مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه، یکی از گزینه‌های محبوب برای ایرانیان است، زیرا افراد جهت سفر و مهاجرت به این کشور، به اخذ ویزا نیازی ندارند و همچنین ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر، مسافت نزدیک‌تری به ایران دارد. مهاجرت به ترکیه راه‌های متفاوتی دارد و متقاضیان می‌توانند جهت، کار، تحصیل یا سرمایه‌گذاری به این کشور مهاجرت کنند. در صورتی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، باید از شرایط آموزش، اقتصاد و کار در این کشور آگاهی داشته باشید. بر همین اساس، موسسه مهاجرتی اصطهباناتی اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده است. در صورت تمایل به کسب آگاهی بیشتر در زمینه مهاجرت به ترکیه، می‌توانید با شماره‌های موجود در وبسایت، تماس حاصل فرمائید.

نگاهی کلی به کشور ترکیه

در پادکست زیر به فرهنگ، مذهب و سبک زندگی مردم در ترکیه پرداخته شده است. اگر قصد آشنایی بیشتر با کشور ترکیه را دارید، به این پادکست گوش فرا دهید.

کشور ترکیه که با نام رسمی جهوری ترکیه نیز شناخته می‌شود، کشوری در منطقه اوراسیا است که بخش بزرگتر آن یعنی “آناتولی”، در آسیا و بخش کوچکتر آن یعنی “تراکیه”، در اروپا قرار گرفته‌اند. از همسایه‌های این کشور می‌توان به گرجستان، ارمنستان، آذربایجان، ایران، یونان و بلغارستان اشاره کرد. آب و هوای این کشور، کوهستانی و نسبتا پر باران است. جمعیت مردم این کشور حدود 84/34 میلیون نفر است.

بزرگترین شهرهای ترکیه به ترتیب استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا و آدانا هستند. هر شهر در این کشور دارای ناحیه تجاری و پارک‌های ملی است. ترکیه کشوری پیشرفته می‌باشد که بسیار برای زندگی مناسب است. فرهنگ مردم این کشور، بسیار متنوع است و متشکل از فرهنگ غرب آسیا، اروپای شرقی، آسیای میانه و قفقاز است.

اقتصاد کشور ترکیه، ترکیبی از اقتصاد نوین و بومی است. تولیدات ناخالص داخلی کشور ترکیه در سال 2020، برابر با 720 میلیارد دلار بوده است و در رتبه  11 جهان قرار دارد. همچنین این کشور در صنعت خودروسازی نیز، بسیار پیشرفته می‌باشد. بر اساس آخرین آمار این کشور در سال 2015، بیش از 1/3 دستگاه اتوموبیل در این کشور تولید شد و ترکیه را در این زمینه، در رتبه 14 دنیا قرار داد.

مهاجرت به ترکیه و شرایط آن

مهاجرت به ترکیه و شرایط آن

اگر شما نیز از متقاضیان مهاجرت به ترکیه هستید، می‌توانید با گوش دادن به پادکست زیر، از اطلاعات لازم برخوردار شوید.

کشور ترکیه دارای پیشینه تاریخی شگفت‌انگیز، ثروت فرهنگی، موقعیت استراتژیک، رشد اقتصادی، موقعیت جغرافیایی مناسب، آب و هوا و طبیعت مطلوب است و این‌ها برخی از مواردی هستند که توجه افراد را به زندگی و مهاجرت به این کشور جلب می‌کنند. شما با مهاجرت به ترکیه و اخذ تابعیت این کشور، می‌توانید از مزایای شهروندی آن بهره‌مند شوید.

کشور ترکیه برای افراد با سلیقه‌های گوناگون، امکاناتی را ارائه می‌دهد و  شما هر نوع سبک زندگی را که دوست داشته باشید، می‌توانید در این کشور تجربه کنید. آیا می‌خواهید در سواحل آرامش‌بخش این کشور زندگی کنید؟ آنتالیا و مناطق مدیترانه‌ای ترکیه برای شما مناسب هستند. دوست دارید تا در قلب ترکیه که امکانات شهری فوق‌العاده‌ای دارد زندگی کنید؟ شهر استانبول را به شما پیشنهاد می‌دهیم. کشور ترکیه قدمت بسیاری دارد و دارای 12000 سال تمدن و فرهنگ می‌باشد. موقعیت جغرافیایی، یکی دیگر از عوامل مهم محبوبیت کشور ترکیه است. ترکیه مانند پلی بین اروپا و آسیا است و نقش موثری را در مسیر تجارت ایفا می‌کند.

کشور ترکیه دارای اقتصادی رو به رشد و پیشرفت است. به همین علت، سالانه بر تعداد متقاضیان مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری به ترکیه، افزوده می‌شود. دولت این کشور، از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان داخلی و خارجی حمایت بسیاری می‌کند. شما می‌توانید به راحتی و با خیال آسوده، به افزایش سرمایه خود در ترکیه بپردازید. همچنین، شما می‌توانید تابعیت ترکیه را از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور اخذ کنید. نکته دیگری که وجود دارد، این است که دولت ترکیه برای پیشرفت فناوری اهمیت بسیاری قائل است و این موضوع نیز می‌تواند زمینه مناسبی جهت سرمایه‌گذاری باشد.

به صورت کلی، کشور ترکیه دارای شرایط تحصیلی مناسب و دانشگاه‌های سطح بالا است که در بین برترین موسسات آموزش عالی جهان نیز قرار دارند. شما با فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های ترکیه، مدارک بسیار معتبری را دریافت می‌کنید و می‌توانید برای ادامه تحصیل یا کار، به دیگر کشورهای اروپایی نیز مهاجرت کنید. از طرف دیگر، نرخ بیکاری در کشور ترکیه نیز بسیار پایین است و شرایط مهاجرت به ترکیه برای کار نیز، بسیار مناسب است. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد که در ادامه به بررسی دقیق آن‌ها می‌پردازیم.

راه‌های مهاجرت به ترکیه

راه‌های مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه راه‌های متفاوتی دارد. شما باید با توجه به هدف خود از مهاجرت به این کشور، یکی از این راه‌ها را برگزینید. شرایط و مدارک لازم جهت اقدام از هر یک از این روش‌ها نیز، با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به بررسی دقیق‌تر مهاجرت از طریق تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، ازدواج و پناهندگی خواهیم پرداخت.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات در زمینه تحصیل در ترکیه دارید، می‌توانید به پادکست زیر گوش فرا دهید.

تحصیل در ترکیه، یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور است. ترکیه همواره دارای متقاضیان بسیاری برای تحصیل بوده است، به این خاطر که شرایط مناسبی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان‌پذیر است و متقاضیان حتی می‌توانند در مدارس این کشور نیز به تحصیل مشغول شوند. سن تحصیل در مدارس ترکیه، 7 تا 18 سال است و زبان تحصیل نیز به ترکی استانبولی می‌باشد. یکی از مزایای تحصیل در مدارس ترکیه، این است که می‌توان بدون هزینه و به صورت کاملا رایگان در آن‌ها تحصیل کرد.

در دانشگاه‌های این کشور می‌توان به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی تحصیل نمود. البته، معمولا دانشگاه‌های خصوصی این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان فراهم می‌نمایند و دانشگاه‌های دولتی این کشور، تنها به زبان ترکی استانبولی دروس خود را ارائه می‌دهند. همچنین قابل توجه است که بدانید، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی، بیشتر از دانشگاه‌های دولتی می‌باشد.

تحصیل کارشناسی در ترکیه

تحصیل مقطع کارشناسی در ترکیه، 4 ساله است و به صورت تمام وقت برگزار می‌شود. شما در 8 ترم واحدهای خود را پشت سر می‌گذارید و در آخر هر ترم، باید امتحانات پایانی را قبول شوید. این مقطع طیف وسیعی از رشته‌ها را از مدیریت مشاغل، اقتصاد و ریاضیات گرفته تا طراحی مد، گردشگری و مهمان‌داری در برمی‌گیرد. تحصیل مقطع لیسانس در رشته‌هایی مثل معماری، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی 5 ساله و تحصیل پزشکی نیز 6 ساله است.

کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه به صورت تمام وقت، 2 ساله است. دانشگاه‌های ترکیه دوره‌های کارشناسی ارشد را با تکمیل پایان‌نامه و یا بدون آن ارائه می‌دهند.  در صورت انتخاب دوره‌های حاوی پایان‌نامه، طیفی از ماژول‌ها و همچنین نوشتن و ارائه پایان‌نامه در ترم دوم سال دوم خود را مطالعه خواهید کرد. اگر در یک دوره غیر پایان‌نامه‌ای ثبت‌نام کنید، ماژول‌های بیشتر به همراه دروس خارج از رشته خود را پشت سر می‌گذارید.

موضوعات محبوب جهت تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه، شامل موارد زیر هستند:

 • مدیریت کسب و کار
 • مهندسی صنایع
 • فناوری اطلاعات (IT)
 • روابط بین‌المللی
 • زیست‌شناسی مولکولی
 • ژنتیک

تحصیل دکترا در ترکیه

تحصیل در دوره‌های دکترا به طور معمول بسته به ماهیت دوره، سه تا چهار سال زمان می‌برد. تعداد دوره‌های دکترا در دانشگاه‌های ترکیه به صورت میانگین، 400 می‌باشد و متوسط هزینه تحصیل در این دوره، 3500 یورو است. داشتن مدرک دانشگاهی معتبر، پروپوزال تحقیقاتی و توصیه‌نامه تحصیلی، از مدارک ضروری جهت تحصیل در مقطع دکترا کشور ترکیه هستند. همچنین از ملزومات تحصیل دکترا در ترکیه، شرکت در یکی از آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های این کشور است. یکی از آزمون‌های ورودی اصلی در ترکیه، آزمون “ALES” می‌باشد. حداقل نمره لازم برای قبولی در این آزمون، 50 تا 70 است. همچنین دو آزمون بین‌المللی GMAT و GRE، نیز جهت تحصیل در ترکیه مورد تایید هستند و حداقل نمره لازم برای لازم برای قبولی در آزمون جی مت، 500 و حداقل نمره قبولی در آزمون GRE نیز، 685 است.

 تبادل دانشجو

دانشجویانی که در دانشگاه‌های کشور ترکیه پذیرش شده‌اند و ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند در برنامه اراسموس اتحادیه اروپا شرکت کنند. این برنامه از آموزش و تحصیل جوانان در اتحادیه اروپا حمایت می‌کند و علاوه بر امکان تحصیل در خارج از کشور، کمک هزینه‌های تحصیلی نیز در اختیار آنان قرار می‌دهد. این فرصت مطالعاتی، از 3 ماه تا 12 ماه خواهد بود و برای تمامی دانشجویانی که در یکی از هزاران موسسه وابسته به این طرح ثبت‌نام کرده‌اند، قابل دریافت می‌باشد.

تحصیل پزشکی در ترکیه

پزشکی یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در کشور ترکیه محسوب می‌شود. دانشگاه‌های متعددی در این کشور وجود دارند که دوره‌های پزشکی را با بهترین متدهای آموزشی، برگزار می‌کنند. اگر قصد تحصیل پزشکی در ترکیه را دارید، می‌توانید با گوش دادن به پادکست زیر، از اطلاعات لازم برخوردار شوید.

برترین دانشگاه‌های ترکیه

برترین دانشگاه‌های ترکیهترکیه، دارای 206 مؤسسه آموزش عالی است که پذیرای حدود هشت میلیون دانشجو هستند و تقریباً 120 مورد از آن‌ها شامل دانشگاه‌های دولتی می‌باشند، در حالی که بقیه به صورت بنیادهای خصوصی غیرانتفاعی تاسیس شده‌اند. در کل ده موسسه ترکی در رده‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS 2022 قرار دارند همچنین دانشگاه “Koç” با رتبه 501 و دانشگاه “Bilkent” با رتبه 601 در رتبه‌بندی 1000 دانشگاه برتر دنیا حضور دارند. سیستم آموزش عالی ترکیه، به عنوان یکی از جوان‌ترین‌های جهان شناخته می‌شود و با این حال، جایگاه چشمگیری دارد. کشور ترکیه در سال 1970، تنها دارای 8 موسسه آموزش عالی بوده است. شما می‌توانید در بخش زیر، دانشگاه‌های برتر، رتبه و میانگین هزینه تحصیل در آن‌ها را مشاهده نمائید:

نام دانشگاهنام دانشگاه به فارسیرتبه جهانیهزینه تحصیل
Cankaya Universityدانشگاه چانکایا4011800-800 دلار
Koc Universityدانشگاه کوچ50119500 دلار
Sabanci Universityدانشگاه سابانجی50118500-19500 دلار
Bilkent Universityدانشگاه بیلکنت60114500 دلار
Hacettepe Universityدانشگاه حاجت تپه6011000 دلار
Istanbul Technical Universityدانشگاه فنی استانبول6013000 دلار
METU Middle East Technical Universityدانشگاه صنعتی خاورمیانه6029450 دلار
BAUدانشگاه باهچه شهیر8017000 دلار
Bogazici Universityدانشگاه بغازیچی8011000 دلار

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

جهت آشنایی با شرایط کار در ترکیه، به پادکست زیر گوش فرا دهید.

در صورتی که قصد تحصیل در کشور ترکیه را ندارید، یا فارغ‌التحصیل شده‌اید می‌توانید جهت کار در کشور ترکیه، اقدام نمائید. همانطور که می‌دانید، جهت مهاجرت به ترکیه به دریافت ویزا نیازی نخواهید داشت؛ اما برای کار در ترکیه باید مجوز به خصوص آن را دریافت نمائید. شما برای اینکه مجاز باشید تا در کشور ترکیه به کار بپردازید، باید از وزارت کار و رفاه اجتماعی این کشور، که “MLSS” نام دارد، مجوز دریافت نمائید. البته توجه داشته باشید که پیش از اقدام برای دریافت مجوز، باید به جستجوی کار متناسب با رشته خود بپردازید و سپس مراحل مصاحبه و توافق با کارفرما را با موفقیت بگذرانید و در نهایت نیز، قرارداد کاری خود را امضا نمائید. پس از انجام این مراحل، می‌توانید به دنبال دریافت مجوز کار خود از وزارت کار کشور ترکیه باشید. کارفرمای شما نیز به صورت همزمان، باید مدارک را برای اداره کار ترکیه ارسال نماید.

در ابتدای تایید درخواست شما، مجوز اقامت یکساله در کشور ترکیه صادر می‌شود. در صورتی که قرارداد شما توسط کارفرما تمدید شود، می‌توانید اقامت خود را نیز تمدید کنید. همچنین توجه داشته باشید که، با توجه به اینکه زبان رسمی کشور ترکیه، ترکی استانبولی است، شما نیز باید جهت یافتن کار در این کشور به زبان ترکی استانبولی تسلط کافی را داشته باشید.

شایان ذکر است که، دانشجویانی که در ترکیه در حال تحصیل هستند و قصد کار حین تحصیل خود را دارند نیز باید مجوز کار مربوطه را دریافت نمایند و بدون آن، حق اشتغال در این کشور را نخواهند داشت. همچنین با توجه به رشد نرخ بیکاری در ترکیه طی سال‌های اخیر، معمولا به اکثریت دانشجویان مقطع کارشناسی، مجوز کار حین تحصیل داده نمی‌شود و تنها دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانند هم‌زمان با تحصیل خود، کار کنند.

امکان درخواست مجوز کار از داخل کشور ترکیه نیز برای افراد متقاضی، وجود دارد. در صورتی که قبلاً اجازه کار برای فرد خارجی صادر شده باشد و حداقل 6 ماه از اعتبار این مجوز باقی مانده باشد، مجاز به انجام این کار خواهد بود. همچنین به افرادی که به عنوان گردشگر وارد ترکیه شده‌اند، مجوز کار تعلق نخواهد گرفت.

مراحل درخواست اجازه کار

صرف نظر از این که، از داخل یا خارج از ترکیه برای مجوز کار درخواست می‌دهید، نیاز به یک قرارداد کاری یا پیشنهاد شغلی دارید. هنگامی که شما و کارفرما درخواست خود را به وزارت کار ارسال کردید، MLSS ظرف 90 روز این درخواست را بررسی می‌کند. در صورت تأیید درخواست شما، باید به صورت حضوری به سفارتخانه مراجعه نمائید تا در گذرنامه شما ثبت شود. اگر از داخل کشور ترکیه درخواست می‌دهید، می‌توانید مجوز خود را از دفاتر MLSS در آنکارا دریافت کنید.

در آخر، شما باید ظرف 30 روز پس از ورود به ترکیه برای اخذ مجوز اقامت، اقدام نمایید و در شعبه خارجی پلیس محلی نزدیک به محل کار خود، درخواست را ثبت نمائید. تا زمانی که مجوز کار و اجازه اقامت خود را دریافت نکردید، حق شروع کار را نخواهید داشت. به عنوان یک نیروی کار خارجی، به دلیل محدودیت‌های دولت در زمینه استخدام، در بعضی از زمینه‌های کاری از جمله: حقوق، پزشکی و استخراج معادن، به سختی می‌توانید مشغول به فعالیت شوید.

 اگر امیدوار هستید که انگلیسی را به عنوان یک زبان خارجی تدریس کنید یا وارد صنعت گردشگری شوید، شانس آوردید! نیروهای خارجی انگلیسی زبان به ویژه در این بخش‌ها، بسیار محبوب هستند. اگر چه نیازی به تسلط به زبان ترکی در زمینه کاری خود ندارید؛ اما برای موفقیت بیشتر، حداقل به درک کافی از این زبان احتیاج خواهید داشت.

 الزامات زبان

بر اساس Education First، ترکیه از امتیاز مهارت انگلیسی بسیار پایینی برخوردار است، در حالی که نیمی از جمعیت این کشور قادر به صحبت کردن به آن زبان هستند. با اینکه تسلط و صحبت به زبان انگلیسی، یک نوع ارتباط منطقی و متداول در شهرهای بزرگ مانند آنکارا و استانبول محسوب می‌شود؛ اما شما بدون حداقل داشتن درک کمی از زبان ترکی استانبولی با مشکل مواجه خواهید شد. ممکن است جهت استخدام شما و ورود شما به کشور ترکیه آزمون ورودی زبانی وجود نداشته باشد یا حتی به ارائه مدرک زبان معتبری، نیاز نباشد؛ اما داشتن درک کافی از زبان ترکی استانبولی، باعث افزایش چشم‌انداز شغلی شما و اطمینان از کار شما در سطح استاندارد می‌شود. همچنین این موضوع به شما کمک می‌کند تا تجربه دلنشین‌تر و راحت‌تری از زندگی در ترکیه داشته باشید.

حقوق مشاغل مختلف در ترکیه

افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق کار را دارند، می‌توانند با گوش سپردن به پادکست زیر از حقوق مشاغل مختلف در کشور ترکیه مطلع شوند.

با توجه به تورم بوجود آمده در سال 2021 در کشور ترکیه، حقوق و درآمد بسیاری از مشاغل به ویژه کارمندان مشاغل دولتی تا 49.5% افزایش پیدا کرد. افرادی که قصد کار در ترکیه را دارند می‌توانند از مزایای فراوان کار در این کشور بهره‌مند شوند. یکی از این مزایا نیز استفاده و برخورداری از خدمات بهداشت و درمان به صورت رایگان است. همانطور که گفته شد، فرد می‌تواند با دریافت ویزای کاری این کشور مجوز اقامت موقت در ترکیه را به مدت 5 سال داشته باشد. همچنین افراد می‌توانند از سنین 60 سال به بالا، حقوق بازنشستگی خود را دریافت نمایند. یکی دیگر از مزایای مهم کار در ترکیه، این است که شما می‌توانید راه پیدا کردن کار در بازارهای بین‌المللی و کشورهای اروپایی و آمریکایی را برای خود هموار سازید. برخی از محبوب‌ترین مشاغل در ترکیه شامل موارد زیر هستند:

 • مهندسی
 • امور مالی
 • مهندسی IT
 • مدیریت فروش و تامین

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

شما می‌توانید با گوش دادن به پادکست زیر، از شرایط سرمایه‌گذاری در ترکیه آگاه شوید.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری، یکی از راه‌های اصلی مهاجرت به این کشور است که می‌تواند به دریافت اقامت برای شما و خانواده‌تان منجر شود. سرمایه‌گذاری در این کشور، روش‌های مختلفی مانند: ثبت شرکت در ترکیه، خرید ملک، خرید اوراق قرضه دولتی و کارآفرینی دارد. سرمایه‌گذاری در این کشور شرایط به خصوصی دارد و همچنین هر کدام از روش‌های سرمایه‌گذاری، به حداقل سرمایه متفاوتی نیاز دارند؛ اما در نهایت شما می‌توانید از این طریق تابعیت و پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

دریافت پاسپورت ترکیه مزایای بسیاری برای شما به همراه خواهد داشت. شما می‌توانید بدون ویزا به 148 کشور در دنیا سفر کنید و حتی به 26 کشور اتحادیه اروپا و شینگن نیز بدون ویزا رفت و آمد داشته باشید. شهروندی کشور ترکیه، امکان استفاده از خدمات درمانی رایگان و تحصیل رایگان را در اختیار شما قرار می‌دهد.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک

همانطور که در بالاتر نیز گفته شد، خرید ملک یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه است. حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک در این کشور، 250000 دلار آمریکا می‌باشد. شرط سرمایه‌گذاری از این روش، آن است که شما نباید به مدت 3 سال ملک خریداری شده را به فروش برسانید. همچنین، امکان اخذ تابعیت ترکیه با خرید ملک به ارزش 150000 دلار، نیز وجود دارد؛ اما این امر تنها پروژه‌های به خصوصی را شامل می‌شود.

البته، امکان خرید ملک و سرمایه‌گذاری به مبالغ پایین‌تر نیز وجود دارد. برای مثال، شما می‌توانید املاکی را با مبلغ 60000 دلار نیز خریداری کنید؛ اما این روش اقامت موقت ترکیه را برای شما صادر می‌کند و شما نمی‌توانید به صورت دائم در این کشور اقامت داشته باشید یا در کاری استخدام شوید، زیرا این نوع اقامت، گردشگری محسوب می‌شود. البته، حتی در این صورت نیز می‌توان به گونه‌ای و تحت شرایط خاصی، مجوز کار را دریافت کرد. و در نهایت، شما می‌توانید اقامت خود را نیز تمدید نمائید.

سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت

در این روش سرمایه‌گذاری، شما به یک بیزینس پلن یا طرح تجاری نیاز دارید. این بیزینس پلن باید توسط وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه، تایید شود تا شما بتوانید سرمایه‌گذاری خود را آغاز کنید. حداقل سرمایه اولیه لازم برای کارآفرینی و ثبت شرکت، 2600 دلار که معادل 10000 لیر است، می‌باشد. سرمایه‌گذار جهت اخذ تابعیت و اقامت کشور ترکیه، می‌بایستی حداقل برای 50 نفر تبعه کشور ترکیه، ایجاد شغل نماید.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

یکی دیگر از روش‌های اخذ تابعیت ترکیه و سرمایه‌گذاری در این کشور، خرید اوراق قرضه دولتی می‌باشد. علاوه بر اینکه سرمایه‌گذاری شما باید توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه تایید شود، بلکه باید به مدت 3 سال نگهداری شود، یعنی نباید فروخته شود. حداقل سرمایه لازم برای اخذ اقامت از این روش، 500000 دلار است.

قوانین جدید سرمایه‌گذاری در ترکیه

آیین‌نامه مربوط به استفاده از کد شهروندی ترکیه اخیراً اصلاح شد. مطابق آیین‌نامه جدید، افراد خارجی که حداقل یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری ذکر شده در زیر را برآورده کنند، می‌توانند تابعیت ترکیه (TC) را در سال 2022 برای خود و همچنین خانواده‌های خود به دست آورند:

 • گزینه (الف) تصریح می‌کند که حداقل شرط سرمایه‌گذاری در زمینه املاک و مستغلات به مبلغ 250 هزار دلار آمریکا، به شرط عدم فروش ملک سرمایه‌گذاری شده طی 3 سال آینده انجام می‌شود. این مبلغ اخیراً از 1 میلیون دلار آمریکا به 250 هزار دلار آمریکا (یا ارزش برابر با لیر ترکیه) کاهش یافته است.
 • گزینه (ب) برای سپرده حداقل 3 سال در یکی از بانک‌های ترکیه، نیاز به 500 میلیارد دلار پول نقد (یا ارزش برابر با لیر ترکیه) دارد. 
 • گزینه (پ) ایجاب می‌کند که سرمایه‌گذاری ثابت سرمایه حداقل 500 دلار (یا معادل برابر با لیر ترکیه) انجام شود. این سرمایه‌گذاری باید توسط وزارت صنعت و فناوری تأیید شود.
 • گزینه (ج) نشان می‌دهد که TC به شرطی قابل دستیابی است که، اوراق قرضه و صورت حساب‌های دولتی به شرط نگهداری آن‌ها برای حداقل 3 سال خریداری شود. همچنین این سرمایه‌گذاری باید توسط وزارت خزانه‌داری و دارایی کشور ترکیه تأیید شود.
 • گزینه (چ) پیش‌بینی می‌کند که در صورت سرمایه‌گذاری در تراست، سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات ترکیه، می‌توانید TC را بدست آورید، یا سهام صندوق سرمایه‌گذاری را با حداقل مبلغ 500 دلار آمریکا، خریداری کنید.

این بدان معنی است که، شما می‌توانید تابعیت ترکیه را برای خود و همچنین برای اعضای خانواده خود اخذ نمائید. شما و همسر و فرزندان زیر 18 سال شما(شامل 18 سال نیز می‌شود)، می‌توانید با انجام یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری فوق و با رعایت درست شرایط لازم، تابعیت و اقامت ترکیه را اخذ کنید.

اخذ تابعیت ترکیه برای همه اعضای خانواده چقدر طول می‌کشد؟

دریافت تابعیت ترکیه و گذرنامه‌های ترکیه برای متقاضی اصلی(سرمایه گذار) و سایر اعضای خانواده، معمولاً حدود 3 الی 6 ماه زمان می‌برد. البته به شرط آنکه تمام اسناد و مدارک آماده و بر اساس مقررات گردآوری شده باشند و کارهای قبل و بعد از سرمایه‌گذاری به درستی انجام شود و این موارد با جدیت پیگیری شوند. با توجه به بندهای اضافی اخیر در قانون سرمایه‌گذاری، کل زمان برای به دست آوردن شهروندی کامل ترکیه برای تمامی اعضای خانواده در سال 2022، به 60 روز کاهش یافته است.

پناهندگی در ترکیه

ترکیه همچنان میزبان بیشترین تعداد پناهنده در سراسر جهان است، زیرا تعداد افرادی که به دلیل درگیری، خشونت و آزار و اذیت به اجبار در سراسر جهان آواره شده‌اند، به سطح بالایی رسیده است. در حال حاضر، ترکیه میزبان بیش از 3,6 میلیون پناهنده سوری ثبت شده به همراه بیش از 365,000 نفر از سایر ملیت‌ها است.

جمهوری ترکیه یکی از طرفین کنوانسیون پناهندگان 1951 و پروتکل 1967 است و محدودیت جغرافیایی کنوانسیون 1951 را حفظ می‌کند. بنابراین اسکان مجدد در یک کشور غیراتحادیه اروپا را، به عنوان مطلوب‌ترین راه حل برای پناهندگانی که به دلیل حوادثی که در خارج از اروپا رخ داده است، حفظ کرده است. ترکیه برای ایجاد یک سیستم موثر پناهندگی ملی مطابق با استانداردهای بین‌المللی، اصلاحات قانونی و نهادی را انجام داده است.

در آوریل 2013، اولین قانون پناهندگی همیشگی در ترکیه، قانون خارجی‌ها و حمایت‌های بین‌المللی، توسط پارلمان تصویب شد و در 11 آوریل 2014 لازم الاجرا شد. این قانون ستون‌های اصلی سیستم پناهندگی ملی ترکیه را، پایه‌ریزی می‌کند و مدیریت مهاجرت (DGMM)، به عنوان نهاد اصلی مسئول سیاست‌گذاری و دادرسی برای همه خارجی‌ها در ترکیه است. ترکیه همچنین مقررات حمایت موقت را در 22 اکتبر 2014 تصویب کرد، که حقوق و تعهدات را به همراه مراحل مربوط به افرادی که در ترکیه حمایت موقت می‌شوند، تعیین می‌کند.

درخواست‌های مربوط به حمایت‌های بین‌المللی به “استانداری‌ها” به صورت حضوری انجام می‌شود و این نشان می‌دهد كه از متقاضیان انتظار می‌رود، به صورت شخصی به PDMM مراجعه کنند و شخصاً درخواست خود را ارائه دهند. درخواست‌نامه‌ها برای پناهندگی بین‌المللی توسط یک وکیل یا نماینده قانونی قابل انجام نیست؛ اما، شخص همچنین می‌تواند به نمایندگی از اعضای خانواده همراه، در جهت پوشش همسر، فرزندان خردسال و فرزندان بزرگسال وابسته، مطابق ماده 3 (1) (آ) FLIP درخواست کند. در صورتی که شخصی بخواهد برای اعضای خانواده بزرگسال درخواست‌نامه پر کند، تأیید کتبی فرد باید ضمیمه درخواست باشد.

مطابق قانون، برای متقاضیانی که از لحاظ جسمی قادر به مراجعه به محل‌های PDMM به منظور ثبت درخواست حمایت بین‌المللی نیستند، ممکن است مقامات PDMM به محل متقاضی هدایت شوند تا درخواست را پردازش کنند. در همین ارتباط، مصاحبه‌ها جهت ثبت درخواست برای افراد زیر سن قانونی بدون همراه و سایر افرادی که قادر به گزارش در محل‌های ثبت شده در استان نیستند، ممکن است در مکان‌هایی که افراد در آن قرار دارند، انجام شود.

ماده 65 FLIP، محدودیت زمانی را برای اشخاصی كه قصد ثبت چنین درخواستی را دارند، چه در سرزمین، چه در بازداشت و چه در مرز، تعیین نمی‌کند. با این حال، به نظر می‌رسد که ماده 65 (4) مسئولیت مراجعه به مقامات ذیصلاح را “در یک زمان معقول” به متقاضیان تحمیل می‌کند. این امر، به عنوان پیش شرطی وضع شده است که از مجازات ورود یا اقامت غیرقانونی افراد پناهنده، جلوگیری می‌کند. ارزیابی اینکه آیا یک درخواست‌نامه “در مدت زمان معقول” ارائه شده است، باید به صورت فردی انجام شود.

بررسی اولویت‌بندی و پردازش سریع 

افراد با نیازهای خاص، باید با توجه به حکم درخواست‌نامه‌های پناهندگی بین‌المللی “با توجه به تمام حقوق و صورت‌جلسات”، در اولویت قرار بگیرند. در عمل، علیرغم موانع شدید برای ثبت، افراد با نیازهای خاص مانند بانوان در ماه‌های پایانی بارداری، افراد با نیازهای شدید مراقبت‌های بهداشتی، یا کودکان بدون همراه، از اولویت‌بندی در ثبت درخواست‌نامه‌های پناهندگی بین‌المللی در PDMM برخوردار می‌شوند.

مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواجافرادی که قصد مهاجرت و اقامت در ترکیه از طریق ازدواج را دارند، باید به صورت رسمی با یک فرد تابع کشور ترکیه ازدواج کرده باشند. البته این امر نیز دارای شرایط به خصوصی می‌باشد. به عبارت دیگر، ازدواج با یک شهروند ترکیه به طور خودکار تابعیت ترکیه را به یک فرد خارجی نمی‌دهد. شخصی که با یک شهروند ترکی به مدت حداقل 3 سال ازدواج می‌کند و ازدواجشان ادامه دارد، می‌تواند برای اقامت ترکیه درخواست دهد. متقاضیان موظف هستند:

 • به عنوان خانواده با یکدیگر زندگی کنند.
 • از هرگونه فعالیتی که ناسازگار با خانواده است، امتناع ورزند.
 • در موقعیتی نباشند که مانع امنیت ملی و نظام عمومی است.
 • اگر زوجی که حق شهروندی ترکیه را دارد در طول مدت زمان درخواست فوت شود، شرط زندگی مشترک لازم نیست.

 ازدواج باید طبق قانون اقامت دائم احزاب و یا قوانین ترکیه دارای اعتبار باشد. متقاضی باید مدارکی را ارائه دهد که نشان دهنده اعتبار ازدواج فعلی زوجین باشد. همچنین، در صورتی که یکی از دو نفر، در گذشته از همسر قبلی خود جدا شده باشد، باید مستنداتی را بر مبنای طلاق صورت گرفته نیز ارائه دهد. در صورتی که بی اعتبار بودن ازدواج تشخیص داده شود، بلافاصله موجب از دست رفتن تابعیت ترکیه نخواهد شد. البته این موضوع در صورتی ممکن است که زوجین حسن نیت خود را در زمان عقد ازدواج، اثبات کنند. در غیر این صورت، وی با اتمام تاریخ اعتبار، تابعیت خود را از دست می‌دهد.

شخصی که شرایط فوق را برآورده کند، به طور خودکار تابعیت ترکیه را بدست نمی‌آورد. بلکه باید کمیسیون‌هایی در این زمینه برگزار شود و واجد شرایط بودن فرد برای اخذ تابعیت مورد بررسی قرار گیرد. همچنین صحت و  اعتبار ازدواج نیز باید از طرق مختلف بررسی شود. در نهایت، پرونده افرادی که شرایط لازم را داشته‌اند، برای وزارت امور خارجه کشور ترکیه ارسال می‌شود و پس از انجام معاینات پزشکی، برای اعطای تابعیت فرد تصمیم نهایی گرفته می‌شود.

هزینه مهاجرت و زندگی در ترکیه

هزینه‌های زندگی پس از مهاجرت، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های هر فرد در این زمینه است. شما باید پیش از اقدام برای امر مهاجرت خود، از هزینه‌های لازم در کشور مقصد مطلع شوید تا بتوانید برنامه‌ریزی مالی مناسبی داشته باشید و از این لحاظ با مشکلی رو به رو نشوید. متقاضیان مهاجرت به ترکیه می‌توانند با شنیدن پادکست زیر، از هزینه‌های لازم مهاجرت و زندگی در ترکیه آگاهی پیدا کنند.

هزینه زندگی در ترکیه به صورت میانگین، ماهیانه 447 دلار است که 2.14 برابر کمتر از میانگین جهانی است. ترکیه از نظر هزینه زندگی، در بین 197 کشور جهان در رتبه 188 و بهترین کشور برای زندگی در رتبه 60 قرار دارد. متوسط ​​حقوق پس از کسر مالیات در ترکیه، 429 دلار می‌باشد که برای تامین هزینه‌های زندگی افراد به مدت 1 ماه کافی خواهد بود. شما می‌توانید در بخش زیر، هزینه‌های زندگی در این کشور را به صورت جزئی مشاهده نمائید.

هزینه‌های زندگی در ترکیهبرای یک فرد مجردبرای یک خانواده 4 نفره
هزینه‌ها با اجاره447 دلار1140 دلار
هزینه‌ها بدون اجاره267 دلار844 دلار
اجاره منزل و امکانات شهری180 دلار296 دلار
غذا و خوراک159 دلار408 دلار
حمل و نقل57.6 دلار155 دلار

سوالات متداول درباره شرایط مهاجرت به ترکیه

شما می‌توانید در بخش زیر، پاسخ سوالات خود را در زمینه مهاجرت به ترکیه، راه‌ها و شرایط آن بیابید.

مزایای مهاجرت به ترکیه چیست؟

اصلی‌ترین مزیت مهاجرت به ترکیه برای ایرانیان، نزدیک بودن مسافت آن به کشورمان است. بنابراین افراد می‌توانند به راحتی به ایران رفت وآمد داشته باشند. همچنین موقعیت جغرافیایی، موقعیت استراتژیک، آب و هوای آن و نبودن نیاز به اخذ ویزا، از دیگر مزیت‌های مهاجرت به ترکیه می‌باشند.

آیا می‌توان از طریق تحصیل به ترکیه مهاجرت کرد؟

بله، ترکیه با داشتن بیش از 206 موسسه آموزش عالی، طی سال‌های اخیر با جذب دانشجویان بین‌المللی بی‌شمار، به یکی از مقاصد محبوب تحصیلی جهت تحصیل رشته‌ها و مقاطع مختلف تبدیل شده است.

آیا جهت مهاجرت کاری به ترکیه، به دانش زبان ترکی احتیاج است؟

بله، با توجه به اینکه مردم ترکیه به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند و این زبان، زبان رسمی کشور ترکیه است، یکی از شرایط لازم که کارفرمایان این کشور به آن دقت می‌کنند، تسلط داشتن به دانش زبان ترکی است.

آیا با مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری به ترکیه و ثبت شرکت، امکان اخذ اقامت دائم این کشور وجود دارد؟

بله، با استخدام پنج نیروی تبعه کشور ترکیه، پرداخت بیمه و مالیات آن‌ها و پس از گذشت 5 سال، شخص می‌تواند جهت اقامت دائم درخواست دهد.

آیا با مهاجرت از طریق ازدواج، می‌توان اقامت دائم ترکیه را اخذ کرد؟

بله، ازدواج با یک تبعه ترک در ابتدا به اقامت سه تا پنج ساله متقاضی منجر می‌شود و پس از آن در صورت تداوم ازدواج، اقامت دائم را نیز به دنبال خواهد داشت.

کشور ترکیه در بحث تولد فرزند، تابع سیستم خاک است یا سیستم خون؟

کشور ترکیه، تابع سیستم خون است. بدین معنی که، تنها در صورتی که پدر و مادر دارای تابعیت ترکیه باشند، فرزند آن‌ها نیز تبعه ترکیه محسوب می‌شود و تنها متولد شدن در خاک ترکیه(سیستم خاک)، برای این امر کافی نخواهد بود.

آیا مهاجرت به ترکیه از راه پناهندگی امکان‌پذیر است؟

ترکیه پناهجویان را به طور موقت حمایت می‌کند؛ اما پس از مدتی کوتاه، آن‌ها را به سایر کشورها هدایت می‌کند که راهی بسیار پر خطر است. بنابراین مهاجرت به ترکیه از این راه، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

فرهنگ مردم ترکیه جهت زندگی و مهاجرت به این کشور چگونه است؟

مردم ترکیه عموما مردمی خونگرم و مهربان هستند و با مردم کشور ما اشتراکات فرهنگی بسیاری دارند.

هزینه زندگی در ترکیه پس از مهاجرت چقدر است؟

هزینه زندگی در ترکیه، ارتباط مستقیم با نوع زندگی فرد دارد؛ اما به طور میانگین، هزینه زندگی هر فرد به صورت ماهیانه حداقل 500 یورو خواهد بود.

بهترین شهرهای ترکیه جهت زندگی کدام‌اند؟

استانبول، بهترین شهر جهت زندگی مهاجران است و پس از آن آنتالیا و ازمیر در رده‌های بعد قرار دارند.

بهترین شغل‌ها در ترکیه برای مهاجران کدام‌اند؟

از بهترین شغل‌ها برای مهاجران در ترکیه، می‌توان به سرمایه‌گذاری، آرایشگری، هتلداری، مهمانداری و تدریس زبان اشاره کرد.

در انتها باید ذکر کرد که مهاجرت ایرانیان به ترکیه، مزایای بسیاری دارد که می‌توان از آن‌ها به فاصله کم تا ایران، تجارت آزاد، تشابه فرهنگی، نبودن نیاز به اخذ ویزا، سهولت اخذ اقامت و داشتن یک زندگی آرام اشاره کرد. مهاجرت به ترکیه راه‌های مختلفی دارد که شامل تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، ازدواج، تولد فرزند و پناهندگی می‌باشند. شما می‌توانید در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر، با شعب رسمی موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی در شهرهای شیراز، تهران، مشهد و اصفهان در ارتباط باشید و از جزییات مهاجرت به ترکیه و هزینه زندگی در ترکیه باخبر شوید.

5/5 - (5 امتیاز)

مطالب مرتبط

18 دیدگاه برای “مهاجرت به ترکیه

 1. hasti گفت:

  سلام من خیلی دنبال این هستم که بتونیم ویزای تحصیلی ترکیه رو دریافت کنم، اما نمیدونم باید اول پذیرش بگیرم یا ویزا میشه کمک کنید. مرسی

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   سلام وقت شما بخیر، دریافت پذیرش نامه تحصیلی از دانشگاه اولین قدم شما برای مهاجرت به ترکیه هست. شما باید اول این نامه رو در دست داشته باشید تا بعد بتونید برای دریافت ویزا اقدام کنید.

 2. سارا گفت:

  وقت بخیر و خسته نباشید. حداقل هزینه لازم برای خرید ملک توی کشور ترکیه چقدره؟ ایا میشه از این طریق اقامت گرفت؟ برای مهاجرت به ترکیه چی میشه اقدام کرد؟

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   با سلام، بله اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه ممکن هست. شما می توانید به راحتی از این طریق برای مهاجرت به ترکیه اقدام کنید. حداقل هزینه به موارد مختلفی بستگی داره. با شماره های موجود در وبسایت تماس بگیرید تا مشاوران ما شما رو راهنمایی کنند.

 3. behnam soori گفت:

  سلام، راه های مهاجرت به ترکیه کدومش اسونتره؟ یعنی کمتر وقت میبره برای دریافت ویزا و اینکه اقامت در کشور ترکیه چه شرایطی داره؟

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   سلام دوست عزیز، شما باید با توجه به هدف خودتون از مهاجرت یکی از این راه‌ها رو انتخاب کنید. شما میتوانید با شماره های موجود در وبسایت تماس حاصل فرمائید تا شما رو راهنمایی کنند.

 4. hossein گفت:

  وقت شما بخیر. هزینه مهاجرت به ترکیه و زندگی توی این کشور حدودا چقدره؟ من خودم تنها هستم و قصد دارم برای ادامه تحصیل به ترکیه مهاجرت کنم. اگر خوابگاه بگیرم به صرفه تره یا منزل؟

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   با سلام، هزینه زندگی در ترکیه ماهیانه حداقل 400 دلار خواهد بود و این مقدار بستگی به محل و سبک زندگی شما خواهد داشت.

 5. soli گفت:

  من تازه دبیرستان رو تموم کردم و میخوام اگر امکانش باشه، برای ادامه تحصیل از کشور ترکیه اقدام کنم. اولین قدمم چیه باید چیکار کنم؟

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   با سلام، اولین قدم شما برای مهاجرت به ترکیه از این روش، دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر هست. برای کسب اطلاعات بیشتر، با مشاوران ما تماس بگیرید.

 6. نسیم گفت:

  سلام، مهاجرت به ترکیه در سال 2022 ممکنه؟ به خاطر کرونا و همه گیری محدودیت یا مانعی بوجود نمیاد؟ من میخوام اقدام کنم برای مهاجرت اما نمیدونم شرایط سفارت چطور میشه. اگر ممکنه راهنمایی کنید با تشکر

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   با سلام. محدودیت ها تنها در زمینه سفر و پرواز به کشور ترکیه خواهد بود و مانعی جهت مهاجرت و اخذ ویزا وجود ندارد.

 7. Ahmad گفت:

  وقت بخیر خسته نباشید. مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه چیا هستن؟

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   با سلام، مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه بستگی به روشی دارند که از طریق اون اقدام میکنید.

 8. رویا گفت:

  سلام وقت شما بخیر، من قصد مهاجرت به ترکیه رو دارم اما نمیدونم چطور باید اقدام کنم و اولین قدم چیه و بهترین راه واسه من کدومه میشه راهنمایی کنید ممنون.

  1. صدف کریم بیگی گفت:

   با سلام، برای مهاجرت به ترکیه لازم هست تا هدف خودتون رو مشخص کنید. اگر قصد تحصیل، کار یا سرمایه گذاری داشته باشید، مسیر هر کدوم متفاوت هست. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در وبسایت تماس بگیرید تا مشاوران ما شما رو راهنمایی کنند.

 9. وحید گفت:

  سلام مطالبتون مفیده
  البته این عکس عوض میشد بهتر بود
  ممنون

  1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   سلام
   ممنون، کدوم عکس رو میفرمایید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.