در این مطلب میخوانید

مهاجرت به سوئیس برای ایرانیان از طریق دریافت ویزاهای مختلف تحصیلی، کاری و سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است. در هر صورت فرد با توجه به شرایط خود، یک روش را برای مهاجرت انتخاب می‌کند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

کشور سوئیس در غرب اروپا واقع شده و با کشورهایی مانند ایتالیا، آلمان، فرانسه، اتریش و لیختن اشتاین همسایه است.

پایتخت این کشور زیبا و ثروتمند برن است؛ اما شهرهای زوریخ و ژنو در آن به دلیل اقتصاد پویا، از شهرت بیشتری برخوردار هستند. دین رسمی این کشور مسیحیت است و واحد پول آن فرانک سوئیس می‌باشد. کشور سوئیس به دلیل آب‌و‌هوای بسیار خوب، برای مهاجرت انتخاب مناسبی است.

جالب است بدانید که سوئیس یک کشور بی‌طرف و آرام از نظر سیاسی است و در هیچ جنگی شرکت نکرده‌است! کشور سوئیس دارای مساحتی حدود 41 هزار کیلومترمربع می‌باشد. جمعیت این کشور حدود 7.5 میلیون نفر که این تعداد در 26 ایالت آن زندگی می‌کنند. با وجود عدم عضویت در اتحادیه اروپا، امکان تجارت با کشورهای عضو این اتحادیه برای سوئیس فراهم شده است و حق عضویت در شینگن را دارد.

همانطور که می‌دانید بانک‌داری در سوئیس سهم بسیار زیادی در اقتصاد این کشور دارد. همچنین این کشور دارای شرکت‌های بیمه‌ای متعددی است که در اقتصاد آن موثر هستند. اقتصاد پویای این کشور یکی از دلایل اصلی مهاجرت است.

ما در موسسه اصطهباناتی با ارائه مشاوره تخصصی در زمینه مهاجرت به سوئیس، بهترین راه را با توجه به شرایط هر فرد، به او معرفی خواهیم‌کرد. وکلای مهاجرتی مجرب ما در تمامی مراحل با شما همراه هستند. در نتیجه شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن، قادر خواهید بود پروسه دریافت ویزا را طی کنید.

شرح مهاجرت به سوئیس از صفر تا صد

سالانه افراد زیادی قصد دارند که به کشورهای اروپایی از جمله سوئیس مهاجرت کنند. فراوانی فرصت‌های شغلی، نرخ بیکاری پایین و امکان استفاده از امکانات زندگی در این کشور، از دلایل افزایش تعداد مهاجران است.

با توجه به نمودارها و پیش‌بینی کارشناسان، در سال 2023 این کشور از گزینه‌‌های اصلی برای مهاجرت است. با توجه به اینکه نرخ بیکاری در سوئیس 2 درصد است و تورم بسیار کمی دارد، این پیش‌بینی ممکن است محقق شود.

نرخ بیکاری در سوئیس

نرخ بیکاری در سوئیس

با توجه به بالابودن میانگین هزینه زندگی در این کشور، افراد در ابتدای ورود به این کشور شرایط دشواری را تجربه خواهندکرد.

فرقی ندارد که مهاجرت شما از چه نوعی باشد، در هر صورت باید برای پرداخت هزینه‌های اولیه اقامت خود در این کشور، تمکن مالی مناسبی داشته‌باشید. بعد از اخذ اقامت و پیدا کردن شغل مناسب، شرایط شما بهتر می‌شود؛ زیرا شما متناسب با افرادی که تابعیت سوئیس را دارند، حقوق دریافت خواهیدکرد.

راه های مهاجرت به سوئیس کدامند؟

روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی وجود دارد که اغلب با هم مشابه هستند. سوئیس یک کشور مرفه و ثروتمند اروپایی است که شرایط فوق‌العاده‌ای را برای کار و سرمایه‌گذاری دارد؛ اما در عین حال یک کشور گران از نظر زندگی محسوب می‌شود. به این معنی که درآمد شما در این کشور از سایر کشورها در جهان بالاتر است؛ اما هزینه‌های زندگی نیز بیشتر از کشورهای دیگر است! شاخص آزادی اقتصادی این کشور نیز از کشورهای دیگر که عضو اتحادیه اروپا هستند، بیشتر می‌باشد. با انتخاب روش مناسب، امکان مهاجرت به صورت قانونی برای شما فراهم می‌شود. این روش ها عبارت اند از:

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق الحاق به خانواده
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

مهاجرت تحصیلی به سوئیس

مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل نیز یکی از روش‌های اخذ اقامت این کشور است. هزینه تحصیل در این کشور پایین است و نظام آموزشی آن بسیار باکیفیت می‌باشد. این روش مهاجرتی ساده‌تر از شیوه‌های دیگر است و به همین دلیل تقاضا برای آن بیشتر می‌باشد. در کشور سوئیس از نظام آموزشی بولونیایی استفاده می‌شود و تحصیل برای شهروندان آن رایگان و اجباری است. در سوئیس می‌توان با زبان انگلیسی در دانشگاه‌های بین‌المللی تحصیل کرد؛ اما به طور کلی زبان آموزشی این کشور شامل آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و رومانیایی می‌باشد.

باید به این نکته توجه کنید که آموزش اجباری در مدارس سوئیس 9 سال است. آموزش مدارس شامل دوره ابتدایی به مدت 4 الی 6 سال و دوره متوسطه به مدت 3 تا 5 سال است. تحصیل در دبیرستان در این کشور اجباری نیست و مدت زمان آن در حدود 3 تا 4 سال می‌باشد. دبیرستان علمی و فنی‌وحرفه‌ای شرایط متنوعی دارند و هر کدام طیف گسترده‌ای از دانش‌آموزان را پرورش می‌دهند. دانش‌آموزان از سراسر دنیا نیز می‌توانند در مدارس بین‌المللی این کشور تحصیل کنند. برخی از مدارس شبانه‌روزی برای مهاجرت عبارت است از:

 • مدرسه INSTITUT AUF DEM ROSENBER در سنت گالن
 • مدرسه HOVHALPINES INSTITUT FTAN در گراوبوندن
 • مدرسه BRITISH INTERNATIONAL SCHOOL در مونتانا
 • مدرسه LYCEE TOPFFER در ژنو
 • مدرسه INSTITUT LA GRUYERE در گرییر

مهاجرت به سوئیس و تحصیل در دانشگاه های آن

کشور سوئیس برای مهاجرت دانشجویان بین‌الملل شرایط متنوعی ارائه داده که یکی از آن‌ها، اخذ ویزای تحصیلی است.

دانشجویان برای مهاجرت به این کشور، قبل از اخذ ویزا تحصیلی باید دنامه پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های این کشور دریافت کنند. در این کشور دانشگاه‌های متعددی وجود دارند که در رده استانی، فدرال، علوم کاربردی و فنی و حرفه‌ای دسته‌بندی می‌شوند. در صورتی که دانشگاه خصوصی باشد تنها برای تحصیلات تکمیلی خدمات ارائه می‌دهد.

برای تحصیل در رشته‌هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی باید از یک سری قوانین و الزامات که توسط دولت این کشور تنظیم می‌شوند، پیروی کنید. در دانشگاه‌های سوئیس بر طبق بولونیا، طول دوره کارشناسی 3 سال، مقطع ارشد 2 سال و مقطع دکتری نیز 4 سال می‌باشد. در این کشور سه دانشگاه برتر برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که عبارت است از:

دانشگاه فدرال تکنولوژی سوئیس (Swiss Federal Institute of Technology)

یکی از دانشگاه‌های برتر کشور سوئیس که دارای رتبه 7 جهانی است، موسسه فدرال تکنولوژی است. برای مهاجرت به کشور سوئیس باید قبل از اخذ ویزای تحصیلی، از این دانشگاه پذیرش بگیرید. این موسسه غیرانگلیسی جزو 10 دانشگاه برتر اروپا است و هر ساله دانشجویان بسیار زیادی را پذیرش می‌کند. دانشگاه تکنولوژی در سال 1855 در زوریخ سوئیس تاسیس شد. از زبان آلمانی برای تحصیل در مقطع کارشناسی و زبان انگلیسی در مقطع ارشد در این دانشگاه استفاده می‌شود.

دانشگاه پلی‌تکنیک لوزان (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne)

یکی از موسسات برتر در کشور سوئیس، دانشگاه پلی‌تکنیک در لوزان است. این دانشگاه در سال 1853 تاسیس شد و به عنوان دومین موسسه پلی‌تکنیک در کشور سوئیس شناخته‌می‌شود. رتبه جهانی آن 20 است و بیشتر دوره‌ها در آن به زبان فرانسوی ارائه می‌شوند؛ زیرا شهر لوزان در بخشی از سوئیس قرار دارد که زبان اصلی آن فرانسوی است.

دانشگاه زوریخ (University of Zurich)

برای مهاجران سوئیس یک دانشگاه بین‌المللی دیگر در شهر زوریخ وجود دارد که به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه در این کشور شناخته‌شده‌است. با رتبه 78 جهانی، این دانشگاه مقصد اصلی بسیار از کسانی است که قصد دارند به سوئیس مهاجرت کنند. با توجه به ارائه طیف وسیعی از رشته‌های تخصصی، این دانشگاه قطعا پذیرش بیشتری دارد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

بعد از اخذ پذیرش و اپلای در دانشگاه‌های سوئیس، باید مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ارائه شوند. جالب است بدانید که در صورت دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور، شانس شما برای دریافت ویزای تحصیلی 90 درصد است! کسانی که قصد رفتن به سوئیس از طریق تحصیل را دارند، باید مدارک لازم را برای درخواست ویزا ارائه دهند که عبارت است از

 • ارائه برگه درخواست ویزای تحصیلی
 • عکس برای گذرنامه
 • ارائه پاسپورت دارای اعتبار 90 روزه
 • برگه انگیزش‌نامه
 • ارائه پروپوزال تحقیقاتی
 • ارائه برگه تاییده سوپروایزر
 • توصیه‌نامه از اساتید قبلی
 • ارائه مدرک تحصیلی به همراه ترجمه
 • ارائه گواهی سلامت
 • هزینه درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه رسید پرداخت شهریه دانشگاه مورد نظر
 • گواهی تمکن مالی

هزینه تحصیل در کشور سوئیس چقدر است؟

همانطور که ذکر شد یکی از مدارکی که باید برای مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل ارائه دهید، گواهی تمکن مالی است.

این گواهی میزان سپرده بانکی شما برای هزینه دوران تحصیل را نشان می‌دهد. شما در کشور سوئیس می‌توانید در سه نوع دانشگاه تحصیل کنید. با توجه به نوع دانشگاه، هزینه تحصیل در سوئیس نیز متفاوت است. به همین دلیل باید بر اساس نوع دانشگاه، هزینه تحصیل در مقطع مورد نظر مشخص شود.

اگر قصد تحصیل در مدارس بین‌المللی سوئیس را دارید، باید دانید این نوع مدارس خصوصی هستند و هزینه تحصیل در آن‌ها بین 50 تا 120 هزار یورو است. برای کسانی که قصد تحصیل در مقاطع بالاتر مانند لیسانس و فوق‌لیسانس را دارند نیز، هزینه تحصیل متفاوت است. در صورتی که دانشگاه دولتی باشد برای تحصیل در مقطع لیسانس، باید سالانه مبلغ 800 تا 1300 یورو به دانشگاه پرداخت شود. برای فوق‌لیسانس یا همان کارشناسی ارشد نیز باید در حدود 1600 یورو سالانه پرداخت شود.

معمولا هزینه تحصیل دکتری در سوئیس به صورت بورسیه است. همچنین ممکن است با توجه به نوع دانشگاه، کمک‌هزینه نیز به دانشجو داده شود. دانشجویان دکترا در این مقطع باید کارهای تحقیقاتی انجام دهند و برای آن حقوق دریافت خواهندکرد.

اطلاع از این هزینه‌ها می‌تواند برای کسانی که قصد مهاجرت را از طریق ادامه تحصیل دارند، مفید باشد.

روش مهاجرت به سوئیس از طریق کار

یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت در سوئیس، اخذ ویزای کاری می‌باشد. شما با دریافت این ویزا، می‌توانید در این کشور شغل مناسبی را پیدا کنید و بتوانید در آینده نزدیک اقامت سوئیس را اخذ کنید. برای کار در سوئیس باید یک کارفرما در این کشور شما را استخدام کند و این موضوع را به مقامات اطلاع دهد. معمولا شرایط پیدا کردن کار برای شهروندان این کشور و شهروندان اتحادیه اروپا راحتتر از متقاضیان خارجی است.

برای مهاجرت و کار در این کشور باید قبل از هرچیز مجوز کار در این کشور را کسب کنید. بر اساس سهمیه‌بندی جذب نیرو در سال 2017 دو نوع مجوز B و L برای متقاضیان کار صادر شده است. در این راستا نیروی ماهر، متخصص و مدیران برای کار در این کشور نیاز به مجوز دارند که بر اساس این سهمیه‌بندی مشخص می‌شود. مهاجرت پزشکان به سوئیس نیز از طریق ویزای کار امکان پذیر است.

یکی از مدارک مورد نیاز برای کار در این کشور، ارائه مدرک تحصیلی از دانشگاه معتبر است. همچنین باید در زمینه مورد نظر چندین سال تجربه داشته‌باشید. به همین دلیل کارفرمای سوئیسی باید ثابت کند که کسی در اتحادیه اروپا این شرایط را ندارد، تا بتواند یک شخص خارجی را استخدام کند! تنها در این حالت امکان اخذ ویزای کار سوئیس وجود دارد. برای کار در این کشور ممکن است مجوزهای کوتاه‌مدت و بلند‌مدت در بازه زمانی 3 تا 12 ماه صادر شوند. با توجه به نرخ پایین بیکاری در این کشور، اگر از طریق تحصیل به سوئیس مهاجرت کنید، شرایط برای پیدا کردن شغل مناسب بهتر است. مهاجرت کاری به سوئیس بهترین گزینه برای اخذ اقامت این کشور است.

مهاجرت به سوئیس از طریق کار

مهاجرت به سوئیس از طریق کار

روش مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری

شما از طریق سرمایه‌گذاری نیز می‌توانید به کشور سوئیس مهاجرت کنید. این روش مزایای بسیاری زیادی دارد که موجب محبوبیت آن نزد متقاضیان شده است. در صورت مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه‌گذاری، شما می‌توانید بدون ویزا به تمام کشورهای قاره اروپا سفر کنید. این کشور مقصدی خوبی برای کسانی است که از تمکن مالی مناسبی برخوردار هستند و قصد سرمایه‌گذاری در این کشور را دارند. این افراد با خرید ملک در سوئیس می‌توانند کانتون خود را انتخاب کنند. در صورتی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای سرمایه‌گذاری در سوئیس اقدام می‌کنید، باید از دو روش برای اخذ اقامت استفاده کنید

 • سرمایه‌گذاری در سوئیس از طریق ثبت شرکت (مناسب شرکت‌های بزرگ)
 • سرمایه‌گذاری در سوئیس از طریق پرداخت مالیات بر ارزش افزوده (مناسب برای بازنشستگان)

معمولا تجار با ثبت شرکت در سوئیس، اقامت دائم این کشور را دریافت می‌کنند. همچنین افراد ثروتمند بازنشسته نیز بهتر است از روش دوم یعنی سرمایه‌گذاری از طریق پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، را انتخاب کنند. در هر صورت باید فعالیت یک شخص خارجی در سوئیس، منجر به رشد و توسعه اقتصادی این کشور شود. به همین دلیل شرکت‌ها و افراد ثروتمند برای مهاجرت به این کشور می‌توانند از این روش‌های سرمایه‌گذاری اقدام کنند.

این افراد می‌توانند از طریق اقامت خودحمایتی یا همان اقامت تمکن مالی، سالانه مبلغ 150 هزار فرانک سوئیسی را به عنوان مالیات پرداخت کنند. البته این مبلغ با توجه به نوع کانتون ممکن است متفاوت باشد. این روش برای کسانی که تاجر، ثروتمند و بازنشسته هستند، راه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در سوئیس به حساب می‌آید. اقامت سوئیس از طریق خرید ملک نیز برای این افراد گزینه خوبی می‌باشد.

مهاجرت از طریق ازدواج

یکی از روش‌های آسان برای مهاجرت، ازدواج است. اگر یک شخص با شهروند سوئیسی ازدواج کند، می‌تواند با این روش، به این کشور مهاجرت کند. این شخص در صورتی که به مدت 3 الی 5 سال اقامت سوئیس داشته‌باشد، بدون نیاز به یادگیری زبان، می‌تواند درخواست پاسپورت سوئیس را بدهد. برای این نوع مهاجرت و اخذ اقامت، باید شخص شرایط زیرا را داشته‌باشد.

 • رعایت قوانین و مقررات کشور سوئیس
 • تطبیق خود را شیوه زندگی در این کشور
 • اثبات عدم خطر برای امنیت سوئیس
 • اخذ مجوز از اداره مهاجرت این کشور

برای ازدواج با یک شهروند سوئیسی، شخص باید دارای 18 سال تمام باشد. هر دو طرف باید مجرد باشند و ازدواج باید با حضور مامور مهاجرت انجام شود. فردی که با یک شخص غیرسوئیسی ازدواج ‌کند و از این طریق برای وی ویزا دریافت ‌کند، باید تمکن مالی برای زندگی همسر و خود را داشته‌باشد. مهاجرت از طریق ازدواج، نسبت به سایر کشور های اروپایی دارای قوانین سخت‌گیرانه کمتری است.

روش مهاجرت به سوئیس و اخذ تابعیت از طریق تولد

دو قانون برای مهاجرت و اخذ تابعیت از طریق تولد وجود دارد: قانون خون و خاک. در قانون خاک اگر یک کودک در کشوری متولد شود، والدین وی می‌توانند بدون فوت وقت برای او پاسپورت آن کشور را بگیرند؛ اما در قانون خون، تابعیت کودک متولدشده بر اساس تابعیت پدر و مادر وی تعیین می‌شود.

اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد، تنها از طریق قانون خون ممکن است. به این معنی که به کودکی که در خاک این کشور متولد شود، تابعیت داده نخواهدشد و این قانون دقیقا برخلاف قوانین آمریکا است. در صورتی که یکی از والدین سوئیسی باشند، کودک نیز تابعیت این کشور را اخذ خواهد کرد.

روش مهاجرت به سوئیس و اخذ تابعیت از طریق تولد

روش مهاجرت به سوئیس و اخذ تابعیت از طریق تولد

روش مهاجرت به سوئیس از طریق الحاق به خانواده

ویزای همراه سوئیس نیز می‌تواند یک گزینه مناسب برای مهاجرت به این کشور باشد. اگر یکی از اعضای خانواده شما در این کشور اقامت داشته ‌باشد. مهاجرت از این طریق مراحل ساده‌تری دارد؛ اما باید فردی که در سوئیس است از تمکن مالی مناسبی برای دعوت شما، برخوردار باشد.

این نوع ویزا برای والدین نیز قابل استفاده است. کسانی که از راه‌های مختلف به سوئیس مهاجرت کرده‌اند نیز می‌توانند از طریق ویزای الحاق به خانواده، والدین خود را به کشور سوئیس ببرند. علاوه بر این می‌توان خواهر و برادر، همسر و فرزند (زیر 18 سال) را نیز، با این روش به سوئیس برد.

مهاجرت به کشور سوئیس از طریق پناهندگی گزینه خوبی است؟

همانطور که می‌دانید یکی از روش‌های مهاجرت به کشورهای اروپایی مانند سوئیس، پناهندگی است. این روش غیر قانونی است و به هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌شود. این مورد برای کسانی بیشتر کاربرد دارد که از کشور خود به دلایل سیاسی، مذهبی، فکری و اجتماعی احساس خطر می‌کنند و جانشان در امان نیست. در این صورت فرد راهی جز پناهندگی به یک کشور دیگر ندارد و در صورت بازگشت ممکن است مورد خشونت واقع شود.

پناهندگی در سوئیس بسیار دشوار است و این کشور شرایط سختی را برای قبول درخواست پناهندگی ارائه کرده‌است. به دلیل سیل عظیم پناهندگی به این کشور، رسیدگی به درخواست‌ها بسیار زمان‌بر است؛ بنابراین برای رسیدگی به درخواست باید مدت زمان زیادی در کمپ پناهندگی بمانید.

در این مدت شما حق ندارید از محدوده خود خارج شوید و در صورت سرپیچی از این قانون، نباید تا 10 سال دیگر به اروپا برگردید. مهاجرت از این طریق بسیار دشوار است و احتمال دیپورت فرد به کشورش وجود دارد. با توجه به شرایط اخذ اقامت سوئیس، باید از یک روش قانونی برای مهاجرت به این کشور اقدام شود.

روش مهاجرت به سوئیس برای هنرمندان و افراد موفق

بسیاری از کشورهای اروپایی شرایط مناسبی را برای مهاجرت افراد مشهور و هنرمند ایجاد کرده‌اند. به همین دلیل افرادی که در رشته‌های هنری، ورزشی و … سرشناس هستند، می‌توانند به این کشورها مهاجرت کنند؛ اما کشور سوئیس با این روش به متقاضیان ویزا نمی‌دهد. سایر کشورها مانند اتریش شرایط بهتری را برای افراد مشهور فراهم کرده‌اند. معمولا این نوع ویزا برای کسانی صادر می‌شود که 5 سال دارای سابقه هنری یا ورزشی باشند. همچنین از طریق هنر یا ورزش توانسته‌باشند، درآمد کسب کنند.

در برخی از کشورهای اروپایی این شیوه برای اخذ اقامت کاربرد زیادی دارد و یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای مهاجرت است. متاسفانه مهاجرت به این کشور تنها از روش‌های قبلی که در این مقاله ذکرشد، امکان دارد.

راحت‌ترین روش های مهاجرت به سوئیس کدام است؟

همانطور که گفته‌شد با توجه به شرایط هر فرد، روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کشور سوئیس وجود دارد. اگر بخواهیم راحت‌ترین روش برای مهاجرت را نام ببریم باید به ویزای کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری و … اشاره کنیم. هیچ‌کدام از این راه‌ها برتری خاصی نسبت به دیگری ندارند. روش های مهاجرت هر کدام با توجه به شرایط فرد، انتخاب می‌شوند.

ممکن است یکی از اعضای خانواده شما شهروند سوئیس باشد. در این صورت راحت‌ترین روش استفاده از ویزای الحاق به خانواده است. در صورت داشتن چنین شرایطی، مهاجرت نیز بسیار ساده خواهدشد؛ البته برای همین شیوه نیز باید مراحل مختلفی برای اخذ ویزا طی شود. بهترین راه مهاجرت به این کشور از طریق ویزای کاری است که شرایط مناسبی را برای فرد در این کشور ایجاد خواهدکرد.

درخواست ویزای اقامت طولانی مدت سوئیس

کسانی که قصد مهاجرت از طریق ویزای کار را دارند، باید بر اساس سهمیه‌بندی جذب نیرو، مجوز اقامت کوتاه‌مدت (L) یا اولیه طولانی مدت (B) را کسب کنند. با استفاده از این مجوزها امکان اخذ ویزای طولانی‌مدت سوئیس فراهم‌می‌شود. در ادامه این نوع مجوزها را شرح خواهیم داد.

مجوز L

کسانی که برای کار در یک شرکت خاص به سوئیس مهاجرت می‌کنند می‌توانند از مجوز L کوتاه مدت استفاده کنند. این مجوز تا 12 ماه اعتبار دارد و می‌توان آن را تا دو سال تمدید کرد. در صورت تغییر شغل ممکن است به شما مجوز جدید اهدا نشود! بنابراین بهتر است که در انتخاب شغل مورد نظر و کارفرما دقت کنید.

مجوز B

مجوز B یا اقامت اولیه و موقت (طولانی مدت) تا 1 سال معتبر است. این مجوز شغلی برای اتباع غیر اتحادیه اروپا نیز صادر می‌شود و می‌توانید بعد از تمام شدن اعتبار، آن را تمدید کنید. مدت زمان این مجوز برای کسانی که شهروند اتحادیه اروپا هستند، در حدود 5 سال است.

هزینه های مهاجرت در سوئیس

با توجه به امکان اخذ انواع ویزای برای مهاجرت به سوئیس، طبیعتا هزینه‌های مهاجرت نیز متفاوت خواهد بود. کسانی که از طریق تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند باید علاوه بر هزینه اخذ ویزا، شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در سوئیس را نیز بپردازند. با توجه به نوع دانشگاه هزینه شهریه ممکن است تا 43 هزار یورو نیز محاسبه گردد. اگر قصد سرمایه‌گذاری در این کشور را دارید باید حداقل 500 هزار فرانک سوئیس داشته‌باشید و این رقم تا 1 میلیون فرانک نیز قابل افزایش است.

برای اخذ ویزا نیز باید یک مبلغ جداگانه به سفارت پرداخت شود. هزینه اخذ ویزای تحصیلی 88 دلار، ویزای کاری 100 دلار، ویزای سرمایه‌گذاری 100 دلار و ویزای شینگن نیز با توجه به سن، از 48 تا 96 دلار متغیر است. شرایط اقامت در کشور سوئیس چندان آسان نیست و باید به هزینه‌های گران مهاجرت و زندگی در این کشور توجه کنید.

هزینه های مهاجرت در سوئیس

هزینه های مهاجرت در سوئیس

حداقل سرمایه برای مهاجرت

با توجه به ذکر هزینه‌های مهاجرت سوئیس، حداقل سرمایه برای سرمایه‌گذاری در این کشور، 500 هزار فرانک است. این مبلغ تنها برای ایجاد یک کسب‌وکار، ثبت شرکت یا سایر کارهای تجاری مورد نیاز است. هزینه اخذ ویزا، زندگی و … باید به صورت جداگانه محاسبه شود. با توجه به این میزان سرمایه، افراد کمی می‌توانند در این کشور سرمایه‌گذاری کنند. این گزینه معمولا برای افراد ثروتمند و شرکت‌ها مناسب است.

شرح هزینه زندگی و اقامت در سوئیس

کسانی که قصد مهاجرت به کشور سوئیس را دارند، باید تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی و اقامت در این کشور را داشته‌باشند. همانطور که ذکرشد سوئیس یکی از گران‌ترین کشورهای قاره اروپا و جهان است. زندگی در شهرهایی مانند ژنو و زوریخ گران‌تر از دیگر شهرهای این کشور است. در سال 2015 با تصمیم بانک ملی سوئیس، از ارزش یورو کاسته‌شد. در نتیجه ارزش فرانک سوئیس افزایش یافت. به همین دلیل هزینه‌های زندگی، کالا و خدمات این کشور گران‌تر از سایر کشورهای اتحادیه اروپا شد. در این بخش نرخ برخی از خدمات در این کشور را ذکر خواهیم کرد.

نوع خدمات
هزینه به دلار در ماه
اجاره آپارتمان کوچک 2 خوابه
2000
بیمه سلامت عمومی
335
خواربار
468

روش مهاجرت خانوادگی به سوئیس

شرایط خاصی برای اقامت و مهاجرت خانوادگی به سوئیس وجود دارد. همانطور که ذکرشد از طریق ویزای الحاق به خانواده می‌توان به این کشور مهاجرت کرد. اگر یکی از اعضای خانواده در سوئیس ساکن باشد، امکان استفاده از ویزای همراه نیز وجود دارد. در این صورت برای فرزند شرایط سنی زیر 18 سال تعیین شده‌است. مهاجرت به این کشور از طریق ویزای همراه یکی از بهترین روش‌ها برای اخذ اقامت سوئیس است.

مدارک لازم برای مهاجرت به کشور سوئیس

به دلیل وجود مسیرهای مختلف برای مهاجرت به کشور سوئیس، مدارک متفاوتی نیز باید ارائه شود. برخی از مدارک جنبه عمومی دارند و برای تمامی روش‌های اخذ ویزا باید ارائه شوند. در صورتی که شما از روش تحصیلی برای مهاجرت سوئیس اقدام کرده‌اید، باید برگه پذیرش خود را در هنگام اخذ ویزا ارائه دهید. در صورت سرمایه‌گذاری نیز باید گواهی و منبع مالی خود را برای اخذ ویزا تحویل دهید. در ادامه مدارک عمومی مورد نیاز برای مهاجرت به این کشور را ذکر خواهیم کرد.

 • ارائه مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی
 • گذرنامه یا پاسپورت معتبر
 • ارائه چند قطعه عکس جدید
 • گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی بیمه خدمات درمانی
 • گواهی پرداخت هزینه درخواست ویزا

مهاجرت به سوئیس و اخذ تابعیت سوئیس به چه صورت است؟

شما با استفاده از روش‌های مختلف، می‎‌توانید اقامت این کشور را به دست آورید. این اقامت ممکن است موقت باشد و تحت شرایط خاص به اقامت دائم تبدیل شود. در صورت اخذ اقامت دائم شخص از تمامی مزایا و امکانات موجود در این کشور بهره‌مند خواهدشد. بعد از اخذ اقامت دائم امکان درخواست تابعیت نیز وجود دارد که در این صورت حق شرکت در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی را نیز خواهید داشت.

با اخذ تابعیت شما می‌توانید از حق رای برخوردار باشید. در این حالت باید علاوه بر تسلط به زبان این کشور، مدارک A2 را برای مهارت نوشتاری و B1 را برای مهارت صحبت‌کردن، کسب کنید.

مزایا و معایب مهاجرت سوئیس چیست؟

بسیاری از افراد تمایل دارند که به کشورهای اروپایی مانند سوئیس مهاجرت کنند. این مهاجرت دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

مزایا

 • امکان تحصیل در بهترین سطح آموزشی
 • نرخ بیکاری پایین
 • زبان انگلیسی در این کشور بسیار رایج است
 • شرایط بیمه درمانی مناسب
 • امکان راه‌اندازی کسب‌وکار برای مهاجران
 • امکان بازکردن حساب بانکی
 • مقاوم بودن ساختمان‌ها از نظر معماری و مهندسی
 • درآمد بالا

معایب

 • گران بودن هزینه زندگی
 • قوانین سخت‌گیرانه در مورد مسکن
 • دشوار بودن دوستی با بومیان و مردم محلی
 • محدود بودن مشاغل برای مهاجران
 • دشواری زبان سوئیسی

شهر زوریخ برای مهاجرت به سوئیس چگونه است؟

یکی از محبوب‌ترین و بهترین شهرها برای مهاجرت، شهر زوریخ است. این شهر درواقع پایتخت تجاری سوئیس است و مراودات بسیار زیادی با کشورهای دیگر دارد. علاوه بر این در زمینه هنری و بانکی نیز فعالیت‌های گسترده‌ای در این شهر انجام می‌شود. به همین علت این شهر مورد توجه مهاجران قرار گرفته است. با توجه به شرایط مهاجرت، این کشور گزینه‌ مناسبی برای مهاجرت است.

وکیل مهاجرت به سوئیس موسسه اصطهباناتی

ما در موسسه اصطهباناتی بهترین وکیل مهاجرت به سوئیس را به شما معرفی خواهیم کرد. در نتیجه شما می‌توانید با دریافت مشاوره، یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور را انتخاب کنید. مسیر منتخب باید با شرایط شما همخوانی داشته‌باشد. به همین دلیل بهترین مشاوره در زمینه انتخاب روش مناسب مهاجرت به شما گفته‌خواهدشد. ارائه مشاوره برای اخذ ویزا موجب می‌شود که شما مراحل مهاجرت را با سرعت بیشتری طی کنید.

کلام آخر

در حال حاضر سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. با توجه به این موضوع افراد زیادی تمایل دارند که به این کشور مهاجرت کنند. در این مسیر روش‌های مختلفی برای مهاجرت به سوئیس وجود دارد. در نتیجه با انتخاب روش مناسب می‌توانید، برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنید.

سوالات متداول در مورد مهاجرت به سوئیس با شرایط و هزینه مهاجرت

1- اولین اقدام برای مهاجرت سوئیس چیست؟

برای مهاجرت به کشور سوئیس ابتدا باید ویزای مهاجرتی را با توجه به شرایط خود دریافت کنید.

2- کم هزینه‌ترین روش مهاجرت به سوییس کدام است؟

کم هزینه‌ترین روش برای مهاجرت، روش تحصیلی است؛ زیرا در این کشور هزینه تحصیل کم می‌باشد.

3- روش‌های مهاجرت سوئیس کدام است؟

شما می‌توانید از طریق تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، تولد، ازدواج، الحاق به خانواده و پناهندگی به این کشور مهاجرت کنید.

4- اقامت سوئیس چه مزایایی دارد؟

استفاده از امکانات و سطح زندگی بالا در این کشور، تحصیل در سطح آموزشی عالی و پایین بودن نرخ بیکاری از مزایای اقامت در سوئیس هستند.

3.4/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *