قانون کار آلمان و قراردادهای کاری

مبحث قانون کار آلمان و قراردادهای کاری  مبحثی پیچیده می باشد چرا که دکتر Sandra Flamig تمام موارد اهم در خصوص قانون کار آلمان و قراردادهای کاری را به شما خاطر نشان خواهد کرد. مواردی که تمامی مباحث اساسی را تحت پوشش خود قرار می دهد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

اخذ بیمه از طریق قانونی

در قانون مدنی کشور آلمان زمانی که یک حزب موردی را از دست دهد ملزم به پرداخت هزینه های دادگاه و مخارج حقوقی خواهد بود. در قانون کار آلمان و قراردادهای کاری موارد متفاوتی مشاهده خواهد شد. در وحله اول قضاوت هر فرد بایستی برای خود یک وکیل اختیار کند، این درحالیست که ممکن است فرد در این امر برنده و یا بازنده باشد که در هر صورت افراد ملزم به پرداخت هزینه هایی خواهند بود. لذا از افراد انتظار می رود که در قانون کار آلمان و قراردادهای کاری خود مبحث بیمه را مد نظر داشته باشند. به خاطر داشته باشید که بیمه مورد نظر برای 3 ماه و پس از ثبت نام برای بیمه اعتبار خواهد داشت.

شرایط و و ضعیت قانون کار آلمان و قراردادهای کاری

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز میتوانند به شما در اخذ ویزای کار در کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه دیگر راه های مهاجرت به آلمان به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

مهاجرت کاری و شریط اخذ ویزای کار در آلمان

یکی از راه های مهاجرت به آلمان از طریق کار در آلمان می باشد، که پس از اخذ اقامت آلمان از طریق کار نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی آلمان میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به آلمان می باشد روش های دیگر نظیر اخذ ویزای تحصیلی جهت مهاجرت تحصیلی در آلمان و سرمایه گذاری در آلمان نیز وجود دارند. تابعیت آلمان از طریق تولد فرزند در آلمان در این کشور وجود ندارد. جهت اطلاع از شرایط مهاجرت، هزینه زندگی در آلمان و شرایط ویزای کار، حقوق کار در آلمان و شرایط اقامت از طریق کار یا تخصص به آلمان میتوانید با موسسات مهاجرت به آلمان مراجعه کنید.

به طور کلی دانشجویان پس از اخذ پذیرش و اقامت تحصیلی میتوانند مجوز کار دانشجویی را به صورت تمام وقت یا اجازه کار نیمه وقت را در کنار تحصیل خود داشته باشند.

پیدا کردن کار حقوقی در آلمان و دیگر کشور های اروپایی و آمریکایی بسیار مشکل می باشد، کار حسابداری در آلمان و کار رشته IT در آلمان جزو مشاغلی است که نسبت به دیگر مشاغل دارای فراوانی بیشتری می باشد. با مطالعه این مقاله اطلاعت مفیدی راجع به اداره کار ، اجازه کار، آشنا خواهید شد.

هر قراردادی را به امضاء نرسانید.

قانون انگشت زدن در صورتی که شما تمامی مفاد موجود در قرار داد را درک کرده اید صحیح خواهد بود. این درحالیست که قانون کار در آلمان بسیار پیچیده و گسترده می باشد. لذا از متقاضیان انتظار می رود که در تمامی موارد با وکیل خود مشورت نمایند. خبر خوب اینکه کارفرمایان قادر به اجبار کردن شما به امضای هرگونه قرار داد نخواهند بود، لذا امکان مشورت شما با وکیل مورد نظر قبل از امضای هر گونه قرارداد ضروری خواهد بود.

قرارداد کاری (arbeitsvertrag)

این بسیار رایج است که در هر قرارداد شرایط کلی ذکر شود، قراردادی که توسط فرد استخدام شونده و گروه بزرگی از کارفرمایان به امضاء خواهد رسید. باید بدانید که فرد کارفرما قدرت دیکته کردن شرایط قرارداد کاری بدون ایجاد هیچگونه مذاکره مابین خود و فرد استخدام شونده را در اختیار خواهد داشت، چرا که مذاکرات موجود مابین کارفرما و فرد استخدام شونده تاثیر ضعیفی خواهد داشت (بر اساس قانون مدنی 305 ff.BGB). این امر بدین معناست که تمامی موارد ذکر شده در قرارداد بر اساس قانون نخواهد بود و توسط قانون به تصویب نرسیده است. به طور کلی شما قدرت کمی در خصوص امضای قرارداد کاری که شامل شرایط کار می باشد و توسط قانون به تصویب نرسیده است خواهید داشت. در صورتی که شرایط ذکر شده در قرارداد از نظر قانونی صحیح نمی باشد باید بدانید که آن قرار داد معتبر نیست. لذا انتظار می رود که وکیل شما تمامی موارد ذکر شده در قرارداد را بررسی نماید و این شرایط را برای شما شرح دهد. لذا در صورت غیرقانونی بودن مفاد قرارداد شما قادر به امضاء نکردن آن خواهید بود.

توافقات اضافی / توافق های لغو شده (aufhebungsvertrag)

ممکن است که فرد کارفرما امضاء کردن توافقات اضافی و یا لغو شده را به شما پیشنهاد کند. باید بدانید که هدف آنان از این امر تنها عدم اعتراض کردن از سوی شما خواهد بود. در کشور آلمان قوانین کار بسیاری وجود دارد که توسط کارفرمایان حفاظت می گردد. لذا پیشنهاد می شود که احتیاطات لازم را در صورت پیشنهاد کارفرما به لغو برخی از مفاد قرارداد به عمل آورید. لذا پیشنهاد می شود که در ابتدا هیچ چیزی را امضاء نکنید.

باید بدانید که حدود 90 درصد از افراد توافق های لغو شده را به امضاء می رسانند. اگر کارفرما تمامی حمایت های مالی، خسارات مالی و دیگر مزایا را برای شما در نظر بگیرد باز هم پیشنهاد می شود که در زمان امضاء کردن تمامی موارد را در نظر بگیرید. لذا بازهم پیشنهاد می شود که شرایط قرارداد توسط وکیل مورد ارزیابی قرار گیرد.

موارد ثابث در قرارداد (befristung) و قراردادهای موقتی بر اساس قانون کار در آلمان

باید بدانید که بدون هیچگونه زمینه شما قادر به عقد قرارداد حداکثر دوساله و یا عقد چهار قرار داد ثابت که هر شش ماه یکبار قابل تمدید می باشد خواهید بود.

این درحالیست که هیچگونه کپ زمانی مابین قرارداد با مفاد ثابت و قراردادهای کاری محدود مشاهده نخواهد شد. به خاطر داشته باشید که فرد استخدام شونده قادر به دادن درخواست به کارفرما در جهت عقد قرارداد دائم خواهد بود.

زمانی که مدت قرارداد ثابت به پایان رسید اما فرد کارمند به کارکردن خود ادامه داد و کارفرما هیچگونه اعتراضی نکرد، قرارداد نامحدودی برای فرد کارمند و به صورت خودکار وضع خواهد شد. باید بدانید که فرد کارفرما پس از سنجش تمامی موقعیت ها و موفقیت های کسب شده از سوی کارمند قادر به عقد قرارداد ثابت خواهد بود. در برخی موارد که فرد کارمند برای مثال باردار می باشد و سه ماه پس از فارغ شدن در محل کار حضور نیافت باز هم عقد قرارداد ثابت امکان پذیر خواهد بود. در صورتی که پروژه های کاری 5 سال به طول بیانجامد باز هم عقد قرارداد ثابت رایج خواهد بود.

سازماندهی مجدد

باید بدانید که ماموریت دادن به کارمندان برای کار کردن در دیگر مناطق در صورتی که در قرارداد ذکر شده باشد کاملا صحیح خواهد بود. البته باید بدانید که این مورد تا حد زیادی بستگی به نوع شغل انتخابی و مسافت آن تا محل زندگی خواهد داشت.

به خاطر داشته باشید که مبحث مرخصی و مرخصی گرفتن در صورت داشتن فرد جانشین امکان پذیر خواهد بود. لذا از افراد انتظار می رود که قبل از مرخصی گرفتن جانشین خود را مشخص نمایند و کارهای خود را به او بسپارند.

تصمیم گیری در خصوص کارمندان برکنار شده – فسخ قرارداد کاری

مهلت پر کردن فرم برکناری سه هفته خواهد بود. این امر بایستی با اطلاع قبلی کارفرما صورت گیرد. این ادعا بایستی به تحریر درآید و توسط کارفرما به امضاء برسد، چرا که ادعای شفاهی پذیرفته نیست. اگر از نظر شما افراد امضاء کننده دارای قدرت قانونی نمی باشند، شما قادر به بررسی تمامی موارد به مدت حداکثر 5 روز خواهید بود. باید بدانید که سه دلیل اصلی جهت فسخ قرارداد مواردی نظیر: بدرفتاری، زیرپا گذاشتن قوانین و مقررات و بیماری طولانی مدت را در بر خواهد گرفت.

براساس قانون حمایت از اشتغال موجود در آلمان، قانونی که افراد در محافظت از آن بسیار کوشا می باشند، شرکت ها بایستی حداقل 10 کارمند را استخدام نمایند و فرد کارفرما حداقل بایستی به مدت 6 ماه در بخش هیئت مدیره حضور داشته باشد.

دلایل برکناری از کار بر اساس اعلامیه های قانونی و به دلایل اقتصادی:

فرد کارمند ملزم به اثبات:

 1. علل داخلی و خارجی
 2. تصمیم شرکت
 3. علت متوقف شدن کار
 4. علت متوقف کردن کار خود
 5. معیارهای اجتماعی (سن، دلایل خانوادگی، معلولیت)، عدم توانایی غلبه بر مشکلات، عدم توانایی معمول.

قانون حمایت از مادران

 • از آغاز بارداری تا چهار ماه پس از زایمان فرد کارفرما قادر به دادن اخطار به کارمند نخواهد بود
 • نوع کار فرد وی بایستی محدود گردد.
 • فرد کارفرما بایستی بداند که کارکردن در برخی زمان ها امکان پذیر نیست.
 • فرد باردار شش هفته قبل از تولد فرزند قادر به کارکردن نخواهد بود.
 • فرد کارمند هشت هفته پس از بارداری قادر به کار کردن نیست.
 • مادران شیرده به دلیل دادن شیر به فرزند خود (حداقل نیم ساعت و یا یک ساعت در روز) قادر به اخذ مرخصی ساعتی خواهند بود.

مرخصی والدین

خبر خوب: تا زمانی که کودک شما سه ساله است شما قادر به گرفتن مرخصی تحت عنوان مرخصی والدین خواهید بود. در این رابطه کارفرما مجبور نیست که با شما به توافق برسد چرا که شما قادر به اخذ اینگونه مرخصی خواهید بود. در اینجا برخی از نکات ذکر شده در ذیل را مد نظر داشته باشید:

در طول مرخصی والدین شما قراردادی را تحت عنوان “قرارداد خواب” امضاء خواهید کرد. این امر بدین معناست که قرارداد شما هنوز هم وجود دارد اما در آن مدت زمانی که شما کار نمی کنید کارفرما حقوقی به شما پرداخت نخواهد کرد. به عبارت دیگر در اینجا دو مورد برای شما در نظر گرفته شده است : کار و پرداخت. این امر بدین معناست که شما در طول دوران مرخصی حقوقی را از سمت کارفرما دریافت نخواهید کرد. این درحالیست که هر دو طرف (کارفرما و کارمند) بایستی حقوق و وظایف یکدیگر را در نظر بگیرند. باید بدانید که در این دوره کارمند قادر به کارکردن برای کارفرمای دیگر نخواهد بود. در صورت مشاهده این امر کارفرما قادر به اخراج کردن شما خواهد بود.

باید بدانید که شما قادر به گرفتن این مرخصی سه ساله بصورت یکجا نخواهید بود. ناگفته نماند که در صورت دادن درخواست جهت مرخصی کارفرما بایستی برنامه ریزی های لازم را برای این مدت انجام دهد. چرا که بر اساس قانون کار در آلمان کارفرما ملزم به اخذ تصمیم گیری های لازم در طول مدت سه ساله خواهد بود.

مثال ها:

شما قادر به اخذ مرخصی والدین از 1 فوریه 2009 تا 31 ژانویه 2011 خواهید بود این درحالیست که شما قادر به تقسیم کردن دوران 1 فوریه 2009 تا 31 ژانویه 2011 به صورت: 1 فوریه 2009 تا 30 سپتامبر 2009 و 3 مارس 2010 تا 31 ژانویه 2011 خواهید بود.

اگر شما تصمیم به اخذ مرخصی والدین به صورت ثابت را در سر دارید، باید بدانید که دیگر فرصتی برای تغییر تصمیم خود نخواهید داشت.

اگر شما قادر به دریافت مرخصی والدین نشدید، این بدین معناست که کارفرما با مرخصی شما توافق نکرده است و این مشکل از سمت کارفرما خواهد بود.

نکته: بخاطر داشته باشید که در بسیاری از موارد اخذ مرخصی والدین و مرخصی بدلیل داشتن فرزند برای موقعیت شغلی شما خوب نخواهد بود. اما کسی که فرزندی ندارد و قصد کارکردن به صورت مداوم را در سر دارد هیچگونه تغییری در کارش ایجاد نخواهد شد. امروزه بسیاری از کارمندان آلمان داشتن فرزند را فرصتی برای اخذ مرخصی خواهند دانست.

چگونگی دادن درخواست

شما قادر به اخذ مرخصی والدین به صورت متوالی نخواهید بود. این درحالیست که فرد کارفرما بایستی در جریان امر مرخصی شما باشد.

نامه مرخصی شما بایستی به شرح ذکر شده در ذیل باشد:

آقایان عزیز: من تقاضای مرخصی را به دلیل پسرم …، تولد فرزندم…، از تاریخ… تا … را دارم.

شما خود ملزم به امضای نامه مرخصی خواهید بود.

باید بدانید که پدران خود نیز قادر به اخذ مرخصی والدین خواهند بود. اما این امر برای موقعیت شغلی شما خوب نخواهد بود.

شغل پاره وقت در طول دوران مرخصی

درصورت اخذ مرخصی والدین افراد قادر به انجام دادن کار پاره وقت خواهند بود، اما این ساعت کاری بیش از 30 ساعت در هفته (75 درصد) نخواهد بود. باید بدانید که اخذ کارپاره وقت و کارکردن برای کارفرمای خود همانند کارکردن به صورت آزاد برای کارفرمای دیگری خواهد بود، که باز هم کارکردن 30 ساعت در هفته را می طلبد. باید بدانید که جهت کارکردن به صورت آزاد شما ملزم به اخذ اجازه از کارفرمای خود خواهید بود.

کار پس از مرخصی

باید بدانید که فرد کارفرما ملزم به بازگرداندن شما می باشد چرا که هنوز قرارداد مابین شما و وی نیز پایدار است. باید بدانید که امکان کار کردن به صورت پاره وقت پس از دوران مرخصی برای شما امکان پذیر خواهد بود.

بر اساس قانون کار در آلمان در برخی از موارد امکان اخذ کار پاره وقت امکان پذیر نخواهد بود چرا که کارفرما بر این عقیده است که مرخصی و اخذ کار پاره وقت تنها در صورت بیماری فرزند و دیگر دلایل اهم جایز می باشد. این درحالیست که در برخی از اوقات فرد کارمند ملزم به امضای قرارداد پیشنهادی غیر دوستانه خواهد بود. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق ممکن است شما با شکایت و نارضایتی کارفرما مواجه شوید چرا که وی تنها کارمندانی که سر ساعت تعیین شده حاضر می شوند را می پذیرد. لذا به خاطر داشته باشید که ترفیع موقعیت های کاری با در اختیار داشتن فرزند در کشور آلمان به راحتی صورت نخواهد گرفت.

گواهی استخدام

ممکن است در برخی از مواقع تغییراتی در موقعیت قانون کار آلمان و قراردادهای کاری شما ایجاد شود. این امر مواردی نظیر: رفتن به ماموریت، رئیس جدید، مرخصی بدلیل زایمان و سایر موارد دیگر را نیز در بر خواهد گرفت. لذا از افراد انتظار می رود که تمامی شرایط را توسط وکیل خود مورد ارزیابی قرار دهند.

اخطاریه

باید بدانید که تنها یک هشدار برای مورد مشابه بعدی کافی خواهد بود.

 • شرح دقیق علت رخ دادن اشتباه
 • شرح دقیق وظایف
 • نظر کارفرما که نشان دهنده عدم تحمل وی بدلیل تکرار ناکارآیی شما باشد.

پس از دریافت نامه اخطار شما ملزم به رعایت کردن چه مواردی خواهید بود؟ باید بدانید که انجام ندادن هیچ کاری بهترین راه انتخابی خواهد بود. چرا که بسیاری از کارمندان این امر را درک نمی کنند و احساس می کنند که دادن اخطار صحیح نمی باشد و عکس العمل نشان دادن از جمله حقوق آنان به حساب می آید. در صورتی که افراد نسبت به نامه اخطار واکنشی نشان ندهند و اشتباهات خود را تکرار نمایند، نامه اخطار موثر واقع نخواهد شد. لذا از کارمندان انتظار می رود که قبل از هرگونه اقدام مواردی که باعث اخطار دادن می شود را با وکیل خود مورد بررسی قرار دهند.

اطلاعات به روز رسانی شده:

مفاد قرارداد ثابت مدت

در سال های اخیر فدرال دادگاه کار آلمان نسبت به محدودیت های در نظر گرفته شده برای کارمندان با مفاد قانون کار آلمان و قراردادهای کاری ثابت تجدید نظر کرده است. باید بدانید که قبلا کارفرمایان قدرت استخدام کارمندی با مفاد قرارداد ثابت که هیچ روابط خانوادگی با فرد کارفرما را نداشت در اختیار داشتند. باید بدانید که در حال حاضر اعلامیه دادگاه به صورت این است که هرگونه اشتغال که بیش از سه سال و قبل از آغاز اشتغال جدید و ثابت مدت انعقاد گردد باید به عنوان “اشتغال قبلی” در معنای پاره وقت و براساس قانون کار آلمان و قراردادهای کاری و قراردادهای کاری نظر گرفته شود.

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر از معتبرترین موسسات حقوقی کشور در شیراز، آماده پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزای کار و اطلاع رسانی در رابطه با قانون کار آلمان و قراردادهای کاری و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

علاقه مندان به کار در آلمان برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط نوشتن صحیح رزومه برای کار در خارج از کشور در خارج از کشور و به صورت تضمینی با همکاری وکیل مهاجرت به خارج از کشور، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در شهر شیراز از موسسات به راحتی و در کمترین زمان ویزای کار در خارج از کشور را دریافت کرده و به کار در خارج از کشور بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین آگاهی از قوانین جدید مهاجرت به خارج از کشور می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد قانون کار آلمان و قراردادهای کاری ، شرایط تحصیل در آلمان ، شرایط مهاجرت از طریق تولد فرزند در آلمان، شرایط مهاجرت به آلمان از طریق کار یا تخصص، شرایط مهاجرت به آلمان از طریق خرید ملک، اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج، نحوه مهاجرت به  آلمان ،  مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج با موسسه حقوقی توسعه گران مهر یا سفارت آلمان مورد نظر تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *