تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه از گزینه‌های برتر برای تحصیل پزشکی در جهان است. موفقیت محققان و دانشمندان فرانسه در دانشگاه‌های پزشکی و موسسه‌های تحقیقی این کشور مایه مباهات همه جهانیان است. از جمله این دستاوردهای پزشکی جهانی می‌توان به کشف ویروس ایدز( HIV)، کشف واکسن هپاتیت، کشف ژن سندرم داون و دیگر موفقیت‌های جهانی اشاره کرد. شما می‌توانید جهت تحصیل پزشکی در فرانسه، با در دست داشتن مدارک تحصیلی، رزومه و مدرک معتبر زبان برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی اپلای کنید. تحصیل پزشکی در فرانسه 2022، شرایط و امکانات تازه‌ای را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. در این مطلب به بررسی هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه، شرایط اعزام دانشجو پزشکی به فرانسه، کار حین تحصیل پزشکی در فرانسه، تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی و به صورت کلی شرایط عمومی و جامع تحصیل پزشکی در فرانسه خواهیم پرداخت. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

در این مطلب میخوانید

شرایط تحصیل در رشته پزشکی فرانسه

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات درباره شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه، به پادکست زیر گوش بسپارید.

رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه در سرتاسر جهان متقاضیان و علاقمندان فراوانی دارد، که این امر به واسطه بالابودن کیفیت آموزشی دانشگاه‌ها و اعتبار بالای مدارک علمی صادر شده این رشته‌ها و همچنین قرار داشتن دانشگاه‌های این کشور در فهرست برترین های دانشگاه‌های جهان می‌باشد. دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه در رتبه‌بندی ها و رنکینگ های جهانی دارای رتبه‌های زیر 500 می باشند. تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی این کشور با دیگر کشورهای جهان متفاوت است و یکی از دلایل مهاجرت تحصیلی افراد به این کشور تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی این کشور است. کشور فرانسه شرایط خاصی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می کند که خواستار تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان فرانسه می باشند.

بر این اساس ارجحیت دانشگاه‌های فرانسه برای پذیرش دانشجویان، بر طبق علاقمندی این دانشجویان به تحصیل به زبان فرانسه است. کمپس فرانسه که به عنوان مسول ارتقا آموزش عالی فرانسه و استقبال از دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود، تحت حمایت و پشتیبانی وزارت آموزش عالی فرانسه قرار دارد. در واقع وزارت آموزش عالی فرانسه به منظور تحصیل دانشجویان برتر در دانشگاه‌های این کشور خدمات ویژه ای ارائه می کند. در صورتی که واجد شرایط پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه هستید؛ این دانشگاه‌ها از برترین دانشگاه‌های جهان محسوب می شوند و مدارک آن‌ها در تمامی کشورهای جهان دارای اعتبار و ارزش ویژه ای است.

به منظور تحصیل در رشته پزشکی دانشجویان باید در 3 دوره تحصیل کنند. این دوره های تحصیلی عبارتند از:

 • دوره PCEM
 • دورهDCEM
 • دوره پزشکی عمومی

سیستم تحصیل پزشکی در فرانسه 2022

تحصیل پزشکی در فرانسه مزایای بسیار زیادی دارد. شما برای این که بتوانید به جهت تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های فرانسه اقدام نمایید، لازم است تا سیستم تحصیل پزشکی این کشور را به دقت بررسی کرده و آن را بشناسید. قبل از هر چیزی باید به این نکته اشاره داشته باشیم که در فرانسه تحصیل پزشکی عمومی 9 سال به طول می‌انجامد و پس از این 9 سال دانشجویان می‌توانند به عنوان پزشک عمومی مشغول به کار در فرانسه یا کشورهای دیگر شوند. از طرف دیگر 10 تا 12 سال به طول می‌انجامد تا سایر متخصصان مانند جراحان ویژه یا متخصصان اطفال نیز تحصیل خود را به پایان برسانند. در واقع تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه بین 10 تا 12 سال به طول می‌انجامد.

یک نکته مهم این است که متأسفانه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی فرانسه فقط به زبان فرانسه است. از این رو تسلط بر این زبان یکی از مهم‌ترین موانع پیش روی دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در فرانسه است. از طرف دیگر و به منظور جذب دانشجویان خارجی از سراسر جهان، گروهی از دانشگاه‌ها و کالج‌های خصوصی پزشکی برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. این کار با هزینه تحصیل انجام می‌شود که از یک دانشگاه و کالج به دانشگاه دیگر متفاوت است و این بستگی به تخصص یا مرحله آموزشی دارد. اساساً، مطالعات پزشکی در فرانسه به سه دوره (PCEM، DCEM و پزشکی عمومی یا سایر تخصص‌ها) تقسیم می‌شود.

با اخذ گواهینامه دکترای کشور فرانسه، تحصیل در پزشکی پایان می‌یابد. چرخه اول دو سال آمادگی تحصیلی است، با یک دوره تحصیل مشابه برای همه دانشجویان پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و همچنین دانشجویان فیزیوتراپی. شایان ذکر است که دانش آموزان فقط دو شانس برای گذراندن سال اول دارند. در واقع برای قبولی در سال دوم، باید در یک آزمون رقابتی در پایان سال اول قبول شوید. نکته مهم‌تر این است که حداکثر تعداد دانشجویان خارجی پذیرفته شده از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا تنها به ۸ درصد از کل دانشجویان محدود می‌شود. 

دوره PCEM

این دوره که برای همه دانشجویان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و مامایی مشترک است؛ بین یک تا 2 سال طول می کشد. از آن جا که مردم کشور فرانسه و همچنین کشورهای عضو اتحادیه اروپا علاقه فراوانی به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی فرانسه دارند، سهمیه بسیار کمی برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در این رشته‌ها در کشور فرانسه وجود دارد. از یک طرف بالا بودن کیفیت آموزشی و اعتبار مدارک دانشگاهی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه و از طرف دیگر افزایش تعداد متقاضیان این رشته‌ها موجب شده است تا دانشجویان بین‌المللی با رقابت های شدید و تنگاتنگی در اخذ پذیرش این رشته‌ها مواجه باشند.

دانشجویان بین‌المللی در صورتی می توانند گوی سبقت را از دانشجویان بومی فرانسه و کشورهای اتحادیه اروپا بربایند و پذیرش این رشته‌ها را اخذ کنند که نمره های آزمون ورودی آن‌ها برابر یا بیشتر از دانشجویان بومی فرانسه باشد. آزمون ورودی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه در نوع خود از دشوارترین آزمون های ورودی دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.

آزمون ورودی رشته پزشکی

در واقع کیفیت این نوع سوالات و آزمون نشان دهنده کیفیت آموزشی دانشگاه‌های فرانسه در رشته‌های ذکر شده می‌باشد. هر دانشجویی فرصت دو بار شرکت در آزمون ورودی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه را دارد. در صورتی که دانشجویی برای بار اول موفق به اخذ نمره لازم برای پذیرش در این رشته‌ها نشود، می تواند شانس خود را یک بار دیگر امتحان کند؛ اما اگر برای بار دوم نیز موفق به کسب نمره لازم نشود، تا همیشه امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه از این دانشجو سلب می‌شود.

دانشجویان پس از پذیرش در آزمون ورودی، تحصیلات خود در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه را آغاز می کنند. در پایان سال اول همه دانشجویان باید در آزمون سخت و رقابتی شرکت کنند تا با کسب نمره لازم به مرحله دوم راه پیدا کنند. اما متاسفانه از میان همه دانشجویانی که سال اول را با موفقیت سپری کرده اند، فقط 20% آن‌ها موفق به راهیابی به مرحله دوم می شوند.

دوره DCEM

مدت تحصیل در این دوره 4 سال می‌باشد. دانشجویان در سال اول به فراگیری دروس پزشکی عمومی می پردازند. در 3 سال بعد این دانشجویان دروس مربوط به آسیب شناسی و درمان را در دانشگاه پزشکی و بیمارستان های فرانسه فرامی گیرند. به طور کلی دانشجویان در این دوره باید در طی 3 سال آموزشی در برنامه‌های کارآموزی و کشیک و سمینار شرکت کنند. در 3 سال آخر این دوره دانشجویان از کمک هزینه تحصیلی برخوردار می شوند.

دوره پزشکی عمومی

مدت تحصیل در این دوره معمولا 3 سال می‌باشد، هرچند این مدت مربوط به تحصیل پزشکی عمومی است و دانشجویانی که قصد تحصیل در فرانسه در رشته‌های تخصصی پزشکی را دارند، مدت زمان تحصیل آن‌ها بر اساس نوع تخصص انتخابی بیشتر می‌باشد. شرط پذیرش در دوره سوم رشته‌های پزشکی دانشگاه فرانسه، شرکت در آزمون سراسری است. علاوه بر این آزمون دانشجویان باید دوره دوم و دوره های نظری و کارآموزی را با موفقیت گذرانده باشند. در صورتی که دانشجویی در آزمون سراسری پذیرفته شود، می تواند یکی از 11 گرایش پزشکی را انتخاب کند. یکی از این گرایش ها دوره پزشکی عمومی است. انتخاب گرایش های تحصیلی و شهر و دانشگاه آن بر اساس نمره آزمون تعیین می‌شود.

در صورتی که دانشجویی دوره هایی به جز دوره تحصیلی پزشکی عمومی را انتخاب کند، پس از 4 تا 5 سال می تواند مدرک تحصیلی DES را دریافت کند. در صورتی که دانشجویی دوره تحصیلی پزشکی را انتخاب کند، در مدت 3 سال باید در دوره های کارآموزی 6 ماهه در بیمارستان ها شرکت کند. مدت زمان دوره کارورزی برای دوره پزشکی فرانسه در حدود 3 سال است. دانشجو باید دوره طرح خود را در یک بیمارستان و به همراهی یک پزشک بگذراند. مدت زمان کارورزی تخصصی پزشکی بر اساس نوع تخصص دانشجو از 4 تا 5 سال متغیر است. مدت زمان تحصیل در دوره پزشکی فرانسه در حدود 9 سال است.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی فرانسه

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی فرانسه

متقاضیان بین‌المللی که قصد تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های فرانسه را از نوع دولتی و رایگان را دارند باید دارای مدرک B2 مهارت زبان فرانسه باشند. دولت فرانسه این امکان را برای متقاضیان بین‌المللی فراهم کرده است تا با اخذ ویزای تحصیلی و شرکت در دوره ها و کورس های زبان فرانسه و کسب نمره لازم در سطح B2، آمادگی لازم را برای شرکت در آزمون پذیرش رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه کسب نمایند. به منظور پذیرش در آزمون ورودی رشته پزشکی دانشجویان باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • مدرک مهارت زبان فرانسه حداقل سطح B2
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • فرم تکمیل شده درخواست ورود به رشته پزشکی فرانسه
 • ریزنمره های دبیرستان و پیش دانشگاهی

هزینه‌های تحصیل در رشته پزشکی فرانسه

هزینه های تحصیل در رشته پزشکی فرانسه

هزینه گزاف تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های مختلف جهان ممکن است به عنوان مانعی در جهت تحقق آرزوی افرادی محسوب شود که رویای پوشیدن لباس سفید پزشکی را در سر می پرورانند. اما در یکی از بهترین کشورهای جهان این موانع تاحدودی رفع شده است و متقاضیان با رعایت شرایطی می توانند بدون پرداخت هزینه ای گزاف به رویای خود جامه عمل بپوشانند. کشور فرانسه دارای سیستم آموزشی دانشگاهی رایگان می‌باشد. اما این تحصیل رایگان در صورتی امکان پذیر است که فرد واجد شرایط باشد. ذکر این نکته ضروری است که گرچه تحصیل در کشور فرانسه رایگان است، اما هزینه‌های زندگی به عهده خود دانشجو است و هزینه‌های زندگی در کشور فرانسه چندان مقرون به صرفه نیست.

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه ملزم به پرداخت هزینه ای برای تحصیل نمی باشند، اما هزینه‌های زندگی در شهر پاریس؛ گران ترین شهر جهان ماهانه در حدود 1000 یورو می‌باشد. البته در شهرهای کوچک تر فرانسه این میزان به نسبت کمتر و در حدود ماهانه 700 یورو می‌باشد.از آن جا که درصد زیادی از بودجه دانشجویان در کشور فرانسه صرف اجاره مسکن و محل اقامت می‌شود و با توجه به گران بودن اجاره مسکن در این کشور، دولت فرانسه اقدام به تاسیس سازمانی با نام CAF کرده است تا درصدی از هزینه‌های مسکن دانشجویان را تامین کنند.

به منظور تحصیل در رشته پزشکی کشور فرانسه، دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه کلی و شهریه نمی باشند اما هزینه‌های جزئی تحصیل در این رشته‌ها سالانه مبلغی کمتر از 1000 یورو است. دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان خصوصی کشور فرانسه می باشند، برای تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه‌ها ملزم به پرداخت سالانه بیشتر از 10.000 یورو می‌باشد. علاوه بر موارد ذکر شده، دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه را دارند، باید اثبات کنند که توانایی تامین هزینه‌های زندگی خود در مدت زمان تحصیل در فرانسه را دارند.

معمولا دانشجویان باید این گواهی تمکن مالی را برای تامین هزینه‌های یک سال تحصیلی خود ارائه دهند. میزان مبلغ این تمکن مالی در حدود ماهانه 700 تا 800 یورو می‌باشد. در صورتی که دانشجویی قصد تحصیل در دانشگاه‌های شهر پاریس را داشته باشد، میزان این مبلغ افزایش می یابد و تا حدود دو برابر نیز می رسد.

هزینه زندگی دانشجوی پزشکی در فرانسه

هزینه زندگی دانشجوی پزشکی در فرانسه

شما می‌توانید انتظار داشته باشید که در طول ماه اول زندگی خود در فرانسه حدود 1700 یورو خرج کنید، که به شرح زیر است:

اجاره 400 یورو
اوراق مسکن 400 یورو
بیمه سالانه خانه 50 یورو
هزینه‌های ثبت‌نام دانشگاه 180-596 یورو
عضویت تامین اجتماعی  203 یورو
عضویت در یک شرکت مشترک سلامت 70-285 یورو

چگونگی تحصیل در رشته دندانپزشکی فرانسه

چگونگی تحصیل در رشته دندانپزشکی فرانسه

دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه‌های فرانسه را دارند، می توانند هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فرانسه در این دانشگاه‌ها تحصیل کنند. طول مدت تحصیل در دوره دندانپزشکی فرانسه 6 سال است که شامل یک دوره 2 ساله مشترک با دوره پزشکی، یک دوره 3 ساله و در پایان یک دوره یک ساله می‌باشد. دانشجویان دندانپزشکی در مدت کارآموزی باید تحت نظارت یک دندانپزشک متخصص کار کنند.

شرایط لازم برای پذیرش در دوره دندانپزشکی فرانسه گذراندن دوره تحصیلی دیپلم می‌باشد. البته کالج‌های دندانپزشکی در مقطع کارشناسی ارشد دندانپزشکی نیز دانشجو می پذیرند. دو شرط مهم پذیرش دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد دندانپزشکی فرانسه این است که اول این دانشجویان دوره تحصیلی کارشناسی خود را در رشته‌های زیست شناسی، شیمی، بیوشیمی، فیزیولوژی و علوم پزشکی گذرانده باشند و دوم این که متوسط نمره های دوره کارشناسی متقاضیان باید بالاتر از حد متوسط و در حد عالی باشد. مدت دوره کارشناسی دندانپزشکی فرانسه در حدود 4 تا 5 سال است. به طور کلی دانشجویان دندانپزشکی کشور فرانسه ملزم به گذراندن سالانه 150 ساعت واحد درسی می باشند. دانشجویان در پایان دوره تحصیلی دندانپزشکی فرانسه باید پایان نامه خود را ارائه دهند. این پایان نامه باید تا قبل از فارغ‌التحصیلی به هیئت علمی دانشگاه تحویل داده شود.

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

دریافت یک مدرک پزشکی عمومی در فرانسه نیاز به 9 سال تحصیلات فوق لیسانس دارد. فقط 15 تا 20 درصد از دانش آموزان امتحان لازم برای ورود به سال دوم تحصیل پزشکی را می دهند. تعداد کل مکان های موجود در مدارس پزشکی کشور (برای همه برنامه های دوره ای ترکیب شده) هر ساله از طریق سیستم شناخته شده به عنوان numerus clausus تعیین می شود. تعداد دانش آموزان خارج از شهروندی اتحادیه اروپا محدود به حداکثر 8٪ از مکان های تعیین شده توسط numerus clausu است.

مطالب مرتبط:

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

اخذ تابعیت فرانسه

تحصیل در فرانسه

آموزش پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

با اتخاذ زبان انگلیسی در آموزش پزشکی، شکاف در ارتباطات بالینی ممکن است در کشورهایی ایجاد شود که زبان مادری آن ها از زبان آموزش پزشکی متفاوت باشد. در این تحقیق ارتباط بین آموزش پزشکی در یک زبان خارجی و اعتماد دانش آموزان به مهارت های تاریخی در زبان مادری آن ها مورد بررسی قرار گرفته است. ارتباط موثر پزشک و بیمار برای ارائه مراقبت های بهداشتی کافی، ضروری است.

با این وجود، تفاوت در زبان های گفتاری گاهی اوقات موجب ناراحتی می شود. در حالی که تقریبا یک سوم از مدارس پزشکی بین المللی خارج از ایالات متحده و کانادا آموزش انگلیسی را ارائه می دهند، فقط یک پنجم از کشورهایی که این موسسات را دارند، انگلیسی را به عنوان زبان رسمی فهرست می کنند.

دوره پزشکی در دانشگاه ها به زبان انگلیسی

لبنان نمونه خوبی از تفاوت واژگان گفتاری و آموزشی است. از میان هفت دانشکده پزشکی ثبت شده در کشور، چهار دانشگاه از زبان انگلیسی به عنوان زبان آموزش پزشکی استفاده می کنند، در حالی که باقی موسسات از زبان فرانسوی استفاده می کنند. به طور خلاصه، 3 مدرسه پزشکی مدل آمریکایی (برنامه 4 ساله)، 2 مدل فرانسوی (برنامه 7 ساله) و 1 مدل بریتانیایی (برنامه 6 ساله) را شامل می شود. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه و یا بطور کلی قوانین تحصیل در این کشور می توانید به دو صورت حضوری و یا تلفنی با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در تماس باشید.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی فرانسه

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی فرانسه

متقاضیان بین‌المللی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه‌های فرانسه به زبان انگلیسی نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان فرانسه ندارند. اما در صورتی که این متقاضیان قصد تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه را دارند که به زبان فرانسه تدریس می کنند، دارا بودن مهارت زبان فرانسه الزامی است.

 • مدرک زبان فرانسه TCF و TEF سطح B2
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش از دانشگاه

دانشگاه‌های پزشکی در فرانسه

اکنون که از شرایط تحصیل مطلع شدید، وقت آن است که بهترین دانشگاه‌هایی را که می‌توانید در آن‌ها ثبت‌نام کنید جستجو کنید. البته دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پزشکی در فرانسه زیاد هستند؛ اما در این بخش از مقاله ما سعی کردیم بهترین دانشگاه‌ها را برای تحصیل پزشکی برای شما معرفی نماییم. اولین دانشگاه، دانشگاه “پاریس دکارت” می‌باشد. در حقیقت، کالج پزشکی پاریس دکارت از نظر تعداد دانشجویان، استادان و همچنین واحدهای تحقیقاتی و نتایج، اولین واحدهای آموزشی و پژوهشی پزشکی در فرانسه است. ماموریت اصلی کالج پزشکی پاریس دکارت آموزش، تحقیق، گسترش و تبادل دانش است.

دانشگاه بعدی دانشگاه “سوربن” فرانسه می‌باشد. این دانشکده پزشکی با تشویق تحقیقات در رشته‌های مختلف، به پاسخگویی به مسائل بهداشتی می‌پردازد. به عنوان دانشگاه سوم در رشته‌های پزشکی و زیر شاخه‌های آن می‌توان به دانشگاه غری بریتنی اشاره نمود. اساساً، نقش آن آموزش متخصصان بهداشت، البته پزشکان و همچنین زیست‌شناسان است.

دانشکده پزشکی “مون پلیه نیمس” نیز یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های پزشکی فرانسه است که قرن دوازدهم تأسیس شد و قدیمی‌ترین دانشکده پزشکی است که در پزشکی پیشرو می‌باشد. این دانشگاه طیف گسترده‌ای از بخش‌های مطالعه پزشکی از ارتوپدی تا گفتاردرمانی و همچنین سایر رشته‌ها را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. نکته مهم این است که حدود ۱۷۷ گواهینامه در تخصص‌های مختلف (جراحی، روانپزشکی) اعطا می‌شود.

دانشکده پزشکی استراسبورگ یکی دیگر از دانشگاه‌های ارائه دهنده پزشکی در فرانسه می‌باشد. در این دانشگاه بیش از 40 هزار دانشجو و 4 هزار محقق در حال فعالیت هستند. حدود 19/4 درصد از دانشجویان نیز بین‌المللی هستند. دانشگاه بعدی نیز دانشکده پزشکی مارسی می‌باشد. از اکتبر 2018 میلادی این دانشکده کلاس‌هایی در رشته پزشکی، علوم پزشکی، علوم توانبخشی و همچنین علوم پرستاری برگزار می‌کند. دقت داشته باشید که هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه برای هر سال متفاوت است. برای سال اول 6000 یورو و 4000 یورو برای دانشجویان سال سوم می‌باشد. 6000 یورو نیز برای هزینه‌های ثبت‌نام خواهد بود.

اسامی 4 دانشگاه برتر

از میان برترین دانشگاه‌های دندانپزشکی فرانسه می توان دانشگاه‌های زیر را نام برد:

 • دانشگاه دندانپزشکی دانشگاه سوربن
 • دانگشگاه دندانپزشکی دانشگاه علوم پایه فرانسه
 • دانشگاه PSL
 • دانشگاه دندانپزشکی دانشگاه پلی تکنیک پاریس(Ecole Polytechnique)

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی فرانسه

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی فرانسه

متقاضیان بین‌المللی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی کشور فرانسه همانند رشته پزشکی می توانند از تحصیل رایگان برخوردار شوند. علی رغم بالا بودن هزینه‌های زندگی در کشور فرانسه، تحصیل در رشته دندانپزشکی این کشور بسیار مقرون به صرفه و ارزان و تاحدودی رایگان می‌باشد. دانشجویان برخی از دانشگاه‌های دولتی دندانپزشکی فرانسه علاوه بر رایگان بودن تحصیل می توانند در سال های آخر تحصیل خود حقوق ماهانه نیز دریافت کنند. در واقع جمع این امتیازها و ویژگی ها است که کشور فرانسه را به یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی تبدیل کرده است.

متوسط هزینه‌های تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه‌های فرانسه سالانه در حدود 400 یورو است که برای یک سال تحصیلی رشته دندانپزشکی مبلغ جزئی محسوب می‌شود. البته هزینه دانشگاه‌های خصوصی فرانسه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی سالانه مبلغی در حدود 2.000 یورو تا 7.000 یورو می‌باشد. هزینه خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان دوره دندانپزشکی فرانسه سالانه در حدود 120 یورو است. متوسط هزینه اقامت در شهر پاریس برای دانشجویان دندانپزشکی ماهانه درحدود 1100 یورو می‌باشد. البته متقاضی برای زندگی و اقامت فرانسه،شهرهای کوچک این کشور به مقدار بسیار کمتری نیاز دارد.

ویزای تحصیلی فرانسه

ویزای تحصیلی فرانسه

متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه را دارند، باید برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنند. اگر متقاضی قصد اقامت بیشتر از 6 ماه در فرانسه را داشته باشد؛ باید ویزای تحصیلی بلندمدت را اخذ نماید. ویزای تحصیلی بلندمدت در تمام مدت تحصیل دانشجو در دانشگاه معتبر است. برای دریافت این ویزا که VLT-TS نامیده می‌شود، دانشجویان باید به اداره مهاجرت فرانسه در کشور فرانسه مراجعه کرده و برای این ویزا ثبت‌نام کند. دانشجو به منظور تائید این ویزا باید معاینه های پزشکی را نیز انجام دهد.

متقاضیان خارجی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه را دارند، اگر ملیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا منطقه اقتصادی اروپا را داشته باشند؛ نیاز به اخذ ویزای تحصیلی ندارند. تنها کاری که این دانشجویان می توانند انجام دهند این است که درخواست تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی فرانسه را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهند.

اما اگر متقاضیان خارجی تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه ملیتی غیر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا منطقه اقتصادی اروپا داشته باشند، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه دارند و برای این مهم باید از طریق کنسولگری فرانسه اقدام کنند. دانشجویان مشغول به تحصیل در دوره پزشکی و دندانپزشکی فرانسه در مدت سال اول تحصیل خود باید ویزای خود را به منظور مشخص شدن وضعیت اقامتی قانونی خود به مسولان نشان دهند.

از سال دوم به بعد باید برای مجوز اقامت درخواست دهند. پزشکانی که مدرک تحصیلی دوره پزشکی خود را در کشوری به جز فرانسه اخذ کرده اند و قصد تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی را دارند، باید به سفارت فرانسه مراجعه کرده و برای تحصیل در دوره های DFMS( دوره تحصیلات تخصصی) و یا دوره های DFMSA( دوره تحصیلات تکمیلی) ثبت‌نام کنند.به منظور تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه متقاضیان با محدودیت سنی مواجه هستند. متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم می باشند، باید کمتر از 27 سال داشته باشند. متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد می باشند، باید کمتر از 32 سال داشته باشند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه برای متقاضیان ایرانی

متقاضیان بین‌المللی و از جمله ایرانی‌ها برای تحصیل در همه دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی فرانسه نیاز به ویزای تحصیلی دارند. بدین منظور متقاضیان ایرانی باید درخواست و مدارک لازم را به سفارت فرانسه در کشور ایران تحویل دهند. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه عبارت است از:

 • کپی مدارک تحصیلی دانشگاهی ترجمه شده از دیپلم به بالا
 • نامه پذیرش رسمی از دانشگاه
 • رزومه تحصیلی و علمی
 • گواهی تمکن مالی مبنی بر توانایی تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در فرانسه
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا در حدود 99 یورو
 • ارائه فرم تکمیل شده OFII
 • حساب بانکی فرانسوی با اعتبار 600 یورو
 • ارائه پاسپورت با اعتبار 3 ماه
 • 5 کپی از صفحه اول پاسپورت
 • کپی بلیط سفر به فرانسه
 • گواهی اجاره محل اقامت و یا رزرواسیون هتل
 • ارائه 3 قطعه عکس در اندازه پاسپورت

در حدود 2 ماه پس از تحویل این مدارک به سفارت فرانسه در ایران، نتیجه درخواست ویزا به متقاضی اعلام می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی رشته پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های فرانسه به منظور اخذ ویزای تحصیلی رشته پزشکی باید مدارکی را ارائه دهند. این مدارک عبارت است از:

 • نامه پذیرش رسمی از دانشگاه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • مدرک مهارت زبان فرانسه
 • گواهی تمکن مالی مبنی بر توانایی تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه
 • بیمه درمانی معتبر
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • پاسپورت معتبر با 6 ماه اعتبار
 • کپی پاسپورت های قبل
 • بلیط سفر به فرانسه
 • آخرین مدرک تحصیلی متقاضی
 • 2 قطعه عکس در اندازه پاسپورت

شرایط تحصیل پزشکی و پذیرش فرانسه 2022

سوال بسیار مهمی در این مرحله مطرح می‌شود و آن این است که آیا برای تکمیل تحصیلات پزشکی خود در فرانسه شرایط لازم را دارید؟ در واقع برای این که بتوانید به ادامه تحصیلات خود در رشته‌های پزشکی بپردازید، قبل از هر چیز باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی فرانسه اقدام نمایید. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که روش ثبت‌نام برای تحصیلات دانشگاهی پزشکی در فرانسه، بستگی به کشوری دارد که دانشجو از آنجا آمده است. به عنوان مثال؛ هیچ شخصی از کشوری که عضو اتحادیه اروپا / EEA است، برای تحصیل به ویزا احتیاج ندارد. وی می‌تواند مستقیماً به دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کند.

در غیر این صورت، دانشجویان از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به ویزای دانشجویی احتیاج دارند. در طول سال تحصیلی اول، دانشجوی بین‌المللی فقط باید ویزای خود را به عنوان مدرک اقامت خود نشان دهد. با این حال، وی باید ظرف 30 روز پس از ورود خود در اداره مهاجرت ثبت‌نام کرده و معاینه پزشکی را انجام دهد، تا مراحل اداری اخذ ویزا صورت گیرد. از سال دوم تحصیل، باید درخواست اجازه اقامت فرانسه را اخذ نماید. علاوه بر این، لازم به ذکر است که دانشجوی متقاضی تحصیل پزشکی در فرانسه، باید دیپلم دبیرستان را داشته باشد و به زبان فرانسه نیز، تسلط داشته باشد.

در واقع، این امر می‌تواند با عضویت در دوره‌های زبان فرانسه که توسط مراکز خصوصی برگزار می‌شوند نیز محقق شود. از این رو، شاید لازم باشد برای اخذ مدرک زبان فرانسوی در آزمون‌هایی شرکت نماید و مدرکی در این باره اخذ کند. این مدارک تحصیلی، بیانگر مهارت‌های دانشجو در زبان فرانسه خواهند بود. این مدارک حتی برای جستجوی کار در فرانسه یا هر کشور فرانسوی زبان دیگری نیز ضروری هستند(به عنوان مثال B2، سطح زبان مورد نیاز دانشگاه‌های فرانسه است).

فرآیند اخذ پذیرش پزشکی

روند درخواست در دانشگاه‌های فرانسه چندان پیچیده نیست. برای درخواست مدرک پزشکی، اولین کاری که باید انجام دهید این است که دانشگاهی را که می‌خواهید برای آن درخواست دهید انتخاب کنید. دانشگاه‌های زیادی هستند که رشته‌های پزشکی را ارائه می‌دهند بنابراین در انتخاب دانشگاه با مشکل مواجه نخواهید شد. وب‌سایت‌های دانشگاه‌های فرانسه معمولاً تمام اطلاعات لازم را دارند که دانشجویان بین‌المللی برای درخواست مدرک پزشکی باید بدانند.

اگر برای سال اول تحصیل خود در رشته پزشکی درخواست می‌دهید، باید از طریق پورتال متمرکز درخواست فرانسه – ParcoursUp اقدام کنید. اگرچه، در صورتی که از یک کشور غیر اروپایی مهاجرت می‌کنید، یا در اروپا زندگی می‌کنید؛ اما تابعیت یک کشور اروپایی را ندارید، باید قبل از سال تحصیلی که می‌خواهید تحصیل خود را در آن شروع کنید، درخواست پذیرش بدهید. در فرانسه، این درخواست “Demande d’Admission Prealable یا DAP” نامیده می‌شود و باید به سفارت فرانسه در کشور محل اقامت شما ارسال شود.

مدت زمان تحصیل رشته پزشکی

مدت زمان تحصیل رشته پزشکی

مدت زمان تحصیل پزشکی در فرانسه بستگی به رشته ای دارد که می خواهید تحصیل کنید. تحصیل در رشته دندانپزشکی بین 5 تا 6 سال تحصیل تمام وقت برای شما نیاز دارد. برای تکمیل مطالعات دامپزشکی حدود 6 سال تحصیل تمام وقت از شما زمان می برد. تحصیل در رشته داروسازی 5 تا 6 سال به طور تمام وقت برای شما زمان می برد. در حالی که پرستاری و فیزیوتراپی 3 تا 4 سال طول می کشد. اگر تصمیم به ادامه تحصیل دارید، دوره های تخصصی پزشکی بین 3 تا 6 سال طول می کشد.

دوره آمادگی زبان فرانسه برای اخذ پذیرش رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه‌های فرانسه را دارند، باید دارای مدرک مهارت زبان فرانسوی باشند. بدین منظور سفارت فرانسه در تهران هر سال آزمونی را برای اخذ ویزای تحصیلی دوره آمادگی زبان فرانسه برگزار می کند. البته فراگیری زبان فرانسه برای متقاضیان تحصیل در فرانسه تا حدی دشوار است. بدین منظور دانشگاه‌ها و کالج‌های فرانسه دوره ها و کورس های آمادگی زبان فرانسه را برای دانشجویان فراهم کرده است تا دانشجویان ضمن فراگیری زبان فرانسه با زندگی در این کشور نیز آشنا شده و زمینه لازم در جهت ورود به دانشگاه‌های این کشور فراهم شود. هزینه این دوره آمادگی زبان برای دوره عادی در حدود 3000 یورو و برای دوره های فشرده در حدود 6000 یورو می‌باشد.

شرایط کار در فرانسه پس از فارغ‌التحصیلی دوره پزشکی در فرانسه

دانشجویانی که دوره تحصیلی پزشکی خود در دانشگاه‌های فرانسه را تمام کرده اند، می توانند با اخذ مجوز از اداره مهاجرت فرانسه به مدت 1 تا 2 سال دیگر در این کشور اقامت کنند تا کار مورد نظر خود را پیدا کنند. بدین منظور فارغ تحصیلان دوره پزشکی با اخذ مجوز از اداره مهاجرت که APS نامیده می‌شود، می توانند در طول این مدت به دنبال کار مورد نظر در فرانسه باشند. برای اخذ مجوز APS فارغ تحصیل باید کمتر از 4 ماه تا زمان انقضای ویزای تحصیلی و اقامت دانشجویی، فرم درخواست این نوع ویزا را تکمیل و ارسال کند.

دانشگاه‌های برتر پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

دانشگاه های برتر پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

دانشگاه‌های کشور فرانسه همواره در میان برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. موسسات آموزش عالی این کشور در رتبه‌بندی ها و رنکینگ های دانشگاه‌های جهان(QS) دارای رتبه‌های برتر می‌باشد. 16 دانشگاه این کشور در رنکینگ های جهانی در رتبه 400 قرار دارند. از برترین دانشگاه‌های فرانسه که دارای رنکینگ های جهانی می باشند، می توان به این چند دانشگاه اشاره کرد:

ENS پاریس

این دانشگاه اخیرا رتبه نخست دانشگاه‌های برتر فرانسه را کسب کرده است. این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه‌های فرانسه است که افرادی مهمی چون میشل فوکو و ژاک دریدا و دانشمندان فراوانی از آن فارغ تحصیل شده اند.

Ecole Polytechnique

این دانشگاه که از برترین دانشگاه‌های فرانسه محسوب می‌شود، در رتبه‌بندی و رنکینگ دانشگاه‌های جهان رتبه 59 را از آن خود کرده است. در این دانشگاه در حدود 4600 دانشجو تحصیل می کنند.

UPMC

این دانشگاه که در حال حاضر بزرگترین موسسه علمی و پزشکی و دانشگاه پزشکی در فرانسه است، در رنکینگ و رتبه‌بندی جهانی رتبه 131 را کسب کرده است. در حدود 20% از کل دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن

طبق رتبه‌بندی اخبار ایالات متحده، سوربن دارای رتبه برتر دانشکده پزشکی در فرانسه است. این دانشگاه که در سال 1257 به عنوان “کالج سوربن” تأسیس شد، نتیجه ادغام دانشگاه پاریس-سوربن، دانشگاه پیر و ماری کوری و سایر مدارس کوچکتر در سال 2018 است. یکی از 3 دپارتمان آن، دانشکده پزشکی معروف جهانی است که محل تحصیل بسیاری از برندگان جایزه نوبل و بسیاری از پزشکان این کشور بوده است.

این دانشگاه، یک مرکز پیشرو در زمینه پزشکی است و همچنان در زمینه‌های زیست‌‌شناسی، بیوشیمی، پزشکی قلب، ایمنی‌شناسی، زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک، علوم اعصاب، سرطان‌شناسی، فارماکولوژی و سم‌شناسی، روان‌پزشکی و جراحی رتبه‌های بالایی دارد. سوربن همچنین به خاطر تحقیقات پزشکی بالینی خود شناخته شده و مقالات آن در 1٪ از مجلات پر استناد جهان منتشر شده است. دانشجویان سوربن می‌توانند در هر یک از دو بیمارستان آموزشی آن، یعنی بیمارستان “Pitié-Salpêtrière” و “Hôpital Saint-Antoine” دوره عملی خود را بگذرانند.

دانشکده پزشکی دانشگاه دیدرو پاریس

“Université de Paris” یک دانشگاه دولتی، نتیجه ادغام دانشگاه‌های پاریس دکارت و پاریس دیدرو در سال ۲۰۱۹ است. این دانشگاه زیر نظر دانشگاه سوربن پاریس Cite-USPC (ComUE)، قرار دارد و متشکل از 14 موسسه آموزشی فرانسوی می‌باشد. یکی از برجسته‌ترین بخش‌های آن، دانشکده پزشکی است که زیر نظر دانشکده بهداشت قرار دارد. این دانشکده به عنوان باقیمانده یکی از دانشگاه‌های ادغام شده، “پاریس دیدرو”، عمل می‌کند. مانند بسیاری از دیگر موسسات آموزش عالی، پزشکان مشتاق باید 3 دوره تحصیلی را در پاریس دیدرو تکمیل کنند تا موفق به دریافت دیپلم پزشکی شوند. این دانشکده پزشکی در فرانسه، دارای چندین بیمارستان آموزشی است، از جمله Lariboisière که در قرن نوزدهم در پاسخ به دومین پاندمی وبا ساخته شد.

دانشگاه‌های ارزان پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

 • موسسه آموزش عالی علوم و تکنولوژی فرانسه هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه سالانه در حدود 270 یورو است.
 • دانشگاه دو ماین هزینه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه سالانه در حدود 500 یورو است.
 • کالج مرکزی اکو نانتز هزینه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه سالانه در حدود 450 یورو است.
 • دانشگاه گرنوبل هزینه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه در حدود سالانه 1000 یورو است.

هزینه‌های زندگی در فرانسه

هزینه‌های زندگی برای متقاضیان مهاجرت به فرانسه 2022، بر اساس شهر انتخابی و شیوه زندگی هر فرد متفاوت است. متوسط هزینه زندگی یک دانشجو در کشور فرانسه سالانه در حدود 7500 یورو است. البته هزینه اجاره خانه و مسکن دانشجویی نیز در این میزان هزینه لحاظ شده است. دانشجویان در حین تحصیل می توانند تا 20 ساعت در هفته به کار پاره وقت دانشجویی بپردازند. علاوه بر این، برخی از دانشگاه‌های فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته اند که وزارت امور خارجه و سفارت فرانسه در کشور متقاضی مسول ارائه این بورسیه ها هستند. برخی از دانشگاه‌های فرانسه به هنگام پذیرش دانشجویان، به برخی از دانشجویان که حداکثر 30 سال داشته باشند کمک هزینه ای در حدود 10.000 یورو برای مدت یک سال پرداخت می کنند.

دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه مورد تائید وزارت بهداشت ایران2020-2021

یکی از نگرانی های متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه را دارند، این است که دانشگاه انتخابی آن‌ها مورد تائید وزارت بهداشت ایران باشد. برطبق بررسی های کارشناسانه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، و با در نظر گرفتن سه نظام رتبه‌بندی و رنکینگ جهانی QS، Times و Shanghai فهرست دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت برای ورودی های سال تحصیلی 2020 -2021 مشخص شد.

بر اساس رای صادر شده در جلسه شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور در مورد بازنگری فهرست دانشگاه‌های مورد تائید وزارت متبوع برای ورودی های سال تحصیلی 2020-2021 به شرح زیر می‌باشد. این فهرست هر سال مورد بازبینی و بررسی قرار گرفته و در سال تحصیلی مذکور صرفا دانشگاه‌های موجود در این فهرست جهت ادامه تحصیل مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشند.

معرفی دانشگاه‌ها

علاوه بر این با توجه به مصوبه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور که از ابتدای سال 2019 (11/10/1397) تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌های مورد تائید خارج از کشور آغاز کرده اند، ممنوع است و در صورت تمام شدن دوره تحصیلی این افراد، مدارک صادره بر طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی می‌باشد:

 • Aix-Marseille University
 • Central Supelec University
 • Federal University of Toulouse midi
 • National Polytechnic Institute of Toulouse
 • Sorbonne University
 • Burgundy
 • University of Montpellier
 •  Claude Bernard Lyon 1
 • de Versailles saint quentin en yvelines
 • Franche-Comte
 • Francois Rabelais Tours
 • Grenoble Alpes
 • University of Angers
 • Lorraine
 • Nice Sophia Antipolis
 • University of Bordeaux
 • University of Côte d’Azur
 • University of Lille
 • University of Lille 2 Droit et Sante
 • University of Nimes
 • University of Rennes1
 • University of Strasbourg
 • Paris 13 Nord
 • Paris Descartes
 • Paris Diderot-Paris 7
 • Paris-Est Creteil Val de Marne
 • Paris-Sud
 • University of Nantes
 • Paul Sabatier Toulouse
 • PSL

دانشگاه‌های معتبر پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

از میان دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی برتر فرانسه که مورد تائید وزارت بهداشت ایران نیز می باشند، دانشگاه‌های زیر را می توان نام برد:

دانشگاه دکارت پاریس

این دانشگاه دولتی یکی از شعبه های دانشگاه بزرگ پاریس محسوب می‌شود. این دانشگاه پردیس دانشگاه پزشکی سوربن را نیز شامل می‌شود. دانشجویان به منظور ورود به این دانشگاه بر اساس معدل دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی انتخاب می شوند.

دانشگاه پیر و ماری کوری

این دانشگاه که یکی از بزرگترین دانشگاه‌های کشور فرانسه است، در سال 1150 در شهر پاریس تاسیس شد. در این دانشگاه دانشجویان در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل می کنند. معیار پذیرش این دانشگاه پذیرش در آزمون ورودی است. زبان تحصیل رشته‌های پزشکی این دانشگاه زبان فرانسه است. هزینه تحصیل در این دانشگاه سالانه 350 یورو می‌باشد.

دانشگاه اکس مارسی

این دانشگاه که در سال 1409 تاسیس شد، از جمله دانشگاه‌های دولتی بر مبنای تحقیق و پژوهش است. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه در میان دانشگاه‌های کشورهای فرانسوی زبان است. در حدود 70.000 دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند. معیار پذیرش این دانشگاه پذیرش در آزمون ورودی است.

دانشگاه استراسبورگ

این دانشگاه که بزرگترین دانشگاه فرانسه است، در سال 1538 تاسیس شده است. زبان تدریس در دوره پزشکی این دانشگاه زبان فرانسه است. از آن جا که استراسبورگ شهری دانشجویی است، هزینه‌های زندگی در این شهر به نسبت شهرهای دیگر فرانسه کمتر است.

دانشگاه لیون کلود برنارد

این دانشگاه که یکی از دانشگاه‌های دولتی لیون است، در سال 1809 تاسیس شده است. این دانشگاه در شهر ویوربن قرار دارد. دانشجویان در رشته‌های پزشکی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند. معیار پذیرش این دانشگاه پذیرش در آزمون ورودی است.

شرایط کلی کشور فرانسه

شرایط کلی کشور فرانسه

کشور فرانسه از بزرگترین کشورهای اروپا به شمار می رود. این کشور که سومین کشور بزرگ قاره سبز است، دارای آب و هوای متنوع و جاذبه های طبیعی زیبایی است. این کشور “شش ضلعی” در رتبه‌بندی میراث جهانی یونسکو در رتبه چهارم جهان قرار دارد. اما این ارزش و اهمیت این کشور قدرتمند فقط به جاذبه های طبیعی و تاریخی و گردشگری، موزه بی نظیر لوور، برج شگفت انگیز ایفل و کاخ زیبای ورسای خلاصه نمی‌شود. دانشمندان و محققان بسیاری در محیط آموزشی و دانشگاهی آن به تحقیق و پژوهش پرداخته اند و به دستاوردهای جهانی شگرفی دست یافته اند.

قوانین جدید تحصیل پزشکی در فرانسه 2022

در این بخش به ارائه نکته‌ای مهم در ارتباط با تحصیل پزشکی در فرانسه برای سال 2022 میلادی می‌پردازیم. در گذشته، لازم بود تا دانشجویان برای تحصیل در دوره‌های مختلف مربوط به پزشکی در فرانسه آزمون ورودی بدهند و پس از آن می‌توانستند به ادامه تحصیل مشغول شوند؛ اما در حال حاضر این قانون تغییر کرده است. از این رو برای ورود نیازی به قبولی در آزمون نخواهد بود. در واقع شما می‌توانید از دو طریق متفاوت، برای حضور در فرانسه اقدام کنید. اولین روش، میانگین دو ترم اول شما به منزله ورود به رشته است. دقت کنید که اگر میانگین نمرات کمتر از 10 باشد، به کشور خود باز می‌گردید. با اخذ معدل بالای 10 و ممتاز بودن، می‌توانید رشته مورد نظر را انتخاب نمایید. در روش دوم شما می‌توانید در دو ترم اول دروس دیگری را هم بگذرانید و در صورت پایین بودن معدل، رشته‌های دیگری را جهت ادامه تحصیل انتخاب کنید.

سوالات متداول در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

در بخش زیر سوالاتی که معمولا برای افراد ممکن است پیش بیاید، جمع‌آوری و پاسخ داده شده است.

دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی باید در چند دوره تحصیل کنند؟

در سه دوره: دوره PCEM و دوره DCEM و دوره پزشکی عمومی

دانشجویان بین‌المللی در چه صورتی می توانند در رقابت با دانشجویان بومی فرانسه و یا ملیت اروپایی در دوره دوم پزشکی پذیرفته شوند؟

در صورتی که نمره های آزمون ورودی آن‌ها برابر و یا بیشتر از دانشجویان بومی فرانسه باشد.

مدارک لازم برای پذیرش در آزمون ورودی رشته پزشکی چیست؟

مدرک مهارت زبان فرانسه حداقل سطح B2، آخرین مدرک تحصیلی، فرم تکمیل شده درخواست ورود به رشته پزشکی فرانسه و ریزنمره های دبیرستان و پیش دانشگاهی.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی کشور فرانسه چقدر است؟

دانشجویان برای این رشته ملزم به پرداخت هزینه کلی و شهریه نمی باشند اما هزینه‌های جزئی سالانه مبلغی کمتر از 1000 یورو است.

هزینه تحصیل در دانشگاه پزشکی انگلیسی زبان فرانسه چقدر است؟

دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان خصوصی کشور فرانسه می باشند، برای تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه‌ها ملزم به پرداخت سالانه بیشتر از 10.000 یورو می‌باشد.

متوسط هزینه‌های تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه‌های فرانسه چقدر است؟

متوسط این هزینه‌ها سالانه در حدود 400 یورو است. هزینه دانشگاه‌های خصوصی فرانسه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی سالانه مبلغی در حدود 2.000 یورو تا 7.000 یورو می‌باشد.

محدودیت سنی متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه چگونه است؟

متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم می باشند، باید کمتر از 27 سال داشته باشند. متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد می باشند، باید کمتر از 32 سال داشته باشند.

مهم‌ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه برای ایرانی‌ها چیست؟

کپی مدارک تحصیلی دانشگاهی ترجمه شده از دیپلم به بالا، نامه پذیرش رسمی از دانشگاه، رزومه تحصیلی و علمی، گواهی تمکن مالی مبنی بر توانایی تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در فرانسه، رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا در حدود 99 یورو، ارائه فرم تکمیل شده OFII، حساب بانکی فرانسوی با اعتبار 600 یورو و گواهی اجاره محل اقامت و یا رزرواسیون هتل.

مجوز اقامت دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی دوره پزشکی در فرانسه چیست و اعتبار آن تا چه مدت است؟

دانشجویانی که دوره تحصیلی پزشکی خود در دانشگاه‌های فرانسه را تمام کرده اند، می توانند با اخذ مجوز از اداره مهاجرت فرانسه به مدت 1 تا 2 سال دیگر در این کشور اقامت کنند تا کار مورد نظر خود را پیدا کنند. فارغ تحصیلان دوره پزشکی با اخذ مجوز از اداره مهاجرت که APS نامیده می‌شود، می توانند در طول این مدت به دنبال کار مورد نظر در فرانسه باشند.

متوسط هزینه زندگی یک دانشجو در کشور فرانسه چقدر است؟

سالانه در حدود 7500 یورو است.

آیا امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور وجود دارد؟

انتقال دانشجویانی که از ابتدای سال 2019 (11/10/1397) تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌های مورد تائید خارج از کشور آغاز کرده اند، ممنوع است و در صورت تمام شدن دوره تحصیلی این افراد، مدارک صادره بر طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی می‌باشد.

آیا فرانسه برای تحصیل و زندگی کشوری مناسب است؟

بله فرانسه یکی از بهترین کشور ها برای تحصیل و زندگی می‌باشد.

آیا تحصیل در رشته‌های پزشکی در فرانسه اعتبار دارد؟

بله، مدرک پزشکی در فرانسه از اعتبار بالایی برخوردار است.

شرایط جدید تحصیل پزشکی در فرانسه 2022 چگونه است؟

این شرایط برای تحصیل پزشکی در فرانسه 2022 بر مبنای قوانین بیماری کووید-19 سنجیده می‌شود.

تحصیل پزشکی در فرانسه 2022 به چه زبان‌هایی امکان‌پذیر است؟

تحصیل پزشکی در فرانسه 2022 به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی ممکن است.

آیا تحصیل پزشکی در فرانسه 2022 در دانشگاه‌های دولتی به زبان انگلیسی ممکن است؟

خیر تحصیل پزشکی در فرانسه 2022 صرفا در دانشگاه‌های دولتی به زبان فرانسوی است.

تحصیل پزشکی در فرانسه 2022 چند سال به طول می‌انجامد؟

تحصیل پزشکی در فرانسه 2022 نه سال به طول می‌انجامد.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در فرانسه 2022 کدام‌اند؟

این دانشگاه‌ها عبارتند از: دانشگاه سوربن، دانشگاه پاریس دکارت، دانشگاه غری بریتنی، دانشکده پزشکی مارسی و غیره.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه 2022 چقدر است؟

هزینه تحصیل برای هر سال متفاوت است. به طور مثال، برای سال اول باید 6000 یورو پرداخت نمود.

تحصیل پزشکی در فرانسه 2022 چند چرخه‌ای است؟

تحصیل پزشکی در این کشور سه چرخه دارد.

قدیمی‌ترین دانشکده پزشکی برای تحصیل پزشکی در فرانسه 2022 کدام است؟

قدیمی‌ترین دانشگاه، دانشکده پزشکی “مون پلیه نیمس” می‌باشد.

قانون جدید برای تحصیل پزشکی در فرانسه 2022 چیست؟

طبق قانون جدید نیاز به آزمون ورودی برای تحصیل در رشته پزشکی نمی‌باشد.

در این مقاله به بررسی تحصیل پزشکی در فرانسه پرداخته شد. در همین راستا و به منظور ارائه خدمات مشاوره ای مهاجرتی به منظور اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها، مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی با تهیه این مقاله به بررسی چگونگی اخذ پذیرش دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه پرداخته اند تا ضمن آشنایی شما با این رشته‌های دانشگاهی، به پرسش های شما پاسخ دهند و هر گونه ابهامی را برطرف نمایند.

4.7/5 - (4 امتیاز)

216 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه 2022

 1. بهار زارعی گفت:

  سلام و خسته نباشید برای تحصیل پزشکی در فرانسه چه مدارکی لازمه واسه دانشگاه بفرستیم دقیقا؟ و اینکه معدلمون باید چند باشه تا پذیرش بدن

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   سلام و وقت بخیر خدمت شما دوست عزیز، برای تحصیل پزشکی در فرانسه، رزومه تحصیلی، مدارک ترجمه شده پیش دانشگاهی و دیپلم، به همراه ریزنمرات درسی و مدرک زبان و بعضا گواهی قبولی در آزمون ورودی. برای اطلاع بیشتر از جزئیات، با مشاوران موسسه ما تماس بگیرید.

 2. علی اصحاب گفت:

  تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی هم ممکنه؟ اگر اره مدرک زبان باید چی و با چه نمره ای ارایه بدیم

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   سلام، بله تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی ممکن هست. مدرک زبان آیلتس و با نمره بالاتر از 6.

 3. Fh گفت:

  سلام.ببخشید برای تحصیل دندان پزشکی هم آزمون ورودی برداشته شده طبق قانون ۲۰۲۲؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   آزمون ورودی برای ورود به دانشگاه ها مانند قبل برقرار است؛ اما تغییراتی صورت گرفته است. شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر با دفاتر ما تماس حاصل نمایید.

 4. فرمیسک گفت:

  سلام وقتتون بخیر اگر معدل دیپلم حدود 14 باشه میتونیم برای دندانپزشکی اقدام کنیم ؟ یا شرط معدل داد؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بهتر است با توجه به معدل خود برای رشته های دیگر در این کشور اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.