هلند کشوری با نوآوری های بزرگ است، نگرش حل مسئله و باز بودن رو به جهان یکی از خصلت های هلند است. تحصیل در هلند فضای پیشتاز، خلاق را به شما ارائه می دهد. این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی  در هلند برای علاقه مندان و متقاضیان محترم فراهم می کند.

بیش از 2100 برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی در هلند تدریس می شود، طیف گسترده ای از زمینه ها و دوره های علمی را پوشش کی دهد. همه برنامه ها و دوره منجر به اخذ مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا می شوند. تحصیل در هلند انتخاب دانشجویان متعددی از سراسر جهان است.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

پزشکی در هلند است متفاوت از در پزشکی در انگلستان تدریس می شود، در حالیکه هر دو از لحاظ رویکرد به موضوع در یک جدول زمانی قرار دارند. در حالی که مدرک پزشکی هلندی دارای همان احترام به عنوان یکی از دانشکده های پزشکی بریتانیا را دارد (و توسط GMC  به طور کامل به رسمیت شناختن شده است)، روشی که در آن دانش آموزان از انتقال بین دو کشور برای تحصیلات پزشکی استفاده کنند، تقریبا در هلند غیر ممکن شده است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

مراحل و شرایط اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در هلند

 • کارشناسی پزشکی (3 سال)
 • کارشناسی ارشد پزشکی (به مدت 3 سال)
 • کارآموزی (یک سال)

 سه سال اول در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی تدریس می شود اما تعداد دانشگاه های انگلیسی زبان هلند محدود می باشد. دانشگاه گرونینگن دو نوع مدرک کارشناسی پزشکی را ارائه می دهد، یکی منطبق بر بهداشت جهانی، و دیگری منطبق بر پزشکی مولکولی می باشد. دانشگاه ماستریخت دارای یک برنامه مشابه به زبان انگلیسی می باشد. همه این مدارک، اولین گام برای تبدیل شدن به یک دکتر را تشکیل می دهند. در حالی که این دوره ها معمولا به زبان انگلیسی تدریس می شوند، یادگیری زبان هلندی در کنار مطالعات دیگر ضروری است. زبان هلندی بخشی جدایی ناپذیر از اخذ مدرک است و شما باید در امتحانات با زبان هلندی شرکت کنید تا فارغ التحصیل شوید.

زبان هلندی است فقط برای زمانی که شما  با بیماران برخورد دارید مهم نیست. این زبان لازم است زیرا شما مطالعات کارشناسی ارشد خود را به زبان انگلیسی میگذرانید. کارشناسی ارشد در رشته پزشکی نیز در برخی دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس می شود اما معمولا به زبان هلندی است. یک مثال از این چنین دانشگاه هایی برای اخذ مردک کارشناس ارشد زیست شناسی پزشکی دانشگاه رادبود می باشد.

آموزش نهایی پزشکان آینده برای کار در بیمارستان هلند، ارتباط به زبان هلندی با بیمار از اهمیت حیاتی برخوردار است.

به طور خلاصه، تحصیل در رشته پزشکی در هلند، تنها تا حدی به زبان انگلیسی ممکن است. شما نیاز به یادگیری زبان هلندی جهت تحصیل در هلند دارید. الزامات ورود به دانشگاه های هلند معمولا مشابه با دیگر دانشگاه های کشورهایی اتحادیه اروپا است. مهلت ثبت نام معمولا (15 ژانویه) است، به دلیل بالا بودن تعداد متقاضیان در حال حاضر تنها افرادی که دارای سطح A در دیپلم دبیرستان خود هستند پذیرش می شوند، دانش آموزان با نمرات کمتر اما معقول از مناطق محروم نیز پذیرش می شوند.

تحصیل دندانپزشکی هلند

این برنامه آموزش دندانپزشکی برای تبدیل شدن به یک دندانپزشک در هلند را فراهم می کند. به طور عمده دارای ماهیت عملی زیادی است، چرخه یادگیری خاص در اطراف محور مشکلات بیماری میگردد. این رویکرد عملی به آموزش دانش آموزان برای اخذ بهترین آمادگی برای حرفه دندانپزشکی می پردازد.

دانشگاه های پزشکی هلند

در زیر لیست دانشگاه های پزشکی این کشور آورده شده است؛

 • Universiteit ون آمستردام، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه گرونینگن، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه لیدن، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه ماتریشات، دانشکده بهداشت، علوم پزشکی و علوم زیستی

دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت در هلند

تعداد 11 دانشگاه از کشور هلند، مورد تایید وزارت بهداشت می باشند، لیست این دانشگاه ها به شرح زیر می باشد؛

 1. Radboud University
 2. Erasmus University Rotterdam
 3. University of Amsterdam
 4. Lieden University
 5. Maastricht University
 6. Utrecht University
 7. University of Groningen
 8. Vrije University Amsterdam
 9. VU University Amsterdam
 10. University of Twente
 11. Academic Center for Dentistry Amesterdam

منبع: http://edd.behdasht.gov.ir

برای اطلاعات بیشتر شرایط مهاجرت به هلند از طریق تحصیل با مشاورین موسسه در دفاتر تهران، شیراز و اصفهان تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *