پرتغال از جمله کشورهایی است که از نظر آب و هوا یکی از بهترین گزینه ها می باشد. در این مقاله به بررسی روش های مختلف اخذ اقامت بلژیک می پردازیم، اخذ اقامت از طریق کار، تحصیل و سرمایه گذاری از جمله این روش ها می باشند. مشاورین موسسه حقوقی برگزیده به عنوان یکی از برترین موسسات مهاجرتی کشور آماده ارائه مشاوره در زمینه مهاجرت به اروپا می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفاتر تهران و شیراز و اصفهان تماس حاصل فرمایید.

مزایای زندگی و داشتن اقامت پرتغال

اشخاص محلی دوست دارند به زبان انگلیسی صحبت کنند.
افراد جوانتر پرتغالی، زبان انگلیسی را در مدرسه یاد می گیرند و علاقه دارند که با هم میهن ها یا خارجی ها تمرین کنند.

کیفیت زندگی: گفته شده که کشور پرتغال یکی از بهترین کشورهای دنیا از لحاظ کیفیت زندگی است و آمار امنیت و مراقبت های بهداشتی بالاست.

هزینه زندگی: بیشتر خارج ها بیان می کنند که هزینه زندگی در پرتغال به نسبت کشور خودشان پایین است و بیشتر در خرید سبزیجات، خوردن غذا در رستوران و قیمت اجاره خانه نمود پیدا می کند.

گامی به سوی آرامش زندگی
زمانی که به زندگی در این کشور عادت کنید قدر لحظات کمی که می توانید از ساحل محله خود استفاده کنید را خواهید دانست و با وقفه در بیزینستان برای چند ساعت ، می توانید از آفتاب سوزان تابستان فرار کنید و به خانه بروید و با دوستانتان خوش باشید.
قیمت خرید ملک در پرتغال به غیر از ساحل و تفریحگاه خوش قیمت است. شما می توانید از روستاها و شهرهای جزیره مانند کوچک با تخفیف خرید کنید و فاصله شما تا شهر و مناطق اصلی و ساحلی به اندازه رانندگی کوتاهی بیش نخواهد بود. اگر به دنبال خرید املاک سنتی به نسبت املاک مدرن باشید یقینا می توانید ملکی را در کشور پرتغال بخرید.

سیستم مراقبت های بهداشتی کشور بسیار پیچیده است. به طور مثال، داروهای زیادی را در داروخانه ای می توان خرید که داروساز بدون نسخه تجویز می کند و این راه آسانتری برای درمان بیماری های ساده و کم اهمیت است.

در اینگونه موارد انتظار می رود که اشخاص برنامه های کاربردی را برای اخذ مجوز  و ویزای کار بلژیک و یا کارهای حرفه ای نیز مد نظر داشته باشند. چرا که تمامی تصمیمات می بایست قبل از اخذ مجوز اقامت نیز گرفته شود. در اغلب موارد، اقامت و تابعیت به راحتی می تواند برای همسر و یا فرزندان نیز تمدید شود.

اقامت بلژیک

اقامت پرتغال از طریق تحصیل

دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا ,و غیر EEA که مایل به تحصیل در پرتغال هستند به یک ویزای دانشجویی و یک مجوز اقامت برای تحصیل و اقامت در پرتغال نیاز دارند. مراحل درخواست و اخذ ویزا باید قبل از سفر کردن به پرتغال، از طریق سفارت و یا کنسولگری پرتغال در کشور مبدا انجام شود. مجوز اقامت در بدو ورود در اداره خدمات مهاجرت و مرزی پرتغال (SEF) تقاضا داده می شود.

دو نوع ویزا برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در پرتغال را دارند وجود دارد:
ویزای اقامت طولانی مدت شینگن (ویزا نوع D): دانش آموزانی که در رشته های تحصیلی تمام وقت ثبت نام کرده و قصد اقامت برای بیش از 90 روز در پرتغال را دارند، باید درخواست یک ویزای دانشجویی طولانی مدت را بدهند و پس از ورود مجوز اقامت خود را دریافت کنند. این ویزا به دانشجویان امکان کار کردن به صورت پاره وقت را می دهد – حداکثر تا 20 ساعت در هفته و یا به صورت تمام وقت در طول تعطیلات.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی پرتغال

 • فرم درخواست تکمیل شده ویزا (که از وب سایت کنسولگری پرتغال محل شما دانلود شده است)
 • یک عکس از شما در اندازه عکس پاسپورت
 • پاسپورتی که تاریخ انقضای آن حداقل 3 ماه از زمان بازگشت شما به کشورتان باشد.
 • فرم یا نامه پذیرش دانشگاه یا موسسه ای در پرتغال که شما برای تحصیل تقاضا داده اید.
 • مدارک اثبات اینکه شما منبعی برای حمایت مالی در طول اقامت خود در پرتغال دارید.
 • مدارک بیمه سلامت
 • بلیط خریداری شده برای سفر به پرتغال
 • مدارکی برای اثبات اینکه شما پس از ورود به پرتغال، مکانی برای اقامت تدارک دیده اید.
 • همچنین باید هزینه درخواست ویزا را تا 170 یورو پرداخت نمایید.

اقامت کاری پرتغال از طریق تخصص

اگر شما قصد مهاجرت به پرتغال از طریق ویزای کار (تخصص) را دارید قبل از انجام مراحل ویزا، باید مطمین شوید که آیا نیازی به گرفتن ویزای کار در پرتغال و یا مجوز کار را دارید یا خیر. شرایط اقامت شما بسته به نوع ملیت و نوع تخصص و شغل شما در پرتغال متفاوت است.

از آنجایی که مجوز کار در پرتغال تا حد زیادی به وضعیت شهروندی (ملیت) شما بستگی دارد، در اکثر موارد شما تا زمانی که یک موقعیت کاری تضمین شده در پرتغال پیدا نکنید نمی توانید برای مجوز اقامت اقدامی کنید.

در مورد شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا روند کار بدین صورت است که ابتدا باید توسط یک کارفرما استخدام شوند؛ (می توانید از طریق لیست مشاغل در پرتغال جستجو کنید). هنگامی که کاری پیدا کرده و استخدام شدید، در صورتی که مدت زمان این کار طولانی تر از سه ماه باشد، کارفرمای شما برای مجوز کار شما در پرتغال (Autorização de Trabalho) به مقامات مسوول اداره کار پرتغال درخواست خواهد کرد.

هنگامی که قرارداد کاری یا مجوز کار شما توسط مسوولین اداره کار تأیید شد، شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید برای موارد ذیل درخواست کنند:

 • یک ویزای کاری پرتغالی (اگر نوع ملیت آنها نیاز به گرفتن ویزا برای ورود به پرتغال داشته باشد یا مدت زمان کاری کمتر از شش ماه باشد)
 • مجوز اقامت (اگر آنها قصد دارند در طولانی مدت در پرتغال کار کنند) نوع مجوز اقامت به نوع اشتغال (کار) شما بستگی دارد.
 • ویزای اقامت (با اعتبار و صلاحیت بالا) – برای دوره 1 ساله اول (از بدو ورود) صادر شده، و برای 2 سال قابل تجدید است.

کارت آبی (Cartão Azul) – برای یک دوره اولیه 1 ساله و برای دوره متوالی دو ساله در صورتی صادر می گردد که دارنده کارت مراحل گرفتن مجوز ورود و اقامت را تکمیل کند، و شرایطی که امکان صدور کارت را فراهم می کند به طور کامل در گرو این است که دارنده کارت دارای امکانات کافی معیشتی برای تجدید دوره دو ساله کارت باشد.
کارت آبی پس از پنج سال به مجوز اقامت دائم منجر خواهد شد.

اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری

برنامه ویزای طلایی پرتغال به دلیل انعطاف پذیری بالا و مزیت هایی که دارد، محبوب ترین طرح ویزای اروپا در میان سرمایه گذاران می باشد. این نوع ویزا در سال 2012 آغاز به کار کرده و به طور فعالانه ای در دنیا توسط دولت پرتغال مورد حمایت قرار گرفته است. سرمایه گذاری 500،000 یوروی (350،000 یورو در حالت کاهش یافته) در املاک و مستغلات در پرتغال مجوز اقامت برای یک خانواده به همراه فرزندان مستقل شان را می دهد. ویزای طلایی هر دو سال (با این شرط که متقاضی در طول سال دو هفته را در این کشور بوده باشد) قابل تمدید است.

برای کسب اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری باید حداقل یکی از شروط زیر را داشته باشید:

 • انتقال سرمایه حداقل 1 میلیون یورو به پرتغال
 • ایجاد حداقل 10 شغل در پرتغال
 • خرید املاک و مستغلات در پرتغال به ارزش حداقل 500،000 یورو
 • خرید املاک و مستغلات در مناطق تحت بازسازی شهری پرتغالی با قدمت حداقل 30 ساله به ارزش حداقل 350،000 یورو
 • سرمایه گذاری حداقل 350،000 یورو در تحقیقات علمی در پرتغال
 • سرمایه گذاری حداقل 250،000 یورو در بخش های هنر، فرهنگ و میراث در پرتغال
 • سرمایه گذاری حداقل 500،000 یورو در کسب و کارهای کوچک و متوسط در پرتغال

ویزای سرمایه گذار پرتغال به سهامداران شرکت هایی که قبلا در پرتغال و یا در یک کشور دیگر اتحادیه اروپا با محل اقامت پایدار در پرتغال و تعهدات مالیاتی انجام شده است را پوشش می دهد. سرمایه گذاری ایجاد شده برای ویزای طلایی باید حداقل از پنج سال از تاریخ صدور ویزای طلایی پرتغال تأیید شود.

ویزای سرمایه گذاری پرتغال شامل سهامداران شرکت هایی که پیش از این در پرتغال ، یا در یک کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا بنا شده اند را پوشش می دهد، البته به شرطی که پرتغال اقامتگاه اصلی آن باشد و تعهداتی مالیاتی وی برآورده شده باشد. سرمایه گذاری برای ویزای طلایی باید حداقل برای پنج سال (از تاریخی که ویزای طلایی پرتغال پایه گذاری شده) حفظ شده باشد.

پرداخت مالیات در بلژیک

اقامت پرتغال از طریق ازدواج

یک شخص خارجی که برای مدت بیش از 3 سال با یک پرتغالی ازدواج کرده باشد. ازدواج باید در سیستم پرتغالی ثبت شده باشد. یک شخص خارجی که در هنگام اعلام درخواست به مدت بیش از سه سال در یک اتحاد واقعی با یک شخص پرتغالی زندگی کرده باشد.
گواهی کامل شامل اطلاعات تولد همسر پرتغالی که در بازه شش ماه قبل چاپ شده باشد، که دارای صفحه مشخصات ازدواج هم باشد.

 • کپی پاسپورت همسر پرتغالی و کارت شناسایی وی.
 • گواهی عدم سوءپیشینه که توسط مراجع قانونی کشور محل تولد متقاضی و کشور محل زندگی پس از 16 سالگی وی صادر شده باشد، به همراه ترجمه رسمی آن (در صورتی که زبان آن پرتغالی نیست)
 • متقاضی از ارائه عدم سوءپیشینه پرتغالی معاف است زیرا ممکن است به صورت اجباری توسط دولت پرتغال به دست آمده باشد، با این حال به متقاضی توصیه می شود تا به منظور صرفه جویی در وقت آن را از پیش ارائه دهد.
 • برگه رسمی عدم سوءپیشینه از طرف FBI
 • شواهدی دال بر این که متقاضی هرگز به عنوان یک مستشار دولتی خارجی کار نکرده باشد و هرگز در نیروهای مسلح خارجی نبوده باشد (به جز خدمت اجباری).
 • مدارک زبان پرتغالی متقاضی (نامه با دست خط شخصی که بیانگر انگیزه شخص برای درخواست تابعیت باشد)

گواهی نامه تحصیلات پرتغالی را می توان به شکل مدارک زیر ارائه داد:

 1. دیپلم از یک مدرسه خصوصی یا دولتی پرتغال تحت شرایط قوانین پرتغال
 2. گواهی نامه موفقیت در امتحانات که توسط یکی از موسسات آیتم 1 تایید شده و به دست آمده باشد.
 3. گواهینامه موفقیت در امتحانات که توسط کنسولگری پرتغال چاپ شده باشد هنگامی که متقاضی هنوز در خارج از پرتغال زندگی می کند.
 4. گواهی مهارت در زبان پرتغالی به عنوان زبان دوم که توسط یکی از مراکز معتبر ارزیابی پرتغالی چاپ شده باشد.

مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران و شیراز و اصفهان آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه اخذ اقامت پرتغال هستند.

سوالات متداول در زمینه اقامت پرتغال

 1. چگونه می توانم اقامت دائم پرتغال را دریافت کنم؟

  پس از داشتن شرایط لازم از طرق مختلف با داشتن مدارک زیر می توانید درخواست اقامت دائم کنید؛مجوز اقامت معتبر

  گذرنامه معتبر

  دو عکس گذرنامه

  تمکن مالی

  اثبات محل اقامت

  بیمه سلامت

  عدم سوء پیشینه

  اثبات ثبت نام در تأمین اجتماعی و شواهد وضعیت مالیاتی

 2. آیا ویزای طلایی می تواند شما را به تابعیت در پرتغال سوق دهد؟

  بله، در پایان سال پنجم اقامت در پرتغال، متقاضی می تواند درخواست اقامت دائم و به دنبال آن تابعیت کند.

 3. آیا مهاجرت به پرتغال آسان است؟

  اگر از قوانین مهاجرتی این کشور پیروی کنید، به خصوص هنگام ورود یا خارج از اروپا، روند جابجایی به پرتغال باید بسیار آسان باشد.

 4. اقامت بازنشستگی پرتغال چطور است؟

  برای شهروندان اتحادیه اروپا، بازنشستگی در پرتغال بسیار ساده است؛ زیرا می توانند به راحتی درخواست اقامت دهند و از بسیاری از همان مزایایی که ساکنان بومی دارند، برخوردار شوند. اتباع غیر اتحادیه اروپا می توانند برای مدت 5 سال اجازه اقامت موقت را بدست آورند، پس از آن می توانند درخواست اقامت دائم دهند.

 5. آیا می توانم اقامت پرتغال را از طریق ازدواج کسب نمایم؟

  شما می توانید بعد از سه سال ازدواج با یک شهروند پرتغالی یا سه سال زندگی مشترک قانونی، تابعیت پرتغال را از طریق ازدواج به دست آورید.

 6. آیا پرتغال اجازه تابعیت دوگانه را می دهد؟

  بله، پرتغال اجازه تابعیت دوگانه را می دهد. از این رو، شهروندان پرتغالی که دارای تابعیت خارجی هستند یا تابعیت کشور دیگر را به دست می آورند، تابعیت پرتغال را از دست نمی دهند. به همین ترتیب، متقاضیانی که شهروندی پرتغالی را بدست می آورند، مجبور نیستند تابعیت خارجی خود را کنار بگذارند.

 7. آیا می توانم از طریق کار در پرتغال اقامت این کشور را دریافت نمایم؟

  بیشتر اتباع غیر اتحادیه اروپا قبل از اینکه بتوانند در پرتغال کار کنند، به مجوز کار پرتغال احتیاج دارند. در صورت تأیید، آنها می توانند روند اخذ ویزای کاری پرتغال یا اجازه اقامت را ادامه دهند. با این حال، کار در پرتغال برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا تحت تأثیر بیکاری پرتغال در سال های اخیر است.

 8. آیا خدمات درمانی در پرتغال رایگان است؟
  دسترسی به مراقبت های بهداشتی عمومی در پرتغال برای کودکان زیر 18 سال و افراد بالای 65 سال رایگان است. هر دو مهاجر اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا با داشتن مجوز اقامت در پرتغال باید کارت کاربری خدمات ملی بهداشت را بدست آورند تا از سیستم بهداشت عمومی رایگان استفاده کنند.
 9. آیا خرید ملک در پرتغال روش خوبی برای اخذ اقامت پرتغال است؟

  خرید ملک برای اجاره در پرتغال یک سرمایه گذاری مالی خوب است. در حال حاضر ارزش سرمایه گذاری را دارد؛ زیرا تقاضای مسکن بیشتر از آنچه در حال حاضر به ویژه در لیسبون و پورتو است، وجود دارد. همچنین، بازده اجاره در فصل اوج گردشگری، اجاره ملک در پرتغال را به یک سرمایه گذاری مناسب تبدیل می کند.

 10. هزینه زندگی در پرتغال چقدر است؟

  از جمله اجاره، یک زن و شوهر می توانند با هزینه حدود 1700 دلار در ماه در پرتغال یا در شهرهای کوچک زندگی کنند. بودجه یک زن و شوهر در لیسبون از حدود 2100 دلار یا 2200 دلار در ماه شروع می شود. البته مطمئناً می توانید بیشتر هزینه کنید. مجردها باید با بودجه ای در حدود دو سوم از هزینه های یک زن و شوهر را برنامه ریزی کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *