سوئیس یک کشور کوهستانی کوچک واقع در مرکز اروپا است. این کشور در خشکی محصور است و بین سه کشور نیوجرسی فرانسه و ایتالیا واقع شده است. و همچنین دارای مرز مشترک با اتریش، آلمان، و لیختن اشتاین است. در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت به سوئیس می پردازد.

با مطالعه این مقاله شما می توانید به سوالات زیر پاسخ دهید:

راه ها و روش های مهاجرت به سوئیس

در این قسمت به بررسی راه های اخذ تابعیت و اقامت و مهاجرت به سوئیس می پردازیم:

اگر در فکر مهاجرت به سمت سوئیس هستید بهتر است بدانید که سوئیس در حال تبدیل به یک انتخاب محبوب در میان افرادی است که قصد مهاجرت به خارج دارند می باشد. این کشور کوچک بسیاری از فرصت ها و استاندارد بالای زندگی را ارائه می دهد. اگر شما می خواهید اطلاعات بیشتری برای مهاجران به این کشور ، از جمله مشخصات کشور و اطلاعات در مورد انواع ویزا و مناطق مختلف سوئیس پیدا کنید، این مقاله را مطالعه کنید.

راه های مهاجرت و اخذ تابعیت و شهروندی سوئیس

شما می توانید از طریق زیر تابعیت سوئیس را به دست آورید:

  • تولد در سوئیس
  • ازدواج با یک شهروند سوئیسی
  • کودک – با تصویب تولد – یک شهروند سوئیس
  • بعد از اینکه شما در سوئیس به مدت 12 سال از جمله سه سال از پنج سال آخر زندگی می کردید.

سال های صرف شده در سوئیس بین سنین 10 و 20 در حال حاضر دوگانه برای اقامت حساب می شوند. برخی استان ها نیز ممکن است شرایط دیگری را مشخص کنند، به عنوان مثال، متقاضی در کانتون برای یک دوره حداقل بدون وقفه زندگی می کرده؛ در حال حاضر در سراسر استان نامحدود (تخت قوانین جدید اونیفورم) و می تواند از یک تا 10 سال یا بیشتر متغیر باشد. همچنین شما به طور معمول نیاز به شما نشان دادن مدرکی برای یکی زبان سوئیس دارید.

تحت شرایط خاصی، همسر خارجی و یا فرزند یک شهروند سوئیس ممکن است برای این روش تابعیت ساده واجد شرایط باشد؛ شما درلینک مقابل میتوانید ببینید که چه کسانی می تواند با ازدواج یا تولد اقامت را به دست آورند . افراد دیگر باید از طریق فرایند تابعیت به طور منظم اقدام کنند، اگر آنها شرایط اقامتی را داشته باشند. اگر شما یک نمای کلی از روند تابعیت در سوییس را خواهانید، شما نیاز است با شرکت ما برای اطلاعات بیشتر تماس حاصل کنید و یا اطلاعات بیشتر را در دیگر مقالات سایت ما مطالعه کنید.

از شما ممکن است خواسته شود تا ثابت کنید چیزهایی را ارائه کنید که نشان دهد شما مالیات خود را پرداخت کرده اید، اگر شما آماده هستید تا خدمت نظام انجام را انجام دهید، برای شما هر گونه قوانین شکسته نمی شود، اگر شما می توانید به زبان فرانسوی آلمانی و یا ایتالیایی صحبت کنید، شما متصل به حرفه و اجتماعی یکپارچه در سوئیس می شوید، با تمام این شرایط شما از طرف دولت (از جمله در ژنو) پشتیبانی نمی شوید.

مهاجرت به سوئیس از طریق تولد یا قانون خون یا پدر و مادر

بر خلاف بسیاری از کشورها، یک نوزاد متولد شده در خاک سوئیس به صورت خودکار حق تابعیت این کشور را دارد. یک کودک سوئیسی خواهد بود اگر:

  • فرزندان از پدر و مادر ازدواج کرده، که یکی از آنها سوئیسی باشند متولد شده باشد.
  • از پدر سوئیس مجرد متولد شده باشد ، اگر پدر خود را قبل از سن 22 شناخته شده باشد.
  • یک کودک خارجی زیر 22 سال که تابعیت پدر و مادر شامل او نمی شد و در سوئیس به مدت پنج سال از جمله یک سال بلافاصله قبل از برنامه زندگی می کرده است
  • یک کودک از پدر و مادر که تابعیت سوئیس باشد. اما می تواند روابط نزدیک به این کشور را نشان دهد؛

مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج یا پدر و مادر

شما می توانید برای تابعیت سریع (شناخته شده به عنوان ساده و تسهیل) با یک شهروند سوئیسی که برای مدت سه سال از مجموع پنج سال آخر زندگی را در سوئیس سپری کرده ازدواج کنید، شریک زندگی شما بایستی به مدت به مدت یک سال در این کشور زندگی کرده باش تا اجازه اقامت برای شما صادر گردد. شما نمی توانید برای تابعیت تقاضا بر اساس رابطه خود تقاضا کنید اگر شما شریک ثبتی یک شهروند سوئیس نباشید- شما باید ازدواج خود را ثبت کنید.

در برخی از موارد شما می توانید برای تابعیت تقاضا دهید اگر شما در خارج از کشور زندگی می کنید اما می توانید ثابت کنید که خانواده نزدیک شما به مدت شش سال به عنوان یک شهروند سوئیس ازدواج کرده در این کشور حضور دارد.

این کنفدراسیون باعث می شود تصمیم گیری در مورد درخواست ها به طوری برنامه هایی که باید به FOM ارسال شود (بخش تابعیت ، Quellenweg 6، 3003 برن-مقصد Wabern) و یا به سفارت سوئیس یا کنسولگری آن اگر شما در خارج از کشور هستید مراجعه کنید. شما باید برای انجام الزامات خاص از جمله ادغام در جامعه سوئیس، مطابق با قوانین این کشور هیچ خطری برای امنیت شهروندان سوئیسی نداشته باشید (به عنوان مثال، داشتن سابقه کیفری).

اگر تقاضای تابعیت و اقامت در سوئیس رد شود، متقاضیان حق تجدید نظر در درخواست را دارند. روند نرم درخواست می تواند به طور متوسط از یک سال و نیم طول یا بیشتر به طول انجامد. در مورد هزینه ها و الزامات مورد نیاز برای تابعیت سوئیس خوانده شود.

مهاجرت به سوئیس و تقاضای اقامت پس از 12 سال زندگی

بعد از اینکه به مدت 12 سال در این کشور زندگی کردید شما می توانید تقاضای خود را برای تبدیل شدن به یک شهروند سوئیسی ارسال کنید، اگر چه هر سال افرادی بین سنین 10 و 20 سال اقامت دائم دریافت می کنند. اگر شما می خواهید به عنوان یک زن و شوهر به این کشور بیایید، تنها یکی از شما برای پاسخگویی به نیاز حضور 12 ساله بایستی پاسخ دهد در حالی که دیگری تنها به مدت پنج سال در سوئیس زندگی می کرده است.

شما باید در سه سطح تقاضای تابعیت کنید: کنفدراسیون، ایالت و کمون. پس از ارسال درخواست خود، مقامات شما را به یک مصاحبه که در آن جزئیات این روش شرح داده خواهد شد دعوت می کنند. الزامات در سطح فدرال برای همه یکسان است: شما نیاز به آگاهی از مسائل فرهنگی و اجتماعی در جامعه سوئیس دارید و بایستی با آداب و رسوم و سنت های این کشور آشنا باشید، و از قانون سوئیس پیروی کنید و یک تهدید برای امنیت سوئیس از جانبFOM محسوب نگردید. تصمیم گیری بر اساس گزارش ها از کانتون و کمون متفاوت است.

اگر FOM درخواست شما را تأیید کرد، به شما اجازه تابعیت فدرال اعطا می شود. در این شرایط شما تنها تابعیت سوئیس را دارید. تابعیت سوئیس تنها به متقاضیانی که دارای الزامات تابعیت برای کانتون و کمون که در آن زندگی شما می کردند اعمال می شود.

طول مدت روند و هزینه دولتی این کار نیز متفاوت است، قیمت بین استان های مختلف در هر نقطه از CHF 1،000-5،000. هزینه های اضافی نیز ممکن است در بر داشته باشد برای به دست آوردن گواهینامه سابقه کیفری، گواهی رجیستری اولیه لازم است، کل فرآیند می تواند در حدود سه سال به طول انجامد و در طول این زمان حرکت به کمون دیگر تا حد زیادی می تواند درخواست شما را پیچیده کند و به طور معمول امکان پذیر نیست.

متقاضیانی که حق شهروندی آنها در چنین شرایطی رد شود معمولا حق ندارد درخواست تجدید نظر ارسال کنند.

در وهله اول، شما باید سرویس تابعیت استانی در کانتون خود اطلاعات و فرم های درخواست خاص را تکمیل و ارسال کنید.

شهروندان اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا آزادانه می توانند وارد سوئیس شوند، اما باید برای آنها اجازه کار اعمال شود. در ادامه مطلب راهنمای لازم برای اتحادیه اروپا / اتباع انجمن تجارت آزاد اروپا که در حال حرکت به سوئیس هستند آمده است . بقیه این راهنمای در مورد تنها شهروندان غیر اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا را در EU/EFTA ببینید.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا نیاز به گرفتن اجازه اقامت ویژه با مجوز به کار در سوئیس. این امر که آیا قرارداد کار است با سوئیس و یا یک شرکت خارجی و اینکه آیا این کار پرداخت می شود و یا پرداخت نشده. یا نه شما خواهد شد مجوز به کار معمولا بستگی به سهمیه کار موجود، سطح و سابقه کار آموزشی خود را، و این که هیچ نامزد اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا برای موقعیت موجود است اعطا می شود.

شما باید به قدرت به کار قبل از شما وارد کشور؛ شما می توانید سوئیس به عنوان یک گردشگر، یک بازدید کننده و یا در سفر کسب و کار را وارد کنید، و پس از آن در کار است. اگر شما می خواهید به کار، شما را مجبور به ترک سوئیس و پس از آن اعمال را از کشور خود.

هنگامی که شرایط اشتغال برای شما پیدا شد، کارفرما پس از آن به دنبال مجوز برای ویزای کار از طرف شما از سوی مقامات در سوئیس برای ویزای ورود در کشور خود باید اقدام کنید. شما خواهید اقامت و اجازه کار را زمانی که به سوئیس می رسید دریافت کنید. این مجوز اجازه می دهد تا شما را به زندگی و کار در سوئیس بپردازید.

استثنا در این مورد در رابطه با دانش آموزان و بستگان و دارندگان مجوز مستندات وجود دارد، که ممکن است بدون مجوز تا زمانی که آنها اطلاع مقامات مربوطه باشد کار کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، و راهنماهای لازم توسط ما درباره تحصیل در سوئیس و یا مهاجرت برای پیوستن به یک شریک و یا نسبت نزدیک با موسسه ما تماس حاصل کنید.

مهاجرت به سوئیس از طریق کار یا مهاجرت کاری

اگر می خواهید از طریق ویزای کار در سوئیس به عنوان یک کارمند بپردازید، شما باید برای حفظ یک قرارداد کار قبل از ورود به این کشور اقدام کنید. راهنماهایی های ما در مورد چگونگی پیدا کردن کار و درخواست کار در سوئیس را مشاهده کنید.

کارفرمای آینده شما بایستی یک درخواست برای مجوز به اداره فدرال مهاجرت ارسال کند. این مجوز به طور کلی فقط برای افراد غیر اتحادیه اروپا / شهروندان انجمن تجارت آزاد اروپا که مدیران، متخصصان و یا در غیر این صورت بسیار ماهر هستند داده می شود، اگر سهمیه آن اجازه می دهد، و اگر هیچ فردی از اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا برای این کار در دسترس نباشد.

مهاجرت به سوئیس از طریق کار

مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل یا مهاجرت تحصیلی

برای مهاجرت تحصیلی به سوئیس شما ابتدا باید برای یک دوره در دانشگاه یا معادل آن پذیرفته شوید. هنگامی که شما مورد تایید جایی قرار گرفتید شما می توانید برای درخواست ویزا اقدام کنید، در صورت لزوم، و سازماندهی یک اجازه نوع B برای اقامت در بسیاری از موارد صادر می گردد، شما می توانید خانواده خود را با خود به این کشور بیاورید.

پس از شش ماه، شما می توانید تا 15 ساعت در هفته در طول ترم و تمام وقت در طول تعطیلات کار کنید. اگر شما مدرک کارشناسی ارشد را دارید و برای دکتری پذیرش دریافت کردید در دانشگاه بلافاصله میتوانی درخواست کار ارسال کنید و کار شما بلافاصله شروع می شود.

بعد از فارغ التحصیلی شما می توانید در سوئیس به مدت شش ماه باقی مانده و به دنبال کار بگردید، بر اساس همان رشته فارغ التحصیلی شما در سوئیس.

شرایط الحاق و پیوستن به یکی از بستگان یا شریک زندگی در سوئیس

کسانی که در حال حاضر در سوئیس اجازه اقامت B را دارند حق دعوت از اعضای خانواده خود به سوئیس را ندارد، هر چند مقامات استانی ممکن است اجازه دهد تا زمانی که شما می توانید شرایط خاصی انجام شود.

دارندگان مجوز C ممکن است تحت شرایطی بتوانند اعضای خانواده خود را به سوئیس تحت برنامه الحاق به خانواده به این کشور بیاورند.

در هر دو مورد، بستگان ممکن است نیاز به ویزا برای ورود به سوئیس را داشته باشند (بالا را ببینید) و شما نیاز به تماس با مقامات استانی برای اخذ مجوز دارید، و یا باید درخواستی را برای آمدن به سوئیس برای پیوستن به اعضای خانواده خود ارسال کنید.

مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری

با توجه به استاندارد بالای زندگی در سوئیس، آموزش عالی و بهداشت و درمان، زیرساخت های کسب و کار موثر، سطح بالایی از حریم خصوصی و اختیار، سیستم مالیات قرار دادی و ثبات سیاسی، سوئیس کشور و مقصد محبوبی برای خارجی هایی است که مایل به نقل مکان به این کشور هستند.

اگر چه بسیاری از افراد به دنبال مهاجرت به سوئیس هستند، قانون سوئیس به طور خاص به نفع متقاضیان دارای پس زمینه تحصیلی و (دارندگان مدارک دانشگاهی) یا کسانی که دارای ارزش خالص مالی بالایی هستند می باشد. افرادی که اقامت با سرمایه گذاری را به دست می آورند اجازه دارند تا به راه اندازی یک کسب و کار در سوئیس و زندگی بپردازند دولت سرمایه گذاران را با این کارها تشویق میکند.

این برنامه در رابطه با ویزای اقامت سوئیس است که در آن سرمایه گذاران ارزش خالص بالایی دارند که می توانند از بسته مالی سوئیس استفاده کنند که به موجب آن افراد با درآمد یا دارایی های خود تنها در هزینه های زندگی خود مشمول مالیات نیستند.

سوئیس کشور بسیار گرانی است و فقط برای متقاضیان دارای ارزش خالص فوق العاده بالا مناسب است. حداقل 1 میلیون دلار، قبل از استفاده برای برنامه سوئیس اقامت (کسب و کار ) بایستی به صورت یکجا داشته باشید.

مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج

اتباع خارجی ازدواج کرده با یک شهروند سوئیسی و یا کودکان از یکی از والدین سوئیسی (که هنوز تابعیت سوئیس را ندارد) واجد شرایط برای اقدام جهت اخذ شهروندی می باشند. فرد باید به خوبی، مطیع قانون باشد و امنیت خارجی و یا داخلی این کشور را به خطر نیندازد. استان و شهرداری شرایط اضافی که باید رعایت شود را اعلام خواهد کرد.

این قانون به طور کلی برای افراد با همسران خارجی که برای حداقل سه سال از مجموع 5 سال آخر زندگی در سوئیس اقامت داشتند ازدواج صدق می کند، از جمله یک سال بلافاصله قبل از درخواست است. افراد “با فامیل های نزدیک” در سوئیس نیز ممکن است بتوانند با روش سریعتر حتی اگر در خارج از کشور زندگی می کنند اعمال می شود. در این صورت، زن و شوهر باید به مدت حداقل شش سال قبل از ازدواج شده همسر باید تابعیت سوئیس قبل از ازدواج داشته باشد.

سوالات متداول درباره شرایط مهاجرت به سوئیس

از چه راه هایی می توان به کشور سوئیس مهاجرت کرد؟

با توجه به شرایط هر فرد، مهاجرت از راه های تحصیل، کار، سرمایه گذاری و ازدواج وجود دارد.

آمار مهاجرت پذیری کشور سوئیس در سال های اخیر چه میزان بوده است؟

کشور قدرتمند سوئیس با داشتن فضای مهاجرتی مطلوب، نسبت به سایر کشورها در زمینه مهاجر پذیری، 12 درصد رشد داشته است.

از دلایل تقاضای زیاد جهت مهاجرت به سوئیس چیست؟

وجود فضای بسیار امن و به دور از تشنج، پایین بودن آمار جرم و جنایت، نرخ بیکاری بسیار پایین، بالا بودن دستمزد و حقوق، نرخ پایین مالیات و سطح بسیار بالای کیفیت زندگی را می توان از دلایل افزایش تقاضا جهت مهاجرت به سوئیس دانست.

در مهاجرت سرمایه گذاری به سوئیس می توان جهت ثبت شرکت اقدام کرد؟

بله، در سوئیس با ثبت شرکت به صورت انفرادی و مسئولیت محدود، شرکت سهامی خاص و نمایندگی شعب شرکت های خارجی می توان جهت سرمایه گذاری اقدام کرد.

پس از مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج، می توان اقامت دائم این کشور را اخذ کرد؟

بله، در صورت گذشت پنج سال از اقامت موقت و سه سال زندگی مشترک و واقعی با همسرتان، این امکان را خواهید داشت تا جهت اخذ اقامت دائم این کشور درخواست دهید.

در بحث اخذ تابعیت از طریق تولد، کشور سوئیس تابع کدام سیستم است؟

کشور سوئیس تابع خون است و تنها به فرزندانی که در کشور سوئیس از پدر و مادرانی که تابع این کشور هستند، زاده می شوند، تابعیت سوئیس تعلق می گیرد.

آیا جهت مهاجرت به سوئیس از راه تحصیل به مدرک زبان نیاز است؟

بله، متقاضیان می بایست با توجه به رشته و مقطع تحصیلی انتخابی خود، مدرک زبان مورد نیاز را ارائه دهند.

آیا در مهاجرت تحصیلی به سوئیس امکان کار حین تحصیل وجود دارد؟

بله، اما طبق قانون از نظر میزان ساعت مجاز برای کار، محدودیت هایی وجود دارد که در صورت سرپیچی از آن ها، ممکن است اقامت شخص باطل شود.

پردرآمد ترین شغل ها در سوئیس، جهت مهاجرت کاری کدامند؟

مهندسی نرم افزار، حسابدار، دامپزشک، خلبان، برنامه نویس کامپیوتر، پزشک

مهاجرت به سوئیس از طریق کار از چه راهی امکان پذیر است؟

مهاجرت کاری به سوئیس تنها از راه داشتن پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرما در این کشور امکان پذیر است.

بهترین شهرهای سوئیس جهت زندگی مهاجران کدامند؟

زوریخ، ژنو و لوزان از بهترین شهرهای کشور سوئیس برای زندگی می باشند.

 شما می توانید به راحتی با تماس با موسسه برگزیده اصطهباناتی از بهترین موسسات مهاجرتی در شیراز و تهران اطلاعات کاملی در رابطه با کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت آگاه شوید و همچنین از این خدمات با گارانتی و تضمین کامل بهرمند گردید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *