شرایط زندگی در بلژیک

کشور بلژیک سالانه پذیرای دانشجویان و مهاجران از سراسر دنیا می باشد، این کشور با فرهنگی هلندی و فرانسوی تلفیق شده و با توجه به مساحت کم ولی مردم این کشور به چندین زبان صحبت می کنند، در این مقاله به بررسی شرایط زندگی در بلژیک پرداخته ایم. ایرانی ها معمولاً از طریق پناهندگی و یا روش تحصیل در بلژیک اقدام به مهاجرت به این کشور می کنند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط زندگی در بلژیک چگونه است

آیا قصد مهاجرت به بلژیک را دارید؟ این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد شرایط زندگی در بلژیک را به شما ارائه می دهد.

زندگی در بلژیک در یک نگاه کلی

 • بلژیک یک هویت ملی یکپارچه ندارد. این کشور بین فرهنگ و زبان هلندی و فرانسوی تقسیم شده است.
 • سیستم آموزشی بلژیک غیر متمرکز است و ثبت نام به صورت رقابتی و متنوع است.
 • سیستم مراقبت های درمانی % 75 از هزینه های پزشکی را پوشش می دهد.
 • چندین راه برای پیدا کردن خانه در بلژیک وجود دارد که رایج ترین آنها روزنامه ها، خبر نامه ها و سازمان های خارجی است.
 • هر چند که بلژیک یک کشور کوچک است اما به طور مستمر در میان برترین مکان های جهان برای زندگی قرار دارد. بلژیک جاذبه های زیادی در نقاط مختلف خود دارد. این کشور کوچک دارای سه زبان رسمی فرانسوی، هلندی و آلمانی است. بلژیک معروف به گوشت سرخ کرده، TINTIN، شکلات و نوشیدنی است. افرادی که در بلژیک زندگی می کنند تجربیات جدیدی را کسب می کنند.

به طور مداوم بلژیک در تمام شاخص های اصلی زندگی در رتبه های خوبی قرار دارد و مکان خوبی برای مهاجران است. بلژیک در بین 10 شاخص برتر OECD دارای استاندارد بالای زندگی است. دارایی خانواده های بلژیکی از میانگینOECD بالاتر است.بروکسل بعد از نیویورک دارای حدود 1500 نهاد بین المللی با تقریبا 3000 دیپلمات است.

کیفیت رستوران های بلژیک بسیار خوب است. بر اساس یک نظر سنجی بروکسل تنها شهر اروپای غربی است که در میان 10 مقصد برتر جهان برای غذاهای خیابانی وجود دارد. شما می توانید غذاهای خوب بلژیکی را تست کنید.

بعید است که در بلژیک از سرگرمی ها خسته شوید. علاوه بر موزه ها صحنه های تئاتر پر جنب و جوش و شهرهای تاریخی زیبا در بلژیک وجود دارد . همچنین تعدادی جشنواره های رنگارنگ در بلژیک وجود دارد(مثل FOLKLORIC) که در یونسکو ثبت شده است.

بلژیک یک مکان عالی برای افزایش فرزندان است. مهاجران خوشحال می شوند که بدانند بلژیک یکی از گسترده ترین شبکه مراقبت از کودکان در اروپا را دارد و تقریبا تمام کودکان از مراقبت های روزانه با کیفیت عالی و قیمت مناسب بهره مند می شوند.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در بلژیک

بلژیک در قلب اروپا قرار دارد و با کشورهای هلند و آلمان در شمال و شرق و فرانسه و لوکزامبورگ در غرب و جنوب هم مرز است. برخی از مزایا و معایب زندگی در این کشور اروپایی در این مقاله ذکر شده است.

زبانهای مردم بلژیک

مزایا: تجربه فرهنگی با ارزش

در بلژیک مردم به سه زبان هلندی، فرانسوی و آلمانی صحبت می کنند. در بیشتر شرکتها ، همکاران به سه یا چند زبان صحبت می کنند. اگرچه مردم به زبان هلندی و فرانسوی صحبت می کنند اما معمولا از سطح زبان انگلیسی خوبی برخوردارند.

یکی از مزایای زندگی در یک کشور کوچکی مثل بلژیک این است که نیازی نیست در شهری زندگی کنید که نزدیک به کارتان باشد . اگر در مناطق روستایی یا شهر کوچک زندگی می کنید می توانید راحت در شهر کار کنید. بنابراین مهاجران می توانند از تفاوت قیمت های اجاره در شهر و حومه ان استفاده کنند.

مزایا و معایب زندگی در بلژیک

حمل و نقل در بلژیک

 • مزایا: زیر ساخت های عالی حمل و نقل عمومی
  بلژیک دارای حمل و نقل عمومی بزرگی است و در مدت کوتاهی می توان به هر شهر رسید. حمل و نقل در داخل شهرها نیز عالی و متنوع است و شامل مترو و تراموا و اتوبوس می شود.
 • مزایا: سفر آسان منطقه ای
  یکی از مزایای موقعیت بلژیک این است که کمتر از سه ساعت می توان به شهرهای لندن، آمستردام و پاریس رسید.

سبک زندگی در بلژیک

 • مزایا: غذای عالی
  بلژیک دارای غذاهای عالی است و افراد از کیفیت بالای زندگی برخوردارند.
 • مزایا: گزینه های متنوع سرگرمی
  پیاده روی، ماهیگیری، موزه ها، سواحل، جنگل ، رویدادهای فرهنگی طیف وسیعی از سرگرمی ها را ایجاد میکند.
 • معایب: ساختار پیچیده دولتی
  سه زبان در سه ناحیه ( فلاندرز، بروکس و والونیا) باعث ایجاد ساختار دولتی پیچیده شده است. این بدین معنی است که هر منطقه مجموع قوانین مختلفی در مسکن ، مراقبت از کودکان و آموزش دارد.
 • معایب: قوانین ملک در هر منطقه متفاوت است.
  هر منطقه در بلژیک دارای قوانین و مقررات مختلفی در مورد مسکن است . بنابراین الزامات قانونی نسبت به جایی که در آن زندگی می کنید متفاوت است.
 • معایب: قیمت املاک زیاد است.
  قیمت خرید ملک نسبت به سایر کشورهای اروپایی زیاد است . مالیات بر املاک در زمان خرید و فروش ملک در مناطق مختلف متفاوت است.
 • معایب: تاخیر مکرر وسایل حمل و نقل عمومی
  اگر چه حمل و نقل عمومی ارزان و قابل دسترس است اما قطار ها به موقع نمی آیند. تاخیرها بیشتر از ده دقیقه نیست اما به طور مکرر وجود دارد.

مالیات در بلژیک

 • معایب: مالیات بسیار زیاد
  بلژیک جزء کشورهایی است که بالاترین سطح مالیات را دارد. میزان مالیات بر درآمد افراد بین 25 تا 50 درصد متغیر است. بلژیک همچنین درخواست پرداخت هزینه های اجتماعی بالا از کارفرمایان و کارمندان دارد. افراد مهاجر باید وضعیت مالیاتی و وضعیت اقامت اجتماعی خود را با یک کارشناس بررسی کنند

وضعیت اقتصاد بلژیک

موقعیت جغرافیایی کشور بلژیک و شبکه گسترده حمل و نقل این کشور باعث شده است که کشور بلژیک اقتصاد بسیار گستره با ترکیبی وسیع از سیستم های حمل و نقل، خدمات، زیرساخت ها و تکنولوژی پیشرفته داشته باشد. صنعت کشور بلژیک به طور کلی در بخش های پرجمعیت تر این کشور مثل فلاندر در شمال بلژیک متمرکز شده است. بلژیک از لحاظ اقتصادی 100 درصد به منابع خارجی سوخت های فسیلی و واردات آنها وابسته است و قصد دارد تا سال 2025 هفت نیروگاه هسته ای خود را تعطیل کند و این قضیه وابستگی بلژیک به کشور های خارجی را افزایش خواهد داد. نقش کشور بلژیک به عنوان یکی از مراکز لجستیک ناحیه باعث شده است که اقتصاد آن به کشور های خارجی، به خصوص شرکای تجاری اروپایی خود بستگی داشته باشد. حدود سه چهارم از تجارت کشور بلژیک با سایر کشور های اروپایی است.

در سال 2017 ، میزان تولید ناخالص داخلی کشور بلژیک به 1.6 درصد رسید و نرخ بیکاری این کشور 7.5 درصد باقی ماند و کسری بودجه 2.1 درصد گزارش شده است. اقتصاد این کشور از زمان حمله ی تروریستی صورت گرفته در مارس 2016 ، که منطقه ی توریستی و صنایع گردشگری را تحت الشعاع خود قرار داده بود، تا حد زیادی بازیابی شده است.

در دسامبر سال 2018، نرخ سالیانه ی تورم کشور بلژیک، نسبت به 2.78 درصد گزارش شده در ماه گذشته، کاهش یافته است و به 2.34 درصد رسیده است. این آمار از آگوست تا کنون کمترین آمار میزان تورم به حساب می آید. چر که رشد قیمت در بخش های مسکن و تجهیزات شهری (از 5.79 درصد در نوامبر به 4.54 درصد رسید)، غذا و نوشیدنی های غیر الکلی (از 1.88 درصد به 1.47 درصد)، حمل و نقل (از 3.69 درصد به 2.81 درصد)، خدمات و کالاهای متفرقه (از 1.41 درصد به 1.33 درصد)، هتل ها و رستوران ها (از 2.66 به 2.37 درصد) و بهش سلامت (از 0.59 درصد به 0.54 درصد) کاهش یافته است. از طرفی دیگر قیمت ها در بخش های نوآوری و فرهنگ، تجهیزات و وسایل خانه، پوشاک افزایش یافته است.

هم چنین وضعیت تورم در زمینه تحصیلی، (1.37 درصد) ثابت باقی مانده است. در کل باید گفت که نرخ تورم کشور بلژیک از سال 1921 تا سال 2018 به طور میانگین حدود 5.67 درصد گزارش شده است که این آمار در سال 1947 به بالاترین حد خود، 222.81 درصد و در سال 1921 به پایین ترین میزان خود یعنی منفی 18.11 درصد رسیده بود.

میزان جمعیت بلژیک: 11.4 میلیون نفر/ شاخص رشد اقتصادی : 1.7 درصد/ میزان درآمد ناخالص هر فرد : 38513 یورو

آمار بیکاری کشور بلژیک

طبق تعریف سازمان جهانی کار، آمار بیکاری یک کشور از طریق افرادی محاسبه می گردد که توانایی انجام کار و تمایل به ورود به بازار کار را دارند و به صورت فعالانه برای یافتن شغل تلاش کرده اند اما موفق به یافتن کار نشده اند. این آمار به صورت درصد اعلام می شود. کل نیروی کار یک جامعه شامل افراد شاغل و افراد بیکار یک جامعه می شود و نرخ بیکاری با توجه به کل نیروی کار موجود در یک کشور اعلام می شود. نیروی کار شامل افراد بین 15 تا 64 سال می شود و افراد مسن و کودکان را در برنمی گیرد.

آمار بیکاری در کشور بلژیک اخیرا مقداری کاهش یافته است و از 6.18 درصد گزارش شده در ماه مارس سال 2018، به 6.14 درصد در ژوئن کاهش یافت و در اکتبر سال 2018 به 6.11 درصد رسید. آمار بیکاری در کشور بلژیک هر سه ماه یک بار و به صورت فصلی به روز رسانی می شود و از مارس 1999 تا ژوئن 2018 به ثبت رسیده است. به طور میانگین نرخ بیکاری در این کشور در طی سالهای ذکر شده، حدود 7.97 درصد تخمین زده شده است.

این آمار در سپتامبر سال 2004 با 9.22 درصد به اوج خود رسید و کمترین حد آن در ژوئن سال 2018 گزارش شده است که همان 6.14 درصد می باشد. این اطلاعات توسط دفتر آمار کشور بلژیک گزارش شده است. نرخ بیکاری در استان های مختلف این کشور متفاوت است . بروکسل بیشترین آمار بیکاری و فلاندرز غربی کمترین میزان بیکاری را داراست. طبق آخرین گزارشات اعلام شده، جمعیت کشور بلژیک در دسامبر سال 2017، به 11.38 میلیون نفر رسیده است. در ماه سپتامبر سال 2016 ، متوسط درآمد ماهیانه شهروندان این کشور حدود 3,874.64 دلار آمریکا محاسبه شده است. میزان مشارکت نیروی کار این کشور به 67.89 درصد در ژوئن 2018 کاهش یافته است.

آمار بیکاری بلژیک

هزینه زندگی در بلژیک

بلژیک یکی از گران ترین کشور های دنیا برای زندگی است. بروکسل در بین گرانترین شهر های دنیا چندین سال بین 50 کشور اول قرار داشت. نظام امنیتی و مالیاتی کشور بلژیک بسیار پیشرفته است و این قضیه تضمین می کند که حقوق و درآمد افراد به طور منصفانه در بخش های مختلف و صنایع متفاوت توزیع می شود. برای خیلی از افراد غیر اروپایی، با توجه به تفاوت های بسیاری که بین یورو و ارز های ضعیف تر وجود دارد، ممکن است اوایل، زندگی در بلژیک بسیار گران به نظر برسد.

هزینه های مسکن در بلژیک: در کشور بلژیک، هزینه های اجاره مسکن بخش زیادی از در آمد ماهیانه کارمندان را در بر می گیرد. اجاره خانه در شهرهای بلژیک در کل بسیار گران است و مهاجرین ترجیح می‌دهند در بخش های روستایی و بیرون از شهر خانه ای اجاره کند چرا که اجاره ها در آن قسمت ها از کشور بیشتر است. همچنین هزینه خدمات شهری مثل برق و آب و گاز بسیار بالاست. هزینه های تخمین زده شده مسکن در بروکسل به صورت ماهیانه:

خانه دو خوابه بدون وسایل: 1100 یورو، آپارتمان دو خوابه مبله : 95 یورو، آپارتمان دو خوابه بدون وسایل: 750 یورو
خدمات شهری: برق (در صورت رعایت استاندارد های مصرفی) 138 یورو، اینترنت : 43 یورو ، نرخ تماس تلفنی (به ازای هر دقیقه) 0.20 یورو

هزینه های رفت و آمد: سیستم نقلیه در شهر بلژیک بسیار به صرفه و ارزان است. شبکه گسترده مترو و اتوبوس و واگن های برقی باعث شده است که تردد در بخش های مختلف شهر های اصلی بدون دردسر انجام شود. هم چنین ایستگاه های دو چرخه سواری در اختیار افرادی که علاقه ای به استفاده از وسایل نقلیه عمومی ندارند قرار می گیرد. هزینه قطار شهری: 2.20 یورو، هر لیتر بنزین 1.40 یورو، تاکسی به ازای هر یک کیلومتر: 2 یورو

تفریح در بلژیک: برخی از انتخاب ها برای تفریح و سرگرمی در بلژیک وجود دارند که به همه نوع بودجه ای می خورد!.ورودی موزه ها و گالری ها پایین است و بازدید از بیشتر پارک ها و ساختمان های تاریخی رایگان است.
قیمت برخی از خرید های خانه : 12 عدد تخم مرغ: 2.40 یورو، یک لیتر شیر: 095 یورو، نان: 1.75 یورو، یک کیلو مرغ : 8.95 یورو
یک وعده ناهار در یک رستوران سطح متوسط برای دو نفر: 60 یورو

برخورد و رفتار مردم بلژیک با مهاجرین و خارجی ها

بلژیک به عنوان کشور مهاجرت پذیر نادیده گرفته می شود زیرا از لحاظ مساحت و سابقه مهاجر پذیری تاریخچه غنی ندارد . با این حال، طی سه دهه گذشته، بلژیک یک کشور مناسب برای اقامت دائمی بسیاری از انواع مهاجران تبدیل شده است. خط مش های این کشور نسبت به مهاجرت، پناهندگی عمدتا از لحاظ ماهیت کارآمد و مثمر ثمر هستند، و نسبت به شرایط مختلف ، بدون توجه به چشم انداز دراز مدت عکس العمل نشان می‌دهند. فقط در سال های اخیر سیاست گذاران و سیاست مداران به توسعه سیاست ها و قوانین جدید مبادرت می ورزند . افکار عمومی، بحث های مهاجرت داغ و افزایش هواداران احزاب و جناح های مختلف ، بدون شک در این فرایند نقش مهمی ایفا کرده اند.

پس از محدود شدن مهاجرت برای اشتغال به کار، مهاجرت به بلژیک عمدتا از طریق ملاقات اعضاء خانواده و پناهندگی بود. از دهه 1990، تعداد درخواست های پناهندگی تا سال 2012 به طور پیوسته افزایش یافتند؛ برای اولین بار، متقاضیان درخواست ویزا برای هر ماه از سال 2012 تا کنون در مقایسه با متقاضیان درخواست ویزا از همان ماه در سال 2011 کمتر بودند. بدون چشم اندازهای درازمدت دولت بلژیک هر دو نوع مهاجرت اعم از مهاجرت برای کار و سیاست و خط مشی های پناهندگی را نسبت به نیازهای اقتصادی و نیروی انسانی مورد نیاز طراحی و سازماندهی کرده است.

اولین تلاش برای استقرا و تصویب قانون مهاجرتی، قانون جامع مهاجرت در سال 1980 به اجرا درآمد. به همین ترتیب، سیاست ها و خط مشی های شهروندی و تلفیقی در دهه های گذشته به شکل غیرمستقیم شکل گرفتند. صرفا در سال های اخیر دولت شروع به اصلاح این سیاست ها کرد، که کلا از مسائل پناهندگی و ادغام خانواده شروع شد. علاوه بر این، دولت تصمیم گرفت تا با هماهنگی مجدد سیاست های پناهندگی و سیاست های مهاجرت را تحت حمایت یک بخش از وزارت امور خارجه در امور پناهندگی و مهاجرت قرار دهد . در نهایت، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مردم بلژیکی چشم انداز مثبتی نسبت به مهاجران اروپایی دارند و مهاجرت را بعنوان عاملی مخرب و آسیب رساندن به کشورشان نمی دانند و در نظر نمی گیرند.

در سال 2017، 1.38 میلیون نفر از متولدین خارجی تبار در بلژیک، یعنی رقمی بالغ بر 12.9 درصد از کل جمعیت، در کشور بلژیک حضور داشتند.

مشاوران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران، شیراز، مشهد و اصفهان می توانند به شما در زمینه اخذ اقامت و تابعیت بلژیک راهنمایی کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید در روزهای غیر تعطیل با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید.

سوالات متداول در مورد شرایط زندگی در بلژیک

1.سیستم مراقبت های درمانی در بلژیک چگونه است؟

مراقبت های درمانی 75% از هزینه های پزشکی را پوشش میدهد.

2.زبان کاربردی در بلژیک چیست؟

سه زبان رسمی فرانسوی-هلندی و آلمانی را داراست.

3.سطح زندگی در بلژیک چگونه است؟

این کشور بین 10 شاخص برتر زندگی در دنیا محسوب میشود.

4.مزایای زندگی در بلژيک چیست؟

تجربه ی فرهنگی با ارزش-زیرساخت های عالی حمل و نقل-سفر آسان منطقه ای-غذای عالی-گزینه های متنوع سرگرمی.

5.معایب زندگی در بلژیک چیست؟

ساختار پیچیده ی دولتی-قوانین ملک در هر منطقه متفاوت است-قیمت املاک زیاد است-تاخیر مکرر وسایل ح0مل و نقل عمومی-مالیات بسیار زیاد.

6.زیر ساخت های حمل و نقل در بلژیک چگونه است؟

از لحاظ سفر های درونشهری دارای حمل و نقل عمومی بزرگ-عالی و متنوع است و همچنین موقعیت بلژیک به گونه ای است که کمتر از سه ساعت میتوان به شهر های لندن- آمستردام و پاریس رسید.

7.وضعیت خرید املاک در بلژیک چگونه است؟

قیمت خرید نسبت به سایر کشور های اروپایی زیاد است و مالیات بر املاک در زمان خرید و فروش ملک در مناطق مختلف متفاوت است.

8.برخورد و رفتار مردم بلژیک با مهاجرین چگونه است؟

این کشور از لحاظ مساحت و سابقه مهاجر پذیری تاریخچه ی غنی ندارد اما با این وجود مهاجرت هایی از طریق کار و پناهندگی و ملاقات اعضای خانواده وجود دارد.

9.هزینه های زندگی در بلژیک چگونه است؟

بلژیک یکی از گرانترین کشورهای دنیا برای زندگیست اما حقوق افراد نسبت به هزینه ها بسیار منصفانه است.

10.هزینه ی خدمات شهری (آب-برق و…) در بلژیک چقدر است؟

به طور میانگین در حدود 138 یورو میباشد.

11.آمار بیکاری کشور بلژیک چگونه است؟

در حدود 6.11 % بین افراد 15 تا 64 سال میباشد.

2.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *