کار در فرانسه

کار در فرانسه

 

کشور فرانسه در بخش غربی قاره اروپا قرار دارد و سومین کشور پهناور اروپا به حساب می آید. هر ساله افراد زیادی قصد مهاجرت به این کشور را دارند. کار در فرانسه یکی از روش هایی است که مورد توجه بسیاری از متقاضیان علی الخصوص ایرانیان قرار گرفته است؛ زیرا اخذ این نوع ویزا یکی از کم هزینه ترین و آسان ترین روش ها می باشد. کشور فرانسه پنجمین اقتصاد برتر دنیا است و کار در این کشور فرصت بسیار مناسبی برای متقاضیان است.

کار در فرانسه برای ایرانیان

کشور فرانسه می تواند یک بازار کار خوب و مطمئن برای ایرانیان باشد. متقاضیانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند، می بایست در ابتدا درخواست اجازه ورود به کشور فرانسه را داشته باشند که این مجوز توسط کارفرما صادر می شود. به مجوزی که توسط کارفرما صادر گردیده، پیشنهاد کاری یا دعوت نامه (job offer) گفته می شود. مشاغلی که به کمتر از 90 روز اقامت احتیاج دارند ویزای اقامت کوتاه مدت شنگن با تایید وزارت کار کشور فرانسه (DIRECCTE) داده می شود که مدت اعتبار این اجازه اقامت سه ماهه بوده و جهت اخذ آن باید از طریق کنسولگری فرانسه اقدام کرد. افرادی که قصد دارند در کشور فرانسه مشغول به کار شوند باید دارای رزومه قوی بوده و به زبان فرانسوی تسلط کافی داشته باشند.

مطالب مرتبط:

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

اخذ تابعیت فرانسه

تحصیل در فرانسه

در این مقاله که به کوشش موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی تهیه و تنظیم شده است، موارد زیر شرح داده خواهند شد:

 • کار در فرانسه برای ایرانیان
 • یافتن کار در کشور فرانسه
 • قوانین کار در کشور فرانسه
 • مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار کشور فرانسه
 • مشاغل مورد نیاز در کشور فرانسه
 • وضعیت درآمد در کشور فرانسه
 • موسسات کاریابی در کشور فرانسه
 • دلایل کار در کشور فرانسه
 • سوالات متداول در رابطه با کار در فرانسه

یافتن کار در کشور فرانسه

یافتن کار در کشور فرانسه

متقاضیان باید برای مهاجرت به فرانسه کاری از طریق ایمیل فرم های درخواست آنلاین و یا ارسال رزومه اقدام کنند. این کار باید به دو زبان انگلیسی و فرانسوی انجام شود حتی اگر متقاضیان برای یک جایگاه شغلی انگلیسی زبان درخواست می کنند. رزومه کاری نباید بیشتر از یک طرف صفحه A4 باشد. رزومه باید مهارت زبان، تجربه کاری (به ترتیب زمانی معکوس) و دستاوردهای آموزشی متقاضی را برجسته کند. کاور لتر (cover letter) باید مختصر باشد و توضیح دهد که چرا فرد یک متقاضی مناسب برای این جایگاه شغلی است.عمده ترین صنایع فرانسه شامل گردشگری، کشاورزی، انرژی، تولید، حمل و نقل و فناوری می باشد. این کشور به دلیل کالاهای لوکس، صنایع مد و لوازم آرایشی مشهور است. بسیاری از شرکت های بزرگ و چند ملیتی که در کشور فرانسه مستقر هستند شامل موارد زیر می شوند:

 • ایرباس
 • AXA
 • سیتروئن
 • دانون
 • اورئال
 • میشلن
 • پژو
 • رنو
 • توتال
 • یوبی سافت

گردشگری بخش مهمی از اقتصاد فرانسه است، بنابراین متقاضیان می توانند کارهای فصلی را در کمپ ها یا استراحتگاه ها پیدا کنند، در حالی که فرصت هایی برای آموزش زبان انگلیسی نیز برای آن ها وجود دارد.

قوانین کار در کشور فرانسه

همانند بسیاری از کشورهای اروپایی، بیکاری در کشور فرانسه در بین گروه سنی زیر 25 سال بیشتر است. قوانین کار در کشور فرانسه به صورت یک هفته کاری 35 ساعته، حدود یک تا دو ساعت زمان استراحت و حداقل پنج هفته تعطیلات در طول سال به علاوه سایر مزایا مانند مرخصی استحقاقی والدین می باشد. حداکثر ساعت کاری این کشور 48 ساعت در هفته است. اگر شخصی در شرکتی با بیش از 50 کارمند کار می کند به طور خودکار از حمایت اتحادیه کار فرانسه برخوردار خواهد شد. درصورت اخراج کارگران، کارفرمایان باید از روش ها و دستورالعمل های خاصی پیروی کنند و در این کشور از گروه های خاصی از کارمندان (به عنوان مثال، زنان باردار و کسانی که به دلیل حادثه مربوط به کار در مرخصی استعلاجی به سر می برند) حمایت می شود.
کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با شرایط کار در کشور فرانسه می باشند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار کشور فرانسه

ویزای کاری کشور فرانسه که منجر به اخذ اجازه اقامت در این کشور می شود چهار ساله است. متقاضیان می توانند در صورت رعایت شرایط و ضوابط، پس از مدتی درخواست اقامت دائم در این کشور را داشته باشند. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کاری کشور فرانسه در سال 2020 به شرح زیر می باشد:

 • مدرک کارشناسی و یا بالاتر همراه با ترجمه رسمی و ریز نمرات تحصیلی
 • ارائه گواهی تسلط به زبان فرانسوی و انگلیسی
 • گواهی اثبات تمکن مالی (گردش حساب شش ماهه)
 • اثبات مهارت و تخصص کافی
 • پرداخت هزینه های درخواست صدور ویزا

مشاغل مورد نیاز در کشور فرانسه

مشاغل مورد نیاز در کشور فرانسه

کشور فرانسه علی رغم داشتن سومین اقتصاد بزرگ در اروپا و پنجمین اقتصاد بزرگ در سراسر جهان همچنان با معضل بیکاری مواجه است و 8.1 درصد از جمعیت این کشور بیکار هستند. این امر به دلیل عدم تطابق نیاز شرکت ها و مهارت های موجود در نیروی کار برای موقعیت های شغلی است. بخش های فناوری اطلاعات (IT)، بهداشت و مهندسی از کمبود نیروی ماهر رنج می برند. مشاغل مورد نیاز این کشور عبارتند از: متخصص ICT، متخصصین سلامت و امور بهداشت، مشاور حقوقی و اقتصاد، نجار، کارگران ساختمانی، برقکار، دامپزشکی.

مشاغل تابستانی

در ماه های تابستان فرصت های زیادی در بخش هتلداری و گردشگری در کشور فرانسه وجود دارد. این امر به ویژه درشهرهایی مانند پاریس، مون پلیه و نیس وجود دارد که افراد می توانند در هتل ها، کافه ها و رستوران ها کار پیدا کنند. گزینه دیگر کار در اردوگاه ها است. افراد می توانند اشتغال فصلی دیگری مانند کار در صنعت پر رونق کشاورزی و شراب سازی را تجربه کنند.

تدریس

تقاضای زیادی برای معلمان انگلیسی در کشور فرانسه وجود دارد؛ زیرا این کشور به دنبال برقراری ارتباط با بازار کار انگلیسی زبان است. متقاضیان می توانند موقعیت های تدریس را در مدارس خصوصی و دولتی، کالج های زبان، تالارهای شهر، دانشگاه ها یا درون یک شرکت پیدا کنند.

وضعیت درآمد در کشور فرانسه

وضعیت درآمد در کشور فرانسه

کلیه افراد خارجی که اجازه کار در کشور فرانسه را دارند از حداقل دستمزد در این کشور برخوردار خواهند شد. حداقل دستمزد در کشور فرانسه 10 15 یورو می باشد. حداقل دستمزد در فرانسه برای تمام افراد شاغل بدون در نظر گرفتن سن و تجربه اعمال می شود. برای برخی صنایع در کشور فرانسه بر اساس توافق نامه های جمعی بین اتحادیه ها و کارفرمایان دستمزد بیشتری تعیین می شود. حداقل دستمزد در این کشور معادل 1،521.22 یورو در هر ماه و 35 ساعت کار در هفته است. فرانسه یکی از شش کشور عضو اتحادیه اروپا است که حداقل دستمزد بیش از 1000 یورو در ماه را پرداخت می کند. کشورهای دیگر عبارتند از: لوکزامبورگ، ایرلند، بلژیک، هلند، آلمان و اسپانیا.در حالی که در کشور فرانسه در طیف وسیعی از بخش ها فرصت شغلی وجود دارد، برخی از آن ها دارای حقوق قابل توجهی نسبت به بقیه می باشند. طبق یک نظرسنجی اخیر 10 جایگاه شغلی زیر بالاترین حقوق را ارائه می دهند:

 1. مدیران ارشد
 2. مدیران توسعه سازمانی
 3. بازرسان مالی
 4. مدیران فروش
 5. مدیران منطقه ای
 6. مدیران فناوری اطلاعات
 7. حسابداران
 8. مدیران بازاریابی
 9. مدیران پروژه
 10. مدیران شعب

موسسات کاریابی در کشور فرانسه

موسسات کاریابی در کشور فرانسه

دانشجویانی که به تحصیل در فرانسه می پردازند، پس از فارغ التحصیلی توسط دانشگاه به شرکت های مختلف معرفی می شوند اما کسانی که مستقیما قصد دارند از طریق ویزای کاری به این کشور مهاجرت کنند با مشکلاتی مواجه می شوند. در واقع، این مشکل برقراری ارتباط با کارفرمایان می باشد. موسسات و سایت های کاریابی مختلفی در کشور فرانسه وجود دارند که این مشکل را حل کرده اند. برخی از معروف ترین این سایت ها به شرح زیر می باشند:

 • ABG
 • Indeed
 • Recrut
 • The Local
 • Monster
 • IAPA
 • Keljob
 • Les Jeudis
 • Cadremploi
 • L’Etudiant

دلایل کار در کشور فرانسه

کار در کشور فرانسه با مزایای زیادی همراه است که باعث می شود هر ساله ایرانیان زیادی تقاضای مهاجرت به فرانسه را داشته باشند. در این بخش به بررسی برخی دلایل کار در این کشور می پردازیم.

نرخ اشتغال و اقتصاد

کشور فرانسه یکی از قوی ترین و موفق ترین اقتصادهای جهان را دارا می باشد. نرخ بیکاری در این کشور 8.1 درصد است، به این معنی که مهندسان و تکنسین های ماهر که می خواهند در فرانسه کار کنند شانس استخدام بالایی دارند.

موفقیت مهندسی و صنعت

بزرگ ترین صنایع کشور فرانسه ارتباطات از راه دور و ماشین آلات است. بخش های صنعتی این کشور حدود 20 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهند. فرانسه بزرگ ترین تولید کننده انرژی هسته ای در جهان است. در حال حاضر، این کشور در طیف وسیعی از پروژه های جدید مهندسی سرمایه گذاری کرده است و 1.5 میلیارد یورو را به تحقیقات هوش مصنوعی اختصاص داده است.

فرهنگ کار

حداقل دستمزد در کشور فرانسه، یکی از بالاترین سطح حقوق در اروپا است. سن بازنشستگی نیز در این کشور بسیارمناسب است، کارگران در سن 62 سالگی بازنشسته می شوند. افرادی که درکشور فرانسه کار می کنند در طول هفته به 35 ساعت کار می پردازند. رسیدن به تعادل بین زندگی و کار یکی از بهترین دلایل کار در این کشور است.

دوره های کارآموزی در فرانسه

دوره های کارآموزی در فرانسه

تکمیل دوره کارآموزی راهی عالی برای تجربه زندگی در کشوری دیگر و در عین حال پیشرفت شغلی است. در فرانسه، دوره کارآموزی به عنوان “Stage” شناخته می شود و حداکثر شش ماه طول می کشد. اگر دوره کارآموزی شما بیش از دو ماه باشد، حق دریافت حداقل کمک هزینه معاف از مالیات بیش از 500 یورو (456 پوند) در ماه را خواهید داشت.

برای شروع دوره کارآموزی در فرانسه باید در دانشگاه ثبت نام کرده و در حال تحصیل باشید. طبق قانون، قبل از شروع دوره کارآموزی، باید یک “کنوانسیون مرحله ای” را امضا کنید. این قرارداد، یک توافق نامه سه جانبه بین شما، دانشگاه و کارفرما است که تاریخ شروع و پایان، ساعات کاری و مسئولیت های شما را در طول دوره کارآموزی مشخص می کند.

سعی کنید از پنج ماه قبل از اقدام به شروع، برای کارآموزی درخواست دهید. روش ارسال درخواست درست مانند روشی است که برای درخواست شغل انجام می دهید. در واقع باید با ارسال CV یا رزومه و پوشش نامه به صورت الکترونیکی یا پست درخواست خود را ارسال نمائید. همچنین شما می توانید فرصت های کارآموزی را از طریق وبسایت‌های زیر نیز پیگیری نمائید.

الزامات زبان جهت کار در فرانسه

حتی اگر در شغلی کار می کنید که باید انگلیسی صحبت کنید، مانند آموزش زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی، برای ادغام با جامعه خود و گذراندن زندگی در فرانسه همچنان به درک خوبی از زبان فرانسه نیاز دارید. گواهی‌های رسمی مهارت زبان فرانسه، DELF و DALF هستند که توسط وزارت آموزش فرانسه اعطا می‌شوند و ممکن است از شما خواسته شود که آن‌ها را برای اثبات توانایی خود در حد استاندارد مورد نیاز، ارائه دهید.

در نهایت موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخ گویی تلفنی و حضوری به هم وطنان عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت می باشد. هم وطنان متقاضی یافتن کار در کشور فرانسه، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به دفاتر موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز مراجعه نمایند.

سوالات متداول در رابطه با کار در کشور فرانسه

شما می‌توانید در بخش زیر، پاسخ سوالات خود را در زمینه کار در فرانسه بیابید.

شرایط کار کردن در کشور فرانسه برای ایرانیان چگونه است؟

ایرانیان می بایست در ابتدا درخواست اجازه ورود به کشور فرانسه را از طریق کار داشته باشند که این مجوز توسط کارفرما صادر می شود.

آیا امکان اخذ ویزای جستجوی کار (job seeker) در کشور فرانسه برای ایرانیان وجود دارد؟

خیر، کشور فرانسه تنها در صورتی به ایرانیان اجازه کار در این کشور را می دهد که آن ها دعوت نامه یا پیشنهاد کاری داشته باشند.

وضعیت کار در کشور فرانسه چگونه است؟

کشور فرانسه پنجمین اقتصاد برتر دنیا است و در حال حاضر شرایط کاری در شهر پاریس بسیار مناسب است.

حداقل میزان حقوق در کشور فرانسه چقدر است؟

حداقل دستمزد در کشور فرانسه 10.15 یورو می باشد.

مشاغل پر درآمد در کشور فرانسه کدامند؟

مشاغل پر درآمد در کشور فرانسه شامل مدیران شعب، بازرسان مالی، حسابداران، مدیران بازاریابی، مدیران پروژه و غیره می شود.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری کشور فرانسه چیست؟

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری کشور فرانسه شامل مدرک کارشناسی و یا بالاتر به همراه ترجمه رسمی و ریز نمرات تحصیلی، گواهی تسلط به زبان، تمکن مالی و غیره می شود.

معروف ترین موسسات کاریابی در کشور فرانسه کدامند؟

معروف ترین موسسات کاریابی در کشور فرانسه ABG، Indeed، Monster، The Local و سایر موارد دیگر می باشند.

آیا امکان کار در کشور فرانسه بدون تسلط به زبان این کشور وجود دارد؟

خیر، افرادی که قصد دارند در کشور فرانسه مشغول به کار شوند باید دارای رزومه قوی بوده و به زبان فرانسوی تسلط کافی داشته باشند.

عمده ترین صنایع در کشور فرانسه کدامند؟

عمده ترین صنایع در کشور فرانسه شامل گردشگری، کشاورزی، انرژی، تولید، حمل و نقل و فناوری می باشد.

قوانین کار در کشور فرانسه چیست؟

قوانین کار در کشور فرانسه به صورت یک هفته کاری 35 ساعته، حدود یک تا دو ساعت زمان استراحت و حداقل پنج هفته تعطیلات در طول سال به علاوه سایر مزایا مانند مرخصی استحقاقی والدین می باشد.

دلایل کار کردن در کشور فرانسه چیست؟

از جمله دلایل کار کردن در کشور فرانسه نرخ اشتغال و اقتصاد، موفقیت مهندسی و صنعت و فرهنگ کاری می باشد.

مشاغل مورد نیاز در کشور فرانسه کدامند؟

مشاغل مورد نیاز این کشور عبارتند از: متخصص ICT، متخصصین سلامت و امور بهداشت، مشاور حقوقی و اقتصاد، نجار، کارگران ساختمانی، برقکار، دامپزشکی.

آیا امکان کار به زبان انگلیسی در کشور فرانسه وجود دارد؟

بله، متقاضیان می توانند موقعیت های تدریس را در مدارس خصوصی و دولتی، کالج های زبان، تالارهای شهر، دانشگاه ها یا درون یک شرکت پیدا کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *