کشور ایرلند

 

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

ایرلند از نظر جغرافیایی در شمال غربی اروپا واقع شده است. این کشور در سال 1973 عضو اتحادیه اروپا (EU) شد، اما کشور عضو منطقه شنگن نیست. کشور ایرلند در شمال غربی اروپا قرار دارد و توسط دریای ایرلند و کانال شمالی از بریتانیا جدا می‌شود.

مساحت26592 مایل مربع (68890 کیلومتر مربع)
جمعیت5 میلیون نفر
پایتختدوبلین
بزرگ‌ترین شهردوبلین
نوع حکومتدموکراسی پارلمانی
زبانانگلیسی، ایرلندی (گالیکی)
مذهبکاتولیک‌های رومی
واحد پولیورو
پیش‌شماره353+
رتبه پاسپورت4 ام
رتبه شاخص رفاه اجتماعیدوم در جهان

تاریخچه ایرلند

تقسیم ایرلند به چهار ایالت در قرن دوازدهم، تقسیمات اصلی کشور را تشکیل داد. کشف این کشور توسط انگلستان مصادف با پایان قرن دوازدهم است. انگلستان بیش از 400 سال در کشور ایرلند حکومت کرد. در قرن شانزدهم، ملکه الیزابت اول اقدامات سیاسی مختلفی انجام داد که باعث شد پروتستان‌های اسکاتلند از این کشور مهاجرت کنند.

انگلستان با این گام تا 300 سال بعد یعنی تا پایان قرن 19 به حاکمیت خود در کشور ادامه داد. حکمرانی انگلستان برای مدت طولانی بر این جزیره باعث شد که معماری آن بسیار شبیه به بریتانیا‌ باشد. در اوایل دهه 1900، جنبش‌های استقلال طلبانه در کشور ایرلند شتاب گرفت.

سرکوب شورش در ایرلند

در سال 1916، ملی گرایان ایرلندی قیام عید پاک را علیه حکومت بریتانیا در دوبلین راه‌اندازی کردند. این شورش توسط انگلیس به شکل خونینی سرکوب شد. از سوی دیگر در سال 1919 ارتش جمهوری‌خواه ایرلند یک جنبش چریکی گسترده و مؤثر را علیه نیروهای بریتانیا به راه انداخت.

این اقدام 2 سال بعد، فواید خود را نشان داد و در سال 1921 بین دو کشور آتش بس اعلام شد. در ژانویه 1922 گروهی از ملی گرایان ایرلندی قرارداد صلحی را با انگلیس امضا کردند. با این توافق استقلال کامل حاصل نشد زیرا برخی از نقاط جزیره همچنان تحت سلطه بریتانیا باقی مانده بود. در سال 1937، این کشور به‌طور رسمی با قانون اساسی مورد قبول مردم ایرلند تاسیس شد. در سال 1949، قانون جمهوری ایرلند آخرین روابط باقی‌مانده خود را با کشورهای مشترک المنافع قطع کرد و به یک کشور کاملا مستقل تبدیل شد.

جمعیت ایرلند

جمعیت فعلی کشور ایرلند در سال 2023 حدود 5,056,935 است که نسبت به سال قبل 0.67% افزایش دارد. در حال‌حاضر جمعیت مهاجران در این کشور به 141600 می رسد که بالاترین رقم در 16 سال گذشته است. از این تعداد مهاجر، 29600 نفر شهروندان ایرلندی، 26100 نفر شهروندان اتحادیه اروپا و 4800 نفر از شهروندان بریتانیا بودند. 81100 مهاجر باقی‌مانده شهروندان کشورهای دیگر از جمله 42000 اوکراینی هستند.

ایالت ‌های ایرلند

جمهوری ایرلند چهار ایالت به نام‌های لینستر، مونستر، کانوت و اولستر دارد. لینستر در شرق کشور، بیشترین جمعیت در بین چهار ایالت را دارد و جمعیت آن به حدود 25 میلیون نفر می‌رسد. این ایالت شامل شهرهای بزرگی مانند کارلو، دوبلین، کیلدر، کیلکنی، لائویس، لانگفورد، لوث، میث، آفلی، وستمیت، وکسفورد و ویکلو می‌شود.

ایالت مونستر کشور ایرلند واقع در جنوب آن جمعیتی حدود 12 میلیون نفر دارد. ایالت مونستر از کلر، کورک، کری، لیمریک، تیپرری و واترفورد تشکیل شده است. کانوت یکی از چهار ایالت باستانی در جمهوری ایرلند واقع در غرب آن محسوب می‌شود.

جمعیت کل آن 5.5 میلیون نفر است و شهرهای گالوی، لیتریم، مایو، رسکومون و اسلایگو در این ایالت قرار دارند.

اولستر در منطقه شمالی این کشور قرار دارد و تقریبا 21 میلیون نفر جمعیت دارد. ایالت اولستر شامل شهرهای کاوان، دونگال و موناگان در جنوب ایرلند است.

شهرهای مهم ایرلند

کشور ایرلند سومین جزیره بزرگ اروپا به‌شمار می‌رود که توسط صدها جزیره دیگر احاطه می‌شود. میراث‌فرهنگی غنی، زیبایی، آب‌وهوای شگفت‌انگیز شهرهای آن را به مقاصد اصلی گردشگری در طول سال تبدیل کرده‌اند. این کشور در میان 10 نقطه مهم سفر در جهان قرار دارد.

دوبلین

دوبلین پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر ایرلند و پنجمین شهر بزرگ اروپا است. این شهر مرکز فرهنگی مدرن کشور و مرکز مدرن آموزش، هنر، اقتصاد و صنعت به‌شمار می‌رود. شهر دوبلین به‌عنوان یکی از 30 شهر برتر جهان شناخته می‌شود.

دوبلین در امتداد رودخانه لیفی به دو قسمت جنوبی و شمالی تقسیم شده است. این شهر در طول سال آب‌وهوای مطبوع و بدون دمای شدید دارد. تخمین زده می‌شود که بیش از 50 درصد از جمعیت دوبلین زیر 25 سال سن دارند.

دوبلین محل قلعه دوبلین (ساختمان اصلی دولت)، موزه جیمز جویس، کلیسای جامع سنت پاتریک، باغ گیاه‌شناسی دوبلین و کاخ تارا است. این شهر به‌عنوان یکی از بهترین مقاصد خرید نیز شناخته می‌شود.

شهرهای مهم ایرلندکورک

کورک که در جنوب غربی کشور قرار دارد، دومین شهر بزرگ ایرلند محسوب خواهد شد. این شهر بر روی رودخانه لی ساخته شده است و می‌توان آن را به‌عنوان یک شهر ایرلندی با خیابان‌های باریک به سبک قدیمی توصیف کرد.

کورک که پیش‌ازاین به‌دلیل صنایع سنگین خود شناخته می‌شد، اکنون به شهری تبدیل شده است که شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات و کارخانه‌های شیمیایی را در خود دارد. کورک به‌خاطر مکان‌های دیدنی معماری و مسیرهای پیاده‌روی خود شهرت دارد.

از جاذبه‌های دیدنی این شهر می‌توان به برج کلیسای تاندون، تالار شهر کورک، کلیسای جامع سنت مری، قلعه بلارنی، کلیسای جامع سنت فین بارور، خانه اپرای کورک، کالج دانشگاه و بازار انگلیسی اشاره کرد.

لیمریک

شهر لیمریک بر روی جزایر رودخانه شانون ساخته شده است در غرب کشور ایرلند قرار دارد. این شهر پنجمین شهر پرجمعیت ایرلند به‌حساب می‌آید. لیمریک به‌خاطر رویدادهای موسیقی و تفریحات شبانه‌اش شناخته می‌شود. از جاذبه‌های گردشگری این شهر باید به قلعه شاه جان، موزه شکار، کلیسای جامع سنت مری، دانشگاه لیمریک و موزه قایق پرنده فوینز اشاره کرد.

کیلکنی

شهر کیلکنی یک مقصد توریستی محبوب در ایرلند خواهد بود و به‌خاطر زندگی فرهنگی خود شناخته می‌شود. از بناهای تاریخی کیلکنی می توان به قلعه کیلکنی، کلیسای جامع سنت کانیس اشاره کرد. کیلکنی 73 مایل (117 کیلومتر) از پایتخت دوبلین و 30 مایل (48 کیلومتر) با شمال واترفورد فاصله دارد. کیلکنی با میراث‌فرهنگی غنی و حومه زیبای خود یکی از پربازدیدترین شهرهای ایرلند است.

گالوی

گالوی که به‌عنوان مرکز فرهنگی کشور ایرلند شناخته می‌شود، میزبان بسیاری از جشنواره‌های موسیقی است. جمعیت جوان شهر و مشارکت در هنر و موسیقی آن را به یک مقصد گردشگری محبوب در ایرلند تبدیل کرده است. این شهر در ساحل غربی قرار دارد و بیشتر به‌خاطر اجرای سنتی خیابانی‌اش شناخته می‌شود.

این شهر میزبان تعدادی از جشنواره‌های محبوب مانند جشنواره هنر، جشنواره نجوم، جشنواره بین‌المللی ادبیات Cuirt، Film Fleadh و بسیاری دیگر است.

واترفورد

واترفورد قدیمی‌ترین شهر ایرلند محسوب می‌شود. کارخانه شیشه و سرامیک واترفورد در این شهر قرار دارد. برای تجربه افسانه‌های وایکینگ‌ها و نورمن‌ها که زمانی در سرزمین‌های واترفورد زندگی می‌کردند، باید از برج رجینالد و دیوارهای شهر باستانی دیدن کنید.

آب ‌و هوای ایرلند

ایرلند آب‌وهوای معتدل دریایی دارد. این کشور در طول سال به‌دلیل بادهای مرطوبی که از اقیانوس اطلس می‌آیند، بارندگی فراوانی خواهد داشت. البته تابستان‌های آن عموما خنک هستند. کشور ایرلند بارندگی دائمی دارد و در تمام فصول سال سرد است. دمای هوا در زمستان و تابستان تفاوت چندانی ندارد.

در ماه جولای، دمای هوا در ایرلند بین 16 درجه در جنوب و 14 درجه در شمال تغییر دارد. زمستان در ایرلند نسبتا گرم و مقادیر دما در ژانویه به 4 تا 7 درجه می رسد. ازآنجایی‌که این کشور در تمام فصول سال بارندگی دارد، کل کشور سبز است. تقریبا هشتاد درصد ایرلند به‌طور متوسط بین 762 تا 1270 میلی‌متر بارندگی در سال را تجربه می‌کند.

اوج فصل گردشگری ایرلند بین ابتدای می تا پایان اکتبر است. بیشتر گردشگران در تعطیلات ماه می به این کشور می‌روند. در این زمان از سال در ایرلند می‌توانید در ورزش‌های آبی یا گلف شرکت کنید و به ماهیگیری بروید.

اقتصاد ایرلند

اقتصاد ایرلند یک اقتصاد مدرن به‌حساب می‌آید که بر خدمات، علوم زیستی، صنعت و تجارت با فناوری پیشرفته، صنعت و سرمایه‌گذاری متمرکز است. ایرلند یکی از ثروتمندترین کشورهای OECD از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه درنظرگرفته می‌شود.

این کشور یک اقتصاد باز محسوب خواهد شد. کشور ایرلند رتبه ششم در شاخص آزادی اقتصادی و رتبه اول در جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی باارزش بالا را دارد. ایرلند در جداول سرانه تولید ناخالص داخلی جهانی و در جدول صندوق بین‌المللی پول از بین 187 کشور رتبه پنجم و در رتبه بندی بانک جهانی از 175 کشور در رتبه ششم قرار دارد.

دین و فرهنگ ایرلند

به‌صورت کلی نمی‌توان گفت که در ایرلند یک دین رسمی وجود دارد. اکثریت کشور کاتولیک هستند، اما اقلیتی از پروتستان نیز در آن زندگی می‌کنند. در ایرلند یک جامعه غیرمذهبی نیز وجود دارند که به هیچ دینی تعلق ندارند، اما ساکنان ایرلند در مورد مذهب بسیار محترم و آزاد هستند.

طبق سرشماری سال 2022، کاتولیک‌ها 69 درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند، 14 درصد خود را با هیچ گروه مذهبی نمی‌شناسند و 2 درصد ساکنان پیرو کلیسای آنگلیکان ایرلند هستند. بزرگ‌ترین اقلیت‌های مذهبی پیروان کلیساهای ارتدکس و باستان شرقی (حدود 100 هزار نفر) و مسلمانان (حدود 80 هزار نفر) را شامل می‌شوند.

سیستم مدرسه در ایرلند ارتباط نزدیکی با دین دارد. اکثریت ‌قریب ‌به‌اتفاق مدارس ابتدایی و حدود نیمی از مدارس متوسطه که بودجه دولتی دریافت می‌کنند، وابسته به کلیسای کاتولیک روم هستند. فرهنگ ایرلندی بر سایر فرهنگ‌ها، به‌ویژه در ادبیات، موسیقی، زبان و بازی‌های گیلیک تأثیر زیادی داشته است.

فرهنگ این کشور از نظر زبان انگلیسی و ورزش‌هایی مانند فوتبال، راگبی، گلف و اسب‌دوانی شباهت زیادی با بریتانیا دارد.

دین و فرهنگ ایرلندزندگی در ایرلند

ایرلند یکی از کشورهایی است که نرخ جرم و جنایت پایینی دارد و این یک‌چشم انداز مثبت برای فردی خواهد بود که این کشور را برای زندگی انتخاب می‌کند. در کشور ایرلند جنایات خشونت‌آمیز تقریبا وجود ندارد که آن را به مکانی امن و آرام برای زندگی و سکونت در مقایسه با برخی از کشورها تبدیل می‌سازد.

زیرساخت‌های مراقبت‌های بهداشتی در ایرلند یکی از بهترین‌ها محسوب می‌شود. امکانات در این کشور به‌خوبی ساخته شده‌اند و به‌راحتی قابل‌دسترس هستند. فردی که در زمان درخواست شهروندی در 9 سال گذشته حداقل 5 سال زندگی در ایرلند را تجربه کرده است، مقیم درنظرگرفته می‌شود و حق دارد از خدمات درمانی رایگان یا با هزینه کم توسط اداره خدمات بهداشتی و سیستم مراقبت های بهداشتی استفاده کند.

هزینه زندگی در ایرلند

هزینه زندگی در این کشور از 95 درصد کشورهای جهان گران‌تر است. این کشور دومین کشور گران برای زندگی در اروپای غربی به‌شمار می‌آید. هزینه برآوردشده برای یک فرد مجرد در ماه حدود 2728 یورو و برای یک خانواده چهار نفره حدود 4809 یورو خواهد بود.

از طرفی، درحالی‌که هزینه اجاره در کشور ایرلند در سال‌های اخیر افزایش‌یافته است، کاهش قابل‌توجهی در هزینه بیمه درمانی، حمل‌ونقل و قیمت موادغذایی نیز وجود دارد. بااین‌حال، هزینه زندگی بسته به منطقه متفاوت خواهد بود.

در این کشور نیز مانند بسیاری از کشورها، مناطقی وجود دارند که هزینه زندگی در آن‌ها بیشتر است. برای مثال هزینه زندگی در دوبلین 33 درصد بیشتر از کورک در نظر گرفته می‌شود. طبق گزارش World Property Journal، میانگین قیمت خرید خانه در ایرلند 299093 یورو خواهد بود.

اجاره ماهانه برای اقامت در یک منطقه گران قیمت به‌طور متوسط به 2174 یورو می‌رسد در حالی‌که همان نوع خانه در یک منطقه عادی، 1769 یورو در ماه هزینه دارد.

مشاغل مورد نیاز ایرلند

دولت ایرلند هر ساله فهرست مشاغل موردنیاز خود را منتشر می‌کند. صنایع خاصی مانند مهندسی، علوم طبیعی و اجتماعی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مراقبت‌های بهداشتی، حمل‌ونقل و تدارکات، تجارت و امور مالی بیشتر مستعد مواجهه با کمبود مهارت هستند.

مشاغل اصلی که در حال‌حاضر در فهرست مشاغل مورد نیاز ایرلند فهرست شده‌اند شامل موارد زیر است:

 • مدیران محصول
 • متخصصان علوم طبیعی و اجتماعی
 • متخصصان مهندسی
 • متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • متخصصین سلامت
 • مدیران خدمات بهداشتی و اجتماعی
 • متخصصین پرستاری و مامایی
 • متخصصان بهداشت و درمان
 • متخصصان آموزش‌وپرورش
 • متخصصان بازرگانی، تحقیقاتی و اداری
 • معماران، شهرسازان و نقشه‌برداران
 • متخصصان کیفی و نظارتی
 • متخصصان رسانه
 • مشاغل هنری، ادبی و رسانه‌ای
 • مشاغل طراحی
 • مشاغل ورزشی و تناسب‌اندام
 • فروش، بازاریابی و متخصصان مرتبط

چنانچه در خصوص روش‌های دیگر مهاجرتی مانند سرمایه ‌گذاری در ایرلند نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دارید با ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی در ارتباط باشید.

میزان درآمد در ایرلند

از نظر میانگین درآمد سالانه، ایرلند از اسپانیا، پرتغال، یونان و ایتالیا پیشی گرفته است. علی‌رغم اینکه مالیات در کشور ایرلند بسیار بالا است (حدود 40 درصد) به‌طور متوسط یک ایرلندی پس از پرداخت تمام مالیات‌های سال تقریبا 24 تا 27 هزار یورو درآمد خواهد داشت.

حداقل دستمزد در ایرلند 1460 یورو درنظرگرفته می‌شود. اما کمتر از نیمی از جمعیت این جمهوری چنین حقوقی دریافت می‌کنند. میانگین حقوق ماهیانه یک ایرلندی به 3 هزار یورو می رسد. به لطف چنین میانگین حقوق بالایی، این کشور موفق شد از نظر میانگین حقوق ماهانه در رتبه هشتم جهان قرار گیرد.

متاسفانه افرادی که با هدف مهاجرت کاری به ایرلند می‌روند به‌ندرت چنین مبالغی را به‌دست می‌آورند. به‌طورکلی، شهروندان خارجی که برای اهداف شغلی به ایرلند می‌روند حداقل دستمزد را می‌گیرند. ایرلند یک سیستم دستمزد ساعتی دارد. اما حداقل مقدار در ساعت به‌طور مستقیم به سن و سابقه کار بستگی دارد.

بنابراین افراد بالای 18 سال با بیش از 24 ماه سابقه کار می‌توانند ساعتی 8.60 یورو درآمد داشته باشند. افراد بالای 19 سال با کمتر از 2 سال سابقه کار اما بیش از 12 ماه 7.80 یورو در ساعت دریافت می‌کنند. به‌طور متوسط یک شهروند ایرلندی حدود 400 یورو در هفته درآمد دارد.

مهاجرت به کشور زیبای ایرلندمهاجرت به ایرلند

ایرلند کشوری محسوب می‌شود که به دلایل زیادی خارجی‌ها را به خود جذب می‌کند. از جمله عوامل می‌توان رفت‌وآمد آزاد در کشورهای اتحادیه اروپا، محیط‌زیست عالی، مراقبت دولت از شهروندان خود و بسیاری از فاکتورهای دیگر را نام برد. همه این عوامل سبب می‌شود که تعداد افرادی که مایل به مهاجرت به ایرلند هستند هر ساله افزایش یابد.

با این‌حال، برای مهاجران، قانون این کشور در سال 2023 الزامات سختی را مطرح می‌کند که برای اقامت طولانی مدت در این جمهوری باید به شدت رعایت شود.

هر کسی که می‌خواهد به ایرلند برود باید اجازه اقامت بگیرد. اجازه اقامت در ایرلند برای مدت محدودی ارائه و سپس تمدید خواهد شد. شما این امکان را دارید تا برای اقامت دائم نیز اقدامات لازم را انجام دهید و سپس تابعیت ایرلند را بگیرید. اما برای این کار باید سه سال به طور مداوم در این کشور زندگی کرده باشید.

چندین روش برای اخذ مجوز اقامت وجود دارد:

 • کار
 • مهاجرت برای اداره کسب‌وکار خود
 • ازدواج با یک شهروند ایرلندی یا یکی از اعضای اتحادیه اروپا
 • تحصیل در ایرلند

خدمات موسسه مهاجرتی

مهاجرانی که کشور ایرلند را برای ادامه زندگی خود انتخاب می‌کنند با مسائل و سوالات زیادی در پروسه مهاجرتی خود روبه‌رو می‌شوند. لذا با اخذ مشاوره از وکیل مهاجرت به ایرلند می‌توان پاسخ تمام این سوال‌ها را دریافت کرد.

مشاوران ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی این امکان را دارند تا به شما راهنمایی و مشاوره تخصصی در مورد هر مسئله مهاجرتی صرف‌نظر از پیچیدگی آن ارائه دهند. ما می‌توانیم در مورد انواع درخواست‌های مهاجرتی ایرلند، از جمله برای اشتغال، تحصیل و شهروندی و برای اعضای خانواده یک مقیم ایرلندی به مراجعین خود کمک کنیم.

جمع‌بندی

ایرلند کشوری جزیره‌ای در غربی‌ترین قسمت اروپا است. این کشور دومین جزیره بزرگ قاره (بعد از بریتانیای کبیر) به‌حساب می‌آید. کشور ایرلند به‌خاطر آب‌وهوای بارانی و طبیعت زیبای خود شهرت دارد. ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی آماده‌ایم تا تمام اطلاعات لازم برای مهاجرت به این کشور را در اختیارتان قرار دهیم.

سوالات متداول در مورد کشور ایرلند

1- آیا کشور ایرلند عضو منطقه شنگن است؟

خیر این کشور عضو منطقه شنگن نیست.

2- واحد پول ایرلند چیست؟

واحد پول این کشور یورو است.

3- حداقل دستمزد در ایرلند چقدر خواهد بود؟

حداقل دستمزد در این کشور 1460 یورو در نظر گرفته می‌شود.

4- متوسط هزینه زندگی یک فرد در ایرلند چقدر در ماه است؟

متوسط هزینه زندگی یک نفر حدود 2728 در ماه خواهد بود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *