دریافت جاب آفر آلمان

جاب آفر آلمان

آیا به دنبال راهی برای مهاجرت کاری به آلمان هستید؟ آیا می‌دانید که می‌توانید از طریق دریافت جاب آفر آلمان، علاوه بر استخدام شدن، اقامت خود را در این کشور نیز اخذ نمائید؟ اگر به فکر ساختن آینده‌تان و زندگی در کشور آلمان از این طریق هستید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. ما صفر تا صد جاب آفر آلمان را برای شما بررسی خواهیم کرد.

  فرم مشاوره فوری

  شرایط ویزای جاب آفر آلمان

  جاب آفر آلمان

  افراد متقاضی دریافت جاب آفر کشور آلمان، در اولین مرحله باید دارای مدرک دانشگاهی یا مدرک معتبر یک موسسه فنی و حرفه‌ای در رشته و تخصص مورد نظر خود باشند. در واقع، جاب آفر تنها شامل این دسته از افراد می‌شود. علاوه بر این موضوع، معادل‌سازی مدرک شما با مدارک تحصیلی و فنی کشور آلمان باید انجام شود.

  اگر در تخصص مورد نظر خود مدرک معتبری ندارید، راه دیگری جهت دریافت جاب آفر وجود دارد. شما باید در کار خود مهارت ویژه‌ای داشته باشید و این امر از طریق سابقه کاری و روزمه شما مشخص می‌شود.

  سریع‌ترین و راحت‌ترین روشی که با آن می‌توان جاب آفر کشور آلمان را دریافت کرد، این است که شغل مورد نظر شما در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان قرار داشته باشد. پس پیش از اقدام برای ارسال درخواست به کارفرما، حتما این لیست را بررسی نمائید.

  چگونه جاب آفر را دریافت کنیم؟

  جاب آفر آلمان

  شما برای گرفتن جاب آفر کشور آلمان، نیاز خواهید داشت تا چندین مرحله مهم و حیاتی را طی نمائید. این مراحل قدم به قدم در بخش زیر توضیح داده شده‌اند.

  دریافت پیشنهاد شغلی

  در ابتدا باید در وبسایت‌های مربوط به دریافت جاب آفر جستجو کنید و پس از یافتن شغل مورد نظر، به کارفرمای آن درخواست دهید. سپس منتظر بمانید تا درخواست شما تایید شود.

  تعیین مدت قرارداد

  شما باید طی مکالمات خود با کارفرما، زمان قرارداد را تعیین کنید. با تعیین زمان قرارداد، مدت جاب آفر شما مشخص خواهد شد. پس از اینکه زمان قرارداد به اتمام برسد، می‌توانید دوباره آن را تمدید نمائید.

  ارسال درخواست به کنسولگری یا سفارت آلمان

  پس از اینکه درخواست جاب آفر شما تایید شد و قراردادتان با کارفرما تعیین گردید، باید این گواهی را به کنسولگری یا سفارت کشور آلمان ارسال کنید و از آن‌ها درخواست ویزای کاری کنید.

  ارسال مدارک

  مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای کاری و جاب آفر را فراهم کرده و به همراه درخواست خود برای کنسولگری آلمان ارسال کنید. اسامی این مدارک در بخش زیر آورده شده‌اند.

  مصاحبه کاری

  پس از اینکه مراحل بالا را با موفقیت از سر گذراندید، باید زمانی برای مصاحبه کاری با شرکت یا موسسه مورد نظر شغلی خود در آلمان، تعیین کنید. این مصاحبه به صورت آنلاین و به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. البته برخی از شرکت‌ها ممکن است مصاحبه را به زبان آلمانی نیز برگزار کنند. پس حتما از قبل تحقیق کنید. پس از رعایت قدم به قدم مراحل، باید منتظر تایید نهایی درخواست خود باشید.

  خدمات ما در امر جاب آفر چیست؟

  کسانی که قصد مهاجرت از طریق جاب آفر را دارند، باید به صورت مداوم وب‌سایت‌های مربوطه را بررسی کنند و در ارسال درخواست جاب آفر آلمان با سرعت عمل بالایی فعالیت داشته باشند. دلیل این امر نیز، رقابت بالا برای مهاجرت به کشور آلمان از طریق جاب آفر است. برای هر فرصت در دسترس و خالی، ده‌ها نفر متقاضی وجود دارد که می‌خواهند این موقعیت را بدست آورند. این موضوع شرایط را کمی دشوار خواهد کرد.

  موسسه مهاجرتی اصطهباناتی مفتخر است که می‌تواند به صورت تخصصی برای افراد به یافتن جاب آفر بپردازد. در واقع شما می‌توانید مسئولیت پیدا کردن جاب آفر واقعی و مناسب شرایط و رشته‌تان را، با خیال راحت به ما بسپارید.

  مهم است که در امر مهاجرت و به خصوص جاب آفر، موسسه‌ای را برگزینید که برای شما جاب آفر واقعی فراهم کند، زیرا برخی از شرکت‌ها وجود دارند که صرفا برای دریافت اقامت افراد، به آن‌ها جاب آفر تقلبی(Fake) معرفی می‌کنند. در موسسه ما، شما می‌توانید از این موضوع اطمینان یابید که پس از مهاجرت به آلمان، در کار مورد نظر که برای شما در نظر گرفته شده است، استخدام و مشغول به فعالیت خواهید شد.

  مدارک مورد نیاز

  جاب آفر آلمان

  مدارکی که در بخش زیر آورده شده‌اند، باید به سفارت کشور آلمان ارسال شوند:

  • فرم‌های درخواست ویزای کاری(کاملا تکمیل شده)
  • دو قطعه عکس مناسب برای پاسپورت
  • پاسپورت معتبر دارای اعتبار
  • ارائه اجاره‌نامه منزل در آلمان
  • بیمه بهداشت و درمان کشور آلمان(ارسال شده توسط کارفرمای شما در آلمان)
  • بیمه سفر کشور آلمان
  • ارائه قراردادنامه کاری(دارای توضیحات دقیق)
  • رزومه کامل کاری و تحصیلی(به صورت ترجمه شده)
  • مدارک فنی ترجمه شده به زبان آلمانی
  • گواهی پاک بودن سابقه کیفری
  • پرداخت هزینه ویزا
  • اثبات تمکن مالی

  هزینه لازم جهت دریافت جاب آفر

  شما جهت دریافت ویزای کاری آلمان، ملزم به پرداخت 75 یورو هزینه خواهید بود. اگر درخواست تاییدیه ویزای شما رد شود، این هزینه به هیچ عنوان به شما بازگردانیده نخواهد شد. تحت این شرایط، درصورتی که بخواهید می‌توانید بار دیگر جهت دریافت ویزای کاری آلمان درخواست دهید. بابت هر سری درخواست ویزا، مبلغ 75 یورو باید پرداخت شود.

  چگونه جاب آفر مناسب خود را پیدا کنیم؟

  جاب آفر آلمان

  اگر قصد مهاجرت به آلمان از طریق پیشنهاد شغلی را دارید، در این بخش ما وب‌سایت‌هایی را به شما معرفی کرده‌ایم که در آن‌ها می‌توانید به دریافت جاب آفر مورد نظر خود بپردازید. در بخش زیر این موارد را بررسی نمائید. در این بخش فهرستی از پورتال‌های شغلی را مشاهده می‌کنید، که در زمینه انتشار پیشنهادهای شغلی دانشگاهی و تحقیقاتی در آلمان تخصص دارند:

  academics.com

  Academics.com یکی از بهترین وب‌سایت‌ها برای یافتن جاب آفر آلمان و فرصت‌های فعلی در دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، مؤسسات تحقیقاتی و شرکت‌های پژوهشی می‌باشد. توجه داشته باشید که نسخه آلمانی وب سایت (academics.de) حتی تعداد بیشتری پیشنهاد جاب آفر را منتشر می‌کند.

  alumniportal-deutschland.org

  در Alumniportal Deutschland می‌توانید پیشنهادهای شغلی از شرکت‌ها و سازمان‌های آلمانی و بین‌المللی پیدا کنید که به دنبال کارشناسان بین‌المللی “آموزش دیده در آلمان” هستند. این مورد بیشتر مناسب برای افرادی است که مدت زمان تحصیل خود را نیز در دانشگاه‌های آلمان گذرانده‌اند.

  پورتال شغلی آژانس کاریابی آلمان

  پورتال شغلی Arbeitsagentur شامل یک پایگاه داده بزرگ با پیشنهادات شغلی برای همه حرفه‌ها و زمینه‌های کاری در آلمان است. این وب‎‎‌سایت توسط آژانس کار فدرال آلمان، بزرگترین ارائه دهنده خدمات در نیروی کار آلمان، اداره می‌شود.

  پورتال دولت فدرال

  Bund.de یک پورتال وب است که توسط دولت فدرال آلمان اداره می‌شود. این وب‌سایت امکان دسترسی به خدمات و اطلاعات آنلاین ارائه شده توسط سازمان‌ها و ادارات دولتی آلمان را فراهم می‌کند. شما می‌توانید تحت عنوان “جستجوی شغل” مشاغل متعددی را مشاهده کنید.

  Euraxess.de – مشاغل در آلمان

  EURAXESS یک وب‌سایت بورس کار در سراسر اروپا برای محققان است که در آن کارفرمایان بالقوه مانند: دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی و شرکت‌ها می‌توانند به دنبال افراد مناسب برای کار باشند. کسانی که به دنبال کار می‌گردند نیز می‌توانند این پیشنهادات را قبول کرده و رزومه خود را برای کارفرمای مربوطه ارسال کنند.

  EURES – پورتال تحرک شغلی اروپا

  EURES یک شبکه همکاری بین کمیسیون اروپا و خدمات اشتغال عمومی کشورهای عضو EEA است. این پلتفرم اطلاعات، مشاوره و خدمات تطبیق شغلی را به نفع کارکنان و کارفرمایان ارائه می‌دهد.

  Jobted – فرصت‌های شغلی در دانشگاه‌های آلمان

  Jobted وب سایتی است که در آن می‌توانید شغل‌های در دسترس در دانشگاه‌های آلمان را جستجو کنید. در این سایت همچنین لیست پیوندهایی را خواهید دید که به «بخش شغل» چندین دانشگاه آلمانی منتهی می‌شوند.

  پورتال شغلی هفته نامه آلمانی ‘Die Zeit’

  پایگاه داده مشاغل Zeit شامل فرصت‌های متعددی در زمینه‌های دانشگاه و صنعت، علوم و علوم انسانی است. لطفا توجه داشته باشید که این وب‌سایت فقط به زبان آلمانی در دسترس است.

  jobs.myScience

  myScience اطلاعاتی در مورد موقعیت‌های خالی فعلی در مراکز تحقیقاتی، شرکت‌ها با فناوری پیشرفته و دانشگاه‌ها برای دانشمندان، متخصصان و مهندسان در آلمان فراهم می‌کند. لطفا توجه داشته باشید که اکثر آگهی‌های استخدام به زبان آلمانی است.

  پورتال شغلی لایب نیتس

  پورتال شغلی لایب‌نیتس اطلاعیه‌های تمام مشاغل در دسترس فعلی را در موسسات مختلف انجمن لایب‌نیتس ارسال می‌کند.

  پرتال جاب آفر آلمان – Welcome to Germany

  Make it in Germany یک پورتال شغلی چند زبانه است که توسط وزارت امور اقتصادی و انرژی فدرال اداره می‌شود. هدف آن متخصصان بین‌المللی است که به دنبال مشاغل در دسترس در بخش‌هایی هستند که آلمان با کمبود نیرو مواجه است.

   فرم مشاوره فوری

   New Scientists Jobs

   New Scientists Jobs پایگاه داده گسترده‌ای از پیشنهادات شغلی فعلی را نگهداری می‌کند. این وب‌سایت علاوه بر یک موتور جستجو برای مشاغل در دسترس، کاربران می‌توانند رزومه خود را آپلود کنند، هشدارهای ایمیلی را تنظیم کنند و برای مشاغل علمی به صورت آنلاین درخواست دهند.

   PhDGermany – پلت فرمی برای موقعیت‌های دکترا در آلمان

   PhDGermany موقعیت‌های کاری در مقطع دکترا را در آلمان منتشر می‌کند که به طور خاص متقاضیان بین‌المللی را هدف قرار می‌دهد. این پلتفرم به شما کمک می‌کند تا موقعیت شغلی مطلوب دکترا یا استاد راهنما مناسب برای پایان نامه دکتری خود را پیدا کنید که به شما در روند درخواست آنلاین کمک می‌کند.

   ResearchGATE

   ResearchGATE یک هیئت شغلی متمرکز بر تحقیق را برای دانشمندان در سراسر جهان راه‌اندازی می‌کند. شما می‌توانید بر اساس کلمه کلیدی، رشته و کشور گزینه‌های جستجو را فیلتر کنید.

   Science Careers

   هدف Science Careers مطابقت دادن دانشمندان واجد شرایط با مشاغل در صنعت، پژوهش، دانشگاه و دولت است. Science Careers با لیست گسترده‌ای از مشاغل در دسترس، آخرین فرصت‌های شغلی را به کاربران اطلاع می‌دهد و منابع مفیدی را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

   DUZ

   موقعیت‌های خالی پژوهشگران در روزنامه‌های مهم روزانه و هفتگی آلمان و همچنین مجلات تحقیقاتی منتشر می‌شود. The Independent Deutsche Universitätszeitung یک بازار کار آکادمیک آنلاین بزرگ را در وب‌سایت خود ارائه می‌دهد.

   سایت‌های پیشنهاد شغلی آلمان بر اساس رشته مورد نظر شما

   جاب آفر آلمان

   در این بخش شما می‌توانید سایت‌هایی را بیابید که متناسب با هر رشته کاری و تحصیلی دسته‌بندی شده‌اند و با موارد بالا نیز متفاوت هستند. برای مثال در صورتی که شما هدف کار در حوزه مهندسی را دارید، می‌توانید به سایت‌هایی که مربوط به مشاغل مهندسی هستند مراجعه کنید. در ادامه چندین رشته مهم را بررسی کرده‌ایم. رشته و زمینه کاری مورد علاقه خود را در موارد زیر بیابید:

   کشاورزی

   زمین شناسی

   جنگلداری

   • greenjobs.de
   • MYGEO Geojobs
   • top agrar online

   مدیریت انتقال اطلاعات

   معماری

   مهندسی

   • bauingenieur24.de
   • deutsche bauzeitung
   • go4construction Jobs
   • Green Energy Jobs
   • greenjobs.de
   • Ingenieur24
   • ingenieurweb.de

   حقوق

   داروخانه و داروسازی

   جاب آفر برای تمامی رشته‌ها

   با موسسه ما کار شما برای یافتن جاب آفر در هر رشته راحت‎‌تر خواهد بود. هدف ما این است که شما بتوانید با سهولت و آرامش بیشتری، امور مهاجرتی خود را پیش ببرید. در صورتی که بخواهید با مسئولیت خودتان به یافتن جاب آفری مطمئن و مناسب بپردازید، به قطع یقین باید انرژی و زمان بسیاری صرف کنید. تفاوتی نمی‌کند که شما می‌خواهید در رشته‌های مهندسی یا غیرمهندسی به دریافت جاب آفر بپردازید، ما با توجه به درخواست و هدف شما، جاب آفر مورد نظرتان را در آلمان هدف‌گیری خواهیم کرد.

   آیا می‌توان بدون تسلط به زبان آلمانی جاب آفر دریافت کرد؟

   جاب آفر آلمان

   آیا شما نیز از آن دسته افرادی هستید که با یادگیری زبان آلمانی مشکل دارید؟ آلمانی زبانی است که یادگیری و آموزش آن زمان‌بر است و برخی از افراد ممکن است نتوانند در زمان محدود خود به این زبان تسلط یابند. با وجود اینکه بلد بودن زبان آلمانی برای زندگی در این کشور واجب است؛ اما برخی از بازارهای کاری نیز وجود دارند که شما ملزم نیستید تا برای استخدام شدن در آن‌ها حتما آلمانی را بلد باشید. یکی از وب‌سایت‌هایی که می‌توان از طریق آن به دریافت جاب آفر به زبان انگلیسی پرداخت، English jobs in Germany  می‌باشد. شما می‌توانید بر اساس ایالت و یا شهرهای آلمان، شغل مورد نظر خود را بیابید.

   مهاجرت به آلمان از طریق جاب آفر بدون مدرک زبان

   همانطور که در بالاتر به این موضوع اشاره شد، مهاجرت به آلمان از طریق پیشنهاد شغلی، به مدرک زبان احتیاج دارد و بسیاری از شرکت‌ها و بازارهای کاری در آلمان، این موضوع را جزو شرایط تعیین کننده برای افراد قرار می‌دهند. موسسه اصطهباناتی قادر است تا جاب آفر آلمان را بدون مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی برای افراد فراهم کند. بنابراین شما نیازی نیست تا پیش از اقدام برای مهاجرت، وقت خود را برای دریافت مدرک زبان صرف کنید.

   شرایط افزایش شانس جاب آفر آلمان

   جاب آفر آلمان

   برخی از شرایط هستند که وجود آن‌ها صرفا واجب و ضروری نیست؛ اما می‌توانند شانس شما را تا حد بسیار زیادی افزایش دهند. اولین مورد در این زمینه، تناسب داشتن رشته تحصیلی شما با شغل استخدامی مورد نظرتان است. کشور آلمان و مردم آن، برای مدارک آکادمیک، بار علمی و سطح دانش افراد بسیار ارزش و اهمیت قائل می‌شوند. به هر اندازه که فرد در رشته کاری مورد نظر فعال‌تر و متخصص‌تر باشد، امکان دریافت جاب آفر نیز برای او بیشتر خواهد شد.

   مدرک زبان

   در قدم دوم، تسلط به زبان آلمانی برای کارفرمایان این کشور بسیار مهم است. برای برخی از شرکت‌ها و موسسات، اینکه شما بتوانید تا حد زیادی بر زبان آلمانی سلطه داشته باشید، جزو عوامل حیاتی و تعیین کننده است. اینگونه مشاغل، نیازمند مدرک زبان آلمانی در سطح C2 هستند. البته میزان تسلط شما به زبان آلمانی، به کارفرمای آینده‌تان بستگی دارد.

   اگر هم علاقه‌مند به شرکت در مشاغلی هستید که به زبان انگلیسی هستند(مانند وبسایت معرفی شده در بالا)، با این شرط، شما باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس را دریافت و ارائه کرد. در این صورت، شما باید مدرک خود را در تمامی مهارت‌ها، با نمره 6 به بالا دریافت کرده باشید. توجه داشته باشید که حتی این مشاغل نیز به افرادی که به یادگیری زبان آلمانی اهمیت داده‌اند، بهای بیشتری می‌دهند. بنابراین اگر قصد مهاجرت به آلمان از طریق جاب آفر را دارید، سعی کنید تا برای یادگیری زبان آلمانی خود وقت بگذارید.

   تخصص فردی

   در نهایت موردی که برای استخدام شدن شما بسیار در نظر گرفته می‌شود، تخصص و مهارت فردی‌تان است. هرچه رزومه کاری و سوابق شما قوی‌تر باشد، و از طرف دیگر با رشته تحصیلی‌تان نیز تناسب داشته باشد، شانس شما نسبت به رقبا افزایش قابل توجهی خواهد یافت. همچنین در صورتی که در کشور آلمان دانشجو بوده یا در گذشته به تحصیل در آلمان با ویزا پرداخته باشید و دارای مدرکی معتبر از این کشور باشید، می‌تواند به استخدام شما کمک بسیاری کند.

   تمکن مالی

   در مرحله آخر، نیاز است تا شما تمکن مالی خود را برای دریافت ویزای کاری آلمان از طریق جاب آفر، ثابت کنید. درست است که شما به قصد کار و کسب درآمد به این کشور مهاجرت می‌کنید؛ اما باید سرمایه اولیه‌ای را تا زمان دریافت اولین حقوق برای خود ذخیره کرده باشید. با این وجود، برخی از کارفرمایان، مسئولیت اقامت و سکونت شما و خانواده‌تان را پس از مهاجرت می‌پذیرند و تا حد زیادی از شما حمایت می‌کنند.

   دریافت جاب آفر بدون تمکن مالی

   یکی دیگر از شرایط مهم برای دریافت جاب آفر آلمان، برخورداری از تمکن مالی است. موسسه ما می‌تواند شرایط مهاجرت و دریافت جاب آفر را بدون تمکن مالی برای شما ایجاد کند. یکی دیگر از مزایای مهاجرت با ما، این است که مشاغلی که شما در آن‌ها استخدام می‌شوید، دارای درآمدها و حقوق‌های بسیار مناسب و بالایی خواهند بود. بنابراین شما نه تنها از لحاظ مالی با مشکلی رو به رو نخواهید بود، بلکه می‌توانید کیفیت زندگی بالایی را در یک کشور اروپایی تجربه کنید.

   شما می‌توانید بخشی از حق وکالت مهاجرت خود را، پس از مهاجرت و دریافت کار به موسسه پرداخت کنید. این موضوع اطمینان و اعتماد ما به خدمات‌مان را بازگو می‌کند.

   CoverLetter چیست؟

   جاب آفر آلمان

   افرادی که متقاضی مهاجرت به کشور آلمان از طریق پیشنهاد شغلی هستند، باید برای دریافت ویزای خود نامه‌ای را به صورت واضح و با جزئیات تهیه کرده و برای سفارت آلمان ارسال کنند. شما باید در این نامه هدف خود را از زندگی، کار و مهاجرت به آلمان تماما و کاملا شفاف بیان کنید. در صورتی که این نامه برای مامور سفارت توجیه کننده و منطقی نباشد یا توضیحات شما به صورت مبهم آورده شده باشند، ممکن است درخواست صدور ویزای شما رد شود! این احتمال حتی در صورتی که شما یک جاب آفر آلمانی نیز داشته باشد ممکن است. بنابراین در این موضوع دقت کافی را به خرج دهید. همچنین شما می‌توانید از افراد باتجربه در این زمینه نیز کمک بگیرید. همچنین توجه داشته باشد مدارکی که برای سفارت ارسال می‌کنید باید ترجمه شده باشند و دارای امضای یک مترجم رسمی دادگستری نیز باشند.

   آیا می‌توان به راحتی جاب آفر آلمان را دریافت کرد؟ ممکن است فکر کنید که کار کردن و استخدام شدن در کشور آلمان، زحمت زیادی خواهد داشت و موضوعی نیست که به راحتی انجام شود؛ اما در واقع ساده‌تر از آن چیزی است که شما فکر می‌کنید. نگران نباشید زیرا روش‌های مختلفی جهت کار در آلمان وجود دارند، که به نتیجه مثبت ختم می‌شوند. علاوه بر دریافت جاب آفر، شما می‌توانید از طریق ویزای جستجوی کار آلمان نیز اقدام نمائید. کارفرمایان در این کشور به دنبال کارکنان با انگیزه و با صلاحیت بالا هستند.

   شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اخذ جاب آفر آلمان و شرایط مهاجرت به آلمان از طریق کار و تحصیل پزشکی در آلمان با کارشناسان موسسه مهاجرتی حقوقی اصطهباناتی تماس بگیرید.

   4.5/5 - (2 امتیاز)

    فرم مشاوره فوری

    مطالب مرتبط

    4 دیدگاه برای “دریافت جاب آفر آلمان

    1. رضایی گفت:

     سلام
     من ۴۱ سال سن دارم ایا میتونم برای گرفتن ویزای جاب آفر اقدام کنم

     1. سحر طاهریان فرد گفت:

      سلام روزتون بخیر
      به شما توصیه می کنیم از روش های دیگر مهاجرت اقدام نمایید.

    2. علیرضا گفت:

     سلام وقت بخیر .من 38سال دارم لیسانس تاسیسات حرارتی و برودتی دارم .مدرک نصاب تاسیسات موتور خانه و مدرک جوشکاری گاز از فنی حرفه ای دارم .والان کار اجرایی انجام میدم برای مهاجرت چکار باید انجام بدم وپیشنهادتون برای مهاجرت کدوم کشور و شهر انتخاب کنم وایا شانسی دارم وچقدر زمان لازم هستش

     1. سحر طاهریان فرد گفت:

      با سلام و احترام
      انتخاب کشور و یا شهر بستگی به کاری که پیدا می کنید دارد. در ابتدا نیاز به کاریابی دارید.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.