اعزام دانشجو به بلژیک

اعزام دانشجو به بلژیک

دلایل بسیاری برای تحصیل در بلژیک وجود دارد. وجود دانشگاه های برتر، فرصت های عالی برای دانشجویان بین المللی،فرهنگ زبانزد، شهرهای فرهنگی، آشپزخانه های بومی و تخصصی، حومه های شهری بسیار زیبا، کیفیت زندگی بسیار عالی و امکانات رفاهی همگی از مزایای تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک به حساب خواهند آمد.

مرکز تاسیس سیاست های بین المللی، پایتخت کشور بلژیک شهر بروکسل، وجود سفیران بین المللی و روزنامه نگاران خبره، دفاتر مرکزی تجارت های بین المللی و سازمان های اصلی همگی از دلایل تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک به حساب خواهند آمد. همانطور که پیش بینی شده است جمعیت کثیری از جمعیت بلژیک را مهاجران تشکیل داده اند. این درحالیست که حدود 11میلیون جمعیت در شهر ” بلژیک جدید ” ساکن می باشند، بسیاری از این ساکنان متعلق به دیگر کشورها، نسل های جدید و یا کسانی که مقیم دائم بلژیک می باشند خواهند بود.

موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز با داشتن وکلای مجرب میتواند به شما در اخذ پذیرش تحصیل در بلژیک از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران  برای متقاضیان تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو به بلژیک به صورت تضمینی و مشاوره رایگان تلفنی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک

بسیاری افراد جهت مهاجرت به بلژیک معمولا از طریق تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیل در بلژیک نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی بلژیک میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به بلژیک می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار در بلژیک و سرمایه گذاری در بلژیک نیز وجود دارند. تابعیت بلژیک از طریق تولد فرزند در بلژیک از این قاعده در این کشور وجود ندارد.

دانشگاه های بلژیک

بسیاری از دانشگاه های بلژیک ویژگی بین المللی بودن را به خود اختصاص داده اند، چرا که این دانشگاه ها رتبه های بین المللی بسیاری را کسب کرده اند. تعداد 7 تا از دانشگاه های این کشور خصوصیات رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS را به خود اختصاص داده اند. این درحالیست که کل این 7 دانشگاه در رتبه 300 دانشگاه برتر جهان و چهار تا از آنان در رتبه 200 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند.

مبحث آموزش عالی در بلژیک توسط دو زبان اصلی ساماندهی می شود، یکی از این زبان ها فلاندرز ( نوعی زبان هلندی ) و دیگری فرانسوی خواهد بود. در کنار زبان های فرانسوی و هلندی، زبان آلمانی به عنوان زبان رسمی این کشور شناخته خواهد شد، این درحالیست که زبان آلمانی تنها توسط در صد کمی از جمعیت تکلم می شود. دانشجویانی که به زبان آلمانی صحبت می کنند معمولا به تحصیل در دانشگاه های بلژیک و در انجمن فرانسوی و یا تحصیل در کشور آلمان علاقه مند خواهند بود. درحالی که زبان فرانسوی و هلندی به عنوان زبان تحصیل در بلژیک در نظر گرفته می شود، اما بسیاری از برنامه های بین المللی به زبان انگلیسی خواهد بود.

موسسه آموزش عالی بلژیک دانشگاه های بسیاری را در خود جای داده است، برای مثال این کشور کالج دانشگاه ( که در جامعه فرانسوی hautes ecoles خوانده می شود )، کالج هنر ( که ecoles superieures des arts خوانده می شود و در جامعه فرانسه به افراد پیشنهاد می گردد )، موسسه معماری ( که تنها در جامعه فرانسه امکان پذیر می باشد ) و آکادمی نظامی سلطنتی را در بر گرفته است.

در بسیاری از کشورهای اروپایی، اخذ مدرک کارشناسی حدود سه سال به طول می انجامد این درحالیست که اخذ مدرک کارشناسی ارشد یک تا دو سال زمان می برد. ناگفته نماند که مدرک کارشناسی به دو دسته مدرک کارشناسی حرفه ای و یا کارشناسی آکادمی تقسیم خواهد شد. در گروه نخست عناصر حرفه ای مشاهده خواهد شد این درحالیست که گروه دوم اغلب بر مباحث آکادمی و ایجاد آمادگی در دانشجویان جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد متمرکز خواهد بود. باید بدانید که اخذ مدرک کارشناسی ارشد مستلزم کارکردن بر روی پروژه های تحقیقی و در صورت تمایل اخذ مدرک دکتری خواهد بود. مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه ها و کالج های بلژیک اعطا خواهد شد. این درحالیست که مدرک دکتری تنها در دانشگاه ها قابل اخذ می باشد.

از شرایط اعزام دانشجو به بلژیک اینکه، زبان تحصیل در بلژیک به فرانسوی و یا هلندی و یا آلمانی می باشد و البته دانشگاه هایی نیز وجود دارند که دروس را به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

تقاضیان گاهی می­توانند در رشته تحصیلی مورد نظر خود بورسیه تحصیلی دریافت نمایند. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در اغلب موارد مربوط به فارغ التحصیلان از دانشگاه های بلژیک می باشد و در مرحله بعد اشخاصی که رزومه کاری و تحصیلی قوی برخوردار باشند می توانند جهت درخواست بورسیه تحصیلی اقدام کنند.

دانشگاه های برتر بلژیک

دانشگاه های معتبر بلژیک

در اینجا به معرفی چند دانشگاه معتبر در بلژیک می پردازیم:

دانشگاه کاتولیکی Leuven ( لوون  KU Leuven )

اعزام دانشجو به بلژیک در دانشگاه کاتولیکی؛ یکی از دانشگاه های برتر بلژیک دانشگاه لوون خواهد بود، دانشگاهی که رتبه مشترک 82 جهانی را به خود اختصاص داده است. ترجمه نام این دانشگاه به زبان انگلیسی ” دانشگاه کاتولیکی لوون ” خواهد بود، ناگفته نماند که معمولا این دانشگاه با نام هلندی خود شناخته می شود. دانشگاه لوون اولین دانشگاه کشور بلژیک می باشد که در سال 1425 تاسیس گشت. ( این دانشگاه در دوره ناپلئون بسته شد و مجددا در سال 1834 باز شد ). تخمین زده شده است که در سال 2015-2014 دانشگاه لوون حدود 55000 دانشجو را در خود جای داده است. دانشگاهی که به عنوان بزرگترین دانشگاه در کشور بلژیک شناخته خواهد شد.

دانشگاه Ghent ( گنت )

این دانشگاه در رتبه مشترک 124 جهانی قرار گرفته است. دانشگاه گنت در سال 1817 تاسیس گشت و اولین دانشگاه هلندی زبان در بلژیک خواهد بود. دانشگاه گنت در رتبه بندی دانشکده های علوم زندگی رتبه 90 و در رابطه با مطرح کردن علوم دامپزشکی رتبه 27 را به خود اختصاص داده است. دانشگاه گنت از دیگر دانشگاه های بزرگ در کشور بلژیک می باشد که حدود 41000 دانشجو و 11 دانشکده را در خود جای داده است.

دانشگاه کاتولیکی لووین ( UCL )

دانشگاه کاتولیکی لووین ( UCL ) یکی از دانشگاه های بزرگ و فرانسوی زبان در بلژیک خواهد بود. دانشگاهی که در لووین La-Neuve واقع شده است، شهری که به عنوان خانه این دانشگاه در نظر گرفته می شود. UCL دیگر محوطه های دانشگاهی خود را در بروکسل، شارلوا، Mons و تورنه گسترانیده است. در حال حاضر این دانشگاه در رتبه مشترک 149 جهانی قرار گرفته است، دانشگاهی که رتبه 29 را از جهت مطرح کردن گرایش آمار به خود اختصاص داده است.

دانشگاه Vrije بروکسل ( VUB )

این دانشگاه در رتبه 149 قرار گرفته است، دانشگاه VUB از زمانی که دانشگاه Libre de بروکسل در سال 1970 استقلال یافت شکل گرفت. ترجمه نام این دو دانشگاه به زبان انگلیسی یکسان خواهد بود چرا که هر دو دانشگاه با نام ( دانشگاه آزاد بروکسل ) شناخته خواهند شد. شهرت دانشگاه VUB بدلیل انجام فعالیت های تحقیقی بسیار عالی، تشکیل گروه های تحقیقی بین المللی که در بسیاری از اصول بنیادی و تحقیقات کاربردی سر آمد می باشند خواهد بود.

دانشگاه Libre de بروکسل ( ULB )

اعزام دانشجو به بلژیک در دانشگاه بروکسل ؛ دانشگاه ULB در سالهای 2016/2015 در رتبه 207 دانشگاه های جهانی QS قرار گرفت. دانشگاهی که بسیاری از دانشکده های بین المللی و دانشجویان رتبه بالا را در خود جای داده است. این درحالیست که حدود یک سوم از این دانشجویان متعلق به خارج از کشور می باشند. این دانشگاه در سال 1834 تاسیس گشت و به عنوان یکی از برترین دانشگاه ها از جهت بخش تحقیقات شناخته شد. ناگفته نماند که این دانشگاه برنده سه جایزه نوبل نظیر : مدال فیلدز، سه جایزه Wolf و دو جایزه ماری کوری می باشد.

کسب اطلاعات در خصوص شرایط زندگی در شهرهای اصلی بلژیک 

بروکسل

منطقه : بروکسل – پایتخت

فرانسوی : Bruxelles، هلندی : بروکسل

بروکسل به عنوان پایتخت کشور بلژیک در نظر گرفته می شود و اغلب به عنوان پایتخت اروپا شناخته می شود. ناگفته نماند که بسیاری از سازمان های بین المللی این شهر را ” خانه بروکسل ” می نامند. از زمان جنگ جهانی دوم، این شهر به عنوان مرکز اصلی سازمان های بین المللی نظیر : سازمان اتحادیه اروپا ( EU )، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( NATO )، سازمان گمرک جهانی و EUROCONTROL شناخته شد. اگر شما قصد تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک در گرایش سیاست، روابط بین المللی و مترجمی را در سر دارید، بی تردید مهاجرت به شهر بروکسل بهترین گزینه انتخابی برای شما خواهد بود. افراد بسیاری این شهر را برای اعزام دانشجو به بلژیک انتخاب می کنند.

شهرت این شهر به تنهایی بدلیل وجود مرکز مدیریت، بوروکراسی، شب زنده داری ها، رستوران های متنوع، کافه ها، مشروب فروشی ها و اغذیه فروشی ها، میخانه ها، مراکز خرید، نمایشگاه ها، مراکز تاریخی و خیابان های خرید خواهد بود. اگر چه این شهر نسبت به دیگر پایتخت های کشورهای اروپایی کوچکتر می باشد، اما بسیاری از مناطق شهری بروکسل آثار فرهنگی و مراکز تفریحی بسیاری را در خود جای می دهند.

از دیگر دانشگاه های برتر بروکسل مواردی نظیر : دانشگاه هلندی زبان Vrije بروکسل ( VUB – رتبه 194 در دانشگاه های جهانی QS ) و دانشگاه فرانسوی زبان Libre de بروکسل ( ULB – رتبه 207 ) را در بر خواهند گرفت. همانطور که قبلا هم گفته شد ترجمه نام این دو دانشگاه به زبان انگلیسی ” دانشگاه آزاد بروکسل ” خواهد بود، البته ناگفته نماند که ترجمه نام این دو دانشگاه به ندرت مورد استفاده واقع می شود. از دیگر دانشگاه های معروف در بروکسل مواردی نظیر : دانشکده دانشگاه Saint-Louis، دانشگاه Hogeschool بروکسل و آکادمی نظامی سلطنتی را در بر خواهند گرفت. چندین دانشگاه بین المللی، محوطه های دانشگاهی در بروکسل دارند که مواردی نظیر : دانشگاه کنت بروکسل ( مدرسه مطالعات بین المللی ) و دانشگاه بوستون بروکسل را در بر خواهند داشت. این دانشگاه ها جزو دانشگاه های محبوب جهت تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک می باشند.

لوون

منطقه : فلاندر

فرانسوی : لووین، هلندی : لوون

این منطقه به عنوان یکی از بزرگترین مناطق از جهت تولید آبجو ( Anheuser-Busch InBev ) می باشد. علاوه بر این، شهر لوون یکی از مهمان نواز ترین شهرها در اروپا خواهد بود. باید بدانید که شهرت شهر لوون بدلیل، ساختمان های مرتفع، جشن های موسیقی تابستانه سالانه ( Martrock )، گروه ارکست معروف Arenberg و دیگر گروه های ارکست در لوون خواهد بود. شهر لوون از نظر فرهنگ مشروب بسیار غنی خواهد بود چرا که میخانه های موجود در این شهر انواع مختلف مشروب های بومی و بین المللی را در اختیار افراد قرار می دهند، این درحالیست که یکی از میخانه های واقع در این شهر ادعا دارد که حدود 3000 نوع مشروب مختلف در این میخانه یافت خواهد شد. در زمان مهاجرت به شهر لوون، بازدید از بازارهای Oude، میخانه های متعدد و کافه ها را از دست ندهید. در زمان اقامت به شهر لوون جاذبه هایی نظیر : Fon Sapientiae ( چشمه حکمت ) و بازدید از شهرهای دانشجویی مشهور را فراموش نکنید.

از شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک ؛ در طول ترم تحصیلی، دانشجویان قادر به حضور عمده ای در شهرها خواهند بود. باید بدانید که شهر لوون خانه عالی رتبه ترین دانشگاه های بلژیک نظیر : دانشگاه کاتولیکی لوون ( که در حال حاضر در رتبه 83 دانشگاه های جهانی QS قرار دارد ) خواهد بود. دانشگاه KU لوون و یا دانشگاه لوون از بزرگترین دانشگاه های بلژیک به حساب خواهد آمد، دانشگاهی که حدود 55000 دانشجو را در خود جای داده است. بسیاری از افراد بر این باورند که این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های بلژیک می باشد، ناگفته نماند که دانشگاه کاتولیکی از این قاعده مستثنا نمی باشد.

دیگر دانشگاه های لوون مواردی نظیر : مدرسه تجاری Vlerick ( مدرسه مدیریت که توسط دانشگاه کاتولیکی لووین و دانشگاه گنت به اشتراک گذاشته شده است )، دانشگاه های فنی و حرفه ای نظیر : دانشگاه کاتولیکی Hogeschool لوون ( KH لوون ) و دانشگاه کالج Groep T ( گروه T )، دانشگاهی که نسبت به مطرح کردن دوره های مهندسی و آموزش مبادرت می ورزد را در بر خواهد گرفت. باید بدانید که شهر لوون به عنوان خانه برترین هنرستان ها شناخته خواهد شد. برای مثال موسسه Lemmens موسسه ای است که از جهت برنامه های موسیقی درمانی شهرت بسیاری دارد.

Liege ( لیژ )

منطقه : Wallonia ( والونیا )

فرانسوی : لیژ، هلند : Luik

لیژ یکی از شهرهای صنعتی بسیار بزرگ در منطقه والونیا می باشد، شهری که بسیاری از مراکز اقتصادی و فرهنگی در آن مشاهده می شود. باید بدانید که از صنایع اصلی این شهر مواردی نظیر : ذغال سنگ و فلز را در بر خواهد گرفت. ناگفته نماند که از دلایل شهرت این شهر بدلیل وجود جشن های مردمی بسیار شلوغ، شب زنده داری ها، جشن های موسیقی جاز سالانه، سینماها و یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بازارهای عید نوئل در بلژیک خواهد بود. باید بدانید که قوی ترین سیستم های دیجیتالی، فناوری های برتر، خدمات اینترنتی جهت دار و صنایع مختلف در این منطقه یافت خواهد شد.

از دیگر جاذبه های گردشگری شهر لیژ دامنه گسترده ای از موزه ها، معماری های قرن 16 و 17، 400 پلکان ” Montagne de Bueren ” و جشن های مقدس نیکلاس ( که برای دانشجویان بین المللی ساماندهی شده است ) را در بر خواهد گرفت. شهر لیژ یک منطقه بسیار معروف که به عنوان ” مربع ” شناخته می شود را برای عابران پیاده در نظر می گیرد، منطقه ای که در آن میخانه های بسیار بزرگی ( برخی از این میخانه ها تا 6 صبح و تا زمان ترک مشتریان باز خواهند بود ) یافت خواهد شد. علاوه بر این شهر لیژ خانه دامنه گسترده ای از انجمن های ایتالیایی، اعضای مراکش، الجزایر و مهاجران ترکیه ای خواهد بود.

این شهر یک منطقه آموزشی می باشد که حدود 20000 دانشجو ( بومی و بین المللی ) را در خود جای داده است. به علاوه باید بدانید دانشگاه لیژ در رتبه 265 دانشگاه های جهانی QS قرار