در این مطلب میخوانید

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

فرانسه یکی از معدود کشورهایی است که دارای سابقه طولانی در زمینه پزشکی است. تاکنون حدود 13 فرانسوی موفق به دریافت جایزه نوبل در زمینه های پزشکی شده اند. اکتشافات برجسته پزشکان فرانسوی این کشور را در بخش پزشکی در سراسر دنیا مطرح کرده است. وجود چنین سابقه طولانی در حوزه پزشکی و همچنین وجود دانشگاه های برتر در این کشور که از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند، فرانسه را به یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین الملل برای تحصیل پزشکی تبدیل کرده است.

با توجه به درخواستهای زیادی که برای تحصیل پزشکی در فرانسه وجود دارد، انتخاب متقاضیان این رشته پرطرفدار بسیار گزینشی است. از شرایط اولیه تحصیل پزشکی در فرانسه برای متقاضیان بین الملل داشتن دیپلم دوره متوسطه است. علاوه بر این افراد با ارائه گواهی مدرک زبان فرانسه باید ثابت کنند که از سطح دانش خوبی در زبان فرانسوی برخوردار هستند. البته افرادی که موفق به دریافت مدرک لیسانس از دانشگاه های فرانسه شده اند، نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند. سایر الزامات ممکن است شامل نمرات بالا در دروس خاصی باشد. به این نکته توجه داشته باشید که الزامات کلی برای تحصیل پزشکی در فرانسه وجود ندارد و هر دانشگاه شرایط خاصی را برای پذیرش در نظر می گیرد.

 به طور مثال دانشگاه نانت از دانشجویان می خواهد نمرات بالایی را در دروس زیست، شیمی، فیزیک، ریاضیات و زبان فرانسه ارائه کنند. سایر شرایط تحصیلی پزشکی در فرانسه شامل ارائه نامه انگیزه و توصیه نامه و دیگر مدارکی که اهداف تحصیلی را مشخص می کند. با توجه به اینکه الزامات در هر دانشگاه متفاوت است با مراجعه به وب سایت رسمی دانشگاه شرایط اخذ پذیرش را چک کنید.

شاید ورود به رشته پزشکی در فرانسه چندان سخت به نظر نرسد، اما باید گفت که افراد کمی موفق به تکمیل برنامه پزشکی در این کشور می شوند. دانشجویان رشته پزشکی در فرانسه در پایان سال اول می بایست در آزمونی به نام PACES شرکت کنند که بسیار آزمون دشواری است. تنها 10 درصد از دانشجویان موفق به دریافت نمره قبولی در این آزمون می شوند و می توانند وارد سال دوم پزشکی شوند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

اگر به تحصیل دندانپزشکی در فرانسه فکر می کنید باید گفت که  این کشور نه تنها یکی از کشورهای برتر در زمینه دندانپزشکی به شمار می رود، بلکه دندانپزشکی یکی از پر درآمدترین مشاغل در فرانسه است که امروزه بیش از هر زمان دیگری کاربردهای گسترده ای پیدا کرده است. علاوه بر این، دانشگاه های دندانپزشکی فرانسه به خاطر داشتن امکانات و آزمایشگاه های مدرن و همچنین زیرساخت های بسیار توسعه یافته، از شهرت جهانی برخوردار هستند.

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه بک برنامه شش ساله است که برای افرادی که می خواهند تخصص خود را نیز دریافت کنند( مثل تخصص ارتودنسی) 9 سال طول می کشد. دوره دندانپزشکی در این کشور در سال اول با دوره رایج PACES برای دانشجویان حوزه های درمان و بهداشت شروع می شود. دروس سال اول رشته دندانپزشکی با رشته های پزشکی، داروسازی، پرستاری و فیزیوتراپی مشابه است.

پس از پایان سال اول همانند دانشجویان پزشکی در فرانسه، دانشجویان دندانپزشکی نیز می بایست در آزمون شرکت کنند. به طور متوسط حدود 30 درصد از دانشجویان موفق به دریافت نمره قبولی در آزمون می شوند و می توانند وارد سال دوم دندانپزشکی شوند.

سال دوم و سوم رشته دندانپزشکی فرانسه شامل برنامه های مطالعاتی در خصوص پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های دهان، دندان و فک می شود. علاوه بر این دانشجویان با آناتومی دندان، بیماری های عفونی دندان، بهداشت عمومی و تصویربرداری پزشکی آشنا می شوند. در طول این دوره، دانشجویان با حضور در مراکز و کلینیک های دندانپزشکی مهارت های عملی خود را تقویت می کنند و با تکنیک های مراقبت و سایر روش های درمان آشنا می شوند. در پایان سال سوم دندانپزشکی در فرانسه دانشجویان مدرک DFGSO یا گواهی آموزشی عمومی در علوم دندانپزشکی را دریافت می کنند.

در چرخه دوم که شامل سالهای سوم و چهارم تحصیل دندانپزشکی در فرانسه می شود، دانشجویان با موضوعات پایه دیگری از جمله بهداشت عمومی دندان، بیهوشی و بی حسی دهان آشنا می شوند. دانشجویان اکثر برنامه های آموزشی خود را در مراکز بهداشت یا بخش های دندانپزشکی بیمارستان دانشگاه می گذرانند. در پایان سال پنجم دندانپزشکی، دانشجویان مدرک DFASO یا گواهی آموزش پیشرفته در علوم دندانپزشکی را دریافت می کنند.

در پایان سال پنجم، دو گزینه پیش روی دانشجویان دندانپزشکی در فرانسه قرار دارد:

 • برای یک دوره تکمیلی کوتاه مدت یکساله درخواست دهند. 90 درصد از دانشجویان به منظور دریافت مدرک جراحی دندانپزشکی این دوره را انتخاب می کنند.
 • دانشجویان می توانند برای یک دوره تخصصی بلند مدت درخواست دهند. در این دوره سه تخصص در دسترس است: جراحی ارتودنسی (دوره 3 ساله) ، جراحی دهان ( دوره 4 ساله) و بیماری های دهان ( دوره 3 ساله)

دانشجویان پس از تکمیل دوره های بلند مدت علاوه بر دریافت مدرک دندانپزشکی، مدرک DES (گواهی مطالعات تخصصی) را نیز دریافت می کنند. بدون شک، تحصیل در رشته دندانپزشکی در فرانسه یکی از بهترین تخصص هایی است که دانشجویان بین الملل خواستار تحصیل در آن هستند. با توجه به اینکه تنها 20 تا 30 درصد از دانشجویان موفق به ورود به سال دوم دندانپزشکی می شوند، تلاش و پشتکار زیادی برای تکمیل مطالعات دندانپزشکی در این کشور لازم است.

آموزش دندانپزشکی در فرانسه تحت نظارت یک سازمان دولتی به نام Ordre National des Chirurgiens-Dentistes قرار دارد. این سازمان با همکاری اتحادیه دندانپزشکان به نام Confédération Nationale des Syndicats Dentaires  یا به اختصار CNSD بر آموزش و کار دندانپزشکان در این کشور نظارت می کنند.

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

مزایای تحصیل پزشکی در فرانسه برای ایرانی ها

دلایل متعددی وجود دارد که دانشجویان بین الملل به دنبال تحصیل پزشکی در فرانسه هستند. یکی از مهمترین این دلایل وجود دانشگاه های برتر فرانسه است که در سراسر جهان شناخته شده هستند. دانشگاه های فرانسه همواره به دلیل ارائه آموزش با کیفیت و منحصر به فرد مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است. در ادامه مزایای تحصیل پزشکی در فرانسه برای ایرانیان ارائه شده است:

 • دانشگاه های برتر پزشکی

هیچ جای شکی نیست که دانشگاه های فرانسه از برترین موسسات آموزش عالی جهان برای تحصیلی پزشکی محسوب می شوند. برخی از دانشگاه های پزشکی فرانسه در رتبه های برتر رنکینگ های جهان قرار دارند. مراکز آموزشی این کشور با ارائه آموزش های جامع دانشجویان را به پزشکان برتر در سطح جهانی تبدیل می کنند.

 • هزینه های پایین تحصیل پزشکی

یکی از مهمترین مزایای تحصیل پزشکی در فرانسه برای ایرانیان هزینه های پایین تحصیل است. اگرچه هزینه زندگی در برخی از شهرهای فرانسه بسیار بالا است، اما دانشجویان با پرداخت هزینه های بسیار پایینی می توانند در این کشور تحصیل کنند. به این نکته توجه داشته باشید که هزینه های تحصیل در فرانسه تا حد زیادی به سبک زندگی شما بستگی دارد.

 • برنامه های تحقیقاتی پزشکی

کشور فرانسه همواره برای بخش تحقیقات اهمیت ویژه ای قائل است. از کشف علت ژن سندروم دوان در سال 1958 تا جداسازی اتوماتیک سلول های قرمز از سلول های بنیادی در سال 2021، فرانسه را در دنیای تحقیقات پزشکی مطرح کرده است. این کشور با بیش از 80 پروژه تحقیقاتی پزشکی موفق به دریافت 15 جایزه نوبل شده است. در طی سالهای اخیر دولت فرانسه سرمایه گذاری های عظیمی را در بخش های تحقیقاتی انجام داده است.

 • سیستم درمان منحصر به فرد

دانشجویان پس از تکمیل دوره های تئوری پزشکی، با حضور در مراکز درمانی فرانسه کار عملی خود را آغاز می کنند. سیستم درمان فرانسه شامل شبکه ای از بیمارستان های دولتی و خصوصی و خدمات بهداشتی می شود.  فعالیت به عنوان دانشجوی پزشکی در چنین سیستم درمانی باعث می شود که علاوه بر یادگیری علوم پزشکی، تجربه کار واقعی را نیز کسب کنند.

 • بورسیه های تحصیلی متعدد پزشکی

اگرچه هزینه های تحصیل پزشکی در فرانسه پایین است، اما دانشجویانی که از برتری تحصیلی نسبت به سایر دیگران برخوردار هستند می توانند برای بورسیه های تحصیلی مختلف این کشور درخواست دهند.

سیستم تحصیل پزشکی در فرانسه

با توجه به جایگاه ویژه کشور فرانسه در تاریخ پزشکی جهان، رشته پزشکی به یکی از پرطرفدارترین برنامه های تحصیلی در فرانسه تبدیل شده است. در این کشور می توانید در کنار تحصیل پزشکی کارهای تحقیقاتی نیز انجام دهید. فرانسه به دلیل داشتن برنامه های پزشکی منسجم و فشرده در جهان شناخته شده است. علاوه بر وجود مراکز آموزشی معتبر، دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از آینده شغلی درخشانی برخوردار هستند. بخش مراقبت های درمانی در فرانسه به شدت با کمبود پزشک مواجه است. تقاضای روزافزون متخصصان این بخش باعث شده که پزشکان به یکی از مشاغل پردرآمد در فرانسه تبدیل شوند.

تحصیل پزشکی در فرانسه به سه دوره DCEM، PCEM و پزشکی عمومی یا دیگر تخصص ها تقسیم می شودتحصیل پزشکی عمومی در فرانسه 8 سال و تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه 11 سال طول می کشد. دوره اول که Premier Cycle d’études Médicales  یا PCEM نام دارد شامل سال اول تحصیل پزشکی می شود. به این نکته توجه داشته باشید که دانشجویان تنها دو فرصت برای شرکت در آزمون سال اول دارند. در صورت قبولی در آزمون تنها می توانند وارد سال دوم پزشکی در دانشگاه های فرانسه شوند. علاوه بر این حداکثر تعداد دانشجویان بین الملل می بایست 8 درصد از تعداد کل دانشجویان را تشکیل دهد.

 صرفنظر از سطح آموزش های پزشکی، تمام دانشجویان می بایست در این آزمون شرکت کنند. برنامه درسی ارائه شده در این دوره برای دانشجویان پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی یکسان است. پس از تکمیل دوره PCEM دانشجویان می بایست در یک آزمون شرکت کنند. توجه داشته باشید که تنها 15 تا 20 درصد از دانشجویان موفق به قبولی در این آزمون می شوند. پذیرفته شدگان در آزمون می توانند وارد دوره بعدی تحصیلی شوند.

دوره دوم تحصیل در فرانسه پزشکی DCEM نام دارد. این دوره چهار سال طول می کشد و دانشجویان با حضور در کلاس های تئوری و تکمیل دوره های کارآموزی در بیمارستان ها می بایست تمام الزامات تحصیلی خود را تکمیل کنند. پس از تکمیل دوره دوم دانشجویان مجددا می بایست در آزمونی شرکت کنند و در صورت پذیرفته شدن وارد دوره سوم تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه می شوند. دوره دوم حدود چهار سال طول می کشد دانشجویان پس از قبولی در آزمون بسته به میزان نمرات و عملکرد تحصیلی می توانند تخصص های مورد علاقه خود را ادامه دهند.

دوره سوم تحصیل پزشکی در فرانسه DES نامیده می شود. در این دوره دانشجویان می توانند دوره عمومی یا تخصص های پزشکی را انتخاب کنند. پس از تکمیل موفقیت آمیز این دوره دانشجویان مدرک پزشکی خود را دریافت می کنند. دانشجویان پس از گذراندن سه دوره پزشکی می توانند برای دو سال دیگر تحصیل خود را ادامه داده برنامه های آموزشی فوق تخصصی شرکت کنند.

دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از این دوره مدرک DESC دریافت خواهند کرد. پس از آن پزشکانی که مایل به ادامه تحصیل هستند می بایست پایان نامه خود را ارائه دهند و سپس در انجمن پزشکی فرانسه Conseil National de l’Ordre des Médecins  یا به اختصار CNOM ثبت نام کرده تا مجوز برای طبابت را دریافت کنند.

شرایط رشته پزشکی در فرانسه

شرایط اخذ پذیرش در رشته پزشکی فرانسه بسته به کشور مبدا و دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب کرده اید، متفاوت است. به طور مثال دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی فرانسه به ویزا نیاز ندارند؛ در حالیکه دانشجویان غیر اروپایی ملزم به دریافت ویزای تحصیلی برای حضور در برنامه های پزشکی دانشگاه های این کشور هستند.

 دانشجویان می بایست پس از اخذ پذیرش از دانشگاه برای ویزای تحصیلی بلند مدت درخواست دهند. علاوه بر این، پس از 30 روز ورود باید در اداره مهاجرت منطقه ثبت نام کرده و برای تکمیل مراحل ویزا برای معاینات پزشکی اقدام کنند. به این نکته توجه داشته باشید که دانشجویان پزشکی برای تحصیل در سال اول تنها به ویزای دانشجویی نیاز دارند. اما برای شروع سال دوم می بایست برای مجوز اقامت نیز درخواست دهند.

در جواب این سوال که آیا شرایط خاصی برای تحصیل پزشکی در فرانسه وجود دارد یا خیر؟ باید گفت که الزامات پذیرش رشته پزشکی توسط دانشگاه های این کشور تعیین می شود. از همین رو شرایط اخذ پذیرش در هر دانشگاه متفاوت است. اما به طور کلی می توان گفت متقاضیان تحصیلی رشته پزشکی در فرانسه ملزم به ارائه مدرک دوره متوسطه و مدرک زبان فرانسه هستند. در ادامه شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه ارائه شده است:

 • دیپلم دبیرستان
 • مدرک زبان فرانسه (DELF/DALF/TCF/TEF)
 • مدرک زبان انگلیسی ( در صورتیکه برنامه به زبان انگلیسی ارائه شود)
 • نمرات بالا در دروس شیمی، ریاضی، زیست، فیزیک و زبان فرانسه
 • نامه انگیزه
 • حداقل 18 سال سن
 • حداقل کسب معدل 18 دبیرستان

آشنایی با رشته پزشکی در فرانسه

زمانی که می خواهید برای تحصیل رشته پزشکی در فرانسه درخواست دهید در گام اول می بایست مطمئن شوید که پول کافی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را دارید. هر چند که هزینه تحصیل رشته پزشکی در فرانسه نسبت به سایر کشورهای اروپایی زیاد نیست، اما یکی از مهم ترین فاکتورها برای رسیدن به نتیجه دلخواه داشتن وضعیت اقتصادی مناسب است. دانشجویان پزشکی بین الملل در فرانسه به طور متوسط 420 یورو ( 512 دلار) در سال پرداخت می کنند. البته دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شوند می توانند تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه را تجربه کنند.

علاوه بر تامین هزینه ها، دانشجویان در مرحله بعد باید برای دریافت مدرک زبان فرانسوی اقدام کنند. داشتن مهارت های زبان برای تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه الزامی است. از آزمون های معتبر زبان فرانسه می توان به DELF و DALF اشاره کرد که از سوی وزارت علوم فرانسه برای ارزیابی مهارت های غیر فرانسوی زبانان طراحی شده است. مدارک این آزمون ها مادام العمر معتبر هستند و در سراسر جهان به رسمیت شناخته می شوند. آزمون های TEF و  TCF از دیگر آزمون های برای ارزیابی سطح دانش زبان فرانسه است که برخلاف آزمون های DELF و  DALF مادام العمر نبوده و تنها برای دو سال اعتبار دارند.

پروسه درخواست برای تحصیل پزشکی در فرانسه پیچیده نیست. در ابتدا متقاضیان باید دانشگاه خود را انتخاب کنند. دانشگاه های زیادی در فرانسه رشته پزشکی را ارائه می دهند، بنابراین برای انتخاب دانشگاه با مشکلی مواجه نخواهید شد. پس از انتخاب دانشگاه با مراجعه به وب سایت رسمی دانشگاه می توانید مدارک مورد نیاز برای درخواست رشته پزشکی برای دانشجویان بین الملل را بررسی کنید.

آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی فرانسه

آیا برای ورود به دانشگاه های پزشکی فرانسه آزمون های خاصی وجود دارد؟ در جواب این سوال باید گفت که هیچ آزمون جامعی برای تحصیل پزشکی در فرانسه وجود ندارد. همانطور که قبلا اشاره کردیم الزامات ورود به رشته پزشکی توسط دانشگاه های فرانسه تعیین می شود؛ بنابراین شرایط پذیرش در دانشگاه های پزشکی این کشور با یکدیگر متفاوت است. هرچند که در برخی از دانشگاه ها، متقاضیان بین الملل ملزم به شرکت در آزمون ورودی هستند، اما در برخی دیگر از دانشگاه های فرانسه، ارائه مدرک دوره متوسطه و داشتن نمرات بالا در دروس تخصصی مورد نیاز است.

البته به این نکته توجه داشته باشید اگرچه ورود به رشته پزشکی در دانشگاه های فرانسه زیاد پیچیده نیست، اما دانشجویان این رشته پس از تکمیل سال اول می بایست در آزمونی شرکت کنند که تنها 10 تا 15 درصد دانشجویان موفق به دریافت نمره قبولی در این آزمون می شوند. در نتیجه توصیه می شود پس از انتخاب دانشگاه به سایت رسمی موسسه مراجعه و از الزامات پذیرش دانشجویان بین الملل در رشته پزشکی مطلع شوید.

دوره LAS در فرانسه

از سال 2020 به منظور سازماندهی و تحول سیستم بهداشت و درمان فرانسه، دولت این کشور تعداد کرسی های دانشگاهی برای تحصیل در رشته های حوزه سلامت از جمله پزشکی را بر اساس نیازهای منطقه ای تعیین می کند. بر این اساس از آغاز سال تحصیلی 2020 دانشگاه سوربن به عنوان یکی از دانشگاه های برتر پزشکی فرانسه برنامه PACES خود را به طور کامل برداشت و با توجه به اصلاحات جدید برای افزایش تعداد متخصصان در بخش بهداشت و درمان، تنوع بخشیدن برای جذب دانشجویان و پاسخگویی به نیازهای بخش بهداشت در منطقه دو روش برای تحصیل پزشکی در دانشگاه ارائه داد:

 • اولین و رایج ترین روش PASS نام دارد که برای دانش آموزانی که مدرک baccalauréat ( دیپلم دوره متوسطه فرانسه) یا معادل آن را دریافت کرده و Parcours Spécifique Santé را انتخاب کرده اند در دسترس است.
 • دومین روش برای دانش آموزانی است که در یک دوره LAS (Licence avec option Acès Santé) شرکت می کنند و پس از قبولی در آزمون سال اول پزشکی می توانند تحصیلات خود را از سال دوم پزشکی شروع کنند.

دوره های تحصیل پزشکی در فرانسه

در میان صد دانشگاه و کالج پزشکی برتر جهان، موسسات آموزش عالی فرانسه سهم قابل توجهی دارند. فرانسه به دلیل داشتن دانشگاه ها پزشکی عالی هر ساله دانشجویان زیادی را جذب خود می کند. از همین رو فرانسه مدت طولانی است که به عنوان یکی از پیشروهای علم پزشکی در جهان شناخته می شود. تحصیلات پزشکی در فرانسه طولانی و فشرده است. تقریبا 8 سال زمان می برد که یک دانشجوی به یک پزشک عمومی و 11 سال طول می کشد که به یک متخصص و جراح تبدیل شود.

تحصیل پزشکی در فرانسه به 3 دوره PCEM، DCEM و پزشکی عمومی یا دیگر تخصص ها تقسیم می شود. تحصیل پزشکی در فرانسه با اخذ مدرک دکترا تکمیل می شود:

 • دوره اول (PCEM): دوره اول شامل دو سال تحصیل مقدماتی می شود که برای برای تمام دانشجویان پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و فیزیوتراپی یکسان است. به منظور تکمیل این دوره دانشجویان در پایان سال اول باید در یک آزمون رقابتی شرکت کنند.
 • دوره دوم (DCEM): دوره دوم شامل چهار سال آموزش می شود که دانشجویان در طول این دوره باید در امتحانات دروس تئوری نمره قبولی را دریافت کنند. علاوه بر این دانشجویان می بایست در دوره های کارآموزی در بیمارستان ها، سمینارها و کنفرانس ها شرکت کنند. در پایان دوره بر اساس نمره های دریافتی و موفقیت های تحصیلی دانشجویان می توانند تخصص مورد علاقه خود را انتخاب کنند.
 • دوره سوم (DES): دوره سوم تحصیل پزشکی در فرانسه شامل دو برنامه تحصیلی می شود. دانشجویان می توانند پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها را انتخاب کنند که هر دو آنها منجر به دریافت مدرک مطالعات تخصصی پزشکی DES می شود.

دانشجویان پزشکی همچنین می توانند در برخی از تخصص ها برای دوره DESC ( مطالعات تکمیلی تخصص های پزشکی) درخواست دهند. این دوره ها دو ساله هستند و در پایان آن پزشکان می بایست با ارائه یک پایان نامه برای اخذ مدرک دکترای پزشکی اقدام کنند.

دوره های PASS و L.AS تحصیل پزشکی در فرانسه

از سال تحصیلی 2021-2020 دانشگاه سوربن به منظور دسترسی بیشتر به مطالعات پزشکی در این دانشگاه دو روش PASS و L.AS را راه اندازی کرد. دوره PASS برای دانش آموزانی است که دوره متوسطه را تکمیل و مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند. به این نکته توجه داشته باشید که متقاضیانی که مدرک دیپلم خود را در خارج از فرانسه دریافت کرده اند می بایست مدرک خود را معادل سازی کنند. دانش آموزانی که این روش را برای تحصیل پزشکی در دانشگاه سوربن انتخاب کرده اند مستقیما وارد سال اول تحصیلی می شوند.

دوره L.AS به متقاضیان این امکان را می دهد که از سال دوم وارد برنامه های پزشکی در دانشگاه سوربن شوند. دانش آموزان با دریافت گواهی L.AS2 از دو برنامه L.AS2 و  L.AS3 واجد شرایط این برنامه هستند. دوره L.AS معدل 10 ECTS یا به عبارتی حدود 100 ساعت آموزش از راه دور می شود. در طول دوره L.AS دانشجویان با مفاهیمی همچون آناتومی، بیوشیمی، زیست شناسی، بافت شناسی و جنین شناسی، بیوفیزیک، فارماکولوژی، فیزیولوژی و غیره آشنا می شوند.

دوره DCEM تحصیل پزشکی در فرانسه

همانطور که قبلا اشاره کردیم تحصیل پزشکی در فرانسه به سه دوره تقسیم می شود. این دوره ها به ترتیب PCEM، DCEM و DES نام دارد. دوره DCEM یا Deuxième Cycle des Etudes Médicales دومین دوره تحصیل پزشکی در فرانسه است که تنها دانشجویانی که در آزمون دوره PCEM پذیرفته می شوند، امکان شرکت در این دوره را دارند. این دوره چهار سال طول می کشد و شامل آموزش های نظری و دوره های کارآموزی در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و شرکت در سمینارها و کنفرانس ها می شود. تنها دانشجویانی که موفق به دریافت نمرات قبولی در آزمون های دروس تئوری می شوند، واجد شرایط ورود به دوره سوم هستند. ورود به دوره سوم و انتخاب تخصص بر اساس رتبه دانشجویان تعیین می شود. از همین رو دانشجویانی که رتبه های بالاتر را کسب کرده اند امکان دسترسی به تخصص های بیشتری را دارند.

تخصص های پزشکی در فرانسه

دانشجویان پزشکی در فرانسه پس از تکمیل دوره دوم آموزش خود می توانند پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها را انتخاب کنند که هر دو آنها منجر به دریافت مدرک مطالعات تخصصی پزشکی DES می شود. در پایان سال چهارم دانشجویان با شرکت در آزمون های رتبه بندی کشوری و آزمون های رتبه بندی ملی که به نام ECN (Epreuves Classantes Nationale) شناخته می شوند می توانند برای تخصص های پزشکی درخواست دهند. پس از قبولی در آزمون ها، دانشجویان می توانند برای یکی از 11 تخصص زیر که با یکسری دوره های کارآموزی 6 ماهه همراه است درخواست دهند.

1- بیهوشی و احیا (Anesthesiology and reanimation)

2- مدیکال بیولوژی (Medical biology)

3- بیماری های زنان (Medical gynecology)

4- زنان و زایمان (Gynecology and obstetrics)

5- پزشکی عمومی (General practice)

6- طب کار (Occupational medicine)

7- پزشک اطفال (Pediatrics)

8- روانپزشک (Psychiatry)

9- پزشک اجتماعی و بهداشت عمومی (Public health and social medicine)

10- جراحی

 • جراحی عمومی (General surgery)
 • جراحی مغز و اعصاب (Neurosurgery)
 • چشم پزشکی (Ophthalmology)
 • گوش و حلق و بینی و جراحی فک و صورت ( Otolaryngology and cervicofacial surgery)
 • دهان پزشکی (Stomatology)

11- تخصص های پزشکی

 • آناتومی و پاتولوژی سلولی (Anatomy and cell pathology)
 • بیماری های قلبی و عروقی (Cardiology and vascular disease)
 • درماتولوژی و نیرولوژی غدد، دیابت و بیماری های متابولیک
 • گوارش و کبد (Gastroenterology and hepatology)
 • ژنتیک پزشکی (Medical genetics)
 • هاماتولوژی (Hematology)
 • پزشک داخلی (Internal medicine)
 • پزشک هسته ای (Nuclear medicine)
 • طب فیزیکی و توانبخشی (Physical medicine and rehabilitation)
 • نفرولوژی (Nephrology)
 • عصب شناسی (Neurology)
 • پنولوموژی (Pneumology)
 • روماتولوژی (Rheumatology)
 • انکولوژی (Oncology)
 • رادیولوژیست و تصویربرداری پزشکی (Radiodiagnostics and medical imaging)

 دانشجویان در طول دوره رزیدنتی تحت نظارت یک ارشد در بیمارستان مشغول به کار می شوند. با این حال در این مدت پزشک محسوب نمی شوند و نمی توانند دارو تجویز کنند. دانشجویان در این دوره حقوق ماهانه بین 1300 تا 2000 یورو دریافت می کنند. دوره رزیدنتی آموزش های اولیه در تخصص انتخابی دانشجویان را ارائه می دهد. طول دوره برای پزشکی عمومی 3 سال و برای تخصص ها 4 تا 5 سال است.

قبل از دریافت مدرک  DES(diplôme d’études spécialisées) دانشجویان می بایست تمام دوره های کارآموزی 6 ماهه حوزه تخصص، آموزش های آکادمی و عملی را گذرانده و پایان نامه خود را تهیه کرده باشند. پس از اتمام دوره تحصیلی و دفاع از پایان نامه، دانشجویان موفق به دریافت مدرک دکتری پزشکی (diplôme d’État de Docteur en medicine) می شوند. در ادامه مدت زمان تخصص های پزشکی در فرانسه ارائه شده است:

 • تخصص های پزشکی 4 ساله: بیماری های قلبی عروقی، پوست و ونورولوژی، غدد- دیابت – بیماری های متابولیک، کبد و گوارش، ژنتیک پزشکی، پزشکی هسته ای، طب فیزیکی و توانبخشی، مغز و اعصاب، نورفولوژی، روماتولوژی، پنولوموژی
 • تخصص های پزشکی 5 ساله: آناتومی و سیتولوژی، داخلی، انکولوژی، رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی، جراحی عمومی، جراحی مغز و اعصاب، چشم پزشکی، جراحی گوش و حلق و بینی

افرادی که تحصیل پزشکی در فرانسه را انتخاب می کنند، می توانند در برخی از تخصص ها برای دوره های دو ساله  DESC ( مطالعات تکمیلی تخصص های پزشکی) درخواست دهند. در ادامه برنامه های دوره DESC در فرانسه ارائه شده است:

اعتیاد – آلرژی و ایمونولوژی بالینی – آندرولوژی

 • تحقیقات سرطان – آسیب شناسی پوست – پاتولوژی جنین
 • هموبیولوژی، تزریق خون – درمان پالیاتیو – باروری
 • پزشکی قانونی و کارشناس پزشکی و ورزش

پزشکی- اورژانس- عروق

 • اطفال – نوروپاتولوژی – تغذیه – ارتوپدی دندانی – فک و صورت – بیماریهای عفونی و آزمایشگاهی – فارماکولوژی بالینی- روانپزشکی کودک و نوجوان

برخی از تخصص های DECS سه ساله هستند که در ادامه اسامی آنها را مشاهده می کنید:

 • تخصص های جراحی: جراحی اطفال – جراحی فک و صورت – جراحی صورت و گردن – جراحی ارتوپدی و تروماتولوژی – جراحی ترمیمی و زیبایی پلاستیک – بیماری های قفسه سینه و قلب و عروق – ارولوژی – جراحی عروق – دستگاه گوارش
 • طب سالمندان
 • Réanimation médicale

مدت زمان تحصیل رشته پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه یک فرصت شگفت انگیز برای افرادی است که می خواهند یکی از بزرگان دنیای پزشکی در آینده باشند. از همین رو دانشجویان بین الملل زیادی خواستار تحصیل رشته پزشکی در این کشور هستند. حدود 8 درصد ( 18000 نفر) از جمعیت دانشجویی فرانسه در رشته پزشکی را متقاضیان بین الملل تشکیل می دهند. دانشجویان پزشکی در این کشور باید 9 سال تلاش کنند تا مدرک پزشک عمومی را دریافت کنند. دانشجویانی که به دنبال ادامه تحصیل در دوره های تخصصی مانند پزشک اطفال یا جراحی هستند، می بایست 10 تا 12 سال مطالعه تمام وقت داشته باشند.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

هر چند که در بسیاری از کشورها، دانشجویان پزشکی مستلزم پرداخت شهریه های سنگین هستند، اما در فرانسه اینگونه نیست. در فرانسه دانشجویان بین الملل هزینه های بسیار کمی را برای تحصیل در دانشگاه پرداخت می کنند. به طور متوسط هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه بین 10.000یورو تا 25.000 یورو در سال است. هزینه های اضافی بسته به دانشگاهی که متقاضیان برای تحصیل انتخاب می کنند متفاوت است؛ اما به طور کلی این هزینه ها مقرون به صرفه هستند.

البته به این نکته توجه کنید که علاوه بر هزینه تحصیل در فرانسه هزینه های دیگری وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید. زمانی که پس از اخذ پذیرش از دانشگاه می خواهید برای ویزای تحصیلی درخواست دهید، می بایست ثابت کنید که به منابع مالی کافی برای تحصیل در این کشور دسترسی دارید. حداقل مبلغ مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی 615 یورو ( 750 دلار) در ماه است.

در کنار هزینه های تحصیل و هزینه های مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه به هزینه های زندگی در این کشور را نیز باید توجه کنید. باید بدانید که برخی از شهرهای فرانسه مانند پاریس از گران ترین شهرهای جهان برای تحصیل هستند. البته امکان تحصیل رایگان در فرانسه پزشکی با دریافت بورسیه های تحصیلی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

در خصوص هزینه های تحصیل دندانپزشکی در فرانسه باید گفت که هزینه ها بسته به دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می کنید متفاوت است. به طور متوسط هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های فرانسه بین 7.000یورو تا 15.000 یورو در سال متغیر است. شما می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی دانشگاه از هزینه های تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی در دانشگاه انتخابی مطمئن شوید.

هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه

اینکه به چقدر پول برای زندگی دانشجویی در فرانسه نیاز دارید، به سبک زندگی شما و منطقه ای که در آن زندگی می کنید بستگی دارد. مطمئنا زندگی و تحصیل در پاریس به بودجه ای بسیار بیشتر از زندگی در مناطقی همچون شرانت یا اوورنی نیاز دارد. اما به طور کلی باید گفت هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه نسبتا بالا است اما برنامه ریزی دقیق می تواند به شما کمک کند که هزینه های خود را مدیریت کنید. هزینه زندگی  دانشجویی در فرانسه شامل اجاره، غذا، مراقبت های بهداشتی، حمل و نقل، آب و برق، هزینه های آموزش، تفریح و دیگر هزینه های متفرقه می شود. در ادامه هزینه های زندگی دانشجویی در برخی از شهرهای فرانسه ارائه شده است:

 • پاریس: بین 1200 تا 1800 یورو در ماه ( این هزینه شامل محل اقامت در خوابگاه ها یا پانسیون های دانشجویی می شود)
 • نیس: بین 900 تا 1400 یورو در ماه
 • شهرهای لیون، نانت، بوردو و تولووز: بین 800 تا 1000 یورو در ماه
 • برای دیگر شهرهای فرانسه: کمتر از 650 یورو

در خصوص هزینه های اقامتگاه ها و خوابگاه های دانشجویی در فرانسه باید گفت هزینه ها بالاتر از میانگین بین الملل و در حدود 200 تا 300 یورو در ماه است. به طور کلی گزینه های اصلی محل اقامت برای دانشجویان بین الملل در فرانسه شامل موارد زیر می شود:

 • سالن های اقامت دانشجویی: به طور متوسط 200 یورو در ماه

البته هزینه سالن های دانشجویی در شهر پاریس حدود 400 یورو در ماه است. حدود 13 درصد از دانشجویان این سالن ها را برای اقامت انتخاب می کنند. با توجه به اینکه سالن های دانشجویی یکی از محبوب ترین محل های اقامت برای دانشجویان بین الملل محسوب می شود، به سرعت ظرفیت این مراکز تکمیل می شود.

 • اجاره آپارتمان مشترک : بین 400 تا 700 یورو در ماه

هزینه اجاره آپارتمان درشهر پاریس 800 یورو در ماه است؛ اگرچه در شهرهای کوچکتر فرانسه می توان تا 300 یورو نیز برای یک آپارتمان اجاره ای پرداخت کرد.

 • دانشجویانی که به همراه همسر و فرزندان خود قصد مهاجرت به فرانسه را دارند ماهانه بین 700 تا 1000 یورو می بایست برای اجاره خانه پرداخت کنند. البته آپارتمان هایی که در مرکز شهر قرار دارند از اجاره بهای بیشتری برخوردار هستند. علاوه بر این هزینه های آب، برق، گاز و اینترنت حدود 200 یورو در ماه است.
 • خانواده های میزبان: دانشجویان بین الملل می توانند در کنار خانواده های فرانسوی زندگی کنند. زندگی کردن در یک خانه فرانسوی علاوه بر اینکه هزینه بسیار کمتری دارد می تواند به افزایش مهارت های زبان فرانسوی دانشجویان بسیار کمک کند. دانشجویان می توانند فقط با پرداخت 200 یورو از یک محل اقامت خوب برخوردار باشند. البته هزینه این محل اقامت در پاریس حدود 800 یورو در ماه است.

در خصوص هزینه های غذا باید گفت که هر چند که غذاهای فرانسوی خوشمزه است اما کمی گران است. شاید به دلیل باشد که فرانسوی ها ارزشزیادی برای وعده های غذایی خود قائل هستند. البته هزینه های غذا در تمام شهرهای فرانسه زیاد نیست. دانشجویان می توانند انتظار داشته باشند که ماهانه به طور متوسط بین 250 تا 300 یورو برای خرید مواد غذایی هزینه کنند.

متوسط هزینه یک وعده غذای ساده در یک رستوران معمولی در فرانسه بین 10 تا 15 یورو است. البته منوهای غذا در رستوران های شیک بسیار گران تر است. گزینه مقرون به صرفه تر نیز برای یک وعده غذایی خوشمزه در فرانسه وجود دارد. دانشجویان می توانند از رستوران های کوچک سیار بین 5 تا 8 یورو برای یک وعده غذایی هزینه کنند. برخی از افراد وعده های غذایی فروشگاهی را انتخاب می کنند.  ارزان ترین فروشگاه های فرانسه Leclerc و Géant Casino هستند که دانشجویان می توانند وعده های غذایی ارزان قیمت خریداری کنند. Courtepaille، Buffalo Grill، یا رستوران های ارزان قیمت Michi در پاریس نیز گزینه های مناسبی برای خرید غذا هستند.

هزینه های حمل و نقل برای اتوبوس، مترو یا تراموا در فرانسه معمولا بین 30 تا 75 یورو در ماه است. هزینه تاکسی در فرانسه ارزان و حدود 1.50 یورو برای هر کیلومتر مربع است. به طور مثال هزینه یک مسافت کوتاه حدود 7 تا 10 یورو است. علاوه بر این دانشجویان می توانند از طریق برنامه Vélib دوچرخه کرایه کنند. بوردو بالاترین آمار را در استفاده از دوچرخه دارد. دانشجویان می توانند برای سفرهای بین شهری از قطارهای TGV استفاده کنند که هزینه آن 30 یورو  برای هر سفر است.

سایر هزینه های تحصیل پزشکی در فرانسه

علاوه بر هزینه های اصلی همچون شهریه، محل اقامت، غذا و حمل و نقل هزینه های دیگری نیز وجود دارد که دانشجویان می بایست آنها را در نطر بگیرند. این هزینه ها شامل بیمه درمان، کتاب و سایر وسایل آموزشی و هزینه های سفر می شود.

هزینه بیمه درمانی در فرانسه بسته به نوع پوشش بین 20 تا 50 یورو در ماه است. البته بیمه های خاصی برای دانشجویان بین الملل در فرانسه ارائه می شود. برای کتاب و سایر وسایل آموزشی دانشجویان به طور متوسط 50 یورو در ماه باید هزینه کنند. در خصوص سفر اشخاص می توانند با خرید کارت های بین المللی از تخفیف های سفر برخوردار شوند.

بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه

فرانسه نه تنها میزبان آثار تاریخی شگفت انگیز همچون برج ایفل و موزه لوور است، بلکه مهاجرت تحصیلی به فرانسه می‌تواند برای تحصیل پزشکی نیز می‌تواند یکی از بهترین انتخاب های شما باشد. از قرن سیزدهم دانشگاه هایی در فرانسه تاسیس شده که به عنوان برجسته ترین موسسات پزشکی جهان شناخته می شوند. در ادامه بهترین دانشگاه های فرانسه برای تحصیل پزشکی ارائه شده است:

 • دانشگاه سوربن- Sorbonne Universite

دانشگاه سوربن که در سال 1257 با عنوان کالج سوربن تاسیس شد به عنوان برترین دانشگاه پزشکی در فرانسه شناخته می شود. این دانشگاه از ادغام دانشگاه پاریس- سوربن و دانشگاه ماری کوری و چند موسسه کوچکتر در سال 2018 ایجاد شده است. یکی از سه دپارتمان دانشگاه سوربن به مطالعات پزشکی اختصاص دارد که میزبان برخی از برندگان جایزه نوبل و پزشکان مطرح دنیا بوده است.

این مرکز در زمینه پزشکی، بیولوژی، بیوشیمی، بیولوژی مولکولی و ژنتیک، علوم اعصاب، سرطان شناسی، فارماکولوژی و سم شناسی، روانپزشکی، جراحی و بیماری های قلب و عروقی در سراسر جهان شناخته شده است. دانشگاه سوربن همچنین به خاطر تحقیقات بالینی خود که حدود 1 درصد از مقالات پزشکی در مجلات معتبر جهانی را به خود اختصاص داده است، مشهور است. دانشجویان پزشکی سوربن در دو بیمارستان آموزشی این دانشگاه، یعنی بیمارستان Pitié-Salpêtrière و Hôpital Saint-Antoine آموزش می بینند.

 • دانشگاه پاریس – Université de Paris

دانشگاه پاریس یک موسسه آموزش عالی دولتی در فرانسه است که از ادغام دو دانشگاه دکارت پاریس و دانشگاه دیدرو در سال 2019 ایجاد شده است. این دانشگاه زیر نظر USPC (ComUE) که از 14 موسسه برتر فرانسه تشکیل شده است، فعالیت می کند. یکی از برجسته ترین بخش های دانشگاه پاریس،دانشکده پزشکی است که زیر نظر دانشکده بهداشت این موسسه است. همانند اکثر دانشگاه های پزشکی، دانشجویان این مرکز آموزشی نیز برای دریافت مدرک خود می بایست سه دوره تحصیل پزشکی را تکمیل کنند. این دانشکده از چندین بیمارستان آموزشی برخوردار است که یکی از آنها بیمارستان Lariboisière است که در قرن نوزدهم برای بیماران پانادمی وبا تاسیس شد.

 • دانشگاه پاریس سود – Université Paris-Sud

دانشگاه پاریس سود یک مرکز تحقیقاتی است که از پنج پردیس دانشگاهی تشکیل شده است. این موسسه در سال 1971 تاسیس شد و در سال 2020 به نام دانشگاه پاریس- ساکلی (University of Paris-Saclay) تغییر نام داد. دانشگاه پاریس سود به دلیل ارائه برنامه های علمی تحت عنوان  MMOP که شامل رشته های پزشکی، مامایی، دندانپزشکی و داروسازی می شود، مشهور است. در دانشگاه پاریس دانشجویان پس از تکمیل سه دوره آموزشی، گذراندن کارآموزی و دفاع از پایان نامه می توانند مدرک پزشکی خود را دریافت کنند.

 • دانشگاه اکس مارسی – Aix-Marseille University

دانشگاه اکس مارسی یک دانشگاه دولتی معتبر در فرانسه است که در سال 1409 تاسیس شده است. این دانشگاه از سه موسسه ( دانشگاه پرووانس، دانشگاه مدیترانه و دانشگاه پل سزان) تشکیل شده است. دانشگاه اکس مارسی با بیش از 80000 دانشجو بزرگترین موسسه فرانسوی زبان در جهان است. دانشکده پزشکی قبلی این دانشگاه در حال حاضر بخش از دانشکده علوم پزشکی و پیراپزشکی اکس مارسی است.

دانشکده پزشکی اکس مارسی به عنوان یکی از برترین مراکز آموزشی فرانسه در سال 1930 تاسیس و در سال 1958 به بخش تیمون (Timone) انتقال یافت. بخش های علوم اعصاب، مرکز تصویربرداری پزشکی و بیمارستان دانشگاه مدیترانه از جمله مراکز آموزشی در این دانشگاه هستند.

 • دانشگاه لیون (Universite de Lyon)

دانشگاه لیون از 12 پردیس و 25 موسسه تشکیل شده است. پردیس های این دانشگاه در سراسر شهر لیون و سنت آتین پخش شده است. دانشکده پزشکی لیون در دانشگاه کلود برنارد لیون 1 واقع شده است و دارای بیش از 45000 دانشجو است. این پردیس به نام فیزیولوژیست معروف فرانسوی کلود برنارد در سال 1971 با ادغام دو دانشکده ایجاد شد. دانشجویان دوره سوم می توانند در مراکز Hospices Civils de Lyon  یا  the Université Hospital of Lyon کار کنند.

بیمارستان لیون به عنوان دومین بیمارستان آموزشی قدیمی در سال 1802 تاسیس شده است. این بیمارستان دارای 13 مرکز در لیون و جنوب فرانسه است.

 • بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه

  بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه

 • دانشگاه لورن (Universite de Lorraine)

دانشگاه لورن که به عنوان UL نیز شناخته می شود یک دانشگاه دولتی در شمال شرقی فرانسه است. این دانشگاه از ادغام دو دانشگاه پل ورلن- متز و دانشگاه نانسی ایجاد شده است. ریشه های دانشگاه لورن به سال 1572 باز می گردد. دانشگاه لورن از دانشکده های پزشکی، علوم بیولوژی، علوم کامپیوتر و مدیریت تشکیل شده است.

پس از موفقیت در دوره سوم دانشجویان می توانند برای یکی از تخصص ها که بین 3 تا 5 سال طول می کشد، درخواست دهند. همانند اکثر دانشکده های پزشکی فرانسه، این دانشگاه نیز بر بخش تحقیقات پزشکی تمرکز ویژه ای دارد.

 • دانشگاه های لانگدوک- روسیلوم – دانشگاه مونپلیه (Languedoc-Roussillon Universites – University of Montpellier)

دانشگاه های لانگدوگ- روسیلوم یکی دیگر از انجمن های دانشگاهی در فرانسه است که از مجموعه ای از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور تشکیل شده است. این انجمن در سال 2014 ایجاد شد و دانشگاه مونپلیه به عنوان یک یکی از اعضای برجسته آن شناخته می شود. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های فرانسه است که در سال 1289 تاسیس شده است.

دانشکده پزشکی مونپلیه به عنوان یکی از مشهورترین دانشکده های پزشکی جهان در بخش های بیولوژی، بیوشیمی، قلب، ایمونولوژی، بیولوژی مولکولی، اعصاب، انکولوژی، فارماکولوژی،بهداشت عمومی و جراحی تخصص دارد.

 • دانشگاه بوردو – University of Bordeaux

انجمن دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی d’Aquitaine در جنوب غربی فرانسه قرار دارد. این انجمن از هفت عضو تشکیل شده که یکی از آنها دانشگاه بوردو است. این دانشگاه در سال 1441 تاسیس شده و به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های پزشکی فرانسه شناخته می شود. دانشگاه بوردو مدارک تخصصی پزشکی در بخش های مختلف برای دانشجویان فرانسوی و بین الملل ارائه می کند. دانشجویان این دانشگاه در یکی از بیمارستان های برتر فرانسه که دارای بیش از 3000 تخت است آموزش می بینند.

 • دانشگاه لیل – University of Lille 2 Henri Warembourg

دانشگاه لیل با بیش از 70.000 دانشجو یکی از بزرگترین مراکز آموزش عالی فرانسه به شمار می رود. لیل در شمال فرانسه قرار دارد و به عنوان دانشگاه پیشرو در این کشور شناخته می شود. دانشگاه لیل از بازماندگان دانشگاه  Douai است که در سال 1559 تاسیس شده بود. دانشکده پزشکی این دانشگاه در منطقه غونشن لیل (Ronchin) واقع شده است. دانشکده پزشکی لیل با بیش از 12000 دانشجو یکی از بزرگترین مراکز آموزش پزشک در فرانسه شناخته می شود. دانشکده پزشکی لیل دارای امکاناتی پیشرفته از جمله آزمایشگاه آناتومی، مرکز شبیه سازی پزشکی و شبیه سازی جراحی است.

 • دانشگاه پاریس- است (Universite Paris-Est)

دانشگاه پاریس است در سال 2015 و پس از ادغام 7 موسسه آموزشی ( شامل Université Paris-Est Créteil) تاسیس شد. این دانشگاه که قبلا با نام ول دو مرن (Val de Marne University) شناخته می شد. یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه است. دانشجویان این دانشگاه دوران کارآموزی خود را در بیمارستان های Albert Chenevier و Henri Mondor می گذرانند.

دانشگاه های برتر دندانپزشکی در فرانسه

اصلاحات ایجاد شده در سیستم آموزشی فرانسه در دهه های اخیر، تحصیل در این کشور را برای دانشجویان بین الملل بیش از هر زمان دیگری در دسترس کرده است. هزینه های تحصیل مقرون به صرفه، ارائه آموزش رقابتی و مدرک تحصیلی معتبر دانشجویان زیادی را مشتاق تحصیل دندانپزشکی در فرانسه کرده است. هیچ جای شک نیست که دانشگاه های دندانپزشکی فرانسه از بهترین دانشکده های دندانپزشکی در جهان هستند. در ادامه برترین دانشگاه ها برای تحصیل دندانپزشکی در فرانسه ارائه شده است:

 • دانشگاه نانت- University of Nantes

دانشگاه نانت 105 برنامه تحصیلی در طیف وسیعی از رشته ها ارائه می کند. رشته های دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی و تکنولوژی پزشکی (ارتوپتیک، آسیب شناسی گفتار، و مامایی) در سه دانشکده پزشکی و تکنولوژی پزشکی، دندانپزشکی و علوم بیولوژی و دارویی دانشگاه نانت ارائه می شود.

 • دانشگاه کلود برنارد لیون – University Claude Bernard Lyon

دانشگاه کلود برنارد لیون دارای دانشکده بهداشت و درمان است که برنامه های درجه یک علمی و پزشکی را ارائه می دهد. مدرک دکترای جراحی دندانپزشکی در این دانشگاه به عنوان یکی از معتبرترین مدارک دندانپزشکی در فرانسه شناخته می شود.

 • دانشگاه پاریس- Université de Paris

تحصیل در دانشگاه پاریس به طور کامل قدرت ذهنی، نوآوری آموزشی و پژوهش را با یکدیگر در هم می آمیزد. دانشکده بهداشت دانشگاه پاریس با ارائه واحد دندانپزشکی و تحقیقات دندانپزشکی نقش مهمی در آینده این رشته در فرانسه دارد.

 • دانشگاه اکس مارسی- Aix-Marseille University

دانشکده دندانپزشکی اکس مارسی ارائه آموزش با کیفیت آکادمی، مهارت های عملی و آموزش بالینی برای دانشجویان این رشته را تضمین می کند. علاوه بر این در برنامه های درسی رشته های دندان شناسی نیز ارائه می شود. مدارک تحصیلی متعددی در رشته دندانپزشکی در دانشگاه مارسی ارائه می شود.

 • دانشگاه استراسبورگ – University of Strasbourg

دانشگاه استراسبورگ دارای تعداد زیادی دانشجوی غیر اتحادیه اروپا است که اکثر آنها از کشورهای آسیایی و آفریقایی هستند. دانشکده پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه متعهد به ارائه آموزش خلاق، تحقیقات جامع و خدمات بهداشت دهان و دندان است. علاوه بر این، دانشجویان با یادگیری تکنولوژی های بروز دندانپزشکی برای ورود به بازار کار آماده می شوند.

 • دانشگاه بوردو- University of Bordeaux

دانشگاه بوردو دارای دانشکده علوم پزشکی، دانشکده علوم دارویی، دانشکده دندانپزشکی، بالنولوژی، و دانشکده زیست شناسی است. یکی از رسالتهای اصلی دانشگاه بوردو تحقیق وسیع در زمینه های علوم بهداشت از جمله علوم بنیادی، علوم کاربردی برای داروها و محصولات بهداشتی، بیولوژی بالینی، علوم بیولوژی بهداشت عمومی، علوم پزشکی و علوم دندانپزشکی است.

 • دانشگاه لیل- University of Lille

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه لیل یکی از مراکز مراقبت های اولیه دندانپزشکی در شهر لیل است که در سال 70.000 بیمار و 83.000 معالجه و درمان دارد. با ارائه درمان های دندانپزشکی برای همه بیماران و آموزش های بالینی برای انترن ها و دستیاران در دانشکده جراحی دندان، دپارتمان ادنتولوژی Caumartin به یک مکان ایده آل برای کسب تجربه در چندین رشته دندانپزشکی تبدیل شده است. طیف وسیعی از خدمات بهداشتی از جمله مراقبت های پیشگیری، جراحی دهان، پروتز و ارتودنسی در این مرکز ارائه می شود و برای تمام جمعیت تحت بیمه درمان فرانسه در دسترس است.

 • دانشگاه مونپلیه – University of Montpellier

دانشگاه مونپلیه که به عنوان یکی از خلاق ترین موسسات آموزش عالی در جهان شناخته می شود. دانشکده ادنتولوژی این دانشگاه به عنوان یک موسسه پیشرو برای آموزش دندانپزشکان در فرانسه مشهور است. رشته دندانپزشکی تحت نظارت دانشکده ادنتولوژی دانشگاه مونپلیه ارائه می شود. علاوه بر  این دانشگاه مونپلیه یکی از اعضای 16 UFR فرانسه است که آموزش جراحی دهان را برگزار می کند.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در فرانسه

یکی از الزامات اصلی تحصیل پزشکی در فرانسه، تسلط به زبان فرانسوی است. متقاضیان بین الملل با شرکت در برخی از آزمون های معتبر زبان فرانسه می توانند مهارتهای زبان خود را اثبات کنند. یکی از آزمون های مورد تایید دانشگاه های پزشکی فرانسه آزمون DELF است که به عنوان آزمون متوسطه زبان فرانسه ارائه می شود. این آزمون  سطوح مقدماتی (A1) تا سطوح متوسطه (B2) را شامل می شود. آزمون DELF دارای چهار آزمون DELF A1،  DELF A، DELF B1 و DELF B2 است.

از دیگر آزمون های زبان مورد تایید موسسات آموزش عالی فرانسه، DALF است که توسط وزارت علوم فرانسه برای ارزیابی مهارتهای زبان متقاضیان تحصیل در این کشور طراحی شده است. این آزمون برای سطح C1 و سطح C2 زبان فرانسه ارائه می شود. این آزمون ها در مراکز مشخصی برگزار می شود. افرادی که موفق به دریافت نمره قبولی در آزمون های DELF و DALF شوند مدارک زبان مادام العمر دریافت می کنند.

آزمون های TCF و TFE نیز برای تعیین سطح مهارت های زبان فرانسه برای دانشجویان بین الملل در دسترس است. با توجه به اینکه آزمونهای TCF و TFE به ترتیب یک و دو سال اعتبار دارند متقاضیان می بایست در زمان مناسب برای شرکت در این آزمون ها درخواست دهند.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در فرانسه

در جواب این سوال که آیا محدودیت و شرایط سنی مشخصی برای تحصیل پزشکی در فرانسه وجود دارد یا خیر؟ باید گفت به طور قطع نه. افراد در هر سنی آزادانه می توانند برای دوره تحصیلی مورد علاقه شان در فرانسه درخواست دهند. البته به این نکته توجه کنید که هر چند شرایط سنی خاصی برای تحصیل پزشکی در این کشور وجود ندارد و افراد در صورت داشتن پاسپورت معتبر و ویزای تحصیلی می توانند در فرانسه مشغول به تحصیل شوند، اما با در نظر گرفتن این موضوع که تحصیل در رشته پزشکی پرتقاضا کاملا رقابتی است، طبیعتا افرادی که شرایط سنی بهتری دارند از شانس بیشتری برای اخذ پذیرش در موسسات آموزش عالی فرانسه برخوردار هستند.

بورسیه های تحصیلی رشته پزشکی در فرانسه

مطمئنا یکی از مهمترین چالش های تحصیل پزشکی در فرانسه هزینه های تحصیل در این رشته است. بسیاری از متقاضیان با استعداد پس از بررسی هزینه های تحصیل در این کشور از تصمیم خود برای مطالعه رشته پزشکی در این کشور صرفنظر می کنند. اما آیا واقعا راهی برای تحصیل رایگان در رشته پزشکی فرانسه وجود دارد؟ دانشجویان بین الملل با دریافت بورسیه تحصیلی می توانند بدون پرداخت هزینه ای در این کشور تحصیل کنند.

بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان در فرانسه توسط برخی از دانشگاه ها، وزارت امور خارج فرانسه و برخی از بنیادهای بین المللی ارائه می شود. برخی از دانشگاه های فرانسه سالانه تا 10000 یورو در اختیار دانشجویان پزشکی قرار می دهند که از برتری علمی نسبت به سایر هم دوره های خود برخوردار هستند و حداکثر 30 سال سن دارند.

بیشتر کمک های مالی به دانشجویان کمتر از 28 سال تعلق می گیرد. مبلغ این بورسیه های تحصیلی بر اساس وضعیت تحصیلی، اجتماعی و اقتصادی دانشجویان متغیر و بین 1600 تا 4600 یورو در سال است. علاوه بر این، دانشجویان واجد شرایط از معافیت ها یا تخفیف هایی برای پوشش مراقبت های درمانی خود برخوردار می شوند.

از بورسیه های تحصیلی رشته پزشکی در فرانسه می توان به بورسیه شارکو اشاره کرد که برای تحقیقات دانشجویی در زمینه پزشکی به متقاضیان اهدا می شود.  بورسیه تحصیلی اراسموس موندس اروپا یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی است که دانشجویانی که در موسسات آموزش عالی فرانسه ثبت نام کرده اند واجد شرایط آن هستند.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در فرانسه

شروع تحصیل پزشکی در فرانسه یک تجربه هیجان انگیز است. با این حال تحصیل در خارج از کشور همواره با مزایا و معایبی همراه است. مطمئنا تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه، آشنایی با دانشجویان ملیت های مختلف، دیدن مکان های جدید همگی به شما احساس شگفت انگیزی می دهد، در حالی که مشکلاتی همچون موانع زبان، محیط ناشناخته می تواند چالش برانگیز باشد.  در ادامه به بررسی مزایا و معایب تحصیل پزشکی در فرانسه می پردازیم:

 • هزینه های پایین تحصیل

در اکثر کشورها دانشجویانی که برای تحصیل رشته پزشکی درخواست می دهند ملزم به پرداخت بالاترین هزینه ها هستند. در فرانسه دوره های پزشکی با هزینه های بسیار مقرون به صرفه ارائه می شود. این بدان معناست که شما نیازی به دریافت وام ها دانشجویی ندارید و سالها درگیر بازپرداخت آن باشید علاوه بر این دولت فرانسه کمک هزینه هایی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد که هزینه های تحصیل پزشکی را بسیار کاهش می دهد.

 • هزینه های پایین زندگی

اگرچه هزینه های زندگی در برخی از شهرهای فرانسه همچون پاریس بالاتر از میانگین هزینه زندگی در اروپا است، با این حال می توان گفت که در اکثر شهرهای فرانسه دانشجویان پزشکی می توانند با هزینه های بسیار کم زندگی کنند. علاوه بر این هزینه استفاده از سیستم حمل و نقل شهری و بین شهری بسیار پایین است و دانشجویان به راحتی می توانند با قطارهای سریع السیر به هر کجا که می خواهند سفر کنند. همچنین دانشجویان از کارتهای تخفیفی برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برخوردار هستند که هزینه های آنها را تقریبا به هیچ می رساند.

 • دانشگاه های معتبر جهانی

دانشگاه های فرانسه به عنوان موسسات آموزشی پیشرو در زمینه پزشکی در جهان شناخته می شوند. این دانشگاه ها از سیستم های آموزشی منحصر به فردی برای تعلیم پزشکان آینده برخوردار هستند. بی دلیل نیست که بسیاری از پزشکان مطرح دنیا و دارندگان جایزه نوبل در دانشگاه های پزشکی فرانسه تحصیل کرده اند.

 • امکان کار پس از تحصیل

دانشجویان پزشکی در فرانسه پس از تکمیل موفقیت آمیز سه دوره تحصیل پزشکی در این کشور و تکمیل دوره کارآموزی و دفاع از پایان نامه مدرک پزشکی خود را دریافت می کنند. با توجه به اینکه سیستم بهداشت و درمان فرانسه همواره به پزشکان متخصص نیاز دارد، دانشجویان بین الملل می توانند پس از فارغ التحصیلی در مراکز درمان دولتی یا خصوصی این کشور مشغول به کار شوند و مجوز اقامت دائم خود را دریافت کنند.

معایب

 • موانع زبان

بزرگترین چالشی که دانشجویان بین الملل برای تحصیل پزشکی در فرانسه با آن رو به رو هستند زبان است. اکثر دانشگاه های دولتی فرانسه دوره های پزشکی را به زبان فرانسه ارائه می دهند. با توجه به اینکه آموزش ها و کلاس ها به صورت فشرده و تمام وقت برگزار می شود دانشجویان می بایست از سطح مهارت بالایی در زبان فرانسه برخوردار باشند. در غیر اینصورت تعامل با دیگر دانشجویان و فهم مفاهیم درسی برای آنها بسیار مشکل خواهد بود.

 • هزینه بالای تحصیل در دانشگاه های خصوصی

هرچند که اکثر دانشجویان بین الملل تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی فرانسه را انتخاب می کنند، با این وجود برخی از متقاضیان ( به ویژه افرادی که خواستار تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی هستند) تحصیل در دانشگاه های خصوصی را ترجیح می دهند. باید گفت که هزینه تحصیل در موسسات آموزش عالی خصوصی در فرانسه همانند هر کشور دیگری، بسیار بالا است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در رشته های پزشکی فرانسه

فرانسه به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه آموزش عالی پزشکی شناخته می شود. این کشور دارای پیشینه قوی در تحقیقات و کشف بیماری ها است و برخی از برندگان جایزه نوبل پزشکی در دانشگاه های این کشور تحصیل کرده اند. با توجه به سیستم آموزشی با کیفیت و ارائه مدارک معتبر جهانی بسیاری دانشجویان از سراسر دنیا خواستار تحصیل پزشکی در فرانسه هستند. حال سوال این است که برای اخذ پذیرش در رشته های پزشکی فرانسه به چه مدارکی نیاز است؟

الزامات پذیرش در رشته های پزشکی در فرانسه توسط دانشگاه های این کشور تعیین می شود، از همین رو مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در این رشته ها در هر دانشگاه متفاوت است. اما به طور کلی افرادی که خواستار تحصیل رشته های پزشکی در فرانسه هستند در ابتدا می بایست مدرک زبان فرانسه داشته باشند. امکان تحصیل پزشکی در فرانسه بدون مدرک زبان وجود ندارد. مدرک زبان از الزامات مهم تحصیل در این کشور به شمار می رود.

علاوه بر مدرک زبان، متقاضیان می بایست مدرک دیپلم دوره متوسطه خود را ارائه کنند. در برخی از دانشگاه ها متقاضیان باید نمرات بالایی را در دروس تخصصی همچون زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی داشته باشند. از دیگر مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در رشته های پزشکی در فرانسه می توان به نامه انگیزه، توصیه نامه و رزومه اشاره کرد. دانشجویان پس از دریافت نامه پذیرش می بایست با مراجعه به سفارت یا کنسولگری فرانسه برای ویزای دانشجویی درخواست دهند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در فرانسه

فرانسه یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل پزشکی به شمار می رود. دانشگاه های این کشور در رتبه های بالای رنکینگ های جهانی به دلیل سیستم آموزشی خارق العاده و امکانات گسترده قرار دارند. برخی از دانشجویان ایرانی که خواستار ادامه تحصیل پزشکی در فرانسه هستند، قصد دارند پس از ادامه تحصیل به کشور بازگردند؛ اما نگرانی هایی در خصوص اعتبار مدارک دانشگاهی خود دارند. وزارت بهداشت هر ساله لیستی از دانشگاه های فرانسه منتشر می کند که مورد تایید کشور ایران است. در ادامه لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در فرانسه را مشاهده می کنید:

ردیف
نام فارسی دانشگاه
نام انگلیسی دانشگاه
محل دانشگاه
1
دانشگاه اکس مارسی
Aix-Marseille University
مارسی
2
دانشگاه فدرال تولوز
University of Toulouse
تولوز
3
انستیتوی پلی تکنیک ملی تولوز
National Polytechnic Institute of Toulouse
تولوز
4
دانشگاه نرماندی
Normandy University
نرماندی
5
دانشگاه سوربن
Sorbonne University
پاریس
6
دانشگاه بورگوندی
University of Burgundy
بورگوندی
7
دانشگاه کلود برنارد لیون 1
University Claude Bernard Lyon 1
لیون
8
دانشگاه لورین
University of Lorraine
نیس
9
دانشگاه ورسای سنت کوئنتین
Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines (UVSQ)
ورسای
10
دانشگاه گرنوبل آلپ
University Grenoble Alpes
گرونوبل
11
دانشگاه آنژه
Angers University
آنژه
12
دانشگاه بوردو
University of Bordeaux
بوردو
13
دانشگاه لیل
University of Lille
لیل
14
دانشگاه مون پلیه
University of Montpellier
مون پلیه
15
دانشگاه نانت
University of Nantes
نانت
16
دانشگاه رن
University of Rennes 1
رن
17
دانشگاه استراسبورگ
University of Strasbourg
استراسبورگ
18
دانشگاه تور
University of Tours
تور
19
دانشگاه ساحل آزور
University of Côte d’Azur
نیس
20
دانشگاه پاریس 13 نورد
University Paris 13Nord
پاریس
21
دانشگاه پاریس دکارت
University Paris Descartes
پاریس
22
دانشگاه دیدرو پاریس
University Paris Diderot-Paris 7
پاریس
23
دانشگاه پاریس-است کرتیل وال د مرن
University Paris-Est Creteil Val de Marne
پاریس
24
دانشگاه پاریس-ساکلی
Paris-Saclay University
پاریس
25
دانشگاه پل ساباتیر تولوز
University Paul Sabatier Toulouse
تولوز
26
دانشگاه پاریس-سود
University Paris-Sud
پاریس
27
دانشگاه تحقیقاتی پی اس ال
PSL University
پاریس

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه تحت نظارت سازمان دولتی به نام Ordre National des Chirurgiens-Dentistes انجام می شود. این سازمان با همکاری اتحادیه دندانپزشکان فرانسه (Confédération Nationale des Syndicats Dentaires (CNSD بر تحصیل و فعالیت دندانپزشکان در این کشور نظارت می کند. حدود 50 درصد از دندانپزشکان فرانسه عضو این اتحادیه هستند.  تحصیلات دندانپزشکی در فرانسه یک دوره شش ساله است که مستلزم دریافت آموزش فشرده و جامعی است که توسط دانشگاه های معتبر فرانسه ارائه می شود. افرادی که قصد تحصیل در دوره های تخصصی در این کشور را دارند تحصیلات دندانپزشکی آنها نه سال طول می کشد. سال اول دندانپزشکی در فرانسه که با نام PACES شناخته می شود شامل دروسی است که در تمام رشته های حوزه بهداشت درمان از جمله پزشکی، داروسازی، پرستاری و فیزیوتراپی مشترک است. در سال اول دانشجویان موضوعات علوم پایه از جمله شیمی، فیزیک و زیست شناسی را مطالعه می کنند. در پایان سال اول همانند رشته پزشکی، دانشجویان می بایست در آزمون شرکت کنند. به این نکته توجه داشته باشید که تنها تعداد کمی از دانشجویان ( حدود 25%) می توانند در این آزمون پذیرفته و وارد سال دوم دندانپزشکی شوند.

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

در سال های دوم و سوم دانشجویان دندانپزشکی به مطالعه دروس تئوری در موضوعات پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های دهان، دندان و فک می پردازند. آنها همچنین با آناتومی فک و صورت، بیماری های آنها و بهداشت دهان و دندان آشنا می شوند. علاوه بر این دانشجویان در کلینیک های دندانپزشکی مهارت های عملی و تکنیک های مراقبت و روش های درمان را فرا می گیرند و  برای کار در محیط های درمانی آماده می شوند. در پایان سال سوم دندانپزشکی در فرانسه دانشجویان مدرک DFGSO یا گواهی آموزشی عمومی در علوم دندانپزشکی را دریافت می کنند.

در طول سالهای سوم و چهارم تحصیل دندانپزشکی در فرانسه دانشجویان با موضوعات تخصصی همچون دانشجویان در زمینه های فیزیولوژی پیشگیری، معاینه، تشخیص، درمان نقص های دهان، دندان، فک، و بافت های اطراف آن دانش و مهارتهای لازم را کسب می کنند. در طول این سالها دانشجویان آموزش های خود را در بخش های دندانپزشکی بیمارستان و بیشتر به صورت عملی دریافت می کنند در پایان سال پنجم دندانپزشکی، دانشجویان مدرک DFASO یا گواهی آموزش پیشرفته در علوم دندانپزشکی را دریافت می کنند.

در سال پنجم دانشجویان دندانپزشکی در فرانسه می توانند برای دوره های تکمیلی یکساله در یکی از تخصص های پزشکی همچون جراحی دندانپزشکی درخواست دهند یا برای دوره های تخصصی همچون جراحی ارتودنسی، جراحی دهان و بیماری های دهان که معمولا دوره های سه تا چهار ساله هستند درخواست دهند. دانشجویان در فرانسه معمولا دوره های کوتاه مدت را انتخاب می کنند. دانشجویان پس از تکمیل دوره های بلند مدت علاوه بر دریافت مدرک دندانپزشکی، مدرک DES (گواهی مطالعات تخصصی) را نیز دریافت می کنند.

هیچ شکی نیست که رقابت بالایی تحصیل دندانپزشکی در فرانسه وجود دارد. این رقابت به دلیل ارائه آموزش باکیفیت و به روز برای دانشجویان بین الملل و هزینه های مقرون به صرفه تحصیل دندانپزشکی در فرانسه ایجاد شده است. در سالهای اخیر تعداد قابل توجهی از متقاضیان ایرانی موفق به دریافت پذیرش رشته دندانپزشکی در دانشگاه های فرانسه شده اند. به این نکته توجه داشته باشید که تعداد کمی از دانشجویان دندانپزشکی موفق به دریافت نمره قبولی در آزمون سال اول این رشته می شوند، از همین رو تحصیل دندانپزشکی در فرانسه مستلزم تلاش و پشتکار زیادی است.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

رشته دندانپزشکی در فرانسه یکی از پرتقاضاترین رشته های تحصیلی است.بسیاری از افراد به دلیل ارائه آموزش با کیفیت و کسب مهارت های عملی ویژه، خواستار تحصیل دندانپزشکی در فرانسه هستند. اکثر دانشگاه های برتر پزشکی فرانسه برنامه مطالعاتی رشته دندانپزشکی را در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می کنند. دانشکده های دندانپزشکی فرانسه همچنین از زیرساخت ها و بخش های آموزشی بسیار مدرنی برای برخوردار هستند و هر ساله تعداد مشخصی از دانشجویان بین الملل را پذیرش می کنند. متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی در فرانسه می توانند در گرایش های مختلف تحصیل کنند.

دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش در رتبه دندانپزشکی در فرانسه می شوند، با پرداخت شهریه های بسیار معقول می توانند در یکی از بهترین رشته های تحصیلی در این کشور تحصیل کنند. هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در فرانسه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است. یکی دیگر از مزایای تحصیل دندانپزشکی در این کشور اعتبار مدارک تحصیلی آن است. دندانپزشکانی که با موفقیت فارغ التحصیل می شوند، می توانند در بهترین مراکز بهداشت و درمان در فرانسه و اتحادیه اروپا مشغول به کار شوند. آنها همچنین می توانند با دریافت مجوزهای لازم به صورت مستقل مطب شخصی خود را داشته باشند.

از دیگر مزایای تحصیل دندانپزشکی در فرانسه، تقاضای زیادی است که برای متخصصین این رشته وجود دارد. دانشجویان جوان بلافاصله پس از فارغ التحصیلی می توانند در موقعیت شغلی با درآمد بالا کار کنند و مجوز اقامت دائم خود را دریافت کنند. دندانپزشکان یکی از بالاترین درآمدها در فرانسه را دارند. آنها می توانند پس از اخذ مجوز اقامت دائم خود برای تابعیت و دریافت پاسپورت فرانسه درخواست دهند.

پذیرش رشته دندانپزشکی در فرانسه

دانشجویانی که فرانسه را به عنوان کشور مقصد خود برای تحصیل دندانپزشکی انتخاب می کنند، علاوه بر دریافت آموزش با کیفیت و مقرون به صرفه در دانشگاه های معتبر جهانی، زندگی در یکی از خارق العاده ترین کشورهای جهان را تجربه می کنند. بسیاری از افرادی که متقاضی تحصیل در رشته دندانپزشکی در فرانسه هستند ، در خصوص شرایط پذیرش در این رشته پرتقاضا مطمئن نیستند. به طور کلی باید گفت که هر چند که الزامات پذیرش در دانشگاه های فرانسه برای تحصیل دندانپزشکی متفاوت است، اما متقاضیان برای دریافت پذیرش از اکثر دانشگاه های این کشور به مدارک زیر نیاز دارند:

– ارائه مدرک تحصیلات دوره متوسطه

– اثبات مهارتهای زبان فرانسه

– اظهارنامه شخصی در خصوص اهداف تحصیلی

– رزومه

– انگیزه نامه

– ریز نمرات تحصیلی

اخذ پذیرش تخصص های دندانپزشکی در فرانسه

در فرانسه دانشجویانی که قصد دارند برای تخصص دندانپزشکی درخواست دهند، تحصیلات آنها 9 سال طول می کشد. پس از اتمام دوره شش ساله دندانپزشکی دانشجویان می توانند یکی از دو مسیر زیر را انتخاب کنند:

 • دانشجویان می توانند در دوره های کوتاه مدت یکساله شرکت کرده و مدارک این دوره های تکمیلی را دریافت کنند. اکثر دانشجویان این برنامه های تکمیلی را انتخاب می کنند.
 • دانشجویان می توانند برای ادامه تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه در یکی از تخصص های زیر درخواست دهند:
 • جراحی ارتودنسی (دوره 3 ساله)
 • جراحی دهان ( دوره 4 ساله)
 • بیماری های دهان ( دوره 3 ساله)

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه و دریافت ویزا

فرانسه به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به شمار می شود. کیفیت بالای آموزش، هزینه های بسیار پایین تحصیل و زندگی لذت بخش فرانسوی همگی از مزایای تحصیل در این کشور منحصر به فرد هستند. اخذ پذیرش رشته دندانپزشکی از دانشگاه های فرانسه و دریافت ویزا دارای پروسه مشخصی است. ما تمامی مراحلی را که شما برای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های فرانسه نیاز دارید در ادامه معرفی کرده ایم.

 • انتخاب دانشگاه

مهم ترین و شاید سخت ترین مرحله برای تحصیل دندانپزشکی در فرانسه، انتخاب دانشگاه باشد. یک لیست کامل از دانشگاه هایی که رشته دندانپزشکی را ارائه می دهند آماده کنید. با تهیه این لیست ذهن خود را بر روی انتخاب های موجود متمرکز می کنید.

 • بررسی الزامات پذیرش

الزامات پذیرش در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های فرانسه با یکدیگر متفاوت است. با مراجعه به سایت دانشگاه های انتخابی می توانید الزامات ورود به رشته دندانپزشکی را بررسی کنید. در برخی از موارد الزامات سختگیرانه ای همانند شرکت در آزمون ورودی برای این رشته وجود دارد. در حالیکه الزامات ورود برای تحصیل دندانپزشکی در برخی از دانشگاه ها آسان تر است. دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا به مدارکی بیشتری همچون گواهی تولد، اثبات تمکن مالی و بیمه نیاز دارند. البته به این نکته توجه داشته باشید که هر دانشگاه ممکن است مدارک اضافی مخصوص به خود را داشته باشد.

 • ارائه درخواست

پس از بررسی الزامات پذیرش، حال زمان آن رسیده که تمام مدارک مورد نیاز را گردآوری و درخواست خود را ارائه دهید. دانشجویان می توانند از طریق وب سایت دانشگاه درخواستشان را به صورت آنلاین ارسال کنند.

 معمولا دانشگاه های فرانسه برای دو ترم تحصیلی بهار و پاییز دانشجو می پذیرند. به این نکته توجه داشته باشید که زمان اپلای در هر دانشگاه با هم تفاوت دارد. حتما قبل از ارائه درخواست ددلاین پذیرش دوره خود را چک کرده و سعی کنید در اسرع وقت درخواست خود را ارائه دهید.

 • دریافت دعوتنامه و اقدام برای اخذ ویزا

در صورتی که دانشگاه مدارک شما را تایید کرد، نامه ای مبنی بر دعوت برای حضور در رشته دندانپزشکی برای شما ارسال خواهد شد. در برخی از دانشگاه ها ترتیب یک مصاحبه تحصیلی با پذیرفته شدگان به صورت آنلاین یا حضوری داده می شود. پس از دریافت نامه پذیرش در مرحله بعد در اولین فرصت می بایست برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنید. پذیرفته شدگان باید درخواست ویزای خود را به سفارت یا کنسولگری فرانسه ارسال کنند.

 • آماده برای سفر به فرانسه

پس از دریافت ویزای تحصیلی می بایست در زمان معین به فرانسه سفر کنید. در صورتی که در زمان تعیین شده خود را به موسسه آموزش عالی خود معرفی نکنید عواقب سختی به همراه خواهد داشت.

کار پس از تحصیل در رشته دندانپزشکی فرانسه

در جواب این سوال که آیا دانشجویان بین الملل پس از تحصیل دندانپزشکی می توانند در این کشور اقامت کنند و مشغول به کار شوند؟ باید گفت که بله دانشجویانی که با موفقیت برنامه تحصیلی و دوره کارآموزی خود را به پایان برسانند این شانس را دارند که در یکی از بهترین کشورهای اروپا مشغول به کار شوند. هر چند که سیستم بهداشت و درمان فرانسه به عنوان یکی از برجسته ترین سیستم های بهداشت در سراسر جهان شناخته می شود، اما با کمبود نیروی متخصص مواجه است.

در طول سال های گذشته درخواست برای دندانپزشکان در فرانسه به طور چشمگیری افزایش یافته و فرصتهای شغلی متعددی به ویژه در بخش دولتی برای دندانپزشکان در این کشور به وجود آمده است. دندانپزشکان می توانند در بیمارستان ها، کلینیک ها، مطب های خصوصی و مراکز دولتی مشغول به کار شوند. بهترین فرصت های شغلی برای دندانپزشکان در شهرهای بزرگ فرانسه است.

درآمد دندانپزشکان در فرانسه

همانطور که قبلا اشاره کردیم بخش مراقبت های درمانی در فرانسه به شدت با کمبود دندانپزشک مواجه است. این تقاضای روزافزون به متخصصان باعث شده که دندانپزشکی به یکی از مشاغل پردرآمد در فرانسه تبدیل شود. سیستم حقوقی دندانپزشکان در فرانسه مشابه پزشکان در این کشور است. یا این وجود می توان گفت که دندانپزشکان بیشتر از پزشکان در فرانسه درآمد دارند. به طور کلی متوسط حقوق دندانپزشکان در فرانسه بین 104000 یورو تا 139000 یورو در سال است. علاوه بر حقوق بالا دندانپزشکان از مزایایی همچون بازنشستگی، حق مرخصی با حقوق برخوردار هستند.

برخی از عوامل بر میزان درآمد دندانپزشکان در فرانسه تاثیرگذار هستند. آمار نشان می دهد که دندانپزشکان با تخصص های زیبایی و ترمیمی از درآمد بیشتری نسبت به سایر تخصص ها در فرانسه برخوردار هستند. متوسط درآمد دندانپزشکان با تخصص های زیبایی بین 8000 یورو تا 15000 یورو در ماه متغیر است. علاوه بر این دندانپزشکانی که در بخش های دولتی کار می کنند از درآمد بیشتری نسبت مطب های خصوصی برخوردار هستند. در نهایت با توجه به اینکه دانشکده های دندانپزشکی زیادی در فرانسه وجود دارد، می توان گفت که فرصت های زیادی برای دندانپزشکان برای پیدا کردن شغل و درآمد خوب وجود دارد.

4.4/5 - (7 امتیاز)

226 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

 1. حسن گفت:

  سلام من اتباع هستم اگر بدون کنکور در دانشگاه سراسر یا آزاد این ۴۰ واحد را بگذرانم و می تونم ادامه اش را در فرانسه یا آلمان بخونم بدون آزمون ورودی امکان پذیره کدام کشور شرایط آسان دارد ؟؟؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   امکان تبدیل واحد در کشور های اروپایی بسیار پایین است.

 2. آیدا گفت:

  سلام من 20 سالمه و دیپلم تجربی دارم و معدل دیپلمم 17.96 هستش و اصلا فرانسوی بلد نیستم ولی میخوام به این زبان تحصیل کنم
  1.من باید چیکار کنم برای اقدامات اولیه آیا باید جایی آزمون بدم؟
  2.باید دوره ای در خود فرانسه شرکت کنم؟دندانپزشکی میخوام
  3.حدود هزینه لازم برای اقدام و زندگی چقدر است؟
  4.میشه کمی توضیح بدین از الان که صفرم تا خود رسیدن به فرانسه چیکارکنم؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   شما می توانید برای یادگیری زبان فرانسوی به کشور فرانسه بروید.

 3. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید
  برای گرفتن مدرک B2 فرانسه چقدر زمان لازمه؟ و اینکه من اگر مدرک زبان فرانسه رو ایران بگیرم بعد اقدام کنم برای پذیرش دانشگاه مشکلی به وجود نمیاد که کالج نرفتم؟
  و با توجه به تجربیات شما آزمونی که سال اول گرفته میشه درجه سختیش چقدره؟ کسی که از ایران اقدام می‌کنه با مطالعه خوب چقدر احتمال قبولی داره؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   مدت زمان دریافت مدرک زبان فرانسه بستگی به شرایط و تایمی است که برای یادگیری می گذارید. با ارائه مدرک زبان فرانسوی b2 می توانید برای کورس اصلی اقدام نمایید.

 4. ILIA گفت:

  درود و ارادت
  من دانشجوی ترم یک پزشکی دانشگاه اهوازم
  خواستم بدونم میتونم توی فرانسه تحصیلمو ادامه بدم؟
  اگه میتونم از کی باید اقدام کنم؟
  واحد های پاس شده توسط ایران قابل تطبیق هستن؟
  کلا یه توضیحی مختصر درباره روند انتقالی میتونین بدین؟
  از لحاظ مالی هم مشکلی ندارم.

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   در ابتدا برای تحصیل پزشکی در فرانسه، نیاز به ارائه مدرک زبان فرانسوی دارید. در نظر داشته باشید که احتمال تطبیق واحد های پاس شده در ایران بسیار پایین نمی باشد.

 5. فرمیسک گفت:

  سلام وقتتون بخیر اگر معدل دیپلم حدود 14 باشه میتونیم برای دندانپزشکی اقدام کنیم ؟ یا شرط معدل داد؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بهتر است با توجه به معدل خود برای رشته های دیگر در این کشور اقدام نمایید.

 6. Fh گفت:

  سلام.ببخشید برای تحصیل دندان پزشکی هم آزمون ورودی برداشته شده طبق قانون ۲۰۲۲؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   آزمون ورودی برای ورود به دانشگاه ها مانند قبل برقرار است؛ اما تغییراتی صورت گرفته است. شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر با دفاتر ما تماس حاصل نمایید.

 7. علی اصحاب گفت:

  تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی هم ممکنه؟ اگر اره مدرک زبان باید چی و با چه نمره ای ارایه بدیم

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   سلام، بله تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی ممکن هست. مدرک زبان آیلتس و با نمره بالاتر از 6.

 8. بهار زارعی گفت:

  سلام و خسته نباشید برای تحصیل پزشکی در فرانسه چه مدارکی لازمه واسه دانشگاه بفرستیم دقیقا؟ و اینکه معدلمون باید چند باشه تا پذیرش بدن

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   سلام و وقت بخیر خدمت شما دوست عزیز، برای تحصیل پزشکی در فرانسه، رزومه تحصیلی، مدارک ترجمه شده پیش دانشگاهی و دیپلم، به همراه ریزنمرات درسی و مدرک زبان و بعضا گواهی قبولی در آزمون ورودی. برای اطلاع بیشتر از جزئیات، با مشاوران موسسه ما تماس بگیرید.

 9. Sara hb گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون. تحصیل پزشکی در فرانسه به صورت رایگان هم ممکنه؟ اگر در دانشگاه های دولتی پذیرش بگیریم

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   با سلام. بله تحصیل پزشکی در فرانسه به صورت رایگان تنها و تنها در دانشگاه های دولتی ممکن هست اون هم به زبان فرانسوی فقط. همچنین شما میتونین بورسیه هم دریافت کنین.

 10. مهتاب تهمتن2 گفت:

  برای اینکه بتونم برای تحصیل پزشکی در فرانسه ویزا و پذیرش بگیرم، چه تایمی از سال رو باید اقدام کنم؟ میشه پاسخ بدید خیلی مهمه ممنونم از شما.

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   با سلام، زمان دریافت پذیرش از هر دانشگاه برای تحصیل پزشکی در فرانسه متفاوت هست. شما باید اول دانشگاه مورد نظرتون رو مشخص کنید و بعد از وبسایت اصلی دانشگاه، برای اخذ پذیرش اقدام کنید.اما به طور کلی زمان ارسال مدارک عموما از ماه می تا ژوئن هست.

 11. dorsa keshavarzz گفت:

  تحصیل پزشکی در فرانسه برای سن 27 هم امکان پذیر هست؟ از جهت سفارت و پذیرش مشکلی پیش نمیاد؟ من گپ تحصیلی ندارم و توی این مدت مشغول به کار بودم رزومه هم دارم به علاوه 5 سال سابقه کار. تاثیری داره تو گرفتن ویزا؟

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   با سلام، با این شرایطی که شما فرمودید، امکان تحصیل پزشکی در فرانسه برای شما وجود داره و مانعی نیست.

 12. payam drs گفت:

  من آیلتس 5.5 دارم، میتونم برای تحصیل پزشکی در فرانسه اقدام کنم؟ معدل 4 سال دبیرستانم هم 17.80 هست.

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   با سلام، برای تحصیل پزشکی در فرانسه باید آیلتس بالای 6 داشته باشید.

 13. هانیه گفت:

  سلام من پشت کنکوری هستم ولی میخام در رشته زبان و ادبیات فرانسه تحصیل کنم و لیسانس بگیرم آیا میشه که بعد لیسانس در کشور خودم برم و تو کشور فرانسه تغییر رشته بدم و از دوره کاردانی یک رشته دیگه شروع کنم و بورسیه هم بشم؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   برای تحصیل کارشناسی در فرانسه ملزم به اقدام از دیپلم خود می باشید.

 14. محمد جواد معلومات گفت:

  سلام .
  عذر میخوام برای تحصیل در رشته دندان پزشکی در فرانسه ، حداقل معدل کل دیپلم تجربی باید چه نمره ایی باشه ؟
  ممنونم ازتون ❤❤

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   دانشگاه های فرانسه رتبه و رنکینگ خوبی را دارند. علاوه بر آن رقابت بسیار زیاد است و بهتر است معدل بالای 18 سال داشته باشید.

 15. shamim گفت:

  سلام
  من فارق التحصیل دندان پزشکی توی ایران هستم . امسال هم درسم تموم شده و سابقه کار ندارم
  شرایط مهاجرت برای ما به چه ترتیبی هست . اصلا شانس کار به عنوان دندان پزشک توی فرانسرو داریم ؟ معادل سازی مدارک دارن ؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای کار در فرانسه در ابتدا نیاز به دریافت تاییدیه مدارک خود را دارید و با ارائه قرار داد کاری می توانید ویزای کاری را دریافت نمایید. به شما توصیه می کنیم با توجه به رشته تحصیلی خود برای اخذ ویزای کاری گروه درمان کشور یمانند سوئد و دانمارک اقدام نمایید.

 16. علیرضا بیرام نژاد گفت:

  سلام بنده پشت کنکوری هستم و دیپلمم رو هم گرفتم معدل دیپلمم کمه به همین خاطر امسال ترمیم نمره میدم خرداد یا شهریور مشکلی نیست؟و اینکه قدم بعدی من برای بورسیه تحصیلی در رشته دندانپزشکی چیه ازمون از کدام منابع هست؟چه تاریخی ازمون برگزار میشه؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل دندانپزشکی در فرانسه نیاز به ارائه مدرک زبان فرانسوی دارید. در صورتیکه مدرک زبان نداشته باشید می توانید در ابتدا در دوره های زبان شرکت نمایید و سپس وارد کورس اصلی شوید. دانشگاه های فرانسه بسیار مقرون به صرفه است. بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

 17. پریسا گفت:

  سلام داروسازی در فرانسه به چه زبانی است

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   تحصیل کارشناسی و رشته های علوم پزشکی در فرانسه به زبان فرانسوی ارائه می گردد.

 18. علی گفت:

  شرکت در دانشگاه های پزشکی فرانسه ملزم به گذراندن دوره های پیش دانشگاهی است؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   در صورت داشتن مدرک زبان فرانسوی c1، نیازی به گذراندن دوره های پیش دانشگاهی ندارید.

 19. ترنم گفت:

  سلام ببخشید چجوری می شه درخواست برای شرکت در دانشگاه های فرانسه برای دندانپزشکی ارسال نمایم؟
  باید برای سایت خود ان دانشگاه ارسال نمایم؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   برای اخذ پذیرش می توانید از طریق سایت خود دانشگاه مورد نظر اقدام نمایید و یا از کارشناسان ما کمک بگیرید.

 20. سینا گفت:

  سلام
  من 19 سالمه و دانشجوی پزشکی هستم
  امکان پذیرش برای پزشکی فرانسه هست؟امکان معافیت تحصیلی دوباره دارم؟
  و اینکه در صورتی که ازمون سال اول رو رد بشیم امکان ادامه تحصیل داخل ایران هست؟
  لزوما باید از دانشگاه مبدا انصراف داد یا با یک مرخصی یک ساله میشه در صورت عدم قبولی در
  آزمون سال اول در دانشگاه مبدا ادامه داد؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   با معافیت تحصیلی می توانید از کشور خارج شوید. می توانید از دانشگاه مبدا یکسال مرخصی دریافت نمایید.

 21. فریبا جعفری گفت:

  با سلام
  دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیوتراپی هستم معدل کارشناسی 16.13و معدل دیپلم بالای 18 میباشد متولد 1373هستم ایا امکان پذیرش برای دندانپزشکی را دارم؟ایا بورسیه تعلق میگیرد؟هزینه هایی که برای اقدام باید داشته باشیم به چه شکل هست؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   برای مقطع ارشد و بالاتر، ارائه بورسیه در کشور فرانسه انجام می شود و تنها نیاز اساسی آن، داشتن مدارک و رزومه تحصیلی قوی است.
   هزینه ها بر اساس رون داقدام و دانشگاه و شهر محل تحصیل نیز متفاوت است.

   1. فریبا گفت:

    با این شرایط من برای رشته دندانپزشکی چی؟میتوانم اقدام کنم؟

    1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

     سلام
     اگر منظورتون بورسیه باشه، چندان راحت نیست، بیشتر بورسیه های فرانسه برای مقاطع بالاتره.

 22. علی گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم بهترین شهر فرانسه از لحاظ هزینه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی کدوم شهر است؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   در حال حاضر دانشگاه های شهر پاریس شرایط خوبی را دارند اما باید حتما شرایط شما بر اساس شروط پذیرش دانشگاه سنجیده شود.

 23. جواد امینی گفت:

  سلام خوب هستید؟جملات تون در رابطه با دوره های تحصیل در رشته پزشکی ابهام داشت و من متوجه نشدم.دکتری عمومی 9 سال است در مجموع یا عمومی 6 سال است و برای گرفتن تخصص 3 سال دیگر هم اضافه میشود؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   دوره پزشکی به انضمام کارورزی و تحصیلات مجموعا 6 سال به طول می انجامد.

 24. زهرا خلیفه گفت:

  سلام ، خیلی متشکرم بابت اطلاعات جامع و مفیدی که گذاشتید توی سایت. ممنون میشم لطف کنید منم راهنمایی کنید؛ من الان دانشجوی مترجمی زبان انگلیسی هستم ترم ۴ ام دانشگاه دولتی کاشان، زبان فرانسه هم دارم میخونم ، معدل دیپلم و پیش دانشگاهیم کمه ولی معدل دانشگاهم ۱۹ هست در ۳ ترمی که گذشته ، میخواستم ببینم امیدی هست برای دندان پزشکی اقدام کنم؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   بله در کل امیدی هست برای قبولی، البته که مقداری رقابتی هست.

   1. زهرا خلیفه گفت:

    بنظر شما بهتره که لیسانس زبانم رو بگیرم بعد اقدام کنم ، یا از همین امسال پیگیر باشم؟

    1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

     سلام
     داشتن لیسانس ممکن است در پذیرش برای برخی دانشگاه ها به شما کمک کند اما برخی دیگر نیز ممکن است بر اساس آزمون ورودی، شما را بسنجند.
     پس بهتر است برای سنجش شرایط کلی تان،ابتدا رزومه خود را برای کارشناسان ما ارسال کنید.

   2. یلدا گفت:

    سلام خسته نباشید
    من ۲۲ سالمه و پشت کنکوریم و معدل ۱۶/۶۰ هست ، نمرات سال دهم و دوازدهمم بالاست ولی متاسفانه به خاطر یه سری شرایط سال دوازدهم نمرات پایینی گرفتم و باعث شد معدلم پایین بشه ، با توجه به تجربیات شما من اگر دیپلم ریاضی بگیرم و نمرات بالایی داشته باشم برای پذیرش دندان پزشکی فرانسه شانس بالاتری ندارم؟ می‌شه با دیپلم ریاضی اقدام کرد؟

    1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

     با سلام و احترام
     برای بالابردن شانس خود برای تحصیل رشته های پزشکی در فرانسه بهتر است دیپلم تجربی ارائه دهید.

 25. maryam گفت:

  دانشجوی سال سوم رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی در دانشگاه تهران هستم و معدل کلم حدود ۱۵ الی ۱۶ میباشد و متقاضی تحصیل دندانپزشکی در فرانسه هستم. مسلط به زبان انگلیسی و در حال یادگیری فرانسه ام و چند تا سوال دارم.
  ۱.اینکه من با مدرک لیسانس وارد این رشته بشوم باید حتما دو سال ابتدایی علوم پایه را بگذارنم؟
  ۲.حتما آزمون ورودی را باید بدهم؟ داشتن مدرک لیسانس برای دادن یا ندادن آزمون ورودی اهمیتی ایجاد نمیکند؟
  ۳.این آزمون ورودی فقط در فرانسه برگزار میشود؟ منابع آن چیست؟
  ۴.آیا امکان قرارداد بستن با مراکز بیمارستانی بعنوان کار دانشجوی از همان بدو ورود به دانشگاه وجود دارد؟
  ۵.دانشجوی رشته دندانپزشکی ، دانشجوی فوق لیسانس محسوب میشود؟ و امکان گرفتن بورسیه وجود دارد؟
  ۶.شرایط اینکه مستقیم با مدرک لیسانسم به فوق لیسانس دندانپزشکی وارد شوم چیست؟
  باتشکر

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   1- در صورتی که واحد های گذرانده شما مورد قبول نباشند، بله
   2- بسته به دانشگاهی که برای آن درخواست ارسال میکنید، ممکن است شرایط متفاوت باشد
   3-بله آزمون ها در کشور فرانسه برگزار شده و منابع مشخص منطبق بر هر رشته دارند
   4-خیر تنها می توانید در برخی مکان ها، کار دانشجویی انجام دهید که این خود می تواند به استخدام شما بعد از تحصیل کمک کند.
   5- خیر شرایط بسیار محدود است.
   6- پیشنیاز های ورود به مقطع فوق، را بر اساس پیشنیاز های ثبت نامی دانشجو فراهم کنید.

 26. محمد گفت:

  سلام. من دانشجوی کارشناسی رشته ی مهندسی پزشکی میتونم اقدام کنم برای تحصیل دندانپزشکی در فرانسه؟
  ممنکن از پاسخگوییتون

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   بله میتونید فقط ممکنه بخاطر سن مقداری سفارت از جهت ویزا سختگیری کنه که برای اون باید برنامه ریزی کنید.

 27. پارسا گفت:

  سلام ببخشید من دیپلم انسانی دارم میتونم واسه دنداپزشکی اقدام کنم و فقط کسی که دیپلم تجربی باشه میتونه ممنوم

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   طبق اطلاعات ما امکان پذیرش پزشکی فرانسه با دیپلم انسانی نیست.

 28. ایمان گفت:

  سلام خسته نباشین
  جناب من مهندسی عمران دانشگاه سراسری میخونم
  ولی معدل دیپلم و پیشم خیلی کمه
  میتونم اقدام کنم برای پزشکی فرانسه؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   معدل در اخذ پذیرش بی تاثیر نیست ولی تاثیر دقیقش مشخص نکردن طبق اطلاعات ما.

  2. Masoumeh گفت:

   سلام و وقت بخیر
   شرایط تحصیل در دانشکده های فرانسه در رشته لیسانس(که در واقع سال اول برای رسیدن به پزشکی خواهد بود براتون) طبق گفته سایتهای دانشکده ها در فرانسه تنها داشتن دانش زبان فرانسوی در سطح حداقل B2 هست که به این منظور شما میتونید پس از یادگیری زبان برای دریافت مدرک زبان در یکی از سه ازمون TCF DAP/DELF/DALF شرکت کنید. اگر چه کنسولگری فرانسه مدتیست که از دانشجوها درخواست مدرک زبان در سطح C1 میکند و دلیل هم این هست که عقیده دارند داشتن مدرک B2 برای تحصیل در فرانیه کافی نیست با اینکه خود دانشکده ها در لیست مدارک الزامی این سطح رو میخوان که البته حق با کنسولگریست و هر چه دانش شما در این زبان بیشتر باشه به شما در تحقق اهدافتون بیشتر کمک خواهد کرد. در پایان مایلم به این نکته اشاره کنم که با اینکه دانشکده های کشور فرانسه اغلب شرط معدل ندارند اما همیشه پیشنهاد میشه که معدل کل دیپلم کاندیدا بالای 14 باشه و همچنین هیت داوران در دانشکده ریزنمرات و به طور کلی رزومه فرد رو به دقت بررسی میکنند.
   موفق باشید

   1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

    سلام وقت بخیر
    ممنون از اطلاعات به نسبت کامل شما

 29. آیناز گفت:

  سلام من ۲۱سالمه وهنوزدانشجونشدم چون فقط پزشکی رومدنظردارم دوسه بارکنکوردادم امانشدمیخوام بدونم چطورمیتونم درفرانسه پزشکی بخونم ومحدودیت سنی اش چقدره

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   شرایط رو توضیح دادیم، با توجه به سن شانس است اقدام دارید.

 30. زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر خسته نباشین
  من دانشجوی لیسانس زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه تبریز هستم و درحال گرفتن تافل. 26 سالگی فارغ التحصیل میشم و معدل دیپلم 18.48 و پیش 16.50 و معدل کل 19.15 هستم.
  میخواستم بدونم اینکه زبان و ادبیات فرانسه میخونم با معدل بالای 18.5 خودش برای خوندن پزشکی در فرانسه امتیاز محسوب میشه؟ واینکه 26سال سن برای گرفتن پذیرش از دانشگاه مناسبه؟
  حدودا یک سال پیش یکی از موسسات نوشته بودن که برای پذیرش باید ازمون ورودی تقربیا شبیه به کنکور بدیم این حرف درسته؟ و اینکه من قبل از فارغ التحصیل شدن باید اقدام کنم یا لیسانسو بگیرم بعد اقدام کنم بهتر هستش؟
  خیلی ممنون از وقتی که میذارین?

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   داشتن مدرک لیسانس تاثیر چندانی ندارد، مدرک زبان فرانسه کفایت می کند. مشکل در واقع سن شماست، که بهتر است برای پذیرش ارشد اقدام کنید و بعد تغییر رشته دهید.
   فرانسه آزمون ورودی ندارد.

   1. دلارام گفت:

    سلام وقت بخیر
    من 23 سالمه و پشت کنکوری هستم رشته ی تجربی البته یک بار از دانشگاه سراسری انصراف قطعی دادم تا دوباره برای کنکور بخونم، میخواستم بدونم اگه یک ساله یا دو ساله بتونم مدرک زبان فرانسه رو تو ایران بگیرم تو 24 یا 25 سالگی شانس پذیرش برای پزشکی رو دارم؟

    1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

     سلام
     بله شانس دارید ولی ممکنه سفارت برای صدور ویزا مقداری سختگیری کنه.

 31. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

  طبق اطلاعات ما شرایط جدیدی برای تحصیل پزشکی در فرانسه 2020 مشخص نشده و طبق سال های گذشته دانشگاه های پزشکی فرانسه اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

 32. یزدان گفت:

  سلام خسته نباشید و ممنون که وقت میزارید ،ممنون میشم به چن تا سوال من جواب بدید ،
  ۱ در دوره یک ساله اموزش زبان در فرانسه ایا دروسی برای امادگی در ازمون پزشکی پ دندان پزشکی هم تدریس میشه ؟
  و اینکه من تصمیم دارم اقدام کنم برای دوره یک ساله اموزش زبان و میخوام کم ترین شهریه رو برای کالج زبان پرداخت کنم ، تا چه حدی میشه یه کالج کم هزینه ثبت نام کرد ؟
  و اینکه برای تمکن مالی که باید به سفارت ارائه بشه ایا میشه سند خونه گرو بانک گذاشت و ضمانت بانکی به سفارت ارائه کرد ؟
  سپاس❤️

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   در دوره یکساله زبان، فقط زبان آموزش میدن، حداقل شهریه در حدود ۴۰۰۰ یورو طبق اطلاعات ما هست، برای تمکن مالی هم مبلغ باید حتما در حساب باشه و داشتن سند به روال صدور ویزا کمک میکنه.

 33. مرتضی گفت:

  سلام پر انرژی خوب هستین ممنونم بابت زحماتی که شما انجام میدین
  من وقتی دوره زبان تموم میشه در خود فرانسه
  معدل دیپلمم یا سه سال دبیرستان
  چقدر باید بشه یعنی ۱۵ به بالا برای پذیرش از دانشگاه
  برای رشته پزشکی

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   طبق اطلاعات ما معدل خاصی برای پذیرش مشخص نکردن، با این معدل هم ممکنه بتونید وارد دانشگاه بشید.

 34. فرزاد گفت:

  ممنون که جواب دادین
  اگر میتوانید راهکار کاملی به من بگید که از چه طریق و راهی میتوانم اقدام کنم یا اگه راه ارتباطی دیگه دارید خواهشا بگید ک باهاتون ارتباط بگیرم و مشورت کنم .
  بازم ممنون

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   تشکر از لطف شما
   می توانید از طریق تلفن با مشاوران ما در ارتباط باشید.
   آدرس دفتر مرکزی واقع در شیراز: خیابان عفیف آباد، نبش کوچه 6، پلاک 5، طبقه اول و دوم
   شماره تماس: 07136292310

 35. ملینا گفت:

  سلام ببخشید من درحال تکمیل دیپلم تجربی هستم میخواستم در رشته پزشکی در فرانسه تحصیل کنم و در حال آموزش زبان فرانسه و انگلیسی هستم میخواستم بدونم شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی و برترین شهر فرانسه از نظر ارزانی قیمت و کیفیت دانشگاه و امکانات کدوم شهره و برای دریافت ویزای تحصیلی به چه مقدار پول و گردش مالی و همچنین تا چه سنی میتونم پزشکی رو در فرانسه شروع کنم
  با تشکر

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای تحصیل در کشور فرانسه ابتدا و تنها، داشتن مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی می تواند شما را در راستای اخذ پذیرش کمک کند.
   محدودیت سنی معمولا تا 24 سالگی است و داشتن تمکن مالی برای پشتیبانی از تحصیل شما در طول تمام سال اول تحصیلی الزامی است.

 36. کیانا گفت:

  سلام. خسته نباشید . معدل دیپلم بنده ۱۸ از نمونه دولتی هستم و سطح زبان انگلیسی بالایی دارم. می خواستم بپرسم قدم های اول برای تحصیل رایگان در دندان پزشکی در فرانسه چیه و چی کار باید بکنم . باید زبان فرانسه رو اینجا یاد بگیرم یا در فرانسه . ممنون و سپاسگزارم ازتون

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   باید مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را با ترجمه رسمی و مهر تایید به دانشگاه ارائه دهید تا در صورت ارائه پذیرش به شما، اقدامات مربوط به سفارت و اخذ ویزا را آغاز کنید.
   دانستن زبان فرانسه قطعا کمک شایانی به شما در امر پذیرش و تحصیل در اکثر دانشگاه های فرانسوی زبان می کند.

 37. فرزاد گفت:

  سلام خسته نباشید
  سوالی داشتم اگر زحمت نیست جواب بدید ایا پس از قبول شدن رشته دندانپزشکی در کنکور سراسری در ایران راهی برای ادامه تحصیل این رشته در خارج از کشور هست؟؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام بله خواهید توانست بر اساس رتبه قبولی در کنکور ایران برای پذیرش برخی از دانشگاه های خارجی اقدام کنید اما اکثر دانشگاه های خارجی شما را بر اساس مدارک و شرایط تان می پذیرند.

   1. فرزاد گفت:

    سلام با تشکر از جوابتون
    خواهشا میتونید اطلاعات دقیق از اینکه چیکار باید بکنم و از چه راهی باید اقدام کرد…واقعا ب راهنماییتون نیاز دارم چون از هرکی میپرسم هیچ اطلاعی نداره ممنون میشم کمک کنید

    1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

     سلام
     دقیقا چه اطلاعاتی نیاز دارید، بفرمایید تا بهتون توضیح بدم.

 38. رضوان عبدالملکی گفت:

  سلام خسته نباشید من۲۹سالمه ولیسانس شیمی کاربردی دارم با معدل ۱۳وخورده ای میخواستم ببینم میتونم واسه رشته پزشکی یا داروسازی پذیرش بگیرم؟؟؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   با شرایط سنی شما خیر.

 39. علیرضا گفت:

  سلام
  بنده فوق لیسانس مهندسی برق دارم ، تا سطح b1 زبان فرانسه خوندم و قصد تحصیل پزشکی در فرانسه دارم ، به نظر شما شرایط سنی خاصی داره اینکه امکان تحصیل به صورت رایگان میسره؟ حدودا یه سال پیش 5-6 ماه فرانسه بودیم.

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   کشور فرانسه هزینه ای تحصیل پایینی برای شما خواهد داشت اما دقت کنید که برای تحصیل در رشته غیر مرتبط نیاز است تا چارچوب قوانین دانشگاه هدف را به منظور پذیرش و تحصیل، رعایت کنید.

 40. مهسا سلطانی گفت:

  سلام . خیلی ممنون از مطالب خوبتون . من 20 سالمه و دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان فرانسه هستم . در زبان انگلیسی هم عالی هستم . میخوام برای دندانپزشکی بخونم . بنظرتون الان باید اقدام کنم یا وقتی درسم تموم شد و مدرک کارشناسیمو گرفتم ؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بهترین زمان اقدام برای شما قبل از اخذ مدرک کارشناسی می باشد، چراکه اخذ مدارک پایه در کشور هدف، باعث می شود شما اعتبار و اعتلای بیشتری در آن کشور داشته باشید و برای رشد و زندگی جمعی مقبولیت به مراتب بهتری کسب کنید.

 41. دریا گفت:

  سلام و خسته نباشید
  خواستم بدونم اسم دانشگاه های بدون ازمون فرانسه چیست و هزینه ی سالانه ی دانشگاه بدون ازمون چقدر هست و ایا تحصیل به زبان انگلیسی هم میشود یا خیر؟

  با تشکر

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   دانشگاه های متعددی در فرانسه، بدون آزمون دانشجو می پذیرند که شرایط پذیرش عمومی آنها با هم متفاوت است.
   بهتر است برای این اقدام ابتدا سوابق تحصیلی و مدارک خود را بفرمائید.

 42. خسروی س گفت:

  سلام و خسته نباشید…میخواستم بپرسم دوری کالج برای مدرک فرانسه چقدر هزینه میبره؟؟ همچنین بعد از اینکه مدرک زبان رو گرفتیم میتونیم فورا وارد دانشگاه پزشکی بشیم؟
  هزینه ی سالانه رشته ی پزشکی به علاوه خورد و خوراک حدودا چقدر تمام میشود؟(سالانه)

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   دوره ها بر اساس نوع شرایط و دانشکده ثبت نامی فرق می کند. معمولا بین موسسات خصوصی و دولتی نیز تفاوت وجود دارد.
   بهتر است برای بررسی های مربوط به هزینه تحصیل و زندگی از طریق شماره های موجود در همین وبسایت با مشاورین ما در تماس باشید، آن ها اطلاعات به روز را به رایگان در اختیار شما قرار می دهند.

 43. ارغوان گفت:

  سلام من میخوام برای پزشکی فرانسه اقدام کنم تنها چیزی که کمی منو میترسونه اینه که آزمون سال اول سلامتی که برگزار میشه قبولی توش سخته . میخواستم بپرسم چون موسسه شما یکی از معتبر ترین هاست چند تا قبولی بین کلاینت های شما بوده توی این چند وقته؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   در حال حاضر به صورت اکثریت مشتریان ما به نتیجه مطلوبشان در این کشور رسیده اند و عده ای نیز در دست اقدام می باشند.
   جمعیت آماری ما را بالای 100 نفر افراد موفق تشکیل داده اند.

 44. رضا خوشنود گفت:

  سلام در مورد اثبات توانایی مالی یکم بیشتر توضیح میدید؟ مگه تحصیل رایگان یا بسیار ارزان نیست؟اون اثبات برا چی هست ؟اونم جهل هزار یورو

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   در هر حال نیاز است تا به سفارت و دولت کشور هدف متوجه سازید که توانایی پشتیبانی از زندگی موقت خود را در این کشور دارید و بار اضافی را به دوش آنها نمی اندازید.

 45. سینا رحیمی گفت:

  سلام خسته نباشید بنده 19 سالمه و معدل کل دیپلمم 18 ومعدل کتبی دیپلمم 17 است میخواستم بدونم چند درصد احتمال قبولی در پزشکی فرانسه وجود دارد ؟واگر احتمال ان وجود دارد برای اقدام باید چه کاری انجام دهیم ؟و میخواستم بدونم اجازه ی کار وجود دارد؟وباید چه مدارکی داشته باشیم ؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   شانس پذیرش شما را همان مدارک و سوابق تحصیلی تان مشخص می کند.
   بهتر این است که خلاصه مدارک خود را به ما برسانید تا احتمالات ممکن را به اطلاع شما برسانیم.

 46. امیرمخمدی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  دندانپزشکی فرانسه آزمون ورودی داره؟ هزینش چه قدره
  کدوم کشورا آزمون ورودی ندارن و هزینشون چه قدره؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   بله برخی از بهترین دانشگاه های فرانسه آزمون ورودی برای پذیرش رشته های پزشکی برگزار می کنند.
   اما برخی دانشگاه های فرانسه نیز شرایط پذیرش بدون آزمون را دارند که امکان تحصیل را ، تسهیل می کند.

 47. سمیه گفت:

  خواستم بدونم فرانسه هم مثل روسیه و ترکیه آزمون ورودی داره؟ یعنی باید کنکور بدیم؟
  یا همون معدل و زبان فرانسه کافیه؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   بله برخی دانشگاه های کشور فرانسه با آزمون ورودی اقدام به پذیرش می کنند اما برخی دیگر دانشگاه ها نیز پذیرش بدون آزمون را برگزار می کنند.

   1. فرزاد گفت:

    سلام. پذیرش بدون آزمون چطوریه؟ معیار پذیرش چی هستش؟

    1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

     سلام، وقت بخیر
     با توجه به سابقه تحصیلی پذیرش دارند.

 48. آرمین خیبری گفت:

  سلام
  من مدرک لیسانس الکترونیک دارم با معدل 14 و مدرک B2 زبان فرانسه 29 سالمه می خوام دندان پزشکی بخونم به نظرتون برای رزومه کافیه و آیا با
  این شرایط سنیم کار درستی می تونه باشه

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   با توجه به این که شما مدرک زبان فرانسوی را دارید می توانید به صورت مستقیم به دانشگاه درخواست پذیرش دهید.
   البته که رزومه شما هم تاثیر گذار خواهد بود.

 49. ایلیا غریبی گفت:

  با سلام آیا برای دانش آموزان مدارس تیزهوشان اولویتی وجود دارد؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   به یقین، داشتن پیشینه تحصیلی و یا همان مدارک و سوابق خوب، تاثیر گذار خواهد بود و به شما کمک شایانی می کند. پس در صورتی که شرایط خاصی را دارید، پیشنهاد می کنم هرچه زودتر با مشاورین ما گفت و گو کنید چرا که امکان ارائه بورسیه نیز ممکن است مهیا شود.

 50. ایلیا غریبی گفت:

  با سلام مبلغ مورد نیاز برای شروع تقریبا چقدر در نظر گرفته شود؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   آخرین مدارک تحصیلی + ریز نمرات را برای ما ارسال کنید تا ارزیابی های مورد نیاز پذیرش را برای شما انجام داده و به شما اطلاع رسانی کنیم.

 51. مسلم مومنی زاده گفت:

  با عرض سلام
  خانم بنده کارشناسی پرستاری داره و متقاضی ادامه تحصیل هستن
  چ اقداماتی باید انجام بدیم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   اگر قصد شما تحصیل در رشته پزشکی این کشور است، نیاز است تا مدارک خود را معادلسازی کنید اما اگر برای ادامه تحصیل در رشته مرتبط می خواهید اقدام کنید، بایستی که مقطع بعدی را پذیرش بگیرید.
   چرا که اخذ پذیرش، از انتقالی و تطبیق واحد آسان تر است.

 52. نوید گفت:

  سلام من با معدل دیپلم ۱۹.۷۶و پیش دانشگاهی ۱۷.۵ و ۱۹ سال سن چگونه میتونم تو فرانسه به تحصیل پزشکی بپردازم ممنونم اگه جواب بدید

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   شرایط پذیرش در دانشگاه های فرانسه هم بر اساس آزمون ورودی و هم بر اساس معدل هست.
   شما می توانید با ارائه مدارک خود به کارشناس ما، دریابید که کدام روش متناسب با وضعیت شما می باشد.

 53. mehrshad گفت:

  با سلام میخواستم در فرانسه تحصیل کنم معدل دیپلم 16.68 و معدل پیشم 17.68 .سوالاتی داشتم در مورد این مسیله . اگر بخوام زبان رو تو کشور فرانسه یادبگیرم به چه مدت و چقدر هزینه خواهد داشت ؟ و اینکه هزینه ی زندگی دقیق ماهانه چقدر هست ؟ ایا کار در حین تحصیل تامینش میکنه یا باید ساپورتر داشته باشیم ؟ با این معدل و یکم سخت کوشی میشه قبولی گرفت ؟ وضعیت مالی خوبی ندارم پس لطفا یکم دقیق تر ارقام رو بفرمایید ممنون

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   مدت زمان و هزینه های تحصیل زبان در کشور فرانسه از هر موسسه به موسسه دیگر متفاوت است و بستگی به سطح زبان شما در حال حاضر دارد.
   هزینه های زندگی نیز به صورت تقریبی برای شخص دانشجو ماهیان 700-800 یورو می تواند باشد که می توانید با کار پاره وقت در حین تحصیل گوشه ای از هزینه ها را جبران کنید.
   قبولی در دانشگاه های این کشور را در صورت تلاش و مطالعه می توانید خیلی راحت کسب کنید.

 54. آریانا حسینی گفت:

  دانشگاه نانت برای تحصیل دندان پزشکی خوب است

 55. محمود گفت:

  محمود
  من 27سالمه دارای مدرک فوق لیسانس مکانیک هستم
  ایا میتونم تو آزمون پزشکی در فرانسه شرکت کنم
  مدرک دیپلم من ریاضی و فیزیک

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   با گذراندن دوره های پیش نیاز در این کشور و یادگیری زبان فرانسوی، می توانید در آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی نیز شرکت نمایید.

 56. احسان گفت:

  سلام خسته نباشید . من در حاله حاضر دانشجویه رشته ای میکروب شناسی هستم و این که به فکر تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه .
  اگر من زبان فرانسه و انگیلیسی به طور کامل یادبگیرم می تونم وارد دانشگاه هایه فرانسه بشم
  باتوجه به این که من رزمه تحصیلم تو دبیرستان ضعیف بود
  ولی در دوره کارشناسی نسبتا خوبه

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   شما بدون داشتن مدرک زبان (انگلیسی یا فرانسوی) نیز می توانید در فرانسه تحصیل کنید.

 57. ترانه رها گفت:

  سلام
  من 20 سال دارم و پشت کنکوری هستم.
  میخواستم بدونم برای اخذ پذیرش دانشگاه فرانسه در رشته دندان پزشکی چه مدارکی لازم دارم؟ و هزینه هاش تا چقدر برآورد میشه؟ و اینکه شانس من برای پذیرش چقدر هستش؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   آخرین مدارک مربوط به تحصیل شما(پیش دانشگاهی و دیپلم) را به همراه ریز نمرات باید در دست داشته باشیم تا بتوانیم برای اخذ پذیرش، کامل ترین راهنمایی را ارائه دهیم.
   هزینه های تحصیل در فرانسه در برخی رشته های رایگان است و حتی در غیر این صورت، هزینه زیادی ندارد.
   مشخص کننده شانس شما، رزومه و مدار تحصیلی شماست.

 58. Fatemeh bazgir گفت:

  با سلام بنده دیپلم معارف اسلامی دارم اما دانشجوی ترم سه اقتصاد هستم و انتخاب رشته ام در معارف یک اشتباه بود و علاقه دارم دندان پزشکی بخونم خواستم بدونم ایا میشه من در این رشته تحصیل کنم در حالی که دیپلمم غیر مرتبط است و اینکه من همسرم فوق لیسانس حسابداری دارن و کارمند اداره آبفا هست ایشونم میخوان همراه من بیان و اونجا تحصیل کنن من متولد 78 هستم و همسرم69 ،حدودا صد ملیون هم برای معاش خود و پنجاه ملیونم برای خونه اجاره کردن داریم کافیه ؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   برای پذیرش دندانپزشکی در خارج از کشور شما نیاز دارید تا مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را داشته باشید بدین منظور که نیاز نباشد دوره پیش دانشگاه های را در خارج از کشور با صرف هزینه بگذرانید.
   در صورتی که تمایل دارید با همسرتان سفر کنید، لازم است ایشان نیز ویزا تهیه کنند و به صورت جداگانه وارد خاک کشور مقصد شوید.

 59. زينب زرين گفت:

  باسلام؛
  من ١٩سالمه و تيزهوشان درس خوندم معدلديپلمم١٨/٢٥و معدل پيش دانشگاهي١٨/٧١ هستش.ميتونم بورسيه شم براي تحصيل در فرانسه؟زبان خارجمم در حد خوبيه

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بورسیه های تحصیل در کشور فرانسه برای مقاطع بالاتر از ارشد امکان ارائه دارند اما ناگفته نماند که با داشتن برخی شرایط نیز میتوانید به اخذ بورسیه این کشور دست پیدا کنید.

 60. جلال گفت:

  سلام و ممنون از راهنمایی های خوبتون به بچه های با تلاش و پشتکار.من کارشناس بیهوشی هستم و31سال سن دارم ایا امکان تحصیل در فرانسه برای من هست یا نه؟؟؟؟؟وچگونه هست

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بله، بفرمائید که میخواهید در چه مقطعی ادامه تحصیل دهید؟
   رشته مد نظرتان را نیز بفرمائید.

 61. سونا گفت:

  سلام خسته نباشید..من 34 ساله هستم و متاهل هستم و لیسانس گیاهپزشکی دارم.. برای من امکان داره به این طریق بتونم دندانپزشکی بخونم و زبان هم بلد نیستم .. همسرم هم می تونن بامن بیام یا خیر..اگر امکان پذیر باشه لطفا بهمن بگید که چکار باید انجام بدم

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام ممنونم
   تحصیل دوره های پزشکی در این کشور قوانین مربوط به خود را دارد که داشتن حداقل شرایط و مدارک مربوط به پیش دانشگاهی و دیپلم و سایر نمرات مربوطه، از جمله آن هاست.
   ویزای همراه معمولا صادر نمی گردد اما شما می توانید برای تسریع در مراحل مهاجرت همسرتان، به صورت جداگانه برای ایشان ویزا اخذ نمایید.

 62. یاسمن گلبانو گفت:

  سلام خوب هستید؟
  برای کسیکه تخصص پزشکی از ایران داره امکان کار در فرانسه و یا اخذ تخصص در همان رشته وجود داره؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بله دانشگاه ها و مراکز علمی متفاوتی در فرانسه این امکان را ارائه می دهند که با توجه به رزومه شما، میتوانیم اقدام کنیم برای اخذ پذیرش.

 63. آسیه بلوچزهی گفت:

  سلام معدل کل دوره سوم دبیرستانم۱۸/۴۸و معدل پیش دانشگاهی۱۶/۸۲آیا امکان دریافت بورس تحصیلی فرانسه در رشته پزشکی یا دندان پزشکی رو دارم

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بورسیه های تحصیل کشور فرانسه معمولا در مقاطع بالاتر از لیسانس ارائه می شود که گاها ممکن است در دوره های پایین هم طبق برخی شرایط ارائه گردد.
   به منظور تایید صلاحیت بودن و تشخیص داشتن شرایط اخذ بورسیه، مدارک خود را برای ما ارسال کنید.

 64. آسیه بلوچزهی گفت:

  سلام میخاسم مهاجرت دانشجویی بگیرم برای تحصیل در فرانسه ولی نمیدونم باید چ اقداماتی انجام بدم

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   ابتدا بفرمائید در چه رشته و چه مقطعی میخواهید اقدام برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه کنید و سپس سابقه تحصیلی خود را برای ما ذکر کنید.

 65. لیا گفت:

  سلام لطفا هزینه ی ویزا و بقیه ی هزینه های جانبی روهم اعلام کنید.مثلا الان کسی 120 میلیون تومن به پول ایران داشته باشه از پس هزینه ی ویزا و بقیه چیزا برمیاد؟البته اونجا هم کارکنه.

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   اصل ویزا هزینه های زیادی ندارد که معمولا 75 یورو برای سفارت باید پرداخت شود.
   اما هزینه های جانبی که شرکت های مهاجرتی از شما دریافت میکنند شامل هزینه های درخواست پذیرش به دانشگاه و پیگیری های تا حصول نتیجه است.

 66. محمود گفت:

  سلام
  من 27 سالمه و فوق لیسانس مکانیک دارم
  آیا امکان تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه برا من هم وجود داره ؟
  مدرک پایه دبیرستانم هم ریاضی و فیزیک هستش

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   در این صورت بایستی که مدرک پیش دانشگاهی و یا فوق دیپلم نظری را ارائه دهید تا شرایط شما بررسی شود.

 67. امیر گفت:

  سلام،من دانشجوی دندانپزشکی آزاد تهران هستم ،رتبه در کنکور ۱۰۰۰،معدل دیپلم ۱۹/۱۳ ،می خواستگ بدونم شرایط مهاجرت برای من به چگونه ای است؟آیا می شه به کشوری برم و رشتم رو ادامه بدم ویا حتما باید از ابتدا به خوانم،و اینکه چه کشوری برای مهاجرت با شرایط من مناسب هستش وترجیحا خوب با هزینه کم هستش؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   مهاجرت شما به فرانسه برای تحصیل امکان پذیر است. و می توانید برای تحصیل در مقطع مورد نظر مدارک خود را به دانشگاه های این کشور ارسال نمایید.
   ادامه تحصیل را می توانید در قالب پذیرش در مقاطع بالاتر ، خیلی راحت انجام دهید، چرا که ادامه تحصیل در یک مقطع به دلیل نیاز به تطبیق واحدها، ممکن است به مشکل برخورد کند.
   کشور های اروپایی مانند آلمان، فرانسه، مجارستان و لهستان و غیره برای شما امکان پذیر است.

 68. فردین گفت:

  با سلام. دو تا سوال داشتم راجب فرانسه ممنون میشم همینجا راهنمایی کنید.
  1- آیا در دوره زبان فرانسوی که در خود آن کشور برگزار میشود و 4000 یورو هزینه دارد خوابگاه ارائه میشود؟ یا باید خودمان تهیه کنیم ؟ و در دوره های بعد از دوره زبان چطور ؟ خوابگاه ارائه میشود یا به همراه هزینه های زندگی باید خوابگاه را نیز خودمان تهیه کنیم؟

  2- آیا برای ورود به فرانسه نیاز به اثبات تمکن مالی در یک حساب ایرانی است ؟ اگر نیاز هست، آیا از این پول خرج باید بشود یا فقط در داخل ایران در حساب باید باشد تا فقط تمکن مالی اثبات شود و میشود از سود حساب بانکی آن استفاده نمود؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   دوره های ارائه شده در کالج های متفاوتی است که ممکن است برخی از آنها کالج نیز ارائه بدهند، در صورتی که کالج خوابگاه نداشته باشد بازهم مکان هایی وجود دارد که بعنوان خوابگاه، هزینه های اندکی را برای اسکان شما اخذ می کنند.
   داشتن تمکن مالی برای اثبات پشتیبانی الزامی است.

 69. فاطمه حیدری گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی پزشکی هستم میخواستم ببینم میتونم بعد از امتحان علوم پایه درس هام رو تطبیق بزنم و ادامه درسم رو در فرانسه کامل کنم؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   معمولا پذیرش تحصیلی آسانتر از ادامه تحصیل و تطبیق واحد ها است. چرا که تطبیق دادن واحد همیشه مثمر ثمر نیست و ممکن است مجبور به تحصیل از ابتدا شوید.
   ما پیشنهاد می کنیم که مدارک و شرایط خود را به اطلاع ما برسانید تا بتوانیم ارزیابی مورد نیاز را برای شما انجام دهیم.

 70. مجتبي گفت:

  سلام
  ميخواستم بدونم ايا شخصي با معدل ديپلم ١٥/٤١ شانسي براي دندان پزشكي در استراسبورگ داره؟؟ددلاين دانشگاه كي هست؟ايا موسسه براي اقامت و مسكن دانشجو هم كار ميكنه؟هزينه كار هايي كه موسسه براي ما انجام ميده چقدره؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   از آنجایی که آزمون ورودی تعیین کننده پذیرش شماست، بنابراین باید قوانین وچارچوب دانشگاه هدف را بسنجیم تا به نتیجه برسیم.
   می توانید مدارک خود را به همراه ریز نمرات آخرین سال تحصیلی برای ما ارسال کنید تا امکان سنجی های لازم بررسی شده و به شما اطلاع دهیم.

 71. وحید گفت:

  با سلام خدمت شما، چند تا سوال داشتم درباره تحصیل پزشکی در فرانسه:
  ١.برای تحصیل پزشکی در فرانسه حتما باید دیپلم وپیش دانشگاهی علوم تجربی ایران رو داشته باشم؟
  ٢.برای تحصیل پزشکی تو فرانسه شرط سنی هم وجود داره یعنی حداکثر تا چه سنی میتونیم این کارو بکنیم؟
  ٣.اینطور که متوجه شدم اول باید ثبت نام کنیم بعد یک یا دو سال درس میدن بهمون و بعد باید از همون درسا امتحان ورودی بدیم تو این بازه زمانی هم بورس محسوب میشیم یعنی دولت فرانسه تو این مدت هم خرج ما رو میده یا نه؟
  ۴.به محض ورود به فرانسه میتونیم کار کنیم؟ وضعیت کاریابی فرانسه چطور هست؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   1- بله
   2- در برخی دانشگاه ها بسته به مقطع مد نظر شما ممکن است شرط سنی وجود نداشته باشد اما در کل، بله.
   3- اخیرا اندکی هزینه های تحصیل به دانشجویان اضافه شده است که باز هم ناچیز است و توانایی شما را برای پرداخت، پوشش می دهد.
   4- شما در صورت ورود با ویزای تحصیلی، اجازه کار پاره وقت دارید و می توانید مشغول شوید.

 72. zahra گفت:

  سلام و خسته نباشید ممنون از اطلاعات خوبتون من21سالمه و معدل دیپلمم17/25وپیش دانشگاهی18هست میتونم واسه پزشکی فرانسه ویزا بگیرم

 73. پریا وحیدی گفت:

  سلام خسته نباشید من ۲۰ سالمه معدل دیپلمم ۱۹ است و میخواستم در مورد تحصیل دندانپزشکی در فرانسه اطلاع کسب کنم
  اینکه من اصلا زبان فرانسه بلد نیستم با این حال چه طور میتونم دروس مربوط به این رشته رو بخونم؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   دروس در برخی دانشگاه های این کشور به زبان بین المللی انگلیسی ارائه می شوند.

 74. مهرشاد رشیدی گفت:

   سلام.خسته نباشید…
  سوالم در خصوص اخذبورسیه تحصیلی و کمک هزینه های تحصلی در رشته های پرشکی ودندان پزشکی در کشور فرانسه میباشد. معدل کل دوره دبیرستانم ۱۸.۵۶ و دوره دیپلم ۱۶.۶۳ است وهمینطور در مسابقات بین المللی تبیان و از طرف دبیرستان چند لوح تقدیر در زمینه درسی دارم…آیا امکان پذیرفته شدن توسط دانشگاه های فرانسه و اخذبورسیه جهت کمک هرینه های تحصیلی را دارم؟لطفا شرایط رو هم ذکر کنید . باتشکر

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   تحصیل در فرانسه رایگان است و می بایست برای اخذ پذیرش، مدرک2 زبان فرانسوی را ارائه دهید. بسیاری افراد برای تسریع فرایند یادگیری، در دوره های زبان فرانسوی شرکت میکنند که حدودا 4 هزار یورو هزینه خواهد داشت.

 75. Foroozan گفت:

  سلام خسته نباشید. من 20 سالمه و معدل دیپلمم 17 و معدل پیش دانشگاهیم 14، میخواستم ببینم الآن میتونم برای کشور فرانسه برای دندانپزشکی اقدام کنم یا زمان پذیرش گرفتن تمام شده؟ البته میدونم باید زبان فرانسوی بلد باشم. میخوام تو خود فرانسه زبان رو یاد بگیرم. اگه الآن از طریق موسسه شما اقدام کنم. امسال میتونم برم؟ چون من اول برای روسیه اقدام کردم منتظر پذیرشم ولی الآن پشیمونم شدم و میخوام برم فرانسه. میخواستم ببینم امیدی هست؟ حتما میخوام امسال برم. ممنون میشم جواب بدید

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بله سن شما برای اقدام تحصیل در دانشگاه های کشور فرانسه مناسب می باشد اما تنها مدارکی که الزامی است برای ارائه، داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی مرتبط می باشد.
   می توانید دوره های زبان فرانسوی را در کشور فرانسه پشت سر بگذارید تا پیش زمینه زبان را نیز در خود ایجاد کنید.

 76. miraa گفت:

  سلام
  تو كدوم كشورها بدون توجه به معدل ديپلم و پيش دانشگاهي و بدون آزمون ورودي ميشه پزشكي خوند؟!!
  البته وزارت بهداشت مدرك پزشكي قبول كنه

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   به صورت اکثریت، تمام کشور ها و دانشگاه های آنها برای تحصیل در مقطع عالی، پیش نیاز هایی دارند که غیر قابل اغماض است.

 77. سعید علیزاده گفت:

  باسلام من ۲۱ سالم هست و معدل دیپلم۱۶/۶۱و پیش۱۵/۵۴ هست.با توجه به اینکه با اینم معدل امکان قبولی در پزشکی آلمان رو نداشتم میتونم پزشکی قبول بشم.خواهشا همین جا پاسخ منو بدین ممنون میشم

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   قبولی در دانشگاه های این کشور بر اساس نمره و آزمون نیز هست و باید مدارک و ریز نمرات شما دقیقا مورد بررسی قرار بگیرد.
   اما امکان تحصیل بصورت کلی برای شما وجود خواهد داشت.

 78. نرگس ثانی گفت:

  سلام . خسته نباشید . ممنون میشم پاسخ بدید . من دانشجوی دندانپزشکی سراسری ایران هستم . با معدل دیپلم 19.82و میانگین معدل دانشگاهی 16.50میخاستم ببینم آیا بعد از گرفتن دکترای عمومی دندانپزشکی میتونم بورسیه ی دانشگاه های فرانسه بشم ؟بدون هزینه ؟ و چگونه . ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بله معمولا اخذ بورسیه در مقاطع ارشد بیشتز ارائه می شود و می توانید با ارائه مدارک و سوابق تحصیلی این شانس را امتحان کنید.

 79. حمید دادخو گفت:

  سلام و عرض ادب.
  بنده 31 سال سن دارم.معدل دیپلم 16 ولی پیش دانشگاهی ضعیف 12.20 دارم
  میتونم واسه دندانپزشکی فرانسه اقدام کنم؟
  زیرا نمیخوام کشورهایی مثل روسیه و ترکیه و … تحصیل کنم
  میدونم شرایط خوبی ندارم ولی اگر روزنه هست ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   با توجه به سن تان از روسیه نمی توانید پذیرش بگیرید.
   برای اخذ پذیرش از فرانسه امید وجود دارد، اما این موضوع بستگی به عملکرد و توانایی شما در زمان آزمون و تعیین رشته دارد.
   برای تحصیل در فرانسه می بایست مدرک ب2 فرانسوی داشته باشید.
   که پیشنهاد میشود دوره زبان را در فرانسه بگذرانید.

 80. علی رضایی گفت:

  سلام در بین کشور های با تحصل رایگان . کدوم کشور سختگیری کمتری داره ؟ و ازمون سراسری ساده تری داره ؟ میدونم که فرانسه اتریش المان هزینه تحصیل تقریبا رایگانه اگه کشور دیگه هم رایگان هست لطف کنید بگید متشکرم

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   تحصیل در بسیاری از کشور ها به زبان رسمی کشور مقصد رایگان می باشد، اما مسئله این است که به استناد اخذ پذیرش از مرکز علمی مد نظر بتوان ویزا گرفت.
   به عنوان مثال اگر شما برای فراگیری زبان آلمانی، در یک کالج زبان آلمانی در کشور آلمان و یا اتریش، ثبت نام نمایید، سفارت آلمان و یا اتریش، به استناد این ثبت نام و حتی با ارائه رسید پرداخت کل شهریه، به شما ویزا نمی دهد؛ اما حتی با پرداخت نصف شهریه دوره زبان فرانسوی در کشور فرانسه، کارشناس سفارت معمولا ویزا میدهد.

 81. یاسمن گفت:

  سلام.اگه امکانش هست جواب بدید.مثلا برای کسی که تازه مدرک لیسانس شیمی رو گرفته و23سالشه.وقصد ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی فرانسه رو داره??بررسی تمام مواردا ومدرک زبان گرفتن چقد طول میکشه??

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   اگر دوره زبان در کشور فرانسه باشد، معمولا بین 6 تا 10 ماه، فرد در حد مطلوب به زبان فرانسوی مسلط می شود.
   برای گذراندن دوره در کشور فرانسه می توان پس از اخذ ویزا بر اساس کالج زبان، که معمولا کمتر از سه هفته زمان می برد، به این کشور روید.
   اما برای شروع به تحصیل، معمولا ترم اصلی در ماه سپتامبر آغاز میشود و معمولا ترم ژانویه نیز در دانشگاه ها وجود دارد.

 82. مریم گفت:

  سلام.من ۲۷سالمه و مدرک دامپزشکی از دانشگاه تهران دارم.میخواستم بدونم خوندن پزشکی تو فرانسه محدودیت سنی داره؟ و ایا من میتونم پذیرش بگیرم؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   در صورتی که مدرک ب2 فرانسوی را دارید می توانید اقدام نمایید و همچنین می توانید این دوره را در کشور فرانسه با حدود 4000 یورو بگذرانید.

 83. مهدی سالارخانی گفت:

  سلام
  من هدفم رشته پزشکی هست و میخوام در یک کشور که هزینه تحصیلی در آن رایگان و هزینه زندگی نیز پایین باشد تحصیل کنم شما کدام کشور را پیشنهاد می کنید؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   اگر صرفا هزینه تحصیل برای شما مهم است، ما آلمان را به شما پیشنهاد می کنیم که هزینه های تحصیلی بسیار پایین و یا رایگانی دارد.
   اما اگر با اندک مقداری هزینه های تحصیل مشکل ندارید، می توانید در کشور فرانسه نیز تحصیلات خود را ادامه دهید.

 84. maryam گفت:

  سلام، در توضیحات نوشته شده بود که ریاضیات هم جزء دروس پزشکی در فرانسه است من ریاضیاتم زیاد خوب نیست به نظرتون اگر وارد دانشگاه بشم به مشکل می افتم؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   گذراندن دوره پیش از دانشگاه می تواند به شما در تقویت دروس دوره دانشگاه کمک شایانی کرده و به پیشرفت تحصیلی شما کمک کند.

 85. سجاد گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من در رشته علوم تجربی درس خوندم معدل دیپلمم هم 19.31 شد دنبال یک کشور میگردم که رایگان باشه و آزمون ورودی هم نداشته باشه برای تحصیل در رشته پزشکی شما چه کشوری را پیشنهاد می کنید؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام تشکر ، وقت شما بخیر
   اگر منظور شما تنها تحصیل رایگان است، ما کشور آلمان را به شما پیشنهاد می کنیم که تحصیل را به صورت کلی، رایگان ارائه می دهد.
   اما اگر تمایل دارید تحصیل با کیفیت تر را در کنار هزینه های اندک داشته باشید، سایر کشور های اروپایی مانند فرانسه و یا صربستان می توانند گزینه های خوبی باشند.

 86. مسعود$&!*@* گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم که هزینه 800 یورو در سال در فرانسه رو میشه با کار دانشجویی رفع کرد؟ اگر خود شخص کمتر مصرف کند پوشاک خریداری نکند و… آیا هزینه کاهش می یابد؟ خواهشا پاسخ دهید

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   هزینه زندگی کاملا بستگی به شیوه زندگی فردی شما دارد و میتوانید همه جوره آن را مدیریت کنید.

 87. Ali ganbarzadeh گفت:

  سلام تحصیل پزشکی در چه کشور هایی رایگان و بدون آزمون است؟
  آیا فرانسه نیز همینگونه است؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   تمام دانشگاه ها بدون فیلتر دانشی متقاضیان، دانشجو جذب نمیکند، که این فیلتر گاها با شرایط ورودی مثل مدرک زبان و معدل بالاست ، گاهی با آزمون وگاها هردو باهم.
   دانشگاه های فرانسه هم رزومه ی علمی را چک می کنند هم مدرک زبان مورد نیاز است.

 88. پویا گفت:

  سلام
  هزینه تحصیل در فرانسه چگونه است؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   تحصیل در فرانسه تقریبا رایگان است.هزینه ی زندگی دانشجویی حدود600 تا 800 یورو می باشد، که در پاریس این هزینه، بیشتر است.

 89. رضا گفت:

  سلام
  شما گفته بودید که تحصیل در کشور فرانسه کاملا رایگان است آیا واقعا درسته؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   حداکثر هزینه های شما، هزینه های جاری دانشگاه در حد 1000 دلار در سال می باشد.

 90. Pooya گفت:

  سلام من از متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه هستم و سوالم اینه که هزینه های زندگی در فرانسه چگونه است؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   زندگی دانشجویی در فرانسه به صورت میانگین حدود 700 الی 800 یورو خواهد بود که این مبلغ در پاریس مسلما بیشتر از استراسبورگ خواهد بود.

 91. Ali Najaf گفت:

  با سلام خدمت مشاور محترم
  ببخشید میخواستم ببینم هزینه های تحصیل در کشور فرانسه ماهانه چقدر است؟

 92. diman Hasanpour گفت:

  سلام من مهدل دیپلم 19.75 دارم و معدل پیش دانشگاهیم 17.47 هستش چطور باید برای پزشکی فرانسه اقدام بکنم و چطوری جزئیات رو پیگیر بشم؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   باید سوابق تحصیلی و رزومه شما بررسی شود تا بتوانیم تصمیم بهتری را به شما پیشنهاد دهیم
   بررسی بدین منظور که با شروط پذیرش دانشگاه مقصد مقایسه و امکان سنجی شود.

 93. احسان زکالاب گفت:

  باسلام.ببخشیدتحصیل رایگان پزشکی درفرانسه آزمون ورودی ومدرک زبان می خواهد؟من معدل دیپلمم 19 هستش وامسال پیش دانشگاهی هستم.الان میتونم اقدام کنم؟ وازکجا باید شروع کنم؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   پذیرش به هردو صورت با آزمون و بدون انجام می پذیرد، اما دانشگاه های مختلف شرایط مختلفی را دارند که نمی توان به عنوان یک قانون کلی بیان کرد.
   ضمن اینکه مدرک زبان را میتوانید در فرانسه اخذ کنید، باید گفت که هرچه زودتر، بهتر.

 94. محمد ساجدی گفت:

  با سلام و احترام
  اگر کارشناسی ناپیوسته حسابداری بازرگانی داشته باشم میتونم بدون دیپلم نظری و پیش دانشگاهی(با مدرک فنی حرفه ای 11ساله) برای پزشکی فرانسه اقدام کنم؟ در ابتدا باید چه مبلغی بابت تمکن مالی برای اخذ ویزای پزشکی داشته باشیم؟
  ممنون

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   دقت داشته باشید که برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور، داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ضروری است و باید به همراه ریز نمرات آخرین دوره های تحصیلی ارائه گردد.

 95. مهدی پارسا گفت:

  با سلام و احترام
  اگر کاردانی ناپیوسته و کارشناسی حسابداری داشته باشم میتونم بدون دیپلم نظری و پیش دانشگاهی(با مدرک فنی حرفه ای 11ساله) برای پزشکی فرانسه اقدام کنم؟
  در ابتدا باید چه مبلغی بابت تمکن مالی برای اخذ ویزای پزشکی داشته باشیم؟
  ممنون

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی برای اخذ پذیرش ، الزامی است.
   اما شما می توانید در کشور فرانسه نیز دوره هایی را تحت عنوان پیش دانشگاهی برای رفع پیشنیاز های تحصیل در دانشگاه، بگذرانید.
   این دوره ها برای قبولی در رشته مورد نظرتان در صورتی که مدارک فوق را ارائه نکنید، الزامی است.

 96. sasan گفت:

  سلام
  آزمون ورودی برای دندانپزشکی بین دانشجوهای بین الملل هست یا فرانسوی ها هم شرکت دارند.

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   طبیعتا برگزاری آزمون بین الملل از آنجایی که از اسمش پیداست، برای تمامی دانشجویان داخلی و خارجی است.

 97. علی موسوی گفت:

  سلام من معدل دیپلمم 16.28 و پیش دانشگاهی 12.28 میتونم اقدام کنم؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   بله ولی باید رزومه ی قوی ارائه شود, چراکه معدل پیش دانشگاهی شما کیفیت ندارد.

 98. Merri گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون.
  میخواستم بدونم که با چه رتبه ای در ازمون کنکور سراسری ایران میشه بورسیه رشته پزشکی فرانسه شد؟ و چطور میشه در ازمون پزشکی خود کشور فرانسه شرکت کرد. ممنون

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   آزمون کنکور هیچ اعتباری در کشورهای دیگر ندارد.
   تحصیل در فرانسه امتحان ورودی ندارد ولی بعد از یک سال برای ادامه تحصیل امتحان میگیرند که در صورت عدم قبولی امکان دوباره برای شرکت وجود دارد.

 99. حسام الدین یزدچی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  بنده متقاضی تحصیل در رشته دندان پزشکی در دانشگاه استراسبورگ فرانسه هستم ولی اطلاعات مختصری در مورد این دارم میخواستم اگه امکان داشته باشه اطلاعات مفیدی درباره نحوه آزمون و مراحل آزمون ، میزان دشواری آزمون که آیا فردی با معدل 16 دیپلم شانس قبولی در این رشته رو داره یا خیر و همچنین با توجه به این که من قراره زبان فرانسه رو در یک دوره 8 ماهه در استراسبورگ بگذرونم و این که فقط 8 درصد داوطلبان خارجی اجازه ورود به این رشته رو پیدا میکنند آیا موفقیت در این آزمون دور از دسترس نیست؟
  و همچنین اگه ممکن باشه میخواستم نام منابع امتحانی رو بدونم.
  و این که شرایط و هزینه های زندگی در فرانسه آیا خیلی سخت و عذاب آور خواهد بود؟
  در آخر اگه امکان ارتباط تلفنی یا به هر نحوی امکان صحبت با یک مشاور کاملا آگاه به این موارد وجود داشته باشه ممنون میشم راه های ارتباطی رو معرفی کنید.
  با سپاس

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   باسلام
   بله این امکان برای همه ی شما عزیزان فراهم است.
   شماره تماس دفترهای ما در شهرهای مختلف در سایت آمده است, میتوانید از مشاوره های عمومی رایگان بهره مند شوید.
   موفق باشید.

 100. حسام الدین یزدچی گفت:

  اگه ممکن باشه میخواستم بدونم افرادی از ایران مشابه با شرایط من در رشته های علوم پزشکی دانشگاه استراسبورگ در طی سال های اخیر چند درصد موفق شدند به رشته های پزشکی و دندان پزشکی وارد بشن ؟
  با تشکر

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   متاسفانه آمار دقیقی از تعداد ورودی های ایرانی برای دانشگاه پزشکی استراسبورگ ندارم.

 101. علی محمدی گفت:

  سلام ببخشید میخواستم در مورد امتحان ورودی پزشکی در فرانسه اطلاعات دقیق و کاملی کسب کنم . چون عازم این کشورم دونستن کیفیت این امتحان برام خیلی مهمه

  با تشکر

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   مشاورین تلفنی و حضوری موسسه پاسخگوی شما هستند، به نظرم اینجا نمیشه همه نکات رو نوشت.

 102. مهرشاد کمالی گفت:

  سلام و خسته نباشید. ممنون از مطالب مفیدتون. ببخشید در کل شما فرانسه را به کسی که می خواهد در خارج از کشور دندانپزشکی بخواند توصیه می کنید؟ باتشکر

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   قبولی کنکور پزشکی فرانسه نسبت به کشورهایی مثل روسیه، اکراین، مجارستان و غیره سخت تر است.
   اگر با قبولی در این آزمون مشکلی ندارید، پزشکی این کشور با توجه به رایگان بودن و سطح علمی کشور گزینه بسیار مناسبی است.

 103. parsa گفت:

  و ایا درسته که سفارت فرانسه برای مقطع لیسانس ویزا نمیده؟ایا این درمورد رشته پزشکی عمومی هم صدق میکنه؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   خیر اینطور نیست، الان سفارت خوب ویزا میده و این موسسه هم پرونده های زیادی داره.

 104. Sima گفت:

  سلام
  براى دوره هاى تخصص پزشكى افرادي كه در ايران مدرك عمومى گرفتن أيا شرايط به سختى انگلستان و آمريكا هست و اينكه تقريبا از زمانى كه درخواست داده ميشه تا شروع تحصيل چقدر زمان ميبره؟من شنيدم حداقل ٤-٥ سال بايد در صف متقاضيان انتظار كشيد أيا درسته اين موضوع؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   برای تحصیل تخصص همه چیز بستگی به مدارک و سوابق شما دارد که تعیین کننده است.
   اگر رزومه خوبی را به همراه پژوهش هایتان ارائه دهید، به راحتی می توانید پذیرش شوید.

 105. فاطی گفت:

  سلام ببخشید فرانسه با توجه به سن من که 25 سال هس ویزا میده؟
  و اینکه اگر در امتحان ورودی قبول نشدم برای سال اول دوباره میتونم شرکت کنم؟
  یا ویزای دانشجویی من لغو میشه؟
  خواهشا پاسخ بدین چون هیچ کس پاسخ واضحی به من نمیده

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   سفارت فرانسه از جمله سفارت هایی است که در صدور ویزا مثل کشورهای آلمان و غیره سخت گیر نیست و با توجه به روابط قدیمی فرهنگی ایران و فرانسه اخذ ویزا از این کشور چندان سخت نیست.
   همچنین شما دو بار فرصت دارید در ازمون ورودی پزشکی فرانسه امتحان دهید.

 106. parsa گفت:

  درود و ممنون بابت اطلاعات مفید سایتتون
  درمورد امتحانات ورودی هرسال برای رشته پزشکی در فرانسه،آیا به سختی کنکور ایران و رقابتی هست؟
  اگه برای رشته پزشکی فرانسه اقدام کنم ریسکه؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   خیر در حد آزمون ورودی ایران نیست و شانس قبولی بیشتری نسبت به ایران دارید.

 107. Hossein abdollahi گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت شما ، من چند تا سوال داشتم در مورد تحصيل تو فرانسه ممنون ميشم اگه جواب بدين ?
  ١)اينكه زمان گرفتن پذيرش در دانشگاه هاي فرانسه كي هست؟
  ٢) من ميتونم اينجا زبان فرانسه كار كنم و مدرك زبان بگيرم بعد براي دانشگاه اقدام كنم؟
  ٣)من معدل ديپلمم ١٥.١٣ هستش خواستم ببينم مشكلي كه إيجاد نمي كنه براي گرفتن پذيرش وشاهي دندانپزشكي با اين معدل (در صورتي كه مدرك زبان فرانسه ارائه بدم)
  ٤)اينكه همون سال اول تعين ميكنيم پزشكي بخونيم يا دندون يا .. يا اينكه سال اول ي دروس مشترك رو ميگذرونيم بعد كه اگه قبول شديم رشته رو تعين ميكنيم
  ببخشيد سوالام اينهمه زياد شد?

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   زمان اخذ پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور معمولا در دو ماه سپتامبر و می صورت میگیرد.
   بهترین کار این است که شما مدرک زبان فرانسوی را اینجا در کشور خودتان تهیه کنید و آنچه را مورد نیاز اخذ ویزا از سفارت این کشور است بدانید، اما برای تکمیل سطح زبان خود می توانید پس از سفر، در کشور فرانسه کلاس های زبان را شرکت کنید.
   برای تحصیل در رشته پزشکی فرانسه شما نیاز دارید تا پیشنیاز های عمومی را رعایت کنید.

 108. مسعود علیزاده گفت:

  اگر پذیرش پزشکی اینقدر راحنه پس این ملت چرا میرن اوکراین و هند و …. خیلی مایلم پذیرش بگیرم ولی جاهای دیگه خوندم که پذیرش فرانسه خیلی سخته برای پزشکی اگه اطمینان داشته باشم که پذیرش راحته با زبان کنار میام

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   تجربه کاری ما بیانگر واضح این مسئله است که ما می توانیم شما را در راه رسیدن به هدفتان جهت تحصیل در فرانسه یاری دهیم.
   ما راهکار هایی را مد نظر قرار داده ایم تا هر چه بیشتر از دشواری این مسیر(تحصیل پزشکی در فرانسه) بکاهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *