مهاجرت به اتریش

مهاجرت به اتریش

مهاجرت به اتریش 2022، راه‌های مهاجرت به اتریش و اخذ ویزای این کشور، هزینه مهاجرت به اتریش، شیوه اخذ اقامت در اتریش و دریافت پاسپورت و شهروندی اتریش و هرآنچه که باید در رابطه با مهاجرت به اتریش بدانید، در این مقاله مورد بررسی کامل قرار داده شده است. مهاجرت به اتریش اخیرا متقاضیان بسیاری پیدا کرده است، زیرا اتریش کشوری توسعه یافته، عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است که مزایای بسیاری را در اختیار مهاجران و شهروندان خود قرار می‌دهد. کیفیت و امنیت بالای زندگی، درآمدهای عالی، فرصت‌های کاری فراوان، سیستم آموزشی پیشرفته، وضعیت اقتصادی رو به رشد اتریش و نرخ بیکاری پایین در این کشور، از مواردی هستند که موجب مهاجرت افراد از سراسر جهان به اتریش می‌شوند. مهاجرت به اتریش راه‌های متفاوتی از جمله: تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، ازدواج، تولد فرزند، پناهندگی و… دارد. روش‌های مهاجرت به اتریش از صفر تا صد در این مقاله بررسی شده‌اند. آیا مهاجرت به اتریش تصمیمی مناسب می‌باشد؟ جهت دریافت پاسخ این سوال، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. همچنین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، با شماره‌های موجود در وبسایت تماس حاصل فرمائید.

اتریش چگونه کشوری است؟

اتریش، که با نام رسمی “جمهوری اتریش” نیز شناخته می‌شود، کشوری است در ناحیه رشته کوه‌های آلپ شرقی که دارای 9 ایالت نیز می‌باشد. شهر “وین”، پایتخت و بزرگترین شهر این کشور است. این شهر پرجمعیت‌ترین شهر اتریش نیز محسوب می‌شود و حدود 1 میلیون و 800 هزار نفر نیز جمعیت دارد. از دیگر شهرهای مهم اتریش می‌توان به گراتس، لینتس، اینسبروک و زالتسبورگ اشاره کرد. دیگر شهرهای اتریش جمعیتی کم‌تر از 300 هزار نفر دارند. اتریش به صورت کلی حدود 8 میلیون و 900 نفر جمعیت دارد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این کشور اروپایی بسیار کم جمعیت است.

همسایگان اتریش شامل کشورهایی چون: آلمان، چک، اسلواکی، مجارستان، ایتالیا، اسلوانی، سوئیس و لیختن اشتاین هستند. زبان رسمی مردم در اتریش، آلمانی-اتریشی است؛ اما بسیاری از مردم به زبان “باواریایی” نیز مسلط هستند و به صورت غیر رسمی به این زبان نیز صحبت می‌کنند. کشور اتریش از لحاظ میزان تولیدات ناخالص داخلی، جزو 20 کشور ثروتمند جهان قرار می‌گیرد. کشور اتریش در سال 1955، بی طرفی همیشگی خود را در امور سیاسی خارجی اعلام نمود و همچنین در همان سال، به عضویت سازمان ملل متحد درآمد.

در سال 1995، اتریش به اتحادیه اروپا و پیمان شنگن پیوست و در نهایت، در سال 1999 واحد پول “یورو” را به عنوان واحد پول رسمی کشور خود پذیرفت. بسیاری از صنایع بزرگ در اتریش، تا سال 1980 ملی شدند. از گذشته تاکنون، اتریش از شریک‌های تجاری مهم کشور آلمان بوده است. همین موضوع باعث شده است تا کوچک‌ترین تغییرات در وضعیت اقتصاد آلمان، بر اقتصاد کشور اتریش نیز تاثیر بگذارد.

از لحاظ دین، بیشترین تعداد جمعیت افراد در اتریش را پیروان دین کاتولیک تشکیل می‌دهند. دیگر پیروان مسیحیت در اتریش، خود را جزو زیرشاخه “آنجلیست” معرفی می‌کنند. از طرف دیگر، جمعیت افراد مسلمان در اتریش، حدود 7% است و می‌توان گفت که این مقدار از گذشته سیری صعودی را طی نموده است. در صورتی که قصد مهاجرت به اتریش را دارید، به شما توصیه می‌شود مقالات مهاجرت به مجارستان و آلمان را که کشورهای مشابه اتریش هستند، مطالعه نمائید.

راه‌های مهاجرت به اتریش

راه های مهاجرت به اتریش

اتریش کشوری است که می‌تواند برای افراد با هر هدف مهاجرتی جذاب باشد. در واقع اتریش از آن دسته کشورهایی نیست که تنها برای مقاصد به خصوصی مناسب باشد و به راه‌های مختصری برای مهاجرت محدود شود. از شرایط مختلف و عمومی جهت مهاجرت به اتریش، می‌توان به تسلط داشتن به زبان آلمانی اشاره کرد. یادگیری زبان آلمانی برای زندگی در اتریش بسیار قابل توجه است، زیرا مردم اتریش نسبت به این زبان تعصب خاصی دارند.

بازار کار در کشور اتریش، با بهبود شرایط همه‌گیری کرونا رشد و پیشرفت بسیار مثبتی را تجربه نموده است و اکثریت صنعت‌ها در این کشور به وضعیت عادی خود بازگشته‌اند. در راستای این موضوع، نرخ بیکاری در کشور اتریش نیز کاهش چشمگیر 5.8% درصدی داشته است. در پی این تغییرات مثبت، افزایش میانگین دستمزد قابل توجهی در سال 2022 برای کارگران و کارمندان صورت گرفته است. میانگین درآمد قبلی افراد در اتریش که در سال 2020 برآورد شده بود حدود 3219 یورو بوده است؛ اما بر اساس آخرین آمار در سال 2022، میانگین درآمد مردم در اتریش مبلغی نزدیک به 3790 یورو می‌باشد.

افرادی که قصد تحصیل در اتریش را دارند، می‌توانند با هزینه‌ای کاملا مقرون به صرفه در یکی از بهترین دانشگاه‌های معتبر این کشور پذیرش شوند. کیفیت و سطح آموزش در دانشگاه‌های اتریش، هم رده با موسسات آموزش عالی کشور آلمان و دیگر کشورهای اروپایی توسعه یافته است. بنابراین شما با دریافت مدرک از یکی از این دانشگاه‌های اتریشی، می‌توانید جهت ادامه تحصیل و کار در دیگر کشورهای اروپایی نیز اقدام نمائید. علاوه بر این موضوع، هزینه‌های تحصیل در اتریش، با شرایط دانشجویان خارجی کاملا سازگار است و شما از لحاظ مالی با مشکلی رو به رو نخواهید شد. ضمن اینکه امکان کار حین تحصیل نیز وجود دارد.

مهاجرت به اتریش روش‌های متعددی دارد. افرادی که دارای اقامت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی‌باشند، باید برای اقامت بیش از 6 ماه در اتریش یا هر کدام از کشورهای اروپایی، مجوز اقامت خود را دریافت کنند. اشخاصی که متقاضی مهاجرت به اتریش هستند، باید با توجه به قصد و هدف خود از مهاجرت و همچنین شرایط موجود، یکی از راه‌های مهاجرت به اتریش را برگزینند. در بخش زیر، هر یک از روش‌های مهاجرت به اتریش به جزئیات بررسی شده‌اند.

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش، یکی از کم هزینه‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور است. دانشگاه‌های کشور اتریش همواره جزو برترین موسسات آموزش عالی جهان قرار می‌گیرند. شما می‌توانید با اخذ ویزای دانشجویی این کشور، در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل بپردازید. شرایط اخذ پذیرش برای هر رشته، دانشگاه و مقطع متفاوت است. بهتر است که پیش از اقدام برای دریافت ویزا و پذیرش، درباره شرایط تحصیل در دانشگاه مورد نظر خود بررسی‌های لازم را انجام دهید. همچنین توجه داشته باشید که باید واجد شرایط اخذ ویزای تحصیلی اتریش باشید و همچنین فرآیند درخواست ویزای خود را به صورت کامل و بدون مشکل انجام دهید، زیرا هر خطا ممکن است به ریجکت شدن و رد شدن ویزای شما منجر شود.

در کشور اتریش، دانشگاه‌های مختلفی تحت عنوان دولتی، خصوصی، علمی کاربردی، تربیت معلم و بین‌المللی فعالیت می‌کنند. هر یک از این دانشگاه‌ها امکانات متفاوتی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های دولتی در اتریش، عموما رایگان هستند و تنها هزینه‌ای در حدود 727 یورو را به عنوان هزینه ترم و ثبت‌نام از دانشجویان دریافت می‌کنند. به صورت کلی، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بسیار کم‌تر از دیگر دانشگاه‌ها است. از همین رو، متقاضیان بیشتری داشته و در نهایت رقابت سنگین‌تری برای ورود به آن‌ها در جریان است.

افرادی که نگران هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در اتریش هستند، می‌توانند با دریافت مجوز کار دانشجویی، حین تحصیل خود به انجام کارهای پاره وقت بپردازند. این امر می‌تواند تا حد زیادی هزینه‌های افراد را پوشش بخشد. به صورت میانگین دانشجویان اجازه کار به مدت 20 ساعت در هفته را دارند. زبان تحصیل در دانشگاه‌های اتریش، آلمانی و انگلیسی است؛ اما بیشتر دانشگاه‌های دولتی به خصوص در مقطع کارشناسی، تحصیلات را به زبان آلمانی ارائه می‌دهند. بنابراین بهتر است تا شما دانش خود را در زبان آلمانی تقویت کنید. البته، شما می‌توانید در رشته مورد علاقه خود در دانشگاه‌های خصوصی یا بین‌المللی به زبان انگلیسی نیز پذیرش دریافت کنید؛ اما بهتر است بدانید که هزینه تحصیل در این موسسات ممکن است سالانه به 35000 یورو نیز برسد.

اقامت پس از تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش، یکی از راه‌های مطمئن جهت اخذ اقامت دائم اتریش است؛ اما صرفا به تنهایی موجب اقامت متقاضیان و اخذ تابعیت و پاسپورت برای آن‌ها نخواهد شد. دانشجویان باید پس از فارغ‌التحصیلی، به مدت 1 سال در این کشور کار کنند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند. در نهایت پس از کار به مدت حداقل 5 سال و اقامت مداوم در این کشور، می‌توانند با داشتن شرایط به خصوص همچون درآمد کافی، نداشتن سابقه کیفری و دانش لازم زبان آلمانی، برای اخذ اقامت دائم خود اقدام کنند.

تحصیل در مدارس اتریش

شرایط سنی تحصیل 6 الی 18 سال
هزینه تحصیل 12 هزار الی 25 هزار یورو (مدارس دولتی رایگان هستند)
شرایط پذیرش داشتن قیم قانونی در اتریش
مدارک لازم ترجمه رزومه تحصیلی و ریزنمرات، پذیرش مدرسه، تمکن مالی، فرم درخواست ویزا و…
برترین دبیرستان‌های اتریش مدرسه بین‌المللی آمادوس، مدرسه آمریکایی سالزبورگ، مدرسه آمریکایی آیس،…

مدارس در اتریش به سه نوع دولتی، خصوصی و شبانه روزی دسته‌بندی می‌شوند. تحصیل در مدارس دولتی برای دانش‌آموزان هزینه‌ای نخواهد داشت؛ البته ثبت‌نام در این مدارس در صورتی ممکن است که والدین دانش‌آموز دارای اقامت کشور اتریش باشند. در صورتی که والدین فرد متقاضی دارای اقامت اتریش نمی‌باشند، آن‌ها می‌توانند جهت تحصیل در مدارس خصوصی یا شبانه روزی اقدام کنند. تحصیل در مدارس خصوصی هزینه‌ای در حدود 12 هزار الی 25 هزار یورو را برای افراد خواهد داشت. سن تحصیل از مقطع دبستان تا متوسطه در اتریش، 6 الی 17-18 سال است. بنابراین در صورتی که دارای قیم قانونی در این کشور هستید، می‌توانید برای تحصیل در این مدارس اقدام کنید.

تحصیل کارشناسی در اتریش

طول دوره تحصیل 3 الی 4 سال
هزینه تحصیل حداقل 1000 یورو
مهلت درخواست ترم زمستان تا 5 سپتامبر / ترم تابستان تا 5 فوریه
مدارک لازم مدرک معتبر زبان، ترجمه رزومه تحصیلی، تمکن مالی، گواهی سلامت،…
دانش زبان حداقل مدرک B2 زبان آلمانی

تحصیل کارشناسی در اتریش با توجه به شرایط آموزش و کیفیت ایده‌آل برای تحصیل و هزینه مقرون به صرفه‌ای که دارد، بسیار مورد توجه متقاضیان قرار می‌گیرد. تحصیل مقطع کارشناسی، 3 الی 4 سال به طول می‌انجامد و دانشجویان موظف هستند تا دروس ارائه شده را در طول این مدت، با حداقل نمره قبول شوند. تحصیل کارشناسی در دانشگاه‌های اتریش برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و یا افرادی که اقامت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند، به صورت رایگان خواهد بود؛ اما برای دانشجویانی که دارای چنین شرایطی نیستند، با اندکی هزینه همراه خواهد بود.

حداقل مدرک زبان لازم جهت تحصیل در مقطع کارشناسی، B2 زبان است؛ اما شما می‌توانید با ارائه مدرک A2 نیز جهت تحصیل در دانشگاه‌ها اقدام کنید. البته در این صورت، نمی‌توانید به صورت مستقیم وارد دانشگاه شوید و باید به مدت دو ترم به یادگیری زبان در یکی از کالج‌های مربوطه دانشگاه خود بپردازید.

تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

طول دوره تحصیل 1 الی 2 سال
هزینه تحصیل حداقل 6000 یورو در دانشگاه‌های خصوصی(دانشگاه‌های دولتی رایگان هستند)
مهلت درخواست ترم زمستان تا 5 سپتامبر / ترم تابستان تا 5 فوریه
مدارک لازم مدرک معتبر زبان، ترجمه رزومه تحصیلی، تمکن مالی، گواهی سلامت،…
دانش زبان حداقل مدرک زبان B2 آلمانی

امکان تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در اتریش برای افراد متقاضی وجود دارد. شروع ترم تابستان از ماه سپتامبر و آغاز ترم زمستان از ماه فوریه خواهد بود. مدت تحصیل در این مقطع 1 الی 2 سال است که شامل 2 تا 4 ترم خواهد بود. جهت تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در اتریش شرط معدل به خصوصی وجود ندارد؛ اما بهتر است که معدل شما از 15 کم‌تر نباشد.

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، امکان کار حین تحصیل برای دانشجویان تمامی مقاطع از جمله کارشناسی ارشد، وجود دارد. شما می‌توانید به راحتی هزینه‌های زندگی خود را از طریق مشاغل پاره وقت، تامین کنید و پوشش دهید. برای افراد متقاضی، امکان دریافت ویزای همراه برای همسر متقاضی و فرزندان زیر 18 سال نیز وجود دارد. آن‌ها می‌توانند با ارائه مدارک لازم به سفارت اتریش، مجوز اقامت خود را دریافت کنند.

دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند و اقامت هیچ یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارا نمی‌باشند، موظف هستند جهت تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در این کشور ویزا و اجازه اقامت خود را دریافت کنند. اخذ مجوز با تعیین وقت از سفارت اتریش و ارائه مدارک لازم امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت سفارت، می‌توانید جهت تعیین وقت اقدام نمائید.

تحصیل دکترا در اتریش

طول دوره تحصیل 3 الی 4 سال
هزینه تحصیل 7500 یورو
مهلت درخواست ترم زمستان تا 5 سپتامبر / ترم تابستان تا 5 فوریه
مدارک لازم نامه پذیرش از دانشگاه، پرداخت هزینه ویزا و فرم پر شده درخواست ویزا، گواهی محل اقامت…
دانش زبان حداقل مدرک زبان آلمانی B2 یا مدرک معتبر زبان انگلیسی

تحصیل مقطع دکترا در اتریش، موضوعی رقابتی است، زیرا دانشگاه‌ها به تعداد محدودی دانشجو می‌پذیرند و افرادی که متقاضی اخذ پذیرش در این مقطع هستند، باید رزومه تحصیلی قوی و سابقه پژوهش و تحقیقات خود را ارائه دهند تا بتوانند برای خود استاد راهنمایی را انتخاب کنند. موارد دیگری که می‌تواند شانس پذیرفته شدن متقاضیان را افزایش دهد شامل موارد زیر هستند:

 • دارا بودن مدرک زبان آلمانی معتبر
 • ارائه مقالات چاپ شده ISI
 • مقالات منتشر شده در نشریات

از دیگر مدارک لازم جهت تحصیل دکترا در اتریش، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • پرداخت هزینه ویزا و فرم پر شده درخواست ویزا
 • گواهی محل اقامت(خوابگاه یا منزل مسکونی)
 • گواهی تمکن مالی(فرد دانشجو باید در مدت تحصیل خود بتواند از پس هزینه‌های زندگی برآید)
 • گواهی‌های هویتی و شناسایی فرد متقاضی
 • گذرنامه و عکس مناسب برای پاسپورت

دانشجویان جهت تحصیل مقطع دکترا در اتریش، می‌توانند از برنامه‌های بورسیه متنوعی استفاده کنند که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

برنامه بورسیه دانشگاه سالزبورگ و دانشگاه اینسبروک: این برنامه بورسیه‌ای، به دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد که از کشورهای توسعه یافته جهت تحصیل در اتریش اقدام می‌کنند، اعطا می‌شود.

بورسیه‌های نسل بعدی دانشگاه MODUL در اتریش: این بورسیه برای دانشجویان مقطع دکترا در دانشگاه MODUL ارائه می‌شود. افرادی که موفق به دریافت این بورسیه تحصیلی گردند، تا 50% از مقدار شهریه آن‌ها شامل تخفیف خواهد شد.

بورسیه دکتری CoQus در دانشگاه وین در اتریش: این بورسیه توسط دانشگاه وین، برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. البته هیئت علمی دانشگاه با توجه به دستاوردهای علمی دانشجویان و پتانسیل آن‌ها برای پیشرفت تصمیم به اعطای این بورسیه می‌گیرند.

یکی از رشته‌های محبوب و پرمتقاضی در کشور اتریش که شرایط بسیار مناسبی برای تحصیل دارد، رشته پزشکی است. تحصیل پزشکی در اتریش در برترین دانشگاه‌های اتریش به زبان انگلیسی و آلمانی امکان‌پذیر است و شما با ارائه مدارک لازم و اخذ ویزای تحصیلی، می‌توانید پذیرش رشته پزشکی را دریافت نمائید.

کار در اتریش

کشور اتریش از لحاظ شرایط اقتصادی دارای وضعیتی رو به رشد و پیشرفت است و نرخ بیکاری این کشور، در سال‌های اخیر سیری نزولی را طی کرده است. امکان کار در اتریش برای افرادی که واجد شرایط باشند وجود دارد. به صورت کلی، این شرایط شامل تحصیلات، شرایط سنی و سابقه کار شما خواهد بود. افرادی که قصد اخذ ویزای کاری اتریش را دارند، باید امتیازات خود را به حد لازم برسانند تا بتوانند این ویزا را کسب کنند و هر یک از شرایطی که شما آن را دارا باشید، دارای امتیاز به خصوصی خواهد بود.

کار در کشور اتریش از دو طریق دریافت “جاب آفر” و “ویزای جستجوی کار” ممکن است. اگر قصد مهاجرت از طریق دریافت جاب آفر را دارید، باید از سمت کارفرمایی در اتریش یک پیشنهاد شغلی مناسب با حرفه و رشته خود را دریافت کرده باشید. از طرف دیگر، ویزای جستجوی کار به شما این امکان را می‌دهد تا به مدت 6 ماه در اتریش اقامت موقت داشته باشید و در این زمان به دنبال کار منطبق با رشته خود بگردید. اگر موفق شوید کار مورد نظر خود را پیدا کنید، می‌توانید این ویزا را به ویزای کاری تبدیل نمائید؛ اما در صورتی که موفق به یافتن کار مورد نظر نشوید، باید به کشور خود بازگردید.

اجازه اقامت اتریش می‌تواند به همراه اجازه کار یا بدون آن باشد. در بعضی از انواع اجازه اقامت اتریش باید به طور جداگانه برای اجازه کار نیز درخواست دهید. اجازه اقامت بدون اجازه کار برای متقاضیان ثروتمند و بازنشستگان دارای حقوق بازنشستگی صادر می شود. دولت اتریش به افرادی که پیشنهاد شغلی از طرف این کشور دریافت می کنند دو نوع اجازه اقامت کاری اعطا می کند: red-white-red و blue card. مزایای این دو نوع مجوز این است که محدودیتی در تعداد صدور هریک وجود ندارد اما قوانین سختی برای صدور آن وجود دارد.

کارت قرمز سفید قرمز اتریش یا Red-white-red card

دارندگان red-white-red این حق را دارند که در مشاغل حرفه ای مستقل و غیر مستقل برای مدتی معین در نزد کارفرمایی که در درخواست خود ذکر کرده‌اند، کار کنند و در اتریش زندگی نماید. این کارت برای مدت 24 ماه اعتبار دارد. این اجازه اقامت امتیاز محور است و موارد بسیاری از جمله سن، تحصیلات، مدت فعالیت کاری و سطح زبان آلمانی را در نظر می گیرد. برای آنکه افراد خارجی بتوانند کارت red-white-red  دریافت کنند، مدیر شرکتی که آن ها را استخدام کرده است باید شهروند اتحادیه اروپا باشد و خود شرکت نیز برای اتریشی ها اشتغال آفرینی کند.

چه افرادی می‌توانند کارت red-white-red را دریافت کنند؟

براساس قوانین مهاجرت به اتریش در صورتی که در  یکی از گروه های زیر جای بگیرید، واجد شرایط دریافت این کارت هستید:

 • متخصصان بسیار ماهر
 • نیروهای کار ماهر در مشاغلی که با کمبود نیرو مواجه هستند
 • متخصصان مشاغل کلیدی
 • فارغ التحصیلان از دانشگاه ها، کالج ها و مدارس اتریش
 • نیروهای کار کلیدی خود اشتغال
 • کارآفرینان
 متخصصان بسیار ماهر

چنانچه شما متخصصی بسیار ماهر هستید، واجد شرایط دریافت ویزای 6 ماهه جهت یافتن کار در اتریش هستید.

در این صورت برای اثبات مهارت خود باید بر اساس پارامترهای مختلف از جمله طول دوره آموزشی و میزان تجربه کاری در مشاغل مرتبط با تخصصتان، 70 امتیاز کسب کنید.

علاوه بر این حداقل حقوق متخصصان بسیار ماهر بدون کسر مالیات در یک قرارداد استخدامی باید 2551.150 یورو باشد.

نیروهای کار ماهر در مشاغلی که با کمبود نیرو مواجه هستند.

در سال 2022 مشاغل زیر با کمبود نیرو مواجه هستند:

 1. بلک تاپرز
 2. مهندسان ماشین آلات کشاورزی
 3. تکنسین هایی با سطح آموزشی بالا (مهندس) برای فناوری مهندسی قدرت
 4. فارغ التحصیلان مهندسی برق
 5. سنگفرش
 6. متخصصان مهندسی قدرت
 7. بتن ریز ها
 8. تکنسین هایی با سطح آموزشی بالاتر (مهندسین) برای پردازش داده ها
 9. نجار
 10. نصب کننده های ویژه
 11. مهندسین ارشد برای پردازش داده ها
 12. تکنسین هایی با سطح آموزشی بالاتر (مهندس) برای مهندسی مکانیک
 13. اتصالات ساختمانی
 14. پزشکان
 15. کاشی کاری کف و دیوار
 16. لوله کش ساختمان
 17. پرستاران ارشد
 18. نصاب لوله، نصب کننده لوله
 19. فارغ التحصیلان رشته مهندسی مخابرات و جریان ها ضعیف
 20. برقکار
 21. جوشکارها، اپراتورهای مشعل برش
 22. حسابداران
 23. تراشکار های فلز الات
 24. مهندسان ارشد مکانیک
 25. فرز کار
 26. بینایی سنجی چشم
 27. مهندسان ارشد ویژه
 28. تکنسین های دارای تحصیلات عالی (مهندس) برای مهندسی عمران
 29. لایه های ویژه کف
 30. اتصالات ساختمانی و مبلمان
 31. نصب کننده های ویژه
 32. آجرکاری
 33. سایر متخصصان مهندسی عمران
 34. تکنسین های متخصص در مهندسی مکانیک
 35. حسابداران حقوق و دستمزد
 36. کارگران ماشین آلات چوب
 37. مهندسین ارشد – حرفه های خاص
 38. ورنیشرز
 39. مکانیک وسایل نقلیه موتوری
 40. شیشه‌سازها
 41. رانندگان قطار، استوکرها
 42. یراق آلات ساختمان، ورق های فلزی، یراق آلات ساختمانی
 43. مهندسان / تکنسین های مکانیک های سخت
 44. تکنسین های ویژه در مهندسی ولتاژ پایین و مهندسی ارتباطات
 45. ​​سایر تکنسین های فناوری سوخت و گاز
 46. سرآشپزهای رستوران
 47. نقاشان، نقاشان خانه
 48. نصب کننده اجاق، سفالگر، اجاق ساز
 49. تکنسین هایی با سطح تحصیلات بالاتر (مهندس) برای شیمی فنی، مهندسین شیمی
 50. پردازنده های پلاستیک
 51. تکنسین های متخصص در مدیریت بازرگانی
 52. تکنسین های متخصص در مهندسی عمران
 53. سازندگان ابزار، برش و پانچ سازها
 54. دلالان و کارمندان فروش اجناس آهنی و فلزی، لوازم خانگی و آشپزخانه
 55. حسابداران رسمیتکنسین های متخصص
 56. قصاب ها
 57. کارگران ورق فلزی بدنه خودرو و رادیاتور
 58. نصب کننده ماشین
 59. متخصصان فناوری پزشکی
 60. تکنسین های متخصص در پردازش داده ها
 61. سنگ تراشان، مجسمه سازان سنگی
 62. سازندگان مبلمان
 63. دستیاران مراقبت های بهداشتی واجد شرایط
 64. دستیاران مراقبت های بهداشتی
متخصصان مشاغل کلیدی

این دسته مربوط به افرادی است که برای فعالیت در جایگاه های مدیریتی و پیشرو مهارت دارند. این اشخاص مجوز فعالیت کاری را نیز دریافت می کنند.

این کارت تنها زمانی صادر می شود که خدمات استخدامی اتریش نتواند برای شرکت متقاضی نیرو فردی را با تخصص مشابه در کشور اتریش پیدا کند. در این مورد نیز از سیستم تایید مهارت استفاده می شود.

حداقل حقوق یک متخصص در مشاغل کلیدی به شرح زیر است:

 • 2835 یورو در ماه برای افراد زیر 30 سال
 • 3402 یورو در ماه برای افراد بالای 30 سال
فارغ التحصیلان از دانشگاه ها، کالج ها و مدارس اتریش

فارغ التحصیلانی که قرارداد کاری در اتریش امضا می کنند، طی 6 ماه کارت red-white-red برایشان صادرمی شود.

این کارت زمانی صادر می شود که تمام شرایط مربوط به جایگاه شغلی مورد نظر را داشته باشید و کارفرما حداقل 255150 یورو در ماه به شما پرداخت کند. البته شما دیگر به دریافت امتیاز و تایید صلاحیت نیاز ندارید.

نیروهای کار کلیدی خود اشتغال

در صورتی فردی خود اشتغال باشید و شغلتان شرایط زیر را داشته باشد در این دسته قرار خواهید گرفت:

 • شغل مورد نظر شما به طور مستمر موجب حداقل 100000 یورو سرمایه‌گذاری در اتریش شود یا،
 • شغل مورد نظر شما باعث ایجاد مشاغل جدید یا تضمین مشاغل موجود در اتریش شود یا،
 • استقرار شما در اتریش شامل انتقال دانش و معرفی فناوری های جدید شود، یا
 • کسب و کار شما برای کل منطقه از اهمیت قابل توجهی برخوردار باشد.

برای نیروهای کار کلیدی خود اشتغال، هیچ سیستم امتیازی وجود ندارد.

کارآفرینان

برای دریافت اجازه اقامت کاری تحت این دسته باید از طریق کمیسیونی خاص دربخش کار اقدام کنید. در این شرایط  متقاضی باید سود اقتصادی فعالیت کارآفرینی خود برای یک فدرال خاص را به اثبات برساند.

2.   Eu blue card

این کارت امکان اقامت در اتریش به همراه  اجازه کار دوساله را برای دارنده آن فراهم می کند.

این اجازه اقامت کاری برای نیروهای کاری فصلی و شیفتی و سفرهای کاری بلندمدت به اتریش، صادر می شود و به شهروندان کشور های خارج از اتحادیه اروپا  امکان فعالیت کاری در اکثر کشور های اتحادیه اروپا را می دهد.

شرایط اصلی دریافت Blue card  

در صورتی که  شرایط زیر را داشته باشید blue card به شما تعلق می گیرد:

 • یک دوره تحصیلی 3 ساله را در یک دانشگاه و موسسه ی آموزشی شناخته شده از سوی اتریش، به اتمام رسانده باشید،
 • یک قرارداد کاری متناسب با تحصیلات خود به مدت حداقل یک سال، در اتریش داشته باشید.
 • خالص دریافتی سالانه شما حداقل یک ونیم برابر متوسط درآمد خالص سالانه کارمندان تمام وقت در اتریش باشد. ( حداقل 66593 هزار یورو در سال به همراه پرداختی های ویژه)
 • سنجش بازار کار نشان دهد که فردی مشابه با شما و تخصصتان در خدمات استخدام عمومی(AMS ) وجود ندارد که به دنبال این کار باشد.

پس از آنکه تمام شرایط را فراهم نمودید، AMS به اداره اقامت اتریش تاییدیه ای ارسال می کند که متعاقبا موجب صدور Blue card برای شما می شود. در این صورت توسط اداره اقامت به شما اطلاع خواهند داد، سپس باید برای دریافت ویزای نوع D جهت ورود به اتریش و اقامت در آنجا اقدام نمایید.

مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در اتریش، یکی از روش‌های مطمئن و امن است که شما می‌توانید از طریق آن اقامت این کشور را بدست آورید و در نهایت شهروندی و پاسپورت آن را نیز اخذ نمائید. این روش برای افرادی که قصد کسب درآمد و افزایش سرمایه خود را در کنار اخذ اقامت یکی از بهترین کشورهای دنیا را دارند بسیار مناسب می‌باشد. سرمایه‌گذاری در اتریش خود روش‌های متعددی از جمله خرید ملک، ثبت شرکت، خرید سهام و افتتاح فرانچایز دارد و شرایط هر یک با دیگری متفاوت است و هر کدام صرفا موجب اخذ اقامت برای افراد نمی‌شوند، بلکه شما باید تحت شرایط خاصی برای دریافت اقامت خود اقدام کنید. برخی از شرایط لازم جهت اخذ اقامت در بخش زیر بررسی شده‌اند.

داشتن تمکن مالی

شما باید درآمدی ثابت و منظم که هزینه های جابه جایی و زندگی در اتریش را پوشش دهد، داشته باشید و نیازی به حمایت مالی از مقامات دولتی نداشته باشید. در زمان ارائه درخواست، درآمد ماهانه شما باید برابر با نرخ مرجع همسان سازی باشد.

نرخ مرجع همسان سازی در تاریخ یک ژانویه 2022:

 • برای افراد مجرد:1030.49 یورو
 • برای افراد متاهل: 1625.71 یورو
 • در ازای هر فرزند: 159 یورو

داشتن پوشش بیمه درمانی

برای اقامت در اتریش باید تحت پوشش بیمه ای قرار بگیرید که تمام خطر های احتمالی در اتریش را در برگیرد. در صورتی که تحت پوشش بیمه اجتماعی عمومی باشید، شرایط لازم را دارید.

داشتن محل اقامت مناسب

شما باید مدارکی مبنی بر داشتن محلی جهت اقامت در اتریش متناسب با تعداد اعضای خانواده خود، ارائه دهید. در فرایند درخواست اجازه اقامت تحت برنامه های زیر، نیازی به ارائه مدارک مربوط به اجازه اقامت نمی‌باشد.

 • Red-white-red card
 • Blue card
 • اجازه اقامت مربوط به محققان
 • دانشجویی
 • داوطلبان

خطری برای امنیت جامعه محسوب نشوید

اقامت شما نباید در تضاد با امنیت اجتماعی و قوانین عمومی اتریش باشد و یا روابط کشور اتریش را با سایر کشور ها به خطر بیاندازد. کشور اتریش برای افرادی که آمادگی سرمایه‌گذاری در اتریش را دارند، فرصت دریافت اجازه اقامت اتریش  را فراهم کرده است. از شرایط دریافت این نوع اجازه اقامت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن حساب بانکی به همراه سپرده 20000 یورویی برای بزرگسالان و 10000 یورویی به ازای هر فرزند
 • ارائه گواهی عدم سو پیشینه
 • داشتن دیپلم تحصیلی
 • برای آنکه مقیم اتریش شوید باید زبان آلمانی را در سطح متوسط بلد باشید و در هنگام تمدید اقامت خود باید دانش زبان آلمانی خود را به اثبات برسانید

بر اساس قوانین مهاجرت به اتریش تعداد سهمیه این نوع اجازه اقامت در هر یک از فدرال های دولتی اتریش متفاوت است. کمترین احتمال  دریافت سهمیه در شهر وین و بیشترین احتمال دریافت این نوع اقامت در ایالت‌های فدرالی غیر محبوب، مانند اتریش پایین است. داشتن ملک و درآمد حاصل از اجاره در این مناطق مزایا محسوب می شود. اجازه اقامت مخصوص افراد مستقل شامل اجازه کار در اتریش نمی شود.

سرمایه‌گذاری در اتریش از طریق خرید ملک

خرید ملک یکی از روش‌های پایدار و پرسود جهت سرمایه‌گذاری در اتریش است که می‌تواند موجب اخذ اقامت شما شود. البته توجه داشته باشید که خرید ملک به تنهایی نمی‌تواند اقامت در اتریش را برای شما فراهم آورد بلکه شما باید با سرمایه‌گذاری در زمینه املاک اتریش و ارائه طرح تجاری، اقامت مخصوص سرمایه‌گذاران یا همان کارت قرمز-سفید-قرمز را اخذ نمائید. تمامی مراحل این نوع سرمایه‌گذاری تحت نظر دولت کشور اتریش انجام می‌شود. بنابراین شما می‌توانید اطمینان یابید که هیچ گونه سودجویی در این راه رخ نخواهد داد. هزینه خرید ملک در اتریش در هر شهر متفاوت است و ممکن است بین مقادیر 2000 یورو تا 6000 یورو متغیر باشد.

همانطور که گفته شد خرید ملک در اتریش ممکن است روشی مستقیم و امکان‌پذیر جهت اخذ اقامت در این کشور نباشد؛ اما به قطع یقین راهی مناسب جهت حفظ و افزایش سرمایه شما خواهد بود. همچنین خرید ملک در اتریش روشی بسیار مناسب جهت کسب درآمد یورویی خواهد بود. آمارگیری‌ها طی سال‌های اخیر نشان دهنده این موضوع است که قیمت ملک در اتریش هر ساله رشد و نموداری صعودی را طی نموده است. در نتیجه سرمایه‌گذاری از این طریق نه تنها راهی مطمئن برای حفظ سرمایه شما است، بلکه می‌تواند به افزایش و سوددهی آن نیز کمک فراوانی کند. امکان اجاره دادن ملک خریداری شده نیز وجود دارد. بنابراین روش‌های کسب درآمد متفاوتی پیش روی شما قرار خواهد داشت.

سرمایه‌گذاری در اتریش از طریق ثبت شرکت

سرمایه‌گذاری در اتریش از طریق ثبت شرکت از طرق مختلفی امکان‌پذیر است. در واقع شما باید با توجه به نوع شرکتی که قصد ثبت و افتتاح آن را دارید یکی از این روش‌ها را برای خود برگزینید. انواع مختلف شرکت قابل ثبت در بخش زیر آورده شده است:

 • شعبه جدید شرکت‌های خارجی در کشور اتریش
 • شرکت با مالکیت تک نفره
 • شرکت سهامی با مسئولیت محدود
 • شرکت‌های مشارکتی

بیشترین نوع شرکت در اتریش، به صورت مسئولیت محدود ثبت می‌شود و به دو شکل خصوصی و دولتی ایجاد می‌شوند. در صورتی که قصد اخذ اقامت با ثبت شرکت در اتریش را دارید، باید از طریق اقامت کاری اتریش اقدام کنید، چون به صورت مستقیم این امکان برای سرمایه‌داران وجود ندارد. جهت دریافت اقامت کاری در اتریش باید فرآیند امتیازبندی آن را طی نمائید. این نوع طرح اقامتی، زیر دسته کارت قرمز-سفید-قرمز می‌باشد و برای دریافت آن باید حداقل 70 امتیاز را کسب کنید.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید کسب و کار فعال

یکی دیگر از راه‌های پرسود و مطمئن جهت سرمایه‌گذاری در اتریش نیز، خرید کسب و کار و بیزینس در این کشور است. شما می‌توانید با خرید مغازه، هایپرمارکت، رستوران، فرانچایز و… در اتریش، سرمایه خود را حفظ نمائید و کسب و کاری را در این کشور راه‌اندازی کنید. در زمینه خرید کسب و کار در اتریش باید در نظر داشته باشید که فعالیت و صندوق درآمد بیزینس مورد نظر طی سال‌های اخیر چه روندی را طی نموده است. در صورتی که روند کسب و کار مد نظر شما رو به رشد است، می‌توانید سرمایه‌گذاری خود را انجام دهید.

 مزایا و معایب مهاجرت به اتریش

از مزایای و معایب مهاجرت به اتریش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اقتصاد قابل اتکا و سرمایه‌گذاری برد برد در پایدارترین اقتصاد جهان
 • استاندارد زندگی بسیار بالا
 • وجود فرصت های بسیار برای تفریحات پرهیجان. نزدیکی و دسترسی به استراحتگاه های آلپاین.
 • زندگی در یکی از امن ترین کشور های جهان
 • نگهداری پس انداز و دارایی خود در بانک هایی قابل اعتماد
 • عدم نگرانی بابت بحران های اقتصادی و مالی نخواهید بود
 • تجارت در منطقه اقتصادی با ثبات
 • تحصیل فرزندان در دانشگاه های برتر اروپا
 • در دسترس بودن بهترین کلینیک های پزشکی

اگرچه مهاجرت به اتریش مزایای بی نظیری دارد اما محدود معایبی نیز دارد که زمستان های بسیارسرد و طولانی وین، هزینه بالای مسکن و چالش یادگیری زبان آلمانی مهمترین آن است.

هزینه مهاجرت به اتریش

هزینه مهاجرت به اتریش و دریافت اجازه اقامت اتریش به شرح زیر است:

 • ارائه درخواست: 120 یورو
 • صدور کارت: 20 یورو
 • هزینه ارائه اطلاعات شخصی ( اثر انگشت، اسکن عکس و امضا): 20 یورو

سایت اداره مهاجرت اتریش

ادرس سایت اداره مهاجرت اتریش جهت دریافت اطلاعات بیشتر: https://www.migration.gv.at/en/welcome/

امتیازبندی مهاجرت به اتریش

بر اساس آمار  و امتیاز بندی مهاجرت به اتریش در شهر های زیر بیشتر از سایر شهر ها می‌باشد:

 1. وین
 2. گراز
 3. لینز
 4. اینسبروک
 5. سالزبورگ

اتریش کشوری شگفت انگیز برای اقامت در اروپا است. وجود شهرهای تاریخی، مناظر باشکوه، شهرهای پر جنب و جوش و اقتصاد عالی، آن را به یکی از بهترین مکان ها برای زندگی در اروپا تبدیل کرده است.

کیفیت زندگی شما در این کشور از اتحادیه اروپا، یکی از بالاترین کیفیت ها در جهان است. این کشور اروپایی همچنین دارای نرخ پایین جرم و جنایت، فرهنگ زیبا، سطح بالای رفاه اجتماعی و زیرساخت های پیشرفته است و از آنجایی که در مرکز اروپا قرار دارد، یکی از بهترین مکان ها برای راه اندازی کسب و کار در اروپا به حساب می آید. این کشور می‌تواند حتی مبهم ترین رویاها را زنده کند. چنانچه به اطلاعات بیشتری در رابطه با مهاجرت به اتریش نیاز دارید با متخصصین ما در موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره مهاجرت به اتریش

متقاضیان عزیز و علاقمندان مهاجرت به اتریش، می‌توانند پاسخ سوالات خود را در این زمینه، در بخش زیر بیابند.

Red-white-red card اتریش چیست؟

کارت Red-white-red card ترکیبی از اجازه اقامت و اجازه کار در اتریش است.

کارتplus Red-white-red card اتریش چیست؟

کارت plus  Red-white-red card برای اعضای خانواده دارندگان اقامت کاری اتریش صادر می شود و اشتغال نامحدود را به همراه دارد.

Blue card جهت مهاجرت به اتریش چیست؟

Blue card اتحادیه اروپا ترکیبی از اجازه اقامت و اجازه کار برای افرادیست که می خواهند به صورت غیر مستقل در اتریش کار کنند..

ویزای جستجوی کار برای نیروی کار ماهر در اتریش چیست؟

کارگرانی که طبق فهرستی از معیارها (نظام امتیازدهی) به حداقل 70 امتیاز از 100 امتیاز دست یابند، نیروی کار ماهر محسوب می شوند.

اگر در طول مدت اعتبار ویزای جستجوی کارم در اتریش، شغلی پیدا نکنم چه اتفاقی می افتد؟

اگر شما یک کارگر بسیار با صلاحیت هستید و در طول مدت اعتبار شش ماهه ویزای جستجوی کار خود شغلی مطابق با شرایط خود پیدا نکردید، باید اتریش را ترک کنید.

اگر قبل از انقضای ویزای جستجوی کار در اتریش، به درخواست من رسیدگی نشود، چه اتفاقی می افتد؟

اگر ویزای شما قبل از رسیدگی به درخواست شما منقضی شود، باید اتریش را ترک کنید و منتظر تصمیم نهایی در خارج از کشور باشید.

چه کسانی می‌توانند برای کارت Red-white-red اتریش درخواست دهند؟

کارت Red-white-red ترکیبی از اجازه اقامت و اجازه کار برای کارگران واجد شرایط کشورهای جهان سوم است و برای گروه های زیر صادر می شود:

 • متخصصان بسیار ماهر
 • نیروهای کار ماهر در مشاغلی که با کمبود نیرو مواجه هستند
 • متخصصان مشاغل کلیدی
 • فارغ التحصیلان از دانشگاه ها، کالج ها و مدارس اتریش
 • نیروهای کار کلیدی خود اشتغال
 • کارآفرینان

اگر بخواهم کارفرمای خود را در اتریش عوض کنم چه اتفاقی می افتد؟

اگر کارت Red-white-red دارید و میخواهید کارفرمای خود را تغییر دهید، باید برای یک کارت Red-white-red جدید درخواست دهید. خدمات استخدامی عمومی (AMS) بررسی خواهد کرد که آیا شما معیارهای مربوط به استخدام جدید خود را دارید یا خیر.

آیا می‌توانم برای Red-white-red درخواست کنم حتی اگر کارفرمایی در اتریش نداشته باشم؟

خیر، برای درخواست کارت Red-white-red به یک کارفرما در اتریش نیاز دارید.

روند درخواست کارت Red-white-red چقدر طول می کشد؟

کل فرآیند درخواست بسته به کامل بودن درخواست و مدارک ارسالی و همچنین منابع مرجع تقریباً هشت هفته طول می کشد.

هزینه درخواست blue card اتریش چقدر است؟

هزینه درخواست blue card اتریش 120 یورو  می‌باشد.

4.3/5 - (3 امتیاز)

132 دیدگاه برای “مهاجرت به اتریش

 1. مهتا گفت:

  سلام
  بنده ليسانس دارم در رشته مهندسى مكانيك
  ولى ديگه نميخوام تو اين رشته تحصيل كنم
  و ارشد رو ميخوام رشته هاى بازرگانى يا مديريت بخونم
  ميتونيد راهنماييم كنيد دانشگاه ازاد درس خوندم با معدل حدود١٦
  ايا هزينه تحصيل رايگانه؟! و اينكه هزينه ماهانه ٧٠٠يورو بيشتره و ايا ميشه با كاركردن هزينه رو در اورد؟!
  ممنون

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، رشته های مدیریت را می توانید برای ادامه تحصیل انتخاب نمایید. میزان حقوق دریافتی بسته به شغل دریافتی شما دارد.

 2. لیلا گفت:

  سلام

  آیا کسی که در دوره کارشناسی ارشد اجازه 20 ساعت کار را دارد می تواند این کار را حول رشته تخصصی خوذ انجام دهد یا خیر ؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   کشور اتریش اجازه کار حین تحصیل را به دانشجویان بین المللی می دهد. نوع کار یافت شده بسته به شرایط شما دارد.

 3. محمود انصاری گفت:

  با سلام بنده دکتر داروساز و در حال حاضر دارای داروخانه(البته با سرمایه اندک) هستم. اگر ممکنه راهنمایی کنید کدوم کشور و راه برای مهاجرت بنده مناسبتره. ممنون میشم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   کشور هایی مانند سوئد، دانمارک و آلمان برای فارغ التحصیلان رشته های گروه درمان ویزای کاری ارائه می دهد.

 4. حامد گفت:

  سلام
  روزتون بخیر
  من کارشناسی عمران دارم، ویزای تحصیلی برای ارشد راحت میشه گرفت؟
  و اینکه چ مدت زمان میدن برای یاد گرفتن زبان
  میشه با ویزای تحصیلی رفت بعد مثلا کار پيدا شد دیگه درس نخوند؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   اهذ پذیرش کارشناسی ارشد در اتریش بسته به شرایط شما دارد. در صورت پیدا کرذن کار و رعایت قوانین می توانید ویزای خود را تغییر داده و شروع به کار نمایید.

 5. س گفت:

  سلام
  من اخیرا برای فوق لیسانس در دانشگاه گراتس (انگلیسی) اپلای کردم ..با توجه به اینکه لیسانسم رو از اسکاتلند گرفتم و پورتفولیوم هم بد نیست امیدوارم ادمیژن بگیرم… از طرفی همسرم به واسطه ی کارش زیاد به اتحادیه ی اروپا به خصوص آلمان سفر می کنه و به تاسیس شرکت ( یا شعبه ) در اتحادیه علاقمند هستیم… می خوام بدونم با توجه به شرایط و هزینه ها کدوم روش (تحصیلی یا ثبت شرکت/شعبه منطقی تره؟
  بر اساس اطلاعات این سایت ما باید حدود 35،000 یورو برای ثبت شرکت هزینه کنیم و چیزی در حدود 20،000 (برای هر دومون) در سال برای اقامت دانشجویی.. این مبلغ برای چند سال باید پروف بشه؟ 1 سال یا دو سال؟
  با احترام

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام وقتتون بخیر
   بله، ثبت شرکت و یا سرمایه گذاری در کشوری مانند لهستان را می توانید انتخاب نمایید.

 6. علی گفت:

  سلام
  برای مهاجرت به اتریش و یا دیگر کشورهای اروپایی با مدرک تخصصی روان پزشکی خود با سن ۵۷ سال و سابقه کار حدود ۲۵ سال و پزشکی عمومی همسرم با سن ۵۶ سال چه راهی پیشنهاد می کنید

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   کشور هایی مانند سوئد، دانمارک و آلمان ویزای کاری گروه کادر درمان را ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.