قبل از ایجاد دانشکده های ملکه در سال 1845 تنها سه دانشکده پزشکی در ایرلند وجود داشت، دانشگاه دوبلین در کالج ترینیتی، در سال 1592 تاسیس شد، و دارای دانشکده پزشکی بود. این مقاله به بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایرلند میپردازد.

کالج ملکه درGalway  همراه با دانشکده پزشکی دانشگاه کاتولیک در دوبلین جزو سه مؤسسان از دانشگاه ملی ایرلند (NUI) هستند که در سال 1908 تاسیس شدند.

بنابراین چهار دانشگاه ایرلندی و مدارس پزشکی کالج ترینیتی دوبلین (TCD)، دانشگاه کورک (UCC)، دانشگاه کالج دوبلین (UCD)، و دانشگاه ملی ایرلند گالوی جزو موسسه های آموزشی پزشکی جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایرلند می باشند. در سال 1997 دانشگاه قانون جدیدی برای سه کالج تشکیل دهنده سه NUI  صادر کرد. با تحصیل در ایرلند فرد می تواند تابعیت و اقامت در ایرلند را به دست آورد.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایرلند

اولین دانشکده دندانپزشکی ایرلندی در کالج ترینیتی دوبلین در سال 1902 افتتاح شد و بعد از آن دانشگاه و کالج کورک در سال 1913 تاسیس شد.

چهار دانشگاه و دانشکده ی پزشکی و دو مدرسه دندانپزشکی هر سال حدود 400 پزشک و 80 دندانپزشک از آنها فارغ التحصیل می شوند. درصد بالا و در حال رشد از فارغ التحصیلان از کشورهای خارج به این کشور آمده اند.

رابرت گریوز، ویلیام استوکس و دومینیک کوریگان از جمله دانشمندان پزشکی و پزشکان برجسته ایرلندی از قرن گذشته هستند. نام گریوز در رابطه با بیش فعالی غده تیروئید یا بیماری گریوز در ارتباط است. ویلیام استوکس و همکارش، جان چیون، به شرح تنفس شین-استوکس در ارتباط با بیماری لاعلاج پرداختند. استوکس و رابرت آدامز یکی از ناهنجاری های قلب که در سراسر جهان به عنوان سندرم استوکس آدامز شناخته شده است را توضیح دادند، و پالس کوریگان در رابطه با با بیماری دریچه های قلب به پژوهش های فراوانی پرداخته است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایرلند

شاید سهم مهمی را این چهره های مشهور ایرلندی به جهان پزشکی ایفا کردند، برای زمان خود، پزشکان ایرلندی یک فرم جدید انقلابی در آموزش پزشکی را عرضه کردند که به موجب آن دانش آموزان در کنار تخت بیمار آموزش داده می شدند. این نوع از آموزش بالینی یا عملی امروزه در بیمارستان های مدرن مجهز در گروه های دانشگاهی اجرا می شود که در آن آموزش کامل ساختار و عملکرد بدن انسان با  پایه و اساس علمی انجام می شود. این ترکیب علم پزشکی و تخصص بالینی باعث می شود که آموزش پزشکی در دانشگاه ایرلندی تبدیل به یکی از رهبر های آموزش پزشکی جهان شود.

کنسرسیوم پزشکی در دانشگاه ایرلندی

کنسرسیوم پزشکی دانشگاه ایرلندی شامل مدارس پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه دوبلین، کالج ترینیتی؛ و سه مؤسسه دانشگاهی از دانشگاه ملی ایرلند؛ دانشگاه کالج کورک، دانشگاه کالج دوبلین و دانشگاه ملی ایرلند گالوی میگردد.

دوره تحصیلی پزشکی ایرلند

دوره های پزشکی در مقطع کارشناسی شش سال طول می کشد. دانش آموزان با شرایط ورودی بالا (دارای مدارک دانشگاهی) از مطالعه دروس پایه و عمومی معاف خواهند شد و تنها برای اخذ مدرک نیاز است که 5 سال به تحصیل بپردازند. در طول سال دوم و سوم تاکید بر موضوعات علوم پزشکی اولیه نظیر آناتومی، بیوشیمی و فیزیولوژی است و دانشجو به مطالعه ساختمان های پزشکی متمرکز می شوند

در طول سه سال بعد توجه دانش آموزان به سمت پزشکی بالینی و پاراکلینیکی مانند پاتولوژی، فارماکولوژی و بهداشت پزشکی عمومی جلب خواهد شد. دانش آموزان امروزه بیشتر وقت خود را در بیمارستان های آموزشی دانشگاه صرف می کنند. در این بیمارستان ها گروه ها پزشکی، جراحی، زنان و زایمان، پزشکان اطفال و بهداشت کودک، آسیب شناسی و روانپزشکی وجود دارد.

دانشگاه های معتبر پزشکی ایرلند مورد تایید وزارت بهداشت

تعداد 6 شش دانشگاه از این کشور مورد تایید وزارت بهداشت به شرح زیر است؛

 1. دانشگاهTrinity در دوبلین
 2. دانشگاه Ireland
 3. دانشگاهDublin
 4. دانشگاه Cork
 5. دانشگاهRoyal college of surgeons in Ireland (RCSI)
 6. دانشگاهLimerick

ویزای تحصیلی ایرلند

با توجه به ملیت، اگر شما نیاز به یک ویزای دانشجویی برای ایرلند دارید، لازم است درخواست خود را حداقل چند ماه قبل از سفر انجام دهید. در بیشتر موارد، شما می توانید این کار را آنلاین انجام دهید.
اگر می خواهید در کمتر از سه ماه در ایرلند تحصیل کنید، باید در مورد “ویزای تحصیلی C” درخواست دهید، اگر دوره طولانی تر از سه ماه طول بکشد شما به “ویزای تحصیلی “D برای ایرلند نیاز دارید.

مدارک مورد نیاز ویزای دانشجویی ایرلند

 • نامه پذیرش تحصیلی
 • گواهی مهارت زبان انگلیسی (آیلتس، تافل)
 • رسید پرداخت شهریه
 • شواهد مالی کافی برای زندگی
 • بیمه درمانی خصوصی
 • توافقنامه برای برگشت به کشور بعد از پایان تحصیلات

اگرچه هزینه ها با توجه به کشور مبدا شما متفاوت است، هزینه های پردازش استاندارد درخواست ویزا 60 یورو (80 دلار) برای یک ویزای سینگل اینتری 100 یورو (135 دلار) برای مالتیپل اینتری است.

سوالات متداول درباره شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایرلند

آیا با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایرلند، فرد می تواند به اقامت دائم کشور ایرلند دست یابد؟

بله، پس از پایان فارغ التحصیلی می توان به جستجوی کار پرداخته و در این کشور مشغول به کار شد و بعد از گذشت مدت زمان لازم درخواست اقامت دائم کرد.

آیا دانشگاه های پزشکی ایرلند مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

بله، شش دانشگاه در کشور ایرلند جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی، مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دانشجویی و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایرلند چیست؟

گواهی پذیرش از دانشگاه، گواهی پرداخت شهریه، مدرک زبان انگلیسی، گواهی تمکن مالی، بیمه درمانی، اثبات بازگشت به کشور، مدارک تحصیلی پیشین به همراه ترجمه و غیره

آیا ورود به رشته های پزشکی در ایرلند با آزمون ورودی همراه است؟

بله، آزمون Hpat، آزمون ورودی رشته های پزشکی در ایرلند است و نمره مورد قبول در آن 480 می باشد.

بهترین دانشگاه های ایرلند جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کدامند؟

دانشگاه Trinity در دوبلین، دانشگاه Limerick، دانشگاه Dublin، دانشگاه Ireland، دانشگاه Cork و دانشگاه Royal college of surgeons in Ireland (RCSI)

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایرلند چه میزان است؟

هزینه تحصیل پزشکی در ایرلند با توجه به دوره و دانشگاه مورد نظر بسیار متفاوت است و از 9،000 تا 45،000 یورو در سال متغیر می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در ایرلند جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی چه مقدار خواهد بود؟

از جمله مواردی که بر روی هزینه زندگی دانشجویی بسیار تاثیر گذار است، محل سکونت دانشجو می باشد که در خوابگاه و یا در آپارتمان شخصی سکونت کند. اما به طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ایرلند مابین 400 تا 900 یورو در ماه خواهد بود.

پس از فارغ التحصیلی در رشته های پزشکی تا چه مدت می توان در ایرلند اقامت کرد؟

با توجه به نیاز کشور ایرلند به مشاغل پزشکی، فارغ التحصیلان می توانند تا دو سال اقامت خود را در این کشور تمدید نمایند.

افرادی که در ایرلند مشغول تحصیل پزشکی و دندانپزشکی هستند، می توانند برای خانواده خود درخواست ویزای همراه دهند؟

بله، امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی وجود دارد.

زمان برگزاری آزمون Thpat چه تاریخی است؟

این آزمون هر ساله یک بار و در ماه فوریه برگزار می شود.

دوره های تحصیلی کارشناسی پزشکی در ایرلند چند سال به طول می انجامد؟

این دوره ها معمولا شش ساله طراحی شده اند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *