امروزه تحصیل درامریکا ، در تمام مقاطع آن به رویایی دست نیافتنی برای افراد تبدیل شده است و همه به دنبال راهی برای دستیابی به این هدف هستند. از میان دلایل متعددی که موجب گرایش افراد به تحصیل در آمریکا شده است میتوان به امکان تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان، امکانات آموزشی و رفاهی،کیفیت بالای زندگی ، نظام آموزشی و … اشاره کرد. فرد با دریافت ویزای تحصیلی امریکا و تحصیل در آمریکا درمقاطع مختلف میتواند آینده شغلی خود را تضمین نماید. در کشور امریکا بیش از 5000 کالج و دانشگاه وجود دارد و انتخاب مناسب از جهات مختلف حایز اهمیت است.

آیا میدانید برای دریافت ویزای تحصیلی امریکا انجام چه اقداماتی مورد نیاز است؟ با ما تماس بگیرید. کارشناسان حقوق بین الملل ما، در موسسه حقوقی توسعه گران مهر تهران و شیراز مشاوره ای تخصصی را در خصوص تحصیل در امریکا و یا اعزام دانشجو به آمریکا به شما ارائه میدهند.

افراد بسیاری قصد ادامه ی تحصیل در آمریکا به جهت این است که بتوانند اقامت تحصیلی آمریکا را بگیرند و در نتیجه از این مسئله در جهت مهاجرت به آمریکا بهره مند شوند. این مسئله از طریق اخذ ویزای f 1 و یا ویزای g 1 یا j 1 آمریکا می باشد. البته شایان ذکر است مهاجرت به آمریکا اقدام از طریق تحصیل یکی از بهترین روش های موجود است. سرمایه گذاری یا اخذ ویزای کار آمریکا از طرق دیگر مهاجرت به این کشور هستند. حتی بسیاری افراد که قصد مهاجرت از طریق ویزای نامزدی آمریکا و یا ویزای ازدواج آمریکا را دارند به دلیل بعضی شرایط خاص این ویزا ها از طریق ویزای تحصیلی نسبت به اخذ اقامت آمریکا اقدام می کنند.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در آمریکا

سن شروع تحصیل در امریکا برای تمام افراد 6 سالگی است و فرد با گذراندن یک دوره 12 ساله، تحصیلات متوسطه خود را به پایان می رساند و پس از آن موفق به اخذ مدرک IB که همان دیپلم کشور آمریکا است، خواهد شد. سن ورود به دبیرستان های آمریکا 14 سالگی است و اگر فردی بخواهد از ایران برای تحصیل در دبیرستانهای آمریکا اقدام کند باید مقطع راهنمایی را با معدل بالاتر از 12 به پایان رسانده باشد. داشتن مدرک IB برای ادامه تحصیل در کالج ها و دانشگاه های آمریکا برای افرادی که تحصیلات قبل از دانشگاه را در امریکا گذرانده اند الزامی است.

تحصیل در آمریکا

دروس تدریس شده در مدارس آمریکا در مقطع ابتدایی بیشتر حول محور ریاضیات،خواندن و نوشتن،هنر،علوم اجتماعی و ورزش است. ولی در مقطع دبیرستان در امریکا افراد می توانند بین دروس مختلف دست به انتخاب بزنند و با توجه به علاقه و استعداد خود دروس را انتخاب نمایند. سال تحصیلی از سپتامبر آغاز می شود و در ژوئن به پایان می رسد. شایان ذکر است برخی مدارس خصوصی برای ترم بهار که شروع آن در ماه ژانویه است نیز پذیرش مینمایند ولی تعداد آنها بسیار محدود است و ظرفیت پذیرش نیز بسیار پایین است.

هزینه و شهریه ی تحصیل در آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا در این مقاطع تحصیلی با توجه به دولتی یا خصوصی بودن مدارس متفاوت است. بودجه مدارس دولتی آمریکا توسط مالیاتی که مردم هر ایالت پرداخت میکنند تامین می شود در نتیجه تحصیل در آنها فقط برای اشخاصی که در آن ایالت زندگی میکنند و مالیات پرداخت می نمایند رایگان است. در مدارس خصوصی امریکا نیز شهریه ها متفاوت است. فرد در عین حال اگر مدارس خصوصی شبانه روزی را انتخاب نماید،می تواند از بهترین امکانات زندگی نظیر خوابگاه،وعده های غذایی،سالن های ورزش،امکانات یادگیری زبان و … بهره مند شود. هزینه تحصیل و زندگی در دبیرستان ها خصوصی آمریکا در حدود 30 تا 40 هزار دلار در سال است.

Associate degree

تحصیل در آمریکا در این مقطع شامل دو سال تحصیلی است. برای اخذ این مدرک فرد یا باید یک دوره دو ساله در کالج را بگذراند و یا آنکه دو سال تحصیلی از یک دوره 4 ساله دانشگاهی را گذرانده باشد. فرد بنا به رشته مورد نظر میتواند در دوره های (Associate of Science degree=A.S.degree) و یا (Associate of Arts degree=A.S.degree) شرکت کند. بعد از این دوره به افراد مدرک کاردانی یا associate degree اعطا می شود. این دوره به صورتی طراحی شده است که فرد میتواند بعد از گذراندن آنها وارد بازار کار شود. ضمن اینکه،فرد با تحصیل در این مقطع این امکان را دارد دروس گذرانده خود در این دوره را به دوره کارشناسی منتقل کند.

تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی

بسیاری از افراد تمایل دارند در مقطع کارشناسی در امریکا تحصیل کنند و با این اقدام شانس خود را برای ورود به مقاطع بالاتر تحصیلی و کار در امریکا افزایش دهند. مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس در امریکا 4 سال است. اگر شما بخواهید برای پذیرش از دانشگاه های امریکا اقدام کنید باید مدرک دیپلم 12 ساله خود را اخذ کرده باشید و اگر هنوز مدرک پیش دانشگاهی خود را اخذ نکرده اید این امکان را دارید که دوره پیش دانشگاهی خود را در آمریکا بگذرانید. برای تحصیل در مقطع لیسانس در آمریکا فرد نیاز به کسب نمره آیلس 5 یا 6 و یا نمره تافل مشابه دارد. فرد با گذراندن 4 سال تحصیلی معادل 8 ترم،میتواند مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های امریکا دریافت نماید. بسته به اینکه فرد در چه رشته ای تحصیل مینماید و چه واحدهای دروس تحصصی و اختیاری را گذرانده است مدرک ( Bachelor of Science=B.S) و یا Bachelor of Art=B.A)) به او اعطا می شود. دانشجویان در زمان تحصیل در مقطع لیسانس اجازه کار به صورت 10 ساعت در هفته را دارا می باشند و میتوانند برای هر ساعت درامدی در حدود 12 تا 15 دلار کسب نمایند.

موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز با بهره گیری از کادر وکلای مجرب حقوق بین الملل این نوید را به هموطنان عزیز میدهد که امکان تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی را در بسیاری از بهترین دانشگاه های امریکا فراهم نموده ایم. با ما تماس بگیرید تا از مشاوره ای صحیح در این زمینه برخوردار شوید.

تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد

از آنجا که درصد بسیار کمی از آمریکایی ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام مینمایند،فردی که در این مقطع تحصیل نماید شانس بالایی برای یافتن کار در کشور آمریکا دارد. برای تحصیل در امریکا در مقطع کارشناسی ارشد فرد نیاز به نمره آیلس 6.5 با بالا و یا نمره تافل مشابه دارد. ضمن انکه برای تحصیل در اکثر رشته ها،بسته به نوع رشته باید نمره Gre و Gmat قابل قبولی نیز ارائه نماید. گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا بنا به رشته یک تا سه سال به طول می انجامد. صورت اول دوره کوتاه تری را در بر میگیرد و فرد در آن تعدادی واحد درسی و یک پروژه را میگذراند. درکارشناسی ارشد تحقیقی دانشجو تعداد واحد کمتری را میگذراند و باید یک تز یا پایان نامه و یک مقاله ارائه نماید. میتوان گفت برای اشخاصی که میتوانند هزینه تحصیل خود را برای مدت کوتاه تری پرداخت نمایند کارشناسی ارشد حرفه ای بسیار مناسب است و فرد در مدت کوتاهی می تواند جذب بازار کار شود.

دانشجویان در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اجازه کار به صورت 20 ساعت در هفته را دارا می باشند و میتوانند برای هر ساعت درآمدی در حدود 15 دلار کسب نمایند.

شما برای اینکه تجربه ناموفق در این زمینه نداشته باشید بهتر است تا با یک مشاور مهاجرت به آمریکا در ارتباط باشید که تمام چالش ها و نحوه عبور از آن ها را به شما آموزش دهد.

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

تحصیل در آمریکا در مقطع دکتری

برای آنکه فرد بتواند در این مقطع از دانشگاه های آمریکا پذیرش دریافت کند باید دارای رزومه تحصیلی قوی باشد. منظور از رزومه قوی داشتن معدل بالای 16،مقاله های علمی پژوهشی،کار در مراکز پژوهشی،مدرک زبان و … است. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در امریکا 3 تا 5 سال است. دانشجویان در دوره دکتری بیشتر به تحقیق و پژوهش می پردازند و از آنجا که بودجه تحقیقاتی دانشگاه های آمریکا در این مقطع بسیار بالاست افراد با رزومه تحصیلی خوب شانس گرفتن بورسیه های تحصیلی را نیز دارا می باشند.

هزینه تحصیل در آمریکا چیزی در حدود 30 تا 35 هزار دلار در سال است و میزان هزینه زندگی،گرچه با توجه به شهر،ایالت و سبک زندگی فرد متغیر است ولی میتوان مبلغی در حدود 800 تا 1000 دلار را برای زندگی یک فرد در طول یکماه در آمریکا تعیین کرد.

مزایای تحصیل در آمریکا و مهاجرت به این کشور بسیار زیاد است. در عین حال نباید از ذکر این نکته که به علل متعدد ریسک دریافت ویزا از سفارت آمریکا بالاست،غافل ماند. حتما به شما توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی مشورت لازم با وکلای مجرب حقوق بین الملل را در دستور کار خود قرار دهید. همچنین میتوانیم به شما توصیه کنیم با تحصیل در اروپا راه خود را به آمریکا هموار کنید و با یک رزومه قوی برای تحصیل و مهاجرت به آمریکا اقدام نمایید. این سایت نیز اطلاعاتی پیرامون مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل نیز ارائه می دهد.

سوالات متداول درباره تحصیل در آمریکا

 1. دلیل انتخاب تحصیل در ایالات متحده چیست؟
  ایالات متحده به دلیل فرصت های عالی برای تحصیلات عالی شناخته شده است. تحصیل در ایالات متحده به دانشجویان این امکان را می دهد تا فرهنگ متنوع آمریکایی را تجربه کنند. همچنین دانشگاه های ایالت متحده سیستم آموزشی با کیفیتی را ارائه می دهند.
 2. آیا برای تحصیل در آمریکا به ویزای دانشجویی احتیاج دارم؟
  برای تحصیل در ایالات متحده، دانشجویان بین المللی باید ویزای دانشجویی را دریافت کنند.
 3. سال تحصیلی در آمریکا به چه شکل است؟
  هر کالج و دانشگاه در آمریکا سال تحصیلی خود را تعیین می کند، بنابراین بسته به جایی که تحصیل می کنید، سال تحصیلی تغییر خواهد کرد. سال تحصیلی در ایالات متحده معمولاً از اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر آغاز می شود و تا ماه مه یا ژوئن ادامه می یابد. هر سال به دو ترم تقسیم می شود.
 4. تفاوت بین کالج و دانشگاه در آمریکا چیست؟
  در بسیاری از کشورها، کالج دارای رتبه پایین تر از دانشگاه است و فقط دوره های فنی حرفه ای را ارائه می دهد. بسیاری از بهترین دانشگاه های خصوصی ایالات متحده “کالج ها” نامیده می شوند. در گذشته، فقط دانشگاه ها تحصیلات تکمیلی ارائه می دادند، امروزه دیگر اینگونه نیست. بسیاری از کالج ها نیز دوره های تحصیلات تکمیلی را نیز ارائه می دهند.
 5. برای شرکت در دوره های تحصیلی دانشگاه های آمریکا باید چه اقدامی انجام دهم؟
  شما باید یک کپی رسمی از رونوشت های دانشگاهی خود را که به انگلیسی ترجمه شده اند، با درخواست خود ارسال نمایید. همچنین برخی دانشگاه ها از شما درخواست می كنند كه ارزیابی حرفه ای از نمرات دانشگاهی خود را ارائه دهید. سرویس آموزش جهانی در آمریکا، رونوشت های شما را بررسی کرده و گزارش ارزیابی متن(با شروع از 100 دلار) را برایتان ارسال می نمایند.
 6. چگونه می توانم به صورت رایگان در آمریکا تحصیل کنم؟
  از ابزار جستجوی بورس آنلاین رایگان دولت ایالات متحده استفاده کنید. برنامه های مبادله ای که توسط دولت آمریکا اداره می شود( این برنامه های مبادله ای، از جمله برنامه فولبرایت و دیگران در تمام سطوح آموزش)، به دانشجویان بین المللی واجد شرایط كمك می كنند.
 7. چگونه می توانم برای تحصیل به آمریکا بروم؟
  گذرنامه و اثبات پشتیبانی مالی خود(صورت های بانکی، جوایز بورس تحصیلی و غیره) را دریافت نمایید. بعد از آن ویزای دانشجویی درخواست کنید، که معمولاً ویزای F1 است. پس از مصاحبه و دریافت تاییدیه، ویزا در گذرنامه شما مهر می شود. سپس شما آماده هستید تا به ایالات متحده بیایید تا تحصیل خود را شروع کنید.
 8. چه مدارکی برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا مورد نیاز است؟
  مدرک زبان بین المللی آیلتس و تافل برای تحصیل در ایالات متحده مورد نیاز است. برای شرکت در دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد مدیریت، به طور کلی یک نمره GMAT لازم است و برای دوره های فنی، ممکن است GRE لازم باشد. معیارهای صلاحیت ممکن است بسته به دوره متفاوت باشد.
 9. هزینه تحصیل در آمریکا چقدر است؟
  متوسط هزینه تحصیل در ایالات متحده، تقریباً 10 تا 12000 دلار است؛ اما این مبلغ کاملاً به محل تحصیل شما بستگی دارد.
 10. آیا تحصیل در آمریکا دشوار است؟
  تحصیل در ایالات متحده دشوار نخواهد بود. البته، مانند هر کشوری برای دریافت پذیرش از دانشگاه های و اخذ ویزای تحصیلی استثنائاتی وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در ارتباط باشید.
 11. آیا می توانم بعد از دریافت مدرک دیپلم در آمریکا تحصیل کنم؟
  بله، تحصیل در آمریکا پس از گذراندن سال دوازدهم و دریافت مدرک دیپلم امکان پذیر است. با این حال، برای پذیرش در دانشگاه های برتر ایالات متحده، باید برخی از شرایط را رعایت کنید. برای اثبات دانش انگلیسی خود، باید مدرک بین المللی برخی از آزمون های زبان مانند آیلتس، تافل و sat را دریافت نمایید.

با ما تماس بگیرید تا از مشاوره ای تخصصی در زمینه تحصیل در آمریکا و راه های مهاجرت به این کشور برخوردار شوید. مشاوران ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز به روز ترین قوانین حقوق بین الملل در زمینه تحصیل در آمریکا را در اختیار شما قرار خواهند داد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

12 دیدگاه برای “تحصیل در آمریکا

 1. sami گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  ایا من میتوانم بعد از گذراندن دوره کارشناسی در رشته پزشکی یا دندان پزشکی یا فیزیو تراپی …یکی از این رشته ها برای ارشد با بورسیه به کشورهای نظیر کانادا یا کشور های دیگه اقدام کنم.
  و اینه ایا اگه بخوام برای ارشد اقدام کنم معدل دیپلم لحاظ میشه یا کارشناسی
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل پزشکی در کانادا و آمریکا نیاز به قبولی در ازمون ورودی دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صورت حضوری به دفاتر ما مراجعه نمایید.

 2. محمد رضایی گفت:

  سلام وقت بخیر من یازدهم تجربی هستم پارسال معدلم شد ۱۶ ولی امسال شد ۱۹
  خیلی دوست دارم خارج از کشور تحصیل کنم
  راهی هست که بتونم برم؟
  و اگه میشه کدوم کشور مناسبه؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 3. Ali monfared گفت:

  سلام
  من تازه دهم رشته ریاضی را تمام کرده ام برای سال دوم که دیر شده ولی میخواستم بدونم سال اخر رو میتونم تو دبیرستان امریکا بخونم
  من زبانم فوقالعاده خوبه یعنی تو چند ماه میتونم مدرک مورد نظر رو بگیرم
  یکی از دوستای پدرم در امریکا استاد دانشگاه است میتونه به من کمک کنه مثل دعوت نامه ای یا همچین چیزی ..
  از لحاظ مالی زیاد مشکلی ندارم.
  لطفا کمکم کنید
  پسر عمه من در استرالیا و دختر عمه ام در المان این دو کشور برای تحصیل خوبه?

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   با توجه به شرایط موجود و شانس بسیار پایین یا به طور کلی عدم ارائه ویزا به شما توصیه می کنیم کشور دیگری را انتخاب نمایید.

 4. نگین گفت:

  سلام
  ایا مدال جهانی المپیاد های علمی داری امتیاز برای کسب ویزای تحصیلی امریکاست؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بله بستگی به این مسئله دارد که سفارت این کشور چه امتیازی را به مدال شما اختصاص دهد و اینکه کشور هدف چه امکاناتی برای گسترش دانسته های شما بتواند ایجاد کند تا شما را بپذیرد.

 5. عباس محسنی گفت:

  سلام ببخشید در کشور امریکا رشته کامپیوتر رو مد نظر دارند؟چون امسال من تعیین رشته دارم و اگر بشه رفت امریکا من اقدام به تعیین رشته کامپیوتر کنم.

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما تو چه مقطعی در جال تحصیل هستید؟
   برای چه مقطعی می خواهید اقدام کنید و رزومه تحصیلی تان اهمیت زیادی دارد.

 6. شهرام گفت:

  سلام خسته نباشيد
  من 16 سالمه تابستان آينده قصد مهاجرت دارم واسه ادامه تحصيل با معدل 19.5 رشته تجربى و زبان هم در سطح بالا ميخونم ولى خانواده ام نگران هستند به همين دليل ميخوام در يك كالج شبانه روزى تحصيل كنم كه هزينه ى خيلى بالايى نداشته باشه ولى از سطح رفاهى و علمى خوبى بر خوردار باشه.شما كدوم كشور را پيشنهاد ميكنيد.من خودم آمريكا رو مد نظر داشتم چون احتمالا بعدا در اون كشور واسه اقامت اقدام ميكنم
  ممنون از راهنماييتون

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   امکان تحصیل در تقریباً همه کالج ها و مدارس شبانه روزی در آمریکا و بقیه کشورها فقط با صرف هزینه های زیاد امکانپذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *