مهاجرت تحصیلی به فرانسه + شرایط و هزینه 2023

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

در این مطلب میخوانید

اگر شما قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه و یا کشوری متنوع را دارید اکادمی های مشهوری وجود دارند که شما را با فرهنگ دیگر ملت ها اشنا می کنند. فرانسه مقصد بسیار مشهوری برای تحصیل دانشجویان در خارج از کشور می باشد چرا که فرانسه انتخابی بسیار مطمئن برای دانشجویان بین المللی است. موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز از موسسات اعزام دانشجو می تواند راهنمای شما عزیزان در رسیدن به اهدافتان باشد. ما در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه ، شهرهای مهم فرانسه و وضعیت ویزای تحصیلی فرانسه پرداخته ایم. این روش مهاجرتی در کنار روش هایی مثل اخذ ویزای کار فرانسه یا سرمایه گذاری در فرانسه می باشد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

در حال حاضر بیش از 250000 دانشجو بین المللی در فرانسه وجود دارد. در حقیقت حدود 10 درصد از ثبت نام های فرانسه مربوط به دانشجویان بین المللی کسانی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کنند است. این کشور محیطی بسیار ارام با کیفیت اموزشی بسیار بالا باضافه سخنرانی های سودمند را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. اطلاع از شرایط اعزام دانشجو به فرانسه با توجه به تحصیل رایگان در فرانسه مورد سوال بسیاری افراد می باشد.

بسیاری از دانشگاه های فرانسه دارای نفوذ و قدرت بسیاری هستند. کشور فرانسه بیش از 10 دانشگاه را در خود جای داده است و قادر به کسب رتبه جهانی مابین دانشگاه های سوربون، مدرسه تجارت ESSEC ، اکول نرماله سوپریر( ENS ) ، پیر ات ماری کوری و اکول پلی تکنیک پاریس تچ شده است.

شرایط تحصیل و مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی بسیاری در سر تا سر کشور وجود دارند. کشور فرانسه پیشنهاد بسیار خوبی برای تحصیل دانشجویان بین المللی است چرا که فرانسه فرصت های بسیار جالبی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد هم چنین این کشور بهترین مقصد برای کسانی که بدنبال دانشگاه های با کیفیت با قیمت مناسب هستند است. ناگفته نماند که دانشگاه های فرانسه از معتبرترین دانشگاه ها در اروپا هستند.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

چرا مهاجرت تحصیلی به فرانسه ؟

به راحتی می توان گفت که بهترین و در دسترس ترین نوع سیستم اموزش عالی در فرانسه وجود دارد. مبلغ شهریه دانشگاه های این کشور در مقایسه با دیگر دانشگاه ها به طور چشمگیری پایین است و مهاجرت تحصیلی به فرانسه برای دانشجویان بین المللی از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه تر است. دانشگاه های کشور فرانسه مدرک علمی را در اختیار افراد قرار می دهند که قابل مقایسه با هیچ کشوری نمی باشد.

کشور فرانسه انتخاب بسیار خوبی برای کسانی که در رشته تجارت تحصیل می کنند است. چرا که تحصیل در رشته تجارت و مدیریت همانند یک سرگرمی است. لذا به دلیل متقاضیان بسیار در سراسر کشور مدارس تجارت در این کشور بسیار رایج هستند.

کشور فرانسه دارای 83 دانشگاه دولتی است که تحت نظر دولت فعالیت می کنند و اموزش های داخلی و خارجی بسیار عالی  با شهریه مقرون به صرفه ای را در اختیار افراد قرار می دهند. ناگفته نماند که تعداد زیادی دانشگاه خصوصی در حال فعالیت هستند. شروع ترم این دانشگاه ها در سپتامبر یا اکتبر می باشد و در ماه مه یا ژوئن به پایان می رسد البته همه این ها بستگی به دوره تحصیلی و موسسه انتخابی شما دارد. در این دانشگاه ها دو ترم تحصیلی وجود دارد و دو نوع شیوه تدریس ارائه می شود. روش اول که با یک سخنرانی بسیار بزرگ توسط اساتید دانشگاه شروع می شود که در این حالت استاد صحبت می کند و دانشجویان نکته برداری می کنند. روش دوم برگزاری کلاس در ازمایشگاه می باشد، این روش برای گروه کوچکی از دانشجویان که به تحقیقات با جزئیات بیش تری نیاز دارند طراحی شده است ، معمولا شرکت در کلاس های ازمایشگاهی الزامی می باشد چرا که بسیاری از مشاغل مستلزم یادگیری فعالیت های عملی و کاراموزی هستند.

برخی مدارک تحصیلی که به دانشجویان بین المللی فرانسه اعطا می شوند دارای فرمت خاصی هستند این مدارک عبارتند از: مدرک کارشناسی ارشد، مدرک دکترا. اخذ مدرک کارشناسی در فرانسه 6 ترم ( 3 سال ) به طول می انجامد. مدرک کارشناسی ارشد که 4 ترم ( 2 سال ) و دکترا که بعد از گذراندن 6ترم ( 3سال ) به پایان می رسد.

این بسیار حائز اهمیت است که شما نسبت سیستم کار آموزی و چگونگی ارائه خدمات مرکز فنی و حرفه ای و فرصت های شغلی موجود اگاه شوید.

درباره فرانسه

کشور فرانسه ، کشوری بسیار زیباست که تاریخچه بسیار طولانی دارد و در غرب اروپا واقع شده است. از نظر جغرافیایی این کشور از دریای مدیترانه تا شمال این دریا امتداد یافته است و جاذبه های طبیعی بسیاری را در بر گرفته است. از نظر فرهنگی فرانسه هنر بسیار غنی ، فیلسوفان و دانشمندان بسیار مشهوری را در خود جای داده است. کشور فرانسه مراکز فرهنگی ، اشپزی و ادبی بسیار قوی دارد به همین دلیل این کشور به عنوان مقصدی جالب برای دانشجویان بین المللی سراسر دنیا در نظر گرفته شده است.

جاذبه های توریستی فرانسه

برخی جاذبه های توریستی فرانسه عبارتند از:

 • برج ایفل ( پاریس )
 • شتو دی ورسای ( ورسای )
 • مایکل راهبه مقدس ( نرماندی )
 • ساحل لاجوردی
 • لوور ( پاریس )
 • مونت بلان ( یکی از بزرگترین کوه های اروپای غربی )

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه

اطلاع از هزینه زندگی دانشجویی و شرایط اقامت تحصیلی در فرانسه و شهریه مهاجرت تحصیلی به فرانسه از مواردی است که هر شخص متقاضی ادامه تحصیل در فرانسه باید از آن اطلاع داشته باشد. واحد پول فرانسه یورو می باشد. میزان شهریه در دانشگاه های دولتی این کشور توسط دولت تامین می شود که بسیار مقرون به صرفه است. در حقیقت میزان شهریه موسسات اموزش عالی دولتی برای دانشجویان داخلی و خارجی یکسان است. از نکاتی که در همین جا باید بدان ذکر شود این است که افرادی که قصد مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل را دارند این است که این کشور شرایط مهاجرتی مناسبی ندارد و گزینه های مناسب تری مثل تحصیل در آلمان ، تحصیل در اتریش ، تحصیل در نیوزلند و استرالیا و در صورت کلی تحصیل در کشورهای مهاجرپذیر اقدامی منطقی تر است.

در سال 2013 مبلغ شهریه سالیانه برای مقطع کارشناسی 200 یورو ، مقطع کارشناسی ارشد حدود 245 یورو و مقطع دکترا 370 یورو در نظر گرفته شده بود. معمولا دانشجویان مستلزم به پرداخت هزینه های اداری که باعث تغییراتی  در مبلغ شهریه می شود هستند. علاوه بر این ها باید گفت که مهاجرت تحصیلی به فرانسه مستلزم پرداخت هزینه هایی است.

تمامی این هزینه های مذکور تنها برای تحصیل در دانشگاه های دولتی می باشند. لذا اگر شما قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خصوصی را دارید در نظر داشته باشید که این هزینه ها افزایش می یابند و سالانه حدود 10000یورو می باشند.

برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه را دارند کمک هزینه های تحصیلی و برنامه های خاصی مانند اعطای هدایا از سمت وزیر اموزش عالی و تحقیق فرانسه، کمک هزینه مالی برای تحقیقات علمی ( CNRS ) ، اعطای هدایا از طرف شوراهای منطقه ای، اراسموس و برنامه های اراسموس موندوس در نظر گرفته شده است.

بر خلاف میزان شهریه ، هزینه زندگی در فرانسه بیش تر از کشور های همسایه اطراف می باشد. خوشبختانه اکثر دانشجویان قادر به خرج کردن بهینه در رستوران ها و وسایل حمل و نقل هستند. خانه های بسیاری برای دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در فرانسه را دارند در نظر گرفته شده است. البته ناگفته نماند که هزینه زندگی در شهرهای کوچک این کشور پایین تر است لذا هزینه زندگی در فرانسه از دیگر مسائلی است که افراد می بایست ان را مد نظر داشته باشند.

وضعیت ویزا فرانسه

اگر شما قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه را دارید این بسیار حائز اهمیت است که نسبت به شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اگاهی داشته باشید. دولت فرانسه این قوانین و مقررات را باتوجه با به وضعیت شهروندی شما پیش می برد.

نکته مهم : برای اخذ شهروندی اروپا ، سوئیس ، نروژ ، ایسلند و لیختن اشتاین نیازی به اخذ ویزا نیست.

در خواست ویزای افراد خارج از اروپا 

اگر شما فردی غیر اروپایی هستید ویزایی را که به منظور اجازه سکونت (VLS- ( TS داده می شود را می بایست دریافت نمایید. اعتبار این ویزا به مدت یکسال است و در صورت نیاز امکان تمدید ان وجود دارد. برای اخذ این ویزا شما میبایست در خواست خود را در ( اداره مهاجرت و اتحاد فرانسه ) تکمیل نمایید. مدارک مورد نیاز برای اخذ این ویزا شامل عکس پاسپورت، اثبات صلاحیت خود، تاییدیه پلیس بازرسی در خصوص عدم سو پیشینه، گواهی توانایی صحبت به زبان فرانسوی و اثبات تمکین مالی می باشد. هنگام رسیدن به این کشور می بایست به مرکز   OFLL ،مرکزی که میزان سلامتی شما را مورد ازمایش قرار می دهد بروید.

زبان مردم و مهاجرت تحصیلی به فرانسه فرانسه

بسیاری از مردم فرانسه به زبان های غیر فرانسوی صحبت می کنند. اگرچه برای برقراری ارتباط و تحصیل در فرانسه می بایست نسبت به یادگیری این زبان اقدام نمایید. دانشجویان بین المللی که به زبان فرانسوی روان صحبت می کنند راحت تر با مسائل مربوط به تحصیل و زندگیشان برخورد می کنند. اگر احساس می کنید که فرانسوی شما به اندازه کافی خوب نیست، دوره های کلاس فرانسوی بسیاری وجود دارند که مهارت های زبانی شما را ارتقا می دهند. اگرچه برقراری ارتباط با مردم محلی و کسب تجربه زبانی در صورت نشست و برخاست با انان موجب افزایش توانایی زبانی شما می شود.

البته امکان استفاده از زبان انگلیسی در زندگی روزانه یا در حین دوره تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه و تحقیق وجود دارد. اگرچه همه ی آنان دانشجویان بین المللی را به یادگیری و ارتقا مهارت های زبان فرانسوی تشویق می کنند. به یاد داشته باشید که صحبت روان به زبان فرانسوی نیازمند یک سرمایه گذاری خوب بر روی مهارت های زبانی و زندگی اکادمی می باشد. شایان ذکر است از نکاتی که دانشجویان باید در مد نظر داشته باشند این است که امکان مهاجرت تحصیلی به فرانسه بدون مدرک زبان وجود ندارد و افراد متقاضی باید مدرک زبان فرانسوی و یا انگلیسی داشته باشند.

اگر برنامه های درسی شما به زبان فرانسوی تدریس می شوند شما می بایست اثبات کنید که در یکی از ازمونهای TCF DAP  ( ازمون دانش فراسه ، ازمون قبل از پذیرش ) ، DALF ( آزمون زبان فرانسوی ) یا CEFR  (چهارچوبه مراجع رایج زبانی ) شرکت کرده اید. در مورد زبان انگلیسی هم شما می بایست مهارت زبان انگلیسی خود را اثبات کنید.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه
شهر های مهم فرانسه

بسیاری از شهرهای فرانسه خانه بسیاری از دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی هستند. شهر های فرانسه بسیار زیبا و جوی هستند. لذا این شهرها تجارب بسیار مفیدی را در اختیار کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه را دارند می گذارند.

پاریس ( شهر عشق )

پاریس کشوری است که اگر در ان عاشق نشوید شما عاشق او خواهید شد. اگر شما محصل هستید بدانید که در کشوری با فرهنگ غنی تحصیل می کنید. فرانسه کشوری بسیار طلسم کننده است چرا که مقصد بسیاری از گردشگران خارجی می باشد و ساعت های بسیار خوبی را در اختیار شما قرار می دهد.

مرکز فرهنگی اصلی این کشور پاریس می باشد چرا که از جاذبه های بسیاری مانند برج ایفل، نوتردام، قوس پیروزی و موزه اورسی برخوردار است. بنابراین دانشجویان می توانند نهایت تجربه را در شب زنده داری ها، خیابان های زیبا و کافه های دوست داشتنی کسب کنند. پاریس به دلیل موقعیت پایتخت بودن بهترین دانشگاه ها و موسسات اموزس عالی را در خود جای داده است لذا زندگی در پاریس فرصت بسیار خوبی برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در موسسات معتبر را دارند است.

لیون

لیون که در نزدیکی مرز فرانسه با ایتالیا و سوئیس واقع شده است. لیون شهری بسیار زیباست که به عنوان پایتخت اشپزی فرانسه شناخته می شود و یکی از مقرون به صرفه ترین شهرها برای تحصیل دانشجویان می باشد. این شهر معماری های حیرت انگیزی دارد که تمام بینندگان ان را مورد تحسین قرار می دهند به ویژه معماری بسیار عالی لیون که جز میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفته است. دانشجویان بین المللی که علاقه مند به طبیعت و ورزش های زمستانه هستند می توانند به این شهر سفر کنند و از این جاذبه ها لذت ببرند.

این شهر به عنوان منبع اصلی در امد فرانسه در نظر گرفته شده است. شهر لیون به کسانی که به دنبال اموزش عالی هستند چهار دانشگاه : اکول نرمال سوپریر دی لیون، کلاد برنارد لیون، لومیر لیون و جین مولین لیون را معرفی می کند.

لیل

شهر لیل در شمال غرب فرانسه واقع شده است و از بهترین شهر های اروپای غربی از نظر کاوش و تحقیق می باشد. شهر لیل به عنوان مرکز صنعت فرانسه شناخته شده است. در سال های اخیر این شهر از نظر مناظر فرهنگی و بازرگانی گسترش بسیاری یافته است. اگر شما قصد مهاجرت به فرانسه را دارید شهر لیل را در نظر بگیرید چرا که این شهر مزایای بسیاری دارد. این شهر فرصت های اموزش بسیار عالی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند. به این نکته توجه داشته باشید که این شهر بر خلاف شهر بزرگ پاریس شلوغ و گران نیست.

بوردو

شهر بوردو به دلیل تولیدات کشاورزی روز افزون و تاریخی که قسمتی از آن را از یونسکو به ارث برده است بسیار مشهور است. بوردو به عنوان شهر هنر و تاریخ شناخته می شود و خانه بسیاری از مناطق شهری که محصولات کشاورزی تولید می کنند است.

بوردو فرصت های بسیاری را برای دانشجویان بین المللی که به دنبال اموزش عالی هستند فراهم می کند، شهر مشهور بوردو در قرن 15 تاسیس شد. امروزه این شهر حدود 70000 دانش اموز را در خود جای داده است  و در رشته های : 1- ریاضیات، علوم فیزیکی و فناوری 2- پزشکی و علوم حیاتی 3- هنر لیبرال، زبان، علوم انسانی وتاریخ 4- حقوق، اقتصاد و مدیریت فعالیت می کند. ناگفته نماند که موسساتی جهت تدریس علوم سیاسی در شهر بوردو تاسیس شده اند و در حال فعالیت می باشند.

تحصیل در مقاطع مختلف فرانسه

کشور فرانسه یکی از بهترین کشور ها برای مهاجرت تحصیلی می باشد. این کشور دارای برترین دانشگاه ها از لحاظ اعتبار مدرک تحصیلی و کیفیت آموزش می باشد، همچنین تحصیل و مهاجرت تحصیلی به فرانسه رایگان است. کشور فرانسه سالانه، یک چهارم از بودجه خود را صرف آموزش می کند و این نشان از اهمیت بالای آموزش در این کشور دارد. در فرانسه حدود 3500 دانشگاه و مدارس عالی وجود دارد که دانشجویان می توانند در آن ها به تحصیل بپردازند. تحصیل در مدارس کشور فرانسه نیز رایگان است و آموزش در آن از استاندارد های بالایی برخوردار است. اکثر دوره های آموزشی در مقاطع مختلف این کشور در مقطع کارشناسی، به زبان فرانسه می باشد، به همین دلیل باید به این زبان تسلط کامل داشته باشید. در دانشگاه های فرانسه سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می گردد که برای آگاهی بیشتر شما عزیزان در ادامه، هر کدام از آن ها را به طور جداگانه بررسی خواهیم کرد.

مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه و تحصیل در مدارس

همان طور که گفته شد، تحصیل در مدارس فرانسه رایگان می باشد و آموزش در این مدارس در سطح بالایی قرار دارد. سیستم آموزشی مدارس در فرانسه به چند بخش مهد کودک، ابتدایی و متوسطه تقسیم می شود. ممکن است خانواده های مهاجر و خارجی علاقه داشته باشند فرزندشان را در مدارس بین المللی ثبت نام کنند، اما بیش تر دانش آموزان در فرانسه در مدارس محلی درس می خوانند که رایگان می باشد. آموزش از سن سال 6 تا 16 سالگی در فرانسه اجباری می باشد، ولی بیشتر کودکان در سن 3 سالگی وارد پیش دبستانی می شوند.

مدارس در فرانسه از شهریور ماه آغاز می شوند و تعطیلات طولانی ای دارند. این تعطیلات شامل دو یا سه هفته تعطیلی در کریسمس و عید پاک، دو ماه تعطیلات تابستانی و همچنین تعطیلات بین دو ترم می باشد. مهد کودک در این کشور اختیاری است و بعد از آن دانش آموزان باید در سه مقطع دبستان، راهنمایی و متوسطه تحصیل کنند.

کودکان در مقطع دبستان در سن 6 تا 11 سالگی تحصیل می کنند که دروسی در زمینه یادگیری خواندن و نوشتن، ادبیات، جغرافیا، تاریخ و یک زبان خارجی که معمولا انگلیسی می باشد، تدریس می شود. در سن 11 تا 15 سالگی دانش آموزان در مقطع راهنمایی تحصیل می کنند و دروسی همچون ریاضیات، زبان فرانسه، جغرافیا، تاریخ، زیست شناسی، فیزیک، هنر، تربیت بدنی و موسیقی به آن ها تعلیم داده می شود. در پایان این دوره، دانش آموزان باید در آزمون مربوطه شرکت کنند و در دروسی از قبیل زبان فرانسه، ریاضیات، جغرافیا و تاریخ سنجیده می شوند. پس از قبولی در  این آزمون و در سن 16 سالگی، دانش آموزان مختار خواهند بود که تحصیلات خود را در دبیرستان ادامه دهند و یا نظام آموزشی را ترک کنند. دوره دبیرستان نیز از سن 15 تا 18 سالگی می باشد که در آن علاوه بر دروس ارائه شده، سه دوره انتخابی پیش روی دانش آموز قرار می گیرد که باید یکی از آن ها را انتخاب کند. این سطوح به صورت زیر می باشند:

 • دوم (CAP, BEP) 15 تا 16 سالگی
 • اول (CAP, BEP) 16 تا 17 سالگی
 • نهایی (CAP, BEP) 17 تا 18 سالگی

سالانه یک چهارم بودجه فرانسه صرف آموزش می شود

مهاجرت تحصیلی به فرانسه و تحصیل در مقطع کارشناسی

افراد زیادی اقدام به تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه می نمایند و این مقطع یکی از پر جمعیت ترین مقاطع تحصیلی محسوب می شود. تحصیل در این مقطع مدت 3 سال زمان می برد که دانشجو باید در آن حدود 180 واحد درسی را پاس کند. برای تحصیل در این مقطع لازم است متقاضیان به زیان فرانسه مسلط بوده و مدرک زیان B2 را اخذ نمایند، چرا که دوره های تحصیلی به زبان فرانسه ارائه می شوند. سال تحصیلی در دانشگاه های فرانسه از نیمه سپتامبر شروع شده و تا پایان ژوئن سال بعد ادامه دارد. در مقطع کارشناسی دانشگاه های فرانسه پر تقاضا ترین رشته ها عبارتند از: مهندسی و فناوری، تجارت، علوم انسانی و فرهنگ، فناوری اطلاعات، طراحی و رسانه و ادبیات.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مدت زمان لازم برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد دو سال می باشد و به دو قسمت تقسیم می شود که هر قسمت آن، یک ساله می باشد. در آخر هر دوره یک ساله و پایان ترم، امتحان برگزار می شود. بیشتر دوره های کارشناسی ارشد فرانسه شامل پایان نامه یا پروژه تحقیقاتی می باشد. پس از اتمام دو دوره دانشجویان می توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کنند. مدرک زبان مورد نیاز برای این مقطع بستگی به دوره تحصیلی ارائه شده از طرف دانشگاه دارد، که انگلیسی باشد و یا فرانسه.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه و تحصیل در مقطع دکتری

به دلیل وجود امکانات مناسب و شرایط اقتصادی مطلوب کشور فرانسه، دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در مقطع دکترا در این کشور می باشند. برای پذیرش در مقطع دکتری فرانسه، دانشجویانی که رزومه قوی تری داشته باشند، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش را خواهند داشت. مواردی همچون معدل بالا، نمره زبان بالا و مقاله های نوشته شده تاثیر زیادی در پذیرش دانشجویان در این مقطع دارد. ورود به مقطع دکتری کار آسانی نیست و حین تحصیل در این مقطع شما، مدام تحقیقات انجام می دهید و حقوق نیز دریافت می کنید. این تحقیقات شامل سمینار های مرتبط با پروژه و جلسات تدریس می باشد که با 150 ساعت در طول دوره دکترا مطابقت دارد. تحصیل در مقطع دکتری 3 تا 4 سال زمان می برد و برای پذیرش در این مقطع دانشجو باید حتما قسمت دوم مقطع کارشناسی ارشد را گذرانده باشد. در این مقطع بعضی دوره ها به زبان انگلیسی ارائه می گردند و بعضی دیگر به زبان فرانسه تدریس می شوند.

شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به فرانسه

به طور کلی برای مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل، محدودیت سنی وجود ندارد، اما این محدودیت ها شانس متقاضی را برای پذیرش در دانشگاه های این کشور، افزایش می دهد. برای اخذ ویزا در مقطع کارشناسی بهتر است حد اکثر 23 سال داشته باشید، برای دریافت ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، بسته به نوع دانشگاه داشتن حدا اکثر 32 تا34 سال مناسب است. لازم به ذکر است که برای اخذ ویزا در مقطع دکتری محدودیت سنی وجود ندارد.

 

دوره های دکترا در فرانسه به دو زبان انگلیسی و فرانسه ارائه می شود

مهاجرت تحصیلی به فرانسه و تحصیل به زبان انگلیسی

کشور فرانسه یکی از اولین کشور های اروپایی غیر انگلیسی زبان می باشد که دوره های دانشگاهی خود را به زبان انگلیسی هم ارائه می دهد. دانشگاه های فرانسه برای جذب دانشجویان بیشتر از سراسر دنیا، چندین سال است که دوره های دانشگاهی خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می کنند. برخی افراد تصور می کنند برای مهاجرت تحصیلی فرانسه، نیاز به ارائه مدرک زبان فرانسه وجود دارد، در حالی که دولت فرانسه امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا را برای دانشجویان بین المللی، فراهم کرده است. در واقع متقاضیان این دوره ها هیچ نیازی به یادگیری و ارائه مدرک زبان فرانسه نخواهند داشت. تنها مقطعی که عموما به زبان فرانسه ارائه می شود، مقطع کارشناسی می باشد که البته در برخی رشته های مدیریتی و بازرگانی امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. اما ذکر این نکته لازم است که افرادی که در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل می کنند، برای یافتن شغل در این کشور شانس کم تری خواهند داشت. اما در تحصیل به زبان فرانسه در این مقطع، علاوه بر رایگان بودن تحصیل، دانشجو می تواند به راحتی در این کشور کار پیدا کند.

در مقطع کارشناسی ارشد فرانسه، امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و فرانسه وجود دارد. در مقطع دکتری فرانسه نیز می توان به دو زبان انگلیسی و فرانسه تحصیل کرد، اما برای تحصیل همراه با کمک هزینه و فاند تحصیلی، نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی وجود دارد. افرادی که قصد تحصیل در مقطع دکتری فرانسه به زبان انگلیسی را دارند، باید دارای مدرک زبان آیلتس 7 باشند. نا گفته نماند که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه و دارو سازی، نیاز به تسلط بر زبان فرانسه وجود دارد.

 شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه از طریق مدرک دیپلم

کشور فرانسه به دلیل برخورداری از دانشگاه های مطرح، وجود کمک هزینه های دانشگاهی، هزینه های پایین تحصیل و مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی، جزو محبوب ترین کشور ها برای مهاجرت تحصیلی، بین دانشجویان بین المللی واقع  شده است. شرایط مهاجرت به فرانسه برای تحصیل با مدرک دیپلم برای علاقمندان به تحصیل در مقطع کارشناسی، به مراتب راحت تر است. شما می توانید با داشتن مدرک دیپلم، در دوره های زبان فرانسه شرکت کنید و پس از اتمام این دوره، بدون این که به ایران برگردید، اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه های فرانسه در رشته مورد نظر خود نمایید.

متقاضیان برای مهاجرت تحصیلی  به فرانسه با مدرک دیپلم، ملزم هستند با توجه به نوع دانشگاه، مدرک زبان مورد نیاز را ارائه دهند. معمولا برای مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی، مدرک B2 فرانسه و برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی آیلتس 6 لازم است. برخی از دانشجویان علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های فرانسه با مدرک دیپلم، مایل هستند بدون مدرک زبان و یا با مدرک زبان پایین اقدام به مهاجرت تحصیلی فرانسه نمایند. این متقاضیان می توانند ابتدا وارد کالج های فرانسه شوند و پس از تکمیل سطح زبان خود، اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه های فرانسه نمایند.

 

فرانسه یکی از اولین کشور های غیر انگلیسی زبان است که دوره های دانشگاهی خود را به زبان انگلیسی هم ارائه می دهد

معدل مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کشورفرانسه

یکی از شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل، معدل متقاضی می باشد که بسته به مقطع تحصیلی مورد نظر متفاوت می باشد. در بعضی موارد برای رشته تحصیلی دلخواه نیز، معدل خاصی لحاظ می شود. به طور کلی حداقل معدل مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، 15 می باشد و برای تحصیل در مقطع دکتری فرانسه حداقل معدل 14 الزامی است. برای برخی از دانشگاه های فرانسه، شرط معدل لحاظ نشده است و متقاضیان با هر معدلی می توانند در آن ها تحصیل کنند.

بورسیه های تحصیلی کشور فرانسه

یکی از دلایل مهاجرت به فرانسه برای تحصیل، پایین بودن هزینه های لازم برای تحصیل و همچنین ارائه کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه های متعدد به دانشجویان بین المللی می باشد. دانشگاه های دولتی فرانسه هزینه ای حدود سالانه 200 تا 600 یورو برای دانشجویان دارند و شهریه دانشگاه های خصوصی در این کشور تا سقف 10 هزار یورو می باشد. کشور فرانسه با ارائه بورسیه های مختلف به دانشجویان، موجب کاهش هزینه های تحصیل می شود. در اینجا برخی از بورسیه های معروف فرانسه را معرفی می کنیم:

 • بورسیه عالی ایفل (Eiffel Excellence Scholarships)
 • بورسیه تحصیلی امیلی بوتمی از دانشگاه Science Po ( (Emily Boutmy
 • بورسیه عالی امپر از موسسه ENS لیون (Excellence Ampere Scholarships of)
 • بورسیه کارشناسی ارشد دانشگاه ساکلای پاریس (Université Paris-Saclay International Master’s Scholarships)
 • بورسیه تحصیلی اکول نرمال سوپریور (École Normale Supérieure)
 • بورسیه‌ کارشناسی ارشد دانشگاه لیون (Université de Lyon Masters Scholarships)
 • بورسیه‌ تحصیلی MBA در دانشگاه HEC Paris
 • بورسیه تحصیلی بنیاد فناوری گرنوبل (Grenoble Institute of Technology Foundation Scholarships)

دانشگاه های بین المللی و عالی رتبه فرانسه که در آن ها می توان بورسیه های تحصیلی دریافت کرد عبارتند از:

 • دانشگاه پلی تکنیک پاریس
 • دانشگاه استراسبورگ
 • دانشگاه گرنوبل- آلپ
 • دانشگاه لویی پاستور
 • دانشگاه PSL
 • دانشگاه سوربن

کار حین تحصیل در فرانسه

تحصیل در کشور فرانسه مزایای بسیاری دارد که از جمله آن ها می توان به کار حین تحصیل اشاره کرد. دانشجویان با انجام کار دانشجویی در این کشو، علاوه بر این که کسب در آمد کنند و هزینه های تحصیل خود را پوشش دهند، می توانند با مردم فرانسه ارتباط بیشتری بگیرند و فرهنگ آن ها را بهتر درک کنند. همچنین با انجام کار دانشجویی این امکان را خواهند داشت که زبان فرانسه را سریع تر یاد بگیرند. با گرفتن پذیرش تحصیلی در فرانسه، دانشجویان بین المللی اجازه کار در این کشور را نیز خواهند داشت و دیگر نیازی به دریافت اجازه موقت اشتغال به کار، نخواهند داشت. دانشجویان بین المللی می توانند حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند و در روز های تعطیلی امکان کار تمام وقت را خواهند داشت. دانشجویان با 20 ساعت کار در هفته می توانند حداقل 820 یورو در ماه درآمد کسب کنند. حداقل دستمزد ساعتی در فرانسه 10.25 یورو تعیین شده است.

 

 

برخی از کار های دانشجویی در فرانسه عبارتند از: ترجمه، آموزش زبان انگلیسی، نگهداری از کودک، کار در کافه ها و رستوران ها، بازاریابی تلفنی و … . دانشجویان در برخی رشته ها نیاز به گذراندن دوره کار آموزی دارند که این دوره ها نیازی به اخذ مجوز ندارند. در صورتی که طول دوره کار آموزی بیشتر از دو ماه شود، کار آموزان می توانند حقوق دریافت نمایند. دانشجویان بین المللی می توانند با کار پاره وقت در فرانسه از پس هزینه های زندگی خود بر آیند و همچنین قادر خواهند بود بعد از اتمام تحصیلات، راحت تر وارد بازار کار این کشور شوند.

 

دانشجویان بین المللی در فرانسه می توانند حین تحصیل 20 ساعت در هفته کار کنند

کار پس از تحصیل در فرانسه

اکثر دانشجویان بین المللی پس از مهاجرت تحصیلی به فرانسه، مشتاقند تا در این کشور مشغول به کار شوند، چرا که فرانسه دارای امکانات رفاهی مناسب، درآمد بالا و شرایط مساعد برای زندگی می باشد. زندگی در فرانسه رویای بیشتر افراد در سراسر جهان می باشد، که شرایط کار و تحصیل ایده آل در آن بر قرار است. افرادی که قصد دارند بعد از فارغ التحصیلی در آلمان بمانند و کار کنند، باید شرایط مربوط به کار کردن را در این کشور بدانند. دانشجویان بین المللی باید بلافاصله پس از اتمام تحصیلات خود، اقدام به یافتن شغل نمایند تا بتوانند مجوز اقامت این کشور را دریافت کنند. دولت فرانسه به دانشجویان خارجی این امکان را می دهد که پس از فارغ التحصیل شدن به دنبال کار بگردند. دانشجویانی که در دوره های کوتاه مدت 6 ماهه فرانسه ثبت نام کرده اند، نمی توانند پس از اتمام دوره خود در این کشور بمانند. این افراد باید کشور را ترک کنند ولی می توانند دوباره با درخواست برای مجوز کار، به فرانسه برگردند. دانشجویان خارجی فارغ التحصیل شده در دوره های کارشناسی ارشد و یا دکترا، با استفاده از ویزای VLT-TS می توانند به مدت دو سال در فرانسه بمانند و به دنبال شغل بگردند.

در صورت یافتن شغلی با دستمزد 1.5 برابر حداقل حقوق، افراد می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند و در این صورت امکان کار تمام وقت خواهند داشت. در نظر داشته باشید که با توجه به قوانین وضع شده در کشور های اروپایی، اولویت استخدام در کشور فرانسه با شهروندان اروپایی می باشد و اولویت بعدی سایر ملل خواهند بود. متقاضیان بعد از پیدا کردن کار می توانند ویزای کاری فرانسه را دریافت نمایند و مدتی بعد، اقدام به اخذ اقامت دائم این کشور نمایند.

مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه و اخذ ویزای همراه

ویزای همراه فرانسه یک نوع ویزای بلند مدت محسوب می شود که دولت فرانسه به شهروندان خارجی ای که به این کشور مهاجرت کرده اند اعطا می کند، تا خانواده آن ها بتوانند به این کشور سفر کنند. یکی از راه های دریافت اقامت فرانسه، اخذ ویزای همراه فرانسه می باشد. افراد از طریق مهاجرت تحصیلی به فرانسه، قادر خواهند بود برای خانواده خود، ویزای همراه بگیرند. برای گرفتن این ویزا، نفر اصلی باید تابعیت فرانسه و یا اتحادیه اروپا را داشته باشد و یا شهروند خارجی دارای اقامت این کشور باشد. شخص متقاضی می تواند با ویزای همراه فرانسه، همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را، به این کشور ببرد. برای این کار باید مدارک شناسایی و همچنین نامه تمکن مالی را به سفارت فرانسه ارائه کند و منتظر نتیجه سفارت بماند. بعد از اخذ ویزای فرانسه همراهان فرد می توانند وارد این کشور شوند.

 

دانشجویان از طریق مهاجرت تحصیلی به فرانسه می توانند برای خانواده خود ویزای همراه اخذ کنند

 

برخی از شرایط لازم برای اخذ ویزای همراه فرانسه به صورت زیر می باشد:

 • شخص اصلی دارای تمکن مالی برای تامین هزینه های یک سال همسر و فرزندانش را داشته باشد.
 • شخص اصلی باید دارای 18 ماه سابقه زندگی در فرانسه و اقامت یک ساله باشد.
 • توانایی خرید و اجاره مسکن در فرانسه را داشته باشد.

اخذ تابعیت فرانسه پس از فارغ التحصیلی

بعد از فارغ التحصیلی افراد می توانند با استفاده از روش هایی مانند تبدیل ویزای تحصیلی به کاری، سرمایه گذاری و یا ازدواج، اقامت این کشور را اخذ نمایند. یکی از قوانین جالبی که در کشور فرانسه وجود دارد و بسیاری از دانشجویان بین المللی را به خود جذب کرده، این است که اگر شما 5 سال متوالی در این کشور به تحصیلات آکادمیک بپردازید و بالای 18 سال سن داشته باشید، قادر خواهید بود اقامت ده ساله این کشور را اخذ کنید. پس از این مدت نیز می توانید اقدام به دریافت اقامت دائم فرانسه نمایید. در واقع بر خلاف بسیاری از کشور ها، در فرانسه امکان تبدیل ویزای شخصی به اقامت دائم این کشور امکان پذیر است و این یکی از بهترین مزیت های تحصیل در کشور فرانسه می باشد.  بعد از گرفتن اقامت دائم فرانسه و پرداخت بیمه و مالیات به موقع، می توانید پس از چند سال تابعیت این کشور را اخذ نمایید.

بهترین دانشگاه های فرانسه

فرانسه یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در کشور های اروپایی محسوب می شود که با فراهم کردن امکانات عالی و داشتن بهترین دانشگاه ها، دانشجویان زیادی را از سر تا سر جهان به خود جذب کرده است. فرانسه دارای دانشگاه هایی است که در لیست بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند و دارای شهرت جهانی هستند. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های فرانسه را دارید، لازم است اطلاعاتی در مورد دانشگاه های این کشور کسب کنید، همچنین بهترین دانشگاه های فرانسه را شناسایی کنید. در ادامه به معرفی برخی از برترین دانشگاه های فرانسه خواهیم پرداخت:

 

دانشگاه PSL پاریس (Paris Sciences et Lettres Research University)دانشگاه اکول پلی تکنیک (Ecole Polytechnique)
موسسه آموزش عالی École normale supérieure de Lyonدانشگاه سوربن (Sorbonne University)
موسسه مطالعات سیاسی پاریس (Paris Institute of Political Studies)دانشگاه CentraleSupélec
دانشگاه پانتئون سوربن (Université Paris  Panthéon-Sorbonne)دانشگاه پاریس تک (Ecole des Ponts ParisTech)
دانشگاه ENS پاریس ساکلی (ENS Paris-Saclay)دانشگاه پاریس (Université de Paris)
دانشگاه اکول نرمال سوپریور پاریس (Ecole Normale Supérieure)دانشگاه پاریس سود (Paris-Sud 11)
دانشگاه پیر و ماری کوری پاریس (Université Pierre et Marie Curie)

 

از دیگر دانشگاه های فرانسه که شهرت جهانی دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Telecom Paris
 • École des Ponts ParisTech
 • Aix-Marseille University
 • Université Francois Rabelais
 • University of Strasbourg
 • University of Burgundy

مزایای مهاجرت تحصیلی به فرانسه

کشور فرانسه از بهترین کشور های اروپایی برای مهاجرت تحصیلی به شمار می رود. از مزیت های مهاجرت تحصیلی به این کشور می توان به کیفیت بالای آموزش، آداب و رسوم زیبای این کشور و هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه اشاره کرد. دانشجویان در فرانسه تحصیلات با کیفیت در سطح جهانی دریافت می کنند و همچنین می توانند کمک هزینه ها و بورسیه های خوبی از این کشور بگیرند. شهروندان فرانسوی و مقیمان کشور های اتحادیه اروپا می توانند رایگان در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند. از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی به فرانسه، داشتن آب و هوای مطلوب چهار فصل می باشد. مردم فرانسه بسیار خون گرم و مهربان هستند که یکی دیگر از مزیت های مهاجرت تحصیلی به فرانسه می باشد. دانشجویان بین المللی می توانند بدون مدرک زبان به فرانسه مهاجرت کنند و این یکی از اصلی ترین مزیت های مهاجرت تحصیلی به فرانسه می باشد.

 

 

یکی از مزیت های تحصیل در فرانسه برخورداری از بورسیه های متعدد می باشد

در ادامه به برخی دیگر از مزایای مهاجرت تحصیلی فرانسه به صورت موردی اشاره می کنیم:

 • بیمه در مانی رایگان
 • ضروری نبودن یادگیری زبان فرانسه و پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان
 • دریافت کمک هزینه های مسکن و زندگی (دریافت 40 درصد از هزینه های خوابگاه یا مسکن از سوی دولت)
 • دریافت حقوق ماهانه با تحصیل در مقطع دکتری
 • پایین بودن هزینه های زندگی برای دانشجویان
 • فرصت های شغلی پس از اتمام تحصیلات
 • کم بودن هزینه حمل و نقل

معایب مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه مزایای زیادی برای دانشجویان بین المللی دارد ولی در کنار همه این محاسن، چند مورد نقص نیز دیده می شود، ولی در کل مزایای مهاجرت تحصیلی به فرانسه از معایب آن خیلی بیشتر است. در ادامه می خواهیم به برخی از معایب مهاجرت تحصیلی به این کشور بپردازیم.

اختلاف طبقاتی بین مهاجرین و بومیان فرانسوی بسیار زیاد است و حتی تمام بافت های خوب و پیشرفته، متعلق به شهر پاریس می باشد و شهر های دیگر فرانسه این پویایی را ندارند و همین طور این شهر یکی از گران ترین شهر های دنیا به حساب می آید. یکی دیگر از معایب این کشور سختی کار پیدا کردن است، به طوری که اگر کسی تسلط کامل به زبان فرانسه نداشته باشد، نمی تواند شغل پیدا کند. از طرفی اکثر کار فرمایان فرانسه شخصی هستند و استخدام ها بیشتر خصوصی هستند نه دولتی. نرخ بیکاری در فرانسه دو برابر اتریش و آلمان می باشد و 10.71 درصد گزارش شده است. در فرانسه تحصیل در دانشگاه های خصوصی هزینه بالایی دارد و مانند بیشتر کشور های دیگر گران است. دانشجویان در فرانسه از کمک هزینه های زیادی بهره مند می شوند، اما زندگی در این کشور در کل پر هزینه است. دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه های فرانسه مشکل زبان ندارند و به راحتی می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند؛ اما مردم این کشور همه به زبان فرانسه صحبت می کنند و دانشجویان باید این زبان دشوار را یاد بگیرند. دشوار بودن زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط با شهروندان فرانسوی یکی دیگر از معایب تحصیل در این کشور می باشد.

چه مدارکی برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه لازم است؟

به منظور مهاجرت به فرانسه برای تحصیل، دانشجویان باید درخواست ویزای تحصیلی بدهند. برای دریافت این ویزا متقاضیان باید مدارک و اسناد لازم را تهیه کرده و به سفارت فرانسه تحویل دهند. این مرحله بسیار مهم است و مدارک باید به صورت کامل و جامع گرد آوری گردد، چرا که کوچکترین نقص و کمبود در مدارک مورد نیاز، باعث رد شدن ویزای تحصیلی خواهد شد. پس از تحویل دادن مدارک به سفارت به صورت حضوری یا آنلاین باید منتظر شوید تا نتیجه به شما اعلام گردد. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی به قرار زیر می باشد:

 • تمام مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات
 • ترجمه و معدل سازی مدارک تحصیلی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدرک زبان آیلتس حداقل 6 (در صورت تحصیل به زبان انگلیسی)
 • مدرک زبان C1 یا B2 زبان فرانسه (در صورت تحصیل به زبان فرانسه)
 • ارائه تمکن مالی (حداقل 9000 یورو در حساب بانکب خود داشته باشید)
 • پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل 3 ماه
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • سه قطعه عکس پاسپورتی
 • بیمه درمانی با پوشش معتبر در فرانسه
 • پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی

ذکر این نکته لازم است که مدت زمانی که طول می کشد تا ویزای تحصیلی صادر شود، 90 روز خواهد بود.

 

این مقاله به همت کارشناسان موسسه مهاجرتی اصطهباناتی مهیا شده است و امید است که توانسته باشد، اطلاعاتی راجع به مهاجرت تحصیلی به فرانسه را در اختیار شما قرار دهد، جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به فرانسه می توانید با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *