کشور ایتالیا علاوه بر آنکه یکی از مقاصد توریستی بی نظیر در اروپا است، انتخابی عالی جهت تحصیل نیز می باشد. سیستم آموزشی با کیفیت در دانشگاه های ایتالیا، وجود برخی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا در این کشور و همچنین امکان تحصیل مقرون به صرفه و پایین بودن هزینه ها در ایتالیا، برخی از دلایلی هستند که باعث شده است تا متقاضیان به تحصیل در ایتالیا علاقه‌مند شوند.

کسی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند همواره با استرس ها و نگرانی های ناشی از دریافت پذیرش تحصیلی یا صدور ویزای تحصیلی مواجه هستند. یکی از راه های کاهش این استرس ها و دل نگرانی ها انتخاب کشوری برای ادامه تحصیل است که امر صدور پذیرش تحصیلی و ویزا در آن نسبتاً راحت باشد. تحصیل در ایتالیا دقیقاً همان چیزی است که بسیاری از متقاضیان به دنبال آن هستندزیرا این کشور از نظر سهولت صدور پذیرش و ویزای تحصیلی در میان کشورهای اروپایی، در رتبه اول و در میان سایر کشورهای جهان در رتبه سوم قرار دارد.

اگر شما هم به دنبال تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا یا سایر رشته هادر این کشور هستید، ما در این مقاله سعی می کنیم تا مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم و با ارائه اطلاعات مفید، دانشجویان را در ساختن آینده¬ای درخشان در ایتالیا همراهی کنیم. چنانچه شما نیز قصد تحصیل در ایتالیا را دارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

در این مطلب میخوانید

همه چیز درباره مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در سال 2023

کشور ایتالیا با داشتن برخی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان و همچنین ارائه آموزش با کیفیت، گزینه ای بسیار مناسب جهت تحصیل در خارج از کشور است. متقاضیان تحصیل می توانند با اخذ پذیرش از یک دانشگاه در ایتالیا، ویزای دانشجویی نوع D را که جزو ویزاهای بلند مدت است دریافت نمایند و از این طریق، مجوز اقامت ایتالیا را به دست آورند. ویزای تحصیلی ایتالیا از نوع شنگن است و دارندگان آن می توانند به راحتی و بدون نیاز به اخذ ویزا، به کلیه کشورهای منطقه شنگن سفر کنند.

خوشبختانه هزینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی، مقرون به صرفه تر است و همین امر باعث شده است تا تمایل دانشجویان به مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل افزایش یابد. با توجه به نوسانات قیمت ارز در ایران، بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور با مشکل تامین هزینه ها مواجه می شوند و به دنبال یافتن کشوری با هزینه های پایین هستند; درنتیجه قطعا ایتالیا، یکی از گزینه های مناسب است. به طور کلی، شهریه دانشگاه های دولتی ایتالیا می تواند بین 500 تا 4000 یورو در سال و شهریه دانشگاه های خصوصی ایتالیا بین 3000 تا 35000 یورو در سال باشد.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا می تواند یکی از برترین روش های اخذ اقامت این کشور باشد. دانشجویانی که بتوانند پس از فارغ التحصیلی در ایتالیا مشغول به کار شوند، فرصت دریافت اقامت دائم و حتی شهروندی ایتالیا را خواهند داشت. علاقه مندان به تحصیل در ایتالیا می توانند از طریق اخذ مشاوره با کارشناسان موسسه اصطهباناتی، شرایط خود را بررسی نمایند و شانس خود را در اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور افزایش دهند.

تحصیل در ایتالیاشرایط تحصیل در ایتالیا

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا باید ابتدا از یک دانشگاه معتبر در این کشور پذیرش تحصیلی دریافت نمایند و سپس با ارائه نامه پذیرش از دانشگاه و همچنین داشتن سایر شروط تعیین شده از سوی اداره مهاجرت ایتالیا، جهت اخذ ویزای دانشجویی این کشور اقدام کنند. معمولا بدون اخذ پذیرش از دانشگاه، امکان دریافت ویزای دانشجویی و مجوز اقامت تحصیلی ایتالیا وجود ندارد. سایر شرایط مهم جهت تحصیل در ایتالیا عبارت اند از:

 • داشتن پاسپورت معتبر
 • ارائه مدارک تحصیلی به همراه معدل و ریزنمرات مقاطع قبلی
 • پرداخت شهریه دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه مدرک زبان
 • دریافت بیمه درمانی معتبر در ایتالیا

معمولا شرایط دقیق جهت اعطای پذیرش تحصیلی، میزان شهریه و همچنین مهلت ارسال درخواست ها در وبسایت دانشگاه های ایتالیا آورده شده است. توصیه ما به متقاضیان تحصیل در ایتالیا آن است که پیش از هر گونه اقدام، حتما با مراجعه به وبسایت دانشگاه انتخابی خود در ایتالیا، جزئیات شرایط را مطالعه نمایند و با آگاهی بیشتر نسبت به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اقدام کنند. هرگونه نقص در مدارک و شرایط و همچنین عدم ارسال به موقع درخواست ها می تواند شانس ریجکتی را افزایش دهد.

از دیگر شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل می توان به شرایط سنی آن اشاره کرد. از نظر سنی محدودیت هایی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. بر اساس قوانین موجود افرادی که خواهان تحصیل در مقطع کارشناسی هستند باید زیر ۲۸ سال و افرادی که متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می باشند زیر ۳۰ سال سن داشته باشند. برای تحصیل در مقطع دکترا شرایط سنی خاصی مطرح نیست و صرفاً داشتن رزومه و مقالات بین‌المللی قوی کفایت می کند.

شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی

متقاضیان مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی، باید دیپلم 12 ساله و مدرک پیش دانشگاهی خود را برای اخذ پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه در ایتالیا ارائه کنند. شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه های مختلف ایتالیا می تواند متفاوت باشد و دانشجویان ممکن است برای ورود به دانشگاه و رشته مورد علاقه خود، نیاز به شرکت در آزمون ورودی داشته باشند. تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا، معمولا به زبان های ایتالیایی و انگلیسی امکان پذیر است. متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس با نمره حداقل 6 و متقاضیان تحصیل به زبان ایتالیایی باید مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 ارائه کنند.

لازم است بدانید که در برخی شرایط، مهاجرت تحصیلی به ایتالیا بدون ارائه مدرک زبان نیز ممکن است. آن دسته از دانشجویانی که موفق به دریافت مدرک زبان نشده باشند می توانند با شرکت در دوره های زبان که در دانشگاه های ایتالیا برگزار می شود، ابتدا مهارت خود را در زبان افزایش دهند و پس از قبولی در آزمون پایانی، وارد دانشگاه شوند. در ضمن، برخی از دانشگاه های ایتالیا، شرکت در یک مصاحبه آنلاین را جهت بررسی مهارت زبان دانشجویان کافی می دانند و مدرک زبان دریافت نمی کنند. توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیش تر، به وبسایت دانشگاه انتخابی خود در ایتالیا مراجعه نمایید.

علاوه بر آنچه گفته شد، جالب است بدانید که دانشجویان مقطع کارشناسی در ایتالیا می توانند در حین تحصیل، به کار پاره وقت مشغول شوند و بسیاری از هزینه های خود را از این طریق تامین کنند. معمولا میزان دستمزدها برای هر ساعت کار، بین 8 یورو تا 10 یورو می باشد. شانس اخذ بورسیه های تحصیلی در این مقطع نیز در مقایسه با سایر مقاطع تحصیلی کمتر است و معمولا بورسیه ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شوند.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیاشرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا که 2 سال به طول می انجامد، بورسیه های تحصیلی بسیاری به دانشجویان بین المللی ارائه می شود. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد این فرصت را خواهند داشت که با اخذ بورسیه تحصیلی فول فاند، تقریبا به صورت رایگان در ایتالیا تحصیل کنند. مهم ترین شروط جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد عبارت اند از:

 • داشتن پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک کارشناسی به همراه معدل و ریزنمرات
 • داشتن حداقل معدل 14
 • ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6.5 و یا معادل آن

همانند دانشجویان مقطع کارشناسی در ایتالیا، دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد نیز می توانند در حین تحصیل و به صورت پاره وقت (20 ساعت در هفته) به کار مشغول شوند و بخشی از هزینه های خود را در ایتالیا تامین کنند. توصیه کارشناسان موسسه اصطهباناتی به آن دسته از متقاضیان مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل که دارای معدل بالا و نمره زبان عالی هستند آن است که حتما شانس خود را برای اخذ بورسیه های تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد امتحان کنند.

کارشناسان مجرب ما، آماده ارائه هرگونه مشاوره در این زمینه به متقاضیان گرامی می باشند.

شرایط تحصیل در ایتالیا از طریق تحصیل در مقطع دکتری

متقاضیان مهاجرت تحصیلی ایتالیا از طریق تحصیل در مقطع دکتری باید با یافتن یک استاد راهنما و ارائه پروپوزال، موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های ایتالیا شوند. در واقع دانشجویان باید یک استاد راهنما که در زمینه تحقیقاتی مشابه با آنها مشغول به فعالیت است را بیابند و با ارسال رزومه و سوابق پژوهشی خود، استاد راهنمای مربوطه را متقاعد کنند که در طول دوره تحصیلی و ارائه پایان نامه، دانشجو را همراهی کند.

طول دوره تحصیل دکتری در ایتالیا معمولا 4 سال است و دانشجویان باید در این مدت به انجام تحقیقات، پژوهش و ارائه پایان نامه مشغول باشند. زبان تحصیل در این مقطع نیز عموما زبان ایتالیایی و انگلیسی است و دانشجویان باید متناسب با زبان تحصیل خود در دانشگاه، مدرک زبان ارائه نمایند. در ضمن، متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقطع دکتری، شانس بالایی برای دریافت بورسیه های تحصیلی خواهند داشت.

لازم به ذکر است که دانشجویان مقطع دکتری در ایتالیا، همانند دانشجویان سایر مقاطع تحصیلی در این کشور اجازه کار در حین تحصیل را خواهند داشت. دانشجویان دکتری می توانند تا سقف 30 ساعت در هفته مشغول به کار پاره وقت باشند و برخی از هزینه های خود را از این طریق پوشش دهند. در نهایت ذکر این نکته ضروری است که پذیرش در مقطع دکتری در ایتالیا، تنها 1 بار در سال انجام می شود. بهترین زمان جهت ارسال درخواست معمولا بین ماه های مارس تا دسامبر است.

هزینه تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا

با توجه به آنکه در ایران شرایط ورود به رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دشوار است، بسیاری از متقاضیان، دانشگاه های ایتالیا را جهت تحصیل در رشته های پزشکی و زیر شاخه های آن انتخاب می کنند. هزینه های مقرون به صرفه، کیفیت آموزش و همچنین قدمت بالای دانشگاه های ایتالیا، برخی از دلایلی هستند که مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را برای دانشجویان رشته های پزشکی جذاب نموده است. برخی از مهم ترین شروط جهت تحصیل پزشکی در ایتالیا عبارت اند از:

 • ارائه دیپلم 12 ساله به همراه معدل و ریز نمرات
 • ارائه مدرک زبان
 • قبولی در آزمون IMAT

در سال های اخیر و با توجه به افزایش تقاضا برای تحصیل به زبان انگلیسی، دانشگاه های ایتالیا تعداد دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی را افزایش داده اند. متقاضیان مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در رشته های پزشکی نیز می توانند با ارائه مدرک زبان آیلتس، تافل، PTE و یا آزمون های معادل، به زبان انگلیسی تحصیل کنند. البته توصیه ما به دانشجویانی که قصد دارند به عنوان پزشک در ایتالیا مشغول به کار شوند آن است که به منظور افزایش شانس خود جهت اخذ پیشنهاد شغلی و همچنین موفقیت و پیشرفت در کار، حتما مهارت خود را در زبان ایتالیایی افزایش دهند.

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا

جهت تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا نیز علاوه بر ارائه مدرک دیپلم و مدرک زبان، قبولی در آزمون IMAT لازم است. آزمون IMAT که با عنوان International Medical Admissions Test شناخته می شود، با هدف ارزیابی و سنجش علمی متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی، توسط دانشگاه کمبریج طراحی شده است. این آزمون ورودی که سطح علمی دانشجویان را در مباحثی مانند زیست شناسی، شیمی، ریاضی، فیزیک و زبان می سنجد، دارای مجموع 90 امتیاز است و دانشجویانی که حداقل 50 امتیاز کسب کنند، موفق به قبولی در آن خواهند شد.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا از طریق تحصیل در رشته دندانپزشکی باید حتما هزینه های تحصیل و شهریه دانشگاه های ایتالیا را بررسی کنند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا می تواند با توجه به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی دانشجویان متفاوت باشد. دانشجویان دندانپزشکی در دانشگاه های ایتالیا باید بین 156 تا 3500 یورو را در هر سال تحصیلی به عنوان شهریه دانشگاه در نظر داشته باشند.

هزینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

تحصیل در مدارس ایتالیا

همانطور که گفتیم متقاضیان می توانند در مقاطع دبستان و دبیرستان نیز از مدارس ایتالیا پذیرش تحصیلی دریافت کنند. به طور کلی دوره دبستان از سن شش سالگی آغاز می شود و دوره راهنمایی نیز از سن ۱۱ سالگی تا ۱۴ سالگی ادامه پیدا می کند. دوره دبیرستان نیز از سن ۱۵ سالگی آغاز شده و پنج سال به طول می انجامد. البته تنها دو سال از دوره دبیرستان در این کشور اجباری است و مدت زمان تحصیل در ایتالیا در رشته های مختلف این مقطع، متفاوت می باشد.

مهم ترین مدارک ویزای تحصیلی  برای افرادی که خواهان تحصیل در مدارس این کشور هستند عبارت اند از:

 • مدارک هویتی
 • مدرک زبان
 • ریز نمرات تحصیلی

همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که دانش آموزان برای تحصیل در ایتالیا باید یک قیم داشته و چنانچه خواهان تحصیل رایگان در این کشور هستند، باید به زبان ایتالیایی مسلط باشند. تحصیل به زبان انگلیسی تنها در مدارس خصوصی این کشور و با پرداخت هزینه سالانه ۱۳ تا ۱۸ هزار یورو ممکن می باشد.

بررسی هزینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

تحصیل در دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان بین المللی رایگان نمی باشد و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، ملزم به پرداخت شهریه دانشگاه هستند. همانطور که در بخش های قبلی به آن اشاره شد، هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه های این کشور در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی، تقریبا مقرون به صرفه است. شهریه دقیق دانشگاه های ایتالیا، با توجه به رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه متفاوت می باشد و توصیه می شود دانشجویان با مراجعه به وبسایت دانشگاه انتخابی خود در ایتالیا، از میزان شهریه اطمینان حاصل کنند.

در جدول زیر، متوسط شهریه در برخی از دانشگاه های محبوب ایتالیا برای شما آورده شده است.

دانشگاه رنکینگ در سال 2022متوسط شهریه
دانشگاه میلان3243900 یورو در سال
دانشگاه تجاری Bologna91-100با توجه به میزان درآمد افراد تعیین می شود
دانشگاه Genoa651-700تا 3000 یورو در سال
دانشگاه پلی تکنیک میلان139تا 3700 یورو در سال
دانشگاه Padova243تا 3000 یورو در سال
دانشگاه Sapienza در رم171بین 500 تا 1000 یورو در سال
دانشگاه Pavia561-570تا 4800 یورو در سال
دانشگاه IULM در میلان73500 تا 9800 یورو در سال
دانشگاه Ca’ Foscari در ونیز801-1000700 تا 2200 یورو در سال

انواع بورسیه های تحصیلی ایتالیا

یکی از دلایل استقبال از تحصیل در ایتالیا، وجود انواع مختلفی از بورسیه های تحصیلی در این کشور است. کشور ایتالیا با هدف حمایت از دانشجویان کشورهای جهان سوم، بورسیه هایی را در نظر گرفته است تا دانشجویان بین‌المللی بتوانند بر اساس مدارک و شرایط تمکن مالی از این بورسیه ها بهره مند شوند. یکی از نکات مثبت بورسیه تحصیلی در ایتالیا این است که دانشجویان هیچ تعهدی به دولت ایتالیا ندارند؛ اما باید بتوانند واحد های درسی خود را با نمرات خوب و قابل قبول پشت سر بگذارند.

به طور کلی سه نوع بورسیه در ایتالیا وجود دارد:

·         نوع اول: در این نوع بورسیه شهریه دانشجویی کاهش داده شده و متقاضی باید سالانه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو پرداخت کند.
·         نوع دوم: بورسیه استانی می باشد که تا سقف ۵۲۰۰ یورو به دانشجو کمک هزینه دانشگاه پرداخت می شود.
·         نوع سوم: بورسیه کامل تحصیلی است. در این نوع بورسیه ۱۱ تا ۲۰ هزار یورو به دانشجو پرداخت شده که معمولاً شامل دانشجویان ممتاز و برتر در مقطع دکترا می شود.

اگر شما هم به دنبال تحصیل رایگان و دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا هستید می توانید با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس حاصل کرده و سوالات خود را در این زمینه بپرسید. کارشناسان و وکلای برجسته ما بر اساس جدیدترین اطلاعات مهاجرتی شما را راهنمایی خواهند کرد.

رشته های تحصیلی در ایتالیا

اگر شما هم متقاضی تحصیل در ایتالیا هستید؛ حتماً باید با رشته های تحصیلی مختلفی که در این کشور ارائه می شوند آشنا باشید تا بتوانید بر اساس استعداد و علایق خود بهترین رشته را انتخاب کنید. در ادامه لیستی از محبوب ترین و پرطرفدارترین رشته هایی که در دانشگاه های مختلف کشور ایتالیا تدریس می شوند ارائه می کنیم.

 • رشته های معماری و هنر
 • گرایش های مختلف علوم انسانی
 • رشته های مختلف مهندسی
 • رشته های مختلف علوم پزشکی

رشته های بدون آزمون همچون:

 • دارایی، مالی، سرمایه گذاری
 • اقتصاد بازرگانی
 • روابط بین‌الملل
 • مدیریت بین‌الملل
 • قانون
 • طراحی مد
 • غذا شناسی
 • روانشناسی

ناگفته نماند که دانشجویانی که در رشته های معماری، هنر، علوم انسانی، مهندسی و علوم پزشکی تحصیل می کنند، پس از تحصیل به سرعت جذب بازار کار شده و می توانند به کسب درآمد بپردازند. به همین دلیل این رشته ها در کشور ایتالیا طرفداران بسیار زیادی دارند.

تحصیل در کشور ایتالیا به زبان انگلیسی و ایتالیایی

دانشگاه های کشور ایتالیا اغلب دوره های تحصیلی را به زبان های انگلیسی و ایتالیایی ارائه می دهند. در بسیاری از موارد، دانشجویان بین‌المللی به دنبال تحصیل به زبان انگلیسی هستند اما خوب است بدانید چنانچه افراد مسلط به زبان ایتالیایی باشند می توانند از تحصیلات رایگان در این کشور بهره مند شوند.

در مهاجرت تحصیلی ایتالیا با دیپلم، متقاضی این امکان را دارد تا بعد از پایان دوران دبیرستان و با ارائه مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی، از دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کند. همانطور که تا اینجای مطلب نیز گفتیم چنانچه متقاضی تحصیل در کشور ایتالیا به زبان انگلیسی هستید، باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶ را ارائه دهید. اگر بخواهید به زبان ایتالیایی در این کشور تحصیل کنید نیز باید مدرک زبان ایتالیایی با نمره B2 را داشته باشید.

لیست دانشگاه های ایتالیا و لیست دانشگاه های انگلیسی زبان ایتالیا

از مهمترین موارد برای کسانی که متقاضی تحصیل در ایتالیا هستند، شناخت دانشگاه های برتر این کشور است. بسته به این که بخواهید تحصیلات خود را به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ادامه دهید، دانشگاه های مختلفی در این کشور وجود دارد که از سطح علمی بسیار خوبی نیز برخوردار هستند. در این قسمت شما را با دانشگاه های برتر انگلیسی و ایتالیایی زبان این کشور آشنا می کنیم.

لیست دانشگاه های رایگان ایتالیا

 • دانشگاه فلورانس
 • دانشگاه تورین
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه کامرینو
 • دانشگاه کافوسکاری ونیز

لیست دانشگاه های انگلیسی زبان ایتالیا

 • دانشگاه پادووا
 • دانشگاه تورین
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • دانشگاه کاتولیکا ساکرو کور

لیست برترین دانشگاه های ایتالیایی زبان

نام دانشگاهرنکینگ جهانی
دانشکده مطالعات پیشرفته پیزا149
دانشگاه بولونیا168
دانشگاه پادوا۲۰۱-۲۵۰
دانشگاه ویتا۲۰۱-۲۵۰
دانشگاه ساپینزا روم۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه میلان۳۰۱-۳۵۰
دانشگاه پلی تکنیک میلان۳۰۱-۳۵۰
دانشگاه ترنتو۳۰۱-۳۵۰
دانشگاه فلورانس۳۵۱-۴۰۰
دانشگاه ناپل فدریکو دوم۳۵۱-۴۰۰
دانشگاه پروا۳۵۱-۴۰۰
دانشگاه پیزا۳۵۱-۴۰۰
دانشگاه سالرنو۳۵۱-۴۰۰
دانشگاه باری آلدو مورو۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه فرارا۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه آزاد بوزن– بولزانو۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه جنوا۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه میلان– بیکوکا۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه مودنا و رجیوامیلیا۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه پاویا۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه پلی تکنیک باری۴۰۱-۵۰۰

ددلاین پذیرش تحصیل در ایتالیا

اطلاع از ددلاین پذیرش تحصیلی دانشگاه های ایتالیا برای متقاضیان اهمیت زیادی دارد. افرادی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند می توانند از ماه سپتامبر تا ژوئن برای پذیرش تحصیلی اقدام کنند. شروع سال تحصیلی در این کشور نیز از ماه سپتامبر می باشد. دانشجویانی که برای مقطع دکترا می خواهند پذیرش تحصیلی دریافت کنند باید در ماه های مارس تا دسامبر درخواست خود را ارسال نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

دانشجویان خارج اتحادیه اروپا باید برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل طولانی مدت (بیش از 90 روز) در دانشگاه های این کشور، ویزا دریافت نمایند. این ویزا از نوع ویزای D است و مناسب افرادی می باشد که قصد اقامت طولانی مدت در ایتالیا را دارند. لیست کاملی از مدارک و شرایط اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا در وبسایت اداره مهاجرت این کشور آورده شده است. کامل بودن و عدم نقص در مدارک، شانس دانشجویان را برای دریافت ویزا افزایش می دهد. در این قسمت، برخی از مهم ترین مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای شما آورده شده است که به شرح زیر می باشد:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک اثبات سلامت جسمانی
 • مدارک اثبات عدم سوپیشینه
 • نامه پذیرش از یک دانشگاه در ایتالیا
 • مدارک اثبات تمکن مالی (در سال 2022، تمکن مالی لازم برابر با 900 یورو در ماه بوده است)
 • مدرک زبان (آیلتس آکادمیک، تافل، PTE آکادمیک و یا معادل آن)
 • مدارک مربوط به محل اقامت دانشجو در ایتالیا
 • مدارک بیمه درمانی در ایتالیا (دریافت بیمه با پوشش هزینه ها تا 30000 یورو لازم است)
 • مدارک پرداخت هزینه درخواست ویزا

خدمات موسسه اصطهباناتی در زمینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

موسسه مهاجرتی اصطهباناتی که بدون شک یکی از برترین موسسات مهاجرتی و حقوقی در ایران است، با داشتن کارشناسان مجرب و وکلای باتجربه، مسیر مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را برای متقاضیان هموار کرده و آنان را تا رسیدن به موفقیت در کشور مقصد، همراهی می کند.

کارشناسان موسسه اصطهباناتی با اطلاع از جدیدترین شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و همچنین آگاهی از قوانین جدید اخذ ویزای این کشور در سال 2023، درصد موفقیت دانشجویان را برای ورود به برترین دانشگاه های ایتالیا افزایش می دهند.

متقاضیان گرامی می توانند کلیه امور مربوط به اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور را به طور تضمینی به وکلای موسسه اصطهباناتی بسپارند.

وکلا و کارشناسان ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی قادر می باشند به طور تضمینی و در کمترین زمان ممکن، برای کسانی که قصد دارند به ایتالیا مهاجرت تحصیلی نمایند، ویزای تحصیلی دریافت کنند و از هر گونه ریسک ریجکتی ویزا، جلوگیری کنند. جهت کسب اطلاعات بیش تر می توانید با مشاورین موسسه ما تماس حاصل نمایید.

شرایط کار پس از فارغ التحصیلی در ایتالیا

دانشجویان دانشگاه های ایتالیا می توانند پس از فارغ التحصیلی، به مدت 1 سال در این کشور اقامت داشته باشند و به دنبال یافتن شغل باشند. در صورتی که در این مدت موفق به اخذ یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در ایتالیا شوند و بتوانند قرارداد کاری دریافت کنند، امکان تبدیل ویزای تحصیلی آنها به ویزای کاری و دریافت اقامت ایتالیا وجود دارد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا باید بدانند که در حال حاضر، نرخ بیکاری در این کشور بالا است (حدود 7.8% در سال 2022).

یکی از اصلی ترین اهداف اغلب دانشجویان در ایتالیا، این است که بتوانند پس از تحصیل در این کشور زیبا به کار پرداخته و زندگی در این کشور را ادامه دهند. اگر شما نیز چنین تصمیمی دارید، باید بعد از پایان تحصیلات خود به کاریابی پرداخته و در صورت پیدا کردن یک شغل در ایتالیا می توانید ویزای کاری دریافت کنید.

بعد از دریافت ویزای کاری، شما این اجازه را دارید تا در ایتالیا اقامت داشته باشید. البته به این نکته توجه داشته باشید که نرخ بیکاری در ایتالیا بالا بوده و همین موضوع باعث شده تا دانشجویان بین‌المللی شانس کمی برای پیدا کردن کار بعد از تحصیل داشته باشند.

شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

قطعا بسیاری از دانشجویانی که تحصیل در ایتالیا انتخاب می نمایند به دنبال اخذ اقامت این کشور هستند. مهم ترین شرط جهت اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل آن است که دانشجویان بتوانند پس از فارغ التحصیلی، یک پیشنهاد شغلی در ایتالیا دریافت کنند. با یافتن شغل و دریافت ویزای کاری ایتالیا می توان پس از چند سال کار و زندگی مستمر در این کشور، اقامت دائم و حتی شهروندی ایتالیا را درخواست نمود.

شرایط اخذ ویزای همراه از طریق مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا که موفق به اخذ ویزای تحصیلی و مجوز اقامت این کشور شده اند می توانند بر اساس قانون الحاق به خانواده، با اثبات تمکن مالی خود، برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز ویزای همراه دریافت کنند. توجه داشته باشید که امکان اخذ ویزا برای همراهان، به صورت همزمان با ویزای متقاضی اصلی وجود ندارد و متقاضی اصلی باید پس از اخذ مجوز اقامت و ورود به ایتالیا، برای همراهان خود نیز درخواست ویزا دهد. مهم ترین مدارک لازم جهت اخذ ویزای همراه عبارت اند از:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای همراه
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • سند ازدواج
 • مدارک تولد فرزندان
 • مدارک مربوط به محل اقامت در ایتالیا

جالب است بدانید که معمولا همسر متقاضی می تواند مجوز کار در ایتالیا را دریافت کند و فرزندان متقاضی نیز حق تحصیل در ایتالیا را خواهند داشت.

به طورکلی امکان پیوستن همراه به دانشجوی متقاضی تحصیل در ایتالیا، به صورت همزمان وجود ندارد. البته برای حل این مشکل، همراه این امکان را دارد تا با ویزای توریستی و برای مدتی محدود در کنار دانشجو باشد. فرد متقاضی مهاجرت می تواند بعد از دریافت کارت اقامت ایتالیا، برای پیوستن همراه یا همراهان خود درخواست بدهد. بنابراین چنانچه متقاضی بخواهد از همان ابتدا شخصی را به عنوان همراه به ایتالیا ببرد باید مدارک ویزای توریستی ایتالیا را آماده کند و همراه خود را از طریق ویزای توریستی به ایتالیا ببرد.

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

یکی از مهم ترین دغدغه های مهاجران تحصیلی این است که بتوانند پس از پایان تحصیلات، اقامت دائم ایتالیا را به دست بیاورند. برای این که فرد بتواند اقامت دائم این کشور را بعد از تحصیل به دست بیاورد، باید بتواند در ایتالیا یک کار مناسب پیدا کند. فرد بعد از پیدا کردن کار می تواند ویزای کاری خود را دریافت کرده و بعد از پنج سال کار و اقامت در ایتالیا، این امکان را خواهند داشت که برای دریافت اقامت دائم اقدام کند.

ویزای کاری که در ابتدا صادر می شود، اعتبار دو ساله دارد و فرد مهاجر می تواند به مدت پنج سال ویزای کاری خود را تمدید کند. بعد از گذشت ۵ سال و در صورت نداشتن سابقه کیفری و پرداخت منظم مالیات، مهاجر می تواند اقامت دائم ایتالیا را دریافت نماید.

مزایای تحصیل در ایتالیا

در لیست هزار دانشگاه برتر دنیا، نام بیش از ۵۰ دانشگاه ایتالیایی دیده می شود و این موضوع نشان می دهد که دانشگاه های این کشور از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. این موضوع یکی از اصلی ترین مزایای تحصیل در این کشور محسوب می شود. از جمله مهمترین مزایای تحصیل در دانشگاه های برتر ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تحصیل در یک جامعه چند فرهنگی

آمارها نشان می دهند که بیش از یک دهم جمعیت کل کشور ایتالیا را مهاجران ملیت های گوناگون تشکیل می دهند. مردم کشور ایتالیا بسیار خونگرم بوده و همین باعث شده تا جامعه این کشور مهاجر پذیر باشد. ایتالیا آمار نژادپرستی بسیار کمی دارد و مردم آن با اقلیت ها و مهاجران بسیار خوش برخورد رفتار می کنند.

بهره مندی از فرصت های شغلی پس از تحصیل

یکی از دغدغه های دانشجویان، پیدا کردن کار بعد از اتمام تحصیلات می باشد. شرایطی در کشور ایتالیا وجود دارد که بر اساس آن دانشجویان می توانند پس از پایان تحصیلات خود به کاریابی در ایتالیا پرداخته و موفق به مهاجرت کاری به ایتالیا میشوند.

بهره مندی از تحصیل در دانشگاه های برتر دنیا

دانشجویانی که در دانشگاه های ایتالیا تحصیل می کنند از مزایایی همچون تحصیل در دانشگاه های تراز اول و برخورداری از آموزش های با کیفیت و اساتید برجسته بین‌المللی بهره‌مند می شوند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و اخذ اقامت این کشور از این طریق پرداختیم. امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مخاطب عزیز مفید بوده باشد. کشور ایتالیا علاوه بر آنکه یک مقصد توریستی جذاب در اروپا است، در سال های اخیر به مقصدی پرطرفدار جهت تحصیل نیز تبدیل شده است. دانشجویان می توانند با تحصیل در دانشگاه های ایتالیا که اکثرا دارای قدمت و سابقه ای طولانی هستند، از آموزش با کیفیت بهره مند شوند و در عین حال، با جامعه ای از دانشجویان بین المللی و از کشورهای مختلف جهان، در تعامل باشند.

متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات بیش تر در خصوص شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل و همچنین بررسی تخصصی شرایط خود، با کارشناسان موسسه اصطهباناتی در تماس باشند و مشاوره تخصصی دریافت کنند. کارشناسان و وکلای مجرب موسسه اصطهباناتی آماده ارائه هرگونه خدمات و مشاوره مهاجرت تحصیلی به ایتالیا به متقاضیان گرامی می باشند.

سوالات متداول مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

1- معمولا زمان ارسال درخواست برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا چه ماهی است؟

به دانشگاه انتخابی شما در ایتالیا بستگی دارد اما معمولا بهترین زمان ارسال درخواست، بین ماه های سپتامبر تا ژوئن است.

2- دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر طول می کشد؟

معمولا پردازش درخواست ها بین 1 تا 3 هفته کاری انجام می شود.

3- آیا امکان تحصیل رایگان در ایتالیا وجود دارد؟

تحت شرایطی بله. در صورتی که موفق به اخذ بورسیه فول فاند شوید می توانید به صورت رایگان در ایتالیا تحصیل کنید.

4- آیا مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل، بدون ارائه مدرک زبان ممکن است؟

در برخی موارد بله. اما توجه داشته باشید که بدون ارائه مدرک زبان، ریسک ریجکتی ویزا بالا خواهد بود.

5- شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در ایتالیا چیست؟

داشتن رزومه و سوابق علمی قوی، داشتن نمرات و معدل بالا و همچنین ارائه مدرک زبان با نمره عالی، از مهم ترین شروط دریافت بورسیه تحصیلی در ایتالیا است.

6- آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا، در تمامی مقاطع وجود دارد؟

معمولا بله اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری این امکان بیشتر است.

4.5/5 - (4 امتیاز)

4 دیدگاه برای “تحصیل در ایتالیا + شرایط و هزینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا 2023

 1. Samker گفت:

  با سلام
  ایا امکان تحصیل در ایتالیا مقطع کارشناسی با مدرک دیپلم و کاردانی وجود دارد ؟ با توجه به اینکه مدرک پیش دانشگاهی ندارم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   ارائه مدرک دیپلم و یا کاردانی بسته به رشته تحصیلی انتخابی شما دارد.

 2. محمد اسعدی گفت:

  باسلام بنده میخاسم برای مهاجرت به ایتالیا اقدام کنم خاله من در ایتالیا هستن و من دیپلم خود را اخذ کرده ام میخاسم بدونم بهترین روش برایم برای مهاجرت چگونه است ؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   با توجه به مدرکتان اگر سن زیر 20 سال دارید، بهترین راه تحصیل است.
   اما اگر سن شما بالا تر است و تحصیل را نمی خواهید، می توانید از طریق کار در کشور های اروپایی، اقامت حوزه شینگن را اخذ نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *