کسب تابعیت سوئیس از طریق تولد فرزند ، ازدواج در سوئیس و یا تقاضا بدست می آید. موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز از موسسات معتبر حقوقی مهاجرت کشور با همکاری وکیل مهاجرت به سوئیس راه ورود شما به کشورهای مختلف دنیا هموار نموده است. مطلب تابعیت و اقامت سوئیس با کوشش همکاران ما در موسسه تهیه شده است و امید است که بتواند پاسخگوی شما باشد. معمولاً افرادی که قصد مهاجرت به سوئیس را از راه های تحصیل در سوئیس یا مهاجرت تحصیلی ، سرمایه گذاری و یا اخذ ویزای کار سوئیس را دارند به سوالاتی پیرامون تابعیت و اقامت سوئیس برخورد می کنند. لازم به ذکر است مفاهیم سیتیزن شدن یا اخذ شهروندی ، تابعیت و اخذ پاسپورت سوئیس همگی دارای معنای واحد هستند.

قانون تابعیت و اقامت سوئیس

قانون تابعیت سوئیس براساس اصول ذیل بنا شده است:

 • قانون تابعیت کنفدراسیون، شوراهای کانتون و شوراهای محلی.
 • تابعیت کسب شده از طریق تولد در سوئیس ، ازدواج با سوئیسی (یعنی از طریق اصل خون )
 • برای جلوگیری از بی تابعیتی

زمانی یک شخص به عنوان تبعه سوئیس محسوب می گردد که شهورند وی در شهرداری (قسمت اداره ثبت احوال) به ثبت رسیده شده باشد. و خانواده ی وی نیز در آنجا تابعیتشان ثبت شده باشد.

راه ها و شرایط تحصیل یا اخذ تابعیت و اقامت سوئیس

طفلی که از پدر و مادر سوئیسی متولد بشود ولو آن که سوئیس متولد نشده باشد و یا این که پدر و مادر وی رسماً ازدواج کرده باشند یا خیر این طفل سوئیسی محسوب می شود.

 • اصل خاک (یعنی تولد فرزند در خاک سوئیس )

اصل خاک در قانون تابعیت سوئیس مورد پذریش واقع نشده است و تولد در خاک سوئیس به تنهایی موجب تحصیل تابعیت نمی گردد. پس باید توجه داشت تولد فرزند و یا بچه دار شدن در سوئیس موجب اخذ تابعیت و اقامت سوئیس برای فرزند نمی شود و البته کمکی هم برای والدین آنها نمی کند.

تابعیت و اقامت در سوئیس

 • قانون ازدواج در سوئیس

هر شخصی که با یکی از اتباع سوئیس ازدواج نماید می تواند برای تحصیل یا اخذ تابعیت و اقامت سوئیس تقاضا نموده مشروط بر اینکه پنج سال در سوئیس اقامت نموده و حداقل 3 سال از ازدواج آن ها نیز سپری شده باشد.و نیازی به امتحان (آزمایش) زبان سوئیسی ندارد ولی باید شرائط زیر را داشته باشد.

 • به نحوه ی زندگی کردن در سوئیس عادت کرده باشد.
 • مطیع قانون سوئیس باشد.
 • برای امنیت داخلی و خارجی سوئیس خطرناک نباشد.

شخصی که با تبعه ی سوئیسی ازدواج نموده ولی در خارج از سوئیس اقامت دارد بایستی از ازدواج آن ها حداقل 6 سال گذشته باشد و علاقمند به تابعیت سوئیس باشد.

 • اخذ تابعیت و اقامت سوئیس از طریق تقاضای تابعیت

یکی دیگر از راه های تحصیل تابعیت سوئیس ، سکونت دائم شخصی است که 12 سال در سوئیس زندگی کرده است. (هر سالی مع بین 10 تا 20 سال اقامت در سوئیس سپری شود دو برابر محسوب می گردد) و زمانی مشخص می تواند تقاضای تابعیت نماید که حداقل 3 سال از 5 سال را قبل از اقدام برای تابعیت سوئیس در آنجا زندگی کرده باشد. و همچنین یکی دیگر از شرایط تحصیل تابعیت تسلط به یکی از زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، و یا یونانی می باشد (البته تسلط به هر یک از زبان ها بستگی به آن محل یا منطقه ای داد که شخص قصد زندگی در آنجا را داشته باشد).

علاوه بر شرایط فوق،  متقاضی می بایستی دارای شرایط زیر نیز باشد؛ ( شرایط اخذ تابعیت و اقامت سوئیس )

 • با نحوه ی زندگی کردن در سوئیس عادت کرده باشد.
 • آشنایی با عف، آداب و رسوم مردم سوئیس داشته باشد.
 • مطیع قانون سوئیس باشد.
 • برای امنیت داخلی و خارجی سوئیس خطرنام نباشد.

لازم به توضیح است که ممکن است در هر یک از کانتونها (ایالتها) علاوه بر شرایط فوق، شرایط دیگری را نیز برای خود داشته باشند.

درخواست کسب تابعیت سوئیس

گروه های غیر سوئیسی زیر می توانند برای تحصیل تابعیت سوئیس اقدام نمایند:

 • زن هایی که بر اثر ازدواج با غیر تبعه ی سوئیس، تابعیت سوئیسی خود را از دست داده اند.
 • فرزندانی که از مادران سوئیسی که قبل از ازدواج درخواست تابعیت سوئیس را داده اند متولد شده باشند.
 • افرادی که قبل از اول جولای 1985 از مادرانی که درخواست تابعیت در سوئیس را از طریق نسب و فرزندخواندگی یا تقاضای تابعیت نموده اند متولد شده باشند.
 • کودکانی که مادرشان از طریق ازدواج تابعیت سوئیس را کسب کرده باشند.

تابعیت مضاعف در سوئیس

براساس قانون تابعیت سوئیس ، هیچ محدودیتی برای داشتن تابعیت مضاعف از اول ژانویه 1992 وجود ندارد. این بدان معنی است که خارجیانی که تابعیت سوئیس را قبلاً تحصیل نموده اند نیازی به از دست دادن تابعیت قبلی خود ندارند و خودبخود تابعیت قبلی خود را از دست نخواهند داد.

در خیلی از قوانین تابعیت کشورها اجازه ی انتقال تابعیت از پدر و مادر به فرزندان وجود دارد و به همین جهت بسیاری از بچه هایی که متولد می شوند و پدر و مادرشان تابعیت های مختلفی را دارند بچه های آن ها نیز چند تابعیتی خواهند شد.

حقوق و وظایف افرادی که تابعیت سوئیس را دارند:

همه اتباع سوئیس:

 • می توانند در انتخابات رأی بدهند مشروط بر اینکه دارای 18 سال سن به بالا باشند.
 • می توانند در انتخابات کاندیدا یا نامزد بشوند.
 • حق شرکت در رفراندوم را خواهند داشت.
 • قادر به اخذ پاسپورت هستند و ارزش پاسپورت سوئیس استفاده کنند
 • حق دارند از اخراج شدن خود از تابعیت سوئیس دفاع و جلوگیری نمایند. (در دادگاه های سوئیس طرح دعوا نمایند.)
 • موظف به انجام خدمت نظام وظیفه هستند. (فقط مردان)

مقاله تابعیت و اقامت سوئیس از منابع اصلی برگرفته شده است. سوئیس از برترین کیفیت زندگی در بین کشورهای اروپایی برخوردار است و همین مسئله سبب شده سالانه افراد زیادی به دنبال راه ها و شرایط مهاجرت به سوئیس هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شرایط و قوانین جدید مهاجرت به سوئیس می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

Rating: 5

30 دیدگاه برای “تابعیت و اقامت سوئیس

 1. Avatar سارا شيرى پور گفت:

  بابا عرض سلام
  سارا هستم از سويسس و سؤالى داشتم ميخواستم بدونم كه براى قانون إلحاق فرزند از ايران به سويسس البته فرزند پسر و سن ١٩ سال چه مداركى لازمه است فرزندم را از سن پنج سالگى تا الان نديده ام چون خانواده پدريش اين اجازه رو به من ندادن الان چندين ساله كه من در سويسس ميباشم و أقامت سويسس دارم ولى هنوز پاس سويسس نگرفتم پاس ايرانى خودم استفاده ميكنم بعد از چندين سال خانواده همسرم راضى به ملاقات با پسرم شدن اما آنها از من درخواست كردن كه پسرم رو به سويسس بيارم كه اينجا بتونه ادامه تحصيل بده
  ممكنه منو راهنمايي كنين تا بتونم بعد از سالها دورى در كنار پسرم باشم لازمه به ذكره كه من اينجا در سويسس داراى يك فرزند ٦ ساله ميباشم و با پارتنرم زندگى ميكنم شاغل هستم لطفا منو راهنمايي كنين
  خواهش ميكنم من بى صبرانه منتظر ديدن پسرم هستم
  با تشكر

 2. Avatar زهرا لازمخانی گفت:

  مراحل تورگاید شدن در کشور سوئیس چگونه است؟

  1. مشاور مهاجرت های عمومی مشاور مهاجرت های عمومی گفت:

   با سلام
   لازمه این کار و اولین مرحله اخذ اجازه کار در سوئیس است.

 3. Avatar محمد اصلانی گفت:

  سلام
  من در ایران معلم هستم.زبان انگلیش و فرانسه را بلد هستم. ایا راهی برای مهاجرت به سویس از این طریق ممکن هست?

  Rating: 5
  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   اگر تمایل دارید تا در حیطه آموزشی فعالیت داشته باشید باید با مراکز آموزشی کشور مقصد مکاتبه کنید تا در صورت نیاز پیشنهاد کاری به شما داده شود، اما ما تمهیداتی دیگری را نیز اندیشیده ایم تا مراحل مهاجرت به کشور سوئیس را تسهیل کنیم که بدین منظور باید شرایط و سابقه کاری شما بررسی شود.

 4. Avatar عبدالله میری گفت:

  سلام من22 سالمه و میخوام یک نفر را در سوئیس پیدا کنم و ازدواج کنم چگونه باید به سوئیس برم و این کارو بکنم هدف من اخذ اقامت دائم سویسه لطفا راهنماییم کنید.

  Rating: 5
  1. Avatar مشاور مهاجرت های عمومی گفت:

   با سلام
   اخذ اقامت از طریق ازدواج در سوئیس یکی از راه های سریع اقامت این کشور است ولی این موسسه فقط در صورتی که کیس داشته باشید، می تواند به شما کمک کند.

 5. Avatar محمد سری گفت:

  بسمه تعالی
  با سلام
  احتراما آیا اخذ اقامت دائم ومهاجرت به کشور سوئیس با توجه به کسب مقام های ورزشی کشوری و استانی امکان پذیر می باشد

 6. Avatar محمدی گفت:

  سلام
  من دکترای زنتیک دارم از دانشگاه ایلام..میخوام برای ادامه کار و تحصیل به سوئیس برم چطور باید رزومه خود را بفرستم برای پذیرش
  لطفا کمکم کنید

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   پیشنهاد میشود برای انجام سیکل اخذ پذیرش از دانشگاه های مقصد خود، از مشاوران حقوقی اخذ پذیرش، کمک بگیرید.
   در گرفتن پذیرش از دانشگاه ها، در مقاطع بالا نیاز به داشتن انگیزه نامه متناسب با کشور و دانشگاه مقصد، توصیه نامه از اساتید برجسته، مدرک زبان مطلوب دانشگاه مقصد و داشتن مقالات علمی مرتبط است.

 7. Avatar ميثم صدقي گفت:

  با سلام من بيمار دارم چه جوري ميتونم ببرمش واسه درمان

  1. Avatar مشاور مهاجرت های عمومی گفت:

   با سلام
   شما با اخذ پذیرش از یک بیمارستان و پرداخت هزینه های درمان، داشتن مدارک دال بر بیماری و اثبات تمکن مالی در مدت اقامت خود، می توانید اقدام نمایید.

 8. Avatar مجتبی گفت:

  سلام.من دارای مدرک دکتری مدیریت دولتی گرایش منابع انسانی هستم رشته کارشناسی و ارشد هم مدیریت دولتی بوده و حدود ۶ سال بعنوان مدرس دانشگاه هستم نزدیک به ۱۲ عدد مقاله دارمو همچنین در شرف گرفتن مدرک زبان.میخواستم بدونم میتونم در دانشگاه های سوئیس مشغول بکار بشوم؟

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   پیشنهاد میشود ابتدا برای تحصیل در دانشگاه مقصد خود در سوئیس، پذیرش بگیرید و سپس اقدام به درخواست همکاری را ارائه دهید، البته در صورتی که مقالات شما رنکینگ بالایی داشته باشد و ارجاعات به مقالات تان بالا رفته باشد و همچنین موضوع فعالیت علمی شما، هم راستا با جهت گیری علمی دانشگاه مقصد باشد، می توان برای ارائه درخواست کار در دانشگاه اقدام نمود.

 9. Avatar محمدرضا محمدعلیزاده گفت:

  سلام وقت بخیر
  من محمدرضا هستم 32 سالمه و دارای مهارت و مدارک راهبری قطار های برقی و مترویی هستم چگونه میتونم در کشور سوئیس در رابطه با مهارتم کار پیدا کنم ایا امکان پذیر هست ؟

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   پیشنهاد میشود در صورتی که استطاعت مالی دارید، از طریق سرمایه گذاری و در غیر این صورت از طریق تحصیل در مقطع دکتری، اقدام نمایید.

 10. Avatar هادی گفت:

  سلام من در زمینه آی تی مهارت دارم و میخوام برای کار در سوییس مشغول بشم
  چطور میتونم به خواسته ام برسم؟

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   با توجه به این موضوع که سفارت سوئیس اکثر درخواست های ویزای کار را ریجکت می کند، می بایست ابتدا پیشنهاد کاری و پشتیبانی مالی یک کارفرمای سوئیسی را داشته باشید و بر اساس آن اقدام نمایید.
   روش های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری نیز در صورت وجود تمکن مالی بسیار عالی ست.

 11. Avatar مهرداد الهویی گفت:

  سلام من 51 سال سن دارم مهندس نقشه بردار هستم و مجرد .کارمند اداره دولتی بوده تمکن مالی دارم چطور میتوانم برای مهاجرت اقدام کنم

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   شما می توانید از دو روش 1- کاری و 2- سرمایهگذاری ، وارد کشور های خارجی شوید.
   به منظور انجام هر روش اقداماتی لازم است که باید طبق راهنمایی مشاورین ما آنها را انجام دهید.

 12. Avatar مرتضی گفت:

  سلام
  آیا معلولان جسمی حرکتی هم می توانند پذیرش بگیرند یعنی شرایط جسمی باعث پذیرش می شود یا نه؟
  ضمن اینکه مدرک دکتری مدیریت دارم

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   شما جزو شرایط خاص محسوب میشوید و ممکن است در برخی دانشگاه ها شما را با توجه به درجه علمی تان مورد پذیرش قرار دهند.

 13. با سلام. میخواستم بپرسم سوئیس هم مهاجرت ورزشی داره یا نه؟ مقام دوم جهانی و هم کشوری دارم و 17سالمه

  Rating: 5
  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   باید از سوی باشگاه های آن کشور، دعوت نامه دریافت کنید تا بتوانید ضمن مهاجرت، ویزای اقامت موقت را نیز اخذ کنید.

 14. Avatar گماری گفت:

  با سلام
  من مدرک کارشناسی ارشد مدیریت مالی دارم و سابقه کار هشت سال و مدرک بین المللی acca از انجمن حسابداران خبره دارم، شانسم چقدره، میشه نمیشه؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   کاریابی در این کشور در صورتی با دریافت یک پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرمای داخلی همراه باشد، می توانید نتیجه خوبی را به دنبال داشته باشد.
   بدین صورت شما می توانید درخواست ویزای کار را به انضمام دعوتنامه کاری، بدهید.

 15. Avatar ارش گفت:

  سلام ازدواج با سوييسی بايدداخل سوييس باشد يا نه و بايد چطور انجام شود؟

  1. Avatar مشاور مهاجرت های عمومی گفت:

   با سلام برای اقامت گرفتن از راه ازدواج در صورتی که فرد سوییسی را به عنوان کیس ازدواج پیدا کرده باشید این موسسه می تواند به شما کمک کند.

 16. Avatar حمید رهنما گفت:

  سلام
  17 سال سابقه مهندسی مکانیک در شرکت های تولیدی دارم و فوق لیسانس مدیریت دارم چگونه میتونم برای اقامت و رفتن به سوییس اقدام کنم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید .تشکر میکنم.

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   سلام
   لازمه مهاجرت از طریق ویزای کار، داشتن یک پیشنهاد کار از طرف یک کارفرما در کشور مقصد می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *