امروزه اغلب افراد در سراسر دنیا خواهان ادامه تحصیل در فرانسه به عنوان یکی از کشورهای بزرگ و پیشرفته و و دانشگاه های تایید شده در سطح جهانی هستند. کشور فرانسه بعد از کشور های آمریکا و انگلستان بیشترین پذیرش دانشجو را دارد و مدارک دانشگاهی آن از جمله معتبرترین مدارک در دنیا می باشد. موسسه حقوقی توسعه گران مهر واقع در شهر شیراز از معتبرترین موسسات اعزام دانشجو به ایران می باشد و همکاران و وکلای مجرب ما راهنمای شما عزیزان جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در کوتاه ترین زمان می باشد. جهت کسب اطلاعات پیرامون شرایط تحصیل در فرانسه و اعزام دانشجو به این کشور می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه تا سن 16 سالگی به صورت اجباری و رایگان می باشد. مقطع ابتدایی در مدارس فرانسه 5 سال به طول می انجامد و پس از آن دانش آموزان می بایست یک دوره 4 ساله را سپری کنند و وارد دبیرستان شوند دوران دبیرستان 3 سال به طول می انجامد، بعد از سپری کردن این 12 سال تحصیلی با موفقیت به دانش آموزان مدرک دیپلم داده می شود و می توانند وارد دانشگاه ها شده و به تحصیلات عالی خود ادامه بدهند. سیستم تحصیل رایگان در فرانسه و چند کشور دیگر مثل تحصیل در اتریش به صورت رایگان ، آلمان ، نروژ و فنلاند وجود دارد. معمولاً پذیرش تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان امکان پذیر نیست و دانشگاه های این کشور به مدارک زبان فرانسوی و در مقاطع بالا به مدرک انگلیسی الزامی است. تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در مقطع ارشد به صورت محدود و در مقطع دکترا وجود دارد.

تحصیل در فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل از روش های مهاجرتی به این کشور است، شخص باید پس از اخذ ویزای تحصیلی این کشور نسبت به گرفتن اقامت فرانسه اقدام کند و پس از کسب شرایط تابعیت فرانسه را تحصیل کند. البته در صورت کلی ویزای سرمایه گذاری در فرانسه یا ثبت شرکت و ویزای کار در فرانسه از روش های دیگر مهاجرت به این کشور است که زیر نظر وکیل مهاجرت باید انجام شود. شایان ذکر است تابعیت فرانسه برای تولد فرزند از نوع خاک است و تولد فرزند کمکی در اخذ اقامت در این کشور نمی باشد.

تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی فرانسه

تحصیل در فرانسه مقطع لیسانس و دانشگاه های فرانسه 3 سال به طول می انجامد و تدریس در این مقطع به زبان فرانسوی می باشد به همین دلیل یکی از شرایط پذیرش دانشجو در فرانسه داشتن مدرک زبان فرانسوی می باشد. دانشجویان در این مقطع تحصیلی می توانند 10 ساعت در هفته را کار کنند و مبلغی حدود 70 تا 100 یورو در هفته حقوق دریافت کنند که این مبلغ قسمتی از هزینه های زندگی و تحصیل دانشجو را پوشش می دهد. البته اخذ ویزای تحصیلی برای این مقطع بسیار مشکل است به همین دلیل پیشنهاد وکلای مجرب ما این است که متقاضیان عزیز مقطع لیسانس را در کشور مبدا گرفته و جهت ادامه تحصیل در فرانسه مقاطع فوق لیسانس و دکترا اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کشور کنند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد فرانسه

از شرایط اعزام دانشجو به فرانسه این است که مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های فرانسه حدود 1 تا 2 سال به طول می انجامد و دانشجویان در این مدت باید 120 واحد درسی را پاس کنند. دوره فوق لیسانس در دانشگاه های فرانسه به دو شکل برگزار می شود که شامل:

 • برگزاری کلاس های درسی + انجام تحقیق + ارائه پایان نامه
 • برگزاری کلاس درس + انجام کار حرفه ای + ارائه پایان نامه

تمامی دروس در مقطع فوق لیسانس به زبان فرانسوی تدریس مس شوند. دانشجویان در این مقطع می توانند 20 ساعت در هفته را کار کنند و حقوقی حدود 160 تا 200 یورو در هفته حقوق دریافت کنند که این مبلغ می تواند هزینه های مربوط به زندگی و تحصیل دانشجو را تامین کند. پیدا کردن کار دانشجویی با توجه به میزان تسلط شخص به زبان فرانسوی ، تجربه کافی ، ویژگی های شخصیتی و.. متفاوت می باشد. دانشجویان می توانند بعد از اتمام تحصیلات خود به کار تمام وقت مشغول شوند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند. همکاران و وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر واقع در شهر شیراز در تمامی زمینه های مهاجرت و اخذ ویزا راهنمای شما عزیزان می باشند.

تحصیل در مقطع دکترا یا PHD فرانسه

تحصیل در فرانسه مقطع دکترا در دانشگاه های این کشور حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد و دانشجویان باید در پایان دوره یک پایان نامه تحویل بدهند که در صورت کسب نمره قبولی موفق به اخذ مدرک دکترا می شوند. تمامی دروس در مقطع دکترای فرانسه به زبان فرانسوی تدریس می شوند. دانشجویان تا 6 ماه بعد از اتمام تحصیلات زمان دارند تا یک کار مناسب و تمام وقت پیدا کرده و مشغول کار شوند.

از شرایط اعزام دانشجو به فرانسه این است که سال تحصیلی فرانسه تقریبا همانند اکثر کشور های نیمکره شمالی می باشد به این صورت که: ترم پاییز معمولا در اواخر ماه سپتامبر شروع می شود و ترم بهاره معمولا در اوایل فوریه شروع می شود و در پایان هر ترم امتحانات جامع برگزار می شود. مدارس و دانشگاه های فرانسه در تعطیلات کریسمس، روزهای مقدس مسیحی و عید پاک تعطیل می باشند.

شرایط بورسیه تحصیلی در فرانسه بدین صورت است که شخص باید با استادی در یکی از دانشگاه های فرانسه در ارتباط باشد و بتواند پس از حصول شرایط لازم بورسیه تحصیل در فرانسه را کسب کند.

برخی رشته های تحصیلی مهم در دانشگاه های فرانسه 

 • دانشکده حقوق و جرم شناسی: در این دانشکده رشته های مدیریت عمومی، جرم شناسی و حقوق ارائه می شود.
 • دانشکده پزشکی فرانسه : در دانشکده پزشکی فرانسه رشته هایی همچون: پزشکی عمومی، دامپزشکی، دندانپزشکی و بیو مدیکال ارائه می شود.
 • دانشکده ادبیات و فلسفه: در این دانشکده رشته هایی همچون: فلسفه، زبان شناسی، مدیریت فرهنگی، زبان و ادبیت فرانسه، اخلاق و… ارائه می شود.
 • دانشکده روانشناسی: دانشجویانی که خواهان ادامه تحصیل در رشته های روانشناسی بالینی، گفتار درمانی، روانشناسی اجتماعی و… هستند می توانند در دانشکده روانشناسی فرانسه ادامه تحصیل بدهند.
 • دانشکده علوم: در این دانشکده رشته هایی همچون: فیزیک ، آمار، علوم کشاورزی، شیمی، زمین شناسی و… تدریس می شود.
 • دانشکده هنر و معماری: دانشجویان علاقه مند به انواع رشته های هنر می توانند در دانشکده هنر و معماری ادامه تحصیل بدهند.
 • دانشکده علوم کاربردی: در دانشکده علوم کاربردی فرانسه رشته هایی همچون: مهندسی معدن، معماری؛ مهندسی هوافضا، مهندسی شیمی، مهندسی ساختمان و … ارائه می شود.
 • دانشکده علوم دارویی: در این دانشکده تنها رشته داروسازی تدریس می شود.
 • دانشکده علوم اداری: در دانشکده علوم اداری کشور فرانسه رشته هایی همچون: علوم اقتصادی، مهندسی اداری و علوم اداری ارائه می شود.

خوابگاه های دانشجویی در کشور فرانسه معمولا در محوطه دانشگاه ها قرار دارد و اجاره آنها حدود 120 تا 350 یورو در ماه می باشد که این مبلغ با توجه به امکانات خوابگاه و تعداد اتاق ها متغیر است البته این هزینه برای خوابگاه های مربوط به موسسات خصوصی حدود 400 تا 700 یورو در ماه می باشد. دانشجویان جهت تحصیل در فرانسه که قصد اقامت در خوابگاه ها را دارند، می بایست اجاره یک ماه را به عنوان ودیعه پرداخت نمایند.

 

 

فرانسه تنها کشوری است که به تمامی دانشجویان کمک هزینه مسکن پرداخت می کند البته این کمک هزینه ها با توجه به درآمد دانشجو و میزان اجاره منزل متغیر است. لازم به ذکر است که اخذ کمک هزینه مسکن یک سری شرایط دارد که عبارتند از:

 • دانشجو می بایست مسکن مورد نظر خود را اجاره کند و آدرس و میزان اجاره منزل را اعلام کند.
 • دانشجو حتما باد بیمه اجتماعی را داشته باشد. این بیمه به صورت اجباری است.
 • دانشجو باید یک حساب بانکی در کشور فرانسه داشته باشد تا کمک هزینه مسکن به حساب شخص واریز شود.

همکاران و وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر جهت انجام کلیه کارهای مربوطه همراه و راهنمای شما عزیزان می باشند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه 

 • کپی و اصل شناسنامه
 • کپی و اصل گذرنامه
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه
 • معرفی یک حساب بانکی جهت اثبات پشتوانه مالی

اگر شما هم خواهان ادامه تحصیل در دانشگاه های پیشرفته و معتبر کشور فرانسه هستید می توانید با تحویل مدارک خود به همکاران و وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر واقع در شهرهای تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و شیراز در کمترین زمان ویزای تحصیلی خود را دریافت نمایید.

125 دیدگاه برای “تحصیل در فرانسه

 1. Avatar شاهمرادی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من ۱۹ سالمه و کنکور ۹۸ تجربی دادم و الان پشت کنکور هستم
  معدل کل دیپلمم ۱۹/۲۵هست و دیپلم زبان انگلیسی دارم
  مایل به خوندن رشته پرستاری و یا دندانپزشکی هستم
  خواستم بدونم پیشنهاد شما برای تحصیل در دانشگاه های رایگان کدوم کشور هست ؟زبان اون کشور تفاوتی نداره یعنی حاضر به خوندن زبان هستم فقط میخوام بدونم از نظر شما با توجه به رشته و این که میخوام دانشگاه رایگان باشه کدوم کشور رو در حال حاضر مناسب تر میدونید

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   با توجه به معدلتون، برای آلمان، اتریش و فرانسه می توانید اقدام کنید، هر سه این کشورها تحصیل رایگان یا با شهریه بسیار کم است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *