تابعیت روسیه

روسیه، کشوری است که بین اروپای شرقی و آسیای شمالی واقع شده است و با 16 کشور مستقل هم مرز است. قلمرو روسیه از دریای بالتیک در غرب تا اقیانوس آرام در شرق و از اقیانوس قطب شمال در شمال تا دریای سیاه و قفقاز در جنوب امتداد دارد. روسیه با داشتن 146.7 میلیون نفر ساکن پر جمعیت ترین کشور در اروپا و نهمین کشور پر جمعیت جهان است. کشور روسیه از نظر منابع گسترده مواد معدنی و انرژی دارای بزرگ ترین ذخایر در جهان است و آن را به یکی از تولید کنندگان پیشرو نفت و گاز طبیعی در سطح جهان تبدیل می کند. روسیه دارای اقتصاد مختلط با درآمد متوسط بالا از منابع عظیم طبیعی، به ویژه نفت و گاز طبیعی است. این کشور یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان می باشد. نفت، گاز طبیعی، فلزات و چوب بیش از 80 درصد صادرات روسیه به خارج از کشور را تشکیل می دهد. از سال 2003، با افزایش چشمگیر بازار داخلی ، صادرات منابع طبیعی از نظر اقتصادی کاهش یافته است. در سال های اخیر بسیاری از مردم جهان در تلاش هستند تا بتوانند به طرق مختلف اقامت دائم و تابعیت کشور روسیه را به دست آورند. قوانین خاصی برای به دست آوردن تابعیت و شهروندی این کشور وجود دارد.در این مقاله که به کوشش کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی تهیه و تنظیم گردیده است به بررسی دقیق موارد زیر خواهیم پرداخت :

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
 • تابعیت ذاتی و اکتسابی روسیه
 • تابعیت و شهروندی روسیه از طریق تولد
 • تابعیت و شهروندی روسیه از طریق ازدواج
 • تابعیت و شهروندی روسیه از طریق سرمایه گذاری
 • تفاوت اقامت و تابعیت کشور روسیه
 • روند درخواست برای تابعیت روسیه
 • تابعیت دوگانه کشور روسیه
 • تابعیت مجدد برای شهروندان سابق روسیه
 • تابعیت روسیه برای متخصصان واجد شرایط
 • هزینه درخواست تابعیت روسیه
 • مزایا و معایب تابعیت روسیه
 • مدت زمان درخواست تابعیت روسیه
 • سوالات متداول

تابعیت ذاتی و اکتسابی در روسیه

تابعیت کشور روسیه به دو صورت ذاتی و اکتسابی است. تابعیت ذاتی بر اساس سیستم خاک و خون می باشد. در سیستم تابعیت از طریق خون، چنان چه یکی از والدین تابعیت کشور روسیه را دارا باشد ، فرزند او نیز تابعیت این کشور را به دست خواهد آورد. در سیستم تابعیت از طریق خاک، اگر شخصی در قلمرو کشور روسیه به دنیا آمده باشد، صرف نظر از این که والدین او اتباع چه کشوری باشند تابعیت کشور روسیه را به دست خواهد آورد. اما تابعیت اکتسابی کشور روسیه به این گونه است که فرد طی شرایط خاصی تابعیت این کشور را به دست آورده و شهروند محسوب می شود . تابعیت کشور روسیه از طریق اکتسابی از روش هایی مانند تحصیل، ازدواج، سرمایه گذاری، مذهبی و غیره امکان پذیر است.

تابعیت و شهروندی روسیه از طریق تولد

در اصل، دو مورد مربوط به تابعیت از طریق تولد می باشد : محل تولد کودک و تابعیت والدین او. قانون شهروندی روسیه گزینه های مختلف و ترکیب این دو عامل را ذکر می کند. برای اخذ تابعیت از طریق تولد :

 • والدین یا والد مجرد فرزند (پدر یا مادر) شهروند روسیه باشند (محل تولد فرزند در این مورد اهمیتی ندارد).
 • یکی از والدین یک شهروند روسییه باشد، و دیگری بدون تابعیت (شخص بدون ملیت) یا محل زندگی وی مشخص نیست، یا وی به عنوان مفقود الاثر شناخته شده باشد (محل تولد کودک اهمیتی ندارد).
 • یکی از والدین تابعیت روسیه را دارد و دیگری تبعه خارجی است و کودک در روسیه به دنیا آمده باشد.
 • یکی از والدین تابعیت روسیه است، و دیگری تبعه خارجی است و کودک در خارج از روسیه متولد شده است و تابعیت یک ملت خارجی به وی اعطا نشده باشد.
 • والدین یا والد مجرد فرزند از افراد بیگانه خارجی (یا بی تابعیت) هستند و در داخل روسیه زندگی می کنند (دارندگان اجازه اقامت موقت یا دائم هستند و آدرس مسکونی خود را در روسیه ثبت کرده اند)، و کودک ـن ها در روسیه متولد شده، و کشوری که والدین کودک در آن تابعیت دارند، تابعیت را به کودک اعطا نکرده باشد.

تابعیت و شهروندی روسیه از طریق ازدواج

یکی از سریع ترین روش هایی که می توان باعث به دست آوردن تابعیت کشور روسیه شود ، ازدواج با تبعه این کشور است.اخذ تابعیت کشور روسیه از طریق روش های دیگر حداقل پنج سال زمان می برد، اما اخذ تابعیت روسیه از طریق ازدواج سه سال زمان خواهد برد که به این منظور فرد باید مدارکی را مانند گذرنامه و کارت شناسایی، سند ازدواج ، گواهی عدم سوء پیشینه و … را ارائه دهد.

تابعیت روسیه از طریق ازدواج

تابعیت روسیه از طریق ازدواج

تابعیت و شهروندی روسیه از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از روش های اخذ تابعیت و شهروندی روسیه، از طریق سرمایه گذاری است. برای به دست آوردن تابعیت از طریق سرمایه گذاری باید :

 • حداقل سه سال از زمان سرمایه گذاری در روسیه گذشته باشد.
 • پرداخت بیمه به صندوق بازنشستگی کسب و کار و یا پرداخت مالیات به مبلغ حداقل 1،000،000 روبل روسیه در مدت سه سال اقامت در این کشور.
 • مبلغ کل سرمایه گذاری باید حداقل 100،000،000 روبل روسیه باشد و کلیه مبالغ مرتبط با مالیات و بیمه به مبلغ حداقل 6،000،000 روبل روسیه باید از سوی شرکت پرداخت شود.
 • دارا بودن حداقل 10 درصد از سهام شرکت های فعال روسیه، قبل از درخواست تابعیت (به مدت سه سال).

کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با تابعیت و شهروندی در روسیه می باشند.

تفاوت میان اقامت و تابعیت روسیه

اجازه اقامت روسیه از نوع دائم آن به عنوان گامی در جهت گرفتن تابعیت کامل روسیه در نظر گرفته می شود، حقوق و مزایای خاصی هم برای شهروندان روسی و هم برای ساکنان دائم وجود دارد. هر دو حق دارند بدون اجازه کار در روسیه مشغول به کار کردن شوند. علاوه بر این، هر دو قادر هستند :

 • بدون نیاز به داشتن ویزا آزادانه وارد روسیه شده و یا از آن خارج شوند.
 • دسترسی به خدمات اجتماعی روسیه
 • مشغول به خود اشتغالی یا ایجاد یک تجارت در روسیه باشند
 • در انتخابات محلی و همه پرسی ها حق رای دادن دارند

افراد دارای تابعیت و شهروندی روسیه :

 • حق داشتن گذرنامه کشور روسیه
 • حق شرکت در همه انتخابات ملی
 • حق کار کردن در دستگاه های دولتی روسیه
 • وظیفه خدمت در ارتش روسیه
 • افراد دیپورت نمی شوند
 • می توانند برای مدت زمان نامحدود در خارج از کشور زندگی کنند

اجازه اقامت دائم روسیه به مدت پنج سال اعتبار دارد اما می توان آن را به تعداد نامحدود تمدید کرد. با این حال، باید هر سال در GUVM ثبت شود. اگر اجازه اقامت دائم روسیه منقضی شود، قابل تمدید نیست. همچنین اگر کشور را برای مدت شش ماه بی وقفه ترک شود، نیز نامعتبر خواهد بود.

روند درخواست تابعیت و شهروندی در کشور روسیه

درخواست های تابعیت روسیه از طریق GUVM انجام می شود. قبل از درخواست تابعیت روسیه ، متقاضیان باید درخواست خود را به یک سازمان مجاز ارائه دهند تا شهروندی که در کشور خود دارند را کنار بگذارند (ترک تابعیت). این درخواست در زمان دریافت موفقیت آمیز تابعیت روسیه انجام می شود. متقاضیان باید درخواست شهروندی روسیه خود را از طریق GUVM، به همراه مدارک زیر ارسال کنند :

 • اثبات مهارت در زبان روسی
 • اثبات درآمد
 • درخواست برای رد شهروندی فعلی
روند درخواست تابعیت در کشور روسیه

روند درخواست تابعیت در کشور روسیه

اگر درخواست تابعیت روسیه موفقیت آمیز باشد، به متقاضی یک گذرنامه روسی اعطا می شود. گذرنامه های روسی 10 سال اعتبار دارند. تصمیم گیری در مورد درخواست های شهروندی روسیه می تواند تا یک سال طول بکشد و توسط دفتر رئیس جمهوری روسیه انجام می شود. اگر درخواست متقاضی برای تابعیت روسیه رد شد ، او حق دارد از طریق دادگاه های تجدید نظر اقدام کند.

تابعیت دوگانه در روسیه

تابعیت دوگانه روسیه یک مسئله پیچیده است. روسیه رسما اجازه تابعیت دوگانه را به شهروندان خود می دهد یعنی آن ها اجازه دارند بدون ترک تابعیت روسیه تابعیت خود را در خارج از کشور به دست بیاورند، اما طبق قانون فدرال، آن ها فقط به عنوان شهروندان روسیه توسط دولت روسیه در نظر گرفته می شوند. طبق تغییرات اخیر در قانون این کشور شهروندان روسی که تابعیت دوگانه را در خارج از کشور به دست می آورند، باید ظرف 60 روز به دفتر محلی GUVM خود اطلاع دهند.در تابعیت اکتسابی روسیه متقاضیان باید از تابعیت کشور خود دست بکشند. افرادی که در این باره نگرانی دارند باید از مقامات ذیربط کشور خود سؤال کنند.

تابعیت مجدد کشور روسیه برای شهروندان سابق این کشور

شهروندان سابق روسی که تابعیت خود را به طور داوطلبانه واگذار کرده اند، ممکن است تابعیت روسی خود را پس از سه سال اقامت در روسیه برگردانند . روسیه همچنین با بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان پیمان مشترک بین المللی دارد که شهروندان آن کشور ها را قادر می سازد تا با استفاده از یک فرایند ساده، تابعیت روسیه را درخواست کنند.

تابعیت و شهروندی روسیه برای متخصصان واجد شرایط

روش اخذ تابعیت روسیه برای اتباع خارجی که حرفه خاصی دارند، آسان تر است. این لیست شامل 74 حرفه و افراد واجدشرایط می شود . این لیست حرفه ها شامل پزشکان، پرستاران، ماماها، تکنسین های آزمایشگاه پزشکی، دامپزشکان، درمانگران، مهندسین، ریاضی دانان، مدیران خاص است. بر اساس این طرح ساده، متقاضی دیگر نیازی به گرفتن اجازه اقامت موقت نخواهد داشت.

وکلای موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی می توانند در مورد سایر اطلاعات مانند شرایط دریافت ویزای روسیه به شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و کمک های شخصی جهت ارسال مدارک لازم می توانید با موسسه حقوقی ما تماس بگیرید.هر گونه سوال در رابطه با تابعیت و شهروندی در روسیه را با کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در میان بگذارید.

هزینه درخواست تابعیت و شهروندی کشور روسیه

هزینه درخواست تابعیت روسیه 3500 روبل می باشد. کسانی از کشورهای سابق اتحاد جماهیر شوروی که تابعیت در این کشورها را به خدمت نگرفته اند، و همچنین والدینی که فرزندان کمتری دارند، از این هزینه معاف هستند. هزینه گذرنامه روسی برای بزرگسالان 3500 روبل و برای کودکان ا500 روبل روسیه می باشد . درخواست یک گذرنامه کوتاه مدت ویژه که پنج سال اعتبار دارد با 2000 روبل روسیه امکان پذیر است.

مزایا و معایب اخذ تابعیت کشور روسیه

گذرنامه روسیه دارای جایگاه 39 در فهرست گذرنامه های قدرتمند جهان در سال 2019 می باشد، بدین معنی که گذرنامه روسیه می تواند امکان سفر به 81 کشور جهان بدون ویزا ، 37 کشور با امکان دریافت ویزا فرودگاهی و سفر به 80 کشور جهان با ویزای مسافرتی اعطا کند.

مزایا و معایب اخذ تابعیت کشور روسیه

مزایا و معایب اخذ تابعیت کشور روسیه

دسترسی به سراسر قلمرو روسیه :

روسیه بزرگ ترین کشور جهان است و قلمرو آن نیز بسیار بزرگ است. این امر فرصت زیادی را به دارندگان گذرنامه می دهد تا در داخل خاک روسیه سفر کنند و از طبیعت این کشور لذت ببرند. ایجاد مشاغل و کارآفرینی در روسیه فضای زیادی را برای توسعه ایده ها در قلمرو بزرگ روسیه فراهم می کند. گذرنامه روسیه بسیار ارزشمند است. بزرگ ترین شهرهای کشور، مانند مسکو و سن پترزبورگ دارای مراکز تجاری توسعه یافته اند که به کارآفرینان فرصت می دهد تا مشاغل خود را توسعه دهند.

منابع طبیعی :

افراد با داشتن گذرنامه روسیه نه تنها به قلمرو بزرگ آن بلکه به منابع طبیعی آن نیز دسترسی پیدا می کنند. روسیه بزرگ ترین ذخایر نفتی جهان را دارد. بزرگ ترین شهرهای روسیه در حال تبدیل شدن به مراکز تجاری جهان هستند و اغلب مورد علاقه تاجران چینی و افراد ثروتمند هستند. از منابع طبیعی می توان در هنگام ایجاد یک تجارت جدید یا سرمایه گذاری در یک سازمان در حال کارکرد، استفاده کرد.

روند اخذ گذرنامه :

این کشور روش های نسبتاً محدودی برای دریافت پاسپورت روسیه دارد. امکان دریافت گذرنامه این کشور از طریق سرمایه گذاری است، اما مستلزم داشتن قوانین سخت گیرانه از قبیل فعالیت تجاری حداقل سه ساله در خاک روسیه قبل از ارائه درخواست یا مالکیت سهام شرکت های تجاری است. اخذ تابعیت روسیه دارای فرایند طولانی چند ماهه است .

مدت زمان اخذ تابعیت و شهروندی روسیه

افرادی که متقاضی دریافت تابعیت در کشور روسیه هستند باید این نکته را به یاد داشته باشند که به دست آوردن تابعیت این کشور نیازمند زمان خواهد بود . در واقع از تاریخی که فرد متقاضی اقدام به درخواست اخذ تابعیت می کند تا هنگامی که اقامت کشور روسیه را به دست آورد و موفق به اخذ پاسپورت این کشور شود تقریبا پنج الی شش سال زمان لازم است.

در نهایت موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخ گویی تلفنی و حضوری به هموطنان عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت می باشد. هموطنان متقاضی اخذ تابعیت و شهروندی در روسیه ، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به دفاتر موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز مراجعه نمایند.

سوالات متداول در رابطه با تابعیت و شهروندی کشور روسیه

1- اخذ تابعیت روسیه از چه روش هایی امکان پذیر است؟

اخذ تابعیت روسیه از روش هایی مانند تولد، ازدواج و سرمایه گذاری امکان پذیر می باشد.

2- سیستم تابعیت اکتسابی در کشور روسیه به چه صورت است؟

تابعیت اکتسابی کشور روسیه به این گونه است که فرد طی شرایط خاصی تابعیت این کشور را به دست آورده و شهروند محسوب می شود .

3- شرایط اخذ تابعیت کشور روسیه از طریق تولد چیست؟

از جمله شرایط اخذ تابعیت کشور روسیه از طریق تولد محل تولد کودک و تابعیت والدین او است.

4- سریع ترین راه برای اخذ تابعیت در کشور روسیه کدام است؟

سریع ترین راه برای اخذ تابعیت در کشور روسیه از طریق ازدواج می باشد.

5- حداقل زمان لازم برای اخذ تابعیت و شهروندی در کشور روسیه چقدر است؟

حداقل زمان لازم برای اخذ تابعیت و شهروندی در کشور روسیه پنج الی شش سال است.

6- حداقل مبلغ مورد نیاز برای اخذ تابعیت کشور روسیه از طریق سرمایه گذاری چقدر است؟

حداقل مبلغ مورد نیاز برای اخذ تابعیت کشور روسیه از طریق سرمایه گذاری 100،000،000 روبل روسیه است.

7- تفاوت میان اقامت و تابعیت کشور روسیه چیست؟

ازجمله تفاوت میان اقامت و تابعیت کشور روسیه این است که در تابعیت و شهروندی به شخص گذرنامه اعطا می شود و می تواند در ارگان های دولتی مشغول به کار شود و … .

8- روند اخذ تابعیت و شهروندی کشور روسیه چگونه است؟

درخواست های تابعیت روسیه از طریق GUVM انجام می شود. قبل از درخواست تابعیت روسیه، متقاضیان باید درخواست خود را به یک سازمان مجاز ارائه دهند تا شهروندی که در کشور خود دارند را کنار بگذارند (ترک تابعیت).

9- آیا امکان اخذ تابعیت دوگانه در کشور روسیه وجود دارد؟

بله . روسیه رسما اجازه تابعیت دوگانه را به شهروندان خود می دهد یعنی آن ها اجازه دارند بدون ترک تابعیت روسیه تابعیت خود را برای سایر کشور ها به دست بیاورند.

10- آیا امکان اخذ تابعیت مجدد برای شهروندان سابق این کشور وجود دارد؟

بله . شهروندان سابق روسی که تابعیت خود را به طور داوطلبانه واگذار کرده اند، ممکن است تابعیت روسی خود را پس از سه سال اقامت در روسیه برگردانند.

11- هزینه درخواست تابعیت در کشور روسیه چقدر است؟

هزینه درخواست تابعیت روسیه 3500 روبل می باشد.

3.5/5 - (4 امتیاز)

مطالب مرتبط

2 دیدگاه برای “تابعیت روسیه

 1. پویان گفت:

  سلام سایتتون عالیه لطفا جواب بدید من دانشجوی کارشناسی حسابداری هستم.بعد برای اقامت از طریق ازدواج اگه به کشور روسیه برم برای اقامت ازدواج اجازه ی کار بهم میدن یا نه .بعد باید معافیت داشته باشیم؟ و کلا هزینش تا اینکه کارا درس بشن چقد میشه خیلی ممنون.

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   کشور روسیه اجازه کار از طریق ویزای ازدواج را ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *