شهروندی لیتوانی

شهروندی لیتوانی می تواند از این طرق به دست آید: تولد، ملیت، بازنشستگی شهروندی لیتوانی. یک کودک متولد شده در قلمرو لیتوانی که پدر و مادر آن معمولا بی خانمان و در لیتوانی ساکن هستند، می تواند شهروندی لیتوانی را کسب کند. جهت اطلاع ازشرایط مهاجرت به لیتوانی ادامه مقاله از موسسه حقوقی توسعه گران مهر را مطالعه فرمائید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط اخذ تابعیت یا شهروندی لیتوانی

دادن شهروندی لیتوانی از طریق قانونی بودن یکی از دلایل به دست آوردن شهروندی جمهوری لیتوانی است.. طبق ماده 18 قانون شهروندی جمهوری لیتوانی در 2 دسامبر سال 2010:( از این پس قانون شهروندی) جمهوری لیتوانی به کسی که تابعیت جمهوری لیتوانی را داشته باشد اعطا می گردد. فردی که به طور قانونی در مدت 10 سال به طور دائم در جمهوری لیتوانی اقامت داشته,در صورت درخواست تابعیت حق اقامت دائم در جمهوری لیتوانی را خواهد داشت.

او باید امتحانی را در خصوص زبان دولتی لیتوانی با موفقیت بگذراند( افرادی که به سن 65 سالگی رسیده اند و ظرفیت کار آنها به میزان55-0 درصد بوده است و افرادی که به سن قانونی نرسیده اند و همچنین افرادی که دارای اختلالات روانی شدید هستند در این مقوله قرار نمی گیرند و ارزیابی نخواهند شد.

اگر او یک فرد بدون تابعیت بوده و یا شهروند کشوری است که در آن شهروندی خود را از دست داده باشد یا به اراده خود شهروندی کشور اصلی خود را لغو کرده باشد پس از آن می تواند تابعیت جمهوری لیتوانی را دریافت کند. اگرچه هیچ شرایطی درقانون ماده 22 در این مورد مشخص نشده است. شهروندی جمهوری لیتوانی با توجه به منافع جمهوری لیتوانی اعطا می شود.

درخواست برای اعطای تابعیت جمهوری لیتوانی از طریق تصویب مجلس به رئیس جمهوری لیتوانی ارسال خواهد شد. پس از فرمان رئیس جمهور, شخص باید سوگند وفاداری یاد کند. یک شخص حقوق آزادی و مسئولیت شهروندی جمهوری لیتوانی را تنها پس از اثبات وفاداری به جمهوری لیتوانی می توان دریافت کرد.

تقاضا برای اعطای تابعیت جمهوری لیتوانی که توسط کسانی که سوگند وفاداری به جمهوری لیتوانی را در محدوده زمانی و مطابق با این روش مقرر نکرده اند در نظر گرفته نمی شود مگر اینکه شخص مورد نظر به دلایل بسیار جدی این محدودیت زمانی را از دست بدهد. برای اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی توسعه گران مهر تماس بگیرید.

نحوه درخواست تابعیت یا شهروندی لیتوانی

قانون ساده اعطای تابعیت لیتوانی برای افرادی که اصالتا اهل لیتوانی هستند قابل استفاده می باشد : به آن ها حق تبدیل شدن به شهروندان لیتوانی به استثنای فرآیند اعطای تابعیت را می دهد. یک شخص می تواند برای اعطای شهروندی لیتوانی به روش ساده درخواست دهد، اگر او اصالتا اهل لیتوانی باشد و مدارک مربوطه را دارا باشد. طبق قانون و مقررات لیتوانی، فردی با تابعیت لیتوانی شخصی است که پدر و مادر و پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها یا حداقل یکی از آن ها اهل لیتوانی باشد و می تواند این موضوع را اثبات نماید. شهروندی لیتوانی ممکن است بر اساس روش ساده به فردی با اصالت لیتوانیایی که هرگز یک شهروند لیتوانی تا زمان حاضر نبوده، اعطا شود.

در صورت اعطای تابعیت لیتوانی بر اساس روش ساده، فرد باید شهروندی خود را از کشور خارجی ترک نماید ( ترک تابعیت کند ). اسناد و مدارک اعطای تابعیت لیتوانی با توجه به روند ساده شده باید به رئیس جمهور لیتوانی از طریق اداره مهاجرت، خدمات مهاجرت یا ماموریت دیپلماتیک / یکی از موسسات کنسولی لیتوانی در یک کشور خارجی ارائه گردد :

درخواست ؛

  • گذرنامه ؛
  • مدارکی که نشان دهد فرد دارای اصالت لیتوانی است ؛
  • مدرکی که تایید می کند متقاضی شهروند یک کشور دیگر نیست ؛
  • اعلام متقاضی برای دست کشیدن از تابعیت کشور دیگر پس از اعطای تابعیت لیتوانی ؛
  • گواهی عدم سو پیشینه ؛
  • یک سند که نشان دهنده تغییر نام یا نام خانوادگی فرد می باشد.

اسناد باید به زبان لیتوانیایی ارائه شوند. گر اسناد به زبان دیگری غیر از لیتوانیایی ارائه شوند، به زبان لیتوانی ترجمه خواهند شد. کپی اسناد باید طبق روش مندرج در قوانین ارائه شود. اسناد صادر شده در کشورهای خارجی باید توسط Apostille یا مراجع قانونی تایید شوند در غیر این صورت توسط معاهدات بین المللی لیتوانی یا قواعد حقوقی اتحادیه اروپا ارائه می شوند. اداره مهاجرت باید درخواست اعطای تابعیت لیتوانی با توجه به رویه ساده شده و اسناد ضمیمه شده با پیوست ها به هیات شهروندی تحت وزارت دادگستری جمهوری لیتوانی کمتر از 3 ماه ارسال نماید. براساس حکم رئیس جمهور لیتوانی، تابعیت این کشور به فرد اعطا خواهد شد و فرد باید سوگند وفاداری به لیتوانی یاد کند. پس از سوگند، حقوق و وظایف یک شهروند لیتوانی برای فرد اعمال خواهد شد.

نحوه درخواست تابعیت یا شهروندی لیتوانی

نحوه درخواست تابعیت یا شهروندی لیتوانی

نحوه تبدیل اقامت لیتوانی به شهروندی یا تابعیت

اگر به مدت 10 سال به طور قانونی در لیتوانی اقامت داشته باشید، می توانید برای اخذ شهروندی این کشور درخواست دهید. اگر همسر شما شهروند این کشور باشد، می توانید پس از 7 سال اقامت، برای اخذ شهروندی درخواست دهید. لطفا توجه کنید که ازدواج شما و همسرتان باید طبق قوانین محلی به رسمیت شناخته و ثبت شده باشد.

مدارک مورد نیاز اخذ شهروندی یا تابعیت لیتوانی

در صورتی که قصد درخواست اخذ شهروندی و یا تابعیت جمهوری لیتوانی را داشته باشید می بایست مدارک زیر را ارائه دهید:

  • مدرکی که هویت فردی شما را تایید کند.
  • مدرکی که تایید کند که فرد متقاضی در زمان پر کردن درخواست، حق اقامت دائم در جمهوری لیتوانی را داشته است.
  • مدرکی که نشانگر این باشد که شخص متقاضی، طی 10 سال گذشته به صورت قانونی و با استفاده از مجوز اقامت دائم، در کشور جمهوری لیتوانی زندگی کرده است.
  • مدرکی که نمایانگر این باشد که فرد مذکور، یک منبع درآمد قانونی دارد.

مدرکی که ثابت کند شخص متقاضی در آزمون زبان رسمی لیتوانی، و آزمون قانون اساسی پایه کشور لیتوانی شرکت کرده است. ( افراد بالای 65 سال، افرادی که توانایی کاری آنها بین 0 تا 55 درصد تخمین زده می شود و افرادی که به سن پیری رسیده باشند و بر اساس قانون از کار افتاده تلقی می شود و یا نیاز های خاصی داشته باشند و هم چنین افرادی که مشکلات ذهنی جدی داشته باشند شامل این مورد نمی شوند. )

مدرکی که توسط یکی از موسسات صلاحیت دار مربوط به امور خارجه کشوری که شخص متقاضی قبل از مهاجرت به جمهوری لیتوانی در آن زندگی می کرده است صادر شده باشد و تایید کند که این فرد پیش از این در هیچ کشور دیگری به علت انجام جرم عمدی به زندان نرفته است. ( این جرائم در کشور لیتوانی جرم بزرگی محسوب می شوند) و یا اینکه در کشور لیتوانی به علت وقوع هیچ جرم جدی ای جریمه یا تنبیه نشده باشد، صرف نظر از اینکه حکم مربوط به جرم اجرا شده باشد یا خیر. برای اطلاع از میزان هزینه زندگی در لیتوانی میتوانید با مشاوران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس بگیرید.

سوالات متداول در مورد تابعیت و شهروندی لیتوانی

1- شهروندی لیتوانی را از چند طریق می توان بدست اورد؟

شهروندی لیتوانی میتواند از این طریق بدست اید:تولد،ملیت،بازنشستگی شهروندی لیتوانی.یک کودک متولد شده در قلمرو لیتوانی که پدر و مادر ان معمولا بی خانمان و در لیتوانی ساکن هستند می تواند شهروندی لیتوانی را کسب کند

2- برای شهروندی و تابعیت لیتوانی نیاز به امتحان زبان است؟

باید امتحانی را در خصوص زبان دولتی لیتوانی با موفقیت بگذارند(افرادی که به سن ۶۵ سالگی رسیده اند و ظرفیت کار انها به میزان ۰-۵۵٪بوده است و افرادی که سن قانونی نرسیده اند و اختلالات روانی در این مقوله ارزیابی نخواهند شد

3- درخواست برای اعطای تابعیت جمهوری لیتوانی از طریق چه شخصی در دولت تصویب می شود؟

از طریق تصویب مجلس به رئیس جمهور لیتوانی ارسال خواهد شد و پس از فرمان رئیس جمهور شخص باید سوگند وفا داری یاد کند

4- نحوه در خواست تابعیت لیتوانی به چه صورت می باشد؟

برای کسانی که اصالتا اهل لیتوانی هستند به انها حق تبدیل شدن به شهروندان لیتوانی به استثنای فرایند اعطای تابعیت را می دهند که با داشتن مدارک تابعیت لیتوانی شخصی است

5- نحوه درخواست شهروندی لیتوانی به چه صورت می باشد؟

گذرنامه،مدارکی که نشاندهنده اصالت لیتوانی،مدرکی که فردشهروند کشور دیگری نیست،اعلام متقاضی برای دست کشیدن از تابعیت کشور دیگر پس از اعطای تابعیت لیتوانی،گواهی عدم سوءپیشینه،سند نشان دهنده تغییر نام و نام خانوادگی فرد می باشد

6- برای در خواست تابعیت لیتوانی اسناد باید به چه زبانی باشد؟

اسناد باید به زبان لیتوانیایی ارائه شوند گر اسناد به زبان دیگری غیر از لیتوانیایی ارائه شوند به زبان لیتوانی ترجمه خواهد شد

7- نحوه تبدیل اقامت لیتوانی به شهروندی یا تابعیت چگونه است؟

اگر به مدت ۱۰ سال به طور قانونی در لیتوانی اقامت داشته باشید میتوانید برای اخذ شهروندی اقدام کنید و اگر همسر شهروند این کشور باشد می توانید پس از ۷سال اقامت برای اخذ شهروندی اقدام کرد

8- مدارک مورد نیاز اخذ شهروندی یا تابعیت لیتوانی چیست؟

تاییدیه هویت فردی،حق دائم درجمهوری لیتوانی در زمان پر کردن فرم درخواست،مدرکی که نشان دهد فرد در مدت ۱۰ سال به صورت قانونی و با مجوز در خاک بوده،نشاندهنده یک منبع درامد قانونی در لیتوانی

9- مدت زمان لازم برای بررسی درخواست تابعیت لیتوانی چقدر است؟

مدت زمان لازم برای درخواست تابعیت بین دو تا چهار ماه است

10- ایا امکان اخذ اقامت لیتوانی ازطریق ازدواج وجود دارد؟

بله امکان اقامت لیتوانی از طریق ازدواج میسر است و حداقل سن لازم برای ازدواج در لیتوانی ۱۸ میباشد

11- اقامت لیتوانی از چند طریق امکان دارد؟

سرمایه گذاری،ثبت شعبه،ازدواج و کار امکان پذیر است

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *