کشورهای مختلف همواره مقصد رویایی برای بسیاری از افراد از نقاط مختلف دنیا بوده است. راه های متفاوتی برای اخذ اقامت کشورهایی مانند ایتالیا وجود دارد که امکان پاسپورت و زندگی راحت را برای افراد به ارمغان می آورد. اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری میتواند گزینه بسیار مناسبی برای مهاجرت باشد، که روش های متفاوتی داشته که در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به آنها اشاره کرده اند. دولت ایتالیا برنامه ویزای سرمایه گذاری را معرفی کرده که یکی از جالب ترین اقامت ها توسط برنامه های سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا و در جهان است.

شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

ایتالیا آخرین کشور اروپایی است که به انجمن گلدن ویزا (Golden visa club) ملحق شده است. از برنامه گلدن ویزای ایتالیا  که به عنوان “Investor visa for Italy” شناخته شده است، به طور رسمی از دسامبر 2017 توسط وزارت توسعه اقتصادی رونمایی شد. کشور ایتالیا دارای موقعیت بسیار خوبی برای سرمایه گذاران خارجی که قصد اخذ اقامت دائم را دارند، می باشد ؛ زیرا این کشور عضو اتحادیه اروپاست و دارای اقتصادی  پایدار می باشد. گرچه هزینه زندگی در این کشور نسبتا بالاست، اما دولت برای کاهش هزینه ها راه حل هایی ارائه داده است.

ایتالیا زیرساختارهای سیاسی و حقوقی قدرتمند و کارآمدی دارد و به عنوان مرکز برتر مالی برای سرمایه گذاری در بیزنس شناخته می شود. این کشور از استانداردهای بالای زندگی و تحصیل برخوردار است و خدمات درمانی ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی عالی است. موقعیت ایتالیا برای ایجاد روابط تجاری قوی بین المللی و اروپایی بسیار مناسب است. مزایای سرمایه گذاری در ایتالیا:

 • یکی از برترین اقتصادها و بازارهای جهانی
 • مرکز تدارکاتی استراتژیک در ارتباط با مارکت های جهانی
 • دارای نقش کلیدی در تولید و صادرات
 • دارای بخش ماشین آلات بسیار رقابتی و برند قدرتمند” Made in Italy “
 • تعالی در r&d و نوآوری
 • نیروی کار متخصص و رقابتی
 • فرهنگی بی نظیر
 • مجموعه ای قدرتمند از سیاست ها و مشوق ها برای بهبود حس رقابت
 • دولتی اصلاح طلب و پیشگام در بیزنس و پیشرفت
 • ایتالیا از سرمایه گذاران خارجی بسیار استقبال می کند.

در حال حاضر، کشور ایتالیا گلدن ویزای دو ساله را به شهروندان غیر اروپایی که قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری را دارند، ارائه می دهد. ایتالیا سومین اقتصاد بزرگ در Eurozone  است  و هشتمین کشور بزرگ  اقتصادی در جهان  با تولید ناخالص داخلی 2 تریلیون دلار است. سرمایه گذاران باید مبلغ مشخص شده را طی سه ماه پس از ورود به ایتالیا در بیزنس مورد نظر تزریق کنند.

با این ویزا ، مجوز اقامت دو ساله صادر خواهد شد و در صورتی که سرمایه گذاران مبالغ مشخص شده را پرداخت نکنند،  این ویزا پیش از انقضای آن باطل خواهد شد. در صورت واجد شرایط بودن، این ویزا برای سه سال دیگر قابل تمدید می باشد. دارندگان گلدن ویزا می توانند برای اعضای خانواده خود  از جمله افراد زیر مجوز اقامت را دریافت کنند :

 • همسر قانونی که حداقل سن او 18 سال باشد.
 • فرزندان زیر 18 سال
 • فرزندان وابسته بالای 18 سال، مانند افرادی که به دلایل جسمی و ذهنی قادر به محافظت از خود نیستند.
 • والدین وابسته، در صورتی که فرزند دیگری نداشته باشند.
 • والدین وابسته بالای 65 سال

سرمایه باید حداقل دو سال در بیزنس این کشور حفظ شود. ویزای ” investor visa” برای دو سال صادر می شود و تا سه سال دیگر در صورتی که سرمایه حفظ شده باشد،  قابل تمدید می باشد. ویزای” family visa” نیز برای سایر اعضای خانواده سرمایه گذار صادر می شود.

انواع روش‌های سرمایه گذاری در ایتالیا

اخذ اقامت و پاسپورت در کشور ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا امکان پذیر است. روش‌های متفاوتی برای سرمایه گذاری در کشور ایتالیا وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در ایتالیا
 • سرمایه گذاری از طریق خود حمایتی در ایتالیا
 • سرمایه گذاری از طریق کار آفرینی در ایتالیا
 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ایتالیا
 • سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

برای دریافت ویزای سرمایه گذار خود، ابتدا نیولا استا (گواهی بدون هیچ مانعی) به صورت آنلاین توسط ویزا سرمایه گذار برای کمیته ایتالیا (IV4I) منتشر می شود. بعدا می توانید به نمایندگی ایتالیا در کشور خود برای اقامت ویزای سرمایه گذار 2 ساله مراجعه کنید. طرح ویزای طلایی مزایای خاص مالیاتی را برای سرمایه گذاران دارای ارزش خالص بالا ارائه می دهد. ماده 24 قانون مالیات ایتالیا (TUIR) یک نظام مالیات اختیاری را فراهم می کند که به ساکنان جدید اجازه می دهد که مالیات های منظم خود را بر کل درآمد خود که خارج از قلمرو ایتالیا است جایگزین کند، یک بار در سال، مبلغ 100 هزار یورو را پرداخت کنند.

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

این مزایای ویژه برای کسانی که تمایل دارند اقامت مالیاتی خود را به ایتالیا منتقل کنند، در شرایطی که حداقل 9 نفر از 10 سال گذشته در این کشور اقامت نداشته اند، در دسترس است. اعضای خانواده نیز ممکن است با پرداخت 25000 یورو اضافی برای هر یک از افراد، تحت حمایت قرار بگیرند. زمانی که انجام شود، این سیستم به مدت 15 سال معتبر است و مالیات دهندگان می توانند هر زمانی از آن کناره گیری کنند.

سازمان خاص  نیز برای مالیات ارث به کار می رود – که تنها دارایی ها در ایتالیا را پوشش می دهد – و همچنین انتقال دارایی های خارجی از خارج از کشور که غیرقانونی هستند، اعمال می شود. کاربرد:

 • حساب کاربری شخصی خود را در این پورتال ایجاد کنید.
 • فرم ها را پر کنید (جزئیات تماس، CV، انتخاب سرمایه) و فایل های مورد نیاز را آپلود کنید (پاسپورت، مدارک مالی، سابقه کیفری و سایر مدارک مناسب).
 • اعلامیه نهایی را دانلود کنید، آن را با امضای الکترونیکی تأیید کنید و آن را ارسال کنید.

کمیته ی دبیرخانه یکی از موارد زیر را تایید می کند:

 • نورسبز، اگر مواد درخواست شما کامل و سازگار باشند و توسط کمیته مورد ارزیابی قرار گیرد.
 • درخواست اطلاعات تکمیلی، که ظرف 30 روز ارسال می شود. در ضمن، برنامه به حالت تعلیق درآمده است.
 • عدم پذیرش درخواست شما توسط کمیته.
 • نتیجه ارزیابی کمیته ظرف 30 روز صادر خواهد شد.

سه سناریو ممکن است وجود داشته باشد:

 • تایید درخواست شما: “Nulla Osta” منتشر خواهد شد و برای دانلود در صفحه شخصی شما قابل دسترسی خواهد بود.
 • درخواست برای اطلاعات تکمیلی: کمیته ممکن است درخواست ارائه شواهد بیشتر و شفاف سازی را بنماید. شما باید 30 روز وقت داشته باشید. در این میان برنامه به حالت تعلیق درآمده است.
 • عدم پذیرش درخواست شما توسط کمیته

شما 6 ماه وقت دارید که درخواست ویزای سرمایه گذار را در نزدیک ترین نماینده ایتالیا در خارج از کشور درخواست کنید. شما باید Nulla Osta را به طور مشترک با تمام اسناد ارائه شده در مرحله درخواست و برخی مدارک اضافی ارائه دهید. شما می توانید در عرض ۲ سال از زمان انتشار ویزا وارد ایتالیا شوید.

شرایط اخذ پاسپورت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

اجازه ی اقامت ایتالیا به صورت دائم “carta di soggiorno” پس از قانونی بودن و  به مدت پنج سال پیوسته ساکن بودن در ایتالیا امکان پذیر است. شهروندی ایتالیایی برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا می تواند ، پس از آن که به مدت 10 سال در ایتالیا ساکن هستند، به دست آید. طبق قانون ایتالیا، چندین تابعیت در صورتی که در تاریخ 15 اوت 1992 یا بعد از آن به رسمیت شناخته شود، به صراحت اجازه داده می شود.

کسانی که پس از آن تاریخ شهروندی دیگر را کسب کردند، اما قبل از 23 ژانویه 2001، سه ماه فرصت داشتند تا به دفتر ثبت محلی خود یا کنسولگری ایتالیا در محل سکونت خود اطلاع دهند. عدم انجام چنین کاری خوب بود. کسانی که شهروندی دیگری را در تاریخ 23 ژانویه 2001 یا بعد از آن به دست آوردند، می توانند یک اعلامیه خودکار کسب شهروندی خارجی را از طریق پست به کنسولگری ایتالیا در کشورشان ارائه دهند. در تاریخ 31 مارس 2001 یا بعد از آن اطلاع رسانی از هر نوع دیگر لازم نیست. از سال 2014 همه برنامه های افراد 18 سال و بالاتر که خواستار به رسمیت شناختن شهروندی ایتالیا می باشند، هزینه پرداخت 300 یورو را پرداخت می کنند.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری ها در ایتالیا

بخش کلیدی اقتصاد ملی ایتالیا فعالیت بسیار زیادی در بخش هوا فضا دارد (ایتالیا تولید کننده پیشرو در هلیکوپتر می باشد، در پروژه های ساخت و ساز ایستگاه بین المللی فضا شراکت دارد). ایتالیا در بخش خودرو از نظر طراحی، تکنولوژی و مهارت با مراکز تحقیقاتی آوانگارد (پیشرو) قابل تمایز است. بازار خودرو به طور مداوم در حال گسترش و برای تولیدکنندگان خارجی جذاب است.

صنایع شیمیایی ایتالیا یکی از پویاترین بخش های کشور می باشد (با گرایشی قوی در نوآوری، منابع انسانی بسیار مطلوب و شرکت های چند ملیتی بزرگ که برای راه اندازه کسب و کار خود، شبه جزیره را انتخاب کرده اند). ایتالیا سومین تولید کننده بزرگ اروپایی در بخش شیمیایی و هنرپیشه برجسته ای در صحنه جهان است. در کشوری که محصولات کشاورزی، مواد غذایی و نوشیدنی ها بیشترین حجم تولید و مصرف در اروپا را دارد، سنت و نوآوری موجب ایجاد فرصت های جدید برای پیروزی بر بازارهای جدید خارجی می شود. این کشور با سنت محصولات معمولی، ظروف آشپزخانه و شراب معروف در سراسر جهان و استاندارد های بسیار با کیفیت و ایمن مشخص می شود.

ایتالیا دارای فرصت های زیادی در تکنولوژی های جدید می باشد: فناوری نانو، زیست فناوری، محصولات با فناوری بالا. همچنین ایتالیا برای توسعه پروژه های علوم زیستی (هزینه های رقابتی، استاندادهای ساده، تحقیق برتر)، محیطی مطلوب و فعالی را ایجاد کرده است.  ایتالیا همچنین بستر لجستیکی برای تجارت بین المللی همراه با سرمایه گذاری های جدید و بهترین زیرساخت های حمل و نقل و ارتباطات در سراسر مدیترانه می باشد. در نهایت ایتالیا چهارمین مقصد محبوب گردشگری در جهان، صنعتی به ارزش تقریباً 70 بیلیون در سال می باشد.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری ها در ایتالیا

بخش بهداشت و سلامت با پتانسل بالا، هوانوردی، حمل و نقل، صنعت اسلحه و بخش دریایی، انرژی، املاک و مستغلات، گردشگری، صنایع غذایی. برنامه های خصوصی شرکت های هواپیمایی، راه آهن، گاز طبیعی. بخش هایی که فرصت های سرمایه گذاری کمتری دارد، شبکه های انحصاری دفاع، تنباکو، شبکه های انرژی. توجه: لجستیک به این معنی می باشد:

آمادگاری یا لجستیک یعنی مدیریت جریان کالا، اطلاعات یا هر نوع منابع دیگر؛ مانند انرژی یا انسان‌ها بین محل تولید یا محل موجودی تا نقطه مصرف یا مورد نیاز برای برآورده کردن نیازهای مصرفی. لجستیک هنر و علم به دست آوردن تولید، توزیع مواد و محصول در مکان مناسب و در مقدار مناسب است

شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در املاک و خرید ملک

در این زمان، ایتالیا یک برنامه ویزای طلایی برای سرمایه گذاران خرید املاک و مستغلات ندارد. امکان اقامت دائم در ایتالیا وجود دارد اما متقاضیان باید درآمد سالانه € 100،000 را نشان دهند. اگر متقاضی سرمایه گذاری زیادی در دارایی داشته باشد این نیاز به 35000 یورو کاهش می یابد. این مقدار مشخص نیست اما ما درک می کنیم که این مقدار در منطقه 300000 تا 500000 یورو است.

طرح اقامت ایتالیایی با برنامه های ویزای پرتغالی و اسپانیا یا شهروندی با برنامه های سرمایه گذاری مالت و قبرس بسیار متفاوت است. در این کشورهای اروپایی نیازی به اقامت و تبدیل شدن به یکی از ساکنان مالیات وجود ندارد، هیچ حداقل اقامت و مقررات تعیین شده توسط برنامه مشخص نشده است. در سال ۲۰۱۷ ایتالیا برنامه ای جدید به نام “ویزای سرمایه گذار برای ایتالیا” معرفی کرد. این برنامه شامل اتباع کشورهای عضو شهروندی اتحادیه اروپا است که قصد سرمایه گذاری یا ایجاد خیریه در ایتالیا را دارند. خرید ملک در ایتالیا در شرایط خاصی مکان پذیر است در ادامه درمورد این شرایط صحبت خواهیم کرد.

شرایط خرید ملک در ایتالیا

اگر می‌خواهید به سرمایه گذاری در کشور ایتالیا بپردازید باید بدانید که افراد با شرایط خاصی می‌توانند ملک خریداری کنند. قانون فعلی شرایط زیر را برای اتباع خارجی فراهم می کند که به دنبال خرید ملک املاک و مستغلات در ایتالیا هستند. خارجیانی که در کشور ایتالیا اقامت ندارند می‌توانند در ایتالیا ملک خریداری کنند در صورتی که ک معاهده بین المللی وجود داشته باشد که نوعی پیمان مالی بین ایتالیا و کشور دیگر است. این یک پیمان است که به ایتالیایی‌ها اجازه می‌دهد که خانه‌ای را در کشور مبدا خریداری کنند. وزارت امور خارجه به طور دوره‌ای عمل متقابل بین ایتالیا و کشورهای دیگر مانند ایالت متحده را تایید میکند.

خارجیانی که به طور قانونی ساکن ایتالیا هستند و اعضای خانواده شان در وضعیت خوبی قرار دارند و افراد بدون اقامت که در کمتر از 3 سال در ایتالیا زندگی کرده‌اند، واجد شرایط برای خرید ملک در کشور هستند. برای شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهایی مانند: ایسلند، لیختن اشتاین، هیچ الزام خاصی وجود ندارد. همچنین برای افراد بی پناه یا پناهندگان که بیش از 3 سال در ایتالیا اقامت دارند و به دنبال خرید ملک هستند هیچ محدودیتی وجود ندارد.

کمترین مبلغ سرمایه گذاری در ایتالیا جهت اخذ اقامت

دولت ایتالیا برنامه ویزای سرمایه گذاری را معرفی کرده که یکی از جالب ترین اقامت ها توسط برنامه های سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا و در جهان است. ما همچنین راه حل هایی برای مدیران شرکت های بین المللی (مهاجران)ارائه می کنیم که ممکن است به اندازه کافی ثروتمند نباشند تا به نظام مالیاتی یکدست ملحق شوند، اما سایر الزامات تعیین شده توسط همان قانون بودجه را که اجازه کاهش قابل توجه تاثیر مالی را می دهد، برآورده سازد.

ویزای سرمایه گذار برای ایتالیا یک ویزای 2 ساله برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا است که سرمایه گذاری در دارایی های استراتژیک برای اقتصاد و جامعه ایتالیا را انتخاب می کنند. به عنوان یک جایگزین برای مالیات یکدست، برای گرفتن اقامت ایتالیایی می توانید یکی از سرمایه گذاری های زیر را انتخاب کنید:

 • € 2،000،000 یورو در اوراق قرضه دولتی، که حداقل برای دو سال حفظ می شود.
 • € 1،000،000 یورو در “ابزارهای سهامی که دارایی های یک شرکت تشکیل شده و در ایتالیا فعالیت می کنند” (به عنوان مثال سهام)، که باید حداقل دو سال حفظ شود.
 • € 500،000 یورو در راه اندازی
 • € 1،000،000 یورو در یک ابتکار بشر دوستانه

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ایتالیا

نقاط قوت ایتالیا از لحاظ سرمایه گذاری خارجی عبارتند از، ایتالیا هنوز هم دارای بخش صنعتی مهم و توانمند (19% تولید ناخالص داخلی در سال 2017) و همچنین اکوسیستم صادرات قوی و متنوع می باشد. در نتیجه شرکت های کوچک و متوسط ایتالیا (SMEs)، با صادرات بسیار رقابتی هستند. ایتالیا میزبان نمایشگاه های بزرگ تجاری است که خریداران را از سراسر جهان جذب می کند. برای مثال، نمایشگاه 2015 در میلان تقریباً بیست میلیون بازدیدکننده از سراسر جهان را به خود جذب کرد.

 • زیرساخت بسیار خوب (اگرچه بسته به منطقه متفاوت است)
 • نیروی کار ماهر با دانش فنی و تجربه در تولید با کیفیت و گردشگری
 • دولت در حال تغییر موضع استراتژیک اقتصادی است: دولت اصلاح طلب در سال 2015-2016 فرصت های جدیدی را در بخش های مختلف ایجاد و در حال حاضر از چند بخش کم توان مانند انرژی و ارتباطات مخابراتی عقب نشینی کرده است.
 • اصلاحات در بازار کار و بخش بانکی پیاده سازی شده و در حال رشد هستند.

نقاط ضعف کلیدی ایتالیا از لحاظ سرمایه گذاری خارجی عبارتند از:

 • هزینه های بالای مرحله ای و فرآیندهای اداری آهسته که به طور قابل توجهی سرعت روند شروع کسب و کار را کاهش می دهد.
 • سیستم بانکی ضعیف
 • اجرای ضعیف حقوق مالکیت معنوی
 • فساد و جرایم سازمان یافته که بر اعتماد کسب و کار تأثیر می گذارد و در نتیجه موجب کاهش بالقوه در سرمایه گذاری و توسعه می شود.
 • هزینه های نیروی کار بالا است و بهره وری در طول 15 سال گذشته به سختی افزایش یافته است: حقیقتی که می توان در میان سایر چیزها با تخصص ایتالیا در بخش های کم و متوسط ارزش افزوده توضیح داد.
 • سرمایه گذاری دولتی در R & D (تحقیق و توسعه) کم است.
 • وام های دولتی و خصوصی بالاست و به دلیل اعمال مالیات های دولتی سنگین محیط تجاری سختی ایجاد شده است.
 • بیکاری زیاد است (1.2 % در سال 2017) و مانع اطمینان خانواده ها می شود.
 • اختلاف منطقه ای بین شمال و جنوب کاملاً واضح است: برای مثال زیرساخت در برخی مناطق به ویژه در جنوب ضعیف است.
 • بی ثباتی سیاسی همراه با دولت پوپولیستی (عوام گرایی) تقسیم شده

اقدامات دولتی برای ایجاد انگیزه یا محدودیت FDI (سرمایه گذاری خارجی). دولت از طریق وام های مالیاتی از FDI حمایت می کند که شامل 25% در سرمایه گذاری های خصوصی در بخش R & D (50% برای پروژه های دانشگاه یا تحقیقات سازمانی) و 15% در سرمایه گذاری ماشین آلات و کالاهای مهم می باشد. حمایت دولتی بیشتر به سرمایه گذاری های جدید در تولید و بخش R & D به ویژه در مناطق جنوبی اهدا می شود.

قانون ثبات 2015 و “حکم قرارداد سرمایه گذاری” به صورت زیر ارائه شده است، Patent box (جعبه ثبت اختراع) – معافیت مالیاتی جزئی در درآمد حاصل از اختراعات، فوت و فن و علائم تجاری در صورتی که فعالیت های R & D (تحقیق و توسعه) توسط یک شرکت ایتالیایی انجام شود.

 • افزایش اعتبار مالیاتی R & D (توسعه و تحقیق)
 • کسر کامل از مالیات محلی از هزینه های نیروی کار برای کارکنان استخدام شده به صورت دائمی
 • گسترش مشوق های مالیاتی که به استارت آپ (شرکت های نو پا) تکنولوژیکی و شرکت های کوچک و بزرگ خلاقانه (SMEs) ارائه شده است.
 • بازپرداخت اعتبارات مالیاتی قبلی/ انگیزه ای برای خرید تجهیزات صنعتی

دولت در سپتامبر سال 2016، با هدف افزایش سرمایه گذاری خصوصی در تحقیق و توسعه، برنامه سه ساله صنعتی خود (Industria 4.0) را راه اندازی کرد. دولت همچین قصد دارد کاهش مالیات سرمایه گذاری در سال 2017 را اعمال کند. در نهایت، اصلاحات ساختاری در مناطق دیگری مانند اداره، سازمان مالیاتی، مبارزه با کلاهبرداری یا آموزش و پورش و بازار کار (قانون مشاغل) انجام می شود. قانون “حفاظت از پس انداز در بخش بانکی” به معنای “صرفه جویی در پس انداز” به منظور تقویت اعتماد خانواده ها در بخش بانکی صورت می گیرد. در خصوص شرایط مهاجرت تجاری به ایتالیا مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) می توانند شما را در این راستا یاری رسانند.

تابعیت و شهروندی ایتالیا

شما برای دریافت تابعیت و شهروندی ایتالیا باید به مدت 10 سال به طور قانونی در ایتالیا اقامت نمایید و مرتکب هیچ جرم و جنایت نشوید. علاوه بر این باید دارای وضعیت مالی خوب و پایداری باشید در این صورت می‌توانید تابعیت و شهروندی کشور ایتالیا را دریافت کنید. هرگاه اتباع خارجی که یکی از والدین وی یا پدربزرگ، مادربزرگ یا یکی از اجداد وی در ایتالیا به دنیا آمده باشد می‌تواند برای تحصیل، تابعیت و اقامت در ایتالیا اقدام نماید.

سوالات متداول در مورد اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

1- چرا سرمایه گذاری در ایتالیا یکی از روش های مطلوب جهت اخذ اقامت دائم این کشور می باشد؟

کشور ایتالیا دارای موقعیت بسیار خوبی برای سرمایه گذاران خارجی که قصد اخذ اقامت دائم را دارند، می باشد ؛ زیرا این کشور عضو اتحادیه اروپاست و دارای اقتصادی پایدار می باشد. گرچه هزینه زندگی در این کشور نسبتا بالاست، اما دولت برای کاهش هزینه ها راه حل هایی ارائه داده است.

2-  مزای سرمایه گذاری در ایتالیا چیست؟

 • یکی از برترین اقتصادها و بازارهای جهانی
 • مرکز تدارکاتی استراتژیک در ارتباط با مارکت های جهانی
 • دارای نقش کلیدی در تولید و صادرات
 • دارای بخش ماشین آلات بسیار رقابتی و برند قدرتمند” Made in Italy “
 • تعالی در r&d و نوآوری
 • نیروی کار متخصص و رقابتی
 • فرهنگی بی نظیر
 • مجموعه ای قدرتمند از سیاست ها و مشوق ها برای بهبود حس رقابت
 • دولتی اصلاح طلب و پیشگام در بیزنس و پیشرفت
 • ایتالیا از سرمایه گذاران خارجی بسیار استقبال می کند.

3-  دولت ایتالیا برای متقاضیان اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در ابتدا چه ویزایی صادر میکند؟

در حال حاضر، کشور ایتالیا گلدن ویزای دو ساله را به شهروندان غیر اروپایی که قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری را دارند، ارائه می دهد.

4-  متقاضیان اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری چه مدت زمان دارند تا مبلغ مورد نیاز را پرداخت نمایند؟

سرمایه گذاران باید مبلغ مشخص شده را طی سه ماه پس از ورود به ایتالیا در بیزنس مورد نظر تزریق کنند.

5-  متقاضیان اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری که موفق به اخذ گلدن ویزا شده اند آیا مجوز بردن همراه دارند؟

بله، دارندگان گلدن ویزا می توانند برای اعضای خانواده خود از جمله افراد زیر مجوز اقامت را دریافت کنند :

 • همسر قانونی که حداقل سن او 18 سال باشد.
 • فرزندان زیر 18 سال
 • فرزندان وابسته بالای 18 سال، مانند افرادی که به دلایل جسمی و ذهنی قادر به محافظت از خود نیستند.
 • والدین وابسته، در صورتی که فرزند دیگری نداشته باشند.
 • والدین وابسته بالای 65 سال

6-  برای سرمایه گذاری موفق در ایتالیا و اخذ اقامت این کشور سرمایه اولیه چه مدت باید در بیزینس مربوطه بماند؟

سرمایه باید حداقل دو سال در بیزنس این کشور حفظ شود. ویزای ” investor visa” برای دو سال صادر می شود و تا سه سال دیگر در صورتی که سرمایه حفظ شده باشد، قابل تمدید می باشد. ویزای” family visa” نیز برای سایر اعضای خانواده سرمایه گذار صادر می شود.

7-  متقاضیان اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری برای استارت کار و اخذ ویزا باید چه اقدامی انجام دهند؟

برای دریافت ویزای سرمایه گذاری خود، ابتدا نیولا استا (گواهی بدون هیچ مانعی) به صورت آنلاین توسط ویزا سرمایه گذار برای کمیته ایتالیا (IV4I) منتشر می شود. بعدا می توانید به نمایندگی ایتالیا در کشور خود برای اقامت ویزای سرمایه گذار 2 ساله مراجعه کنید.

8- شرایط پرداخت مالیات برای افرادی که از طریق سرمایه گذاری ایتالیا اقدام کرده اند به جه صورت می باشد؟

طرح ویزای طلایی مزایای خاص مالیاتی را برای سرمایه گذاران دارای ارزش خالص بالا ارائه می دهد. ماده 24 قانون مالیات ایتالیا (TUIR) یک نظام مالیات اختیاری را فراهم می کند که به ساکنان جدید اجازه می دهد که مالیات های منظم خود را بر کل درآمد خود که خارج از قلمرو ایتالیا است جایگزین کند، یک بار در سال، مبلغ 100 هزار یورو را پرداخت کنند.

9-  مزایای ویژه مالیاتی برای کدام دسته از متقاضیان سرمایه گذاری در ایتالیا در دسترس می باشد؟

مزایای ویژه مالیاتی برای کسانی که تمایل دارند اقامت مالیاتی خود را به ایتالیا منتقل کنند، در شرایطی که حداقل 9 نفر از 10 سال گذشته در این کشور اقامت نداشته اند، در دسترس است. اعضای خانواده نیز ممکن است با پرداخت 25000 یورو اضافی برای هر یک از افراد، تحت حمایت قرار بگیرند. زمانی که انجام شود، این سیستم به مدت 15 سال معتبر است و مالیات دهندگان می توانند هر زمانی از آن کناره گیری کنند.

10-  متقاضیان اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در چه بخش هایی می توانند سرمایه گذاری کنند؟

بخش کلیدی اقتصاد ملی ایتالیا فعالیت بسیار زیادی در بخش هوا فضا دارد (ایتالیا تولید کننده پیشرو در هلیکوپتر می باشد، در پروژه های ساخت و ساز ایستگاه بین المللی فضا شراکت دارد). ایتالیا در بخش خودرو از نظر طراحی، تکنولوژی و مهارت با مراکز تحقیقاتی آوانگارد (پیشرو) قابل تمایز است. بازار خودرو به طور مداوم در حال گسترش و برای تولیدکنندگان خارجی جذاب است.علاوه بر این ها بخش های بسیار دیگری وجود دارد که شرایط مطلوبی برای سرمایه گذاری دار از جمله: صنایع شیمیایی، کشاورزی و مواد غذایی، ظروف آشپزخانه، تکنولوژی های جدید همانند فناوری نانو، حمل و نقل و صنعت اسلحه و بخش دریایی می باشد.

11-  روش های مختلف سرمایه گذاری در ایتالیا چه مبالغی را نیاز دارند؟

 • € 2،000،000 یورو در اوراق قرضه دولتی، که حداقل برای دو سال حفظ می شود.
 • € 1،000،000 یورو در “ابزارهای سهامی که دارایی های یک شرکت تشکیل شده و در ایتالیا فعالیت می کنند” (به عنوان مثال سهام)، که باید حداقل دو سال حفظ شود.
 • € 500،000 یورو در راه اندازی
 • € 1،000،000 یورو در یک ابتکار بشر دوستانه

12- اقامت دائم ایتالیا پس از چند سال صادر میشود؟

متقاضی میتواند پس از 5 سال مقیم بودن یه اقامت دائم برسد. البته که شرایط متفاوتی دارد و می‌تواند بیشتر از این نیز زمان ببرد.

13- متقاضیان از چه طریقی میتوانند در ایتالیا سرمایه گذاری کنند؟

از طریق بازار کسب و کار یا خرید ملک در آن کشور.

14- متقاضیان چگونه میتوانند واجد شرایط سرمایه گذاری در ایتالیا باشند؟

متقاضیان باید حداقل 2 میلیون یورو در اوراق قرضه در ایتالیا سرمایه گذاری کند.

15- آیا می توان از طریق اجاره یا خرید ملک در ایتالیا پاسپورت این کشور را گرفت؟

خیر. شما باید ابتدا از طریق یکی از روش‌های سرمایه گذاری اقامت این کشور را کسب کنید و پس از چند سال زندگی در این کشور برای اخذ پاسپورت درخواست دهید.

16- برای مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری چطور می توان اقدام کرد؟

برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری باید یک بیزنس پلن یا طرح تجاری ارائه دهید که مورد تایید اداره مهاجرت این کشور قرار بگیرد. سپس با ثبت شرکت می توانید به ایتالیا مهاجرت کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *