اقامت ارمنستان از طریق سرمایه گذاری

ارمنستان به دلیل برخورداری از شرایط جغرافیایی و اقتصادی مناسب یکی از بهترین مکان ها برای سرمایه گذاری است. با مطالعه ی این مقاله که توسط مشاورین مجرب موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) نگارش شده است می توانید با اقامت ارمنستان از طریق سرمایه گذاری آشنا شوید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط اخذ اقامت ارمنستان از طریق سرمایه گذاری

یک فرد خارجی نیاز به اثبات داشتن شرایط اقامت دائم در ارمنستان که در زیر آمده است، دارد.

 • کارت اقامت ویژه و پاسپورت معتبر به مدت 10 سال برای یک شهروند خارجی صادر می شود.
 • کارت اقامت دائم و معتبر به مدت 5 سال برای یک شهروند خارجی صادر می شود.
 • کارت اقامت موقت و معتبر به مدت 1 سال برای یک شهروند خارجی صادر می شود.

مدت اعتبار و انواع اقامت ارمنستان:

 • موقت(کوتاه مدت)
 • دائم(بلند مدت)
 • ویژه(پاسپورت ویژه اقامت)
 • اعتبار 1 ساله قابل تمدید
 • 5 ساله قابل تمدید
 • 10 ساله قابل تمدید

مقامات مهاجرتی(پلیس و سرویس امنیت ملی) شرایط شما را از جمله محل اقامت و نوع شغل و ملیت و دیگر عوامل را بررسی را می کنند و تصمیم می گیرند که آیا شما واجد شرایط برای اقامت دائم در ارمنستان هستید یا خیر. هدف من از سفر به ارمنستان می تواند موارد زیر باشد:

 • شروع یک تجارت
 • کار
 • تحصیل
 • بازدید به عنوان توریست
 • سرمایه گذاری
 • دیدن خانواده و دوستان
 • گرفتن درمان پزشکی
 • حضور در سمینارها و جلسه برای کسب و کار و غیره

دانش آموزانی که در مدارس ارمنستان ثبت نام می کنند و معمولا از دانشگاه ها اجازه اقامت موقت دارند تا یکسال اقامت آنها معتبر و قابل تمدید است. کارگران خارجی می توانند اجازه اقامت موقت(یک ساله) را براساس یک قرارداد کاری که با کارفرمای امضاء شده را دریافت کنند. کار بدون اخذ اقامت ممکن است مجازات برای کارفرما و لغو ویزا باشد. در صورتی که تحصیل دانشجو یا کار کارگر از طرف دانشگاه/ کارفرما خاتمه یابد اجازه اقامت لغو خواهد شد.

 • در ژوئن ارمنستان سیستم کار خود را پیش از آنکه کارکنان خارجی را استخدام کند, معرفی کرد. این قوانین در ژانویه 2011 به اجرا در آمد.
 • مجوز اقامت (یک ساله) برای اعضای خانواده شهروندان ارمنستان و سایر اقامت گران امکان پذیراست.
 • چه کسی می تواند حمایت کند و برای چه نوع اجازه اقامتی، بستگی به وضعیت  مالی کار آفرین (حامی مالی) دارد.
 • مجوز اقامت برای اعضای خانواده صادر خواهد شد در صورتی که مدارک ارائه شده نشان دهنده خویشاوندی(مثلا گواهی ازدواج، گواهی تولد) باشد.
 • همسر، پدر و مادر، پسر، دختر می توانند اقامت موقت(یک ساله) بگیرند.
 • همسر، پدر و مادر، دختر، پسر، خواهر، برادر، پدربزرگ و مادربزرگ و نوه می توانند اقامت دائم(یک ساله) بگیرند.
 • بعد از 3 سال اقامت در ارمنستان قادر خواهید بود اقامت دائم 5 ساله در ارمنستان را داشته باشید.

شهروندان ارامنه غیرمسیحی(افرادی که می توانند ثابت کنند یکی از اجداد آنها ارمنی است) برای هرگونه نوع اقامت(موقت، دائم، ویژه) و همچنین برای تابعیت ارمنی واجد شرایط هستند. ارامنه غیر مسیحی اجازه اقامت ویژه را برای اقامت شهروندی ترجیح میدهند برای اجتناب از خدمات ثبت نام نظامی. سرمایه گذاری در ارمنستان در حال رشد و پیشرفت است. بازده قوی و استراتژی در ارمنستان تعریف شده است.100 درصد حق مالکیت برای اقامت شما و خانواده تان است.

مراحل زیر روش معمول برای اخذ اقامت موقت را ذکر می کند. اگر مالک کسب و کار هستید مراحل اقامت ممکن است بسته به شرایط شما متفاوت باشد. اینکه سفارتخانه های ارمنستان برای اقامت یک فرد خارجی مجوز اقامت را صادر نکند امکان پذیر نیست. به عبارت دیگر شما باید حتی برای چند روز به ارمنستان سفرکنید.لطفا بخش ویزا را بررسی کنید تا ببینید آیا شما به ویزا نیاز دارید اگرچنین باشد شما به یک دعوتنامه از ارمنستان نیاز دارید.

مدت اقامت ارمنستان به طور کل بستگی به شرایط شما خواهد داشت. درحالیکه در بعضی موارد خاص ممکن است 1 روز هم برای بازدید از ارمنستان کافی باشد ولی شما باید حداقل دو هفته در ارمنستان اقامت داشته باشید. شما می توانید پس از ورود به ارمنستان شروع به راه اندازی کسب و کار کنید. اما قبل از اقدام به راه اندازی کار باید با یک وکیل مشورت کنید. قبل از افتتاح حساب بانکی با یک وکیل مشاورت کنید، زیرا برخی از بانکها ممکن است از کار با افرادی که فهرست سیاه دارند یا از کشورهای خاص(به عنوان مثال ایران- سوریه) رد شوند، خودداری کنند. معمولا بانک ها کارت های اعتباری، مسترکارد یا ویزا, ارائه می دهند.

در حالیکه اجاره یا خرید یک دفتر یا محل کسب و کار دیگر قانونی نیست، در بسیاری موارد نمی توان کسب و کار را راه اندازی کرد تا مکان های تجاری مناسب آماده شود.اگر ماهیت کسب و کارتان به گونه ای باشد که شما به ک فضای اداری نیازی ندارید(مثلا کار با اینترنت) به طور کل نیازی به اجاره ی دفتر نیست و افسر امنیتی مصاحبه را انجام خواهد داد(مرحله ی 9 را ببینید) در آپارتمان یا محل اقامتتان هم میتوانید کارهای بدون نیاز به دفاتر اداری را انجام دهید.

در ارمنستان قبل از شروع به کار شما مجاز به دریافت اقامت نیستید به عبارتی دیگر شما باید نه تنها نشان دهید که کسب و کارتان ثبت شده است بلکه باید نشان دهید که کارتان شروع شده است. در این مرحله ما با جمع آوری مدارک و شواهد و سایر موارد مورد نیاز به تکمیل شدن پرونده تان کمک می کنیم. باید در یک بیمارستان در ارمنستان انجام شود. معمولا حدود 30 دقیقه طول می کشد و شامل گرفتن یک اشعه ی ایکس می شود. آزمایش خون لازم نیست.

برای درخواست  اخذ اقامت شما می توانید وکیل بگیرید. به عبارتی دیگر شما مجبور نیستید شخصا با اداره ی مهاجرت سروکار داشته باشید. با این حال شما می توانید شخصا هنگام ورود به ارمنستان برای اخذ اقامت درخواست دهید و اصل پاسپورت را به اداره ی مهاجرت ارائه دهید(پاسپورت بلافاصله به شما بازگردانده می شود). معمولا 8 تا 15 روز پس از گرفتن مجوز اقامت افسر امنیتی در محل کار از شما مصاحبه ای به عمل می آورد که حدود 20تا 30 دقیقه طول می کشد. هدف ازمصاحبه این است که نشان دهد که با  نوع کار شما موافقت شده است. در موارد خاص مصاحبه ی دوم در اداره ی مهاجرت انجام می شود.

درخواست اقامت معمولا بین 25 تا 40 روز تایید می شود که پس از آن اجازه ی اقامت از طرف اداره ی مهاجرت صادر می شود. بطور کل حضور شما هم ضرورتی ندارد وکیل شما می تواند به کارتان رسیدگی کند. در حال حاضر مجوز اقامت در قالب کارت کاغذی صادر می شود که می توانید در پاسپورت خود نگهداری کنید. درحالیکه می توانید برای اعضای خانواده تان نیز مجوز اقامت بگیرید باید منتظر بمانید که ابتدا اجازه ی اقامت خودتان تایید شود. اعضای خانواده تان مجبورند مدارک مربوط به خویشاوندی( مثلا تولد یا گواهینامه ازدواج) را که ثبت شده اند نشان دهند.

قانون ملزم است که ظرف مدت 15 روز از صدور مجوز آدرس محل اقامت ساکنین را در اداره ی پلیس  ثبت کند. فرد باید برای اثبات درستی آدرس سکونتش(اجاره نامه یا گواهی مالکیت) یا دریک بیانیه ی کتبی که توسط افسر پلیس طی 5-10 روز تایید می شود ارائه دهد. پس از آنکه اجازه اقامت صادر شد و آدرس محل سکونت ثبت شد, فرد می تواند برای برای شماره امنیت اجتماعی اسن و گواهینامه رانندگی اقدام کند.

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری ارمنستان

در موارد خاص، کمک های مالی یا سرمایه گذاری قابل توجهی می تواند به عنوان “خدمات استثنایی” به ارمنستان در نظر گرفته شود که رئیس جمهور می تواند شهروندی را بدون هیچ گونه الزامات دیگری اعطا کند. شهروندی به استثنای اعطای تسهیلات به شیوه ای سریع اعطا می شود، چرا که دفتر نخست وزیری می تواند به طور مستقیم کاندیداها را به رئیس جمهور معرفی کند، بدون اینکه مجبور شود از طریق کمیته بین ادارات در مورد مسائل شهروندی پیش رود.

 • درخواست شهروندی 1000 (2 دلار)
 • پاسپورت معمولی 1000 (2 دلار)
 • پاسپورت بیومتریک 25،000 (52 دلار آمریکا)
 • کارت شناسایی 3000 (6 دلار)

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری ارمنستان

با قوانین مهاجرت ارمنستان شما می توانید در دارایی های امن و سودمند مانند اموال اجاره ای سرمایه گذاری کنید تا موقعیت اقامت کوتاه مدت و بلند مدت را بدست آورید. با سرمایه گذاری با ریسک کم 15000 دلار، با بازگشت سالانه ۷ % و بالاتر مجوز اقامت موقت دریافت خواهید کرد. سرمایه گذاری های بزرگ تر ممکن است شما را برای اقامت طولانی مدت (پنج ساله) و ویژه (ده ساله) و حتی شهروندی واجد شرایط شما باشد.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری ها در ارمنستان

به گفته آرمان آواک آواکیان، مدیر عامل شرکت “بیزنس ارمنستان “، سرمایه گذاران به سرعت عمل و قوانین انعطاف پذیری نیاز دارند، اما متاسفانه بخش عمومی کند عمل می کند. او با اندرو روبل درباره پروسه بازسازی آژانس تبلیغات سرمایه گذاری (IPA) و ایده های او درباره IPA گفتگو می کند. اندرو روبل: “بیزنس ارمنستان “، که نام سابق آن بنیاد توسعه ارمنستان بود، در حال حاضر تحت پروسه بازسازی قرار دارد. دلیل این پروسه چه بود و اهداف آن چیست ؟

آرمان آواک آواکیان، انجام این پروسه ضروری بود، زیرا باید از خروجی هایمان حداکثر استفاده را داشته باشیم. بخش خصوصی را دنیای دیجیتال و بخش عمومی را دنیای آنالوگ در نظر بگیرید. بخش عمومی کندتر است و بورکراسی (کاغذبازی) زیادی در آن وجود دارد که این همان عملکرد آنالوگ است. مشکل بسیاری از آژانس های تبلیغات سرمایه گذاری از جمله IPA این است که آنها در سیستم آنالوگ که قسمتی از بخش عمومی است، گرفتار شده اند.

این سیستم آنالوگ، عملکردی سریع، انعطاف پذیری و بسیاری از مواردی دیگر نسبت به بخش خصوصی، نخواهد داشت. گروهی که خدمات را به سرمایه گذاران ارائه می دهد مانند بیزنس خصوصی عمل می کنند و تقریبا 100 % بدون کاغذ بازی می باشد. در حالی که کارمندان پشتیبانی 100 % به صورت کاغذ بازی دولتی عمل می کنند. با یک مبدل موجود، نیازهای تیم ارائه دهنده خدمات به نیازهای تیم مدیریتی تبدیل می شود. در حال حاضر هر دلار هزینه شده یک شاخص عملکرد کلیدی (KPI) است و هر سرمایه گذاری باید نتایج خاصی داشته باشد.

اندرو روبل : در ماه جون 2018 ، گزارش تبلیغات سرمایه گذاری (Investment Promotion Report 2018) از Emerging Europe منتشر شد و یکی از یافته های آن، عدم رویکرد بیزنسی آژانس های تبلیغات سرمایه گذاری بود. ” بیزنس ارمنستان ” مانند یک بیزنس عمل می کند. این کار چطور انجام می شود؟ بسیاری از بودجه های IPA از جمله DFA، از طرف بودجه های دولتی یا کمک های دولتی تامین می شود که برای ” بیزنس ارمنستان ” نیز به همین صورت است؛ بخش عمده ای از درآمد آن از طرف بودجه دولتی تامین می شود. من مبلغی را از دولت دریافت و با انجام بیزنس درآمدزایی می کنم.

به این صورت که خدماتی را به فروش می رسانیم و درآمدی کسب می کنیم. برای کارایی بهتر در بخش دیجیتال ، باید کارمندان بخش آنالوگ بیشتر در معرض بیزنس قرار گیرند. برای این کار باید کمتر به بودجه دولتی وابسته باشیم تا شاهد کاغذبازی کمتری نیز باشیم. در نتیجه می توانند خدماتی در سطح بالاتر ارائه داد. برنامه 5 سال آینده کسب درآمد 50_ 50 و یا 60_ 40 خواهد بود. به منظور داشتن “مرجع ملی برای تجارت و یا تبلیغات سرمایه گذاری” باید از بودجه دولتی استفاده کرد. اما هر چه این بودجه را محدودتر کنیم، میزان انعطاف پذیری بیشتر خواهد شد.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری ها در ارمنستان

اندرو روبل : چگونه به سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری و انجام بیزنس در ارمنستان هستند ،کمک می کنید؟ آرمان آواک آواکیان: اول از هر چیز باید گفت که  در یک شبکه پراکندگی بزرگی وجود دارد که یک ارتباط عاطفی با سرزمین مادری خود بوجود می آورد ، در نتیجه باعث انجام سرمایه گذاری می شود. پس از آن ما به عنوان یک واحد مشاوره به آنها برای سرمایه گذاری در مناطق سودآور کمک می کنیم.

کاری که پس از آن انجام می دهیم، پشتیبانی های پس از آن خواهد بود. تیم پشتیبانی( aftercare) تمام کاغذ بازی های ثبت شرکت سرمایه گذاران را در 6 ماه اول به حداقل می رساند. اگر مشاوره حقوقی، خدمات مالی و مالیاتی را ارائه دهیم ، به یک بخش نیمه دولتی تبدیل می شویم که با بخش خصوصی به رقابت می پردازد. اما به جای رقابت تصمیم بر همکاری داریم.

اندرو روبل : بهترین فرصت های سرمایه گذاری چه خواهند بود؟ آرمان آواک آواکیان: اولین سوالی که من همیشه می پرسم این است ارمنستان در بحث بازار و مارکت چقدر ظرفیت دارد و پاسخ من 800 میلیون نفر است. درست است که جمعیت ارمنستان 800 میلیون نیست، اما اگر به توافق نامه های تجارت آزاد نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که به 800 میلیون مارکت قوی دسترسی داریم . بنابراین با این دیدگاه ، انگیزه های تجاری بسیار زیادی برای سرمایه گذاری وجود دارد. این کشور جز اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EEU) است که به کشورهایی از جمله روسیه، قزاقستان، بلاروس و قرقیزستان دسترسی دارد.

همچنین این کشور دارای نظام (GSP+) با اتحادیه اروپاست که می توان به 6400 کالای مختلف دسترسی داشت. EEU اخیرا توافق نامه تجارت آزاد با ایران را امضا کرده است که تعرفه ها کاهش و در برخی موارد به صفر رسیده است. اگر شما یک شرکت فرانسوی داشته باشید و بخواهید به روسیه دسترسی پیدا کنید، یا یک شرکت روسی داشته باشید و بخواهید به ایران راه پیدا کنید یا اگر شما دارای شرکت ایرانی باشید و به دسترسی به آلمان نیاز داشته باشید، ارمنستان بهترین گزینه خواهد بود. توافق نامه های تجاری در این کشور وجود دارد که دسترسی به این اطلاعات بسیار مهم است.

دومین فرصت تکنولوژی است. بخش تکنولوژی ارمنستان بسیار پر رونق است. ارمنی ها در جهان به عنوان سازندگان شناخته شده اند. از ساخته های ارمنی ها می توان به دستگاه MRI، رنگ سبز دلار، تلویزیون رنگی، دنده اتوماتیک خودروها، ماسک اکسیژن برای هواپیما اشاره کرد. اندرو روبل : چالش های بیشتر برای جذب سرمایه گذار بیشتر چه خواهد بود ؟ آرمان آواک آواکیان، اکثر سرمایه گذاران ارمنستان را به خوبی نمی شناسند و این کشور را با کشورهای رومانی و آلبانی اشتباه می گیرند.بنابراین در شناخت و آگاهی مشکلاتی وجود دارد.

کمبود محتوا درباره ارمنستان از مشکلات دیگری است که با آن مواجه هستیم. اما همواره باید تلاش کرد تا به عنوان نمایندگان کشور ، ارمنستان را آنچه که هست نشان دهیم و به جای صحبت از گذشته، درباره حال و آینده کشور و دست یافته های کنونی صحبت کنیم. اندرو روبل : برای IPAs چقدر اهمیت دارد تا تجارب خود را به اشتراک بگذارند؟ آرمان آواک آواکیان، به دو دلیل بسیار اهمیت دارد: اول از همه با به اشتراک گذاشتن تجارب خود، متوجه خواهید شد که تنها نیستید.

به عنوان مثال ستیز بین آنالوگ و دیجیتال برای همه یکسان است و همه IPA ها در این زمینه مشکلات یکسان به روش های مختلف دارند. دومین دلیل اشتراک راه حل و خدماتی است که ارائه می دهیم. قرار نیست اشتباهات دیگران را مرتکب شویم، می توانیم از تجارب دیگران برای جلوگیری از اشتباهات استفاده می کنیم.

شرایط اخذ اقامت ارمنستان از طریق سرمایه گذاری در املاک و خرید ملک

جهت اقامت ارمنستان با خرید ملک، داشتن املاک و مستغلات در این کشور به تنهایی برای دریافت مجوز اقامت کافی نیست. با این حال، اگر تبعه‌ی کشورهای خارجی ملکی را در این کشور خریداری کنند و سپس آن را اجاره داده و درآمدی از اجاره‌ی آن ملک داشته باشند می توانند به عنوان فردی که صاحب کسب و کاری در این کشور است مجوز اقامت 1 ساله یا 5 ساله دریافت کنند. ارمنستان قصد دارد قوانین مهاجرت خود را تغییر دهد تا مجوز اقامت 1 ساله به طور خودکار به تمام صاحبان املاک، صرف نظر از ارزش و میزان دارایی‌های آنان در این کشور اعطا شود.

ارمنستان عموما تعریف گسترده‌تری از خانواد دارد و نه تنها به همسران و فرزندان کوچک فرد، بلکه به والدین و فرزندان بزرگسال او نیز به عنوان اعضای خانواده‌ی او مجوز اقامت می‌دهد. علاوه بر این، دارندگان مجوز 5 ساله و 10 ساله‌ی اقامت در ارمنستان می توانند برای برادران، خواهران، پدربزرگ و مادربزرگ و نوه هایشان نیز مجوز اقامت بگیرند.

یک خارجی پس از سه سال اقامت در ارمنستان، می‌تواند درخواست شهروندی کند. تبعه‌های کشورهای خارجی برای دریافت حق شهروندی باید در آزمونی به زبان ارمنی در مورد قانون اساسی ارمنستان شرکت کنند. در ارمنستان امکان دو تابعیتی (حق شهروندی دوگانه) فرد وجود دارد و لازم نیست تابعیت اول خود را از دست دهد. مواردی که در ادامه آورده شده شرایط اخذ دو نوع ویزای اقامت ارمنی برای سرمایه گذاران است:

 • ویزای اقامت 1 ساله در ارمنستان
 • سرمایه گذاری: سرمایه‌گذاری‌های کوچک مد نظر نیست.
 • هزینه های اخذ اقامت از سوی دولت، 215 دلار است.
 • مدت لازم برای صدور مجوز:30 روز
 • اعضای خانواده: همسر، فرزند پسر و دختر، والدین
 • اعطای حق شهروندی پس از 3 سال اقامت.
 • ویزای اقامت 5 ساله در ارمنستان
 • سرمایه گذاری: سرمایه‌گذاری های کوچک مد نظر نیست.
 • هزینه های دولت برای صدور مجوز، 310 دلار است.
 • مدت زمان لازم برای صدور مجوز 30 روز است.
 • اعضای خانواده: همسر، فرزند پسر و دختر، والدین، خواهر و برادر، پدربزرگ و مادربزرگ، نوه.
 • حق شهروندی پس از 3 سال اعطا می‌شود.

کمترین مبلغ سرمایه گذاری در ارمنستان جهت اخذ اقامت

با ثبت نام شرکت در ثبت نام امور خارجه برای افراد حقوقی در ایروان شروع کنید. این مبلغ هزینه ای را در بر نمی گیرد و در “وزارت دادگستری” در سال 2011 راه اندازی یک مرکز بازرگانی کسب و کار راه اندازی شد. رزرو نام، ثبت نام کسب و کار و شماره های شناسایی مالیات در اینجا صادر می شود. TIN توسط ثبت کننده ایالت صادر شده است. حداکثر زمان این همه می تواند 3 روز کاری باشد.

ثبت نام الکترونیکی نیز موجود است و محبوبیت آن را به دست می آورد، اما شما نیاز به یک امضای الکترونیکی دارید. این سایت همچنین به شما اجازه می دهد یک جستجوی شرکت را با نام یا شخص انجام دهید. هیچ هزینه ای برای باز کردن LLC یا JSC وجود ندارد، مگر آنکه یک سازمان غیر انتفاعی یا یک شاخه شرکت باشد. برای ثبت نام شرکت، اطلاعات لازم شامل موارد زیر است:

 • نام شرکت
 • فهرست شرکا یا صاحبان
 • مدیر شرکت
 • آدرس ثبت نام (بدون گواهینامه مالکیت یا اجاره نامه مورد نیاز – باید ارمنی باشد) – مقدار سرمایه منشور
 • فرم ثبت نام که شامل اطلاعات سهامداران و مدیران مسئول است – قطعنامه سهامداران، امضا شده توسط همه
 • منشور شرکت
 • تأیید پرداخت سربار دولتی (چک پرداخت یا از طریق پرداخت الکترونیکی .am) – اطلاعات شخصی در مورد رئیس اجرایی بدن، از جمله گذرنامه و شناسه امنیت اجتماعی
 • گواهی مالکیت سودمند، گواهی صاحبان سودمند شرکت، برای افشای بانک مرکزی ارمنستان.

علامت تجاری نام شرکت در ارمنستان، می توانید هر نامی را برای شرکت انتخاب کنید تا زمانی که قبلا توسط دولت ثبت نشده باشد. علائم تجاری یک لایه محافظتی قانونی برای نام تجاری شما اضافه می کند. با سفارش یک شرکت مهر و موم کنید که می تواند تا یک روز طول بکشد و هزینه 8000 AMD و بالاتر را داشته باشد. این قانون نیازی ندارد. ارمنستان دارای مالیات بر درآمد شركت 20٪ با پایه مالیات جهانی است.

کمترین مبلغ سرمایه گذاری در ارمنستان جهت اخذ اقامت

شرکت ها و شاخه ها یا شرکت های خارجی وجود داردکه مالیات بر معاملات است، که در آن 1٪ در تجارت، 3.5٪ در تولید، و 5٪ در تمام فعالیت های دیگر. این اختیاری است شما انتخاب می کنید بین مالیات بر درآمد و مالیات بر سود + مالیات بر ارزش افزوده. اگر فروش سالانه خود را 115 میلیون AMD تجاوز نکنید، فقط می توانید مالیات بر ارزش افزوده را انتخاب کنید. اگر مالکیت خود را از طریق کسب و کار خود داشته باشید، مالیات مالیه و زمین قابل اجرا می باشد.

مالیات بر درآمد کارکنان به میزان 24.4٪ و به میزان 120.000 AMD است که به 26٪ + 29.280 AMD افزایش می یابد و به 2 میلیون AMD رسیده است، در حالی که هر بار آن را به 36٪ + 518، 080 AMD افزایش می دهد. این نیز می تواند به صورت آنلاین و همراه با مالیات بر ارزش افزوده 20٪ پرداخت شود.

 • دفتر شعبه و شرکت وابسته
 • عوامل مالیاتی
 • مالیات بر درآمد در سراسر جهان بدون، تنها درآمد حاصل از منابع ارمنستان مالیات می گیرد؟ بله
 • بازپرداخت سود به شکل سود سهام غیر قابل پرداخت شرکت های داخلی انتقال معمولا در 10٪
 • بازپرداخت سود به شکل سود مالیات غیر قابل اجرایی شرکت در داخل شرکت به طور معمول مالیات می گیرد.
 • در 10٪. هزینه تخصیصی برای شرکت تابعه
 • تخفیف خسارات به طور معمول خسارات می تواند توسط اداره مرکزی کسر شود. زیان ها به والدین منتقل نمی شود، اما می توانند به مدت 5 سال منتقل شوند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ارمنستان

جذابیت این کشور با رشد اقتصادی پایدار آن طی ده سال گذشته و یک سری اصلاحات مرتبط است. ما همچنین می توانیم عناصر زیر را ذکر کنیم:

 • ثبات سیاسی
 • موقعیت جغرافیایی آن، اجازه دسترسی به جمهوری های شوروی سابق را می دهد
 • ادغام خوب در نظم اقتصادی جهان: منطقه ای (عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا) و بین قاره ای
 • یک نیروی کار ماهر و نسبتا ارزان
 • اقتصاد در حال توسعه با بخش هایی که نیاز به سرمایه گذاری خارجی (مانند مخابرات)
 • تورم کنترل شده در سطح پایین
 • تمایل به عادی سازی روابط با ترکیه، پیشنهاد گشایش احتمالی مرز
 • منابع معدنی مهم (مولیبدن، مس، طلا)
 • نقاط ضعف

موانع اصلی توسعه اقتصادی ارمنستان عبارتند از:

 • یک بازار داخلی کوچک
 • هزینه حمل و نقل بالا (تمام کالاها باید به دلیل تحریم ترکیه و آذربایجان از طریق گرجستان عبور کنند)
 • فساد، فتنه و تداخل در سطح مقامات دولتی
 • وابستگی شدید به وضعیت اقتصادی در آلمان و روسیه
 • بدهی عمومی بالا، سرمایه گذاری های لازم را به خصوص در زیرساخت کاهش می دهد.
 • ریسک مربوط به بلایای طبیعی (زمین لرزه)
 • فقر جمعیت نیز یک عامل منفی است، به خصوص در شرایط بحران، چرا که آب و هوای اجتماعی و مصرف داخلی می تواند تضعیف شود.
 • یک بخش بانکی آسیب پذیر که به شدت در معرض بازارهای بی نظیر مرکزی و عید پاک قرار دارد.

بررسی سرمایه گذاری در ارمنستان در این مقاله توسطه مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) انجام شد. سرمایه گذاری در کشور های فوق دارای پیچیدگی های خاص خود می باشد. قبل از اقدام برای آن با موسسه ما مشورت نمایید.

سوالات متداول در مورد سرمایه گذاری در کشور ارمنستان :

1- شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری ارمنستان چگونه است؟

با قوانین مهاجرت ارمنستان شما می توانید در دارایی های امن و سودمند مانند اموال اجاره ای سرمایه گذاری کنید تا موقعیت اقامت کوتاه مدت و بلند مدت را بدست آورید. با سرمایه گذاری با ریسک کم 15000 دلار، با بازگشت سالانه ۷ % و بالاتر مجوز اقامت موقت دریافت خواهید کرد. سرمایه گذاری های بزرگ تر ممکن است شما را برای اقامت طولانی مدت (پنج ساله) و ویژه (ده ساله) و حتی شهروندی واجد شرایط شما باشد.

2- در چه زمینه هایی می توان در ارمنستان سرمایه گذاری کرد؟

در اکثر زمینه ها به خصوص در زمینه تکنولوژی می توان سرمایه گذاری کرد.

3- شرایط اخذ اقامت ارمنستان از طریق خرید ملک به چه صورت است؟

جهت اقامت ارمنستان با خرید ملک، داشتن املاک و مستغلات در این کشور به تنهایی برای دریافت مجوز اقامت کافی نیست. با این حال، اگر تبعه‌ی کشورهای خارجی ملکی را در این کشور خریداری کنند و سپس آن را اجاره داده و درآمدی از اجاره‌ی آن ملک داشته باشند می توانند به عنوان فردی که صاحب کسب و کاری در این کشور است مجوز اقامت 1 ساله یا 5 ساله دریافت کنند. ارمنستان قصد دارد قوانین مهاجرت خود را تغییر دهد تا مجوز اقامت 1 ساله به طور خودکار به تمام صاحبان املاک، صرف نظر از ارزش و میزان دارایی‌های آنان در این کشور اعطا شود.

4- آیا اعضای خانواده شخص سرمایه گذار اجازه اقامت در ارمنستان را دارند؟

ارمنستان عموما تعریف گسترده‌تری از خانواد دارد و نه تنها به همسران و فرزندان کوچک فرد، بلکه به والدین و فرزندان بزرگسال او نیز به عنوان اعضای خانواده‌ی او مجوز اقامت می‌دهد. علاوه بر این، دارندگان مجوز 5 ساله و 10 ساله‌ی اقامت در ارمنستان می توانند برای برادران، خواهران، پدربزرگ و مادربزرگ و نوه هایشان نیز مجوز اقامت بگیرند.

5- شرایط ویزای اقامت یک ساله برای سرمایه گذاران در ارمنستان چطور هست؟

هزینه های اخذ اقامت از سوی دولت، 215 دلار است ، مدت لازم برای صدور مجوز30 روز است ، اعضای خانواده یعنی همسر، فرزند پسر و دختر، والدین اجازه همراهی دارند و اعطای حق شهروندی پس از 3 سال اقامت صورت می گیرد.

6- شرایط ویزای اقامت پنج ساله برای سرمایه گذاران در ارمنستان چطور هست؟

هزینه های دولت برای صدور مجوز، 310 دلار است ، مدت زمان لازم برای صدور مجوز 30 روز است ، اعضای خانواده یعنی همسر، فرزند پسر و دختر، والدین، خواهر و برادر، پدربزرگ و مادربزرگ، نوه اجازه همراهی دارند و حق شهروندی پس از 3 سال اعطا می‌شود.

7- برای ثبت نام شرکت چه اطلاعاتی لازم است ؟

نام شرکت ، فهرست شرکا یا صاحبان ، مدیر شرکت ، آدرس ثبت نام (بدون گواهینامه مالکیت یا اجاره نامه مورد نیاز – باید ارمنی باشد) ، مقدار سرمایه منشور ، فرم ثبت نام که شامل اطلاعات سهام داران و مدیران مسئول است ، قطعنامه سهام داران امضا شده توسط همه ، منشور شرکت ، تأیید پرداخت سربار دولتی ، چک پرداخت یا از طریق پرداخت الکترونیکی ، اطلاعات شخصی در مورد رئیس اجرایی بدهند ، از جمله گذرنامه و شناسه امنیت اجتماعی ، گواهی مالکیت سودمند ، گواهی صاحبان سودمند شرکت برای افشای بانک مرکزی ارمنستان.

8- آیا سرمایه گذاری در ارمنستان شامل مالیات می شود و میزان آن چقدر است؟

ارمنستان دارای مالیات بر درآمد شركت 20٪ با پایه مالیات جهانی است.

9- مزایای سرمایه گذاری در کشور ارمنستان چطور است؟

ثبات سیاسی ، موقعیت جغرافیایی آن اجازه دسترسی به جمهوری های شوروی سابق را می دهد ، ادغام خوب در نظم اقتصادی جهان منطقه ای (عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا) و بین قاره ای ، نیروی کار ماهر و نسبتا ارزان ، اقتصاد در حال توسعه با بخش هایی که نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارند (مانند مخابرات) ، تورم کنترل شده در سطح پایین ، منابع معدنی مهم (مولیبدن، مس، طلا) .

10- آیا برای تعیین نام شرکت در ارمنستان محدودیت وجود دارد؟

برای علامت تجاری و نام شرکت در ارمنستان ، می توانید هر نامی را برای شرکت انتخاب کنید تا زمانی که قبلا توسط دولت ثبت نشده باشد.

11- برای درخواست شهروندی از طریق سرمایه گذاری در ارمنستان چه شرایطی وجود دارد؟

یک خارجی پس از سه سال اقامت در ارمنستان، می‌تواند درخواست شهروندی کند. تبعه‌های کشورهای خارجی برای دریافت حق شهروندی باید در آزمونی به زبان ارمنی در مورد قانون اساسی ارمنستان شرکت کنند. در ارمنستان امکان دو تابعیتی (حق شهروندی دوگانه) فرد وجود دارد و لازم نیست تابعیت اول خود را از دست دهد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *