مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه 2023

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری در سال‌های اخیر تبدیل به مقصد بسیاری از ایرانیان شده است. کم بودن ارزش لیر نسبت به دلار، امکان دسترسی به بازار جهانی، امکان دریافت اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری و… از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این کشور در بین ایرانیان برای سرمایه‌گذاری است. در همین راستا در این مطلب از سایت مؤسسه حقوقی اصطهباناتی قصد داریم تا شما را با مهم‌ترین مواردی که برای سرمایه ‌گذاری در ترکیه باید به آن توجه داشته باشید آشنا کنیم.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

به‌منظور نظم دادن به سرمایه‌گذاری اتباع خارجی در ترکیه، این کشور مجموعه‌ای از قوانین و مقررات را برای تنظیم سرمایه‌گذاری خارجی در نظر گرفته است. این مسئله باعث شده تا در قانون اساسی ترکیه نیز شاهد مواد مفصلی در مورد سرمایه‌گذاری افراد خارجی و دریافت شهروندی ترکیه با خرید خانه باشیم. دولت ترکیه برای تشویق سرمایه‌گذاران خارجی تخفیف‌های مالیاتی، معافیت‌های مالیاتی بر ارزش‌افزوده، حق شهروندی ترکیه و اقامت دائم ترکیه را در نظر گرفته است. این ویژگی‌ها باعث شده تا اقامت ترکیه با سرمایه گذاری و خرید خانه در استانبول برای اقامت یکی از روش‌های محبوبی شود که بسیاری از افراد برای اخذ پاسپورت ترکیه به سراغ آن می‌آیند.

روش‌های سرمایه گذاری در ترکیه

پس از آن که دولت ترکیه تلاش کرد تا افراد خارجی را جذب و علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در خاک این کشور کند، روش‌های گوناگونی برای سرمایه گذاری در ترکیه برای افراد خارجی در نظر گرفت. روش مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری با توجه به سرمایه شما مشخص می‌شود. به‌منظور بررسی این روش‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات
 • حداقل سرمایه‌گذاری 500000 دلار در کشور ترکیه
 • خرید اوراق قرضه دولتی ترکیه
 • تأسیس شرکت با حداقل 50 کارمند

در صورت انتخاب روش سرمایه گذاری حال باید، حداقل به مدت 3 سال در این کشور سرمایه خود را نگه دارید تا در نهایت بتوانید برای دریافت شهروندی کشور ترکیه اقدام کنید.

دریافت اقامت کشور ترکیه از طریق خرید ملک

در صورتی که قصد دارید تا از طریق خرید ملک و خانه مراحل اخذ اقامت در ترکیه طی کنید، نیاز است تا ملکی به ارزش 250 هزار دلار را خریداری کنید. همچنین شما باید ثابت کنید که امکانات مالی کافی به‌منظور زندگی در این کشور ترکیه را دارید. پس از آن که در خاک این کشور اقدام به خرید ملک کردید، در این حالت با گذشت دو سال می‌توانید درخواست اقامت کشور ترکیه را بدهید و پاسپورت این کشور را دریافت کنید. دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک به دلیل سهولتی که دارد یکی از روش‌های محبوب و کم دردسر برای اخذ پاسپورت این کشور محسوب می‌شود و افراد بسیار زیادی با خرید خانه در استانبول، مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری را انجام می دهند.

دریافت اقامت کشور ترکیه از طریق خرید ملک

دریافت اقامت کشور ترکیه از طریق خرید ملک

البته برای انجام این کار نیاز است تا حداقل 184 روز در سال را در کشور ترکیه حضور داشته و مقررات پرداخت مالیات را نیز در این کشور رعایت کرده باشید. با انجام این کار می‌توانید برای دریافت اقامت دائم ترکیه درخواست دهید تا بتوانید بدون مشکل در این کشور زندگی کنید.

در صورت داشتن منابع مالی کافی، درآمد ثابت و نداشتن هرگونه سابقه کیفری و یا سو سابقه می‌توانید با خرید یک خانه و حفظ آن در مدت سه تا شش ماه شهروندی کشور ترکیه را دریافت کنید. البته باید به این نکته توجه داشت که حداقل مبلغ خرید خانه برای اقامت ترکیه 250 هزار دلار است.

مشاوره تخصصی خرید خانه در ترکیه با کمک مجموعه اصطهباناتی

با توجه به شرایط اقامت ترکیه از طریق خرید ملک و چالش‌هایی که ممکن است به‌منظور خرید ملک و خانه در ترکیه با آن مواجه شوید، پیشنهاد ما این است که برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری از افراد متخصص و باتجربه در حوزه سرمایه گذاری در ترکیه کمک بگیرید.

ما در مجموعه اصطهباناتی به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید به‌سرعت مراحل خرید خانه در کشور ترکیه را طی کرده و از این طریق اقدام به اخذ اقامت ترکیه کنید و اقامت در ترکیه با خرید خانه را بدست بیاورید.

در صورت داشتن هرگونه سؤال و چالشی می‌توانید با وکلا و مشاورین ما در مجموعه اصطهباناتی ارتباط برقرار کرده و از این طریق ابهامات خود را به‌صورت کامل برطرف کنید. همچنین توجه داشته باشید که اقامت تركيه با اجاره ملك موجب اخذ اقامت و تابعیت این کشور نمی‌شود.

اخذ اقامت ترکیه با ثبت شرکت

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری که به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید اقامت این کشور را از این طریق اخذ کنید، راه‌اندازی و ثبت شرکت در این کشور است. بر اساس قوانین کشور ترکیه، در صورتی که اقدام به تأسیس یک شرکت نمایید و حداقل 50 شهروند این کشور را استخدام کنید، قادر به اخذ شهروندی ترکیه هستید.

قانون اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت دست سرمایه‌گذاران خارجی را باز گذاشته تا بتوانند در هر حوزه‌ای اقدام به تاسیس شرکت نمایند. در صورت تایید شرکت و ایجاد اشتغال برای 50 نفر از سوی وزارت کار و خدمات اجتماعی، شما قادر خواهید بود تا درخواست دریافت شهروندی این کشور را بدهید و مراحل دریافت تابعیت خود را طی کنید.

اخذ اقامت ترکیه با ثبت شرکت

اخذ اقامت ترکیه با ثبت شرکت

دریافت شهروندی کشور ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری بانکی

در صورتی که 500 هزار دلار سرمایه دارید، دولت ترکیه به شما این اجازه را می‌دهد تا با قرار دادن سرمایه خود در بانک‌های این کشور و نگهداری آن به مدت 3 سال، اقدام به اخذ پاسپورت ترکیه کنید. ولی به دلیل بالا بودن این رقم و افزایش سو استفاده بعضی از افراد سودجو بهتر است تا شما قبل از هر گونه سرمایه گذاری در ترکیه با یک وکیل مهاجرت به ترکیه مشورت نمایید تا طبق تجربه بهترین انتخاب ها را به شما معرفی کند.

به‌منظور انجام این کار نیاز است تا اقدام به افتتاح یک حساب بانکی در کشور ترکیه کرده و سرمایه خود را در یکی از بانک‌های مورد تأیید دولت ترکیه قرار دهید. نکته مهمی که به‌منظور اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری بانکی باید به آن توجه کنید این است که بانک‌های این کشور سود قابل‌توجهی به مشتریان نمی‌دهد و همین مسئله باعث شده تا این روش بازدهی خوبی نداشته باشد و مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری را برای شما سخت می کند.

دریافت شهروندی ترکیه با سرمایه‌گذاری در بازار سهام

از دیگر روش‌های سرمایه گذاری و اخذ تابعیت کشور ترکیه، خرید سهام در بازار بورس ترکیه است. بر اساس قوانین سرمایه گذاری در ترکیه، در این روش باید حداقل به مبلغ پانصد هزار دلار آمریکا یا ارز معادل آن، در بازار بورس ترکیه سهام خریداری کنید.

فرایند خرید سهام شما باید از سوی وزارت صنعت و فناوری ترکیه مورد تأیید قرار گیرد. همچنین برای آن که بتوانید درخواست اخذ تابعیت از طریق خرید سهام را بدهید، نیاز است تا ۳ سال سهام خریداری شده را نگه دارید و آن را نفروشید یا به شخص دیگری انتقال ندهید.

اخذ پاسپورت ترکیه با خرید بیزینس

یکی دیگر از روش‌هایی که بسیاری از افراد برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری به سراغ آن می‌روند، خرید بیزینس در این کشور یا به‌اصطلاح دویر کردن است.

در این روش به‌جای آن که شما کسب‌وکار خود را از صفر در کشور ترکیه راه‌اندازی کنید، می‌توانید اقدام به خرید بیزینس فعال در این کشور نمایید. بیزینس‌های فعال کسب‌وکارهایی هستند که مراحل ثبت، افتتاح حساب، کارهای اداری و کارهای شهرداری و… آن‌ها به‌صورت کامل طی شده است و دیگر نیازی نیست تا این مسیر دوباره طی شود.

برخلاف روش ایجاد کسب‌وکار در کشور ترکیه که ممکن است در ابتدا با ضرردهی همراه باشد، با خرید بیزینس می‌توانید در همان ابتدا کار در مسیر سوددهی قرار بگیرید و در کنار کسب درآمد، مراحل اخذ اقامت ترکیه را طی کنید.

سرمایه‌گذاری در شرکت‌های املاک و مستغلات ترکیه

همان‌طورکه بیان کردیم، به دلیل محبوبیت بالایی که حوزه املاک و مستغلات در کشور ترکیه دارد، این حوزه یکی از بخش‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری در ترکیه است.

اگر قصد دارید تا در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کنید، نیاز است تا حداقل مبلغ ۵۰۰.۰۰۰ دلار آمریکا یا معادل ارز دیگر آن را برای سرمایه‌گذاری بر روی این شرکت‌ها در نظر بگیرید. برای آن که بتوانید با خرید سهام شرکت‌های املاک در کشور ترکیه، اقامت خود را در این کشور دریافت کنید، نیاز است تا سهام شما حداقل به مدت ۳ سال به فروش نرسد. در نتیجه پس از گذشت 3 سال می‌توانید برای اخذ اقامت ترکیه اقدام کنید.

خرید اوراق قرضه دولتی در کشور ترکیه

در صورتی که قصد ندارید تا با خرید بیزینس و یا راه‌اندازی کسب‌وکار در ترکیه ریسک کنید، می‌توانید برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری به سراغ روش‌های کم‌ریسک‌تر نظیر خرید اوراق قرضه بروید. در این روش باز هم نیاز است تا شما اوراق قرضه دولتی را با مبلغ ۵۰۰.۰۰۰ دلار آمریکا یا معادل ارزی آن خریداری کنید. پس از خرید اوراق قرضه برای دریافت اقامت کشور ترکیه باید سرمایه‌گذاری شما از سوی وزارت خزانه‌داری و دارایی کشور ترکیه تأیید شود. همچنین باید حداقل به مدت سه سال این اوراق را نگه دارید تا بتوانید درخواست اقامت ترکیه را بدهید.

اخذ اقامت ترکیه با کارآفرینی

کارآفرینی و راه‌اندازی استارت‌آپ در کشور ترکیه از دیگر روش‌های اخذ اقامت این کشور به حساب می‌آید که در سال‌های اخیر در بین سرمایه گذاران و کارآفرینان محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. اگر چه نحوه اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک روش کم دردسرتری است، اما به دلیل مزایا کارآفرینی در کشور ترکیه، بسیاری از افراد به سراغ این روش می‌آیند.

خیلی از افرادی که به قصد تحصیل در ترکیه به این کشور مهاجرت کرده اند میتوانند بعد از فارق التحصیلی از این روش برای دریافت اقامت کشور ترکیه استفاده کنند.

یکی از مهم‌ترین مزایا و ویژگی‌هایی که کارآفرینی در کشور ترکیه دارد این است که تا وقتی سرمایه‌گذاران و کارآفرینان تحت حمایت دولت ترکیه باشند، امکان اخراج آن‌ها از این کشور وجود ندارد. همچنین در صورتی که شما در کشور ترکیه اقدام به کارآفرینی کنید، پس از گذشت 5 سال از فعالیت مداوم، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم کشور ترکیه اقدام نمایید. با انجام این کار شما می‌توانید تابعیت و پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کنید.

اخذ اقامت ترکیه با کارآفرینی

اخذ اقامت ترکیه با کارآفرینی

بهترین روش سرمایه گذاری در ترکیه

یکی از سؤالات مهمی که همواره از سوی ایرانیانی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری را دارند مطرح می‌شود این است که بهترین روش برای سرمایه گذاری در ترکیه کدام است؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که این مسئله به پارامترهای مختلفی وابسته است. سرمایه اولیه شما، علاقه‌تان، تجربه کاری که در داخل کشور داشتید و… از مهم‌ترین عواملی است که باید بر اساس آن روش سرمایه‌گذاری مناسب را برای خود انتخاب کنید.

کارشناسان و وکلا ما در مؤسسه اصطهباناتی آماده هستند تا با توجه به شرایط شما، کمک کنند تا بتوانید از بین روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه، روش مناسبی را انتخاب و از این طریق مراحل اخذ شهروندی ترکیه را با سرعت بالایی طی کنید. اگر قصد دارید تا با خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت تابعیت این کشور را دریافت کنید، می‌توانید از خدمات مشاوره مجموعه ما کمک بگیرید.

حداقل سرمایه گذاری برای اقامت در ترکیه

حداقل مبلغ مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری به مبلغ شما وابسته است. در صورتی که قصد دارید تا از طریق خرید ملک در کشور ترکیه، تابعیت این کشور را دریافت کنید، حداقل قیمت ملک در ترکیه برای اقامت 250.000 دلار است.

از سوی دیگر اگر قصد دارید تا با سرمایه‌گذاری در بازار بورس و یا خرید اوراق قرضه دولتی ترکیه مراحل دریافت تابعیت ترکیه را طی کنید، باید حداقل 500.000 دلار در این کشور سرمایه‌گذاری کنید. در نهایت نیز برای ثبت شرکت و راه‌اندازی بیزینس در خاک ترکیه باید حداقل سرمایه 2100 دلاری داشته باشید.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه مزایا و معایب مختلفی دارد. به‌منظور بررسی مزایا سرمایه‌گذاری در این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان دسترسی به بازار آسیا و اروپا
 • امکان اخذ تابعیت ترکیه برای خود، خانواده و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • امکان اپلای به کشور ترکیه برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه
 • بهره‌مندی از بیمه بهداشتی
 • امکان دریافت پاسپورت کشور ترکیه

پس از بررسی مزایا مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری، اگر بخواهیم شما را با معایب انجام این کار آشنا کنیم باید به موارد زیر اشاره داشت:

 • امکان ازدست‌رفتن ارزش سرمایه به‌واسطه کاهش ارزش لیر در برابر دلار و یورو
 • امکان از دست رفتن سرمایه به واسطه انتخاب یک ملک نامناسب
 • وجود مشکلات مختلف به دلیل ناتوانی در پرداخت وام مسکن
 • بالا بودن نرخ مالیات در ترکیه

پیشنهاد ما این است که پیش از مهاجرت از طریق خرید ملک در ترکیه به این مزایا و معایب توجه داشته باشید تا بتوانید بدون مشکل و با آگاهی کامل نسبت به شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک این فرآیند را طی کنید.

اخذ پاسپورت ترکیه با سرمایه‌گذاری

در صورتی که بتوانید از طریق سرمایه‌گذاری در خاک ترکیه، اقامت این کشور را دریافت کنید، می‌توانید به‌سرعت برای اخذ پاسپورت خود نیز اقدام کنید. به‌منظور دریافت پاسپورت کشور ترکیه باید حداقل سن 18 سال به بالا داشته باشید. لزوم حداقل 5 سال زندگی در این کشور و حداقل حضور 6 ماه در سال در کنار سلامت جسمی و روحی جز پیش نیازهای سرمایه‌گذاری در ترکیه است. همچنین عدم سوءسابقه و در نهایت تسلط به زبان ترکی در حد مکالمات روزانه از دیگر پیش‌نیازها برای اخذ پاسپورت ترکیه با سرمایه گذاری به حساب می‌آید.

امنیت سرمایه گذاری ترکیه

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های سرمایه‌گذاران برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری، امنیت سرمایه‌گذاری در آن کشور است.

به‌منظور افزایش امنیت سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه، بین ایران و ترکیه توافق‌نامه‌های دوجانبه تجاری امضا شده است.

توافق‌نامه ارتقا و حفاظت از سرمایه‌گذاری و توافق‌نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی، 2 توافق‌نامه مهمی است که بین دولت ترکیه و ایران به امضا رسیده و به‌موجب آن، امنیت سرمایه گذاری در ترکیه از ایران افزایش پیدا می‌کند.

حرف آخر

همان‌طوری که مشاهده کردید، دولت ترکیه این امکان را به وجود آورده تا افراد بتوانند از طریق سرمایه‌گذاری در خاک این کشور، مراحل دریافت اقامت ترکیه و اخذ پاسپورت را طی کنند. مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و سایر روش‌های سرمایه گذاری را در این مقاله بررسی کردیم. ما در مؤسسه مهاجرتی اصطهباناتی به افرادی که علاقه‌مند به سرمایه گذاری در ترکیه هستند کمک می‌کنیم تا بتوانند با صرف کمترین زمان و هزینه به‌راحتی سرمایه خود را به ترکیه انتقال دهند.

سؤالات متداول در مورد مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه 2023

1- مالیات در کشور ترکیه چند درصد است؟

مالیات در کشور ترکیه به نسبت دیگر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است و در حال حاضر نرخ مالیات در این کشور ۲۲ درصد است.

2- مهم‌ترین روش‌های سرمایه گذاری در ترکیه کدام‌اند؟

اقامت از طریق خرید ملک ترکیه، ثبت شرکت، خرید اوراق قرضه، خرید سهام، خرید بیزینس و… از مهم‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه محسوب می‌شود.

3- آیا امکان اخذ تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه وجود دارد؟

بله شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری در این کشور و چند سال حضور در خاک ترکیه، تابعیت این کشور را به دست بیاورید.

4- ساده‌ترین روش سرمایه گذاری در ترکیه کدام است؟

اگر به دنبال یک روش بی‌دردسر برای اخذ تابعیت ترکیه هستید، پیشنهاد ما خرید ملک در این کشور است. به دلیل پایین بودن قیمت حداقل خرید ملک در ترکیه برای اقامت بسیاری از افراد به سراغ این روش می‌آیند.

5- برای دریافت اقامت ترکیه به‌ واسطه کارآفرینی نیاز به استخدام چند نفر است؟

در قوانین جدید کشور ترکیه، شما می‌توانید با استخدام 50 نفر اقدام به کارآفرینی کرده و از این طریق اقامت ترکیه را دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری | شرایط و هزینه سرمایه گذاری

 1. گرافیک گفت:

  سلام من مدیر یک شرکت گرافیک هستم؛ می‌خواستم ببینم شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت به چه صورت هست؟ میتونم اون ور یک نمایندگی داشته باشیم؟
  قوانین جدید سال 2021 رو میخوام بدونم

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   انواع مختلفی شرکت در ترکیه وجود دارد که می توانید انتخاب نمایید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با جزییات ثبت شرکت در ترکیه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *