ویزای کار در ایتالیا

اخذ ویزای کار و رسیدن به درآمد مکفی یکی از دلایل تمایل افراد به امر مهاجرت است. اگر کشور مورد مهاجرت از نظر رفاهی و کار در سطح بالائی باشد، مسلما ایده آل تر بوده و جهت انتخاب و اقدام در اولویت قرار میگیرد. با دشواریهائی که اروپا در امر مهاجرت کاری برای افراد خارجی ایجاد کرده است، ورود به کشورهائی چون آلمان، اتریش و دانمارک با توجه به نوع دیگری از ویزای کار موسوم به ویزای کاریابی امری به مراتب ساده تر به نظر می آید و بسیاری از مهندسان، پرستاران و پزشکان گزینه کار در کشور آلمان و انریش و اخذ ویزای کار آن را در برنامه خویش، جهت مهاجرت کاری قرار داده اند.

بسیاری از دوستان و هموطنان در مورد کار در ایتالیا سوالات بسیاری را مطرح میکنند که در نوشتار حاضر سعی بر آن است که اطلاعات کامل و جامعی در مورد کار در ایتالیا مطرح گردد. ایتالیا کشوری در جنوب اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت جهان محسوب میشود. اشخاص بسیاری تمایل به مهاجرت از طریق اخذ ویزای کار ایتالیا را دارند. حال چرا ایتالیا؟ شرایط اخذ ویزای کار در ایتالیا چیست؟ آیا دریافت ویزای کار ایتالیا برای ایرانیان امری سهل و آسان می باشد؟ قوانین کشور ایتالیا در مورد نیروهای کار غیر اروپائی چیست؟ همکاران ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز در راستای پاسخگویی و مشاوره، در تمامی روزهای هفته بجز روزهای تعطیل از ساعت 9 صبح تا 20 بصورت تلفنی و حضوری در خدمت شما عزیزان می باشند.

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز میتوانند به شما در اخذ ویزای کار در کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه دیگر راه های مهاجرت به ایتالیا به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

وضعیت استخدام و اشتغال در ایتالیا در 2021

بر اساس بررسی‌های به عمل آمده درباره اقتصاد کشور‌های مختلف جهان، ایتالیا در رتبه هشتم قرار دارد. با این وجود این کشور یکی از کشور‌هایی است که در بحران مالی شدید به ویژه در قاره اروپا است. کشور ایتالیا از نظر بدهی مالی بعد از کشور یونان در قاره اروپا است. جمعیت زیادی از مردم ایتالیا در بخش شمال این کشور زندگی می‌کنند. افرادی که در بخش شمالی کشور ایتالیا تحصیل خود را به اتمام رسانده‌اند وضعیت بهتری برای پیدا کردن شغل دارند. بخش شمالی کشور ایتالیا شامل تعداد زیادی منطقه صنعتی و توسعه یافته است و به همین علت بسیار معروف است.

برعکس در بخش جنوبی ایتالیا کشاورزی رونق فراوانی دارد. به همین علت درصد و نرخ بیکاری در ایتالیای جنوبی بسیار بیشتر از ایتالیای شمالی است. البته به صورت کلی کشور ایتالیا، کشوری با نرخ بیکاری بسیار بالا است.

بررسی نرخ بیکاری در ایتالیا

طبق آمار‌های رسمی و معتبر در کشور ایتالیا نرخ بیکاری در این کشور در سال 2021 به علت شیوع بیش از حد بیماری کرونا افزایش یافته است. کشور ایتالیا کشوری مهاجرپذیر و با تعداد توریست زیاد است. بنابراین صنعت گردشگری در این کشور بسیار پردرآمد است، به همین علت در ایتالیا برخی از مشاغل موقت از مشاغل دائم درآمد بیشتری دارند. بر خلاف تصور اشتباه و رایج عموم و با وجود نرخ بیکاری بالا در کشور ایتالیا امکان کاریابی در این کشور در صورت داشتن تخصص و تجربه کافی امکان پذیر است.

لیست مشاغل موجود در کشور ایتالیا

ما در ادامه لیست مشاغل پردرآمد و پرطرفدار در کشور ایتالیا از نظر سازمان توسعه و همکاری اقتصادی را ارائه می‌دهیم. دلیل تقاضای زیاد این مشاغل کمبود توانایی و مهارت در آن‌ها است. این مشاغل شامل موارد زیر هستند:

 • الکترونیک
 • مهندسی
 • کامپیوتر
 • آموزش و پرورش
 • مکانیک
 • تکنولوژی
 • ریاضیات
 • محصولات شیمیایی
 • خودرو
 • مخابرات و فناوری اطلاعات
 • بیمه

در کشور ایتالیا درصد کمی از مردم بومی این کشور با زبان انگلیسی آشنایی دارند بنابراین آموزش زبان ایتالیایی در این کشور الزامی است. البته تسلط بر زبان انگلیسی در کشور ایتالیا یک مزیت محسوب می‌شود زیرا شما می‌توانید با استفاده از این زبان در صنعت گردشگری و آموزش پیشرفت فوق العاده‌ای داشته باشید. یکی از مشاغل راحت اما بسیار کم درآمد در کشور ایتالیا آموزش زبان انگلیسی است.

شرایط اخذ ویزای کاری در کشور ایتالیا چیست؟

دریافت ویزای کاری کشور ایتالیا به معنای اخذ اقامت ورود به کشور ایتالیا است. افرادی که عضو کشور‌های خارج از اتحادیه اروپا هستند باید برای اخذ این اقامت درخواست دهند. برعکس اخذ اقامت و ویزای کار ایتالیا برای شهروندان کشور‌های نروژ، ایسلند و لیخن اشتاین ضروری نیست. البته هر فردی که قصد اقامت بیش از 90 روز در کشور ایتالیا داشته باشد باید برای اخذ ویزای کار ایتالیا به اداره شهرداری مراجعه نماید. کارمندان این اداره موظف هستند که شما را در خصوص مهاجرت کاری به ایتالیا راهنمایی کنند.

اگر شما شهروند خارج از اتحادیه اروپا هستید باید برای اخذ ویزای کار ایتالیا مدارک زیر را ارائه دهید:

 • اخذ ویزا
 • اثبات تمکن مالی
 • اخذ مجوز کار برای زندگی و اشتغال در این کشور

همه افراد به منظور هدفی خاص برای اخذ ویزا در کشور ایتالیا اقدام می‌نمایند. اسناد و مدارکی که شما باید برای درخواست اخذ ویزا در ایتالیا ارائه دهید شامل فرم درخواست ویزای تکمیل شده، پاسپورت معتبر، عکس از جدید‌ترین گذرنامه‌ها و اسناد حمایتی می‌باشد.

دو نوع ویزای اصلی در کشور ایتالیا که به ویزای شینگن نیز معروف هستند به دو صورت زیر هستند:

 • ویزای کوتاه مدت شنگن با اعتبار 90 روزه و معروف به ویزای تایپ c
 • ویزای بلندمدت کشور ایتالیا معروف به ویزای تایپ D که مهم‌ترین مزیت آن امکان سفر با این ویزا به کشور‌های عضو اتحادیه اروپا است، بیشترین استفاده از این ویزا برای تحصیل در کشور ایتالیا است

دریافت پیشنهاد کاری از کارفرمایان ایتالیایی

اخذ یک پیشنهاد کاری و یا جاب آفر از کارفرمایان ایتالیایی برای کار در ایتالیا موقعیت و فرصتی بسیار مناسب است. البته کارفرمایان برای ارائه این درخواست ابتدا باید قانون حمایت از نیروی کار داخلی را بررسی کنند.

بر اساس این قانون کارفرمایان ایتالیایی موظف هستند ابتدا پیشنهاد کاری خود را در روزنامه و نشریات داخلی منتشر کنند. مرحله دوم شامل انتشار آگهی در روزنامه‌ها و نشریات مربوط به اتحادیه اروپا است. در صورتی که کارفرمایان موفق به استخدام نیروی کار داخلی و همچنین عضو اتحادیه اروپا نشوند می‌توانند نیروی کار خارجی استخدام کنند.

البته استخدام اتباع خارجی در اینگونه مشاغل به راحتی نیست و افراد باید علاوه بر رعایت قوانین در کشور ایتالیا باید دارای شرایطی خاص نیز باشند. سپس فرد مورد نظر می‌تواند در شغل مذکور استخدام شده و نسبت به اخذ ویزای کار ایتالیا اقدام نماید. افرادی که موفق به اخذ این ویزا و اقامت شوند می‌توانند در مراحل اولیه حداقل حقوق مصوب برای یک کارمند بین المللی را دریافت کنند.

مراحل دریافت ویزای کاری ایتالیا

اگر شما فردی اهل کشور‌های غیر از اتحادیه اروپا و به ویژه کشور ایتالیا هستید برای مهاجرت کاری به ایتالیا باید یک دعوتنامه کاری یا قرارداد کاری از طرف کارفرمایان ایتالیایی دریافت کنید. شما همچنین برای مهاجرت کاری به این کشور باید سه مرحله زیر را طی کنید:

 • پیدا کردن شغلی مناسب در ایتالیا و همچنین اخذ مجوز کار در این کشور
 • انجام اقدامات لازم برای دریافت ویزای کار ایتالیا
 • مهاجرت به ایتالیا به وسیله ویزای کار

شما برای اخذ صد در صد ویزای کار در ایتالیا باید مراحل مذکور را به ترتیب طی نمایید. مجوز کار شما در ایتالیا توسط کارفرما ارائه می‌شود. همچنین شما باید کلیه مدارک خود را به کارفرما ارائه دهید. شما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که صدور ویزای کار ایتالیا زمان و ظرفیتی خاص و مشخص دارد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری ایتالیا

شما باید برای مهاجرت کاری به ایتالیا و اخذ ویزای کار این کشور، مدارکی مخصوص را به سفارت این کشور ارائه دهید. بنابراین در صورت تمایل به اخذ ویزای کار ایتالیا باید به سفارت ایتالیا در ایران مراجعه کنید و مدارک خود را ارائه دهید. در صورتی که مدارک شما به تایید سفارت درآمد شما می‌توانید مراحل بعدی را طی کنید. مدارکی که شما باید به سفارت ایتالیا جهت اخذ ویزای کار این کشور ارائه دهید شامل موارد زیر است:

 • رونوشت از قرارداد امضا شده توسط شما و کارفرما
 • گواهی رسمی و رونوشت نولا اوستا
 • فرم درخواست اقامت بلند مدت کشور ایتالیا به صورت تکمیل شده
 • گذرمانه دارای دو صفحه سفید و دارای سه ماه اعتبار پس از اتمام اعتبار ویزا
 • دو عکس مخصوص پاسپورت
 • ارائه یک رونوشت از محل اقامت در کشور ایتالیا
 • اثبات تمکن مالی جهت اقامت در ایتالیا
 • پرداخت مبلغ 116 یورو برای هزینه‌های مربوط به اخذ اقامت کاری ایتالیا
 • ارائه کلیه مدارک تحصیلی و رزومه و سابقه کاری فرد

با توجه به متفاوت بودن شرایط کار در کشور ایتالیا شما باید علاوه بر مدارک مذکور، مدارک درخواستی و مورد نیاز کارفرمایان ایتالیایی را نیز به آن‌ها ارائه دهید. بد نیست اگز قصد اقامت دائم در این کشور را دارید درباره آب و هوای ایتالیا در طول سال نیز اطلاعاتی کسب کنید.

معرفی بهترین روش‌های اخذ ویزای کاری ایتالیا

اگر بخواهیم بهترین روش اخذ ویزای کاری ایتالیا را به شما معرفی کنیم، این روش قطعا تحصیل در ایتالیا و سپس درخواست برای کار در این کشور است. در این صورت شما شانس بیشتری برای استخدام در این کشور دارید. تحصیل در ایتالیا کاملا بدون خرج و یا کم خرج است بنابراین توصیه می‌شود حتما از این روش استفاده کنید. در ادامه شهریه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کشور ایتالیا را بیان می‌کنیم.

 • دانشگاه‌های دولتی: 0 الی 5000 یورو
 • مراکز و دانشگاه‌های خصوصی و غیرانتفاعی: 3000 الی 35000 یورو

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در ایتالیا

در صورتی که شما اقدام به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا نمایید شانس بیشتری برای استخدام در مشاغل این کشور دارید. همچنین دانشجویان این دانشگاه می‌توانند تا 20 ساعت در هفته به کار در حین تحصیل در ایتالیا بپردازند. کشور ایتالیا به افراد فارغ التحصیل از دانشگاه‌های ایتالیا به مدت یک سال فرصت جستجوی کار ارائه می‌دهد. 4 روش معمول کاریابی در ایتالیا شامل موارد زیر است:

 • معرفی توسط دوستان و آشنایان
 • مراجعه به سایت‌های کاریابی
 • پیدا کردن کار از طریق آژانس‌های کاریابی معتبر در ایتالیا
 • معرفی به وسیله مراکز کاریابی در شهر‌های مختلف ایتالیا

پردرآمد‌ترین مشاغل در ایتالیا در سال 2021

آمار و نرخ بیکاری در کشور ایتالیا و به ویژه در بخش جنوبی آن بسیار زیاد است. این آمار با شیوع کرونا نیز افزایش یافته است. البته شرایط کار و استخدام در کشور ایتالیا برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و افراد مسلط به زبان ایتالیایی بسیار بهتر است. در واقع این افردا می‌توانند پس از فارغ التحصیلی به راحتی شغلی مناسب پیدا کنند. البته شناخت مشاغل پردرآمد و پرطرفدار در کشور ایتالیا نیز بسیار مهم است. زیرا افراد به تحصیل و اشتغال در این حوزه‌ها بیشتر می‌پردازند. شما می‌توانید در ادامه لیستی از مشاغل پردرآمد به همراه درآمد هر کدام را مطالع نمایید.

 • مدیران اجرایی: 95000 یورو
 • سرویس‌های مالی: 89000 یورو
 • وکلا و مشاوران حقوقی: 80000 یورو
 • سرویس‌های امنیتی: 69000 یورو
 • فروش و گسترش تجارت: 59000 یورو
 • کنترل مالی و استراتژی: 56000 یورو

مهاجرت کاری و شرایط اخذ ویزای کار در ایتالیا

یکی از راه های مهاجرت به ایتالیا از طریق کار در ایتالیا می باشد، که پس از اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی ایتالیا میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به ایتالیا می باشد روش های دیگر نظیر اخذ ویزای تحصیلی جهت مهاجرت تحصیلی در ایتالیا و سرمایه گذاری در ایتالیا نیز وجود دارند. تابعیت ایتالیا از طریق تولد فرزند در ایتالیا در این کشور وجود ندارد. جهت اطلاع از شرایط مهاجرت به ایتالیا، شرایط اقامت از طریق کار یا تخصص، هزینه زندگی در ایتالیا، حقوق کار در ایتالیا و شرایط ویزای کار میتوانید با موسسات مهاجرت به ایتالیا مراجعه کنید.

ویزای کار در ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا و از کشورهای عضو پیمان شینگن است. پایتخت این کشور شهر رم و زبان رسمی مردم آن ایتالیایی می باشد. شرایط تحصیل در این کشور بواسطه بورسیه های تحصیلی، بسیار زیاد مورد استقبال علاقمندان به تحصیل قرار گرفته است. جمعیت این کشور شصت میلیون و ششصد هزار نفر و واحد پول آن یورو می باشد. کشور ایتالیا با کشورهای اتریش، فرانسه، اسلوونی و سوئیس مرز مشترک دارد. از شهرهای مهم آن میتوان به میلان، ناپل، ونیز، فلورانس، تورین و … اشاره کرد. کشور ایتالیا دارای آب و هوای بسیار سردی در قسمت شمال بدلیل رشته کوه های آلپ و هوای گرم و خشکی در جنوب کشورش است.

شرایط لازم جهت کار در ایتالیا

کشورهای اتحادیه ی اروپا و عضو پیمان شینگن از شرایط اقتصادی تقریبا مشابهی برخوردار هستند. به این صورت که اگر شخصی متقاضی کار تمام وقت در کشور ایتالیا باشد، بایستی پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمایی از این کشور داشته باشد. حداقل مدرک تحصیلی شخص جهت اقدام برای ویزای کار ایتالیا مدرک کارشناسی است، در ضمن تنها داشتن پیشنهاد کاری کفایت نمیکند و شما باید دعوت نامه ای از یک کارفرما که دارای شرکت معتبری در کشور ایتالیاست دریافت کرده باشید. پروسه به این صورت است که خدمات بازار کار ایتالیا بایستی آگهی جهت جذب نیرو یا در اداره کار آن کشور به مدت سه ماه منتشر کند و اگر کسی در خاک ایتالیا متقاضی این شغل نبود، مجددا بار دیگر این آگهی به مدت 3 ماه دیگر در سایت کاریابی اتحادیه اروپا درج گردد. حال اگر هیچ شخصی در بین 28 کشور اتحادیه اروپا داوطلب دریافت این شغل نبود، در این حالت سازمانها و کمپانی ها می توانند نیروی کار خود را از بین افراد خارجی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند انتخاب کنند.

حال سوال مطرح شده آن است که چه افرادی از اتحادیه اروپا می توانند از این پیشنهاد شغلی استفاده کنند؟

 • افرادی که اقامت کشورهای اروپائی را دارند.
 • پناهندگانی که دارای مجوز کار می باشند.
 • دانشجویانی که فارغ التحصیل کشور ایتالیا و همچنین کشورهای اتحادیه اروپا هستند و مجوز کار کردن دارند.

با توجه به رکود اقتصادی در بعضی از کشورهای اروپایی، تمایل افراد برای کار و زندگی در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا با استقبال بیشتری همراه است. بنابر این مطالب ذکر شده نشان از سختی و دشواری اخذ ویزای کار ایتالیا از ایران را دارد. پیشنهاد ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر برای شما متقاضی عزیز که تمایل به کار در کشور ایتالیا را دارید، دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا و پس از اتمام دوران تحصیلی، اقدام جهت منعقد کردن قرارداد کاری با کارفرما و در نهایت اخذ ویزای کار این کشور می باشد. شایان ذکر است افرادی که فارغ التحصیل دانشگاه های اروپائی هستند در اولویت جهت دریافت کار محسوب میشوند، همچنین کشور ایتالیا بواسطه ی بورسیه های تحصیلی که سالیانه در تمامی مقاطع تحصیلی به دانشجویان خارجی از جمله ایرانی ها اعطا می کند دارای شرایط بسیار خوبی جهت ادامه تحصیل است. فرد متقاضی پس از گرفتن کار و پرداخت مالیات به مدت 4 تا 5 سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور ایتالیا میگردد. شایان ذکر است که دانشجویان در حین تحصیل برای مقطع کارشناسی اجازه کار پاره وقت، نیمه وقت یا کار دانشجویی حدودا 10 ساعت و در مقطع کارشناسی ارشد مجاز به 20 ساعت کار می باشند.

متذکر میشوم صنایعی چون فلزکاری، مواد غذایی، ذرت، برنج، انگور، گندم، کشتی سازی، وسائل نقلیه، ماشین آلات، پوشاک، نساجی و هواپیماسازی از مهمترین صنایع کشور ایتالیا محسوب می شوند. اقتصاد ایتالیا بعد از کشورهای آمریکا، آلمان، ژاپن، انگلستان و فرانسه ششمین اقتصاد جهان محسوب می شود، اما باز هم نسبت به همسایگان خود و دیگر کشورهای غرب اروپا اقتصاد رو به پیشرفتی ندارد. به همین دلیل گاها خبر از سختی دریافت کار در این کشور مطالبی مطرح می گردد.

 معرفی دو سایت کاریابی در ایتالیا

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر با بهره مندی از کادری کاردان و با تجربه در جهت مهاجرت به ایتالیا، راه های مهاجرت به این کشور، اخذ ویزای تحصیلی کشور ایتالیا، دریافت ویزای کار کشورهایی چون آلمان و اتریش پاسخگوی شما دوستان عزیز می باشد.

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر که بدون شک از بهترین موسسات مهاجرتی معتبر کشور و از جمله استان فارس میباشد، پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز متقاضی مهاجرت در کشور ایتالیا و دیگر کشورهای اروپائی و آمریکائی است و کلیه امور مربوط به اخذ ویزا جهت ورود به کشور ایتالیا را در کمتر از 6 ماه با گارانتی و تضمین کامل انجام میدهد. تقاضا داریم با توجه به آنکه بسیاری از موسسات، بدون مجوز رسمی اقدام به اخذ ویزا برای افراد مینمایند و متاسفانه مسائل بسیاری اهم از بی اعتمادی نسبت به صحت خدمات، حقایق گفتار، انجام قول ها صورت میگیرد، قبل از هر گونه اقدامی و منعقد کردن قرارداد با موسسات از دارا بودن مجوز رسمی برای انجام امور اعزام دانشجو به دیگر کشور ها، از سوی وزارت علوم و فناوری اطمینان حاصل فرمایید.

علاقه مندان به کار در ایتالیا برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط اخذ ویزای کار در ایتالیا و به صورت تضمینی در این کشور می توانند با تحویل مدارک خود که شامل: کپی از همه صفحات گذرنامه و ترجمه مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی و مدرک زبان و عکس پاسپورتی به وکیل مهاجرت به ایتالیا، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در تهران و شیراز از موسسات حقوقی به راحتی و در کمترین زمان ویزای کار در ایتالیا را دریافت کرده و به کار در ایتالیا بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین آگاهی از قوانین جدید مهاجرت به ایتالیا می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

انواع ویزاهای کاری ایتالیا

ملیت های غیر اتحادیه اروپا / EEA که با توجه به وضعیت کار در ایتالیا به دنبال شغلی می گردند، به طور موقت یا دایمی، باید از کارفرماهای خود اجازه کار و همچنین ویزای کار از مقامات کنسولگری ایتالیا قبل از آمدن به ایتالیا دریافت کنند. ویزاهای کار بر اساس ظرفیت کاری خاصی اعطا می شود، برای مثال دانش زبان محلی سرمایه گذار و بازار خاص یا دانش فنی.

پذیرش کارگران خارجی غیر اتحادیه اروپا بر اساس سیستم سهمیه بندی برای ورودی های جدید بر مبنای سالانه است. هدف از سیستم سهمیه بندی این است که پذیرش ملیت های جهان سوم و دسترسی آنها به بازار کار ایتالیا را منظم کند. تصمیم سهمیه بندی های سالانه توسط دولت پایه ریزی می شود، که سهمیه را از طریق فرمان نخست وزیر (معروف به “Decreto Flussi”) مشخص می کند.

پذیرش برخی از دسته بندی های کاری به طور مشخصی از محدودیت های تعیین شده توسط سیستم سهمیه بندی معاف می شود. به طور خاص، پروفایل های حرفه های خاص بدون هیچ گونه محدودیت کمی برای تنظیم ورودی آنها قابل پذیرش هستند. کارگرانی که عمدتا از این سیستم معاف می شوند، عبارتند از:

 1. کارمندان اجرایی یا مدیریتی که برای شعبه ایتالیایی نهاد قانونی خارجی تعیین شده اند
 2. کارگران دارای مهارت بسیار بالا که به شعبه ایتالیایی نهاد قانونی خارجی برای انجام پروژه خاص تعیین شده اند
 3. دیگر افراد شامل سخنرانان و پروفسورهای دانشگاه، مترجمان و مفسران، پرستاران حرفه ای و غیره

ویزاهای خود اشتغالی

ملیت های خارجی قادر به شرکت در فعالیت های خود اشتغالی زیر در ایتالیا هستند:

 • آنها ممکن است مدیران شرکت ها باشند
 • افراد دارای شغل آزاد یا دیگر فعالیت های حرفه ای
 • در دو مورد، ملیت های خارجی باید ویزای خود اشتغالی را دریافت کنند (Visto di Lavoro Autonomo).

ویزاهای شینگن

ایتالیا از جمله امضا کنندگان پیمان شینگن است. در حال حاضر 25 کشور شینگن وجود دارند: اتریش بلژیک، جمهوری چک، دانمارک استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتویا، لیختن اشتاین، لتونی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی، اسپانیا، سوئد و سوئیس است.

ویزای شینگن به دارنده آن اجازه می دهد که برای یک دوره 90 روزه در طی 6 ماه برای اهداف گردشگری یا تجاری اقامت داشته باشد. متقاضیانی که دارای ویزای شینگن هستند، می توانند به صورت آزادانه به هر کشوری در منطقه شینگن مسافرت کنند. انواع مختلفی از ویزای شینگن وجود دارد:

 • ویزاهای Aو B – ویزاهای ترانزیت و هوایی برای کسانی که از منطقه شینگن مسافرت می کنند.
 • ویزای C – به فرد خارجی اجازه می دهد که برای 90 روز در کشور شینگن برای اهداف گوناگونی مانند کسب و کار، درمان پزشکی، رقابت های ورزشی، تحصیل و گردشگری اقامت داشته باشد.
 • ویزای D – این یک ویزای اقامت طولانی است، که به دارنده آن اجازه می دهد تا یک شال در ایتالیا اقامت کند.

ویزاهای اعضا خانواده

اعظای خانواده که به یک ملیت غیر اتحادیه اروپا در ایتالیا ملحق می شوند یا می خواهند که به ملیت خارجی در ایتالیا ملحق شوند، باید برای ویزاهای خاصی از کنسولگری ایتالیا در آخرین کشور محل اقامت خود درخواست کنند. این ویزاها (“Visto per Familiare al Seguito ” یا ” Visto per Riconguingimento Familiare “) به اعضا خانواده بعد از اینکه اجازه های اقامت مربوطه برای هدف خانوادگی را کسب کرده اند، اجازه کار می دهد.

بعد از اینکه کنسولگری در خارج ویزاهای مربوطه را صادر کرد، اعضا خانواده که به فرد خارجی ملحق شدند باید به پلیس منطقه ای که در آم زندگی می کنند در طی 8 روز بعد از ورود به ایتالیا گزارش کنند و برای اجازه اقامت (Permesso di Soggiorno per Motivi Familiari) خود درخواست کنند. فرایند ملحق شدن ویژه (coesione familiare) ممکن است قابل دسترسی برای اعضای خانواده ای باشد که به صورت قانونی وارد ایتالیا شده اند و دارای اجازه های اقامت معتبر هستند.

 سوالات متداول در مورد شرایط اخذ ویزا کار در ایتالیا

1- آیا میتوان از طریق اخذ ویزا کار کشور ایتالیا اقامت این کشور را دریافت کرد؟

یکی از راه های مهاجرت به ایتالیا از طریق کار در ایتالیا می باشد، که پس از اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی ایتالیا میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به ایتالیا می باشد.

2- تحت چه شرایطی افراد می توانند صاحب یک شغل تمام وقت در ایتالیا باشند؟

بایستی پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمایی از این کشور داشته باشد. در ضمن تنها داشتن پیشنهاد کاری کفایت نمیکند و شما باید دعوت نامه ای از یک کارفرما که دارای شرکت معتبری در کشور ایتالیاست دریافت کرده باشید.

3- برای دریافت ویزا کار ایتالیا باید مدرک تحصیلی در چه سطح باشد؟

حداقل مدرک تحصیلی شخص جهت اقدام برای ویزای کار ایتالیا مدرک کارشناسی است.

4- پروسه ای که باید طی شود تا افراد خارجی بتوانند در کشور ایتالیا صاحب شغل شوند چگونه است و چه مدت به طول می انجامد ؟

پروسه به این صورت است که خدمات بازار کار ایتالیا بایستی آگهی جهت جذب نیرو یا در اداره کار آن کشور به مدت سه ماه منتشر کند و اگر کسی در خاک ایتالیا متقاضی این شغل نبود، مجددا بار دیگر این آگهی به مدت 3 ماه دیگر در سایت کاریابی اتحادیه اروپا درج گردد. حال اگر هیچ شخصی در بین 28 کشور اتحادیه اروپا داوطلب دریافت این شغل نبود، در این حالت سازمانها و کمپانی ها می توانند نیروی کار خود را از بین افراد خارجی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند انتخاب کنند.

5- چه افرادی در اتحادیه اروپا می توانند از پیشنهاد شغلی کشور ایتالیا استفاده کنند؟

 • افرادی که اقامت کشورهای اروپائی را دارند.
 • پناهندگانی که دارای مجوز کار می باشند.
 • دانشجویانی که فارغ التحصیل کشور ایتالیا و همچنین کشورهای اتحادیه اروپا هستند و مجوز کار کردن دارند.

6- آیا اخذ ویزا کار کشور ایتالیا برای ایرانیان آسان است؟

اخذ ویزا کار ایتالیا برای ایرانیان سخت و دشوار است ، شما متقاضی عزیز که تمایل به کار در کشور ایتالیا را دارید، بهتر است ابتدا ویزای تحصیلی کشور ایتالیا را دریافت کرده و پس از اتمام دوران تحصیلی، اقدام به منعقد کردن قرارداد کاری با کارفرما و در نهایت اخذ ویزای کار این کشورفرمایید .

7- چه ویژگی می تواند برای اخذ ویزا کار ایتالیا یک امتیاز محسوب شود؟

شایان ذکر است افرادی که فارغ التحصیل دانشگاه های اروپائی هستند در اولویت جهت دریافت کار محسوب میشوند همچنین کشور ایتالیا بواسطه ی بورسیه های تحصیلی که سالیانه در تمامی مقاطع تحصیلی به دانشجویان خارجی از جمله ایرانی ها اعطا می کند دارای شرایط بسیار خوبی جهت ادامه تحصیل است.

8- چگونه می توان ازطریق کار در کشور ایتالیا به اقامت دائم این کشور دست یافت؟

فرد متقاضی پس از گرفتن کار و پرداخت مالیات به مدت 4 تا 5 سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور ایتالیا میگردد.

9- قوانین و شرایط کار برای دانشجویان در کشور ایتالیا چگونه است؟

دانشجویان در حین تحصیل برای مقطع کارشناسی اجازه کار پاره وقت، نیمه وقت یا کار دانشجویی حدودا 10 ساعت و در مقطع کارشناسی ارشد مجاز به 20 ساعت کار می باشند.

10- از طریق چه سایت هایی می توان در کشور ایتالیا به جستجو کار پرداخت ؟

 • Wanted in Rome
 • Porta Portese

11- مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا کار کشور ایتالیا چه هستند؟

کپی از همه صفحات گذرنامه و ترجمه مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی و مدرک زبان و عکس پاسپورتی به وکیل مهاجرت به ایتالیا است .

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

41 دیدگاه برای “ویزای کار در ایتالیا 2022 | مهاجرت کاری به ایتالیا

 1. محمد گفت:

  سلام،بنده چهل ساله بیست سال سابقه ی مکانیکی دارای دیپلم و زبان b1 ایتالیایی هستم و حدود یک میلیارد سرمایه آیا امکان پیدا کردن کار برای بنده وجود دارد ؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   جهت کاریابی در ایتالیا شما می توانید از طریق دفاتر کاریابی اقدام نمایید.

 2. Padideh koltapeh گفت:

  سلام ، من به مدت ٢ سال در ايتاليا مشغول تحصيل هستم ، هنوز فارغ التحصيل نشدم اما موقيت كارى پيدا كردم. ميخواستم بپرسم اگر ويزاى دانشجويي رو به ويزاى كار تبديل كنم باز هم ميتونم در كنار كارم ادامه تحصيل بدم؟

  ممنون ميشم اگه راهنمايي كنيد.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، کنار کار به تحصیل نیز می توانید مشغول شوید.

 3. جواد اقبالی گفت:

  با عرض ادب
  بنده 28 سالمه. کارشناسی ارشد پرستاری سالمندی با معدل 19 می باشم . با تو جه به اینکه جمعیت در ایتالیا و بعضی دیگر از کشورهای اروپایی به سمت سالمندی در حال حرکت است” آیا می توان جهت ویزای کاری اقدام کرد؟
  با تشکر

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای اخذ ویزای کاری باید یک جاب آفر و یا قرارداد کاری ارائه دهید.

 4. حمیدرضا گفت:

  سلام بنده از یک شرکت واقع در ایتالیا درخواست نیروی کاری دارم و اینکه اقامت 6 ماهه سوئد را هم دارم آیا میشه با همین کارت اقامت که دارم به ایتالیا برم بدون اینکه دعوت نامه بفرستن؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   کشور سوئد و ایتالیا عضو اتحادیه اروپا هستند و با داشتن اقامت هر یک از این کشور ها می توانید بدون نیاز به ویزا به کشور دیگر سفر نمایید.

 5. رضا ملکی گفت:

  سلام
  رضا هستم 34 ساله – ارشد معماری – سابقه 9 سال کار و بیمه مرتبط با شرکت آلمانی در ایران . وضعیت زبان: در روند آزمون آیلتس .
  1- برای شرایط کار و تحصیلی در مقطع phd رشته معماری کشور ایتالیا چطور میشه اقدام کرد.
  2- شرایط کار برای کشور آلمان و یا اتریش چطور هست در رشته ساختمان . ( سابقه ورود به آلمان در دو سالی متوالی را داشته ام)

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   شرایط شما برای اخذ ویزای جاب سیکر آلمان مناسب است. برای امکان اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید رزومه علمی شما به طور دقیق بررسی شود. لطفا مدارک خود را از طریق واتس اپ برای ما ارسال نمایید.

 6. Alireza گفت:

  سلام خسته نباشید من نجات غریق درجه 1 هستم 10 سال سابقه کار دارم آیا میتوانم برای ویزا کار ایتالیا اقدام کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای اخذ ویزای کاری ایتالیا باید یک قرارداد کاری و یا آفر کاری ارائه دهید.

 7. سعید طرفی گفت:

  باسلام
  بنده ٤٧ سالمه متاهل و داراي اولاد هستم قصد ازدواج مجدد با يك خانم مطلقه ايتاليايي كه تمكن مالي هم دارد را دارم كه ايشون بصورت توريست داره وارد ايران ميشه كه مراسم عقد رسمي وازدواج راانجام بدیم بعد ازدواج چه اقداماتی را برای گرفتن ویزاء و ورود به کشور ایتالیا باید انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنیدمتشکرم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   باید مدارک و اسناد ازدواج خود را به سفارت برای اخذ ویزا ارائه دهید.

 8. سهیلا قجاوند گفت:

  سلام . من ۳۶ ساله و مجرد هستم . مدرک لیسانس مدیریت از دانشگاه ازاد قزوین و مدرک ارشد روانشناسی بالینی از ازاد قزوین دارم و حدود ۹ سال سابقه ای بیمه ای در فروش در شرکت های معتبر دارم . و در زمینه ای روانشناسی هم بصورت داوطلبانه با موسسه خیریه ای در تهران کار کردم و همین طور بصورت کارآموز در زمینه ای روانشناسی کار کردم. مدرک زبان ایلتس ۵/۵ آکادمیک دارم . میخواستم بدونم امکان گرفتن ویزای کاری برای ایتالیا و یا سایر کشورهای اروپایی مانند سوءد و المان رو دارم یا خیر ؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای کار در ایتالیا یا اکثر کشور های اروپایی باید یک آفر کاری یا قرار داد کاری ارائه دهید.

 9. فاطمه مهدی زاده گفت:

  سلام بنده ۲۵ سالمه.خودم و همسرم هردو لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه دولتی داریم با معدل 15.خودم سابقه کار تقریبا دو ساله و همسرم بدون سابقه کار مرتبط در زمینه بورس و فارکس فعالیت دارن.پیشنهاد شما ویزای کار یا تحصیله.در ضمن حداکثر نقدینگی فعلی من پانصد میلیون تومنه و خودم ایلتس ۷ و همسرم ۶.۵ دارن

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   در صورتیکه بتوانی تسلط به زبان آلمانی پیدا کنید، می توانید برای ویزای جست و جوی آلمان اقدام نمایید.

 10. بهناز گفت:

  سلام من با مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دارم زبان ایتالیایی هم کنارش یاد میگیرم. شرایطی شغلی ک بشه بتونم ویزای کار ایتالیا رو داشته باشم هست؟ب عنوان مترجم دبیر یا حتی تورلیدر چون به زبان ترکی هم مسلط هستم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام وروزتون بخیر
   برای دریافت ویزای کاری ایتالیا باید یک جاب آفر ارائه دهید.

 11. مریم گفت:

  سلام . چگونه میتوانم به شرکت های مد و لباس کارهایم را ارسال کنم؟ و آیا با این کار شانسی برای پذیرش شغلی در ایتالیا خواهم داشت؟
  در حال حاضر دانشجوی کارشناسی رشته ی طراحی لباس هستم .

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   شما می توانید با کارفرما ارتباط مستقیم پیدا کرده و برای ایمیلشان ارسال نمایید.

 12. رضوان طهوری گفت:

  ممنون از مطالبتون .
  بنده دانشجوی دکتری رشته اپتیک کوانتومی هستم.
  شانسی برای دریافت ویزای کاری در ایتالیا دارم ؟!

  1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   سلام
   چنانچه پیشنهاد شغلی داشته باشید، بله حتما شانس دارید.

  2. پریا گفت:

   سلام من ۲۶ساله هستم.فوق لیسانس شیمی تجزیه باسه سال سابقه کار مرتبط.مدرک تافل دارم و b1آلمانی.سرمایه من ۶۰ میلیونه …آیا بااین مبلغ در صورت داشتن جاب آفر از یه کارفرما میتونم هزینه های مربوطه رو بپردازم؟

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    سلام روزتون بخیر
    در صورتیکه جاب آفر داشته باشید، می توانید اقدام نمایید.

 13. سعید جعفری گفت:

  باسلام
  بنده ۳۲ساله در کشور ایتالیا توریستی اومدام میشود راهی برا ی اجازه اقامت یا…. باشد. لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بهترین اه برای شما، پیدا کردن کار است، در صورتی که بتوانید از یک کارفرامی ایتالیایی دعوتنامه کاری دریافت نمایید، ویزای کار نیز برای شما صادر خواهد شد و می توانید به راحتی اقامت داشته باشید.

 14. سیروس احمدی گفت:

  مهندسی شیمی دارم ازاد معدل ۱۳ دو مقاله isi و ایلتس ۶.۵۰ محدودیت مالی ندارم ….ایا شرایط ارشد مهندسی شیمی با هر گرایشی در ایتالیا را دارم ؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   با توجه به مقالات آی اس آی شما قابل اقدام است.

 15. صالح گفت:

  با عرض سلام و ادب؛
  بنده ميخواستم اطلاعاتي در مورد ادامه تحصيل در مقطع دكتري در رشته مديريت ورزشي توي دانشگاه هاي متوسط به بالاي ايتاليا بصورت بورس بدونم. ممنون

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با عرض سلام
   این بحث طویل در این مقال نگنجد.
   لطفا با شماره تماس های موسسه تماس بگیرید.(مشاوره های عمومی رایگان است.)

 16. ساناز مرادی گفت:

  سلام خسته نباشید.من آرایشگر هستم.8 ساله دارم کار میکنم.آیا میتونم از طریق مهاجرت کاری اقامت یک کشور اروپایی رو به دست بیارم؟

  1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   بله
   (از همه ی دوستان تقاضا میشود اطلاعات بیشتری از خود مخصوصا وضعیت زبان ها و تمکن مالی و این گونه مسائل مربوط به مهاجرت را اعلام کنند.)

 17. محمد ش گفت:

  سلام من 42 ساله و متاهلم.تخصص من ساخت سازه های فلزی است و حدود 14 سال سابقه کار در این زمینه را دارم.به نرم افزار تکلا استراکچر تسلط دارم و همچنین به سایر نرم افزار های مربوط به سازه فلزی اشراف دارم.سابقه همکاری با شرکتهای پیمانکاری بزرگ را دارم.آیا با این شرایط می توان در اروپا کار پیدا کرد؟

  1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   بله
   (درصورتی که استطاعت مالی تامین خود برای گرفتن اقامت کاری را داشته باشید و یا مکاتبات خود را با کارفرمایان کشور مقصد انجام داده باشید , سپس اقدام به گرفتن ویزا کنید و موفق به گرفتن اقامت کاری شوید.)
   واقعا این سوال خیلی نقاط مبهم دارد.

 18. محمدمسعودیفرد گفت:

  سلام.بنده طلاساز هستم.ومدرک دارم .میشه کاری کرد؟؟که بتونم تو المان یا ایتالیا یا هر کشور دیگه ای که نیاز به نیروی انسانی داشته باشه یا نیاز به کاریدی باشه.برم

  1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   خیر با توجه به رشته کاری بهتر است برای کشورهای دیگر یا روش های اقدام فرمایید.

 19. وحید گفت:

  سلام
  دارای لیسانس فیزیک از دانشگاه آزاد / دارای مدرک فنی تعمیرات موبایل از فنی و حرفه ای
  دارای 2 سال سابقه بیمه
  دارای تجربه کاری در زمینه ( تشریفات مجالس / موسیقی / کافی شاپ / عکاسی / بستنی بندی سنتی ) تماما به صورت حرف ای
  نظر شما در زمینه مهاجرت کاری به کشور ایتالیا / آلمان / هلند چیست ؟
  ممنون

  1. وحید گفت:

   ببخشید یادم رفت 27 ساله و مجرد هستم

  2. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   فعلاً اخذ ویزای کاری کشورهای آلمان و هلند مستلزم داشتن پیشنهاد شغلی است ولی می توانید برای برای اخذ ویزای کار آلمان اقدام فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.