با توجه به گذشته و حال فرهنگی غنی اتریش این کشور توسط مردم در سراسر جهان محبوب است. چشم اندازهای متنوع آن از اهمیت زیادی برای گردشگری برخوردار است. مکان های بسیاری جهت اسکی در این کشور وجود دارد و در تابستان فرصت های بسیاری برای پیاده روی و کوهنوردی و یا برای ورزش های آبی در دریاچه های متعدد وجود دارد. این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در اتریش می پردازد.

یکی از بهترین راه های مهاجرت به اتریش مهاجرت از طریق مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت از طریق تحصیل می باشد. در تمام روش ها پس از اینکه شخص چندین سال در کشور مورد نظر اقامت داشت می تواند برای تابعیت آن کشور اقدام کند.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در اتریش

عوامل دیگر موثر برای تصمیم گیری اقامت در اتریش عبارتند از امنیت اجتماعی بالا، ثبات اقتصادی و مهمان نوازی گرم اتریشی ها می باشد. سیستم آموزشی اتریش طیف گسترده ای از فرصت های آموزشی را ارائه می دهد.

شما می توانید برای کسب مشاوره رایگان تلفنی در زمینه شرایط اعزام دانشجو به اتریش به صورت تضمینی با مشاورین ما در تهران و شیراز تماس حاصل فرمائید. موسسه مهاجرت به اتریش برگزیده اصطهباناتی در تمامی مسیر مهاجرت شما می تواند در اخذ پذیرش از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران و وزارت بهداشت به متقاضیان کمک کند.

همانطور که گفته شد روش های زیادی برای مهاجرت به اتریش وجود دارد، اما بسیاری افراد جهت مهاجرت به اتریش معمولا از طریق تحصیل اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی میتوانند اقدام کنند.

سیستم آموزشی در اتریش چگونه است؟

سیستم آموزشی اتریش شامل دانشگاه‌های معتبر و بین‌المللی است که می‌توان آن‌ها را به‌عنوان موسسات آموزش عالی چندفرهنگی، سریع، نوآور و پژوهش‌گرا توصیف کرد. این موسسات آماده استقبال از دانشجویانی هستند که هدفشان پیشرفت و تخصص است. در راستای فرآیند “بولونیا”، ساختار سیستم آموزشی اتریش سه لایه بوده و شامل مدارک لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد.

از طرف دیگر، اتریش یک مقصد تحصیلی محبوب در جهان محسوب می‌شود. حدود 29 درصد از دانشجویان بین‌المللی این کشور، از کشور آلمان هستند. سیستم موسسات آموزشی اتریش، از نظر ساختار و اهداف آکادمیک با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال، دانشگاه‌های قدیمی همچون دانشگاه “وین”، “گراتس” و “اینسبروک” در میان سایرین، طیف گسترده‌ای از رشته‌های دانشگاهی را برای هر فرد ارائه می‌دهند.

تمرکز دانشگاه‌های فنی و پزشکی اتریش بیشتر بر روی رشته‌های تخصصی کاربردی و نظری است. دانشگاه‌های هنر مانند آکادمی هنرهای زیبا در وین، رشته‌های موسیقی، هنرهای نمایشی، هنرهای زیبا و کاربردی را پوشش می‌دهند. با این حال، برای همه مؤسسات آموزش عالی، ارزش های اصلی حول محور تدریس، پیشرفت و تحقیق است.

همچنین شما می‌توانید در اتریش دانشگاه‌های خصوصی متعددی همچون “دانشگاه اروپای مرکزی”، “دانشگاه زیگموند فروید” و “دانشگاه مدول وین” را بیابید. این موسسات با در نظر گرفتن آخرین روندهای آموزش و نیازهای جامعه، آموزش با کیفیت بالا را با روش‌های نوآورانه و برنامه‌های تحصیلی دائماً در حال به روز شدن ارائه می‌دهند.

اگر به دنبال شرکت در برنامه‌هایی در زمینه فناوری اطلاعات، تجارت، علوم بهداشتی یا مهندسی هستید، دانشگاه‌های علوم کاربردی (UAS) بهترین گزینه برای تحصیل شما هستند. آن‌ها آموزش‌های تئوری و عملی به همراه دوره‌های کارآموزی مبتنی بر شغل را در طول تحصیل به دانشجویان ارائه می‌دهند و با توجه به این که ظرفیت برای پذیرش متقاضیان محدود است، برای اخذ پذیرش باید در آزمون ورودی تکمیلی شرکت نمائید.

همچنین در اتریش امکان تحصیل در رشته‌های تربیت معلم نیز وجود دارد. کالج‌های آموزشی در این کشور به فعالیت می‌پردازند که شرایط تحصیل برای متقاضیان دبیری و تدریس را فراهم می‌کنند. این دوره‌ها به دو مدرک تحصیل ابتدایی و متوسطه تقسیم می‌شوند. این کالج‌های دولتی و خصوصی مدارک آموزشی را در سطوحی ارائه می‌دهند که به صورت دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، چهار ساله و یک ساله ایجاد شده‌اند. پنج کالج خصوصی آموزش معلمان و همچنین 9 کالج دولتی وجود دارد که توسط 9 ایالت اداره می‌شوند.

تحصیل در مدارس اتریش

تحصیل در مدارس اتریش برای افراد از سنین 6 تا 15 سال امکان‌پذیر است. مهاجرانی که قصد ثبت‌نام فرزندان خود را در مدارس این کشور دارند، می‌توانند با در دست داشتن مدارک لازم و مجوز اقامت، در این راستا اقدام نمایند. مدارس در کشور اتریش به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی، کمی بیشتر از هزینه تحصیل در مدارس دولتی است، از همین رو رقابت برای ورود به مدارس دولتی بسیار بیشتر است. نکته دیگری که وجود دارد، این است که تعداد مدارس دولتی در اتریش بسیار بیشتر از مدارس خصوصی است و موسسات خصوصی، حدود 10% از مدارس را تشکیل می‌دهند.

یکی دیگر از مزایای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، آن است که بعضا تحصیل در آن‌ها رایگان است. با توجه به کیفیت بسیار بالای آموزش و امکانات عالی، این یک فرصت استثنایی برای افراد به حساب می‌آید؛ اما شرایط ورود و دریافت پذیرش مدارس دولتی ممکن است کمی سخت باشد. برای مثال: شما باید رزومه تحصیلی قوی را ارائه دهید تا بتوانید در این دسته از مدارس تحصیل کنید.

تحصیل دوره 9 ساله در مدارس اتریش یعنی مقاطع ابتدایی و متوسطه، اجباری است. دوره ابتدایی 4 سال و دوره متوسطه، 3 سال می‌باشد. درست است که تحصیل در مدارس دولتی اتریش به صورت رایگان می‌باشد؛ اما والدین دانش‌آموز باید دارای اقامت دائم این کشور باشند تا بتوانند فرزندان خود را در مدارس ثبت‌نام کنند.

گزینه دیگری برای تحصیل افراد در مدارس اتریش وجود دارد که تحصیل در “مدارس شبانه روزی” است. در این گزینه نیازی نیست که خانواده دانش‌آموز اقامت دائم کشور اتریش را داشته باشند و بدون آن نیز می‌توان برای ثبت‌نام در مدارس شبانه روزی اقدام کرد. این خوابگاه‌ها دارای امکانات لوکس، زمین گلف و زمین فوتبال می‌باشند. تحصیل در آن‌ها در صورتی که تحت حمایت دولت باشند رایگان است و تنها لازم است تا هزینه خورد و خوراک و اسکان خود را پرداخت نمائید. از شرایط تحصیل در این مدارس، می‌توان به داشتن معدل بیشتر از 17 اشاره کرد. اگر قصد تحصیل در مدارس خصوصی را دارید، توجه فرمائید که باید هزینه‌ای نزدیک به 12 الی 25 هزار یورو را بپردازید.

شرایط تحصیل در اتریش مقطع کارشناسی

کارشناسی (لیسانس) یک نوع از مدارج تحصیلات در اتریش است در رشته کارشناسی معمولا اولین مدرک دانشگاهی از یک دانشگاه یا دیگر موسسات آموزش عالی به دست می آید. مدت زمان مطالعه مقطع کارشناسی ناپیوسته معمولا سه تا چهار سال است. معمولا مطالعات مقطع کارشناسی در اتریش 4 سال به طول می انجامد. در اتریش برنامه سه ساله لیسانس نیز در برخی رشته ها وجود دارد که در نهایت پس از طی این دوره مدرک لیسانس به فرد اعطا میگردد.

با توجه به سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) به طور متوسط 30 واحد در هر ترم باید برای اخذ مدرک لیسانس اخذ گردد و نمره لازم در هر واحد کسب شود. مقدار کل واحد برای مدرک لیسانس 3 ساله بر این اساس 180 ECTS  است. برای دوره های 4 سال لیسانس به ترتیب 240 ECTS.لازم است. کارشناسی (لیسانس) به طور عمده برای دانشجویان دانشگاه در زمینه های علوم طبیعی، علوم انسانی، علوم کسب و کار، علوم مهندسی، ریاضیات و انفورماتیک تعلق می گیرد.

دانشجویان مقطع کارشناسی در اتریش، مجوز کار به صورت پاره وقت به مدت 10 ساعت در هفته را خواهند داشت. دانشجویان مقطع کارشناسی اتریش، در صورت تمایل می‌توانند برای همسر، فرزندان و یا اعضای خانواده خود ویزای همراه دریافت نمایند. ارائه مدرک زبان آلمانی معتبر جهت تحصیل در دانشگاه‌ها ضروری است. دیگر مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در اتریش، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ترجمه مدرک دیپلم 12 ساله
 • ترجمه ریزنمرات درسی
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی آیلتس، تافل، کمبریج یا PTE(در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی)
 • گواهی اثبات عدم منع تحصیل
 • رونوشته گذرنامه یا کارت شناسایی
 • گواهی اثبات دارای صلاحیت جهت تحصیل(گواهی قبولی در کنکور سراسر مربوطه رشته متقاضی)
 • اثبات تسلط کافی به زبان آلمانی(گواهی فارغ‌التحصیلی از دبیرستان آلمانی، دیپلم زبان آلمانی یا مدرک زبان آلمانی)

همانطور که گفته شد، یکی از ملزومات تحصیل کارشناسی در اتریش، ارائه مدرک زبان آلمانی و تسلط به این زبان تا حد لازم است، زیرا اکثریت دوره‌های کارشناسی در اتریش، به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. این مدرک جهت دریافت پذیرش باید برای دانشگاه مورد نظر ارسال شود و همچنین، در هنگام اقدام برای دریافت ویزا و مصاحبه سفارت نیز، باید به کنسولگری یا سفارت اتریش ارسال شود. همچنین، تحصیل کارشناسی در اتریش به دو روش امکان دارد:

 1. ارائه مدرک B2 زبان آلمانی و ورود مستقیم به دانشگاه
 2. ارائه حداقل مدرک A2 و شرکت در دوره‌های زبان آلمانی کالج‌های اتریش به مدت دو ترم

اگر قصد تحصیل کارشناسی در اتریش را به زبان انگلیسی دارید، باید مدرک آیلتس آکادمیک با نمره بیشتر از 6 را ارائه دهید. اگر این سوال برای شما پیش آمده است که آیا تحصیل کارشناسی در اتریش، نیازمند شرط سنی به خصوصی می‌باشد، پاسخ شما خیر است. کشور اتریش یکی از کشورهای اروپایی است که برای شرط سنی و گپ تحصیلی اهمیت زیادی قائل نیست و شما با هر سن و میزان وقفه تحصیلی، می‌توانید جهت تحصیل کارشناسی در این کشور اقدام نمائید.

شرایط تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش مقطع کارشناسی ارشد

فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) اشاره به مدرک کارشناسی ارشد دانشگاهی دارد و امروزه توسط بسیاری از دانشگاه های اروپا و همچنین دانشگاه در سراسر جهان تعلق می گیرد. این دوره به صورت ترکیبی 3 ساله یا 4 ساله می باشد برنامه کارشناسی ارشد جایگزین برنامه های پنج ساله آلمانی و هلندی می باشد.

مدت زمان تحصیل در برنامه های کارشناسی ارشد متفاوت است. برنامه های 1 ساله و همچنین برنامه های 2 ساله نیز وجود دارد. با توجه به سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) به طور متوسط ​​30 واحد هر ترم باید اخذ گردد و دانشجو نمره لازم را به دست آورد.

بنابراین در برنامه یک ساله است به طور معمول 60 ECTS لازم است، و برای برنامه دو ساله اخذ 120 ECTS لازم است. به منظور دریافت مذرک کارشناسی ارشد، تکمیل پایان نامه های علمی به عنوان بخشی از مطالعات کارشناسی ارشد در بسیاری از موارد مورد نیاز است. فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) به طور عمده به دانشجویان دانشگاه در زمینه های علوم طبیعی، علوم انسانی (به عنوان مثال علوم اجتماعی)، علوم کسب و کار، علوم مهندسی، ریاضیات و انفورماتیک تعلق می گیرد.

برنامه های دکترا جهت تحصیل در اتریش

اتریش به عنوان یکی از امضاء کنندگان فرآیند بولونیا است، این نوع تحصیل دانشجو با طی کردن یک دوره سه ساله مدرک دکتری یا (PHD) را دریافت میکند.

با این حال، سیستم “قدیمی” هنوز هم در برخی از دانشگاه ها وجود دارد و دانشجو بلافاصله از لیسانس وارد دکتری می شود و در این حالت دو سال تحت عنوان کارشناسی ارشد تحصیل می کند، و مدت زمان این برنامه تحصیلی ممکن است بین چهار تا پنج سال بسته به آموزش قبلی و پیشرفت فردی به طول انجامد. به عنوان مثال، اگر شما یک مدرک کارشناسی ارشد را دارید، طول مدت دکترا خواهد کوتاهتر میگردد.

این برنامه ها اغلب به دو مرحله قبل و پس از آزمون مقدماتی تقسیم می شوند. دانش آموزانی که مدرک لیسانس خود را مستقیما دریافت کرده و وارد دوره دکتری می شوند حداکثر دو سال از تاریخ شروع تحصیل خود، باید به عنوان مدرک فوق لیسانس طی کنند و پس از آن با شرکت در آزمون مقدماتی وارد مرحله بعدی میگردند. فاز اول شباهت به ولکام تراست دکترا 4 ساله در انگلستان دارد، که در آن دانش آموزان دوره آزمایشگاهی را در سال اول خود میگذرانند.

دوره های دکتری بولونیا برای مرحله دوم از دکترا ، ساختاری بسیار شبیه این برنامه دارد. یک دانشجوی دکترا در درجه اول در تحقیقات پایان نامه برای سه سال کار می کند. بررسی پیشرفت به طور منظم و نقاط عطف در راه اندازی انتظار می رود، دانشجو نیاز به پیشرفت رضایت بخش در سراسر این دوره دارد.

از نظر برنامه درسی، دانشجویان دکترا آموزش محور در روش تحقیق (کمی / کیفی)، بررسی تحقیقات پیشین، آمار و روش تحقیق خاص (برای کسانی که در رشته علوم تحصیل میکنند ) در پایان نامه ضروری است. شما باید برای مشارکت و حضور در سمینارها تحقیق و یا باشگاه هایو مجلات گوناگون شرکت کنید، به احتمال زیاد دوره توسعه حرفه ای و شخصی به دانشجویان کمک خواهد کرد. دانشگاه اینسبروک دارای یک برنامه خاص و جدول زمانی دکتری است.

بررسی دوره دکتری شامل یک دفاع عمومی، یک ارائه شفاهی پیش نویس پایان نامه در حضور کمیته داوران، به دنبال پرسش و پاسخ از پایان نامه است. در نهایت به فرد متقاضی مدرک دکتری اعطا میگردد. همچنین از شما می خواهند برخی از دروس این دوره را تکمیل کرنید و ممکن است انتظار رود در برخی مجلات مقالاتی را منتشر کنید.

بورسیه تحصیلی در اتریش

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های اتریش معمولا به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد در صورت پذیرش از دانشگاه های اتریش  با بورسیه در هر دانشگاهی شرایط تحصیل رایگان دراتریش برای شما امکان پذیر میگردد. معمولا بورسیه برای تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکتری PHD و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و شرایط تحصیل در اتریش در مقطع دکترا یا PhD و شرایط تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را آسان تر می کند. سطح علمی دانشگاه های اتریش با یکدیگر متفاوت می باشد حتما قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود رتبه این دانشگاه در سال جاری را بیابید.

همانطور که گفته شد، در اتریش، دانشجویان خارجی می‌توانند از کمک هزینه‌های تحصیلی و بورسیه‌های مختلف بهره‌مند شوند. در اینجا چندین گزینه وجود دارد که متقاضیان می‌توانند آن‌ها را در نظر داشته باشند:

 • بورسیه‌های ارائه شده توسط موسسات مختلف در وب سایت at
 • بورسیه‌های ارائه شده توسط OeAD (آژانس اتریش برای فعالیت‌های بین‌المللی و همکاری در آموزش و پرورش)
 • برخی از دانشگاه‌های اتریش ممکن است کمک‌های مالی یا بورسیه‌های تحصیلی دیگری را نیز ارائه دهند. بهتر است تا شما در این باره، در وبسایت‌های اصلی موسسات آموزش عالی به جستجو بپردازید و در طی فرآیند درخواست خود، جهت دریافت بورسیه مورد نظر اقدام کنید.

زبان تحصیل در اتریش

زبان اصلی مطالعه در اتریش آلمانی است، و برخی از برنامه به زبان انگلیسی تدریس می شود.

به منظور شرکت در یکی از دوره های تحصیلی آلمانی شما باید برای اثبات دانش کافی از زبان مدرکی پذیرفته شده داشته باشید. در برخی از دانشگاهها شما نیاز به مهارت در آلمان مربوط به سطح 2 B دارید.

 اگر شما علاقه مند به تحصیل در اتریش هستید شما می توانید در  یکی از 37 برنامه لیسانس این کشور شرکت کنید. شما همچنین می توانید اطلاعات بیشتر در مورد نظم و انضباط و یا در مورد تحصیل در اتریش را در سایت موسسه ما مشاهده کنید. بسیاری از دانشگاه ها در اتریش برنامه مطالعه زبان انگلیسی را تدریس و ارائه دهد.و در اینگونه دانشگاه ها قبل از شروع برنامه اصلی ، نیاز است شما در یکی از دوره های پایه از زبان انگلیسی شرکت کنید. سطح زبان انگلیسی شما را معمولا با آزمون زبان انگلیسی آیلتس ارزیابی می کنند.

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان ممکن ممکن است، تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه ها مقدور است. شرایط تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشور های می باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید. زبان تحصیل در این کشور به زبان آلمانی و انگلیسی می باشد.

مدارک مورد نیاز تحصیل و پذیرش از دانشگاه های اتریش

زمانی که کشور اتریش را برای تحصیل انتخاب میکنید ابتدا باید رشته ی تحصیلی خود را در وبسایت اتریش سرچ کنید تا دانشگاه هایی که این رشته دارند مشخص شود. سپس دانشگاه مورد نظر را انتخاب کرده در امتحان ورودی شرکت کنید. پس از اخذ نمره ی قبولی و دریافت نامه از دانشگاه اتریش مبنی بر اینکه شما میتوانید در دانشگاه این کشور تحصیل کنید باید مدارک لازم تهیه نموده و به دانشگاه اتریش تحویل دهید تا نامتان نوشته شود (تمامی این مراحل چندین ماه طول میکشد و یا حتی ممکن است به یک سال برسد). شروط لازم برای پذیرش و تحصیل در کشور اتریش بدین گونه است:

 • داشتن نامه ی قبولی از دانشگاه
 • پرداخت شهریه ی ترم اول دانشگاه
 • داشتن مدرک آیلتس و تافل و یا A2 آلمانی (نمره ی مد نظر کشور اتریش)
 • دو قطعه عکس 2×2 به ابعاد عکس پاسپورت، رنگی، زمینه ی سفید و تمام رخ لازم است.
 • شناسنامه و کارت ملی جهت نشان دادن ملیت خود
 • مکان زندگی خود در کشور اتریش را باید مشخص کنید ( در خوابگاه دانشجویی یا خانه ی اجاره ای میخوهید زندگی کنید)
  شخص متقاضی تحصیل باید دانش کافی برای زبان آلمانی داشته باشد و حتی در صورت نیاز از او آزمون میگیرند.
  اخرین مدرک تحصیلی اگر دیپلم باشد باید معتبر باشد و نمرات قبولی بالا باشند در غیر اینصورت دانشگاه اتریش شما را تایید نمی کند.

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان

زبان مورد نیاز در دانشگاه های اتریش انگلیسی و آلمانی می باشدف با آنکه زبان انگلیسی زبان اول این کشور نیست، شما نیاز به نشان دادن توانایی های زبان انگلیسی خود در برخی از دانشگاه ها دارید. معمولا نمره آیلتس بین 6 تا 6.5 مورد پذیرش است. در رشته هایی که به زبان آلمانی تدریس می شود نیاز به مدرک زبان آلمانی می باشد.

اما در برخی از دانشگاه ها تحصیل بدون مدرک زبان دکتری ممکن می باشد و دانشجو می تواند بدون داشتن مدرک زبان پذیرش خود را از دانشگاه بگیرد و سپس در دانشگاه دوره های زبان انگلیسی را بگذراند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش بستگی به دانشگاه انتخابی شما در این کشور دارد. معمولا اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر از دانشگاه های دولتی است، اما حتما دقت فرمایید دانشگاه انتخابی مورد تایید وزارت علوم باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی اتریش معمولا بالا می باشد. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش نیز ممکن است و دانشگاه های پزشکی این کشور مورد تایید وزارت علوم است.

هزینه و شهریه تحصیل در اتریش

 برای دانشجویان اتریشی و دانشجویانی که وضعیتی مشابه با دانشجویان اتریشی دارند (به عنوان مثال اتباع تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا) حداقل مدت برنامه مطالعه دو ترم، در دانشگاه های دولتی هیچ هزینه ای قابل پرداختی وجود ندارد. پس از دو ترم، شما مجبور به پرداخت 363.36 € برای هر ترم هستید.

هزینه زندگی دانشجویی دراتریش یکی از موارد مهمی است که تعیین کننده روند مهاجرت به یک کشور می باشد.

 برای همه دانش آموزان از دیگر کشورهای ثالث (با در اختیار داشتن اجازه اقامت دانشجویی) پرداخت شهریه هر ترم 726.72 € مورد نیاز است. همه دانشجویان رشته های دیگر از کشورهای ثالث (به خصوص کسانی که اقامتی غیر اقامت دانشجویی دارند ” (Aufenthaltsbewilligung Studierender یا متعلق به یک گروه خاص از افراد هستند): در هر ترم 363.36 € شهریه را بایستی پرداخت کنند.

اتحادیه دانشجویان حق عضویت “OH-Beitrag” دانشجویان برای هزینه بیمه حوادث 19.20 € در هر ترم برای همه دانش آموزان اجباری کرده است.

معافیت از پرداخت شهریه در موارد خاص (به عنوان مثال برای شرکت کنندگان در برنامه های تبادل دانشجویی و مشارکت دانشگاه ها، دانشجویان از کشورهای کمتر توسعه یافته) امکان پذیر است. دانش آموزان از دیگر کشورهای در حال توسعه و مرکزی و شرقی کشور معاف از شهریه و یا درخواست بازپرداخت کامل یا جزئی هزینه های کمک درسی با توجه به قوانین خود دانشگاه ها هستند.

شهریه دانشگاه های خصوصی از یک موسسه به موسسه دیگر متفاوت است. دانشگاه‌های خصوصی هزینه‌های تحصیلی به خصوص خود را دارند و ممکن است این مقدار در هر دانشگاه متفاوت باشند. تحصیل در آن‌ها می‌تواند بین 3000 تا 23000 یورو در سال هزینه داشته باشد. برخی از رشته‌های تحصیلی نیز هزینه بیشتری دارند و تحصیل آنها 35000 یورو در سال یا بیشتر است.

دانشگاه های برتر و معتبر اتریش

 • TU Wien
 • University of Vienna
 • University of Innsbruck
 • Graz University of Technology
 • Johannes Kepler University Linz
 • University of Graz
 • Alpen-Adria-Universität Klagenfurt
 • University of Salzburg
 • Medical University of Graz
 • Medical University of Innsbruck
 • Medical University of Vienna
 • University of Leoben
 • Vetmeduni Vienna
 • Universität Salzburg
 • Veterinärmedizinische Universität Wien
 • Fachhochschule St. Pölten
 • Universität für Musik und darstellende Kunst Wien
 • FH Joanneum
 • Montanuniversität Leoben
 • Akademie der Bildenden Künste Wien
 • Universität für Musik und darstellende Kunst Graz
 • Universität für Künstlerische und Industrielle Gestaltung Linz
 • Fachhochschule Technikum Wien
 • Institute of Science and Technology AustriaKlosterneuburg
 • Universität Mozarteum Salzburg
 • Fachhochschule Campus Wien
 • Fachhochschule Kärnten
 • MCI Management Center Innsbruck
 • Fachhochschule Salzburg

دانشگاه های برتر اتریش

دانشگاه وین

دانشگاه وین به عنوان یکی از دانشگاه های عالی رتبه اتریش؛ دانشگاهی که در رتبه 155 QS جهانی قرار دارد در نظر گرفته می شود. علاوه بر این؛ این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های موجود در اتریش می باشد چرا که شصت و پنجمین سالگرد خود را در سال 2015 (قدیمی ترین جشن در جهان آلمانی زبان) جشن گرفت. امروزه دانشگاه وین به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاهها در هر نقطه از اروپا می باشد؛ دانشگاهی که حدود 93000 دانشجو را در خود جای داده است. طیف گسترده ای از موضوعات آموزشی به زبان آلمانی است؛ این در حالیست که تعداد قابل توجهی از گرایش های مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می گردد. این دانشگاه 15 جایزه نوبل را به خود اختصاص داده است که یکی از آنان جایزه ادبیات در سال2004 می باشد. دانشکده های این دانشگاه در سراسر و در بیش از 60 مکان از پایتخت گسترش یافته اند.

تحصیل در اتریش دانشگاه فناوری وین یا دانشگاه TU

کشور اتریش بدلیل وجود دانشگاه فناوری وین ( دانشگاهی که در رتبه 183 قرار دارد) دومین نمایندگی را در مبحث رتبه بندی به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در سال 1815 تاسیس شد و به عنوان یکی معتبرترین موسسه های فنی در اروپا در نظر گرفته شد. بخاطر داشته باشید که این دانشگاه تمرکز بسیاری بر گرایش های مهندسی و علوم طبیعی خواهد داشت و از این جهت حدود 28000 دانشجو را در خود جای داده است. ناگفته نماند که در صد بسیاری از این افراد؛ دانشجویان بین المللی می باشند. ( در این شاخصه رتبه 100غیر جهانی را به خود اختصاص داده است) دانشگاه فناوری وین در پایتخت کشور اتریش؛ شهر وین واقع شده است و فرصت استفاده از زندگی فرهنگی پر جنب و جوش را در اختیار دانشجویان قرار داده است.

دانشگاه اینسبروگ اتریش

این دانشگاه رتبه 299 را در کل جهان به خود اختصاص داده است، زمانی که صحبت از بین المللی بودن این دانشگاه به پیش می آید؛ دانشگاه ویناز به چشم میخورد
دانشگاه اینسبورگ به نسبت وجود دانشجویان بین المللی رتبه 35 جهانی و از جهت بین المللی بودن اعضای دانشکده رتبه 95 را به خود اختصاص داده است. به دلیل وجود 28000 دانشجو در این دانشگاه؛ این دانشگاه به عنوان سومین دانشگاه بزرگ در اتریش در نظر گرفته شده است. بخاطر داشته باشید که تمامی امکانات این دانشگاه در سرتاسر شهر جذاب اینسبورک و به سمت غرب کشور گسترانیده شده است؛ جایی که به عنوان قطب مهم ورزش های برفی و زمستانه به حساب می آید. با توجه به احاطه کوه ها در سرتاسر این منطقه؛ این تعجب آور نیست که دانشگاه اینسبروک تحقیقات ویژه ای ماورای کوه ها داشته باشد.

کارل Franzens- دانشگاه گراتس

این دانشگاه معمولا به عنوان دانشگاه گراتس شناخته می شود، کارل Franzens – دانشگاه گراتس؛ رتبه 470 جهانی را از جهت برترین موسسات آموزش عالی به خود اختصاص داده است. این دانشگاه به سال 1585 تاسیس گشت، دانشگاهی که به عنوان دومین دانشگاه قدیمی اتریش در نظر گرفته می شود. ناگفته نماند که این دانشگاه حدود32000 دانشجو را در خود جای داده است. همانند دانشگاه اینسبروک، به تازگی دانشگاه گراتس؛ دانشکده پزشکی خود را مستقل ساخته است و در حال حاضر با نام دانشگاه علوم پزشکی گراتس که نهادی مستقل می باشد فعالیت می کند. همچنین کارل Franzens- دانشگاه گراتس همکاری هایی در خصوص ارائه برنامه های مشترک در زمینه علوم طبیعی و زیستی با دانشگاه فناوری نیز داشته است.
از دیگر دانشگاه های اتریش که در میان برترین رتبه بندی های جهان قرار گرفته اند عبارت اند از: یوهانس کپلر دانشگاه لینز، دانشگاه Alpen – Adria کلگنفورت و دانشگاه Lodron پاریس سالزبورگ.

شهریه دانشگاه رایگان در اتریش

اگر شما یک عضو از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا هستند، دانشگاه های دولتی فدرال اتریش تنها در حدود 363.36-726.72 یورو در هر ترم برای شهریه به علاوه 17.50 یورو برای حق عضویت اتحادیه دانشجویی و 0.50 یورو هزینه بیمه در هر ترم از دانشجو دریافت میکند. اگر شما یک شهروند یک کشور در حال توسعه هستند، شما ممکن است معاف به پرداخت شهریه در دانشگاه های دولتی در اتریش گردید و فقط نیاز به پرداخت حق عضویت اتحادیه دانشجویی و بیمه دارید.

تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی

وقتی که کشور اتریش را برای ادامه ی تحصیل انتخاب می کنید و میخواهید از طریق قانونی وارد کشور شوید و در یکی از مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و یا دکترا درس بخوانید باید بدانید که مدت زمان مشخصی برای تحصیل و اقامت دارید و با توجه به دوره های درسی، تعداد واحد اخذ شده و هزینه ی هر ترم تحصیلی، میزان پولی که نیاز دارید متفاوت می شود.

دوره های درسی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند برای دانشجویان بین المللی که زبان مادریشان انگلیسی نیست برگزار می شود تا دانشجویان به راحتی بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و از طریق زبان بین المللی انگلیسی نیازهای روزمره ی خود را برطرف کنند. هزینه ی دروس تحصیلی انگلیسی کمتر می شود. مشخصه ی اصلی تمام مقاطع لیسانس دانشگاه های اتریش، دوره ی 4 ساله است که منجر به مقطع فوق لیسانس 2 ساله و مقطع دکترای 4 ساله می شود که برای تمامی این مقاطع دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. به طور مثال دانشگاه خصوصی وبستر وین دوره های تحصیلی لیساس و فوق لیسانس را به زبان انگلیسی برگزار میکند. هدف از این کار ارتقای سطح دانش دانشجویان می باشد که از طریق زبان انگلیسی بین المللی با دیگر دانشگاه های جهان ارتباط برقرار کنند و به راحتی به تحقیق و پژوهش بپردازند و نتایج علمی خود را ثبت کنند. زبان انگلیسی چون زبان بین المللی می باشد برای اکثریت مردم قابل فهم است و نیازی به تلاش وافر برای یادگیری دروس به زبان اتریشی ندارید.

رشته هایی که در اتریش به زبان انگلیسی تدریس می شوند

رشته هایی که در مقطع لیسانس و فوق لیسانس به زبان انگلیسی تدریس می شوند: مدیریت ، بازاریابی، روابط بین الملل، روانشناسی و رسانه و صدا و سیما، مشاوره، مدیریت مالی. دانشگاه دیگری که در اتریش دروس را به زبان انگلیسی تدریس می کند دانشگاه علوم کاربردی سالزبورگ است که در مقطع لیسانس و فوق لیسانس پذیرای دانشجویان بین المللی جهت تدریس دروس به زبان بین المللی انگلیسی می باشد. رشته هایی که به زبان انگلیسی درس داده می شوند: مهندسی، علوم اجتماعی، تجارت و بازرگانی، طراحی، هنر و رسانه، پرستاری، فیزیوتراپی و گردشگری.

ویزای تحصیل در اتریش

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی اگر قصد دارید جهت تحصیل کمتر از شش ماه در اتریش اقامت داشته باشید، باید برای اخذ ویزای دانشجویی این کشور در نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری اتریش در کشور مبدا خود درخواست دهید. همچنین ثبت‌نام در مقامات شهرداری) در عرض سه روز کاری پس از ورود به اتریش برای شما الزامی است. شما به یک فرم ثبت‌نام نیاز دارید که به صورت آنلاین یا در دفاتر ثبت در دسترس است که باید توسط شما تکمیل شود.

برای دانشجویان بین‌المللی متقاضی، دو نوع ویزای دانشجویی قابل اخذ وجود دارد:

 • ویزای نوع C: به شما این امکان را می‌دهد که حداکثر 90 روز (3 ماه) در اتریش و تمامی کشورهای شنگن اقامت داشته باشید و اگر در وهله اول اجازه ورود به کشور بدون ویزا را داشته باشید، دریافت آن ضروری نیست.
 • ویزای نوع D: برای اقامت حداقل 91 روز و حداکثر 6 ماه مورد نیاز است.

با توجه به اینکه اکثر دانشجویان بین‌المللی عمدتاً قصد دارند برای اهداف تحصیلی بیش از 6 ماه در اتریش بمانند، ویزای مناسب آن‌ها از نوع دوم یا D است. توجه داشته باشید که سقف این ویزا تا 6 ماه است و با توجه به خبر منتشر شده از منابع مختلف، تمدید ویزای دانشجویی در اتریش ممکن نمی‌باشد.

درخواست ویزای تحصیلی اتریش، باید قبل از ورود فرد به این کشور ارسال شود و همچنین بهتر است که 3 الی 6 ماه زودتر از زمان ورود این اقدامات انجام شوند. به طور کلی، ویزای دانشجویی شما بسته به حجم درخواست ها ظرف 1 تا 4 هفته پردازش می‌شود و حدود 100 یورو برای شما هزینه خواهد داشت.

دانشجویان از هر کشوری به جز منطقه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا به منظور ورود به اتریش نیاز به ویزا به منظور مطالعه در اتریش دارد. با این حال، اگر شما مایل به ماندن در اتریش برای بیش از شش ماه هستید، شما نیاز به اجازه اقامت دارید. شما باید درخواست خود را برای با الصاق فایل اطلاعات ارسال کنید و برای نتیجه صبر کنید تا قبل از آمدن به اتریش اجازه اقامت شما تایید شود. برای اطلاعات بیشتر، با سفارت اتریش محلی خود مراجعه کنید.

دانشجویان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا برای ویزای نوع د بایستی اقدام کنند، اسناد مورد نیاز عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزا D
 • دو عکس گذرنامه
 • گذرنامه (باید قبل از اقامت چک کنید که حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد)
 • نامه پذیرش صادر شده توسط دانشگاه اتریش
 • اثبات ترتیبات اقامت
 •  اثبات بیمه بهداشت و درمان
 • اثبات بودجه کافی (بیانیه بانک یا نامه صادر شده توسط کارفرمای آینده شما)
 • نامه محضری امضا شده توسط یک یا هر دو پدر و مادر شما برای اعلام مسئولیت مالی (اگر شما قادر به حمایت از خود هستید این مورد لازم نیست)
 • کپی از برنامه سفر خود را و یا بلیط رفت و برگشت

 همه متقاضیان همچنین باید داده های بیومتریک (10 اثر انگشت) را ارسال کنند. شما نیاز به برنامه ریزی مصاحبه در سفارت اتریش در کشور خود به منظور انجام این کار دارید.

ممکن است در یک رشته خاص اما در دانشگاه های مختلف دروس دانشگاه های اتریش با یکدیگر متفاوت باشند. مدرسه و مدارس نیز برای دانش آموزانی که سنین آنها کمتر از 18 سال یا سن دانشگاه می باشد موجود است.

آپارتمان دانشجویی

در وین به دانش آموزان فرصت اقامت در یک آپارتمان ​​قیمت متوسط از طریق دانشجویی داده می شود. خدمات مسکن دانشجویی این شرایط را پیگیری میکنند. آپارتمان مناسب در ساختمان های قدیمی تر دارای مبلمان را می توان از SWS به مدت یک سال اجاره کرد. هزینه اجاره تا زمانی که خصوصیات مثبت دیگری به دست نیاورد افزایش نمی یابد.

خوابگاه های دانشجویی اتریش

در تمام شهرستانها دانشگاه، تعدادی از خوابگاه های دانشجویی به صورت عمومی ساخته است و آنها را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. این خوابگاه ها دارای قیمت پایین تری نسبت به آپارتمان شخصی هستند و برای زندگی دانشجویی امنیت بالاتری دارند.

به دلایل محدودیت در تعداد خوابگاه های دولتی دانشجویی، دانشجویان با پیشرفت تحصیلی در اولویت اخذ خوابگاه دانشجویی هستند. دانشجویان نیاز است برای نشان دادن پیشرفت مطالعه کافی در دانشگاه اقدام کنند. امکان کار دانشجویی در حین تحصیل در اتریش وجود دارد.

اقامت پس از تحصیل در اتریش

وقتی که کشور اتریش را برای اقامت انتخاب می کنید و میخواهید از طریق قانونی وارد کشور شوید باید بدانید که مدت زمان مشخصی برای تحصیل و اقامت دارید مثلا برای ادامه ی تحصیل درمقطع لیسانس کشور اتریش 4 سال زمان دارید برای مقطع فوق لیسانس 2 سال و برای مقطع دکترا حدود 4 سال زمان میخواهید. پس از اتمام دوره ی تحصیلی در دانشگاه اتریش، انتخابهای زیادی در پیش رو دارید:
یا مقطع بالاتری را برای تحصیل انتخاب کنید و بمانید یا تقاضای اقامت دائم کنید یا با شهروند اتریشی ازدواج کنید و بمانید یا به ادامه ی تحصیل بپردازید و همزمان کار کنید و یا به کشور خود بازگردید.

اگر مورد اول را انتخاب میکنید باید دوباره به دانشگاه اتریش تقاضای تحصیل کنید، در امتحان ورودی شرکت کنید تا نام نویسی کنند و بتوانید نام خود را در دانشگاه اتریش ثبت کنید. پس از نام نویسی باید مدارک آماده کرده تا ویزای تحصیلی مجدد صادر شود و بتوانید دوباره در این کشور اقامت کنید. اگر مورد دوم را انتخاب میکنید باید با توجه به شرایطی که دولت اتریش برایتان میگذارد عمل کنید. ابتدا باید از کشور اتریش خارج شده تقاضای اقامت موقت کنید و پس از دریافت ویزا دوباره به کشور باز گردید. پس از اتمام تاریخ انقضای اقامتتان میتوانید تا 5 سال اقامت دائم داشته باشید و پس از 10 سال تقاضای اخذ تابعیت شهروندی اتریش را کنید.

با این روش به راحتی میتوانید تحصیل کنید کار کنید و درآمد خوبی داشته باشید و برای کشور اتریش هم از لحاظ فرهنگی هم اقتصادی سودمند باشید اما باید به دولت اتریش وفادار باشید و قانون شکنی نکنید. از طریق ازدواج نیز میتوانید پس از پایان تحصیل به مدت 5 سال در اتریش بمانید و سپس تقاضای تابعیت کنید اما اگر بتوانید از طریق بورسیه ی تحصیلی مجدد اقامت بگیرید هزینه ی تحصیلی رایگان میشود و حتی مکان اقامت شما نیز از طرف دولت مشخص میشود و ممکن است رایگان باشد. در صورتی که برای هر سال تحصیلی 8 ساعت در هر ترم درس خوانده باشید و نمرات شما کمتر از 16 نشده باشد و مقالات علمی پژوهشی داشته باشید میتوانید اقدام به تحصیل مجدد کنید.

کار دانشجویی در اتریش

قوانین جدیدی که در سال 2011 در کشور اتریش برای کار وضع شد برای دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های اتریش مشغول تحصیلند می باشد. دانشجویان به راحتی می توانند هنگام تحصیل مشغول کار شوند و درآمد خوبی داشته باشند. برای آشنایی با شرایط کار در هنگام تحصیل در اتریش همراه ما باشید. دانشجویانی که عضو ایالت متحده هستند و از 8 کشور هلند، اسلوواکی، اسلوونی، جمهوری چک، مجارستان، لیتوانی، جمهوری لتونی و جمهوری استونی باشند از بابت کار در کشور اتریش مشکلی ندارند و به راحتی می توانند متناسب با رشته ی تحصیلی خود از فرصتهای شغلی خوبی بهره ببرند.

دانشجویانی که از کشور سوئیس و مناطق اقتصادی اروپا هستند متناسب با دوره ی تحصیلی از 10 ساعت تا 30 ساعت میتوانند کار کنند اما به شرطی که مجوز اقامت معتبری داشته باشند. اما دانشجویانی که از کشورهای جهان سوم و رومانی و بلغارستان باشند برای کار در اتریش نیاز به مجوز دارند و باید از طریق سرویس بازاریابی نام نویسی کنند تا از طرف دولت مجوز کار به آنها داده شود. کارهایی که دانشجویان مقطع لیسانس در دانشگاه و محیط فرهنگی میتوانند انجام دهند باید در حدود 10 ساعت در هفته باشد و برای مقاطع فوق لیسانس 20 ساعت در هفته باشد. بعد از 12 ماه کار موقت، میتوان به طور قانونی مجوز کار دائم گرفت و حتی پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار شد. برای کار دانشجویی باید از طریق کارمندهای دانشگاه اقدام کرد و ساعت کاری را متناسب با ساعت کاری دانشگاه رد کرد.

شما می‌توانید 3 ماه به صورت تمام وقت(در یک سال) بدون محدودیت برای کسب درآمد کار کنید و یا شما می‌توانید به صورت نیمه وقت(اما حداکثر 12 ساعت در هفته) کار کنید و اجازه ندارید درآمدی بیشتر از 323 یورو در ماه داشته باشید. هر دو مورد کارفرما باید یک اجازه کار(Beschaftigungsbewilling) را برای کارمند(برای شما به عنوان دانشجوی خارجی) در موسسه محلی دولتی ثبت کند. در حقیقت، شما بدون این اجازه استخدام (Beschaftigungsbewilling) اجازه کار در اتریش را ندارید، مگر اینکه شما بر اساس قرارداد کاری کار کنید (Werkvertrag). در زمان بستن قرارداد به رسمی و قانونی بودن آن توجه کنید تا در آینده مشکلی نداشته باشید می‌توانید از یک وکیل نیز کمک بگیرید.

هزینه زندگی دانشجویی در اتریش

با توجه به کیفیت بالای زندگی در اتریش می‌توان گفت که هزینه زندگی در اتریش کاملا مقرون به صرفه است. مانند بقیه کشورها هزینه‌ها نسبت به منطقه و شهر متقاوت است. در وین و سالزبورگ شما باید بودجه ماهانه بین 900 تا 1300 یورو برای پوشش تمام هزینه های خود داشته باشید(مسکن، غذا، فعالیت های اجتماعی و هزینه های حمل و نقل) در دیگر شهرهای دانشجویی مثل لینز و گراتس هزینه زندگی بین 900 تا 1.000 یورو در ماه است. در مجموع هزینه‌های ماهانه دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان خارجی در اتریش معمولا به صورت زیر است:

 • %35  برای مسکن
 • %7  برای حمل و نقل
 • %1  برای هزینه تحصیل
 • نرخ اجاره مسکن در اتریش بین 300 تا 400 دلار در ماه است.

به طور میانگین دانشجویانی که تنها زندگی می‌کنند باید 400 یورو در ماه پرداخت کنند. دانشجویانی که در اقامتگاه‌های دانشجویی زندگی می‌کنند تقریبا 260 دلار در ماه پرداخت می‌کنند. دانشجویانی که با همسر و فرزندانشان زندگی می‌کنند حدود 370 یورو در ماه پرداخت می‌کنند.

سوالات متداول درباره تحصیل در اتریش

متقاضیان و علاقمندان تحصیل در اتریش، می‌توانند پاسخ سوالات خود را در زمینه تحصیل، اخذ ویزای دانشجویی و هزینه‌های تحصیل، در بخش زیر بیابند.

چه رشته هایی را برای تحصیل در اتریش می توانم انتخاب کنم؟

سیستم آموزشی اتریش طیف گسترده ای از گزینه های آموزشی را ارائه می دهد. دانشجویان آینده نگر می توانند از بین دوره های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه ها، دانشگاه های علوم کاربردی، یا کالج های آموزشی انتخاب کنند.

من می خواهم در اتریش تحصیل کنم، اما به اندازه کافی به زبان آلمانی تسلط ندارم. آیا دوره های تحصیلی در اتریش به زبان انگلیسی تدریس می شود؟

زبان اصلی آموزش در دانشگاه های اتریش آلمانی است. با این وجود چند دوره تحصیلی به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود.

اگر شهروند اتحادیه اروپا باشم، برای تحصیل در اتریش چه شرایطی دارم؟

اگر تابعیت یک کشور اتحادیه اروپا یا سوئیس هستید، برای آمدن به اتریش نیازی به ویزا ندارید. اگر از منابع مالی کافی برای تامین اعتبار اقامت خود در اتریش و بیمه درمانی معتبر برخوردار هستید که تمام هزینه های لازم را پوشش میدهد، فقط برای ورود و اقامت در اتریش به یک سند مسافرتی معتبر(گذرنامه یا کارت شناسایی) نیاز دارید. اگر می خواهید بیش از 3 ماه در اتریش بمانید، باید در مدت 4 ماه از اقامت خود در مرجع ذیصلاح شهرداری ثبت نام کنید. اگر شهروند اتحادیه اروپا نباشید، برای ورود به اتریش باِید ویزای ورود را دریافت نمایید.

شرایط اخذ ویزا اقامت اتریش چیست؟

شما می توانید تمام اطلاعات دقیق را در وب سایت سفارت اتریش پیدا کنید. وب سایت و راهنماها لیست های مربوط به درخواست ویزا یا اجازه اقامت را ارائه می دهند.

چه زمانی باید مراحل درخواست ویزای تحصیلی اتریش را شروع کنم؟

برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش درخواست شما باید حداقل 3 تا 6 ماه قبل از شروع دوره تحصیلی در اتریش ارائه شود.

آیا می توانم ویزای تحصیلی اتریش خود را تمدید کنم؟

فقط ویزای اقامت Aufenthaltsbewilligung و مجوزهای اقامت Niederlassungsbewilligung در اتریش قابل تمدید هستند. شما باید قبل از اتمام ویزای تحصیلی خود درخواست تمدید کنید. تا زمانی که تصمیمی درباره تمدید گرفته نشده باشد، ممکن است لازم باشد(حتی پس از اتمام مجوز اصلی خود) در اتریش بمانید.

آیا تحصیل در اتریش رایگان است؟

تحصیل در اتریش رایگان است. اتریش یکی از کشورهای شنگن است که به همه دانش آموزان امکان تحصیل رایگان را می دهد. با این حال آنها باید هزینه بیمه اجتماعی و هزینه عضویت دانشجویی خود را بپردازند که هرگز بیش از 379.36 یورو در هر ترم نیست. با توجه به این هزینه کم، هزاران دانشجو مایل به تحصیل در دانشگاه های رایگان برتر اتریش هستند.

هزینه زندگی دانشجویی در اتریش چقدر است؟

هزینه زندگی دانشجویان در اتریش تقریبا 800 یورو در ماه است که هزینه های محل اقامت، غذا و هزینه های شخصی را در بر می گیرد.

آیا می توانم در اتریش در حین تحصیل، کار کنم؟

تمام دانشجویان بین المللی می توانند در حالی که در اتریش تحصیل می کنند، کار نیز کنند؛ اما تعداد ساعات کار و مجوزهای لازم به ملیت و وضعیت ویزا بستگی دارد.

دانشجویان در اتریش چقدر درآمد دارند؟

دانشجویان در اتریش با اجازه کار پاره وقت، حقوق حدود 300 تا 400 یورو در ماه درآمد دارند.

آیا کشور اتریش برای تحصیل دانشجویان بین المللی گزینه خوبی است؟

اتریش مکانی عالی برای دانشجویان بین المللی آینده نگر است. هزینه شهریه در مقایسه با دیگر مناطق تحصیلی محبوب، مانند ایالات متحده، انگلیس، یا استرالیا بسیار مقرون به صرفه است. کیفیت زندگی بسیار بالا است و کشور از میزان جرم پایین برخوردار است.

در انتهای این مقاله لازم به ذکر است موسسه حقوقی اعزام دانشجو به اتریش برگزیده اصطهباناتی جزو بهترین موسسات حقوقی کشور در این زمینه آماده خدمات رسانی حضوری و تلفنی به شما هم میهنان گرامی در کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد. علاقه مندان به تحصیل در اتریش برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو و اخذ ویزای تحصیلی به صورت تضمینی در این کشور می توانند با کمک  وکلای مجرب موسسه در دفاتر تهران و شیراز موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی از بهترین موسسات اعزام دانشجو کشور به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل در اتریش را دریافت کرده و به ادامه تحصیل در اتریش بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

18 دیدگاه برای “تحصیل در اتریش 2023

 1. حمیدرضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من ۲۲ سالم هست و می‌خوام برای دانشگاه تو رشته معماری اپلای کنم
  اما نمی دونم چطور می‌تونم این فاصله ۳ تا ۴ ساله رو پر کنم؟
  شاید بتونم بخشیش رو با دانش زبان آلمانی B2 پر کنم اما نمی‌دونم بقیشو چطوری

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای بررسی دقیق شرایطتان توصیه می کنیم با کارشناسان تلفنی ما تماس حاصل نمایید.

 2. آیدین بیک زاده گفت:

  با سلام
  آیدین هستم 37 ساله فوق لیسانس بیوتکنولوژی از دانشگاه آزاد با معدل 14 با 10 سال سابقه کار در محیط زیست با توجه به نوع کارم احتیاج به تحصیل در رشته دامپزشکی خارج از کشور رو دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل دامپزشکی در اکثر کشور های اروپایی نیاز به اقدام از طریق دیپلم خود دارد. همچنین شرایط سنی نیز حائر اهمیت است.

 3. دادار گفت:

  خسته نباشید 18 سالم هستش معدل دیپلم 19 و در رشته پرستاری سراسری تحصیل میکنم میخاستم ببینم شرایط لازم رو دارم ؟ و اینکه ایا نیازی به کارت پایان خدمت هستش؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای خروج از کشور نیاز به نامه معافیت تحصیلی و یا پایان خدمت دارید. شرایط تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در اتریش متفاوت است. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باید.

 4. پویا کیانی گفت:

  سلام
  میخواستم بپرسم من با سن ۳۰ سال امکان تحصیل در مقطع کارشناسی حقوق رو در اتریش دارم ؟ اگر که زبان آلمانی رو بتونم مسلط بشم؟ میخواستم مفصل با کارشناس هاتون مشورت کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   تحصیل در اتریش محدودیت سنی دارد. شماره های کارشناسان ما در سایت ذکر شده است، می توانید با آن ها تماس حاصل نمایید.

 5. آنا مردانی گفت:

  سلام متاسفانه پاسخی ندادید… عرض کردم شما کدام کشورها رو پیشنهاد می کنید؟
  بنده قصد دارم با موسسه شما کار کنم و درصورت تمایلم برای کشورهای پیشنهادی شما، اقدام کنم.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   هر کشور شرایط خود را برای مهاجرت دارد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره های ذکر شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

 6. آنا مردانی گفت:

  سلام
  بنده بانوی 42 ساله که در سال 79 لیسانس ریاضی و بعد از وقفه 12 ساله در سال 94 ارشد در رشته مدیریت اجرایی MBA در دانشگاه معتبر غیرانتفاعی ( با کنکور سراسری) و با معدل 19 فارغ التحصیل شدم. آیا امکان شرکت در برنامه های ارشد مدیریت یا مدیریت مالی در دانشگاه های اتریش برای بنده وجود داره؟ بخصوص در دانشگا های دولتی یا حتی بورسیه ؟
  ضمنا متاهل و یک فرزند دختر 10 ساله دارم. همچنین کارمند دولت با سابقه 18 سال هستم. تمایل دارم با تحصیل خودم، هم شرایط کاری برای خودم در اتریش ایجاد کنم و هم شرایط تحصیل رایگان برای دخترم.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   کشور اتریش در ارائه ویزا سخت گیری های بسیاری می کند. با توجه به شرایط سنی و گپ تحصیلی بسیار شما به شما توصیه می کنیم کشور های دیگری را انتخاب نمایید.

 7. محمد گفت:

  سلام .من پزشکی دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ امسال میخوام بخونم.بعد از دریافت مدرک پزشکی میتونم برم فرانسه یا المان یا اتریش یا انگلیس کارکنم؟یعنی مدرکش برای کشورهای حوزه شنگن مورد تاییده؟ممنون میشم پاسخگو باشید.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام
   مدارک تحصیلی اغلب دانشگاه های روسیه در کشور های دیگر به رسمیت شناخته شده است.

 8. حسین گفت:

  سلام من دانشجوی مقطع دکتری در رشته مهندسی عمران سازه هستم و میخواستم ببینم میتون توی دیگر کشورها اروپایی یا کاناد دوباره بخوام مدرک دکتری بخونم و بورس هم بگیرم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بستگی به شرایط سنی و رزومه علمی شما دارد.

 9. سامی نامداریان گفت:

  سلام.خسته نباشید.32 ساله هستم و سال 83 دیپلمم رو گرفتم و لیسانس مدیریت رو از پیام نور گرفتم.معدل کل دیپلمم 15/46 هست و معدل کتبی نهایی 10/32.سوال من اینه با این شرایط و اینکه گپ تحصیلی من زیاد هست آیا امکان پذیرش از دانشگاه اتریش در رشته فیزیوتراپی یا رادیولوژی هست؟اگر امکانش هست چقدر زمان میبره پدیرش گرفتن؟؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   در صورتی که بتوانید رزومه مربوط به کار و گپ تحصیلی خودرا به نحو مطلوبی تکمیل کنید(ما در این راه به شما کمک خواهیم کرد) می توان برای پذیرش از دانشگاه های مد نظرتان اقدامات لازم را انجام داد.
   اما بجز کشور اترش ما گزینه های آسان تری را در ناحیه اروپا، برای شما در نظر داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *