با توجه به گذشته و حال فرهنگی غنی اتریش این کشور توسط مردم در سراسر جهان محبوب است. چشم اندازهای متنوع آن از اهمیت زیادی برای گردشگری برخوردار است. مکان های بسیاری جهت اسکی در این کشور وجود دارد و در تابستان فرصت های بسیاری برای پیاده روی و کوهنوردی و یا برای ورزش های آبی در دریاچه های متعدد وجود دارد. این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در اتریش می پردازد.

یکی از بهترین راه های مهاجرت به اتریش مهاجرت از طریق مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت از طریق تحصیل می باشد. در تمام روش ها پس از اینکه شخص چندین سال در کشور مورد نظر اقامت داشت می تواند برای تابعیت آن کشور اقدام کند.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در اتریش

عوامل دیگر موثر برای تصمیم گیری اقامت در اتریش عبارتند از امنیت اجتماعی بالا، ثبات اقتصادی و مهمان نوازی گرم اتریشی ها می باشد. سیستم آموزشی اتریش طیف گسترده ای از فرصت های آموزشی را ارائه می دهد.

شما می توانید برای کسب مشاوره رایگان تلفنی در زمینه شرایط اعزام دانشجو به اتریش به صورت تضمینی با مشاورین ما در تهران و شیراز تماس حاصل فرمائید. موسسه مهاجرت به اتریش برگزیده اصطهباناتی در تمامی مسیر مهاجرت شما می تواند در اخذ پذیرش از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران و وزارت بهداشت به متقاضیان کمک کند.

همانطور که گفته شد روش های زیادی برای مهاجرت به اتریش وجود دارد، اما بسیاری افراد جهت مهاجرت به اتریش معمولا از طریق تحصیل اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی میتوانند اقدام کنند.

شرایط تحصیل در اتریش مقطع کارشناسی

کارشناسی (لیسانس) یک نوع از مدارج تحصیلات در اتریش است در رشته کارشناسی معمولا اولین مدرک دانشگاهی از یک دانشگاه یا دیگر موسسات آموزش عالی به دست می آید. مدت زمان مطالعه مقطع کارشناسی ناپیوسته معمولا سه تا چهار سال است.

معمولا مطالعات مقطع کارشناسی در اتریش 4 سال به طول می انجامد. در اتریش برنامه سه ساله لیسانس نیز بهدر برخی رشته ها وجود دارد که در نهایت پس از طی این دوره مدرک لیسانس به فرد اعطا میگردد.

با توجه به سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) به طور متوسط 30 واحد در هر ترم باید برای اخذ مدرک لیسانس اخذ گردد و نمره لازم در هر واحد کسب شود. مقدار کل واحد برای مدرک لیسانس 3 ساله بر این اساس 180 ECTS  است. برای دوره های 4 سال لیسانس به ترتیب 240 ECTS.لازم است.

کارشناسی (لیسانس) به طور عمده برای دانشجویان دانشگاه در زمینه های علوم طبیعی، علوم انسانی، علوم کسب و کار، علوم مهندسی، ریاضیات و انفورماتیک تعلق می گیرد.

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش مقطع کارشناسی ارشد

فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) اشاره به مدرک کارشناسی ارشد دانشگاهی دارد و امروزه توسط بسیاری از دانشگاه های اروپا و همچنین دانشگاه در سراسر جهان تعلق می گیرد. این دوره به صورت ترکیبی 3 ساله یا 4 ساله می باشد برنامه کارشناسی ارشد جایگزین برنامه های پنج ساله آلمانی و هلندی می باشد.

مدت زمان تحصیل در برنامه های کارشناسی ارشد متفاوت است. برنامه های 1 ساله و همچنین برنامه های 2 ساله نیز وجود دارد. با توجه به سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) به طور متوسط ​​30 واحد هر ترم باید اخذ گردد و دانشجو نمره لازم را به دست آورد.

بنابراین در برنامه یک ساله است به طور معمول 60 ECTS لازم است، و برای برنامه دو ساله اخذ 120 ECTS لازم است. به منظور دریافت مذرک کارشناسی ارشد، تکمیل پایان نامه های علمی به عنوان بخشی از مطالعات کارشناسی ارشد در بسیاری از موارد مورد نیاز است. فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) به طور عمده به دانشجویان دانشگاه در زمینه های علوم طبیعی، علوم انسانی (به عنوان مثال علوم اجتماعی)، علوم کسب و کار، علوم مهندسی، ریاضیات و انفورماتیک تعلق می گیرد.

برنامه های دکترا جهت تحصیل در اتریش

اتریش به عنوان یکی از امضاء کنندگان فرآیند بولونیا است، این نوع تحصیل دانشجو با طی کردن یک دوره سه ساله مدرک دکتری یا (PHD) را دریافت میکند.

با این حال، سیستم “قدیمی” هنوز هم در برخی از دانشگاه ها وجود دارد و دانشجو بلافاصله از لیسانس وارد دکتری می شود و در این حالت دو سال تحت عنوان کارشناسی ارشد تحصیل می کند، و مدت زمان این برنامه تحصیلی ممکن است بین چهار تا پنج سال بسته به آموزش قبلی و پیشرفت فردی به طول انجامد. به عنوان مثال، اگر شما یک مدرک کارشناسی ارشد را دارید، طول مدت دکترا خواهد کوتاهتر میگردد.

این برنامه ها اغلب به دو مرحله قبل و پس از آزمون مقدماتی تقسیم می شوند. دانش آموزانی که مدرک لیسانس خود را مستقیما دریافت کرده و وارد دوره دکتری می شوند حداکثر دو سال از تاریخ شروع تحصیل خود، باید به عنوان مدرک فوق لیسانس طی کنند و پس از آن با شرکت در آزمون مقدماتی وارد مرحله بعدی میگردند. فاز اول شباهت به ولکام تراست دکترا 4 ساله در انگلستان دارد، که در آن دانش آموزان دوره آزمایشگاهی را در سال اول خود میگذرانند.

دوره های دکتری بولونیا برای مرحله دوم از دکترا ، ساختاری بسیار شبیه این برنامه دارد. یک دانشجوی دکترا در درجه اول در تحقیقات پایان نامه برای سه سال کار می کند. بررسی پیشرفت به طور منظم و نقاط عطف در راه اندازی انتظار می رود، دانشجو نیاز به پیشرفت رضایت بخش در سراسر این دوره دارد.

از نظر برنامه درسی، دانشجویان دکترا آموزش محور در روش تحقیق (کمی / کیفی)، بررسی تحقیقات پیشین، آمار و روش تحقیق خاص (برای کسانی که در رشته علوم تحصیل میکنند ) در پایان نامه ضروری است. شما باید برای مشارکت و حضور در سمینارها تحقیق و یا باشگاه هایو مجلات گوناگون شرکت کنید، به احتمال زیاد دوره توسعه حرفه ای و شخصی به دانشجویان کمک خواهد کرد. دانشگاه اینسبروک دارای یک برنامه خاص و جدول زمانی دکتری است.

بررسی دوره دکتری شامل یک دفاع عمومی، یک ارائه شفاهی پیش نویس پایان نامه در حضور کمیته داوران، به دنبال پرسش و پاسخ از پایان نامه است. در نهایت به فرد متقاضی مدرک دکتری اعطا میگردد. همچنین از شما می خواهند برخی از دروس این دوره را تکمیل کرنید و ممکن است انتظار رود در برخی مجلات مقالاتی را منتشر کنید.

بورسیه تحصیلی در اتریش

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های اتریش معمولا به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد در صورت پذیرش از دانشگاه های اتریش  با بورسیه در هر دانشگاهی شرایط تحصیل رایگان دراتریش برای شما امکان پذیر میگردد. معمولا بورسیه برای تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکتری PHD و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و شرایط تحصیل در اتریش در مقطع دکترا یا PhD و شرایط تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را آسان تر می کند. سطح علمی دانشگاه های اتریش با یکدیگر متفاوت می باشد حتما قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود رتبه این دانشگاه در سال جاری را بیابید.

زبان تحصیل در اتریش

زبان اصلی مطالعه در اتریش آلمانی است، و برخی از برنامه به زبان انگلیسی تدریس می شود.

به منظور شرکت در یکی از دوره های تحصیلی آلمانی شما باید برای اثبات دانش کافی از زبان مدرکی پذیرفته شده داشته باشید. در برخی از دانشگاهها شما نیاز به مهارت در آلمان مربوط به سطح 2 B دارید.

 اگر شما علاقه مند به تحصیل در اتریش هستید شما می توانید در  یکی از 37 برنامه لیسانس این کشور شرکت کنید. شما همچنین می توانید اطلاعات بیشتر در مورد نظم و انضباط و یا در مورد تحصیل در اتریش را در سایت موسسه ما مشاهده کنید. بسیاری از دانشگاه ها در اتریش برنامه مطالعه زبان انگلیسی را تدریس و ارائه دهد.و در اینگونه دانشگاه ها قبل از شروع برنامه اصلی ، نیاز است شما در یکی از دوره های پایه از زبان انگلیسی شرکت کنید. سطح زبان انگلیسی شما را معمولا با آزمون زبان انگلیسی آیلتس ارزیابی می کنند.

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان ممکن ممکن است، تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه ها مقدور است. شرایط تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشور های می باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید. زبان تحصیل در این کشور به زبان آلمانی و انگلیسی می باشد.

مدارک مورد نیاز تحصیل و پذیرش از دانشگاه های اتریش

زمانی که کشور اتریش را برای تحصیل انتخاب میکنید ابتدا باید رشته ی تحصیلی خود را در وبسایت اتریش سرچ کنید تا دانشگاه هایی که این رشته دارند مشخص شود. سپس دانشگاه مورد نظر را انتخاب کرده در امتحان ورودی شرکت کنید. پس از اخذ نمره ی قبولی و دریافت نامه از دانشگاه اتریش مبنی بر اینکه شما میتوانید در دانشگاه این کشور تحصیل کنید باید مدارک لازم تهیه نموده و به دانشگاه اتریش تحویل دهید تا نامتان نوشته شود (تمامی این مراحل چندین ماه طول میکشد و یا حتی ممکن است به یک سال برسد). شروط لازم برای پذیرش و تحصیل در کشور اتریش بدین گونه است:

 • داشتن نامه ی قبولی از دانشگاه
 • پرداخت شهریه ی ترم اول دانشگاه
 • داشتن مدرک آیلتس و تافل و یا A2 آلمانی (نمره ی مد نظر کشور اتریش)
 • دو قطعه عکس 2×2 به ابعاد عکس پاسپورت، رنگی، زمینه ی سفید و تمام رخ لازم است.
 • شناسنامه و کارت ملی جهت نشان دادن ملیت خود
 • مکان زندگی خود در کشور اتریش را باید مشخص کنید ( در خوابگاه دانشجویی یا خانه ی اجاره ای میخوهید زندگی کنید)
  شخص متقاضی تحصیل باید دانش کافی برای زبان آلمانی داشته باشد و حتی در صورت نیاز از او آزمون میگیرند.
  اخرین مدرک تحصیلی اگر دیپلم باشد باید معتبر باشد و نمرات قبولی بالا باشند در غیر اینصورت دانشگاه اتریش شما را تایید نمی کند.

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان

زبان مورد نیاز در دانشگاه های اتریش انگلیسی و آلمانی می باشدف با آنکه زبان انگلیسی زبان اول این کشور نیست، شما نیاز به نشان دادن توانایی های زبان انگلیسی خود در برخی از دانشگاه ها دارید. معمولا نمره آیلتس بین 6 تا 6.5 مورد پذیرش است. در رشته هایی که به زبان آلمانی تدریس می شود نیاز به مدرک زبان آلمانی می باشد.

اما در برخی از دانشگاه ها تحصیل بدون مدرک زبان دکتری ممکن می باشد و دانشجو می تواند بدون داشتن مدرک زبان پذیرش خود را از دانشگاه بگیرد و سپس در دانشگاه دوره های زبان انگلیسی را بگذراند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش بستگی به دانشگاه انتخابی شما در این کشور دارد. معمولا اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر از دانشگاه های دولتی است، اما حتما دقت فرمایید دانشگاه انتخابی مورد تایید وزارت علوم باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی اتریش معمولا بالا می باشد. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش نیز ممکن است و دانشگاه های پزشکی این کشور مورد تایید وزارت علوم است.

هزینه و شهریه تحصیل در اتریش

 برای دانشجویان اتریشی و دانشجویانی که وضعیتی مشابه با دانشجویان اتریشی دارند (به عنوان مثال اتباع تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا) حداقل مدت برنامه مطالعه دو ترم، در دانشگاه های دولتی هیچ هزینه ای قابل پرداختی وجود ندارد. پس از دو ترم، شما مجبور به پرداخت 363.36 € برای هر ترم هستید.

هزینه زندگی دانشجویی دراتریش یکی از موارد مهمی است که تعیین کننده روند مهاجرت به یک کشور می باشد.

 برای همه دانش آموزان از دیگر کشورهای ثالث (با در اختیار داشتن اجازه اقامت دانشجویی) پرداخت شهریه هر ترم 726.72 € مورد نیاز است. همه دانشجویان رشته های دیگر از کشورهای ثالث (به خصوص کسانی که اقامتی غیر اقامت دانشجویی دارند ” (Aufenthaltsbewilligung Studierender یا متعلق به یک گروه خاص از افراد هستند): در هر ترم 363.36 € شهریه را بایستی پرداخت کنند.

اتحادیه دانشجویان حق عضویت “OH-Beitrag” دانشجویان برای هزینه بیمه حوادث 19.20 € در هر ترم برای همه دانش آموزان اجباری کرده است.

معافیت از پرداخت شهریه در موارد خاص (به عنوان مثال برای شرکت کنندگان در برنامه های تبادل دانشجویی و مشارکت دانشگاه ها، دانشجویان از کشورهای کمتر توسعه یافته) امکان پذیر است. دانش آموزان از دیگر کشورهای در حال توسعه و مرکزی و شرقی کشور معاف از شهریه و یا درخواست بازپرداخت کامل یا جزئی هزینه های کمک درسی با توجه به قوانین خود دانشگاه ها هستند.

شهریه دانشگاه های خصوصی از یک موسسه به موسسه دیگر متفاوت است. لطفا با دانشگاه مربوطه به طور مستقیم تماس حاصل فرمایید.

دانشگاه های برتر و معتبر اتریش

 • TU Wien
 • University of Vienna
 • University of Innsbruck
 • Graz University of Technology
 • Johannes Kepler University Linz
 • University of Graz
 • Alpen-Adria-Universität Klagenfurt
 • University of Salzburg
 • Medical University of Graz
 • Medical University of Innsbruck
 • Medical University of Vienna
 • University of Leoben
 • Vetmeduni Vienna
 • Universität Salzburg
 • Veterinärmedizinische Universität Wien
 • Fachhochschule St. Pölten
 • Universität für Musik und darstellende Kunst Wien
 • FH Joanneum
 • Montanuniversität Leoben
 • Akademie der Bildenden Künste Wien
 • Universität für Musik und darstellende Kunst Graz
 • Universität für Künstlerische und Industrielle Gestaltung Linz
 • Fachhochschule Technikum Wien
 • Institute of Science and Technology AustriaKlosterneuburg
 • Universität Mozarteum Salzburg
 • Fachhochschule Campus Wien
 • Fachhochschule Kärnten
 • MCI Management Center Innsbruck
 • Fachhochschule Salzburg

شهریه دانشگاه رایگان در اتریش

اگر شما یک عضو از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا هستند، دانشگاه های دولتی فدرال اتریش تنها در حدود 363.36-726.72 یورو در هر ترم برای شهریه به علاوه 17.50 یورو برای حق عضویت اتحادیه دانشجویی و 0.50 یورو هزینه بیمه در هر ترم از دانشجو دریافت میکند. اگر شما یک شهروند یک کشور در حال توسعه هستند، شما ممکن است معاف به پرداخت شهریه در دانشگاه های دولتی در اتریش گردید و فقط نیاز به پرداخت حق عضویت اتحادیه دانشجویی و بیمه دارید.

تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی

وقتی که کشور اتریش را برای ادامه ی تحصیل انتخاب می کنید و میخواهید از طریق قانونی وارد کشور شوید و در یکی از مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و یا دکترا درس بخوانید باید بدانید که مدت زمان مشخصی برای تحصیل و اقامت دارید و با توجه به دوره های درسی، تعداد واحد اخذ شده و هزینه ی هر ترم تحصیلی، میزان پولی که نیاز دارید متفاوت می شود.

دوره های درسی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند برای دانشجویان بین المللی که زبان مادریشان انگلیسی نیست برگزار می شود تا دانشجویان به راحتی بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و از طریق زبان بین المللی انگلیسی نیازهای روزمره ی خود را برطرف کنند. هزینه ی دروس تحصیلی انگلیسی کمتر می شود. مشخصه ی اصلی تمام مقاطع لیسانس دانشگاه های اتریش، دوره ی 4 ساله است که منجر به مقطع فوق لیسانس 2 ساله و مقطع دکترای 4 ساله می شود که برای تمامی این مقاطع دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. به طور مثال دانشگاه خصوصی وبستر وین دوره های تحصیلی لیساس و فوق لیسانس را به زبان انگلیسی برگزار میکند. هدف از این کار ارتقای سطح دانش دانشجویان می باشد که از طریق زبان انگلیسی بین المللی با دیگر دانشگاه های جهان ارتباط برقرار کنند و به راحتی به تحقیق و پژوهش بپردازند و نتایج علمی خود را ثبت کنند. زبان انگلیسی چون زبان بین المللی می باشد برای اکثریت مردم قابل فهم است و نیازی به تلاش وافر برای یادگیری دروس به زبان اتریشی ندارید.

رشته هایی که در اتریش به زبان انگلیسی تدریس می شوند

رشته هایی که در مقطع لیسانس و فوق لیسانس به زبان انگلیسی تدریس می شوند: مدیریت ، بازاریابی، روابط بین الملل، روانشناسی و رسانه و صدا و سیما، مشاوره، مدیریت مالی. دانشگاه دیگری که در اتریش دروس را به زبان انگلیسی تدریس می کند دانشگاه علوم کاربردی سالزبورگ است که در مقطع لیسانس و فوق لیسانس پذیرای دانشجویان بین المللی جهت تدریس دروس به زبان بین المللی انگلیسی می باشد. رشته هایی که به زبان انگلیسی درس داده می شوند: مهندسی، علوم اجتماعی، تجارت و بازرگانی، طراحی، هنر و رسانه، پرستاری، فیزیوتراپی و گردشگری.

ویزای تحصیل در اتریش

دانش آموزان از هر کشوری به جز منطقه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا به منظور ورود به اتریش نیاز به ویزا به منظور مطالعه در اتریش دارد. با این حال، اگر شما مایل به ماندن در اتریش برای بیش از شش ماه هستید، شما نیاز به اجازه اقامت دارید. شما باید درخواست خود را برای با الصاق فایل اطلاعات ارسال کنید و برای نتیجه صبر کنید تا قبل از آمدن به اتریش اجازه اقامت شما تایید شود. برای اطلاعات بیشتر، با سفارت اتریش محلی خود مراجعه کنید.

دانشجویان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا برای ویزای نوع د بایستی اقدام کنند، اسناد مورد نیاز عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزا D
 • دو عکس گذرنامه
 • گذرنامه (باید قبل از اقامت چک کنید که حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد)
 • نامه پذیرش صادر شده توسط دانشگاه اتریش
 • اثبات ترتیبات اقامت
 •  اثبات بیمه بهداشت و درمان
 • اثبات بودجه کافی (بیانیه بانک یا نامه صادر شده توسط کارفرمای آینده شما)
 • نامه محضری امضا شده توسط یک یا هر دو پدر و مادر شما برای اعلام مسئولیت مالی (اگر شما قادر به حمایت از خود هستید این مورد لازم نیست)
 • کپی از برنامه سفر خود را و یا بلیط رفت و برگشت

 همه متقاضیان همچنین باید داده های بیومتریک (10 اثر انگشت) را ارسال کنند. شما نیاز به برنامه ریزی مصاحبه در سفارت اتریش در کشور خود به منظور انجام این کار دارید.

ممکن است در یک رشته خاص اما در دانشگاه های مختلف دروس دانشگاه های اتریش با یکدیگر متفاوت باشند. مدرسه و مدارس نیز برای دانش آموزانی که سنین آنها کمتر از 18 سال یا سن دانشگاه می باشد موجود است.

آپارتمان دانشجویی

در وین به دانش آموزان فرصت اقامت در یک آپارتمان ​​قیمت متوسط از طریق دانشجویی داده می شود. خدمات مسکن دانشجویی این شرایط را پیگیری میکنند. آپارتمان مناسب در ساختمان های قدیمی تر دارای مبلمان را می توان از SWS به مدت یک سال اجاره کرد. هزینه اجاره تا زمانی که خصوصیات مثبت دیگری به دست نیاورد افزایش نمی یابد.

خوابگاه های دانشجویی

در تمام شهرستانها دانشگاه، تعدادی از خوابگاه های دانشجویی به صورت عمومی ساخته است و آنها را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. این خوابگاه ها دارای قیمت پایین تری نسبت به آپارتمان شخصی هستند و برای زندگی دانشجویی امنیت بالاتری دارند.

به دلایل محدودیت در تعداد خوابگاه های دولتی دانشجویی، دانشجویان با پیشرفت تحصیلی در اولویت اخذ خوابگاه دانشجویی هستند. دانشجویان نیاز است برای نشان دادن پیشرفت مطالعه کافی در دانشگاه اقدام کنند. امکان کار دانشجویی در حین تحصیل در اتریش وجود دارد.

اقامت پس از تحصیل در اتریش

وقتی که کشور اتریش را برای اقامت انتخاب می کنید و میخواهید از طریق قانونی وارد کشور شوید باید بدانید که مدت زمان مشخصی برای تحصیل و اقامت دارید مثلا برای ادامه ی تحصیل درمقطع لیسانس کشور اتریش 4 سال زمان دارید برای مقطع فوق لیسانس 2 سال و برای مقطع دکترا حدود 4 سال زمان میخواهید. پس از اتمام دوره ی تحصیلی در دانشگاه اتریش، انتخابهای زیادی در پیش رو دارید:
یا مقطع بالاتری را برای تحصیل انتخاب کنید و بمانید یا تقاضای اقامت دائم کنید یا با شهروند اتریشی ازدواج کنید و بمانید یا به ادامه ی تحصیل بپردازید و همزمان کار کنید و یا به کشور خود بازگردید.

اگر مورد اول را انتخاب میکنید باید دوباره به دانشگاه اتریش تقاضای تحصیل کنید، در امتحان ورودی شرکت کنید تا نام نویسی کنند و بتوانید نام خود را در دانشگاه اتریش ثبت کنید. پس از نام نویسی باید مدارک آماده کرده تا ویزای تحصیلی مجدد صادر شود و بتوانید دوباره در این کشور اقامت کنید. اگر مورد دوم را انتخاب میکنید باید با توجه به شرایطی که دولت اتریش برایتان میگذارد عمل کنید. ابتدا باید از کشور اتریش خارج شده تقاضای اقامت موقت کنید و پس از دریافت ویزا دوباره به کشور باز گردید. پس از اتمام تاریخ انقضای اقامتتان میتوانید تا 5 سال اقامت دائم داشته باشید و پس از 10 سال تقاضای اخذ تابعیت شهروندی اتریش را کنید.

با این روش به راحتی میتوانید تحصیل کنید کار کنید و درآمد خوبی داشته باشید و برای کشور اتریش هم از لحاظ فرهنگی هم اقتصادی سودمند باشید اما باید به دولت اتریش وفادار باشید و قانون شکنی نکنید. از طریق ازدواج نیز میتوانید پس از پایان تحصیل به مدت 5 سال در اتریش بمانید و سپس تقاضای تابعیت کنید اما اگر بتوانید از طریق بورسیه ی تحصیلی مجدد اقامت بگیرید هزینه ی تحصیلی رایگان میشود و حتی مکان اقامت شما نیز از طرف دولت مشخص میشود و ممکن است رایگان باشد. در صورتی که برای هر سال تحصیلی 8 ساعت در هر ترم درس خوانده باشید و نمرات شما کمتر از 16 نشده باشد و مقالات علمی پژوهشی داشته باشید میتوانید اقدام به تحصیل مجدد کنید.

کار دانشجویی در اتریش

قوانین جدیدی که در سال 2011 در کشور اتریش برای کار وضع شد برای دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های اتریش مشغول تحصیلند می باشد. دانشجویان به راحتی می توانند هنگام تحصیل مشغول کار شوند و درآمد خوبی داشته باشند. دانشجویانی که عضو ایالت متحده هستند و از 8 کشور هلند، اسلوواکی، اسلوونی، جمهوری چک، مجارستان، لیتوانی، جمهوری لتونی و جمهوری استونی باشند از بابت کار در کشور اتریش مشکلی ندارند و به راحتی می توانند متناسب با رشته ی تحصیلی خود از فرصتهای شغلی خوبی بهره ببرند.

دانشجویانی که از کشور سوئیس و مناطق اقتصادی اروپا هستند متناسب با دوره ی تحصیلی از 10 ساعت تا 30 ساعت میتوانند کار کنند اما به شرطی که مجوز اقامت معتبری داشته باشند. اما دانشجویانی که از کشورهای جهان سوم و رومانی و بلغارستان باشند برای کار در اتریش نیاز به مجوز دارند و باید از طریق سرویس بازاریابی نام نویسی کنند تا از طرف دولت مجوز کار به آنها داده شود. کارهایی که دانشجویان مقطع لیسانس در دانشگاه و محیط فرهنگی میتوانند انجام دهند باید در حدود 10 ساعت در هفته باشد و برای مقاطع فوق لیسانس 20 ساعت در هفته باشد. بعد از 12 ماه کار موقت، میتوان به طور قانونی مجوز کار دائم گرفت و حتی پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار شد. برای کار دانشجویی باید از طریق کارمندهای دانشگاه اقدام کرد و ساعت کاری را متناسب با ساعت کاری دانشگاه رد کرد.

سوالات متداول درباره تحصیل در اتریش

 1. چه رشته هایی را برای تحصیل در اتریش می توانم انتخاب کنم؟
  سیستم آموزشی اتریش طیف گسترده ای از گزینه های آموزشی را ارائه می دهد. دانشجویان آینده نگر می توانند از بین دوره های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه ها، دانشگاه های علوم کاربردی، یا کالج های آموزشی انتخاب کنند.
 2. من می خواهم در اتریش تحصیل کنم، اما به اندازه کافی به زبان آلمانی تسلط ندارم. آیا دوره های تحصیلی در اتریش به زبان انگلیسی تدریس می شود؟
  زبان اصلی آموزش در دانشگاه های اتریش آلمانی است. با این وجود چند دوره تحصیلی به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود.
 3. اگر شهروند اتحادیه اروپا باشم، برای تحصیل در اتریش چه شرایطی دارم؟
  اگر تابعیت یک کشور اتحادیه اروپا یا سوئیس هستید، برای آمدن به اتریش نیازی به ویزا ندارید. اگر از منابع مالی کافی برای تامین اعتبار اقامت خود در اتریش و بیمه درمانی معتبر برخوردار هستید که تمام هزینه های لازم را پوشش میدهد، فقط برای ورود و اقامت در اتریش به یک سند مسافرتی معتبر(گذرنامه یا کارت شناسایی) نیاز دارید. اگر می خواهید بیش از 3 ماه در اتریش بمانید، باید در مدت 4 ماه از اقامت خود در مرجع ذیصلاح شهرداری ثبت نام کنید. اگر شهروند اتحادیه اروپا نباشید، برای ورود به اتریش باِید ویزای ورود را دریافت نمایید.
 4. شرایط اخذ ویزا اقامت اتریش چیست؟
  شما می توانید تمام اطلاعات دقیق را در وب سایت سفارت اتریش پیدا کنید. وب سایت و راهنماها لیست های مربوط به درخواست ویزا یا اجازه اقامت را ارائه می دهند.
 5. چه زمانی باید مراحل درخواست ویزای تحصیلی اتریش را شروع کنم؟
  برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش درخواست شما باید حداقل 3 تا 6 ماه قبل از شروع دوره تحصیلی در اتریش ارائه شود.
 6. آیا می توانم ویزای تحصیلی اتریش خود را تمدید کنم؟
  فقط ویزای اقامت Aufenthaltsbewilligung و مجوزهای اقامت Niederlassungsbewilligung در اتریش قابل تمدید هستند. شما باید قبل از اتمام ویزای تحصیلی خود درخواست تمدید کنید. تا زمانی که تصمیمی درباره تمدید گرفته نشده باشد، ممکن است لازم باشد(حتی پس از اتمام مجوز اصلی خود) در اتریش بمانید.
 7. آیا تحصیل در اتریش رایگان است؟
  تحصیل در اتریش رایگان است. اتریش یکی از کشورهای شنگن است که به همه دانش آموزان امکان تحصیل رایگان را می دهد. با این حال آنها باید هزینه بیمه اجتماعی و هزینه عضویت دانشجویی خود را بپردازند که هرگز بیش از 379.36 یورو در هر ترم نیست. با توجه به این هزینه کم، هزاران دانشجو مایل به تحصیل در دانشگاه های رایگان برتر اتریش هستند.
 8. هزینه زندگی دانشجویی در اتریش چقدر است؟
  هزینه زندگی دانشجویان در اتریش تقریبا 800 یورو در ماه است که هزینه های محل اقامت، غذا و هزینه های شخصی را در بر می گیرد.
 9. آیا می توانم در اتریش در حین تحصیل، کار کنم؟
  تمام دانشجویان بین المللی می توانند در حالی که در اتریش تحصیل می کنند، کار نیز کنند؛ اما تعداد ساعات کار و مجوزهای لازم به ملیت و وضعیت ویزا بستگی دارد.
 10. دانشجویان در اتریش چقدر درآمد دارند؟
  دانشجویان در اتریش با اجازه کار پاره وقت، حقوق حدود 300 تا 400 یورو در ماه درآمد دارند.
 11. آیا کشور اتریش برای تحصیل دانشجویان بین المللی گزینه خوبی است؟
  اتریش مکانی عالی برای دانشجویان بین المللی آینده نگر است. هزینه شهریه در مقایسه با دیگر مناطق تحصیلی محبوب، مانند ایالات متحده، انگلیس، یا استرالیا بسیار مقرون به صرفه است. کیفیت زندگی بسیار بالا است و کشور از میزان جرم پایین برخوردار است.

در انتهای این مقاله لازم به ذکر است موسسه حقوقی اعزام دانشجو به اتریش برگزیده اصطهباناتی جزو بهترین موسسات حقوقی کشور در این زمینه آماده خدمات رسانی حضوری و تلفنی به شما هم میهنان گرامی در کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد. علاقه مندان به تحصیل در اتریش برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو و اخذ ویزای تحصیلی به صورت تضمینی در این کشور می توانند با کمک  وکلای مجرب موسسه در دفاتر تهران و شیراز موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی از بهترین موسسات اعزام دانشجو کشور به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل در اتریش را دریافت کرده و به ادامه تحصیل در اتریش بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

16 دیدگاه برای “تحصیل در اتریش

 1. سامی نامداریان گفت:

  سلام.خسته نباشید.32 ساله هستم و سال 83 دیپلمم رو گرفتم و لیسانس مدیریت رو از پیام نور گرفتم.معدل کل دیپلمم 15/46 هست و معدل کتبی نهایی 10/32.سوال من اینه با این شرایط و اینکه گپ تحصیلی من زیاد هست آیا امکان پذیرش از دانشگاه اتریش در رشته فیزیوتراپی یا رادیولوژی هست؟اگر امکانش هست چقدر زمان میبره پدیرش گرفتن؟؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   در صورتی که بتوانید رزومه مربوط به کار و گپ تحصیلی خودرا به نحو مطلوبی تکمیل کنید(ما در این راه به شما کمک خواهیم کرد) می توان برای پذیرش از دانشگاه های مد نظرتان اقدامات لازم را انجام داد.
   اما بجز کشور اترش ما گزینه های آسان تری را در ناحیه اروپا، برای شما در نظر داریم.

 2. حسین گفت:

  سلام من دانشجوی مقطع دکتری در رشته مهندسی عمران سازه هستم و میخواستم ببینم میتون توی دیگر کشورها اروپایی یا کاناد دوباره بخوام مدرک دکتری بخونم و بورس هم بگیرم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بستگی به شرایط سنی و رزومه علمی شما دارد.

 3. محمد گفت:

  سلام .من پزشکی دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ امسال میخوام بخونم.بعد از دریافت مدرک پزشکی میتونم برم فرانسه یا المان یا اتریش یا انگلیس کارکنم؟یعنی مدرکش برای کشورهای حوزه شنگن مورد تاییده؟ممنون میشم پاسخگو باشید.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام
   مدارک تحصیلی اغلب دانشگاه های روسیه در کشور های دیگر به رسمیت شناخته شده است.

 4. آنا مردانی گفت:

  سلام
  بنده بانوی 42 ساله که در سال 79 لیسانس ریاضی و بعد از وقفه 12 ساله در سال 94 ارشد در رشته مدیریت اجرایی MBA در دانشگاه معتبر غیرانتفاعی ( با کنکور سراسری) و با معدل 19 فارغ التحصیل شدم. آیا امکان شرکت در برنامه های ارشد مدیریت یا مدیریت مالی در دانشگاه های اتریش برای بنده وجود داره؟ بخصوص در دانشگا های دولتی یا حتی بورسیه ؟
  ضمنا متاهل و یک فرزند دختر 10 ساله دارم. همچنین کارمند دولت با سابقه 18 سال هستم. تمایل دارم با تحصیل خودم، هم شرایط کاری برای خودم در اتریش ایجاد کنم و هم شرایط تحصیل رایگان برای دخترم.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   کشور اتریش در ارائه ویزا سخت گیری های بسیاری می کند. با توجه به شرایط سنی و گپ تحصیلی بسیار شما به شما توصیه می کنیم کشور های دیگری را انتخاب نمایید.

 5. آنا مردانی گفت:

  سلام متاسفانه پاسخی ندادید… عرض کردم شما کدام کشورها رو پیشنهاد می کنید؟
  بنده قصد دارم با موسسه شما کار کنم و درصورت تمایلم برای کشورهای پیشنهادی شما، اقدام کنم.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   هر کشور شرایط خود را برای مهاجرت دارد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره های ذکر شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

 6. پویا کیانی گفت:

  سلام
  میخواستم بپرسم من با سن ۳۰ سال امکان تحصیل در مقطع کارشناسی حقوق رو در اتریش دارم ؟ اگر که زبان آلمانی رو بتونم مسلط بشم؟ میخواستم مفصل با کارشناس هاتون مشورت کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   تحصیل در اتریش محدودیت سنی دارد. شماره های کارشناسان ما در سایت ذکر شده است، می توانید با آن ها تماس حاصل نمایید.

 7. دادار گفت:

  خسته نباشید 18 سالم هستش معدل دیپلم 19 و در رشته پرستاری سراسری تحصیل میکنم میخاستم ببینم شرایط لازم رو دارم ؟ و اینکه ایا نیازی به کارت پایان خدمت هستش؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای خروج از کشور نیاز به نامه معافیت تحصیلی و یا پایان خدمت دارید. شرایط تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در اتریش متفاوت است. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باید.

 8. آیدین بیک زاده گفت:

  با سلام
  آیدین هستم 37 ساله فوق لیسانس بیوتکنولوژی از دانشگاه آزاد با معدل 14 با 10 سال سابقه کار در محیط زیست با توجه به نوع کارم احتیاج به تحصیل در رشته دامپزشکی خارج از کشور رو دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل دامپزشکی در اکثر کشور های اروپایی نیاز به اقدام از طریق دیپلم خود دارد. همچنین شرایط سنی نیز حائر اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *