مهاجرت به ترکیه در چند سال اخیر بسیار مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است. کشور ترکیه با رشدی که داشته توانسته نظر بسیاری از مهاجرین را با هدف های مختلف به خود جذب نماید. مردم ترکیه بسیار خونگرم هستند و در همان ابتدای ورود به خوبی از شما استقبال می شود. در این مقاله که مشاورین موسسه مهاجرتی اصطهباناتی (توسعه گران مهر) آن را تهیه کرده اند، می توانید با شرایط زندگی در ترکیه آشنا شوید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط زندگی در ترکیه چگونه است

ترکیه پیشرفت زیادی در بالا بردن و بهبود کیفیت زندگی شهروندان در دو دهه اخیر داشته است. با این وجود، شرایط زندگی در ترکیه تنها در چند معیار رفاهی عملکرد بهتری نسبت به اکثر کشورها در ” شاخص زندگی بهتر” داشته است. ترکیه رتبه بالاتر از میزان متوسط در مشارکت مدنی داشته است، اما رتبه پایین تر از میزان متوسط در درآمد و منابع طبیعی، وضعیت سلامت ، ارتباطات اجتماعی، تحصیلات و مهارت، اشتغال و درآمد، گرایش رفاهی، کیفیت محیطی، تعادل کار و زندگی، مسکن سازی و امنیت شخصی داشته است. این رتبه بندی ها بر اساس اطلاعات موجود انجام شده است.

پول معیاری مهم برای دستیابی به استانداردهای بالای زندگی است. طبق OECD (سازمان همکاری اقتصادی و توسعه) متوسط درآمد خالص هر خانوار 30563 دلار در سال می باشد که این میزان در ترکیه پایین تر است. میزان متوسط اشتغال طبق OECD حدود 67% است ، اما در ترکیه 51 % افراد 15 تا 64 سال مشغول به کار هستند که تقریبا پایین ترین میزان در OECD می باشد. 70 % مردان و 31 % زنان در ترکیه کار می کنند. در این کشور 34% کارمندان ساعات بسیار طولانی کار می کنند که بیشترین میزان نسبت به متوسط اعلام شده ( 13%) از طرف OECD است. حدود 37% مردان و 26% زنان ساعات بسیار طولانی در ترکیه کار می کنند.

تحصیلات خوب و داشتن مهارت ، لازمه پیدا کردن کار مناسب می باشند. در ترکیه 39% افراد بالغ 25 تا 64 سال ، تحصیلات متوسطه خود را تکمیل کرده اند که به مراتب پایین تر از میزان متوسط OECD که 74% است ، می باشد و می توان گفت یکی از پایین ترین میزان ها در بین کشورهای OECD است . در حقیقت 43 % مردان و 34 % زنان موفق به تکمیل دوره دبیرستان خود شده اند.

از نظر کیفیت نظام آموزشی ، میانگین نمره دانش آموزان در سواد خواندن، ریاضی و علوم در برنامه بین المللی ارزیابی دانش آموزان OECD حدود 425 بوده است که پایین از میزان متوسط OECD که 486 است، می باشد. دختران نسبت به پسران در ترکیه عملکرد بهتری دارند و نمره دختران 9 امتیاز بیشتر از پسران است. طول عمر در ترکیه 78 سال است که 2 سال کمتر از میزان متوسط OECD که 80 سال است، می باشد. طول عمر زنان 81 سال و مردان 75 سال است.

در این کشور سطح PM2.5 جوی _ذرات آلاینده هوا که به اندازه ای کوچک هستند که وارد ریه ها شده و باعث آسیب به آنها شوند_ 20 میکروگرم در متر مکعب است که بسیار بیشتر از میانگین OECD که 13.9 میکروگرم در هر متر مکعب است، می باشد. کیفیت آب ترکیه چندان خوب نیست زیرا تنها 62% از مردم این کشور از کیفیت آب راضی هستند، که از متوسط میزان OECD که 81 % است، پایین تر می باشد. در ترکیه حس وحدت و سطح مشارکت عمومی در میان مردم دیده می شود. زیرا 86 % افراد بر این باورند که همیشه یک نفر برای کمک وجود دارد. اما این میزان از متوسط OECD که 89 % است، پایین تر می باشد.

گردهمایی و مشارکت رای دهندگان ، معیار سنجش مشارکت شهروندان در پروسه های سیاسی، در انتخابات اخیر 85 % بوده است ، که از میزان متوسط OECD که 69 % است بالاتر می باشد. به طور کلی طبق متوسط OECD، مردم ترکیه از زندگی خود رضایت کمتری دارند. زمانی که راجع به میزان رضایت از زندگی از مردم ترکیه سوال پرسیده شد، مردم از 0 تا 10 عدد 5.5 را انتخاب کردند که از متوسط OECD که 6.5 است ، پایین تر می باشد.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در ترکیه

نه تنها غذاهای ترکی خوشمزه و لذیذ هستند بلکه مقوی و سالم نیز می باشند. غذا خوردن در بیرون و رستوران مقرون به صرفه و ارزان قیمت است. شما می توانید انواع خشکبار، میوه های خشک، عسل، انواع روغن و غذاهای دریایی را از سوپرمارکت های محلی تهیه کنید. مطالعات نشان می دهد که سبک غذای مدیترانه ای باعث افزایش طول عمر می شود.

هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با شهرهای اروپایی بسیار کم است. به عنوان مثال طبق سایت numbeo.com قیمت غذا در رستوران های فتحیه 70 % و قیمت خواروبار 47% کمتر از لندن است. حتی در مقایسه با سایر کشورهای مدیترانه ای ، هزینه در ترکیه بسیار کمتر است. علیرغم افزایش ارزش ملک و املاک در ترکیه در سالهای اخیر، قیمت ملک نیز ارزان می باشد. به عنوان مثال قیمت ملک در فتحیه 60% ارزان تر از مالاگا اسپانیا و 87% ارزان تر از نیس فرانسه می باشد.

موقعیت استانبول به عنوان پلی بین غرب و شرق عمل می کند و این شهر را به یک نقطه عطف قدرتمند تبدیل کرده است.می توان رشد 300 درصدی مسافران در فرودگاه آتاتورک استامبول از سال 2010 تا 2015 مشاهده کرد. تعداد این مسافران در حال افزایش است و همین باعث تاسیس یک فرودگاه جدید شده است که پس از اتمام، بزرگترین فرودگاه در جهان خواهد بود.

مردم ترکیه بسیار خونگرم هستند و در همان ابتدای ورود به خوبی از شما استقبال می شود . به عنوان مثال اگر از غریبه ای آدرس مکانی را بپرسید، شما را برای صرف نهار به خانه خود دعوت می کند یا گارسون ها تمایل دارند تا زبان ترکی را به شما آموزش دهند. یکی از بهترین دلایل در مورد مهاجرت به ترکیه فرصت های بی شمار تفریحی از جمله فعالیت های ورزشی ، گردش روزانه، لذت بردن از تاریخ ترکیه ، گشت و گذار در سواحل این کشور است . تفریحات و سرگرمی های بسیاری در تمام مناطق کشور ترکیه وجود دارد.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در ترکیه

معایب زندگی در ترکیه

تفاوت فرهنگی و فرهنگ جدید موجب سردرگمی برای شروع یک زندگی جدید می شود. علاوه بر آن دوری از خانواده و دوستان باعث دلتنگی و حس غربت می شود. این حس غربت و دلتنگی همراه شما خواهد بود تا زمانی که ترکیه را همانند کشور خود بیابید که البته این کار کمی زمان بر است.

تفاوت هایی بین فرهنگ شما و سبک زندگی در ترکیه وجود دارد که برخی از افراد با آنها سازگاری می کنند. اما برای برخی از مهاجرین رویارویی با این تفاوت های فرهنگی سخت است. به عنوان مثال عید قربان، یک عید قربانی کردن است که برای برخی از مهاجرین تازه وارد بسیار شوکه کننده است که با قربانی کردن حیوانات مواجه شوند. عمده تفاوت های فرهنگی در سنت مردم و در مناطق روستایی ترکیه دیده می شود.

در حالی که می توان با یک پرواز یک ساعته از فرانسه به انگلس سفر کرد ، سفر از ترکیه به انگلیس طولانی تر خواهد بود . سفر از لندن به ترکیه تنها 4 ساعت طول می کشد در حالی که برای سفر از لندن به فتحیه باید یک پرواز 6 ساعته را تحمل کرد. اغلب دما در ترکیه در ماه آگوست به 40 درجه می رسد و این گرمای طاقت فرسا برای خردسالان و افراد مسن می تواند خطرآفرین باشد. در صورتی که به زبان ترکی تسلط نداشته باشید، در ابتدا زندگی برای شما کمی مشکل خواهد شد ، زیرا زبان انگلیسی به طور گسترده در این کشور صحبت نمی شود و ارتباط با افراد محلی دشوار خواهد شد.

وضعیت اقتصاد ترکیه

ترکیه دارای مارکتی پویاست که به شبکه ای از زیرساختار های توسعه یافته و نیروی کار رقابتی در سطح جهانی مجهز می باشد. موقعیت منحصر به فرد این کشور در مسیرهای تجارت جهانی و نزدیکی آن به مناطق تولید کننده انرژی دریای خزر و آسیای مرکزی، عواملی هستند که پتانسیل آن را برای پیشرفت در طول سال های آینده افزایش می دهد. نیروی کار غیر نظامی ترکیه 51.7 میلیون نفر در سال 2018 بوده است (این نیروی کار در سال 2004 تنها 24.3 میلیون نفر بوده ). اگرچه سهم کشاورزی در GNP تنها 10 درصد است ، اما همچنان یک سوم نیروی کار در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند و حقوق کارگر ساده در ترکیه با توجه به شغل افراد متفاوت است.

تقریبا نیمی از کارکنان در بخش خدمات و 18 درصد افراد در بخش صنعت استخدام شده اند. میزان بیکاری در این کشور طبق گزارش ماه مارس 2018، تنها 10.8 درصد است. کسری حساب جاری در سال 2011 بسیار بالا بود و به 77.09 میلیارد دلار رسید. (در سال 2010 این کسری 46.64 میلیارد دلار بوده است.) در سال 2014 ، کسری تجارت خارجی 84.5 میلیارد دلار بوده است (در سال 2010 این کسری 71.6 میلیارد دلار بوده است) که در مقایسه با سال گذشته 15 % کاهش یافته است.

بنابراین، عامل اصلی افزایش کسری حساب جاری، افزایش واردات و از بین رفتن تعادل تجاری بود. با رشد فعالیت های اقتصادی، واردات کالا و اجناس بیشتر شد. با این حال صادرات نیز انجام می شود و صنعت صادرات در این کشور قوی است اما سرعت رشد آن در مقایسه با واردات کمتر است. درآمد حاصل از گردشگری 34 میلیارد دلار در سال 2014 بود، اما در سال 2016 به 22 میلیارد دلار رسید که کاهش چشمگیری بود. موجودی حساب های مالی و سرمایه ای 16.8 میلیارد دلار گزارش شده است.

FDI (سرمایه گذاری مستقیم خارجی) در سال 2016 مبلغ 12 میلیارد دلار را ثبت کرده است در حالی که این مبلغ در سال 2010 تنها 9 میلیارد دلار گزارش شده است. عمده کسری حساب جاری توسط سرمایه گذاری های اوراق بهادار به مبلغ 13.9 میلیارد دلار تأمین شد. شاخص های اصلی اقتصاد ترکیه بهبود یافت و اقتصاد ترکیه در بسیاری از حوزه ها به خصوص در 2 سال گذشته به ثبات رسید.

اصلاحات ساختاری در چارچوب برنامه IMF ، قوانین هماهنگی اتحادیه اروپا و مقررات مربوط به پیشرفت و بهبود محیط سرمایه گذاری که باعث ایجاد محیط مطلوب و بهتر بیزنسی می شود ، انجام شده است. لیره جدید ترکیه (که 6 صفر آن حذف شده ) از ابتدای سال 2005 وارد بازار شد . این امر باعث افزایش ثبات ارز شده است.

اجرای قاطعانه برنامه اقتصادی نه تنها ناهماهنگی کوتاه مدت اقتصادی را بهبود می بخشد ، بلکه محیطی بیزنسی برای رشدی پایدار ایجاد می کند. اقتصاد ترکیه رشد بسیار بالایی را تا سال 2014 با افزایش 8.5 % در GNP و 8.9 % در GDP ثبت کرده است. سرانه GNP از 3383 دلار در 2003 به 9826 دلار در 2017 رسیده است، که بیشترین میزان آن در سال 2010 به میزان 15079 دلار بوده است. ترکیه به عنوان عضو G-20، به سومین کشور در حال رشد سریع پس از چین و آرژانتین تبدیل شده است. آمار ترکیه در جهان:

 • اقتصاد ترکیه سیزدهمین اقتصاد بزرگ دنیاست.
 • ششمین کشور تولید کننده سیمان
 • دومین تولید کننده شیشه های تخت
 • ششمین صادرکننده پوشاک

میزان تورم در ترکیه در دسامبر سال 2018 نسبت به سال پیش کاهش یافته و به 20.30 % رسیده است که در ماه گذشته این میزان تورم 21.62 بوده است. این پایین ترین میزان تورم از ماه آگوست بوده و دلیل اصلی آن افزایش کم قیمت مواد غذایی، مسکن و حمل نقل بوده است. میانگین تورم در ترکیه 35.02 % بین سال های 1965 تا 2018 می باشد. بالاترین میزان تورم 138.71 % در ماه می 1980 و کمترین میزان تورم 4.01_ % در ماه جون 1968 بوده است.

آمار بیکاری کشور ترکیه

نرخ بیکاری در سپتامبر 2018 در ترکیه به میزان 11.4 درصد افزایش یافته است. در مدت مشابه در سال قبل نرخ بیکاری 10.6 درصد افزایش داشته است. تعداد بیکاران از 330 هزار نفر به 3.75 میلیون نفر افزایش یافته است. نرخ بیکاری در ترکیه از سال 2005 تا 2018 به 10.8 درصد است. در فوریه سال 2009 نرخ بیکاری به بالاترین سطح 14.80 درصد و در ژوئن 2012 به پایین ترین حد رسید.

 • نرخ بیکاری در بخش های غیر کشاورزی در ماه سپتامبر 2018 به میزان 3.5 درصد افزایش یافت که در مدت مشابه پارسال این نرخ 2.8 درصد افزایش داشته است.
 • نرخ بیکاری جوانان بین 15 تا 24 سال از 20.0 درصد به 21.6 درصد رسیده است
 • در مشاغل فصلی نرخ بیکاری در ماه سپتامبر 2018 از 11.2 درصد به 11.3 درصد افزایش پیدا کرده است
 • نرخ بیکاری افراد بین 15 تا 64 سال بدون هیچ تغییری 10.4 درصد است.

هزینه زندگی در ترکیه

 • وعده های غذایی، رستوران ارزان قیمت 3.65 دلار
 • وعده های غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسطه، سه پرس 14.60 دلار
 • کاپوچینو (معمول) 1.75 دلار
 • کوکا کولا / پپسی (بطری 0.33 لیتر) 0.66 دلار است
 • آب (0.33 لیتر بطری) 0.23 دلار
 • شیر (به طور منظم)، (1 لیتر) 0.72 دلار
 • یک ورق نان سفید تازه (500 گرم) 0.41 دلار
 • برنج (سفید)، (1 کیلوگرم) 1.48 دلار
 • تخم مرغ (به طور منظم) (12) 1.74 دلار
 • پنیر محلی (1 کیلوگرم) 4.99 دلار
 • سینه مرغ (بدون پوست، بدون پوست)، (1 کیلوگرم) 3.48 دلار
 • دور گوشت گاو (1 کیلوگرم) (یا معادل گوشت قرمز ) 10.42 دلار
 • سیب (1 کیلوگرم) 0.85 دلار
 • موز (1 کیلوگرم) 1.65 دلار
 • پرتقال (1 کیلوگرم) 0.74 دلار
 • گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 0.96 دلار
 • سیب زمینی (1 کیلوگرم) 0.74 دلار
 • پیاز (1 کیلوگرم) 0.78 دلار
 • کاهو (1 سر) 0.56 دلار
 • آب (بطری 1.5 لیتر) 0.34 دلا
 • سیگار 20 بسته (مارلبورو)
 • بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) 0.50 دلار
 • گذر ماهانه (قیمت معمول) 36.50 دلار
 • شروع تاکسی (تعرفه عادی) 0.73 دلار
 • تاکسی 1 کیلومتر (قیمت عادی) 0.55 دلار
 • تاکسی 1 ساعت انتظار (تعرفه عادی) 4.20 دلار
 • بنزین (1 لیتر) 1.17 دلار
 • فولکس واگن گلف 1.4 مدل 90 کرونومتر (یا معادل خودروی جدید )  27،195.26 دلار
 • تویوتا کرولا 1.6 لیتر 97 کیلو وات Comfort (یا معادل خودروی جدید )  22،087.57 دلار
 • Basic (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای 85m2 آپارتمان 64.80 دلار
 • 1 دقیقه. تعرفه تلفن همراه پیش پرداخت (بدون تخفیف یا برنامه) 0.13 دلار
 • اینترنت (60 مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دسترسی نامحدود،  / ADSL) 15.18 دلار
 • باشگاه تناسب اندام، هزینه ماهیانه برای یک بزرگسالان 24.60 دلار
 • اجاره تنیس (1 ساعت در آخر هفته) 12.48 دلار
 • سینما، اکران بین المللی، 1 صندلی 3.65 دلار

هزینه زندگی در ترکیه

برخورد و رفتار مردم ترکیه با مهاجرین و خارجی ها

اخیرا، ترکیه به عنوان کشوری میانبر برای رفتن به کشورهای اتحادیه اروپا برای مهاجرت غیر قانونی از کشورهای آسیایی مانند افغانستان، بنگلادش، عراق، ایران و پاکستان شناخته شده است. ترکیه که جمعیت آن بالغ بر 70 میلیون نفر است، همچنان یک مقصد مناسب برای مهاجران غیر قانونی از کشورهای اتحاد شوروی سابق بوده و یک عامل جذب کننده برای مهاجران غیرقانونی است.

تاکنون شنیده نشده است که ترکیه مدتهاست که کشور مهاجر پذیر و پناهنده جو است. از سال 1923 تا 1997 بیش از 1.6 میلیون نفر به ترکیه مهاجرت کردند، اکثر این افراد از کشورهای بالکان بودند. در طول جنگ سرد، هزاران پناهجو از ایالت کمونیستی در اروپای شرقی و اتحاد جماهیر شوروی به ترکیه فرار کردند. اکثریت این افراد به عنوان پناهنده شناسایی و ثبت شدند و توسط ماموران عالی رتبه سازمان ملل متحد در امور پناهندگی (UNHCR) به کشورهای ثالث مانند کانادا و ایالات متحده آمریکا فرستاده شدند.

در اواخر دهه 1980، این الگو شروع به تغییر کرد، زیرا تعداد بیشتری از پناهندگان از ایران و عراق و همچنین سایر کشورهای در حال توسعه و جهان سوم وارد این کشور شدند. مردم ترکیه انسان های خونگرمی هستند و نسبت به مهاجران نظرات مثبتی دارند اما در برخی موارد مشاهده شده است که از حضور پناهندگان و جنگ زده گان کشور های آسیایی اعلام نارضایتی کردند.

چگونگی تحصیل در کشور ترکیه

ترکیه یکی از مقاصد محبوب برای تحصیلات بین‌المللی است و دارای دانشگاه‌های با کیفیت و متنوعی است. مراحل مهمی که برای تحصیل در ترکیه باید طی کنید را در صفحه تحصیل در ترکیه به صورت مفصل شرح دادیم ولی شما باید در نظر داشته باشید که در ترکیه بیش از ۱۸۰ دانشگاه وجود دارد که اکثر آنها دارای برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی هستند. بهترین تصمیم اینست که شما در ابتدا با یک وکیل مهاجرت به ترکیه در ارتباط باشید تا مسیری که میتواند برای شما مناسب باشد را انتخاب کنید.

ارزان ترین شهر ترکیه برای زندگی

ارزان ترین شهرها: عثمانیه، دیارباکیر، سانلی اورفا، بر اساس بیانات TULK در گروه اصلی تنباکو که یکی از کمترین قیمت ها را دارد، بالاترین میزان شاخص قیمت حدود 100.2 بوده است که این میزان مربوط به شهر های دیارباکیر و سانلی اورفا می باشد. در حالی که پایین ترین شاخص میزان قیمت در همین گروه 99.8 بوده است که در شهر های دنیزیل و موگلا و آیدین گزارش شده اند. در گروه اصلی وسایل خانه داری بالاترین سطح که 108.7 بوده است مربوط می شود به ایزمیر و پایین ترین سطح 89.5 می باشد که مربوط است به کهرمان مراس و عثمانیه.

در گروه اصلی درمان و سلامتی بالاترین سطح 145.3 بوده است که مربوط می شود به آنکارا در حالی که پایین ترین سطح 73.8 می باشد و مربوط است به شهر های مادرین، بتمن، سیرت و سیرناک. در گروه اصلی سرگرمی و فرهنگ ، بالاترین سطح 106.6 بوده است که به شهر استانبول مربوط می شود اما پایین ترین سطح مربوط است به مادرین، بت من و سیرت با میزان 94.9 .

در گروه اصلی تحصیل، بالاترین سطح 141.7 می باشد که مربوط است به شهر استانبول و پایین ترین سطح 76.9 می باشد که مربوط می شود به سانلی اورفا و دیارباکیر. در گروه اصلی وسایل مختلف و خدمات، بالاترین سطح شاخص قیمت مربوط می شود استانبول با نرخ 110.1 در حالی که پایین سطح شاخص قیمت 91.1 بوده است و مربوط می شود به شهر های اگری، آرداهان، ایگدیر و کارس.

سوالات متداول شرایط زندگی در ترکیه

متوسط درآمد هر خانوار در ترکیه چقدر است؟

به طور میانگین هر خانوار در حدود 30563 دلار سالانه درامد دارد.

وضعیت اشتغال در ترکیه چگونه است؟

51% افراد 15 تا 64 سال مشغول به کار هستند که این آمار از شاخص جهانی پایین تر است.

آیا در ترکیه وضعیت اشتغال بین مردان و زنان متفاوت است؟

بله- در حدود 70 % مردان و 30 % زنان شاغل هستند.

وضعیت تحصیلات در ترکیه چگونه است؟

39 % افراد بالغ 25 تا 64 سال تحصیلات متوسطه خود را تکمیل کرده اند که به مراتب پایین تر از شاخص جهانی که 74% است میباشد.

شرایط آب و هوایی در کشور ترکیه چگونه است؟

از لحاظ ذرات آلاینده هوا در حدود 20 میکروگرم است که بسیار بیشتر از شاخص جهانی که 13.9 میکروگرم است میباشد و در رابطه با کیفیت آب چندان خوب نیست و تنها 62 % مردم این کشور از آن راضی هستند.

هزینه زندگی در ترکیه چگونه است؟

در مقایسه با شهر های اروپایی بسیار کم است.

مزایای زندگی در ترکیه چیست؟

هزینه های پایین زندگی نسبت به اروپا/هزینه های پایین خرید ملک نسبت به اروپا/مردم خونگرم ترکیه/تفریحات بیشمار.

زبان رایج در ترکیه چیست؟

مسلما زبان ترکی است و زبان انگلیسی آنچنان متداول نیست.

وضعیت کاری بخش کشاورزی در ترکیه چگونه است؟

یک سوم نیروی کار در ترکیه در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند.

میزان بیکاری در کشور ترکیه چگونه است؟

نرخ بیکاری 10.8 % است.

میزان تورم اقتصادی در ترکیه چگونه است؟

به طور میانگین در حدود 21.62 % میباشد.

برای اطلاع از بهترین شهر ترکیه برای زندگی می توانید با مشاورین موسسه مهاجرتی اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به گفت و گو بنشینید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *