اخذ اقامت سوپیس از طریق خرید ملک

سوئیس کشوری رویایی واقع در قاره اروپا است که از نظر رفاه، امنیت، کیفیت زندگی، اقتصاد، سیستم آموزشی و حقوق شهروندی یکی از بهترین کشورهای دنیا برای زندگی محسوب می‌شود. کشور سوئیس از دیرباز مقصد ایرانیان برای مهاجرت بوده است و اکثر مردم عمدتاً از طریق تحصیل به این کشور سفر می‌کنند. اما یکی از بهترین راهکارهای مهاجرت به سوئیس و اخذ اقامت این کشور، خرید ملک است. خرید ملک در سوئیس روش‌های مختلف و شرایط خاص خود را دارد. در این مقاله قصد داریم صفر تا صد اخذ اقامت سوئیس از طریق خرید ملک را برای شما توضیح دهیم.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

کشور سوئیسشرایط اجاره و خرید خانه در سوئیس

اجاره و خرید خانه در سوئیس برای خارجی‌ها شامل شرایط به خصوصی می‌شود. هر مهاجر برای اجاره یا خرید آپارتمان در سوئیس باید مجوز رسمی دریافت کند. در برخی موارد، دولت برای متقاضیان خرید ملک محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند و به طور کلی شرایط سخت‌گیرانه‌ای برای خارجی‌ها در این کشور وجود دارد.

مراحل قانونی خرید ملک در سوئیس

نقل و انتقالات املاک در سوئیس در دفاتر اسناد رسمی انجام می‌شود. کار این دفاتر تنظیم قرارداد بین خریدار و مالک و تعیین قیمت خانه در سوئیس است. هزینه‌ای که اسناد رسمی برای این خدمات دریافت می‌کنند حدود 5 درصد قیمت فروش ملک در نظر گرفته شده است. این هزینه‌ها شامل هزینه اسناد رسمی، درج سند در دفتر املاک و مالیات نقل و انتقال ملک مورد نظر خواهد بود.

در بیشتر موارد این هزینه‌ها بر عهده خریدار است و البته تحت شرایط به خصوصی می‌تواند بین خریدار و فروشنده تقسیم شود. پروسه خرید ملک در سوئیس بین 2 تا 4 هفته طول می‌کشد و تنها در صورتی به بن بست می‌رسد که ملک دیگری در سوئیس داشته باشید یا روند خرید ملک مطابق با قانون پیش نرود. روند صادر شدن سند وکالت نیز می‌تواند تا 30 روز طول بکشد. توصیه می‌کنیم قبل از مهاجرت به سوئیس از طریق خرید ملک، از یک موسسه مهاجرتی با تجربه کمک بگیرید. وکلای متخصص ما در موسسه اصطهباناتی می‌توانند فرایند خرید ملک در سوئیس را در سریع‌ترین زمان ممکن و به ساده‌ترین شکل برای شما پیش ببرند.

شرایط خرید خانه در سوئیس

با توجه به قوانین خرید ملک برای اتباع خارجی در کشور سوئیس، بر اساس وضعیت اقامت و ملیت متقاضی شرایط خرید ملک در سوئیس به 3 دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • اتباع اتحادیه اروپا و EFTA و ساکنان سوئیس: این افراد شهروندان و تابعان سوئیس محسوب می‌شوند. بنابراین، آنها می‌توانند به راحتی در هر نقطه از سوئیس و به هر تعداد، برای خرید خانه در سوئیس اقدام کنند و هیچ محدودیتی برای آنها وجود ندارد.
 • افرادی که اقامت B-Swiss دریافت کرده‌اند: این افراد فقط می‌توانند برای خرید ملک در محل اقامت خود اقدام کنند. شرط خرید اولین ملک در سوئیس برای این افراد این است که 6 ماه در این کشور زندگی کنند. برای خرید خانه دوم در صورت صدور مجوز باید سالی 3 هفته در آن خانه زندگی کرده باشند.
 • شهروندان خارجی غیر اتحادیه اروپا: اگر اقامت C یا B نداشته باشید، برای خرید ملک در سوئیس بسیار محدود خواهید شد. شما فقط مجاز به خرید ملک در مناطق توریستی هستید و تنها می‌توانید یک قطعه زمین با مساحت حداکثر 1000 متر مربع خریداری کنند. همچنین نمی‌توانید در ژنو، بازل، زوریخ یا سایر شهرهای سوئیس ملک بخرید. خارجی‌ها می‌توانند در مناطق اسکی در کانتون برن، گروبندن، اوبوالدن، اوری، وود و والیس خانه خود را خریداری کنند.

مراحل خرید ملک در سوئیس

مراحل خرید ملک در سوئیس به شرح زیر است:

 • ابتدا ملک مورد نظر خود را پیدا کنید.
 • سپس نسبت به تکمیل قرارداد اولیه یا قرارداد رزرو اقدام کنید.
 • سپس می‌توانید برای اخذ وام مسکن از بانک‌های سوئیس درخواست دهید.
 • پس از آن باید نسبت به ثبت دفاتر اسناد رسمی و درخواست خرید خارجی اقدام کنید و اطلاعات شخصی خریدار، اطلاعات شخصی فروشنده و اطلاعات مورد نیاز ملک مورد نظر را ارائه دهید.
 • مرحله بعد امضای سند خرید یا فروش است. در این مرحله می‌توانید در دفتر اسناد رسمی حضور داشته باشید یا وکالتنامه را امضا کنید.
 • مرحله آخر نیز ثبت و انتقال مالکیت است. این مرحله چندین هفته طول می‌کشد. با این حال، بسیاری از فروشندگان و خریداران قبل از ثبت، با تحویل کلید موافقت خواهند کرد.

محدودیت‌های خارجی‌ها برای خرید ملک در سوئیس

امکان خرید خانه در سوئیس برای اتباع خارجی وجود دارد اما محدودیت‌های ملی، منطقه‌ای و محلی برای آن‌ها تعیین شده است. مالکان خارجی می‌توانند تا 6 ماه در سال در خانه‌های خود زندگی کنند. همچنین خریداران خارجی فقط می‌توانند در یک منطقه توریستی نسبت به خرید ملک در این کشور اقدام کنند.

یکی دیگر از محدودیت‌های خرید ملک در سوئیس توسط اتباع خارجی این است که فرد فقط تا سال اول می‌تواند در ملک و زمین خریداری شده تغییرات و کارهای ساختمانی انجام دهد.

روش‌های خرید ملک در کشور سوئیس برای خریداران خارجی

برای خرید ملک در سوئیس به عنوان یک خریدار خارجی، ابتدا باید ملک رویایی خود را در مناطق مجاز که شامل منطقه‌های توریستی است انتخاب کنید. شما می‌توانید املاک مختلفی شامل خانه‌های بزرگ یا آپارتمان‌های کوچک را انتخاب کنید و این کار می‌توانید از طریق وبسایت‌های مربوطه انجام دهید.

همچنین می‌توانید برای پیدا کردن ملک مورد نظر خود یک متخصص صحبت کنید. متخصص ملک را بررسی می‌کند و از قانونی بودن فروش مطمئن می‌شود. وکلا و مشاورین متخصص ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی، می‌توانند به شما در خرید خانه در سوئیس کمک کنند و مشاوره‌های لازم را در اختیار شما قرار دهند. با انتخاب وکلای متخصص ما می‌توانید در کمترین زمان ملک مورد نظر خود را انتخاب کرده و نسبت به خرید آن اقدام کنید.

همچنین برای خرید ملک در سوئیس می‌توانید وام مسکن بگیرید. وقتی برای وام درخواست می‌کنید، وام دهنده ارزش ملکی را که در نظر دارید ارزیابی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که آیا واجد شرایط دریافت وام هستید یا خیر. در کشور سوئیس هیچ سیستمی برای حمایت از خریداران املاک وجود ندارد و تنها در برخی موارد بانک می‌تواند بر اساس وضعیت وام گیرنده، نرخ بهره پایین‌تری دریافت کند.

خرید ملک در سوئیس

برای خرید ملک در سوئیس می توان وام مسکن گرفت

عوامل موثر بر بازار املاک در سوئیس

عوامل مختلفی بر بازار املاک و مستغلات در سوئیس تاثیرگذار هستند که شناخت این عوامل می‌تواند روند خرید ملک در سوئیس را برای شما سریع‌تر کند.

این عوامل به شما نشان می‌دهد که آیا سرمایه گذاری در بازار املاک سوئیس مناسب و مطمئن است و پس از مدتی شرایط سرمایه گذاری شما چگونه خواهد بود و از این سرمایه گذاری چه سودی خواهید برد. در ادامه برخی از مهم‌ترین عوامل را بررسی می‌کنیم:

 • نرخ مصادره دارایی در سوئیس
 • نرخ رشد قیمت املاک و مستغلات در سوئیس
 • نرخ تورم در سوئیس

نرخ مصادره اموال در کشور سوئیس

در فرایند خرید ملک در سوئیس و در میان عوامل موثر بر آن، نرخ مصادره یکی از شاخص‌هایی است که امنیت سرمایه گذاری شما به عنوان یک خارجی در سوئیس را تعیین می‌کند و نشان می‌دهد که چقدر احتمال دارد دارایی و سرمایه خود را در این کشور از دست بدهید. سوئیس یکی از بهترین و امن‌ترین کشورهای جهان در این زمینه است.

طبق آخرین آمار، میزان مصادره اموال در بین 1 تا 10 است که سوئیس با درجه 1 کمترین خطر را برای امکان مصادره اموال توسط دولت دارد.

نرخ رشد قیمت ملک در سوئیس

بر اساس آمار منتشر شده، قیمت ملک در سوئیس از سال 2000 تا پایان سال 2021 همواره افزایش داشته است، به استثنای سال 2017 که در آن سال شاهد رکود و افت نه چندان شدید قیمت‌ها بوده‌ایم. همچنین توجه داشته باشید که قیمت خانه در سوئیس از سال 2002 تا 2017 تقریبا دو برابر شده است.

میانگین رشد قیمت بازار املاک در سوئیس از سال 2019 تا به امروز تقریباً 2.4 درصد بوده است که پیش بینی می‌شود تا پایان سال 2025 با همین سرعت افزایش یابد و بازار املاک و مستغلات رونق بیشتری پیدا کند. در نتیجه خرید خانه در سوئیس، یک سرمایه گذاری پر سود محسوب می‌شود.

نرخ تورم در کشور سوئیس

اگرچه سوئیس یکی از گران‌ترین کشورهای اروپا و جهان است، اما درآمد در این کشور بسیار بالا بوده و شهروندان سوئیسی در دسته ثروتمندترین و مرفه‌ترین شهروندان اروپایی قرار می‌گیرند. نرخ تورم نیز در این کشور بسیار پایین و حتی گاهی منفی است. علاوه بر این، با توجه به نرخ تورم پایین و افزایش درآمد مربوطه، هر ساله قدرت خرید مردم افزایش پیدا می‌کند که از رکود و فروپاشی بازار، مانند املاک و سایر بازارها جلوگیری خواهد کرد.

تفاوت قیمت ملک بر اساس منطقه شهری در کشور سوئیس

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، اقامت در سوئیس با خرید ملک برای خریداران خارجی با محدودیت‌هایی همراه است. به عنوان مثال، اگر اقامت نوع B و C نداشته و شهروند اتحادیه اروپا نیز نباشید، باید در مناطق توریستی سرمایه گذاری کنید که قیمت خرید خانه در سوئیس در این مناطق بسیار بالا است. به طور کلی قیمت ملک در مناطق توریستی و شهرهای بزرگ سوئیس بالاترین قیمت را دارند.

برای افرادی که ویزای نوع C دارند امکان خرید خانه در سوئیس حتی در روستاها و شهرهای کوچک این کشور که ارزان‌ترین املاک را دارند، امکان‌پذیر خواهد بود.

تفاوت قیمت خانه در زوریخ با سایر شهرهای سوئیس

جای تعجب نیست که زوریخ به عنوان گران‌ترین شهر سوئیس از نظر هزینه‌های زندگی و همچنین قیمت اجاره و خرید ملک در سوئیس محسوب می‌شود. خرید و اجاره ملک در این شهر با توجه به امکانات و خدماتی که در اختیار عموم مردم قرار می‌دهد و همچنین وجود فرصت‌های شغلی بیشتر نسبت به شهرهای دیگر و مزایای بسیار دیگر، نیاز به سرمایه بیشتری خواهد داشت. البته همانطور که متوجه شدید، اتباع خارجی امکان خرید ملک در این شهر را ندارند.

قیمت هر متر مربع ملک در کشور سوئیس

طبق آمار منتشر شده، قیمت ملک در سوئیس بر اساس مناطق این کشور متفاوت است. قیمت ملک در مرزهای سوئیس بسیار ارزان‌تر از مناطق توریستی و مرکز شهر خواهد بود.

قیمت اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر در سوئیس از 860 فرانک تا 2300 فرانک سوئیس متغیر است. میانگین قیمت در حدود 1456 فرانک سوئیس است. میانگین قیمت خرید یک آپارتمان در مرکز شهر حدود 10877 فرانک سوئیس در هر متر مربع خواهد بود. در خارج از شهر نیز میانگین قیمت، 7692 فرانک سوئیس در هر متر مربع است.

چگونه ملک مورد نظر خود را در سوئیس پیدا کنیم؟

برای مهاجرت به سوئیس از طریق خرید ملک، ابتدا باید خانه مورد نظر خود را پیدا کنید. نحوه پیدا کردن خانه در سوئیس به شرایط خریدار بستگی دارد و می‌توانید از روش‌های محلی برای یافتن ملک مورد نظر خود استفاده کنید. یکی از روش‌های متداول، جستجوی ملک مورد نظر از طریق مشاوران املاک در شهرهای مختلف این کشور است. البته این روش مناسب افرادی خواهد بود که به نوعی در این کشور زندگی کرده‌اند و مشاوران املاک دسترسی دارند.

از دیگر روش‌های پیدا کردن ملک مناسب برای اجاره و خرید ملک در سوئیس، جستجوی آگهی‌های ملکی در روزنامه‌ها و مجلات معتبر این کشور است که یکی از مناسب‌ترین روش‌ها برای پیدا کردن ملک با قیمت مناسب به صورت مستقیم محسوب می‌شود. در این روش می‌توانید با صاحبان املاک بدون واسطه در ارتباط باشید.

همچنین اگر دوست یا خویشاوندی در کشور سوئیس داشته باشید، می‌توانید از آن ها برای پیدا کردن ملک مورد نظر خود کمک بگیرید. یکی دیگر از رایج‌ترین روش‌های پیدا کردن ملک برای خرید یا اجاره در سوئیس، استفاده‌های وبسایت‌های اجاره و خرید ملک در سوئیس است.

پیدا کردن ملک در سوئیس

یکی از رایج ترین راه های پیدا کردن ملک در سوئیس

وبسایت‌های اجاره و خرید ملک در سوئیس

اینترنت، بستری است که روند جستجوی ملک مناسب برای اجاره و خرید خانه در سوئیس را هموار می‌کند. با جستجو در وبسایت‌های ارائه دهنده املاک و مستغلات، می‌توانید املاک مختلف را با مشخصات و ویژگی‌های مختلف مشاهده کنید و از قیمت فروش یا اجاره آنها مطلع شوید. برخی از برترین و معتبرترین سایت‌های آنلاین اجاره و خرید ملک در سوئیس عبارتند از:

 • ch/en
 • ch/en/
 • ch/en/
 • alle-immobilien.ch/en/
 • ch/en/rent

روند خرید ملک در سوئیس

برای اجاره و خرید ملک در سوئیس بهتر است به صورت قانونی کنید. روند خرید آپارتمان و هر ملک دیگری در سوئیس به این صورت است که شما برای مجوز خرید ملک با توجه به وضعیت اقامت خود اقدام می‌کنید و سپس شروع به یافتن ملک مناسب خود خواهید کرد. پس از آن با حضور مشاور املاک، بین خریدار و فروشنده قرارداد تنظیم می‌کنید و کلیه شرایط معامله و تعهدات طرفین مشخص می‌شود و به امضای آن‌ها در می‌آید.

در نهایت شما و فروشنده به یکی از دفاتر اسناد رسمی در سوئیس مراجعه کرده و سند ملک مورد نظر را جهت انتقال مالکیت ملک صادر می‌کنید.

هزینه‌های خدمات خانه در سوئیس

یکی از موارد مهمی که پس از اجاره و خرید ملک در سوئیس باید به آن توجه کنید، پرداخت قبض خدمات است که در ایالت‌ها و شهرهای مختلف تفاوت‌هایی دارد. این قبوض می‌تواند شامل هزینه‌های گرمایش و سرمایش، هزینه‌های آب، برق، گاز و جمع آوری زباله باشد که بسته به محل زندگی شما از 120 فرانک تا 355 فرانک در ماه متغیر خواهد بود.

همچنین یکی از موارد مهم دیگر در این دسته هزینه ماهانه اینترنت است که بر اساس شرکت‌های ارائه دهنده مختلف و شهرهای مختلف می‌تواند از 40 فرانک تا 80 فرانک در ماه باشد. البته اگر برای ملک خود وام دریافت کرده باشید، باید اقساط ماهانه آن را به حساب خود اضافه کنید.

مالیات و هزینه‌های خرید ملک در سوئیس

برای اجاره و خرید ملک در سوئیس علاوه بر قیمت ملک مورد نظر، باید هزینه‌های دیگری را نیز برای یافتن ملک، قرارداد، انتقال سند و … پرداخت کنید. البته مالیات و هزینه‌های خرید خانه در کشور سوئیس نسبت به اکثر کشورهای اروپایی کمتر و است.

لازم به ذکر است که اگر برای کار و یا تحصیل در سوئیس به این کشور مهاجرت کرده‌اید و قصد خرید ملک برای اخذ اقامت در این کشور را دارید، باید هزینه‌های زندگی را نیز در نظر بگیرید. مهم‌ترین هزینه‌هایی که هنگام اجاره و خرید ملک در سوئیس باید به آن توجه کنید به شرح زیر است:

 • مالیات نقل و انتقال املاک: از 0.2٪ تا 3.3٪.
 • هزینه مهر در دفاتر اسناد رسمی: 0.10 ٪
 • هزینه دفتر اسناد رسمی: 0.1٪
 • حق الزحمه مشاور املاک: 3 تا 5 ٪
 • هزینه ثبت‌نام خریدار در دفاتر رسمی: 0.15%
هزینه های خرید خانه در سوئیس

مالیات و هزینه های خرید خانه در سوئیس

اخذ اقامت سوئیس با خرید ملک

قوانین مختلفی برای اخذ اقامت سوئیس با خرید ملک برای اتباع خارجی وجود دارد. اگر شهروند اتحادیه اروپا یا کشورهای EFTA هستید، می‌توانید به راحتی در این کشور ملک بخرید یا اگر مجوز C دارید، مجاز به خرید ملک در سوئیس خواهید بود. در تمام این موارد، مانند یک سوئیسی، حق سرمایه گذاری در سوئیس با خرید ملک مسکونی و تجاری خواهید داشت. اما با مجوز B فقط می‌توانید ملکی را بخرید که قصد دارید در آن زندگی کنید و حق اجاره دادن آن را نخواهید داشت. در مناطق روستایی شهرهای سوئیس، اخذ اقامت سوئیس از طریق خرید ملک خرید آسان‌تر است زیرا با رشد جمعیت در شهرها، قیمت انواع املاک در حال افزایش بوده و این امر روند، خرید و یا حتی اجاره املاک را کند می‌کند.

مشاوره خرید خانه در سوئیس در موسسه اصطهباناتی

خرید خانه در سوئیس برای متقاضیان مهاجرت کار آسانی نیست و شامل یک فرآیند قانونی پیچیده است. اقدام برای اخذ اقامت سوئیس از طریق خرید ملک در این کشور برای افراد ناآگاه نسبت به قوانین مشکلاتی ایجاد خواهد. بنابراین بهتر است متقاضیان، برای خرید ملک در کشور سوئیس از یک وکیل مجرب بهره‌مند شوند. ما در موسسه اصطهباناتی با به‌کارگیری مشاوران و وکلای بین‌المللی متخصص در امور مهاجرت و سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، می‌توانیم بهترین راه حل به شما در این فرآیند ارائه دهیم.

سخن پایانی

خرید ملک در سوئیس به دلیل امنیت بالایی که برای حفاظت از دارایی سرمایه گذاران در این کشور برقرار است، توجه بسیاری از افراد را برای سرمایه گذاری به خود جلب می‌کند. همچنین خرید ملک، یکی از ساده‌ترین راه‌های اخذ اقامت این کشور است.

سوالات متداول

خرید ملک برای خارجی‌ها در کدام شهرهای سوئیس امکان پذیر است؟

مناطقی که خارجی‌ها مجاز به خرید ملک در سوسیس هستند، کانتون‌های برن، گرووندن، اوری، وود، والیس و ابوالدن هستند.

آیا سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در سوئیس یک سرمایه گذاری مطمئن محسوب می‌شود؟

با توجه به قابل اعتماد بودن سیستم قضایی این کشور و همچنین رتبه سوم کشور سوئیس در بین 180 کشور جهان از نظر کنترل فساد، می‌توان گفت سرمایه گذاری در این کشور امن و مطمئن است.

حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری و خرید ملک در سوئیس چقدر است؟

حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری و خرید ملک در سوئیس تقریباً یک میلیون فرانک سوئیس است.

3.4/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *