شرایط زندگی در پرتغال

مشاورین ارشد موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در این مقاله به بررسی شرایط زندگی در پرتغال پرداخته و همچنین مزایا و معایب زندگی در این کشور را به شما معرفی خواهند کرد. هزینه زندگی در پرتغال بسیار بستگی دارد به محل زندگی و شیوه زندگی فرد، اما به طور کلی برای مهاجران و بازنشستگان ارزش مناسبی دارد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط زندگی در پرتغال چگونه است

پرتغال یک کشور نسبتا کوچک است و فقط 10.3 میلیون نفر جمعیت دارد. به غیر از مردم بومی تعداد زیادی مهاجر از اروپای شرقی در پرتغال زندگی می کنند. پرتغال یکی از امن ترین کشورهای جهان است که آب و هوای ملایمی دارد. هزینه زندگی در پرتغال باعث جذب مهاجران زیادی از سراسر جهان شده است. هر چند که میزان دستمزدها پایین تر از کشورهای غربی است اما هزینه زندگی نیز بسیار پایین تر است.

افراد با یک شغل ثابت و حقوق متوسط می توانند به خوبی زندگی کنند. به طور کلی، پرتغال زیر ساخت های بهداشتی با کیفییت بالایی دارد. بهترین بیمارستان ها و کلینیک ها به ویژه در شهرهای بزرگ وجود دارند. خدمات درمانی دولتی برای شهروندان و مهاجران به صورت رایگان ارائه می شود، خدمات درمانی رایگان محدود هستند. پرتغال دارای یک شبکه وسیع راه آهن و اتوبوس است. به طور کلی حمل و نقل عمومی در پرتغال ارزان و قابل اعتماد است. به غیر از اینها تاکسی های زیادی در دسترس هستند که قیمت مناسبی دارند.

در بررسی کیفیت زندگی توسط EUROFOUND نشان میدهد که دو شاخص رضایت از زندگی و شادی در پرتغال در سالهای اخیر افزایش یافته است . متوسط رضایت مردم از 6.1 درصدر در سال 2003 به 6.9 درصد در سال 2016 افزایش پیدا کرده است اما هنوز کمتر از میانگین 7.1 درصدی EU27 است. همچنین میزان شادی از میانگین 6.9 درصد در سال 2003 به 7.5 درصد در سال 2016 رسیده است که کمی بالاتر از میانگین 7.4 درصدی EU28 است.

اقتصاد اروپا در سال 2017 به رشد خوب خود ادامه داده است و باعث ایجاد نتایج بسیار مثبتی شده است. رشد اقتصادی،ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری به 8.5 درصد رسیده است. دولت با همکاری احزاب مختلف پارلمان اقدامات مهمی برای بهبود شرایط کار و زندگی در پرتغال انجام داده است. دولت به طور ویژه در بخش های بهبود درآمد کارکنان ، مبارزه با فقر و نابرابری فعالیت میکند.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در پرتغال

آب و هوای کشور پرتغال مورد پسند افراد زیادیست. در این کشور هر چه بیشتر به سمت جنوب پیش می روید، تابستان ها گرم تر و زمستان ها معتدل تر می شود و اگر از آب و هوای گرم لذت میبرید می توانید از سواحل اطلسی این کشور فاصله بگیرید و به بخش های زیبای داخلی این کشور بروید و از تابستان های گرم آن استفاده کنید.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در پرتغال

هزینه های مسکن در کشور پرتغال، خارج از محدوده ی ساحلی آن، ارزان و معقول است. میتوانید در شهر های غیر ساحلی و روستایی با قیمت پایین خانه هایی را پیدا کنید که با منطقه ی ساحلی این کشور فاصله ی زیادی نداشته باشد. اگر به اندازه ی کافی جست و جو کنید می توانید یک خانه ی ارزان قیمت پیدا کنید.

ساحل پرتغال بسیار زیباست. از انجایی که این کشور در توار ساحلی اقیانوس اطلس قرار دارد و برخی اوقات طوفان های شدیدی در زمستان اتفاق می افتد، در سواحل این کشور منظره های سنگی و صخره ای بی نظیر و چشم نوازی ووجود دارد. در تابستانها می توانید از بخش غربی این کشور بازدید کنید و لذت ببرید. اگر از ساحل فاصله بگیرید، متوجه می شوید که پرتغال دشت ها ، کوه ها، پارک های ملی، دریاچه ها ، جنگل های زیتون و رودخانه های بسیار زیبایی دارد و از لحاظ تنوع جغرافیایی بسیار بی نظیر است.

سرعت زندگی در پرتغال پایین است! برای افرادی که از کشور های پر سرعت و استرس زایی مثل اروپا به پرتغال مهاجرت می کنند، پرتغال ابتدا مانند یک رویا به نظر می رسد اما بعدا می تواند به یک کابوس تبدیل شود چرا که انجام هر کاری در پرتغال بسیار زمان می برد! اگر به این سیستم سرعتی عادت کنید ، یک رویای به واقعیت پیوسته است و این سبک از زندگی سالم تر به حساب می آید. پرتغال کشور امنی است و میتوانید با خیال راحت شب ها در خیابان های آن قدم بزنید. مردم پرتغال مردم خونگرم و دوست داشتنی ای هستند.

معایب زندگی در این کشور:

بدترین چیز در مورد کشور پرتغال زبان ان است. باید گفت که زبان پرتغالی برای یادگیری، زبان فوق العاده دشوار و پیچیده ایست. اما با این وجود برای افرادی که در مناطق شهری و شلوغ تر زندگی می کنند، کار راحت تر می شود چرا که در این مناطق تعداد زیادی مهاجر و شهروند بین المللی پیدا خواهید کرد که به زبان انگلیسی مسلط اند.

سیستم اداری کشور پرتغال می تواند آزار دهنده باشد! برای انجام ساده ترین کار ها باید ساعت ها در صف بایستید و کاغذ بازی و تشریفات اداری زیادی انجام دهید. بهتر است برای انجام کارهایتان در این کشور عجله نکنید و به خودتان استرس ندهید، با آغوش باز نظام پرتغالی را بپذیرید و همراه با ان حرکت کنید. قیمت های ملک اخیرا تا حد بسیار زیادی افزایش داشته است و پیدا کردن محلی برای زندگی برای اکثر افراد در مکان های پر تقاضا دشوار شده است.

مناطق آتلانتیک مثل مناطق مدیترانه ای نیستند! مناطق آتلانتیک می توانند در ماه های تابستان بسیار گرم باشد و تا حدودی آزاردهنده شود. به جز موارد ذکر شده ، پرتغال مکان بسیار عالی ای برای زندگیست، کیفیت زندگی در این کشور خوب است و ارزش بررسی کردن را به عنوان یکی از انتخاب های موجود برای زندگی دارد.

وضعیت اقتصاد پرتغال

طبق گزارش اداره آمار ملی پرتغال، اقتصاد این کشور در سال 2017 حدود 2.7 % رشد کرده است و به 179.2 میلیارد یورو دستیابی پیدا کرده است که بالاترین رشد را از سال 2000 داشته است. این رشد اقتصادی به دلیل افزایش تقاضای داخلی و سرمایه گذاری در صادرات بوده است. همچنین بخش گردشگری مبلغ 6.1 میلیارد یورو در سال 2017 را به خود اختصاص داده است که در مقایسه با سال 2016، این مبلغ 21 درصد افزایش یافته است.

در این راستا، هدف کشور پرتغال، افزایش درآمد حاصل از گردشگری به 26 میلیارد یورو تا سال 2027 می باشد. این رونق اخیر باعث شده، کسری بودجه کشور تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند. وضعیت اشتغال نیز بهبود یافته است و میزان بیکاری کاهش پیدا کرده است. افزایش ورود تازه واردان و شهروندان بیکار به بازار کار به دلیل رشد اقتصادی به وجود آمده است. میزان بیکاری در پایان سال 2017 به 8.5 % رسید.

کمیسیون اروپا ، دولت پرتغال را به دلیل احترام به قوانین اروپا با وجود دنبال کردن سیاست های بلند پروازانه برای حمایت از رشد و عدالت اجتماعی می ستاید. پیش بینی بودجه 2017 از افزایش حقوق بازنشستگی، افزایش مالیات دخانیات و نوشیدنی های قندی و کاهش مالیات بر درآمد خبر می دهد. همچنین تصمیم دولت به کاهش کسری بودجه تا زیر 2% است _ یک سیاست کسری بودجه به کمترین میزان خود در 40 سال اخیر.

بدهی های مکرر سطح بالای شرکت ها و خانوارها، کاهش ناکافی میزان بیکاری ، افزایش قیمت انرژی و عدم ثبات در منطقه اروپا به تهدیدهایی برای اقتصاد پرتغال تبدیل شده اند. رشد GDP (تولید ناخالص داخلی) در سال 2018 به 2.2٪ خواهد رسید. ارزش نسبی کسری عمومی و بدهی GDP به ترتیب 2% و 130.1% است، اما IMF (صندوق بین المللی پول) انتظار دارد این بدهی ها تا سال 2019 به 0.9٪ و 119.8٪ کاهش یابد. پرتغال تلاش کرد تا برای بدهی های عمومی خود مجددا مذاکره کند، اما پیشنهاد او توسط بروکسل رد شد.

میزان تورم سالانه در پرتغال کاهش یافته است از 0.9 % در نوامبر سال 2018 به 0.7 % در دسامبر همین سال رسیده است، که حاکی از پایین ترین میزان تورم از ماه آوریل بوده است. این کاهش تورم به دلیل کاهش قیمت حمل و نقل، مسکن و خدمات رفاهی است . متوسط میزان تورم در پرتغال از سال 1961 تا 2018 حدود 8.56 % بوده است. بیشترین میزان آن 53.90 % در ماه می 1977 و کمترین میزان آن 1.60_ % در ماه جون 2009 بوده است.

آمار بیکاری کشور پرتغال

نرخ بیکاری پرتغال در سه ماهه سوم سال 2018 ، 6.7 درصد بود که از ۱۴ سال پیش تاکنون بدون تغییر بوده است. تعداد بیکاران در 352.7 هزار نفر مساوی بود، در حالیکه تعداد استخدام ها 0.6 درصد به 4.90 میلیون نفر افزایش یافت و میزان اشتغال به 55.4 درصد از 55.1 درصد و میزان مشارکت نیروی کار به 59.4 درصد از 59 درصد رسید. نرخ بیکاری جوانان، اندازه گیری شغلی در بین 15 تا 24 ساله، در سه ماهه سوم به 4/20 درصد در سه ماهه قبل افزایش یافته است.

نرخ بیکاری در پرتغال در سالهای 1983 تا 2018 به ترتیب 7.81 درصد و در سه ماهه اول سال 2013 به بالاترین میزان یعنی 17.50 درصد و در سه ماهه دوم سال 2000 به میزان 3.70 درصد رسیده است. انتظار می رود نرخ بیکاری در پرتغال در پایان این فصل، 6.90 درصد باشد، طبق برآوردهای اقتصاد جهانی تجارت و انتظارات تحلیلگران. پیش بینی می شود نرخ بیکاری در پرتغال را در مدت 12 ماه در نرخ 5.60 قرار داده شود. با توجه به مدل اقتصادسنجی این کشور پیش بینی می شود نرخ بیکاری پرتغال در سال ۲۰۲۰ به حدود ۶.۰۰ درصد برسد.

در ماه ژوئن نرخ بیکاری ماهانه پرتغال به میزان 6.7 درصد کاهش یافت که از 7 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته است که کمتر از میزان سال 2002 است. یک سال پیش نرخ بیکاری 9.1 درصد بود. نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله در ماه ژوئن به حدود 19.6 درصد رسید که از ماه مه 20.5 درصد و یک سال قبل 23.8 درصد بود. تعداد کل بیکاران در ماه ژوئن به 347،100 نفر در ماه ژوئن از 362،800 نفر کاهش یافت، در حالیکه مجموع نیروی کار افزایش یافت و به 5.17 میلیون نفر از 5.16 میلیون نفر رسید.

هزینه زندگی در پرتغال

هزینه های معقول زندگی در پرتغال، مهاجران را از سراسر جهان جذب کرده است. اگر چه هنوز هم به عنوان همسایه ایبرین وسوسه انگیز نیست، این کشور به طور فزاینده ای برای اروپایی های شمالی و بریتانیایی ها جذاب است. بازنشستگان به دنبال سرمایه گذاری در مسکن در خارج از کشور علاقه خاصی به بازار ملک مقرون به صرفه در پرتغال دارند.

همانطور که در بسیاری از موارد، در شهرهای بزرگ مانند Lisbon، Estoril و Cascais، هزینه زندگی بسیار بالاتر از جوامع روستایی است. برای افرادی که می توانند یک شیوه زندگی مدرن را اداره کنند، یک فرد تنها با یک کار پایدار و به دست آوردن حقوق متوسط می تواند در سطح مناسب زندگی در پرتغال دست یابد. به طور کلی، هزینه زندگی در پرتغال بسیار بستگی دارد به محل زندگی و شیوه زندگی فرد، اما به طور کلی برای مهاجران و بازنشستگان ارزش مناسبی دارد.

هزینه غذا در پرتغال بسیار ارزانتر از سایر کشورهای غربی است. دو بزرگسال به راحتی بر روی یک بودجه غذا و نوشیدنی زندگی کنند و بودجه کمتر از یک سوم حقوق معوقه پرتغال را نوش جان کنند. پرتغال یک کشور ساحلی است و از این طریق غذاهای دریایی فراوان و مقرون به صرفه به دست می آید. چندین منطقه در پرتغال همچنین شراب را به صورت محلی و بین المللی می سازند و آن را توزیع می کنند و این امر بسیار مقرون به صرفه می باشد. محصولات گوشتی گرانتر هستند، مثل مرغ و تخم مرغ.

به غیر از خانه های گلف بسیار گران قیمت و خارج از کشور، مانند آپارتمان Algarve، ملک پرتغال ارزان تر از متوسط اروپایی است. بر خلاف اکثر کشورهای صادر کننده در جای دیگر، شمار قابل توجهی از خارجی ها در پرتغال زندگی می کنند و حقیقتا تصمیم می گیرند که ملک را خریداری کنند نه اجاره. با این وجود اجاره نیز ارزش خوبی دارد. مهاجرانی که در پرتغال زندگی می کنند تقریبا نیمی از حقوق و دستمزد پرتغال را شامل می شود، از جمله آب، برق و صورت حساب های گاز، به جز در مناطق لیسبون و پورتو، جایی که قیمت ها بالاتر است.

هزینه زندگی در پرتغال

مهاجران باید توجه داشته باشید که هزینه های خودرو و بنزین در مقایسه با بسیاری از بخش های دیگر زندگی پرتغالی، بسیار گران هستند. برخی از مهاجران خود را به پرداخت هزاران یورو برای یک سطل زنگ زده مشغول می کنند. در عوض، گزینه های حمل و نقل عمومی به طور کلی ارزان و کارآمد هستند.

مهاجران جهت تحصیل در پرتغال می توانند فرزند خود را به مدرسه عمومی بفرستند و یا بدون هیچ هزینه ای. با این حال، با توجه به این که استانداردها در این مدارس متفاوت هستند و نظام مدارس دولتی پرتغال به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است، اکثرمهاجران ترجیح می دهند فرزندانشان در مدارس خصوصی یا بین المللی تحصیل کنند. هزینه های مدارس بین المللی در پرتغال می تواند بسیار زیاد باشد.

والدین علاوه بر هزینه های مدرسه ای غالبا نیاز به بودجه برای هزینه های اضافی مانند کتاب های درسی، لباس، فعالیت های خارج از برنامه آموزشی و سفرهای مدرسه دارند. توجه داشته باشید که قیمت ها ممکن است بسته به نوع محصول و ارائه دهنده خدمات متفاوت باشد و لیست زیر قیمت های متوسط لیسبون را در اوت 2018 نشان می دهد.

 • مسکونی خانه دو خوابه، 1،700  – 2800 EUR
 • اتاق خواب دو خوابه بی نظیر، EUR 1500 – 2000
 • مسکونی آپارتمان دو خوابه، EUR 1،400 – 2،200
 • آپارتمان دو خوابه بدون مجهز، 1200  – 1900 EUR
 • شیر (1 لیتر) 0.70 EUR
 • تخم مرغ ده ها EUR 1.80
 • نان سفید (سفید) EUR 1.10
 • برنج (1 کیلوگرم) یورو 1
 • مرغ (کل در هر کیلوگرم) EUR 6.25
 • بسته سیگار (مارلبورو) EUR 4.90
 • اینترنت ماهانه (ADSL یا کابل غیرفعال شده) 31 EUR
 • نرخ تماس تلفن همراه (در هر دقیقه – تلفن همراه به تلفن همراه) EUR 0.20
 • برق ماهانه برای آپارتمان کوچک 95 EUR
 • نرخ ساعتی برای پاک کننده خانگی 8 EUR
 • سه وعده غذایی در یک رستوران متوسطه 18 EUR
 • غذای بزرگ مک 6 EU
 • کاپوچینو EUR 1.40
 • کوکاکولا (330 میلی لیتر) EUR 1.35

برخورد و رفتار مردم پرتغال با مهاجرین و خارجی ها

برخوردها شدیدا بر اساس زندگی ساکنان در شهرهای کوچک و بزرگ و شهرهای اصلی و ساحلی بسیار متفاوت است. پرتغال دارای سواحل زیبا است و شهرهای اصلی آن دارای جاذبه های توریستی بسیاری است، بنابراین مردم به دیدن توریست ها عادت کرده اند و این امر که افراد خارجی این کشور را برای زندگی انتخاب کنند، چندان باعث تعجب آنها نمی شود. در میان نسل های مسن تر، که افراد محافظه کار کاتولیک هستند و به زبان های خارجی چندان مسلط نیستند، عدم اعتماد به دیگر فرهنگ ها به صورت کلی وجود دارد.

یک قانون ضد تبعیض در آگوست 1999 تصویب شد. این قانون، کارهای تبعیض آمیز بر اساس رنگ پوست، نژاد، ملیت و اصلیت قومی را ممنوع کرد. بر اساس قانون اساسی پرتغال، دیگر رفتارهای تبعیض آمیز بر اساس جنسیت، نژاد، زبان، سرزمین مادری، دین، طرز فکر و عقاید سیاسی، سطح آموزشی، وضعیت اقتصادی، وضعیت اجتماعی یا جهت گیری جنسی نیز ممنوع شده است.

پرتغال، به عنوان کشوری جدید برای مهاجرت بعد از انقلاب میخک در سال 1974، شاهد اهمیت مسائلی مانند نژاد پرستی و بیگانه هراسی بوده است. یک ویژگی بارز، پذیرش شباهت بین آفریقایی ها و پرتغالی ها، همچنین عدم وجود برخوردهای نژادپرستانه اعلام شده و پیش فرض است. بعد از سال 1990، که هزاران مهاجر به پرتغال روی آوردند، ناامنی و جرم و جنایت در کشور افزایش یافت و این امر علت اصلی نارضایتی نسبت به مهاجران بود، که در جریان خشونت مرگبار مجرمان که سرتیتر خبرها شد، منجر به برکناری وزیر امورد داخلی فرناندو گومز در اوایل دهه 2000 شد.

همراه با موج خشونت مجرمان، که شامل گروه بزرگی از جوانان بود، بسیاری از آنها نوادگان مهاجران از مستعمره های سابق پرتغال هستند که در محله های اطراف لیسبون، ویرانه های خطوط راه آهن و ایستگاه های سرقتی پمپ بنزین زندگی می کنند، کشور همچنین شاهد حمله هایی به کلوپ های شبانه و موج افزایش خشونت مرتبط با جنایت داخلی و بین المللی سازمان یافته بود، که شامل گروه جنایت کارانی می شود که اغلب در مناطق لیسبون بزرگ و پورتو بزرگتر فعالیت دارند.

قسمت اعظم جنایت ها توسط خارجی ها انجام می شود و بسیاری از مردم مهاجران یا اقلیت های قومی را مسئول این جنایت ها می دانند و آنها را سرزنش می کنند. شرایط بیشتر در خصوص مهاجرت به پرتغال را مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *