تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه از گزینه‌های برتر برای تحصیل پزشکی در جهان است. موفقیت محققان و دانشمندان فرانسه در دانشگاه‌های پزشکی و موسسه‌های تحقیقی این کشور مایه مباهات همه جهانیان است. از جمله این دستاوردهای پزشکی جهانی می‌توان به کشف ویروس ایدز( HIV)، کشف واکسن هپاتیت، کشف ژن سندرم داون و دیگر موفقیت‌های جهانی اشاره کرد. شما می‌توانید جهت تحصیل پزشکی در فرانسه، با در دست داشتن مدارک تحصیلی، رزومه و مدرک معتبر زبان برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی اپلای کنید. تحصیل پزشکی در فرانسه 2022، شرایط و امکانات تازه‌ای را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. در این مطلب به بررسی هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه، شرایط اعزام دانشجو پزشکی به فرانسه، کار حین تحصیل پزشکی در فرانسه، تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی و به صورت کلی شرایط عمومی و جامع تحصیل پزشکی در فرانسه خواهیم پرداخت. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

در این مطلب میخوانید

چگونگی تحصیل در رشته پزشکی فرانسه

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه در سرتاسر جهان متقاضیان و علاقمندان فراوانی دارد، که این امر به واسطه بالابودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها و اعتبار بالای مدارک علمی صادر شده این رشته ها و همچنین قرار داشتن دانشگاه های این کشور در فهرست برترین های دانشگاه های جهان می باشد. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی دارای رتبه های زیر 500 می باشند. تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی این کشور با دیگر کشورهای جهان متفاوت است و یکی از دلایل مهاجرت تحصیلی افراد به این کشور تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی این کشور است. کشور فرانسه شرایط خاصی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند که خواستار تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبان فرانسه می باشند.

بر این اساس ارجحیت دانشگاه های فرانسه برای پذیرش دانشجویان، بر طبق علاقمندی این دانشجویان به تحصیل به زبان فرانسه است. کمپس فرانسه که به عنوان مسول ارتقا آموزش عالی فرانسه و استقبال از دانشجویان بین المللی محسوب می شود، تحت حمایت و پشتیبانی وزارت آموزش عالی فرانسه قرار دارد. در واقع وزارت آموزش عالی فرانسه به منظور تحصیل دانشجویان برتر در دانشگاه های این کشور خدمات ویژه ای ارائه می کند. در صورتی که واجد شرایط پذیرش در دانشگاه های فرانسه هستید؛ این دانشگاه ها از برترین دانشگاه های جهان محسوب می شوند و مدارک آن ها در تمامی کشورهای جهان دارای اعتبار و ارزش ویژه ای است.

به منظور تحصیل در رشته پزشکی دانشجویان باید در 3 دوره تحصیل کنند. این دوره های تحصیلی عبارتند از:

 • دوره PCEM
 • دورهDCEM
 • دوره پزشکی عمومی

دوره PCEM

این دوره که برای همه دانشجویان رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و مامایی مشترک است؛ بین یک تا 2 سال طول می کشد. از آن جا که مردم کشور فرانسه و همچنین کشورهای عضو اتحادیه اروپا علاقه فراوانی به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی فرانسه دارند، سهمیه بسیار کمی برای تحصیل دانشجویان بین المللی در این رشته ها در کشور فرانسه وجود دارد. از یک طرف بالا بودن کیفیت آموزشی و اعتبار مدارک دانشگاهی رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه و از طرف دیگر افزایش تعداد متقاضیان این رشته ها موجب شده است تا دانشجویان بین المللی با رقابت های شدید و تنگاتنگی در اخذ پذیرش این رشته ها مواجه باشند.

دانشجویان بین المللی در صورتی می توانند گوی سبقت را از دانشجویان بومی فرانسه و کشورهای اتحادیه اروپا بربایند و پذیرش این رشته ها را اخذ کنند که نمره های آزمون ورودی آن ها برابر یا بیشتر از دانشجویان بومی فرانسه باشد. آزمون ورودی رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه در نوع خود از دشوارترین آزمون های ورودی دانشگاه ها محسوب می شود.

آزمون ورودی رشته پزشکی

در واقع کیفیت این نوع سوالات و آزمون نشان دهنده کیفیت آموزشی دانشگاه های فرانسه در رشته های ذکر شده می باشد. هر دانشجویی فرصت دو بار شرکت در آزمون ورودی رشته های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه را دارد. در صورتی که دانشجویی برای بار اول موفق به اخذ نمره لازم برای پذیرش در این رشته ها نشود، می تواند شانس خود را یک بار دیگر امتحان کند؛ اما اگر برای بار دوم نیز موفق به کسب نمره لازم نشود، تا همیشه امکان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه از این دانشجو سلب می شود.

دانشجویان پس از پذیرش در آزمون ورودی، تحصیلات خود در رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه را آغاز می کنند. در پایان سال اول همه دانشجویان باید در آزمون سخت و رقابتی شرکت کنند تا با کسب نمره لازم به مرحله دوم راه پیدا کنند. اما متاسفانه از میان همه دانشجویانی که سال اول را با موفقیت سپری کرده اند، فقط 20% آن ها موفق به راهیابی به مرحله دوم می شوند.

دوره DCEM

مدت تحصیل در این دوره 4 سال می باشد. دانشجویان در سال اول به فراگیری دروس پزشکی عمومی می پردازند. در 3 سال بعد این دانشجویان دروس مربوط به آسیب شناسی و درمان را در دانشگاه پزشکی و بیمارستان های فرانسه فرامی گیرند. به طور کلی دانشجویان در این دوره باید در طی 3 سال آموزشی در برنامه های کارآموزی و کشیک و سمینار شرکت کنند. در 3 سال آخر این دوره دانشجویان از کمک هزینه تحصیلی برخوردار می شوند.

دوره پزشکی عمومی

مدت تحصیل در این دوره معمولا 3 سال می باشد، هرچند این مدت مربوط به تحصیل پزشکی عمومی است و دانشجویانی که قصد تحصیل در فرانسه در رشته های تخصصی پزشکی را دارند، مدت زمان تحصیل آن ها بر اساس نوع تخصص انتخابی بیشتر می باشد. شرط پذیرش در دوره سوم رشته های پزشکی دانشگاه فرانسه، شرکت در آزمون سراسری است. علاوه بر این آزمون دانشجویان باید دوره دوم و دوره های نظری و کارآموزی را با موفقیت گذرانده باشند. در صورتی که دانشجویی در آزمون سراسری پذیرفته شود، می تواند یکی از 11 گرایش پزشکی را انتخاب کند. یکی از این گرایش ها دوره پزشکی عمومی است. انتخاب گرایش های تحصیلی و شهر و دانشگاه آن بر اساس نمره آزمون تعیین می شود.

در صورتی که دانشجویی دوره هایی به جز دوره تحصیلی پزشکی عمومی را انتخاب کند، پس از 4 تا 5 سال می تواند مدرک تحصیلی DES را دریافت کند. در صورتی که دانشجویی دوره تحصیلی پزشکی را انتخاب کند، در مدت 3 سال باید در دوره های کارآموزی 6 ماهه در بیمارستان ها شرکت کند. مدت زمان دوره کارورزی برای دوره پزشکی فرانسه در حدود 3 سال است. دانشجو باید دوره طرح خود را در یک بیمارستان و به همراهی یک پزشک بگذراند. مدت زمان کارورزی تخصصی پزشکی بر اساس نوع تخصص دانشجو از 4 تا 5 سال متغیر است. مدت زمان تحصیل در دوره پزشکی فرانسه در حدود 9 سال است.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی فرانسه

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی فرانسه

متقاضیان بین المللی که قصد تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه های فرانسه را از نوع دولتی و رایگان را دارند باید دارای مدرک B2 مهارت زبان فرانسه باشند. دولت فرانسه این امکان را برای متقاضیان بین المللی فراهم کرده است تا با اخذ ویزای تحصیلی و شرکت در دوره ها و کورس های زبان فرانسه و کسب نمره لازم در سطح B2، آمادگی لازم را برای شرکت در آزمون پذیرش رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه کسب نمایند. به منظور پذیرش در آزمون ورودی رشته پزشکی دانشجویان باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • مدرک مهارت زبان فرانسه حداقل سطح B2
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • فرم تکمیل شده درخواست ورود به رشته پزشکی فرانسه
 • ریزنمره های دبیرستان و پیش دانشگاهی

هزینه های تحصیل در رشته پزشکی فرانسه

هزینه های تحصیل در رشته پزشکی فرانسه

هزینه گزاف تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های مختلف جهان ممکن است به عنوان مانعی در جهت تحقق آرزوی افرادی محسوب شود که رویای پوشیدن لباس سفید پزشکی را در سر می پرورانند. اما در یکی از بهترین کشورهای جهان این موانع تاحدودی رفع شده است و متقاضیان با رعایت شرایطی می توانند بدون پرداخت هزینه ای گزاف به رویای خود جامه عمل بپوشانند. کشور فرانسه دارای سیستم آموزشی دانشگاهی رایگان می باشد. اما این تحصیل رایگان در صورتی امکان پذیر است که فرد واجد شرایط باشد. ذکر این نکته ضروری است که گرچه تحصیل در کشور فرانسه رایگان است، اما هزینه های زندگی به عهده خود دانشجو است و هزینه های زندگی در کشور فرانسه چندان مقرون به صرفه نیست.

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه ملزم به پرداخت هزینه ای برای تحصیل نمی باشند، اما هزینه های زندگی در شهر پاریس؛ گران ترین شهر جهان ماهانه در حدود 1000 یورو می باشد. البته در شهرهای کوچک تر فرانسه این میزان به نسبت کمتر و در حدود ماهانه 700 یورو می باشد.از آن جا که درصد زیادی از بودجه دانشجویان در کشور فرانسه صرف اجاره مسکن و محل اقامت می شود و با توجه به گران بودن اجاره مسکن در این کشور، دولت فرانسه اقدام به تاسیس سازمانی با نام CAF کرده است تا درصدی از هزینه های مسکن دانشجویان را تامین کنند.

به منظور تحصیل در رشته پزشکی کشور فرانسه، دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه کلی و شهریه نمی باشند اما هزینه های جزئی تحصیل در این رشته ها سالانه مبلغی کمتر از 1000 یورو است. دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان خصوصی کشور فرانسه می باشند، برای تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه ها ملزم به پرداخت سالانه بیشتر از 10.000 یورو می باشد. علاوه بر موارد ذکر شده، دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور فرانسه را دارند، باید اثبات کنند که توانایی تامین هزینه های زندگی خود در مدت زمان تحصیل در فرانسه را دارند.

معمولا دانشجویان باید این گواهی تمکن مالی را برای تامین هزینه های یک سال تحصیلی خود ارائه دهند. میزان مبلغ این تمکن مالی در حدود ماهانه 700 تا 800 یورو می باشد. در صورتی که دانشجویی قصد تحصیل در دانشگاه های شهر پاریس را داشته باشد، میزان این مبلغ افزایش می یابد و تا حدود دو برابر نیز می رسد.

هزینه زندگی دانشجوی پزشکی در فرانسه

هزینه زندگی دانشجوی پزشکی در فرانسه

شما می‌توانید انتظار داشته باشید که در طول ماه اول زندگی خود در فرانسه حدود 1700 یورو خرج کنید، که به شرح زیر است:

اجاره400 یورو
اوراق مسکن400 یورو
بیمه سالانه خانه50 یورو
هزینه‌های ثبت‌نام دانشگاه180-596 یورو
عضویت تامین اجتماعی 203 یورو
عضویت در یک شرکت مشترک سلامت70-285 یورو

چگونگی تحصیل در رشته دندانپزشکی فرانسه

چگونگی تحصیل در رشته دندانپزشکی فرانسه

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه های فرانسه را دارند، می توانند هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فرانسه در این دانشگاه ها تحصیل کنند. طول مدت تحصیل در دوره دندانپزشکی فرانسه 6 سال است که شامل یک دوره 2 ساله مشترک با دوره پزشکی، یک دوره 3 ساله و در پایان یک دوره یک ساله می باشد. دانشجویان دندانپزشکی در مدت کارآموزی باید تحت نظارت یک دندانپزشک متخصص کار کنند.

شرایط لازم برای پذیرش در دوره دندانپزشکی فرانسه گذراندن دوره تحصیلی دیپلم می باشد. البته کالج های دندانپزشکی در مقطع کارشناسی ارشد دندانپزشکی نیز دانشجو می پذیرند. دو شرط مهم پذیرش دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد دندانپزشکی فرانسه این است که اول این دانشجویان دوره تحصیلی کارشناسی خود را در رشته های زیست شناسی، شیمی، بیوشیمی، فیزیولوژی و علوم پزشکی گذرانده باشند و دوم این که متوسط نمره های دوره کارشناسی متقاضیان باید بالاتر از حد متوسط و در حد عالی باشد. مدت دوره کارشناسی دندانپزشکی فرانسه در حدود 4 تا 5 سال است. به طور کلی دانشجویان دندانپزشکی کشور فرانسه ملزم به گذراندن سالانه 150 ساعت واحد درسی می باشند. دانشجویان در پایان دوره تحصیلی دندانپزشکی فرانسه باید پایان نامه خود را ارائه دهند. این پایان نامه باید تا قبل از فارغ تحصیلی به هیئت علمی دانشگاه تحویل داده شود.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی فرانسه

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی فرانسه

متقاضیان بین المللی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه های فرانسه به زبان انگلیسی نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان فرانسه ندارند. اما در صورتی که این متقاضیان قصد تحصیل در دانشگاه های فرانسه را دارند که به زبان فرانسه تدریس می کنند، دارا بودن مهارت زبان فرانسه الزامی است.

 • مدرک زبان فرانسه TCF و TEF سطح B2
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش از دانشگاه

دانشگاه های دندانپزشکی فرانسه

از میان برترین دانشگاه های دندانپزشکی فرانسه می توان دانشگاه های زیر را نام برد:

 • دانشگاه دندانپزشکی دانشگاه سوربن
 • دانگشگاه دندانپزشکی دانشگاه علوم پایه فرانسه
 • دانشگاه PSL
 • دانشگاه دندانپزشکی دانشگاه پلی تکنیک پاریس(Ecole Polytechnique)

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی فرانسه

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی فرانسه

متقاضیان بین المللی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی کشور فرانسه همانند رشته پزشکی می توانند از تحصیل رایگان برخوردار شوند. علی رغم بالا بودن هزینه های زندگی در کشور فرانسه، تحصیل در رشته دندانپزشکی این کشور بسیار مقرون به صرفه و ارزان و تاحدودی رایگان می باشد. دانشجویان برخی از دانشگاه های دولتی دندانپزشکی فرانسه علاوه بر رایگان بودن تحصیل می توانند در سال های آخر تحصیل خود حقوق ماهانه نیز دریافت کنند. در واقع جمع این امتیازها و ویژگی ها است که کشور فرانسه را به یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی تبدیل کرده است.

متوسط هزینه های تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه های فرانسه سالانه در حدود 400 یورو است که برای یک سال تحصیلی رشته دندانپزشکی مبلغ جزئی محسوب می شود. البته هزینه دانشگاه های خصوصی فرانسه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی سالانه مبلغی در حدود 2.000 یورو تا 7.000 یورو می باشد. هزینه خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان دوره دندانپزشکی فرانسه سالانه در حدود 120 یورو است. متوسط هزینه اقامت در شهر پاریس برای دانشجویان دندانپزشکی ماهانه درحدود 1100 یورو می باشد. البته متقاضی برای زندگی و اقامت فرانسه ،شهرهای کوچک این کشور به مقدار بسیار کمتری نیاز دارد.

ویزای تحصیلی فرانسه

ویزای تحصیلی فرانسه

متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه را دارند، باید برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنند. اگر متقاضی قصد اقامت بیشتر از 6 ماه در فرانسه را داشته باشد؛ باید ویزای تحصیلی بلندمدت را اخذ نماید. ویزای تحصیلی بلندمدت در تمام مدت تحصیل دانشجو در دانشگاه معتبر است. برای دریافت این ویزا که VLT-TS نامیده می شود، دانشجویان باید به اداره مهاجرت فرانسه در کشور فرانسه مراجعه کرده و برای این ویزا ثبت نام کند. دانشجو به منظور تائید این ویزا باید معاینه های پزشکی را نیز انجام دهد.

متقاضیان خارجی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه را دارند، اگر ملیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا منطقه اقتصادی اروپا را داشته باشند؛ نیاز به اخذ ویزای تحصیلی ندارند. تنها کاری که این دانشجویان می توانند انجام دهند این است که درخواست تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی فرانسه را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهند.

اما اگر متقاضیان خارجی تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه ملیتی غیر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا منطقه اقتصادی اروپا داشته باشند، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه دارند و برای این مهم باید از طریق کنسولگری فرانسه اقدام کنند. دانشجویان مشغول به تحصیل در دوره پزشکی و دندانپزشکی فرانسه در مدت سال اول تحصیل خود باید ویزای خود را به منظور مشخص شدن وضعیت اقامتی قانونی خود به مسولان نشان دهند.

از سال دوم به بعد باید برای مجوز اقامت درخواست دهند. پزشکانی که مدرک تحصیلی دوره پزشکی خود را در کشوری به جز فرانسه اخذ کرده اند و قصد تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی را دارند، باید به سفارت فرانسه مراجعه کرده و برای تحصیل در دوره های DFMS( دوره تحصیلات تخصصی) و یا دوره های DFMSA( دوره تحصیلات تکمیلی) ثبت نام کنند.به منظور تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه متقاضیان با محدودیت سنی مواجه هستند. متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم می باشند، باید کمتر از 27 سال داشته باشند. متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد می باشند، باید کمتر از 32 سال داشته باشند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه برای متقاضیان ایرانی

متقاضیان بین المللی و از جمله ایرانی ها برای تحصیل در همه دانشگاه ها و رشته های تحصیلی فرانسه نیاز به ویزای تحصیلی دارند. بدین منظور متقاضیان ایرانی باید درخواست و مدارک لازم را به سفارت فرانسه در کشور ایران تحویل دهند. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه عبارت است از:

 • کپی مدارک تحصیلی دانشگاهی ترجمه شده از دیپلم به بالا
 • نامه پذیرش رسمی از دانشگاه
 • رزومه تحصیلی و علمی
 • گواهی تمکن مالی مبنی بر توانایی تامین هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا در حدود 99 یورو
 • ارائه فرم تکمیل شده OFII
 • حساب بانکی فرانسوی با اعتبار 600 یورو
 • ارائه پاسپورت با اعتبار 3 ماه
 • 5 کپی از صفحه اول پاسپورت
 • کپی بلیط سفر به فرانسه
 • گواهی اجاره محل اقامت و یا رزرواسیون هتل
 • ارائه 3 قطعه عکس در اندازه پاسپورت

در حدود 2 ماه پس از تحویل این مدارک به سفارت فرانسه در ایران، نتیجه درخواست ویزا به متقاضی اعلام می شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی رشته پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه های فرانسه به منظور اخذ ویزای تحصیلی رشته پزشکی باید مدارکی را ارائه دهند. این مدارک عبارت است از:

 • نامه پذیرش رسمی از دانشگاه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • مدرک مهارت زبان فرانسه
 • گواهی تمکن مالی مبنی بر توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه
 • بیمه درمانی معتبر
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • پاسپورت معتبر با 6 ماه اعتبار
 • کپی پاسپورت های قبل
 • بلیط سفر به فرانسه
 • آخرین مدرک تحصیلی متقاضی
 • 2 قطعه عکس در اندازه پاسپورت

فرآیند اخذ پذیرش پزشکی

روند درخواست در دانشگاه‌های فرانسه چندان پیچیده نیست. برای درخواست مدرک پزشکی، اولین کاری که باید انجام دهید این است که دانشگاهی را که می‌خواهید برای آن درخواست دهید انتخاب کنید. دانشگاه‌های زیادی هستند که رشته‌های پزشکی را ارائه می‌دهند بنابراین در انتخاب دانشگاه با مشکل مواجه نخواهید شد. وب‌سایت‌های دانشگاه‌های فرانسه معمولاً تمام اطلاعات لازم را دارند که دانشجویان بین‌المللی برای درخواست مدرک پزشکی باید بدانند.

اگر برای سال اول تحصیل خود در رشته پزشکی درخواست می‌دهید، باید از طریق پورتال متمرکز درخواست فرانسه – ParcoursUp اقدام کنید. اگرچه، در صورتی که از یک کشور غیر اروپایی مهاجرت می‌کنید، یا در اروپا زندگی می‌کنید؛ اما تابعیت یک کشور اروپایی را ندارید، باید قبل از سال تحصیلی که می‌خواهید تحصیل خود را در آن شروع کنید، درخواست پذیرش بدهید. در فرانسه، این درخواست “Demande d’Admission Prealable یا DAP” نامیده می‌شود و باید به سفارت فرانسه در کشور محل اقامت شما ارسال شود.

مدت زمان تحصیل رشته پزشکی

مدت زمان تحصیل رشته پزشکی

مدت زمان تحصیل پزشکی در فرانسه بستگی به رشته ای دارد که می خواهید تحصیل کنید. تحصیل در رشته دندانپزشکی بین 5 تا 6 سال تحصیل تمام وقت برای شما نیاز دارد. برای تکمیل مطالعات دامپزشکی حدود 6 سال تحصیل تمام وقت از شما زمان می برد. تحصیل در رشته داروسازی 5 تا 6 سال به طور تمام وقت برای شما زمان می برد. در حالی که پرستاری و فیزیوتراپی 3 تا 4 سال طول می کشد. اگر تصمیم به ادامه تحصیل دارید، دوره های تخصصی پزشکی بین 3 تا 6 سال طول می کشد.

دوره آمادگی زبان فرانسه برای اخذ پذیرش رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های فرانسه را دارند، باید دارای مدرک مهارت زبان فرانسوی باشند. بدین منظور سفارت فرانسه در تهران هر سال آزمونی را برای اخذ ویزای تحصیلی دوره آمادگی زبان فرانسه برگزار می کند. البته فراگیری زبان فرانسه برای متقاضیان تحصیل در فرانسه تا حدی دشوار است. بدین منظور دانشگاه ها و کالج های فرانسه دوره ها و کورس های آمادگی زبان فرانسه را برای دانشجویان فراهم کرده است تا دانشجویان ضمن فراگیری زبان فرانسه با زندگی در این کشور نیز آشنا شده و زمینه لازم در جهت ورود به دانشگاه های این کشور فراهم شود. هزینه این دوره آمادگی زبان برای دوره عادی در حدود 3000 یورو و برای دوره های فشرده در حدود 6000 یورو می باشد.

شرایط کار در فرانسه پس از فارغ تحصیلی دوره پزشکی در فرانسه

دانشجویانی که دوره تحصیلی پزشکی خود در دانشگاه های فرانسه را تمام کرده اند، می توانند با اخذ مجوز از اداره مهاجرت فرانسه به مدت 1 تا 2 سال دیگر در این کشور اقامت کنند تا کار مورد نظر خود را پیدا کنند. بدین منظور فارغ تحصیلان دوره پزشکی با اخذ مجوز از اداره مهاجرت که APS نامیده می شود، می توانند در طول این مدت به دنبال کار مورد نظر در فرانسه باشند. برای اخذ مجوز APS فارغ تحصیل باید کمتر از 4 ماه تا زمان انقضای ویزای تحصیلی و اقامت دانشجویی، فرم درخواست این نوع ویزا را تکمیل و ارسال کند.

دانشگاه های برتر پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

دانشگاه های برتر پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

دانشگاه های کشور فرانسه همواره در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارد. موسسات آموزش عالی این کشور در رتبه بندی ها و رنکینگ های دانشگاه های جهان(QS) دارای رتبه های برتر می باشد. 16 دانشگاه این کشور در رنکینگ های جهانی در رتبه 400 قرار دارند. از برترین دانشگاه های فرانسه که دارای رنکینگ های جهانی می باشند، می توان به این چند دانشگاه اشاره کرد:

ENS پاریس

این دانشگاه اخیرا رتبه نخست دانشگاه های برتر فرانسه را کسب کرده است. این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه های فرانسه است که افرادی مهمی چون میشل فوکو و ژاک دریدا و دانشمندان فراوانی از آن فارغ تحصیل شده اند.

Ecole Polytechnique

این دانشگاه که از برترین دانشگاه های فرانسه محسوب می شود، در رتبه بندی و رنکینگ دانشگاه های جهان رتبه 59 را از آن خود کرده است. در این دانشگاه در حدود 4600 دانشجو تحصیل می کنند.

UPMC

این دانشگاه که در حال حاضر بزرگترین موسسه علمی و پزشکی و دانشگاه پزشکی در فرانسه است، در رنکینگ و رتبه بندی جهانی رتبه 131 را کسب کرده است. در حدود 20% از کل دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

دانشگاه های ارزان پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

 • موسسه آموزش عالی علوم و تکنولوژی فرانسه هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه سالانه در حدود 270 یورو است.
 • دانشگاه دو ماین هزینه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه سالانه در حدود 500 یورو است.
 • کالج مرکزی اکو نانتز هزینه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه سالانه در حدود 450 یورو است.
 • دانشگاه گرنوبل هزینه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه در حدود سالانه 1000 یورو است.

هزینه های زندگی در فرانسه

هزینه های زندگی برای متقاضیان مهاجرت به فرانسه 2022، بر اساس شهر انتخابی و شیوه زندگی هر فرد متفاوت است. متوسط هزینه زندگی یک دانشجو در کشور فرانسه سالانه در حدود 7500 یورو است. البته هزینه اجاره خانه و مسکن دانشجویی نیز در این میزان هزینه لحاظ شده است. دانشجویان در حین تحصیل می توانند تا 20 ساعت در هفته به کار پاره وقت دانشجویی بپردازند. علاوه بر این، برخی از دانشگاه های فرانسه برای دانشجویان بین المللی بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته اند که وزارت امور خارجه و سفارت فرانسه در کشور متقاضی مسول ارائه این بورسیه ها هستند. برخی از دانشگاه های فرانسه به هنگام پذیرش دانشجویان، به برخی از دانشجویان که حداکثر 30 سال داشته باشند کمک هزینه ای در حدود 10.000 یورو برای مدت یک سال پرداخت می کنند.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه مورد تائید وزارت بهداشت ایران2020-2021

یکی از نگرانی های متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه را دارند، این است که دانشگاه انتخابی آن ها مورد تائید وزارت بهداشت ایران باشد. برطبق بررسی های کارشناسانه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، و با در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی و رنکینگ جهانی QS، Times و Shanghai فهرست دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت برای ورودی های سال تحصیلی 2020 -2021 مشخص شد.

بر اساس رای صادر شده در جلسه شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور در مورد بازنگری فهرست دانشگاه های مورد تائید وزارت متبوع برای ورودی های سال تحصیلی 2020-2021 به شرح زیر می باشد. این فهرست هر سال مورد بازبینی و بررسی قرار گرفته و در سال تحصیلی مذکور صرفا دانشگاه های موجود در این فهرست جهت ادامه تحصیل مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشند.

معرفی دانشگاه‌ها

علاوه بر این با توجه به مصوبه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور که از ابتدای سال 2019 (11/10/1397) تحصیل خود را در یکی از دانشگاه های مورد تائید خارج از کشور آغاز کرده اند، ممنوع است و در صورت تمام شدن دوره تحصیلی این افراد، مدارک صادره بر طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی می باشد:

 • Aix-Marseille University
 • Central Supelec University
 • Federal University of Toulouse midi
 • National Polytechnic Institute of Toulouse
 • Sorbonne University
 • Burgundy
 • University of Montpellier
 •  Claude Bernard Lyon 1
 • de Versailles saint quentin en yvelines
 • Franche-Comte
 • Francois Rabelais Tours
 • Grenoble Alpes
 • University of Angers
 • Lorraine
 • Nice Sophia Antipolis
 • University of Bordeaux
 • University of Côte d’Azur
 • University of Lille
 • University of Lille 2 Droit et Sante
 • University of Nimes
 • University of Rennes1
 • University of Strasbourg
 • Paris 13 Nord
 • Paris Descartes
 • Paris Diderot-Paris 7
 • Paris-Est Creteil Val de Marne
 • Paris-Sud
 • University of Nantes
 • Paul Sabatier Toulouse
 • PSL

دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

از میان دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی برتر فرانسه که مورد تائید وزارت بهداشت ایران نیز می باشند، دانشگاه های زیر را می توان نام برد:

دانشگاه دکارت پاریس

این دانشگاه دولتی یکی از شعبه های دانشگاه بزرگ پاریس محسوب می شود. این دانشگاه پردیس دانشگاه پزشکی سوربن را نیز شامل می شود. دانشجویان به منظور ورود به این دانشگاه بر اساس معدل دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی انتخاب می شوند.

دانشگاه پیر و ماری کوری

این دانشگاه که یکی از بزرگترین دانشگاه های کشور فرانسه است، در سال 1150 در شهر پاریس تاسیس شد. در این دانشگاه دانشجویان در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل می کنند. معیار پذیرش این دانشگاه پذیرش در آزمون ورودی است. زبان تحصیل رشته های پزشکی این دانشگاه زبان فرانسه است. هزینه تحصیل در این دانشگاه سالانه 350 یورو می باشد.

دانشگاه اکس مارسی

این دانشگاه که در سال 1409 تاسیس شد، از جمله دانشگاه های دولتی بر مبنای تحقیق و پژوهش است. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه در میان دانشگاه های کشورهای فرانسوی زبان است. در حدود 70.000 دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند. معیار پذیرش این دانشگاه پذیرش در آزمون ورودی است.

دانشگاه استراسبورگ

این دانشگاه که بزرگترین دانشگاه فرانسه است، در سال 1538 تاسیس شده است. زبان تدریس در دوره پزشکی این دانشگاه زبان فرانسه است. از آن جا که استراسبورگ شهری دانشجویی است، هزینه های زندگی در این شهر به نسبت شهرهای دیگر فرانسه کمتر است.

دانشگاه لیون کلود برنارد

این دانشگاه که یکی از دانشگاه های دولتی لیون است، در سال 1809 تاسیس شده است. این دانشگاه در شهر ویوربن قرار دارد. دانشجویان در رشته های پزشکی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند. معیار پذیرش این دانشگاه پذیرش در آزمون ورودی است.

شرایط کلی کشور فرانسه

شرایط کلی کشور فرانسه

کشور فرانسه از بزرگترین کشورهای اروپا به شمار می رود. این کشور که سومین کشور بزرگ قاره سبز است، دارای آب و هوای متنوع و جاذبه های طبیعی زیبایی است. این کشور “شش ضلعی” در رتبه بندی میراث جهانی یونسکو در رتبه چهارم جهان قرار دارد. اما این ارزش و اهمیت این کشور قدرتمند فقط به جاذبه های طبیعی و تاریخی و گردشگری، موزه بی نظیر لوور، برج شگفت انگیز ایفل و کاخ زیبای ورسای خلاصه نمی شود. دانشمندان و محققان بسیاری در محیط آموزشی و دانشگاهی آن به تحقیق و پژوهش پرداخته اند و به دستاوردهای جهانی شگرفی دست یافته اند.

سوالات متداول در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

در بخش زیر سوالاتی که معمولا برای افراد ممکن است پیش بیاید، جمع‌آوری و پاسخ داده شده است.

دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی باید در چند دوره تحصیل کنند؟

در سه دوره: دوره PCEM و دورهDCEM و دوره پزشکی عمومی

دانشجویان بین المللی در چه صورتی می توانند در رقابت با دانشجویان بومی فرانسه و یا ملیت اروپایی در دوره دوم پزشکی پذیرفته شوند؟

در صورتی که نمره های آزمون ورودی آن ها برابر و یا بیشتر از دانشجویان بومی فرانسه باشد.

مدارک لازم برای پذیرش در آزمون ورودی رشته پزشکی چیست؟

مدرک مهارت زبان فرانسه حداقل سطح B2، آخرین مدرک تحصیلی، فرم تکمیل شده درخواست ورود به رشته پزشکی فرانسه و ریزنمره های دبیرستان و پیش دانشگاهی.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی کشور فرانسه چقدر است؟

دانشجویان برای این رشته ملزم به پرداخت هزینه کلی و شهریه نمی باشند اما هزینه های جزئی سالانه مبلغی کمتر از 1000 یورو است.

هزینه تحصیل در دانشگاه پزشکی انگلیسی زبان فرانسه چقدر است؟

دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان خصوصی کشور فرانسه می باشند، برای تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه ها ملزم به پرداخت سالانه بیشتر از 10.000 یورو می باشد.

متوسط هزینه های تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه های فرانسه چقدر است؟

متوسط این هزینه ها سالانه در حدود 400 یورو است. هزینه دانشگاه های خصوصی فرانسه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی سالانه مبلغی در حدود 2.000 یورو تا 7.000 یورو می باشد.

محدودیت سنی متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه چگونه است؟

متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم می باشند، باید کمتر از 27 سال داشته باشند. متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد می باشند، باید کمتر از 32 سال داشته باشند.

مهم ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه برای ایرانی ها چیست؟

کپی مدارک تحصیلی دانشگاهی ترجمه شده از دیپلم به بالا، نامه پذیرش رسمی از دانشگاه، رزومه تحصیلی و علمی، گواهی تمکن مالی مبنی بر توانایی تامین هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه، رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا در حدود 99 یورو، ارائه فرم تکمیل شده OFII، حساب بانکی فرانسوی با اعتبار 600 یورو و گواهی اجاره محل اقامت و یا رزرواسیون هتل.

مجوز اقامت دانشجویان پس از فارغ تحصیلی دوره پزشکی در فرانسه چیست و اعتبار آن تا چه مدت است؟

دانشجویانی که دوره تحصیلی پزشکی خود در دانشگاه های فرانسه را تمام کرده اند، می توانند با اخذ مجوز از اداره مهاجرت فرانسه به مدت 1 تا 2 سال دیگر در این کشور اقامت کنند تا کار مورد نظر خود را پیدا کنند. فارغ تحصیلان دوره پزشکی با اخذ مجوز از اداره مهاجرت که APS نامیده می شود، می توانند در طول این مدت به دنبال کار مورد نظر در فرانسه باشند.

متوسط هزینه زندگی یک دانشجو در کشور فرانسه چقدر است؟

سالانه در حدود 7500 یورو است.

آیا امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور وجود دارد؟

انتقال دانشجویانی که از ابتدای سال 2019 (11/10/1397) تحصیل خود را در یکی از دانشگاه های مورد تائید خارج از کشور آغاز کرده اند، ممنوع است و در صورت تمام شدن دوره تحصیلی این افراد، مدارک صادره بر طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی می باشد.

در این مقاله به بررسی تحصیل پزشکی در فرانسه پرداخته شد. در همین راستا و به منظور ارائه خدمات مشاوره ای مهاجرتی به منظور اخذ پذیرش از این دانشگاه ها، مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی با تهیه این مقاله به بررسی چگونگی اخذ پذیرش دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه پرداخته اند تا ضمن آشنایی شما با این رشته های دانشگاهی، به پرسش های شما پاسخ دهند و هر گونه ابهامی را برطرف نمایند.

4/5 - (1 امتیاز)

206 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه 2022

 1. ایمان گفت:

  سلام خسته نباشین
  جناب من مهندسی عمران دانشگاه سراسری میخونم
  ولی معدل دیپلم و پیشم خیلی کمه
  میتونم اقدام کنم برای پزشکی فرانسه؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   معدل در اخذ پذیرش بی تاثیر نیست ولی تاثیر دقیقش مشخص نکردن طبق اطلاعات ما.

  2. Masoumeh گفت:

   سلام و وقت بخیر
   شرایط تحصیل در دانشکده های فرانسه در رشته لیسانس(که در واقع سال اول برای رسیدن به پزشکی خواهد بود براتون) طبق گفته سایتهای دانشکده ها در فرانسه تنها داشتن دانش زبان فرانسوی در سطح حداقل B2 هست که به این منظور شما میتونید پس از یادگیری زبان برای دریافت مدرک زبان در یکی از سه ازمون TCF DAP/DELF/DALF شرکت کنید. اگر چه کنسولگری فرانسه مدتیست که از دانشجوها درخواست مدرک زبان در سطح C1 میکند و دلیل هم این هست که عقیده دارند داشتن مدرک B2 برای تحصیل در فرانیه کافی نیست با اینکه خود دانشکده ها در لیست مدارک الزامی این سطح رو میخوان که البته حق با کنسولگریست و هر چه دانش شما در این زبان بیشتر باشه به شما در تحقق اهدافتون بیشتر کمک خواهد کرد. در پایان مایلم به این نکته اشاره کنم که با اینکه دانشکده های کشور فرانسه اغلب شرط معدل ندارند اما همیشه پیشنهاد میشه که معدل کل دیپلم کاندیدا بالای 14 باشه و همچنین هیت داوران در دانشکده ریزنمرات و به طور کلی رزومه فرد رو به دقت بررسی میکنند.
   موفق باشید

   1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

    سلام وقت بخیر
    ممنون از اطلاعات به نسبت کامل شما

 2. پارسا گفت:

  سلام ببخشید من دیپلم انسانی دارم میتونم واسه دنداپزشکی اقدام کنم و فقط کسی که دیپلم تجربی باشه میتونه ممنوم

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   طبق اطلاعات ما امکان پذیرش پزشکی فرانسه با دیپلم انسانی نیست.

 3. محمد گفت:

  سلام. من دانشجوی کارشناسی رشته ی مهندسی پزشکی میتونم اقدام کنم برای تحصیل دندانپزشکی در فرانسه؟
  ممنکن از پاسخگوییتون

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   بله میتونید فقط ممکنه بخاطر سن مقداری سفارت از جهت ویزا سختگیری کنه که برای اون باید برنامه ریزی کنید.

 4. maryam گفت:

  دانشجوی سال سوم رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی در دانشگاه تهران هستم و معدل کلم حدود ۱۵ الی ۱۶ میباشد و متقاضی تحصیل دندانپزشکی در فرانسه هستم. مسلط به زبان انگلیسی و در حال یادگیری فرانسه ام و چند تا سوال دارم.
  ۱.اینکه من با مدرک لیسانس وارد این رشته بشوم باید حتما دو سال ابتدایی علوم پایه را بگذارنم؟
  ۲.حتما آزمون ورودی را باید بدهم؟ داشتن مدرک لیسانس برای دادن یا ندادن آزمون ورودی اهمیتی ایجاد نمیکند؟
  ۳.این آزمون ورودی فقط در فرانسه برگزار میشود؟ منابع آن چیست؟
  ۴.آیا امکان قرارداد بستن با مراکز بیمارستانی بعنوان کار دانشجوی از همان بدو ورود به دانشگاه وجود دارد؟
  ۵.دانشجوی رشته دندانپزشکی ، دانشجوی فوق لیسانس محسوب میشود؟ و امکان گرفتن بورسیه وجود دارد؟
  ۶.شرایط اینکه مستقیم با مدرک لیسانسم به فوق لیسانس دندانپزشکی وارد شوم چیست؟
  باتشکر

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   1- در صورتی که واحد های گذرانده شما مورد قبول نباشند، بله
   2- بسته به دانشگاهی که برای آن درخواست ارسال میکنید، ممکن است شرایط متفاوت باشد
   3-بله آزمون ها در کشور فرانسه برگزار شده و منابع مشخص منطبق بر هر رشته دارند
   4-خیر تنها می توانید در برخی مکان ها، کار دانشجویی انجام دهید که این خود می تواند به استخدام شما بعد از تحصیل کمک کند.
   5- خیر شرایط بسیار محدود است.
   6- پیشنیاز های ورود به مقطع فوق، را بر اساس پیشنیاز های ثبت نامی دانشجو فراهم کنید.

 5. زهرا خلیفه گفت:

  سلام ، خیلی متشکرم بابت اطلاعات جامع و مفیدی که گذاشتید توی سایت. ممنون میشم لطف کنید منم راهنمایی کنید؛ من الان دانشجوی مترجمی زبان انگلیسی هستم ترم ۴ ام دانشگاه دولتی کاشان، زبان فرانسه هم دارم میخونم ، معدل دیپلم و پیش دانشگاهیم کمه ولی معدل دانشگاهم ۱۹ هست در ۳ ترمی که گذشته ، میخواستم ببینم امیدی هست برای دندان پزشکی اقدام کنم؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   بله در کل امیدی هست برای قبولی، البته که مقداری رقابتی هست.

   1. زهرا خلیفه گفت:

    بنظر شما بهتره که لیسانس زبانم رو بگیرم بعد اقدام کنم ، یا از همین امسال پیگیر باشم؟

    1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

     سلام
     داشتن لیسانس ممکن است در پذیرش برای برخی دانشگاه ها به شما کمک کند اما برخی دیگر نیز ممکن است بر اساس آزمون ورودی، شما را بسنجند.
     پس بهتر است برای سنجش شرایط کلی تان،ابتدا رزومه خود را برای کارشناسان ما ارسال کنید.

 6. جواد امینی گفت:

  سلام خوب هستید؟جملات تون در رابطه با دوره های تحصیل در رشته پزشکی ابهام داشت و من متوجه نشدم.دکتری عمومی 9 سال است در مجموع یا عمومی 6 سال است و برای گرفتن تخصص 3 سال دیگر هم اضافه میشود؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   دوره پزشکی به انضمام کارورزی و تحصیلات مجموعا 6 سال به طول می انجامد.

 7. علی گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم بهترین شهر فرانسه از لحاظ هزینه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی کدوم شهر است؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   در حال حاضر دانشگاه های شهر پاریس شرایط خوبی را دارند اما باید حتما شرایط شما بر اساس شروط پذیرش دانشگاه سنجیده شود.

 8. فریبا جعفری گفت:

  با سلام
  دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیوتراپی هستم معدل کارشناسی 16.13و معدل دیپلم بالای 18 میباشد متولد 1373هستم ایا امکان پذیرش برای دندانپزشکی را دارم؟ایا بورسیه تعلق میگیرد؟هزینه هایی که برای اقدام باید داشته باشیم به چه شکل هست؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   برای مقطع ارشد و بالاتر، ارائه بورسیه در کشور فرانسه انجام می شود و تنها نیاز اساسی آن، داشتن مدارک و رزومه تحصیلی قوی است.
   هزینه ها بر اساس رون داقدام و دانشگاه و شهر محل تحصیل نیز متفاوت است.

   1. فریبا گفت:

    با این شرایط من برای رشته دندانپزشکی چی؟میتوانم اقدام کنم؟

    1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

     سلام
     اگر منظورتون بورسیه باشه، چندان راحت نیست، بیشتر بورسیه های فرانسه برای مقاطع بالاتره.

 9. سینا گفت:

  سلام
  من 19 سالمه و دانشجوی پزشکی هستم
  امکان پذیرش برای پزشکی فرانسه هست؟امکان معافیت تحصیلی دوباره دارم؟
  و اینکه در صورتی که ازمون سال اول رو رد بشیم امکان ادامه تحصیل داخل ایران هست؟
  لزوما باید از دانشگاه مبدا انصراف داد یا با یک مرخصی یک ساله میشه در صورت عدم قبولی در
  آزمون سال اول در دانشگاه مبدا ادامه داد؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   با معافیت تحصیلی می توانید از کشور خارج شوید. می توانید از دانشگاه مبدا یکسال مرخصی دریافت نمایید.

 10. ترنم گفت:

  سلام ببخشید چجوری می شه درخواست برای شرکت در دانشگاه های فرانسه برای دندانپزشکی ارسال نمایم؟
  باید برای سایت خود ان دانشگاه ارسال نمایم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   برای اخذ پذیرش می توانید از طریق سایت خود دانشگاه مورد نظر اقدام نمایید و یا از کارشناسان ما کمک بگیرید.

 11. علی گفت:

  شرکت در دانشگاه های پزشکی فرانسه ملزم به گذراندن دوره های پیش دانشگاهی است؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   در صورت داشتن مدرک زبان فرانسوی c1، نیازی به گذراندن دوره های پیش دانشگاهی ندارید.

 12. پریسا گفت:

  سلام داروسازی در فرانسه به چه زبانی است

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   تحصیل کارشناسی و رشته های علوم پزشکی در فرانسه به زبان فرانسوی ارائه می گردد.

 13. علیرضا بیرام نژاد گفت:

  سلام بنده پشت کنکوری هستم و دیپلمم رو هم گرفتم معدل دیپلمم کمه به همین خاطر امسال ترمیم نمره میدم خرداد یا شهریور مشکلی نیست؟و اینکه قدم بعدی من برای بورسیه تحصیلی در رشته دندانپزشکی چیه ازمون از کدام منابع هست؟چه تاریخی ازمون برگزار میشه؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل دندانپزشکی در فرانسه نیاز به ارائه مدرک زبان فرانسوی دارید. در صورتیکه مدرک زبان نداشته باشید می توانید در ابتدا در دوره های زبان شرکت نمایید و سپس وارد کورس اصلی شوید. دانشگاه های فرانسه بسیار مقرون به صرفه است. بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

 14. shamim گفت:

  سلام
  من فارق التحصیل دندان پزشکی توی ایران هستم . امسال هم درسم تموم شده و سابقه کار ندارم
  شرایط مهاجرت برای ما به چه ترتیبی هست . اصلا شانس کار به عنوان دندان پزشک توی فرانسرو داریم ؟ معادل سازی مدارک دارن ؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای کار در فرانسه در ابتدا نیاز به دریافت تاییدیه مدارک خود را دارید و با ارائه قرار داد کاری می توانید ویزای کاری را دریافت نمایید. به شما توصیه می کنیم با توجه به رشته تحصیلی خود برای اخذ ویزای کاری گروه درمان کشور یمانند سوئد و دانمارک اقدام نمایید.

 15. محمد جواد معلومات گفت:

  سلام .
  عذر میخوام برای تحصیل در رشته دندان پزشکی در فرانسه ، حداقل معدل کل دیپلم تجربی باید چه نمره ایی باشه ؟
  ممنونم ازتون ❤❤

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   دانشگاه های فرانسه رتبه و رنکینگ خوبی را دارند. علاوه بر آن رقابت بسیار زیاد است و بهتر است معدل بالای 18 سال داشته باشید.

 16. هانیه گفت:

  سلام من پشت کنکوری هستم ولی میخام در رشته زبان و ادبیات فرانسه تحصیل کنم و لیسانس بگیرم آیا میشه که بعد لیسانس در کشور خودم برم و تو کشور فرانسه تغییر رشته بدم و از دوره کاردانی یک رشته دیگه شروع کنم و بورسیه هم بشم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   برای تحصیل کارشناسی در فرانسه ملزم به اقدام از دیپلم خود می باشید.

 17. payam drs گفت:

  من آیلتس 5.5 دارم، میتونم برای تحصیل پزشکی در فرانسه اقدام کنم؟ معدل 4 سال دبیرستانم هم 17.80 هست.

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   با سلام، برای تحصیل پزشکی در فرانسه باید آیلتس بالای 6 داشته باشید.

 18. dorsa keshavarzz گفت:

  تحصیل پزشکی در فرانسه برای سن 27 هم امکان پذیر هست؟ از جهت سفارت و پذیرش مشکلی پیش نمیاد؟ من گپ تحصیلی ندارم و توی این مدت مشغول به کار بودم رزومه هم دارم به علاوه 5 سال سابقه کار. تاثیری داره تو گرفتن ویزا؟

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   با سلام، با این شرایطی که شما فرمودید، امکان تحصیل پزشکی در فرانسه برای شما وجود داره و مانعی نیست.

 19. مهتاب تهمتن2 گفت:

  برای اینکه بتونم برای تحصیل پزشکی در فرانسه ویزا و پذیرش بگیرم، چه تایمی از سال رو باید اقدام کنم؟ میشه پاسخ بدید خیلی مهمه ممنونم از شما.

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   با سلام، زمان دریافت پذیرش از هر دانشگاه برای تحصیل پزشکی در فرانسه متفاوت هست. شما باید اول دانشگاه مورد نظرتون رو مشخص کنید و بعد از وبسایت اصلی دانشگاه، برای اخذ پذیرش اقدام کنید.اما به طور کلی زمان ارسال مدارک عموما از ماه می تا ژوئن هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.