تابعیت انگلستان

افرادی که می خواهند جهت دریافت تابعیت انگلستان اقدام کنند باید 18سال یا بالای آن را داشته باشند و همچنین نباید هیچ قانون مهاجرتی را زیر پا گذاشته باشند. این قوانین بر اساس شرایط دریافت تابعیت انگلستان می باشد و آنچه که کارشناسان موسسه حقوقی توسعه گران مهر به شما انتقال خواهند داد نیز بر همین منوال جلو می رود.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط دریافت تابعیت انگلستان

راه های مختلفی جهت مهاجرت به انگلستان و تبدیل شدن به یک شهروند بریتانیایی وجود دارد. رایج ترین آن دریافت تابعیت انگلستان می باشد. اگر شما 18 سال به بالا باشید و همچنین دارای سابقه مثبت باشید، مثلا سابقه کیفری شدید یا جدیدی نداشته باشید، اقدام به فریب وزارت کشور نکرده باشید، در ده سال گذشته در جرایم مهاجرتی درگیر نشده باشید و به زندگی خود در انگلستان ادامه دهید و همچنین الزامات اقامتی را برآورده کرده باشید شما نیز باید شرایط دانشی انگلیسی و زندگی در آن را داشته باشید تا بتوانید تابعیت انگلستان را بگیرید.

شهروندی و اقامت انگلستان

شما معمولا باید 5 سال قبل از ارسال تقاضانامه در انگلیس زندگی کرده باشید و در طول 5 سال مذکور، بیش از 450 روز در خارج از انگلیس زندگی نکرده باشید همچنین در 12 ماه اخیر، بیش از 90 روز خارج از انگلیس نبوده باشید. اگر شما خارج از منطقه اقتصادی اروپا باشید، و اجازه اقامت (اجازه نامعلوم برای ماندن) در انگلستان برای 12 ماه گذشته را داشته باشید نباید تا زمان ماندن در انگلستان هیچگونه قانون مهاجرتی انگلستان را زیر پا گذاشته باشید.

اگر فرزند زیر 18 سال شما دارای معیارهای لازم باشد، می توانید از طرف او درخواست تابعیت کنید. ثبت نام به عنوان یک شهروند بریتانیایی معمولا ساده‌تر از دریافت تابعیت است؛ اما شما باید واجد شرایط لازم باشید.

شرایط شهروندی انگلستان

3 روش برای تقاضای شهروندی انگلیس از طریق دریافت تابعیت وجود دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • تقاضانامه شخصی داشته باشید.
 • از سرویس بررسی ملیت(NCS) استفاده کنید.
 • از یک مامور یا نماینده استفاده کنید.

درخواست تقاضانامه شخصی تابعیت انگلستان

شما می توانید به صورت آنلاین با تکمیل فرم و ارسال آن درخواست دهید. اگر با مشکلی مواجه شدید می توانید اطلاعات درست را از مشاورین ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی(توسعه گران مهر)دریافت کنید. سرویس بررسی تابعیت(NCS) توسط مشاوره های محلی اداره می شود و آنها به شما در ایجاد درخواست‌نامه کمک می کنند.

وکیل یا نماینده، شرکت یا فردی است که به شما در ارائه درخواست‌نامه با دادن توصیه کمک می کند. حتما بررسی کنید که وکیل یا نماینده در دفتر خدمات کمیسری مهاجرت (OISC) ثبت نام کرده باشد. شما باید اطلاعات بیومتریک (اثر انگشت و عکس) را فراهم کرده باشید. هزینه زندگی در انگلستان و ثبت نام باید به طور کامل به شما گفته شود تا به مشکل برنخورید.

نحوه درخواست تابعیت یا شهروندی انگلستان

چنانچه بتوانید حداقل 12 ماه در انگلستان بمانید، این اجازه را خواهید داشت تا برای اخذ امتیاز شهروندی و یا تابعیت انگلستان اقدام نمایید. تقاضای شما به همراه تمامی مدارک می‌تواند به وسیله پست ارسال گردد. این مدارک شامل فرم تقاضای تکمیل شده توسط متقاضی و داوران می باشد. پس از آن، UKVI شرایط ویزای شما را در UK بررسی می نماید. مسائل مدنی و یا ارتکاب جرم نیز یکی از مسائل مهمی است که دولت جهت اعطای امتیاز شهروندی به آن توجه بسیار می کند.

پس از تایید مدارک، متقاضیان دعوت‌نامه ای دریافت می نمایند که آنان را به جلسه‌ای که ترتیب داده شده است تا گواهی تابعیت به آنان اهدا گردد، دعوت می کند. در ادامه، افراد می توانند فورا جهت دریافت گذرنامه بریتانیایی خود اقدام فرمایند که معمولا 6 هفته به طول می انجامد و UKVI نیز طی روند اخذ گذرنامه با متقاضیان مصاحبه‌های حضوری به عمل می‌آورد.

نحوه درخواست تابعیت یا شهروندی انگلستان

نحوه درخواست تابعیت یا شهروندی انگلستان

شما می‌توانید جهت اخذ تابعیت کشور انگلستان پس از 12 ماه اقامت در انگلستان اقدام نمایید. در روند اخذ شهروندی انگلستان، می‌بایست از قانون کشور اول خود جهت داشتن دو تابعیت آگاهی یابید. چرا که بعضی از کشور ها این اجازه را به شهروندان خود نمی‌دهند که آنان تابعیت دو کشور را داشته باشند. این مساله برای انگلستان بلامانع است که شهروندان‌اش بیش از دو ملیت داشته باشند.

تحت شرایط زیر می‌توانید جهت اخذ تابعیت انگلستان اقدام فرمایید:

 1. می‌بایست بیش از 18 سال سن داشته باشید.
 2. هیچگونه سابقه جرمی نباید برای شما ثبت شده باشد.
 3. می‌بایست مدتی در انگلستان زندگی کرده باشید و یا به عنوان فردی از کشورهای متعلق به منطقه اقتصادی اروپا در کشور انگلستان دارای اجازه اقامت دائم باشید.
 4. در زمان اقامت خود در انگلستان، تمامی قوانین مهاجرتی می‌بایست رعایت شده باشد.
 5. می‌بایست به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید و در امتحان ” زندگی در انگلستان ” موفق شده باشید.

نحوه تبدیل اقامت انگلستان به شهروندی یا تابعیت

چگونگی دریافت گذرنامه بریتانیایی و اخذ شهروندی انگلستان را در مطلب زیر خواهید خواند:

چنانچه در انگلستان زندگی می‌کنید و می‌خواهید که برای همیشه در این کشور بمانید، می‌توانید جهت اخذ اقامت دائم و یا اجازه اقامت نامحدود در انگلستان اقدام فرمایید. سپس این شانس را خواهید داشت تا برای دریافت امتیاز شهروندی کامل انگلستان اقدام نمایید.

افراد خارجی می‌توانند جهت اخذ اجازه اقامت نامحدود در انگلستان پس از 5 سال اقامت قانونی در این کشور اقدام نمایند. اگرچه در بعضی موارد می‌توان جهت دریافت امتیاز شهروندی زودتر از 5 سال نیز این کار را انجام داد. متقاضیان می‌توانند تقاضای شهروندی خود را پس از 5 سال اقامت در صورتی که 12 ماه اقامت دائم در انگلستان داشته باشند ( در بعضی موارد زودتر ) ارسال نمایند.

روند اخذ این امتیاز و الزامات آن به ملیت متقاضی، اینکه بستگانی در انگلستان دارد یا خیر و نوع ویزا بستگی دارد. روند اخذ امتیاز شهروندی برای شهروندان کشورهای اروپایی و کشورهای عضو اتحادیه تجارت آزاد اروپا ( EFTA) آسان‌تر می‌باشد. این کشورها شامل ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس می‌باشد. اگرچه پس از جدا شدن انگلستان در طی رای‌گیری‌ها از اروپا در سال 2016، ممکن است شرایط اخذ شهروندی در سال 2019 کمی تغییرات داشته باشد.

قانون اخیر شهروندی بریتانیا بر اساس قانون ملیت بریتانیا در سال 1981 می‌باشد که با توجه به تاریخ امپراتوری بریتانیا بسیار پیچیده بوده و با دسته‌بندی ملیت‌های خارجی بریتانیای پیشین و قلمروهای خارجه بریتانیا، انگلستان را قادر می‌سازد تا تحت شرایط زیر، اخذ شهروندی این کشور کمی آسان تر باشد.

در سال‌های اخیر، برای اروپاییان و ملیت‌های متعلق به منطقه اقتصادی اروپا دشوار بوده است تا جهت اخذ اقامت شهروندی دائم انگلستان از طریق تابعیت اقدام نمایند. تمامی این اهداف مستلزم آن است که افراد بتوانند در امتحان زندگی در انگلستان نمرات قابل قبولی کسب نمایند.

مدارک مورد نیاز اخذ شهروندی یا تابعیت انگلستان

مدارک مورد نیاز اخذ شهروندی یا تابعیت انگلستان

مدارک مورد نیاز اخذ شهروندی یا تابعیت انگلستان

چنانچه قصد دریافت تابعیت انگلستان را دارید، مدارک زیر مورد نیاز است:

 • گواهی موفقیت در امتحان زندگی در انگلستان
 • شواهد حاکی از تسلط به زبان انگلیسی (مدارک تحصیلی بریتانیایی )
 • گذرنامه و یا مدارک سفر با سه سال اعتبار
 • ( چنانچه گذرنامه شما برای مدت سه سال اعتبار نداشته باشد ) می‌بایست شواهد معتبری حاکی از زندگی در انگلستان مانند مدارک تحصیلی، P60، حقوق و دستمزد، گواهی ازدواج و فرم تکمیل شده  (AN) ارائه دهید.

چنانچه قصد دریافت تابعیت بریتانیا را تحت شرایط دیگری دارید، همین مدارک مورد نیاز است. اما؛ ملزم به اثبات آن هستید که 5 سال گذشته را در انگلستان اقامت داشته اید. جهت اطلاع از الزامات کسب امتیاز شهروندی بریتانیا، می‌بایست تسلط خود را در زبان انگلیسی به اثبات برسانید. همچنین موارد زیر نیز حائز اهمیت است:

 • واحدهای درسی دانشگاهی که به زبان انگلیسی گذرانده اید و تحقیقاتی که به زبان انگلیسی توسط شما صورت گرفته اند و یا کسب نمرات حداقل C2 در امتحانات زبان انگلیسی.
 • آمادگی جهت امتحان
 • موفقیت در امتحان زندگی در انگلستان برای تمامی کسانی که قصد دریافت امتیاز شهروندی انگلستان را دارند امری مهم تلقی می گردد.

در این امتحان 24 سوال چند گزینه‌ای از متقاضیان پرسیده می‌شود. این سوالات تقریبا در موارد زیر می باشد:

 • تاریخ بریتانیا
 • رسم و رسوم
 • سنت
 • جغرافیا
 • فرهنگ

به شما 45 دقیقه زمان داده می شود که به این سوالات پاسخ دهید. جهت موفقیت در این امتحان باید حداقل نمره 75 از 100 اخذ گردد. برای کسب سایر اطلاعات لازم در مورد تابعیت انگلستان و یا شرایط زندگی در انگلستان با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) گفتگو کنید.

سوالات متداول در مورد دریافت تابعیت انگلستان

1- شرایط اخذ تابعیت انگلستان چگونه است؟

راه‌های مختلفی جهت تبدیل شدن به یک شهروند بریتانیایی وجود دارد که رایج‌ترین آن قبول تابعیت می‌باشد، همچنین شما باید ۱۸ ساله یا بیشتر باشید، سابقه مثبتی داشته باشید، هیچ گونه سابقه کیفری شدیدی نداشته باشید ،  اقدام به فریب وزارت کشور نکرده باشید و در ۱۰ سال گذشته در جرایم مهاجرتی درگیر نشده باشید.

2- چه زمانی باید تقاضای خود را برای شهروندی و تابعیت انگلستان انجام داد؟

شما معمولا باید ۵ سال قبل از ارسال تقاضانامه در انگلیس زندگی کرده باشید و در طول ۵ سال مذکور بیش از ۴۵۰ روز در خارج از انگلیس زندگی نکرده باشید و همچنین در ۱۲ ماه اخیر بیش از ۹۰ روز خارج از انگلیس نبوده باشید

3- شرایط شهروندی انگلستان از طریق قبول تابعیت چند مورد می‌باشد؟

 • تقاضا نامه شخصی داشته باشید.
 • از سرویس بررسی ملیت(NCS) استفاده کنید.
 • از یک مامور یا نماینده استفاده کنید.

4- نحوه درخواست تابعیت یا شهروندی انگلستان چگونه است؟

باید حداقل ۱۲ ماه در انگلیس بمانید و این اجازه را دارید تا برای اخذ امتیاز شهروندی یا تابعیت انگلیس اقدام کنید. تقاضای شما به همراهی تمام مدارک می تواند به وسیله پست ارسال گردد.

5- مدارک مورد نیاز چیست؟

 • گواهی موفقیت در امتحان زندگی در انگلستان
 • شواهد حاکی از تسلط به زبان انگلیسی(مدرک تحصیلی بریتانیایی)
 • شواهد حاکی از زندگی در انگلستان مانند:تحصیلی .p60.حقوق و دستمزد. گواهی ازدواج و فرم تکمیل شده (NA)

6- امتحان تابعیت و شهروندی انگلستان در چند سوال است و محتوای ان چیست؟

شامل ۲۴ سوال چند گزینه‌ایی می‌باشد که تقریبا از مواردی چون تاریخ بریتانیا، رسم ورسوم، سنت، جغرافیا، فرهنگ سوال طرح می‌شود. ۴۵ دقیقه نیز زمان پاسخگویی به این سوالات است.

7- برای تابعیت انگلستان باید چه اصولی رعایت شود؟

باید اثبات کنید ۵ سال گذشته در انگلستان اقامت داشته و جهت کسب امتیاز باید تسلط خود به زبان انگلیسی را نشان دهید.

8- اثبات زبان در تابعیت انگلستان دارای چه اهمیتی می باشد؟

واحدهای درسی دانشگاه که به زبان انگلیسی گذرانده اید و تحقیقاتی که به زبان انگلیسی توسط شما صورت گرفته‌اند یا کسب نمرات C2 در امتحانات زبان انگلستان برای تمامی کسانی که قصد دریافت امتیاز شهروندی انگلیس را دارند مهم تلقی می‌گردد.

9- ایا اقامت برای اروپائیان و منطقه اقتصادی اروپا امکان‌پذیر است؟

سال‌های اخیر برای اروپائیان و منطقه اروپا دشوار بوده است تا جهت اخذ اقامت شهروندی دائم انگلستان از طریق تابعیت اقدام نمایند. تمامی این اهداف مستلزم آن است که افراد بتوانند در امتحان زندگی در انگلستان نمرات قابل قبولی دریافت کنند.

10- نمره قابل قبول در آزمون انگلستان جهت تابعیت چه میزان می‌باشد؟

در این امتحان می‌بایست حداقل نمره ۷۵ از ۱۰۰ اخذ گردد.

11- بعد از تائید متقاضیان برای تابعیت در انگلستان جهت دریافت گذرنامه چه مراحلی را طی می‌کنند؟

پس از تائید مدارک، متقاضیان دعوت‌نامه‌ای دریافت می‌کنند که آنان را به جلسه‌ای ترتیب داده شده، دعوت می کند. گواهی تائید تابعیت به انها در این جلسه اهدا می‌شود. افراد می‌توانند فورا جهت دریافت گذرنامه بریتانیایی خود اقدام کنند که معمولا ۶ هفته طول می‌کشد.

4/5 - (4 امتیاز)

مطالب مرتبط

4 دیدگاه برای “دریافت تابعیت انگلستان چگونه ممکن است؟

 1. To Begu Arman گفت:

  سلام، من بیش از ده سال است که در انگلیس اقامت قانونی دارم و الان ۱۹ سال دارم. آیا می‌توانم درخواست تابعیت بدهم؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   درخواست تابعیت شما بستگی به پرونده شهروندی شما در انگلیس دارد. برای دریافت تابعیت سوءپیشینه زندگیتان در این کشور و مالیات و…. مورد بررسی قرار می گیرد.

 2. احمدی گفت:

  سلام
  من متولد ایران هستم ولی شهروندی اروپایی دارم و مدت ۱۱ سال است در انگلیس زندگی می کنم واقامت دایمی هم دارم .
  برای گرفتن شهروندی انگلیس باید چکار کنم .

  با تشکر احمدی لندن

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   در صورتیکه مدت زمان لازم برای اخذ اقامت شهروندی سپری شده باشد می توانید در خواست خود را به دولت انگلستان ارائه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *