تحصیل پزشکی در ترکیه

در سال‌های اخیر تحصیل پزشکی در ترکیه مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی علی الخصوص دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه نسبت به دیگر کشورها بسیار مناسب می‌باشد و این موضوع یکی از مواردی است که دانشجویان را مشتاق به تحصیل پزشکی در ترکیه می‌کند. در ترکیه، دانشگاه‌های پزشکی بسیار معتبری فعالیت می‌کنند و با توجه به قرار گرفتن بخشی از ترکیه در قاره اروپا، می‌توان گفت که نظام آموزشی این کشور از اتحادیه اروپا پیروی می‌کند. در نتیجه مدارک تحصیلی شما در سراسر اتحادیه اروپا نیز مورد تایید خواهد بود. همچنین، دانشجویان متقاضی جهت تحصیل پزشکی در ترکیه، نیازی به اخذ ویزا نخواهند داشت. در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ساختار آموزشی پزشکی ترکیه 2022

عموم دانشگاه‌های ترکیه، دانشجویان را در رشته پزشکی بدون آزمون ورودی پذیرش می‌کنند. از این رو شما می‌توانید به راحتی این بخش را پشت سر بگذارید. مدت زمان تحصیل پزشکی عمومی در دانشگاه‌های ترکیه، 6 سال می‌باشد. البته دوره‌های تخصص پزشکی هم در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شوند، که دارای شرایط ویژه‌ای هستند. تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان‌های ترکی استانبولی و انگلیسی امکان‌پذیر است. برخی از دانشگاه‌های ترکیه نیاز به ارائه آزمون تافل یا آیلتس ندارند؛ اما برخی دیگر، نیاز به این آزمون و سایر آزمون‌های قبولی برای ورود خواهند داشت.

ساختار آموزشی کشور ترکیه برای رشته پزشکی، در هر سال تحصیلی خاص و متفاوت می‌باشد. در سال‌های اول و دوم تحصیل همانند سایر کشورها، آموزش‌ها بر مبنای علوم پایه می‌باشند. از سال سوم، شما می‌توانید به صورت تئوری و عملی با بیماری‌ها آشنا شوید. سال‌های چهارم و پنجم تحصیل شما تشکیل شده از بخش کارآموزی‌های بالینی است. آخرین سال تحصیل پزشکی شما، به عنوان یک پزشک آینده‌دار در بیمارستان دانشگاه سپری می‌شود. شما وظایف یک پزشک منظم را بر عهده می‌گیرید. این مرحله مقدماتی آموزش دستیار پزشکی در ترکیه است. در این مرحله دانشجویان حقوق محدودی هم دریافت می‌کنند. در صورتی که قصد مهاجرت به ترکیه و تحصیل پزشکی در این کشور را دارید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

چرا تحصیل پزشکی در ترکیه؟

اگر قصد تحصیل پزشکی در ترکیه را دارید، پادکست زیر می‌تواند به شما اطلاعات لازم در این زمینه را ارائه نماید.

کشور ترکیه، یکی از بهترین کشورهای توسعه یافته در زمینه پزشکی است.  با تحصیل رشته پزشکی در این کشور اوراسیایی، شما نه تنها یک مدرک معتبر، بلکه دانش و تجربه تخصصی را در این زمینه دریافت خواهید کرد. شما با فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های ترکیه، می‌توانید آزادانه در سراسر جهان به ادامه تحصیل یا کار بپردازید. همچنین شما در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها حضور خواهید داشت و در عین حال با بیماران کار خواهید کرد.

سیستم آموزشی کشور ترکیه مانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا است و در عین حال، هزینه زندگی در این کشور مناسب‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. همچنین سیستم آموزشی کشور ترکیه، مورد تایید کشورهای اروپایی دیگر می‌باشد. با تحصیل در ترکیه، شما با یک فرهنگ جدید آشنا خواهید شد که تازگی‌های زیادی برای جذب شما دارد.  در سال ششم تحصیل پزشکی در ترکیه، در یک بیمارستان به صورت عملی دوره کارآموزی خود را آغاز خواهید کرد. در نهایت، شما فرصتی خواهید داشت تا از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیل در رشته پزشکی استفاده کنید.

شرایط ورود به دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

برای این که بتوانید در دانشگاه‌های ترکیه مشغول به تحصیل پزشکی شوید، باید شرایط خاصی را دارا باشید. برای تحصیل پزشکی در ترکیه، باید دیپلم دبیرستان خود را در دست داشته باشید. بسته به سوابق تحصیلی شما(نوع دیپلم دبیرستان)، شرایط مختلفی وجود دارد. علاوه بر دیپلم دبیرستان، شما باید نمرات خوبی در زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات اخذ کرده باشید. انگیزه‌نامه و پاسپورت معتبر نیز، از سایر شرایط ورود به دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل پزشکی محسوب می‌شوند. سعی کنید انگیزه‌نامه خود را با دقت هر چه تمام بنویسید، زیرا تاثیر به سزایی در روند قبولی شما در دانشگاه مورد نظر خواهد داشت.

شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه

شرایط ورود به دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

شرط معدل و شرایط سنی

برای تحصیل پزشکی در ترکیه، شرط معدل و شرایط سنی اهمیت دارد. همچنین، معدل نیز در اخذ پذیرش دانشجویان اهمیت زیادی دارد. معمولا برای معدل‌های بالای ۱۸، شرایط تحصیل بهتری در دسترس خواهد بود. در عین حال، نکته مهم این است که دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان، شرط سنی به خصوصی را

در نظر نگرفته‌اند. البته برای قبولی در آزمون SAT فردی که سن کم‌تری دارد، شانس بیشتری خواهد داشت.

تحصیل بدون کنکور پزشکی

تحصیل پزشکی در ترکیه، بدون کنکور و آزمون ورودی نیز امکان‌پذیر است. البته این روند نیاز به شرایط خاصی دارد. برای تحصیل بدون کنکور در دانشگاه‌های پزشکی ترکیه، دانشجویان باید معدل دیپلم بین ۱۸ تا ۲۰ داشته باشند. علاوه بر آن، لازم است تا نمره آیلتس یا تافل بالایی را ارائه دهند.

دانشگاه‌های ارائه دهنده پزشکی در ترکیه

در این بخش از مقاله قصد داریم تا به بررسی و معرفی دانشگاه‌های ارائه دهنده پزشکی در ترکیه بپردازیم. دانشگاه‌های ارائه دهنده پزشکی در ترکیه عبارت‌اند از:

 • دانشگاه اکیبادم
 • دانشگاه آلتینباس
 • دانشگاه آتیلیم
 • دانشگاه Başkent
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه بیرونی
 • دانشگاه‌ هالیچ
 • دانشگاه اطلس استانبول
 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه Medstanbul Medipol
 • دانشگاه استانبول اوکان
 • دانشگاه İstanbul Yeni Yüzyıl
 • دانشگاه instinye
 • دانشگاه KTO Karatay
 • دانشگاه لوکمان حکیم
 • دانشگاه مالتپه
 • دانشگاه اسکودار
 • دانشگاه یدیتپ
 • دانشگاه Yüksek İhtisas

برخی از دانشگاه‌های ترکیه نیز، رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پزشکی به زبان انگلیسی، شامل موارد زیر است:

دانشگاه MALTEPE İSTANBUL شهریه بین 14000 تا 17000 دلار
دانشگاه آتیلیم آنکارا شهریه 15000 دلار
دانشگاه İZMİR EKONOMİ İSTANBUL شهریه 15000 دلار
دانشگاه ACIBADEM İSTANBUL شهریه 20000 دلار
دانشگاه ALTINBAŞ استانبول شهریه بین 20 هزار تا 25 هزار دلار
دانشگاه BİRUNİ استانبول شهریه بین 20 هزار تا 23 هزار دلار
دانشگاه İSTİNYE ANSTANBUL شهریه 20 هزار دلار
دانشگاه ANSTANBUL MEDİPOL شهریه 22380 تا 29085 دلار
دانشگاه اوکان استانبول شهریه 23500 دلار
دانشگاه BAHÇEŞEHİR استانبول شهریه 25000 دلار

دانشگاه‌های پزشکی دارای رنکینگ جهانی ترکیه عبارت‌اند از:

نام دانشگاه رتبه دانشگاه
دانشگاه پزشکی حاجت تپه 801
دانشگاه پزشکی کوچ 681
دانشگاه پزشکی استانبول 712
دانشگاه پزشکی کارابوک 1001

دانشگاه اکیبادم

دانشگاه اکیبادم در استانبول، در سال 2007 تاسیس شد؛ اما با وجود تاریخچه کوتاه، از هر نظر با سطح تحصیلات دانشگاه‌های قدیمی برابری می‌کند. در زمان کوتاهی، این موسسه آموزش عالی، در زمینه تعلیم دانشجویان به شهرت جهانی رسید. در این دانشگاه، شما می‌توانید یک دوره 6 ساله پزشکی و یک برنامه 5 ساله داروسازی را بگذرانید. هزینه تحصیل پزشکی 17500 یورو و هزینه تحصیل داروسازی 10500 یورو می‌باشد. در طول تحصیل، در برنامه‌های آموزشی مختلف در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها شرکت خواهید کرد. این دانشگاه، نیازی به قبولی در آزمون ورودی ندارد. تنها چیزی که لازم است تا ارائه دهید، نمرات بالا، مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک زبان انگلیسی است.

دانشگاه آلتینباس

دانشگاه آلتینباس در سال 2008 در استانبول تاسیس شد. این موسسه یکی از 3 دانشگاه برتر برای دانشجویان بین‌المللی، در ترکیه است. امروزه این دانشگاه میزبان بیش از 3700 دانشجوی بین‌المللی از 84 کشور جهان است. تحصیل پزشکی در این دانشگاه، 6 سال طول می‌کشد و هزینه آن 21000 یورو در سال است. همچنین هزینه تحصیل داروسازی نیز، سالانه 12500 یورو خواهد بود و مدت زمان آن 5 سال است. این دانشگاه، یک توافق‌نامه وابستگی با بیمارستان پزشکی Bahcelievler دارد که دانشجویان می‌توانند در طول تحصیل در آنجا تمرین کنند.

دانشگاه باهچه شهیر

دانشگاه باهچه شهیر، یک موسسه آموزش عالی خصوصی است که در سال 1998 تاسیس شد. پردیس اصلی آن در لبه بسفر در بشیکتاش واقع شده است. این دانشکده پزشکی دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. BAU هر ساله تعداد 72 دانشجوی بین‌المللی را، برای دوره 6 ساله پزشکی خود می‌پذیرد. این برنامه سالانه 21000 یورو هزینه دارد. تحصیل دندانپزشکی به مدت 5 سال ادامه دارد و هزینه آن نیز 16500 یورو در سال است. هر دو رشته به شما دوره‌های عملی را در طول تحصیل در بهترین کلینیک‌ها ارائه می‌دهند تا شما بتوانید پس از فارغ‌التحصیلی، به عنوان یک حرفه‌ای وارد بازار کار شوید.

دانشگاه‌های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران 2022

برخی از دانشگاه‌های ترکیه برای این رشته تحصیلی، مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. اسامی این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • دانشگاه پزشکی آنکارا
 • دانشگاه پزشکی آتاتورک
 • دانشگاه پزشکی اژه
 • دانشگاه پزشکی حاجت تپه
 • دانشگاه پزشکی استانبول

اعتبار بالای دانشگاه‌ها

دانشگاه‌های کشور ترکیه در سطح بین‌المللی، بسیار مطرح و معتبر می‌باشند. دانشگاه‌های پزشکی این کشور در رتبه‌بندی‌های جهانی، از اعتبار علمی خوبی برخوردار هستند. بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه با دانشگاه‌های جهان، تفاهم‌نامه علمی مبنی بر انتقال دانشجو دارند. از آنجا که اساتید دانشگاه‌های این کشور از کشورهای آمریکا و اروپا نیز می‌باشند، دانشجویان این فرصت بی‌نظیر را در اختیار دارند که در حین برخورداری از سطح کیفی بالای آموزشی و تحقیقی، در پروژه‌های مشترک با دانشگاه‌های برتر و تراز اول جهان شرکت کنند.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه

افرادی که متقاضی تحصیل رشته پزشکی در ترکیه هستند، باید پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود برای تحصیل، مدارک لازم را جهت دریافت پذیرش ارسال نمایند. از جمله مهم‌ترین مدارک لازم برای اخذ پذیرش رشته پزشکی در کشور ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکمیل فرم درخواست آنلاین
 • آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی آن
 • ریز نمرات تحصیلی
 • نمره قبولی در آزمون ورودی(آزمون YOS یا آزمون SAT)
 • مدرک زبان
 • تمکن مالی
 • پرداخت هزینه درخواست

آزمون‌های ورودی تحصیل پزشکی

به طور کلی دانشگاه‌های ترکیه بر اساس نمره دو آزمون مهم، اقدام به پذیرش دانشجویان می‌کنند، آزمون YOS و آزمون SAT. در ادامه به بررسی دقیق‌تر هر یک از این آزمون‌ها خواهیم پرداخت.

آزمون YOS

آزمون یوس یکی از آزمون‌های ورودی جهت پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه می‌باشد. این آزمون برای دو گروه از دانشجویان برگزار می‌شود:

 • متقاضیان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی
 • متقاضیان دوره‌های کارشناسی ارشد، دکترا و رشته‌های مهندسی

این آزمون سالی یکبار در هر دانشگاه ترکیه برگزار می‌شود و نتیجه آن تا دو سال معتبر است. بیشتر دانشگاه‌های دولتی ترکیه به صورت جداگانه این آزمون را طراحی و برگزار می‌کنند. آزمون یوس دو بخش دارد که بخش اول آن شامل؛ 45 سوال هوش و 35 سوال ریاضی بوده و مدت زمان پاسخ‌دهی 90 دقیقه می‌باشد. بخش دوم این آزمون، مربوط به درک نگارش زبان ترکی است که مدت زمان پاسخ‌دهی آن 60 دقیقه می‌باشد. در صورتی که متقاضی فاقد مهارت زبان ترکی باشد، باید در دوره‌های آمادگی زبان ترکی شرکت کند و مهارت لازم را کسب نماید.

آزمون SAT

آزمون SAT  یک آزمون استاندارد، به منظور پذیرش در دوره کارشناسی دانشگاه‌ها و یا کالج‌های پزشکی و دندانپزشکی ترکیه می‌باشد. این آزمون به عنوان یکی از آزمون‌های استاندارد پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا، انگلیس و کانادا و استرالیا نیز محسوب می‌شود. سوالات این آزمون شامل چهار بخش بوده و برای افرادی است که قصد تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی را دارند. آزمون SAT شش بار در سال برگزار می‌شود و مدت اعتبار نتیجه آن پنج سال می‌باشد. جهت مطالعه بیشتر مقاله اختصاصی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را بخوانید.

تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

برای افرادی که به زبان ترکی تسلط کافی ندارند، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور وجود دارد. البته لازم است که در نظر داشته باشید، از سال سوم به بعد باید با بیماران در تماس باشید و باید به زبان ترکی با بیماران ارتباط برقرار کنید. البته لازم نیست بابت این موضوع نگران باشید، زیرا شما 3 سال تحصیل خود را در ترکیه زندگی کرده‌اید و سطح زبان شما برای ارتباط با بیماران کافی خواهد بود. چندین دانشگاه دولتی و خصوصی در ترکیه وجود دارند، که برنامه پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

دانشجویانی که در ترکیه به تحصیل پزشکی می‌پردازند، بهتر است تا به چندین زبان مختلف دیگر نیز تسلط داشته باشند و این یکی از امتیازات آن‌ها محسوب می‌شود، زیرا ترکیه به اصطلاح یکی از کشورهای گردشگری سلامت است و بیماران از کشورهای مختلفی مثل ایران، عربستان سعودی، آسیا، روسیه و اروپا، جهت مراجعه برای درمان‌های مختلف و جراحی‌های زیبایی به این کشور سفر می‌کنند.

دانشکده‌های پزشکی ترکیه (تحصیل در رشته پزشکی به طور کلی) بر اساس دستورالعمل‌های آموزشی آمریکایی و اروپایی فعالیت می‌کنند، به طوری که فارغ‌التحصیلان این امکان را دارند که در بازارهای انگلیسی زبان مانند آمریکا یا کانادا به کار بپردازند.

نیازمندی‌های زبان جهت تحصیل پزشکی در ترکیه

اگر برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در یکی از دانشگاه‌های ترکیه پذیرفته شده‌اید، باید ثابت کنید که شرایط زبان انگلیسی تعیین شده توسط دانشگاه خود را دارا هستید. بنابراین شما با ارائه مدرک زبان لازم، اثبات می‌کنید که قادر به درک درس‌ها و بیان خود به زبان انگلیسی هستید. این الزامات را می‌توان از دو طریق برآورده کرد. راه اول این است که تأیید کنید نمرات مورد نیاز از آزمون‌های معتبر بین‌المللی را دارید که توسط دانشگاه نیز به رسمیت شناخته می‌شوند.

آزمون آکسفورد زبان انگلیسی، گواهی کمبریج در زبان انگلیسی پیشرفته و سیستم آزمون بین‌المللی آیلتس، برخی آزمون‌هایی هستند که توسط بسیاری از دانشگاه‌ها به رسمیت شناخته شده‌اند. همچنین شما می‌توانید نیازمندی‌های زبان یا آزمون مورد تایید توسط دانشگاه خود را، در وبسایت رسمی موسسه آموزش عالی مورد نظر بررسی کنید. راه دیگر، شرکت در آزمونی است که توسط خود دانشگاه برگزار می شود و در آن مهارت‌های نوشتن، خواندن و گوش دادن شما مورد بررسی قرار داده می‌شود. این آزمون بسیار راحت است، زیرا بسیاری از دانشجویان خارجی در مقایسه با سطح متوسط ​​زبان انگلیسی در ترکیه، مهارت‌های انگلیسی خوبی را از خود نشان می‌دهند.

ممکن است برخی از افراد، مدارک زبان معتبری را نیز در دست داشته باشند؛ اما با این حال شرکت در آزمون دانشگاه را ترجیح دهند. دلیل این امر نیز آن است که برای تایید شدن مدرک شما، باید بالای 90% نمره آزمون را کسب کرده باشید. نمره کمتر از 90 و بالاتر از 80 در هر آزمون مستقل، به این معنی است که شما باید هر دو هفته یک بار در یک درس دو ساعته زبان انگلیسی شرکت کنید. نمره بیشتر از 60؛ اما کمتر از 80 به این معنی است که باید هر هفته در این درس‌ها شرکت کنید. در صورتی که فکر می‌کنید نمره مدرک زبان شما به اندازه کافی بالا نیست و ممکن است نیاز باشد تا در کلاس‌های زبان شرکت کنید، می‌توانید در آزمون زبان دانشگاه شرکت کنید. اگر دانش زبان شما در حد متوسط باشد، به آسانی می‌توانید در این آزمون قبول شوید، زیرا با توجه به آمار تعداد قبولی و نظر دانشجویان، آزمون‌های زبان دانشگاه‌های ترکیه به هیچ عنوان دشوار نمی‌باشند.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

به طور کلی، هزینه‌های دانشگاه‌های پزشکی خصوصی ترکیه به نسبت دانشگاه‌های دولتی آن بیشتر است. معمولا هزینه‌های تحصیل در ترکیه برای رشته پزشکی، سالیانه بین 14000 دلار تا 27000 دلار می‌باشد.

هزینه‌های زندگی در ترکیه

هزینه‌های زندگی برای یک دانشجو در کشور ترکیه، ماهانه در حدود 300 تا 500 دلار است. دانشجو باید برای خوابگاه دانشجویی نیز ماهانه حدود 200 دلار هزینه کند. برخی از هزینه‌های زندگی در ترکیه عبارت است از:

غذا در رستوران ارزان قیمت 3.23 دلار
غذا در مک دونالد یا معادل آن 3.05 دلار
یک لیتر شیر 0.72 دلار
یک کیلوگرم فیله مرغ 2.59 دلار
یک کیلوگرم گوشت قرمز 8.44 دلار
رفت و آمد ماهانه 24.41 دلار
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 187.77 دلار
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 321.68 دلار
آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر 121.43 دلار
آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز شهر 208.00 دلار

بورسیه پزشکی ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان واجد شرایط، بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند. این بورسیه‌ها بر اساس نوع دانشگاه متفاوت خواهند بود. در صورتی که دانشجویی واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی شود، از پرداخت هزینه خوابگاه و اسکان، بیمه سلامت و شهریه دانشگاه معاف خواهد شد و علاوه بر این امتیازات، ماهانه حقوقی نیز به وی اعطا خواهد شد. دولت ترکیه نزدیک به 111 برنامه بورسیه تحصیلی را، برای دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور در نظر گرفته است.

8 مزیت تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه

با توجه به مزایای بسیار زیاد تحصیل پزشکی در ترکیه، تحصیل در این رشته متقاضیان زیادی از سراسر جهان دارد. در ادامه، مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه را بیان می‌کنیم:

 • اعتبار بسیار زیاد مدارک اخذ شده از دانشگاه‌های ترکیه
 • مورد تایید بودن دانشگاه‌های ترکیه از نظر وزارت علوم ایران
 • فاصله زمانی و مکانی کوتاه کشور ترکیه با ایران
 • عدم نیاز به دریافت ویزا توسط متقاضیان ایرانی
 • رنکینگ بالای برخی از دانشگاه‌های ترکیه و همچنین آموزش‌های سطح بالا در کشور
 • فرهنگ نسبتا مشابه ترکیه با کشور ایران
 • هزینه‌های بسیار پایین تحصیل و زندگی در ترکیه
 • دریافت کارت پزشکی و طبابت بین‌المللی، پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه

شما پس از شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های پزشکی در کشور ترکیه، در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری قادر به تحصیل خواهید بود. دانشجویانی که در رشته دندانپزشکی پذیرفته می‌شوند، دو سال اول را صرف آموزش‌های تئوری کرده و در سه سال آخر باید در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به گذراندن دوره‌های عملی بپردازند. دانشگاه‌هایی که در کشور ترکیه رشته دندانپزشکی را ارائه می‌دهند، به صورت کامل مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه آنکارا
 • موسسه آموزش عالی حاجت تپه
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه خاورمیانه و…

فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

با توجه به اینکه نرخ بیکاری در کشور ترکیه 14 درصد است، بنابراین کشور ترکیه برای اشتغال کشور مناسبی نیست. بنابراین شما پس از فارغ‌التحصیلی از رشته پزشکی در کشور ترکیه، می‌توانید به دو روش زیر مشغول به کار شوید.

 • مهاجرت به سایر کشور‌های نیازمند به پزشک
 • اشتغال در رشته پزشکی در ایران، در صورتی که مدرک دانشگاه شما مورد تائید وزارت علوم ایران باشد.

تحصیل در رشته‌های تخصصی پزشکی در ترکیه

شما برای اخذ تخصص پزشکی در کشور ترکیه، باید دارای شرایط زیر باشید:

 • تسلط کامل به زبان انگلیسی
 • داشتن دانش بسیار بالا در حوزه پزشکی عمومی
 • شرکت و اخذ نمره قبولی در آزمون‌های TUS و STS

زمان برگزاری این دو آزمون در ماه‌های آوریل و سپتامبر است. نتایج آزمون‌ها نیز 24 ساعت پس از برگزاری آن‌ها اعلام می‌شود.

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی بدون آزمون

افراد زیادی به تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی علاقه دارند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید و نگران شکست در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های پزشکی ترکیه می‌باشید ما برای شما یک راهکار داریم. دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی کشور ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. شما برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی پزشکی،  موظف به شرکت در آزمون ورودی هستید. در صورتی که تمایلی به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌های پزشکی ترکیه ندارید، می‌توانید در دانشگاه‌های خصوصی این کشور به تحصیل بپردازید. دانشگاه‌های خصوصی پزشکی در کشور ترکیه شامل دانشگاه‌های کوچ، سابانچی و بلینکت هستند.

شما برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • برخورداری از شرایط سنی مناسب
 • تسلط به زبان ترکی و یا انگلیسی و ارائه مدرک زبان
 • داشتن نمرات بالا در سه سال آخر دبیرستان
 • قبولی در آزمون sat یا yos

موقعیت کار پس از تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشجویانی که از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه فارغ‌التحصیل شده باشند، می‌توانند برای کار در این کشور اقدام کنند. البته، فارغ‌التحصیلان باید در این زمینه اقداماتی را انجام دهند. آن‌ها باید زبان ترکی را به خوبی بیاموزند. ضمنا لازم است تا برای پذیرش در آزمون نهایی با نام STS، آمادگی لازم را کسب کنند. دانشجویان بین 8 تا 12 ماه برای این کار فرصت دارند. برای قبولی در این آزمون تنها اخذ نمره 35 از 100 کافی است. پس از قبولی برای مشغول به کار شدن باید 6 تا 9 ماه در بیمارستان‌های دولتی ترکیه مشغول به کار شوید. پس از آن می‌توانید به عنوان یک پزشک معتبر فعالیت خود را شروع کنید.

در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه پرداختیم. دانشجویان می‌توانند در دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی کشور ترکیه، جهت تحصیل اقدام کنند. شما تنها لازم است تا مدارک لازم را جهت دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها ارسال نمائید. همچنین برخی از دانشگاه‌ها، به قبولی در آزمون ورودی نیاز دارند. موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی، با دارا بودن وکلا و مشاوران برجسته و مجرب، یکی از برترین موسسه‌های مهاجرتی در کشور می‌باشد، که می‌تواند در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ترکیه متقاضیان را راهنمایی کند. اگر در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه و همچنین هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه، نیازمند اطلاعات بیشتری می‌باشید، می‌توانید از خدمات مشاوره‌ای مهاجرتی موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی در شعبه‌های تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، رشت و مشهد برخوردار شوید.

سوالات متداول در رابطه با تحصیل پزشکی در ترکیه

شما می‌توانید پاسخ سوالات خود را در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه، در این بخش بیابید.

آیا تحصیل پزشکی در ترکیه می‌تواند انتخاب مناسبی برای دانشجویان ایرانی باشد؟

بله، دانشگاه‌های ترکیه با دانشگاه‌های برتر و معتبر جهانی همکاری علمی دارند و مدارک دانشگاه‌های این کشور در کشورهای اتحادیه اروپا و ایران مورد تأیید می‌باشند.

آیا مدرک پزشکی اخذ شده از دانشگاه‌های ترکیه دارای اعتبار است؟

بله، دانشگاه‌های کشور ترکیه در سطح بین‌المللی بسیار مطرح و معتبر می‌باشند. در نتیجه مدرک اخذ شده از آن‌ها، در تمام دنیا به رسمیت شناخته می‌شود.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه چیست؟

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشند.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه چیست؟

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه شامل: آخرین مدرک تحصیلی، ریز نمرات تحصیلی، مدرک زبان معتبر، قبولی در آزمون ورودی و سایر موارد دیگر می‌باشد.

مدت زمان تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟

مدت زمان تحصیل پزشکی در ترکیه، 6 سال می‌باشد.

آیا برای تحصیل پزشکی در ترکیه باید در آزمون ورودی شرکت کرد؟

بله، دانشجویان باید برای تحصیل پزشکی در ترکیه و به خصوص در دانشگاه‌های دولتی، در آزمون ورودی شرکت کرده و در آن پذیرفته شوند.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه کدام‌اند؟

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه شامل: دانشگاه استانبول، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه آنکارا و غیره هستند.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه کدام‌اند؟

برخی از این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از: دانشگاه اکیبادم، دانشگاه آلتینباس، دانشگاه آتیلیم، دانشگاه Başkent، دانشگاه بیکنت، دانشگاه بیرونی، دانشگاه‌هالیچ، دانشگاه اطلس استانبول، دانشگاه آیدین استانبول و غیره.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟

هزینه‌های تحصیل در ترکیه برای رشته پزشکی، سالیانه بین 14000 دلار تا 27000 دلار می‌باشد.

هزینه زندگی دانشجوی پزشکی در ترکیه چقدر است؟

هزینه‌های زندگی برای یک دانشجوی پزشکی در کشور ترکیه، ماهانه در حدود 300 تا 500 دلار است.

آیا برای تحصیل پزشکی در ترکیه فرصت اخذ بورسیه وجود دارد؟

بله، دولت ترکیه در حدود 111 برنامه بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور در نظر گرفته است.

کدام دانشگاه‌های ترکیه، پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند؟

برخی از این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از: دانشگاه MALTEPE İSTANBUL، دانشگاه آتیلیم آنکارا، دانشگاه İZMİR EKONOMİ İSTANBUL، دانشگاه ACIBADEM İSTANBUL، دانشگاه ALTINBAŞ استانبول، دانشگاه BİRUNİ استانبول و غیره.

بهترین دانشگاه‌های پرشکی ترکیه در چه شهرهایی هستند؟

بهترین دانشگاه‌ها عموما در شهرهای استانبول،‌ازمیر و آنکارا قرار دارند.

آیا برای تحصیل پزشکی در ترکیه به ویزای دانشجویی نیاز است؟

خیر، متقاضیان تحصیل در ترکیه نیازی به اخذ ویزای دانشجویی نخواهند داشت.

4/5 - (4 امتیاز)

839 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در ترکیه

 1. سهیلا گفت:

  من که ۲۸ ساله هستم لیسانس مامایی در ترکیه میشه از ۱۲ دبیرستان مدرسه رو بخونم و بعدش ورود کنم به دانشگاه پزشکی؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   شما بدون گذراندن سال دوازده نیز می توانید برای پزشکی کشور ترکیه اقدام نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر به شما توصیه می کنیم با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

 2. علی گفت:

  معدل کل دیپلم مهم یا کتبی

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   برای تحصیل در ترکیه معدل کل مورد اهمیت است.

 3. علی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من بهیار ارتش هستم البته از ارتش اومدم بیرون و مشکل رفتن ندارم34سالمه معدل دیپلم بهیاریم17.70هست
  مدرک پیش دانشگاهی هم گرفتم معدل11.21
  متأهل هستم البته زبانم تعریفی نداره
  میشه راهنمایی بفرمایید ک چطور میتونم ترکیه درس بخونم
  متشکرم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   متاسفانه اطلاعات شما کافی نمی باشد. شرایط تحصیل بستگی به رشته تحصیلی انتخابی شما دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 4. آریانا گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما🌹
  هزینه تحصیل در رشته دندان پزشکی دانشگاه های خصوصی مثل دانشگاه کوچ، آنگارا، باشکنت وغیره حدودا چقدر هست؟
  و آیا این قضیه درست هست که احتمال قبولی در آزمون دانشگاه های دولتی برای دانشجو های غیر ترک بسیار کمتره؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   دانشگاه های دولتی ترکیه به دانشجویان بین المللی بسته به کشور مبدا ظرفیتی را اختصاص می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.