بلژیک از جمله کشورهای حوزه شنگن و عضو اتحادیه اروپا است، افراد زیادی سالانه متقاضی مهاجرت به بلژیک هستند، دانشگاه های خوب، واقع شدن مقر اتحادیه اروپا و غیره سبب شده افراد علاقمند اخذ اقامت این کشور باشند، در این مقاله به صورت مختصر راه ها و روش های مهاجرت به این کشور از طرق مختلف تحصیل، کار، سرمایه گذاری و غیره ارائه شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران، شیراز و اصفهان تماس حاصل فرمایید.

مزایای زندگی و مهاجرت به بلژیک

در سالهای اخیر ،داستانهای زیادی از جا به جایی افراد ثروتمند به بلژیک در تیترها بوه است.نه تنها افراد اروپایی مانند هلندی ها و فرانسویها به این کشور مهاجرت میکنند بلکه غیر اروپایی ها مانند آمریکایی ها، اسیایی ها به آنجا مهاجرت میکنند.تعداد زیدی از این مقیمان جدید نظر مشترکی دارند که داشتن پاسپورت مولتی پل به آنها اجازه میدهد که یک شهروند جهانی برای مسافرت بدون محدودیت باشند در حالیکه میتوانند از مزایا و سودهای زندگی در بلژیک استفاده کنند.در حقیقت پاسپورت بلژیک اجازهمسافرت به 174 کشور بدون ویزا را میدهد. جدا از مزایای شهروندی بلژیکی پیشنهاد شده، ورود به بلژیک نسبتا آسان و مقصد دست یافتنی است.

تعدادی از ویژیگی های کلیدی بلژیک

 • مراقبت های پزشکی در بلژیک

  اگر شما در بلژیک زندگی و کار میکنید،به طور معمول بوسیله سیستم پزشکی بلژیک پوشش داده میشوید، اگر شما ثبت نام مناسبی انجام دهید.سیستم پزشکی بلژیک یکی از بهترین در اروپا است و بیمارستانهای خوبی در مسافتهای نزدیک قابل دسترس است.

 • خانه در بلژیک

  در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی ،خانه ها در بلژیک ارزانتر هستند. یکی دیگر از مزیتهای زندگی در کشور کوچکی مانند بلژیک این است که لازم نیست که برای نزدیک بودن به محل کار حتما در شهر زندگی کنند.در نتیجه مهاجران میتوانند خانه هایی که در حومه شهر هستند اجاره کنند که با تفاوت بیشتری از خانه های در شهر ارزانتر هستند.

 • تامین اجتماعی

  زمانیکه دربلژیک به عنوان کارفرما ثبت نام شدید .شما تحت قانون تامین اجتماعی بلژیک میشوید.در این رابطه، از شما درخواست میشود برای پرداخت سهمیه های تامین اجتماعی.از طریق پرداخت این سهمیه ها خودتان و خانواده تان در بلژیک مستحق هزینه های بازپرداخت سرویسهای سلامت در بلژیک میشوید. مزایایی مانند مزایای کار،مزایای زایمان و غیره نیز در هزینه بیمه درمانی اعمال میشود.مقدار سهمیه ها سه ماه یکبار است که بستگی به درامد شما دارد.

 • ساختار حمل و نقل عمومی خوب

  در بلژیک سیستم حمل و نقل عمومی وسیعی وجود دارد.تقریبا تمام شهرها در زمان کوتاهی از طریق قطار بهم مرتبط میشوند. همچنین وسایل حملیه نقل عمومی در داخل شهرها بسیار عالی و متنوع هستند،شامل اتوبوس،مترو، واگون برقی. اگر کسی طرفدار وسایل حمل و نقل عمومی نباشد، میتواند از دوچرخه استفاده کند،بیشتر شهرها دوستدار دوچرخه هستند.

 • سفر منطقه ای آسان

  یکی دیگر از مزایای کوچک بودن بلژیک این است که رفتن به شهرهای لندن ، امستردام و پاریس در کمتر از سه ساعت امکان پذیر است.و این باعث شده که بلژیک نقطه شروع خوبی برای سرمایه گذاری در اروپا باشد.

شرایط مهاجرت به بلژیک

به عنوان مثال اگر فردی در ایران متولد شود، بر طبق مفاد قانون مدنی کشور ما خواه ناخواه ایرانی به شمار می رود. بنابراین تابعیت امری انتخابی نیست وهمانگونه که در ماده 988 قانون مدنی ذکر شده است ترک آن نیز دارای شرایط خاصی می باشد.
متخصصین ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر، پاسخگوی سوالات شما در امور حقوقی مربوط به تابعیت از طریق تولد و همچنین سوالات مرتبط با مهاجرت به کشور بلژیک هستند.
در صورتی که شما در کشور بلژیک متولد شده باشید و بخواهید از این طریق تابعیت اخذ کنید نباید تنها به این امر توجه کنید زیرا کشورها گاهاً از سیستم خون و گاهی از سیستم خاک تبعیت می نمایند که سیستم خاک سیستمی است با این مفهوم که اگر فرد متولد جایی باشد، در آنجا اقامت می گیرد ولی در سیستم خون شخص باید از پدر یا مادر تابع آن کشور متولد شده باشد تا تابعیت آن کشور را دریافت نماید.
در سیستم بلژیک سیستم خون است ولی با شرایطی به شخص متولد بلژیک اقامت و تابعیت تعلق می گیرد که در باب آن در مقالات دیگر به تشریح سخن خواهیم گفت.

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک

مسئله ای که برطبق نظام حقوق بین الملل خصوصی در میان اکثر کشور های جهان پذیرفته شده می باشد ، بدین صورت است که افراد متقاضی در صورت ازدواج ؛ می توانند برای اخذ تابعیت کشور مورد نظر اقدام کنند. با توجه به آنچه که گفته شد، اگر شخصی با یکی از اتباع بلژیکی ازدواج کند؛ می تواند در راستای اخذ تابعیت اسپانیا اقدام نماید.

در حقوق کشور ایران نیز در بند 6 ماده 976 قانون مدنی به این امر اشاره شده است که هر زمان تبعه خارجی با شوهر ایرانی ازدواج نماید، ایرانی محسوب می شود.

البته در برخی کشورها همچون ایران آثار حقوقی در مورد اخذ تابعیت بعد از ازدواج با شوهر یا زن آن کشور متفاوت است. اما در رابطه با کشور بلژیک ازدواج با مرد یا زن تبعه ی آن، حتما منتهی به اخذ تابعیت می گردد. این امر منوط بر این است که پرونده ی اخذ تابعیت در بلژیک درست ارائه گردد و دارای شاکله ی صحیح حقوقی باشد. آنچه در ماده 976 قانون مدنی ایران بیان شده است، حاکی از تحمیلی بودن آثار تابعیت است. به عنوان مثال چنانچه که زن خارجی با مرد ایرانی ازدواج نماید از نظر قانون گذار خود به خود ایرانی حساب می شود. در حالی که ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی متضمن اخذ تابعیت نیست. مشخص است که اطلاعات حقوقی در خصوص ازدواج و شروط ضمن عقد ازدواج و اخذ تابعیت یا اقامت در بلژیک از طریق ازدواج دارای پیچیدگی ها و اصول حقوقی خود است.

ویزای ازدواج بلژیک

ویزای ازدواج بلژیک به عنوان ویزای نوع c شناخته میشود.این ویزا به شما اجازه گرفتن جشن عروسی در اجتماع بلژیک با شریک ساکن در بلژیک را میدهد. طی سه ماه از ورود متقاضی در بلژیک باید روندهای مربوط به آن صورت بگیرد.برای جلوگیری از هر نوع نا امیدی، به متقاضی ها توصیه میشودفایلهای کامل را سه ماه قبل از زمان مورد نظرشون برای ورود ارایه دهند زیرا درخواستها برای تصمیم گیری به ادره خانه در بروکسل فرستاده میشود .

قبل از ارایه درخواست ویزا تمام اسناد اداری خارجی باید مرتبا به وسیله وزارت امور خارجه ی کشور که اسناد را فرستاده و به وسیله سفارت ذیصلاحیت قانونی شوند و به رسمیت شناخته شوند.

دقت شود که فرد متقاضی و کسی که میخواهد با آن شریک شوید حتما بالای 21 سال باشند.

حتی اگر شما همسر یا شریک بلژیکی داشته باشد، باشید برای واجد شرایط بودن شهروندی بلژیک نیاز خواهید داشت به طور قانونی 5 سال مقیم بلژیک بوده باشید و به یکی از زبانهای ملی بلژیک تسلط داشته.شما همچنین باید ثابت کنید که از نظر اقتصادی و اجتماعی با هم دیگر مشترک هستید، هرچند در این مورد رابطه شما میتواند احتمالا به نفع شما باشد.

گرفتن شهروندی بلژیک از طریق ازدواج

افراد خارجی میتوانند شهروندی بلژیک را از طریق ازدواج با یک شهروند بلژیکی بدست آورند منتها نه بلافاصله بعداز ازدواج. دو نفر نیاز دارند مدتی با هم زندگی کرده باشند برای این منظور.

شرایط برای گرفتن شهروندی بلژیک از طریق ازدواج

 • زوجین باید حداقل سه سال در بلژیک زندگی کنند.
 • زوجین باید حداقل 6 ماه در بلژیک با هم زندگی کرده باشند.
 • شریک ازدواجی باید بیانیه رسمی درباره خواسته خود برای گرفتن شهروندی بلژیکی ارایه دهد.

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل مطابق مراحل زیر می باشد:

شهروندان غیر اتباع اتحادیه اروپا/EEA 

ملیت های جهان سوم که قصد مهاجرت به کشور بلژیک بیش از 90 روز اقامت در این کشور را دارند، نیاز به دریافت ویزا نوع D از سفارت بلژیک در کشور خود دارند. این در موردی می باشد که فرد در برنامه تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه معتبر مورد نظر این کشور ثبت نام کرده باشد. برای صلاحیت داشتن دانشجویان در این نوع ویزا، متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • در طول اقامت در کشور بلژیک، دانشجویان بایستی مسغول تحصیل باشند.
 • دانشجویان بایستی منبع مالی معتبر طی اقامت در این کشور داشته باشند.
 • دانشجو باید پوشش بیمه مسافرتی را داشته باشد.
 • متقاضیان نباید خطری برای امنیت در این کشور داشته باشند(بعنوان مثال سابقه جنایی نداشته باشند)

قبل از اقدام به ویزا، حتما نامه پذیرش دانشگاه خود را داشته باشید. ضمنا تحصیلات خود را در کشور خودتان به پایان رسانده باشید(لیسانس، فوق لیسانس و … ). برنامه تحصیلی شما در دانشگاه بلژیک باید روزانه و تمام وقت باشد.

درخواست ویزا دانشجویی و اقامت کشور بلژیک

هنگامی که مدارک را به سفارت ارائه دادید و در صورتی که اقامت شما بیش از سه ماه باشد، باید فرم درخواست بلند مدت را پر کنید و به همراه مدارک خواسته شده در زیر ارائه دهید:

 • پاسپورت معتبر/شناسه سفر
 • اثبات اینکه شما در دانشگاه مورد نظر جایگاهی دارید
 • کپی از مدارک تحصیلی
 • جزئیات مربوط به دروس تحصیلی
 • گواهی که ثابت کند شما در بلژیک منبع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی، درمان، تحصیل و هزینه برگشت به کشور خود را دارید (تمکن مالی بلژیک؛ 617 یورو در ماه برای سال تحصیلی 2016-2015 ).
 • گواهی پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه، در صورتی که بیشتر از 21 سال سن دارید.

برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر کشور بلژیک، باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • تاییدیه رسمی برای ثبت نام در برنامه های تحصیلی ارائه شده
 • گواهی که نشان دهد شما به مطالعات و دروس پیش بینی شده دسترسی دارید. این گواهی باید توسط موسسه آموزشی مرتبط صادر شود.
 • گواهی ثبت نام برای آزمون های ورودی دانشگاه در کشور بلژیک

مهاجرت کاری به بلژیک

سه نوع مجوز کار در بلژیک وجود دارد و با توجه شرایط کاری شما صادر می شود.

مجوز کار بلژیکی A:

مجوز A برای تمام کارفرمایان و مشاغل حقوق دار در بلژیک به طور نامحدود معتبر است – یعنی شما می توانید برای هر کارفرما در بلژیک برای هر مدت زمان کار کنید اما تحت شرایط سخت تر.
برای دریافت مجوز کار بلژیکی A، باید ثابت کنید که در مدت اقامت قانونی بدون وقفه 10 ساله در بلژیک، به مدت چهار سال با مجوز کار بلژیکی نوع B کار کرده اید.بدون وقفه یعنی بیش از یک سال در دوره اقامت خارج از بلژیک نبوده اید.
برخی از کارگران نمی توانند برای مجوز کار بلژیکی Aدرخواست دهند، از جمله:

 • کارگران بسیار ماهر
 • پرستار بچه
 • کارآموزان
 • کارگران در ماموریت موقت
 • محققان و استادان مهمان
 • تکنسین های تخصصی

مجوز کار بلژیکی B:

اعضای خانواده افرادی که دارای مجوز نوع B هستند، کسانی که شغل ازاد دارند و کسانی که به مجوز کار نیاز ندارند.
علیرغم مدت قرارداد کاری شما ،این نوع مجوز برای کارفرمای خاص در شغلی خاص برای حداکثر تا 12 ماه صادر می شود. با این حال، این مجوز می تواند تا زمانی که شما واجد شرایط باشید ،تمدید گردد.
مجوز کار B مستلزم ضمانت کارفرمایان است؛ کارفرما باید به منظور استخدام شما ، برای مجوز کار درخواست کند. این مجوز فقط برای استخدام توسط شرکت اسپانسر و برای موقعیت شغلی مشخص شده در درخواست معتبر است. در اصل، تنها زمانی به یک کارگر خارجی در بلژیک اجازه کار می دهند که آزمون بازار کار مشخص کند هیچ کاندید مناسب دیگری در بازار کار بلژیک یا EEA در شرایط معقول وجود ندارد.
با این وجود، گروه های مختلف کارگران می توانند مجوز کار را بدون نیاز به آزمون بازار کار دریافت کنند. (به عنوان مثال، محققان، کارگران بسیار ماهر و یا کارشناسان فنی.) کارفرمایان همچنین می توانند مقیمان بلندمدت از کشورهای دیگر اتحادیه اروپا با مجوز کار B استخدام کنند، اگر کار انها در لیست مشاغل کمبود موجود باشد.

مجوز کار بلژیکی C

مجوز کار بلژیکی C برای اتباع خارجی خاصی است که در بلژیک تنها به طور موقت اقامت دارند، مانند دانشجویان یا اعضای خانواده مأمورین کنسولی، و یا کسانی که حق اقامت آنها مانند پناهجویان تایید نشده است. این مجوز این امکان را می دهد تا متقاضیان در هر زمینه و برای هر نوع قرارداد شغلی به مدت اعتبار مجوز اقامت خود کار کنند و همچنین دارای حق و حقوقی کاری مشابه با شهروندان بلژیکی هستند. این مجوز برای مدت یکسال صادر می شود و می تواند تحت شرایط خاصی تمدید شود.

مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری و ویزای طلایی

ویزای طلایی اقامت بلژیک:
بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر در اروپا، بلژیک یک ویزای طلایی به نام ” ویزای سرمایه گذاری” را ارائه می دهد که در آن هر درخواست جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد. این با ویزای کشورهای اروپایی که قوانین واضحی برای برنامه ویزای سرمایه گذاری که بر اساس سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ارائه می دهند، متفاوت است.
متقاضیان می توانند با تشکیل یک شرکت بلژیکی درخواست کنند. متقاضیان موفق می توانند پس از پنج سال اقامت و تابعیت دائمی راکسب کنند. سرمایه گذاری معمول پنج ساله 350000 – 500000 یورو است .
سرمایه گذا ران برای کسب تابعیت بلژیک از طریق سرمایه گذاری باید در آزمون زبان هلندی، آلمانی یا فرانسه شرت کنند.

مزایای اقامت بلژیک با حداکثر سرمایه 500000 یورو:

 • اقامت کامل خانواده
 • بدون نیاز به شرایط دیگر اقامت
 • سفر رایگان به شنگن
 • اخذ تابعیت در آینده

برنامه بلژیکی همانند برنامه ویزای طلایی کشور های دیگر اروپا به وضوح تعریف نشده است. راه های مختلف سرمایه گذاری از قبیل: تشکیل یک سازمان سهام بین المللی ، سرمایه گذاری در یک شرکت بلژیکی موجود یا سرمایه گذاری در یک شرکت خارجی از طریق شرکت سهام دار در بلژیک وجود دارد. این ویزا برای برای سرمایه گذاری های تجاری پیشنهاد می شود نه سرمایه گذاری املاک و مستغلات.
بلژیک این امکان را به سرمایه گذاران مقیم دائم میدهد که تنها پس از پنج سال برای شهروندی درخواست دهند.
مدارک مورد نیاز برای درخواست تابعیت عبارتند از: مدارک روابط حقیقی با بلژیک (به صورت ثبت شرکت) و اظهار نامه برای تبدیل شدن به یک شهروند بلژیکی و تعهد به حمایت از قانون اساسی کشور. هنگامی که درخواست تایید شد، سرمایه گذار می تواند برای گذرنامه بلژیکی درخواست کند و بلافاصله از مزایای متعدد ملیت بلژیک از قبیل عدم پرداخت مالیات ارزش افزوده، سود سرمایه ، و دو تابعیتی شدن و داشتن دو گذر نامه لذت برد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره مشاورین موسسه در دفاتر مختلف بهره مند شوید.

[rd_line color=”#79b900″ line_pos=”center”]
[rd_line color=”#79b900″ line_pos=”center”]

2 دیدگاه برای “شرایط مهاجرت به بلژیک

 1. Avatar amir گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دانشجو داروسازی دانشگاه تهرانم ۳ سال دیگه درسم تموم میشه
  دایی مادرم بلژیک زندگی میکنه و چندباری گفته درسم تموم شد برم اونجا
  شرایط رفتن من اگر دعوت نامه بده چیجوریه؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   دعوتنامه به صورت عادی برای ویزای توریستی کاربرد دارد و الا بایستی تا دعوتنامه کاری برای شما ارسال شود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *