کشور پرتغال که در غربی ترین قسمت قاره اروپا واقع شده است، یکی از گزینه های مناسب مهاجرت تحصیلی محسوب می شود. این کشور در سال های اخیر بسیار مورد توجه متقاضیان ایرانی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی قرار گرفته است. بر این اساس در این مقاله به بررسی چگونگی اخذ پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی این کشور می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

 • چرا تحصیل در کشور پرتغال؟
 • شرایط ورود به رشته پزشکی پرتغال
 • شرایط ورود به رشته دندانپزشکی پرتغال
 • آزمون MCAT دانشگاه های پزشکی پرتغال
 • مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی پرتغال
 • تحصیل در رشته دندانپزشکی پرتغال
 • تحصیل پزشکی و دندانپزشکی پرتغال بدون مدرک زبان
 • زبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی پرتغال
 • بورسیه پزشکی و دندانپزشکی پرتغال
 • اخذ ویزای تحصیلی پرتغال
 • دانشگاه های برتر پزشکی و دندانپزشکی پرتغال
 • دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی پرتغال مورد تائید وزارت بهداشت ایران ۲۰۲۰
 • هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی پرتغال
 • کار پس از فارغ تحصیلی در پرتغال
 • اخذ اقامت دائم پرتغال
 • مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال
 • سخن آخر
 • سوال های متداول در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی پرتغال

تحصیلات در کشور پرتغال

کشور پرتغال که به عنوان چهارمین کشور مسالمت آمیز جهان محسوب می شود، یک کشور توسعه یافته و پیشرفته است. این کشور با دارا بودن دانشگاه های برتر جهانی و تنوع رشته های دانشگاهی، پایین بودن هزینه های تحصیل و اعتبار بالای مدارک دانشگاهی یکی از کشورهای مهاجرپذیر جهان می باشد. از سال ۲۰۰۰ موسسه های آموزش عالی و دانشگاهی کشور پرتغال با تبعیت از سیستم بولونیا هم راستای دیگر کشورها به آموزش بین المللی و جذب دانشجویان خارجی پرداختند.از دیگر عوامل مهم در انتخاب این کشور برای مهاجرت به پرتغال از نوع  تحصیلی آن می توان وجود امنیت و ثبات سیاسی، رفاه اجتماعی و پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی را نام برد.پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی و همچنین سهولت روند پذیرش دانشگاه های این کشور موجب شده است تا مهاجران تحصیلی این کشور اروپایی را به دیگر کشورهای اروپایی ترجیح دهند. یکی ازمهم ترین موارد در مهاجرت تحصیلی دارا بودن مدرک مهارت زبان می باشد که کشور پرتغال این شرط مهم را از مجموع شرایط مهم اخذ پذیرش دانشگاه های این کشور حذف کرده است.دولت پرتغال با تسهیل روند مهاجرت تحصیلی و همچنین اعطای بورسیه ها و کمک هزینه های دانشجویی زمینه لازم در جهت تحصیل متقاضیان با تمکن مالی ناکافی را نیز فراهم کرده است. دانشگاه های کشور پرتغال با برخورداری از رتبه های برتر جهانی به یکی از برترین دانشگاه های اروپا تبدیل شده است. دانشجویان پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود می توانند برای اخذ اقامت این کشور عضو اتحادیه اروپا و عضو پیمان شینگن اقدام کنند.دولت پرتغال با محسوب کردن سال های تحصیلی به عنوان سال های اقامت دانشجو در این کشور کمک فراوانی در جهت تسهیل اخذ اقامت این کشور برای دانشجویان بین المللی کرده است.

دانشجوی بین المللی با تمام شدن دوره تحصیلی خود و امکان یافتن کار و اشتغال پس از ۵ سال از ورود خود به کشور پرتغال می تواند برای اخذ اقامت و تابعیت و سپس پاسپورت پرتغال اقدام کند. در واقع گویی پس از یک سال کار و اشتغال و ۴ سال تحصیل متقاضی می تواند به راحتی اقامت این کشور اروپایی را اخذ کند. این کشور زیبا و پیشرفته در سالیان اخیر مورد توجه متقاضیان ایرانی قرار گرفته است که در آرزوی پوشیدن لباس سفید پزشکی سختی های مهاجرت را به جان می خرند.

در این راستا مشاوران و وکلای موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی به منظور آگاهی بخشی متقاضیان به تهیه این مقاله پرداخته اند تا با بررسی روش های اخذ پذیرش از دانشگاه های علوم پزشکی پرتغال اطلاعات لازم را در اختیار آن ها قرار دهند. اگر قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور پرتغال را دارید، این مقاله کامل و دقیق را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

شرایط ورود به رشته پزشکی پرتغال

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی پرتغال باید دارای مدرک دیپلم ۱۲ ساله باشند. دارا بودن مدرک مهارت زبان آیلتس و زبان پرتغالی از جمله شرایط مهم اخذ پذیرش در رشته پزشکی پرتغال می باشد. متقاضیان با اخذ پذیرش در این رشته باید در دوره آمادگی پیش پزشکی شرکت کنند. طول مدت این دوره آمادگی یک سال می باشد و متقاضیان باید پس از شرکت در این دوره نمره لازم برای تحصیل در دوره پزشکی پرتغال را کسب کنند.طول مدت تحصیل در رشته پزشکی این کشور در حدود ۶ سال می باشد. یکی از مهم ترین موارد انتخاب این کشور برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی عدم برگزاری کنکور و آزمون ورودی می باشد. در واقع متقاضیان بین المللی با شرکت در دوره یک ساله آمادگی یا پیشپزشکی و با کسب نمره لازم می توانند تحصیل در دوره های پزشکی و دندانپزشکی پرتغال را شروع کنند. متقاضیان ایرانی که دارای مدرک دیپلم علوم تجربی و یا علوم ریاضی می باشند، می توانند برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی این کشور اقدام کنند.

شرایط ورود به رشته پزشکی پرتغال

شرایط ورود به رشته پزشکی پرتغال

شرایط ورود به رشته دندانپزشکی پرتغال

متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی پرتغال همانند رشته پزشکی این کشور نیازمند ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله و پیش دانشگاهی می باشند. دارا بودن مهارت زبان پرتغالی در پذیرش رشته دندانپزشکی پرتغال الزامی می باشد. متقاضیان در ابتدا باید در دوره آمادگی پیشپزشکی این کشور شرکت کنند و پس از کسب نمره لازم تحصیل در دوره دندانپزشکی پرتغال را شروع کنند. اگر متقاضی قصد تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های آمریکایی و کانادایی کشور پرتغال را داشته باشد، باید در آزمون MCAT شرکت کند.این آزمون در حدود ۱۵ بار در سال برگزار می شود و نمره پذیرش در این آزمون تا ۳ سال معتبر می باشد. متقاضیانی که قصد تحصیل در پرتغال در رشته دندانپزشکی دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور را دارند، باید در حدود ۲۰۰۰ یورو تا ۶۰۰۰ یورو برای تحصیل خود هزینه کنند، در حالی که تحصیل در دانشگاه های پرتغالی زبان این کشور هزینه های در حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو بیشتر ندارد.

شرایط ورود به رشته دندانپزشکی پرتغال

شرایط ورود به رشته دندانپزشکی پرتغال

آزمون MCAT دانشگاه های پزشکی پرتغال

آزمون MCAT یا آزمون پذیرش در کالج های پزشکی و دندانپزشکی، یک آزمون استاندارد است که توسط انجمن کالج های پزشکی کانادا و آمریکا برگزار می شود. همه متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه ها و کالج های پزشکی و دندانپزشکی کانادا و آمریکا را دارند، باید در این آزمون شرکت کنند. متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آمریکایی و کانادایی کشور پرتغال را دارند نیز باید در این آزمون شرکت کنند و نمره لازم را کسب کنند. به طور کلی متقاضیان می توانند تا ۳ بار در یک سال و حداقل ۴ بار در این آزمون شرکت کنند تا نمره لازم را کسب کنند. موضوع های این آزمون شامل دروس زیست شناسی، فیزیک، شیمی، بیوشیمی، روانشناسی، جامعه شناسی و استدلال شفاهی می باشد.

مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی پرتغال

متقاضیان تحصیل در دوره پزشکی و دندانپزشکی پرتغال باید به منظور اخذ ویزای تحصیلی پرتغال، پذیرش تحصیلی را از دانشگاه های این کشور اخذ کنند. از جمله مدارک مهم به منظور اخذ پذیرش در این رشته ها موارد زیر را می توان نام برد:

 • مدراک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی و ترجمه آن ها
 • ریزنمره های دیپلم و پیش دانشگاهی و ترجمه آن ها
 • ارائه انگیزه نامه تحصیلی و بیان اهداف تحصیلی
 • تکمیل فرم پذیرش دانشگاه پزشکی
 • ارائه رسید پرداخت هزینه های پذیرش
 • ارائه پاسپورت با ۳ ماه اعتبار
 • گواهی تمکن مالی برای اثبانت توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل در پرتغال

تحصیل در رشته دندانپزشکی پرتغال

متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی پرتغال را دارند، باید در طول ۵ سال تحصیل در این رشته موفق به اخذ مدرک دکترای دندانپزشکی شوند. به منظور تحصیل در دوره دندانپزشکی پرتغال کسب نمره لازم در آزمون پیشپزشکی الزامی است. این آزمون از درس های شیمی و زیست شناسی برگزار می شود. سیستم تحصیلی دانشگاهی دندانپزشکی پرتغال بر اساس سیستم بولونیا می باشد. متقاضیان می توانند دوره دندانپزشکی پرتغال را به زبان انگلیسی و یا پرتغالی تحصیل کنند. در صورتی که متقاضی فاقد مدرک مهارت زبان انگلیسی و یا پرتغالی باشد، می تواند در دوره های آمادگی زبانی در این کشور شرکت کند و سپس تحصیل در دانشگاه را شروع کند.برنامه تحصیلی دوره دندانپزشکی پرتغال بر اساس ۲ سال پایه و یک سال قبل از دوره بالینی و ۲ سال پس از دوره بالینی می باشد. دانشجویان در ۳ سال اول دوره دندانپزشکی به دروس تئوری و عملی پزشکی و دندانپزشکی و در سال پنجم به مراقبت های بالینی بیمار می پردازند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی پرتغال

تحصیل در رشته دندانپزشکی پرتغال

تحصیل پزشکی و دنداپزشکی پرتغال بدون مدرک زبان

یکی از مهم ترین شرایط تحصیل در بسیاری از کشورهای اروپایی ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی و در برخی موارد زبان های دیگر است. کشور پرتغال به منظور تسهیل روند تحصیل در دانشگاه های این کشور و جذب مهاجران تحصیلی این شرط را از مجموع شرایط مهم پذیرش در دانشگاه های این کشور حذف کرده است.در واقع متقاضیان تحصیل در دانشگاه های پرتغال که فاقد مدرک مهارت زبان انگلیسی می باشند، می توانند پس از ورود به این کشور در دوره های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کنند و پس از کسب مهارت لازم تحصیل در دانشگاه را شروع کنند. اگر متقاضی تمایل به تحصیل در دانشگاه های پرتغالی زبان را داشته باشد اما فاقد مدرک مهارت این زبان باشد، می تواند در دوره های آمادگی زبان پرتغالی در این کشور شرکت کند و پس از کسب مهارت لازم در دانشگاه به تحصیل بپردازد.

زبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی پرتغال

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کشور پرتغال به دو زبان انگلیسی و پرتغالی تدریس می کنند. برخی از رشته های مقطع کارشناسی و لیسانس در این کشور به زبان پرتغالی تدریس می شوند. اما بیشتر درس های مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و فوق لیسانس و دکترا در این کشور به زبان های انگلیسی و پرتغالی تدریس می شوند. متقاضیانی که قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های انگلیسی زبان پرتغال را دارند، به منظور اخذ پذیرش دانشگاه های این کشور نیازمند ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی نمی باشند و صرفا آشنایی با زبان انگلیسی کافی است.در صورتی که متقاضی قصد تحصیل در دانشگاه هایی را داشته باشد که به زبان پرتغالی تدریس می کنند، می تواند در دوره های آمادگی زبان پرتغالی شرکت کند که در کالج ها و دانشگاه های این کشور برگزار می شود و پس از کسب مهارت لازم تحصیل در دانشگاه های پرتغالی زبان را شروع کند.

زبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی پرتغال

زبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی پرتغال

بورسیه پزشکی و دندانپزشکی پرتغال

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های پرتغال در صورتی که واجد شرایط باشند، می توانند از بورسیه های تحصیلی استفاده کنند. دولت پرتغال برای اعطای بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان بین دانشجویان عضو کشورهای اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا تبعیض قائل نمی شود. بیشتر بورسیه های تحصیلی در کشور پرتغال مختص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می باشد. اما دانشجویان دوره پزشکی و دندانپزشکی این کشور می توانند با برخورداری از بورسیه تحصیلی اراسموسErasmus Mundus بخش زیادی از هزینه های تحصیل خود در این کشور را تامین کنند.دانشجویان با دریافت سالانه ۴۰۰یورو تا ۴۵۰ یورو بورسیه اراسموس می توانند هزینه های تحصیل و زندگی خود در کشور پرتغال را مدیریت کنند. این فرصت برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی پرتغال فراهم شده است تا به محض ورود به این کشور و قبل از شروع تحصیل برای دریافت این بورسیه درخواست دهند.

اخذ ویزای تحصیلی پرتغال

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های پرتغال باید قبل از ارائه درخواست برای پذیرش این دانشگاه ها ویزای تحصیلی را اخذ کنند. متقاضیانی که اهل کشورهایی به غیر از کشورهای اتحادیه اروپا و شینگن می باشند، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی و ویزای ورود پرتغال دارند. دانشجویان مشغول به تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی کشور پرتغال می توانند مجوز اقامت تحصیلی را به مدت یک سال دریافت کنند. بدین منظور متقاضیان باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاه
 • گواهی سوپیشینه
 • گواهی تمکن مالی کافی مبنی بر توانایی متقاضی در تامین هزینه های زندگی و تحصیل خود در مدت تحصیل در کشور پرتغال
 • ارائه بیمه درمانی
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی(۱۷۰ یورو)
 • ارائه پاسپورت معتبر با ۳ ماه اعتبار

دانشگاه های برتر پزشکی و دندانپزشکی پرتغال

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کشور پرتغال در رتبه بندی ها و رنکینگ های دانشگاه های برتر جهان دارای رتبه های برتر می باشند. در ادامه به بررسی چند دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی برتر پرتغال می پردازیم:

دانشگاه لیسبون:

این دانشگاه که بزرگترین دانشگاه پرتغال است بیش از ۱۸ کالج دارد. این دانشگاه متشکل از دانشگاه فنی و دانشگاه اصلی لیسبون است. رتبه و رنکینگ این دانشگاه در میان رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان رتبه ۵۰۰ است. رتبه و رنکینگ رشته پزشکی این دانشگاه ۲۲۵ و رتبه علمی این دانشگاه ۳۰۵ می باشد.

دانشگاه مینهو:

این دانشگاه که از برترین دانشگاه های پرتغال است، در بخش شمالی این کشور قرار دارد. این دانشگاه دارای رشته های متنوعی می باشد و همچنین پردیس های بزرگی در شهرهای براگا و گویمارائس دارد. رتبه و رنکینگ رشته پزشکی این دانشگاه ۵۷۹ و رتبه علمی این دانشگاه ۴۴۲ می باشد.

دانشگاه پورتو:

این دانشگاه که از دانشگاه های دولتی پرتغال است در شهر پورتو قرار دارد. این دانشگاه بالغ بر ۳۱۰۰۰ دانشجو دارد. این دانشگاه در رتبه بندی و رنکینگ جهانی برترین دانشگاه های جهان دارای رتبه ۴۰۰ است. رشته های تحصیلی این دانشگاه پزشکی، علوم تربیتی و مهندسی می باشد. رتبه و رنکینگ رشته پزشکی این دانشگاه ۲۲۵ و رتبه علمی این دانشگاه ۳۰۵ می باشد.

دانشگاه نووالیسائو:

این دانشگاه از برترین دانشگاه های کشور پرتغال محسوب می شود. در حال حاضر بالغ بر ۱۹۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند. رتبه و رنکینگ جهانی این دانشگاه در میان برترین و بهترین دانشگاه های جهان رتبه ۵۰۰ است.

دانشگاه کوئیمبرا:

این دانشگاه که از قدیمی ترین دانشگاه های پرتغال به شمار می آید در سال ۱۲۹۰ تاسیس شده است. در حال حاضر بالغ بر ۲۴۸۰۰ دانشجوی بین المللی در کالج های این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند. رتبه و رنکینگ جهانی این دانشگاه در میان رتبه بندی و رنکینگ برترین دانشگاه های جهان رتبه ۵۰۱ است. رشته های تحصیلی این دانشگاه پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی می باشد. رتبه و رنکینگ رشته پزشکی این دانشگاه ۳۶۱ و رتبه علمی این دانشگاه ۳۸۰ می باشد.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی پرتغال مورد تائید وزارت بهداشت ایران ۲۰۲۰

همواره یکی از بزرگترین نگرانی متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور را دارند، مورد تائید بودن این دانشگاه ها از لحاظ وزارت بهداشت ایران می باشد. خبر خوب این که متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی پرتغال را دارند، با اطمینان می توانند تحصیل خود در برخی از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی این کشور را ادامه دهند. دانشگاه های زیر دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد و دانشجویان پس از تمام شده دوره تحصیلی خود می توانند به کشور خود بازگردند و مشغول طبابت و کار و یا ادامه تحصیل شوند و از بابت اعتبار مدارک دانشگاهی خود اطمینان خاطر داشته باشند.

 • دانشگاه De Beira Interior
 • دانشگاه Nova de Lisbone
 • دانشگاه Algarve
 • دانشگاه Coimbra
 • دانشگاه Lisbon
 • دانشگاه Minho
 • دانشگاه Porto

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

هزینه های تحصیل در دوره های پزشکی و دندانپزشکی پرتغال در دانشگاه هایی که به زبان پرتغالی تدریس می کنند سالانه در حدود۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو است. دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی را در دانشگاه های انگلیسی زبان پرتغال دارند، باید سالانه مبلغی در حدود ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو پرداخت کنند. البته دانشجویان از سال دوم به بعد رشته های پزشکی و دندانپزشکی پرتغال باید در حدود ۱۲۰۰ یورو تا ۱۵۰۰ یورو هزینه پرداخت کند.هزینه شرکت در دوره آمادگی زبان انگلیسی کالج های پرتغال در حدود ۱۲۰۰ یورو برای هر ترم می باشد. هزینه شرکت در دوره آمادگی زبان پرتغالی کالج های این کشور درحدود ۳۵۰ یورو تا ۵۵۰ یورو برای ترم است. هزینه ثبت نام برای همه مقاطع تحصیلی در پرتغال از ۲۵ یورو تا ۳۵ یورو می باشد. دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی پرتغال با شروع کارآموزی در بیمارستان ها و درمانگاه ها می توانند با اخذ مجوز کار دانشجویی بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت در هفته کار کنند. بر این اساس که بیمارستان های پرتغال هر سال باید تعدادی از دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی را به کار گیرند، دانشجویان می توانند با کار در بیمارستان بخش زیادی از هزینه های زندگی خود در این کشور را تامین کنند.

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

به طور کلی هزینه های زندگی دانشجویی در خارج از کشور بستگی به سبک زندگی و الگوی مصرف دانشجو دارد. هزینه های زندگی و تحصیل در دانشگاه های کشور پرتغال به نسبت دیگر کشورهای اروپایی پایین تر است. البته دانشگاه های خصوصی هزینه شهریه بیشتری را به دانشجویان تحمیل می کنند. هر چند این دانشگاه ها نیز بر اساس سطح نمره های دانشجو و وضعیت تحصیلی وی تخفیف های مناسبی را به دانشجو ارائه می دهند.هزینه های زندگی در این کشور در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو می باشد که این مبلغ برای همه هزینه های زندگی به جز محل زندگی و اقامت می باشد. اگر دانشجو در خوابگاه دانشجویی اقامت کند، هزینه بسیار کمی را باید بپردازد اما در صورتی که دانشجو در خانه شخصی سکونت داشته باشد، باید ماهانه در حدود ۲۰۰ یورو تا ۳۰۰ یورو هزینه کند.

کار پس از فارغ تحصیلی در پرتغال

دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های پرتغال بر اساس مقطع تحصیلی خود می توانند مجوز کار پاره وقت دانشجویی را اخذ کنند و بدین گونه بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود در کشور پرتغال را تامین کنند. دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی با اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی می توانند تا ۲۰ و ۳۰ ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهند و تا حدودی هزینه های زندگی و تحصیل خود در این کشور را تامین کنند.دانشجویان با انجام کار دانشجویی در واقع زمینه لازم برای اشتغال پس از فارغ تحصیلی و کسب تجربه لازم را فراهم می کنند. دارا بودن مهارت زبان انگلیسی و یا زبان پرتغالی به عنوان یک امتیاز مثبت در یافتن کار مناسب محسوب می شود. فارغ تحصیلان که خواستار اخذ اقامت پرتغال می باشند، می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.فارغ تحصیلان پزشکی و دندانپزشکی این کشور با مهلت ۶ تا ۸ ماهه جست و جوی کار می توانند کار مناسب خود را در این کشور پیدا کنند. در صورتی که فارغ تحصیل کار مورد نظر خود را پیدا کند، می تواند برای اخذ مجوز کار پرتغال اقدام کند. پس از ۵ سال کار و زندگی در کشور پرتغال متقاضی می تواند مقدمات اخذ اقامت دائم این کشور را فراهم کند. البته برخی از بیمارستان های پرتغال بر اساس قوانین این کشور ملزم به استخدام دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی این کشور می باشند.

اخذ اقامت دائم پرتغال

فارغ تحصیلان پزشکی و دندانپزشکی در کشور پرتغال می توانند پس از تمام شدن دوره تحصیلی، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و با یافتن کار در پرتغال اقامت این کشور را دریافت کنند. دولت پرتغال با محسوب کردن سال های تحصیلی به عنوان سال های اقامت دانشجو در این کشور کمک فراوانی در جهت تسهیل اخذ اقامت این کشور برای دانشجویان بین المللی کرده است. دانشجوی بین المللی با تمام شدن دوره تحصیلی خود و امکان یافتن کار و اشتغال پس از ۵ سال از ورود خود به کشور پرتغال می تواند برای اخذ اقامت و تابعیت و سپس پاسپورت پرتغال اقدام کند. متقاضیان اخذ اقامت این کشور صرفا با تحصیل نمی توانند اقامت دائم پرتغال را اخذ کنند. بدین منظور متقاضی پس از تمام شدن دوره تحصیلی باید به مدت ۵ سال در این کشور کار و زندگی کند. اگر متقاضی در طی این مدت ۵ سال با فرهنگ و آداب و رسوم این کشور آشنا شده باشد و به زبان پرتغالی نیز آشنایی پیدا کرده باشد، می تواند برای اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور اقدام کند. علاوه بر موارد ذکر شده، متقاضی برای اخذ اقامت دائم پرتغال باید با قوانین و مقررات این کشور آشنا باشد و از این قوانین تبعیت کند.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور پرتغال از مزایای فراوان تحصیل در این کشور اروپایی برخوردار می شوند. برخی از مهم ترین این مزایا عبارت است از:

 • تحصیل پزشکی و دندانپزشکی بدون شرکت در کنکور و آزمون ورودی
 • امکان اخذ ویزای همراه برای خانواده دانشجوی پزشکی و دندانپزشکی
 • اعتبار علمی و جهانی مدارک دانشگاه های پرتغال
 • پایین بودن هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به نسبت دیگر کشورهای اروپایی
 • پایین بودن هزینه های زندگی به نسبت دیگر کشورهای اروپایی
 • امکان استفاده دانشجویان از بورسیه های تحصیلی
 • امکان اخذ مجوز کار دانشجویی ضمن تحصیل
 • پذیرش و تائید مدارک دانشگاهی پرتغال در کشورهای دیگر
 • عدم نیاز به مدرک مهارت زبان برای تحصیل در دانشگاه های پرتغال
 • امکان رفت و آمد به کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا
 • عدم محدودیت سنی برای تحصیل
 • امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت پرتغال پس از ۵ سال کار و زندگی در پرتغال
مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

سخن آخر

این مقاله به طور کامل به توضیح شرایط تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور پرتغال پرداخت و چگونگی تحصیل و اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی را به طور مفصل مورد بررسی قرار داد. از مجموع موارد شرح داده شده در این مقاله می توان نتیجه گرفت که انتخاب کشور پرتغال به عنوان یک گزینه مهاجرت تحصیلی مناسب محسوب می شود. وجود دانشگاه های برتر با رتبه جهانی و مورد تائید وزارت بهداشت ایران، پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی و عدم نیاز به مدرک مهارت زبان انگلیسی از مهم ترین دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی می باشد. به طور کلی با همه موارد ذکر شده می توان کشور پرتغال را یکی از مقرون به صرفه ترین و کم هزینه ترین و معتبرترین دانشگاه های اروپا دانست.

در صورتی که برای تحصیل در کشور پرتغال نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، مشاوران و کارشناسان مجرب موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی با آگاهی از به روزترین قوانین حقوقی و مهاجرتی به شما کمک می کنند تا بهترین گزینه مناسب مهاجرت تحصیلی را انتخاب کنید. مشاوران برجسته موسسه ما در دفاتر شیراز، تهران، مشهد، تبریز و اصفهان به صورت آن لاین، تلفنی و حضوری آماده ارائه خدمات مشاوره ای مهاجرتی به شما می باشند.

سوالات متداول در مورد تحصیل در پرتغال

1- شرایط ورود به رشته پزشکی پرتغال چیست؟

دارا بودن مدرک دیپلم ۱۲ ساله و دارا بودن مدرک مهارت زبان آیلتس و زبان پرتغالی از جمله شرایط مهم اخذ پذیرش در رشته پزشکی پرتغال می باشد.

2- آزمون MCAT چیست؟

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آمریکایی و کانادایی کشور پرتغال را دارند باید در این آزمون شرکت کنند و نمره لازم را کسب کنند.

3- مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی پرتغال چیست؟

مدراک تحصیلی دیپلم تکمیل فرم پذیرش دانشگاه پزشکیارائه رسید پرداخت هزینه های پذیرشگواهی تمکن مالی برای اثبات توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل در پرتغال

4- آیا می توان بدون مدرک زبان در رشته پزشکی و دنداپزشکی پرتغال تحصیل کرد؟

متقاضیانی که فاقد مدرک مهارت زبان می باشند، می توانند پس از ورود به این کشور در دوره های آمادگی زبان شرکت کنند و پس از کسب مهارت تحصیل در دانشگاه را شروع کنند.

5- زبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی پرتغال چیست؟

زبان انگلیسی و زبان پرتغالی

6- میزان بورسیه اراسموسErasmus Mundus چقدر است؟

این بورسیه در حدود سالانه ۴۰۰یورو تا ۴۵۰ یورو می باشد.

7- مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی پرتغال چیست؟

فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلیارائه نامه پذیرش دانشگاهگواهی سوپیشینهگواهی تمکن مالی ارائه بیمه درمانیرسید پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی(۱۷۰ یورو)

8- دانشگاه های برتر پزشکی و دندانپزشکی پرتغال کدامند؟

دانشگاه لیسبون- دانشگاه مینهو -دانشگاه پورتو -دانشگاه نووالیسائو -دانشگاه کوئیمبرا

9- دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی پرتغال مورد تائید وزارت بهداشت ایران کدامند؟

 • دانشگاه De Beira Interiorدانشگاه Nova de Lisbonدانشگاه Algarve
 • دانشگاه Coimbraدانشگاه Lisbonدانشگاه Minhoدانشگاه Porto

10- هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال چقدر است؟

هزینه دانشگاه های پرتغالی زبان سالانه در حدود۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو و دانشگاه های انگلیسی زبان سالانه مبلغی در حدود ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو

11- آیا پس از فارغ تحصیلی دانشجویان می توانند در پرتغال کار کنند؟

فارغ تحصیلان پزشکی و دندانپزشکی این کشور با مهلت ۶ تا ۸ ماهه جست و جوی کار می توانند کار مناسب خود را در این کشور پیدا کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

3 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در پرتغال 2023

 1. هاله گفت:

  سلام, میشه پاسخ بدید که تحصیل پزشکی در پرتغال به چه زبانی است؟ هزینه شهریه سالانه تحصیل پزشکی چقدره؟ هزینه زندگی دانشجویی چقدره؟

 2. محمد حیدری گفت:

  سلام خسته نباشید . مدرک دندان پزشکی پرتغال مورد تایید وزارت بهداشت ایران هست ؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   خیر دانشگاه های پزشکی این کشور مورد تایید نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *