پس از گذشت 10 سال زندگی در سوئیس و یا کمتر افراد قادر به اخذ اقامت دائم و شهروندی سوئیس خواهند بود. مقاله مذکور به کوشش همکاران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) آماده شده است. همکاران ما در دفاتر تهران و شیراز آماده پاسخگویی به سوالات شما خواهند بود.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

اگرچه بسیاری از افراد خارجی با زندگی طولانی مدت در این کشور تنها اجازه اسکان را خواهند داشت این درحالیست که برخی دیگر قادر به اخذ مزیت تابعیت این کشور نیز خواهند بود. علاوه بر این باید بدانید که اخذ گذرنامه سوئیسی یکی از دشوارترین گذرنامه های موجود در اروپا خواهد بود. چرا که کشور سوئیس از جهت شاخص قدرت گذرنامه رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. در این مقاله شما با مباحثی نظیر راه های مهاجرت نظیر شرایط مهاجرت از طریق تولد فرزند یا ازدواج، مهاجرت از طریق تخصص یا خرید ملک آشنا خواهید شد.

قانون تابعیت و اقامت و راه های اخذ اقامت یا اخذ شهروندی سوئیس چگونه است ؟ ایا کودک با تولد نوزاد در این کشور از اتباع کشور محسوب می شود و میتواند تابعیت و اقامت کسب کند ؟ چه مدت ماندن در کشور موجب اخذ تابعیت و اقامت این کشور می شود؟ آیا با ازدواج هم می توان تابعیت و اقامت را به دست آورد؟

ناگفته نماند که تمامی موارد ذکر شده در فوق تا حد بسیاری بستگی به ملیت افراد خواهد داشت. این فرایند برای ملت اروپایی آسان تر خواهد بود در حالی که شهروندان ملت سوم قادر به دادن درخواست برای اخذ شهروندی پس از چندین سال زندگی مداوم در سوئیس خواهند که باز هم به بستگی به قوانین و مقررات فعلی خواهد داشت. افراد خارجی با ماندن بیش از 10 سال در این کشور قادر به اخذ مجوز اقامت دائم خواهند بود این درحالیست که اخذ تابعیت مستلزم 12 سال اقامت خواهد بود. این فرایند از نظر زمانی برای افرادی که با ملل سوئیسی ازدواج می نماید کمتر خواهد بود. نسل دوم آنان به دلیل اینکه در کشور سوئیس متولد می شوند دارای اقامت دائم می باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ تابعیت، اخذ اقامت دائم و مزایای زندگی در کشور سوئیس و نحوه درخواست برای اخذ تابعیت ادامه این مقاله را مطالعه نمایید.

قوانین و شرایط اخذ اقامت دائم سوئیس

در این قسمت به بررسی راه های اخذ تابعیت و اقامت این کشور می پردازیم:

چه کسی قادر به اخذ تابعیت و یا مجوز اقامت دائم سوئیس می باشد؟

شرایط مختلفی برای شهروندان عضو اتحادیه اروپا و یا انجمن تجارت آزاد اروپا (کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظیر: ایسلند،یختن اشتاین، نروژ و سوئیس) اعمال خواهد شد. اطلاعات و راهنمایی های لازم در وب سایت اتباع اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا امکان پذیر خواهد بود.

اگر شما جز شهروندان غیر اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا محسوب می شوید با گذشت 10 سال اقامت در این کشور قادر به اخذ اقامت دائم نیز خواهید بود. همچنین شما قادر به دادن درخواست خود برای تبدیل تابعیت به شهروندی سوئیس پس از 12 سال و یا کمتر خواهید بود. برخی از شرایط دیگر نظیر: ازدواج و یا تولد در این کشور را در ذیل مشاهده نمایید.

افرادی که برای طولانی مدت در این کشور زندگی می نمایند تقریبا خوشحال به نظر می رسند چرا که مجوز اقامت دائم را دریافت نموده اند و نیازی به انجام فرایند تابعیت نخواهند داشت. بررسی های کمیسیون فدرال مهاجرت در سال 2012 نشان می دهد که حدود 36000 نفر از افراد که تنها 2 درصد از افراد خارجی در سوئیس را تشکیل می دهد شهروندی این کشور را در سال پیش بدست آورده اند.

ملیت یا تابعیت دوگانه سوئیس

اگر شما ملیت سوئیسی دارید قادر به حفظ ملیت خود از زمان بدو تولد خواهید بود. و عنوان دو ملیتی به شما تعلق خواهد گرفت. این درحالیست که کشور مادری بایستی این قضیه را بپذیرد.

با توجه به مسئله دوگانگی ملیتی، شهروندان بریتانیایی که واجد شرایط می باشند ممکن است تابعیت کشور سوئیس را تحت نظر بریتانیا و برای خروج از اتحادیه اروپا بدست آورند. ناگفته نماند که چندین تغییر عمده در برنامه های کاربردی و شهروندی این کشور در سال 2016 گزارش شده است.

مجوز اقامت دائم سوئیس

اخذ مجوز اقامت در سوئیس به معنای زندگی کردن در این کشور تحت شرایط خاصی خواهد بود این در حالیست که تابعان این کشور از مزایای بسیاری لذت خواهند برد این موارد به شرح ذکر شده در ذیل خواهد بود:

 • دسترسی آزاد به اشتغال، داشتن شرایط استخدام و شرایط کار.
  • قادر بودن به راه اندازی شرکت خود.
  •  حق آموزش، به رسمیت شناخته شدن مدارک تحصیلی، اخذ کمک های مالی.
  •  توانایی خرید املاک و مستغلات بدون محدودیت.
  •  توانایی زندگی در هر نقطه در سوئیس.
  •  دسترسی به مزایای رفاهی و کمک های اجتماعی.

کسب تابعیت و اقامت سوئیس علاوه بر موارد ذکر شده در فوق مزیت هایی نظیر: حق رای و اخذ مشاغل در مراکز دولتی را به همراه اشت. برای مثال مردان سوئیسی 18 تا 34 ساله بایستی به خدمت سربازی روند. با این حال برخلاف مجوز تابعیت و اقامت سوئیس ، وقتی که شما کشور را ترک می نمایید، شما تابعیت سوئیسی و یا گذرنامه خود را از دست نخواهید داد.

درخواست سکونت یا اقامت دائم

پس از 10 سال زندگی مداوم در این کشور شما قادر به دادن درخواست برای اخذ مجوز اقامت دائم و یا سکونت نوع C خواهید بود. این درحالیست که شهروندان متعلق به آمریکا و کانادا قادر به دادن درخواست پس از 5 سال نیز خواهند بود. شما قادر به ترک این کشور برای مدت زمان کوتاه بدون اقامت مستمر خواهید بود. اما بایستی در این مدت با اداره مهاجرت در ارتباط باشید و از جزئیات خاص این دوره آگاه شوید. ناگفته نماند که شما بایستی مهارت های زبانی خود را به اثبات برسانید و در آزمون و دوره های زبانی شرکت نمایید.

شما قادر به دادن درخواست سکونت خود از طریق مقام استانی نیز خواهید بود. علاوه براین جهت آگاهی از جزئیات بیشتر امکان برقراری با اداره مهاجرت برای شما وجود خواهد داشت. جهت آگاهی از آدرس فدرال، مقام های بومی و دسترسی آنلاین به وب سایت ها اینجا کلیک نمایید.

آخرین اطلاعات به روز رسانی شده در خصوص تابعیت سوئیس 2016-2017

تغییرات در روند تابعیت سوئیس در سال 2014 به تصویب رسید و انتظار می رود که در سال 2017 به اجرا در آید. تمامی این اصطلاحات جهت فرایند مقدماتی تابعیت و اقامت سوئیس طراحی شده است. اگرچه آنان تاثیرات منفی را برای کسانی که مجوز سکونت C را در اختیار ندارند در طول دوره اقامت اعمال کرده اند.

برخی از تغییرات قابل توجه جهت اخذ تابعیت و اقامت سوئیس به شرح ذکر شده در ذیل خواهد بود:

 • اقامت بجای 12 سال بایستی 10 سال به طول بیانجامد.
 • تنها کسانی که مجوز سکونت C را در اختیار دارند واجد شرایط می باشند و پس از 10 سال و با توجه به ملیتشان به آنان مجوز اقامت داده خواهد شد.
 • ساکنان خارجی در سوئیس که مجوز اقامت موقت (به عنوان مثال. B، L، F، مجوز CI) را در اختیار دارند بایستی جهت اخذ اقامت دائم تمامی قوانین جدید را رعایت نمایند.

سالهایی که فرد در این کشور سپری کرده است از سن 8 تا 18 سال، نیاز به پیروی از مقررات جدید خواهند داشت.

افرادی که مجوز اقامت موقت سوئیس را در اختیار دارند و با این مجوز در آنجا مانده اند در واقع اقامت آنان به صورت قانونی خواهد بود. پناهندگان و پناهجویان قادر به ماندن نیمی از سال خواهند بود.

شرایط اقامت استانی مابین دو تا پنج سال خواهد بود که در آن داوطلبان بایستی برای یک مدت زمان خاص و قبل از دادن درخواست در آن استان بمانند.

اگر یک زوج خارجی بخواهند جهت اقامت درخواست دهند هر دوی آنان ملزم به واجد شرایط بودن خواهند بود.

براساس قوانین جدید، افراد مقیمی که مجوز C را در اختیار ندارند بایستی با وضعیت تابعیت جدید را مد نظر داشته باشند (اقامت 12 ساله). لذا پیشنهاد می شود که افراد همین حالا اقدام نمایند چرا که قوانین دیگری برای تابعیت و اقامت سوئیس در نظر گرفته خواهد شد.

باید بدانید که سوئیس به دنبال تقلیل سال تابعیت از 12 به 10 سال در 2017 می باشد با این حال این کشور از جمله کشورهایی می باشد که بیشترین نرخ افراد مقیم در میان دیگر ملت های اروپایی را به خود اختصاص داده است. باید بدانید که حدود 30000 تا 40000 نفر هر سال برای اخذ تابعیت و اقامت سوئیس اقدام می نمایند.

درخواست اخذ تابعیت سوئیس

شما قادر به دریافت ملیت سوئیسی با توجه به موارد ذکر شده در ذیل خواهید بود:

 • تولد
  • ازدواج با یک شهروند سوئیسی
  • کودک بودن- با تولد یا تصویب – یک شهروند سوئیس
  • بعد از اینکه شما در سوئیس به مدت 12 سال و با توجه به گذشت سه سال از آخرین پنج سال زندگی در اقامت داشتید.

اگر شما به مدت 10 تا 20 سال در این کشور اقامت داشته اید، شرایط اقامت برای شما دو برابر خواهد بود. استان ها شرایط مختلفی را برای افراد اعمال خواهند کرد برای مثال: متقاضیانی که بدون وقفه و برای مدت کوتاهی در استانی اقامت داشته اند قادر به زندگی بدون محدودیت خواهند بود اما ناگفته نماند که بایستی از مقررات جدید پیروی نمایند و این دامنه زمانی 10 سال و یا بیش تر خواهد بود. علاوه براین شما ملزم به اثبات مهارت های زبان سوئیسی خود خواهید بود.

تحت شرایط خاص، زن و شوهران خارجی و یا فرزند یک شهروند سوئیسی واجد شرایط انجام فرایند تابعیت خواهند بود. کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درخواست از طریق تولد و یا ازدواج در وب سایت های مربوط امکان پذیر خواهد بود. دیگر افراد بایستی از طریق قانونی اقدام نمایند و شرایط اخذ مجوز اقامت را داشته باشند. شما قادر به مطالعه فرایند تابعیت به صورت کلی خواهید بود و برای دادن درخواست و اخذ راهنمایی های لازم بایستی با مقام های مربوطه ارتباط برقرار نمایید.

علاوه براین شما ملزم به اثبات پرداخت مالیات، آمادگی برای انجام خدمت سربازی، پیروی از قوانین  و مقررات و توانایی صحبت کردن به زبان فرانسوی، آلمانی و یا ایتالیایی خواهید بود. اگر شما دارای شرایط عالی هستید، شما توسط دولت و یا Geneva پشتیبانی خواهید شد.

از طریق والدین و یا تولد

بر خلاف بسیاری از کشورها، نوزادی که در سوئیس متولد می شود به طور خودکار تابعیت سوئیس به او اعطا نخواهد شد. او در صورت شرایط ذکر شده در ذیل سوئیسی خواهد بود:

 • فرزندان از پدر و مادری باشند که یکی از آنها سوئیسی باشد.
  • فرزند متولد شده از پدر سوئیسی مجردی باشد، پدری که تا قبل از سن 22 سالگی آگاهی نداشته باشد.
  • یک کودک خارجی زیر 22 سال که از تابعیت پدر و مادر برخوردار نباشد و در این کشور به مدت پنج سال زندگی کرده باشد. (یک سال فورا قبل از درخواست).
  • یک کودک از پدر و مادری که تابعیت و اقامت سوئیس خود را از دست داده اند اما می تواند روابط نزدیک خود به سوئیس را نشان می دهد. کسب اطلاعات بیشتر در onrenaturalisation

از طریق ازدواج و یا والدین

اگر شما به مدت سه سال است که در سوئیس ازدواج کرده اید و در مجموع 5 سال در این کشور اقامت دارید قادر به اخذ تابعیت خود به سرعت خواهید بود. در مورد والدین باید بدانید که پدر و مادر شما بایستی یک سال در این کشور زندگی کرده باشند. اگر شما بر اساس روابط خانوادگی تقاضا داده اید آن فرد بایستی مورد شهروندی او در سوئیس به ثبت رسیده باشد.

در برخی از موارد شما قادر به دادن درخواست تابعیت در صورت زندگی در خارج از کشور خواهید بود. این درحالیست که شما بایستی روابط نزدیک خود با فرد سوئیسی و اینکه او به مدت 6 سال در این کشور ازدواج کرده است را به اثبات برسانید.

 این کنفدراسیون است که در مورد درخواست متقاضیان تصمیم گیری می کند درخواستی که بایستی به FOM (بخش تابعیت Quellenweg 6, 3003 Bern-Wabern) و یا سفارت و کنسولگری در صورتی که شما در خارج از کشور می باشید ارسال گردد. شما بایستی شرایط خاصی نظیر: داشتن روابط با جامعه سوئیس، پیروی از قوانین سوئیس، عدم به خطر افتادن جامعه سوئیس (برای مثال نداشتن سوابق کیفری) داشته باشید.

اگر درخواست تابعیت شما رد گردد، متقاضیان قادر به دادن درخواست تجدید نظر خواهند بود. فرایند درخواست معمولا بین یک تا نصف سال زمان خواهد برد. پیشنهاد می شود که مطالب بیشتری در مورد هزینه ها و شرایط اخذ تابعیت و اقامت سوئیس بخوانید.

پس از 12 سال زندگی در سوئیس

پس از اینکه شما به مدت 12 سال در سوئیس زندگی کردید قادر به دادن درخواست برای تابعیت این کشور خواهید بود. بخاطر داشته باشید که اگر شما مابین 10 تا 12 سال در این کشور زندگی کرده اید دو برابر حساب خواهد شد. اگر شما به عنوان یک زن و شهر درخواست می دهید، تنها یکی از شما بایستی به مدت 12 سال و دیگری 5 سال در این کشور اقامت داشته باشد.

شما قادر به دادن درخواست خود در سه سطح استانی، کنفدراسیون، ایالت و کمون خواهید بود. پس از ارسال درخواست شما ملزم به شرکت مصاحبه و ارائه تمامی جزئیات فرایند درخواست خواهید بود. شرایط در نظر گرفته شده در سطح فدرال برای تمامی افراد یکسان خواهد بود. ناگفته نماند که شما بایستی از نظر فرهنگ و یا اجتماع انطباق هایی با فرهنگ و سنت سوئیس داشته باشید. علاوه بر این افراد بایستی از قوانین و مقررات پیروی نمایند و خطری برای این کشور ایجاد ننمایند. سازمان FOM این آمارها را بر اساس گزارش های حاصل شده از استان و یا ایالت ها بدست آورده است.

اگر سازمان FOM درخواست شما را تایید نماید، پس از آن مجوز تابعیت و اقامت سوئیس فدرالی به شما اعطا خواهد شد. این امر به تنهایی به معنای اخذ تابعیت سوئیسی نخواهد بود چرا که تنها شهروندانی واجد شرایط می باشند که از شرایط تابعیت راضی باشند.

شرایط اقامت و این فرایند از میان استان ها متفاوت خواهد بود برای مثال ممکن است شما برای زندگی در کانتون شرایط خاصی را دارا باشید (پیشنهاد می شود که شرایط اقامت در کانتون را مشاهده نمایید). علاوه بر این باید بدانید که تمامی این موارد تا حد بسیاری بستگی به تصمیم مجمع عمومی خواهد داشت (پیشنهاد می شود که شرایط شهروندی در هر کانتون را مورد بررسی قرار دهید).

طول مدت فرایند و هزینه های دولت متفاوت خواهد بود. این درحالیست که این نرخ مابین 1000 تا 5000 فرانک متغیر خواهد بود. دیگر هزینه های اضافی مربوط به کسب سوابق کیفری و … خواهد بود که بایستی در گواهی رجیستری به ثبت رسد. تمامی این فرایند سه سال به طول خواهد انجامید و این فرایند بیش از مدت سه سال بیشتر طول نخواهد کشید.

متقاضیان رد شده در فرایند تابعیت، معمولا حق درخواست مجدد را نخواهند داشت

در وحله اول شما بایستی با مرکز خدمات تابعیت استانی در ارتباط باشید و اطلاعات خاصی را در خصوص فرم درخواست دریافت نمایید. نمونه های فرایند را در ژنو، ایالت زوریخ و Basel مشاهده نمایید.

اگر شما هم خواهان تابعیت و اقامت در سوئیس هستید وکلای مجرب ما در موسسه توسعه گران مهر واقع در شیراز که از معتبرترین موسسه مهاجرت کشور می باشد می توانند شما را یاری دهند و یا به سایت سفارت سوئیس مراجعه کنید. امید است که این مطلب توانسته باشد اطلاعات مفیدی در اختیار شما خواننده گرامی قرار دهد.

مطلب فوق با کوشش همکاران ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز جمع آوری شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید. امید است که مطلب فوق توانسته باشد، هر چند مختصر کمکی به اطلاعاتی شما در زمینه تابعیت و اقامت سوئیس کرده باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر قوانین جدید مهاجرت می توانید به وب سایت اخذ تابعیت و اقامت سوئیس مراجعه نمایید و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط اخذ تابعیت و نحوه مهاجرت از روش های دیگر مثل ثبت شرکت و سرمایه گذاری، مهاجرت تحصیلی و اقامت بعد از تحصیل می توانید با مشاورین موسسه مهاجرت تماس حاصل فرمایید و توسط مشاوره کارشناسان حقوق بین الملل و وکیل مهاجرت با این مسائل آشنا شوید. و همچنین می توانید با تماس با سفارت سوئیس اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر از بهترین موسسات حقوقی کشور آماده پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *