مهاجرت کاری به ترکیه

در سال های اخیر؛ کشور ترکیه به دلایلی همچون موقعیت جغرافیایی مناسب و نزدیکی به ایران، مقصد محبوبی برای مهاجران ایرانی بوده است. اغلب مهاجران ترکیه را به عنوان یک سکوی پرتاب به سوی کشورهای اروپایی در نظر می گیرند و به عنوان اولین مقصد مهاجرتی خود، سعی می کنند وارد این کشور شوند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

به همین دلیل هم بسیاری از افراد به دنبال لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه و کار با جای خواب در ترکیه هستند و می خواهند بدانند که مهاجرت به ترکیه از طریق کار چگونه ممکن می شود؟ اگر شما هم متقاضی پیدا کردن کار در ترکیه هستید؛ در این مقاله از بلاگ گروه وکلای اصطهباناتی با ما همراه باشید تا همه چیز را پیرامون کار در ترکیه به شما بگوییم.

مهاجرت کاری به ترکیه +شرایط و هزینه ها 2023

کشور ترکیه از نظر فرهنگی شباهت های بسیار زیادی به ایران دارد و در سال های گذشته نیز بسیاری از ایرانیان برای کار وارد این کشور شده اند. همانطور که در آغاز مطلب نیز گفتیم، مهاجرت به ترکیه از طریق کار برای ایرانیان بسیار مناسب است و مهاجران می توانند از این کشور به عنوان پلی برای رسیدن به دیگر کشورهای اروپایی استفاده کنند. یکی از سوالاتی که همواره مهاجران می پرسند این است که چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم؟

اگر شما هم قصد مهاجرت کاری به ترکیه را دارید، باید از شرایط و لیست مشاغل مورد نیاز آن با خبر باشید. مشاغل زیادی در ترکیه وجود دارد که مهاجران می توانند در آنها مشغول به کار شوند. کشور ترکیه در دهه های گذشته با فراز و نشیب های اقتصادی زیادی رو به رو بوده و با وجود افت ارزش پول ملی خود، همچنان جزو ۲۰ کشور قدرتمند جهان از لحاظ اقتصادی می باشد. این به آن معنا است که حتی اگر نخواهید بعد از مهاجرت به ترکیه به کشور های اروپایی مهاجرت کنید، این کشور محیطی بسیار مناسب برای کار، تحصیل، سرمایه گذاری و زندگی می باشد.

از دیگر دلایل علاقه افراد به پیدا کردن کار و اطلاع از وضعیت کار در ترکیه، این است که افرادی که از طریق کار وارد این کشور می شوند، می توانند به صورت رایگان از تمامی امکانات بهداشتی بهره مند شوند. در اولین قدم و قبل از اقدام به دریافت ویزای کاری ترکیه، باید از شرایط کار در ترکیه و انواع مشاغل موجود در این کشور مطلع باشید. در این زمینه افراد می توانند کار در منزل در ترکیه، کار در رستوران ها، بیمارستان ها، هتل ها و سایر محیط ها را انتخاب کنند.

مهاجرت کاری به ترکیه

مهاجرت کاری به ترکیه

انتخاب شهر مناسب نیز اهمیت زیادی دارد. بسیاری از افراد به دنبال کار در استانبول با جای خواب هستند، اما خوب است بدانید در سایر شهرهای ترکیه نیز شرایط کاری مناسبی وجود دارد که به عنوان مهاجر می توانید از فرصت های شغلی آن استفاده کنید. اگر می خواهید از شرایط ثبت نام کار در ترکیه و هزینه های آن باخبر شوید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

تمامی افرادی که که قصد کار در ترکیه با حقوق بالا را دارند به ویزای کار و مجوز کار نیاز خواهند داشت. البته در این زمینه برای اتباع جمهوری ترک قبرس شمالی، یک استثناء وجود دارد و این افراد می توانند بدون مجوز کار در ترکیه مشغول به کار شوند. به طور کلی سایر شهروندان کشورهای دنیا بعد از پیدا کردن یک پوزیشن شغلی مناسب در این کشور، باید ویزای کاری ترکیه را دریافت کنند. پس از دریافت ویزای کار و ورود به کشور ترکیه، فرد مهاجر باید برای دریافت مجوز کار اقدام کند.

مهاجرت و دریافت اقامت ترکیه از طریق کار

مهاجرت و دریافت اقامت ترکیه از طریق کار

مجوز کار توسط وزارت کار و تامین اجتماعی کشور ترکیه صادر می شود و بعد از صدور آن، متقاضی این امکان را دارد تا مهاجرت کاری به ترکیه داشته باشد. مجوز کار معمولا اعتبار یک ساله دارد و پس از پایان یک سال اول، متقاضی می تواند مجوز خود را به مدت دو سال تمدید کند. بعد از پایان این دوره دو ساله نیز امکان تمدید مجوز به مدت سه سال دیگر وجود خواهد داشت. فردی که مجوز کار خود را به مدت ۸ سال تمدید کرده باشد، دیگر نیازی به تمدید ندارد و می تواند به صورت نامحدود در این کشور مشغول به کار شود.

قانون کار در ترکیه به نحوی تدوین شده است که حامی کارگران و اقشار ضعیف باشد. از طرفی وجود کارهای متنوع باعث می شود تا افراد زیادی بتوانند در این کشور مشغول به کار شوند، ولی بهترین تصمیم برای مهاجرت کاری به ترکیه اینست که شما با یک وکیل مهاجرت به ترکیه قبل از هر اقدامی هماهنگ شوید تا درخواست شما ریجکت نشود. شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان در سال های اخیر مناسب بوده است؛ اما با افزایش تعداد مهاجران، اجازه کار در ترکیه به سختی صادر می شود و از طرفی ممکن است کاریابی تا حدودی سخت شده باشد. البته همچنان مشاغل زیادی در این کشور برای مهاجران وجود دارد.

به عنوان مثال افراد می توانند برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار در بیمارستان های ترکیه مشغول شوند. جالب است بدانید که یکی از دغدغه های اصلی اکثر مهاجران، اخذ تابعیت کشور مقصد از طریق مهاجرت کاری است. در واقع اغلب تمایل دارند که بعد از مهاجرت کاری به یک کشور، بتوانند اقامت و تابعیت کشور مقصد را به دست بیاورند. درباره ترکیه نیز شرایط به همین شکل است و مهاجران به دنبال راهی برای دریافت اقامت این کشور از طریق کار هستند.

جدیدترین شرایط اقامت و مهاجرت کاری به ترکیه

همانطور که گفتیم، افرادی که متقاضی مهاجرت کاری به ترکیه هستند، باید بتوانند بعد از دریافت پیشنهاد کاری از سوی کارفرما، ویزا و مجوز کار را دریافت کنند. این امکان وجود دارد که ویزای کاری به مدت دو و سه سال دیگر تمدید شود. افرادی که می خواهند تابعیت و اقامت ترکیه را دریافت کنند و در این کشور ساکن شوند باید از طریق ویزای کار ترکیه وارد این کشور شده و در نهایت درخواست اقامت ترکیه را ارسال نمایند.

ناگفته نماند که مهاجرت به ترکیه از طریق کار و دریافت ویزای کاری آن در قیاس با درخواست سایر ویزاهای این کشور، تفاوت های زیادی دارد. مهمترین دلیل آن این است که در روند درخواست ویزای کاری، کارمند خارجی و کارفرمای ترک دخیل هستند و فرد متقاضی باید بلافاصله پس از دریافت جاب آفر، اقدام به ارسال درخواست ویزای کاری کند. بر اساس قوانین اداره مهاجرت ترکیه، فرد متقاضی حداکثر دو ماه قبل از سفر به ترکیه و حداقل یک ماه قبل از آن باید برای دریافت این نوع ویزا اقدام کرده باشد.

جدیدترین شرایط اقامت و مهاجرت کاری به ترکیه

جدیدترین شرایط اقامت و مهاجرت کاری به ترکیه

کار موقت در کشور ترکیه

افرادی که متقاضی کار در ترکیه با جای خواب هستند یا می خواهند از شرایط کار در ازمیر ترکیه باخبر شوند، باید به این نکته توجه داشته باشند که یکی از مهمترین موارد برای این که بتوانند در ترکیه کار کنند، اخذ اجازه کار در این کشور است. به طور کلی در این کشور دو نوع اجازه کار وجود دارد. در حالت اول اجازه کار موقت به شخص داده می شود. اجازه کار موقت معمولاً 1 سال مدت دارد و متقاضی می تواند بعد از پایان این یک سال، مجوز خود را به مدت سه سال دیگر نیز تمدید کند. این مجوز تا ۶ سال قابل تمدید می باشد.

کار دائم یا مستقل در کشور ترکیه

افرادی که مهاجرت به ترکیه از طریق کار داشته اند این امکان را دارند تا بعد از ۵ سال کار مداوم و ارائه سوابق بیمه، اجازه کار دائم این کشور را دریافت کنند؛ بنابراین مهاجران خارجی در گام اول باید اجازه کار موقت را دریافت کرده و در ادامه بعد از گذشت ۵ سال برای دریافت اجازه کار دائم اقدام کنند. این قانون درباره تمام مشاغل از جمله کار در هتل ترکیه یا کار در کشتی ترکیه صدق می کند.

کار با کارت فیروزه ای

کارت فیروزه ای یا تورکوواز، در واقع کارت اقامت دائم ترکیه است که در چارچوب برنامه جذب نیروی کار متخصص برای کشور ترکیه صادر می شود. کارت فیروزه ای مزایای بسیار زیادی برای دارندگان آن خواهد داشت. به عنوان مثال کسی که بتواند کارت فیروزه ای را دریافت کند می تواند بعد از سه سال، شهروندی ترکیه را به دست بیاورد. به طور کلی کارت فیروزه ای یک سیستم جدید برای اعطای اقامت در ترکیه است که اخیراً توسط مقامات این کشور اجرا شده است.

معمولاً متخصصین حرفه ای در امور مختلف، سرمایه گذاران، صادرکنندگان، محققان و افرادی که در حوزه تبلیغات فعال هستند، می توانند کارت تورکوواز یا کارت فیروزه ای را دریافت کنند. افرادی که به دنبال گرفتن اجازه کار در ترکیه هستند، اگر شرایط دریافت کارت فیروزه ای را داشته باشند می توانند از مزایای آن بهره مند شوند.

وکیل مهاجرت کاری به ترکیه اصطهباناتی

برای افرادی که به دنبال مهاجرت به ترکیه از طریق کار در شهر وان هستند، یکی از فرصت های شغلی که وجود دارد فریلنسری یا کار سیاه در ترکیه است. منظور از فریلنسری این است که اشخاص با نهادها و ارگان ها یا مشتریان به صورت مستقل همکاری کنند. برای این نوع کار نیز مهاجر باید مجوز کار را دریافت کرده باشد.

به طور کلی اگر قصد مهاجرت کاری به ترکیه را دارید، به این نکته توجه داشته باشید که مراتب را از طریق وکیل مهاجرت کاری پیگیری نمایید زیرا مهاجرت کاری به هر کشوری از جمله ترکیه سختی ها و حساسیت های مخصوص خودش را دارد و چنانچه فرد در این زمینه تجربه و اطلاعات کافی نداشته باشد ممکن است دچار ضرر های مالی و اتلاف وقت شود. ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی جمعی از برترین وکلای مهاجرت کاری را گرد یکدیگر جمع کرده ایم تا در مواقع لزوم بهترین و دقیق ترین مشاوره ها را به شما عزیزان ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزا کاری ترکیه

برای این که ویزای کار ترکیه را دریافت کنید فارغ از نوع کار و با توجه به رشته تحصیلی خود، فرم آنلاین ویزای کاری را تکمیل نمایید. در ادامه باید مدارک خواسته شده از سوی اداره مهاجرت این کشور را تهیه و ارسال کنید. مهمترین مدارک برای دریافت ویزای کار ترکیه عبارت اند از:

  • فرم تکمیل شده درخواست ویزای کاری
  • دو قطعه عکس پاسپورتی
  • پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی
  • قرارداد کاری با کارفرما یا پیشنهاد کار
  • بیمه درمانی
  • مدارک تمکن مالی از جمله پرینت حساب بانکی
  • بلیط هواپیما برای مهاجرت به ترکیه

پس از آماده سازی و ارسال مدارک، متقاضی باید برای انجام مصاحبه به سفارت ترکیه مراجعه کند. در مصاحبه ای که در سفارت این کشور انجام می شود، معمولاً آفیسر ها درباره دلایل مهاجرت به ترکیه سوالاتی می پرسند.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار و اخذ ویزای همراه

یکی از دغدغه های افرادی که به دنبال کار در استانبول برای ایرانیان هستند، این است که بتوانند همسر و فرزندان خود را نیز با خود به ترکیه ببرند. این افراد می توانند پس از پیدا کردن کار در ترکیه و در صورت داشتن شرایط لازم، درخواست ویزای همراه بدهند. البته لازم به ذکر است که ویزای همراه ترکیه صرفاً به فرزندان زیر ۱۸ سال و همسر متقاضی اعطا می شود. در این روش، همسر فرد متقاضی اجازه کار در ترکیه را خواهد داشت. همچنین فرزندان زیر ۱۸ سال از امکان تحصیل در ترکیه برخوردار می شوند.

دریافت اقامت ترکیه از طریق کار و میزان حقوق در این کشور

برای افرادی که به دنبال راهی برای مهاجرت کاری به ترکیه و یافتن کار در ترکیه کارگر ساده هستند، اطلاع از میزان دستمزد ها و حقوق افراد اهمیت بسیار زیادی دارد. ما نیز در این بخش قصد داریم شما را با حدود دستمزد ها در این کشور آشنا کنیم. البته به طور کلی میزان حقوق و درآمد افراد در تمام کشورها از جمله ترکیه، بسته به نوع شغل و تخصص آنها متفاوت می باشد؛ اما به طور کل میزان دستمزدها در ترکیه در مقایسه با سایر کشورها کمتر می باشد.

حداقل حقوق در کشور ترکیه بر اساس قانون اداره کار این کشور، ۲۵۵۰ کویر می باشد. حداقل حقوق در این کشور برای سال جدید نسبت به سال قبل، با ۵۲۰ لیر افزایش همراه بوده است. اگر حداقل دستمزد این کشور را به یورو تبدیل کنیم، تقریباً ۵۰۰ یورو می شود که در مقایسه با حقوق افراد در سایر کشورها مبلغ کمی می باشد. در جدول زیر میزان حقوق و دستمزد برخی از مشاغل را مشاهده می کنید:

شغلمیزان درآمد سالیانه
مهندس مکانیک24.000 دلار
مدیریت بازاریابی42.000 دلار
مهندس نرم افزار23.000 دلار
مدیر پروژه40.000 دلار
مهندس عمران21.000 دلار

مهاجرت کاری به کشور ترکیه و مشاغل مورد نیاز

بر اساس آمارهای موجود، نرخ بیکاری در ترکیه در سال ۲۰۲۱ چیزی حدود ۱۲ درصد بوده است. این به آن معناست که بخش زیادی از فرصت های شغلی موجود در ترکیه، اشباع شده اند و مهاجران برای پیدا کردن کار در این کشور باید مهارت های بیشتری نسبت به اتباع ترک داشته باشند.

با این حال افرادی که متقاضی مهاجرت به ترکیه از طریق کار هستند، بهتر است قبل از اقدام، از شرایط کار در این کشور برای ایرانیان و لیست مشاغل مورد نیاز باخبر باشند. احتمالاً آگهی های زیادی را در زمینه کار در ترکیه، استخدام فوری و اعزام در همان روز دیده اید اما بهترین راه این است که با مطالعه لیست مشاغل مورد نیاز، یک شغل مناسب را پیدا کنید. در جدول زیر تعدادی از مهم ترین مشاغل مورد نیاز در کشور ترکیه را معرفی می کنیم.

مهاجرت کاری به کشور ترکیه و مشاغل مورد نیاز

مهاجرت کاری به کشور ترکیه و مشاغل مورد نیاز

برخی مشاغل مورد نیاز در ترکیهمتوسط حقوق ماهانه
حسابدارTRY5560
طراح گرافیکTRY4960
عکاسTRY4560
مهندس هوا و فضاTRY9710
مسئول کنترل ترافیک هواییTRY8520
خلبانTRY14200
معلم ابتداییTRY5510
معلم راهنمایی و دبیرستانTRY6190
مدیر فروشTRY13900
داروسازTRY10200

مؤسسات معتبر کاریابی برای مهاجرت کاری ترکیه

برای یافتن آگهی های استخدام کارگر ساده در ترکیه، نیازی به مسافرت به این کشور نیست. امروزه به لطف وجود وب سایت های کاریابی، همه متقاضیان می توانند از سراسر دنیا موقعیت های شغلی مناسب در ترکیه را ارزیابی کرده و رزومه خود را برای کارفرما ارسال نمایند. اگر شما هم می خواهید شغل مناسبی در کشور ترکیه پیدا کرده و ویزای کاری دریافت کنید، می توانید به وبسایت های زیر مراجعه نمایید:

www.Karyer.com

eleman.net

www.cvyolla.com

Sahebindan.com

اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق ویزای کار

یکی از مزایای دریافت ویزای کاری کشور ترکیه این است که افراد می توانند پس از مدتی اقامت این کشور را دریافت کنند. بر اساس قوانین اداره مهاجرت ترکیه، متقاضیان بعد از ۸ سال مهاجرت به ترکیه از طریق کار این امکان را دارند تا تابعیت ترکیه را به دست بیاورند. البته فرد باید ثابت کند که حداقل به مدت چهار سال در ترکیه کار رسمی داشته و برای او بیمه رد شده است. همچنین متقاضی دریافت اقامت ترکیه باید تمکن مالی خود را به این کشور ثابت کند. ناگفته نماند که افراد شاغل در ترکیه، به عنوان کارمندان بین المللی شناخته شده و به راحتی می توانند به دیگر کشورها نیز سفر کنند.

سخن پایانی

ما در این مقاله از بلاگ گروه وکلای اصطهباناتی، سعی کردیم تا به همه سوالات شما در زمینه کار در ترکیه و سایر موارد مرتبط با آن از جمله حقوق کار در رستوران ترکیه پاسخ دهیم. با توجه به این که در سال های اخیر، شرایط صدور ویزای کاری در کشور ترکیه سخت تر شده است توصیه می کنیم در این زمینه حتماً از مشاوران و افراد متخصص و با تجربه کمک بگیرید.

همچنین اگر به دنبال کاریابی در این کشور هستید می توانید از وب سایت های مخصوص کاریابی که در در مقاله به آنها اشاره کردیم استفاده کنید. مشاوران و کارشناسان نخبه ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی همواره آماده ارائه مشاوره تخصصی و پاسخ به سوالات شما هستند. به این منظور می توانید با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در مورد مهاجرت کاری به ترکیه

1- شرایط دریافت ویزای کاری چیست؟

برای این که شخص ویزای کاری ترکیه را دریافت کند، باید از سوی یک کارفرما در این کشور پیشنهاد کاری دریافت کرده باشد.

2- آیا می توان از طریق کار، اقامت دائم ترکیه را دریافت کرد؟

بله. متقاضیان می توانند بعد از ۸ سال در صورت داشتن شرایط، تابعیت ترکیه را دریافت کنند.

3- آیا کاریابی در ترکیه آسان است؟

بر اساس آمارها نرخ بیکاری در ترکیه ۱۲ درصد است و این به آن معناست که مهاجران برای پیدا کردن کار در ترکیه باید مهارت های بیشتری نسبت به اتباع ترک داشته باشند.

4- آیا امکان بردن خانواده به عنوان همراه از طریق ویزای کاری وجود دارد؟

بله. مهاجران می توانند بعد از دریافت ویزای کاری، درخواست ویزای همراه بدهند.

2.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *