تحصیل در فرانسه

فرانسه، به عنوان یکی از کشورهای بزرگ و پیشرفته اروپایی، امروزه علاقمندان بسیاری برای تحصیل در سراسر جهان دارد. دانشگاه‌های فرانسه، دارای اعتبار و شهرت در سطح جهانی هستند. کشور فرانسه بعد از آمریکا و انگلستان، دارای بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی است و هر ساله به این تعداد افزوده می‌شود. مدارک دانشگاهی این کشور، جزو معتبرترین مدارک در سراسر دنیا به حساب می‌آیند. تحصیل در فرانسه با توجه به افزایش متقاضیان بین‌المللی، به زبان انگلیسی نیز ممکن است. همچنین شما می‌توانید به صورت رایگان نیز در فرانسه تحصیل کنید.

معمولا افرادی که متقاضی تحصیل در فرانسه هستند، سوالاتی مانند: شرایط اعزام دانشجو به فرانسه چیست؟ مدارک لازم برای مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل کدام‌اند؟ چگونه برای تحصیل در فرانسه اپلای کنیم؟ آیا امکان تحصیل پزشکی در فرانسه نیز وجود دارد؟ را در ذهن دارند. در مقاله تحصیل در فرانسه 2022، به بررسی تمامی این موارد با بروزترین اطلاعات خواهیم پرداخت. همچنین در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با شماره‌های موجود در وبسایت ما تماس بگیرید.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

برای آشنایی با شرایط تحصیل در فرانسه، پادکست زیر را گوش کنید.

تحصیل در مدارس فرانسه تا سن 16 سالگی به صورت اجباری و رایگان می‌باشد. مقطع ابتدایی در مدارس فرانسه 5 سال به طول می‌انجامد و پس از آن، دانش‌آموزان می‌بایست یک دوره 4 ساله را سپری کنند و وارد دبیرستان شوند. دوران دبیرستان 3 سال به طول می‌انجامد. بعد از سپری کردن این 12 سال تحصیلی با موفقیت، به دانشجویان مدرک دیپلم داده می‌شود و آن‌ها می‌توانند وارد دانشگاه‌ها شده و به تحصیلات خود در مقاطع عالی ادامه دهند.

سیستم تحصیل رایگان، در کشور فرانسه و چندین کشور دیگر مثل: اتریش، آلمان، نروژ و فنلاند وجود دارد. معمولاً پذیرش تحصیلی در فرانسه بدون مدرک زبان امکان‌پذیر نیست و تنها در شرایط بسیار محدودی با کمک پذیرش مشروط، امکان تحصیل در فرانسه فراهم می‌شود. دانشگاه‌های این کشور برای صدور پذیرش شما، به مدارک زبان معتبر فرانسوی و در مقاطع بالاتر به مدارک زبان انگلیسی نیاز دارند. امکان تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در مقطع دکترا وجود دارد؛ اما در مقاطع پایین‌تر تنها به برخی از واحدها و دروس محدود می‌شود.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل، یکی از روش‌های مهاجرتی مختلف به این کشور است. شخص باید پس از اخذ پذیرش تحصیلی، اقدام به دریافت ویزای تحصیلی فرانسه از سفارت مربوط به این کشور کند. یکی از مزیت‌های تحصیل در فرانسه این است که، شما می‌توانید در نهایت به اقامت فرانسه برسید و به صورت مادام‌العمر در فرانسه زندگی کنید. البته در ابتدا باید اقدامات را فراهم نمائید تا بتوانید به فرانسه مهاجرت کنید و پس از 5 سال زندگی در کشور فرانسه، برای دریافت اقامت خود درخواست دهید.

چرا تحصیل در فرانسه؟

تحصیل در فرانسه مزایای بسیار زیادی دارد. دانشگاه‌های بسیار معتبری در فرانسه وجود دارند که هر کدام از آن‌ها به تنهایی می‌توانند اعتبار بسیاری را به دوش بکشند. مدرک دانشگاه‌های فرانسه در کل دنیا برای کار و ادامه تحصیل قابل قبول است. شما می‌توانید برای تحصیل در رشته‌های مختلف مثلا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه اقدام کنید.

البته برای مهاجرت به فرانسه می‌توان از راه‌های دیگری اقدام نمود. شما می‌توانید برای کار در فرانسه و اخذ ویزای کاری فرانسه هم اقدام نمایید. البته دقت داشته باشید که برای سرمایه گذاری در فرانسه مانند خرید ملک در فرانسه یا ثبت شرکت در فرانسه هم می‌توان اقداماتی را صورت داد. اما اجازه دهید در ارتباط با شرایط تحصیل در فرانسه 2022 صحبت کنیم.

فرانسه به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان شناخته می‌شود و بیش از 300000 دانشجوی بین‌المللی را در خود جای داده است. همین مسئله فرانسه را یک محیط فرهنگی متنوع برای تحصیل و زندگی کرده است. ممکن است شما دوست داشته باشید مهارت‌های زبان فرانسه خود را بهبود بخشید یا فعالیت‌های فرهنگی ارائه شده در این کشور را ببینید و حتی رد پای علمی‌افراد معروفی مانند ماری کوری را پیگیری کنید. تمام این موارد در کشور فرانسه امکان‌پذیر است.

فرانسه تعدادی از بهترین دانشگاه‌های اروپا و دنیا را در خود جای داده است. در واقع می‌توان گفت که سرمایه گذاری در بخش آموزش و سیستم آموزشی با نوین‌ترین امور تحصیلی دنیا، این کشور را به مکانی برتر برای تحصیل در مقاطع مختلف تبدیل کرده است. از این رو برای تحصیل در فرانسه وقت را از دست ندهید. اما چرا تحصیل در فرانسه اهمیت بالایی دارد؟! این مسئله را در بخش بعدی مقاله خود مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مزایای تحصیل در فرانسه

اکثر دانشگاه‌های فرانسه خدمات بسیار زیادی را برای پشتیبانی از دانشجویان مانند دفتر دانشجویی بین‌المللی، انجمن‌های دانشجویی، پشتیبانی از نیاز‌های دانشجویان و غیره را ارائه می‌دهند. پس بی دلیل نیست که پاریس در جایگاه بهترین شهر‌های دانشجویی دنیا رتبه پنج را به خود اختصاص داده است. فرانسه به عنوان یکی از کشورهای برجسته در زمینه آموزش عالی در جهان، موسسات متنوعی را ارائه می‌دهد که می‌توانید در آن‌ها تحصیل کنید. بسیاری از اینها در کنار بهترین دانشگاه‌های اروپا و جهان دارای رتبه بالایی هستند.

فرانسه به عنوان کشوری که بیشترین برنده جایزه نوبل را داشته است، به عنوان سنگ بنای موفقیت در امور علمی‌ شناخته می‌شود. یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در فرانسه این است، که با وجود افزایش شهریه دانشگاه‌ها در سال 2022 میلادی، فرانسه باز هم به عنوان یکی از گزینه‌های ارزان‌تر برای تحصیل محسوب می‌شود. این کشور به عنوان یکی از بهترین کشور‌ها در زمینه تخفیفات دانشجویی هم شناخته می‌شود.

شما با در دست داشتن کارت دانشجویی خود می‌توانید از تخفیفات مربوط به رستوران، مقاصد گردشگری، مغازه‌ها، گالری‌ها، موزه‌ها و غیره استفاده نمایید. دقت کنید که عموما استفاده از این مراکز برای دانشجویان رایگان است. البته توجه داشته باشید که اصلی‌ترین مزیت تحصیل در فرانسه ارائه بورسیه‌های تحصیلی متنوع فرانسه می‌باشد. در کنار تمام این‌ها می‌توانید از مزیت کار در زمان تحصیل در فرانسه هم استفاده نمایید. 

تحصیل در مقطع دبیرستان

دبیرستان‌ها در کشور فرانسه، چهار سال اول تحصیلات متوسطه افراد را از سنین 11 تا 15 سالگی پوشش می‌دهند و بعد از آن، یک دوره سه ساله آموزش متوسطه را برای نوجوانان 15 تا 18 ساله برگزار می‌کنند. دانش‌آموزان، جهت ورود به دانشگاه طی این سه سال، آمادگی‌های لازم را دریافت می‌کنند. البته برخی از دانش‌آموزان پس از پایان این دوره تحصیلی، می‌توانند وارد بازار کار یا دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای شوند.

آغاز سال تحصیلی دبیرستان‌های فرانسه، در اوایل ماه سپتامبر می‌باشد و در اوایل ژوئیه نیز پایان می‌یابد. وزارت آموزش و پرورش این سرزمین اروپایی، با تقسیم کشور فرانسه به سه منطقه (A ، B و C) از ازدحام بیش از حد در تعطیلات و مکان‌های گردشگری همچون سواحل مدیترانه و تفریحگاه‌های اسکی جلوگیری می‌کند. برای مثال؛ لیون در منطقه A، مارسی در منطقه B و پاریس و بوردو در منطقه C قرار دارند. بر همین اساس، زمان تعطیلات دبیرستان‌ها بر اساس منطقه‌ای که در آن قرار می‌گیرند، مقداری با یکدیگر متفاوت می‌باشد.

هزینه تحصیل در دبیرستان‌های خصوصی فرانسه با توجه به کیفیت، شهرت و موقعیت مدرسه متفاوت خواهد بود. جای تعجب نیست که دبیرستان‌های واقع در منطقه پاریس، جزو گران‌ترین مدارس این کشور قرار دارند. هزینه‌های تحصیل در یک دبیرستان خصوصی کاتولیک ممکن است به 300 یورو در سال نیز برسد، در حالی که هزینه‌های تحصیل در یک دبیرستان روزانه بین‌المللی می‌تواند تا 4,000 یورو در سال نیز برسد. هزینه‌ها در تمام دبیرستان‌ها، یکسان نمی‌باشد و پرداخت هزینه‌های اضافی مثل ثبت‌نام، و هزینه‌های اختیاری مانند خورد و خوراک در دبیرستان‌های فرانسه نیاز خواهند بود. هزینه تحصیل در دبیرستان‌های شبانه روزی این کشور شامل مواردی چون خوابگاه و غذای دانش‌آموزان خواهد بود. بنابراین مقدار هزینه بیشتری نزدیک 12,000 یورو تا 25,000 یورو در سال از دانش‌آموزان اخذ می‌شود.

تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی

تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه و در مقطع لیسانس، 3 سال به طول می‌انجامد. تدریس در این مقطع به زبان فرانسوی می‌باشد، به همین دلیل یکی از شرایط پذیرش دانشجوی کارشناسی در فرانسه، داشتن مدرک زبان فرانسوی معتبر است. دانشجویان در این مقطع تحصیلی می‌توانند 10 ساعت در هفته را کار کنند و مبلغی حدود 70 تا 100 یورو در هفته حقوق دریافت کنند. این مبلغ قسمتی از هزینه‌های زندگی و تحصیل دانشجو را پوشش خواهد داد.

در مدت تحصیل در مقطع کارشناسی، دانشجویان می‌بایستی حدودا 180 واحد درسی را بگذرانند. اکثریت دوره‌ها نیز با شرکت و قبولی در امتحانات پایان دوره به اتمام می‌رسند. همانطور که گفته شد، شما جهت تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدرک معتبر زبان فرانسه را ارائه دهید. حداقل نمره گواهی زبان شما باید B2 باشد. مهلت ثبت‌نام و درخواست پذیرش در دانشگاه‌های متفاوت کشور فرانسه ممکن است متفاوت باشد. بنابراین بهتر است تا این تاریخ را در وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود بررسی نمائید. به صورت کلی مهلت درخواست برای ورود به دانشگاه در ترم بهار، 15 سپتامبر و برای ورود در ترم‌های زمستان 1 اپریل می‌باشد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد

تحصیل در فرانسه

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه‌های فرانسه حدودا 1 تا 2 سال به طول می‌انجامد. دانشجویان در این مدت باید 120 واحد درسی را با موفقیت بگذرانند. دوره فوق لیسانس در دانشگاه‌های فرانسه به دو شکل برگزار می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

 • برگزاری کلاس‌های درسی + انجام تحقیق + ارائه پایان‌نامه
 • برگزاری کلاس درس + انجام کار حرفه‌ای + ارائه پایان‌نامه

تمامی دروس در مقطع فوق لیسانس به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند. دانشجویان در این مقطع می‌توانند 20 ساعت در هفته را به مشاغل پاره وقت بپردازند و درآمدی در حدود 160 تا 200 یورو در هفته دریافت کنند. این مبلغ می‌تواند هزینه‌های مربوط به زندگی و تحصیل دانشجو را تامین کند. شرایط استخدام در کار دانشجویی با توجه به میزان تسلط شخص به زبان فرانسوی، تجربه کافی، ویژگی‌های شخصیتی و… متفاوت خواهد بود. دانشجویان می‌توانند بعد از اتمام تحصیلات خود به کار تمام وقت مشغول شوند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند. همکاران و وکلای مجرب ما در موسسه اصطهباناتی واقع در شهر شیراز، در تمامی زمینه‌های مهاجرت و اخذ ویزا راهنمای شما عزیزان می‌باشند.

تحصیل در مقطع دکترا یا PHD

تحصیل مقطع دکترا در فرانسه و در دانشگاه‌های این کشور، حدود 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد. دانشجویان باید در پایان دوره تحصیلی، یک پایان‌نامه به اساتید خود تحویل دهند که در صورت کسب نمره قبولی موفق به اخذ مدرک دکترا می‌شوند. تمامی دروس در مقطع دکترای فرانسه به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند؛ اما شما می‌توانید در صورت تمایل، این دوره‌ها را به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنید. دانشجویان تا 6 ماه بعد از اتمام تحصیلات زمان دارند تا یک کار مناسب و تمام وقت پیدا کرده و در آن استخدام شوند.

از شرایط اعزام دانشجو به فرانسه این است که، سال تحصیلی تقریبا همانند اکثر کشورهای نیمکره شمالی می‌باشد به این صورت که ترم پاییز معمولا در اواخر ماه سپتامبر و ترم بهاره معمولا در اوایل فوریه شروع می‌شوند و در پایان هر ترم امتحانات جامع برگزار می‌شود. مدارس و دانشگاه‌های فرانسه در تعطیلات کریسمس، روزهای مقدس مسیحی و عید پاک تعطیل می‌باشند. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در فرانسه بدین صورت است که شخص باید با استادی در یکی از دانشگاه‌های فرانسه در ارتباط باشد و بتواند پس از حصول شرایط لازم، بورسیه تحصیل در فرانسه را کسب کند.

رشته‌های تحصیلی مهم در دانشگاه‌ها

رشته های تحصیل در فرانسه

رشته‌های زیر معمولا در کشور فرانسه متقاضیان بسیاری دارند و تحصیل در آن‌ها آینده بسیار خوبی را پیش روی افراد می‌گذارد. بنابراین با تحصیل در این رشته‌ها، شما می‌توانید از امکانات فوق‌العاده‌ای در دانشگاه برخوردار شوید و در نهایت به درآمدی قابل توجه در کشور فرانسه برسید. شما می‌توانید رشته‌های مهم تحصیل در فرانسه را در بخش زیر بررسی نمائید:

 • حقوق و جرم‌شناسی: در این دانشکده رشته‌های مدیریت عمومی، جرم شناسی و حقوق ارائه می‌شود.
 • پزشکی: در دانشکده پزشکی فرانسه رشته‌هایی همچون: پزشکی عمومی، دام‌پزشکی، دندان‌پزشکی و بیومدیکال ارائه می‌شود.
 • ادبیات و فلسفه: در این دانشکده رشته‌هایی همچون: فلسفه، زبان‌شناسی، مدیریت فرهنگی، زبان و ادبیت فرانسه، اخلاق و… ارائه می‌شود.
 • روان‌شناسی: دانشجویانی که خواهان ادامه تحصیل در رشته‌های روانشناسی بالینی، گفتار درمانی، روانشناسی اجتماعی و… هستند می‌توانند در دانشکده روانشناسی فرانسه ادامه تحصیل دهند.
 • علوم: در این دانشکده رشته‌هایی همچون: فیزیک، آمار، علوم کشاورزی، شیمی، زمین شناسی و… تدریس می‌شود.
 • هنر و معماری: دانشجویان علاقه مند به انواع رشته‌های هنر می‌توانند در دانشکده هنر و معماری ادامه تحصیل دهند.
 • علوم کاربردی: در دانشکده علوم کاربردی فرانسه رشته‌هایی همچون: مهندسی معدن، معماری، مهندسی هوافضا، مهندسی شیمی، مهندسی ساختمان و … ارائه می‌شود.
 • علوم دارویی: در این دانشکده تنها رشته داروسازی تدریس می‌شود.
 • علوم اداری: در دانشکده علوم اداری کشور فرانسه رشته‌هایی همچون: علوم اقتصادی، مهندسی اداری و علوم اداری ارائه می‌شود.

خوابگاه‌های دانشجویی

تحصیل در فرانسه

خوابگاه‌های دانشجویی در کشور فرانسه معمولا در محوطه دانشگاه‌ها قرار دارند و هزینه اجاره آن‌ها حدود 120 تا 350 یورو در ماه می‌باشد که این مبلغ با توجه به امکانات خوابگاه و تعداد اتاق‌ها متغیر است. البته این هزینه برای خوابگاه‌های مربوط به موسسات خصوصی حدود 400 تا 700 یورو در ماه می‌باشد. دانشجویان جهت کشور فرانسه که قصد اقامت در خوابگاه‌ها را دارند، می‌بایست اجاره یک ماه را به عنوان ودیعه پرداخت نمایند.

 

 

فرانسه تنها کشوری است که به تمامی دانشجویان کمک هزینه مسکن پرداخت می‌کند. البته این کمک هزینه‌ها با توجه به درآمد دانشجو و میزان اجاره منزل متغیر است. لازم به ذکر است که اخذ کمک هزینه مسکن شرایطی دارد که عبارت‌اند از:

 • دانشجو می‌بایست مسکن مورد نظر خود را اجاره کند و آدرس و میزان اجاره منزل را اعلام کند.
 • او حتما باید بیمه اجتماعی داشته باشد. داشتن این بیمه به صورت اجباری است.
 • دانشجو باید یک حساب بانکی در کشور فرانسه داشته باشد تا کمک هزینه مسکن به حساب شخص واریز شود.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

مدارک تحصیل در فرانسه

دانشجویان برای تحصیل در کشور فرانسه، نیاز به پذیرش‌نامه تحصیلی و همچنین ویزای تحصیلی دارند. اخذ پذیرش تحصیلی باید با ارسال مدارک به دانشگاه به صورت مستقیم انجام شود. برای اخذ ویزای تحصیلی، باید مدارک زیر را به سفارت کشور فرانسه ارسال کنید:

 • کپی و اصل شناسنامه
 • کپی و اصل گذرنامه
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه
 • معرفی یک حساب بانکی جهت اثبات پشتوانه مالی

 

 

شرایط سنی تحصیل در فرانسه

متقاضیان و دانشجویان محترم جهت تحصیل در فرانسه، در صورتی که دارای گپ تحصیلی(وقفه تحصیلی بین دو مقطع) نباشند و دارای سابقه کار نیز باشند، می‌توانند تا سن 37-38 سال، برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه اقدام نمایند. توجه داشته باشید که برخی از رشته‌ها، مانند تحصیل پزشکی در فرانسه، دارای شرط سنی پایین‌تر بوده و باید حداکثر 26 سال سن داشته باشید. همچنین اگر شما قصد تحصیل پزشکی در فرانسه را دارید، باید مدرک دیپلم تجربی یا ریاضی را ارائه دهید. برای تحصیل دکترا در فرانسه، محدودیت سنی خاصی وجود ندارد.

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل در فرانسه

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مدارس، دانشگاه‌های دولتی و خصوصی فرانسه وجود دارد. شما می‌توانید دوره‌های آموزشی رشته خود را، در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، به زبان انگلیسی بخوانید. شما لازم است تا برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های فرانسه، مدرک معتبر زبان انگلیسی آیلتس یا تافل را ارائه نمائید. توجه داشته باشید که زبان انگلیسی تنها در زمان تحصیل برای شما کاربرد خواهد داشت و در صورتی که بخواهید وارد بازار کار کشور فرانسه شوید، باید به زبان فرانسوی تسلط داشته باشید و احتمال یافتن کار با زبان انگلیسی بسیار دشوار خواهد بود.

نکته دیگری که در این زمینه مد نظر است، این است که تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه، دارای هزینه می‌باشد؛ اما اگر شما به زبان رسمی این کشور در دانشگاه‌ها تحصیل کنید، می‌توانید بابت تحصیل خود هزینه‌ای نپردازید. بنابراین تحصیل شما در فرانسه به صورت رایگان خواهد بود.

مدرک زبان برای تحصیل در فرانسه

همانطور که در بالاتر گفته شد، تحصیل به زبان انگلیسی نیز در فرانسه ممکن است. شما برای تحصیل در هر مقطع، باید نمرات مختلفی را جهت اخذ پذیرش ارائه دهید. برای تحصیل کارشناسی در فرانسه باید نمره آیلتس 6 به بالا، برای تحصیل کارشناسی ارشد 6.5 به بالا و تحصیل دکترا نمره آیلتس 7 به بالا را ارائه دهید.

در صورتی که قصد تحصیل به زبان فرانسوی را دارید، اکثر دانشگاه‌های فرانسه به‌ویژه دانشگاه‌های دولتی، به مدرک B2 (متوسط) در “Diplôme d’Etudes en Langue Française – DELF” یا TCF-DAP برای دانشجویان بین‌المللی نیاز دارند. تعداد کمی از آن‌ها نیز به دانشجویان دارای گواهی C1 (پیشرفته) در “Diplôme Approfondi de Langue Française – DALF” پذیرش ارائه می‌کنند.

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در این کشور اروپایی، به دو بخش هزینه‌های دانشگاه و مخارج شخصی تقسیم می‌شود. برای تحصیل در برنامه‌های لیسانس، متوسط ​​شهریه حدود 170 یورو در سال است. مدارک مهندسی شهریه بالاتری در حدود 620 یورو در هر سال تحصیلی خواهند داشت. متوسط ​​شهریه تحصیل در رشته پزشکی می‌تواند تا 450 یورو در سال برسد. متوسط ​​هزینه برای مدرک کارشناسی ارشد حدود 260 یورو در سال و برای دکترا 396 یورو در سال است. شما باید انتظار هزینه‌های بالاتری را برای مدارک تخصصی خاص داشته باشید. همچنین این هزینه‌ها مربوط به دانشگاه‌های دولتی هستند.

هزینه تحصیل در سایر موسسات آموزش عالی به شرح زیر است:

Grandes Ecoles(مدارس بزرگ)

دانشجویان خارجی، هزینه بیشتری را در مدارس و موسسات بزرگ (مدارس و موسسات عالی) انتخابی فرانسه پرداخت می‌کنند. این مقدار حدود 500 تا 600 یورو در سال است؛ اما در برخی موارد ممکن است تا 10000 یورو در سال نیز افزایش یابد.

دانشگاه‌های خصوصی

شهریه دانشگاه‌های خصوصی، از 1500 یورو شروع می‌شود و می‌تواند بیش از 20000 یورو در سال باشد.

مدارس بازرگانی

صرف نظر از سطح مدرک در این موسسات، هزینه‌ها بین 5000 تا 30000 یورو در سال متغیر است.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های فرانسه

در جدول زیر، می‌توانید برخی از مقرون به صرفه‌ترین موسسات آموزش عالی در فرانسه را به همراه میانگین شهریه آن‌ها، مشاهده نمائید:

دانشگاه اورلئان 170 – 601 یورو در سال
دانشگاه استراسبورگ 184 – 610 یورو در سال
دانشگاه مهندسی گرنوبل 122 – 470 یورو در سال
دانشگاه بورگوندی 170 – 601 یورو در سال

تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه

فرانسه جزو معدود کشورهایی است که از گذشته تا به امروز در امور تحصیلات و آموزش زبان زد جهان بوده است، زیرا کشورهای کمی وجود دارند که به اندازه کافی در امور تحقیقات و آموزش خود سرمایه‌گذاری کنند. سازمان‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان نیز، این موضوع را تایید می‌کنند. در مجموع، 35 دانشگاه فرانسوی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS  گنجانده شده‌اند که از میان آن‌ها، 11 دانشگاه در بین 300 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند.

دو دانشگاه پیشرو کشور، دانشگاه تحقیقاتی علوم و ادبیات پاریس و دانشگاه پلی تکنیک هستند. هر دو این موسسات آموزش عالی، به ترتیب در رده‌های 50 و 65 در بین 70 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. این دو دانشگاه فرانسه، شهرت خود را به عنوان دو مؤسسه پیشرو در اروپا و جهان تثبیت کرده‌اند.

علاوه بر 35 دانشگاه فرانسوی که در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS حضور دارند، کشور فرانسه نیز به‌ خاطر گروه قوی دانشکده‌های بازرگانی تخصصی خود شناخته شده است. این دانشکده‌ها، به دلیل تمرکز بر یک رشته خاص در رتبه‌بندی کلی قرار نمی‌گیرند؛ اما با این وجود از شهرت بین‌المللی گسترده‌ای برخوردار هستند. اسامی برخی از این دانشکده‌ها شامل: ESCP اروپا، ESSEC Business School، HEC Paris و INSEAD می‌باشند.

علاوه بر این، دانشگاه‌های برتر فرانسه، جزو مقرون به صرفه‌ترین موسسات آموزش عالی در بین دانشگاه‌های هم رده خود هستند. به‌طور میانگین هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه‌ها، سالانه کمتر از 1000 دلار آمریکا می‌باشد و این مقدار برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی به مقدار یکسان است. در بخش زیر، برخی از برترین دانشگاه‌ها در کشور فرانسه را به صورت جزئی بررسی خواهیم کرد.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در فرانسه 2022

دانشگاه‌های بسیار زیادی در فرانسه وجود دارند که برای دریافت پذیرش از آن‌ها می‌توانید اقدام نمایید. البته باید توجه کنید که کدام دانشگاه رشته تحصیلی مورد نظر شما را ارائه می‌دهد و یا شرایط مناسبی برای تحصیل دارد. در این بخش از مقاله ما در ارتباط با بهترین دانشگاه‌های فرانسه برای تحصیل در 2022 صحبت می‌کنیم.

بهترین دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها برای تحصیل در فرانسه 2022 عبارتند از: دانشکده تجارت ESLSCA، آموزشگاه مدیریت ورزشی est une école، دانشکده تجارت EDC پاریس، دانشکده بازرگانی مون پلیه، دانشگاه آمریکایی پاریس، مدرسه بین‌المللی مدیریت ISM، مدرسه EDHEC Business School، مدرسه طراحی SDS، مدرسه تجارت ورزشی AMOS، دانشگاه لیون فرانسه، دانشگاه مهندسی و علوم کامپیوتر EPITA، دانشکده بازرگانی Audencia و غیره. هر کدام از این موسسات و دانشگاه‌ها دوره‌های تحصیلی ویژه‌ای را ارائه می‌دهند.

البته باید دقت داشته باشید که دانشگاه‌های بیشتری هم در این لیست وجود دارند. ما سعی کردیم موسسات و دانشگاه‌های با کیفیت اما کمتر شناخته شده فرانسه را برای تحصیل در این کشور معرفی کنیم. دانشگاه‌های فرانسه از طریق دولت تأمین می‌شوند، بنابراین شهریه تحصیل در این دانشگاه‌ها زیاد نیست. شهریه تحصیل عموما سالیانه بین 200 تا 400 یورو می‌باشد. بسته به رشته تحصیلی که در آن تحصیل می‌کنید و دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته اید، هزینه‌ها متفاوت خواهند بود.

عموما مدارس بازرگانی در فرانسه هزینه‌های بیشتری را برای تحصیل از دانشجویان دربافت می‌کنند. این هزینه‌ها می‌تواند حتی بیش از 15000 یورو در سال هم باشد. دقت کنید که سال تحصیلی در فرانسه در اواخر سپتامبر آغاز می‌شود و ‌ترم بهار از اوایل فوریه آغاز می‌شود. پس از فارغ‌التحصیلی، بسیاری از دانشجویان به دنبال برنامه‌های مطالعات علمی‌ می‌روند. این برنامه‌های یک تا سه ماهه را می‌توان از طریق کمک هزینه تحصیلی سطح بالای علمی‌، که هزینه‌های سفر، شهریه و زندگی در فرانسه را پوشش می‌دهد، ادامه داد. تحصیل در این کشور عموما به زبان فرانسوی می‌باشد.

معرفی 7 دانشگاه برتر در فرانسه

نام دانشگاه رتبه جهانی دانشگاه
دانشگاه تحقیقاتی علوم و ادبیات پاریس 52
دانشگاه پلی تکنیک 68
دانشگاه سوربون 83
دانشگاه سوپلک مرکزی 138
دانشگاه لیون 161
دانشگاه پاریستک 242
دانشگاه علوم پاریس 242

دانشگاه تحقیقاتی علوم و ادبیات پاریس

دانشگاه تحقیقاتی علوم و ادبیات پاریس که به صورت اختصار با عنوان PSL نیز شناخته می‌شود، دانشگاهی است که در سال 2010 تاسیس شد و از همان سال به صورت رسمی آغاز به کار کرد. این دانشگاه دارای رتبه اول در بین تمامی دانشگاه‌های کشور فرانسه و دارای رتبه 52 در بین تمامی دانشگاه‌های دنیا می‌باشد. این دانشگاه از 9 کالج تشکیل شده است که رشته‌های مختلف را آموزش می‌دهند و تدریس می‌کنند. دانشگاه تحقیقاتی علوم و ادبیات پاریس، با دیگر دانشگاه‌های برتر و معتبر در جهان نیز در امور مختلف به مشارکت می‌پردازد.

دانشگاه پلی تکنیک

دانشگاه پلی تکنیک فرانسه، در سال 2022 در رتبه 68 دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته و یکی از اعضای مؤسس دانشگاه کالج “پاریستک” است که در دوره‌های علمی و تجاری، دارای تخصص می‌باشد. این موسسه آموزش عالی، از نظر شاخص برتری هیئت علمی، در رتبه پانزدهم جهان قرار دارد. پردیس دانشگاه پلی تکنیک که در 30 کیلومتری مرکز شهر پاریس قرار می‌گیرد، دارای 120 هکتار فضای سبز و 4600 دانشجوی فعال می‌باشد.

دانشگاه سوربون

دانشگاه سوربون، مؤسسه آموزش عالی جدیدی است، که از ادغام دانشگاه پاریس-سوربن و دانشگاه پیر و ماری کوری شکل گرفت. این دانشگاه، در سال 2022 در رتبه 83 جهان قرار گرفت و قوی‌ترین امتیاز خود را در زمینه برتری هیئت علمی کسب کرد و در این زمینه، در جایگاه 42 جهان قرار گرفت.

دانشگاه سوپلک مرکزی

دانشگاه سوپلک مرکزی، در سال 2022 در رتبه 138 جهان قرار گرفت. این دانشگاه در سال 2015 با ادغام دو دانشگاه مرکزی پاریس و دانشکده مهندسی سوپلک شکل گرفت. دانشگاه سوپلک مرکزی، یکی از اعضای مؤسس دانشگاه پاریس-ساکلی می‌باشد و همچنین عضوی از انجمن دانشگاه‌های فرانسه است که پژوهش‌های فشرده‌ای دارد.

دانشگاه لیون

دانشگاه لیون فرانسه، در رتبه‌بندی‌های جدید کمی افت رتبه داشته است؛ اما با این حال همچنان جزو 10 دانشگاه برتر کشور فرانسه قرار می‌گیرد. این دانشگاه پنجمین دانشگاه برتر در کشور فرانسه است و همچنین در بین دانشگاه‌های برتر جهان نیز دارای رتبه 161 می‌باشد.

دانشگاه پاریستک

دانشگاه پاریستک که به عنوان دانشگاه تکنولوژی پاریس نیز شناخته می‌شود، در رتبه‌بندی‌های سال 2022  با هشت پله صعود در رتبه 242 جهان، هم رتبه با دانشگاه علوم پاریس قرار گرفته است. این موسسه آموزش عالی، یکی از دانشگاه‌های کوچک‌تر در فرانسه است که بیش از 2000 دانشجو در آن تحصیل می‌کنند.

دانشگاه علوم پاریس

دانشگاه علوم پاریس، دانشگاهی است که در رشته‌های حقوق، اقتصاد، علوم اجتماعی، سیاست، تاریخ و زمینه‌های مرتبط تخصص دارد. این دانشگاه در سال 2022 رتبه 242 را در بین دانشگاه‌های برتر جهان کسب نمود. حدود 14000 دانشجو در این موسسه آموزش عالی فرانسوی تحصیل می‌کنند که تقریبا نیمی از آن‌ها بین‌المللی هستند و از بیش از 150 ملیت مختلف، به فرانسه مهاجرت کرده‌اند.

ویزای دانشجویی فرانسه

اگردانشجوی دارای تابعیت اتحادیه اروپا هستید برای تحصیل در فرانسه نیازی به اخذ ویزا نخواهید داشت. تنها مدارکی که نیاز دارید شامل موارد زیر هستند:

 • یک پاسپورت معتبر یا مدرک شناسایی مسافرتی
 • مدرک رسمی قبولی در دانشگاه
 • بیمه درمانی جامع
 • گواهی تمکن مالی

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، از جمله کسانی که از بریتانیا (به دنبال برگزیت) آمده‌اند، برای ورود به فرانسه به ویزا نیاز دارند. ویزاهای کوتاه مدت شینگن و ویزاهای آزمون‌های ورودی برای شما متقاضیان عزیز در دسترس هستند؛ اما اگر بیش از شش ماه در فرانسه تحصیل می‌کنید، باید برای ویزای VLS-TS درخواست دهید که مدت زمان آن تا 1 سال است. در صورتی که قصد ادامه تحصیل پس از اتمام دوره ویزا داشته باشید، باید برای اجازه اقامت چند ساله، درخواست دهید.

الزامات دریافت ویزای تحصیلی فرانسه 2022

همانطور که گفته شد، اگر می‌خواهید از یک کشور در اتحادیه اروپا برای تحصیل به فرانسه بروید، نیازی به درخواست ویزای دانشجویی نخواهید داشت. اگر کشور شما خارج از اتحادیه اروپا باشد، برای دریافت ویزای دانشجویی باید به کنسولگری فرانسه مراجعه کنید. ویزای شما اثبات وضعیت اقامت شما در سال اول تحصیل شما خواهد بود. پس از یک سال شما باید برای تمدید ویزای خود درخواست نمایید.

برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه می‌بایست مدارکی را هم ارائه دهید. این مدارک عبارت‌اند از: پاسپورت معتبر، مدارک هویتی، ریز نمرات تحصیلی، مدرک تحصیلی سال‌های قبل، گواهی عدم سو پیشینه، گواهی اثبات تمکن مالی و غیره. البته در سال جدید میلادی به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا باید برای سوار شدن به پرواز و ورود به کشور فرانسه در تست آزمایش کووید نوزده شرکت کنید. 

بورسیه تحصیلی فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی

همان‌طور که اشاره کردیم شما می‌توانید با بورسیه‌های تحصیلی کامل یا محدود برای تحصیل در فرانسه اقدام نمایید. دولت فرانسه و دانشگاه‌های فرانسه هر ساله بورس تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی و شهروندان محلی ارائه می‌دهند و ما در ادامه بهترین بورسیه‌های دکترای فرانسه، بورسیه‌های کارشناسی ارشد در فرانسه و بورسیه‌های سطح کارشناسی را ذکر کرده ایم.

اولین بورسیه ای که برای سال جدید میلادی به جهت تحصیل در فرانسه ارائه شده است، بورسیه انتخاب بین‌المللی École Normale Supérieure می‌باشد. این کمک هزینه برای دوره‌های کارشناسی ارشد است و همراه با اقامت به مدت سه سال برای دانشجویان ارائه می‌شود. این بورسیه تحصیلی، برای دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. البته دانشجویان رشته‌های علوم انسانی و رشته‌های هنری می‌توانند برای این بورسیه اقدام نمایند. این بورسیه تا حدود 60 روز دیگر برای دانشجویان علاقه‌مند باز است.

برنامه بعدی، برنامه بورسیه تحصیلی ایفل است. این بورسیه مخصوص دانشگاه‌های خصوصی و دولتی فرانسه می‌باشد. بورسیه تحصیلی ایفل برای دانشجویان بین‌المللی دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. بورسیه تحصیلی دانشگاه بین‌المللی ساکلی پاریس، با بودجه کامل برای دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد، در دسترس خواهد بود.

بورسیه دکتری دانشگاه استراسبورگ با موضوع DeepFOLD برای دانشجویان بین‌المللی رشته علوم کامپیوتر ارائه می‌شود. این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان علاقه‌مند به بورسیه‌های تحصیلی فرانیه باز است. البته دانشگاه استراسبورگ برای دانشجویان دوره دکتری بورسیه‌های دیگری را هم ارائه داده است. به عنوان مثال می‌توان به بورسیه مدل سازی تکامل شکل برای رشته‌های علوم کامپیوتر اشاره نمود.

دانشگاه تولوز نیز بورسیه تحصیلی برای گروه ریاضیات هم ارائه می‌دهد. البته این بورسیه به عنوان کمک هزینه تحصیلی می‌باشد. بورس تحصیلی صندوق توسعه فناوری نفت هم در کنار بورسیه‌های دولتی فرانسه منتشر می‌شود. شما می‌توانید از انواع این بورسیه‌های تحصیلی برای کمک هزینه زندگی در فرانسه و تحصیل در این کشور استفاده نمایید. 

بورسیه تحصیلی دولتی برای تحصیل در فرانسه

دانشجویان می‌توانند از بورسیه‌های مختلفی که توسط دولت کشور فرانسه ارائه می‌شوند، برای تحصیل در این کشور بهره‌مند شوند. برخی از بورسیه‌های ارائه شده توسط دولت فرانسه شامل موارد زیر هستند:

 • برنامه بورسیه تحصیلی عالی ایفل
 • اراسموس
 • بورسیه شاتوبریاند

برنامه بورسیه تحصیلی عالی ایفل

این برنامه بورسیه،  توسط وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه ایجاد شده است. بورسیه تحصیلی عالی ایفل، برای تمامی دانشجویان غیر فرانسوی واجد شرایط صادر می‌شود. مدت دوره این بورسیه، 3 سال است. همچنین توجه داشته باشید که بورسیه تحصیلی عالی ایفل، تنها برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. این نوع بورسیه، مختص رشته‌های تحصیلی حقوق، اقتصاد و مدیریت، مهندسی یا علوم سیاسی می‌باشد.

اراسموس

برنامه بورسیه اراسموس، توسط کمیسیون اروپا رهبری می‌شود. این برنامه بزرگترین ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی در اتحادیه اروپا است و کمک‌های بلاعوض برای هزینه‌های زندگی در هنگام شرکت در یک سیستم مبادله در یک کشور اروپایی را به دانشجویان ارائه می‌کند.

بورسیه شاتوبریاند

بورسیه شاتوبریاند، توسط سفارت فرانسه در ایالات متحده ارائه می‌شود. این کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان دکترا از دانشگاه‌های ایالات متحده که مایل به انجام تحقیقات در فرانسه به مدت چهار تا نه ماه هستند، صادر می‌شود. متقاضیانی که این بورسیه را اخذ کنند، کمک هزینه ماهانه تا سقف 1230 دلار آمریکا، یک بلیط رفت و برگشت به فرانسه و حمایت از بیمه درمانی در خارج از کشور را دریافت خواهند کرد.

سوالات متداول درباره شرایط تحصیل در فرانسه

در بخش زیر پاسخ تمامی سوالات خود را درباره تحصیل در فرانسه بیابید.

چرا تحصیل در فرانسه طرفداران بسیاری دارد؟

دانشجویان بین‌المللی به دلیل داشتن فرهنگ غنی، معماری و زندگی پر رونق دانشجویی و سیستم آموزشی با کیفیت، این کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. فرانسه این فرصت را به شما می‌دهد تا زبان فرانسوی را به خوبی یاد بگیرید و دیدگاه‌های فرهنگی نو کسب کنید.

آیا فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی مناسب است؟

دانشجویان بین‌المللی با پرداخت شهریه کم، می‌توانند در فرانسه تحصیل کنند. فرانسه به ویژه برای کسانی که مایل به تحصیل در رشته‌های مرتبط با تجارت هستند، گزینه خوبی است. این کشور برای آموزش بین‌المللی تجارت و مدیریت مناسب است و دارای مدارس تجاری زیادی در رده بندی‌های جهانی می‌باشد.

آیا برای تحصیل نیاز به ارائه مدرک زبان دارم؟

در برخی از دانشگاه‌های فرانسه، اگر اهل کشور انگلیسی زبان هستید و یا مدرک سوابق تحصیلی خود را از یک کشور انگلیسی زبان دریافت کرده باشید، لازم نیست که برای تحصیل به زبان انگلیسی مدرک زبان ارائه دهید.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان انگلیسی تحصیل کنم؟

بسیاری از دانشگاه‌های برتر فرانسه به هیچ وجه به نمرات زبان انگلیسی اعتماد ندارند. موسساتی مانند دانشکده بازرگانی آمریکایی، EBS پاریس، دانشکده مهندسان ESAIP و ISC پاریس و غیره نمونه‌هایی از کالج‌هایی هستند که در طی درخواست و پذیرش برای دانشجویان بین‌المللی به نمرات و مدارک زبان انگلیسی احتیاج ندارند.

آیا برای تحصیل به ویزا نیاز دارم؟

دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا برای تحصیل در فرانسه نیازی به ویزا ندارند. دانشجویان کشورهای دیگر باید با ویزای اقامت طولانی با اجازه اقامت(VLS-TS)، یا از طریق فرآیند CEF یا از نزدیک‌ترین سفارت فرانسه خود برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. هنگام بررسی درخواست‌های ویزا، مقامات موظف هستند سوابق تحصیلی، سطح آمادگی، دوره‌های تحصیلی و مهارت زبان فرانسه را در نظر بگیرند. از متقاضیان نیز خواسته می‌شود منابع مالی کافی را نشان دهند، که این مبلغ حدود 615 یورو یا 670 دلار آمریکا در ماه است.

شهریه دانشگاه‌ها چقدر است؟

دانشگاه‌های دولتی فرانسه تحصیلات عالی را با هزینه بسیار اندک ارائه می‌دهند و فقط هزینه‌های جانبی دریافت می‌شود. هزینه تحصیلی هر سال با همان هزینه کم برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی، توسط دولت تعیین می‌شود. از سال 2022-22، نرخ های سالانه 450 یورو برای دوره‌های کارشناسی، 260 یورو برای برنامه‌های کارشناسی ارشد، 396 یورو برای برنامه‌های دکترا و 615.10 یورو برای برنامه‌های منتهی به دوره‌های تحصیلی دانشگاهی(طیف وسیعی از حدود 200-670 دلار آمریکا) است.

در موسسات خصوصی، هزینه‌ها بطور قابل توجهی بالاتر است، اگرچه هنوز هم در یک مقیاس جهانی، نسبتاً خوب است. هزینه‌های دانشگاه‌های خصوصی احتمالاً در محدوده 1500 تا 20000 یورو در سال خواهد بود. هر چند که مدارس تجاری پیشرو، ممکن است تا 30000 یورو نیز هزینه داشته باشند.

هزینه‌های زندگی چقدر است؟

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، هزینه‌های زندگی در پاریس از شهرهای دیگر فرانسه بیشتر است. کشور فرانسه بودجه ماهانه 1000 یورو را برای دانشجویان در پاریس و 800 یورو برای کسانی که در خارج از پایتخت هستند، تخمین زده است. با این وجود، شهریه نسبتاً پایین به سمت جبران هزینه‌های بالاتر زندگی حتی در پایتخت می‌رود. این هزینه‌های مقرون به صرفه، یکی از عواملی است که باعث شده تا پاریس در صدر شاخص QS بهترین شهرهای دانشجویی قرار بگیرد.

آیا می‌توانم هنگام تحصیل کار کنم؟

دانشجویان اتحادیه اروپا و سوئیس بدون محدودیت می‌توانند کار را در کنار تحصیل ادامه دهند. افرادی که از کشورهای دیگر هستند، می‌توانند به عنوان بخشی از مجوزهای مجاز به ویزای VLS-TS و اجازه اقامت، حداکثر تا 965 ساعت در سال(معادل 60٪ از سال کار کامل) کار کنند. دوره‌های کارآموزی که به عنوان بخشی از یک برنامه تحصیلی تکمیل می‌شود، در این مدت زمان اجازه کار محاسبه نمی‌شود.

آیا می‌توانم بورسیه دریافت کنم؟

دانشجویان با استعداد بین‌المللی ممکن است بتوانند از طریق برنامه بورسیه تعالی ایفل، کمک مالی دریافت کنند. این بورسیه، کمک هزینه‌ای برای هر 12-36 ماه در سطح کارشناسی ارشد و 181 یورو در ماه و در سطح دکترا 1140 یورو در ماه می‌باشد. سایر گزینه‌های بودجه در دسترس دانشجویان بین‌المللی شامل کمک‌های مالی از طریق برنامه اراسموس اتحادیه اروپا، جوایز از دانشگاه‌های فردی و بودجه ارائه شده از طریق شوراهای منطقه‌ای، معمولاً با همکاری آژانس‌های تحقیقاتی عمومی مانند مرکز ملی de la recherche (CNRS) است.

دانشجویان دکترا به طور قانونی کارمند دانشگاه می‌شوند و در ازای کار تحقیق و تدریس، حقوق عادی دریافت می‌کنند. این قراردادها به مدت سه سال و حداقل دستمزد ملی حداقل 1685 یورو(1830 دلار آمریکا) در هر ماه انجام می‌شود.

آیا می‌توانم بعد از فارغ‌التحصیلی در فرانسه بمانم و کار کنم؟

برای اقامت و کار در فرانسه پس از فارغ‌التحصیلی، باید تغییر وضعیت اقامت را درخواست کنید. این کار پس از دریافت و پذیرش پیشنهاد اشتغال از طریق بخشدار محلی قابل انجام است. از طرف دیگر، دانشجویان بین‌المللی که در سطح کارشناسی ارشد یا بالاتر فارغ‌التحصیل شده‌اند، می‌توانند برای تمدید اجازه اقامت دانشجویی خود تا یک سال مجوز بگیرند. در این مدت آن‌ها می‌توانند تا 60 ساعت از هفته بدون درخواست تغییر وضعیت، به کار قانونی مشغول باشند؛ مگر اینکه درآمد آن‌ها از 150٪ از حداقل دستمزد(9.61 یورو در ساعت از ژانویه 2015) فراتر رود. 

آیا پاریس برای دانشجویان امن است؟

اگر پاریس مقصد رویایی شماست، باز هم ممکن است تعجب کنید که سفر به آنجا چقدر می‌تواند ایمن باشد. پاریس یک شهر امن برای زندگی دانشجویان است.

فرانسه چگونه کشوری برای زندگی و تحصیل است؟

فرانسه یکی از بهترین کشور‌های اروپایی برای تحصیل و زندگی می‌باشد.

شرایط تحصیل در فرانسه 2022 بر چه مبنایی است؟

شرایط تحصیل در فرانسه 2022 با توجه به قوانین مربوط به کرونا ویروس می‌باشد.

آيا تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه 2022 اعتبار دارد؟

بله، دانشگاه‌های فرانسه به عنوان گروهی از بهترین دانشگاه‌های اروپا و کل دنیا شناخته می‌شوند.

کدام موسسات برای تحصیل در فرانسه 2022 مناسب هستند؟

برخی از این موسسات عبارت‌اند از: دانشکده تجارت ESLSCA، آموزشگاه مدیریت ورزشی est une école، دانشکده تجارت EDC پاریس، دانشکده بازرگانی مون پلیه و غیره. 

تحصیل در فرانسه 2022 به چه زبان‌هایی است؟

تحصیل در فرانسه عموما به زبان فرانسوی است.

آیا در زمان تحصیل در فرانسه 2022 امکان کار دانشجویی موجود است؟

بله، دانشجویان می‌توانند در زمان تحصیل در فرانسه مشغول به کار شوند.

آیا امکان دریافت بورسیه برای تحصیل در فرانسه 2022 موجود است؟

بله، بورسیه‌های تحصیلی متنوعی برای دانشجویان در دسترس است.

هزینه تحصیل در فرانسه 2022 مقرون به صرفه است؟

بله، با وجود افزایش هزینه‌ها در سال 2022، باز هم این کشور از نظر هزینه تحصیل مقرون به صرفه است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی 2022 فرانسه چیست؟

این مدارک عبارت‌اند از: پاسپورت، مدارک تحصیلی قبلی، ریز نمرات، گواهی عدم سو پیشینه، گواهی تمکن مالی و غیره.

چرا تحصیل در فرانسه 2022 برای دانشجویان مناسب است؟

تحصیل در فرانسه 2022 مزایای بسیاری دارد. دانشجویان می‌توانند از امکانات رایگان دانشجویی استفاده کنند و مدرک معتبری هم داشته باشند.

بورسیه تحصیلی ایفل فرانسه برای دانشجویان چه مقاطعی است؟

این بورسیه برای دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد.

تحصیل در کشور فرانسه مزایای بسیاری دارد مانند: امکان تحصیل رایگان، تحصیل به زبان انگلیسی و آشنایی با فرهنگ شگفت‌انگیز کشور فرانسه. شما می‌توانید با در دست داشتن مدرک تحصیلی معتبر زبان، رزومه قوی و پذیرش‌نامه دانشگاه، ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید و به تحصیل در فرانسه مشغول شوید. اگر شما هم خواهان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های پیشرفته و معتبر این کشور هستید می‌توانید با تحویل مدارک خود به همکاران و وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر واقع در شهرهای تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و شیراز در کمترین زمان ویزای تحصیلی خود را دریافت نمایید.  جهت کسب اطلاعات پیرامون شرایط تحصیل در فرانسه و اعزام دانشجو به این کشور می‌توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (4 امتیاز)

230 دیدگاه برای “تحصیل در فرانسه

 1. ژیلا ز گفت:

  با سلام
  من کارشناسی مهندسی برق‌ هستم از دانشگاه دولتی و با معدل ۱۳.۵۸ برای دوره مستر میخوام برم فرانسه یا آلمان، ولی زمان سفارت آلمان خیلی طولانیه، فرانسه هم به همین شکله و اینکه تامین مالی آلمان مشخصه 10۰۰۰ یورو هر سال برای فرانسه هم همین مقداره و امکان پذیرش من هست با این شرایط؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   وقت سفارت فرانسه مانند آلمان طولانی و زمانبر نمی باشد و سریع تر انجام می پذیرد.

 2. محسن نيلي نسب گفت:

  با سلام ميخواستم بدونم براي ادامه تحصيل ارشد در فرانسه ، معدلم بايد چقدر باشه ؟! متاسفانه معدلم ١٣ هستش خيلي نگرانم ، مرسي از راهنمايي تون

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   برای ادامه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه رشته تحصیلی و انتخابی شما حائز اهمیت است. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد.

 3. فرشاد گفت:

  با سلام من 22 سال سن دارم و لیسانس حقوقم رو با معدل 15 اخذ کردم برای ارشد در آلمان شانسی هست؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   در صورت داشتن مدرک زبان، شانس اقدام برای کارشناسی ارشد را در آلمان دارید.

 4. shayan گفت:

  سلام بندخ در پایه دهم رشته مکانیک خودرو تحصیل میکنم و پایه دهم را پشت سرگزاشته و به پیشواز سال یازدهم میروم . سوال بنده این است که هزینه ویزا و شرایط رفت چگونه است و آیا بعد از تحصیل اقامت دایم میدهند ؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   خیر، اقامت تحصیلی منجر به اخذ اقامت دائم نمی شود. برای اخذ اقامت دائم می بایست پس از فارغ التحصیلی کار پیدا کرده و ویزای خود را تمدید نمایید و پس از 5 سال برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایید.

 5. الهه تورچی گفت:

  با سلام ممنونم از سایت خوبتون ، چگونه می توانیم با کمتریتن هزینه به دانشگاه فرانسه بریم، رشته ی من سخت افزار هست اما علاقه زیادی به طراحی مد دارم آیا می تونم بعداز پایان فوق دیپلم در کنکور طراحی مد فرانسه شرکت کنم، شانس قبولی من چقدره با تشکر

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   تحصیل در فرانسه بسته به شرایط سنی، نوع دیپلم، تسلط زبانی و سایر شرایط شما دارد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 6. مائده گفت:

  با سلام. بنده کارشناسی ارشد روانشناسی شناختی با معدل 17 دارم. متاهل هستم. تسلطی به زبان فرانسه ندارم. برای مقطع دکترا می توانم در یکی از دانشگاه های فرانسه تحصیل کنم؟ شرایط به چه صورت می باشد؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   ارائه مدرک زبان بسته به گرایش و دانشکده انتخابی شما دارد. امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز برای شما وجود دارد.

 7. سونیاس گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من ارشد مطالعات فرانسه از دانشگاه تهران دارم و زبان فرانسه ام هم در سطح B2 هست. معدلم بالای 17 هست و تمایل به ادامه تحصیل در فرانسه در رشته هایی مثل شرق شناسی، روابط بین الملل و یا رشتۀ خودم مطالعات جهان رو دارم. میخواستم بدونم برای مقطع ارشد یا دکتری کدومش شانس بیشتری برای دریافت بورسیه و قبول در دانشگاه رو دارم؟ لیسانسم هم ادبیات فرانسه از دانشگاه تهران است. ممنون

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل دکترا در فرانسه نیاز به ارائه رزومه پژوهشی قوی مانند مقالات بین المللی، ژورنال های خارجی دارید. در صورت نداشتن این موارد بهتر است برای کارشناسی ارشد مجدد اقدام نمایید.

 8. یاسمن گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و آخرین معدلم ۱۸.۵ بوده من در یادگیری زبان استعداد واقعا عالیی دارم
  و همینطور در رشته گرافیک تحصیل میکنم و در طراحی فوق العاده هستم
  من به کشور فرانسه بسیار علاقه مندم و نیاز مند مشاوره اگه میشه کمکم کنید ممنون

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، شرایط شما جهت مهاجرت تحصیلی به فرانسه بسیار مناسب است. شما می توانید جهت مشاوره تخصصی و دقیق تر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 9. Raha baktash گفت:

  سلام
  بنده ۱۸ ساله هستم رشته کامپیوتر خوندم در دبیرستان
  سال اول ۱۸ و خورده ای سال دوم ۱۵ و خورده ای و سال سوم ۱۹ و خورده ای
  آیا شانسی برای قبولی در رشته انیمیشن در فرانسه دارم؟
  و یا اینکه اینجا لیسانس گرافیک با نمره و نمونه کار خوب بگیرم و بعد اقدام کنم؟
  در ضمن به پول ایران حداقل استاندارد پشتوانه مالی چقدر باشه بهتره؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام وقتتون بخیر
   در صورت نداشتن مدرک زبان بهتر است در ابتدا برای کالج های زبان اقدام نمایید. حداقل میزان تمکن مالی برای کشور فرانسه حدود 8000 یورو است.

 10. فریاد بهرامی گفت:

  سلام وقتتون بخیر بنده سوالم اینه اگر در ایران مدرک کارشناسی اموزش زبان انگلیسی داشته باشم میتوان برای کارشناسی ارشد رشته حقوق در فرانسه اقدام کنم یا خیر اگر راهکاری موجود هستش راهنمایی کنید ممنون میشم و یا اگر کشور دیگری هستش ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بهتر است رشته مرتبط را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.