کسب تابعیت سوئیس از طریق تولد فرزند ، ازدواج در سوئیس و یا تقاضا بدست می آید. موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز از موسسات معتبر حقوقی مهاجرت کشور با همکاری وکیل مهاجرت به سوئیس راه ورود شما به کشورهای مختلف دنیا هموار نموده است. مطلب تابعیت و اقامت سوئیس با کوشش همکاران ما در موسسه تهیه شده است و امید است که بتواند پاسخگوی شما باشد. معمولاً افرادی که قصد مهاجرت به سوئیس را از راه های تحصیل در سوئیس یا مهاجرت تحصیلی ، سرمایه گذاری و یا اخذ ویزای کار سوئیس را دارند به سوالاتی پیرامون تابعیت و اقامت سوئیس برخورد می کنند. لازم به ذکر است مفاهیم سیتیزن شدن یا اخذ شهروندی ، تابعیت و اخذ پاسپورت سوئیس همگی دارای معنای واحد هستند.

قانون تابعیت و شهروندی سوئیس

قانون تابعیت سوئیس بر اساس اصول ذیل بنا شده است:

 • قانون تابعیت کنفدراسیون، شوراهای کانتون و شوراهای محلی.
 • تابعیت کسب شده از طریق تولد در سوئیس ، ازدواج با سوئیسی (یعنی از طریق اصل خون )
 • برای جلوگیری از بی تابعیتی

زمانی یک شخص به عنوان تبعه سوئیس محسوب می گردد که شهروند وی در شهرداری (قسمت اداره ثبت احوال) به ثبت رسیده شده باشد. و خانواده ی وی نیز در آنجا تابعیتشان ثبت شده باشد.

راه ها و شرایط تحصیل یا اخذ تابعیت و شهروندی سوئیس

طفلی که از پدر و مادر سوئیسی متولد بشود ولو آن که سوئیس متولد نشده باشد و یا این که پدر و مادر وی رسماً ازدواج کرده باشند یا خیر این طفل سوئیسی محسوب می شود.

 • اصل خاک (یعنی تولد فرزند در خاک سوئیس )

اصل خاک در قانون تابعیت سوئیس مورد پذیرش واقع نشده است و تولد در خاک سوئیس به تنهایی موجب تحصیل تابعیت نمی گردد. پس باید توجه داشت تولد فرزند و یا بچه دار شدن در سوئیس موجب اخذ تابعیت و شهروندی سوئیس برای فرزند نمی شود و البته کمکی هم برای والدین آنها نمی کند.

تابعیت و اقامت در سوئیس

 • قانون ازدواج در سوئیس

هر شخصی که با یکی از اتباع سوئیس ازدواج نماید می تواند برای تحصیل یا اخذ تابعیت و اقامت سوئیس تقاضا نموده مشروط بر اینکه پنج سال در سوئیس اقامت نموده و حداقل 3 سال از ازدواج آن ها نیز سپری شده باشد.و نیازی به امتحان (آزمایش) زبان سوئیسی ندارد ولی باید شرائط زیر را داشته باشد.

 • به نحوه زندگی کردن در سوئیس عادت کرده باشد.
 • مطیع قانون سوئیس باشد.
 • برای امنیت داخلی و خارجی سوئیس خطرناک نباشد.

شخصی که با تبعه سوئیسی ازدواج نموده ولی در خارج از سوئیس اقامت دارد بایستی از ازدواج آن ها حداقل 6 سال گذشته باشد و علاقمند به تابعیت سوئیس باشد.

 • اخذ تابعیت و شهروندی سوئیس از طریق تقاضای تابعیت

یکی دیگر از راه های تحصیل تابعیت سوئیس، سکونت دائم شخصی است که 12 سال در سوئیس زندگی کرده است. (هر سالی مع بین 10 تا 20 سال اقامت در سوئیس سپری شود دو برابر محسوب می گردد) و زمانی مشخص می تواند تقاضای تابعیت نماید که حداقل 3 سال از 5 سال را قبل از اقدام برای تابعیت سوئیس در آنجا زندگی کرده باشد. و همچنین یکی دیگر از شرایط تحصیل تابعیت تسلط به یکی از زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، و یا یونانی می باشد (البته تسلط به هر یک از زبان ها بستگی به آن محل یا منطقه ای داد که شخص قصد زندگی در آنجا را داشته باشد).

علاوه بر شرایط فوق،  متقاضی می بایستی دارای شرایط زیر نیز باشد؛ ( شرایط اخذ تابعیت و اقامت سوئیس )

 • با نحوه زندگی کردن در سوئیس عادت کرده باشد.
 • آشنایی با عرف، آداب و رسوم مردم سوئیس داشته باشد.
 • مطیع قانون سوئیس باشد.
 • برای امنیت داخلی و خارجی سوئیس خطرناک نباشد.

لازم به توضیح است که ممکن است در هر یک از کانتونها (ایالتها) علاوه بر شرایط فوق، شرایط دیگری را نیز برای خود داشته باشند.

درخواست کسب تابعیت سوئیس

گروه های غیر سوئیسی زیر می توانند برای تحصیل تابعیت سوئیس اقدام نمایند:

 • زن هایی که بر اثر ازدواج با غیر تبعه ی سوئیس، تابعیت سوئیسی خود را از دست داده اند.
 • فرزندانی که از مادران سوئیسی که قبل از ازدواج درخواست تابعیت سوئیس را داده اند متولد شده باشند.
 • افرادی که قبل از اول جولای 1985 از مادرانی که درخواست تابعیت در سوئیس را از طریق نسب و فرزندخواندگی یا تقاضای تابعیت نموده اند متولد شده باشند.
 • کودکانی که مادرشان از طریق ازدواج تابعیت سوئیس را کسب کرده باشند.

تابعیت مضاعف در سوئیس

بر اساس قانون تابعیت سوئیس، هیچ محدودیتی برای داشتن تابعیت مضاعف از اول ژانویه 1992 وجود ندارد. این بدان معنی است که خارجیانی که تابعیت سوئیس را قبلاً تحصیل نموده اند نیازی به از دست دادن تابعیت قبلی خود ندارند و خودبخود تابعیت قبلی خود را از دست نخواهند داد.

در خیلی از قوانین تابعیت کشورها اجازه ی انتقال تابعیت از پدر و مادر به فرزندان وجود دارد و به همین جهت بسیاری از بچه هایی که متولد می شوند و پدر و مادرشان تابعیت های مختلفی را دارند بچه های آن ها نیز چند تابعیتی خواهند شد.

حقوق و وظایف افرادی که تابعیت سوئیس را دارند:

همه اتباع سوئیس:

 • می توانند در انتخابات رأی بدهند مشروط بر اینکه دارای 18 سال سن به بالا باشند.
 • می توانند در انتخابات کاندیدا یا نامزد بشوند.
 • حق شرکت در رفراندوم را خواهند داشت.
 • قادر به اخذ پاسپورت هستند و ارزش پاسپورت سوئیس استفاده کنند
 • حق دارند از اخراج شدن خود از تابعیت سوئیس دفاع و جلوگیری نمایند. (در دادگاه های سوئیس طرح دعوا نمایند.)
 • موظف به انجام خدمت نظام وظیفه هستند. (فقط مردان)

سوالات متداول در زمینه تابعیت و شهروندی سوئیس:

 1. آیا فرزند متولد شده در سوئیس، شهروند این کشور محسوب می شود؟
  خیر، سوئیس جز کشورهایی است که طبق قاعده خون عمل می کند و شهروندی و تابعیت را از پدر و مادر می گیرد.
 2. امکان اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئیس وجود دارد؟
  بله، در صورتی که پس از فارغ التحصیلی موفق به پیدا کردن کار شوید، می توانید نسبت به اخذ اقامت این کشور اقدام فرمایید.
 3. برای اخذ اقامت کاری سوئیس، به چه مواردی نیاز است؟
  مهم ترین مسئله برای اخذ اقامت کاری سوئیس، داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمایی در سوئیس است.
 4. امکان اخذ اقامت سوئیس از طریق ازدواج با شخص سوئیسی وجود دارد؟
  بله، اتفاقاً راهی مطمئن و نسبتا راحت است، منتهی اگر کیس واقعی داشته باشید.

مقاله تابعیت و شهروندی سوئیس از منابع اصلی برگرفته شده است. سوئیس از برترین کیفیت زندگی در بین کشورهای اروپایی برخوردار است و همین مسئله سبب شده سالانه افراد زیادی به دنبال راه ها و شرایط مهاجرت به سوئیس هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شرایط و قوانین جدید مهاجرت به سوئیس می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید. این مقاله از کتاب مربوط به انتشارات جنگل و به تالیف آقای آل کجباف می باشد.

3/5 - (2 امتیاز)

86 پاسخ

 1. سلام اگ اقایی شهروند سوئیس باشه و با خانمی ک ایرانی هست و در ایران هردو زندگی میکنند ایا چون اقا شهروند هستند بعد از ازدواج خانم هم شهروند میشه؟ شرایطش چیه؟

 2. با دروود
  بنده ساکن ایرانم اقامت هیچ جایی رو هم ندارم
  الانم خواستم بپرسم که بنده متأهل ۳۲ساله با بچه نوزاد چگونه میتونیم با همسرم و بچه هام اقامت تو روستای آلبینن سوئیس و بگیرم…
  اصلا امکانش هست!؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   روش های اخذ اقامت سوئیس متفاوت است که بسته به شرایط شما مانند مدرک تحصیلی، میزان سرمایه، مدرک زبان و غیره دارد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 3. سلام. من معلم و متأهل هستم و تحصيلاتم كارشناسي ارشد مشاوره خانواده س. آيا شانسي براي شهروندي سوئيس دارم؟

  1. با سلام و احترام
   راه های اخذ شهروندی و تابعیت سوئیس متفاوتند که عبارتند از تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و ازدواج. بر اساس شرایط خود مانند سن، رزومه علمی و غیره می توانید روش خود را انتخاب نمایید. کارشناسان ما نیز در شعبه های شیراز، اصفهان، تبریز، رشت، مشهد، اهواز می توانند به شما در انتخاب روش کمک نمایند.

  1. سلام وقتتون بخیر
   پس از تحصیل دکترا در سوئیس در صورت پیدا کردن کار می توانید ویزای خود را تمدید نمایید و بعد از مدت مشخص شده برای اقامت دائم اقدام نمایید.