کشور پرتغال اخیرا به یکی از گزینه های مناسب برای مهاجران تحصیلی تبدیل شده است. از مهم ترین دلایل جذب متقاضیان تحصیل در کشور پرتغال می توان هزینه بسیار پایین و اعتبار مدرک دانشگاهی و امنیت و ثبات این کشور را نام برد. در این مقاله به بررسی چگونگی اخذ پذیرش و شرایط تحصیل در این کشور می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

 • چرا تحصیل در کشور پرتغال؟
 • تحصیل در پرتغال بدون مدرک زبان
 • تحصیل در مدارس پرتغال
 • تحصیل در مقطع کارشناسی پرتغال
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پرتغال
 • تحصیل در مقطع دکترا پرتغال
 • اخذ پذبرش دانشگاه های پرتغا
 • زبان تحصیل در دانشگاه های پرتغال
 • بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های پرتغال
 • اخذ ویزای تحصیلی پرتغال
 • ویزای همراه پرتغال
 • دانشگاه های برتر پرتغال
 • دانشگاه های ارزان پرتغال
 • تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال
 • وضعیت کار پس از فارغ تحصیلی دانشجویان در پرتغال
 • هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال
 • شرایط اخذ اقامت دائم و تابعیت پرتغال
 • مزایای تحصیل در کشور پرتغال
 • سخن آخر

چرا تحصیل در پرتغال؟

ارزش و اهمیت کشور زیبای پرتغال فقط به مناظر بکر و طبیعی کارت پستال مانند و آرامش و دلپذیری سواحل رویایی آن خلاصه نمی شود. وجود دانشگاه های برتر و تنوع رشته های دانشگاهی و شهریه مقرون به صرفه و اعتبار مدارک دانشگاهی صادر شده در این کشور ارزش و اهمیتی فراوان دارد. کشور پرتغال از آن کشورهایی است که از زمان قدیم تحصیلات عالیه مختص افراد خاص و مقامات عالی رتبه کشور بود. اما کم کم بیشتر مردم توانستند به دانشگاه ها راه پیدا کنند. کشور پرتغال در غربی ترین بخش اروپا قرار دارد. لیسبون پایتخت این کشور از مهم ترین شهرهای اتحادیه اروپا محسوب می شود. این کشور که دارای عنوان چهارمین کشور مسالمت آمیز جهان می باشد، یک کشور توسعه یافته و پیشرفته محسوب می شود. از سال ۲۰۰۰ موسسه های آموزش عالی و دانشگاهی کشور پرتغال با تبعیت از سیستم بولونیا هم راستای دیگر کشورها به آموزش بین المللی و جذب دانشجویان خارجی پرداختند. کشور پرتغال بنا به امنیت و ثبات سیاسی و اجتماعی و کم بودن هزینه های تحصیل و زندگی به یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی متقاضیان در سرتاسر جهان تبدیل شده است.

پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی و همچنین آسان بودن پروسه پذیرش در دانشگاه های این کشور موجب شده است تا مهاجران تحصیلی این کشور اروپایی را به دیگر کشورهای اروپایی ترجیح دهند. از دیگر موارد مهم در پذیرش دانشگاه های اروپا، ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره های خوب می باشد اما این شرط از شرایط مهم پذیرش دانشگاه های پرتغال حذف شده است. دولت پرتغال با ارائه بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان کمک فراوانی به تامین هزینه های زندگی و تحصیل آن ها می کند. دانشجویان با اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی می توانند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین کنند. در واقع دولت پرتغال شرایط ویژه ای را برای تسهیل پذیرش و تحصیل دانشجویان در این کشور فراهم کرده است. کشور پرتغال دارای دانشگاه های معتبر و با رنکینگ های جهانی است. علاوه بر این موارد دانشجویان پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود می توانند برای اخذ اقامت پرتغال عضو اتحادیه اروپا و عضو پیمان شینگن اقدام کنند.ذکر این نکته مهم ضروری است که تعداد ترم های تحصیلی که دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف در کشور پرتغال می گذراند به عنوان سال های اقامت در این کشور محسوب می شود. در واقع دانشجوی بین المللی با تمام شدن دوره تحصیلی خود و امکان یافتن کار و اشتغال پس از ۵ سال از ورود خود به کشور پرتغال می تواند برای اخذ اقامت و تابعیت و سپس پاسپورت پرتغال اقدام کند.

مشاوران و وکلای موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی در راستای آگاهی متقاضیان تحصیل در کشورهای اروپایی و به ویژه کشور پرتغال و ارائه خدمات مشاوره ای و مهاجرتی نوین به تهیه این مقاله پرداخته اند تا با ذکر جزئیات لازم و ضروری به سوالات متقاضیان پاسخ دهند و موارد ناواضح و مبهم را واضح و آشکار سازند.

تحصیل در پرتغال بدون مدرک زبان

یکی از مهم ترین شرایط تحصیل در بسیاری از کشورهای اروپایی ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی و در برخی موارد زبان های دیگر است. در اهمیت این شرط همین بس که بسیاری از متقاضیان تحصیل در کشورهای اروپایی که فاقد این مدرک می باشند، نمی توانند در دانشگاه و رشته مورد نظر خود تحصیل کنند. اما کشور پرتغال به منظور تسهیل روند تحصیل در دانشگاه های این کشور و جذب مهاجران تحصیلی این شرط را از مجموع شرایط مهم پذیرش در دانشگاه های این کشور حذف کرده است. در واقع متقاضیان تحصیل در پرتغال در دانشگاه های این کشور که فاقد مدرک مهارت زبان انگلیسی می باشند، می توانند پس از ورود به این کشور در دوره های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کنند و پس از کسب مهارت لازم تحصیل در دانشگاه را شروع کنند. اگر متقاضی تمایل به تحصیل در دانشگاه های پرتغالی زبان را داشته باشد اما فاقد مدرک مهارت این زبان باشد، می تواند در دوره های آمادگی زبان پرتغالی در این کشور شرکت کند و پس از کسب مهارت لازم در دانشگاه به تحصیل بپردازد.

تحصیل در پرتغال بدون مدرک زبان

تحصیل در پرتغال بدون مدرک زبان

تحصیل در مدارس پرتغال

مدارس کشور پرتغال به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شود. کودکان باید از ۶ سالگی تحصیل در مدرسه را شروع کنند. به طور کلی تحصیلات در مدارس پرتغال به ۳ دوره تقسیم می شود:

دوره اول:

دانش آموزان از سن ۶ تا ۹ ساله ملزم به تحصیل در این دوره تحصیلی می باشند. دانش آموزان در این دوره تحصیلی درس های ریاضیات، زبان پرتغالی، زبان انگلیسی، ورزش، محیط زیست، موسیقی و دینی( کاتولیک) را فرا می گیرند.

دوره دوم:

دانش آموزان از سن ۱۰ تا ۱۵ سالگی در این دوره تحصیل می کنند. دانش آموزان در این دوره ملزم به فراگیری دروس ریاضیات، علوم، فیزیک، شیمی، تاریخ و جغرافیا، کامپیوتر، زبان انگلیسی، زبان پرتغالی و دینی می باشند.

دوره سوم:

دانش آموزان از ۱۱ تا ۱۷ سالگی در این دوره تحصیل می کنند و در نهایت دیپلم خود را می گیرند.

دوره سوم تحصیل در مدارس پرتغال

دوره سوم تحصیل در مدارس پرتغال

تحصیل در مقطع کارشناسی پرتغال

متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس و کارشناسی دانشگاه های پرتغال باید دارای مدرک دیپلم باشند. علاوه بر این تمام کردن دوره پیش دانشگاهی برای متقاضیان ورود به دانشگاه های پرتغال الزامی است. متقاضیانی که فاقد مدرک پیش دانشگاهی می باشند می توانند دوره پیش دانشگاهی را در کشور پرتغال بگذرانند و سپس ترم تحصیلی را آغاز کنند. متقاضیان علاوه بر مدارک تحصیلی باید گواهی تمکن مالی را ارائه دهند. متقاضیان با ارائه این گواهی تمکن مالی باید ثابت کنند که توانایی تامین هزینه های زندگی خود در مدت تحصیل و زندگی در کشور پرتغال را دارند. مدت طول ترم تحصیلی کارشناسی در پرتغال در حدود ۴ سال است. دانشجویان باید در این مدت ۴ سال بین ۱۸۰ تا ۲۴۰ واحد درسی را بگذرانند. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی پرتغال زبان پرتغالی و انگلیسی است. در واقع متقاضیان برای تحصیل در این مقطع باید به یکی از این دو زبان مسلط باشند.متقاضیان تحصیل در دانشگاه های بین المللی باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند. دانشگاه های دولتی پرتغال هزینه های کمتری دارند اما متقاضی باید به زبان پرتغالی تسلط داشته باشد. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی پرتغال سالانه در حدود ۳۰۰۰ یورو تا ۸۰۰۰ یورو می باشد. دانشجویان می توانند با اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین کنند. زبان تدریس در مقطع کارشناسی دانشگاه های پرتغال زبان انگلیسی و پرتغالی است.

تحصیل در مقطع کارشناسی پرتغال

تحصیل در مقطع کارشناسی پرتغال

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پرتغال

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و فوق لیسانس دانشگاه های پرتغال باید دارای مدرک کارشناسی و لیسانس باشند. متقاضی باید از دانشگاه مورد نظر خود یک پذیرش تحصیلی داشته باشد. طول مدت این ترم تحصیلی ۲ سال است و دانشجویان باید در این مدت بین ۹۰ تا ۱۲۰ واحد درسی را بگذرانند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پرتغال سالانه در حدود ۱۵۰۰ یورو تا ۲۵۰۰ یورو می باشد. دروس در این مقطع به زبان انگلیسی و پرتغالی تدریس می شوند. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه هایی را دارند که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، باید دارای مدرک مهارت زبان آیلتس با نمره ۶ یا ۶.۵ باشند. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه هایی را دارند که به زبان پرتغالی تدریس می کنند، می توانند قبل از شروع ترم تحصیلی در دوره های آمادگی زبان پرتغالی شرکت کنند و پس از کسب نمره و مهارت لازم در این دانشگاه ها مشغول تدریس شوند. دانشجویان می توانند در این مقطع با اخذ ویزای همراه، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را در این کشور همراه داشته باشند. دانشجویان با اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی می توانند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و بخشی از هزینه های تحصیل خود را تامین کنند. هزینه تحصیل در دوره های آمادگی زبان پرتغالی قبل از شروع ترم تحصیلی دانشگاه در حدود ۲۵۰ یورو تا ۴۰۰ یورو می باشد. هزینه شهریه دانشگاه هایی که به زبان پرتغالی تدریس می کنند کمتر است.

تحصیل در مقطع دکترا پرتغال

متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه های پرتغال باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند. طول مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا بین ۳ تا ۵ سال است. زبان تدریس در این مقطع به انگلیسی و پرتغالی است. دانشجویان در این مقطع نیاز به داشتن یک سوپروایزر علمی و استاد راهنما دارند. دانشجو در ترم های اول مقطع دکترا به فراگیری دروس و در ترم های بعد به تحقیق و پژوهش علمی می پردازند. پس از تمام شدن دوره تحصیلی دانشجو باید کار دفاع از تز و پایان نامه دکترا را انجام دهد تا بتواند مدرک دکترا را اخذ کند. هزینه های تحصیل در مقطع دکترا پرتغال در حدود ۶۰۰۰ یورو تا ۱۵۰۰۰ یورو به طور سالانه می باشد. مهم ترین مدارک لازم برای پذیرش در مقطع دکترا پرتغال مقاله های تحقیقی چاپ شده در ژورنال های علمی جهان و معدل بالای ۱۷ دوره کارشناسی ارشد می باشد. دانشجویان دکترا می توانند با اخذ مجوز کار دانشجویی در حدود ۳۰ ساعت در هفته کار کنند و بخشی از هزینه های تحصیل و هزینه زندگی در پرتغال را تامین کنند. البته دانشجویان واجد شرایط با استفاده از بورسیه های تحصیلی می توانند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود در مدت تحصیل در کشور پرتغال را تامین کنند.

اخذ پذیرش دانشگاه های پرتغال

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های کشور پرتغال باید مدارک لازم را برای اخذ پذیرش دانشگاه ها ارائه کنند. از جمله این مدارک موارد زیر را می توان ذکر کرد:

 • مدارک تحصیلی متقاضی
 • برای اخذ پذیرش مقطع کارشناسی، مدارک دپیلم و پیش دانشگاهی
 • برای اخذ پذیرش مقطع کارشناسی ارشد، مدارک کارشناسی و ریز نمره ها
 • برای اخذ پذیرش مقطع دکترا، مدارک کارشناسی ارشد و ریزنمره ها
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • توصیه نامه از اساتید
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی
اخذ پذیرش دانشگاه های پرتغال

اخذ پذیرش دانشگاه های پرتغال

زبان تحصیل در دانشگاه های پرتغال

دانشگاه های کشور پرتغال به دو زبان انگلیسی و پرتغالی تدریس می کنند. برخی از رشته های مقطع کارشناسی و لیسانس در این کشور به زبان پرتغالی تدریس می شوند. اما بیشتر درس های مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و فوق لیسانس و دکترا در این کشور به زبان های انگلیسی و پرتغالی تدریس می شوند. متقاضیانی که قصد تحصیل در کشور پرتغال را دارند، به منظور اخذ پذیرش دانشگاه های این کشور نیازمند ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی و پرتغالی نمی باشند و صرفا آشنایی با زبان انگلیسی کافی است. در صورتی که متقاضی قصد تحصیل در دانشگاه هایی را داشته باشد که به زبان پرتغالی تدریس می کنند، می تواند در دوره های آمادگی زبان پرتغالی شرکت کند که در این کشور برگزار می شود و پس از کسب مهارت لازم تحصیل در دانشگاه های پرتغالی زبان را شروع کند.

بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های پرتغال

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های پرتغال در صورتی که واجد شرایط باشند، می توانند از بورسیه های تحصیلی استفاده کنند. دولت پرتغال برای اعطای بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان بین دانشجویان عضو کشورهای اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا تبعیض قائل نمی شود. بیشتر بورسیه های تحصیلی در کشور پرتغال مختص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می باشد. از میان بورسیه های تحصیلی پرتغال به ذکر این دو نمونه می پردازیم:

 • بورسیه تحصیلی FCT برای دانشجویان دکترا: این بورسیه تحصیلی با هدف ارائه تحقیقات علمی در سطح بین المللی و ایجاد زیر ساخت های پژوهشی و ارتباطی و تعامل با ایجاد طرح های کارآفرینی نوین به دانشجویان دکترا اعطا می شود.
 • بورسیه تحصیلی TEDS: این بورسیه تحصیلی به دانشجویانی اعطا می شود که تمکن مالی کافی برای تحصیل در دانشگاه های پرتغال را ندارند.

اخذ ویزای تحصیلی پرتغال

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های این کشور باید قبل از ارائه درخواست برای پذیرش این دانشگاه ها ویزای تحصیلی را اخذ کنند. متقاضیانی که اهل کشورهایی به غیر از کشورهای اتحادیه اروپا و شینگن می باشند، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی و ویزای ورود پرتغال دارند. بدین منظور متقاضیان باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاه
 • گواهی سوپیشینه
 • گواهی تمکن مالی کافی مبنی بر توانایی متقاضی در تامین هزینه های زندگی و تحصیل خود در مدت تحصیل در کشور پرتغال
 • ارائه بیمه درمانی
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی(۱۷۰ یورو)
 • ارائه پاسپورت معتبر با ۳ ماه اعتبار

ویزای همراه پرتغال

متقاضی که قصد تحصیل در دانشگاه های پرتغال را دارد، قبل از هر اقدامی نیاز به اخذ ویزای تحصیلی دارد. دانشجویی که ویزای تحصیلی پرتغال را اخذ کرده باشد، می تواند ویزای همراه را نیز دریافت کند. ویزای همراه مختص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد است که دارای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشند. دانشجو با ارائه مدارک محل اقامت و گواهی تمکن مالی می تواند این ویزا را دریافت کند و همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را در کشور پرتغال همراه خود داشته باشد.

دانشگاه های برتر پرتغال

دانشگاه های کشور پرتغال در رتبه بندی ها و رنکینگ های دانشگاه های برتر جهان دارای رتبه های برتر می باشند. وجود دانشگاه های برتر و بالا بودن سطح علمی و آموزشی دانشگاه ها و رتبه برتر این دانشگاه ها این کشور را به یکی از مقاصد برتر مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. از میان دانشگاه های برتر پرتغال به ذکر چند دانشگاه زیر می پردازیم:

دانشگاه لیسبون:

این دانشگاه که بزرگترین دانشگاه پرتغال است بیش از ۱۸ کالج دارد. این دانشگاه متشکل از دانشگاه فنی و دانشگاه اصلی لیسبون است. رتبه و رنکینگ این دانشگاه در میان رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان رتبه ۵۰۰ است.

دانشگاه پورتو:

این دانشگاه که از دانشگاه های دولتی پرتغال است در شهر پورتو قرار دارد. این دانشگاه بالغ بر ۳۱۰۰۰ دانشجو دارد. این دانشگاه در رتبه بندی و رنکینگ جهانی برترین دانشگاه های جهان دارای رتبه ۴۰۰ است.

دانشگاه نووالیسائو:

این دانشگاه از برترین دانشگاه های کشور پرتغال محسوب می شود. در حال حاضر بالغ بر ۱۹۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند. رتبه و رنکینگ جهانی این دانشگاه در میان برترین و بهترین دانشگاه های جهان رتبه ۵۰۰ است.

دانشگاه کوئیمبرا:

این دانشگاه که از قدیمی ترین دانشگاه های پرتغال به شمار می آید در سال ۱۲۹۰ تاسیس شده است. در حال حاضر بالغ بر ۲۴۸۰۰ دانشجوی بین المللی در کالج های این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند. رتبه و رنکینگ جهانی این دانشگاه در میان رتبه بندی و رنکینگ برترین دانشگاه های جهان رتبه ۵۰۱ است.

دانشگاه های ارزان پرتغال

دانشگاه های پرتغال به دو صورت دانشگاه و موسسه آموزشی پلی تکنیک می باشند. متقاضیان تحصیل موسسه آموزشی پلی تکنیک را بیشتر ترجیح می دهند زیرا شرایط پیدا کردن کار با تمام شدن تحصیلات در این موسسه های آموزشی راحت تر و بهتر است. کشور پرتغال دارای دانشگاه هایی است که هزینه شهریه مقرون به صرفه تری نسبت به بقیه دانشگاه ها دارند. از جمله این دانشگاه ها موارد زیر را می توان نام برد:

 • موسسه آموزشی پلی تکنیک تومار(Tomar): هزینه تحصیل در این موسسه آموزشی سالانه در حدود ۱۴۰۰ یورو می باشد.
 • موسسه آموزشی پلی تکنیک لیریا: هزینه تحصیل در این موسسه آموزشی سالانه در حدود ۱۱۵۰ یورو می باشد.
 • موسسه آموزشی پلی تکنیک برگانکا(Braganca): هزینه تحصیل در این موسسه آموزشی در حدود ۱۰۵۰ یورو می باشد.
 • دانشگاه کاتولیک پرتغال: هزینه تحصیل در این دانشگاه سالانه در حدود ۷۰۰ یورو می باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال

متقاضیان فراوانی برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی پرتغال وجود دارد. دانشگاه پورتو در این کشور یکی از بهترین دانشگاه های پرتغال است که در شهر پورتو قرار دارد. رتبه و رنکینگ جهانی این دانشگاه ۳۲۳ است. متقاضیان می توانند برای اخذ پذیرش دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه اقدام کنند. دانشجویان مشغول به تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی کشور پرتغال می توانند مجوز اقامت تحصیلی را به مدت یک سال دریافت کنند. هزینه های تحصیل در دوره های پزشکی و دندانپزشکی پرتغال در دانشگاه هایی که به زبان پرتغالی تدریس می کنند سالانه در حدود ۳۵۰ تا ۵۵۰ یورو است. دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال را در دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور دارند، باید سالانه مبلغی در حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو پرداخت کنند. دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی پرتغال می توانند به منظور تامین بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود در پرتغال از بورسیه اراسموس برخوردار شوند. این بورسیه که مختص دانشجویان دوره پزشکی و دندانپزشکی است، سالانه در حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ یورو می باشد. دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی پرتغال با شروع کارآموزی در بیمارستان ها و درمانگاه ها می توانند با اخذ مجوز کار دانشجویی بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

وضعیت کار پس از فارغ تحصیلی دانشجویان در پرتغال

دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های پرتغال بر اساس مقطع تحصیلی خود می توانند مجوز کار پاره وقت دانشجویی را اخذ کنند و بدین گونه بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود در کشور پرتغال را تامین کنند. بر این اساس دانشجویان مقطع لیسانس و کارشناسی با اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی می توانند تا هفته ای ۱۰ ساعت کار دانشجویی انجام دهند. این دانشجویان برای هر ساعت کار در حدود ۸ تا ۱۰ یورو دریافت می کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و فوق لیسانس می توانند تا هفته ای ۲۰ ساعت کار دانشجویی انجام دهند که در ازای هر ساعت کار در حدود ۱۰ تا ۱۲ یورو درآمد خواهند داشت. دانشجویان مقطع دکترا در پرتغال اجازه ۳۰ ساعت کار دانشجویی دارند که به ازای هر ساعت کار دانشجویی در حدود ۱۵ یورو دریافت خواهند کرد. دانشجویان با انجام کار دانشجویی در واقع زمینه لازم برای اشتغال پس از فارغ تحصیلی و کسب تجربه لازم را فراهم می کنند. دارا بودن مهارت زبان انگلیسی و یا زبان پرتغالی به عنوان یک امتیاز مثبت در یافتن کار مناسب محسوب می شود. فارغ تحصیلان که خواستار اخذ اقامت این کشور می باشند، می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. دولت پرتغال به فارغ تحصیلان دانشگاه های این کشور یک مهلت یک ساله می دهد تا به جست و جوی کار بپردازند و کار مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنند. در صورتی که متقاضی کار مورد نظر خود را پیدا کند، می تواند برای اخذ مجوز کار پرتغال اقدام کند. پس از ۵ سال کار و زندگی در کشور پرتغال متقاضی می تواند مقدمات اخذ اقامت دائم این کشور را فراهم کند.

هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال

به طور کلی هزینه های زندگی دانشجویی در خارج از کشور بستگی به سبک زندگی و الگوی مصرف دانشجو دارد. هزینه های زندگی و تحصیل در دانشگاه های کشور پرتغال به نسبت دیگر کشورهای اروپایی کمتر و مقرون به صرفه تر است. البته دانشگاه های خصوصی هزینه شهریه بیشتری را به دانشجویان تحمیل می کنند. هر چند این دانشگاه ها نیز بر اساس سطح نمره های دانشجو و وضعیت تحصیلی وی تخفیف های مناسبی را به دانشجو ارائه می دهند. میزان شهریه دانشگاه ها بر اساس نوع دانشگاه و رتبه و رنکینگ جهانی آن ها متفاوت است. به طور کلی هزینه تحصیل درمقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به طور سالانه در حدود ۹۵۰ یورو تا ۱۲۵۰ یورو می باشد. هزینه تحصیل در مقطع دکترا در پرتغال سالانه در حدود ۲۵۰۰ یورو تا ۳۰۰۰ یورو است.هزینه ثبت نام برای همه مقاطع تحصیلی در پرتغال از ۲۵ یورو تا ۳۵ یورو می باشد. دانشجوی مشغول به تحصیل در دانشگاه های پرتغال برای هزینه های زندگی باید ماهانه در حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو هزینه کند. این میزان هزینه شامل هزینه های خورد و خوراک، اجاره مسکن، حمل و نقل و مخارج دانشجویی است.

هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال

هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال

شرایط اخذ اقامت دائم و تابعیت پرتغال

متقاضیان تحصیل در کشور پرتغال می توانند پس از تمام شدن دوره تحصیلی، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و با یافتن کار در این کشور اقامت این کشور را دریافت کنند. متقاضیان اخذ اقامت این کشور صرفا با تحصیل نمی توانند اقامت دائم پرتغال را اخذ کنند. بدین منظور متقاضی پس از تمام شدن دوره تحصیلی باید به مدت ۵ سال در این کشور کار و زندگی کند. اگر متقاضی در طی این مدت ۵ سال با فرهنگ و آداب و رسوم این کشور آشنا شده باشد و به زبان پرتغالی نیز آشنایی پیدا کرده باشد، می تواند برای اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور اقدام کند. علاوه بر موارد ذکر شده، متقاضی برای اخذ اقامت دائم پرتغال باید با قوانین و مقررات این کشور آشنا باشد و از این قوانین تبعیت کند.

مزایای تحصیل در کشور پرتغال

متقاضیان تحصیل در کشور پرتغال از مزایای فراوان تحصیل در این کشور اروپایی برخوردار می شوند. برخی از مهم ترین این مزایا عبارت است از:

 • اعتبار علمی و جهانی مدارک دانشگاه های پرتغال
 • ارزان و به صرفه بودن هزینه های تحصیل به نسبت دیگر کشورهای اروپایی
 • پایین بودن هزینه های زندگی به نسبت دیگر کشورهای اروپایی
 • امکان استفاده دانشجویان از بورسیه های تحصیلی
 • امکان اخذ مجوز کار دانشجویی ضمن تحصیل
 • پذیرش و تائید مدارک دانشگاهی پرتغال در کشورهای دیگر
 • عدم نیاز به مدرک مهارت زبان برای تحصیل در دانشگاه های پرتغال
 • امکان رفت و آمد به کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا
 • عدم محدودیت سنی برای تحصیل
 • امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت پرتغال پس از ۵ سال کار و زندگی در پرتغال
مزایای تحصیل در کشور پرتغال

مزایای تحصیل در کشور پرتغال

سخن آخر

این مقاله به طور کامل و جامع به توضیح شرایط تحصیل در کشور پرتغال پرداخت و چگونگی تحصیل در این کشور و اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی را به طور مفصل مورد بررسی قرار داد. از مجموع موارد شرح داده شده در این مقاله می توان نتیجه گرفت که انتخاب کشور پرتغال به عنوان یک گزینه مهاجرت تحصیلی عالی محسوب می شود. در واقع وجود دانشگاه های برتر با رتبه و رنکینگ جهانی، پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی و بالا بودن استانداردهای زندگی در این کشور موجب ترغیب متقاضیان تحصیل در کشورهای اروپایی می شود. علاوه بر این موارد به دلیل عضویت پرتغال در اتحادیه اروپا و پیمان شینگن متقاضیان تحصیل در این کشور از مزایای فراوانی به دلیل این عضویت ها برخوردار می شوند. عدم نیاز به مدرک مهارت زبان انگلیسی نه به عنوان مهم ترین اما یکی از موارد مهم در جذب مهاجران تحصیلی به حساب می آید که مهاجران بسیاری به دلیل نداشتن این مدرک نمی توانند در دانشگاه و رشته مورد نظر پذیرفته شوند، اما کشور پرتغال این شرط را از شرایط مهم پذیرش دانشگاه های این کشور حذف کرده است. علاوه بر این موارد دولت پرتغال برای دانشجویانی که تمکن مالی کافی برای تحصیل ندارند، بورسیه ها و کمک هزینه های مناسبی در نظر گرفته است و گاهی دانشجویان می توانند شهریه را به طور اقساط پرداخت کنند. به طور کلی با همه موارد ذکر شده می توان کشور پرتغال را یکی از مقرون به صرفه ترین و کم هزینه ترین و معتبرترین دانشگاه های اروپا دانست. ضمن این که با تحصیل در این کشور اروپایی دانشجو از مزایای فراوانی همچون زندگی در یک کشور اروپایی امن و آرام با همان استانداردها و کیفیت زندگی اروپایی برخوردار می شود.

اگر با همه موارد ذکر شده در مورد تحصیل در کشور پرتغال تردید دارید و هنوز سوالات و ابهامات فراوانی ذهن شما را به خود مشغول کرده است و در تصمیم گیری مردد هستید، مشاوران و کارشناسان مجرب موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی با آگاهی از به روزترین قوانین حقوقی و مهاجرتی در خدمت شما هستند تا بهترین گزینه مناسب مهاجرت تحصیلی را به شما ارائه دهند و این مسیر سخت و ناهموار را برای شما سهل و هموار سازند. مشاوران و وکلای برجسته و باسابقه موسسه ما در دفاتر شیراز، تهران،مشهد،تبریز و اصفهان به صورت آن لاین، تلفنی و حضوری آماده ارائه خدمات مشاوره ای مهاجرتی به شما می باشند.

سوالات متداول در مورد تحصیل در پرتغال

1- شرایط تحصیل در کشور پرتغال بدون مدرک زبان چیست؟

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های پرتغال که فاقد مدرک مهارت زبان انگلیسی می باشند، می توانند پس از ورود به این کشور در دوره های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کنند و پس از کسب مهارت لازم تحصیل در دانشگاه را شروع کنند. اگر متقاضی تمایل به تحصیل در دانشگاه های پرتغالی زبان را داشته باشد اما فاقد مدرک مهارت این زبان باشد، می تواند در دوره های آمادگی زبان پرتغالی در این کشور شرکت کند و پس از کسب مهارت لازم در دانشگاه به تحصیل بپردازد.

2- شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی پرتغال چیست؟

متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس و کارشناسی دانشگاه های پرتغال باید دارای مدرک دیپلم باشند. علاوه بر این تمام کردن دوره پیش دانشگاهی برای متقاضیان ورود به دانشگاه های پرتغال الزامی است. متقاضیانی که فاقد مدرک پیش دانشگاهی می باشند می توانند دوره پیش دانشگاهی را در کشور پرتغال بگذرانند و سپس ترم تحصیلی را آغاز کنند. متقاضیان علاوه بر مدارک تحصیلی باید گواهی تمکن مالی را ارائه دهند. متقاضیان با ارائه این گواهی تمکن مالی ثابت کنند که توانایی تامین هزینه های زندگی خود در مدت تحصیل و زندگی در کشور پرتغال را دارند. مدت طول ترم تحصیلی کارشناسی در پرتغال در حدود ۴ سال است. دانشجویان باید در این مدت ۴ سال بین ۱۸۰ تا ۲۴۰ واحد درسی را بگذرانند. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی پرتغال زبان پرتغالی و اسپانیایی است. در واقع متقاضیان برای تحصیل در این مقطع باید به یکی از این دو زبان مسلط باشند.

3- شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پرتغال چیست؟

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و فوق لیسانس دانشگاه های پرتغال باید دارای مدرک کارشناسی و لیسانس باشند. متقاضی باید از دانشگاه مورد نظر خود یک پذیرش تحصیلی داشته باشد. طول مدت این ترم تحصیلی ۲ سال است و دانشجویان باید در این مدت بین ۹۰ تا ۱۲۰ واحد درسی را بگذرانند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پرتغال سالانه در حدود ۱۵۰۰ یورو تا ۲۵۰۰ یورو می باشد. دروس در این مقطع به زبان انگلیسی و پرتغالی تدریس می شوند. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه هایی را دارند که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، باید دارای مدرک مهارت زبان آیلتس با نمره ۶ یا ۶.۵ باشند. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه هایی را دارند که به زبان پرتغالی تدریس می کنند، می توانند قبل از شروع ترم تحصیلی در دوره های آمادگی زبان پرتغالی شرکت کنند و پس از کسب نمره و مهارت لازم در این دانشگاه ها مشغول تدریس شوند.

4- شرایط تحصیل در مقطع دکترا پرتغال چیست؟

متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه های پرتغال باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند. طول مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا بین ۳ تا ۵ سال است. زبان تدریس در این مقطع به انگلیسی و پرتغالی است. دانشجویان در این مقطع نیاز به داشتن یک سوپروایزر علمی و استاد راهنما دارند. دانشجو در ترم های اول مقطع دکترا به فراگیری دروس و در ترم های بعد به تحقیق و پژوهش علمی می پردازند. پس از تمام شدن دوره تحصیلی دانشجو باید کار دفاع از تز و پایان نامه دکترا را انجام دهد تا بتواند مدرک دکترا را اخذ کند. هزینه های تحصیل در مقطع دکترا پرتغال در حدود ۶۰۰۰ یورو تا ۱۵۰۰۰ یورو به طور سالانه می باشد. مهم ترین مدارک لازم برای پذیرش در مقطع دکترا پرتغال مقاله های تحقیقی چاپ شده در ژورنال های علمی جهان و معدل بالای ۱۷ دوره کارشناسی ارشد می باشد.

5- مهم ترین مدارک برای اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های پرتغال چیست؟

مدارک تحصیلی متقاضی. برای اخذ پذیرش مقطع کارشناسی، مدارک دپیلم و پیش دانشگاهی. برای اخذ پذیرش مقطع کارشناسی ارشد، مدارک کارشناسی و ریز نمره ها. برای اخذ پذیرش مقطع دکترا، مدارک کارشناسی ارشد و ریزنمره ها. انگیزه نامه تحصیلی. توصیه نامه از اساتید. مدرک مهارت زبان انگلیسی

6- مهم ترین بورسیه های تحصیلی کشور پرتغال چیست؟

بیشتر بورسیه های تحصیلی در کشور پرتغال مختص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می باشد. بورسیه تحصیلی FCT برای دانشجویان دکترا: این بورسیه تحصیلی با هدف ارائه تحقیقات علمی در سطح بین المللی و ایجاد زیر ساخت های پژوهشی و ارتباطی و تعامل با ایجاد طرح های کارآفرینی نوین به دانشجویان دکترا اعطا می شود. بورسیه تحصیلی TEDS: این بورسیه تحصیلی به دانشجویانی اعطا می شود که تمکن مالی کافی برای تحصیل در دانشگاه های پرتغال را ندارند.

7- آیا همه دانشجویان می توانند ویزای همراه پرتغال را اخذ کنند؟

ویزای همراه مختص دانشجویانی کارشناسی ارشد است که دارای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشند. دانشجو با ارائه مدارک محل اقامت و گواهی تمکن مالی می تواند این ویزا را دریافت کند و همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را در کشور پرتغال همراه خود داشته باشد.

8- شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال چیست؟

دانشگاه پورتو در این کشور یکی از بهترین دانشگاه های پرتغال است که در شهر پورتو قرار دارد. رتبه و رنکینگ جهانی این دانشگاه ۳۲۳ است. متقاضیان می توانند برای اخذ پذیرش دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه اقدام کنند. دانشجویان مشغول به تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی کشور پرتغال می توانند مجوز اقامت تحصیلی را به مدت یک سال دریافت کنند. هزینه های تحصیل در دوره های پزشکی و دندانپزشکی پرتغال در دانشگاه هایی که به زبان پرتغالی تدریس می کنند سالانه در حدود ۳۵۰ تا ۵۵۰ یورو است. دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی را در دانشگاه های انگلیسی زبان پرتغال دارند، باید سالانه مبلغی در حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو پرداخت کنند. دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی پرتغال می توانند به منظور تامین بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود در پرتغال از بورسیه اراسموس برخوردار شوند. این بورسیه که مختص دانشجویان دوره پزشکی و دندانپزشکی است، سالانه در حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ یورو می باشد. دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی پرتغال با شروع کارآموزی در بیمارستان ها و درمانگاه ها می توانند با اخذ مجوز کار دانشجویی بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

9- هزینه های تحصیل و زندگی در کشور پرتغال برای دانشجویان چگونه است؟

به طور کلی هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به طور سالانه در حدود ۹۵۰ یورو تا ۱۲۵۰ یورو می باشد. هزینه تحصیل در مقطع دکترا در پرتغال سالانه در حدود ۲۵۰۰ یورو تا ۳۰۰۰ یورو می باشد. هزینه ثبت نام برای همه مقاطع تحصیلی در پرتغال از ۲۵ یورو تا ۳۵ یورو می باشد. دانشجوی مشغول به تحصیل در دانشگاه های پرتغال برای هزینه های زندگی باید ماهانه در حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو هزینه کند. این میزان هزینه شامل هزینه های خورد و خوراک، اجاره مسکن، حمل و نقل و مخارج دانشجویی است.

10- شرایط اخذ اقامت دائم و تابعیت پرتغال چیست؟

متقاضیان تحصیل در کشور پرتغال می توانند پس از تمام شدن دوره تحصیلی، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و با یافتن کار در این کشور اقامت این کشور را دریافت کنند. متقاضیان اخذ اقامت این کشور صرفا با تحصیل نمی توانند اقامت دائم پرتغال را اخذ کنند. بدین منظور متقاضی پس از تمام شدن دوره تحصیلی باید به مدت ۵ سال در این کشور کار و زندگی کند. اگر متقاضی در طی این مدت با فرهنگ و آداب و رسوم این کشور آشنا شده باشد و به زبان پرتغالی نیز آشنایی پیدا کرده باشد، می تواند برای اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور اقدام کند. علاوه بر موارد ذکر شده، متقاضی برای اخذ اقامت دائم پرتغال باید با قوانین و مقررات این کشور آشنا باشد و از این قوانین تبعیت کند.

11- مهم ترین مزایای تحصیل در کشور پرتغال را نام ببرید؟

اعتبار علمی و جهانی مدارک صادر شده دانشگاه های پرتغال. ارزان و به صرفه بودن هزینه های تحصیل به نسبت دیگر کشورهای اروپایی. پایین بودن هزینه های زندگی به نسبت دیگر کشورهای اروپایی. امکان استفاده دانشجویان از بورسیه های تحصیلی. امکان اخذ مجوز کار دانشجویی ضمن تحصیل. پذیرش و تائید مدارک دانشگاهی پرتغال در کشورهای دیگر. عدم نیاز به مدرک مهارت زبان برای تحصیل در دانشگاه های پرتغال. امکان رفت و آمد به کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا. عدم محدودیت سنی برای تحصیل . امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت پرتغال پس از ۵ سال کار و زندگی در پرتغال

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *