سرمایه گذاری در سوئد

مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری برای افرادی که تمایل به راه‌اندازی یک کسب و کار و دریافت اقامت سوئد را دارند، یک روش بسیار مناسب است. سوئد یکی از کشورهای بسیار پیشرفته در حوزه اسکاندیناوی است که ثبات اقتصادی و شرایط مطلوب زندگی در آن، باعث جلب توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور شده است. اگر چه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، دریافت اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری دشوارتر است اما روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری در سوئد وجود دارد که در نهایت منجر به اخذ اقامت سرمایه گذاری سوئد خواهد شد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

اگر مایل هستید اطلاعات بیشتری در خصوص شرایط مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری و هزینه‌های آن کسب کنید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید. همچنین شما عزیزان می‌توانید سوالات خود را در خصوص مهاجرت سرمایه گذاری به سوئد از طریق رزرو وقت مشاوره با کارشناسان مجرب ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی در میان بگذارید و پاسخ دقیق سوالاتتان را دریافت کنید.

شرایط سرمایه گذاری در سوئد

کشور سوئد دارای اقتصادی پایدار و باثبات است که رشد بسیار خوبی دارد و همین موضوع باعث علاقه سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب و کار در این کشور شده است. اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در سوئد نسبت به کشورهایی مانند آلمان، یونان، انگلیس، اسپانیا و بعضی دیگر از کشورهای اروپایی سخت‌تر است اما طی سال‌های گذشته، دولت سوئد شرایطی را فراهم کرده است که مهاجرت سرمایه گذاری سوئد آسان‌تر شده و امکان سرمایه‌گذاری برای تمام شهروندان خارجی در سوئد فراهم شده است.

اگر به سرمایه گذاری کردن در سوئد علاقه دارید، قبل از هر اقدامی باید در مورد شرایط آن اطلاعات کاملی داشته باشید. اگرچه شرایط اقامت سرمایه گذاری در سوئد بر اساس روش سرمایه‌گذاری متفاوت خواهد بود، اما شرایط عمومی شامل موارد زیر است:

شرایط سرمایه‌گذاری در کشور سوئد
سن بالای 18 سال
ارائه گواهی تمکن مالی برای حداقل 2 سال زندگی در سوئد
تجربه 2 سال کار
ارائه سرمایه 100,000 یورو یا معادل آن کرون سوئد
گواهی عدم سوء پیشینه
مهارت بالا در زبان سوئدی یا انگلیسی

انواع روش های سرمایه گذاری در سوئد

روش‌های مختلفی برای اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری وجود دارد که متقاضیان می‌توانند با در نظر گرفتن شرایط و هدف خود یکی از آنها را انتخاب کنند. در این بین بعضی روش‌ها دارای محبوبیت بیشتری از نظر کسب سود هستند و از طریق بعضی روش‌های دیگر امکان دریافت اقامت دائم سوئد وجود دارد. مهمترین روش‌های سرمایه گذاری در کشور سوئد عبارتند از:

 • سرمایه‌گذاری در سوئد از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه‌گذاری در سوئد از طریق خرید ملک
 • سرمایه‌گذاری در سوئد با خرید سهام
 • سرمایه‌گذاری در سوئد از طریق کارآفرینی
 • سرمایه‌گذاری در سوئد از طریق اوراق قرضه دولتی

سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در سوئد

یکی از روش‌های اقامت در سوئد از طریق سرمایه گذاری ، ثبت شرکت است. متقاضیانی که مایل به اخذ اقامت از این روش هستند، باید دارای یک طرح تجاری یا بیزینس پلن قوی باشند که نشان دهد راه‌اندازی شرکت مورد نظر، تأثیر مثبتی بر اقتصاد سوئد خواهد داشت. علاقه‌مندان به این روش، باید قوانین ثبت شرکت در سوئد را بررسی و مطالعه کنند و بر اساس قوانین سوئد اقدام به راه‌اندازی شرکت کنند. همچنین در طرح تجاری ارائه شده، باید مشخص شده باشد که سرمایه لازم برای راه‌اندازی و ثبت شرکت از چه منبع مالی تأمین می‌شود و متقاضیان باید اثبات کنند که حداقل مالکیت 50 درصد از شرکت را دارند.

علاوه بر این داشتن 2 سال سابقه کار برای ثبت شرکت ضروری است و شخص متقاضی باید شخصاً در سوئد برای اداره شرکت حضور پیدا کند. همانطور که اشاره شد دولت سوئد در دادن اقامت در سوئد از طریق سرمایه گذاری سخت‌گیری‌هایی دارد؛ اما در روش ثبت شرکت، در صورتی که فرد واجد شرایط باشد، به او و خانواده او اقامت 2 ساله سوئد داده خواهد شد و پس از این مدت در صورتی که شرکت دارای درآمد مناسبی بوده باشد، مدت اقامت قابل تمدید است و متقاضی پس از 6 سال زندگی در سوئد می‌تواند پاسپورت سوئد را دریافت کند.

سرمایه‌گذاری در سوئد با روش خرید سهام

خرید سهام در سوئد تنها برای به دست آوردن سود انجام می‌شود و نمی‌توانید برای اخذ اقامت سوئد سرمایه گذاری در سهام انجام دهید. بنابراین اگر فقط هدف شما سودآوری باشد، می‌توانید برای خرید سهام از یک کارگزاری آنلاین استفاده کنید.

بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در سهام در بازار بورس سوئد، صندوق‌های قابل معامله یا ETF هستند و پس از انتخاب سهام مورد نظر خود می‌توانید از طریق کارگزاری اقدام به خرید از این صندوق‌ها کنید. دقت کنید که مهارت در زبان انگلیسی برای سرمایه‌گذاری در سهام در سوئد ضروری است و باید در مورد بازار بورس سوئد اطلاعات کافی کسب کرده باشید؛ چرا که این روش سرمایه‌گذاری با ریسک همراه است.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در سوئد

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در سوئد روشی امن و پرطرفدار برای کسب سود است. اما نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به سوئد با خرید ملک ممکن نیست و شما باید از قبل اقامت سوئد را داشته باشید تا بتوانید اقدام به خرید ملک کنید. طبق قوانین سوئد فقط شرکت‌های بین‌المللی و اشخاصی که مقیم سوئد هستند، امکان خرید و فروش املاک و مستغلات را دارند. متقاضیان خرید ملک که در سوئد اقامت دارند می‌توانند با ارائه مبلغ لازم، ملک مورد نظر خود را خریداری کنند و به عنوان مالک 100 درصد ملک شناخته خواهند شد.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در سوئد

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در سوئد

برای خرید ملک، ابتدا ملک مورد نظر باید توسط یک کارشناس قیمت‌گذاری شود و تأییدیه‌های لازم برای سلامت ملک صادر شود. سپس خریدار و فروشنده می‌توانند قراردادی را تنظیم و در یکی از محضرهای سوئد امضا کنند. در پایان قیمت تعیین شده برای ملک باید توسط خریدار به فروشنده پرداخت شود. قیمت هر واحد آپارتمان در سوئد بر اساس سایت numbeo به شرح زیر است:

هزینه خرید خانه در سوئد
قیمت هر مترمربع در مرکز شهر63,365 کرون سوئد
قیمت هر مترمربع در بیرون از شهر38,480 کرون سوئد

سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی در سوئد

یکی از راه‌های مهاجرت به سوئد سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی و استارت آپ است. یکی از بزرگترین مزیت‌های این روش، امکان اخذ اقامت دائم سوئد بعد از 2 سال است. مهمترین شرط برای سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی داشتن سابقه کار و مدیریت یک بیزینس است و سایر شرایط لازم برای دریافت اقامت از این روش، مالکیت 50 درصدی در بیزینس پیشنهادی، داشتن طرح تجاری و ارائه گواهی تمکن مالی نشان دهنده توانایی مالی لازم برای حداقل 2 سال زندگی در سوئد است.

پس از 2 سال زندگی در سوئد در صورتی که طرح کارآفرینی متقاضی با استقبال مواجه شده باشد و کسب و کار او از نظر میزان درآمد در وضعیت خوبی قرار داشته باشد، اقامت متقاضی 2 سال دیگر تمدید خواهد شد و بعد از آن امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد. همچنین در این روش امکان اخذ اقامت برای همسر و فرزندان زیر 21 سال هم وجود دارد. از دیگر شروط لازم برای دریافت اقامت دائم سوئد از طریق کارآفرینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سن متقاضی بالای 18 سال باشد.
 • ارائه گواهی تمکن مالی برای حداقل 2 سال زندگی در سوئد برای خود و خانواده در صورت همراهی
 • ارائه پاسپورت معتبر و کارت اقامت
 • تسلط به زبان انگلیسی و تسلط نسبی به زبان سوئدی
سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی در سوئد

سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی در سوئد

سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی در سوئد

افرادی که به سرمایه‌گذاری در سوئد علاقه دارند، می‌توانند از طریق خرید اوراق قرضه دولتی در سوئد در این کشور سرمایه‌گذاری کنند. البته باید در نظر داشته باشید که اقامت سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید اوراق قرضه دولتی امکان‌پذیر نیست. با این حال سرمایه‌گذاران با خرید اوراق قرضه و سهام شرکت‌های سوئدی می‌توانند کسب سود کنند. برای این منظور لازم است که متقاضیان از شرایط لازم برای سرمایه‌گذاری و شرایط شرکت‌ها، بدهی، نحوه پرداخت مالیات و قوانین خرید و فروش سهام و اوراق قرضه در سوئد اطلاعات کافی داشته باشند و سپس اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. همچنین متفاضیان مجاز هستند حداکثر مقدار 51 درصد از سهام شرکت‌های بورسی در سوئد را خریداری کنند.

اگر قصد دریافت اقامت برای خود و خانواده‌تان را از طریق سرمایه‌گذاری در اروپا دارید، پیشنهاد می‌کنیم از مشاوره کارشناسان و وکلای برگزیده در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی استفاده کنید. مشاوران ما نکات طلایی و مهم سرمایه‌گذاری در کشورهای اروپایی را در اختیارتان قرار خواهند داد که با استفاده از این نکات یک سرمایه‌گذاری سودآور و اقامت در اروپا از طریق سرمایه گذاری را تجربه خواهید کرد.

اخذ اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری

سوئد از نظر اقتصادی یکی از کشورهای پیشرفته در اروپا است و نرخ تورم پایین و ثبات اقتصادی به خصوص بعد از پاندمی کووید-19، باعث جذب شدن بسیاری از افراد در سراسر جهان برای سرمایه‌گذاری یا کار در سوئد شده است. اگرچه که راه‌های بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاری در سوئد وجود دارد اما تمام این روش‌ها منجر به دریافت ویزا و اقامت سوئد نمی‌شود و این درحالی است که ویزای سرمایه گذاری سوئد متقاضیان بسیار زیادی دارد.

به همین دلیل دولت سوئد برای تسهیل اخذ ویزا و اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری برای سرمایه‌گذاران خارجی برنامه و طرح هایی ارائه کرده است که انتظار می‌رود بر اساس این طرح‌ها و اهدای ویزای سرمایه‌گذاری به متقاضیان، کسب و کار در رده‌های مختلف جامعه سوئد رونق بیشتری بگیرد و این موضوع کمک‌کننده اصلی به رشد بیشتر اقتصاد سوئد در سال‌های آینده باشد.

مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری تحت این برنامه‌ها می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. مهمترین آن دسترسی به اقامت دائم سوئد و اخذ شهروندی سوئد است که امکان دسترسی و استفاده از امکانات رفاهی، بهداشتی و آموزشی این کشور را به متقاضیان می‌دهد. همچنین افرادی که پاسپورت سوئد را دریافت کنند، امکان سفر به 180 کشور را بدون ویزا خواهند داشت.

حداقل مبلغ لازم برای سرمایه‌گذاری در سوئد 100 هزار یورو است. نسبت به سایر کشورهای اروپایی که امکان دریافت اقامت از طریق سرمایه‌گذاری را فراهم کرده‌اند، اخذ اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری هزینه بسیار کمتری دارد و شما با مبلغ نسبتاً کمی می‌توانید یک کسب و کار در این کشور راه‌اندازی کنید. همچنین مدت زمان صدور ویزای سرمایه گذاری سوئد 3 هفته است و امکان صدور ویزای همراه هم به صورت همزمان وجود دارد.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در سوئد

سوئد از سال 1995 جزو اتحادیه اروپا است که این موضوع باعث شده است این کشور اقتصادی باثبات داشته باشد. همچنین در سال 2019 سوئد از نظر میزان تولید ناخالصی در رتبه 23 جهان قرار داشت که این مقدار در سال 2023 به 2.5 درصد افزایش پیدا کرده است و در حال حاضر رتبه سوئد از نظر تولید ناخالص داخلی 11 جهان است. اما با تمام این موارد و با اینکه سوئد یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری کردن در کشور سوئد نکات مثبت و منفی خود را دارد. از جمله مزایای سرمایه گذاری در سوئد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرمایه‌گذاری در یک بازار باثبات اقتصادی
 • کسب سود از سرمایه‌گذاری
 • امکان دریافت اقامت سوئد با سرمایه ‌گذاری در این کشور
 • نیاز به سرمایه کمتر برای سرمایه‌گذاری نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان در صورت اخذ اقامت
 • امکان استفاده از امکانات رفاهی و درمانی بسیار خوب
 • امکان زندگی در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای اروپایی
 • امکان اخذ پاسپورت سوئد از طریق سرمایه‌گذاری در سوئد
 • امکان نگهداری تابعیت قبلی در صورت اخذ پاسپورت سوئد
 • امکان سفر به 180 کشور بدون ویزا با پاسپورت سوئد
مزایای سرمایه گذاری در سوئد

مزایای سرمایه گذاری در سوئد

در کنار این مزایا، سرمایه‌گذاری در سوئد معایبی هم به همراه دارد که اطلاع از آن باعث خواهد شد آگاهانه‌تر در مورد قرار دادن سرمایه خود در سوئد تصمیم‌گیری کنید. این معایب عبارتند از:

 • عدم اخذ اقامت از طریق خرید ملک یا سهام
 • نرخ بالای مالیات بر درآمد
 • عدم امکان استفاده از تحصیل رایگان برای فرزندان
 • سخت‌گیری دولت سوئد برای راه اندازی کسب و کار در سوئد
 • هزینه‌های بالای ایجاد کار در سوئد
 • قوانین سخت‌گیرانه کار برای کارفرما در جهت حمایت از کارگران

لازم به ذکر است که کشور سوئد به تازگی برنامه‌هایی جهت سهولت شرایط سرمایه‌گذاری در این کشور و ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته است؛ از جمله این برنامه‌ها می‌توان به ارائه خدمات مالی، حمل و نقل و … اشاره کرد.

سرمایه‌ گذاری در استان‌های سوئد

سرمایه‌گذاری در استان‌های مختلف سوئد شرایط متفاوتی دارد و علاوه بر این میزان موفقیت و کسب سود در بعضی شهرهای سوئد می‌تواند بیشتر از سایرین باشد. یکی از این شهرها استکهلم، پایتخت کشور سوئد است که در استان اوپلاند سوئد قرار دارد. استکهلم به عنوان قطب سیاسی، فرهنگی و اقتصادی سوئد و مرکز اقتصاد حوزه اسکاندیناوی شناخته می‌شود. علاوه بر این استکهلم دارای بزرگترین و پررونق‌ترین بازار کار در سوئد است و بیش از یک میلیون نفر در این شهر مشغول به کار هستند.

سوئد رتبه سوم تولید ناخالصی در سوئد و رتبه 10 در اروپا را دارد. به همین دلیل با توجه به اینکه این شهر نقش مهمی در اقتصاد سوئد و اروپای شمالی دارد، برای دریافت اقامت سوئد سرمایه گذاری و راه‌اندازی کسب و کار در استکهلم می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد. کیفیت زندگی در سوئد هم بسیار خوب است و این شهر یکی از شهرهای بین‌المللی در اروپا است.

بنابراین ایده سرمایه‌گذاری در آن ایده بسیار خوبی خواهد بود.

سیاست‌های اقتصادی دولت سوئد نیز روی افزایش سرمایه‌گذاری در استکهلم تأکید دارد و به دنبال افزایش جذب سرمایه‌گذاران به این شهر است. به این دلیل که رشد اقتصادی استکهلم علاوه بر باعث افزایش تولید ناخالصی در این شهر، باعث افزایش تولید ناخالصی و رونق اقتصادی کل کشور سوئد هم می‌شود و این منطقه به همین دلیل، تبدیل به بهترین منطقه برای کارآفرینان و تجارت خواهد شد.

علاوه بر سوئد شهرهای گوتنبرگ و مالمو هم برای سرمایه‌گذاری گزینه خوبی هستند. شهر گوتنبرگ 11 درصد ارزان‌تر از استکهلم است و در غرب سوئد قرار گرفته است. گوتنبرگ در حال حاضر بیش از 1500 شرکت دارد و برای کارآفرینی و ایجاد کسب و کار شهر بسیار مناسبی است. موسساتی هم برای کمک به راه‌اندازی استارت آپ‌ها در این شهر وجود دارند. شهر مالمو سوئد هم دارای جمعیت جوانی است و به همین دلیل پتانسیل زیادی برای کارآفرینی دارد.

خدمات موسسه اصطهباناتی برای سرمایه گذاری در سوئد

با اینکه تمام روش‌های سرمایه‌گذاری در سوئد باعث اخذ اقامت سوئد نخواهد شد و تنها راه دریافت اقامت سوئد از طریق ثبت شرکت یا کارآفرینی است، اما با این حال به دلیل شرایط مناسب این کشور و پتانسیل بالای اقتصادی، افراد زیادی متقاضی سرمایه‌گذاری در سوئد هستند. اما باید دقت کنید که سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی نیاز به آشنایی کامل با قوانین آن کشور دارد. به همین خاطر استفاده از تجربه وکلای مهاجرتی و کارشناسان حوزه سرمایه‌گذاری بین‌المللی امری ضروری است.

از این جهت، پیشنهاد ما استفاده از خدمات مشاوره موسسه مهاجرتی اصطهباناتی است. ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی از دانش بهترین کارشناسان و وکلای مهاجرتی و حوزه سرمایه‌گذاری بین‌الملل استفاده کرده ایم تا کامل‌ترین و جامع‌ترین اطلاعات را در خصوص سرمایه‌گذاری در سوئد و اخذ ویزای سرمایه گذاری سوئد به شما عزیزان ارائه دهیم. علاوه بر این، کارشناسان ما پس از بررسی شرایط شما در انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری برای اخذ ویزای سوئد به شما کمک خواهند کرد و تا انتهای مسیر همراه شما خواهند بود.

سخن پایانی

مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری یکی از گزینه‌های مورد علاقه متقاضیان دریافت ویزای سوئد است که در این مقاله به همراه شرایط و هزینه مورد بررسی قرار گرفت. سوئد برنامه‌های بسیار زیادی برای قرار دادن امکانات در اختیار سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته است و با توجه به وضعیت اقتصادی مطلوب این کشور، سوئد می‌تواند گزینه مطلوبی برای سرمایه‌گذاری باشد. اما امکان دریافت اقامت سوئد از طریق سرمایه‌گذاری، به طور 100 درصد وجود ندارد و در بسیاری از موارد برای سرمایه‌گذاران فقط کسب سود از بازار باثبات سوئد مطرح است. بنابراین تصمیم‌گیری در خصوص سرمایه‌گذاری در کشور سوئد نیاز به بررسی دقیق دارد و متقاضیان باید حتما شرایط و اهداف شخصی خود را در نظر بگیرند.

سوالات متداول در مورد سرمایه گذاری در سوئد

1- حداقل میزان سرمایه گذاری برای اقامت سوئد چقدر است؟

حداقل مبلغ لازم برای سرمایه‌گذاری در کشور سوئد 100 هزار یورو است. البته میزان حداقل سرمایه بر اساس نوع سرمایه‌گذاری متفاوت خواهد بود.

2- آیا امکان دریافت اقامت سوئد از طریق خرید ملک در این کشور وجود دارد؟

خیر، امکان دریافت اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در بازار ملک و مستغلات در سوئد وجود ندارد. تنها روش‌هایی که باعث اخذ اقامت سرمایه گذاری در سوئد می‌شود سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت است.

3- بهترین روش سرمایه گذاری در سوئد کدام است؟

انتخاب بهترین روش بر اساس شرایط و هدف سرمایه‌گذاری متفاوت است. اما سرمایه‌گذاری از روش کارآفرینی و یا ثبت شرکت در سوئد، باعث اقامت دائم در سوئد خواهد شد و طرفداران بیشتری دارد.

4- شرایط لازم برای سرمایه‌گذاری در سوئد چیست؟

از جمله شرایط لازم برای سرمایه‌گذاری در کشور سوئد می‌توان به سن بالای 18 سال، ارائه تمکن مالی برای 2 سال زندگی در سوئد، گواهی عدم سوء پیشینه، تجربه کاری، ارائه حداقل سرمایه لازم بر اساس روش سرمایه‌گذاری و مهارت در زبان انگلیسی یا سوئدی اشاره کرد.

5- پس از چند سال زندگی در سوئد می‌توان برای دریافت پاسپورت سوئد اقدام کرد؟

معمولا پس از 5 تا 6 سال زندگی در سوئد امکان دریافت پاسپورت و حق شهروندی سوئد وجود دارد.

1/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *