ایتالیا دارای موارد زیادی برای اغوا کردن گردشگران و دانشجویان بین المللی برای ورود به این کشور است. برخی از این موارد عبارتند از یک چشم انداز متنوع؛ میراث فرهنگی و تاریخی فراوان، مکان های نمادین و تاریخی از جمله کولوسئوم رم و برج کج پیزا؛ غذاهای غیر قابل مقایسه با دیگر کشور های می باشد. این کشور دارای تاریخ قابل توجهی از اختراعات و اکتشافات … می باشد، دانشگاههای ایتالیا جزو قدیمی ترین و معتبر ترین دانشگاه های اروپا می باشند. این مقاله به بررسی شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا می پردازد.

امروزه برای مهاجرت به ایتالیا روش های گوناگونی وجود دارد، روش هایی نظیر اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری و اخذ اقامت از طریق کار اما در بین آنها روش مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت از طریق پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا جزو بهترین روش های مهاجرتی می باشد. در تمام این روش های مهاجرتی شخص می تواند نهایت برای اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا خود اقدام نماید.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

ایتالیا همیشه مرکز فرهنگ و آموزش در اروپا بوده است. با توجه به موسسات آکادمی های متعدد و معتبر در سراسر کشور ایتالیا علاقه مندان زیادی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا وجود دارد. امروز چهار دانشگاه در ایتالیا برنامه های زبان انگلیسی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی ارائه می کند: دانشگاه ساپینزا در رم، دانشگاه پاویا، دانشگاه پادووا و دانشگاه تور ورگیت در رم برخی از دانشگاه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا دارای رتبه جهانی می باشند.

نه تنها تحصیل در ایتالیا یک فرصت عالی برای یادگیری می باشد، بلکه فرصتی برای تجربه زندگی پر جنب و جوش ایتالیایی می باشد. این کشور دارای فرهنگ بسیار غنی می باشد.

شما می توانید برای کسب مشاوره رایگان تلفنی در زمینه شرایط اعزام دانشجو به ایتالیا به صورت تضمینی با مشاورین ما در دفاتر مشهد، اصفهان، تهران و شیراز تماس حاصل فرمائید. موسسه مهاجرت به ایتالیا برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) با همراهی وکیل مهاجرت در تمامی مسیر مهاجرت شما می تواند در اخذ پذیرش از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران و وزارت بهداشت به متقاضیان کمک کند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

همانطور که گفته شد روش های زیادی برای مهاجرت به ایتالیا وجود دارد، روش هایی نظیر ویزای کار و سرمایه گذاری و … اما بسیاری افراد جهت مهاجرت به به این کشور معمولا از طریق تحصیل اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی نسبت به اخذ تابعیت ایتالیا یا شهروندی می توانند اقدام کنند. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا بستگی به دانشگاه انتخابی شما در این کشور دارد. معمولا اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر از دانشگاه های دولتی است، اما حتما دقت فرمایید دانشگاه انتخابی مورد تایید وزارت علوم باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی ایتالیا معمولا بالا می باشد. ممکن است در یک رشته خاص اما در دانشگاه های مختلف دروس دانشگاه های ایتالیا با یکدیگر متفاوت باشند. مدرسه و مدارس نیز برای دانش آموزانی که سنین آنها کمتر از 18 سال یا سن دانشگاه می باشد موجود است.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا مورد تایید وزارت  بهداشت ایران

در زیر لیست کامل و جدید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت برای ورودی های 2018-2017 نمایش داده شده است، این لیست ممکن است الان که شما در حال مطالعه آن هستید، تغییر کرده باشد، البته معمولاً با توجه به شرایط و رنکینگ دانشگاه های پزشکی ایتالیا، این لیست دستخوش تغییرات آنچنانی قرار نمی گیرد.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا مورد تایید وزارت بهداشت ایران

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

در کشور ایتالیا امکان تحصیل تحصیل رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی فراهم است، برای اخذ پذیرش رشته دندانپزشکی در ایتالیا متقاضیان می بایست در آزمونی به نام آزمون IMAT شرکت کنند و نمره قبولی در این آزمون را کسب کنند. خوشبختانه در کشورهای همسایه ما مثل امارات، آذربایجان و ترکیه سالانه این آزمون برگزار می شود.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا توسط موسسات تخصصی و بسیار توسعه یافته ارائه می گردد. اکثر این موسسات دارای رنکینگ بالایی در زمینه تحصیل دندانپزشکی می باشند. در این دانشگاه ها دانشجویان دانش نظری لازم و تجربه بالینی برای تبدیل شدن به دندانپزشکان حرفه ای را به دست می آورند.

هدف مشترک تمام برنامه های دانشکده دندانپزشکی در ایتالیا ایجاد فارغ التحصیلانی با مشخصات زیر است:

 • شایستگی در علوم پایه و بیولوژیکی
 •  توانایی مراقبت از دندان در تمام اقشار مردم
 • خدمات خود به استانداردهای اخلاقی و حرفه ای بالا و متعهد به عموم مردم

بسیاری از برنامه های دانشکده دندانپزشکی در ایتالیا در حدود چهار سال به طول می انجامد. برخی از دوره های دانشجویی به احتمال زیاد شامل دروس زیر می باشد:

 •  علوم زیستی: آناتومی انسان، فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، وفارماکولوژی؛ آناتومی دهان، آسیب شناسی دهان، و بافت شناسی دهان و دندان و غیره می باشد.
 • علوم بالینی: پیشگیری، تشخیص و درمان همه جنبه های دندانپزشکی بالینی.

دوره های مربوط به عمل دندانپزشکی: کار به طور موثر با بیماران در زمینه های فرهنگی، اخلاقی و حرفه ای، علوم رفتاری، مدیریت عمل، کار با تیم حرفه ای ای دندان پزشکی.

در طول دو سال اول برنامه، دانشجویان علوم زیستی مطالعه در مورد ساختار و عملکرد بدن انسان و بیماری های دهان و دندان را یاد می گیرند. آنها همچنین در دوره های تشخیص دهان و دندان، و روش های درمانی دندان از طریق می پردازند. در بسیاری از دانشکده های دندانپزشکی ایتالیایی، سال اول و دوم دانشجویان به طور خلاصه طریقه ارتباط برقرار کردن با بیمار و مراقبت های اولیه بهداشت دهان و دندان را می آموزند.

در طول این چهار سال مطالعه دانشجو زمان هایی را نیز با نظارت دندانپزشکان خبره به بررسی بیماران می پردازد. و نحوه تعامل با بیمار، تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان و اختلالات آن را می آموزند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

قطعاً با توجه به ظرفیت دانشگاه های پزشکی ایتالیا به زبان ایتالیایی قطعاً شانس برای قبولی بهتر است ولی آزمون ورودی برای رشته ایتالیایی نیز وجود دارد، به علاوه شما باید مدرک زبان ایتالایی نیز داشته باشید. آزمون ورودی پزشکی ایتالیا به زبان ایتالیایی آلفاتست نام دارد. امکان اخذ بورسیه در صورت تحصیل به زبان انگلیسی و ایتالیایی فراهم است. پس بنابراین چنانچه قصد تحصیل به زبان ایتالیایی را دارید، باید توجه داشته باشید که باید علاوه بر تلاش برای قبولی در آزمون ورودی، بتوانید مدرک زبان ایتالیایی را نیز اخذ کنید و از طرفی چنانچه پس از گرفتن مدرک زبان ایتالیایی موفق به قبولی در کنکور نشوید شاید بتوان گفت عملاً وقت و هزینه شما به هدر رفته است. چون عملاً زبان ایتالیایی ممکن است چندان مورد استفاده شما واقع نشود.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

در برخی از دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا تدریس به زبان انگلیسی وجود دارد. قیمت های شهریه در این کشور تقریبا مقرون به صرفه است. هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی ایتالیا با توجه به امکان اخذ بورسیه برای ایرانی ها، بسیار ارزان و می توان گفت رایگان است. این بورسیه شامل همه رشته ها و در همه مقاطع می شود. پس اگر قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارید، چندان نگران هزینه تحصیل در این کشور نباشید.

دانشگاه های خصوصی ایتالیا نیز از جمله گزینه هایی هستند که می تواند مورد انتخاب دانشجویان و متقاضیان باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی تماس حاصل فرمایید.

دقت کنید قبل از مهاجرت بایستی اطلاعات لازم در رابطه با مبلغ تمکن یا ساپورت مالی سفارت ایتالیا را به دست آورید. و همچنین به علت اینکه یکی از موارد بسیار مهم در امر مهاجرت هزینه می باشد از قبل از هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا مطلع گردید.

 تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان در برخی از دانشگاه ها ممکن است ، تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه ها مقدور است. شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشور های می باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید. زبان تحصیل در این کشور به زبان ایتالیایی و انگلیسی می باشد.

نکاتی راجع به آزمون ورودی پزشکی ایتالیا IMAT

همانطور که گفته شد، از جمله الزامات اخذ پذیرش رشته پزشکی در ایتالیا شرکت در یک آزمون استاندارد IMAT (آزمون پذیرش بین المللی پزشکی) می باشد علاوه بر این دارا بودن نمره و مدرک زبان انگلیسی الزامی می باشد. نمره حداقلی قبولی مورد نیاز در این آزمون ها در دانشگاه و دانشکده های مختلف متفاوت می باشد. دانشکده پزشکی بین المللی حداقل نمره حداقل 40.50، دانشگاه پاویا نمره 38.75 و دانشگاه ساپینزا نیاز به نمره  36.50 دارند. این مدارس همچنین نیاز به برخی از پیش نیازها تحصیلی برای دانشجویانی که دوره های کارشناسی را انجام داده اند می باشد. این پیش نیازها عبارتند از ریاضیات، شیمی، فیزیک، زیست شناسی می باشند. اگر شما دارای نمرات بالایی در آزمون بین المللی IMAT  باشید شما واجد شرایط برای برخی از بورس های تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا می شوید.

تاریخ ثبت نام آزمون IMAT معمولاً در حدود تیر ماه است و زمان برگزاری آزمون در حدود ماه شهریور است. نکته مهمی که حتماً باید در نظر بگیرید این است که صرفاً ثبت نام آزمون جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی ایتالیا ملاک نیست و شما می بایست حتماً قبل از ثبت نام برای IMAT باید در حدود بهمن ماه سال قبلش برای دانشگاه مورد نظر خود ثبت نام کرده باشید. نکته دیگر این که شما باید با همان نامه ثبت نام دانشگاه برای ویزای تحصیلی اقدام کنید. شایان ذکر است که فقط تا اوایل تیر وقت و ددلاین مراجعه به سفارت جهت امور ویزای دانشجویی ایتالیا می باشد.

دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا به زبان انگلیسی

یکی از دانشکده های پزشکی بزرگ ایتالیایی که منحصرا به زبان انگلیسی تدریس می کند دانشکده پزشکی بین المللی میلان است. شما می توانید به تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی بپردازید.

این دانشگاه دوره شش ساله برای تحصیلات پزشکی را ارائه می کنند. برنامه های تخصص در شاخه های پزشکی و جراحی در سطح جهانی ارائه می گردد. شهریه این دانشگاه پزشکی بزرگ ایتالیایی در دو قسط در طول سال پرداخت می شود. بر اساس شرایط مالی دانشجویان شرایط متفاوت است. بالاترین قیمت پرداخت هر قسط  3245 یورو در هر قسط می باشد، اما بسته به شرایط شما می توانید حتی در اقساط 88 یورویی شهریه خود را پرداخت کنید. همچنین هزینه های دیگری نیز بایستی پرداخت شود، این هزینه ها عبارتند از هزینه ثبت نام 199 یورو و هزینه 75 یورو هزینه های عمومی می باشد.

شهریه هزینه های زندگی و کمک های مالی در ایتالیا

شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا وابسته به دانشگاه انتخابی شما می باشد. با توجه به دستورالعمل دولتی، هزینه های متوسط ​​بین € 850 و 1000 € ( آمریکا 900-1،060 $) در سال در دانشگاه های دولتی ایتالیا می باشد، در حالی که دانشگاه های خصوصی هزینه ای گران تر دارند. برخی دوره های تخصصی نیز ممکن است هزینه بالاتری نیز حتی داشته باشند. اما برخی از دانشجویان دوره های دکتری کمک هزینه های تحصیلی برای طول دوره های تحصیلی خود دریافت می کنند.

از نظر هزینه های زندگی، هزینه های سالانه € 12،000-18،000 ( US $ 12،740-19،120) در هر سال برای پوشش خوابگاه یا محل اقامت، غذا، حمل و نقل، سرگرمی و هزینه های دیگر برای زندگی در ایتالیا لازم است. دقت کنید این هزینه مربوط به شهر رم ایتالیا می باشد و هزینه زندگی در شهرهای کوچک این کشور کمتر می باشد.

به دانشجویان بین المللی و محلی پس از ارزیابی کمک هزینه های مالی و تحصیلی تعلق می گیرد. البته دانشجویان مورد ارزیابی قرار می گیرند که لیاقت علمی داشته باشند یا از لحاظ نیاز مالی دچار مشکل باشد. این امر در مورد بورس های تحصیلی، وام دانشجویی، خوابگاه، غذا می باشد. همچنین اطلاعات و خدمات مفیدی به دانشجویان از جمله مشاوره، فعالیت های فوق برنامه، ورزش، حمل و نقل و سایر موضوعات عملی فراهم می کند. این خدمات توسط دفتر DSU دانشگاه اداره می شود.

بورسیه تحصیل پزشکی در ایتالیا

بورسیه تحصیل پزشکی در ایتالیا

بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی پزشکی ایتالیا

تمامی دانشجویان بین المللی خدمات کمک هزینه تحصیلی دانشجویان ایتالیایی را دریافت میکنند، بر اساس الزامات شایستگی خود بورس های تحصیلی، وام دانشجویی، کمک مسکن، بلیط وعده غذایی در سالن های ناهار خوری را دریافت میکنند.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا معمولا به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد در صورت پذیرش از دانشگاه های ایتالیا  با بورسیه در هر دانشگاهی شرایط تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا برای شما امکان پذیر میگردد.

این خدمات توسط خدمات رفاهی هر دانشگاهی اداره می شود. در کنار خدمات مالی سایر خدمات از قبیل مشاوره و فعالیت های فوق برنامه، ورزشی، حمل و نقل و سایر موضوعات عملی نیز فراهم می شود. معمولا بورسیه برای تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکتری PHD و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا یا PhD و شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را آسان تر می کند. سطح علمی دانشگاه های ایتالیا با یکدیگر متفاوت می باشد حتما قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود رتبه این دانشگاه در سال جاری را بیابید.

سوالات متداول پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

 1. محدودیت سنی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی ایتالیا وجود دارد؟
  معمولاً محدودیتی از جهت پذیرش نیست ولی معمولاً سفارت به سن های بالا ویزا نمی دهد.
 2. امکان اخذ بورسیه برای رشته پزشکی در ایتالیا وجود دارد؟
  بله امکان اخذ بورسیه استانی برای همه رشته ها من جمله رشته های علوم پزشکی وجود دارد
 3. تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا به چه زبان هایی انجام می شود؟
  امکان تحصیل در ایتالیا به زبان های ایتالیایی و انگلیسی هست.
 4. برای ویزای تحصیلی ایتالیا، امکان بردن همراه مثل همسر وجود دارد؟
  خیر، ایتالیا ویزای همراه برای همسر و فرزندان صادر نمی کند.

در نهایت موسسه حقوقی اعزام دانشجو به ایتالیا برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) از بهترین موسسات حقوقی کشور آماده پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد. هموطنان متقاضی تحصیل در ایتالیا برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو و اخذ ویزای تحصیلی در این کشور به صورت تضمینی با کمک  وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) می توانند با مراجعه یا تماس با موسسه ما به راحتی ویزای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا را دریافت کرده و به ادامه تحصیل در ایتالیا بپردازند.

91 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

 1. Avatar علی گفت:

  برای تحصیل پزشکی در ایتالیا به جز قبولی در آزمون آی‌مت و مدرک آیلتس
  معدل دیپلم و پیش دانشگاهی بالای ۱۴ لازمه؟
  من معدل کل پیش دانشگاهیم ۱۴ ولی معدل دیپلمم کمتر از ۱۳.۵ هست. معدل کل سه سال هم ۱۸
  میتونم برای تحصیل پزشکی در ایتالیا اقدام کنم؟

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   همه دانشگاه ها شرط معدل ندارند، با توجه به شرایطی که عنوان کردید اگر در آزمون آیمت پذیرفته شوید، می توانید پذیرش بگیرید.

 2. Avatar فرشته گفت:

  سلام.خسته نباشید. من دانشجوی سال دوم دندانپزشکی دانشگاه اودسا اکراین هستم و به انگلیسی تحصیل میکنم .دانشگاهم دولتی و +H آلمان هست. با توجه به اینکه اکراین جزء اتحادیه اروپا نیست ،آیا امسال میتونم برای ۳ سال باقیمانده تحصیلم به دانشگاه انگلیسی زبان ایتالیا انتقالی بگیرم؟ آلمانی هم بلدم. به آلمان یا اتریش و سوییس میتونم انتقالی بگیرم؟ چطور و با چه شرایط؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   امکان انتقالی به کشورهای اروپایی وجود دارد، ولی با احتمال خیلی کم. ضمن اینکه باید بررسی شود که دانشگاه فعلی شما با کدامیک از دانشگاههای اروپایی برنامه انتقال دانشجو دارند؟
   برای بررسی بیشتر با دفتر موسسه تماس بگیرید.

 3. Avatar علی گفت:

  سلام
  ببخشید میخاستم ببینم با شرایط زیر بورسیه پزشکی میتونم بگیرم؟:
  معدل دیپلم 20 ایلتس:7 هنوز هم کنکور ندارم
  حقوق بابام+20% ملک هم روی هم کمتر از 20000 یورو میشه
  ممنون میشم هرچه سریعتر پاسخ بدین..

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   بله شانس دریافت بورسیه رو دارید ولی بالاخره تصمیم گیرنده نهایی خودشون هستند، طبق اطلاعات ما معمولا مشکل خاصی برای بورسیه نیست.

   1. Avatar علی گفت:

    احتمال رد نشدن بورسیه چند درصده؟

    1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

     سلام
     معمولا میشه بورسیه گرفت. ولی نمیشه درصد مشخصی تعیین کرد.

 4. Avatar مهدی گفت:

  سلام من دانشجوی دندان پزشکی در قبرس هستم میخواستم بدونم امکان انتقالی به ایتالیا چقدره و اگر امکانش هست شماره واتساپ موسسه تون رو بگید

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   برای انتقالی باید برنامه های تبادلی دانشگاه تون رو بررسی کنید.

 5. Avatar Rg گفت:

  سلام و ارز ادب.من به دلیل این تاریخ برگزاری آزمون imat گیج شده ام.اگه شهریور برگزار میشه پس چه زمانی باید برای دانشگاه اپلای کرد و برای ترم پاییز ویزای تحصیلی گرفت؟
  اگه به فرض امسال رو بخوام اپلای کنم برای حضور در دانشگاه چه مراحلی باید طی کنم؟

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   روال به این ترتیب هست؛
   ثبت نام در دانشگاه یا اقدام برای پذیرش، مراجعه به سفارت جهت ویزا، ثبت نام بورسیه استانی، شرکت در آزمون ورودی، حضور در دانشگاه

 6. Avatar علی گفت:

  با سلام!!تاریخ حدودی ورودی دانشجویان ایرانی به دانشگاههای ایتالیا در رشته دندانپذشکی!!؟؟

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   ورودی دندانپزشکی ایتالیا برای همه دانشجویان حدود سپتامبر می باشد، تفاوتی بین ایرانی ها و سایر دانشجویان بین المللی نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *