کشور ترکیه کشوری اوراسیایی (اروپایی- آسیایی) است که هم دارای فرهنگ غربی می باشد هم فرهنگ شرقی؛ زبان رسمی مردم ترکیه ، ترکی است اما زبان های ارمنی و کردی نیز در میان برخی از مردم و قوم ها رایج می باشد. ادامه تحصیل در ترکیه با داشتن دانشگاه های معتبر در سطح جهانی با امکانات بسیار عالی و هزینه های بسیار مناسب مقصد بسیاری می باشد. دانشگاه های ترکیه اعتبار علمی بسیار بالای برخوردار است و اغلب دانشگاه ها برای ارتقاء سطح علمی خود با دانشگاه های معتبر جهانی ارتباط مستقیم دارند به طور مثال دانشگاه حاجت تپه ترکیه به طور مستقیم با دانشگاه هاروارد آمریکا در ارتباط است. همکاران و وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر راهنمای شما عزیزان جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و اخذ پذیرش از دانشگاه معتبر ترکیه می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط اعزام دانشجو به ترکیه یا تحصیل در ترکیه می توانید با مشاورین موسسه در دفاتر تبریز، مشهد، تهران، شیراز و اصفهان تماس حاصل فرمایید.

مقاله پیش رو یکی از کامل ترین و جامع ترین مقالات در زمینه تحصیل در ترکیه است، تقریباً هر چیزی راجع به تحصیل در ترکیه بخواهید، می توانید با مطالعه این مقاله کسب کنید، رئوس برخی عناوین این مقاله به شرح زیر است؛

 • شرایط تحصیل در ترکیه برای خارجی ها
 • شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در مقاطع مختلف از لیسانس تا دکترا
 • دانشگاه های معتبر ترکیه
 • هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه
 • شرایط کار دانشجویی در ترکیه
 • شرایط اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های ترکیه
 • شرایط اخذ اقامت دانشجویی ترکیه
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه

تحصیل در ترکیه بنا به دلایل فراوانی این روزها مورد توجه افراد زیادی از سرتاسر دنیا به ویژه جوانان جویای تحصیل و دانش کشورمان قرار گرفته است. از این دلایل می توان به کیفیت آموزشی بالا، هزینه های زندگی پایین، هم سو بودن کیفیت آموزشی با استانداردهای جهانی، آداب و رسوم مشترک و همزبانی اشاره کرد.

دانشگاه های کشور ترکیه از رنکینگ و رتبه بندی های جهانی بسیار خوبی برخوردار می باشند و دانشجویان خارجی را برای ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر کشورهای اروپایی و آمریکا آماده می کنند.

دانشجویان خارجی به منظور پذیرش در دانشگاه های این کشور باید در ابتدا مدارک لازم را تکمیل و ارسال نمایند.از جمله این مدارک می توان فرم درخواست از دانشگاه را نام برد که هر دانشگاه فرم درخواست متفاوتی دارد. ترجمه گواهی دیپلم دبیرستان به زبان ترکی، ترجمه ریزنمرات دبیرستان به ترکی، گواهی مبنی بر تمکن مالی و توانایی تامین هزینه های زندگی در مدت تحصیل از دیگر مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشجویی می باشد.

یکی از موارد مهم در اخذ پذیرش دانشگاه های ترکیه، مهارت به زبان ترکی و یا انگلیسی است. دانشجویانی که تمایل به ثبت نام در رشته هایی دارند که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، بایستی مدرک مهارت و تسلط به زبان انگلیسی را ارائه دهند. اگر دانشجویی فاقد این مهارت و مدرک می باشد، باید در دوره آمادگی زبان انگلیسی شرکت کند که توسط کالج یا دانشگاه برگزار می شود. لازم به ذکر است  شهریه رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، به نسبت دیگر رشته ها و دانشگاه ها بیشتر است. دانشجویانی که تمایل به ثبت نام در رشته هایی دارند که به زبان ترکی تدریس می شوند، بایستی در آزمون تومر شرکت کنند و نمره لازم را کسب نمایند. اما اصلا نگران نباشید، مشاوران موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی در کوتاهترین زمان ممکن مقدمات ثبت نام در این آزمون ها را برای شما فراهم می سازند.

دانشگاه های ترکیه از لحاظ شرایط برگزاری آزمون های ورودی با هم متفاوت هستند. در واقع هر دانشگاهی آزمون های خاص خود را دارد. اما به طور کلی آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه شامل آزمون زبان ترکی تومرو آزمون یوس می باشد.

از دیگر موارد ضروری به منظور تحصیل در ترکیه، اخذ مجوز اقامت می باشد. در صورتی که دانشجویی در آزمون های ورودی و زبان نمره لازم را کسب نماید، پذیرش دانشگاه به وی اعطا می شود و بر اساس همین نامه پذیرش، دانشجو می تواند به سفارت ترکیه در کشور محل زندگی خود مراجعه نماید و درخواست ویزای تحصیلی دهد.  پس از اخذ ویزای تحصیلی دانشجو باید به منظور اخذ مجوز اقامت دانشجویی به اداره مهاجرت مراجعه نماید. پس از یک ماه مجوز اقامت دانشجویی به متقاضی اعطا می شود که هر سال باید آن را تمدید کرد. البته در شرایط خاصی امکان رفتن به ترکیه بدون گرفتن ویزای دانشجویی نیز فراهم است.

تحصیل در ترکیه

اغلب هموطنان ما تحصیل در ترکیه را به جهت همسایگی و هم از جهت اشتراک های فرهنگی انتخاب می کنند، مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل نیز می تواند در کنار راه های دیگر مهاجرت مثل سرمایه گذاری در ترکیه ، اخذ ویزای کار در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک با شما کمک کند. البته شایان ذکر است در این کشور معمولاً افراد به می توانند نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام کنند ولی اخذ تابعیت ترکیه امری بسیار دشوار و تقریباً محال است!

معمولاً افراد متقاضی تحصیل در ترکیه سوالاتی در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه ، هزینه تحصیل در ترکیه و غیره را مطرح می کنند، ما در این مطلب به بررسی شرایط اعزام دانشجو به ترکیه و تحصیل در این کشور می پردازیم.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

مسولان کشور ترکیه بر این عقیده هستند که پیشرفت کشورترکیه بستگی تام به وضعیت و کیفیت آموزشی دانش آموزان و مدرسه های این کشور دارد، بر همین اساس بخش زیادی از بودجه این کشور صرف بالابردن کیفیت آموزشی مدرسه ها و هماهنگ نمودن سیستم آموزشی با استانداردهای جهانی می شود.

تحصیل درهمه 12 سال تحصیلی برای دانش آموزان کشور ترکیه رایگان است. سیستم آموزشی این کشور متشکل از چهارسال ابتدایی سطح اول، چهار سال ابتدایی سطح دوم و چهار سال آموزش متوسطه می باشد. سن شروع مدرسه در ترکیه هفت سالگی است و پس از تمام شدن سطح اول و دوم ابتدایی به دانش آموزان مدرک دیپلم ابتدایی اعطا می شود. پس از پایان دوره متوسطه، دانش آموزان موفق به دریافت مدرک دوره متوسطه می شوند که با این مدرک می توانند در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کنند و وارد دانشگاه ها شوند. دبیرستان های ترکیه به صورت خصوصی و دولتی می باشد. دبیرستان های خصوصی شامل مدارس بین المللی می باشد که در این مدارس به زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شود.

در مدارس بین المللی، دانش آموزان از هر طیف و ملیتی وجود دارند. سیستم آموزشی این مدارس بر اساس سیستم آموزشی کشورهایی چون فرانسه، انگلیس و آمریکا می باشد. در این مدارس، درس ها عمدتا به زبان انگلیسی تدریس می شوند و در بیشتر موارد زبان های دیگر نیز آموزش داده می شوند. فعالیت های مختلفی در این گونه مدارس انجام می شود که به طور خلاصه می توان برگزاری کارگاه های آموزشی و مهارت آموزی، اردوهای تفریحی و ورزشی و همچنین جشن های سنتی کشورترکیه  را نام برد.

از آن جا که خدمات آموزشی و امکانات تحصیلی در مدارس بین المللی با دیگر مدارس معمولی فرق می کند، هزینه تحصیل در این مدارس نیز نسبت به مدارس معمولی بیشتر است. کودکان با تحصیل در این مدارس خاص، به دلیل متنوع بودن دانش آموزان از لحاظ ملیت و فرهنگ، با آداب و رسوم و فرهنگ دیگر کشورهای جهان آشنا می شوند و ضمن تحصیل روابط اجتماعی خود را ارتقا می دهند و سازگاری بیشتری با دیگر افراد پیدا می کنند. اگر در انتخاب این مدارس با مشکل مواجه هستید، مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی با توجه به گزینه های مناسب، بهترین انتخاب را از میان این مدارس به شما ارائه خواهند کرد.

به منظور ثبت نام دانش آموزان در مدارس بین المللی ترکیه، در ابتدا دانش آموزان باید در آزمون ورودی این مدرسه ها پذیرفته شوند، البته برخی از این مدارس فقط با اخذ شهریه و مدارک ثبت نام را انجام می دهند. گروه سنی برای ورود به این مدارس از سه تا هجده سال می باشد. این مدارس مجهز به  سالن های بزرگ ورزشی، آزمایشگاه های مجهز و به روز، کتابخانه های پر از کتاب و استخر می باشند.

شهریه ثبت نام در این مدارس برای یک سال تحصیلی، بین 15.000 تا 30.000 دلار می باشد. این هزینه شامل کلاس های فوق برنامه، وعده های غذایی، کتاب های آموزشی و شهریه تحصیل می باشد. پس از گذراندن این دوره تحصیلی به دانش آموزان مدرک دیپلم بین المللی اعطا می شود که با این مدرک می توانند به راحتی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر اروپا و آمریکا اقدام نمایند. به منظور تحصیل در این مدارس مدارک زیر لازم می باشد:

 • ریز نمرات دانش آموز در سال های قبل، ترجمه شده؛
 • کپی پاسپورت دانش آموز؛
 • گواهی سلامت دانش آموز؛
 • چهار قطعه عکس از دانش آموز و والدین وی.

شرایط پذیرش از دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه از اعتبار بین المللی برخوردارند و مدارک آن ها در سراسر دنیا معتبر می باشد. زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه انگلیسی، فرانسوی، ترکی و آلمانی است که البته با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر می باشد. دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی ارائه می شود و کلاس ها در 3 ترم پاییز، بهار و تابستان برگزار می شود که ترم پاییز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه، ترم بهار از ماه فوریه تا ماه ژوئن و ترم تابستان از ماه جولای تا آگوست می باشد.

یکی از شروط اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل در ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها می باشد. آزمون ورودی برای هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود و شرایط سنی ندارد و داوطلبان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند در این آزمون شرکت کنند. زبان تدریس در اغلب دانشگاه های ترکیه، ترکی استامبولی است و برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استامبولی ندارند دوره های رایگان یادگیری زبان برگزار می شود.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

تحصیل در ترکیه پذیرش مقطع کارشناسی یا لیسانس

دانشگاه های ترکیه به دو صورت خصوصی و دولتی می باشند. به منظور تحصیل در دانشگاه های دولتی، متقاضی باید در آزمون یوس(YOS) شرکت کند و نمره لازم را کسب نماید. این آزمون در هر دانشگاه به طور جداگانه برگزار می شود. سیستم آموزشی دانشگاهی ترکیه ترمی واحدی است و ازاین لحاظ مانند دانشگاه های آمریکا می باشد.

مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی یا لیسانس کشور ترکیه چهار سال می باشد. به منظور پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه، متقاضی ملزم به شرکت در آزمون های یوس (YOS) و یا ست (SAT) می باشد. هر دانشگاه این آزمون ها را بر اساس شرایط خاص خود برگزار می کند. دانشگاه های خصوصی با شرط معدل دیپلم و پیش دانشگاهی و مدرک تسلط به زبان انگلیسی پذیرش دانشجو را انجام می دهند، هرچند برخی دانشگاه ها بدون نیاز به مدرک زبان نیز اقدام به پذیرش می کنند، البته در صورتی که  دانشجو در دوره های آمادگی زبان شرکت نماید که توسط خود دانشگاه برگزار می شود.

آزمون یوس (YOS) شامل سوالاتی از درس ریاضیات، هندسه، هوش می باشد. اگر به زبان ترکی تسلط و مهارت ندارید و یا نمره لازم این زبان را کسب نکردید، نگران نباشید. دانشگاه برای شما کلاس های آمادگی زبان ترکی برگزار می کند و سپس در آزمون تومر شرکت می کنید. برای ثبت نام در این کلاس ها نیز نگران نباشید، مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی مقدمات ثبت نام شما در این دوره های زبانی را در کالج های ترکیه فراهم می کنند. آزمون ست(SAT) یک آزمون استاندارد برای پذیرش در مقطع کارشناسی ترکیه می باشد که شامل درس ریاضیات، نگارش و درک مطلب است که حداکثر نمره لازم برای آن 800 می باشد.

دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش در دوره لیسانس می شوند، می توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی درخواست دهند. بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه از این جهت حائز اهمیت است که با این بورسیه، دانشجو می تواند به راحتی هزینه های تحصیل، محل اقامت و مسکن، بیمه و حمل و نقل عمومی را تامین نماید. در واقع تحصیل با استفاده از بورسیه تحصیلی در ترکیه نسبتا رایگان می باشد. پس از پایان دوره کارشناسی به دانشجو مدرکی اعطا می شود که مورد تائید بیشتر کشور های اروپایی می باشد و دانشجو می تواند برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه های برتر اروپا اقدام نماید. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه های ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران می باشند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های دولتی که دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود، سالانه بین 500 تا 1800 دلار و برای دانشگاه هایی که دروس به زبان ترکی تدریس می شود، بین 300 تا 800 دلار می باشد. هزینه دانشگاه های خصوصی خیلی بالاتر و سالانه بین 5000 تا 20.000 دلار می باشد. دانشجویان ضمن تحصیل در مقطع کارشناسی در صورتی که مسلط به زبان ترکی باشند، می توانند به صورت پاره وقت، هفته ای 10 ساعت کار کنند.

تحصیل در ترکیه پذیرش مقطع کارشناسی ارشد

کشور ترکیه به دلیل کیفیت آموزشی بالا در سطح تحصیلات تکمیلی و دکترا و رنکینگ و رتبه بندی جهانی دانشگاه ها و امکان انتقال و تبادل دانشجو به کشورهای اروپایی به سکوی پرتابی تبدیل شده است که خیل علاقه مندان را رهسپار این کشور می کند. دانشگاه های ترکیه به منظور پذیرش دانشجویان شرایط متفاوتی دارند. مدت زمان دوره کارشناسی ارشد 2 سال می باشد و دانشجو باید 120 واحد درسی را بگذراند.

 • مدارک لازم به منظور اخذ پذیرش در رشته های کارشناسی ارشد ترکیه:
 • مدرک تحصیلی لیسانس به همراه ترجمه رسمی آن؛
 • ریزنمرات دوره تحصیلی لیسانس به همراه ترجمه آن؛
 • نامه تائیدیه دانشگاه
 • پاسپورت با شش ماه اعتبار؛
 • انگیزه نامه؛
 • کپی کارت شناسایی و شناسنامه به همراه ترجمه رسمی آن.

دانشجویانی که دوره تحصیلی لیسانس خود را در کشور دیگری به جز ترکیه گذرانده باشند، باید به سفارت ترکیه در کشور خود مراجعه کنند تا سفارت مدارک آن ها را تائید نماید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه به دو صورت می باشد: دوره تحصیلی با پایان نامه و دوره تحصیلی بدون پایان نامه. اگر خواستار ادامه تحصیل در دوره های با پایان نامه می باشید، بایستی در آزمون ALES شرکت کنید. متقاضیانی که خواستار ادامه تحصیل در دوره های بدون پایان نامه می باشند، نیازی به شرکت در این آزمون ندارند. درصورت انتخاب دوره تحصیلی کارشناسی ارشد بدون پایان نامه، تسلط به زبان انگلیسی به عنوان مهارت مورد نیاز درنظر گرفته نمی شود، اما به عنوان فردی که خواستار ادامه تحصیل در کشور ترکیه می باشید، دانستن زبان انگلیسی شرط لازم می باشد. در برخی رشته های کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی تدریس می شود، ارائه مدارک مهارت زبان انگلیسی مورد نیاز می باشد. به منظور پذیرش در بعضی از دوره های کارشناسی ارشد، دانشگاه ها مصاحبه های علمی را نیز تدارک می بینند.

هزینه شهریه در مقطع فوق لیسانس بر اساس دانشگاه و رشته متفاوت می باشد. اما به طور کلی هزینه شهریه در دانشگاه های دولتی که زبان تدریس آن ها انگلیسی است، سالانه 500 یورو می باشد. این هزینه در دانشگاه های خصوصی سالانه در حدود 12000 یورو می باشد.

شرایط اخذ پذیرش دوره های دکترا در ترکیه

به منظور پذیرش در دوره های دکترا دانشگاه های ترکیه، هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد. اما به طور کلی ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد و ریزنمرات به همراه ترجمه آن؛
 • ارائه مدرک کارشناسی و ریزنمرات به همراه ترجمه آن؛
 • ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریزنمرات به همراه ترجمه آن؛
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش؛
 • ارائه رزومه تحصیلی و علمی؛
 • ارائه اسکن پاسپورت؛
 • ارائه انگیزه نامه؛

طبیعتاً داشتن مقاله و همچنین پروپوزال برای استاد یا دانشگاهی که قصد پذیرش در مقطع دکترا را دارد، اهمیت بسزایی خصوصاً در زمینه پذیرش و بورسیه دارد.

هزینه تحصیل در  دانشگاه های دولتی ترکیه

هزینه تحصیل در  دانشگاه های دولتی ترکیه

هزینه تحصیل در  دانشگاه های دولتی ترکیه

شکی وجود ندارد که ترکیه مکانی عالی برای استفاده بهینه از آموزش و پرورش با کیفیت و به همین ترتیب، کیفیت خوب زندگی است. ارزش پول ترکیه بسیار بالا است، هزینه های زندگی و شهریه های دانشگاهی قابل مقایسه با دیگر کشورها است.

کشور ترکیه دارای بیش از 200 دانشگاه دولتی و خصوصی و نیمه خصوصی است که دانشگاه های دولتی بیشترین تعداد دانشگاه ها را به خود اختصاص داده اند. شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی تقریبا رایگان می باشد و دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه جزیی برای استفاده از امکانات آموزشی می باشند. دانشگاه های ترکیه بر طبق سیستم بولونیا فعالیت می کنند، بر اساس این سیستم، کیفیت آموزشی هماهنگ با استانداردهای برنامه آموزشی کشورهای اروپایی است. علاوه بر این دانشگاه های ترکیه در برنامه سیستم اراسموس (ERASMUS) شرکت دارند. این برنامه در مورد تبادل و انتقال دانشجویان خارجی به دانشگاه های کشورهای اروپایی و آمریکا می باشد. برخی از برترین دانشگاه های دولتی ترکیه در میان دانشگاه های برتر اروپا و آسیا قرار دارند. در رتبه بندی و رنکینگ جهانی دانشگاه های برتر سال 2019 ، نام 10  دانشگاه برتر ترکیه  می درخشد.

به دلیل هزینه بسیار پایین، تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه یکی از بهترین گزینه های ادامه تحصیل برای افراد خارجی می باشد. اما ذکر این نکته ضروری است که زبان تحصیل و تدریس در دانشگاه های دولتی، زبان ترکی استانبولی است واین موضوع  کار را برای دانشجویان مشتاق به ادامه تحصیل در ترکیه کمی دشوار می کند که البته جای هیچ گونه نگرانی نیست، زیرا به منظور اخذ پذیرش دانشگاه های دولتی، دانشجویان می توانند در کلاس های آمادگی زبان ترکی شرکت کنند و با کسب نمره لازم در دانشگاه های این کشور به تحصیل بپردازند. به منظور ثبت نام در این دوره های آمادگی کالج ها و دانشگاه های ترکیه، مشاوران زبده و بامهارت موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی همه مقدمات لازم را برای شما فراهم می کنند.

از دیگر شرایط پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه، گذراندن درس های پیش نیاز مربوط به هر رشته می باشد. هزینه شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی به مراتب از دانشگاه های خصوصی کمتر می باشد. برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه دولتی به هزینه ای مابین 300 تا 800 دلار نیاز دارید، در حالی که این هزینه در دانشگاه های خصوصی بالغ بر 20.000 دلار می باشد. دانشجویان برای تحصیل دردانشگاه های دولتی ترکیه به نسبت کشورهای دیگر به هزینه های کمتری نیاز دارند. البته هزینه های زندگی نیز در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه می باشد.

شهریه برخی دوره های تحصیلی دانشگاه دولتی آنکارا:

 • دوره تحصیلی لیسانس رشته مهندسی: 1529  لیر،
 • دوره تحصیلی فوق لیسانس رشته مهندسی: 1359 لیر،
 • دوره تحصیلی دکترا رشته مهندسی: 1359 لیر،
 • دوره تحصیلی لیسانس رشته ادبیات: 1281 لیر،
 • دوره تحصیلی فوق لیسانس رشته ادبیات: 1015 لیر،
 • دوره تحصیلی دکترا رشته ادبیات: 1015 لیر،
 • دوره تحصیلی لیسانس رشته حقوق: 1027 لیر،
 • دوره تحصیلی فوق لیسانس رشته حقوق: 1020 لیر،
 • دوره تحصیلی دکترا رشته حقوق: 1020 لیر.

رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار پرطرفدار است. هزینه شهریه این رشته ها بر اساس دانشگاه تعیین می شود و از حدود 700 لیر برای یک ترم تحصیلی در دانشگاه های دولتی شروع می شود. از برترین دانشگاه های دولتی ترکیه می توان دانشگاه آنکارا و حاجت تپه را نام برد.

هزینه تحصیل در کالج ها و دانشگاه های خصوصی ترکیه

از کل 200 دانشگاه کشور ترکیه، در حدود 80 دانشگاه به صورت خصوصی و نیمه خصوصی اداره می شوند. دانشگاه های خصوصی به نسبت دانشگاه های دولتی هزینه بالایی دارند، اما این هزینه ها نسبت به دانشگاه های کشورهای اروپایی به مراتب کمتر است. در واقع همه دانشگاه های ترکیه در رنکینگ ها و رتبه بندی های جهانی جای دارند و از لحاظ اعتبار و کیفیت آموزشی تفاوتی میان دانشگاه های دولتی و خصوصی نمی باشد و تنها تمایز آن ها در میزان هزینه شهریه می باشد. رقابت تنگاتنگ دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه های دولتی موجب می شود که بسیاری از این متقاضیان در همان ابتدا از این رقابت چشم بپوشند و راه رسیدن به آرزوهایشان را در دانشگاه های خصوصی بیابند.

کل دانشگاه های ترکیه، چه دولتی و چه خصوصی بر اساس توافق نامه بولونیا اداره می شوند. به عبارت بهتر کیفیت آموزشی و سطح تحصیلات مطابق با کشورهای اروپایی است و با توجه به رعایت استانداردهای جهانی، سیتم آموزشی این کشور در رتبه بندی و رنکینگ جهانی در رتبه چهل و سوم قرار دارد.

به منظور پذیرش در دانشگاه های دولتی، شرکت در آزمون ورودی ضروری است. اما در صورتی که دانشجو دارای مدرک زبان آیلتس یا تافل باشد؛ در المپادهای جهانی مدال و امتیازی کسب کرده باشد؛ معدل بالای 18 داشته باشد و در مقطع تحصیلی قبل نمره های ممتاز کسب کرده باشد، احتمال پذیرش دانشجو در دانشگاه های خصوصی بدون شرکت در آزمون ورودی افزایش می یابد. با مشاوره با کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی وکلای برجسته اصطهباناتی می توانید زمینه حضور در این دانشگاه های خصوصی را برای خودتان فراهم کنید.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی بر اساس نوع دانشگاه و رشته متفاوت است. از دانشگاه های دولتی که بگذریم هزینه شهریه در دانشگاه های خصوصی مابین 5.000 دلار تا 20.000 دلار می باشد. شهریه مقطع کارشناسی دانشگاه های خصوصی سالانه از حدود 6.000  لیر تا 16.000 لیر در نوسان است. شهریه مقطع کارشناسی ارشد در حدود 12.000  یورو می باشد. البته اگر زبان تدریس در این دانشگاه ها انگلیسی باشد، قطعا شهریه ها بیشتر خواهد شد. برخی دانشگاه های خصوصی، امکان پرداخت اقساطی شهریه دانشگاه را فراهم می کنند. بیشترین میزان شهریه مربوط به رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی است.

دانشگاه ها و کالج های خصوصی نیز همانند دانشگاه های دولتی به دانشجویان ممتاز و برجسته بورسیه تحصیلی اعطا می کنند. دانشجویان مقطع دکترا در دانشگاه های خصوصی با شرایطی می توانند از بورسیه تحصیلی استفاده نمایند. دانشجویان با این بورسیه های تحصیلی می توانند تا حدود زیادی هزینه های زندگی و محل اقامت و هزینه های حمل و نقل عمومی را تامین نمایند. در دیگر مقاطع تحصیلات تکمیلی، در صورتی که دانشجو در هر ترم نمره های ممتاز  کسب نماید، دانشگاه هزینه شهریه ترم بعد این دانشجو را به صورت بورسیه به وی اعطا می کند.

از دانشگاه های خصوصی ترکیه که مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران می باشند می توان دانشگاه بیلکنت، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه استانبول، دانشگاه سابانچی و دانشگاه کوچ را نام برد.

شرایط اخذ بورسیه های تحصیلی در ترکیه

برخی از دانشگاه های ترکیه به منظور تامین هزینه های تحصیل و زندگی به دانشجویان ممتاز بورسیه تحصیلی اعطا می کنند. برای دریافت بورسیه تحصیلی نیاز به شرکت در آزمون و یا دارا بودن مدرک زبان نمی باشد. بورسیه های تحصیلی در ترکیه از این لحاظ حائز اهمیت می باشند که با توجه به پوشش هزینه های تحصیلی، هزینه مسکن و محل اقامت، هزینه حمل و نقل و بیمه سلامت با این بورسیه، هزینه های تحصیل در ترکیه نسبتا رایگان می شود.

تاریخ شروع ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه در سال 2020 برای متقاضیان ایرانی 20/10/1398 تا 01/12/1398 می باشد.

ملاک های دریافت بورسیه تحصیلی بر طبق معدل دوره تحصیلی می باشد. بر این اساس برای دریافت بورسیه، معدل قابل قبول برای دوره دکترا 15، دروه فوق لیسانس 15، دوره لیسانس 14 ، دوره فوق دیپلم 12 و برای متقاضیان رشته پزشکی 18 می باشد. دانشجویی که برای دریافت بورسیه تحصیلی دوره فوق لیسانس اقدام می کند، بایستی دوره لیسانس خود را تمام کرده باشد و یا تا آخر سال تحصیلی آن را تمام کند. بدین ترتیب برای دوره های بعد نیز باید دوره تحصیلی قبلی را تمام کرده باشند یا تا آخر سال تحصیلی آن را تمام کنند. سن دانشجو برای مقطع دکترا باید 35  سال تمام (متولد پس از 11 دی 1362)، مقطع فوق لیسانس کمتر از 30 ( متولد پس از 11 دی 1367) و مقطع لیسانس کمتر از 22 ( متولد پس از 12 دی 1376) باشد.

دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی می شوند، می توانند کمک هزینه مسافرت به ترکیه برای ثبت نام در دانشگاه و برگشت به کشور خود پس از تمام شدن دوره تحصیلی را دریافت کنند. این دانشجویان ممتاز و برجسته از بیمه درمانی رایگان بهره مند می شوند و می توانند از خوابگاه های دولتی بدون پرداخت هزینه استفاده نمایند. دانشجویان متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی نباید شهروندی و تابعیت کشور ترکیه را داشته باشند.

مدارک لازم به منظور دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه عبارت است از:

 • ارائه رتبه کنکور( در صورتی که در کنکور رتبه خوبی کسب کرده باشید)؛
 • ارائه مدارک تحصیلی از دیپلم تا آخرین مدرک تحصیلی؛
 • ارائه مدارک پذیرش در آزمون های GMAT-GRE-ILETS و TOFEL در صورت وجود ( مدارک زبان ILETS- TOFEL الزامی نمی باشد اما وجود آن ها امتیاز محسوب می شود)؛
 • ارائه توصیه نامه از دو استاد مقطع قبل؛
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات؛
 • ارائه کارت شناسایی؛
 • ارائه پاسپورت؛
 •  ارائه اسکن عکس 6 در 4.

پس از ارسال این مدارک، که البته ترجمه آن ها ضرورتی ندارد و فقط ارسال اسکن آن ها کافی است، بررسی آن ها بر اساس رزومه تحصیلی و مصاحبه حضوری انجام می شود. در صورتی که مدارک ارسالی پذیرفته شود، مصاحبه انجام می شود. این مصاحبه یا به صورت حضوری در دانشگاه و یا به صورت اینترنتی در سفارت ترکیه در کشور متقاضی انجام می شود. سوالات این مصاحبه بیشتر در مورد قصد و هدف از درخواست بورسیه تحصیلی می باشد. مبلغ بورسیه تحصیلی برای دوره های دکترا ماهانه 1400 لیر، دوره های کارشناسی ارشد ماهانه 950 لیر و دوره های کارشناسی 700 لیر می باشد.

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه

هزینه های زیاد تحصیل در دانشگاه های خارجی همواره به عنوان سدی در تحقق آرزو و رویای ادامه تحصیل برای دانشجویان بین المللی  محسوب می شود. کشور ترکیه با آگاهی از این مانع و سد عظیم در مسیر دانشجویان بالقوه، شرایطی را فراهم کرده است که به عنوان تحصیل رایگان در ترکیه، افراد زیادی را از سرتاسر جهان به سوی مرزهای خود کشانده است.

وقتی صحبت از تحصیل رایگان به میان می آید ممکن ذهن شما به سمت دانشگاه هایی برود که به دلیل رایگان بودن هزینه ها، از چندان کیفیت آموزشی برخوردار نباشند، اما بهتر است بدانید دانشگاه های ترکیه که زمینه تحصیل رایگان را فراهم می کنند در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار دارند و مدارک آن ها از اعتبار جهانی برخوردار است. از جمله این دانشگاه ها می توان دانشگاه بزرگ حاجت تپه را نام برد.

تحصیل رایگان در ترکیه با این روش ها قابل دستیابی است:

 • استفاده از بورسیه های تحصیلی متنوع دانشگاه ها،
 • استفاده از وام های دانشجویی،
 • انجام کار دانشجویی به ازای ساعت های تعیین شده در هفته برای هر مقطع تحصیلی،
 • استفاده از خوابگاه های دانشجویی،
 • استفاده از بیمه دانشجویی رایگان،
 • استفاده از تخفیف های دانشجویی برای خرید و حمل و نقل عمومی.

دانشگاه های ترکیه به دانشجویان واجد شرایط بورسیه تحصیلی اعطا می کنند. این بورسیه ها بر اساس نوع دانشگاه متفاوت است. در صورتی که دانشجویی واجدشرایط دریافت بورسیه تحصیلی شود، از پرداخت هزینه خوابگاه و بیمه سلامت و شهریه دانشگاه معاف خواهد شد و علاوه بر این امتیازات، ماهانه حقوقی نیز به وی اعطا خواهد شد. در واقع مفهوم تحصیل رایگان به بورسیه ای بستگی دارد که فرد دانشجو دریافت می کند و این بورسیه نه تنها قسمت عمده هزینه های زندگی و تحصیل او را تامین می کند، بلکه با کمک هزینه و حقوقی که در یافت می کند می تواند خلاء های زندگیش را پر کند. برخی از دوره های آمادگی زبان ترکی نیز به صورت رایگان برگزار می شود، که فرصت بسیار خوبی را برای دانشجویان خارجی علاقمند به زبان و فرهنگ این کشور فراهم می کند.

شرایط دریافت کمک هزینه های دانشجویی براساس نمره های ممتاز کسب شده در آزمون های بین المللی و یا  دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد. مدارک زیر به منظور درخواست کمک هزینه تحصیلی ترکیه مورد نیاز می باشد:

 • ریز نمره های دوره تحصیلی قبل و ترجمه آن،
 • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی،
 • ارائه نمره آزمون های GMAT و یا GRE،
 • دو توصیه نامه از اساتید دانشگاه دوره تحصیلی قبل،
 • کپی مدارک تحصیلی دوره قبل،
 • نامه هدف از تحصیل،
 •  یک قطعه عکس.

کمک هزینه تحصیلی برای دوره های تحصیلی لیسانس ماهانه در حدود 700 لیر، برای دوره های تحصیلی فوق لیسانس ماهانه در حدود 950 لیر و برای دوره های تحصیلی دکترا ماهانه در حدود 1400 لیر می باشد. به منظور برخورداری از کمک هزینه های تحصیلی، محدودیت سنی وجود ندارد و دانشجویان در هر مقطعی می توانند بر اساس شرایط اعطای این کمک هزینه درخواست خود را ارسال نمایند.

شرایط تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

شرایط تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

شرایط تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

دانشگاه های کشور ترکیه به زبان های جهانی انگلیسی، فرانسوی، ترکی و آلمانی تدریس می کنند و این عامل مهمی در جذب دانشجویان خارجی از اقصی نقاط جهان به این کشور آسیایی اروپایی محسوب می شود. رشته های تحصیلی که زبان تدریس آن ها انگلیسی می باشد از کیفیت بالایی برخوردار هستند. از آن جا که هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی در حد معقول و مقرون به صرفه است و علاوه بر این کیفیت و سطح آموزشی با استانداردهای جهانی مطابقت دارد، این کشور به مقصد خوبی برای دانشجویان انگلیسی زبان در پی ادامه تحصیل و دانش اندوزی تبدیل شده است.

بیشتر دانشگاه های انگلیسی زبان در شهرهای استانبول و آنکارا قرار دارند. دانشجویان می توانند به راحتی هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها را تامین کنند. از برترین دانشگاه های ترکیه که به زبان انگلیسی تدریس می کنند می توان دانشگاه بیلکنت، دانشگاه استانبول و دانشگاه فنی خاورمیانه را نام برد.

در همه دوره های تحصیلی ترکیه، متقاضیان امکان  تحصیل به زبان انگلیسی را دارند اما با یک شرط مهم  و آن هم این که متقاضی باید مدرک مهارت زبان ( تافل یا آیلتس) داشته باشد. در صورتی که دانشجو فاقد این مدرک مهارت زبان باشد، جای هیچ گونه نگرانی نیست؛ دانشجو می تواند با شرکت در دوره های آمادگی زبان انگلیسی که در دانشگاه برگزار می شود، مهارت لازم را فرابگیرد و پس از اخذ مدرک مهارت زبان در دوره های تحصیلی دانشگاه شرکت کند. مشاوران برجسته موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی با به روزترین قوانین مهاجرتی همه امکانات و تسهیلات لازم در جهت ثبت نام شما در این دوره های آمادگی و اخذ پذیرش دانشگاه را فراهم می کنند.

از مزایای تحصیل در دانشگاه های انگیسی زبان می توان امکان تحصیل در رشته هایی را نام برد که شرایط پذیرش آن ها در دانشگاه های ایران بسیار سخت و گاه غیرممکن به نظر می رسد. در حالی که با داشتن مهارت زبان انگلیسی می توان به راحتی در این رشته ها در دانشگاه های ترکیه تحصیل کرد. علاوه بر این مزیت، هزینه های تحصیلی در سطح پایین و برخورداری از کیفیت خوب آموزشی را نیز می توان برشمرد که موجب جذب دانشجویان می شود.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان برای دانشجویان خارجی بین 450 دلار تا 1500 دلار می باشد.

مدت زمان تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه های انگلیسی زبان همانند دانشگاه های ترک زبان است. مدت زمان دوره تحصیلی لیسانس 4 سال، دوره تحصیلی فوق لیسانس 2 سال و دوره تحصیلی دکترا 4 سال می باشد.

در دانشگاه های انگلیسی زبان در دوره و رشته های مختلف تحصیلی می توانید به تحصیل خود ادامه دهید. مهم ترین رشته ها و دوره های دانشگاه های انگلیسی زبان عبارتند از:

 • دوره تحصیلی کارشناسی: مهندسی کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، مهندسی برق، مترجمی، مدیریت بازرگانی، زبان و ادبیات انگلیسی، تدریس زبان انگلیسی و تجارت بین الملل.
 • دوره تحصیلی کارشناسی ارشد: مدیریت بازرگانی، زبان و ادبیات انگلیسی، علوم سیاسی و روابط بین الملل.
 • دوره تحصیلی دکترا: مهندسی کامپیوتر و زبان و ادبیات انگلیسی.

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه YOS وSAT

به طور کلی دانشگاه های ترکیه بر اساس نمره دو آزمون مهم اقدام به پذیرش دانشجو می کنند، آزمون یوس و آزمون ست.

آزمون یوس(YOS) :

آزمون یوس یکی از آزمون های پذیرش در دانشگاه های ترکیه می باشد. این آزمون برای دو گروه از دانشجویان برگزار می شود:

 • متقاضیان رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی،
 • متقاضیان دوره های کارشناسی رشته های مهندسی.

این آزمون سالی یکبار در هر دانشگاه ترکیه برگزار می شود و نتیجه آن تا دو سال معتبر است. بیشتر دانشگاه های دولتی ترکیه به طور جداگانه این آزمون را طراحی و برگزار می کنند.

این آزمون دو بخش دارد که بخش اول آن شامل 45 سوال هوش و 35 سوال ریاضی و مدت زمان پاسخ دهی 90 دقیقه می باشد. بخش دوم این آزمون مربوط به درک نگارش زبان ترکی است که مدت زمان پاسخ دهی 60 دقیقه می باشد. در صورتی که متقاضی فاقد مهارت زبان ترکی باشد، باید در دوره های آمادگی زبان ترکی شرکت کند و مهارت لازم را کسب نماید. البته ذکر این نکته ضروری است که برخی از دانشگاه های خصوصی به جای بخش دوم سوالات یعنی درک نگارش زبان ترکی، نمره های زبان انگلیسی متقاضی را لحاظ می کنند. در واقع در صورتی که متقاضی در آزمون های معتبر زبان انگلیسی نمره لازم را کسب نماید، پاسخ به سوالات بخش دوم ضروری نمی باشد.

به منظور ثبت نام برای آزمون یوس، دانشجویان بایستی به سایت زیر مراجعه نمایند و اقدام به پرداخت هزینه ثبت نام این آزمون کنند: http://www.osym.gov.tr

آزمون ست ( SAT) :

آزمون ست (SAT) یک آزمون استاندارد به منظور پذیرش در دوره کارشناسی دانشگاه ها و یا کالج های خارج از کشور می باشد. این آزمون به عنوان یکی از آزمون های استاندارد پذیرش در دانشگاه های آمریکا و انگلیس و کانادا و استرالیا و … محسوب می شود. دانشگاه های فنی و انگلیسی زبان ترکیه بر اساس نمره این آزمون دانشجو را پذیرش می کنند. این آزمون مهارت های مهم مانند درک مطلب و توانایی محاسبه ریاضی متقاضی را ارزیابی می کند. در واقع هدف از این آزمون ارزیابی استعداد تحصیلی و اطلاعات عمومی متقاضی می باشد.آزمون سات همانند آزمونGRE هم به صورت عمومی( general) و هم به صورت موضوعی( subject) می باشد. در واقع هم مهارت ریاضیات دوره دبیرستان و هم مهارت مقاله نویسی موضوعی متقاضی در مدت زمان مشخص را ارزیابی می کند.

سوالات این آزمون شامل چهار بخش است که بخش اول آن به صورت چند گزینه ای و بر اساس درس های شیمی، فیزیک، زمین شناسی، زیست شناسی، روان شناسی، اقتصاد و جامعه شناسی و مدت پاسخ دهی 65 دقیقه می باشد. سوالات بخش دوم که بخش نگارش و آزمون زبانی می باشد نیز چند گزینه ای و مربوط به درک مطلب زبان انگلیسی است. سوالات بخش سوم مبتنی بر هندسه و آمار و احتمال و ریاضیات و مدت زمان پاسخ دهی 80 دقیقه می باشد. در بخش چهارم سوالات به صورت مهارت های خواندن و تحلیل و نگارش و مدت پاسخ دهی 50 دقیقه می باشد. البته بخش چهارم سوالات در برخی دانشگاه ها اختیاری است.  این آزمون 6 بار در سال برگزار می شود و مدت اعتبار نتیجه آن 5 سال می باشد. به منظور اطلاع از شرایط و جزئیات دیگر این آزمون ها با مشاوران مجرب موسسه حقوقی وکلای برجسته اصطهباناتی تماس بگیرید.

به منظور ثبت نام در آزمون ست، دانشجویان بایستی به سایت زیر مراجعه نموده  و به صورت آن لاین اقدام به ثبت نام نمایند: www.collegeboard.org

تخمین هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

به طور میانگین، دانشجوی بین المللی در ترکیه حدود 400-500 دلار آمریکا در ماه برای هزینه زندگی در ترکیه مثل هزینه اقامت، غذا، لباس، سرگرمی، حمل و نقل و تلفن صرف خواهد کرد. هزینه های اداری و کتاب ها تقریبا 100 تا 150 دلار آمریکا در هر ترم است. به یاد داشته باشید که این رقم بستگی به مکان زندگی شما، شیوه زندگی و درجه تحصیلی شما دارد. شما باید مستقیما اطلاعات بیشتری درباره هزینه های زندگی را از موسسه کسب کنید.

هزینه های عمومی برای هر ترم

 • مسکن: 1،500 – 2،000 دلار آمریکا (شامل پول رهن)
 • غذا: 1،100 دلار آمریکا
 • حمل و نقل: 300 دلار آمریکا
 • کتاب ها: 150 دلار آمریکا

غذا

 • منو دانشجویی: حدود 0.949 دلار آمریکا
 • نان: 0.237 دلار آمریکا
 • آب (در هر لیتر): 0.284 دلار آمریکا
 • میوه ها و سبزیجات (در هر کیلوگرم): از 0.379 دلار آمریکا تا 1.899 دلار آمریکا متغیر است.
 • پاستا و برنج (در هر کیلوگرم): از 0.379 تا 0.759 دلار آمریکا متغیر است.
 • شکر و نمک (به ازای هر کیلوگرم): حدود 0.759 دلار آمریکا
 • چای / قهوه (یک فنجان): 0.379 دلار آمریکا تا 0.949 دلار آمریکا
 • نوشیدنی: از تا 1.899 دلار آمریکا تا بیشتر متغیر است.

هزینه های متفرقه

 • بلیط سینما: 2.848 دلار آمریکا
 • بلیط کنسرت: از 4.746 دلار آمریکا تا بالاتر
 • کوتاه کردن مو: از 2.848 دلار آمریکا تا بالاتر

حمل و نقل

 • بلیط اتوبوس برای دانشجویان: 0.237 دلار آمریکا
 • بلیط مینی بوس از تقسیم تا کادی کوی: 1.329 دلار آمریکا
 • تاکسی از تقسیم تا بشیکتاش: 2.468 دلار آمریکا

(حدود نرخ تبدیل ارز: 1 یورو: 6.20 لیر ترکیه،  1 دلار آمریکا: 5.40 لیر ترکیه)

هزینه تحصیل در ترکیه

دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم ترکیه

در اینجا به معرفی چند دانشگاه معتبر در ترکیه می پردازیم:

شرایط اخذ ویزای دانشجویی و تحصیلی ترکیه

اخذ ویزای دانشجویی قبل از خروج از کشورتان برای ثبت نام رسمی به عنوان یک دانشجو در یک دانشگاه ترکیه ضروری است. بنابراین، دانشجویانی که بدون داشتن ویزای دانشجویی به ترکیه می آیند، مجاز به ثبت نام به عنوان یک دانشجو در دانشگاه نیستند و مجوز اقامت برای این کشور را دریافت نمی کنند.

ویزاهای دانشجویی باید از یکی از نزدیکترین کنسولگری های ترکیه به محل اقامت شما در کشور اصلی تان گرفته شود. ویزاهای دانشجویی نباید از داخل ترکیه صادر شود. شما باید یک کپی از «نامه پذیرش» خود را از یک دانشگاه ترکیه و یک فرم درخواست نامه تکمیل شده ویزای مربوطه را به کنسولگری ترکیه ارسال یا ایمیل کنید.

همه دانشجویان بین المللی باید برای ویزای دانشجویی خود به نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری ترکیه درخواست دهند. شما باید شخصا برای ویزا و همچنین قرار ملاقات به صورت آنلاین درخواست کنید.

دانشجویان باید فرم درخواست ویزا را تکمیل کنند و آن را با مدارک مورد نیاز به سفارت ترکیه ارسال کنند. فرم درخواست نامه دانشجویی را می توانید از نزدیکترین سفارت ترکیه دریافت کنید.

 • گذرنامه: معتبر برای مدت بیش از 90 روز
 • 2 عکس در اندازه گذرنامه
 • نامه پذیرش از موسسه آموزش عالی در ترکیه
 • مدرک بیمه بهداشتی
 • بلیط بازگشت
 • گواه تمکن و توانایی مالی برای تحصیل و زندگی در ترکیه
 • هزینه پردازش ویزا: با توجه به ملیت متفاوت است
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی پزشکی
اجازه اقامت دانشجویی در ترکیه

اجازه اقامت دانشجویی در ترکیه

اجازه اقامت دانشجویی در ترکیه

دانشجویان باید ظرف مدت یک ماه پس از ورودشان به ترکیه برای مجوز اقامت با مقامات محلی (اگر دانشجو در ترکیه است) درخواست دهند. مدارک مورد نظر باید به اداره روابط خارجی در دفتر اصلی پلیس محلی ارسال شود.

اعتبار: دانشجویانی که در یک برنامه تحصیلی با مدرک در هر موسسه آموزش عالی در ترکیه پذیرفته شده اند، مجوز اقامت معتبر برای یک دوره 1 ساله را دریافت می کنند.

برای تمدید اجازه اقامت: 60 روز قبل از پایان مجوز اقامت خود، از مقامات محلی بازدید کنید. فرم درخواست تجدید نظر را پر کرده و ارسال کنید. شما مجوز را دریافت خواهید کرد.

نکته مهمی که افراد برای تحصیل در ترکیه باید مدنظر داشته باشند این است که دانشگاه های ترکیه معمولا در مورد ارائه خوابگاه به دانشجویان تعهدی نمی دهند اما در چند سال اخیر امکانات خوابگاهی در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده است. دانشجویان در طول دوره تحصیل در دانشگاه های ترکیه از بیمه درمانی بهره مند می شوند و امکانات درمانی آنها کاملا رایگان می باشد.

هزینه های زندگی در ترکیه تقریبا مانند ایران است اما هزینه های پوشاک نسبت به ایران کمتر می باشد علاوه بر آن دانشجویان برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی می توانند از تخفیفات 50 درصدی دانشجویی استفاده کنند. هزینه های تحصیل معمولا بیش از 15000 دلار در سال است اما دانشجویان ممتاز می توانند از بورسیه و وام های تحصیلی استفاده کنند.

شرایط کار دانشجویی در حین تحصیل در ترکیه

دانشجویان در کشور ترکیه با رعایت شرایطی می توانند ضمن تحصیل به انجام کار نیز بپردازند. در واقع با انجام شغل های پاره وقت، دانشجو بهتر می تواند هزینه های زندگی خود را تامین کند. محدودیت زمانی کارهای پاره وقت دانشجویی چند ساعت، یعنی کمتر از 30 ساعت در هفته می باشد. در واقع این محدودیت به این دلیل است که دانشجو زمان و انرژی کافی برای رسیدگی به درس های خود داشته باشد. کار دانشجویی حتی به صورت پاره وقت و با محدودیت زمانی موجب می شود که دانشجو نه تنها از لحاظ مالی احساس استقلال نماید، بلکه این تجربه عملی برای آینده کاری وی نیز بسیار سودمند و مفید خواهد بود.

برخی دانشگاه ها فرصت های شغلی را برای دانشجویان متقاضی انجام کارهای دانشجویی فراهم می کنند. از جمله این کارها می توان کار در قسمت های اداری و کتابخانه دانشگاه را نام برد. در صورتی که کار مناسب آن ها در محیط دانشگاه فراهم نشد می توانند به کار در رستوران و کافی شاپ، پرستاری از کودکان و بیماران، فروشندگی و غیره بپردازند. در حالی که مهارت و تسلط به زبان ترکی استانبولی به عنوان یک امتیاز برای یافتن کار بهتر در شرکت های کامپیوتری و موسسات تبلیغاتی محسوب می شود.

بر اساس قوانین کار بین المللی، دانشجویان دوره های فوق لیسانس و دکترا می توانند با اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی در ترکیه مشغول به کار شوند. دانشجویان دوره های لیسانس و فوق دیپلم اجازه کار در این کشور را ندارند. دانشجویان با مجوز کار دانشجویی می توانند روزی 4 ساعت و یا کمتر از 30 ساعت در هفته در شغل های پاره وقت مشغول به کار شوند.

مدت زمان اعتبار مجوز کار دانشجویی بر اساس مدت زمان مجوز اقامت دانشجویی می باشد. در صورتی که دانشجو مجوز اقامت خود را تمدید نکرده باشد، مجوز کار دانشجویی برای وی صادر نمی شود.

قانون ترکیه تحت شرایطی مجوز کار پاره وقت را به دانشجویانی می دهد که:

 • سال اول دانشگاه را تمام کرده باشند،
 • اقامت دانشجویی داشته باشند،
 • از تحصیل انصراف نداده باشند و
 • ویزای تحصیلی آن ها اعتبار داشته باشد.

دانشجویان مشغول به تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا، فرصت انجام کارهای تحقیقی و پژوهشی در دانشگاه های ترکیه را دارند. دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی می توانند در مقابل انجام پروژه های تحقیقی، از دانشگاه پول دریافت کنند. علاوه بر این دانشجویان سال های آخر کارشناسی ارشد و دکترا ویا دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی می توانند در ازای تدریس درس ها به دانشجویان سال های پایین تر پول دریافت کنند.

 • سن دانشجویان برای دریافت مجوز کار دانشجویی نباید از 18 سال کمتر باشد.

شرایط کار و اقامت پس از تحصیل در ترکیه

دانشجویان زیادی پس از تمام شدن دوره تحصیلی در ترکیه تمایل به اقامت و گذران زندگی در این کشور اروپایی آسیایی دارند. دلایل فراوانی برای این تصمیم سرنوشت ساز وجود دارد، از جمله این دلایل می توان به قرابت فرهنگی و شباهت آداب و رسوم با ایرانی ها، نزدیکی مرزهای جغرافیایی، پایین بودن هزینه های پایین و بالا بودن امنیت اجتماعی اشاره کرد.

سیاست کشور ترکیه به طور کلی جذب دانشجویان خارجی پس از فارغ تحصیلی می باشد، بر همین اساس، دولتمردان روند اعطای مجوز اقامت را بسیار تسهیل نموده اند. دانشجویان پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود، یک سال فرصت دارند تا در ترکیه کاری پیدا کنند و مشغول شوند. بدین منظور فرد می تواند مطابق با رشته تحصیلی و بر اساس رزومه کاری مناسب خود کار مناسبی را پیدا کند. البته ذکر این نکته ضروری است که مهارت و تسلط به زبان انگلیسی به عنوان یک امتیاز محسوب می شود زیرا بسیاری از شرکت ها و موسسه ها به افرادی با این مهارت نیاز دارند. 

مجوز کار و اقامت برای دانشجویان فارغ تحصیل را وزارت کار ترکیه صادر می کند. به منظور اخذ این مجوز، کارفرما باید برای فرد متقاضی کار در ترکیه درخواست دهد. 

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا در حین تحصیل می توانند مجوز کار پاره وقت را دریافت کنند و تا 30 ساعت در هفته به کار بپردازند. در واقع این کارهای پاره وقت دانشجویی بهترین فرصت برای کسب تجربه حرفه ای و آشنایی با بازار کار و زمینه ساز فرصت شغلی آینده می باشد. دانشجویان خارجی پس از تمام شدن دوره تحصیلی می توانند اقامت دانشجویی خود را به منظور یافتن شغل مناسب تا یک سال دیگر تمدید نمایند. دانشجویان خارجی که در مدت زمان تحصیل خود به فراگیری زبان ترکی پرداخته اند، از این امتیاز بهره مند می شوند که فرصت های شغلی بیشتری در اختیار دارند و به دلیل تسلط به زبان ترکی، کارفرمایان آن ها را به افراد فاقد این مهارت ترجیح می دهند. بر همین اساس وکلا و مشاوران برجسته و زبده موسسه حقوقی وکلای برجسته اصطهباناتی با آگاهی از آخرین قوانین مهاجرتی در یافتن شغل مناسب و اخذ اقامت ترکیه مشاوره های سودمندی را به همه متقاضیان ارائه می دهند. 

از دیگر روش های اخذ مجوز کار و اقامت در ترکیه پس از تمام شدن دوره تحصیلی، می توان سرمایه گذاری مالی در این کشور را نام برد. با سرمایه گذاری و ثبت یک شرکت، متقاضی می تواند مجوز کار و اقامت این کشور را اخذ کند. در این روش اثبات منابع مالی و تمکن مالی حائز اهمیت فراوانی است. علاوه بر سرمایه گذاری مالی و ثبت شرکت، افراد با خرید خانه و ملک نیز می توانند مجوز کار و اقامت این کشور را اخذ نمایند.

در صورتی که دانشجوی فارغ تحصیل با یکی از شهروندان ترکیه ازدواج کند نیز می تواند این مجوز را دریافت کند. مدت اعتبار مجوز کار در ترکیه یک سال می باشد که قابل تمدید است. مجوز کار در ترکیه در مرحله اول برای مدت سه سال صادر می شود و پس از آن برای شش سال دیگر تمدید می شود.

بیمه دانشجویی در ترکیه

بیمه دانشجویی در ترکیه

بیمه دانشجویی در ترکیه

هزینه های پزشکی و دارو و درمان در کشور ترکیه به نسبت ایران بسیار بالا می باشد از این رو دانشجویان و همه افرادی که خواستار اقامت در ترکیه می باشند، حتی در صورتی که این اقامت کوتاه مدت باشد، بایستی خود را بیمه کنند.

برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه بیمه های سالانه ای را به دانشجویان ارائه می دهند. همه دانشجویان خارجی در سه ماه اول ورود به دانشگاه های ترکیه می توانند از بیمه دولتی کشور ترکیه (SGK) استفاده نمایند. بیمه دولتی نه تنها از لحاظ پوشش هزینه های درمانی بلکه از نظر اخذ اقامت موقت این کشور برای دانشجویان حائز اهمیت فراوانی است.

همه دانشگاه های ترکیه در مراکز پزشکی دانشگاه، خدمات پزشکی را به صورت رایگان به دانشجویان ارائه می دهند. این مراکز پزشکی در همه ساعت ها و روزها فعال می باشند و درمان های فوری و اورژانسی و دیگر درمان های لازم را به طور رایگان به دانشجویان ارائه می دهند. اما اگر دانشجویی نیاز به بستری در مراکز پزشکی و بیمارستان های خارج از مرکز پزشکی دانشگاه داشته باشد، هزینه های این درمان به عهده خود دانشجو می باشد. به طور معمول برای اخذ بیمه دانشجویی و برخورداری از خدمات بیمه دانشجویی ترکیه مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

 1. ارائه کارت دانشجویی،
 2. ارائه پاسپورت با مدت اعتبار کافی،
 3. ارائه مجوز اقامت.

همه دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در ترکیه که مجوز اقامت آن ها از شش ماه بیشتر باشد، در سیستم امنیت اجتماعی این کشور ثبت می شوند. دانشجویی که دارای بیمه دانشجویی باشد، فقط ملزم به پرداخت 20 درصد از هزینه های دارویی خود می باشد. برخی از بیمارستان های دولتی و خصوصی در زمره ارائه دهنده خدمات بیمه دانشجویی می باشند. هزینه های درمانی در مراکز تحت قرارداد بیمه دانشجویی برای دانشجویان به صورت رایگان یا با پرداخت هزینه جزئی می باشد. در صورتی که دانشجو ناچار به درمان در بیمارستان های خصوصی باشد، حتی اگر دارای بیمه دانشجویی نیز باشد، بخشی از هزینه های درمانی به عهده خود دانشجو می باشد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی مشاوره نمایید، این کارشناسان با آگاهی کامل از شرایط اخذ بیمه دانشجویی در کشور ترکیه و برخورداری از بیمه دانشجویی و مزایای آن راهنمایی های ارزشمندی را به شما ارائه می دهند.

به منظور دریافت بیمه سلامت ترکیه، دانشجو بایستی هزینه بیمه را ماهانه پرداخت نماید. هزینه بیمه دانشجویی یک سوم حقوق یک ماه می باشد. این بیمه، هزینه های درمانی مشخصی را در طول تحصیل در دانشگاه های ترکیه پوشش می دهد. یکی دیگر از بیمه های سلامت، بیمه GHS می باشد. برای بهره مندی از خدمات این بیمه، دانشجو بایستی سه ماه پس از ثبت نام رسمی در دانشگاه مورد نظر درخواست پوشش این بیمه را به مراکز تامین اجتماعی ارائه دهد. بیمه دانشجویی همه موارد درمانی را پوشش نمی دهد. درمان بیماری های پوستی، درمان بیماری های قلبی، درمان بیماری های روان پزشکی، درمان بیماری های گوارشی، درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و آزمایش و عکس رادیولوژی تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار ندارند.

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

چند سالی است که تحصیل در ترکیه به یکی از گزینه های مناسب و جالب ادامه تحصیل برای ایرانی های در پی تحصیل و علم تبدیل شده است. شاید از مهم ترین دلایل این روند صعودی می توان به سختی های پذیرش در دانشگاه های اروپایی و هزینه های تحصیلی بالا این دانشگاه ها اشاره کرد که در مقابل پذیرش و ادامه تحصیل و به طور کلی شرایط تحصیلی مناسب در دانشگاه های ترکیه را به یک انتخاب عالی تبدیل می کند. اما در واقع کشور ترکیه هم مانند هر کشور دیگری معایب و مزایایی برای تحصیل و زندگی دارد که در انتخاب این مقصد برای ادامه تحصیل نقش به سزایی دارند. مشاوران مجرب موسسه حقوقی وکلای برجسته اصطهباناتی با اطلاع از آخرین قوانین مهاجرتی شما را در این انتخاب سخت یاری می کنند. در این مقاله قصد داریم همه مزایا و معایب تحصیل در این کشور اروپایی آسیایی را فهرست وار ارائه نمائیم:

مزایا:

 • عدم نیاز به صدور ویزا برای دانشجویان ایرانی ( کشور ترکیه برای ایرانی ها امکان اقامت سه ماه بدون ویزا را فراهم کرده است)،
 • نزدیکی جغرافیایی ترکیه به ایران،
 • قرابت فرهنگی و تاریخی با ایران،
 • آب و هوای مشابه با ایران،
 • پایین بودن هزینه های تحصیل،
 • بالا بودن کیفیت آموزشی ( بر اساس رتبه بندی های جهانی، ترکیه از لحاظ کیفیت آموزشی در بین 45 کشور جهان قرار دارد)،
 • اعطای بورسیه تحصیلی ( در صورت دریافت بورسیه تحصیلی، دانشجویان از حقوق ماهانه، پوشش هزینه های بیمه سلامت، پوشش هزینه های رفت و آمد به ترکیه و خوابگاه رایگان برخوردار می شوند)،
 • مورد تایید بودن بسیاری از دانشگاه ها توسط وزارت علوم و بهداشت ایران،
 • وجود رشته های متنوع دانشگاهی،
 • امکان اشتغال در ایران با مدرک اخذ شده در ترکیه،
 • اعطای کمک هزینه به دانشجویان،
 • اعطای وام های دانشجویی،
 • ارائه تخفیفات ویژه به دانشجویان،
 • امکان صدور مجوز کار دانشجویی( این مجوز کار فقط برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا با محدودیت 30 ساعت در هفته صادر می شود)،
 • قرار داشتن بسیاری از دانشگاه ها در رتبه بندی و رنکینگ های جهانی،
 • معتبر بودن مدارک تحصیلی دانشگاهی ترکیه در دیگر کشورهای جهان،
 • استفاده از سیستم تبادل دانشجو(اراسموس) با کشورهای اروپایی و آمریکا( در برخی از دانشگاه ها، دانشجویان پس از تمام شدن ترم دوم می توانند وارد دانشگاه های اروپایی و آمریکا شوند)،
 • مطابقت نظام آموزشی ترکیه با نظام آموزشی آمریکا،
 • آشنایی دانشجویان با آداب و رسوم و فرهنگ دیگر کشورها،
 • وجود دانشگاه های مجهز و مدرن و وسیع،
 • بالا بودن امنیت اجتماعی کشور ترکیه،
 • بالا بودن کیفیت زندگی در ترکیه ( براساس رتبه بندی جهانی، ترکیه از لحاظ کیفیت زندگی در میان 45 کشور جهان قرار دارد)،
 • صدور مجوز اقامت پس از تمام شدن تحصیل،
 • امکان فعالیت در بازار فعال ترکیه پس از تمام شدن تحصیل و دوره تحصیل دانشگاهی،
 • سهولت رفت و آمد به ایران به دلیل نزدیکی دو کشور،
مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

معایب:

 • عدم تسلط ترک زبان ها به زبان انگلیسی،
 • بالا بودن هزینه های درمانی،
 • منحصر بودن تحصیل رایگان به مهارت و تسلط به زبان ترکی،
 • یادگیری زبان ترکی برای دانشجویان خارجی،
 • بالا بودن شهریه دانشگاه های انگلیسی زبان،
 • پذیرش در دانشگاه های دولتی به شرط مهارت به زبان ترکی،
 • بالا بودن هزینه اجاره در شهرهای بزرگ،
 • کمبود خوابگاه های دانشگاه های دولتی.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در ترکیه

 1. آیا برای تحصیل در ترکیه نیاز به اخذ ویزای تحصیلی است؟
  خیر، نیازی نیست، البته امکان اخذ ویزا هم از طریق سفارت ترکیه وجود دارد.
 2. برای ورود به مقطع لیسانس در ترکیه آزمون ورودی وجود دارد؟
  بله، باید در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه که آزمون YOS و SAT هستند، شرکت کنید.
 3. هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است؟
  بسته به دانشگاه خصوصی و دولتی، هزینه تحصیل متفاوت است. دانشگاه های دولتی این کشور شهریه هایی در حدود سالانه 3-4 میلیون تومان به بالا را دارند.
 4. منابع کنکور ترکیه برای چیست؟
  منبع کنکور آزمون ورودی YOS، دروس ریاضی، هندسه و هوش و منابع SAT ریاضی و زبان انگلیسی.
 5. امکان اقامت پس از تحصیل در ترکیه وجود دارد؟
  بله پس از تحصیل در ترکیه می توانید در این کشور کار پیدا کنید و نسبت به اخذ اقامت اقدام فرمایید.
 6. امکان تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور وجود دارد؟
  بله، دانشگاه هایی هستند که به زبان انگلیسی تدریس می کنند حتی برای رشته هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی.
 7. امکان کار دانشجویی در ترکیه حین تحصیل در این کشور وجود دارد؟
  طبق قانون ترکیه، دانشجویان اجازه کار ندارند ولی به دانشجویانی که کار می کنند، دیده نشده که ایراد گرفته شود.
 8. امکان تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان وجود دارد؟
  بله ترکیه دانشگاه هایی دارد که بدون مدرک زبان پذیرش می دهند ولی دانشگاه های معتبر این کشور معمولاً مدرک زبان را لازم دارند.
 9. امکان اخذ اقامت برای والدین برای دانشجوی محصل در ترکیه هست؟
  بله خوشبختانه راه هایی برای اخذ اقامت والدین در ترکیه وجود دارد.
 10. هزینه زندگی دانشجویی جهت تحصیل در ترکیه چقدر است؟
  هزینه زندگی در ترکیه به شرایط و سبک زندگی شما بستگی داره، با هزینه حدود 500 دلار میشه هزینه دانشجویی داشت.
 11. برای تحصیل و اعزام دانشجوی پزشکی به ترکیه، باید در آزمون ورودی شرکت کرد؟
  بله آزمون ورودی یوس و ست از کنکور و آزمون های ورودی رشته پزشکی ترکیه هستند.

علاقه مندان ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر ترکیه می توانند با مراجعه به موسسه حقوقی توسعه گران مهر در شهرهای شیراز، تهران، مشهد و اصفهان در مدت زمانی کوتاه و به صورت تضمینی پذیرش از دانشگاه های ترکیه و ویزای تحصیلی ترکیه خود را دریافت نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر جهت شرایط تحصیل در ترکیه می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

657 دیدگاه برای “تحصیل در ترکیه

 1. Avatar امیر گفت:

  سلام ایا میشه با رشته های فنی هم ویزای تحصیلی رو گرفت؟شانس من چقدر است؟
  رشته من ساخت و تولید و تسلط کامل به زبان انگلیسی دارم

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بله، می توانید از طریق دیپلم فنی خود نیز اقدام نمایید.

 2. Avatar کیمیا گفت:

  سلام من 18 سالمه و میخواستم برای پزشکی یا دندان پزشکی اقدام کنم به جز ازمون یوس معدل هم تاثیری داره؟معدل پیش چون برای اینجا اهمیتی نداشت معدل پیشم پایینه

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   در ابتدا نمره آزمون شما حائز اهمیت است و گزینه بعد سن، معدل و … شما مورد بررسی قرار می گیرد.

 3. Avatar Sahel گفت:

  بااهدای سلام،من ۲۲سالمه و لیسانس حسابداری با معدل ۱۹/۶دارم از دانشگاه بین الملل.دوتا مقاله همایشی ام دادم تاحالا. واسه ارشد تو رشته خودم ممنون میشم دانشگاه های معتبر و کم هزینه شوو طریقه اقدام رو راهنمایی بفرمایید.ایا اگه جز نفرات برتر تحصیلی باشیم میشه بورسیه شم؟ سپاس.

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   در صورت داشتن رزومه پژوهشی قوی می توانید از طریق استاد راهنما برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام نمایید و تحصیل خود را رایگان نمایید.

 4. Avatar میرزایی گفت:

  سلام آيا در حين تحصيل در تركيه امكان كار وجود دارد؟

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   در ترکیه بعد از گذشت مدت زمان مشخص شده می توانید برای اخذ مجوز اقدام نمایید.

 5. Avatar امیر گفت:

  اگه کسی پایان خدمت نداشته باشه هم میتونه با قبولی از ازمون یوس بره اونجا درس بخونه؟؟ اگه بتونه بره شرایطش چجوریه

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   حتی با قبولی در آزمون دانشگاه های دولتی ترکیه، برای خروج از کشور نیاز به پایان خدمت و یا نامه معافیت تحصیلی دارید.

 6. Avatar Reza Siyami گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من میخواستم بدونم آیا دانشگاه‌های دولتی هم برای سطح فوق‌دیپلم هزینه‌ای دریافت میکنن؟
  ممنون میشم اگر جواب بدید??

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   دانشگاه های دولتی هزینه تحصیل که بسیار نیز مقرون به صرفه تر از دانشگاه های دیگر است، دریافت می کنند.

 7. Avatar رویا جمالی گفت:

  سلام خسته نباشید .میشه در مورد آزمون یوس هم بگین ؟
  و این که من رشته ام بهداشت حرفه ایه … میتونم رشته ی خودم رو ادامه بدم یا باید عوض کنم؟

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بله، می توانید برای ادامه تحصیل در ترکیه، رشته تحصیلی خود را انتخاب نمایید. مفاد آزمون یوس ترکیه ریاضی، هندسه، هوش و زبان ترکی است.

 8. Avatar کاربر گفت:

  سلام. از سایت خوبتون خیلی ممنون …. سن من بالای ۳۰ و گپ ۱۰ ساله بدون کار دارم ، اما معدل لیسانسم ۱۵.۶۰ هست و نمره تافل و جی آراییم خوبه و تمکن مالی سالی ۱۶۰۰۰ یورو دارم و تمام دروس کارشناسی رو خونده و ذهنم آماده ست و خیلی مشتاقم برای ادامه تحصیل تو خارج، … آیا با توجه به امتیاز منفی بزرگ سن و گپ بالام، برای پذیرش و ویزای ترکیه یا هر کشور دیگه ایی شانس بالایی دارم؟ … خیلی ممنون میشم پاسخ بدید

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در اروپا گپ تحصیلی شما می تواند یک امتیاز منفی محسوب شود. تو صیه می کنیم برای کشوری مانند ترکیه اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *