اعزام دانشجو به بلژیک

دلایل بسیاری برای تحصیل در بلژیک وجود دارد. وجود دانشگاه های برتر، فرصت های عالی برای دانشجویان بین المللی،فرهنگ زبانزد، شهرهای فرهنگی، آشپزخانه های بومی و تخصصی، حومه های شهری بسیار زیبا، کیفیت زندگی بسیار عالی و امکانات رفاهی همگی از مزایای تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک به حساب خواهند آمد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

مرکز تاسیس سیاست های بین المللی، پایتخت کشور بلژیک شهر بروکسل، وجود سفیران بین المللی و روزنامه نگاران خبره، دفاتر مرکزی تجارت های بین المللی و سازمان های اصلی همگی از دلایل تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک به حساب خواهند آمد. همانطور که پیش بینی شده است جمعیت کثیری از جمعیت بلژیک را مهاجران تشکیل داده اند. این درحالیست که حدود 11میلیون جمعیت در شهر ” بلژیک جدید ” ساکن می باشند، بسیاری از این ساکنان متعلق به دیگر کشورها، نسل های جدید و یا کسانی که مقیم دائم بلژیک می باشند خواهند بود.

موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز با داشتن وکلای مجرب میتواند به شما در اخذ پذیرش تحصیل در بلژیک از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران  برای متقاضیان تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو به بلژیک به صورت تضمینی و مشاوره رایگان تلفنی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک

بسیاری افراد جهت مهاجرت به بلژیک معمولا از طریق تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیل در بلژیک نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی بلژیک میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به بلژیک می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار در بلژیک و سرمایه گذاری در بلژیک نیز وجود دارند. تابعیت بلژیک از طریق تولد فرزند در بلژیک از این قاعده در این کشور وجود ندارد.

دانشگاه های بلژیک

بسیاری از دانشگاه های بلژیک ویژگی بین المللی بودن را به خود اختصاص داده اند، چرا که این دانشگاه ها رتبه های بین المللی بسیاری را کسب کرده اند. تعداد 7 تا از دانشگاه های این کشور خصوصیات رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS را به خود اختصاص داده اند. این درحالیست که کل این 7 دانشگاه در رتبه 300 دانشگاه برتر جهان و چهار تا از آنان در رتبه 200 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند.

مبحث آموزش عالی در بلژیک توسط دو زبان اصلی ساماندهی می شود، یکی از این زبان ها فلاندرز ( نوعی زبان هلندی ) و دیگری فرانسوی خواهد بود. در کنار زبان های فرانسوی و هلندی، زبان آلمانی به عنوان زبان رسمی این کشور شناخته خواهد شد، این درحالیست که زبان آلمانی تنها توسط در صد کمی از جمعیت تکلم می شود. دانشجویانی که به زبان آلمانی صحبت می کنند معمولا به تحصیل در دانشگاه های بلژیک و در انجمن فرانسوی و یا تحصیل در کشور آلمان علاقه مند خواهند بود. درحالی که زبان فرانسوی و هلندی به عنوان زبان تحصیل در بلژیک در نظر گرفته می شود، اما بسیاری از برنامه های بین المللی به زبان انگلیسی خواهد بود.

موسسه آموزش عالی بلژیک دانشگاه های بسیاری را در خود جای داده است، برای مثال این کشور کالج دانشگاه ( که در جامعه فرانسوی hautes ecoles خوانده می شود )، کالج هنر ( که ecoles superieures des arts خوانده می شود و در جامعه فرانسه به افراد پیشنهاد می گردد )، موسسه معماری ( که تنها در جامعه فرانسه امکان پذیر می باشد ) و آکادمی نظامی سلطنتی را در بر گرفته است.

در بسیاری از کشورهای اروپایی، اخذ مدرک کارشناسی حدود سه سال به طول می انجامد این درحالیست که اخذ مدرک کارشناسی ارشد یک تا دو سال زمان می برد. ناگفته نماند که مدرک کارشناسی به دو دسته مدرک کارشناسی حرفه ای و یا کارشناسی آکادمی تقسیم خواهد شد. در گروه نخست عناصر حرفه ای مشاهده خواهد شد این درحالیست که گروه دوم اغلب بر مباحث آکادمی و ایجاد آمادگی در دانشجویان جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد متمرکز خواهد بود. باید بدانید که اخذ مدرک کارشناسی ارشد مستلزم کارکردن بر روی پروژه های تحقیقی و در صورت تمایل اخذ مدرک دکتری خواهد بود. مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه ها و کالج های بلژیک اعطا خواهد شد. این درحالیست که مدرک دکتری تنها در دانشگاه ها قابل اخذ می باشد.

از شرایط اعزام دانشجو به بلژیک اینکه، زبان تحصیل در بلژیک به فرانسوی و یا هلندی و یا آلمانی می باشد و البته دانشگاه هایی نیز وجود دارند که دروس را به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

تقاضیان گاهی می­توانند در رشته تحصیلی مورد نظر خود بورسیه تحصیلی دریافت نمایند. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در اغلب موارد مربوط به فارغ التحصیلان از دانشگاه های بلژیک می باشد و در مرحله بعد اشخاصی که رزومه کاری و تحصیلی قوی برخوردار باشند می توانند جهت درخواست بورسیه تحصیلی اقدام کنند.

دانشگاه های برتر بلژیک

دانشگاه های معتبر بلژیک

در اینجا به معرفی چند دانشگاه معتبر در بلژیک می پردازیم:

دانشگاه کاتولیکی Leuven ( لوون  KU Leuven )

اعزام دانشجو به بلژیک در دانشگاه کاتولیکی؛ یکی از دانشگاه های برتر بلژیک دانشگاه لوون خواهد بود، دانشگاهی که رتبه مشترک 82 جهانی را به خود اختصاص داده است. ترجمه نام این دانشگاه به زبان انگلیسی ” دانشگاه کاتولیکی لوون ” خواهد بود، ناگفته نماند که معمولا این دانشگاه با نام هلندی خود شناخته می شود. دانشگاه لوون اولین دانشگاه کشور بلژیک می باشد که در سال 1425 تاسیس گشت. ( این دانشگاه در دوره ناپلئون بسته شد و مجددا در سال 1834 باز شد ). تخمین زده شده است که در سال 2015-2014 دانشگاه لوون حدود 55000 دانشجو را در خود جای داده است. دانشگاهی که به عنوان بزرگترین دانشگاه در کشور بلژیک شناخته خواهد شد.

دانشگاه Ghent ( گنت )

این دانشگاه در رتبه مشترک 124 جهانی قرار گرفته است. دانشگاه گنت در سال 1817 تاسیس گشت و اولین دانشگاه هلندی زبان در بلژیک خواهد بود. دانشگاه گنت در رتبه بندی دانشکده های علوم زندگی رتبه 90 و در رابطه با مطرح کردن علوم دامپزشکی رتبه 27 را به خود اختصاص داده است. دانشگاه گنت از دیگر دانشگاه های بزرگ در کشور بلژیک می باشد که حدود 41000 دانشجو و 11 دانشکده را در خود جای داده است.

دانشگاه کاتولیکی لووین ( UCL )

دانشگاه کاتولیکی لووین ( UCL ) یکی از دانشگاه های بزرگ و فرانسوی زبان در بلژیک خواهد بود. دانشگاهی که در لووین La-Neuve واقع شده است، شهری که به عنوان خانه این دانشگاه در نظر گرفته می شود. UCL دیگر محوطه های دانشگاهی خود را در بروکسل، شارلوا، Mons و تورنه گسترانیده است. در حال حاضر این دانشگاه در رتبه مشترک 149 جهانی قرار گرفته است، دانشگاهی که رتبه 29 را از جهت مطرح کردن گرایش آمار به خود اختصاص داده است.

دانشگاه Vrije بروکسل ( VUB )

این دانشگاه در رتبه 149 قرار گرفته است، دانشگاه VUB از زمانی که دانشگاه Libre de بروکسل در سال 1970 استقلال یافت شکل گرفت. ترجمه نام این دو دانشگاه به زبان انگلیسی یکسان خواهد بود چرا که هر دو دانشگاه با نام ( دانشگاه آزاد بروکسل ) شناخته خواهند شد. شهرت دانشگاه VUB بدلیل انجام فعالیت های تحقیقی بسیار عالی، تشکیل گروه های تحقیقی بین المللی که در بسیاری از اصول بنیادی و تحقیقات کاربردی سر آمد می باشند خواهد بود.

دانشگاه Libre de بروکسل ( ULB )

اعزام دانشجو به بلژیک در دانشگاه بروکسل ؛ دانشگاه ULB در سالهای 2016/2015 در رتبه 207 دانشگاه های جهانی QS قرار گرفت. دانشگاهی که بسیاری از دانشکده های بین المللی و دانشجویان رتبه بالا را در خود جای داده است. این درحالیست که حدود یک سوم از این دانشجویان متعلق به خارج از کشور می باشند. این دانشگاه در سال 1834 تاسیس گشت و به عنوان یکی از برترین دانشگاه ها از جهت بخش تحقیقات شناخته شد. ناگفته نماند که این دانشگاه برنده سه جایزه نوبل نظیر : مدال فیلدز، سه جایزه Wolf و دو جایزه ماری کوری می باشد.

کسب اطلاعات در خصوص شرایط زندگی در شهرهای اصلی بلژیک 

بروکسل

منطقه : بروکسل – پایتخت

فرانسوی : Bruxelles، هلندی : بروکسل

بروکسل به عنوان پایتخت کشور بلژیک در نظر گرفته می شود و اغلب به عنوان پایتخت اروپا شناخته می شود. ناگفته نماند که بسیاری از سازمان های بین المللی این شهر را ” خانه بروکسل ” می نامند. از زمان جنگ جهانی دوم، این شهر به عنوان مرکز اصلی سازمان های بین المللی نظیر : سازمان اتحادیه اروپا ( EU )، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( NATO )، سازمان گمرک جهانی و EUROCONTROL شناخته شد. اگر شما قصد تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک در گرایش سیاست، روابط بین المللی و مترجمی را در سر دارید، بی تردید مهاجرت به شهر بروکسل بهترین گزینه انتخابی برای شما خواهد بود. افراد بسیاری این شهر را برای اعزام دانشجو به بلژیک انتخاب می کنند.

شهرت این شهر به تنهایی بدلیل وجود مرکز مدیریت، بوروکراسی، شب زنده داری ها، رستوران های متنوع، کافه ها، مشروب فروشی ها و اغذیه فروشی ها، میخانه ها، مراکز خرید، نمایشگاه ها، مراکز تاریخی و خیابان های خرید خواهد بود. اگر چه این شهر نسبت به دیگر پایتخت های کشورهای اروپایی کوچکتر می باشد، اما بسیاری از مناطق شهری بروکسل آثار فرهنگی و مراکز تفریحی بسیاری را در خود جای می دهند.

از دیگر دانشگاه های برتر بروکسل مواردی نظیر : دانشگاه هلندی زبان Vrije بروکسل ( VUB – رتبه 194 در دانشگاه های جهانی QS ) و دانشگاه فرانسوی زبان Libre de بروکسل ( ULB – رتبه 207 ) را در بر خواهند گرفت. همانطور که قبلا هم گفته شد ترجمه نام این دو دانشگاه به زبان انگلیسی ” دانشگاه آزاد بروکسل ” خواهد بود، البته ناگفته نماند که ترجمه نام این دو دانشگاه به ندرت مورد استفاده واقع می شود. از دیگر دانشگاه های معروف در بروکسل مواردی نظیر : دانشکده دانشگاه Saint-Louis، دانشگاه Hogeschool بروکسل و آکادمی نظامی سلطنتی را در بر خواهند گرفت. چندین دانشگاه بین المللی، محوطه های دانشگاهی در بروکسل دارند که مواردی نظیر : دانشگاه کنت بروکسل ( مدرسه مطالعات بین المللی ) و دانشگاه بوستون بروکسل را در بر خواهند داشت. این دانشگاه ها جزو دانشگاه های محبوب جهت تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک می باشند.

لوون

منطقه : فلاندر

فرانسوی : لووین، هلندی : لوون

این منطقه به عنوان یکی از بزرگترین مناطق از جهت تولید آبجو ( Anheuser-Busch InBev ) می باشد. علاوه بر این، شهر لوون یکی از مهمان نواز ترین شهرها در اروپا خواهد بود. باید بدانید که شهرت شهر لوون بدلیل، ساختمان های مرتفع، جشن های موسیقی تابستانه سالانه ( Martrock )، گروه ارکست معروف Arenberg و دیگر گروه های ارکست در لوون خواهد بود. شهر لوون از نظر فرهنگ مشروب بسیار غنی خواهد بود چرا که میخانه های موجود در این شهر انواع مختلف مشروب های بومی و بین المللی را در اختیار افراد قرار می دهند، این درحالیست که یکی از میخانه های واقع در این شهر ادعا دارد که حدود 3000 نوع مشروب مختلف در این میخانه یافت خواهد شد. در زمان مهاجرت به شهر لوون، بازدید از بازارهای Oude، میخانه های متعدد و کافه ها را از دست ندهید. در زمان اقامت به شهر لوون جاذبه هایی نظیر : Fon Sapientiae ( چشمه حکمت ) و بازدید از شهرهای دانشجویی مشهور را فراموش نکنید.

از شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک ؛ در طول ترم تحصیلی، دانشجویان قادر به حضور عمده ای در شهرها خواهند بود. باید بدانید که شهر لوون خانه عالی رتبه ترین دانشگاه های بلژیک نظیر : دانشگاه کاتولیکی لوون ( که در حال حاضر در رتبه 83 دانشگاه های جهانی QS قرار دارد ) خواهد بود. دانشگاه KU لوون و یا دانشگاه لوون از بزرگترین دانشگاه های بلژیک به حساب خواهد آمد، دانشگاهی که حدود 55000 دانشجو را در خود جای داده است. بسیاری از افراد بر این باورند که این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های بلژیک می باشد، ناگفته نماند که دانشگاه کاتولیکی از این قاعده مستثنا نمی باشد.

دیگر دانشگاه های لوون مواردی نظیر : مدرسه تجاری Vlerick ( مدرسه مدیریت که توسط دانشگاه کاتولیکی لووین و دانشگاه گنت به اشتراک گذاشته شده است )، دانشگاه های فنی و حرفه ای نظیر : دانشگاه کاتولیکی Hogeschool لوون ( KH لوون ) و دانشگاه کالج Groep T ( گروه T )، دانشگاهی که نسبت به مطرح کردن دوره های مهندسی و آموزش مبادرت می ورزد را در بر خواهد گرفت. باید بدانید که شهر لوون به عنوان خانه برترین هنرستان ها شناخته خواهد شد. برای مثال موسسه Lemmens موسسه ای است که از جهت برنامه های موسیقی درمانی شهرت بسیاری دارد.

Liege ( لیژ )

منطقه : Wallonia ( والونیا )

فرانسوی : لیژ، هلند : Luik

لیژ یکی از شهرهای صنعتی بسیار بزرگ در منطقه والونیا می باشد، شهری که بسیاری از مراکز اقتصادی و فرهنگی در آن مشاهده می شود. باید بدانید که از صنایع اصلی این شهر مواردی نظیر : ذغال سنگ و فلز را در بر خواهد گرفت. ناگفته نماند که از دلایل شهرت این شهر بدلیل وجود جشن های مردمی بسیار شلوغ، شب زنده داری ها، جشن های موسیقی جاز سالانه، سینماها و یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بازارهای عید نوئل در بلژیک خواهد بود. باید بدانید که قوی ترین سیستم های دیجیتالی، فناوری های برتر، خدمات اینترنتی جهت دار و صنایع مختلف در این منطقه یافت خواهد شد.

از دیگر جاذبه های گردشگری شهر لیژ دامنه گسترده ای از موزه ها، معماری های قرن 16 و 17، 400 پلکان ” Montagne de Bueren ” و جشن های مقدس نیکلاس ( که برای دانشجویان بین المللی ساماندهی شده است ) را در بر خواهد گرفت. شهر لیژ یک منطقه بسیار معروف که به عنوان ” مربع ” شناخته می شود را برای عابران پیاده در نظر می گیرد، منطقه ای که در آن میخانه های بسیار بزرگی ( برخی از این میخانه ها تا 6 صبح و تا زمان ترک مشتریان باز خواهند بود ) یافت خواهد شد. علاوه بر این شهر لیژ خانه دامنه گسترده ای از انجمن های ایتالیایی، اعضای مراکش، الجزایر و مهاجران ترکیه ای خواهد بود.

این شهر یک منطقه آموزشی می باشد که حدود 20000 دانشجو ( بومی و بین المللی ) را در خود جای داده است. به علاوه باید بدانید دانشگاه لیژ در رتبه 265 دانشگاه های جهانی QS قرار گرفته است، دانشگاهی که به عنوان مدرسه مدیریت HEC شناخته خواهد شد. دیگر موسسات آموزش عالی در شهر لیژ مواردی نظیر : ISA lambert Lombard ( دانشکده معماری دانشگاه لیژ )، آکادمی هنری des Beaux  de la Ville de liege ( مدرسه هنر برای دانشجویان مقطع کارشناسی ) وLa Haute Ecole de la Province de liege ( کالجی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ) را در بر خواهند گرفت. دانشگاه های نامبرده جهت تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک توصیه می گردند.

Antwerp ( آنتورپ )

منطقه : فلاندرز

فرانسوی : Anvers، هلندی : Antwerpen

از دیگر شهرهای بزرگ کشور بلژیک، شهر آنتورپ خواهد بود، شهری که شهرت بسیاری بدلیل وجود نقاش معروف فلاندرزی، آقای پیتر پاول روبنز، الماس ها ( حدود 70 درصد از الماس ها در منطقه آنتورپ خرید و فروش می شوند ) و مد ( شهری که از نظر مد رتبه ششم را به خود اختصاص داده است ) خواهد داشت. ناگفته نماند که این شهر به عنوان دومین شهر بندری بزرگ در کشور بلژیک خواهد بود. به علاوه این شهر دامنه گسترده ای از جاذبه ها نظیر : کلیسای جامع گوتیک و موزه معتبر هنرهای زیبای سلطنتی را در خود جای داده است. باید بدانید که باغ وحش آنتورپ یکی از قدیمی ترین باغ وحش ها در جهان خواهد بود، مکانی که طراحی و معماری آن مربوط به قرن 19 می باشد.

همانطور که گفته شد این شهر ارتباط نزدیکی با مبحث مد خواهد داشت، چرا که شهر آنتورپ به عنوان شهر ست کننده ها شناخته خواهد شد. روشنفکران، بازیگران، موسیقی دانان، نویسندگان و نقاشان بسیاری معروفی در این شهر یافت خواهند شد. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق باید بدانید که دامنه گسترده ای از میخانه ها، کافه ها، مغازه ها و کنسرت های موسیقی جاز در این منطقه یافت خواهد شد. همچنین شهر آنتورپ شهرت بسیاری به دلیل تولید محصولات بومی نظیر : Bolleke ( آبجو کهربا )، Elixir D Anvers ( یک نوشیدنی محلی ) و یک بیسکوئیت دست ساز محلی خواهد داشت.

در میان دانشگاه های شهر آنتورپ، دانشگاه آنتورپ یکی از معروف ترین دانشگاه ها خواهد بود، دانشگاهی که در رتبه 208 دانشگاه های جهانی QS قرار گرفته است. در حال حاضر حدود 14000 دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کرده اند، این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه ها در منطقه فلاندرز خواهد بود. از دیگر دانشگاه های شهر آنتورپ مواردی نظیری : دانشگاه کالج Charlemagne (karel de Grote Hogeschool)، دانشگاه کالج Plantin (plantiijn Hogeschool ) و دانشگاه کالج هنر آنتورپ را در بر خواهند گرفت.

Bruges ( بروخه یا بروژ )

منطقه : فلاندرز

فرانسوی : Bruges، هلندی : Brugge

بروخه یکی از شهرهای بسیار معروف در غرب اروپا می باشد، شهری تاریخی که نام آن در سایت تاریخی UNESCO آورده شده است. بسیاری از کانال های باریک و ساختمان های قدیمی در شهر بروخه یافت خواهد شد. این شهر بسیاری از مناطق و ساختمان های معروف نظیر : برج ناقوس کلیسا ( مربوط به قرن 13 ) را در خود جای داده است. باید بدانید که فرهنگ شهر بروخه با جهان مدرن و قدیمی در آمیخته است. شهری که امکاناتی نظیر : تئاترها، سالن های کنسرت، موزه ها و سینماهای بسیاری را در خود جای داده است. به علاوه این شهر میزبان دامنه گسترده ای از فرهنگ ها، موسیقی ها، جشن های غذایی و مسابقات دوچرخه فلاندرز خواهد بود.

باید بدانید که دامنه گسترده ای از گردشگران و دانشجویان در این منطقه مشاهده خواهند شد. از دیگر دلایل شهرت این شهر وجود مراکز آموزش عالی و دانشگاه های برتر خواهد بود. دانشگاه هایی که مواردی نظیر : Katholieke Hogeschool Brugge-Oostende ( KHBO ) و Hogeschool West-Vlaanderen ( HOWEST-Howest – دانشگاهی به زبان انگلیسی ) را در بر خواهند گرفت. شهر بورخه یکی از محوطه های اصلی دانشگاهی، برای کالج های اروپایی خواهد بود، کالج هایی که تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد و گرایش هایی نظیر : اقتصاد، حقوق و سیاست را به افراد پیشنهاد می کنند.

Ghent ( گنت )

منطقه : فلاندرز

فوانسوی : Gand، هلندی : Gent

در شهر گنت معماری های قرون وسطی، ساختمان های گوتیک، سیستم های حمل و نقل پیشرفته، شبکه کانال های باریک، میخانه های و رستوران های بسیار بزرگ، موزه های شگفت انگیز نظیر : موزه SMAK ، موزه هنرهای موقتی و موزه هنرهای زیبا voor Schone Kunsten مشاهده خواهد شد. این درحالیست که دامنه گسترده ای از کلیساهای turreted و یا حتی قلعه هایی در این شهر یافت خواهد شد.

دانشگاه گنت یکی از بزرگترین دانشگاه ها در منطقه فلاندرز خواهد بود. دانشگاهی که رتبه مشترک 124 دانشگاه های جهانی را به خود اختصاص داده است. این کالج دانشگاه با دانشگاه هایی نظیر : Hogeschool Gent و Hogeschool West-Vlaaderen همکاری هایی خواهد داشت.

دانشجویان بایستی به خاطر داشته باشند که شهر Louvain-La-Neuve خانه یکی از موسسات عالی رتبه نظیر : دانشگاه کاتولیکی لووین ( UCL ) که رتبه 149 دانشگاه های جهانی را به خود اختصاص داده است خواهد بود. باید بدانید در منطقه والونیا، شهر Louvain-La-Neuve ساختمان های دانشگاهی بسیاری یافت خواهد شد. در حال حاضر مرکز خرید L Esplanade، نمایشگاه Aula Manga، تالارهای کنفرانس و سینماهای بسیار بزرگ از شهرت والایی برخودارند.

درخواست اخذ پذیرش از  دانشگاه های بلژیک

برای تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک در دانشگاه های این کشور ( مقطع کارشناسی )، شما ملزم به ارائه مدرک دوره متوسطه و یا معادل آن ( مدرکی که توسط مقام های مربوطه به رسمیت شناخته شود ) خواهید بود. مسئولین متفاوتی جهت برقراری ارتباط شما وجود خواهند داشت، چرا که این امر تا حد بسیاری بستگی به درخواست شما به انجمن فرانسوی، انجمن فلاندرزی و یا انجمن آلمانی زبان خواهد داشت. متقاضیانی که قصد تحصیل در بلژیک را در سر دارند ملزم به ارسال تمامی مدارک خود به دانشگاه منتخب خواهند بود. به طور کلی کسانی که قصد تحصیل در گرایش هایی نظیر : تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی، هنر، مدیریت ( تنها در انجمن فرانسوی )، علوم مهندسی را در سر دارند ملزم به شرکت در آزمون ورودی خواهند بود. به علاوه شما ملزم به شرکت در آزمونی که مهارت های زبان فرانسوی و یا هلندی شما را اثبات نماید خواهید بود. ناگفته نماند که شما ملزم به پرداخت شهریه خود قبل از ثبت نام نیز خواهید بود.

مبلغ شهریه در بلژیک

اشخاص بلژیکی و دیگر دانشجویان اروپایی که قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی را دارند باید بدانند که شهریه آنان توسط دولت پرداخت خواهد شد. با وجود این، دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه ثبت نام سالیانه برای هر سال تحصیلی خواهند بود. مبلغ شهریه تا حد بسیاری بستگی به موسسه آموزش عالی منتخب شما جهت تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک ، نوع برنامه ها و دانشجویان واجد شرایط کمک هزینه های مالی خواهد داشت.

مبلغ شهریه در کشور بلژیک متفاوت می باشد چرا که تا حد زیادی بستگی به برنامه ی پیشنهادی شما توسط موسسه فلاندرزی، موسسه آلمانی زبان و یا انجمن فرانسوی خواهد داشت. دانشجویان اروپایی ملزم به پرداخت 835 یورو ( 910 دلار آمریکا – حداکثر شهریه ) برای هر سال خواهند بود این درحالیست که دانشجویان غیراروپایی ملزم به پرداخت 4175-835 یورو ( 4560-910 دلار آمریکا ) می باشند. ناگفته نماند که دیگر هزینه های اضافی مربوط به هزینه ثبت نام ( که تا حد بسیاری بستگی به موسسه و برنامه های شما خواهد داشت ) می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کل هزینه ها تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک با موسسه انتخابی خود در ارتباط باشید.

اقامت دانشجویان در بلژیک

باید بدانید که اقامتگاه های دانشگاهی برای دانشجویان متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک فراهم خواهد بود. اگر شما قصد کرایه اقامتگاه های شخصی را در سر دارید شما ملزم به عقد قرارداد یکساله خواهید بود. تخمین زده شده است که این مبلغ مابین 150 یورو ( 200 دلار آمریکا ) و 400 یورو ( 540 دلار آمریکا ) برای یکماه خواهد بود. ناگفته نماند که این مبلغ تا حد بسیاری بستگی به نوع اقامتگاه (خانه دانشگاهی، اقامتگاه شخصی) و مکان تحصیلی شما خواهد داشت. اگر شما قصد اجاره کردن یک آپارتمان یک تخته را در سر دارید شما ملزم به پرداخت مبلغی حدود 675 یورو ( 740 دلار آمریکا ) برای یک ماه و در مرکز شهر و حدود 500 یورو ( 550 دلار آمریکا ) در خارج از مرکز شهر خواهید بود.

باید بدانید که خانه نشینی در شهر بلژیک بسیار معروف خواهد بود. همین امر فرصت شناخت فرهنگ بلژیک و ارتقای مهارت ها را به آنان خواهد داد. این امر درخصوص دانشجویان پاره وقت برای مثال دانشجویانی که در مدارس زبان شرکت می کنند صدق خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص خدمات و حمایت های دانشجویی، ساختمان دانشجویان بین المللی و اقامت دانشجویان در بلژیک با دانشگاه منتخب و سفارت این کشور در ارتباط باشید.

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر که بدون شک از بهترین موسسات حقوقی کشور و از جمله استان فارس میباشد، پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک و دیگر کشورهای اروپائی و آمریکائی است و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا جهت ورود به کشور بلژیک را در کمتر از 6 ماه با گارانتی و تضمین کامل انجام میدهد. تقاضا داریم با توجه به آنکه بسیاری از موسسات، بدون مجوز رسمی اقدام جهت اخذ ویزا برای افراد مینمایند و متاسفانه مسائل بسیاری اهم از بی اعتمادی نسبت به صحت خدمات، حقایق گفتار، انجام قول ها صورت میگیرد، قبل از هر گونه اقدامی و منعقد کردن قرارداد با موسسات از دارا بودن مجوز رسمی برای انجام امور اعزام دانشجو به بلژیک و دیگر کشور ها، از سوی وزارت علوم و فناوری اطمینان حاصل فرمایید.

سوالات متداول در مورد اعزام دانشجو به بلژیک

1- مزایا اعزام دانشجو به بلژیک چیست؟

دانشگاه های برتر و شاخص، مدارک اخذ شده معتبر در دنیا، کیفیت زندگی استاندارد، امکانات رفاهی و غیره

2- آیا پس از اعزام دانشجو به بلژیک، متقاضیان می توانند اقامت و تابعیت این کشور را اخذ کنند؟

بله، پس از فارغ التحصیلی و یافتن کار، بعد از گذشت مدت تعیین شده، این امکان وجود دارد.

3- مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و اعزام دانشجو به بلژیک چیست؟

تکمیل فرم درخواست، مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی، مدرک زبان و غیره

4- داشتن تمکن مالی جهت اعزام دانشجو به بلژیک الزامی است؟

بله، زیرا متقاضی باید اثبات کند که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را دارد.

5- هزینه زندگی دانشجویی پس از اعزام دانشجو به بلژیک، چه میزان است؟

به طور میانگین مابین 600 تا 700 یورو در ماه خواهد بود.

6- هزینه تحصیل پس از اعزام دانشجو به بلژیک چه میزان است؟

هزینه تحصیل در مناطق مختلف بلژیک متفاوت است، اما برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بیشتر از 4,000 یورو در سال نخواهد بود.

7- بهترین دانشگاه ها جهت اعزام دانشجو به بلژیک کدامند؟

دانشگاه بروکسل، دانشگاه خنت، دانشگاه لیژ، دانشگاه کاتولیکی لووین و غیره

8- پس از اعزام دانشجو به بلژیک، امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی وجود دارد؟

بله، بسیاری از دانشگاه های این کشور جهت رفاه حال دانشجویان، بورسیه هایی را در نظر گرفته اند.

9- چه زمانی باید جهت اعزام دانشجو به بلژیک اقدام کرد؟

بازه زمانی درخواست پذیرش جهت تحصیل در بلژیک از ابتدای ماه ژوئن می باشد.

10- آیا دانشگاه های بلژیک جهت اعزام دانشجویان رشته های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت هستند؟

بله، هشت دانشگاه پزشکی در بلژیک مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشند.

11- جهت اعزام دانشجو به بلژیک به مدرک زبان نیاز است؟

بله، متقاضیان می بایست مدرک زبان فرانسوی و یا انگلیسی داشته باشند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *