اقامت روسیه

2 نوع اقامت موقت و دائمی در اقامت روسیه وجود دارد که یک فرد خارجی می تواند آن را دریافت کند. این مقاله حقوق و تعهدات هر نوع را فهرست می کند. اقامت دائم تنها پس از اقامت موقت به دست می آید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط اقامت روسیه

اجازه اقامت موقت (TRP) به شهروندان خارجی حق اقامت در روسیه را قبل از اخذ مجوز اقامت دائم می دهد. اخذ این نوع مجوز حدود 3 ماه تا 6 ماه طول می کشد و برای مدت 3 سال معتبر است، هر چند که هر سال باید آنرا تمدید کرد. TRP می تواند برای یک شهروند خارجی بر اساس الزامات تعیین شده توسط دولت فدرال صادر شود. یک شهروند خارجی که به طور موقت اقامت دارد نمی تواند محل اقامت خود در منطقه ای که در آن TRP را به دست آورده است، تغییر دهد و برای کار خارج از منطقه، باید اجازه بگیرد. برای خروج از روسیه، شما باید هر بار ویزای خروج / ورود خود را درخواست کنید و در هر بار تنها می توانید حد اکثر 3 ماه در خارج از روسیه حضور داشته باشید. میتوانید برای کار در روسیه و ثبت شرکت در روسیه نیز اقدام کنید .

شرایط درخواست اقامت روسیه

از سال 2015، قوانین جدید مهاجرتی در روسیه تصویب شد که باعث می شود اکثریت مهاجرین اجازه اقامت یا کار پیدا کنند. هر شخصی که درخواست چنین مجوزی می کند، باید صلاحیت خود را به زبان، تاریخ و چارچوب قانونی روسی نشان دهد. این مورد باید توسط یک موسسه معتبر تایید شود. با این وجود بسیاری از متقاضیان بالقوه که از این موضوع معاف هستند، شامل افراد زیر هستند:

 • افراد زیر 18 سال یا بیش از 60 سال
 • دانشجویان در موسسات معتبر
 • متخصصان خارجی و اعضای خانواده ساکنان سابق شوروی که مدارک تحصیلی آن ها پیش از سال 1991، زمانی که زبان روسی اجباری بود، اخذ شده باشد.

به استثنای قانون جدید، اگر سهمیه مجوز اقامت موقت به متقاضیان تعلق نداشته باشند، آنها همچنین باید یکی از الزامات زیر را برآورده سازند:

 • متولد روسیه باشید
 • یک ولی یا کودک بزرگسال داشته باشید که یک شهروند روسیه باشد
 • با یک شهروند روسی ازدواج کنید
 • در روسیه سرمایه گذاری کرده باشید (مقدار تعیین شده توسط قانون روسیه)
 • در روسیه خدمات نظامی داشته باشید

مدارک مورد نیاز اقامت موقت روسیه

هنگام درخواست اقامت موقت در روسیه، باید اسناد زیر را ارائه دهید:

 • فرم درخواست
 • چهار عدد عکس
 • پاسپورت معتبر
 • مدرک اثبات درآمد
 • اسناد پزشکی که ثابت می کند متقاضی حامل ویروس HIV یا بیماری های عفونی نیست و به مواد مخدر اعتیاد ندارد.

اقامت دائم روسیه

پس از گذراندن حداقل دو سال از TRP، می توانید برای دریافت اجازه اقامت دائم درخواست بدهید. این درخواست باید حداقل 6 ماه قبل از پایان اعتبار TRP انجام شود. این مجوز برای مدت 5 سال صادر می شود و می تواند بی حد و حصر تمدید شود. این مجوز به شما حق کار در روسیه را بدون کسب اجازه برای کار و سفر به داخل و خارج روسیه بدون ویزا می دهد. همچنین میتوانید جهت تحصیل در روسیه نیز اقدام کنید. درست مثل TRP، مجوز اقامت دائمی نیز باید سالانه تمدید شود. شما نمی توانید بیش از 3 ماه خارج از کشور باشید، اما بر خلاف TRP شما مجبور نیستید که ویزای خروج را دریافت کنید.

اقامت دائم روسیه

اقامت دائم روسیه

مدارک مورد نیاز اقامت روسیه

علاوه بر مستندات مورد نیاز برای TRP، متقاضی برای کسب مجوز اقامت دائم باید تأیید مجوز TRP خود و مدارک زیر را برای هر کودک زیر سن هجده سال ارائه دهد:

 • گواهی تولد
 • پاسپورت یا سایر مدارک تشخیص هویت

متقاضیان برای کودکان چهارده تا هجده ساله باید رضایت فرزندان خود را برای اقامت در روسیه ارائه دهند که توسط آنها و شهرداری تأیید شده است. درخواست شما در عرض 6 ماه پذیرفته یا رد خواهد شد.

اقامت روسیه از طریق تحصیل

یک دانشجوی خارجی که می خواهد در روسیه تحصیل کند، نیاز به یک ویزای دانشجویی روسیه دارد تا به این هدف برسد. برای درخواست ویزای دانشجویی روسیه، دانشجو باید ابتدا مکانی را در یک موسسه آموزشی روسی تامین کند. این ویزا به دانشجویان خارجی که در دوره های آکادمیک یا زبان در روسیه ثبت نام می کنند، اعطا می شود.

ویزای دانشجویی روسیه، به عنوان یک ویزای تک ورودی صادر می شود که در ابتدا برای یک دوره 3 ماهه تا 1 ساله اعطا می شود. این یک ویزای قابل تمدید است که می تواند بسته به طول دوره تحصیل افزایش یابد. این ویزا بعد از سه ماه از ورود دانشجو به روسیه، می تواند به یک ویزای چند ورودی تبدیل شود.

 • چه کسانی به ویزای آموزشی نیاز ندارند؟

دانشجویان از بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، تاجیکستان، ازبکستان، اوستیای جنوبی، ارمنستان، اوکراین، آبخاز (آبخازستان) می توانند بدون ویزای دانشجویی در روسیه تحصیل کنند.

 • چگونه باید برای ویزای آموزشی درخواست دهیم؟

برای ویزای دانشجویی، شما باید به سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود، یا مرکز خدمات ویزا، درخواست دهید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی روسیه

 • رسمی سازی دعوت نامه

برای کسانی که براساس قرارداد تحصیل می کنند، دانشگاه این دعوت نامه را صادر می کند. اگر از طریق Russia.Study (http://russia.study) درخواست دهید، ما بررسی می کنیم که آیا دعوت نامه به موقع صادر می شود و یک نسخه از آن را برای شما ایمیل خواهیم کرد. برای کسانی که به صورت رایگان و با کمک هزینه تحصیلی دولتی تحصیل می کنند، دعوت نامه ها توسط وزارت آموزش و علوم فدراسیون روسیه صادر می شود. شما می توانید وضعیت دعوت نامه خود را در russia-edu.ru بررسی کنید.

 • آماده سازی مدارک

پس از دریافت دعوت نامه (یا می توانید در russia-edu.ru ببینید که دعوت نامه شما به کشورتان رسیده یا نه) شما باید مدارک مورد نیاز برای درخواست جهت ارائه به سفارت (کنسولگری) روسیه را آماده کنید. در اینجا لیستی از مدارک مورد نیاز آماده است:

 1. گذرنامه بین المللی (اصل) و کپی عنوان (صفحه اصلی)؛
 2. دعوت نامه (اصل) به روسیه؛
 3. فرم درخواست (الکترونیکی)؛
 4. 3 عدد عکس، 5*4، 5 سانتی متر؛
 5. گواهی وضعیت منفی ویروس HIV متقاضی؛
 6. برای افراد زیر 18 سال – موافقت والدین برای سفر کودکان زیر 18 سال، که در دفتر اسناد رسمی تایید شده باشد؛

در سفارت روسیه (کنسولگری) یا مرکز درخواست ویزا در کشورتان می توانید مشخص کنید که دقیقا چه مدارکی نیاز دارید.

 • ارسال درخواست به سفارت (کنسولگری) روسیه

با آماده سازی کلیه مدارک مورد نیاز، می توانید درخواست خود را به سفارت (کنسولگری) روسیه در کشور خود ارسال کنید. پس از گذراندن مصاحبه، باید هزینه ویزای دانشجویی را پرداخت کنید. مدت زمان لازم برای صدور ویزای دانشجویی حدود 2-3 هفته است.

اقامت کاری روسیه از طریق تخصص

ویزای کار، پیچیده ترین و گرانترین نوع ویزا است که برای اتباع خارجی که دائما در روسیه کار می کنند، لازم است. 2 نوع ویزای کار وجود دارد:

 1. ویزای تک-ورودی معتبر برای 90 روز – توسط کنسولگری روسیه بر اساس دعوت نامه ویزای کار صادر می شود (که براساس مجوز کار صادر می شود)؛
 2. ویزای چند-ورودی – براساس یک ویزای تک-ورودی در دفتر پلیس مهاجرت محلی روسیه برای طول دوره مجوز کار (نه بیش از 1 سال) مجددا صادر می شود.
اقامت کاری روسیه از طریق تخصص

اقامت کاری روسیه از طریق تخصص

از آغاز سال 2010، نوع جدیدی از ویزای کار وجود دارد – برای متخصصان بسیار متخصص – که مزایای مختلفی دارد (به عنوان مثال، برای 3 سال معتبر است)، اما حقوق و دستمزد چنین متخصصانی در روسیه باید بیش از دو میلیون روبل روسیه (31094 دلار آمریکا) در سال باشد. برای گرفتن ویزای کار، شرکت دعوت کننده شما یا کارفرما باید چندین مدرک را دریافت کند:

 • سهمیه های مهاجرت برای استخدام نیروی کار خارجی؛
 • درخواست برای خدمات مشاغل دولتی؛
 • مجوز استخدام نیروی کار خارجی، مجوز کار برای یک خارجی و دعوت نامه برای یک ویزای کار.

پس از این، یک ویزای کار باید در کنسولگری روسیه یا اداره پلیس مهاجرت محلی روسیه بدست آید.

انواع مجوزهای کار روسی

پس از اینکه کاری با یک کارفرما با مجوز لازم پیدا کردید، سپس کارفرمای شما برای مجوز کارتان به GUVM درخواست خواهد داد. انواع مجوزهای کار روسیه که در زیر آمده، می توانند صادر شوند:

مجوز کار استاندارد روسیه

این مجوز، مجوز کار عمومی روسیه است که برای کسانی که از کشورهای غیر مستقل مشترک المنافع در روسیه استخدام می شوند، صادر می شود. این مجوز برای مدت قرارداد کار معتبر است، اما اگر این شغل طولانی تر از یکسال شود، باید ویزای کار روسی خود را به صورت سالانه تمدید کنید. شما همچنین باید یک مجوز اقامت موقت بگیرید. این مجوز با مجوز کار باز روسیه که دارای کار مشخصی نیست، تفاوت دارد.
مجوز کار روسیه برای حرفه ای های بسیار متخصص

این یک مجوز کار خاص روسیه برای افرادی است که در حرفه های با مهارت خاص کار می کنند و حقوق و دستمزد آن ها بیش از 1 میلیون روبل (15399 دلار آمریکا) (که از سال 2015 از 2 میلیون روبل (30798 دلار آمریکا) کاهش یافته) است. مزایای این مجوز این است که معمولا در عرض 14 روز پردازش می شود، برای مدت سه سال معتبر است و برای بستگان از جمله همسر، فرزندان و والدین حق ویزای روسیه را قرار می دهد.
حق انحصاری کار برای اتباع کشورهای مستقل مشترک المنافع

اگر شما شهروند یک کشور CIS (مستقل مشترک المنافع) هستید که برای ورود به روسیه به ویزا نیاز ندارید، نیازی به داشتن مجوز کار روسیه یا یک شغل برای ورود به روسیه برای اهداف کاری ندارید. شما باید ظرف 30 روز پس از ورود به روسیه درخواست حق انحصاری کار از اداره محلی GUVM در منطقه خود داشته باشید (عدم انجام این کار می تواند به جریمه ای تا 15000 روبل (231 دلار) منجر شود). شما سپس 60 روز فرصت یافتن استخدام دارید. این حق انحصاری کار برای 12 ماه معتبر است و یک بار تجدیدنظر می شود، و بدین معنی است که شما می توانید خارج از مجوزهای دولتی کار کنید و کارفرمای شما به مجوز استخدام نیاز نخواهد داشت. برای بدست آوردن یک حق انحصاری کار، شما باید یک آزمون را بگذرانید که دانش شما در زبان روسی، تاریخ و قوانین فدراسیون روسیه را نشان می دهد.

اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری

روسیه بزرگترین کشور جهان بوده و مرزهای آن از آسیا تا اروپا امتداد یافته است؛ این کشور، منابع طبیعی عظیمی دارد که اصولا با تکیه بر نفت، گاز و صادرات انرژی پیشرفت می کند. اقتصاد روسیه، ششمین اقتصاد بزرگ جهان می باشد. مناطق ویژه اقتصادی که برای سرمایه گذاری در روسیه ایجاد شده اند، زیربناهای جهانی و مزایای مالیاتی را میسر می کنند. روسیه 20% مالیات شرکتی، 13% مالیات بر درآمد شخصی و 18% مالیات بر ارزش افزوده را اخذ می کند. اکثر صنایع مربوط به نفت و گاز، فلزات/معدن و انرژی می باشند. ارز ملی این کشور، روبل روسیه می باشد.

 • نام سرمایه گذاری: سرمایه گذاری کسب و کار
 • حداقل مبلغ سرمایه گذاری: 100000 دلار (محدودیتی ندارد)
 • سرمایه گذاری های واجد شرایط: سرمایه گذاری در اقتصاد روسیه در بخش های کلیدی ازجمله کشاورزی، نفت و گاز، انرژی، معدن و فلزات، فناوری اطلاعات، پزشکی، فرآوری غذا، نساجی، پژوهش و نوآوری
 • نوع ویزا: ویزای سرمایه گذار کسب و کار (معتبر برای 1، 2 یا 5 سال)
 • مدت زمان پردازش: 3 هفته
 • اقامت دائم: پس از سه سال زندگی
 • تابعیت روسی: پس از گذشت 3 تا 5 سال از اقامت قانونی (برای اخذ تابعیت روسیه، تسلط بر زبان روسی ضروری است).

الزامات سرمایه گذار در روسیه

یک سرمایه گذار بالقوه، باید پیش از اقدام به درخواست اخذ اقامت، قادر به ارائه مدارک کاملا معتبر و تایید شده ای که در زیر آمده باشد:

 • گواهی معتبر سلامت کامل متقاضی و بیمه پزشکی وی
 • گواهی معتبر عدم سوء پیشینه متقاضی
 • گواهی معتبری که قانونی بودن سرمایه ای که متقاضی قصد استفاده از آن را دارد اثبات کند.
 • کپی های معتبر پاسپورت متقاضی و اعضای خانواده وی
 • کپی های معتبر عقدنامه متقاضی و همسر وی (در صورت متاهل بودن متقاضی)
 • کپی معتبر شناسنامه متقاضی

جهت تایید صلاحیت برای اخذ ویزای سرمایه گذاری روسیه و تابعیت مشروط، متقاضی باید قادر به انجام یکی از گزینه های سرمایه گذاری زیر باشد:

 1. اهدای مبلغ غیر قابل استرداد 7.5 میلیون روبل (تقریبا 128000 دلار) به عنوان خیریه به یکی از صندوق های ویژه ملی روسیه
 2. سرمایه گذاری در یک پروژه ملکی در روسیه به مبلغ 15 میلیون روبل (تقریبا 256000 دلار)
 3. سرمایه گذاری تجاری به مبلغ 35 میلیون روبل (تقریبا 600000 دلار)
 4. برپایی کسب و کاری در روسیه که به مدت سه سال، سالانه مبلغ 10 میلیون روبل (171000 دلار) درآمدزایی داشته باشد.

اقامت روسیه از طریق ازدواج

این را از روسیه با عشق بخواهید. سال هاست که مردان در روسیه و کشورهای همسایه گرد می آیند تا “عروس های سفارش پستی” را به طور استهزا آمیزی ملاقات کنند که آن ها را بلافاصله به ایالات متحده برمی گردانند. تغییر دادن لیست ها امکان پذیر است. روسیه یکی از چندین کشوری است که یک روش بسیار ساده یا سریع را در قبول تابعیت برای همسران شهروندان خود را ارائه می دهد.

پس از ازدواج با یک شهروند روسیه – ساکن روسیه – همسران خارجی صرفنظر از این که آیا سهمیه کشور برای ساکنین خارجی آن سال تکمیل شده است یا نه، واجد شرایط دریافت مجوز اقامت می شوند. به طور شگفت انگیزی، می توانید این روند را به طور ساده با رفتن به یک دفتر دولتی مناسب آغاز کنید. بدون هیچ وقت ملاقات و بدون هیچ مزاحمتی.

پس از گذراندن سه سال از ازدواج و اقامت دائمی در روسیه، شما واجد شرایط درخواست تابعیت هستید. شما باید سطحی از توانایی در روان صحبت کردن زبان روسی داشته باشید، که یادگیری آن آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید و برخلاف ایالات متحده یا اروپا، نرخ مالیات در روسیه بسیار کم است و بر اکثر درآمدها در یک نرخ ثابت مالیات بسته می شود.

اقامت روسیه از طریق ازدواج

اقامت روسیه از طریق ازدواج

شهروندی روسیه ممکن است یک مسیر بعید برای رسیدن به یک گذرنامه دوم به نظر برسد. با این حال برای بعضی ها این امر می تواند راه حل مناسبی باشد. به همین دلیل است که دانستن اینکه دقیقا چه هدفی از تابعیت دوم دارید، بسیار مهم است. زمان یکه خارجی ها با روسی ها ازدواج می کنند، می توانند بدون در نظر گرفتن سهمیه، برای اقامت موقت درخواست دهند، آنها هنوز باید از طریق روندی که خیلی ساده نیست، درخواست دهند.

همچنین، همانند بسیاری از روندهای بروکراسی (تشریفات اداری) در روسیه، متقاضیان ممکن است برخلاف تحقیق در وب سایت های رسمی ادارات دولتی روسیه، سوال کردن از مقامات در آن ادارات، جستجو در مجلد قانون روسیه، این روند و درخواست در آن اداره محلی را کلا متفاوت ببینند. این ماهیت بوروکراسی روسیه است. فکر میکنید شرایط مهاجرت به روسیه را دارید ؟ پس لازم است تا هم اکنون با موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس بگیرید تا کارشناسان ما، شما را راهنمایی دقیق کنند.

سوالات متداول در مورد اقامت روسیه

1- چگونه می توانم اقامت دائم روسیه را دریافت نمایم؟

اتباع خارجی که در روسیه ساکن هستند می توانند در صورت برآورده شدن شرایط زیر، اقامت دائم روسیه را درخواست دهند:

 • آنها اجازه اقامت دائم معتبر را داشته باشند.
 • آنها 5 سال به عنوان مقیم دائم در روسیه زندگی کرده اند(بدون دوره زندگی در خارج از روسیه بیش از 3 ماه در هر یک سال)

2- فرق بین اقامت موقت و دائم روسیه چیست؟

برای اخذ مجوز اقامت روسیه، یک فرد خارجی که دارای اقامت موقت است، باید حداقل به مدت یک سال در روسیه زندگی کند. تفاوت اصلی بین اجازه اقامت موقت و اجازه اقامت در این است که اجازه اقامت 5 سال اعتبار دارد و پس از آن قابل تمدید است.

3- آیا زندگی در روسیه خوب است؟

روسیه ممکن است بخاطر فرهنگ عالی، موزه های بزرگ کلاس جهانی یکی از جذاب ترین شهرهای جهان در سن پترزبورگ شناخته شود، اما کیفیت کلی زندگی وی 86.27 است، که این امر را با رقبای فرهنگی خود در اوکراین رقم می زند. مسکو بیشتر از هر شهر دیگری دارای سرانه میلیاردرهاست.

4- آیا می توانم بدون ویزا به روسیه بروم؟

برای ورود به روسیه به هر منظور، یک شهروند سایر کشور ها باید دارای گذرنامه و ویزای معتبر باشد که توسط سفارت یا کنسولگری روسیه صادر شده باشد. مسافرانی که بدون ویزای ورود به روسیه وارد می شوند، اجازه ورود به این کشور را ندارند.

5- آیا می توانم به روسیه مهاجرت کنم؟

مهاجرت به روسیه فرآیند ورود شهروندان خارجی برای اقامت دائم در قلمرو فدراسیون روسیه است. روش استاندارد مهاجرت شامل مراحل زیر است: اخذ اجازه اقامت موقت؛ اخذ اجازه اقامت دائم و اخذ تابعیت روسیه.

6- آیا برای دریافت اقامت روسیه نیاز به یادگیری زبان روسی دارم؟

زبان رسمی کشور روسیه روسی است. تعداد کمی از مردم این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند و در بازار معاملات از زبان انگلیسی استفاده می شود. بهتر است زبان روسی را یاد بگیرید.

7- از چه روش هایی می توان اقامت روسیه را دریافت نمود؟

از روش های مختلفی می توان به روسیه مهاجرت کرد و اقامت این کشور را دریافت نمود. این روش ها عبارتند از: کاری، تحصیلی، ازدواج، پناهندگی، سرمایه گذاری و کارآفرینی

8- آیا روسیه کشوری مهاجرپذیر است؟

بله، کشور روسیه در بین ایرانیان در جایگاه چهارم قرار دارد و در جهان رتبه نوزدهم را دریافت کرده است.

9- شرط اصلی دریافت اقامت روسیه از طریق کار چیست؟

شرط اصلی دریافت اقامت کاری روسیه داشتن یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما است.

10- اخذ اقامت روسیه از طریق کار چقدر طول می کشد؟

زمان پردازش درخواست مجوز اقامت روسیه از طریق کار حدود 20 روز است، هرچند که کل زمان درخواست برای اخذ مجوز کار روسی تا دریافت اقامت روسی شما می تواند در هر جایی از 3-6 ماه به طول انجامد. پس از دریافت ویزای کار روسی، می توانید به روسیه سفر کنید.

11- دریافت اقامت روسیه از طریق ازدواج به چه شکل است؟

پس از ازدواج با یک شهروند روسی، مجاز به دریافت مجوز اقامت روسیه هستند. پس از گذشت سه سال از ازدواج و سکونت در روسیه، شما واجد شرایط تقاضای تابعیت هستید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

4 دیدگاه برای “اقامت روسیه

 1. مریم مسافر گفت:

  من و دخترم قصد مهاجرت به روسیه را داریم
  چطور اقدام کنم

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   روش های مهاجرت به روسیه متفاوتند که شامل تحصیل، کاری، ازدواج، سرمایه گذاری می شود. شما می توانید با توجه به شرایط خود یکی از روش های ذکر شده اقدام نمایید و یا از طریق شماره های ذکر شده در سایت از کارشناسان ما مشاوره دریافت نمایید.

 2. فاطمه گفت:

  سلام من و همسرم قصد اقامت دائم در کشور روسیه رو داریم میشه راهنماییمون کنید؟

  1. مشاور مهاجرت های عمومی گفت:

   با سلام
   اقامت موقت کاری بگیرید پس از تمدید تبدیل کنید به اقامت دائم و یا اقامت را با سرمایه گذاری حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *