تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج

اکثر خانواده هایی که فرزندان آن ها موفق در ورود به دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایران نمی شوند، سعی می کنند تا برای تحقق این آرزوی فرزندان خود، آن ها را آماده تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج کنند، از این رو نیاز هست تا اطلاعاتی را در خصوص کشورها، شرایط دانشگاه ها، پر انتخاب ترین کشورها جهت تحصیل این رشته و ارزان ترین کشور برای تحصیل پزشکی در خارج و غیره را بدانند. مشاوران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) راهنمای شما هستند تا بتوانید اطلاعات کاملی را در این خصوص به دست آورید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در خارج

اگر قبلاً تصمیم به ثبت نام در یک دانشکده پزشکی گرفته اید و یا تنها این ایده را در نظر دارید، احتمالاً می خواهید بدانید که ساده ترین دانشکده های پزشکی از نظر ثبت نام، چه دانشکده هایی هستند. بنابراین، اگر می خواهید بدانید که کدامیک از دانشکده های پزشکی کمترین میزان GPA (میانگین) یا بالاترین میزان پذیرش دانشجو را دارند، به مرجع درستی مراجعه نموده اید. انتخاب دانشکده پزشکی مناسب از نظر کیفیت آموزش، دوره شغلی شما را در آینده تشکیل می دهد، اما برای کسب تجربه تحصیلی توسط شما نیز بسیار مهم است.

غالباً یک پزشک موفق بودن بدین معنی است که علاوه بر آموزش پزشکی باید مهارت های مختلفی نیز کسب کنید که شما را مؤثر، قابل اعتماد و قادر به تصمیم گیری نماید. همراه با سوابق آموزشی قابل تحسین، باید تجربه های عملی زیادی را بدست آورید که باعث شود ذهن شما هوشیارتر و حساس تر گردد. اگر یک تصمیم قوی در مورد ارائه تقاضا به یک دانشکده پزشکی برای ادامه تحصیل گرفته اید، ما دیدگاه مختصری در مورد شرایط مورد نیاز برای پذیرش در یک دانشکده پزشکی و همچنین برخی از اطلاعات اولیه در مورد طول دوره های تحصیلی پزشکی و زندگی یک دانشجوی پزشکی را به شما ارائه می نماییم.

به طور کلی، تحصیل در رشته پزشکی به مدت 4 سال طول می کشد، اما نکات لازم در مورد محل اقامت خود را فراموش نکنید. طول مدت خدمت ضروری در بیمارستان برای پزشکان جراح ممکن است از سه تا هشت سال متفاوت باشد. در طول این دوره، فارغ التحصیل دانشکده پزشکی تجربه ضروری در مورد حرفه پزشکی خود برای مسیر حرفه پزشکی خود را بدست خواهد آورد. مورد ضروری علمی پایه در اینمورد، شامل دانش زیست شناسی، شیمی عمومی، شیمی آلی، بیوشیمی و فیزیک می باشد. علاوه بر این، باید دوره MCAT را را نیز با موفقیت بگذرانید و فرایند برنامه ثبت نام خود در دانشکده پزشکی را تکمیل کنید.

ارزانترین کشور برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

اگر در حال بررسی جهت ادامه تحصیل در رشته پزشکی هستید، ممکن است ابتدا علاقمند به پیدا کردن ارزان قیمت ترین کشورها برای برای تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی باشید. امید است این لیست به شما کمک کند تا گزینه مورد نظر خود را پیدا کنید. اکنون، اجازه دهید بر اساس منابع اطلاعاتی موجود، بعضی از بهترین کشورها که در مورد تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور، در رده های بالا رتبه بندی شده اند را مورد ملاحظه قرار دهیم که به عنوان مثال، آلمان، بلژیک، هلند و سایر کشورهای دارای موقعیت های مشابه از قدرت اقتصادی و ثروت می باشند.

ارزانترین کشور برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

این موضوع بدین معنی است که از یک سو، این کشورها سرمایه گذاری های فراوانی در بخش در آموزش و علوم نموده اند و از سوی دیگر، کارشناسان زیادی از سراسر جهان در این کشورها وجود دارند، لذا این کشورها شرایط خوبی را برای متخصصان فراهم می کنند و پیشرفت های قابل توجهی برای رشد آنها در حرفه خود فراهم می آورند. در میان این کشورها، مواردی نیز وجود دارند که دوره تحصیلی پزشکی را در اروپا به زبان انگلیسی و به صورت رایگان ارائه می نمایند که شامل کشورهای آلمان، نروژ و فرانسه می باشند.

بنابراین، قطعاً می توانید در این کشورها بعضی از بهترین دانشکده های پزشکی را در اروپا که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، پیدا کنید. هزینه تحصیل در این کشور به عنوان کمترین هزینه در این لیست درج شده است! یکی دیگر از اخبار خوب در مورد این کشور این است که هزینه عمومی زندگی در کشور چین به میزان قابل توجهی پایین است.

 • هزینه تحصیل (در هر سال): 7،500-5،000 دلار آمریکا
 • هزینه های زندگی (در سال): 4،700-2،600 دلار آمریکا
 • هزینه کل (در 5 سال): 60،500-38،000 دلار آمریکا

نکته قابل توجه در مورد کشور رومانی این است که اکثر دانشگاه های پزشکی کشور رومانی دوره های تحصیل در رشته پزشکی عمومی را در مدت 6 سال و به زبان انگلیسی ارائه می نمایند. در صورتی که موقعیت تحصیل در این کشو را از دست دادید، هزینه زندگی در رومانی، یکی از پایین ترین هزینه ها در میان کشورهای اروپایی برای دانشجویان بین المللی می باشد.

 • هزینه های تحصیل (در هر سال): 6،500-4،000 دلار آمریکا
 • هزینه های زندگی (در هر سال): 5،200 – 3،200 دلار آمریکا
 • هزینه کل (در 6 سال): 70،200-43،200 دلار آمریکا

در کشور روسیه، اکثر دوره های تحصیلی در دانشگاهها به زبان روسی تدریس می شود. بنابراین، اگر هنوز به مهارت خودتان در فراگیری زبان روسی اعتماد ندارید، بعضی از دانشگاه های کشور روسیه دوره های آمادگی یک ساله فراگیری زبان رروسی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که به گونه ای طراحی شده است تا به شما کمک کند که سریعاً به استاندارد مورد نیاز در ارتباط با زبان روسی دست پیدا کنید.

 • هزینه های تحصیلی (در هر سال): 5،500- 3،000 دلار آمریکا
 • هزینه های زندگی (در هر سال): 6،600-4،800 دلار آمریکا
 • هزینه کل (در 6 سال): 72،600- 46،800 دلار آمریکا

کشور لهستان در مرکز اروپا واقع شده است. کشور لهستان یک زندگی فرهنگی پر جنب و جوش و رنگارنگ را ارائه می نماید. این کشور دارای هزینه های زندگی کمتری نیز می باشد که در اینمورد با کشور جمهوری چک قابل مقایسه است. هزینه های دوره تحصیلی دانشگاه پزشکی نیز در این کشور نسبتاً مقرون به صرفه است، و معمولاً حدود 10،000 دلار آمریکا در سال است. اکثر دانشگاه های پزشکی کشور لهستان، دوره های تحصیلی در رشته پزشکی عمومی را در مدت 6 سال و به زبان انگلیسی ارائه می نمایند.

 • هزینه های تحصیلی (در هر سال): 9،000 دلار آمریکا
 • هزینه های زندگی (در هر سال): 7،000 – 4،000 دلار آمریکا
 • هزینه کل (در6 سال): 96،000-78،000 دلار آمریکا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج بدون کنکور و آزمون ورودی

امروزه بسیاری از کشورها آموزش عالی پزشکی با کیفیت را به صورت بسیار خوش قیمتی ارائه می دهند. دانشجویان کشورهای متعدد از قبیل هندوستان، چین، نپال و بنگلادش و … متمایل به تحصیل در رشته M.B.B.S در خارج از کشورهای خود هستند. کشورهای روسیه، اوکراین، آلمان و بسیاری از کشورهای مشابه دیگر در میان برترین کشورهای میزبان این دانشجویان قرار دارند. دانشگاه های پزشکی روسیه، اوکراین، قزاقستان، آلمان و بسیاری از کشورهای دیگر از برنامه تحصیلی بین المللی پیروی می کنند.

همچنین، دانشگاه های این کشورها مورد تأیید سازمان های معتبری از قبیل WHO، UNESCO و MCI هستند. امروزه دانشجویان نه فقط به دنبال آموزش پزشکی خوش قیمت هستند، بلکه کیفیت آموزشی دانشکده های پزشکی کشورهای خارجی نیز برای آنها اهمیت دارد. فرآیند پذیرش در رشته MBBS در دانشگاه های پزشکی خارجی بسیار ساده و بی درد سر است. در کشورهای مقصدی که معرفی شدند دانشجو برای اخذ پذیرش نیازی به مدرک آزمون های TOEFL و IELTS ندارد.

همچنین دانشجویان متقاضی رشته MBBS نیازی به شرکت در هیچ گونه آزمون ورودی ندارند. بلکه پذیرش بر اساس نمراتی که دانشجو در دوازده سال تحصیلی خود کسب کرده است، انجام می گیرد. غالب دانشگاه های پزشکی خارج از کشور از نظر بین المللی معتبر هستند و بسیاری از دانشگاه ها نیز برنامه های کمک هزینه تحصیلی را برای دانشجویان فراهم کرده اند.

البته MBBS یکی از رشته های خوش قیمت در خارج کشور است، استانداردهای زندگی در کشورهای میزبان مناسب و هزینه ها نیز از جنبه های بسیاری مقرون به صرفه هستند. MBBS در آلمانt فرآیند پذیرش در کالج های پزشکی خارج از کشور بسیار ساده است. متقاضیان باید مدارک خود را به آدرس دانشگاه ارسال کرده و آنها نیز فرآیند پذیرش را به سرعت انجام می دهند. متقاضی باید مدارک زیر را به نامه ارسالی خود به دانشگاه پیوست کند:

 • ریز نمرات و نتایج 12 سال تحصیل همراه با صلاحیت تحصیل در دانشگاه
 • کپی گذرنامه

پس از ارسال مدارک، متقاضی دعوت نامه ای را وزارت تحصیلات عالی کشور مورد نظر دریافت می کند. سپس مشاوران برای دریافت ویزای دانشجو اقدام می کنند. البته دانشجو پیش از عزیمت به دانشگاه خارج از کشور آموزش هایی خواهد دید. یک نماینده در فرودگاه کشور مبدأ دانشجویان را همراهی کرده و نماینده دیگری نیز در فرودگاه کشور مقصد منتظر رسیدن آنها خواهد بود. دانشگاه ها همچنین مکان اقامت دانشجویان را تعبیه می کنند.

هزینه تحصیل در رشته MBBS در بسیاری از کشورها، از قبیل روسیه، اوکراین، قرقیزستان، چین، بنگلادش، گویانا و … بسیار پایین است. باید اشاره کرد که هزینه زندگی در این کشورها نیز برای دانشجویان بین المللی بسیار مناسب است. نباید فراموش کرد که تعدادی از دانشجویانی که دارای نمرات بالا هستند، از کمک هزینه های تحصیلی نیز بهره مند خواهند شد. در زیر فهرست تعدادی از دانشگاه های پزشکی خارج از کشور را ارائه داده ایم:

 • دانشگاه پزشکی دولتی تور – در شهر تور روسیه (Tver State Medical University)
 • دانشگاه پزشکی دولتی اورنبورگ – در شهر اورنبورگ روسیه (Orenburg State Medical University)
 • دانشگاه پزشکی دولتی سیبری – در شهر تومسک روسیه (Siberian State Medical University)
 • دانشگاه پزشکی دولتی پرم – در شهر پرم روسیه (Perm State Medical University)
 • دانشگاه دولتی ماری – در شهر یوشکار اولای روسیه (Mary State University)
 • دانشگاه دولتی اش –در شهر اش قرقیزستان (Osh State University)
 • دانشگاه دولتی جلال آباد – در شهر جلال آباد قرقیزستان (Jalalabad State University)
 • مدرسه بین المللی پزشکی – در شهر بیشکک قرقیزستان (International School of Medicine)
 • دانشگاه پزشکی ملی کی یف – در اوکراین (Kyiv National Medical University)
 • دانشگاه پزشکی بین المللی کی یف – در اوکرایت (Kyiv International Medical University)
 • دانشگاه پزشکی ملی خارکف (Kharkiv National Medical University)
 • دانشگاه آمریکایی لینکولن – از دانشگاه های خصوصی (Lincoln American University)
 • دانشگاه بین المللی بریج تاون – در بریج تاون، باربادوس (Bridgetown International University)
 • دانشگاه ویکتوریای باربادوس – در بریج تاون باربادون (Victoria University of Barbados)

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج بدون مدرک زبان

هرچند که نمره آزمون های مهارت زبانی به عنوان بزرگ ترین معیار انتخاب دانشگاه های برتر در نظر گرفته می شود، اما مؤسساتی نیز هستند که پذیرش دانشجو را بدون داشتن نمره خوب در آزمون های مهارت زبانی انجام می دهند. در صورتی که دانشجو مایل به تحصیل در خارج کشور بدون مدرک IELTS باشد، باید به دقت مدارک مورد نیاز دانشگاه های کشورهای مختلف را بررسی کند تا پیچیدگی امر را تا حدی کاهش دهد.

علی رغم این مورد، دانشجویان می توانند دانشگاه مورد علاقه خود را از کشورهایی مانند استرالیا، بریتانیا، کانادا، آلمان و نروژ انتخاب کنند، چون پذیرش دانشجو در بسیاری از دانشگاه های این کشورها نیز بدون مدرک IELTS یا TOEFL امکان پذیر است. برای این منظور، متقاضی باید در برنامه های آماده سازی این دانشگاه ها، که معمولاً نه تا پانزده ماه طول می کشد، شرکت کند. افرادی که مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی آنها به عنوان معیار پذیرش مستقیم رد شده است، می توانند از طریق این برنامه ها پذیرش خود را دریافت کنند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج بدون مدرک زبان

همچنین، در کشوری مانند کانادا مدرک آزمون مهارت زبانی را از کسانی که به مدت چهار سال یا بیشتر در کشورهای انگلیسی زبان (یا کشورهایی که انگلیسی زبان اصلی آنهاست) زندگی با تحصیل کرده اند، درخواست نمی کند. ادامه تحصیل در بریتانیا بدون مدرک I.E.L.T.S، اگر دانشجویان قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را بدون مدرک I.E.L.T.S دارند، پس باید نمره 70 درصد را در استاندارد دوازدهم کسب کرده باشند. آنها باید از توانایی برقرار کردن ارتباط گفتاری و نوشتاری عالی به زبان انگلیسی برخوردار باشند.

مؤسسات آموزش عالی برجسته، از قبیل دانشگاه هالام شفیلد، دانشگاه شهر بیرمنگهام و دانشگاه وارویک، پذیرش دانشجو بدون توجه به مدرک I.E.L.T.S یا TOEFL را انجام می دهند. علی رغم دانشگاه مزبور، مراکز علمی دیگری از قبیل دانشگاه برونل، دانشگاه لینکولن، دانشگاه بانگور و دانشگاه رابرت گوردون نیز دانشجویان خود را بدون مدرک I.E.L.T.S یا TOEFL پذیرش می کنند. این دانشگاه ها دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی متنوعی را ارائه می دهند. به علاوه، در صورتی که مؤسسه آموزشی قبلی دانشجو گواهی دهد که متوسط آموزش های آنها به زبان انگلیسی انجام شده است، بسیاری از دانشگاه ها حاضر به پذیرش دانشجو بدون مدرک زبان هستند.

ادامه تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان، علاوه بر این، بسیاری از کشورها قوانین مختلفی برای پذیرش دانشجویان بین المللی بدون مدرک IELTS دارند. دانشگاه کونکوردیا، دانشگاه بروک و دانشگاه میموریال تعدادی از دانشگاه هایی هستند که دانشجویان بدون آزمون های IELTS یا TOEFL را پذیرش می کنند. به هر حال، متقاضیان باید معیارهای خاص دانشگاه را داشته باشند.

ادامه تحصیل در آمریکا بدون مدرک زبان، تعداد اندکی از دانشگاه های آمریکا نیز دانشجویان بین المللی را بدون توجه به مدرک مهارت زبانی پذیرش می کنند. برای مثال، دانشجویانی که یک سال تحصیلی کامل را به صورت دانشجوی تمام وقت در هر یک از مؤسسات آمریکایی گذرانده اند، از ارائه مدرک زبان IELTS یا TOEFL معاف هستند. همین معافیت در مورد دانشگاه ایالتی نیویورک هم صدق می کند.

این دانشگاه دانشجویانی را که دارای برنامه زبان انگلیسی واضح (IELP) هستند، پذیرش می کند. دانشگاه پیس نیز برنامه آمادگی زبانی را برای دانشجویانی که دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی نیستند، ارائه می دهد. علی رغم این نکات، دانشجویان همچنین می توانند بدون مدرک IELTS، برای اخذ پذیرش از مؤسسه فناوری نیویورک اقدام کنند، اما در هر صورت باید معیارهای اعلام شده توسط دانشگاه را داشته باشند.

ادامه تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان، در ضمن موارد فوق، بسیاری از کشورهای اروپایی از قبیل آلمان، هلند و نروژ نیز فرصت اقدام برای پذیرش بدون مدرک IELTS یا TOEFL را برای دانشجویان بین المللی مهیا کرده اند. اگر متقاضی توانایی برقراری ارتباط عالی به زبان انگلیسی را داشته باشد و بتواند اثبات کند که آموزش های قبلی او کاملاً به زبان انگلیسی بوده است، دانشگاه می تواند فرصت اقدام برای پذیرش بدون مدرک مهارت زبانی را برای متقاضی فراهم آورد.

البته ادامه تحصیل در خارج بدون مدرک IELTS مزایا و معایب خود را به همراه دارد. پس توصیه می شود که همیشه قبل از اقدام برای پذیرش، تحقیقات کافی در مورد گزینه های مختلف را انجام دهید. در حالی که گزینه تحصیل بدون مدرک زبان برای افرادی که قصد شرکت در آزمون مهارت زبانی را ندارند، مفید است، اما در عین حال، در موارد خاصی می تواند گزینه گرانتر باشد. به یاد داشته باشید که اولین و مهم ترین گام عبارت است از بازدید وبسایت دانشگاه و بررسی کل فرآیند اقدام برای پذیرش بدون مدرک IELTS یا TOEFL.

بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا

امریکا در رتبه بندی دانشکده های پزشکی، با داشتن 89 دانشگاه معتبر و موثر در بین 500 دانشگاه برتر دنیا و 20 دانشگاه در بین 50 دانشگاه اول، صدرنشین است. دانشگاه هاروارد در صدر این جدول قرار دارد و 5 دانشگاه برتر دیگر امریکا نیز در بین 10 دانشگاه اول دنیا قرار میگیرند. همچنین دانشگاه هایی که امسال جزء 20 دانشگاه اول دنیا بودند شامل:

 • موسسه فناوری ماساچوست
  در رتبه 12 ام، دانشگاه کلمبیا
 • در رتبه 14 ام، دانشگاه داک
 • در رتبه 17 ام، دانشگاه پنسیلوانیا
 • در رتبه 18 ام و دانشگاه کالیفرنیا، سندیگو (California, San Diego) در رتبه 20 ام.

کانادا نیز امسال 17 نماینده هایی در رتبه بندی دانشکده های پزشکی داشت، که 4 دانشگاه در بین 50 دانشگاه برتر قرار دارند:

بریتانیا با 41 دانشگاه از بین 500 دانشگاه برتر پزشکی دنیا، بیشتر از هر کشور اروپایی در رتبه بندی امسال نماینده دارد. بعد از اکسفورد کمبریج و U.C.L جزء 10 رتبه اول قرار دارند. به علاوه 6 دانشکده در بین 50 رتبه اول دنیا قرار دارند ار جمله: کالج سلطنتی لندن رتبه 12 ام، دانشگاه کینگز لندن رتبه 16 ام( از رتبه 21 ام ارتقا پیدا کرده است) و دانشگاه ادینبورگ رتبه 23 ام.

آلمان نیز با 31 دانشگاه پزشکی معتبر جایگاه مناسبی بین دانشگاه های برتر دنیا دارد. دانشگاه روبرت کارلز هیدلبرگ در مسیر رسیدن به جایگاه 42 ام است. ایتالیا با 26 دانشگاه برتر پزشکی در جایگاه بعدی قرار دارد. دو دانشگاه جزء 100 رتبه اول هستند: دانشگاه میلان و دانشگاه بولونیا.

فرانسه 17 دانشگاه پزشکی برتر در رتبه بندی امسال دارد که دانشگاه پیر و ماری کوری جزء 100 رتبه اول قرار دارد؛ در حالی که اسپانیا 13 نماینده دارد که دانشگاه بارسلونا با رتبه ای بین 51 – 100 برترین دانشگاه پزشکی این کشور است. بلژیک و هلند هرکدام 8 دانشکده در رتبه بندی دارند. برترین نماینده هلند دانشگاه آمستردام است که امسال در رتبه 36ام قرار گرفت، در حالی که دانشگاه کاتولیک لیوون بلژیک و دانشگاه فرانسوی زبان لیوون در رتبه های 51- 100 قرار میگیرند.

بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا

در بین کشورهای شمال اروپا، سوئد 7 نماینده دارد که موسسه معروف کارولینسکا در رتبه 6 ام قرار دارد( سال گذشته از رتبه 10 ام به 6 ام ارتقا یافت)، به علاوه ی 2 دانشگاه در بین 100 رتبه برتر. فلاند و دانمارک هر کدام 5 نماینده و نروژ 4 نماینده در این رتبه بندی دارند. البته برترین دانشکده ها در بین این کشورها : دانشگاه هلسینکی فلاند ( 51 – 100) ، دانشگاه کپنهاک دانمارک (37 ام) و دانشگاه اسلو نروژ (101 – 150).

در دیگر نقاط اروپا، ایرلند میتواند ادعا کند که 6 دانشگاه برتر پزشکی دارد، از جمله دانشگاه ملی ایرلند، گال وی که جزء 200 رتبه برتر است. همچنین سوئیس 6 نماینده دارد که نیمی از آنها در 100 رتبه اول هستند. پرتغال 5 دانشگاه برتر دارد که دانشگاه لیزبون از جایگاه 301 – 400 به مرتبه 251 – 300 صعود کرد.

همچنین یونان و مجارستان نیز هر کدام با 4 نماینده به جمع دانشگاه های پزشکی برتر دنیا پیوستند، در حالی که جمهوری چک با دو ورودی جدید مجموعا 3 نماینده در رتبه بندی دارد. اتریش و روسیه هر کدام دارای 2 دانشگاه پزشکی هستند، و دانشگاه پزشکی وین بین 100 جایگاه اول قرار دارد. در اخر، استونی، صربستان، اسلواکی، اسوونی، هلند و کرواسی هر کدام یک دانشگاه در رتبه بندی دارند.

برترین دانشگاه های پزشکی آسیا

آسیا 104 دانشگاه از 500 مورد برتر دنیا را در خود جای داده است، 31 دانشگاه از ژاپن و 21 مورد از کره جنوبی. دانشکده پزشکی سرآمد ژاپن، دانشگاه توکیو با جایگاه 26 ام جهان است، و به دنبال آن دانشگاه کیوتو و اوساکا در جایگاه های 51 – 100 قرار میگیرند. در کره جنوبی، دانشگاه ملی سئول بالاترین رتبه را در کشور دارد (40 ام) نسبت به سال قبل 8 پله صعود کرده است. چین 21 دانشگاه برتر دنیا را دارد.

دانشگاه های پکن و شانگهای جیائو تونگ با جایگاه 50 – 100 برترین های چین هستند. مقام بعدی تایوان با 10 دانشگاه برتر پزشکی است. که بالاترین جایگاه را دانشگاه ملی تایوان با رتبه 46 ام داراست. سرآمد 6 دانشگاه برتر مالزی، دانشگاه مالایا با رتبه 101 – 150 است. و دانشگاه میدیول تایلند(101 – 150) سرآمد 5 دانشگاه برتر تایلند است.

هنگ کنگ سه دانشگاه پزشکی برتر دنیا را داراست. دانشگاه هنگ کنگ (34 ام) و دانشگاه چینی هنگ کنگ (47 ام) هر دو جز 50 جایگاه اول هستند. هند امسال با دو دانشگاه وارد رتبه بندی دانشگاه های پزشکی شد. اندونزی نیز 2 نماینده دارد که دانشگاه اندونزی در جایگاه 301 – 350 قرار دارد. سنگاپور، پاکستان و فیلیپین نیز هر کدام یک دانشگاه برتر پزشکی دارند و دانشگاه ملی سنگاپور در جایگاه 29 ام است.

برترین دانشگاه های پزشکی در امریکای لاتین

نزدیک به نیمی از 34 دانشگاه پزشکی برتر آمریکای لاتین، (16) در برزیل قرار دارد. بالاترین رتبه در کشور متعلق به دانشگاه سائوپائولو با جایگاه 51 -100.شیلی و کلمبیا هر کدام 5 دانشگاه پزشکی دارند که بالاترین جایگاه مربوط به دانشگاه کاتولیک شیلی با رتبه 101 -150 است.

مکزیک سه نماینده دارد و دانشگاه مستقل ملی مکزیک با جایگاه 151 – 200 صدرنشین است. آرژانتین دو دانشگاه دارد از جمله دانشگاه بئینوسایرس که امسال در جایگاه 151 – 200 قرار گرفت. ونزوئلا و اوروگوئه هر کدام با یک نماینده به تازگی وارد رتبه بندی دانشگاه های پزشکی شده اند و از پرو نیز یک نماینده حضور دارد. استرالیا در رتبه بندی امسال 20 نماینده دارد که 5 مورد آن جزء 50 جایگاه برتر هستند:

 • دانشگاه سیدنی (15 ام)
 • دانشگاه ملبورن (19 ام)
 • دانشگاه موناش (29 ام)
 • دانشگاه کوئینزلند (42 ام)
 • نیوساوت ولز (50 ام)

در نیوزیلند نیز دو دانشگاه برتر پزشکی وجود دارد که هردو در جایگاه 51 -100 قرار میگیرند: دانشگاه اوکلند و دانشگاه اوتاگو.

دانشگاه های برتر پزشکی در آفریقا و خاورمیانه

افریقای جنوبی 5 موسسه د ارد که در بین دانشکده های برتر پزشکی قرار می گیرند و برترین انها دانشگاه کیپ تون است با جایگاه 101 – 150. در شمال، مصر سه دانشگاه برتر جهانی پزشکی دارد ازجمله دانشگاه قاهره با رتبه 251 – 300. سایر نقاط قاره از جمله نیجریه و اوگاندا هر کدام یک نماینده دارند که دانشگاه میکرر اوگاندا بالاترین رتبه را دارد (351- 400) و در اخر 21 دانشگاه پزشکی برتر دنیا در خاورمیانه است که ایران 6 رتبه برتر را داراست و دانشگاه علوم پزشکی تهران بالاترین جایگاه را دارد(251 – 300).

ترکیه جایگاه 4 دانشگاه پزشکی برتر دنیاست که دانشگاه حاجت تپه جایگاه 251 – 300 را دارد. عربستان سعودی سه دانشگاه در رتبه بندی دارد که دانشگاه شه سعود در جایگاه 251 – 300 جای می گیرد. در اخر امارات متحده عربی، لبنان و اردن هر کدام یک موسسه در رتبه بندی دانشکده های پزشکی دارند. دانشگاه امریکایی لبنان در بیروت در بالاترین جایگاه است (251 – 300). اطلاعات تکمیلی را از مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بخواهید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *