصیل انگلیسی برای مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس است.

چگونه می‌توانم بعد از تحصیل در ایتالیا PR کسب کنم؟

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا پس از تحصیل در ایتالیا و اجازه اقامت دانشجو، به مجوز کار نیاز دارند. فقط دانشجویان مقطع دکترا هستند که می‌توانند بعد از اتمام دوره تحصیلی، مجوز اقامت موقت را دریافت نمایند.

آیا مدرک زبان آیلتس برای تحصیل در ایتالیا مورد نیاز است؟

برای تحصیل در ایتالیا نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 است. نمرات هیچ یک از مهارت‌های شما نباید کمتر از 6 باشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز باید نمره آیلتس 7 ارائه دهید.

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا چگونه است؟

تحصیل رایگان در کشور ایتالیا برخلاف عقیده بسیاری وجود ندارد و دانشجویان باید هزینه‌های تحصیل خود را بپردازند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا چیست؟

 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • ریز نمرات ترجمه شده در مقاطع قبل تحصیلی
 • ترجمه مدرک تحصیلی آخرین مقطع تحصیلی
 • گزارش شرح دروس برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد
 • حداقل دو انگیزه نامه از طرف اساتید برجسته برای مقطع کارشناسی ارشد
 • رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک
 • مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس 6 برای رشته های انگلیسی زبان
 • مدرک زبان ایتالیایی حداقل در سطح B2 برای رشته های ایتالیایی زبان
 • انگیزه نامه تحصیلی متقاضی

دانشجویان ایرانی، نیازی به انجام آزمایشات پزشکی و همچنین باز کردن حساب بانکی به محض ورود به ایتالیا نخواهند داشت. این نوع از حساب بانکی، میزان پولی که هرماه بر می‌دارید را محدود می‌نماید. تنها زمانی به شما اجازه دسترسی را می‌دهد که به ایتالیا رسیده باشید.

به شما توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه اقدامی برای تحصیل در ایتالیا، با کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه‌گران مهر) تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان و وکلای حقوق بین‌الملل ما بهره‌مند شوید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

168 دیدگاه برای “شرایط تحصیل در ایتالیا 2023

 1. حسین عباسی گفت:

  سلام و وقت بخیر خدمت شما
  من 30 سالمه لیسانس آی تی با معدل 18 از دانشگاه علمی کاربردی دارم. برای تحصیل در ایتالیا در مقطع ارشد مشکلی ندارم ؟ مدرکم رو سال 97 گرفتم و سابقه کاری مرتبط هم نداشتم.
  برای همسرم هم که 21 ساله است و رشته زبان و ادبیات فارسی میخونه (و تابستون تموم میکنه) رشته ای هست که بتونه توی ایتالیا توی مقطع ارشد ادامه بده ؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   خیر، شما می توانید برای تحصیل در ایتالیا اقدام نمایید. همسرتان نیز بهتر است با توجه به شرایطشان رشته های بین دانشگاهی را انتخاب نماید.

 2. M.b گفت:

  با سلام

  رشته تربیت بدنی در ایتالیا به چه زبانی تدریس میشه؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   زبان تخصیل بسته به دانشگاه و مقطع انتخابی شما دارد.

 3. reza گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما یه سوالی داشتم من لیسانس معماری با معدل 18 دارم از دانشگاه غیرانتفاعی سراج تبریز میخوام واسه مهر ماه اقدام کنم حداقل نمره آیلتس و نهایتا تا کی زمان دارم مدرک آیلتس رو بگیرم؟ درضمن میخوام از دانشگاه پلی تکنیک میلان پذیرش بگیرم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   با توجه به زمان سفارت ایتالیا، مدرک زبان خود را می بایست قبل از سفارت آماده کرده باشید.

 4. نوشين گفت:

  سلام من كارشناسي رشته فناوري اطلاعات دارم با معدل ١٥ ايلتس بين ٦ و ٧ ميتونم بگيرم،ميخواستم براي ارشد رشته انيميشن يا ديجيتال ديزاين اقدام كنم،من شرايط پذيرش رو دارم؟ ايا اين رشته در ايتاليا هست و به زبان انگليسيه؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، این رشته تحصیلی در ایتالیا به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود.

 5. ازی گفت:

  سلام. من وهمسرم ترم اخر کارشناسی ارشد معماری هستیم معدل هایمان هم بالای 18 است. برای دکتری معماری در ایتالیا می توانیم بورسیه شویم؟آیا تحصیل در مقطع دکتری شرایط سنی داردو اینکه نیاز به ایلس چند هست؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام احترام
   بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا بر اساس شرایط اقتصادی ارائه می شود. سالانه حداکثر 5200 یورو به دانشجویان واجد شرایط اعطا می گردد.

 6. باقری گفت:

  با سلام
  من و همسرم قصد ادامه تحصیل در ایتالیا رو داریم
  چون رشته های تحصیلی هر دو متفاوته با این وجود میخواهیم در یک دانشگاه و به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنیم
  کدام دانشگاه مناسب ما هست؟
  رشته بنده معماری و رشته همسرم مهندسی پزشکی هست

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   هر دانشگاه ایتالیا الزامات خود را دارد. برای بررسی شرایط نیاز به بررسی سابقه علمی شما داریم.

 7. رضا زند گفت:

  سلام من ۳۳ ساله ترم آخر ارشد کامپیوتر هستم در تهران میتونم برای ارشد هنر (عکاسی، سینما و از این دست) اقدام کنم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد، بهتر است رشته تحصیلی مرتبط را انتخاب نمایید.

 8. فرنوش گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  من 24 سالمه، کارشناسی شهرسازی خوندم با معدل 17.4 و ارشد برنامه ریزی شهری با معدل 18 هر دو در دانشگاه سراسری معتبر. 2 مقاله isi و یک علمی پژوهشی و 3 مقاله کنفرانسی دارم. زبان هم امکان دریافت آیلتس 7 رو دارم. به نظر شما با این شرایط امکان دریافت فاند از ایتالیا یا کانادا رو دارم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بله، شرایط شما برای اخذ بورسیه تحصیلی مناسب است.

 9. مائده گفت:

  سلام. من دیپلم تجربی با معدل ۱۶.۵۰ دارم و یک ماه دیگه امتحان آیلتس دارم که می تونم نمره ی ۷ونیم تا هشت بگیرم. و در یکی از کنکورهای تجربی یا زبان رتبه ای در حد پذیرش دانشگاه تهران خواهم داشت. آیا من شرایط گرفتن بورسیه ی یکی از کشورهای اروپایی رو (در رشته های علوم انسانی) در مقطع لیسانس دارم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بله، در صورت قبولی در کنکور سراسری برای تحصیل رایگان در آلمان می توانید اقدام نمایید.

 10. امین خدایاری گفت:

  سلام من ایلتس شش و نیم دارم و معدلم بالای 19 هستش مقام های زیادی هم تو المپیاد ها و مسابقات علمی دارم میتونم بر داروسازی بورس تحصیلی بگیرم؟؟18 سالمه در ضمن

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا به اکثر متقاضیان کشور های جهان سومی تعلق می گیرد.

 11. آرزو گفت:

  سلام.
  ببخشید من رشته تحصیلیم در دانشگاه عمران بوده و تمایل به تحصیل در رشته نرم افزار را دارم.ایا امکان پذیر است و چگونه؟
  ممنونم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل در ایتالیا حق انتخاب رشته های مرتبط و یا شناور را دارید. بهتر است گرایش رشته تحصیلی خود را انتخاب نمایید.

 12. راضیه کریمی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی مهندسی مواد و متالورژی دوره کارشناسی ترم 2 از دانشگاه دولتی رازی کرمانشاه هستم.
  و قصد دارم ادامه تحصیلات خودم را در یکی از دانشگاه های ایتالیا بگذرانم.
  لطفا راهنماییم کنید.
  باسپاس

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا ارائه مدرک زبان الزامی است. همچنین بسته به دانشگاه و رشته انتخابی شما شرایط تحصیل نیز متفاوت است.

 13. زهره گفت:

  با سلام
  من ۳۰ ساله هستم فوق لیسانس معماری دارم با معدل ۱۷٫۳۰ و دوره طراحی لباس و طراحی پارچه گذروندم و میخوام واسه ادامه تحصیل رشته طراحی لباس رو ادامه بدم البته کلا تو کارهای هنری مثل ساز زدن و خیاطی هم در حد متوسط هستم ایا تاثیری داره در رزومه من؟و اینکه شانس بورس شدن دارم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، بورسیه استانی ایتالیا را می توانید دریافت نمایید.

 14. فاطمه محمدنیا گفت:

  با سلام.بنده 31 ساله فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی برق قدرت از دانشگاه گیلان با معدل 17.5 و یک مقاله isi هستم.میخواستم بدونم جهت اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا یا سایر کشورهای اروپایی شرایط سنی به چه صورت است یعنی تا چندسالگی فرصت داریم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   محدودیت سنی کارشناسی ارشد در اکثر کشور ها 33 است؛ اما کشور ایتالیا مقداری بالاتر است. بورسیه تحصیلی دولتی ایتالیا بسته به شرایط اقتصادی شما دارد.

 15. بهار حمیدزاده گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من 30 ساله هستم که مدرک لیسانس ادبیات انگلیسی دارم و مشعول به کار در زمینه تدریس هستم. مدرک دبیرستانم دیپلم ریاضی فیزیک با معدل بالای 17 هست, آیا امکان بورسیه شدن در و تحصیل در مقطع لیسانس در رشته های گروه فنی مهندسی در ایتالیا رو دارم؟

  ممنون از راهنماییتون

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   بورسیه های کشور ایتالیا متفاوت است که می توانید از دانشگاه و یا دولت دریافت نمایید. بسته به شرایط اقتصادی و یا علمی خود امکان دریافت وجود دارد.

 16. سعید ملاشاهی گفت:

  سلام، من فوق لیسانس صنایع دارم از دانشگاه آزاد تهران جنوب، 3 سال هم سابقه کار مرتبط دارم،ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد رو میتونم بگیرم ایتالیا، معدل لیسانسم دانشگاه ملی بودم 14.38 و و ارشد 16.5 ، مدرک زبان هم میتونم 6 ماهه ایلتس 7 بگیرم، امیدی جهت اقدام دارم واسه ایتالیا یا کشور دیگه؟؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بله، امکان اقدام برای تحصیل در ایتالیا برای شما وجود دارد.

 17. سعید گفت:

  28 سالمه لیسانس معماری دارم از مالزی وایلتس 6.5 آیا می توانم بورسیه برای مقطع ارشد در ایتالیا بگیرم وهمچنین ویزای همراه برای همسر وفرزند خرد سالم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   ایتالیا ویزای همراه ارائه نمی دهد. بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا بر اساس شرایط اقتصادی شما ارائه می شود.

 18. نسیم گفت:

  با سلام من 35 ساله هستم و دارای مدرک لیسانس بیولوژی میباشم. ایاازمون ای مت ایتالیا دارای شرایط سنی است؟ چقدر احتمال داره با توجه به سنم در صورت قبولی بتونم ویزا بگیرم ؟ با تشکر

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   محدودیت سنی تحصیل پزشکی در ایتالیا حداکثر 30 سال است.

 19. رضا گودرزی گفت:

  با سلام
  بنده دارای مدرک فوق لیسانس مهندسی صنایع می‌باشم و دارای کارت پایان خدمت ، ۲۵ ساله هستم
  آیا امکان تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های ایتالیا هست ؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، در صورت ارائه مدرک زبان تحصیل خود امکان اقدام وجود دارد.

 20. Fatemeh.fattahi گفت:

  سلام
  من تا دو سال دیگه کارشناسی روانشناسی رو تموم میکنم و میخوام برای کار شناسی ارشد و دکترا خارج از ایران ادامه بدم
  معدل بالا یا مدرک زبان ندارم
  میخوام بدونم چه کشوری برای رشته ی روانشناسی مناسب تره
  آیا ایتالیا گزینه ی مناسبیه؟
  و اینکه توی این دو سال چه اقداماتی باید انجام بدم برای تحصیل تو کشور دیگه
  مثل مدرک زبان و مثل این

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل در ایتالیا در ابتدا دانشگاه را انتخاب کرده و بسته به زبان تحصیل مدرک زبان را ارائه دهید.

 21. محمد گفت:

  سلام من 22 سالمه لیسانس مهندسی متالورژی از دانشگاه یزد دارم مدرک زبان ندارم میخاستم برا ارشد اقدام کنم آیا امکانش هست؟! شرایطش چجوریه؟ آیا امکان بورس شدن وجود داره؟ ممنون

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای اخذ پذیرش کارشناسی ارشد در ایتالیا بهتر است مدرک زبان ارائه دهید. انواع مختلفی بورسیه تحصیلی درایتالیا وجود دارد که بر اساس شرایط اقتصادی و رزومه علمی خود می توانید اقدام نمایید.

 22. سارا غریبی گفت:

  سلام
  من کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه سراسری با معدل 16.97 دارم با 1سال سابقه کار مرتبط. میخوام کارشناسی ارشد معماری داخلی بخونم تو ایتالیا. میشه لطفا راهنماییم کنید.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام
   با داشتن مدرک زبان می توانید اپلای نمایید.

 23. سارا گفت:

  سلام پسرم میخواهد برای phdبره ایتالیا رشته سازه ایا میتونه بدون مدرک زبان بره البته زبانش خوبه رزومه بالایی داره ومیخواد بورسیه بگیره لطفا راهنماییم کنید ایا در این وضعیت کورونا اصلا میشه رفت

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام
   برای تحصیل در ایتالیا باید مدرک زبان ارائه دهد.

 24. یوسف مکرّم گفت:

  با سلام و احترام،
  من یک پسر دارم که در کلاس نهم مدرسه استعدادهای درخشان در شهر تبریز مشغول به تحصیل می باشد میخواستم بدونم که اگر ایشان را جهت ادامه تحصیل به خارج از ایران بفرستم در حال حاضر مناسب ترین کشورها کدام هستند ضمنا امکان اخذ بورسیه تحصیلی در دبیرستان های شبانه روزی آنجا هست یا نه ممنون میشم راهنماییم بفرمایید
  با تشکر مکرّم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   تحصیل در مدارس کانادا می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 25. روژان شوکت گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دوازدهم هستم و امسال امتحان نهایی داریم مطلبی رو شندیم ک دیپلم های بالای ۱۸/۵ بورس میشن ، درسته؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بورسیه استانی ایتالیا بر خلاف سایر کشور ها بر اساس رزومه علمی متقاضی نمیباشد. بورسیه کشور ایتالیا بر پایه شرایط اقتصادی ارائه می شود.

 26. محسن قربانی گفت:

  با سلام
  من در حال حاضر دانش آموز سال دوازدهم رشته تجربی هستم میخواستم بدونم برای بورسیه دانشگاه های ایتالیا باید چکاری انجام بدم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بورسیه استانی ایتالیا بر اساس شرایط اقتصادی متقاضی ارائه می شود.

 27. رها گفت:

  سلام. من لیسانس روانشناسی دارم از دانشگاه پیام نور . میخواستم ببینم کدوم کشور برای تحصیل و نهایتا کار بعد اتمام تحصیل مناسب. رایگان یا هزینه تحصیلی پایین داشته باشه. واینکه چه رشته ای برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد مناسب تر؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   به شما توصیه می کنیم برای اخذ ویزای کاری گروه درمان کشور سوئد اقدام نمایید.

 28. کیومرث محمودی گفت:

  باسلام و خسته نباشید خدمت شما
  من محمودی هستم متولد ۶۱ و دارای همسر و یک فرزند
  دارای مدرک لیسانس مهندسی صنایع و فوق لیسانس مدیریت اجرایی emba
  برای ادامه تحصیل در ایتالیا سوال داشتم
  آیا امکان گرفتن پذیرش و ویزا وجود دارد یا خیر؟
  مدرک زبان متاسفانه ندارم. ولی ۱۰سال سابقه کار در زمینه کنترل پروژه دارم
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل در ایتالیا باید مدرک زبان ارائه دهید.

 29. نازنین گفت:

  با سلام و وقت بخیر خدمت شما
  تحصیلات من در دوره کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی بوده و ارشد ایرانشناسی دارم.قصد دارم در مقطع دکترا رشته تاریخ یا ایرانشناسی رو ادامه بدم.آیا با توجه به مدرک مترجمی زبان باز هم نیاز به مدرک آیلتس یا تافل هست؟ البته در زبانکده 13 ترم زبان و 4 ترم تافل رو گذروندم ولی مدرکشو نگرفتم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در ایتالیا باید رشته های تحصیلی مرتبط را انتخاب نمایید.

 30. محمدامين غلامى گفت:

  سلام من سال آينده سال ٩٩ ديپلم ميگيرم و ميخواستم بدونم ميتونم براى ادامه تحصيل به ايتاليا برم ؟ و سربازى برام مشكل پيش نمياره؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای خروج از کشور باید معافیت تحصیلی و یا کارت پایان خدمت داشته باشید.

 31. نازنین روستا گفت:

  سلام
  من لیسانس معماری دانشگاه ازاد با معدل ۱۷.۳۸ دارم و دیپلمم تجربیه و دارم روی مقاله نویسی کار میکنم و میخوام مدرک ایلتس رو بگیرم همینجا اما قبلش میخواستم ببینم که اگه یکی یا دوتا مقاله isiبنویسم و این شرایط اوکی بشه من رو بورس کامل میکنن برای ارشد معماری؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بورسیه استانی ایتالیا بسته به شرایط اقتصادی شما دارد.

 32. فریناز ضیایی گفت:

  سلام
  من رتبه نخست مقطع کارشناسی رتبه نخست مقطع کارشناسی ارشد در رشته ژنتیک از دانشگاه دولتی دارم.امکان بورسیه شدن در مقطع phd برای من هست یا فقط مستر؟؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام
   بورسیه استانی کشور ایتالیا بسته به شرایط اقتصادی شما دارد. با تموجه به شرایط شما می توانید پذیرش دریافت کرده و سپس برای بورسیه از طرف دانشگاه نیز اقدام نمایید.

 33. شیدا سعیدی گفت:

  سلام
  من هجده سالمه با معدل دیپلم تجربی 19.7 و ریزنمرات بالا.به زبان انگلیسی کاملا مسلطم و مدرک fce هم دارم.ایا امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی یا داروسازی در ایتالیا برای من وجود داره؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل رشته های پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی باید در آزمون ورودی IMAT شرکت نمایید.

 34. mary گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دانش اموز سال دوم دبیرستان هستم در رشته تجربی /معدلم همیشه بالای 19.5 بوده و زبان انگلیسی را تا کتاب top notch 3 اموزش دیدم و تا حدودی زبانم خوب هست /متاسفانه شرایط اقتصادی خانوادم چندان خوب نیست که پاسخگوی تحصیل در خارج از کشور باشد/میخواستم بدونمپ آیا با این شرایط شانسی برای دریافت بورسیه در مقطع پزشکی بعد از اتمام دبیرستان دارم ؟و اگر این امکان وجود دارد چه کاری باید انجام دهم و به چه مدارکی نیاز دارم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بله، می توانید برای اخذ بورسیه استانی ایتالیا با توجه به شرایط اقتصادی خود اقدام نمایید. لطفا با ما در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیق تری را در اختیار شما قرار دهیم.

 35. حسین صادقی گفت:

  با عرض سلام و ادب
  من کارشناسی عمران دارم ولی میخواهم در رشته های بازرگانی و تجارت در مقطع کارشناسی تحصیل کنم و علاقه ای به رشته عمران ندارم آیا میتوانم به عنوان آخرین مدرک همان مدارک پیش دانشگاهی را ارائه بدهم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   شما می توانید به عنوان رشته شناور برای مقطع کارشناسی ارشد نیز اقدام نمایید. لطفا با ما در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیق تری را در اختیار شما قرار دهیم.

 36. نادر گفت:

  سلام وقت بخیر.
  بنده 28 دارم و لیسانس مهنذسی برق با معدل پایین و مدرگ ربان تافل 90 دارم. می خواستم بدونم می تونم برای فوق از ایتالیا پذیرش بگیرم.
  ممنون

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام
   برای اخذ پذیرش باید شرایط شما به طور دقیق بررسی شود. لطفا مدارک خود را از طریق واتس اپ برای ما ارسال نمایید.

 37. شیرازی گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم واسه تحصیل داروسازی در ایتالیا ارز دانشجویی به ما میدن؟؟
  آزمون آی مت چن بار در سال برگذار میشه؟؟
  و امکامش هست مصاحبه زبان رو خود ایتالیا بگیره و دیگه نیازی ب ارائه آیلس نباشه؟؟
  پروسه آزمون و کارهای ویزا حداقل و حداکثر چقدر زمان میبره؟؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   ارز دانشجویی یکبار در سال به دانشجویان بین المللی ارائه می شود. همچنین آزمون آیمت نیز یکبار در سال در کشور های اعلام شده برگزار می شود. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 38. مریم ملکی گفت:

  با سلام
  من دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی برق کنترل و 4 سال سابقه کار در زمینه برق دارم و آیلتس 7 هم دارم آیا من میتونم برای ارشد مجدد در رشته مدیریت در دانشگاهای ایتالیا بورسیه کامل بگیرم.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بله، امکان اقدام وجود دارد.

 39. محمدحسین گفت:

  سلام .ایا دریافت بورسیه پزشکی یا دندان پزشکی ایتالیا راحت است و به همه تعلق میگیرد؟معدلم 19/07 میباشد.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا بر اساس شرایط زندگی هر فرد ارائه می شود.

 40. عاطفه علیزاده گفت:

  سلام من مدرک کارشناسی معماری دانشگاه دولتی با معدل 18.50 را دارم و در حال تحصیل ارشد مرمت در دانشگاه هنر تهران هستم احتمال امکان بورسیه برای دکتری در دانشگاه های تاپ معماری و مرمت در ایتالیا چقدره و چقدر قبلتر باید اقدام کنم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   دریافت بورسیه کشور ایتالیا بسته به شرایط اقتصادی شما دارد.

 41. hamid mohammadi گفت:

  سلام
  میخواستم ببینم دانشگاه های ایتالیا چند بار در سال دانشجو میپذیره واینکه من 33 سال دارم و الان مشغول خواندن زبان هستم وهنوز مدرک زبان نگرفتم
  مدرکم هم لیسانس حسابداری هست از دانشگاه آزاد با معدل 18 و گپ تحصیلی ندارم تازه فارغ التحصیل شدم و میخوام در مقطع ارشد ادامه تحصیل بدم برای بهار 2021 تا اون موقع بتونم مدرک زبان آیلتس بگیرم و میخواستم ببینم آیلتس 6 هم قبول میکنن یا بالاتر میخوان

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   تعداد ورودی دانشگاه ها از موسسه به موسسه دیگر متفاوت است. میزان آیلتس مورد نیاز نیز بسته به دانشگاه انتخابی شما دارد. لطفا با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا در انتخاب دانشگاه به شما کمک کند.

 42. مریم گفت:

  سلام من دانشجوی طراحی لباس هستم. جدای ویزای تحصیلی، آیا راهی هست که با ارائه ی کارهایم و برای شغل به ایتالیا مهاجرت کنم؟
  و سوال دیگر؛ چگونه در انتخاب کشور مطمن شوم؟! (به منظور تحصیل و کار) به عنوان مثال بین ایتالیا و فرانسه

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای دریافت ویزای کاری ایتالیا و فرانسه باید پیشنهاد شغلی و یا قرارداد کاری ارائه دهید.

 43. andromeda گفت:

  با سلام
  من مدرک ارشدم رو در ایران گرفتم و حالا قصد دارم در رشته ی دیگری در ایتالیا ارشد بگیرم
  بورس استانی به من تعلق می گیره؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بورس استانی ایتالیا با توجه به شرایط اقتصادی شما ارائه می شود.

 44. ارغوان گفت:

  سلام من 25 ساله هستم و مدرک کارشناسی ارشد اموزش زبان دارم ولی میخام برای لیسانس معماری درخواست بدم وضعیت مالی خوبی هم ندارم میخواستم بدونم بورسیه استانی به لیسانس تعلق میگیره و شرایطش چیه؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام
   در نظر داشته باشید که برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا باید مدرک زبان ایتالیایی ارائه دهید.

 45. سینا گفت:

  من کارشناسی علوم کامپیوتر دانشگاه اصفهان خوندم با معدل 14.5 . 3 سال سابقه ی کار مدیریتی دارم. میتونم ارشد مدیریت پذیرش بگیرم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   برای تحصیل ارشد در ایتالیا باید بسته به زبان تحصیل مدرک زبان ارائه دهید. لطفا با ما در تماس باشید تا اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.

 46. سهیلا گفت:

  سلام من لیسانس ادبیات انگلیسی دارم با معدل 16.7 و توانایی گرفتن ایلتس بالا7 هم دارم می خواستم بدونم برای گرفتن بورسیه استانی ارشد تاریخ هنر شانسی دارم؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   در صورتی که طبق فرمایش جنابعالی نمره آیلتس خوبی را ارائه دهید و قبول کردن دانشگاه از شما، می توانید در رشته مد نظرتان تحصیل کنید اما اخذ بورسیه اندکی دور از ذهن است چرا که بورسیه برای مقاطع ارشد به بالا ارائه می شود.

 47. مهدی گفت:

  سلام ، آیا اعطای بورسیه ها محدودیت سنی داره؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   خیر طبق اطلاعات ما محدودیتی از جهت سن نیست.

 48. Sarvin گفت:

  سلام من میخوام برای مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی اقدام کنم. میخواستم بدونم دوره های ایتالیایی رو اینجا بگذرونم بهتره یا تو خود ایتالیا. اگر اینجا بگذرونم تا مهر سال دیگه میرسم؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   فقط میتونید در ایران بگذرونید، ایتالیا برای دوره زبان ویزا نمیده، همچنین به ترم مهر امسال هم نمی‌رسید.

 49. نگین گفت:

  سلام. ایا برای مقطع کارشناسی پذیرش میگیرید؟ مدارک لازم جهت اخذ پذیرش چیست؟ برای این مقطع سطح زبان انگلیسیمون در چه حد باید باشه؟ و این امتحان رو باید در ایران گذروند یا دانشگاه برگزار می کند؟
  ممنون

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقتتون بخیر
   بله، کارهای مربوط به پذیرش و اخذ ویزا را انجام می دهیم، ولی شما نفرمودید برای چه رشته ای منظورتون است. و چه آزمونی؟

 50. یاسمین گفت:

  سلام. برای تحصیل در رشته نقاشی در دانشگاه های ایتالیا ، در مقطع کارشناسی، باید زبان ایتالیایی یاد بگیریم؟؟ و این که درسته که میگن برای ورود ازمون کتبی و عملی میگیرن؟؟ این طوری نیست که با سوابق اموزشیمون ثبت نام کنن؟؟؟ مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگیلیسی داره؟؟؟
  و این که اگه زبان ایتالیایی بلد نباشیم ، خوده دانشگاه ها کلاس زبان ایتالیایی میزارن که دورشو بگذرونیم بعد وارد دانشگاه بشیم؟؟؟
  و سوال اخر ، هزینه تحصیل در رشته نقاشی در سال تو دانشگاه های ایتالیا حدودا چه قدره؟؟؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   بله، برای پذیرش باید آزمون ورودی بدهید و با توجه به زبان تحصیلی باید مدرک زبان داشته باشید.
   در مقطع ارشد کورس های انگلیسی هم ارائه می شود.
   ایتالیا برای همه مقاطع و همه رشته ها دانشجوها را بورسیه می کند.

 51. زهرا گفت:

  سلام
  زمان بورس های تحصیلی ایتالیا برای سال 99 کی هست؟ و باید از چه زمانی مدارک رو ارسال کنیم

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   معمولا ماه آگوست از طریق سفارت باید ثبت نام کنید.

 52. مرسده گفت:

  سلام وقت بخیر، در حال حاضر من دانشجوی پزشکی سال یک در روسیه دانشگاه سچینوا به زبان روسی هستم و میخوام برای سال بعد انتقالی بگیرم به ایتالیا.
  میتونم اونجا به زبان انگلیسی ادامه بدم و اینکه چه مدارکی لازم هست؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   بله امکان تحصیل به زبان انگلیسی هست، شرایط انتقالی طبق اطلاعات ما چندان راحت نیست، باید دو دانشگاه مبدا و مقصد رو هماهنگ کنید.

 53. ربازارتاز گفت:

  سلام من دارای مدرک کارشناسی ارسد حسابداری هستم با معدل 15 مدرک آیلتس 6.5 هم دارم می خواستم ببینم آیا امکان استفاده از دانشگاههای انگلیسی زبان ایتالیا بصورت بورس و رایگان را می تونم داشته باشم چگونه و شرایط دریافت بورس برای تحصیل رایگان چگونه است ؟ ممنون می شم اگر راهنمایی بفرمائید ؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   معدلتون کمه، لارم است که سایر شرایط شما هم بررسی شود.
   پیشنهاد می کنم برای بررسی کامل رزومه با یکی از دفاتر موسسه تماس بگیرید تا شانس گرفتن بورسیه مشخص شود.

 54. نجمه گفت:

  سلام
  من امسال کنکوریم و رشته ام ریاضی هستش می تونم پذیرش دانشگاه رو در زمینه هنر گرافیک رو داشته باشم؟!
  متاسفانه توان مالی بالایی رو هم ندارم

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   بله، می توانید پذیرش بگیرید، البته رشته های هنری احتمالا نیازمند نمونه کار و غیره باشد، پیشنهاد می کنم با مشاورین ما صحبت کنید.

 55. علي فرازمند گفت:

  سلام
  ميزان دشواري ازمون Imat چقدره ؟ ايراني هايي كه شركت ميكنند معمولا موفق ميشن يا نه ؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   پاسخ سوال شما در قالب توانایی شما برای گذراندن این آزمون است.
   هرچه سطح مطالعه بهتری داشته باشید، شرایط مطلوب تری برای آزمون خواهید داشت.

 56. علی تاجیکی گفت:

  سلام هزینه پذیرش در بهترین دانشگاه ایتالیا در مقطع ارشد از صفر تا صد چقدره !
  و بعد از گرفتن پذیرش چقدر زمان دارم تا مدرک زبانم ارائه بدم !
  و اگ من پذیرش بگیرم و در باز زمانی ذکر شده نتونم مدرک زبانم بگیرم میتونید پذیرشم رو تمدید کنید !

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   هزینه های تحصیل در دانشگا های ایتالیا بسته به دانشگاه و شهر و رشته تحصیلی متفاوت است و بسته به شیوه زندگی شما نیز مشخص می شود.
   از الزامات پذیرش ارائه مدرک زبان است که باید به همراه سایر مدارک ارائه شود، اما ما می توانیم فرجه ای را برای ارائه مدرک زبان به دانشگاه، اخذ کنیم.

 57. سينا قنبري گفت:

  سلام وقتتون بخير، ويزاي تحصيلي امكان داشتن همراه هم دارد؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   برخی کشور ها برای مقاطع پایین مانند تحصیل در مدارس بین المللی امکان بردن همراه را به شما می دهد
   برخی دیگر نیز امکان بردن همراه را در مقاطع بالاتر ارائه میدهد اما تعدادمحدودی این قانون را دارند.

 58. مریم کاکایی گفت:

  سلام من ارشد جامعه شناسی دانشگاه علامه هستم اما معدل کارشناسی و ارشدم 14 و 60 هست معدل پایینی دارم سه مقاله علمی پژوهشی دارم و ایلتس ششو نیم به نظرتون میتونم در دوره دکتری بورس بگیرم در دانشگاههای ایتالیا

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   در صورتی که رزومه قوی و خوبی داشته باشید در زمینه تحصیلی خود، می توانید بورسیه ارائه شده در دانشگاه های مختلف این کشور را اخذ نمایید.
   مهمترین رکن اساسی، رزومه شما به همراه مدارک شماست که معتبر باشد.

 59. حسینی گفت:

  با سلام
  محمد هستم
  ۳۵ سالم هست و دارای مدرک فوق لیسانس حسابداری دانشگاه آزاد
  خواستم سوال کنم که آیا امکان گرفتن بورس برای بنده در مقطع دکتری در ایتالیا وجود دارد ؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   ارائه بورسیه در مقاطع بالاتر از ارشد معمولا مرسوم است و می توانید با ارائه رزومه خود به علاوه آخرین مدارک تحصیلی تان، درخواست پذیرش از طریق بورس تحصیلی را بدهید.

   1. sheyshey گفت:

    سلام وقتتون بخیر.من ۱۸سالمه سال اخر دبیرستان با معدل۱۹.۵۳در رشته علوم انسانی .میخواستم بدونم با این معدل امکان بورسیه برای تحصیل در رشته حقوق در کشور ایتالیا هست؟و اینه اگر مدرک زبان نداشته باشم ،هیچ کاری نمیشه کرد؟

    1. سحر طاهریان فرد گفت:

     سلام روزتون بخیر
     اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا بستگی به شرایط اقتصادی شما دارد.

 60. محمد گفت:

  با سلام و احترام
  آیا با مدرک زبان (غیر آیلتس و تافل) MSRT یا Tolimo هم میتوان در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های ایتالیا(مثل پلی تکنیک میلان و …) پذیرش و تحصیل نمود و ویزا گرفت؟
  سپاس

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت شما بخیر.
   برخی از دانشگاه های ایتالیا مدارکی غیر از آیلتس و تافل را می پذیرند اما عمومیت آنها خیر.
   البته بهتر است ابتدا به وبسایت دانشگاه مقصد مراجعه کنید و مدارک مورد قبول را مطالعه.

 61. ملودی میرابی گفت:

  سلام
  من یک سوالی درباره زمان ثبت نام دانشگاه‌های ایتالیا داشتم
  من دارم زبان ایتالیایی میخونم برای امتحان استرنی خردادماه
  میخواستم بدونن حدودا چقدر زمان میبره نتیجه امتحان اعلام بشه؟
  بعدم با نتیجه اون امتحان، اگه قبول بشم برای چه ترم پاییز میتونم اکسپت بگیرم؟ یعنی در حد فاصل۲،۳ ماه میتونم کارای سفارت و دانشگاه و… رو انجام بدم؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بهتر است قبل از اینکه امتحان استرنی رو بدهید کارهای مربوط به پذیرش را انجام دهید.
   برخی دانشگاه ها پذیرش رو ارائه می دهند تا بتوانید مدرک زبان خودتون رو بعدا ارائه بدید و در نتیجه خردادماه اندکی دیر هست برای اخذ پذیرش و سفارت نیز تا 10 ژانویه بیشتر فرصت اخذ ویزای را نمی دهد.

 62. حسین محمدی گفت:

  سلام
  من دانشجوی رشته فیزیک ترم پنجم
  به احتمال زیاد معدل کل دوره کارشناسیم بالای شونزده میاد تا آخر دوره کارشناسی مدرک آیلتسمم میتونم بگیرم.میخاستم بدونم میتونم برای ارشد توی ایتالیا ادامه تحصیل بدم و بورسیه بگیرم؟
  سوال دومم اینه که درصورت پذیرش تو دانشگاهای ایتالیا منی که خدمت سربازی نرفتم تلکیفم چیه؟؟
  ممنون از راهنماییتون

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بله امکان اخذ پذیرش و بورسیه برای شما وجود دارد و به طور کلی دو نوع بورسیه در کشور ایتالیا ارائه می شود.
   باید دقت داشته باشید که کشورهای خارجی کاری به وضعیت خدمت شما ندارند و اگر شما بتوانید مشکل خروج از کشور خود را حل کنید، بقیه مراحل انجام می شود.

 63. زهرا قهرمانی گفت:

  سلام من 25 سالمه لیسانس معماری دارم و دیپلمم تجربی هست .ایا امکانش هست من بورس بشم برای پزشکی؟چون واقعا توان مالیم بالا نیست

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   پس از آغاز تحصیل، معمولا کشور ایتالیا، دانشجویان کشور های جهان سوم را بورسیه می کند ولی در نظر داشته باشید که هزینه زندگی در کشور ایتالیا حدود 600 تا 800 یورو در ماه می باشد و اجازه بیست ساعت کار در هفته، به شما داده می شود.
   حدود دستمزد در ایتالیا حدود 10 تا 12 یورو برای کار های غیر تخصصی ، به ازای هر ساعت است.

 64. ساره گفت:

  سلام و تشكر از مطالب خوبتون. من ليسانس مهندسي شيمي از دانشگاه پيام نور دارم و دو سال كارشناسي نقاشي در دانشگاه علمي كاربردي خوندم و ليسانس نقاشي گرفتم، بسيار در كارم مهارت دارم و نمونه كارهام رو هم ميتونم آرائه بدم . ميخوام براي كارشناسي ارشد نقاشي در ايتاليا اقدام كنم. آيلتس ٦ هم دارم. ميخواستم بدونم ليسانس نقاشي من كه ٢ ساله ست اونجا قبول ميكنن؟ يا بايد دوباره ليسانس بخونم؟ و اينكه هزينه حدودا به پول ما ترمي چقدر ميشه؟ همين رشته رو فوق ليسانس ميتونم بصورت رايگان توي كدوم كشور اروپايي بخونم ؟ ممنونم

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   تحصیل در کشور هایی مثل آلمان، اتریش به آلمانی و فرانسه به زبان فرانسوی رایگان است و کشور ایتالیا، بعد از آغاز تحصیل به زبان ایتالیایی، معمولا دانشجویان کشور های جهان سوم را بورسیه می کند.
   البته گزینه های فرانسه و ایتالیا، برای شما، گزینه های بهتری هستند.
   مدرک شما می بایست توسط کارشناسان آکادمیک ما، مورد بررسی قرار گیرد، در صورتی که قابل استناد بود، برای مقطع بالاتر اقدام نمایید.

 65. علی گفت:

  سلام،خسته نباشید،ببخشید من چندتا سوال دارم،اول اینکه پذیرش پزشکی دانشگاه های ایتالیا شرط معدل دارند یانه؟دوم اینکه اگه از طریق آلفاتست پذیرش بگیریم باز میتونیم بورس استانی بگیریم یانه؟و سوم اینکه بعد لیسانس رشته پزشکی تو ایتالیا اگه شرایط لازم رو داشته باشیم میتونیم از دانشگاه های ایتالیا یا انگلستان بورس بگیریم یانه؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   برای تحصیل در ایتالیا، معدل شما در کنار نتایج آزمون و سابقه علمی تان مورد بررسی قرار می گیرد.بحث بورسیه در مقاطع کمتر از دکتری در انگلیس محقق نمی شود.بحث بورسیه کشور ایتالیا نیز، بحث بورسیه افراد از کشور های جهان سوم است و این کشور به عنوان کارگزار سازمان ملل این امر را به عهده دارد.

 66. ترمه گفت:

  سلام
  من فارغ التحصیل رشته معماری در مقطع کارشناسی هستم و دوست دارم فوق السانسم در رشته عکاسی در یکی از کشور خارجی بگذرونم . امکان بورسیه تحصیلی هست ؟ در کل معدل دانشگاه و دیپلم من همه بالای 17 هست . این موضوع هم ذکر کنم که من حتی لیسانسمون به این صورت گرفتم که هم کار میکنم و هم درس میخونم . یعنی پشتیوانه مالی ندارم . اما این توان در خودم میبینم که هر دو کار انجام بدم . ممنون میشم منو راهنمایی کنید . بیشتر هدف خودم روی کشور ارمنستان هست و کشور های اروپایی .

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   قطعا برای تحصیل ملزم به هزینه هایی خواهید شد و شرایط و هزینه های هر دانشگاه و کشوری متفاوت است.
   تحصیل در برخی کشور ها مثل آلمان و فرانسه رایگان است.
   این تصور نیز اشتباه است که مجموعه یا کشور و دانشگاهی، از ابتدا هزینه های شما را متقبل شود.

 67. Adele kalansar گفت:

  سلام.من برای کارشناسی رشته طراحی مد میخوام بورسیه بگیرم ولی نمیدونم از کجا باید شروع کنم و چه کشوری شرایط بهتری داره.میشه لطفل راهنماییم کنید بآید چیکار کنم

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   این رشته از طرف کشور و یا دانشگاهی، بورسیه ندارد، مگر سازمان ،شرکت یا مجموعه ای شخص را بورسیه کنند.

 68. p.k1 گفت:

  خسته نباشید
  من چظوری میتونم اقدام کنم برای استفاده از بورسهای استانیش؟
  کارشناسی طراحی لباس با معدل 18 دارم و برای کارشناسی ارشد میخوام برم ایتالیا

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   برای بهره بردن از بورسیه ی تحصیلی باید در ابتدا پذیرش دانشگاه های این کشور را اخذ نمایید و قطعا هیچ کشوری در هیچ مقطعی برای عموم دانشجویان عادی خود، قبل از حضور و شروع ترم، بورسیه تعریف نمی کند و گاها پس از دو ترم این کمک هزینه ها پرداخت میگردد.

 69. نگار شکوهی گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون میخواستم بپرسم برای بورسیه تحصیلی در مقطع ارشد ایتالیا یا کشورهای مثلش ایا باید ارشد رو در دانشگاهای داخلی قبول بشیم و بعد اقدام کنیم؟؟؟
  و اینکه کلا برای تحصیل درایتالیا یا اتریش شرایط برای رشته های هنری مثل گرافیک و طراحی صنعتی بهتره یا رشته های تجربی مثل رادیولوژی و پرستاری؟؟؟؟
  به صورت کلی از لحاظ کار مناسب درامد و هزینه های تحصیل میگم

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با عرض سلام
   در آمد و هزینه ی زندگی در کشور هایی که فرمودید بالاست و شرایط قبولی در دانشگاه های کشورهایی که فرمودید کاملا متفاوت است.
   به عنوان مثال در اتریش برای تایید درخواست پذیرش، می بایست مدرک زبان آلمانی داشته باشید و در مورد شما می بایست در ایران کارشناسی ارشد را تمام کنید و سپس برای اخذ پذیرش کارشناسی ارشد این کشور اقدام نمایید.
   پیشنهاد میشود برای استفاده از مشاوره های عمومی رایگان تلفنی، با شماره تماس های ذکر شده در پایان صفحه تماس حاصل فرمایید.

 70. سارا ق گفت:

  سلام من ٣٤ سالمه و ديپلم رياضي فيزيك با معدل بالا ايلس٦ تا ٧ مىتونم بگيرم أيا برأي من امكان ادامه تحصيل درايتاليا هست

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   بله این شرایط برای شما فراهم است.

 71. احمدی گفت:

  سلام.من ژنتیک اصفهان میخونم و ترم اخر هستم.مفدلم ۱۸.۹۰ هستش و شاگرد اول ورودیمون هستم.مدرک زبان ندارم ولی کلاس زبان می رم و استادهام گفتند برام توصیه نامه خوبی مینویسند.میخوام بورس بشم.چه کشوری برام بهتره؟؟ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   در صورتی که قصد استفاده از بورسیه را دارید، ایتالیا گزینه مناسبی است. اخذ بورسیه بقیه کشورها چندان مشخص نیست.
   توصیه نامه چندان به اخذ بورسیه کمک نمی کند.

 72. حسام کرم گفت:

  با سلام ایا امکان اخذ بورسیه تحصیلی در کشور ایتالیا در مقطع دکتری عمومی یا کارشناسی فیزیوتراپی وجود داره؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   بله امکان اخذ بورسیه دانشگاهی در مقطع دکترا و بورسیه استانی ایتالیا برای بقیه مقاطع وجود دارد.
   البته اخذ بورسیه استانی برای دانشجویان دکترا نیز امکانپذیر است.

 73. farnazhajipoor گفت:

  سلام وقت بخیر من کارشناسی اتاق عمل خوندم ودوره طرحم از این ماه شرو میشه میخواستم ارشدم رو ایران بخونم وواسه دکترا اقدام کنم ولی ایران که دکترا نداره اگ برگردم جایگاهی نخواهم داشت؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   تحصیل دکترا برای شما در ایتالیا چه کمکی به شما می کند؟ اگر هدف شما برگشت به ایران است، این تصمیم چندان صحیحی نیست.

 74. امین گفت:

  باسلام.من دانشجوی کارشناسی مهندسی برق الکترونیک دانشگاه آزادهستم.۲۱سالمه.کلاس زبان هم دارم میرم.میخواستم ببینم برای ارشدکدام کشوربهترین گزینه برای ادامه تحصیل ازهمه جهات(بخصوص هزینه و کار)مناسبه؟
  باتشکر

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   شرایط کشورهای مختلف متفاوت است، انتخاب گزینه ی مناسب بر عهده شما می باشد، هر کشوری دارای شرایطی می باشد، هزینه تحصیل وضعیت اقامت پس از اتمام تحصیل و غیره از جمله مواردی است که باید بررسی بفرمایید.

 75. بهاره گفت:

  سلام خسته نباشید.وقت بخیر.میتونم راجع به مهاجرت ازتون سؤال بپرسم و شرایطمون رو بگم؟ که امکان مهاجرت داریم اگه داریم به کدوم کشورها.ممنونم.

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   می توانید جهت مشاوره و سوالات با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

 76. ساناز گفت:

  سلام خسته نباشيد.دانشجوي ترم ٤مهندسي معماري هستم .خودم ٢٠ سالمه و همسرم ٢٨ سالشه.يك پسر ١ ساله هم دارم همسرم شغلش ازاده و ميزان تحصيلاتش ديپلمه.ايلتس ٧ دارم.و سابقه كار ندارم.ميخواستم بدونم براي مهاجرت از طريق تحصيل يا كار واسه رشته من براي مقطع ارشد يا دكتري كدوم كشور ها گزينه هاي بهتري هستند؟ و اينكه من ميتونم پسرم و با خودم ببرم يا نه؟بورسيه در مقطع دكتري راحت تره يا دكتري واسه من؟و من تو ايران واسه مهاجرت احتياج به سابقه كاري دارم يا نه؟و حتما بايد بورسيه بگيرم.ممنون ميشم كمكم كنين..ممنون از سایت خوووووبتون??.

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   بهتر است برای مهاجرت تحصیلی مقطع ارشد را انتخاب کنید، اخذ پذیرش و تحصیل مقطع دکترا مقداری سخت است. امکان بردن فرزندتان نیز وجود دارد.

 77. Ali گفت:

  سلام در رشته هاي اقتصاد به زبان انگليسي بايد مدرك زبان داشت؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   ارائه مدرک زبان جهت ورود به ایتالیا الزامی است، داشتن مدرک زبان برای همه رشته ها لازم است و امکان تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا نیست.

 78. رضا گفت:

  سلام. آیا با شرایط زیر امکان گرفتن فاند از دانشگاه های ایتالیا هست؟ ماکزیمم فاند در دانشگاه های ایتالیا چه مقدار هست؟ آیا فاندهای RA و TA علاوه بر بورسیه های ذکر شده داده میشه؟
  رشته مهندسی برق مخابرات. لیسانس دانشگاه سراسری.دانشجوی ترم سه فوق لیسانس دانشگاه سراسری. شاگرد اول در مقطع فوق لیسانس. یک مقاله داخلی. نمره زبان 6/5 آیلتس.

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   امکان اخذ بورسیه استانی DSU وجود دارد ولی طبق اطلاعات ما شانس گرفتن بورسیه های دیگر چندان قابل پیش بینی نیست.

 79. علی باری گفت:

  برای کارشناسی ارشد. من دو دلم که چه رشته ای بخونم که بتونم در ایتالیا یا آلمان برای ارشد اقدام کنم.

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   از نظر کشور و اقامت آلمان گزینه بهتری است ولی از بابت هزینه تحصیل و استفاده از بورسیه DSU کشور ایتالیا گزینه بهتری است.

 80. زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من 20 سالمه دانشجوی کارشناسی رادیولوژی هستم دانشگاه علوم پزشکی تبریز. معدل دیپلمم حدود 19.20. مدرک زبان ندارم فعلا. میخواستم بدونم اصلا امکانش هست بتونم بورسیه دریافت کنم از یکی از دانشگاه های خوب خارجی برا همین دوره کارشناسی؟ یا دیگه نمیشه؟ یا برا ارشد حتی امکانش تا چه حدده؟ و اینکه چه کشوری مناسب تره برا رشتم. ممنون

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   بله امکان اخذ بورسیه در مقطع ارشد در کشورهای مختلف وجود دارد، ولی کار چندان راحتی نیست به این علت که بیشتر بورسیه و فاندها برای مقطع دکترا مصرف می باشد. البته امکان تحصیل همراه با بورسیه در ایتالیا برای شما وجود دارد، در ایتالیا ارائه بورسیه توسط سازمان ملل است و ارتباطی به نمره و معدل شما ندارد.

 81. عاطفه استاد گفت:

  سلام خسته نباشيد ميخواستم بدونم براي رشته فشن كدوم كشور بهتره و بورسيه ميكنن در مقطع دكتري؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   امکان بورسیه در مقطع دکترا در بسیاری کشورها وجود دارد، ولی معمولاً داشتن پروپوزال الزامی است.

 82. عرفان باقریان گفت:

  با سلام
  من میخوام در یک کشور اتحادیه اروپا بتوانم برای رشته ی بیوتکنولوژی یا رشته ی پزشکی تحصیل کنم .شرایط مالی زیاد خوبی برای پرداخت کامل هزینه ها ندارم . ایا کشوری هست که بورسیه تحصیلی با شرایط من بدهد؟ و بتوان در ان کشور تقاضای شههروندی داد؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا همراه با بورسیه وجود دارد، در صورتی که بتوانید پس از اتمام تحصیلات مشغول به کار شوید می توانید درخواست اقامت و پس از آن و با کسب درخواست اخذ شهروندی نمایید.

 83. عرفان باقریان گفت:

  باسلام
  من سوال در مورد تحصیل در رشته ی بیوتکنولوژی در ایتالیا داشتم. مدرک زبان ندارم ولی نمره ی دیپلمم به نسب خوبه و در مدارس تیز هوشان درس بخواندم .
  ایا من شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی دارم؟بعد از فارغ تحصیلی میتوانم در ایتالیا کار کنم؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   قصد تحصیل برای چه مقطعی را دارید؟ بورسیه معمولاً همه می توانند دریافت کنند البته با ارائه وضعیت حقوقی و در آمدی. امکان کاریابی پس از اتمام تحصیل نیز وجود دارد ولی فعلاً ایتالیا دارای شرایط اقتصادی خوبی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *