شرایط تحصیل در قبرس 2023

تحصیل در قبرس

هیچ محدودیتی برای دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در مدارس قبرس و همچنین دانشگاه های این کشور وجود ندارد. دانشجویان می توانند تکنولوژی پیشرفته و مراقبت های بهداشتی، حسابداری، برنامه های مدیریت تجارت، آموزش و تدریس زبان یونانی، برنامه های هنری و خیلی رشته های دیگر را در این کشور تحصیل کنند. به گفته کارشناس مهاجرت موسسه حقوقی توسعه گران مهر در مورد شرایط تحصیل در قبرس، دانش آموزان بین یک تا چهار سال برای تحصیل خود در این کشور زمان صرف خواهند کرد تا به درجه کارشناسی برسند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در قبرس

با تحصیل در قبرس شما آموزش عالی با کیفیت بالا و با هزینه های مقرون به صرفه دریافت می کنید. شما هر یک از دانشگاه های قبرس را انتخاب کنید می توانید با دانشجویان زیادی از سراسر جهان آشنا شوید. با توجه به این که قبرس در تقاطع قاره های آفریقا، اروپا و آسیا قرار دارد، در طول زمان فرهنگ های متفاوت زیادی را تجربه کرده است. با ورود به این جزیره زیبای مدیترانه ای خود را برای انفجار فرهنگ های مختلف آماده کنید.

آموزش عالی در قبرس

آموزش عالی در قبرس در موسسات خصوصی و دولتی ارائه می شود، سیستم به طور مداوم در حال پیشرفت است. دپارتمان آموزش عالی قبرس (DAAE) اقدامات بزرگی برای افزایش بودجه و تحقیقات انجام داده است و برای افزایش علاقه به تحصیلات عالی سه دانشگاه دولتی تاسیس کرده است. DAAE همچنین شورای اعتبار گذاری – ارزشیابی آموزشی با هدف ایجاد سطح پایدار برای آموزش عالی در قبرس و ایجاد اطمینان از زیر ساخت ها و تجهیزات مطابق با استانداردها ایجاد کرده است. از سال 2004 که قبرس به اتحادیه اروپا پیوسته است، نقش آموزش عالی در این کشور افزایش پیدا کرده است. دانشگاه های قبرس درهای خود را به روی دانشجویان باز کرده اند.

با توجه به این که زبان موسسات در بسیاری از برنامه ها آموزش عالی انگلیسی است، بسیاری از دانشجویان خارجی برای تحصیل به این کشور می آیند. در سال 06- 2005 بسیاری از دانشجویان خارجی از اروپا، هند، بنگلادش و چین به قبرس آمدند.

تحصیل در خارج از کشور در قبرس

تحصیل در خارج از کشور در قبرس

تحصیل در خارج از کشور در قبرس

اگر شما شهروند کشورهای اتحادیه اروپا هستید بدون ویزا می توانید به قبرس سفر کنید اما اگر در خارج از کشورهای اتحادیه اروپا زندگی می کنید برای ورود و تحصیل در قبرس به تایید صلاحیت برای ورود نیاز دارید که توسط مامور دیپلماتیک قبرس در کشور خودتان صادر می شود.

قبل از اینکه کشور را ترک کنید، تمام دانشجویان خارجی باید مطمئن شوند که مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 1. اصل گواهی بانکی از پرداخت شهریه دانشگاه و رسید کالج برای هزینه های پرداخت شده 
 2. اصل گواهی مدارک تحصیلی 
 3. اصل پاسپورت، پاسپورت باید برای حداقل یک سال بعد از ورود به قبرس معتبر باشد 
 4. ویزا یا مجوز ورود 
 5. پول نقد برای اقامت و هزینه های زندگی 

به محض ورود به قبرس، مامور مهاجرت علاوه بر مدارک ذکر شده، از شما درخواست اثر انگشت می کند. توصیه می شود قبل از ورود به قبرس دوباره پروسه ورود را با سفارت قبرس در کشور خودتان چک کنید. 

تحصیل در قبرس لیسانس و کارشناسی ارشد

هر دانشگاه در قبرس سیستم خود را در وب سایت دانشگاه ارائه می دهد که به دانشجویان اجازه می دهد برای برنامه های دانشگاه درخواست دهند و در برنامه ها ثبت نام کنند. بنابراین زمانی که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید شما می توانید از طریق وب سایت درخواست و مدارک خود را ارسال کنید. در اینجا برخی از الزامات پایه که شما برای درخواست نیاز دارید ارائه شده است:

 1. اسکن دیپلم تحصیلی ( مدرک دبیرستان یا مدرک لیسانس ) 
 2. ریز نمرات / سوابق دوره های قبلی – اسکن پاسپورت و یا گواهی تولد 
 3. رزومه (CV)
 4. نمرات آزمون 
 5. مدارک بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی 
 6. نامه های توصیه ( بین 2 یا 3 نامه ) 
 7. نمونه کارها و یا رایتینگ سمپل 

راه های مفید برای اطمینان از واجد شرایط بودن در قبرس

حضور در دوره های آماده سازی: این دوره ها برای برنامه های دارای مدرک تحصیلی و برای دریافت آموزش اضافی تنها قبل از دوره کارشناسی ارشد و برنامه های تحصیلات تکمیلی در ارائه می شوند. دوره های آماده سازی MBA، دوره های آماده سازی حقوق و برنامه های آماده سازی پزشکی و همچنین دیگر دوره های آماده سازی و دوره های پایه به شما اجازه تحصیل در برنامه های دارای مدرک تحصیلی که شما انتخاب کرده اید را می دهد.

مهارت های زبان انگلیسی خود را با شرکت در دوره های اماده سازی زبان تقویت کنید. اگر شما تمایل دارید در برنامه های دارای مدرک تحصیلی در قبرس شرکت کنید و نیاز دارید مهارت های زبان خود را در سطح حضور در کلاس ها و فهمیدن سخنرانی ها تقویت کنید در این دوره ها شرکت کنید. برخی از دانشگاه ها به زبان ترکی یا یونانی نیاز دارند و برخی به مهارت های قوی زبان انگلیسی نیاز دارند. این دوره ها شما را را برای هر یک از ازمون های زبان انگلیسی که دانشگاه نیاز دارد آماده می کند 

آزمون های زبان انگلیسی 

برای درخواست تحصیل در قبرس، شما باید مدارک زبان انگلیسی خود را ارائه کنید. مدارکی که به طور کلی توسط دانشگاه های قبرس پذیرفته می شوند عبارتند از:

 • TOEFL 
 • IELTS
 • C1 ADVANCED یا C2 PROFICIENCE 

تحصیل در قبرس دکترا

یکی از بزرگترین جزیره ها در مدیترانه، قبرس تقریبا همه چیز که شما انتظار و آرزوی آن را دارید ارائه می کند. غذای خوب، سواحل زیبا، و برخی از اختلافات پیچیده منطقی ( نگران نباشید) در این کشور وجود دارد. مردم قبرس در جهان به خاطر مهمان نوازی، صمیمیت و سهیم کردن غذا با همسایه هایشان مشهور هستند. ممکن است شما برای تحصیل قبرس را در نظر گرفته باشید. وقتی که به دنبال مکانی برای تحصیل در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد هستید قبرس می تواند یک مکان جالب برای شروع تحصیل باشد. شما می توانید برنامه های دانشگاهی با تاریخچه عالی پیدا کنید که تجربه آموزشی و دانشگاهی بسیار غنی برای شما خواهد بود.

قبرس بیش از 30 سال است که سیستم آموزشی خود را بنا کرده است. این کشور کارهای خارق العاده ای انجام داده است. تقریبا نیمی از جمعیت قبرس دارای تحصیلات عالی هستند که باعث شده در مقایسه با بسیاری از افراد در جهان باهوش تر باشند. علاوه بر این، اگر شما می خواهید در قبرس تحصیل کنید با طیف وسیعی از ملیت ها، زبان ها و فرهنگ ها روبرو خواهید شد.

هدف برنامه PHD آموزش دانشجویان برای تبدیل شدن به پژوهشگران با کیفیت بالا و در سطح استانداردهای بین الملل است. این دوره ها با هدف اینکه فارغ التحصیلان با موفقیت بتوانند در موسسات تحقیقاتی، سازمان های سیاست گذاری های دولتی و بخش های خصوصی مشغول به کار باشند ارائه می شود. با ایجاد یک اجتماع تحقیقاتی پویا، دانشگاه های قبرس سطح تحقیقات در قبرس را افزایش داده اند و در مباحث سیاست های اقتصادی و متدهای علمی برای آنالیز قوی مشارکت می کنند.

نحوه درخواست برای دوره های PHD در دانشگاه های قبرس 

نحوه درخواست برای دوره های PHD در دانشگاه های قبرس

نحوه درخواست برای دوره های PHD در دانشگاه های قبرس 

هر دانشگاه در قبرس سیستم خود را در وب سایت دانشگاه ارائه می دهد که به دانشجویان اجازه می دهد برای برنامه های دانشگاه درخواست دهند و در برنامه ها ثبت نام کنند. بنابراین زمانی که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید شما می توانید از طریق وب سایت درخواست و مدارک خود را ارسال کنید.

در اینجا برخی از الزامات پایه که شما برای درخواست نیاز دارید ارائه شده است:

 1. اسکن دیپلم تحصیلی ( مدرک دبیرستان یا مدرک لیسانس ) 
 2. ریز نمرات / سوابق دوره های قبلی 
 3. اسکن پاسپورت و یا گواهی تولد 
 4. رزومه (CV)
 5. نمرات آزمون 
 6. مدارک بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی 
 7. نامه های توصیه ( بین 2 یا 3 نامه ) 

دانشگاه های معتبر قبرس

 1. دانشگاه مدیترانه شرقی ( Dogu Akdeniz Üniversitesi ).
 2. دانشگاه قبرس ( University of Cyprus ).
 3. دانشگاه نیکوزیا ( University of Nicosia ).
 4. دانشگاه خاور نزدیک ( Yakin Dogu iversniversitesi ).
 5. دانشگاه بین المللی قبرس ( Cyprus International University ).
 6. دانشگاه امریکایی گیرنه ( Girne Amerikan Üniversitesi ).
 7. دانشگاه اروپایی قبرس ( European University Cyprus ).
 8. دانشگاه صنعتی قبرس ( Cyprus University of Technology ).
 9. دانشگاه فردریک ( Frederick University ).
 10. موسسه بین المللی مدیریت قبرس ( Cyprus International Institute of Management ).
 11. دانشگاه اروپایی لفکا ( Lefke Avrupa iversniversitesi ).
 12. دانشگاه ناپولیس پافوس ( Neapolis University Paphos ).
 13. مؤسسه قبرس ( The Cyprus Institute ).
 14. دانشگاه فنی خاورمیانه قبرس شمالی ( Orta Dogu Teknik Universitesi Kuzey Kibris Kampusu ).
 15. دانشگاه گیرنه ( Girne Üniversitesi ).
 16. دانشگاه لانکاشایر مرکزی، قبرس ( University of Central Lancashire، Cyprus ).
 17. کالج قبرس ( Cyprus College ).
 18. کالج آمریکایی ( American College ).
 19. اینتر کالج ( Intercollege ).
 20. دانشگاه مدیترانه کارپاسیا ( Akdeniz Karpaz Üniversitesi ).
 21. کالج الکساندر ( Alexander College ).
 22. کالج اروپایی CTL ( The CTL Eurocollege ).
 23. دانشگاه علوم قبرس ( Cyprus Science University ).
 24. موسسه بازاریابی قبرس ( The Cyprus Institute of Marketing ).
 25. کالج P.A لارناکا ( P.A. College Larnaca ).
 26. دانشگاه بهداشت و علوم اجتماعی قبرس ( Kibris Saglik ve Toplum Bilimleri Üniversitesi ).
 27. کالج گردشگری و مدیریت هتل ( College of Tourism and Hotel Management ).
 28. کالج فیلیپس ( The Philips College ).
 29. کالج کاسا ( Casa College ).
 30. کالج مسویس ( Mesoyios College ).

هزینه تحصیل در قبرس

برای دانشجویان بین الملل، هزینه تحصیل بسته به مقطع تحصیلی ( برای مثال کارشناسی یا کارشناسی ارشد ) متفاوت است. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین الملل در دوره کارشناسی کمتر از 3500 یورو در سال است هزینه تحصیل در دوره داروسازی 7000 یورو در سال است. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد و دکترا بین 2000 تا 2500 یورو است که به دوره تحصیلی بستگی دارد.

هزینه زندگی در قبرس 

هزینه زندگی در قبرس

هزینه زندگی در قبرس 

اگر بخواهید با تور به سواحل بروید یا بخواهید غواصی با وسایل را تجربه کنید یا وعده های غذایی که برای توریست ها آماده می شود استفاده کنید هزینه زندگی بیشتر از چیزی خواهد بود که در دیگر کشورهای اروپایی برای تحصیل خرج می کنید. متوسط هزینه زندگی برای دانشجویان بین الملل 300 تا 660 یورو در ماه است.مواد غذایی ارزان هستند، هزینه تاکسی مناسب است و وقتی با مردم محلی آشنا می شوید می توانید خانه های ارزان قیمتی پیدا کنید. 

از سال 1951 شبکه راه آهن در قبرس غیر فعال است، اتوبوس ها تقریبا گران هستند اما همیشه در دسترس هستند. مردم ترجیح می دهند از تاکسی استفاده کنند زیرا مسیرهای مورد اعتماد در قبرس محدود هستند. مواد غذایی در قبرس در مقایسه با انگلستان ارزان تر است مخصوصا زمانی که می خواهید گوشت و میوه تازه خریداری کنید. غذاهای رستوران ها به طور کلی ارزان تر هستند البته قیمت ها متفاوت است و اکثرا به تولید کننده و فروشنده بستگی دارد 

مسکن

 • خانه دو خوابه ( مبله ): 620 یورو 
 • خانه دو خوابه ( غیر مبله ): 570 یورو 
 • آپارتمان دو خوابه ( مبله ): 590 یورو 
 • آپارتمان دو خوابه ( غیر مبله ): 550 یورو 

مواد غذایی

 • تخم مرغ: 2.50 یورو
 • شیر هر لیتر: 1.30 یورو 
 • برنج هر کیلو: 1.60 یورو 
 • نان: 1.40 یورو 
 • سینه مرغ هر کیلو: 7.50 یورک 

رستوران 

 • همبرگر: 6 یورو 
 • لیموناد ( 330 میلی ): 1.25 یورو 
 • کاپوچینو: 2.90 یورو 
 • نوشیدنی محلی: 3 یورو 

خدمات ماهانه منزل 

 • نرخ تماس تلفن همراه: 0.10 یورو 
 • اینترنت نامحدود: 35 یورو 
 • خدمات اصلی خانه: 120 یورو 

حمل و نقل 

 • بنزین: 1.21 یورو 
 • تاکسی هر کیلومتر: 1 یورو 

شرایط اخذ ویزای دانشجویی و تحصیلی قبرس

تمام دانشجویان بین الملل، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای تحصیل در قبرس نیاز به دریافت ویزا دارند. ویزاهای دانشجویی در قبرس صادر می شود و کپی آنها برای متقاضیان موفق ارسال می شود 

 1. کپی تصدیق شده سوابق تحصیلی مربوطه به زبان انگلیسی 
 2. دانشجویان دوره کارشناسی: کپی تصدیق شده مدرک دوره متوسطه و ریز نمرات 
 3. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد: کپی تصدیق شده مدرک کارشناسی از یک دانشگاه معتبر یا کپی تصدیق شده واجد شرایط بودن 
 4. دانشجویان دوره دکترا: کپی تصدیق شده مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 5. کپی تصدیق شده پاسپورت معتبر، برای حداقل دو سال اعتبار داشته باشد 
 6. اصل نامه تصدیق شده که رفتار اخلاقی خوب را تایید می کند که توسط مقامات پلیس در کشور دانشجو صادر شده است و سوابق کیفری پاک را تایید می کند. نامه رفتار اخلاقی نباید شش ماه قبل از تاریخ ارسال مدارک برای تایید ویزا صادر شده باشد.
 7. اصل گواهی سلامت تصدیق شده برای بیماری های ایدز، هپاتیت b، هپاتیت C و آبله و عکس از قفسه سینه ( برای بیماری سل ). گواهی سلامت نباید چهار ماه قبل از تاریخ ارسال مدارک برای تایید ویزا صادر شده باشد.
 8. اصل نامه بانک تصدیق شده و صورت حساب اخیر بانک که تایید می کند دانشجو یا حامی او ( والدین یا قیم ) سرمایه کافی برای هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را دارد. هزینه مشخص شده در نامه بانک و صورتحساب باید معادل حداقل 7000 یورو باشد. نامه بانک نباید شش ماه قبل از تاریخ ارسال مدارک برای تایید ویزا صادر شده باشد و باید معاملات حداقل دو ماه گذشته را نشان دهد.

نکته: الزامات ویزا طبق کشور متقاضی متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروسه ویزا با اداره پذیرش ADMIT@EUC.AC.CY تماس بگیرید 

پرداخت هزینه ها

بعد از دریافت نامه پذیرش از طرف دانشگاه، دانشجویان دوره کارشناسی باید 1.100 یورو و دانشجویان دوره کارشناسی ارشد باید 500 یورو پرداخت کنند.

ویزای دانشجویی

درخواست برای پذیرش در دانشگاه های قبرس به تایید وزارت فرهنگ و آموزش و اداره مهاجرت قبرس بستگی دارد. ویزاهای دانشجویی در قبرس صادر می شود و به محض تایید کپی اصل مجوز ورود (BLUE SLIP) برای متقاضیان موفق ارسال می شود. مجوز اقامت موقت ( کارت ویزای دانشجویی ) بعد از ورود دانشجو به دانشگاه صادر می شود و تمام مراحل مورد نیاز پذیرش و الزامات پرداخت تکمیل می شود. دانشجویان بین الملل دارای ویزای دانشجویی باید در دوره های تمام وقت ثبت نام کنند.

سوالات متداول درباره شرایط تحصیل در قبرس

مزایای تحصیل در قبرس چیست؟

قبرس به دلیل این که هم شهریه و هم هزینه های زندگی پایین تر است، مقصدی جذاب برای دانشجویان بین المللی است. معمولاً نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی برای اخذ پذیرش نیست و کیفیت بالایی از آموزش را ارائه می دهد. آب و هوا و فرهنگ مداوم دلپذیر نیز در انتخاب قبرس تاثیر گذار است.

چه کسی برای اخذ ویزا برای تحصیل در قبرس نیاز دارد؟

در صورت نیاز به ویزای دانشجویی در قبرس:

از آنجا که قبرس بخشی از اتحادیه اروپا است، سایر اتباع اتحادیه اروپا برای بازدید، تحصیل یا کار در قبرس نیازی به ویزا ندارند. اگر بخواهید به مدت طولانی تر از 90 روز در قبرس تحصیل کنید و شهروند یک کشور عضو اتحادیه اروپا یا ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس (EFTA) نیستید، باید برای اخذ ویزا اقدام نمایند.

شرایط تحصیل در قبرس چیست؟ 

برای تحصیل در قبرس باید دوازده سال تحصیل دبیرستان را با موفقیت به اتمام رسانده باشید و مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشید. در صورتیکه مدرک زبان نداشته باشید، می توانید در ابتدا کالج های زبان قبرس شرکت کرده و بعد ازآنکه به سطح مورد نظر رسیدید وارد کورس اصلی شوید.

هزینه تحصیل در قبرس چقدر است؟

هزینه تحصیل در قبرس در مقایسه با سایر کشور های اتحادیه اروپا، ایالت متحده، استرالیا و انگلیس بسیار مقرون به صرفه است. شهریه دانشجویان کارشناسی بین المللی در مقطع کارشناسی زیر 3500 یورو در سال است به استثنای زمانی که دوره تحصیلی داروسازی باشد، که هزینه سالانه آن حدود 7000 یورو است. شهریه برنامه های کارشناسی ارشد و دکتری بین 2000 تا 2500 یورو است که به دوره تحصیلی بستگی دارد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در قبرس چیست؟

برای دریافت بورسیه تحصیلی قبرس، نمرات و رزومه علمی شما مورد ارزیابی قرار می گیرد. این بورسیه تحصیلی فقط هزینه تحصیل را تحت پوشش قرار نمی دهد. بورسیه تحصیلی قبرس، هزینه زندگی، خوابگاه و سایر هزینه های جانبی را نیز تحت پوشش قرار می دهد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در قبرس چیست؟

برای تحصیل در قبرس باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • گذرنامه معتبر.
 • کپی پاسپورت.
 • عکس اندازه پاسپورت.
 • فرم درخواست که به طور کامل و صحیح تکمیل شود.
 • مدارک تحصیلی سابق
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی عدم سو پیشینه.
 • پوشش بیمه درمانی

آیا می توانم بعد از تحصیل در قبرس بمانم؟

دانشجویان خارجی که از طریق ویزای تحصیلی به قبرس می آیند، مجبورند هنگام ورود، اقامت خود را ثبت کرده و اجازه اقامت موقت را دریافت کنند. آنها ممکن است اجازه اقامت موقت خود را برای مدت زمان تحصیل تمدید کنند. در زمان فارغ التحصیل شدن در صورت یافتن شغل می توانید ویزای خود را تغییر داده و در قبرس بمانید.

آیا می توانم حین تحصیل در قبرس کار کنم؟

دانشجویان بین المللی دانشگاه های شناخته شده یا برنامه های دانشگاه مجاز به کار حداکثر 20 ساعت در هفته، در مشاغل خاص و بخش های مشخص شده فعالیت اقتصادی هستند.

آیا زندگی در قبرس گران است؟

هزینه زندگی در قبرس تقریباً مشابه سایر کشورهای اروپایی است. به طور کلی نیکوزیا گرانترین شهر قبرس محسوب می شود. هزینه های اقامت، ارتباطات، آموزش و مراقبت های بهداشتی همه نسبتاً کم است و در اکثر موارد از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

یک دانشجوی بین المللی در قبرس چقدر می تواند درآمد داشته باشد؟

شهریه و هزینه های زندگی در قبرس نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است. دانش آموزان به راحتی می توانند 500-600 یورو در ماه در یک کار پاره وقت کسب کنند. قبرس بخشی از اتحادیه اروپا (EU) است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در قبرس کدام اند؟

تنها دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت در قبرس(University of Cyprus) دانشگاه قبرس می باشد.

نکته آخر این که پس از پذیرش در مدرسه یا دانشگاه، متقاضیان باید برای دریافت ویزای دانشجویی و تحصیل در قبرس درخواست کنند و این مورد برای دانش آموزانی است که ثبت نام خود را به مرحله آخر رسانده باشند. نگران نباشید تمامی این موارد توسط سفارت و یا کنسولگری جمهوری قبرس از کشور اصلی فرد صادر می شود. اگر قصد مهاجرت به قبرس را دارید بهتر است که با مشاورین تلفنی ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در تماس باشید.

1/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *