سرمایه‌ گذاری یا کار آزاد در کشور آلمان می تواند به روش‌های زیادی انجام شود و از روش های حقوقی‌ متعددی انجام پذیرد. یک خارجی می تواند برای سرمایه‌گذاری یا کار آزاد خود مهم ترین گونه‌های حقوقی زیر را انتخاب نماید. در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در خصوص سرمایه گذاری در آلمان اطلاعات جامعی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهند.

شرایط سرمایه گذاری در آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری، به عنوان کشوری جذاب برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) محسوب می شود، اما رکود جهانی و بحران ناشی از بحران منطقه یورو در سال 2012، مانع ورود سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال های اخیر شده است. پس از رسیدن به 33.3 میلیارد دلار در سال 2015، جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی از 2016 به 17 میلیارد دلار رسیده است. در سال 2017، جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آلمان نسبت به سال قبل دو برابر شده و تقریبا 35 میلیارد دلار افزایش یافته است.

در میان نقاط قوت کشور، یک شبکه صنعتی بسیار قدرتمند و متنوع، یک نیروی کار بسیار ماهر با فرماندهی خوب انگلیسی، زیرساخت قابل اعتماد، یک فضای اجتماعی مطلوب، یک چارچوب قانونی پایدار و مکانی در قلب اروپا وجود دارد. ضعف اصلی آن یک نرخ مالیات بالا (هم برای افراد وهم برای شرکت ها) و  قوانین کار نسبتا سخت است. بانک جهانی در گزارش تجارت جهانی 2018 خود، آلمان را در رده 20 از 190 کشور قرار می دهد.

قوانین اصلی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم مالکیت و سرمایه گذاری توسط اتباع خارجی و سرمایه گذاران بر پایه منافع ملی را تنظیم می کنند کدامند؟ قانون تجارت خارجی و حقوق آلمان (AWG) و  آیین نامه تجارت خارجی و حقوق آلمان (AWV) آلمان پایه قانونی برای کنترل سرمایه گذاری خارجی در آلمان را فراهم می کند. آخرین اصلاحیه AWV از تاریخ 13 دسامبر 2017 است. قانون دستور العمل اجرایی، روند بازبینی سرمایه گذاری را کنترل می کند. روش دادرسی دادگاه اداری حاوی راه حل اقدامات کنترل سرمایه گذاری اجرایی است.

بررسی سرمایه گذاری در آلمان

BMWi حق دارد تمام مالکیت شرکت های آلمانی را بررسی کند که در آن سرمایه گذاران مالکیت حداقل 25 درصد از حق رای شرکت را بدست می آورند. این بررسی مربوط به معاملات دارایی و همچنین معاملات سهم، از جمله سهام مستقیم و غیر مستقیم و در اصل – صرف نظر از بخش صنعت مربوطه و هم ماهیت و هم اصالت سرمایه گذار است. هدف باید “داخلی” باشد، یعنی:

  • اشخاص حقوقی و مشاغل مستقر یا دارای دفتر اصلی در آلمان باشد.
  • نماینده های شخص حقوقی خارجی یا مشارکت با مقر اصلی در آلمان باشد.
  • تشکیلات دائمی اشخاص حقوقی یا مشاغل خارجی در آلمان باشد.

بررسی سرمایه گذاری در آلمان

با این حال، بخش صنعت مربوطه، تعیین کننده سطح موشکافی مورد استفاده در این بررسی می باشد. در بازبینی بخشی، BMWi ممکن است بررسی کند که آیا اکتساب مربوطه تهدیدی برای نظم عمومی یا امنیت “جمهوری فدرال آلمان” محسوب می شود. اکتساب ها ممکن است به طور خاص تهدیدی محسوب شود اگر هدف:

  • با زیرساخت های حیاتی مانند انرژی، آب، فناوری اطلاعات و ارتباطات راه دور سر و کار داشته باشد، زیرساخت مورد استفاده برای تامین مالی یا بیمه، بهداشت، حمل و نقل یا غذا
  • توسعه و اصلاح نرم افزاری که برای انجام چنین زیرساختی حیاتی به کار می رود.
  • مجاز به انجام اقدامات سازمانی در بخش ارتباطات راه دور یا تولید تجهیزات فنی مورد استفاده برای اجرای مقررات قانونی برای نظارت بر ارتباطات راه دور و دانش در مورد این فن آوری است.
  • خدمات محاسباتی مجازی را در صورت دستیابی آستانه های مشخص فراهم می کند. یا دارای مجوز برای ارائه اجزاء و خدمات زیرساختی telematics است.

بازبینی مربوط به بخش، یک روش بازنگری دقیق تر برای کسب شرکت هایی که در زمینه های امنیتی حساس مانند دفاع و تکنولوژی Cryptotechnology فعالیت می کنند، یک روش بررسی دقیق تر را ارائه می دهد. این شامل تولید کنندگان و توسعه دهندگان سلاح های جنگی، مهمات، تجهیزات نظامی مانند موتور های تانک و افزار و هر فن آوری ای است که برای پردازش اطلاعات طبقه بندی شده دولتی استفاده می شود.

سرمایه گذاران خارجی در آلمان

یک سرمایه گذار خارجی چگونه در قانون تعریف شده قابل اجرا است؟ AWV بررسی متقاطع را به هر سرمایه گذار غیر وابسته به اتحادیه اروپا یا غیر EFTA اعمال می کند. علاوه بر این، سرمایه گذاران مستقر در سرزمین های اتحادیه اروپا و EFTA ممکن است تحت کنترل سرمایه گذاری خارجی قرار بگیرند، که به نظر می رسد برای جلوگیری از سو استفاده یا دور زدن قواعد کنترل سرمایه گذاری خارجی لازم به نظر می رسد.

این ممکن است موردی باشد که سرمایه گذار هیچگونه فعالیت اقتصادی مستقل را دنبال نکند یا یک سازمان دائمی در اتحادیه اروپا را در قالب محل کسب و کار، پرسنل یا تجهیزات حفظ نکند. BMWi تمایل دارد که عبارت “دور زدن” را بسیار گسترده بخواند و بنابراین به طور قابل توجهی اقتدار بازبینی خود را افزایش می دهد.

بررسی به بخش مربوط به هر سرمایه گذار غیر آلمانی (یعنی هر سرمایه گذار غیر عضو اتحادیه اروپا) است. سرمایه گذاران آلمانی نیز ممکن است مشمول کنترل سرمایه گذاری خارجی باشند که به نظر می رسد این کار برای جلوگیری از سو استفاده یا دور زدن قواعد کنترل سرمایه گذاری خارجی لازم به نظر می رسد. اگر می خواهید در خصوص بهترین سرمایه گذاری در آلمان اطلاعات مفیدی را به دست آورید، بهتر است که با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در ارتباط باشید.

سوالات متداول در مورد سرمایه گذاری در آلمان

1- سرمایه گذاری در آلمان در چند سال اخیر چه تغییراتی داشته؟

در سال ۲۰۱۲ رکود جهانی و بحران یورو مانع ورود سرمایه گذار خارجی در چند سال اخیر شد. پس از رسیدن به 33.3 میلیارد دلار در سال 2015، جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی از 2016 به 17 میلیارد دلار رسیده است. در سال 2017، جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آلمان نسبت به سال قبل دو برابر شده و تقریبا 35 میلیارد دلار افزایش یافته است.

2- نقاط قوت آلمان برای سرمایه گذاری چه جیزهایی هست؟

شبکه صنعتی بسیار قدرتمند و متنوع، نیروی کار بسیار ماهر با فرماندهی خوب انگلیسی، زیرساخت قابل اعتماد، فضای اجتماعی مطلوب، چارچوب قانونی پایدار و مکانی در قلب اروپا.

3- آیا سرمایه گذاری در نقاط ضعف هم دارد؟

بله از جمله نقاط ضعف سرمایه گذاری در آلمان می توان به مواردی از جمله نرخ مالیات بسیار بالا هم برای افراد هم برای شرکت ها و قوانین کاری نسبتا سخت اشاره کرد.

4- طبق گزارش بانک جهانی سرمایه گذاری در آلمان رتبه چندم را دارد؟

بانک جهانی در گزارش تجارت جهانی 2018 خود، آلمان را در رده 20 از 190 کشور قرار می دهد.قوانین اصلی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم مالکیت و سرمایه گذاری در آلمان را توسط اتباع خارجی و سرمایه گذاران بر پایه منافع ملی را تنظیم می کنند کدامند؟ قانون تجارت خارجی و حقوق آلمان (AWG) و آیین نامه تجارت خارجی و حقوق آلمان (AWV) آلمان پایه قانونی برای کنترل سرمایه گذاری خارجی در آلمان را فراهم می کند. آخرین اصلاحیه AWV از تاریخ 13 دسامبر 2017 است. قانون دستور العمل اجرایی، روند بازبینی سرمایه گذاری را کنترل می کند. روش دادرسی دادگاه اداری حاوی راه حل اقدامات کنترل سرمایه گذاری اجرایی می باشد.

5- سرمایه گذاری در آلمان توسط کدام شرکت بررسی می شود؟

BMWi حق دارد تمام مالکیت شرکت های آلمانی را بررسی کند که در آن سرمایه گذاران مالکیت حداقل 25 درصد از حق رای شرکت را بدست می آورند.

6- بررسی سرمایه گذاری در آلمان مربوط به کدام معاملات می باشد؟

این بررسی مربوط به معاملات دارایی و همچنین معاملات سهم، از جمله سهام مستقیم و غیر مستقیم و در اصل – صرف نظر از بخش صنعت مربوطه و هم ماهیت و هم اصالت سرمایه گذار است.

7- اینکه هدف از سرمایه گذاری در آلمان باید دتخلی باشد به چه معناست؟

یعنی:

  • اشخاص حقوقی و مشاغل مستقر یا دارای دفتر اصلی در آلمان باشد.
  • نماینده های شخص حقوقی خارجی یا مشارکت با مقر اصلی در آلمان باشد.
  • تشکیلات دائمی اشخاص حقوقی یا مشاغل خارجی در آلمان باشد.

8- در چه مواردی اکتساب های سرمایه گذاری در آلمان به طور خاص تهدید محسوب میشود؟

اکتساب ها ممکن است به طور خاص تهدیدی محسوب شود اگر هدف:با زیرساخت های حیاتی مانند انرژی، آب، فناوری اطلاعات و ارتباطات راه دور سر و کار داشته باشد، زیرساخت مورد استفاده برای تامین مالی یا بیمه، بهداشت، حمل و نقل یا غذا توسعه و اصلاح نرم افزاری که برای انجام چنین زیرساختی حیاتی به کار می رود.مجاز به انجام اقدامات سازمانی در بخش ارتباطات راه دور یا تولید تجهیزات فنی مورد استفاده برای اجرای مقررات قانونی برای نظارت بر ارتباطات راه دور و دانش در مورد این فن آوری است.خدمات محاسباتی مجازی را در صورت دستیابی آستانه های مشخص فراهم می کند. یا دارای مجوز برای ارائه اجزاء و خدمات زیرساختی telematics است.

9- کدام زمینه های سرمایه گذاری در آلمان به طور دقیق تر توسط شرکت های امنیتی مانند دفاع و تکنولوژی بررسی می شوند؟

این شامل تولید کنندگان و توسعه دهندگان سلاح های جنگی، مهمات، تجهیزات نظامی مانند موتور های تانک و افزار و هر فن آوری ای است که برای پردازش اطلاعات طبقه بندی شده دولتی استفاده می شود.

10- در جهت سرمایه گذاری در آلمان آیا صرفا سرمایه گذارانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند بررسی می شوند؟

بررسی به بخش مربوط به هر سرمایه گذار غیر آلمانی (یعنی هر سرمایه گذار غیر عضو اتحادیه اروپا) است. سرمایه گذاران آلمانی نیز ممکن است مشمول کنترل سرمایه گذاری خارجی باشند که به نظر می رسد این کار برای جلوگیری از سو استفاده یا دور زدن قواعد کنترل سرمایه گذاری خارجی لازم به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *