در این مطلب میخوانید

بسیاری از افراد در سراسر دنیا به دلیل تحصیل رایگان در فرانسه، بالا بودن کیفیت آموزش و همچنین اعتبار جهانی مدرک دانشگاه های این کشور، به فرانسه مهاجرت تحصیلی می کنند. جالب است بدانید برای ورود به دانشگاه های این کشور، افراد هیچ محدودیتی نخواهند داشت و می توانند بدون آزمون وارد دانشگاه شوند. دولت فرانسه اهمیت زیادی به آموزش در این کشور قائل است، به طوری که هر ساله حدود 23 درصد از بودجه ملی خود را به سیستم آموزشی اختصاص می دهد. همین مسئله سبب شده افراد بسیاری از مناطق مختلف جهان علاقمند به تحصیل در فرانسه باشند و از هیچ تلاشی برای رسیدن به دانشگاه های این کشور فروگذار ننمایند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

نگاهی اجمالی به کشور فرانسه

کشور فرانسه در اروپای غربی واقع شده است و یکی از بهترین و صنعتی ترین کشور ها در جهان محسوب می شود. به دلیل اعتبار دانشگاه های این کشور، بسیاری از دانشجویان  مهاجرت به فرانسه را برای تحصیل انتخاب می کنند. تا حدود زیادی تحصیل در فرانسه رایگان است و این بزرگ ترین مزیت تحصیل در فرانسه به شمار می رود. فرانسه علاوه بر پیشرو بودن در زمینه تحصیلی و برخورداری از دانشگاه های معتبر و جهانی، دارای تمدن و فرهنگی بسیار غنی از سال ها پیش می باشد که رنگ و بویی تاریخی به این کشور داده است. وجود موزه های زیبا، جاذبه های تاریخی و برخورداری از معماری های جذاب، این کشور را علاوه بر مقصد تحصیلی به عنوان بهترین مقصد توریستی نیز قرار داده است. از موزه ها و آثار تاریخی فرانسه که بگذریم به غذا های فوق العاده خوش طعم و عطر این کشور می رسیم که هوش از سر آدم می پراند و بسیار لذیذ است. فرانسه مرکز عطر و ادکلن های خوشبو و برند می باشد و یکی از بزرگ تربن تولید کننده های عطر در کل جهان به شمار می رود.

تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف

در فرانسه نزدیک به 3500 موسسه آموزشی و دانشگاه وجود دارد که دانشجویان می توانند در آن ها مشغول به تحصیل شوند. اغلب دوره هایی که در دانشگاه های فرانسه ارائه می شود به زبان فرانسوی می باشد، بنابراین افراد باید به زبان فرانسوی تسلط کامل داشته باشند.

مقاطع تحصیلی در فرانسه به دوران دانشگاه و قبل از آن تقسیم می شوند، که در ادامه راجع به هر یک توضیحاتی ارائه می دهیم. تحصیل در فرانسه به سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دسته بندی می شود که برای توضیحات بیشتر، این مقاطع را به تفصیل بررسی می کنیم.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی یکی از پر جمعیت ترین مقاطع در هر دانشگاه می باشد و افراد زیادی برای تحصیل در فرانسه در این مقطع اقدام می کنند. برای تحصیل در این مقطع در فرانسه 3 تا 4 سال زمان لازم است و دانشجویان باید حدود 180 واحد را پاس کنند. تحصیل در مقطع لیسانس نیازمند مدرک زبان فرانسه با سطح B2 می باشد. در صورتی که افراد مدرک زبان فرانسه نداشته باشند، می توانند در کالج های زبان به صورت دولتی و خصوصی تحصیل کنند و به حد مطلوبی از زبان برسند. عموما پس از یک سال تحصیل در کالج های زبان و رسیدن به سطح B2، متقاضیان می توانند به دانشگاه های این کشور وارد شوند. تحصیل در فرانسه در این مقطع به زبان فرانسوی با هزینه کم و در حد رایگان انجام می پذیرد. به طوری که هزینه تحصیل در فرانسه در دانشگاه های دولتی این کشور در مقطع لیسانس، مبلغی حدود 2770 یورو در سال خواهد بود. برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه در این مقطع نیز مبلغی حدود 3 الی 8 هزار یورو نیاز است.

شرایط تحصیل در فرانسهمتقاضیان برای تحصیل در فرانسه (برای دانشگاه های خصوصی) باید مدرک زبان آیلتس با سطح 6 ارائه دهند. دانشجویان در مقطع کارشناسی می توانند به مدت 20 ساعت در هفته کار کنند. دانشجویان می توانند در رستوران ها، کتابخانه ها، فروشگاه های آرایشی و شرکت های خصوصی مشغول به کار شوند. از رشته های پر تقاضا در مقطع کارشناسی می توان به رشته های تجارت، مهندسی و فناوری، ادبیات، فناوری اطلاعات، طراحی و رسانه اشاره نمود.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در فرانسه به دو قسمت تقسیم می شود که هر کدام از ان ها یک سال زمان می برد. در انتهای هر دو قسمت دانشجویان مکلف به گذراندن دوره کارآموزی می باشند. در قسمت اول کارشناسی ارشد، تمرکز بیشتر بر روی واحد های درسی می باشد و دانشجویان فقط یک ترم واحد های درسی را پاس می کنند. در حالی که در قسمت دوم مقطع کارشناسی ارشد تمرکز بر روی فعالیت های پژوهشی می باشد و دانشجویان مشغول به انجام پروژه های تخصصی خواهند شد. پس از اتمام تحصیلات در دوره کارشناسی ارشد افراد می توانند یک ویزای کوتاه مدت یک ساله دریافت کنند و به جستجوی کار بپردازند. متقاضیان برای تحصیل در فرانسه و در این مقطع باید رزومه تحصیلی و مدرک زبان متناسب با توع دانشگاه داشته باشند. دوره های کارشناسی ارشد در فرانسه به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می شوند که تحصیل به زبان فرانسوی رایگان می باشد. در واقع دانشگاه های دولتی این کشور، دروس را به زبان فرانسوی ارائه می کنند که مدرک زبان لازم برای این مقطع سطح B2 می باشد. مدرک زبان مورد نیاز  برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی آیلتس 6.5 است. حداقل معدلی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد لازم است نمره 15 می باشد.

در این مقطع دانشجویان می توانند اقدام به دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیل در فرانسه نمایند. افراد همچنین می توانند برای کاهش هزینه های زندگی در این کشور، حین تحصیل کار کنند که میزان مجاز کار دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد، 20 ساعت در هفته می باشد. دانشجویان در کار دانشجویی درآمدی حدود 160 تا 200 یورو در هفته خواهند داشت که می تواند هزینه تحصیل در فرانسه و زندگی دانشجویی را تامین کند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی دانشجویان مبلغی حدود 3770 یورو در سال پرداخت می کنند که هزینه اندکی است. در حالی که دانشجویان برای  تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه باید بین 3 الی 8 هزار یورو در سال پرداخت کنند.

تحصیل دکترا در فرانسه

تحصیل در فرانسه برای دوره دکترا 3 تا 5 سال طول می کشد و شامل فعالیت های پژوهشی و کار های تحقیقاتی می باشد. در کشور فرانسه حدود 358 هزار دانشجوی بین المللی در حال تحصیل هستند که از این جمعیت نزدیک به 25000 دانشجو در مقطع دکترا تحصیل می کنند. برخورداری از سوابق پژوهشی و تحصیلی از الزامات مهم تحصیل در این مقطع به محسوب می شود، که از سوابق پژوهشی می توان به داشتن مقالات بین المللی و پژوهش های مرتبط با حوزه کاری استاد مورد نظر اشاره نمود. در این مقطع دانشجویان می توانند از بورسیه و فاند های تحصیلی برخوردار شوند.

متقاضیان برای ورود به مقطع دکتری در دانشگاه های فرانسه باید دارای مقالات ISI، فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی، معدل بالا، مدرک زبان فرانسوی در سطح C1 و نمره زبان آیلتس بین 6.5 تا 7.5 باشند. اگر دانشجویان رزومه ای قوی داشته باشند، می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند و یا از فاند های تحصیلی برخوردار شوند. همچنین دانشجویان با رزومه علمی می توانند در طول تحصیل با قرارداد کاری بابت پژوهش های دکتری، حقوق دریافت کنند. دانشجویان دکتری می توانند در این مقطع، قرارداد دکتری ببندند که فقط در مقطع دکترا وجود دارد. این قرارداد کاری به مدت 3 سال بسته می شود و می توان ان را تمدید کرد. دانشجویان در این قرارداد ماهانه 1350 تا 1400 یورو در ماه دریافت خواهند کرد. هزینه تحصیل در فرانسه در دانشگاه های دولتی و مقطع دکتری، حدود 3770 یورو می باشد و دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور باید مبلغ 3 تا 8 هزار یورو پرداخت کنند.

متقاضیان برای ورود به مقطع دکتری در دانشگاه های فرانسه باید دارای مقالات ISI، فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی، معدل بالا، مدرک زبان فرانسوی در سطح C1 و نمره زبان آیلتس بین 6.5 تا 7.5 باشند. اگر دانشجویان رزومه ای قوی داشته باشند، می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند و یا از فاند های تحصیلی برخوردار شوند. همچنین دانشجویان با رزومه علمی می توانند در طول تحصیل با قرارداد کاری بابت پژوهش های دکتری، حقوق دریافت کنند. دانشجویان دکتری می توانند در این مقطع، قرارداد دکتری ببندند که فقط در مقطع دکترا وجود دارد. این قرارداد کاری به مدت 3 سال بسته می شود و می توان ان را تمدید کرد. دانشجویان در این قرارداد ماهانه 1350 تا 1400 یورو در ماه دریافت خواهند کرد. هزینه تحصیل در فرانسه در دانشگاه های دولتی و مقطع دکتری، حدود 3770 یورو می باشد و دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور باید مبلغ 3 تا 8 هزار یورو پرداخت کنند.

تحصیل پزشکی در فرانسه

کشور فرانسه سالانه بیش از 18000 دانشجوی پزشکی را از کشور های مختلف دنیا پذیرش می کند. دانشجویان با تحصیل پزشکی در فرانسه، می توانند در کنار مطالعات تئوریک، کار تجربی نیز انجام دهند. به طور کلی تحصیل در رشته پزشکی و گرفتن مدرک دکتری پزشکی 9 سال طول می کشد که این مدت زمان برای گرفتن تخصص هایی از جمله طب کودکان و یا جراحی 10 تا 12 سال می باشد. پس از اتمام تحصیل پزشکی در فرانسه، دانشجویان باید به مدت 3 سال به عنوان کار آموز در بیمارستان ها و مراکز درمانی در کنار یک پزشک متخصص دوره ببینند.

تحصیل در فرانسه برای دوره پزشکی به سه دوره تقسیم می شوند که عبارتند از: PCEM، DCEM و دوره DES  که شامل پزشکی عمومی یا تخصص های دیگر می شود. دوره PCEM که اولین دوره پزشکی را شامل می شود، به مدت دو سال است و دروس آکادمیک در آن ارائه می شود که برای همه دانشجویان پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، پرستاری و فیزیوتراپی مشترک است. دوره دوم یا DCEM چهار ساله است که بعد از پایان آن، دانشجویان آزمون های نظری را گذرانده و وارد آخرین دوره تحصیل پزشکی در فرانسه خواهند شد. در این دوره دانشجویان باید در بیمارستان ها کارآموزی انجام داده و نمره قبولی بگیرند، همچنین در سمینار های مربوطه شرکت کنند. در دوره سوم یا DES دو برنامه مطالعاتی ارائه می شود که عبارتند از: پزشکی عمومی یا دیگر تخصص ها.

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه به این صورت است که دانشجویان برای ورود به دوره اول پزشکی نیازی به آزمون نخواهند داشت و تنها باید در آزمون زبان TCF شرکت کنند تا سطح زبانشان بررسی شود. متقاضیان عضو اتحادیه اروپا برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی در فرانسه، نیازی به احذ ویزا ندارند، اما دانشجویان بین المللی از سایر کشور ها، باید اقدام به دریافت ویزای تحصیلی نمایند.

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل در فرانسه برای دوره دندانپزشکی به زبان فرانسوی ارائه می شود و تحصیل در آن 6 سال زمان می برد. دوره اول تحصیل دندانپزشکی در فرانسه، اصول پایه دندانپزشکی را در بر می گیرد، که شامل دانش لازم برای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های دهان، فک، دندان و … خواهد بود. همچنین علاوه بر این دروسی در زمینه های تصویربرداری پزشکی، بهداشت عمومی و سلامت و پیشگیری به دانشجویان ارائه می شود، دانشجویان در پایان دوره اول تحصیل دندانپزشکی، مدرک دیپلم آموزش عمومی علوم دندان را دریافت می کنند، که ارزش آن برابر مدرک کارشناسی در فرانسه می باشد.

در دوره دوم تحصیل دندانپزشکی در فرانسه، یادگیری دانشجویان عمیق تر شده و در زمینه های سلامت عمومی دندان و دندانپزشکی قانونی و بیهوشی آموزش می بینند. پس از اتمام این دروس، دوره عملی شروع می شود که در آن دانشجویان به یادگیری مهارت های عملی می پردازند. نیمی از دوره دوم تحصیل دندانپزشکی، عملی و کارآموزی بوده که در مرکز بیمارستان دانشگاه ارائه می شود. در پایان دوره دوم تحصیل دندانپزشکی، به دانشجویان مدرک دیپلم آموزش عمقی علوم دندان ارائه می شود که ارزشی برابر مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه دارد. دانشجویان دندانپزشکی پس از فارغ التحصیلی، می توانند برای تحصیل تخصص در یکی از رشته های ارتودنسی، پزشکی دهان و جراحی دهان اقدام کنند.

هزینه تحصیل در فرانسهتحصیل در سایر رشته های پزشکی در کشورفرانسه

بسیاری از دانشجویان علاقمند به تحصیل در فرانسه برای رشته پزشکی می باشند. باید بگوییم که علاوه بر رشته پزشکی، سایر شاخه های علوم پزشکی نیز از رشته های پر طرفدار برای کار و تحصیل بین متقاضیان می باشند که افراد براساس علاقه و شرایط خود می توانند هر یک از آن ها را انتخاب کنند. این رشته های تحصیلی در فرانسه رشته هایی همچون دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و … می باشند که در این قسمت می خواهیم به معرفی آن ها بپردازیم.

تحصیل پرستاری در فرانسه

برای تحصیل پرستاری در فرانسه، متقاضیان باید مدرک زبان و دیپلم 12 ساله ارائه دهند. مقطع کارشناسی پرستاری یک دوره 4 ساله می باشد که پس از آن افراد می توانند برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کنند. برای تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی متقاضیان باید مدرک زبان فرانسوی در سطح C1 ارائه دهند. همچنین در صورت تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی، ارائه مدرک زبان آیلتس الزامی است. این مدرک برای دوره کارشناسی پرستاری حداقل نمره 6 می باشد، همچنین برای دوره کارشناسی ارشد پرستاری نمره آیلتس 6.5 لازم است. دانشجویان در این رشته، دوره های تئوری و عملی را طی می کنند.

تحصیل داروسازی در فرانسه

تحصیل داروسازی در فرانسه بین 6 تا 9 سال زمان می برد و برای تحصیل در این رشته افراد باید مدرک دیپلم و مدرک زبان فرانسوی در سطح B2 ارائه دهند. برخی از دروس این رشته از جمله: زیست، شیمی، فیزیک، ژنتیک، آناتومی بدن انسان و بیوشیمی با رشته پزشکی مشترک هستند. رشته داروسازی درآمد بالایی در کشور فرانسه دارد و بسیاری از متقاضیان علاقمند به تحصیل در فرانسه برای این رشته می باشند.

تحصیل در رشته مهندسی در فرانسه

در فرانسه رشته های مهندسی در سطح بالایی ارائه می شوند و دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا علاقه دارند تا در رشته های مهندسی فرانسه تحصیل کنند. صنعت کشور فرانسه بسیار پیشرفته می باشد و کافرمایان همواره در این حوزه نیاز به نیروی کار دارند. بنابراین آینده کاری درخشانی در انتظار دانشجویانی است که در حوزه رشته های مهندسی تحصیل می کنند. بیش از 250 دانشگاه و کالج در فرانسه در رشته مهندسی فعالیت می کنند. این موسسات آموزشی مجموعا، تمام رشته های مهندسی را پوشش می دهند، اما هر کدام از آن ها در یک حوزه مشخصی تخصص دارند. بیشتر دانشگاه های فرانسه در زمینه مهندسی رایگان می باشد و متقاضیان برای ورود به این موسسات آموزشی باید مدرک زبان فرانسوی ارائه دهند. برای تحصیل مهندسی در دانشگاه های دولتی فرانسه، دانشجویان باید مدرک زبان B2 ارائه کنند. همچنین برای تحصیل در فرانسه، در دانشگاه های خصوصی و انگلیسی زبان، ارائه مدرک زبان آیلتس 6 الزامی می باشد.

متقاضیان دانشگاه های دولتی در صورتی که مدرک زبان فرانسوی نداشته باشند، می توانند در دوره های زبان کالج های این کشور شرکت کرده و با گذراندن یک دوره یک ساله، زبان خود را تقویت کنند و به سطح B2 برسانند. بعد از ان متقاضیان می توانند وارد دانشگاه های فرانسه شده و شروع به تحصیل نمایند. طول دوره تحصیل مهندسی در فرانسه 3 تا 4 سال می باشد و متقاضیان باید برای قبولی در این رشته معدل بالای 14 داشته باشند. برای شهروندان اتحادیه اروپا، تحصیل در فرانسه رایگان است و برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا، تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه بسیار ارزان است. به طوری که دانشجویان مهندسی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی بایستی حدود 2.700 یورو در سال پرداخت کنند. هزینه تحصیل در فرانسه برای مهندسی در دانشگاه های خصوصی این کشور، مبلغی حدود 3 تا 12 هزار یورو در سال می باشد.

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم

افراد با داشتن مدرک دیپلم می توانند با فراهم کردن یک سری شرایط در مقطع کارشناسی دانشگاه های فرانسه تحصیل کنند. یکی از اصلی ترین شرایط برای تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم، ارائه مدرک زبان ارائه نمرات تافل و یا آیلتس می باشد. متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت دانشگاه های فرانسه، شرایط پذیرش را مطالعه کنند و با تهیه مدارک و فراهم کردن شرایط لازم، اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی نمایند.

بهترین دانشگاه های فرانسه

هدف از تحصیل در فرانسه، بالا بردن اعتبار مدرک و بهره مندی از کیفیت بالای آموزش می باشد. از این رو دانشجویان بین المللی تلاششان بر این است که دانشگاه های برتر این کشور را شناسایی کرده و برای رسیدن به آن ها تلاش کنند. در جدید ترین رتبه بندی ای که در سیستم رنکینگ جهانی QS انجام شده است، 4 دانشگاه از دانشگاه های فرانسه در رتبه بندی زیر 100 قرار دارند. همچنین تعداد 13 دانشگاه در 500 دانشگاه برتر جهان جای دارند و در مجموع 32 دانشگاه از کشور فرانسه در رتبه بندی جهانی QS قرار دارند، که این نشان از اعتبار بالای دانشگاه های این کشور دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا دانشگاه های برتر فرانسه را به شما معرفی کنیم:

نام دانشگاه
رتبه در فرانسه
رتبه در جهان
دانشگاه PSL فرانسه (Université PSL (Paris Sciences & Lettres))
۱
۲۶
دانشگاه اکول پلی‌تکنیک (Ecole Polytechnique)
۲
۴۸
دانشگاه سوربن (Sorbonne University)
۳
۸۳
فرانسهCentraleSupélec دانشگاه
۴
۱۳۸
مدرسه نرمال عالی لیون (Ecole Normale Supérieure de Lyon)
۵
۱۶۱
انستیتوی علم و فناوری پاریس (Ecole des Ponts ParisTech)
۶
۲۴۲
دانشگاه ساینس پو پاریس (Sciences Po Paris)
۷
۲۴۲
دانشگاه پاریس (Université de Paris)
۸
۲۷۵
دانشگاه پانتئون سوربن یا دانشگاه پاریس ۱ (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne)
۹
۲۸۷
مدرسه نرمال عالی پاریس ساکلی (ENS Paris-Saclay)
۱۰
۲۹۱

دانشگاه PSL فرانسه (Université PSL)

این دانشگاه در سال 2010 تاسیس شده و از سال 2018 بین 50 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. دانشگاه PSL پاریس یکی از بهترین مراکز تحقیقاتی و علمی در جهان به شمار می رود. این دانشگاه در مجوع 28 جایزه نوبل در زمینه های مختلف فیزیک، شیمی، فیزیولوژی، ادبیات، پزشکی و … دریافت کرده است. دانشگاه PSL روابط گسترده ای با سایر دانشگاه های بین المللی برتر در جهان دارد. همچنین این دانشگاه با دانشگاه های معتبری همچون دانشگاه پکن، کمبریج، دانشگاه ملی تایوان و دانشگاه UCL روابط خوبی دارد و پرژه های تحقیقاتی و عملی زیادی را با همکاری این موسسات آموزشی انجام می دهد.

 • دانشگاه PSL فرانسه
 • دانشگاه اکول پلی تکنیک
 • دانشگاه سوربن
 • دانشگاه پاریس
 • دانشگاه پاریس ساکلی

دانشگاه اکول پلی تکنیک فرانسه (Ecole Polytechnique)

دانشگاه اکول پولی تکنیک در سال 1794 تاسیس شده است و در آموزش و تعلیم دانشجویان سابقه ای 225 ساله دارد. این دانشگاه برنامه های تحصیلی زیادی را در مقاطع کارشناسی تا دکترا ارائه می دهد و همچنین از دانشجویان بین المللی نیز پذیرش می کند. اغلب برنامه هایی که در این دانشگاه ارائه می شوند، اغلب بر روی علوم و فناوری متمرکز هستند و شعار آن “برای میهن، علم و جلال” است. رشته هایی همچون علوم کامپیوتر، ریاضی، شیمی، زیست، ریاضیات، فیزیک، مکانیک، اقتصاد و … در این دانشگاه ارائه می شوند.

دانشگاه سوربن فرانسه (Sorbonne University)

دانشگاه سوربن در سال 2018 پس از ادغام دانشگاه پاریس سوربن و دانشگاه پیر و ماری کوری تاسیس شد. این دانشگاه یک دانشگاه دولتی در شهر پاریس می باشد که در سال 2021 در رتبه بندی جهانی QS، رتبه 83 را از آن خود کرد. دانشگاه سوربن از سه دانشکده علوم، علوم انسانی و دانشکده پزشکی تشکیل شده است. این دانشگاه تعدادی پردیس در شهر پاریس دارد و همچنین دارای یک پردیس ماهواره ای در ابوظبی می باشد.

دانشگاه CentraleSupélec فرانسه

دانشگاه CentraleSupélec یک دانشگاه دولتی در زمینه علوم و مهندسی می باشد که در سال 2015 با ادغام دو مدرسه مهندسی  ecole centrale paris و Supélec در فرانسه تاسیس شد. این دانشگاه دارای پردیس های متعددی در سراسر فرانسه از جمله پاریس می باشد و حدود 4200 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

مدرسه نرمال عالی لیون (Ecole Normale Supérieure de Lyon)

مدرسه نرمال عالی لیون در ناحیه شمالی شهر پاریس قرار گرفته است. این دانشگاه یک نهاد نخبگان است و معلمان علوم انسانی و علوم را تربیت می کند. این دانشگاه در سال 1794 و در دوران انقلاب فرانسه شروع به کار کرد. مدرسه نرمال عالی لیون سالانه بیش از 2300 دانشجو در مقاطع مختلف پذیرش می کند. لازم به ذکر است چهارده برنده جایزه نوبل از فارغ التحصیلان مدرسه عالی لیون بوده اند.

انستیتوی علم و فناوری پاریس (Ecole des Ponts ParisTech)

انیستیتو علم و فناوری پاریس در سال 1991 به عنوان یک مرکز پیشرفته تاسیس و راه اندازی شد. این موسسه یکی از برترین دانشگاه های فرانسه در شهر پاریس می باشد که در سیستم رتبه بندی جهانی، دارای رتبه ای زیر 400 در جهان می باشد. دانشگاه پاریس تک دارای 11 دانشکده مهندسی می باشد و تمام شاخه های مهندسی را پوشش می دهد. پاریس تک یک مجموعه دانشگاهی می باشد که بیشتر از ده دانشگاه فرانسه در زمینه های مدیریت، تکنولوژی و علوم مدرن را در خود جای داده است.

دانشگاه ساینس پو پاریس (Sciences Po Paris)

دانشگاه ساینس پو در سال 1990 به صورت نیمه دولتی فعالیت خود را با روالی جدید و تمرکز بر جذب دانشجویان بین المللی آغاز کرد. این دانشگاه در رشته های مختلفی از جمله اقتصاد، تاریخ، حقوق، علوم سیاسی و جامعه شناسی در یازده واحد تحقیقاتی فعالیت می کند.

دانشگاه پاریس (Université de Paris)

دانشگاه پاریس از ادغام دو دانشگاه پاریس دیدرو و پاریس دکارت در سال 2019 در فرانسه تشکیل شده است. این دانشگاه با دانشگاه های معتبر جهان در زمینه های مختلف تحقیقاتی همکاری می کند. رشته هایی همچون تحصیل پزشکی در فرانسه، دندانپزشکی، هنر، علوم انسانی، پرستاری و داروسازی در این دانشگاه ارائه می شود. دانشگاه پاریس داراس هشتمین رتبه در فرانسه می باشد و در جهان رتبه 261 را از آن خود کرده است.

دانشگاه پانتئون سوربن یا دانشگاه پاریس ۱ (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne)

دانشگاه پاریس 1 یا پانتئون سوربن از بزرگ ترین دانشگاه های فرانسه و یکی از شعبه های سیزده گانه دانشگاه پاریس محسوب می شود. این دانشگاه از مهم ترین مراکز آموزشی و تحقیقاتی در فرانسه به شمار می رود. دانشگاه پانتئون سوربن در سال 1253 تاسیس شده است و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های فرانسه می باشد.

مدرسه نرمال عالی پاریس ساکلی (ENS Paris-Saclay)

دانشگاه پاریس ساکلی دارای 14 موسسه آموزش عالی و سازمان های تحقیقاتی می باشد که با همکاری یکدیگر، در پروژه های تحقیقاتی و  علمی بزرگی فعالیت می کنند. نزدیک به 65 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند که از 127 کشور جهان پذیرش شده اند و نزدیک به 42 درصد از دانشجویان این دانشگاه را تشکیل می دهند. در دانشگاه پاریس ساکلی رشته های مختلفی از جمله رشته های علوم پایه، علوم انسانی، علوم فنی و مهندسی، علوم و فناوری اطلاعات، علوم اجتماعی، علوم سیاسی و … ارائه می شود.

معرفی دانشگاه های پزشکی فرانسه

رشته پزشکی در کشور فرانسه دارای جایگاه ویژه ای می باشد و به همین دلیل این رشته در فرانسه جایزه های مختلفی را کسب کرده است. فرانسه دارای دانشگاه های معتبری در زمینه پزشکی می باشد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

 

رتبه جهانی
دانشگاه پزشکی
39
Universite Sorbonne Paris Cite-USPC (ComUE)
56
Universite Paris Saclay (ComUE)
165
Universite de Lyon (ComUE)
170
University of Aix-Marseille
172
Communaute d’Universites و Etablissements d’Aquitaine (ComUE)
178
University of Lorraine
198
PSL Research University Paris (ComUE)
247
Universites Languedoc-Roussillon (ComUE)
251
Universite Paris-Est (ComUE)
261
Universite Lille-Nord-de-France (ComUE)

 

دانشگاه پزشکی سوربن فرانسه

یکی از معتبرترین دانشگاه های پزشکی فرانسه، دانشگاه سوربن می باشد که همواره در رتبه بندی جهانی، رتبه زیر 100 را داشته است. دوره های پزشکی به دو زبان انگلیسی و فرانسه در این دانشگاه ارائه می شود و افراد برای تحصیل به زبان فرانسوی در دانشگاه سوربن ملزم به ارائه مدرک C1 فرانسه می باشند.

دانشگاه پزشکی پاریس

از برجسته ترین بخش های دانشگاه پاریس، دانشکده پزشکی آن می باشد که تحت نظر دانشکده بهداشت اداره می شود. دانشجویان برای دریافت دیپلم پزشکی بایستی سه دوره تحصیلی در پاریس دیدرو بگذرانند. این دانشکده پزشکی دارای چند بیمارستان آموزشی می باشد که در قرن نوزدهم و همه گیری بیماری وبا ساخته شد.

دانشگاه پزشکی اکس مارسی

این دانشگاه یک دانشگاه دولتی می باشد که در شهر پرووانس فرانسه واقع شده است و یکی از بهترین دانشگاه های این کشور به شمار می رود. دانشگاه پزشکی اکس مارسی شامل مرکز اروپایی تصویر برداری پزشکی و عفونت و موسسه عصب شناسی می باشد.

پذیرش از دانشگاه های برتر فرانسه

اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه بستگی به این دارد که متقاضیان از کدام کشور اقدام به تحصیل در فرانسه می کنند. متقاضیان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا این امکان را دارند که مانند دانشجویان فرانسوی، به طور مستقیم به دانشگاه مراجعه کرده و ثبت نام کنند. در حالی که دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بایستی از طریق سیستم درخواست آنلاین که به رویه “تحصیل در فرانسه” معروف است اقدام کنند. افراد از طریق این سیستم می توانند به صورت آنلاین درخواست ویزا بدهند و فرایند درخواست خود را پیگیری کنند. لازم به ذکر است برای برخی از دانشگاه ها می توان مستقیما به سایت آن ها مراجعه کرده و برای دریافت پذیرش اقدام نمود. متقاضیان در این خصوص باید یک سری موارد را در نظر داشته باشند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 • سعی کنید حداقل برای سه موسسه و دانشگاه درخواست ارسال کنید تا شانس بالاتری برای اخذ پذیرش داشته باشید.
 • شرایط هر دانشگاه را به دقت بررسی کنید، زیرا بعضی از دانشگاه ها در برخی از دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد، مدرک GMAT، GRE یا LAST نیاز دارند.
 • دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید قبولی مقدماتی اجباری (DAP) داشته باشند. برای ثبت نام در DAP، باید از طریق خدمات فرهنگ و همکاری سفارت فرانسه در کشور مبدا درخواست دهید.

البته بعضی افراد برای تحصیل در فرانسه نیازی به شرکت در آزمون DAP نخواهند داشت. این افراد در ادامه آورده شده اند:

 • دانشجویانی که بورسیه دولتی یا سازمانی فرانسه را دریافت می کنند.
 • متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی فرانسوی، اروپایی، بین المللی، فرانسوی- آلمانی، فرانسوی- ایتالیایی و با فرانسوی- اسپانیایی هستند.
 • افراد دیپلماتی که در فرانسه اقامت دارند و فرزندان آن ها
 • متقاضیانی که از یک دانشگاه شریک با توافق نامه همکاری می آیند.

اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه چه مراحلی دارد؟

پذیرش گرفتن از دانشگاه های فرانسه دارای مراحلی است که متقاضیان باید به ترتیب آن ها را پشت سر بگذارند تا موفق به اخذ پذیرش شوند. در ادامه به این مراحل اشاره می کنیم:

مرحله 1: انتخاب دانشگاه

اولین گام در فرایند اخذ پذیرش، انتخاب دانشگاه می باشد که متقاضی باید با جستجو در دانشگاه های موجود در فرانسه، دانشگاه مد نظر خود را پیدا کند. بسته به رشته و مقطع تحصیلی فرد و شرایط تحصیلی متقاضی نوع دانشگاه انتخابی می تواند متفاوت باشد. متقاضیان باید سعی کنند با توجه به وضعیت تحصیلی خود و شرایط موجود بهترین انتخاب را در دانشگاه داشته باشند.

مرحله 2: آماده شدن برای مصاحبه ویدیوئی

مرحله بعدی شرکت در مصاحبه ویدیوئی است که افراد باید خود را از قبل برای آن آماده کنند. در مصاحبه ویدیوئی، تسلط به زبان فرانسوی و یا انگلیسی بسیار مهم است، چرا که ابزار برقراری ارتباط زبان می باشد و از این طربق می توانید میزان توانایی ها و استعداد خود را در قالب پاسخ به سوالات نشان دهید.

مرحله 3: پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه های دیگر

پس از قبولی در مصاحبه، متقاضی از دانشگاه نامه پذیرش دریافت خواهد کرد، که در این مرحله افراد باید شهریه تحصیل در دانشگاه را بپردازند. همچنین اگر نیاز به شهریه های دیگری مربوط به سال اول تحصیلی بود، اقدام به پرداخت آن نمایند.

مرحله 4: تهیه و جمع آوری مدارک لازم

دانشجویان برای پذیرش نیاز به مدارکی همچون عکس، پاسپورت معتبر، گواهی تمکن مالی، نامه پذیرش و … دارند، که باید آن ها را جمع آوری کنند. دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و ایالات متحده، می توانند به صورت مستقیم برای ارسال مدارک و ثبت نام اقدام نمایند. در صورتی که دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا قبل از ثبت نام باید فرایند درخواست پذیرش اولیه یا DAP را انجام دهند. پس از آن باید درخواست ویزای تحصیلی دهید

شرایط تحصیل در فرانسه چیست؟

تحصیل در فرانسه برای بسیاری از متقاضیان به دلایل مختلفی جذاب است و این کشور یکی از مقاصد مهم تحصیلی برای دانشجویان به شمار می رود. بر خلاف سیستم دانشگاه های ایران، برای ورود به دانشگاه های فرانسه نیازی به کنکور و یا آزمون ورودی نمی باشد. حتی رشته های علوم پزشکی هم بدون کنکور دانشجو جذب می کنند. شرایط تحصیل در فرانسه این گونه است که متقاضیان باید مدارک تحصیلی خود را هنگام ثبت نام به دانشگاه ارائه دهند. سپس مسئولین مربوطه پس از بررسی مدارک تحصیلی افراد، نتیجه را به آن ها اعلام می کنند. جالب است بدانید که فرانسوی ها اشتیاق چندانی به تحصیل در دانشگاه ندارند و این مسئله سبب شده بیشتر دانشجویان این کشور را دانشجویان بین المللی تشکیل دهند. بنابراین دانشجویان خارجی سختی زیادی در پذیرش دانشگاه های فرانسه نخواهند داشت.

برای اخذ پذیرش در دانشگاه های فرانسه متقاضیان باید در ماه فوریه (بهمن ماه، اقدام کنند و در ماه ژوئیه (تیر ماه) نتایج از طرف دانشگاه اعلام خواهد شد. پس از پذیرش افراد در دانشگاه، نوبت به اخذ ویزای فرانسه می رسد که فرایند دریافت آن حداکثر حدود 70 روز زمان می برد. شرایط ویزای همراه برای دانشجویان به این صورت است که افراد می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را در فرانسه به همراه داشته باشند. لازم به ذکر است در صورتی که فرزندان متقاضی بیش از 18 سال سن داشته باشند، اجازه اخذ ویزای همراه را نخواهند داشت.

از شرایط مهم تحصیل در فرانسه مدرک زبان فرانسوی می باشد و افراد در صورت نداشتن مدرک می توانند در فرانسه در دوره های آموزش زبان شرکت کرده و مدرک بگیرند.

شرایط سنی تحصیل در فرانسه چگونه است؟

برای تحصیل در فرانسه افراد باید محدودیت های سنی را در نظر بگیرند، چرا که در هنگام دریافت ویزای تحصیلی از سفارت به مشکل بر می خورند. به طور کلی هر دانشگاهی در فرانسه شرایط خود را در محدودیت سنی دانشجویان دارد و افراد برای آگاهی از این موضوع باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنند. اما به طور کلی شرایط سنی تحصیل در فرانسه به این صورت است که افراد برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید زیر 22 سال داشته باشند. همچنین برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد سن زیر 26 سال الزامی است. برای مقطع دکترا انعطاف بیشتری به خرج داده شده و متقاضیان تا سن 33 سالگی می توانند در این مقطع پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

سطح و مدرک زبان برای تحصیل در فرانسه

سطح زبانی که برای تحصیل در فرانسه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد لازم است، معمولا B2 یا C1 می باشد. این سطح زبان بیشتر در رشته های علوم انسانی توصیه می شود. افراد برای تحصیل در فرانسه باید بر روی یکی از زبان های انگلیسی و یا فرانسه تسلط داشته باشند. در صورتی که متقاضیان مدرک زبان نداشته باشند، باز هم امکان تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی برای آن ها وجود دارد. چنان چه متقاضیان بدون نمره زبان از دانشگاه پذیرش بگیرند، باید قبل از ورود به دانشگاه، یک دوره یک ساله زبان در کالج های فرانسه بگذرانند و پس از دریافت مدرک زبان، وارد دانشگاه شوند.

در بیشتر موارد سطح B2 برای ورود به دانشگاه در سال اول در چارچوب DAP (درخواست اولیه برای پذیرش) کافی است. اما در برخی دانشگاه های فرانسه برای برنامه های خاص ممکن است سطح زبان بالا تر در حد C1 یا C2 نیاز باشد. به طور کلی یاد گرفتن زبان فرانسه برای متقاضیان مفید است، چرا که برای برقراری ارتباط با افراد در این کشور به آن نیاز خواهند داشت. همچنین زبان فرانسوی به عنوان دومین زبان روابط بین الملل در جهان به شمار می رود و تسلط بر آن، ثبت نام در دانشگاه های فرانسه را آسان تر می کند.

آزمون های معتبر بین المللی زبان فرانسه

افراد در هر سطحی که باشند، با انتخاب یکی از آزمون های زبان فرانسه، قادر خواهند بود توانایی خود را در این زبان ارزیابی کنند و برای تحصیل در فرانسه آماده شوند. افراد می توانند در آزمون های مختلفی از جمله TCF ، DALF، TEF و یا DELF شرکت کرده و مهارت زبان خود را اثبات کنند.

آزمون TCF

این آزمون برای همه اهداف اعم از شخصی، دانشگاهی و یا حرفه ای کاربرد دارد و از سطح A1 تا C2 متغیر است. مدرک TCF دارای 2 سال اعتبار می باشد که در ایران نیز برگزار می شود. این آزمون دارای 5 بخش می باشد که 3 بخش آن اجباری بوده و 2 بخش دیگر اختیاری می باشد. افراد در صورت کسب نمرات بین 100 تا 699، بنا به نمره اخذ شده از مدرک A1 تا C1 مدرک زبان اخذ می کنند.

آزمون TEF

آزمون TEF شبیه به آزمون TCF می باشد، با این تفاوت که مدت زمان اعتبار مدرک TEF یک سال است، در حالی که مدرک TCF دو سال اعتبار دارد.

آزمون DELF

دو آزمون DELF و DALF جزو آزمون هایی هستند که به افراد شرکت کننده، مدرک یا دیپلم اعطا می کنند. در واقع با قبولی در این دو آزمون و گرفتن مدرک، بدون تاریخ انقضا این مدرک های زبان را خواهید داشت و نیازی به تمدید آن ها نمی باشد. آزمون DELF از سطح A1  تا B2 برگزار می شود و در 4 بخش نوشتاری، گفتاری، شنیداری و درک مطلب از متقاضی امتحان گرفته می شود. این آزمون 100 نمره ای است و برای قبولی در آن حداقل نمره 50 لازم است.

آزمون DALF

این آزمون شباهت زیادی به آزمون DELF دارد، با این تفاوت که آزمون DALF برای ارزیابی توانایی افراد در سطوح پیشرفته کاربرد دارد. سطح این آزمون از C1 تا C2 می باشد که دریافت این سطح از زبان نشان دهنده تسلط کامل به زبان فرانسه خواهد بود. آزمون DALF در مواد امتحانی، حد نصاب قبولی و انقضای اعتبار مدرک همانند آزمون DELF می باشد.

نکته: همه آزمون های نام برده در ایران هم برگزار می شوند.

 • آزمون TCF
 • آزمون TEF
 • آزمون DELF
 • آزمون DALF

برای تحصیل در فرانسه حداقل چه معدلی لازم است؟

حداقل معدلی که برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه لازم است، بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است. حتی گاهی نیز دیده شده که برای رشته تحصیلی مورد نظر، معدل خاصی در نظر گرفته شده است. به همین دلیل لازم است متقاضیان قبل از پذیرش برای دانشگاه ها، به وب سایت مربوط به آن ها مراجعه کرده و شرایط معدل را به طور جداگانه بررسی کنند. به طور کلی می توان گفت برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، حداقل معدل برای پذیرش 15 می باشد. این معدل برای پذیرش در مقطع دکترا نمره 14 خواهد بود. لازم به ذکر است که در تمام دانشگاه های فرانسه شرط معدل لحاظ نشده است و می توان با داشتن سایر شرایط در این دانشگاه ها تحصیل کرد.

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه چه مدارکی لازم دارد؟

متقاضیان برای تحصیل در فرانسه در صورت اقامت بیش از 90 روز، نیاز به دریافت ویزا خواهند داشت. برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه مدارکی لازم است که به سفارت این کشور ارائه شود. مدارک مورد نیاز در ادامه آورده شده است:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک شناسایی
 • عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی بسته به نوع دانشگاه
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه و ریز نمرات
 • معرفی یک حساب بانکی به عنوان پشتوانه و تمکن مالی جهت اخذ ویزا
 • گواهی سلامت و پزشکی

نحوه پذیرش دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا از طریق DAP

درخواست اولیه برای پذیرش دانشگاه های فرانسه (preliminary request for admission) که به اختصار DAP نامیده می شود، درخواستی است که برای تحصیل در سال اول کارشناسی در دانشگاه و یا مدارس معماری در فرانسه استفاده می شود. درخواست اولیه برای پذیرش یا DAP برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا اجباری است. متقاضیان باید فرایند DAP را از طریق مراجعه به اپلیکیشن Etudes en France به معنای تحصیل در فرانسه، انجام دهند. دانشگاه های فرانسه برای انجام فرایند DAP مهلت مقرری تعیین می کنند که متقاضیان باید در مهلت مقرر، این فرایند را انجام دهند.

پس از بارگذاری مدارک، متقاضیان باید برای انجام مصاحبه به دفتر کامپوس فرانس مراجعه کنند. در این مرحله مدارک بارگذاری شده به صورت کاغذی هم بررسی می شوند و با متقاضی مصاحبه انجام می شود. این مصاحبه به زبان فرانسوی می باشد.

هزینه تحصیل در کشور فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه نسبت به سایر کشور های اروپایی مقرون به صرفه تر می باشد، چرا که بیشتر موسسات اموزشی در فرانسه از دولت این کشور بودجه دریافت می کنند. به طور کلی هزینه تحصیل در فرانسه به رشته، مقطع تحصیلی و دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه بستگی دارد. هزینه تحصیلات دانشگاهی برای دانشجویان اتحادیه اروپا و فرانسوی بسیار پایین است در حدی که رایگان محسوب می شود. در واقع این دانشجویان فقط باید برای مخارج جانبی، مبلغ خیلی کمی در نظر بگیرند و شهریه سالانه ناچیزی در حدود 170 یورو در سال پرداخت کنند.

در صورتی که متقاضیان قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی را داشته باشند، باید حدود 5 هزار یورو در سال شهریه پرداخت کنند. این رقم نسبت به دانشگاه های دولتی بسیار بالا است. البته دانشگاه های فرانسه برای کاهش هزینه های تحصیل، کمک هزینه های تحصیلی و تخفیف هایی را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه چقدر است؟

هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه بسته به شهر محل زندگی و سبک زندگی افراد متفاوت می باشد. در صورتی که دانشجو در یکی از شهر های لیون، مارسی و یا استراسبورگ زندگی و تحصیل کند، هزینه های کم تری نسبت به شهر پاریس خواهد داشت. به طور کلی بدون در نظر گرفتن اجاره مسکن، یک دانشجو هزینه ای حدود 800 یورو در ماه خواهد داشت، که این هزینه در شهر پاریس 1200 یورو می باشد. هزینه ای که دانشجویان باید برای خوابگاه های دانشجویی پرداخت کنند به شرح زیر می باشد:

 • هزینه لازم برای اسکان در اقامت گاه های دانشجویی حدود 200 یورو در ماه می باشد، که این هزینه در پاریس 400 یورو در ماه خواهد بود. یکی از محبوب ترین گزینه ها برای اسکان دانشجویان در فرانسه این روش می باشد که معمولا تقاضا بیشتر از عرضه است.
 • برای اجاره و یا اشتراک آپارتمان، افراد باید ماهانه بین 400 تا 700 یورو بپردازند و این هزینه در پاریس 800 یورو در ماه می باشد. لازم به ذکر است اجاره در شهر های کوچک تر حدود 300 یورو می باشد.
 • قیمت اجاره مسکن برای زندگی با خانواده از 700 تا 1000 یورو در ماه می باشد که علاوه بر آن، هزینه آب، برق، اینترنت و … هم حدود 200 یورو در ماه هزینه خواهد داشت. برای اجاره مسکن در مرکز شهر باید هزینه بیشتری پرداخت نمود.
 • در صورتی که دانشجو بخواهد در کنار یک خانواده میزبان زندگی کند ماهانه حدود 200 تا 800 یورو باید هزینه کند.

لازم به ذکر است که سازمان هایی در فرانسه وجود دارند که برای تحصیل در فرانسه به دانشجویان خارجی بورسیه تحصیلی ارائه می دهند تا افراد بتوانند هزینه های خود را در این کشو کاهش دهند. همچنین دانشجویان حین تحصیل می توانند مشغول به کار شوند که این مسئله هم به دانشجو کمک می کند تا هزینه های زندگی در فرانسه را تامین کند. هزینه لازم برای زندگی در شهر های مختلف فرانسه در اینجا بررسی شده است:

 • پاریس: مبلغ 1050 تا 1200 یورو در ماه
 • نیس: مبلغ 700 تا 920 یورو در ماه
 • تولوز، بوردو، نانت و لیون: مبلغ 650 تا 900 یورو در ماه
 • هزینه لازم برای زندگی در سایر شهر های فرانسه کمتر از 600 یورو در ماه می باشد.

شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، برای تحصیل در دانشگاه های دولتی در مقاطع مختلف، هزینه های متفاوتی را پرداخت می کنند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی دوره مهندسی دانشگاه های دولتی فرانسه، دانشجویان باید سالانه حدود 620 یورو و برای تحصیل در رشته پزشکی حدود 450 یورو پرداخت کنند. همچنین در مقطع کارشناسی ارشد این مبلغ برای دانشجویان اتحادیه اروپا سالانه 260 یورو و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا 3770 یورو در سال می باشد. در نهایت دانشجویان مقطع دکتری باید مبلغ کمی در حدود 500 یورو در سال به عنوان شهریه، به دانشگاه پرداخت کنند. کم بودن شهریه پرداختی در مقطع دکترا به دلیل جایگاه تحقیقاتی آن می باشد.

بورسیه تحصیلی فرانسه

اگر چه هزینه تحصیل در فرانسه بسیار پایین است، اما به جز آن دانشگاه های این کشور کمک های مالی در قالب بورسیه به دانشجویان ارائه می کنند تا از آنان حمایت کنند. روند دریافت بورسیه در دانشگاه های فرانسه به این صورت است که دانشجویان درخواست بورسیه خود را برای دانشگاه ارسال می کنند. سپس با مشاهده رزومه دانشجو و نمرات وی صلاحیت دریافت بورسیه برای دانشجو بررسی می شود. در صورتی که متقاضی شرایط دریافت بورسیه را داشته باشد، به آن ها یک پروژه علمی و تحقیقاتی پیشنهاد می شود که در قبال آن دانشجو مبلغی را دریافت می کند. این مبلغ می تواند در کاهش هزینه های دانشجو در طول تحصیل تاثیر گذار باشد. انواع دیگر بورسیه های تحصیلی در فرانسه در ادامه آورده شده است:

 • بورسیه بنیاد موسسه فناوری گرنوبل
 • بورسیه عالی ایفل
 • بورسیه امیل بوتمی
 • بورسیه سفارت فرانسه
 • بورسیه گزینشی بین المللی ENS
 • بورسیه بین المللی عالی آمپر مدرسه نرمال عالی لیون
 • بورسیه های تحصیلی INSEAD

بورسیه بنیاد موسسه فناوری گرنوبل

بورسیه گرنوبل یکی از انواع بورسیه هایی است که در فرانسه ارائه می شود. این بورسیه به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تعلق می گیرد. تمام متقاضیانی که برای اولین بار در موسسه گرنوبل INP در مقطع فوق لیسانس ثبت نام می کنند، می توانند از این بورسیه استفاده کنند. دانشجویان بین المللی از هر نوع ملیتی امکان بهره مندی از بورسیه گرنوبل را دارند. این کمک هزینه تحصیلی حداکثر به مدت دو ترم ارائه می شود و در هر ترم مبلغ حداکثر 5000 یورو به دانشجویان اختصاص داده می شود.

بورسیه عالی ایفل

این بورسیه توسط وزارت خارجه فرانسه تامین می شود که برای استفاده از این کمک هزینه تحصیلی، دانشجویان باید در یکی از موسسات آموزش عالی در فرانسه پذیرش گرفته باشند. متقاضیان برای ارائه درخواست این بورسیه باید از طریق امور بین الملل دانشگاه، درخواست خود را به صورت حضوری یا از طریق ایمیل ارسال کنند. به دلیل بالا بودن حجم درخواست های این بورسیه، وزارت امور خارجه به یک باره پس از بررسی تمام رزومه ها، نتایج را اعلام می کند.

عکس 15  بورسیه های ارائه شده در دانشگاه های فرانسه عبارتند از:

 • بورسیه عالی ایفل
 • بورسیه بنیاد موسسه فناوری گرنوبل
 • بورسیه امیل بوتمی
 • بورسیه سفارت فرانسه
 • بورسیه گزینشی بین المللی ENS

وزارت امور خارجه با هدف جذب بهترین دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا این بورسیه را برای دانشگاه ها در نظر گرفته است. برای دریافت این بورسیه، دانشجو باید رزومه ای قوی داشته باشد و جزو دانشجویان برتر بین المللی محسوب شود. این بورسیه به دانشجویان دوره اول کارشناسی ارشد حداکثر تا 24 ماه و برای تحصیل در دوره دوم کارشناسی ارشد، تا حداکثر 12 ماه پرداخت می شود. بورسیه ایفل برای دانشجویان کارشناسی ارشد شامل موارد زیر می باشد:

 • پرداخت ماهانه 1181 یورو
 • هزینه بلیط از کشور مبدا تا فرانسه
 • هزینه بلیط بازگشت به کشور مبدا
 • هزینه حمل و نقل داخلی از فرودگاه تا محل سکونت
 • هزینه اولیه برای سکونت

در مقطع دکترا، فقط این بورسیه به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد که باید رزومه ای قوی داشته باشند. همچنین سن متقاضی باید کم تر از 30 سال باشد. این بورسیه به دانشجویان دکترا تا حداکثر 12 ماه پرداخت می شود. بورسیه ایفل برای مقطع دکتری شامل موارد زیر خواهد بود:

 • پرداخت ماهانه 1400 یورو
 • هزینه بلیط از کشور مبدا به فرانسه
 • هزینه حمل و نقل از فرودگاه تا محل سکونت
 • هزینه بلیط بازگشت تا کشور مبدا
 • هزینه مسکن اولیه

بورسیه امیل بوتمی

بورسیه امیل بوتمی توسط دانشگاه ساینس پو فرانسه ایجاد شده است تا از بهترین دانشجویان بین المللی غیر اتحادیه اروپا حمایت کند. این بورسیه به 300 دانشجو در سال اعطا می شود. مبلغی که بورسیه امیل بوتمی برای دانشجویان مقطع کارشناسی در نظر گرفته است بین 3600 تا 13 هزار یورو در سال می باشد. همچنین مبلغ این بورسیه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حدود 12200 یورو در سال خواهد بود.

بورسیه سفارت فرانسه

این بورسیه مخصوص دانشجویان مقطع دکترا (در رشته های مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی و ادبیات فرانسه) و کارشناسی ارشد (رشته های علوم انسانی) که می خواهند پایان نامه خود را به صورت مشترک با یکی از دانشگاه های فرانسه انجام دهند، می باشد. این بورسیه به صورت مشترک توسط سفارت فرانسه و وزارت علوم و تحقیقات ایران تامین اعتبار می شود. از 12 ماه کمک هزینه ای که به دانشجو پرداخت می شود، 6 ماه را فرانسه و 6 ماه دیگر را ایران پرداخت می کند.

بورسیه گزینشی بین المللی ENS

این نوع بورسیه یکی از بهترین بورسیه های فرانسه برای دانشجویان بین المللی می باشد که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود. از شرایط لازم برای دریافت این بورسیه داشتن سن زیر 26 سال می باشد. بورسیه گزینشی بین المللی ENS، به مدت 3 سال مبلغی حدود 1000 یورو در ماه پرداخت کرده و همچنین یک اتاق در یکی از پردیس های ENS به دانشجو اعطا می کند.

چرا فرانسه مقصد مناسبی برای تحصیل می باشد؟

فرانسه یکی از معتبر ترین سیستم های آموزشی را در کل دنیا دارد و افراد با تحصیل در این کشور می توانند از یک آموزش فوق العاده بهره مند شوند. در ادامه به دلایل تحصیل در فرانسه می پردازیم و توضیح می دهیم که چرا فرانسه مقصد مناسبی برای تحصیل می باشد.

 • فرانسه علاوه بر داشتن دانشگاه های سطح بالا و معتبر، دارای زیبایی های زیادی است که در کنار تحصیل، افراد زیادی را به خود جذب می کند.
 • دانشجویان در فرانسه می توانند به صورت پاره وقت و یا تمام وقت در دانشگاه های فرانسه تحصیل کنند و به طور کلی تایم حضور در دانشگاه را با توجه به شرایطی که دارند تنظیم کنند.
 • برخی از دانشگاه ها این امکان را برای دانشجویان فراهم می کنند که بعضی از دوره ها را در منزل و به صورت آنلاین طی کنند.
 • کشور فرانسه دارای اقتصادی پیشرفته می باشد و یک قدرت جهانی در اقتصاد به شمار می رود.
 • در فرانسه با توجه به نیاز های دانشجویان آموزش ارائه می شود.
 • زبان فرانسوی سومین زبان رایج در جهان می باشد.
 • در دانشگاه های فرانسه فرصت تحقیق و توسعه وجود دارد.
 • شهریه های تحصیل در فرانسه چه به زبان فرانسه و چه به زبان انگلیسی پایین است.
 • افراد می توانند در خود کشور فرانسه هم زبان فرانسوی را یاد بگیرند.
 • در دانشگاه های فرانسه برای کاهش هزینه های زندگی و تحصیل، دانشجویان می توانند از بورسیه های تحصیلی استفاده کنند.
 • امکان دریافت وام برای دانشجویان در دانشگاه های فرانسه وجود دارد.
 • علاوه بر زبان فرانسوی امکان تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

تحصیل در فرانسه چه مزایایی دارد؟

فرانسه در هر مقطع و رشته ای، کالج ها و دانشگاه های معتبری دارد که می توان در آن ها تحصیل کرد. تحصیل در فرانسه مزایای زیادی دارد که می خواهیم به آن ها اشاره کنیم.

شرایط تحصیل در فرانسهتحصیل ارزان قیمت

بر خلاف بسیاری از دانشگاه های کانادا و آمریکا، دانشگاه های فرانسه از نظر هزینه ای بسیار مقرون به صرفه می باشند. به طوری که دانشجویان به گرفتن وام و بورسیه های تحصیلی نیاز کم تری خواهند داشت. همچنین دولت فرانسه حمایت های معیشتی نیز از دانشجویان این کشور به عمل می آورد. برای دانشجویان فرانسوی تحصیل در فرانسه رایگان است و افراد نیازی به پرداخت شهریه ندارند. از طرفی دانشجویان بین المللی هم وضعیت خوبی دارند و با هزینه ای بسیار پایین می توانند مشغول به تحصیل شوند.

اعتبار بالای مدرک تحصیلی

دانشگاه های فرانسه در سطح بالایی قرار دارند و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از مدرک معتبری برخوردار خواهند شد. اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های فرانسه سبب شده، بسیاری از دانشجویان خارجی، این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند. با داشتن مدرک از این کشور، دانشجویان می توانند از بهترین فرصت های شغلی برخوردار شوند و آینده روشنی خواهند داشت. در واقع تمام کارفرمایان در سراسر جهان، برای افرادی که از دانشگاه های فرانسه فارغ التحصیل شده اند، احترام ویژه ای قائلند و تمایل زیادی دارند که از این افراد دعوت به کار نمایند.

دریافت وام و کمک هزینه های تحصیلی

دانشگاه های فرانسه برای دانشجویان امکاناتی همچون وام دانشجویی و کمک هزینه های تحصیلی در نظر گرفته اند. با استفاده از این تسهیلات دانشجویان می توانند هزینه های خود را کاهش دهند. دانشگاه های فرانسه این امکانات را با هدف تمرکز بیشتر دانشجویان روی تحصیل ارائه می دهند و از دانشجویان حمایت می کنند. افرادی که برای تحصیل در فرانسه نیاز به وام دانشجویی و یا بورسیه دارند می توانند نسبت به دریافت آن ها اقدام نمایند.

اجازه جستجوی کار در فرانسه

یکی از مهم ترین هدف های دانشجویانی که تحصیل در فرانسه را انتخاب می کنند این است که پس از فارغ التحصیلی بتوانند مشغول به کار شوند و همان جا بمانند. فرانسه نیز از این قاعده مستثنی نیست. دانشجویان فرانسوی به دلیل وجود فرصت های شغلی فراوان در این کشور، علاقه مندند بعد از اتمام تحصیلات، در این کشور مشغول به کار شوند. دولت فرانسه نیز این فرصت را از فارغ التحصیلان در این کشور دریغ نکرده و به آن ها یک فرصت یک ساله برای جستجوی کار ارائه می کند. دانشجویان می توانند پس از یافتن شغل مورد نظر، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و در فرانسه اقامت نمایند.

پذیرش آسان در دانشگاه های فرانسه

یکی از مزایای تحصیل در فرانسه، اخذ پذیرش آسان در دانشگاه های این کشور می باشد. برای تحصیل رایگان در فرانسه، افراد باید مدرک زبان فرانشوی ارائه دهند. در صورتی که متقاضیان مدرک زبان فرانسوی نداشته باشند، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد، چرا که افراد می توانند با شرکت در دوره های زبان فرانسه که در کالج های این کشور برگزار می شود، مدرک زبان دریافت کنند. بر خلاف بیشتر کشور ها، گرفتن ویزا برای کالج های زبان فرانسه بدون مشکل انجام می شود.

تحصیل در کشور فرانسهبالا بودن کیفیت آموزش

کشور فرانسه دارای 14 دانشگاه برتر در رتبه بندی جهانی QS می باشد و کیفیت آموزش در دانشگاه های این کشور در بالاترین سطح می باشد. در این کشور بهترین امکانات برای تحصیل دانشجویان در دانشگاه ها در نظر گرفته شده است و دولت فرانسه از دانشجویان حمایت زیادی می کند.

ارزان بودن حمل و نقل و مسکن برای دانشجویان

دولت فرانسه برای حمایت از دانشجویان، تخفیف هایی در سیستم حمل و نقل این کشور برای آن ها در نظر گرفته است. همچنین دانشجویان می توانند در پاریس از سیستم اجاره دوچرخه استفاده کنند که هزینه کم تری دارد و مقرون به صرفه است. دانشجویان همچنین برای مسکن نیز از حمایت دولت بهره مند می شوند. دولت فرانسه به دانشجویان فرانسوی و بین المللی ماهانه مبلغی  بین 100 تا 200 یورو، کمک هزینه اجاره مسکن اعطا می کند.

تحصیل در فرانسه چه معایبی دارد؟

اگر چه تحصیل در فرانسه مزایای بسیاری دارد و دانشجویان زیادی علاقه مند به تحصیل در این کشور هستند، اما معایبی نیز برای تحصیل دانشجویان بین المللی در این کشور وجود دارد. البته مزایای تحصیل در این کشور آن قدر زیاد است که معایب آن خیلی به چشم نمی آیند. در ادامه به برخی از معایب تحصیل در فرانسه می پردازیم:

بالا بودن هزینه های زندگی در فرانسه

اگر چه دولت فرانسه از دانشجویان حمایت می کند و به آن ها کمک هزینه تحصیل در فرانسه و کمک هزینه اجاره مسکن پرداخت می کند، اما باز هم نمی توان منکر گرانی این کشور شد. زندگی در فرانسه با هزینه های زیادی همراه است که شاید کنار آمدن با آن برای دانشجویان بین المللی، کمی دشوار باشد. برای کم تر شدن اثر این گرانی و هزینه های بالا، دانشجویان می توانند در شهر های کوچک تر فرانسه از جمله پواتیه، برست و لیموژ ساکن شوند.

دشوار بودن زبان فرانسوی

یکی از معایب تحصیل در فرانسه، سختی زبان آن است. اگر چه امکان تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی نیز فراهم شده است، اما موضوع فقط به همین جا ختم نمی شود. دانشجویان به هر حال برای ارتباط گرفتن با مردم در فرانسه نیاز به زبان فرانسوی دارند و باید تلاش کنند که این زبان را یاد بگیرند.

پر هزینه بودن آموزش خصوصی

از دیگر معایب تحصیل در فرانسه می توان به گران بودن شهریه در دانشگاه های خصوصی اشاره کرد. متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه را دارند، باید بدانند هزینه تحصیل در فرانسه نسبت به سایر کشور های اروپایی بالا تر است. از دیگر معایب تحصیل در فرانسه این است که برخی رشته ها فقط در دانشگاه های خصوصی این کشور ارائه می شوند و افرادی که مایل به تحصیل در رشته های خاصی هستند، مجبور به تحصیل در این دانشگاه ها خواهند بود.

نرخ بیکاری به نسبت بالا

نرخ بیکاری در کشور فرانسه حدود 7.5 درصد می باشد که نسبت به دیگر کشور های اروپایی همچون آلمان و اتریش بالا تر است. دانشجویان ممکن است پس از فارغ التحصیلی نتوانند در فرصت یک ساله ای که دولت فرانسه به آن ها داده است، کار پیدا کنند و دچار مشکل شوند. البته در مورد رشته های برتر فرانسه مانند پزشکی و سایر رشته ها، این مشکل به وجود نخواهد آمد.

 • نرخ بیکاری بالا
 • پر هزینه بودن آموزش خصوصی
 • دشواری زبان فرانسوی
 • بالا بودن هزینه های زندگی

کار حین تحصیل در فرانسه

یکی از راه های تامین بخشی از هزینه های زندگی دانشجویی، کار حین تحصیل می باشد. دولت فرانسه این امکان را در اختیار دانشجویان قرار داده است که در کنار تحصیل، به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند. با این کار دانشجویان هم آموخته های خود را به صورت عملی پیاده کرده و تجربه اندوزی می کنند و هم می توانند درآمد کوچکی برای خود داشته باشند. البته این در صورتی است که کار دانشجویی مرتبط با رشته افراد باشد.

دانشجویان در مقطع کارشناسی 10 ساعت و در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند. حداقل دستمزد برای کار در فرانسه ساعتی 9 یورو می باشد. دانشجویان مقطع دکتری هم می توانند در دانشگاه به کار های تحقیقاتی مشغول شده و یا به عنوان استادیار در دانشگاه فعالیت کنند. دانشجویان دکترا با انجام این فعالیت ها به صورت ماهانه از دانشگاه حقوق دریافت خواهند کرد. ساعات کاری مجاز برای دانشجویان دکتری 30 ساعت در هفته می باشد.

ویزای همراه تحصیل در فرانسه

دانشجویانی که برای تحصیل در فرانسه اقدام می کنند می توانند درخواست ویزای همراه برای خانواده خود بدهند و ان ها را با خود به فرانسه ببرند. در کشور فرانسه این امکان وجود دارد که افراد همراه، همزمان با شخص اصلی درخواست ویزا بدهند. لازم به ذکر است که تنها همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی می توانند وی را همراهی کنند. همراهان دانشجو در فرانسه اجازه کار نخواهند داشت، مگر زمانی که دانشجو برای ویزای تلنت و مقطع دکتری اقدام کند. در این صورت همراهان دانشجو مجوز کار و تحصیل در فرانسه را خواهند داشت. افراد برای دریافت ویزای همراه باید به ازای هر همراه تمکن مالی و گردش حساب بانکی ارائه کنند.

در فرانسه امکان اخذ ویزای همراه برای والدین نیز وجود دارد، به طوری که والدین می توانند همراه دانش آموزان زیر 18 سال خود به فرانسه مهاجرت کنند. والدین دانش آموز می توانند در سال های تحصیل فرزندشان در کنار وی بمانند و در فرانسه اقامت داشته باشند. به محض اتمام تحصیلات دانش آموز در فرانسه، ویزای همراه افراد نیز به پایان می رسد.

کار پس از تحصیل در فرانسه

بسیاری از افراد به این نیت در کشور های پیشرفته تحصیل می کنند که پس از اتمام تحصیلات بتوانند در همان کشور بمانند و کار کنند. در فرانسه نیز این امکان وجود دارد و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی، یک فرصت یک ساله دریافت می کنند تا به دنبال کار بگردند. البته نرخ بیکاری در فرانسه بالا بوده و جستجوی کار کمی رقابتی می باشد. در صورتی که متقاضیان در این 12 ماه بتوانند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند، می توانند ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و مشغول به کار شوند. پس از مدتی نیز افراد می توانند برای دریافت اقامت دائم اقدام نمایند.

اخذ تابعیت فرانسه از طریق تحصیل

بسیاری از افراد پس از تحصیل در فرانسه قصد دارند اقامت دائم و در نهایت تابعیت این کشور را اخذ کنند. خبر خوب این است که دانشجویان می توانند با تحصیل در فرانسه به تابعیت این کشور دست یابند، فقط این کار نیازمند فرایندی است که باید طی شود. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات با تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کاری می توانند اقامت فرانسه را دریافت کنند. در صورتی که افراد به مدت 5 سال متوالی در فرانسه کار کنند و به طور منظم مالیات پرداخت کنند می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. خوب است بدانید که با دریافت اقامت دائم فرانسه، افراد تمام حقوق شهروندی را خواهند داشت به استثنای حق رای و دخالت در تصمیم گیری های سیاسی این کشور. همچنین خانواده و فرزندان متقاضی می توانند از تحصیل رایگان در فرانسه برخوردار بوده و از خدمات بهداشتی، بانکی و بیمه این کشور بهره مند شوند.

برای دریافت تابعیت فرانسه لازم است افراد هیچ گونه سوء پیشینه ای نداشته باشند و مرتکب هیچ گونه جرم و جنایتی نشده باشند. افراد همچنین باید به زبان فرانسه تسلط کامل داشته باشند و علاوه بر آن ثابت کنند که با فرهنگ فرانسه انطباق دارند. در این صورت می توانند درخواست تابعیت و پاسپورت فرانسه را ارائه کنند.

مشاوره تخصصی تحصیل در فرانسه

افراد برای تحصیل در یک کشور خارجی نیاز به تحقیق و تفحص جامع دارند که بتوانند همه جوانب کار را ارزیابی کرده و بهترین تصمیم را بگیرند. مهاجرت مسئله ای بسیار مهم است که سرنوشت افراد را رقم می زند و باید در مورد آن خیلی دقیق و حساب شده عمل کرد. متقاضیان برای این کار می توانند از موسسات مهاجرتی کمک بگیرند و با خیالی مطمئن مهاجرت تحصیلی به فرانسه داشته باشند. موسسه حقوقی و مهاجرتی اصطهباناتی با تجربه بسیاری که در زمینه تحصیل در فرانسه دارد، می تواند در مسیر اخذ پذیرش و دریافت ویزا در کنار شما باشد و راه را برای شما هموار کند. این موسسه با پرونده های موفقی که در زمینه تحصیل در فرانسه داشته، از تجربه کافی در این زمینه برخوردار است و شما را تا آخر مسیر مهاجرت و تحصیل در فرانسه همراهی می کند. شما عزیزان می توانید با مشاوران ما در این موسسه تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را از آن ها دریافت کنید.

سخن پایانی

فرانسه با داشتن دانشگاه های معتبر، اعتبار بالای مدرک تحصیلی و هزینه های پایین تحصیل، یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی می باشد. دانشجویان می توانند در کنار تحصیل، کار کنند و علاوه بر تامین هزینه های زندگی، تجربه اندوزی نمایند. افراد همچنین می توانند برای کاهش هزینه های خود از بورسیه های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه استفاده کنند. اگر شما هم قصد تحصیل در فرانسه را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم به کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی مراجعه کنید. مشاوران ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه مهاجرت و تحصیل در فرانسه می توانند به شما عزیزان راهکار های مفید ارائه کنند. با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول تحصیل در فرانسه

چرا تحصیل در فرانسه را انتخاب کنیم؟

دانشجویان بین المللی به دلیل داشتن فرهنگ غنی، معماری و زندگی پر رونق دانشجویی و سیستم آموزشی با کیفیت فرانسه را برای تحصیل انتخاب می کنند.

آیا فرانسه برای دانشجویان بین المللی مناسب است؟

دانشجویان بین المللی با پرداخت شهریه کم، می توانند در فرانسه تحصیل کنند. فرانسه به ویژه برای کسانی که مایل به تحصیل در رشته های مرتبط با تجارت هستند، گزینه خوبی است.

آیا برای تحصیل در فرانسه نیاز به ارائه مدرک زبان دارم؟

در برخی از دانشگاه های فرانسه، اگر اهل کشور انگلیسی زبان هستید و یا مدرک سوابق تحصیلی خود را از یک کشور انگلیسی زبان دریافت کرده باشند، لازم نیست که برای تحصیل به زبان انگلیسی مدرک زبان ارائه دهند.

آیا می توانم در فرانسه بدون مدرک زبان انگلیسی تحصیل کنم؟

موسساتی مانند دانشکده بازرگانی آمریکایی، EBS پاریس، دانشکده مهندسان ESAIP و ISC پاریس و غیره نمونه هایی از کالج هایی هستند که در طی درخواست و پذیرش برای دانشجویان بین المللی به نمرات زبان انگلیسی احتیاج ندارند.

آیا برای تحصیل در فرانسه به ویزا نیاز دارم؟

دانشجویان از کشور های دیگر باید با ویزای اقامت طولانی با اجازه اقامت(VLS-TS)، یا از طریق فرآیند CEF یا از نزدیکترین سفارت فرانسه خود برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند.

شهریه دانشگاه های فرانسه چقدر است؟

هزینه های دانشگاه های خصوصی احتمالاً در محدوده 3000 تا 10،000 یورو در سال است، هر چند که مدارس تجاری پیشرو ممکن است تا 30،000 یورو نیز هزینه داشته باشند.

هزینه های زندگی در فرانسه چقدر است؟

هزینه های زندگی در پاریس از جاهای دیگر فرانسه بیشتر است. کشور فرانسه بودجه ماهانه 1000 یورو را برای دانشجویان در پاریس و 800 یورو برای کسانی که در خارج از پایتخت هستند، تخمین زده است.

آیا میتوان هنگام تحصیل در فرانسه کار کنم؟

دانشجویان اتحادیه اروپا و سوئیس بدون محدودیت می توانند کار را در کنار تحصیل ادامه دهند. کسانی که از کشورهای دیگر هستند، می توانند به عنوان بخشی از مجوزهای مجاز به ویزای VLS-TS و اجازه اقامت، حداکثر تا 965 ساعت در سال(معادل 60٪ از سال کار کامل) کار کنند.

آیا می توانم برای تحصیل در فرانسه بورسیه دریافت کنم؟

بله. این کمک هزینه ای برای هر ماه 12-36 ماه در سطح کارشناسی ارشد و 181 یورو در ماه و در سطح دکترا 1،140 یورو در ماه و برای دانشجویان دکترا 1685 یورو(1830 دلار آمریکا) در هر ماه می باشد.

5/5 - (5 امتیاز)

230 دیدگاه برای “تحصیل در فرانسه + شرایط و هزینه 2023

 1. سلام وقتتون بخیر بنده سوالم اینه اگر در ایران مدرک کارشناسی اموزش زبان انگلیسی داشته باشم میتوان برای کارشناسی ارشد رشته حقوق در فرانسه اقدام کنم یا خیر اگر راهکاری موجود هستش راهنمایی کنید ممنون میشم و یا اگر کشور دیگری هستش ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام روزتون بخیر
   بهتر است رشته مرتبط را انتخاب نمایید.

 2. Raha baktash گفت:

  سلام
  بنده ۱۸ ساله هستم رشته کامپیوتر خوندم در دبیرستان
  سال اول ۱۸ و خورده ای سال دوم ۱۵ و خورده ای و سال سوم ۱۹ و خورده ای
  آیا شانسی برای قبولی در رشته انیمیشن در فرانسه دارم؟
  و یا اینکه اینجا لیسانس گرافیک با نمره و نمونه کار خوب بگیرم و بعد اقدام کنم؟
  در ضمن به پول ایران حداقل استاندارد پشتوانه مالی چقدر باشه بهتره؟

  1. با سلام وقتتون بخیر
   در صورت نداشتن مدرک زبان بهتر است در ابتدا برای کالج های زبان اقدام نمایید. حداقل میزان تمکن مالی برای کشور فرانسه حدود 8000 یورو است.

 3. یاسمن گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و آخرین معدلم ۱۸.۵ بوده من در یادگیری زبان استعداد واقعا عالیی دارم
  و همینطور در رشته گرافیک تحصیل میکنم و در طراحی فوق العاده هستم
  من به کشور فرانسه بسیار علاقه مندم و نیاز مند مشاوره اگه میشه کمکم کنید ممنون

  1. سلام روزتون بخیر
   بله، شرایط شما جهت مهاجرت تحصیلی به فرانسه بسیار مناسب است. شما می توانید جهت مشاوره تخصصی و دقیق تر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 4. سونیاس گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من ارشد مطالعات فرانسه از دانشگاه تهران دارم و زبان فرانسه ام هم در سطح B2 هست. معدلم بالای 17 هست و تمایل به ادامه تحصیل در فرانسه در رشته هایی مثل شرق شناسی، روابط بین الملل و یا رشتۀ خودم مطالعات جهان رو دارم. میخواستم بدونم برای مقطع ارشد یا دکتری کدومش شانس بیشتری برای دریافت بورسیه و قبول در دانشگاه رو دارم؟ لیسانسم هم ادبیات فرانسه از دانشگاه تهران است. ممنون

  1. سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل دکترا در فرانسه نیاز به ارائه رزومه پژوهشی قوی مانند مقالات بین المللی، ژورنال های خارجی دارید. در صورت نداشتن این موارد بهتر است برای کارشناسی ارشد مجدد اقدام نمایید.

 5. مائده گفت:

  با سلام. بنده کارشناسی ارشد روانشناسی شناختی با معدل 17 دارم. متاهل هستم. تسلطی به زبان فرانسه ندارم. برای مقطع دکترا می توانم در یکی از دانشگاه های فرانسه تحصیل کنم؟ شرایط به چه صورت می باشد؟

  1. سلام روزتون بخیر
   ارائه مدرک زبان بسته به گرایش و دانشکده انتخابی شما دارد. امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز برای شما وجود دارد.

 6. با سلام ممنونم از سایت خوبتون ، چگونه می توانیم با کمتریتن هزینه به دانشگاه فرانسه بریم، رشته ی من سخت افزار هست اما علاقه زیادی به طراحی مد دارم آیا می تونم بعداز پایان فوق دیپلم در کنکور طراحی مد فرانسه شرکت کنم، شانس قبولی من چقدره با تشکر

  1. با سلام و عرض ادب
   تحصیل در فرانسه بسته به شرایط سنی، نوع دیپلم، تسلط زبانی و سایر شرایط شما دارد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 7. shayan گفت:

  سلام بندخ در پایه دهم رشته مکانیک خودرو تحصیل میکنم و پایه دهم را پشت سرگزاشته و به پیشواز سال یازدهم میروم . سوال بنده این است که هزینه ویزا و شرایط رفت چگونه است و آیا بعد از تحصیل اقامت دایم میدهند ؟

  1. سلام روزتون بخیر
   خیر، اقامت تحصیلی منجر به اخذ اقامت دائم نمی شود. برای اخذ اقامت دائم می بایست پس از فارغ التحصیلی کار پیدا کرده و ویزای خود را تمدید نمایید و پس از 5 سال برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایید.

 8. فرشاد گفت:

  با سلام من 22 سال سن دارم و لیسانس حقوقم رو با معدل 15 اخذ کردم برای ارشد در آلمان شانسی هست؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   در صورت داشتن مدرک زبان، شانس اقدام برای کارشناسی ارشد را در آلمان دارید.

 9. با سلام ميخواستم بدونم براي ادامه تحصيل ارشد در فرانسه ، معدلم بايد چقدر باشه ؟! متاسفانه معدلم ١٣ هستش خيلي نگرانم ، مرسي از راهنمايي تون

  1. با سلام و احترام
   برای ادامه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه رشته تحصیلی و انتخابی شما حائز اهمیت است. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد.

 10. ژیلا ز گفت:

  با سلام
  من کارشناسی مهندسی برق‌ هستم از دانشگاه دولتی و با معدل ۱۳.۵۸ برای دوره مستر میخوام برم فرانسه یا آلمان، ولی زمان سفارت آلمان خیلی طولانیه، فرانسه هم به همین شکله و اینکه تامین مالی آلمان مشخصه 10۰۰۰ یورو هر سال برای فرانسه هم همین مقداره و امکان پذیرش من هست با این شرایط؟

  1. سلام روزتون بخیر
   وقت سفارت فرانسه مانند آلمان طولانی و زمانبر نمی باشد و سریع تر انجام می پذیرد.

 11. حسین گفت:

  سلام. ببخشید من دوتا سؤال داشتم یکی اینکه در رابطه با عدم نیاز به مدرک انگلیسی مطمئن باشیم؟
  و دوم اینکه برای گرفتن مدارک زبان فرانسوی باید کی و چگونه عمل کنیم؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، برای تحصیل در فرانسه ارائه مدرک زبان الزامی نمی باشد و در دوره های زبان این کشور می توانید در ترم سپتامبر و یا ژانویه اقدام نمایید.

 12. با سلام و خسته نباشید خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون که در اختیار ما میگذارید
  من تو دانشگاه فنی تبریز (سراسری) درس میخونم رشتم معماری هست 2 ترم دیگه لیسانس میشم و به نرم افزار معماری auto cad(نقشه کشی) و cinema 4D(سه بعدی سازی ساختمان) مسلط هستم میخواستم ببینم که میتونم برم تو دانشگاه دولتی فرانسه (اگه شهر پاریس باشه خیلی خوب میشه) درس بخونم و اقامت بگیرم یا نه اگه بشه میرم تو کلاس های آموزش زبان فرانسوی رو یاد بگیرم
  پاسپورت دارم مشکل سربازی هم ندارم
  فقط یکم مشکل مالی دارم
  خیلی ممنوم مشم اگه راهنماییم کنید.
  با تشکر

  1. سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل در فرانسه می توانید در صورت داشتن مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه، برای کورس اصلی اقدام نمایید. در صورتیکه مدرک زبان نداشته باشید توصیه می کنیم در کورس های زبان این کشور شرکت نمایید.

 13. reza mansouri گفت:

  با سلام و خسته نباشید خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون که در اختیار ما میگذارید
  من تو دانشگاه فنی پسران 1 تبریز (سراسری) درس میخونم رشتم معماری هست 2 ترم دیگه لیسانس میشم و به نرم افزار معماری auto cad(نقشه کشی) و cinema 4D(سه بعدی سازی ساختمان) مسلط هستم میخواستم ببینم که میتونم برم تو دانشگاه دولتی فرانسه (اگه شهر پاریس باشه خیلی خوب میشه)تو مقطع کارشناسی ارشد درس بخونم و اقامت بگیرم یا نه
  پاسپورت دارم مشکل سربازی هم ندارم
  فقط یکم مشکل مالی دارم
  پشتوانه مالی چند یورو میباشد و میتونم ارز دانشجویی بگیرم یا باید ارز آزاد تهیه کنم؟
  خیلی ممنوم مشم اگه راهنماییم کنید.
  با تشکر

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، با توجه به شرایط شما می توانید برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه اقدام نمایید. همچنین ارز دانشجویی نیز به شما تعلق می گیرد.

 14. غزل گفت:

  سلام . وقت به خیر . من 20 سالمه . معدل کل دیپلمم 19/93 و معدل کتبی دیپلمم 19/74 هستش . در حال حاضر در حال ترم پنج روان شناسی در دانشگاه سراسری خوارزمی هستم . مدرک دوره ی مربیگری از اداره ی بهزیستی ایران هم دارم . زبان انگلیسی ام در سطح upper intermediate هست و کلا انگلسیم خیلی خوبه ولی در حال گذروندن کلاس خصوصی برای ارتقا ی زبان انگلیسیم هستم . میخوام که ارشد رو خارج از کشور بخونم . بیخیال کشور ها ی انگلیسی زبان به خاطر رایگان نبودنشون شدم . بین کشور فرانسه و آلمان ، علاقم به کشور فرانسه زیاد هستش . میخواستم ببینم با توجه به سطح مالی متوسط مالی کدوم کشور رو برام پیشنهاد می کنید ؟ در کل به زبان فرانسه و خود فرانسه بیشتر علاقه دارم .

  1. سلام وقتتون بخیر
   هزینه تحصیل در کشور فرانسه به نسبت اکثر کشور های اروپایی مقرون به صرفه است. شما می توانید در صورت تمایل به تحصیل به زبان فرانسوی در دوره زبان فرانسوی این کشور شرکت نمایید و سپس برای کورس اصلی اقدام نمایید. همچنین در نظر داشته باشید که مقطع کارشناسی ارشد را می توانید به زبان انگلیسی نیز در این کشور بگذرانید.

 15. Sara darash گفت:

  با سلام
  من مدرک کارشناسی علوم تربیتی رو از دانشگاه فرهنگیان اهواز دارم.سه سال سابقه ی کار در مقطع ابتدایی دارم و نیروی رسمی اداره اموزش و پرورش هستم
  میتونم برای ارشد اقدام کنم؟ازمون ورودی یا شرایط خاصی داره ؟
  بعد از اتمام درس شانسی برای اقامت از طریق کار(ترجیحا معلمی)دارم؟

  1. سلام روزتون بخیر
   تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه محدودیت سنی دارد و بسته به شرایط سنی شما می باشد. کشور فرانسه به فارغ التحصیلان دانشگاه های خود فرصتی را برای پیدا کردن کار ارائه می دهد.

 16. رسول گفت:

  سلام خسته نباشید میخاستم بپرسم برای زبان فرانسوی که یکی از نیاز های تحصیل است میشود در خود ایران دورشو رفت یا حتما باید در فرانسه این دوره را سپری کنیم؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   در صورتیکه مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه را ارائه دهید، نیزای به گذراندن دوه زبان در فرانسه ندارید.

 17. حسن گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  جهت اثبات پشتوانه مالی باید چه مبلغی تو حسابمون باشه؟
  این مبلغ بلوکه میشه یا قابل استفاده است؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   میزان تمکن مالی برای فرانسه حدود 8000 یورو است که این مبلغ در حساب ایران واریز می شود و نیازی به بلوکه کردن در فرانسه ندارید.

 18. با سلام.من ۲۱سالمه و معدل دیپلمم ۱۹/۶۸هست.آیا می توانم برای تحصیل در رشته پزشکی به راحتی ویزای این کشور رو بگیرم؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، بسته به مدرک زبان خود امکان اقدام مستقیم وجود دارد. در صورت نداشتن مدرک زبان در ابتدا باید در دوره زبان فرانسوی شرکت نمایید.

 19. با سلام و خسته نباشید.من رشته مهندسی عمران در مقطع لیسانس تمام کردم.میخواستم برای ادامه تحصیل به فرانسه برم.چون فامیل درمه ۲ زندگی میکنن اصلا از بابت زندگی کردن مشکل ندارم.میخواستم در مقطع فوق لیسانس ادمه تحصیل بدهم.به زبان فرانسه اشنایی کمی دارم میخواستم بدونم میشه در فرانسه دوره زبان رو بگذورنم بعد ۶ ماه وارد دانشگاه بشوم.ممنون از لطف شما که راهنمایی کنید

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، از طریق کالج های زبان می توانید به فرانسه مهاجرت کرده و پس از اتمام کالج زبان، وارد کورس اصلی شوید.

 20. Rahill گفت:

  سلام وقت بخیر,
  من ۲۰ سالمه دیپلم انسانی با معدل ۱۳ و همچنین مدرک اموزشگاهی زبان انگلیسی(انگلیسیمم تا حدودی خوب هست) دارم و الان هم در دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی درحال تحصیل هستم . میخواستم بدونم ایا این امکان هست که بتونم ویزای تحصیلی بگیرم برای فرانسه ؟

  1. سلام روزتون بخیر
   بله، به شما توصیه می کنیم در صورت نداشتن مدرک زبان، در ابتدا برای دوره های زبان اقدام نمایید و سپس برای کورس اصلی اقدام نمایید.

 21. مائده گفت:

  سلام من امسال سال اخر رشته ي گرافيك دبيرستان هستم و براي ادامه تحصيل در رشته ي دندان پزشكي در كشور فرانسه ميخواستم اقدام كنم
  به نظرتون امكانش وجود داره؟ و اينكه شرايطش چيه؟

  1. با سلام و عرض ادب
   تحصیل در فرانسه از طریق رشته های تحصیلی مرتبط انجام می پذیرد. برای تحصیل پزشکی در فرانسه باید دیپلم تجربی داشته باشید.

 22. سلام خسته نباشید
  ببخشید من معدل دیپلمم ۱۴/۲۱ هستش و قصد مهاجرت دارم ؛ زبان انگلیسیم خوندم تمام کردم و در صدد گرفتن آیتلس هستم ‌؛ میدونم معدلم پایین هست اما اگر بدونم امکان پذیرش گرفتن هست در مدت زمان موجود به هر نحوی شده زبان فرانسمو مدرکمو میگیرم تا میاد کارام جور بشه . آیا امیدی هست؟ راهکاری اگر هست ممنون میشم بگید.

  1. با سلام و احترام
   بهتر است با توجه به شرایط خود، برای شرکت در کالج های زبان در فرانسه اقدام نمایید و سپس در کورس اصلی شرکت نمایید.

 23. سلام
  بنده47 سال سن دارم ، متاهل و. صاحب یک دختر 8 و پسر 17 ساله هستم همچنین دارای لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه آزاد در سال 73 با معدل 14می باشم.
  هدفم مهاجرت به فرانسه است آیا از طریق ادامه تحصیل در مقطع ارشد میتوانم نهایتا نسبت به اخذ اقامت اقدام نمایم یا راه بهتری وجود دارد ؟
  خواهشمندم راهنمایی فرمایید با سپاس فراوان

  1. سلام روزتون بخیر
   تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه حداکثر تا سن 32-33 سال امکان پذیر است. شما باید روش دیگری را انتخاب نمایید.

 24. با سلام
  برای پذیرش گرفتن از دانشگاه دولتی ( رایگان) فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد آیا شرط سنی وجود داره؟ با سن 34-35 سال میشه پذیرش گرفت؟

  1. سلام روزتون بخیر
   تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه محدودیت سنی دارد و شرایط شما در اخذ پذیرش بسیار تاثیر دارد. برای بررسی شرایط خود می توانید با ما در ارتباط باشید.

 25. سلام خسته نباشید برای فوق لیسانس رشته حسابداری یا حسابرسی درکشورفرانسه چقدرهزینه هست
  ودرمورد کار درکشورفرانسه هم زمان میشه کار کرد یان
  ۷سال سابقه دارم ۵سال سابقه حسابرسی و۲ حسابداری صنعتی

  1. سلام روزتون بخیر
   هزینه تحصیل در فرانسه بسته به دانشگاه و زبان تحصیل دارد. کشور فرانسه اجازه کار حین تحصیل را اعطا می کند.

 26. سلام من ۳۰ سالمه.۶ سال پیش لیسانس حسابداری گرفتم و متاهلم و یه بچه دارم.میتونم بدون مدرک زبان ارشد بخونم در رشته های علوم انسانی؟ پس زبان چی میشه؟ و خونوادم همراهم باشن.در مورد هزینه زندگی با خانواده چطو؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   در صورت نداشتن مدرک زبان در دوره های آمادگی شرکت کرده و سپس برای کورس اصلی می توانید اقدام نمایید.

 27. سلام
  بنده ارشد مکانیک تبدیل انرژی هستم و می خواستم برای مهاجرت به آلمان از طریق کار اقدام کنم 5 سال سابقه کار دارم آیا برای مهاجرت المان مناسب می باشد یا فرانسه ? ایلتس پنج هم دارم، لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام وقتتون بخیر
   در صورت داشتن مدرک زبان آلمانی به شما توصیه میکنیم برای کشور آلمان اقدام نمایید.

 28. mahshid گفت:

  سلام. من کارشناسی سینما دارم و مدرک مربیگری فنی حرفه ای با مدرک بین المللی در رشته گریم سینما و تئاتر را دارم. میخواستم بدونم شانس پذیرشم در مقطع ارشد سینما چقدر است. زبان فرانسه را تا a1بیشتر نخواندم ولی در حال ادامه دادن هستم

  1. با سلام و احترام
   برای تحصیل مقطع کارشناس ارشد در فرانسه شرایط سنی شما حائز اهمیت است. در صورتیکه شرایط سنی مناسبی داشته باشید، می توانید در کالج های زبان شرکت کرده و سپس وارد کورس اصلی شوید.

 29. AyDa.se گفت:

  با سلام
  من امسال کنکور دارم و میخواستم اگه نشد یکی دو سال دیگه برای رشته ی دندان پزشکی اقدام کنم در کشوری که هزینه ی تحصیلم معقول باشه.با توجه به این مقاله هزینه ی تحصیل در فرانسه برای رشته ای که من علاقه دارم تقریبا رایگان هست یا کاملا..؟اگه تقریبا رایگانه در سال چطوره هزینه ها..؟
  و اینکه هزینه زندگیه دانشجویی سالانه چه مقدار هست..؟
  ممنونم !

  1. سلام وقتتون بخیر
   هزینه تحصیل و زندگی بسته به دانشگاه و شهر انتخابی شما دارد.

 30. پرستو گفت:

  سلام
  برای مشاوره غیرحضوری با چه شماره ای میتونم با شما در ارتباط باشم؟

  1. با سلام و عرض ادب
   می توانید از طریق شماره های ذکر شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

 31. سلام من مسول شعبه یکی از بانکها با سابقه ۲۴سال دارای مدرک کارشناس ارشد مدیدریت بازرگانی با گرایش کارافرینی بوده و سنم ۴۷سال میباشد ضمنا همسرم با ۴۲ سال سن دارای سابقه ۲ساله و کارشناس پرستاری میباشند دارای دو فرزند پسر ۱۵ساله و دختر ۱۰ساله هستیم شرایط ادامه زندگی و اقامت در فرانسه به چه شکل است با توجه به خلاصه ای که عرض کردم

  1. با سلام و عرض ادب
   با توجه به شرایط سنی شما به شما توصیه می کنیم برای اخذ ویزای کاری گروه درمان کشور هایی مانند سوئد، دانمارک اقدام نمایید.

 32. Mahroo گفت:

  سلام دانشجوی ترم اخر کارشناسی گرایش مدیریت و ارزیابی اراضی از دانشگاه کردستان هستم.معدل ارشد١٥می باشد.موضوع پایان نامه بنده جدیده و تو دنیا کار نشده.برای مقطع دکترا شانس گرفتن بورسیه رو دارم چطور میتونم اقدام کنم برای گرفتن بورسیه??

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای اخذ بورسیه تحصیلی باید رزومه پژوهشی قوی ارائه دهید.

 33. سلام خسته نباشید
  من مدرک کارشناسی دارم و دوره زبان که میگید چقدر هزینه دارد؟

  1. سلام روزتون بخیر
   هزینه دوره ها بسته به کالج و شهر انتخابی دارد. هزینه های کالج ها حدود 5000-6000 یورو است.

 34. با سلام
  من مدرک tcf B2 در زبان فرانسه دارم. آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی ارشد انیمیشن از دانشگاه هنر تهران(با معدل 17/97) هست. آیا امکان استفاده از بورس برای تحصیل در رشته انیمیشن در مقطع ارشد در مدرسه های انیمیشن در فرانسه وجود دارد؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه باید رزومه علمی قوی ارائه دهید. لطفا رزومه علمی خود را از طریق واتس اپ برای ما ارسال نمایید تا شرایط شما به طور دقیق بررسی شود.

 35. يگانه گفت:

  سلام خسته نباشين
  من ليسانس معماري دارم با معدل ١٧ آيا ميتونم براي ارشد معماري بورسيه بشم و بتونم رايگان تحصيل كنم.با اين تصور كه مدرك زبان فرانسه هم دارم ممنون

  1. با سلام و عرض ادب
   دریافت بورسیه تحصیلی در فرانسه نیاز به ارائه رزومه علمی و پزوهشی بسیار قوی دارید. در نظر داشته باشید که تحصیل در فرانسه نیاز به پرداخت هزینه بسیار پایینی دارد.

 36. با سلام
  من دبیرستانی هستم میخواستم بدونم با نمرات خوب و داشتن مدرک زبان انگلیسی می تونم ادامه تحصیل بدهم و چجوری؟؟
  باتشکر

  1. سلام وقتتون بخیر
   تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی است و باید مدرک زبان فرانسوی ارائه دهید.

 37. Arezu گفت:

  سلام
  من 23 سالمه..دوره ی کارشناسی را در رشته ی زیست سلولی مولکولی گرایش ژنتیک گذراندم..مدرک زبان فرانسه ندارم…قصدم برای ادامه تحصیل در همین رشته برای ارشده…شرایط ومدارک مورد نیاز چیه؟واینکه چه جوری باید اقدام کنم؟

  1. با سلام
   در صورتیکه مایل به تحصیل به زبان فرانسوی باشید می توانید در ابتدا در دوره های زبان شرکت نمایید و سپس وارد کورس اصلی شوید. مدارکی که مورد نیاز است مدارک تحصیلی و هویتی شما است.

 38. سلام خسته نباشید
  من 36سالم قصد دارم در کشور فرانسه ادامه تحصیل بدم حدود 12سال مشغول به کار هستم بدلیل شرایط خانوادگی ولی در حال حاضر تمکن مالی دارم که در کشوری مثل فرانسه در رشته پزشکی که ارزوی چندین ساله من بوده ادامه تحصیل بدم از هوش خوبی برخوردارم مدرک زبان انگلیسی دارم وبه تازگی شروع به یادگیری زبان فرانسه کردم معدل دیپلم در سال80 حدود 15.75 بوده در رشته تجربی نمره دروس اختصاصیم بالا بود توی این سالها چند باری کنکور دادم قبول میشدم ولی رتبه مورد نظرپزشکی نبود میخوام بدونم ایا من بااین شرایط میتونم به هدف اصلی تو زندگی برسم ایا شما حاضرید به من کمک کنید تا به ارزوم برسم
  باسپاس فراوان

  1. سلام وقتتون بخیر
   تحصیل پزشکی در فرانسه محدودیت سنی دارد. متاسفانه شرایط سنی شما برای تحصیل در فرانسه مناسب نیست. به شما توصیه می کنیم کشور های دیگر را انتخاب نمایید.

 39. Hl گفت:

  سلام خسته نباشید..من ۱۸ سالمه و رشتم تجربیه…معدل سال دهم یازدهمم بالای ۱۹.۵ بوده.اگه امسال معدلم بالای ۱۹ یا ۱۹.۵ بشه میتونم برای تحصیل در فرانسه اقدام کنم؟ و به جز معدل چه شرایط دیگری رو باید داشته باشم؟ خیلی عذر میخوام یه سوال دیگه دارم چطوری میتونم اقدام کنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، در صورتیکه مدرک زبان ارائه دهید و یا در دوره های زبان شرکت نمایید، شرایط شما برای تحصیل در فرانسه مناسب است.

 40. par گفت:

  سلام.اگر کسی مدرک کارشناسی هنر نداشته باشه و بخواد صرفا دوره های اموزشی مرتبط با رشته ها هنری رو در کشورهای اروپایی مثل فرانسه سووییس و اتریش بگذرونه شرایط چه جوریه؟از کجا میشه اطلاعات مربوط به دوره های و کورس های غیرمستر رو پیدا کرد؟

  1. با سلام
   برای افزایش اخذ ویزای خود بهتر است برای پذیرش دوره های آکادمیک اقدام نمایید.

 41. سلام من کارشناسی رشته فیزیولوژی ورزشی هستم می خواستم بپرسم که برای کارشناسی ارشد رشته هنر اگر بخواهم در فرانسه ادامه تحصیل دهم امکان پذیر هست؟ در واقع به رشته هنرهای زیبا تئاتر در فرانسه ادامه تحصیل در مقطع ارشد رهسپار باشم؟ یا اینکه باید از ابتدا این مقطع را پیش رو داشته باشم؟

  1. سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل در فرانسه باید رشته های مرتبط را انتخاب نمایید.

 42. مهتاب گفت:

  سلام خسته نباشید .
  من 18 سالم هست و امسال دیپلم معماری میگیرم با معدل 17یا18.
  میخواستم بدونم آیا دیپلم هنرستان رو قبول میکنند یاخیر ؟
  و برای کدوم کشور ها اقدام کنم شانس بیشتری دارم برای تحصیل در مقطع کارشناسی؟

  1. با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل در فرانسه باید رشته های مرتبط را انتخاب نمایید و دیپلم معماری نیز قابل قبول است.

 43. علی گفت:

  باسلام من 18 سال دارم فارغ تحصیل تجربی با معدل 19.75 به هیچ زبان خارجی هم مسلط نیستم . آیا میتونم رشته پزشکی با هر زبانی (فرانسه یا انگلیسی خودم رو آماده میکنم) در کشور فرانسه به صورت بورسیه تحصیل کنم.

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، می توانید در ابتدا در دوره های زبان شرکت کنید و سپس برای کورس اصلی اقدام نمایید.

 44. نوشین گفت:

  سلام من ترم 4 رشته ی مهندسی مواد و متالورژی هستم . زبان انگلیسیم سطح بالاست و علاقمندم که برای ارشد در پاریس تحصیل کنم اگه زبان فرانسه رو یادبگیرم و با معدل بالایی از دانشگاه فارق التحصیل شم , چه کارهایی باید انجام بدم تا بتونم بورسیه بگیرم؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل ارشد در فرانسه، باید رزومه علمی قوی ارائه دهیدو همچنین با توجه به زبان تحصیل باید مدرک زبان نیز ارائه دهید.

 45. با سلام
  من دانشجوی سال دو کارشناسی فیزیوتراپی دانشگاه تیپ یک،با معدل کل 16.50
  و همچنین معدل دیپلم19.80هستم
  میخواستم بدونم برای مهاجرت تحصیلی میتونم الان اقدام کنم یا اینکه برای دوره کارشناسی ارشد شما پیشنهادی دارید؟
  مشکلی هم از بابت مدرک زبان ندارم

  1. با سلام و عرض ادب
   در ابتدا باید برای تایید مدرک تحصیلی خود اقدام نمایید و سپس می توانید برای ادامه تحصیل اقدام نمایید.

 46. moein گفت:

  سلام خسته نباشین
  من دانش آموز 12ام هستم و درحال حاظر حدود 3ماه دیگه کنکور دارم.سابقه ی تحصیلی ومعدل های بسیار خوبی دارم.
  می خواستم بدونم در چه صورت شانس بورسیه کشور های اروپایی یا امریکایی را برای تحصیل پزشکی یا دندان پزشکی دارم؟
  یا برای مهاجرت تحصیلی به کشور هایی مانند فرانسه المان یا مانند اینها که تحصیل پزشکی رایگان دارند به طورکلی وبا در نظر گرفتن همه ی موارد
  چقدر پول برای ابتدای کار ودر ادامه موقع اقامت در کشور مقصد نیاز هست؟
  تا ببینم با شرایط مالی ام تطابق دارد یا خیر!

  1. با سلام
   کشور فرانسه به طور کلی جزء کشور های رایگان به شمار می آید. هزینه ها زندگی و ….بسته به شهر انتخابی و سبک زندگی شما دارد. لطفا با ما در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیق تری را در اختیار شما قرار دهید.

 47. نیایش گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و توی دبیرستان نمونه دولتی در رشته تجربی درس میخونم….میخواستم ببینم چطور میتونم درخواست پذیرش برای رشته داروسازی توی دانشگاه سوربن رو بکنم؟؟؟لیا لازمه ک بعد کنکور اینکارو بکنم؟؟

  1. با سلام و احترام
   تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان فرانسوی است و شما باید مدرک زبان مورد نظر را ارائه دهید.

 48. سلام من کارشناسی آی تی هستم و مسلط به طراحی وب سایت و تا حدودی زبان انگلیسی بلدم بنظرتون از کدوم کشور اقدام کنم که هم هزینه کمتر داره و دوست دارم زبان بخونم

  1. سلام وقت بخیر
   شما میتوانید دوره های زبان را در کشور های انگلیسی زیان اتحادیه اروپا بگذرانید و شرایط خوبی را برای دوران پس از تحصیل یا مستقیما بازار کار آن کشور فراهم کنید.

 49. shirin گفت:

  سلام ببخشيد من پرستارم ميخواستم ببينم من چطور ميتونم برا ادامه يا كار تو فرانسه بدون مدرك زبان برا اخذ مدرك زبان فرانسه اقدام كنم و كدوم دانشگاه كه رايگان هم باشه

  1. سلام
   با گذراندن دوره زبان در فرانسه می توانید اجازه کار پس از تحصیل و یا حین دوره را بگیرید و در صورتی که کار مناسب پیدا کنید، امکان تمدید ویزای ک.ار نیز خواهید داشت.

 50. سلام و خسته نباشید
  من ۱۹ سالمه و کنکور ۹۸ تجربی دادم و الان پشت کنکور هستم
  معدل کل دیپلمم ۱۹/۲۵هست و دیپلم زبان انگلیسی دارم
  مایل به خوندن رشته پرستاری و یا دندانپزشکی هستم
  خواستم بدونم پیشنهاد شما برای تحصیل در دانشگاه های رایگان کدوم کشور هست ؟زبان اون کشور تفاوتی نداره یعنی حاضر به خوندن زبان هستم فقط میخوام بدونم از نظر شما با توجه به رشته و این که میخوام دانشگاه رایگان باشه کدوم کشور رو در حال حاضر مناسب تر میدونید

  1. سلام، وقت بخیر
   با توجه به معدلتون، برای آلمان، اتریش و فرانسه می توانید اقدام کنید، هر سه این کشورها تحصیل رایگان یا با شهریه بسیار کم است.

 51. طبق اطلاعات ما شرایط تحصیل در فرانسه 2020 تغییراتی نداشته و مثل سال گذشته روال پذیرش و ویزا انجام می شود.

 52. مهرداد گفت:

  سلام.من کارشناسی مترجمی و کارشناس ارشد اموزش زبان انگلیسی دارم.چندتا مدرک بین المللی مدیریتی هم دارم.از معافیت تحصیلی استفاده میکنم،میخوام واس مقطع دکتری به فرانسه برم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام
   خب الان سوالتون چیه؟ میتونید مدارکتون رو بدین موسسه براتون پذیرش مقطع دکترا بگیریم. ضمنا میتونید از معافیت تحصیلی هم استفاده کنید.

 53. رادفر گفت:

  سلام دخترم ١٩ساله وديپلم تجربي داره ايا ميتونيد براي فرانسه پذيرش بگيريد ويزا براي زبان فرانسه ودانشگاه ليسانس يا پزشكي ودندان پزشكي بهش ميدهند كه اقدام كنم باتشكر

  1. سلام، وقت بخیر
   بله، ایشون می توانند برای تحصیل در دوره های زبان ویزا بگیرند و بعد از پایان دوره زبان برای دانشگاه پذیرش بگیرند.

 54. با عرض سلام و خسته نباشید
  من بیست و یک سال سن دارم و در حال حاضر از معافیت تحصیلی استفاده میکنم و دارای مدرک آیلتس ۶ و زبان فرانسوی آلمانی رو در حد A1 بلدم.
  آیا امکانش برای من وجود داره که از طریق کالج زبان برای دوره ی یکساله برای اخذ ویزا اقدام کنم ؟
  و اینکه آیا نداشتن کارت پایان خدمت، برای گرفتن ویزای من تاثیر منفی دارد ؟
  با سپاس

  1. سلام، وقت بخیر
   بله، برای کالجهای زبان می توانید اقدام کنید و ویزا بگیرید، سفارت فرانسه برای ویزا به کارت پایان خدمت نیاز ندارد، اگر برای گرفتن پاسپورت مشکل ندارید، با توجه به معافیت تحصیلی برای گرفتن ویزا مشکلی نخواهید داشت.

 55. سلام
  من دیپلم انسانی دارم با معدل ۱۷میخواستم بدونم میتونم ویزای تحصیل در فرانسه بگیرم واسه رفتن به دانشگاه یا باید ایران لیسانس بگیرم که بتونم به ویزا تحصیلی دست پیدا کنم.
  واگه میتونم با دیپلم برم من برای کلاس فرانسه اماده بشم که مدرک زبان فرانسه رو داشته باشم.
  مرسی بابت مشاورتون.

  1. سلام
   با مدرک دیپلم هم میتونید اقدام کنید و همچنین می تونید دوره زبان رو هم در فرانسه بگذرانید.

 56. الناز گفت:

  سلام وقت بخیر
  من لیسانس زیست از دانشگاه دولتی دارم اما علاقه زیادی به تئاتر دارم.رزومه هنری هم دارم ؛خواستم بدونم با لیسانس زیست میتونم برای کارشناسی یا ارشد هنر اقدام کنم؟هزینه دانشگاه های هنر به چه صورت هست؟آیا دانشگاه هنر دولتی هم هست و آیا فاند بهم تعلق میگیره؟

  1. سلام
   در صورتی که پیشنیاز های قبولی در دانشگاه های کشور فرانسه را رعایت کنید، خواهید توانست برای تحصیل اقدام کنید.
   برخی دانشگاه ها بدون پیش شرط، رشته مورد نظر شما را ارائه میدهند.
   هزینه های دانشگاه های کشور فرانسه بر اساس شرایط قبولی و اقامت شما مشخص خواهد شد.

 57. امیر گفت:

  سلام خسته نباشید
  می خواستم بدونم من که یک دبیرستانی با درس خوب هستم الان امکان رفتن به پاریس هست یا بعد از اخذ دیپلم؟ و مسلط بودن به زبان انگلیسی کافی است؟ و هزینه اقامت و دانشگاه برای رشته تجربی به چه صورت هستش؟ باتشکر

  1. سلام
   شما در هر مقطعی که بخواهید می توانید در مدارسی از فرانسه مشغول به تحصیل شوید، چرا که برای دانشجویان بین المللی مدارس خوب و سطح بالایی در این کشور موجود است.
   اما باید زبان فرانسه را حتی در سطوح مبتدی، بدانید.
   هزینه های تحصیل و اقامت به شیوه انتخاب و خرجکرد شما بستگی دارد.

  2. nazanin گفت:

   سلام من رشته چهره سازی هستم و امسال دیپلم میگیرم و در حد نمره 20 هستم و همینطور کار عملی خوبی هم ارائه میدم خواستم بدونم شرایط بورسیه چطوره برای رشته های هنر و من چطور میتونم اقدام کنم

   1. سلام وقت بخیر
    بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری به صورت عام ارائه می شود و دوره های کارشناسی، درصد پذیرش با بورسیه کمتری دارند.
    از این رو برای تحصیل دوره های هنر می تواند دانشگاه های با هزینه پایین تر را نیز انتخاب کنید.

 58. شاهین گفت:

  سلام خسته نباشید.1-میشه بگیدهزینه ویزا تحصیلی چقدر است؟2-رشته من بازرسی جوش هستش خودم هم جوشکارco2هستم آیا میتونم بدون داشتن مدرک زبان رایگان ادامه تحصیل بدم؟

  1. سلام
   هزینه ای که سفارت برای صدور ویزا اخذ می نماید حدود 200 یورو می باشد که بنابر دفعات تقاضای شما متفاوت خواهد بود.
   برای کار در کشور هدف حتما نیازی به مدرک زبان نیست و شما تنها برای برقراری ارتباط آسان در محیط کار و زندگی نیاز به دانش اندک زبان دارید.

 59. نیلا گفت:

  سلام من ترم اخر کارشناسی ارشد هستم چطور برای دکترا دانشگاه فرانسه با شرایط رایگان اقدام کنم؟؟

  1. سلام
   بدین منظور بایستی رزومه تحصیلی قوی خود را در کنار سوابق تحقیقاتی خود ارائه کنید تا ارزیابی های مورد نیاز برای دانشگاه های فرانسه انجام شود و به شما اطلاع داده شود.

 60. سلام من دیپلمم رو با معدل 18 در رشته علوم انسانی گرفتم و برای رشته حقوق میخوام ادامه تحصیل بدم و مدرک B2 فرانسه رو هم دارم هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است و ایا میشود بعد از فارغ التحصیل شدن اقامت فرانسه رو اخذ کرد.؟

  1. سلام
   هزینه های تحصیل در کشور فرانسه بسته به شیوه زندگی، رشته و دانشگاه و شهر مد نظر معمولا کم است اما اخیرا برخی هزینه های اضافه شده است و عددی مابین 1000 تا 2000 یورو را ایجاد کرده است.
   شما بعد از تحصیل اجازه کاریابی در رشته مرتبط و یا بازار کار این کشور را دارید. در صورت کاریابی می توانید به اقامت فرانسه دست پیدا کنید.

 61. سلام خسته نباشید میخواستم بدون رتبه های برتر کنکور ایران برای دانشگاهای خارج ملاک قرار داره یا نه؟ امکان اینک ب رتبه برترا پذیرش و بورسیه بدن هست؟؟

  1. سلام وقت بخیر ممنونم.
   بله دو صورت امکان پذیر است، یا طبق رتبه و سابقه تحصیلی خود می توانید پذیرش بگیرید و یا اینکه تنها با ارائه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی.
   بورسیه نیز در چند کشور اروپایی وجود دارد که به کشور های جهان سوم ارائه می شود.

 62. سلام
  من کارت اقامت فرانسه را دارم در رشته برق کنترل سال سوم دانشگاه امیرکبیر مشغول به تحصیل هستم برای شروع در مقطع ارشد کدوم دانشگاه پاریس رو میتونم انتخاب کنم در ضمن هزینه ی دانشگاه چقدر میشه مدرک B1 زبان فرانسه را دارم

  1. سلام
   تحصیل مطلوب در رشته مد نظرتان در دانشگاه های متفاوتی با هزینه های متفاوت انجام می شود اما نکته حائز اهمیت، انتخاب شماست که باید بدانیم شرایط مورد توقع شما چیست تا بتوانیم بهترین راهنمایی را به شما ارائه دهیم.
   هزینه های دانشگاه های در فرانسه به نسبت وضعیت کشور، مورد قبول است و سالانه حدود 1000 تا 2000 یورو می باشد اما دقت داشته باشید این یک عدد ثابت نیست.

  2. Ahmad گفت:

   سلام.من مدرک ارشد برنامه ریزی شهری دارم.مدرک زبان ندارم..
   میخواستم ببینم به نظر شما شرایط خوندن دکتری شهرسازی در فرانسه راحت تره؟
   یا اینکه بخوام رشته ای دیگه ای (موسیقی)رو تو مقطع ارشد تو این کشور بخونم؟
   کدوم رو شما پیشنهاد میدید؟؟؟

   1. سلام وقتتو بخیر
    اخذ پذیرش در رشته های مرتبط برای شما راحت تر است.

 63. محمد گفت:

  سلام _ با تشکر از راهنمایی های ارزنده تون
  من کارشناسی ارشد کارآفرینی و کارشناسی مدیریت بازرگانی دارم و دکتری رو میخوام در رشته کارآفرینی هر گرایشی باشه در فرانسه ، ادامه بدم مدرک زبان انگلیسی هم ندارم آیا واسه بنده امکان تحصیل رایگان میتونه فراهم بشه؟ و آیا بورسیه تحصیلی هم می دهند؟

  1. سلام
   شما می توانید بدون داشتن هیچ مدرک زبانی، در فرانسه پذیرش تحصیلی بگیرید و مهاجرت کنید.
   پس از گذراندن دوره زبان فرانسه یا انگلیسی در این کشور می توانید گزینه های موجود برای پذیرش را مرور کنید.

 64. مهدی گفت:

  سلام
  وقت بخیر

  ببخشید من از یه کالج زبان تو فرانسه پذیرش گرفتم. به تازگی متاهل شدم. اما خانومم دبیرستانی هستش و دیپلم نگرفته هنوز. می خواستم ببینم امکانش هست اون رو هم ببرم؟ و چطور؟ ممنون می شم توضیح بدین.

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   اجازه بردن همراه رو ندارید و باید برای ایشان هم ویزای جداگانه اخذ کنید.

 65. با سلام
  بنده در حال تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی هستم.
  آیا با مدرک دیپلم می توان اقامت فرانسه را کسب کرد؟….شخص درخواست کننده اقامت باید به زبان فرانسوی تسلط داشته باشد یا زبان انگلیسی مورد قبول است؟

  1. سلام
   منظور شما چه نوع اقامت است ؟
   در صورتی که بخواهید می توانید ویزای تحصیلی اخذ کنید و اقامت موقت را داشته باشید.

 66. AyDa Se گفت:

  با سلام
  من امسال کنکور دارم و میخواستم اگه نشد یکی دو سال دیگه برای رشته ی دندان پزشکی اقدام کنم در کشوری که هزینه ی تحصیلم معقول باشه.با توجه به این مقاله هزینه ی تحصیل در فرانسه برای رشته ای که من علاقه دارم تقریبا رایگان هست یا کاملا..؟اگه تقریبا رایگانه در سال چطوره هزینه ها..؟
  و اینکه هزینه زندگیه دانشجویی سالانه چه مقدار هست..؟
  ممنونم !

  1. سلام
   هزینه تحصیل در فرانسه اکنون رایگان نیست و مشمول هزینه هایی نیز می شود.
   این هزینه ها به مقدار زیادی نیستند و حدودا سالیانه 1000-2000 یورو می باشد.
   هزینه های زندگی دانشجویی نیز بر اساس شیوه زندگی و محل مورد انتخاب شما مشخص خواهد شد.

 67. سلام. من کارشناسی سینما دارم و مدرک مربیگری فنی حرفه ای با مدرک بین المللی در رشته گریم سینما و تئاتر را دارم. میخواستم بدونم شانس پذیرشم در مقطع ارشد سینما چقدر است. زبان فرانسه را تا a1بیشتر نخواندم ولی در حال ادامه دادن هستم

  1. سلام
   شانس پذیرش شما مدارک تحصیلی شماست.
   بررسی مدارک شما می تواند اخذ پذیرش را در پی داشته باشد، نگران مدرک زبان هم نباشید.
   شما می توانید مدرک زبان فرانسوی را در کشور فرانسه اخذ کنید و سپس به تحصیل بپردازید.

 68. سلام. من مهندس کامپیوتر نرم‌افزار هستم و مجرد ۴۲ سالمه. انگلیسی من خوب و فرانسه من معمولیه مدرک زبان ندارم. تمایل به مهاجرت دارم با هر وسیلهٔ قانونی مثل کار، تحصیل، …
  09355827166
  ensalar@gmail.com

  1. سلام
   بهترین گزینه برای شما، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری می باشد که خوب شرایط مد نظرخود را دارد.
   بدین منظور با مشاورین ما تماس حاصل نمایید

 69. س.ع گفت:

  با سلام
  برای مقطع ارشد چه مدرک فرانسه ای مورد تایید است؟tef؟و در چند مهارت باید مدرک فرانسه داشته باشیم؟

  1. سلام
   بدون نیاز به مدرک نیز می توانید در کشور فرانسه در مقطع مورد نظر تحصیل کنید اما شرط این است که مدرک زبان فرانسه را در این کشور اخذ کنید.

 70. رضا گفت:

  سلام. شنیده بودم برای تحصیل تو فرانسه از ابتدا باید یه مبلغی حدود 80 میلیون تومان بعنوان پشتوانه تو حسابمون داشته باشیم. این موضوع درسته؟

  1. سلام
   درمورد اصل این امر، بله درست است که باید مبلغی را در حساب خودتان به عنوان تمکن مالی سال اول تحصیل در حساب ایران خود داشته باشید.

 71. درود بر شما
  من فارق التحصیل کارشناسی حقوق دانشگاه آزاد هستم و زبان فرانسه دارم کلاس میرم. بفرمایین ارشدفرانسه امکان تحصیل رایگان وجود داره؟! و اینکه چه رشته ای با چه سطح از مدرک زبان میگیرن؟!

  1. سلام
   اخذ بورسیه اکثرا در مقاطع بالاتر از ارشد ارائه می شود اما در شرایط خاص نیز می توان به پشتوانه مدارک و سوابق تحصیلی، بورسیه دانشگاه این کشور را اخذ کرد.
   پیشنهاد می کنم مدارک خود را برای ما ارسال کنید تا امکان سنجی برای شما انجام شود.

 72. من میخواهم در مقطع ارشد ادبیات انگلیسی در فرانسه تحصیل کنم و علاقه مند به این کشور هستم. اما نمی دانم امکان تحصیل در این رشته آنجا هست یا نه. هزینه کم و تحصیل رایگان در اولویت است. ممنون از راهنماییتان.

  1. سلام
   تحصیل رشته ادبیات فرانسوی در این کشور ارائه می شود اما اگر منظور شما همین رشته باشد.
   بابت هزینه های تحصیل هم فرانسه گزینه خوبی است با هزینه های نسبتا کم سالانه اما بازهم ما پیشنهاداتی برای شما داریم که بر اساس شرایط شما ، قابل انتخاب است.

 73. Sheyda zare گفت:

  سلام
  هزینه زندگی در فرانسه اگه که در خوابگاه باشیم ماهیانه چقدر هست؟!

  1. سلام
   به صورت یک برآورد تخمینی، ماهیانه به 700-800 یورو احتیاج دارید.

 74. سلام.من قصد تحصیل در دندانپزشکی کشور فرانسه را دارم.و معدل دیپلم من 19.46است.در موسسه شما برای اخذ اقامت تحصیلی در فرانسه چقدر باید هزینه کنیم???با تشکر از شما

  1. سلام
   به دلیل نوسانات بازار ارز و تغییر قیمت ها (کاهش) بهتر است با مشاورین تلفنی ما تماس بگیرید و اطلاعات دقیق را دریافت کنید.

 75. Sh گفت:

  سلام
  من دانش اموز يازدهم هستم
  و ميخام بعد از ديپلم بلافاصله وارد يكي دانشگاه هاي دندانپزشكي فرانسه بشم
  اگه مدرك زبان فرانسه و انگليسي رو داشته باشم چه شرايط ديگه اي لازمه كه وارد دانشگاه هاي فرانسه بشم؟! و كجا بايد اقدام كنم؟!

  1. سلام
   با داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات می توانید برای اخذ پذیرش دانشگاه های فرانسه از طریق موسسه ما، اقدام کنید.

 76. Kiana گفت:

  سلام من در حال حاضر در حال یادگیری زبان فرانسه هستم در سطحa1و به زبان انگلیسی تسلط کامل و تا سطحa2به زبان المانی تسلط دارم میخواستم بدونم اگه به زبان فرانسوی در فرانسه بخوام تحصیل کنم تحصیل کاملن رایگان میشه؟و اینگه میشه بگین هزینه ماهانه زندگی در فرانسه به طور متوسط چند میشه؟؟

  1. سلام
   تحصیل به زبان بومی اکثر کشور ها به مزایای تحصیل رایگان ارائه می شود.
   هزینه های ماهیانه بستگی به شیوه زندگی و هزینه های شما دارد اما به طور کلی اگر بخواهیم اشاره کنیم، ماهیانه بین 700-800 یورو برای زندگی دانشجویی مورد نیاز است.

 77. سلام اینجانب وکیل پایه یک دادگستری هستم
  با توجه به تفاهم نامه کانون وکلا ایران و انگلستان
  و همچنین سیستم قضایی فرانسه
  آیا امکان اینکه پروانه وکالتم را بتوانم طی آزمون یا شرایطی قابل استفاده در کشور های دیگر نمایم وجود دارد
  یا اصلا مدرک حقوق کشور ما مورد تایید کشوری هست
  من فوق لیسانس حقوق جزا هستم

  1. سلام
   از آنجاییکه که شما نیز بهتر می دانید، حقوق هر کشور مطابق با شرایط همان کشور است و حقوق داخلی را نمیتوان در سایر کشور های دیگر به کار گرفت.
   در صورتی که گواهی حقوقی بین المللی دریافت نمایید، می توانید برای این منظور اقدام کنید.

 78. جواد گفت:

  سلام آیا امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی پلیمر در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه وجود دارد؟
  میشه رشته مرتبط با مهندسی پلیمر در فرانسه مثل مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد خوند؟

  1. سلام بله امکان ادامه تحصیل وجود دارد.
   از جهتی ادامه تحصیل در رشته مرتبط راحت تر از تغییر رشته خواهد بود و روند پذیرش و تطبیق واحد ها را تسهیل خواهد کرد.

 79. سلام و عرض ادب
  با داشتن مدرک لیسانس ادبیات نمایشی از دانشگاه هنر تهران امکان تحصیل رایگان در کشور فرانسه برای مقطع فوق وجود داره ؟

  1. سلام
   تحصیل رایگان در فرانسه در شرایط خاص و مقاطع بالا امکان پذیر است که آن هم باید بر اساس ضوابط بررسی شود.
   پیشنهاد می کنم که مدارک مربوط به تحصیل و رزومه کاری خود را برای ارسال کنید تا جزئیات شرایط را به شما ارائه دهیم.

 80. سلام.میخواستم بدونم با استفاده از مدرک تحصیلی داروسازی در دانشگاه های مطرح ایران امکان مهاجرت تحصیلی به سایر کشور ها وجود دارد؟؟ در ضمن شرایط اخذ تابعیت و زندگی دائم به کشوری مثل فرانسه،استرالیا و … چگونه است ؟

  1. سلام
   بله امکان پیدا کردن کار و زندگی در کشور فرانسه نیز امکان پذیر است، اما نوع ویزای کاری که به شما ارائه می شود می تواند مشخص کند که شما چه نوع اقامتی را خواهید داشت.

 81. احمدی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مشاورین محترم. من لیسانس استخراج معادن زیرزمینی دارم خاستم ببینم میتونم تویکی از گرایش‌های این رشته مدرک فوقم رو‌ در یکی از دانشگاه‌های فرانسه دریافت کنم..زبان فرانسوی روهم خیلی بلد نیستم.ممنون

  1. سلام
   امکان ادامه تحصیل برای شما وجود دارد و می توانید در این راستا اقدامات لازم را انجام دهید.
   پیشنهاد می کنیم که مدارک و شرایط خود را به اطلاع ما برسانید تا بتوانیم ارزیابی مورد نیاز را برای شما انجام دهیم.

 82. سلام من دیپلم تجربی دارم برای امتحان آیلتس دارم آماده میشم ولی خواهن ویزای دانشجویی پزشکی هستم ولی میخواهم بصورت توریستی بروم ولی اونجا کارام اماده باشه بنظر شمابرای المان یا فرانسه چه باید بکنم

  1. سلام
   نیازی نیست که حتما با ویزای توریستی سفر کنید، ما از همین جا می توانیم برای اقدامات لازم را انجام دهیم و پذیرش را برای شما اخذ کنیم.

 83. سمیرا گفت:

  سلام. وقت بخیر
  میخواستم بپرسم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی فرانسه با مدرک ایلتس6.5 ایا دانستن زبان فرانسه وداشتن مدرک زبان فرانسه همچنان الزامی هست ؟ برای 20 ساعت کار درهفته چطور؟

  1. سلام
   خیر مدرک زبان الزامی نیست اما بایستی در حدی که بتوانید زندگی روزمره خود را جلو ببرید، دانش زبان فرانسوی داشته باشید.

 84. حسین گفت:

  با سلام، من مدرک B2 زبان آلمانی و فرانسوی رو هر دو دارم می خواستم بدونم هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داروسازی در فرانسه چقدر هست؟
  آیا کارشناسی ارشد هم تحصیل رایگانه؟
  به نظر شما فرانسه از نظر تحصیل و زندگی دانشجویی بهتره یا آلمان؟

  1. با سلام
   شرایط شما برای مهاجرت تحصیلی بسیار عالیست.
   با توجه به داشتن مدرک ب2 فرانسوی، کشور کانادا نیز می تواند گزینه ی خوبی برای مهاجرت شما باشد.
   تحصیل در اتریش، آلمان و فرانسه برای شما رایگان است.
   تصمیم گیری و انتخاب کشور بسته به سلائق و ایده آل های هر شخص، متفاوت است و ما تنها می توانیم معیار ارائه دهیم و شما آنها را در نظر داشته باشید.

 85. fatemeh گفت:

  با سلام .من دانشجو مقطع کارشناسی رشته فیزیک هسته ای هستم .میخواستم بدونم با توجهه به رشته ام اقدام برای اپلای در مقطع ارشد بهتره یا دکترا؟همجنین بین المان و اتریش و فرانسه کدام کشور برای تحصیل در همین رشته مناسب تر است؟

  1. سلام
   دانشگاه های زیادی در چندین کشوری که نام بردید در حال ارائه و پردازش رشته مرتبط شما هستند
   بهتر این است تا شرایط شما بررسی شود تا امکان تحصیل در هرکدام از این دانشگاه ها بررسی شود و بهترین کشور به شما پیشنهاد شود.

 86. با سلام هزینه ی تحصیل فلسفه در مقطع کارشناسی چقدر است ؟

  1. با سلام
   تحصیل در فرانسه تقریبا رایگان است.
   هزینه زندگی در ماه بین 600 تا 800 یورو خواهد بود و اجازه 20 ساعت کار در هفته به شما داده می شود.

 87. سلام
  براي گرفتن مدرك دوره زبان فرانسه جهت ادامه تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد چقدر بايد هزينه كرد و كلا دوره زبان چند ماه طول ميكشه؟

  1. سلام
   هزینه های تحصیل بستگی به پارامترهای مختلفی دارد که بر اساس نوع دانشگاه، رشته، شهر مشخص می شود و عدد ثابتی نیست.

 88. امین گفت:

  با سلام

  می خواستم بدونم برای تحصیل در فرانسه داشتن مدرک زبان فرانسوی اجباری ؟

  و اینکه تحصیل در پزشکی در آلمان راحت تر است یا فرانسه ؟

  1. سلام
   داشتن مدرک زبان فرانسوی الزام نیست اما داشتن آن، مزیت محسوب می شود.
   تحصیل پزشکی در هر کشور شرایطی را دارد که باید راحتی را از بدانیم از نظر شما در چیست.

 89. حدیث گفت:

  با سلام و احترام
  آیا دانشگاههای فرانسه برای فوریه 2019 پذیرش دوره ی مستر 2 دارند؟ و از چه زمانی برای پذیرش ترم بهار باید مکاتبه کنیم؟
  تشکر از لطف و پاسخگویی شما.

  1. سلام
   دور اول پذیرش در ماه سپتامبر و یک ماه قبل از آن است که باید مدارک لازم به دانشگاه ارسال گردد. اما بهترین زمان حدود 3 ماه قبل از تکمیل طرفیت می باشد که از صف پذیرش عقب نمانید.
   دانشگاه های مختلفی مستر را پذیرش میکنند که باید شرایط شما با شروط پذیرش آنها تطبیق داده شود.

 90. سلام. من ۱۹ سالمه و معدل دیپلمم ۱۷.۸۱ هست. برای پزشکی فرانسه اقدام کردم اما چون گفتن پزشکی عمومی توی فرانسه خیلی سخته به روسیه رو آوردم. به نظرتون اشتباه نکردم؟؟

  1. سلام
   بهتر است برای راهنمایی بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید تا بر اساس توانایی تان به شما پیشنهاد بدهند.

 91. علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشید .میخواستم بدونم با توجه به زمان زیادی که از این تایپیک گذشته هنوزم امکان تحصیل رایگان در فرانسه وجود دارد؟

  1. سلام
   اکنون دانشگاه های فرانسه هزینه های اندکی را بابت تحصیلات اخذ می کنند.
   اما بر اساس شرایطی، می توانید پذیرش تحصیل رایگان در فرانسه را نیز بگیرید.

 92. ارش گفت:

  سلام
  من يك پسرپانزده ساله دارم كه به زبان انگليسي هم تسلط دارد و البته در فرانسه هم كسي را دارم كه بخاهد به عنوان سرپرست او باشد (عمه اش)
  ايا مي تواند با اين شرايط تا چند ماه ديگر به فرانسه مهاجرت كند ودر مدرسه ي انگليسي زبان مشغول به تحصيل شود؟

  1. سلام وقت بخیر
   با توجه به اطلاعاتی که ما از مدارس بین المللی این کشور داریم، در حال حاضر اقدامی در این جهت نداریم.

 93. avin hoseyni گفت:

  سلام وقتتون بخیر. دانشکده ها پزشکی فرانسه برای پذیرش شرط معدل دیپلم یا رتبه کنکور دارن ؟

  1. سلام
   پذیرش به هردو صورت انجام می پذیرد، اما دانشگاه های مختلف شرایط مختلفی را دارند که نمی توان به عنوان یک قانون کلی بیان کرد و باید رشته مد نظر شما را با دانشگاه مدنظر بررسی کرد.

 94. با عرض سلام و ادب و احترام
  می خو.استم بدونم با دیپلم طراحی گرافیک برا فرانسه یا المان می شه اقدام کرد یا نه ؟
  در صورت امکان زبان میخواهد یا بدون مدرک زبان هم می شود ؟
  و هزینه چقدره؟

  1. سلام
   شما می توانید بدون مدرک زبان برای دانشگاه های فرانسه اقدام کنید و مدرک زبان را در همان کشور مقصد اخذ کنید
   البته بستگی دارد که کدام کشور را بر اساس شرایط بتوانید پذیرش بگیرید و اقدام کنید.
   هزینه های تحصیل نیز بستگی به پارامترهای مختلفی دارد که بر اساس نوع دانشگاه، رشته، شهر و کشور مشخص می شود و عدد ثابتی نیست.

 95. سلام
  من امسال دارم کنکور میدم
  میخوام برم آلمان یا فرانسه برا ادامه تحصیل و کار
  میشه بگید امکانش هست یا نه؟
  حداقل چه میزان پشتوانه ی مالی باید داشته باشم؟

  1. با سلام
   بله امکانپذیر است، با توجه به رایگان بودن تحصیل در فرانسه و آلمان فقط باید بتوانید هزینه های زندگی را تامین کنید.

 96. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید. ممنون از سایت خوبتون. برای رشته دندانپزشکی ما که جزو غیر اروپایی محسوب میشیم شانسی برای قبولی در امتحان پایان سال اول داریم و سختی کنکور ورودی دانشگاه های فرانسه نسبت به کنکور ایران سخت تر است یا راحت تر میتونیم نتیجه بگیریم؟ باتشکر

  1. با سلام
   بله قطعا شانس قبولی دارید و به نظر بنده قابل مقایسه با کنکور ایران نیست. شرایط کنکور فرانسه و ایران کاملا متفاوت است.

 97. سلام زمان گرفتن پذیرش در دانشگاههای فرانسه و زمان شروع کلاسها چه موقعی است با تشکر

  1. با سلام
   معمولا شروع ثبت نام دانشگاه ها در ژانویه می باشد ولی امکان اخذ پذیرش دوره زبان فرانسوی در ماه های مختلف سال وجود دارد.

 98. سلام ببخشید میخواستم بدونم که شرایط بورسیه دانشگاه های پزشکی فرانسه چه چیزیه ؟چه چیزی رو معیار قرار میدن برای بورسیه؟ باید پروژه ارائه بدیم؟

  1. با سلام
   معمولا اخذ بورسیه پزشکی فرانسه چندان راحت نیست، البته تحصیل در این کشور رایگان است.

 99. ساناز گفت:

  با سلام
  من کارشناسی ارشد عمران دارم و مرکمو سال 91 گرفتم الان 32 سالمه و 7 سال سابقه کار دارم، زبان انگیسیم خوبه ولی مدرک ندارم و فرانسه رو تازه شروع کردم به یادگیری، میخواسم ببینم آیا من میتونم پذیرش برای دانشگاه ها بگیرم و کل موجودی من 100 میلیون هست.ممون میشم اگه کمکم کنید.

  1. سلام
   بله امکان ادامه تحصیل برای شما در رشته دلخواه وجود دارد و همچنین حتما نیازی به مدرک زبان وجود ندارد و می توانید مدرک زبان را در کشور فرانسه بگیرید.
   باید سوابق تحصیلی و رزومه شما بررسی شود تا بتوانیم تصمیم بهتری را به شما پیشنهاد دهیم.

 100. امین گفت:

  زنگ زدم گفتین مدرک زبان لازم نیست…الان اینجا نوشته لازمه…حالا لازمه یا لازم نیست من نگرفتم چی شد

  1. با سلام برای ورود به دانشگاه ها مدرک زبان لازم است ولی این موسسه، امکان گذراندن دوره زبان در فرانسه هم ایجاد کرده است.

 101. برای مثال بعضی از داناه های امریکا باارائه پروژهبهشون اگه پروژه خوبیباشه بورسیه میکنن؟شرایط بورسیه فرانسه چه جوریه؟

  1. سلام
   اخذ بورسیه در کشور فرانسه در مقایسه با کشور های دیگر اندکی دشوار است و به راحتی نیست.
   باید سوابق تحصیلی و رزومه شما بررسی شود تا بتوانیم تصمیم بهتری را به شما پیشنهاد دهیم.

 102. سلام معیار بورسیه دانشگاه های پزشکی قرانسه چه چیزیه؟ باید بروژه ارائه بدیم؟

  1. سلام
   شرایط مختلفی داره، منظورتون از بورسیه چیه؟
   دانشگاههای دولتی فرانسه رایگان هستند.

 103. سلام.وقت ب خیر..من یک مدرک کارشناسی از دانشگاه روزانه دارم با معدل ۱۶.۵ ولی قصد دارم در رشته ی دندانپزشکی ادامه تحصیل بدم..معدل دیپلم تجربی من ۱۷.۸۶ هست..آیا امکان پذیرش برای بنده وجود داره؟با توجه ب اینکه الان ۲۷ ساله هستم محدودیت سنی وجود نداره؟و اینکه میشه با کار کردن هزینه ی زندگی متوسط دانشجویی و تحصیل رو تامین کرد؟ چون به هر حال قسمت مالی برای من دست و پا گیره..از توجهتان سپاسگزارم

  1. با سلام
   بله امکان پذیرش وجود دارد و با توجه به مدرک کارشناسی، شانس اخذ ویزا نیز فراهم است.
   اجازه کار دانشجویی در فرانسه ۲۰ ساعت در هفته است و ممکن است با کار دانشجویی با توجه به رایگان بودن دانشگاه ها، هزینه های خود را ساپورت کنید.

   1. ممنون که وقت گذاشتین…چه موقع باید برای پذیرش دندانپزشکی و یادگیری زبان اقدام کنم؟

    1. با سلام
     ثبت نام پذیرش های ترم جولای الان شروع شده است.

 104. Faeze گفت:

  سلام وقت بخير
  ميشه براي تحصيل در فرانسه قبل از ديپلم اقدام كنيم؟؟و همون جا مدرك زبان فرانسه بگيريم يا نه بعد از ديپلم بهتره..
  ممنون

  1. با سلام
   با توجه به هزینه تحصیل در مدارس فرانسه، بهتر است بعد از دیپلم اقدام فرمایید.

 105. هنگامه گفت:

  سلام تحصیل درمقطع دبیرستان درفرانسه چگونه است؟!
  آیا داشتن مدرک زبان الزامیست؟!

  1. سلام
   برخی مدارس بین المللی در فرانسه وجود دارند که می توانید با زبان انگلیسی نیز در آن ها تحصیل کنید و سپس زبان فرانسوی را نیز فرا بگیرید.
   فرانسه مدارس نمونه بین المللی خوبی را دارد که متقاضیان زیادی از سراسر منطقه اروپا و غیر اروپا به این کشور می آیند.

 106. علیرضا گفت:

  باسلام
  من 8 سال از زمان فارقالتحصیلیم در مقطع کارشناسیم گذشته رشته برق
  ایا میتونم برای پذیرش در مقطع لیسانس یا فوق اقدام کنم
  4 سال سابقه کار رسمی دارم
  با تشکر

  1. با سلام
   بله با توجه به سابقه کار، می توانید اقدام کنید.

 107. انیس گفت:

  با سلام.ممنون از کانال خوبتون.شرایط تحصیل برای رشته های پزشکی چطور هستش؟هزینه ها چطور هستن؟کلا میخوام بدونم روند کار چطور هستش.متشکرم

  1. با سلام
   هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه تقریبا رایگان و در حدود سالانه ۴۰۰ یورو می باشد، جزییات تحصیل رشته های علوم پزشکی را از مشاورین موسسه سوال فرمایید.

 108. sabzevari گفت:

  سلام
  من رتبه یک ازمون ارشد و رتبه یک ازمون دکتری حقوق سال 95 هستم مدال نقره المپیاد هم دارم علاوه بر لیسانس حقوق، بصورت همزمان لیسانس فرانسه هم دارم.
  الان بورس اعزام به خارج قبول شدم میخوام پذیرش بگیرم چون سازمان بورس گفته خودم باید پذیرش بگیرم ولی هزینه ها رو سازمان بورس میده
  امکان کمک و راهنمایی برای پذیرش دارید؟

  1. سلام
   سوابق و رزومه تحصیلی خود را برای ما ارسال کنید تا امکان پذیرش در دانشگاه های مختلف را برای شما بررسی کنیم و به شما اطلاع دهیم.

 109. باسلام و احترام
  بنده در حال تحصیل در رشته مهندسی پزشکی دوره کارشناسی در دانشگاه بین المللی مشهد هستم(دانشگاه بین المللی امام رضا)که غیر انتفاعی هست.معدل دیپلمم 17.61 بوده و معدل کل دانشگاه در حال حاضر 15 هست.میخواستم بدونم اصلا شرط بورسیه شدن در دانشگاه های مطرح دنیا چیه؟!وایا امکان تحصیل در مقطع فوق با بورسیه دارم؟اگر نه کدام کشور به لحاظ هزینه تحصیل پایین و سطح علمی بهتر است؟باتشکر فراوان

  1. با سلام
   معمولاً بورسیه ها در مقطع ارشد و دکترا ارائه می شود. امکان اخذ بورسیه در این مقطع بسیار ضعیف است.

   1. غیاثی گفت:

    با سلام و عرض ادب فرزند اینجانب در دوره پیش دانشگاهی تحصیلات خود را به پایان رسانده و می خواهم در یکی از دانشگاههای خارج با هزینه مناسب تحصیل کند . اولا چه دانشگاهی را پیشنهاد می کنید که شینگن هم باشد و ثالثا هزینه های آن چقدر است امنیت کدام کشور برای یک دختر بهتر است ؟ با تشکر

    1. غیاثی گفت:

     با سلام و عرض ادب فرزند اینجانب در دوره پیش دانشگاهی تحصیلات خود را به پایان رسانده و می خواهم در یکی از دانشگاههای خارج با هزینه مناسب تحصیل کند . اولا چه دانشگاهی را برای رشته های پزشکی پیشنهاد می کنید که شینگن هم باشد و ثالثا هزینه های آن چقدر است امنیت کدام کشور برای یک دختر بهتر است ؟ با تشکر

     1. سلام وقتتون بخیر
      کشور فرانسه امنیت را برای دانشجویان بین الملل برقرار کرده است. همچنین تمام دانشگاه های فرانسه جزء شینگن به شمار می آید.

   2. سلام خسته نباشید ایا امکان تحصیل در رشته برق صنعتی در فرانسه بدون مدرک زبان هم وجود دارد

    1. با سلام
     بله امکان تحصیل در همه مقاطع بدون مدرک زبان وجود دارد (البته باید در فرانسه دوره زبان را بگذرانید).

 110. صادق گفت:

  با سلام
  با تشكر از كانال بسيار عالي شما
  چگونه ميتوان بعد از ديپلم از دانشگاه هاي فرانسه پذيرش گرفت؟
  و هزينه تحصيل در دانشگاه هاي فرانسه و شرايط چگونه است؟

  1. با سلام
   امکان تحصیل رایگان در فرانسه وجود دارد، داشتن مدرک زبان فرانسوی و مدرک فارغ التحصیلی دیپلم الزامی است.

Comments are closed.