آوسبیلدونگ معلمی در آلمان

در حال حاضر، حدود 250 هزار معلم در آلمان کار می‌کنند. بسیاری از آن‌ها، در سال‌های آینده بازنشسته خواهند شد. این موضوع، فرصت‌های بسیار خوبی را برای افراد علاقه‌مند به شغل معلمی فراهم می‌کند. یکی از مسیرهایی که کمک‌کننده شما برای موفقیت در این حوزه است، آوسبیلدونگ معلمی به‌شمار می‌رود که در این مقاله مطالب بیشتری در رابطه با آن ارائه می‌شود.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

آوسبیلدونگ معلمی آلمان

آوسبیلدونگ معلمی در سیستم آموزشی آلمان، به‌دلیل تاکید بر مهارت‌ها و یادگیری عملی بسیار مورد توجه است. این سیستم آموزش فنی و حرفه‌ای، با ارائه دانش و مهارت‌های لازم برای موفقیت در مسیر شغلی معلمی متقاضیان آماده می‌کند.

آوسبیلدونگ معلمی، درواقع یک برنامه آموزش حرفه‌ای یا کارآموزی است و ترکیبی از یادگیری تئوری و آموزش عملی به‌شمار می‌رود. این آوسبیلدونگ، فرصت‌های اشتغال دائمی را در زمینه‌ معلمی باز می‌کند. یادگیری تئوری، حدود 30-40٪ از این برنامه را در یک مدرسه حرفه‌ای یا کالج آموزشی پوشش می‌دهد.

متقاضی باید در کنار یادگیری تئوری، دانش و مهارت‌های خود را در زمینه معلمی و تکنیک‌های تدریس به‌کار بگیرد و آن‌ها را ارتقا دهد. کارآموز دوره آوسلبیلدونگ آلمان، همزمان با تحصیل در این رشته، در کلاس‌های درس حضور پیدا کرده‌است و شروع به تمرین تدریس می‌کند. این امر، باعث می‌شود تا فضای کلاس و دانش‌آموزان‌ را تجربه کند.

برای آگاهی از شرایط دقیق‌تر دوره آوسبیلدونگ معلمی آلمان، پیشنهاد می‌کنیم با متخصصان موسسه اصطهباناتی مشورت کنید.

مزایای آوسبیلدونگ معلمی آلمان

مزیت‌های شرکت در دوره آوسبیلدونگ معلمی در آلمان، عبارتند از:

 • کسب مهارت‌های علمی و تجربه عملی
 • فرصت‌های اشتغال‌پذیری بالا و ورود راحت‌تر به بازار کار معلمی
 • با شرکت در مسیر شغلی معلمی برای متقاضی روشن‌تر و شفاف‌تر خواهد بود.
 • کسب درآمد در حین یادگیری بعد از مهاجرت به آلمان
 • محیط‌های آموزشی متنوع که هم محیط‌های کلاس درس و هم محیط‌های واقعی محل کار را شامل می‌شود.
 • به‌رسمیت‌شناختن و صدور گواهینامه رسمی
 • پشتیبانی و راهنمایی مناسب توسط اساتید راهنما و ناظر
 • فرصت‌هایی بیشتر برای تحصیل در آلمان، بعد از اتمام دوره آوسبیلدونگ معلمی
 • برآورده‌کردن تقاضای بازار کار برای رشته معلمی
 • رشد شخصی و حرفه‌ای از طریق افزایش اعتماد‌به‌نفس، مهارت‌های کار گروهی، توانایی حل مسئله و اخلاق کاری قوی
  یک‌پارچگی فرهنگی از طریق کار با همکاران آلمانی و غوطه‌ورشدن در فرهنگ محلی
 • استقلال مالی و تامین هزینه‌های زندگی
 • ایجاد ذهنیت یادگیری مادام‌العمر به‌عنوان یک معلم

شرایط آوسبیلدونگ معلمی

متقاضیان شرکت در دوره‎‌های آوسبیلدونگ معلمی در آلمان، باید قبل از هر اقدامی شرایط مورد نیاز آن را درنظر بگیرند. خیلی از فرصت‌های آوسبیلدونگ در پایگاه داده‎هایی که به اعلان فهرست جاب آفر آلمان می‌پردازند، نمایش پیدا می‌کنند که شرایط خاص هر یک نیز بیان می‌شود. درهرحال، برخی از شرایط کلی، شامل موارد زیر است:

طول دوره

معمولا برنامه آوسبیلدونگ معلمی، سه سال به طول می‌انجامد. اما اگر نمرات شما براساس عملکرد در این دوره معقول باشد، می‌توانید این مدت را تا 2.5 سال کاهش دهید که البته هیچ تفاوت قابل‌توجهی ایجاد نمی‌کند.

سطح زبان

یکی از مواردی که برای واجد شرایط بودن در برنامه آوسبیلدونگ به آن نیازمند هستید، مهارت‌های زبان آلمانی است. در این دوره‌ها، تمام امتحانات را به زبان آلمانی برگزار می‌کنند؛ همچنین محل کار و آموزش عملی به زبان آلمانی خواهد بود.

گاهی اوقات، ممکن است افراد انگلیسی‌زبان نیز در آموزش شرکت کنند؛ اما معمولا ارتباطات در محل کار، به زبان آلمانی هستند. بنابراین، شما باید مهارت‌های زبان آلمانی بهتری (سطح B2) داشته باشید تا نیازهای زبانی دوره آوسبیلدونگ را برآورده کنید.

شرایط سنی

اکثر شرکت‌ها و موسسات آموزشی، 30 سال را به‌عنوان حداکثر سن و 17 را تحت عنوان حداقل سن حفظ می‌کنند. دولت‌های ایالتی آلمان یا ادارات مهاجرت، به تعیین حداکثر سن نمی‌پردازند. این امر، بستگی به کارفرما/شرکت استخدام‌کننده دارد.

مدارک شهروندان غیراتحادیه اروپا برای درخواست آوسبیلدونگ معلمی در آلمان

برای درخواست شرکت در این دوره به مدارک ضروری زیر نیاز دارید:

 • رزومه (CV)
 • بیانیه هدف یا انگیزه‌نامه
 • نامه تجارب کاری تایید‌شده
 • مدرک تحصیلی

برخی از آموزشگاه‌ها، ممکن است از شما بخواهند که نسخه ترجمه‌شده آلمانی گواهینامه‌های خود را ارائه دهید. یک سردفتر اسناد رسمی، می‌تواند گواهینامه‌ها را در کشور شما تایید کند.

آوسبیلدونگ معلمی از راه‌های مطمئن مهاجرت به آلمان استهزینه آوسبیلدونگ

این سیستم آموزشی در آلمان که همراه با کارآموزی است، به‌صورت رایگان خواهد بود. بنابراین، به‌عنوان یک متقاضی، شما مجبور نیستید در طول مدت برنامه هیچ شهریه‌ای بپردازید. در مقابل، حتی به شما حقوق و مزایا هم داده می‌شود.

به‌همین‌دلیل، یکی از بهترین راه‌ها برای مهاجرت کاری به آلمان است.

شما در این دوره، نه‌تنها از کارفرمای خود حقوق و دستمزد ماهانه دریافت می‌کنید؛ بلکه برخی از آموزشگاه‌ها، نکات مثبت دیگری مانند کمک‌هزینه سفر و غذا نیز دارند. حتی گاهی اوقات مجاز هستید که برای کسب درآمد اضافی در تعطیلات آخر هفته چند کار نیمه‌وقت یا مشاغل جانبی داشته باشید.

تمکن مالی

برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ معلمی آلمان، باید به افسر سفارت ثابت کنید که توانایی تامین هزینه‌های زندگی خود را در طول مدت اقامت در آلمان دارید. البته با توجه به این‌که در این دوره به متقاضیان حقوق داده می‌شود، شرایط ارائه تمکن مالی متفاوت خواهد بود و احتمال این‌که سفارت از شما گواهی تمکن مالی نخواهد، وجود دارد.

دوره‌های آوسبیلدونگ با حقوق ماهانه حداقل ۸۳۲ یورو در ماه، نیاز به ارائه این گواهی ندارد. در غیر این‌صورت باید گواهی تمکن مالی ماهانه ۷۵۰ یورو را ارائه دهید.

درآمد در دوره آوسبیلدونگ معلمی

شرکت‌کنندگان در دوره آوسبیلدونگ معلمی آلمان، توسط محلی که در آن کار می‌کنند و آموزش دیده‌اند، کمک‌هزینه‌ای تحت عنوان حقوق ماهانه دریافت می‌کنند. این کمک‌هزینه، بسته به شغلی که فرد انتخاب می‌کند از 650 تا 1400 یورو متغیر است.

لیست مراکز آموزشی برای آوسبیلدونگ معلمی

مراکز آموزشی، منبع ارزشمندی برای مربیانی است که به‌دنبال توسعه حرفه‌ای خود در دوره‌های آوسبیلدونگ معلمی هستند.

با بهره‌گیری از فرصت‌های ارائه‌شده توسط این مراکز، معلمان می‌توانند به رشد خود ادامه دهند و نقش خود را تعالی بخشند.

فرانکفورت، برلین، مونیخ، دوسلدورف و هامبورگ از بهترین شهرهای دارای مراکز آموزشی عالی هستند. دانشگاه آموزش و پرورش فرایبورگ و مدرسه تربیت معلم ماگدبورگ از بهترین این مراکز هستند.

نحوه آموزش دوره

اگر می‌خواهید در آلمان از طریق دوره آوسبیلدونگ معلم شوید، باید چند نکته مهم را درنظر داشته باشید:

 • رشته تحصیلی مناسب را انتخاب کنید: برای معلم‌شدن، باید دوره تحصیلی مناسب برای حرفه معلمی را بگذرانید؛ مانند حرفه معلمی برای دوره ابتدایی، تربیت معلم برای دوره متوسطه.
 • دوره کارآموزی را تکمیل کنید: پس از فارغ‌التحصیلی، برای معلم‌شدن باید دوره کارآموزی را بگذرانید. دوره کارآموزی، یک آموزش عملی است که در آن در یک مدرسه تدریس می‌کنید.
 • قبولی در آزمون دولتی: آزمون دولتی، آزمونی است که باید در پایان دوره کارآموزی در آن شرکت کنید. این آزمون، نشان می‌دهد که آیا شما مهارت‌ها و دانش لازم برای کار به‌عنوان معلم را دارید یا خیر. درصورت قبولی در آزمون دولتی، اجازه کار به‌عنوان معلم را خواهید داشت.

آوسبیلدونگ، یکی از بهترین روش‌های مهاجرتی به آلمان است. موسسه مهاجرتی اصطهباناتی اطلاعات کاملی درباره انواع روش‌های مهاجرتی به آلمان مانند بلوکارت آلمان در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

مراحل دریافت ویزای آوسبیلدونگ معلمی

فرض کنید در آموزش در شغل معلمی جدیت بالایی دارید و از حضور در یکی از بهترین کشورهای جهان هیجان‌زده هستید.

دراین‌صورت، باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید و تمام مدارک لازم برای تایید ویزای Ausbildung خود را آماده کنید:

 • گواهی پایان تحصیل و سایر گواهینامه‌ها را ترجمه رسمی کنید.
 • زبان آلمانی را یاد بگیرید و به سطح B1 یا B2 برسید.
 • به شرکت در جلسه مصاحبه بپردازید.
 • درنهایت باید پیشنهاد و قرارداد آموزشی دریافت کنید.
 • یک تاییدیه کتبی یا قرارداد توسط آموزشگاه یا کارفرما
 • پول کافی برای حفظ هزینه‌های زندگی در آلمان، برای اقامت خود تا Ausbildung و شروع دریافت کمک هزینه ماهانه
 • بیمه درمانی معتبر تا شروع آموزش حرفه‌ای

ارائه این مدارک، همراه با فرم درخواست ویزا و پرداخت هزینه آن ضروری است.

سیستم نمره دهی در دوره‌های آوسبیلدونگ

نمره‌دهی دوره آوسبیلدونگ معلمی در آلمان، براساس عملکرد فرد هم در آموزشگاه و هم در محل کار تعیین می‌شود. نمره نهایی که از این دو محل دریافت می‌کنید، عملکرد شما را در دوره کارآموزی و کسب مهارت‌ها و توانایی‌های لازم نشان می‌دهد.

در مدرسه، شما را براساس ویژگی‌هایی که یک معلم باید داشته باشد، ارزیابی می‌کنند. در آموزشگاه نیز شما باید در آزمون‌های تئوری و عملی نمرات قابل‌قبولی کسب کنید. باید در کلاس‌ها فعال باشید و در فعالیت‌های گروهی نیازمند مشارکت موثری هستید. درنهایت، در آزمون تخصصی شرکت می‌کنید و ارزیابی نهایی شما بر این اساس انجام می‌شود.

در دوره آوسبیلدونگ معلمی به شما حقوق تعلق می‌گیردویزای همراه آوسبیلدونگ

متقاضیان دوره‌های آوسبیلدونگ، همزمان با درخواست ویزای خود نمی‌توانند برای اعضای خانواده خود درخواست ویزا ثبت کنند.

این متقاضیان، بعد از اخذ ویزا، مهاجرت به آلمان و شرکت در دوره کارآموزی باید گواهی تمکن مالی برای تامین هزینه‌های اعضای خانواده خود را ارائه دهند تا بتوانند برای ویزای خانوادگی یا ویزای همراه اقدام کنند.

افراد، با این گواهی و همچنین تعهدنامه Verpflichtungserklärung موظف می‌شوند هزینه‌های زندگی خانواده خود را در آلمان تامین کنند و دلیل آن هم این است که حقوق آوسبیلدونگ برای هزینه‌ها کافی نیست. متقاضی، می‌تواند برای خانواده خود (همسر و فرزندان زیر 18 سال) درخواست ویزای همراه ارائه دهد.

کار پس از دوره آوسبیلدونگ

متقاضیان دوره‌ آوسبیلدونگ، بعد از اتمام این دوره کارآموزی می‌توانند با اخذ کارت شانس آلمان، مجوز اقامت خود در این کشور را به‌مدت یک سال دیگر تمدید کنند. در این بازه یک ساله، باید به‌دنبال شغل مورد نظر خود باشند. بعد از یافتن شغل و شروع به کار، می‌توانند در این کشور زندگی کنند و از مزایای شغلی و زندگی در شهرهای آلمان برخوردار شوند.

میزان حقوق بعد از آوسبیلدونگ معلمی

معلمی، یکی از بهترین شغل‌هاست که حقوق و مزایایی عالی به‌همراه دارد. میزان این حقوق و مزایا، با توجه به سوابق تدریس، نوع مدرسه و همچنین شهری که درآن مشغول به فعالیت هستید، متفاوت خواهد بود. البته براساس آمار، معلمان در آلمان، ماهانه به‌طور متوسط حقوقی بین 2500 تا 4000 یورو دریافت می‌کنند. معلمان، با سابقه بالاتر و همچنین اشخاصی که در شهرهای با درآمد بیشتر فعالیت دارند، حقوق بیشتری هم می‌گیرند.

در کنار حقوق دریافتی، معلمان از مزایای خیلی خوبی هم برخوردار هستند که شامل بیمه درمانی و بازنشستگی، اضافه حقوق، پاداش عملکرد، بن خرید کتاب و لوازم‌التحریر، مرخصی، وام مسکن، خودرو و مرخصی تحصیلی در طول دوره معلمی خود می‌شود.

فرصت‌های شغلی

بعد از اتمام دوره آوسبیلدونگ معلمی در آلمان، فرصت‌های شغلی خوبی برای افراد وجود دارد. بعد از این دوره، متقاضیان می‌توانند با قبولی در آزمون استخدام معلمی، در مدارس مشغول به فعالیت شوند. همان‌طور که گفته شد، حقوق و مزایای معلمی در مدارس دولتی آلمان شرایطی ایده‌آل دارد.

فارغ‌التحصیلان دوره آوسبیلدونگ معلمی، می‌توانند در مدارس خصوصی نیز مشغول به تدریس شوند. از آن‌جا که در مدارس خصوصی، کمبود معلم وجود دارد، این افراد می‌توانند به‌راحتی در این مدارس تدریس را شروع کنند. هرچند حقوق و مزایای بخش خصوصی در مقایسه با بخش دولتی پایین‌تر است، همچنان بخشی از حقوق‌های نسبتا خوب محسوب می‌شود.

اقامت دائم بعد از آوسبیلدونگ

بعد از فارغ‌التحصیلی از دوره آوسبیلدونگ معلمی در آلمان، می‌توانید مجوزی یک ساله برای جستجوی کار اخذ کنید و براساس آن به‌دنبال کار بگردید. بعد از یافتن شغل مورد نظر و سپری‌کردن 2 سال بعد از آن تاریخ، می‌توانید برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید و به کار و زندگی در آلمان بپردازید. بنابراین، دوره آوسبیلدونگ معلمی هم راهی مطمئن برای کسب اقامت این کشور است.

بعد از اتمام آوسبیلدونگ معلمی می‌توانید مجوز اقامت برای جستجوی کار بگیریدجمع‌بندی

در آلمان، آوسبیلدونگ معلمی شرایط را برای ارتقای مهارت‌ها و صلاحیت‌های لازم برای ورود به حرفه معلمی در اختیار افراد قرار می‌دهد. در طول دوره، متقاضی تحت‌نظر یک معلم باتجربه در یکی از مدارس مشغول به تدریس می‌شود. درنهایت، بعد از قبولی در آزمون‌ها فارغ‌التحصیل می‌شود و می‌تواند به‌عنوان معلم فعالیت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، با موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید.

سوالات متداول

1- آیا آوسبیلدونگ معلمی در آلمان در سایر کشورها به رسمیت شناخته شده است؟

بله؛ سیستم آموزشی آلمان در سطح جهانی بسیار شناخته شده است. مدرک آوسبیلدونگ معلمی از آلمان، در تمام کشورهای دیگر ارزش دارد.

2- آیا آوسبیلدونگ معلمی یک مدرک دانشگاهی است؟

نه؛ مدرک نیست. این گواهی، یک گواهینامه یا دیپلم مهارت حرفه‌ای به‌همراه تجربه کاری است.

3- آیا محدودیت سنی برای متقاضیان آوسبیلدونگ معلمی در آلمان وجود دارد؟

هیچ محدودیت سنی برای متقاضی تحصیل در آلمان وجود ندارد. اما محدوده سنی مناسب بین 16 تا 30 سال برای متقاضیان این برنامه آموزشی خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *