هلند کشوری با نوآوری های بزرگ است، نگرش حل مسئله و باز بودن رو به جهان یکی از خصلت های هلند است. تحصیل در هلند فضای پیشتاز، خلاق را به شما ارائه می دهد. این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی  در هلند برای علاقه مندان و متقاضیان محترم فراهم می کند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

بیش از 2100 برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی در هلند تدریس می شود، طیف گسترده ای از زمینه ها و دوره های علمی را پوشش کی دهد. همه برنامه ها و دوره منجر به اخذ مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا می شوند. تحصیل در هلند انتخاب دانشجویان متعددی از سراسر جهان است.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

پزشکی در هلند است متفاوت از در پزشکی در انگلستان تدریس می شود، در حالیکه هر دو از لحاظ رویکرد به موضوع در یک جدول زمانی قرار دارند. در حالی که مدرک پزشکی هلندی دارای همان احترام به عنوان یکی از دانشکده های پزشکی بریتانیا را دارد (و توسط GMC  به طور کامل به رسمیت شناختن شده است)، روشی که در آن دانش آموزان از انتقال بین دو کشور برای تحصیلات پزشکی استفاده کنند، تقریبا در هلند غیر ممکن شده است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

مراحل و شرایط اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در هلند

 • کارشناسی پزشکی (3 سال)
 • کارشناسی ارشد پزشکی (به مدت 3 سال)
 • کارآموزی (یک سال)

 سه سال اول در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی تدریس می شود اما تعداد دانشگاه های انگلیسی زبان هلند محدود می باشد. دانشگاه گرونینگن دو نوع مدرک کارشناسی پزشکی را ارائه می دهد، یکی منطبق بر بهداشت جهانی، و دیگری منطبق بر پزشکی مولکولی می باشد. دانشگاه ماستریخت دارای یک برنامه مشابه به زبان انگلیسی می باشد. همه این مدارک، اولین گام برای تبدیل شدن به یک دکتر را تشکیل می دهند. در حالی که این دوره ها معمولا به زبان انگلیسی تدریس می شوند، یادگیری زبان هلندی در کنار مطالعات دیگر ضروری است. زبان هلندی بخشی جدایی ناپذیر از اخذ مدرک است و شما باید در امتحانات با زبان هلندی شرکت کنید تا فارغ التحصیل شوید.

زبان هلندی است فقط برای زمانی که شما  با بیماران برخورد دارید مهم نیست. این زبان لازم است زیرا شما مطالعات کارشناسی ارشد خود را به زبان انگلیسی میگذرانید. کارشناسی ارشد در رشته پزشکی نیز در برخی دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس می شود اما معمولا به زبان هلندی است. یک مثال از این چنین دانشگاه هایی برای اخذ مردک کارشناس ارشد زیست شناسی پزشکی دانشگاه رادبود می باشد.

آموزش نهایی پزشکان آینده برای کار در بیمارستان هلند، ارتباط به زبان هلندی با بیمار از اهمیت حیاتی برخوردار است.

به طور خلاصه، تحصیل در رشته پزشکی در هلند، تنها تا حدی به زبان انگلیسی ممکن است. شما نیاز به یادگیری زبان هلندی جهت تحصیل در هلند دارید. الزامات ورود به دانشگاه های هلند معمولا مشابه با دیگر دانشگاه های کشورهایی اتحادیه اروپا است. مهلت ثبت نام معمولا (15 ژانویه) است، به دلیل بالا بودن تعداد متقاضیان در حال حاضر تنها افرادی که دارای سطح A در دیپلم دبیرستان خود هستند پذیرش می شوند، دانش آموزان با نمرات کمتر اما معقول از مناطق محروم نیز پذیرش می شوند.

تحصیل دندانپزشکی هلند

این برنامه آموزش دندانپزشکی برای تبدیل شدن به یک دندانپزشک در هلند را فراهم می کند. به طور عمده دارای ماهیت عملی زیادی است، چرخه یادگیری خاص در اطراف محور مشکلات بیماری میگردد. این رویکرد عملی به آموزش دانش آموزان برای اخذ بهترین آمادگی برای حرفه دندانپزشکی می پردازد.

دانشگاه های پزشکی هلند

در زیر لیست دانشگاه های پزشکی این کشور آورده شده است؛

 • Universiteit ون آمستردام، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه گرونینگن، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه لیدن، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه ماتریشات، دانشکده بهداشت، علوم پزشکی و علوم زیستی

دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت در هلند

تعداد 11 دانشگاه از کشور هلند، مورد تایید وزارت بهداشت می باشند، لیست این دانشگاه ها به شرح زیر می باشد؛

 1. Radboud University
 2. Erasmus University Rotterdam
 3. University of Amsterdam
 4. Lieden University
 5. Maastricht University
 6. Utrecht University
 7. University of Groningen
 8. Vrije University Amsterdam
 9. VU University Amsterdam
 10. University of Twente
 11. Academic Center for Dentistry Amesterdam

منبع: http://edd.behdasht.gov.ir

هزینه تحصیل پزشکی در کشور هلند

برای تحصیل پزشکی در هلند و مهاجرت تحصیلی به این کشور لازم است تا در مورد برخی موارد، کسب اطلاع کنید، که یکی از این موارد، شهریه و هزینه دانشگاه های این کشور می باشد. در حالت کلی، می توان گفت هزینه های زندگی و تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های هلند، از دیگر کشور های حوزه اسکاندیناوی پایین تر است. هزینه های تحصیل شامل مواردی از قبیل هزینه کتاب های درسی، لوازم التحریر، حمل و نقل، خوابگاه دانشجویی، خورد و خوراک و … می شود. البته اگر دانشجویان قصد سکونت در خوابگاه را ندارند و می خواهند مسکن تهیه کنند، باید هزینه های مربوط به مسکن و اجاره خانه را نیز در نظر بگیرند. با توجه به اینکه آمستردام پایتخت کشور هلند می باشد، هزینه های مربوط به مسکن در این شهر گران تر از شهر های دیگر خواهد بود. بنابراین برای دانشجویانی که قصد اجاره مسکن را دارند، این مورد بیشترین هزینه را برای فرد خواهد داشت.

به طور کلی هزینه لازم برای تحصیل در رشته پزشکی کشور هلند در مقطع کارشناسی پزشکی، حدود 6 هزار تا 15 هزار یورو در سال می باشد و این هزینه در مقطع کارشناسی ارشد پزشکی به سالانه 8 هزار تا 20 هزار یورو افزایش خواهد یافت. لازم است بدانید که مبالغ ذکر شده به صورت تقریبی می باشند و با توجه به شرایط مختلف، تغییر خواهد کرد. به طور مثال زندگی و تحصیل در یک شهر کوچک، هزینه های کم تری از نظر اجاره مسکن، حمل و نقل و … نسبت به شهر های بزرگ خواهد داشت.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کشور هلند

همانند آن چه که در قسمت هزینه تحصیل پزشکی در هلند گفتیم، هزینه های مربوط به تحصیل در رشته دندانپزشکی نیز در دانشگاه های هلند، بستگی به دانشگاه و شهر محل دانشگاه و همچنین سبک زندگی دانشجو دارد. این هزینه شامل تمام هزینه های زندگی از قبیل رفت و آمد، پوشاک، خوراک، کتب درسی و لوازم التحریر می شود. اگر دانشگاه مورد نظر دولتی بوده و دوره های دندانپزشکی در این کشور به زبان هلندی برگزار شود، هزینه تحصیل کم تر خواهد بود. هزینه تحصیل دندانپزشکی در هلند، برای افراد عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر بومی و بین المللی این کشور تفاوت دارد. در حالت کلی شهریه لازم دانشگاه های دندانپزشکی برای دانشجویان دارای اقامت دائم در هر یک از کشور های عضو اتحادیه اروپا، حدود 700 تا 2100 یورو خواهد بود.

در صورتی که فرد، دانشجوی بین المللی باشد، برای شرکت در دوره های دندانپزشکی در کشور هلند باید به طور میانگین سالانه 6 هزار تا 15 هزار یورو پرداخت کنند. لازم به ذکر است هزینه دوره تخصص برای دانشجویان بین المللی در هلند، حدود 8 هزار تا 20 هزار یورو می باشد. برای تحصیل در دانشگاه های هلند، باید دانشجویان به زبان هلندی تسلط داشته باشند. هزینه تحصیل در هلند نسبت به دیگر کشورها مانند آلمان، اسپانیا، اتریش و فرانسه که هزینه تحصیل به زبان بومی آن ها رایگان است، بالاتر می باشد. به همین دلیل بیشتر، افرادی که ساکن کشور های اتحادیه اروپا می باشند و هزینه تحصیل در هلند، برای آن ها اندک است در این دوره ها شرکت می کنند.

 

بورسیه پزشکی هلند

از آن جایی که هزینه های تحصیل پزشکی هلند بالا می باشد، بسیاری از افراد توانایی مالی کافی برای پرداخت این هزینه ها را ندارند و ممکن است از تحصیل در این کشور منصرف شوند. بورسیه پزشکی فرصتی مناسب برای دانشجویان علاقمند به تحصیل در این کشور می باشد، که بتوانند هزینه های خود را کاهش دهند. برای اینکه دانشجویان بتوانند بورسیه پزشکی هلند را دریافت کنند، باید نمرات بالایی داشته باشند و همچنین مقالات علمی در زمینه تخصص خود نوشته باشند. در ادامه به برخی از بورسیه های پزشکی ارائه شده توسط دانشگاه های هلند اشاره می شود:

بورسیه های فنی UICC 2022

این بورسیه توسط  اتحادیه بین المللی کنترل سرطان (UICC) در زمینه پزشکی و بهداشت عمومی ارائه می شود و مبلغ این بورسیه جزئی، 3.400 دلار آمریکا می باشد. این بورسیه به همه ملیت ها به جز آمریکا، تعلق می گیرد و افراد باید حداقل دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشند.

کمک هزینه های سفر GSLS

متقاضیان پزشکی و علوم زیستی می توانند از این بورسیه فقط برای شرکت در کنفرانس ها و کمک هزینه برای سفر استفاده کنند. دانشجویان برای شرکت در کارگاه های بین المللی و کنفرانس هایی که در کشور های مختلف برگزار می شود، می توانند برای دریافت این بورسیه که در دانشگاه وورزبورگ ارائه می شود، درخواست دهند. مبلغ این بورسیه حداکثر 2.000 یورو می باشد.

هزینه مربوط به اجاره مسکن در هلند بیشترین سهم از هزینه های دانشجویی را دارد

کمک هزینه های تحصیلی هلند (NFP)

این بورسیه توسط وزارت امور خارجه هلند، به دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد، دکتری و دوره های آموزشی مختلف در دانشگاه های مختلف ارائه می شود. برنامه های کمک هزینه تحصیلی هلند (NFP)، فول فاند است و هزینه های مختلفی از قبیل هزینه های زندگی، هزینه پایان نامه و تحقیق، هزینه های شهریه و هزینه های سفر و ویزا را در بر می گیرد.

مهم ترین بورسیه های پزشکی در کشور هلند، در این قسمت آورده شده است که هر کدام از این بورسیه ها، شرایط متفاوتی دارند و دانشجویان پزشکی می توانند از آن ها بهره مند شوند:

 • Amandus H. Lundqvist (ALSP)
 • ASEM-DUO
 • Auto Transport Scholarship
 • Amsterdam Excellence

بورسیه دندانپزشکی کشور هلند

تامین مخارج لازم برای تحصیل دندانپزشکی در هلند، از مهم ترین مسائلی است که دانشجویان دندانپزشکی با آن روبرو می شوند. از راه های مختلفی می توان این هزینه ها را تامین کرد که یکی از این راه ها، استفاده از بورسیه دندانپزشکی در کشور هلند می باشد. بیشتر بورسیه های دندانپزشکی در این کشور، صرف دانشجویان مقیم کشور های اتحادیه اروپا می شود و می توان گفت بورسیه اندکی برای دانشجویان بین المللی باقی می ماند. بنابراین دانشجویان بین المللی باید رزومه ای خیلی قوی داشته باشند، تا بتوانند واجد شرایط دریافت بورسیه در هلند شوند. به چند مورد از این بورسیه ها در دانشگاه های پزشکی هلند اشاره می کنیم:

 • بورسیه صندوق اریک بلومینک
 • بورسیه کارشناسی ارشد RMLA
 • بورسیه خاورمیانه و شمال آفریقا
 • بورسیه دانشگاه گرونینگن
 • دکترای علوم اعصاب و فناوری عصبی در دانشگاه آمستردام

برای دریافت بورسیه دندانپزشکی در هلند داشتن معدل بالا و رزومه قوی الزامی است

تخصص پزشکی در کشور هلند

تحصیل رشته پزشکی در هلند به مدت 5 تا 5.5 سال طول می کشد و برای رسیدن به مدرک پزشکی عمومی در هلند باید 3 مرحله را پشت سر گذاشت: مرحله اول تحصیل در مقطع کارشناسی (bachelor-BSc) می باشد که به مدت 3 سال زمان می برد، سپس تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (MSc-Master of Science) به مدت سه سال و بعد از آن دوره آموزشی عملی به مدت یک سال. دوره سه ساله اول در دانشگاه هایی همچون خرونگین و ماستریخت به زبان انگلیسی ارائه می شود ولی در کل، یادگیری زبان هلندی برای پزشکان در هلند الزامی است؛ چرا که اولا دانشجویان باید در آزمون نهایی بعد از اتمام تحصیلات شرکت کنند که به زبان هلندی می باشد. ثانیا پزشکی برای ارتباط با بیمار نیاز به صحبت کردن دارد و باید به زبان هلندی تسلط داشته باشد.

دوره های تخصص پزشکی در هلند 6 سال طول می کشد که اغلب دانشگاه های هلند، این دوره ها را به صورت عملی برگزار می کنند. 4 سال اول دوره تخصص، در حوزه تخصص داخلی می باشد و 2 سال آخر آن، دوره هایی اعم از تخصص خون شناسی و آنکولوی و دیگر تخصص ها را شامل می شود. برای گذراندن دوره تخصص، تسلط به زبان انگلیسی و هلندی لازم است. در مدت تحصیل در دوره تخصص، دانشجویان از آموزش های تئوری و کار آموزی برخوردار خواهند بود. این دوره های کار آموزی در بیمارستان های غیر آکادمیک برگزار می شود. دانشجویان بنا به حوزه تخصص خود برای آموزش، در دانشگاه درخواست می دهند و دو کمیته RGS و KNMG CGS به کار آن ها نظارت کرده و تصمیم می گیرند که دانشجو، شرایط استفاده از عنوان تخصص را دارد یا نه.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در کشور هلند

یکی از مهم ترین شرایط تحصیل پزشکی در هلند، شرط سنی افراد می باشد. رشته پزشکی به دلیل محبوبیت بین دانشجویان درخواست های زیادی در دانشگاه های مختلف سراسر کشور دارد و همین مسئله باعث شده که دانشگاه ها به فکر گذاشتن محدودیت شرایط سنی برای این رشته بیفتند؛ که البته کشور هلند محدویت زیادی برای شرایط سنی در این رشته، لحاظ نکرده است. دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته پزشکی در کشور هلند، می توانند تا حداکثر 27 الی 29 سالگی در مقطع کارشناسی این رشته وارد شوند. همچنین دانشجویانی که مدرک ارشد دارند تا بیش از 40 سالگی وقت دارند تا برای تحصیل در دانشگاه پزشکی هلند اقدام نمایند.

تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی در کشور هلند

رشته پزشکی از محبوب ترین رشته ها در میان دانشجویان است و همچنین فارغ التحصیلان این رشته، درامد بالایی نیز خواهند داشت. اما به جز رشته پزشکی رشته های دیگری نیز در این شاخه وجود دارد که در جایگاه اجتماعی و درامد، دست کمی از پزشکی ندارند. در این قسمت می خواهیم به چند مورد از سایر رشته های علوم پزشکی اشاره کنیم:

دندانپزشکی

برای تحصیل در این رشته افراد باید مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6 داشته باشند و مدت زمانی که طول می کشد در این رشته فارغ التحصیل شوید، 7 سال می باشد.

 

شرایط سنی برای ورود به مقطع کارشناسی پزشکی در هلند حداکثر 27 تا 29 سالگی می باشد

دارو سازی

دوره تحصیلی در رشته دارو سازی 7 سال است که شامل دوره کارشناسی به مدت 3 سال، دوره کارشناسی ارشد به مدت 3 سال و دوره تمرین و کار آموزی در بیمارستان ها به مدت یک سال می باشد. برای تحصیل در رشته دارو سازی یادگیری زبان هلندی واجب است، چرا که افراد باید یک سال آخر تحصیل خود را در بیمارستان ها به کار آموزی بپردازند و بایستی به زبان هلندی مسلط باشند.

پرستاری

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته پرستاری، 3 سال می باشد و افراد بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی این امکان را خواهند داشت که مشغول به کار شوند؛ چرا که رشته پرستاری در هلند بازار کار بسیار مناسبی دارد. در رشته پرستاری نیز همچون دارو سازی لازم است، افراد به زبان هلندی مسلط باشند و داشتن مدرک آیلتس 7 در این رشته الزامی است.

برخی دیگر از رشته های علوم پزشکی در هلند عبارتند از:

 • لیسانس علوم دارویی
 • کارشناسی علوم زیست پزشکی
 • فیزیوتراپی
 • کارشناسی مهندسی پزشکی هلند
 • مطالعات ورزشی

کار پس از تحصیل پزشکی در کشور هلند

نیاز به نیروی تخصص پزشکی در هلند بالا است و به دلیل مهیا بودن فرصت های شغلی مناسب و همچنین پایین بودن نرخ بیکاری در این کشور، دانشجویان پزشکی دغدغه ای برای یافتن کار نخواهند داشت. نا گفته نماند نرخ بیکاری در هلند حدود 3.2 درصد می باشد. علاوه بر این دانشجویان پزشکی در یک سال آخر تحصیل حود در بیمارستان ها مشغول می شوند که دوره کار آموزی خود را طی کنند، که این مسئله نیز شانس مشغول به کار شدن آن ها را بیشتر می کند. به طور کلی کشور هلند به دانشجویان پزشکی فرصت می دهد که بعد از فارغ التحصیلی به مدت یک سال دنبال کار بگردند که در صورت یافتن شغل، افراد می توانند اقامت این کشور را دریافت نمایند و پس از مدتی اقدام به اخذ اقامت دائم هلند نمایند.

بیمه دانشجویان پزشکی در کشور هلند

داشتن بیمه درمانی معتبر، یکی از اصلی ترین شروط دریافت ویزای دانشجویی هلند می باشد. بنابر این دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا هم می توانند مانند سایر افراد، بیمه داشته باشند. دانشجویانی که اقامت کشور های اتحادیه اروپا را دارند، می توانند با استفاده از کارت سلامت اروپایی EHIC به صورت رایگان از خدمات درمانی هلند بهره مند شوند. بیمه خدمات درمانی دانشجویان، هزینه هایی از قبیل درمان، دارو و بستری شدن را شامل می شود. دانشجویان پزشکی برای ثبت نام در بیمه باید به مراکز بیمه مراجعه نموده و با در دست داشتن پاسپورت، مجوز اقامت و آدرس محل زندگی، اقدام به دریافت بیمه درمانی نمایند. پس از گذشت یک ماه، کارت بیمه برای فرد صادر شده و به آدرس داده شده ارسال می گردد. این بیمه یک سال تاریخ دارد و دانشجو باید آن را تا زمان مدت تحصیل خود، تمدید نماید.

 

به دلیل نیاز هلند به نیروی متخصص پزشکی نکرانی بابت پیدا کردن کار برای دانشجویان وجود ندارد

 

درآمد پزشکان در هلند

حقوق و درآمد از اولین مسائلی است که وقتی شخصی می خواهد وارد یک رشته تحصیلی شود، آن را بررسی می کند. رشته پزشکی در کشور هلند دارای درامد مناسبی است و به پزشکان حقوق و مزایای خوبی اعطا می شود. میزان دستمزد هر پزشک بسته به تخصص افراد متفاوت است، اما به طور میانگین میزان درامد پزشکان متخصص در هلند حدود 253.000 دلار در سال می باشد و این مبلغ برای پزشکان عمومی سالانه 117.000 دلار خواهد بود. شغل پزشکی در هلند از پر درامد ترین رشته ها محسوب می شود به طوری که حقوق ماهانه یک دانشجوی فارغ التحصیل شده در رشته های پزشکی و جراحی بین 4500 تا 6000 یورو در ماه می باشد. در جدول زیر دستمزد ماهیانه برخی از مشاغل پزشکی بر حسب یورو آورده شده است:

 

عنوان شغل
حقوق ماهیانه
پزشک زنان
23.800 یورو
متخصص قلب و عروق
37.900 یورو
 فیزیوتراپ
36.500 یورو
متخصص مغز و اعصاب
30.700 یورو
داروساز
11.200 یورو
ارتوپد
28.100 یورو
چشم پزشک
19.200 یورو

 

اخذ ویزای پزشکی هلند

افرادی که می خواهند برای درمان پزشکی به کشور هلند بروند، باید اقدام به اخذ ویزای درمانی این کشور نمایند. کسی که ویزای درمانی دریافت می کند، می تواند برای مدت 90 روز در هلند اقامت داشته باشد تا با انجام مراقبت های پزشکی درمان یابد. لازم است افراد تا قبل از این که مدت این ویزا تمام شود، این کشور را ترک کنند و یا برای تمدید آن اقدام نمایند. کسانی که نیاز دارند تا از مراقبت های پزشکی در کشور هلند به مدت 90 روز استفاده کنند و تابعیت یکی از کشور های عضو اتحادیه اروپا را ندارند، باید برای ورود به این کشور، ویزای پزشکی هلند را دریافت کنند.

گرفتن ویزای پزشکی کشور هلند چه شرایطی دارد؟

برای دریافت ویزای پزشکی این کشور، شما باید واجد یک سری شرایط باشید که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم:

 • ضروری بودن درمان پزشکی در کشور هلند
 • دریافت گواهی از یک پزشک در هلند که نشان دهد درمان شما در این کشور ضروری است.
 • داشتن بیمه درمانی که درمان هلند را پوشش دهد و یا اثبات داشتن تمکن مالی برای تامین هزینه های درمان
 • امضا کردن یک اظهار نامه مبنی بر رضایت بر تحقیقات پزشکی در صورت لزوم
 • باید درامد مستقل (درامدی که برای آن مالیات و سهم تامین اجتماعی پرداخت کرده اید.)، بلند مدت (دریافت درامد به مدت طولانی) و کافی داشته باشید و یا ثابت کنید، شخص دیگری توانایی پرداخت هزینه های شما را در هلند دارد.

پزشکان در هلند از درامد بالایی برخوردا هستند

مراحل اخذ ویزای پزشکی هلند

برای اخذ ویزای پزشکی کشور هلند طی کردن یک سری مراحل لازم است و نمی توان مستقیما ویزا گرفت. این مراحل به قرار زیر می باشد:

 • تکمیل فرم درخواست و پرداخت هزینه
 • گرفتن وقت سفارت
 • تهیه و تنظیم مدارک لازم
 • رفتن به سفارت برای مصاحبه

برای اطلاعات بیشتر شرایط مهاجرت به هلند از طریق تحصیل با مشاورین موسسه در دفاتر تهران، شیراز و اصفهان تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

1- آیا دانشگاه های پزشکی هلند مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

بله، تعداد زیادی از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشند.

2- بهترین دانشگاه های هلند جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کدامند؟

Radboud University، Erasmus University Rotterdam، University of Amsterdam،Leiden University، Maastricht University، Utrecht University و غیره

3- هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند چه میزان است؟

به طور میانگین هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا 32,000 یورو خواهد بود.

4- زبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند چیست؟

در هلند امکان تحصیل به دو زبان هلندی و انگلیسی وجود دارد.

5- دانشگاه های انگلیسی زبان هلند جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کدامند؟

داننشگاه ماستریخت و دانشگاه گرونینگنن ازدانشگاه های انگلیسی زبان هلند می باشند.

6- جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند داشتن تمکن مالی نیاز است؟

بله، با توجه به هزینه های بالای تحصیل و زندگی در هلند، داشتن تمکن مالی جهت اثبات پشتوانه مالی ضروری است.

7- هزینه زندگی دانشجویی درهلند در طول مدت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی چقدر است؟

به طور میانگین دانشجویان بین المللی به 1,200 یورو در ماه جهت تامین هزینه های زندگی خود نیاز دارند.

8- دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی در هلند می توانند حین تحصیل مشغول به کار شوند؟

بله، دانشجویان اجازه دارند تا 16 ساعت در هفته و به صورت پاره وقت به کار مشغول شوند.

9- مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند چیست؟

امکان کار دانشجویی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، اخذ مدرک با اعتبار جهانی، شرایط زندگی مطلوب و غیره

10- مدرک زبان مورد نیاز جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند چیست؟

مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره شش و نیم و یا مدرک B2 زبان هلندی

11- دروس ارائه شده رشته دندانپزشکی در هلند کدامند؟

آمار زیستی، زیست شناسی ملکولی، اکلوژن، پریودنتیکس، رادیوگرافی دندان، آناتومی سر و گردن و غیره

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *