تحصیل پزشکی در ایتالیا

ایتالیا دارای موارد زیادی برای جذب گردشگران و دانشجویان بین‌المللی برای ورود به این کشور است. برخی از این موارد شامل چشم‌اندازهای متنوع، میراث فرهنگی و تاریخی فراوان، مکان‌های نمادین و تاریخی از جمله کولوسئوم رم و برج کج پیزا و غذاهای غیرقابل مقایسه با دیگر کشورها می‌باشند. این کشور دارای تاریخ قابل توجهی از اختراعات و اکتشافات می‌باشد. دانشگاه‌های ایتالیا جزو قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های اروپا می‌باشند. این مقاله به بررسی شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا می‌پردازد.

امروزه برای مهاجرت به ایتالیا روش‌های گوناگونی وجود دارد. روش‌هایی نظیر اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت از طریق کار؛ اما در بین آن‌ها روش مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت از طریق پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا جزو بهترین روش‌های مهاجرتی می‌باشد. در تمام این روش‌های مهاجرتی شخص می‌تواند در نهایت برای اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا خود اقدام نماید.

مطالب مرتبط:

تحصیل در ایتالیا

اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

کشور ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا است و از شبه جزیره ایتالیا و جزایر سیسیل و ساردنیا تشکیل شده است. این کشور 301.340 کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن حدود 61 میلیون نفر است. این کشور از نظر جذب توریست و گردشگری مقام پنچم دارد و با کشورهای سوئیس، اتریش، فرانسه و اسلوانی همسایه است. کشور ایتالیا به خاطر شکل نقشه‌اش، به کشور چکمه معروف است. کشور ایتالیا 8094 شهرستان، 110 استان و 20 ناحیۀ اصلی و بزرگ دارد که از جمله آن ها ساردنیا، کامپانیا، توسکانا، ونتوو، پیه مونته، سیشیلیا، و لومباردیا است. از شهرهای مهم ایتالیا نیز میتوان از رم، میلان، ونیز، ناپل، ورونا، تورینو، فلورانس، پادوا، بلونیا، جنوا و پروجا نام برد.

شهر رم پایتحت کشور ایتالیا است که پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین شهر ایتالیا با دو میلیون و ششصد هزار نفر جمعیت محسوب می‌شود. از سال 2002 یورو واحد پول ایتالیا است. اگر می‌خواهید به کشور ایتالیا سفر کنید بهتر است پول نقد همراه خود داشته باشید چون اکثر افراد این کشور پول تنقد را به کارت اعتباری ترجیح می‌دهند. زبان رسمی این کشور ایتالیایی است که از زبان توسکانا ریشه گرفته و به مرور زمان تبدیل به زبان ایتالیایی امروزی شده است. هر منطقه در ایتالیا گویش محلی خود را دارد که طبق آخرین آمار 44 درصد کاملا ایتالیایی حرف می‌زنند و 51 درصد ایتالیایی را به همراه لهجه محلی حرف می‌زنند و 15 درصد فقط به زبان محلی صحبت می‌کنند.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

ایتالیا همیشه مرکز فرهنگ و آموزش در اروپا بوده است. با توجه به موسسات و آکادمی‌های متعدد و معتبر در سراسر کشور ایتالیا، علاقه‌مندان زیادی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا وجود دارد. امروز چهار دانشگاه در ایتالیا برنامه‌های زبان انگلیسی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کند: دانشگاه ساپینزا در رم، دانشگاه پاویا، دانشگاه پادووا و دانشگاه تور ورگیت در رم. برخی از دانشگاه‌های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا دارای رتبه جهانی می‌باشند.

نه تنها تحصیل در ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا یک فرصت عالی برای یادگیری است، بلکه فرصتی برای تجربه زندگی پر جنب و جوش ایتالیایی می‌باشد. این کشور دارای فرهنگ بسیار غنی می‌باشد.

شما می‌توانید برای کسب مشاوره رایگان تلفنی در زمینه شرایط اعزام دانشجو به ایتالیا به صورت تضمینی با مشاورین ما در دفاتر مشهد، اصفهان، تهران و شیراز تماس حاصل فرمائید. موسسه مهاجرت به ایتالیا برگزیده اصطهباناتی (توسعه‌گران مهر) با همراهی وکیل مهاجرت در تمامی مسیر مهاجرت شما می‌تواند در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران و وزارت بهداشت به متقاضیان کمک کند.

"تحصیل

همانطور که گفته شد روش‌های زیادی برای مهاجرت به ایتالیا وجود دارد. روش‌هایی نظیر ویزای کار و سرمایه‌گذاری و … ؛ اما بسیاری افراد جهت مهاجرت به به این کشور معمولا از طریق تحصیل اقدام می‌کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی نسبت به اخذ تابعیت ایتالیا یا شهروندی می‌توانند اقدام کنند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا بستگی به دانشگاه انتخابی شما در این کشور دارد. معمولا اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی راحت‌تر از دانشگاه‌های دولتی است؛ اما حتما دقت فرمایید دانشگاه انتخابی مورد تایید وزارت علوم باشد. شهریه دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا معمولا بالا می‌باشد. ممکن است در یک رشته خاص؛ اما در دانشگاه‌های مختلف دروس دانشگاه‌های ایتالیا با یکدیگر متفاوت باشند. مدرسه و مدارس نیز برای دانش‌آموزانی که سنین آن‌ها کم‌تر از 18 سال یا سن دانشگاه می‌باشد موجود است.

دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران

در زیر لیست کامل و جدید دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت برای ورودی‌های 2018-2017 نمایش داده شده است. این لیست ممکن است الان که شما در حال مطالعه آن هستید، تغییر کرده باشد. البته معمولاً با توجه به شرایط و رنکینگ دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا، این لیست دست‌خوش تغییرات آن‌چنانی قرار نمی‌گیرد.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا مورد تایید وزارت بهداشت ایران

این لیست در سال 2021 میلادی شامل دانشگاه میلان، دانشگاه الما مستر بلوگونیا، دانشگاه ساپینزا روم، دانشگاه پادوا، دانشگاه فلورانس، دانشگاه کاتولیکا دل ساکرو، دانشگاه نامل فدریکو، دانشگاه دی پاویا، دانشگاه تورین، دانشگاه پیزا، دانشگاه تور ورجتا رم، دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل، دانشگاه آلدو مورو، دانشگاه میلان بیکوکا، دانشگاه جنوا، دانشگاه پروجیا، دانشگاه مودنا اند ریگو امیلیا، دانشگاه سی ینا، دانشگاه تریسته، دانشگاه باری، دانشگاه برسیکا، دانشگاه پارما، دانشگاه کالابریا، دانشگاه فرا، دانشگاه مارچه، دانشگاه کاگلیاری، دانشگاه قلب کاتولیک، دانشگاه ساساری، دانشگاه مسینا، دانشگاه پالرمو و دانشگاه کاتانیا می‌شود که مقداری نسبت به سال‌های قبل تغییر کرده است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی

در کشور ایتالیا امکان تحصیل رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی فراهم است. برای اخذ پذیرش رشته دندانپزشکی در ایتالیا متقاضیان می‌بایست در آزمونی به نام آزمون IMAT شرکت کنند و نمره قبولی در این آزمون را کسب کنند. خوشبختانه در کشورهای همسایه ما مثل امارات، آذربایجان و ترکیه سالانه این آزمون برگزار می‌شود.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا توسط موسسات تخصصی و بسیار توسعه یافته ارائه می‌گردد. اکثر این موسسات دارای رنکینگ بالایی در زمینه تحصیل دندانپزشکی می‌باشند. در این دانشگاه‌ها دانشجویان دانش نظری لازم و تجربه بالینی برای تبدیل شدن به دندانپزشکان حرفه‌ای را به دست می‌آورند.

هدف مشترک تمام برنامه‌های دانشکده دندانپزشکی در ایتالیا تعلیم فارغ‌التحصیلانی با مشخصات زیر است:

 • شایستگی در علوم پایه و بیولوژیکی
 •  توانایی مراقبت از دندان در تمام اقشار مردم
 • ارائه خدمات خود طبق استانداردهای اخلاقی و حرفه‌ای بالا و متعهد به عموم مردم

برنامه‌های دانشکده دندانپزشکی

بسیاری از برنامه‌های دانشکده دندانپزشکی در ایتالیا در حدود چهار سال به طول می‌انجامند. برخی از دوره‌های دانشجویی به احتمال زیاد شامل دروس زیر می‌باشند:

 •  علوم‌زیستی شامل: آناتومی انسان، فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، فارماکولوژی، آناتومی دهان، آسیب‌شناسی دهان، و بافت‌شناسی دهان و دندان و غیره می‌باشد.
 • علوم‌بالینی شامل: پیش‌گیری، تشخیص و درمان همه جنبه‌های دندانپزشکی بالینی می‌باشد.

دوره‌های مربوط به عمل دندانپزشکی: کار به طور موثر با بیماران در زمینه‌های فرهنگی، اخلاقی و حرفه‌ای، علوم رفتاری، مدیریت عمل، کار با تیم حرفه‌ای دندان پزشکی هستند.

در طول دو سال اول برنامه، دانشجویان علوم زیستی مطالعه در مورد ساختار و عملکرد بدن انسان و بیماری‌های دهان و دندان را یاد می‌گیرند. آن‌ها همچنین در دوره‌های تشخیص دهان و دندان، به روش‌های درمانی دندان می‌پردازند. در بسیاری از دانشکده‌های دندانپزشکی ایتالیایی، سال اول و دوم دانشجویان به طور خلاصه طریقه ارتباط برقرار کردن با بیمار و مراقبت‌های اولیه بهداشت دهان و دندان را می‌آموزند.

در طول این چهار سال مطالعه، دانشجو زمان‌هایی را نیز با نظارت دندانپزشکان خبره به بررسی بیماران می‌پردازد. همچنین آن‌ها نحوه تعامل با بیمار، تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان و اختلالات آن را می‌آموزند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان ایتالیایی

قطعاً با توجه به ظرفیت پذیرش تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا به زبان ایتالیایی، قطعاً شانس برای قبولی بهتر است؛ ولی آزمون ورودی برای تحصیل به ایتالیایی نیز وجود دارد، به علاوه شما باید مدرک زبان ایتالایی نیز داشته باشید. آزمون ورودی پزشکی ایتالیا به زبان ایتالیایی “آلفاتست” نام دارد. امکان اخذ بورسیه در صورت تحصیل به زبان انگلیسی و ایتالیایی فراهم است. پس بنابراین چنانچه قصد تحصیل به زبان ایتالیایی را دارید، باید توجه داشته باشید که علاوه بر تلاش برای قبولی در آزمون ورودی، بتوانید مدرک زبان ایتالیایی را نیز اخذ کنید و از طرفی چنان‌چه پس از گرفتن مدرک زبان ایتالیایی موفق به قبولی در کنکور نشوید، شاید بتوان گفت عملاً وقت و هزینه شما به هدر رفته است. چون عملاً زبان ایتالیایی ممکن است چندان مورد استفاده شما واقع نشود.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

در برخی از دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا امکان تدریس به زبان انگلیسی وجود دارد. قیمت‌های شهریه در این کشور تقریبا مقرون به صرفه است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا با توجه به امکان اخذ بورسیه برای ایرانی‌ها، بسیار ارزان و می‌توان گفت رایگان است. این بورسیه شامل همه رشته‌ها و در همه مقاطع می‌شود. پس اگر قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارید، چندان نگران هزینه تحصیل در این کشور نباشید.

دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا نیز از جمله گزینه‌هایی هستند که می‌تواند مورد انتخاب دانشجویان و متقاضیان باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی تماس حاصل فرمایید.

دقت کنید قبل از مهاجرت بایستی اطلاعات لازم در رابطه با مبلغ تمکن یا ساپورت مالی سفارت ایتالیا را به دست آورید. و همچنین به علت اینکه یکی از موارد بسیار مهم در امر مهاجرت هزینه می‌باشد، از قبل از هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا مطلع گردید.

 تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان در برخی از دانشگاه‌ها ممکن است. تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه‌ها مقدور است. شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشورها می‌باشد؛ اما مسلما تفاوت‌هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آن‌ها آگاه گردید. زبان تحصیل در این کشور به ایتالیایی و انگلیسی می‌باشد.

نکاتی راجع به آزمون ورودی IMAT

همانطور که گفته شد، از جمله الزامات اخذ پذیرش رشته پزشکی در ایتالیا شرکت در یک آزمون استاندارد IMAT (آزمون پذیرش بین‌المللی پزشکی) می‌باشد. علاوه بر این دارا بودن نمره و مدرک زبان انگلیسی الزامی می‌باشد. نمره حداقل قبولی مورد نیاز در این آزمون‌ها در دانشگاه و دانشکده‌های مختلف متفاوت می‌باشد.

افراد جهت پذیرش به دانشکده پزشکی بین‌المللی نیازمند حداقل نمره 40-50، دانشگاه پاویا نمره 38-75 و دانشگاه ساپینزا نیاز به نمره 36-50 دارند. این مدارس همچنین نیاز به برخی از پیش‌نیازهای تحصیلی برای دانشجویانی که دوره‌های کارشناسی را انجام داده‌اند، می‌باشد. این پیش‌نیازها عبارت‌اند از: ریاضیات، شیمی، فیزیک و زیست‌شناسی. اگر شما دارای نمرات بالایی در آزمون بین‌المللی IMAT  باشید، واجد شرایط برای برخی از بورس‌های تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا می‌شوید.

تاریخ ثبت‌نام آزمون IMAT معمولاً در تیر ماه است و زمان برگزاری آزمون در ماه شهریور است. نکته مهمی که حتماً باید در نظر بگیرید این است که، صرفاً ثبت‌نام آزمون جهت اخذ پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا ملاک نیست و شما می‌بایست حتماً قبل از ثبت‌نام برای IMAT باید در حدود بهمن ماه سال قبلش برای دانشگاه مورد نظر خود ثبت‌نام کرده باشید. نکته دیگر این که، شما باید با همان نامه ثبت‌نام دانشگاه برای ویزای تحصیلی اقدام کنید. شایان ذکر است که، فقط تا اوایل تیر وقت و ددلاین مراجعه به سفارت جهت امور ویزای دانشجویی ایتالیا می‌باشد.

دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی

یکی از دانشکده‌های پزشکی بزرگ ایتالیایی که منحصرا به زبان انگلیسی تدریس می‌کند، دانشکده پزشکی بین‌المللی میلان است. شما می‌توانید به تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی بپردازید.

این دانشگاه دوره شش ساله برای تحصیلات پزشکی را ارائه می‌کند. برنامه‌های تخصص در شاخه‌های پزشکی و جراحی در سطح جهانی ارائه می‌گردد. شهریه این دانشگاه پزشکی بزرگ ایتالیایی در دو قسط در طول سال پرداخت می‌شود. بر اساس شرایط مالی دانشجویان شرایط متفاوت است.

بالاترین قیمت پرداخت هر قسط 3.245 یورو در هر قسط می‌باشد؛ اما بسته به شرایط شما می‌توانید حتی در اقساط 88 یورویی شهریه خود را پرداخت کنید. همچنین هزینه‌های دیگری نیز بایستی پرداخت شود. این هزینه‌ها عبارت‌اند از: هزینه ثبت‌نام 199 یورو و 75 یورو هزینه‌های عمومی.

شرایط اخذ ویزا و پذیرش تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

همانند سایر رشته های تحصیلی شرایط پذیرش در دانشگاه های مرتبط با رشته دندانپزشکی بسته به نوع دانشگاه متفاوت خواهد بود، اما می‌توان به طور کلی مدارک اخذ پدیرش را به صورت زیر نام برد.

 • اصل و ترجمه شده آخرین مدرک تحصیلی تان
 • اصل و ترجمه مدرک شناسایی معتبری مانند پاسپورت
 • مدرک زبان انگلیسی معتبر با کسب حداقل نمره گرفته شده در آن
 • ارائه مدرک زبان ایتالیایی در صورتی که ان را داشته باشید
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک

توجه داشته باشید که برای اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا، نیاز به ترجمه رسمی مدارک نیست اما بهتر این است که ترجمه مدارک را داشته باشید. اما برای درخواست ویزای تحصیلی کشور ایتالیا، لازم است که در سال 2021 در خواست خود را به کنسولگری این کشور در ایران ارائه دهید و سپس مدارک لازم را آماده کرده و ارائه دهید. بررسی مارک و دادن جواب ممکن است 3 تا 8 ماه طول بکشد. توجه داشته باشید که با اخذ ویزای تحصیلی کشور ایتالیا نمی‌توانید در این کشور اقدام به اقامت دائم داشته باشید.

پس از این که تحصیل خود را تمام کردید، می توانید برای مدت زمان یک سال برای کاریابی اقدام کنید و در صورتی که کار مناسبی پیدا کردید، می توانید تا پایان قرارداد کاری خود در این کشور بمانید. اگر قرار داد شما برای پنج سال متوالی تمدید شود، می توانید اقامت دائم کشور ایتالیا را کسب کنید‌. اگر اقامت شما از طریق اجاره ملک باشد، می توانید به مدت دو سال در این کشور زندگی کنید. حال که این نکات را بیان کردیم، لازم این است که هزینه تحصیلی داندانپزشکی در ایتالیا در سال ۲۰۲۰ میلادی را بیان کنیم.

شهریه هزینه‌های زندگی و کمک‌های مالی

شهریه دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا وابسته به دانشگاه انتخابی شما می‌باشد. با توجه به دستورالعمل دولتی، متوسط هزینه‌ها ​​بین € 850 و 1000 € ( آمریکا 900-1،060 $) در سال در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا می‌باشد. در حالی که دانشگاه‌های خصوصی هزینه‌ای گران‌تر دارند. برخی دوره‌های تخصصی نیز ممکن است هزینه بالاتری نیز داشته باشند؛ اما برخی از دانشجویان دوره‌های دکتری، کمک هزینه‌های تحصیلی برای طول دوره‌های تحصیلی خود دریافت می‌کنند.

از نظر هزینه‌های زندگی، هزینه‌های سالانه در حدود € 12،000-18،000 ( US $ 12،740-19،120)، برای پوشش خوابگاه یا محل اقامت، غذا، حمل و نقل، سرگرمی و هزینه‌های دیگر برای زندگی در ایتالیا لازم است. دقت کنید، این هزینه مربوط به شهر رم ایتالیا می‌باشد و هزینه زندگی در شهرهای کوچک این کشور کمتر می‌باشد.

به دانشجویان بین‌المللی و محلی پس از ارزیابی، کمک هزینه‌های مالی و تحصیلی تعلق می‌گیرد. البته، دانشجویان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که لیاقت علمی داشته باشند یا از لحاظ نیاز مالی دچار مشکل باشد. این امر در مورد بورس‌های تحصیلی، وام دانشجویی، خوابگاه و غذا می‌باشد.

همچنین اطلاعات و خدمات مفیدی به دانشجویان از جمله مشاوره، فعالیت‌های فوق برنامه، ورزش، حمل و نقل و سایر موضوعات عملی ارائه می‌شود. این خدمات توسط دفتر DSU دانشگاه اداره می‌شود.

بورسیه تحصیل پزشکی در ایتالیا

بورسیه تحصیل پزشکی در ایتالیا

بورسیه و کمک هزینه تحصیلی

تمامی دانشجویان بین‌المللی خدمات کمک هزینه تحصیلی دانشجویان ایتالیایی را دریافت می‌کنند. بر اساس الزامات شایستگی خود بورس‌های تحصیلی، وام دانشجویی، کمک مسکن، بلیط وعده غذایی در سالن‌های ناهارخوری را دریافت می‌کنند.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا معمولا به افرادی با رزومه‌های بالا تعلق می‌گیرد. در صورت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا،  با بورسیه در هر دانشگاهی شرایط تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا برای شما امکان‌پذیر می‌گردد.

این امکانات توسط بخش خدمات رفاهی هر دانشگاهی اداره می‌شوند. در کنار خدمات مالی، سایر خدمات به دانشجویان ارائه می‌شوند. از قبیل این موارد: مشاوره و فعالیت‌های فوق برنامه، ورزشی، حمل و نقل و سایر موضوعات عملی می‌باشند.

معمولا بورسیه به متقاضیان تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکتری PHD و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد. این امر شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا یا PhD و شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را آسان‌تر می‌کند. سطح علمی دانشگاه‌های ایتالیا با یکدیگر متفاوت می‌باشد. حتما قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود، رتبه این دانشگاه در سال جاری را بیابید.

شرایط کار پس از تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا

ایتالیا نسبت به کشورهای دیگر تعداد دکتر بیشتری دارد. (به ازای هر 160 نفر شهروند یک نفر به رشته ی پزشکی مشغول است)، و همه آن ها به خوبی آموزش دیده و حرفه ای هستند.

بر اساس گزارش 74 WHO وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای مجوز پزشکان مسئول فرآیند ثبت نام و اخذ مجوز است. درحالی که ثبت نام آن ها توسط انجمن های پزشکی انجام می گیرد. بر اساس گزارش: تنها یک مجوز فعالیت وجود دارد که توسط Order با پیروی از تایید صلاحیت وزارت خانه (که به عنوان نمایندگی به دانشگاه ها واگذار شده) تصویب شده است. دانشگاه مدارک تخصصی را که توسط Order به ثبت می رسد را صادر می کند. برنامه ها به عنوان نمونه ی اولیه برای وزارت بهداشت ساخته می شود و سپس برای ثبت نام به فرماندار استانی اختصاص داده می شود. مجوز صادر شده برای تمامی افراد ایتالیایی معتبر است نه فقط افراد آن استانی که ثبت نام کرده اند. مجوز به صورت دائمی و بدون هیچ گونه محدودیت زمانی صادر شده است.

زمانی که شهروندان ایتالیایی برای ثبت نام و مجوز فعالیت به انجمن اقدام می کنند باید مدارک زیر را ارائه بدهند: 

 • مدرک مبنی بر شهروند بودن در ایتالیا
 • وضعیت مدنی (حق کامل حقوق مدنی و امتیازات)
 • داشتن سابقه حرفه ای خوب
 • مدرک دانشگاهی یا آموزشگاهی معتبر از تمام کردن درس های پزشکی، و دوره های انترنی
 • مدارک اداری مرتبط با آموزش های پزشکی و مدارک مرتبط با مجوز و حق کار کردن
 • مدارک سکونت با دستور استانی

درآمد پزشکان و دندانپزشکان در ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا و کار کردن در این کشور مزایای بیشماری به همراه دارد. حقوق پزشکان در ایتالیا 8750 یورو در ماه است، این بدین معنی است که نیمی از دکترهای در حال فعالیت در ایتالیا کمتر از 8750 یورو در ماه درآمد دارند و نیمی دیگر درآمدی بیش از این مقدار دارند. حقوق متوسط دندانپزشکان 9430 یورو در ماه است، به این معنی که نیمی از افرادی که به عنوان دندانپزشک کار می‌کنند کمتر از 9430 یورو درآمد دارند در حالی که نیمی دیگر بیش از 9430 یورو درآمد دارند. برای دریافت اطلاعات کامل درمورد حقوق و درآمد پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا به این مقاله مراجعه کنید.

سوالات متداول پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

آیا محدودیت سنی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا وجود دارد؟

معمولاً محدودیتی از جهت پذیرش نیست؛ ولی سفارت به سن‌های بالا ویزا نمی‌دهد.

آیا امکان اخذ بورسیه برای رشته پزشکی در ایتالیا وجود دارد؟

بله، امکان اخذ بورسیه استانی برای همه رشته‌ها، من جمله رشته‌های علوم پزشکی وجود دارد.

تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا به چه زبان‌هایی انجام می‌شود؟

امکان تحصیل در ایتالیا به زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی وجود دارد.

برای ویزای تحصیلی ایتالیا، امکان بردن همراه مثل همسر وجود دارد؟

خیر، ایتالیا ویزای همراه برای همسر و فرزندان صادر نمی‌کند.

اولین دانشگاه ارائه دهنده رشته پزشکی در ایتالیا چیست؟

اولین دانشگاه پاویا نام دارد.

کدام دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در ایتالیا 2020 مناسب هستند؟

این دانشگاه ها عبارتند از: دانشگاه بولوگونیا، دانشگاه میلان، دانشگاه تورینو، دانشگاه پاویا، دانشگاه سی ینا و … .

مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا 2020 چیست؟

از حمله این مزایا می توان به کم هزینه بودن تحصیل و اعتبار بالای مدرک در این کشور اشاره نمود.

آيا تحصیل پزشکی در ایتالیا 2020 نیاز به آزمون ورودی دارد؟

بله برای تحصیل پزشکی باید در آزمون ورودی شرکت کرد.

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیل پزشکی در ایتالیا 2020 می باشد؟

بله دانشجویان می توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنند.

هزینه تحصیل تحصیل پزشکی در ایتالیا 2020 چقدر است؟

هزینه تحصیل بین ۴۰۰ تا ۵ هزار یورو در سال می باشد.

موارد آزمون آی مت برای تحصیل پزشکی در ایتالیا 2020 چیست؟

موارد آزمون عبارتند از: زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضی و … .

آیا مدارک پزشکی ایتالیا در ایران دارای اعتبار هستند؟

بله دانشگاه ها و مدارک این کشور مورد تایید وزارت علوم هستند.

در نهایت موسسه حقوقی برگزیده اعزام دانشجو به ایتالیای اصطهباناتی(توسعه‌گران مهر) از بهترین موسسات حقوقی کشور، آماده پاسخگویی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز در کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می‌باشد.

هموطنان متقاضی تحصیل در ایتالیا، برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو و اخذ ویزای تحصیلی در این کشور به صورت تضمینی، با کمک وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی(توسعه‌گران مهر) می‌توانند با مراجعه یا تماس با موسسه ما به راحتی ویزای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا را دریافت کرده و به ادامه تحصیل در ایتالیا بپردازند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

162 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا | شرایط پذیرش و هزینه‌ها در سال 2022

 1. صبا جدايي گفت:

  با سلام
  من با معدل پيش ١٦،٢٥ و ديپلم ١٧.٧٣ ميخوام براي تحصيل دندانپزشكى به ايتاليا اقدام كنم براي اين آزمون منبع مورد نياز چيه از روي چه كتابي بايد بخونم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   شما می توانید منابع و نمونه سوالات را در سایت خود ازمون مشاهده نمایید.

 2. الهه اسکندری گفت:

  سلام ممنون میشم جواب من رو بدین برای تحصیل پزشکی ایتالیا و شرکت در ازمون imat باید چه مدرک زبانی داشته باشیم؟ تافل یا آیلتس کدوم لازمه و با چه نمره ای؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   برای شرکت در آزمون آیمت ایتالیا به حداقل آیلتس 6 نیاز دارید.

 3. الهه اسکندری گفت:

  ممنون از پاسخگوییتون imat باید قبل از شرکت توی این آزمون مدرک زبان تافل یا آیلتس رو ارائه بدیم و با چه نمره ای؟ برای

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بله، برای ثبت نام در آزمون imat حداقل مدرک زبان آیلتس 6 را نیاز دارید.

 4. اميرعلي گفت:

  سلام زمان ثبت نام و برگزاري ازمون imat امسال كي است
  و چطور بايد براي ان ثبت نام كرد

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   برای ثبت نام آزمون آیمت باید از چند ماه قبل در سایت ثبت نام نمایید.

 5. امیر گفت:

  سلام وقت بخیر
  در حال حاظر دانشجوی دندان پزشکی دانشگاه یوداکیموا ( سماشکوی سابق ) ترم یک در مسکو هستم
  متولد ۷۹ هستم و معدل دیپلمم ۱۸.۵۴
  انتقالی گرفتن از این دانشگاه به دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا برای من امکان پذیر است ؟
  چه شرایطی وجود دارد و برای انتقالی باید از کجا شروع کنم ؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای انتقالی دانشگاه مبدا و مقصد شما باید طرف قرار داد یکدیگر باشد و الزامات هر دانشگاه برای انتقالی گرفتن متفاوت است. شما می توانید به واحد انتقال دانشجویی دانشگاه تحصیلی خود مراجعه نمایید و اطلاعات بیشتری را دریافت نمایید.

 6. Setareh.dlv گفت:

  سلام خسته نباشین
  من امسال دهم تجربی هستم میخواستم بدونم برای بورسیه دندان پزشکی در ایتالیا تا سال کنکور چه چیز هایی رو باید مطالعه کنم و خودم رو توش قوی کنم تا این امکان بورسیه برام ایجاد شه ؟ و در امکان این موضوع تردید هم دارم با توجه به مطالب سایت گیج شدم که برای بورسیه دقیقا چه چیز هایی نیاز است؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   بورسیه کشور ایتالیا بر اساس شرایط اقتصادی متقاضیان ارائه می گردد.

 7. احسان گفت:

  سلام من دانشجوی ترم دو پزشکی هستم میخواستم ببینم شرایط انتقالی به اروپا چطوری هست و هزینه هاش چه قدر میشه

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   متاسفانه امکان انتقالی مستقیم برای بسیاری از کشور ها وجود ندارد و شما نیاز به گذراندن دوره پزشکی از سال اول را دارید.

 8. سارا گفت:

  با سلام شنیدم که برای تحصیل در ایتالیا نیاز به گواهی تمکن مالی 8000 یورویی میباشد . از طرفی برای دریافت بورسیه استانی باید ثابت کنم که تمکن مالی ندارم و درامدم پایین هست .میشه جهت رفع ابهام راهنماییم کنید

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   مطالبی که ذکر کردید کاملا درست است و برای دریافت ویزا به تمکن مالی و جهت دریافت بورسیه تحصیلی وضعیت اقتصادی شما حائز اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.